Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0581

    KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA Revizija akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    COM/2022/581 final

    Bruxelles, 9.11.2022.

    COM(2022) 581 final

    KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

    Revizija akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    {SWD(2022) 354 final} - {SWD(2022) 355 final}


    Revizija akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Kontekst

    U prosincu 2022. održat će se sastanak koji je jako važan za očuvanje globalne bioraznolikosti. Potpisnici Konvencije o biološkoj raznolikosti (CBD) sastat će se u Montrealu radi zaključenja 15. konferencije stranaka te konvencije. Potpisnici će na sastanku raspravljati o mjerama koje je potrebno poduzeti na globalnoj razini kako bi se zaustavio i preokrenuo proces kontinuiranog uništavanja bioraznolikosti. Mjesec dana prije toga u Panami će se sastati stranke Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) kako bi preispitale mjere koje trebaju osigurati da međunarodna trgovina divljim životinjama i biljkama ne ugrožava preživljavanje vrsta.

    Borba protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom važan je dio nastojanja da se zaustavi gubitak bioraznolikosti. Kako je naglasila Međuvladina znanstveno-politička platforma o bioraznolikosti i uslugama ekosustava, održiva uporaba divlje faune i flore jako je važna za zadovoljavanje potreba sadašnjih i budućih generacija. Ona može pomoći da se zaustavi izbijanje novih pandemija, osiguraju održivi izvori prihoda za lokalno i autohtono stanovništvo te doprinijeti obnovi i održavanju bioraznolikosti. S druge strane, nezakonita ili neučinkovito regulirana trgovina divljim vrstama ugrožava tu održivu uporabu 1 .

    Očekuje se da će se globalnim okvirom za bioraznolikost nakon 2020., koji će se donijeti na 15. konferenciji stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti u prosincu, utvrditi konkretni ciljevi kako bi se osiguralo da trgovina divljim, kopnenim, slatkovodnim i morskim vrstama te njihovo stjecanje i uporaba budu zakoniti i održivi. Ovaj ažurirani akcijski plan treba doprinijeti potpunoj provedbi te obveze koju su preuzele Europska unija i države članice.

    Nezakonita trgovina divljom faunom i florom i dalje je ozbiljan i raširen problem. Prema Izvješću o kaznenim djelima u području divlje faune i flore u svijetu Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) iz 2020., nezakonita trgovina divljom faunom i florom odvija se u svim zemljama svijeta, a trguje se velikim rasponom vrsta, od jegulja i ljuskavaca do ružičastog drva 2 . Od početka pandemije bolesti COVID-19 u svijetu se smanjio broj zapljena divlje faune i flore kojom se nezakonito trguje 3 , ali nema dokaza da se nezakonita trgovina smanjila.

    Nezakonita trgovina vrstama potiče globalni gubitak bioraznolikosti  4 . Nezakonito iskorištavanje vrsta može znatno oslabiti divlje populacije i u nekim ih slučajevima dovesti do izumiranja 5 . To može utjecati i na vrste koje nisu izravno ciljane nezakonitom trgovinom, primjerice zbog usputnog ulova ili uništavanja staništa. Nezakonito uklanjanje ključnih vrsta iz ekosustava može imati kaskadni učinak i utjecati na usluge ekosustava, dovesti do uništenja važnih ponora ugljika i poremetiti zdravlje i ravnotežu zemljišta i voda 6 . Osim toga, puštanje stranih vrsta kojima se nezakonito trguje u divljinu u odredišnim zemljama može dovesti do poremećaja u lokalnim staništima, uz potencijalno pogubne posljedice za autohtone vrste.

    Nezakonita trgovina divljom faunom i florom ima i razorne socioekonomske učinke. Raširena nezakonita trgovina divljim životinjama može povećati rizik od prijenosa zoonotskih bolesti (tj. bolesti koje potječu od životinja i zatim zaraze ljude), što može imati razorne posljedice za javno zdravlje. Zbog uništenja ekosustava, koje može biti posljedica krivolova i nezakonite trgovine, lokalne zajednice često ostaju bez zakonitih i održivih izvora prihoda. Zakoniti i održivi izvori prihoda uključuju turizam koji se temelji na prirodi, trofejni lov kojim se dobro upravlja i održivu trgovinu divljom faunom i florom. Trgovina divljom faunom i florom kojom se dobro upravlja može imati pozitivan učinak na očuvanje vrsta jer može potaknuti lokalne zajednice da štite resurse divlje faune i flore u svojem okolišu i pritom ostvaruju dovoljne i održive prihode. Međutim, nezakonita trgovina divljom faunom i florom jako je unosna. Privlačna je jer je istovremeno niskorizična i vrlo isplativa, no ozbiljno ugrožava javnu sigurnost, slabi vladavinu prava i legitimne institucije. Nezakonita trgovina divljom faunom i florom doprinosi korupciji i ima koristi od nje, a istovremeno potiče dodatne kriminalne aktivnosti 7 . Jasno je dokazana povezanost nezakonite trgovine divljom faunom i florom, organiziranog kriminala (uključujući nezakonitu trgovinu oružjem) i terorizma 8 .

    Važna uloga EU-a

    EU je jedno od središta globalne nezakonite trgovine divljom faunom i florom 9 i stoga ima ključnu ulogu u njezinu suzbijanju. Prijavljena vrijednost proizvoda u lancu nezakonite trgovine divljom faunom i florom u EU-u 2019. iznosila je najmanje 4,7 milijuna EUR, ali je vjerojatno mnogo veća 10 .

    EU je globalno u dobrom položaju da predvodi borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom. Propisi EU-a o trgovini divljom faunom i florom omogućuju prelaženje okvira Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) radi zaštite ugroženih vrsta od neodrživog iskorištavanja. Primjerice, postojećim pravilima EU-a o trofejnom lovu obveze u pogledu dozvola proširuju se na vrste koje nisu samo one na najužem popisu CITES-a i postrožava se njihova provjera.

    EU može iskoristiti svoje dugogodišnje iskustvo u suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Novi akcijski plan nadovezuje se na prethodni akcijski plan EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom (2016.–2020.) 11 . Na temelju evaluacije akcijskog plana iz 2016. zaključeno je da je od te godine nezakonita trgovina divljom faunom i florom postala prioritet za brojne oblikovatelje politika, agencije za izvršavanje zakonodavstva i dionike u EU-u i u svijetu. EU i njegove države članice ojačale su mjere provedbe, primjerice poboljšanjem prekograničnih istraga uz aktivno sudjelovanje Europola, Eurojusta i agencija za izvršavanje zakonodavstva. To je dovelo do većeg broja zapljena i kaznenih progona, među ostalim zahvaljujući djelovanju Europske multidisciplinarne platforme za borbu protiv kaznenih djela (EMPACT). Osim toga, Europska komisija ojačala je potporu relevantnim nacionalnim tijelima i europskim mrežama za izvršavanje zakonodavstva u području suzbijanja kaznenih djela protiv okoliša te suradnju s tim tijelima. Komisija je donijela i prijedlog nove direktive EU-a o suzbijanju kaznenih djela protiv okoliša.

    EU je proveo mjere protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom i na multilateralnim forumima, posebno u okviru CITES-a. Kako bi ispunio svoju obvezu da poduzme dodatne mjere za suzbijanje krivolova slonova i nezakonite trgovine bjelokosti u svijetu, EU je ažurirao svoja pravila kako bi okončao većinu oblika trgovine bjelokosti u EU-u.

    Mobilizirane su i diplomatske mreže EU-a i država članica koje aktivno sudjeluju u bilateralnim i regionalnim dijalozima. Naposljetku, EU od 2016. osigurava znatna financijska sredstva za izgradnju kapaciteta i međunarodno djelovanje u području suzbijanja nezakonite trgovine divljom faunom i florom, među ostalim za: i. zalaganje za sudjelovanje lokalnih zajednica u zemljama koje su izvor nezakonite trgovine divljom faunom i florom; i ii. osiguravanje alternativnih mogućnosti za stjecanje prihoda za lokalne zajednice.

    Stalni izazovi i nove mogućnosti

    Unatoč tim naporima, nezakonita trgovina divljom faunom i florom, u kombinaciji s klimatskim promjenama i uništavanjem okoliša, i dalje stvara velik pritisak na divlju faunu i floru te sigurnost i izvore prihoda stanovništva. S vremenom je došlo do promjena ruta i vrsta kojima se trguje. Osim toga, sve veća upotreba internetskih platformi za nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom i povezana upotreba usluga dostave malih pošiljaka stvorili su nove probleme u otkrivanju i istragama te nove vrste kaznenih djela i zato su potrebna nova rješenja i više resursa. Povećani broj zapljena divlje faune i flore kojom se nezakonito trguje u EU-u od 2016. nije doveo do razmjernog povećanja kaznenih progona i osuđujućih presuda. Manjak specijaliziranog osoblja, resursa i mogućnosti osposobljavanja u brojnim državama članicama i trećim zemljama i dalje je velik problem. Postoji i prostor za poboljšanje suradnje: i. unutar država članica EU-a; ii. među državama članicama EU-a; iii. između država članica EU-a i trećih zemalja; i iv. s dionicima i civilnim društvom.

    Daljnji koraci

    Cilj je ovog revidiranog akcijskog plana usmjeriti djelovanje EU-a u suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom u razdoblju do 2027. On se nadovezuje na akcijski plan iz 2016. i njime se nastoje pronaći rješenja za aktualne probleme na sveobuhvatan način. Iako se akcijski plan primarno bavi nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom, u njemu se uspostavljaju nužne veze s propisima EU-a o trgovini divljom faunom i florom i drugim povezanim politikama.

    Za rješavanje problema nezakonite trgovine divljom faunom i florom potreban je sveobuhvatan pristup te niz mjera iz područja trgovine divljom faunom i florom i šire politike njezina očuvanja, kako bi se osiguralo odvijanje isključivo održive trgovine divljom faunom i florom.

    Akcijski plan temelji se na četirima glavnim prioritetima:

    Prioritet 1:    Sprečavanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom te uklanjanje njezinih temeljnih uzroka 

    Prioritet 2:    Jačanje pravnog i političkog okvira za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom    i florom

    Prioritet 3:        Provedba propisa i politika za učinkovitu borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Prioritet 4:        Jačanje globalnog partnerstva između zemalja izvorišta, odredišnih i tranzitnih zemalja radi suzbijanja nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Svaki prioritet obuhvaća nekoliko ciljeva i za svaki od ciljeva definirano je nekoliko mjera. Te mjere nisu konačne i mogu se nadopuniti dodatnim mjerama. Ciljevi i povezane mjere navedeni su u Prilogu.

    Na temelju tih prioriteta u okviru novog akcijskog plana:

    ·primarno se nastoji osigurati suradnja i koordinacija među različitim agencijama kako bi se djelotvorno spriječila, otkrila, kazneno progonila i sankcionirala kaznena djela povezana s divljom faunom i florom 12 . U okviru akcijskog plana ojačat će se suradnja: i. između tijela za izvršavanje zakonodavstva i država članica EU-a; i ii. između EU-a, njegovih država članica i trećih zemalja.

    ·države članice EU-a i treće zemlje potiče se da nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom smatraju teškim kaznenim djelom i da osiguraju kapacitete i specijalizaciju u lancu izvršavanja zakonodavstva kako bi razmjerno i odvraćajuće sankcioniranje postala norma;

    ·istražuje se potreba za novim zakonodavnim i političkim inicijativama te njihova dodana vrijednost i izvedivost kako bi se osiguralo da djelovanje EU-a protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom ostane dovoljno snažno i razmjerno prijetnji koju ona predstavlja;

    ·iskorištava se trenutak donošenja Akta o digitalnim uslugama kako bi se ojačala borba protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom putem interneta. Posljednjih godina sve se više razvija nezakonita trgovina divljom faunom i florom putem interneta, zbog čega je počiniteljima lakše djelovati na širem tržištu i s nižim rizicima. Općeniti razvoj e-trgovine posljednjih godina doveo je do raširenijeg međunarodnog slanja pošiljki. Donošenjem Akta o digitalnim uslugama EU i nadležna tijela država članica dobit će nove alate za rješavanje problema povezanih s internetskom trgovinom, među ostalim u području divlje faune i flore. Unaprijedit će se vještine i kapaciteti tijela za izvršavanje zakonodavstva, carinskih tijela i ostalih relevantnih tijela. Poticat će se suradnja s privatnim sektorom, kao što je suradnja u okviru Koalicije za okončanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom putem interneta 13 ili partnerstva ROUTES 14 . Razvit će se novi alati za praćenje zakonite trgovine divljom faunom i florom te za otkrivanje i istraživanje kaznenih djela povezanih s divljom faunom i florom. Ti alati uključuju baze podataka, mobilne aplikacije, skenere itd.;

    ·nezakonita trgovina divljom faunom i florom i dalje će se smatrati globalnim problemom, pri čemu će se osigurati međunarodna suradnja i usklađenost mjera za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom u EU-u te potpora tim mjerama na globalnoj razini. Suradnja s trećim zemljama ojačat će se putem bilateralnih razmjena, regionalnih mreža, mreža za provedbu, trgovinskih sporazuma i multilateralnih programa;

    ·povećat će se transparentnost donošenja odluka u EU-u i promicati snažnija partnerstva između EU-a i njegovih država članica s jedne strane te nevladinih organizacija, međunarodnih organizacija i privatnog sektora s druge strane. Doprinos nevladinih organizacija, međunarodnih organizacija i privatnog sektora suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom prepoznat će se i olakšati, među ostalim njihovim uključivanjem u rasprave o politikama 15 ;



    Dostatni financijski i ljudski resursi

    Napredak u borbi protiv kaznenih djela povezanih s divljom faunom i florom ne može se ostvariti bez dovoljne količine sredstava za pružanje potpore popratnim mjerama, na razini EU-a i u državama članicama EU-a. Sredstva namijenjena praćenju trgovine divljom faunom i florom i suzbijanju s njom povezanih kaznenih djela moraju biti: i. unaprijed definirana; ii. dostupna relevantnim akterima u provedbi; i iii. upotrijebljena na najučinkovitiji i usklađen način.

    Trgovina divljom faunom i florom treba se potpuno integrirati u odgovarajuće financijske instrumente EU-a koji se odnose na pitanja: i. sigurnosti i organiziranog kriminala; ii. okoliša; i iii. međunarodne suradnje/partnerstava. Konkretno, to bi trebao biti prioritet u okviru instrumenata: EMPACT; Fond za unutarnju sigurnost; Program LIFE; i Instrument za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju.

    Praćenje napretka

    Kako bi se redovito pratio napredak Komisija će, u suradnji s državama članicama, u prvoj godini nakon donošenja plana uspostaviti sustav za praćenje provedbe akcijskog plana. Sustav će uključivati mehanizam izvješćivanja s blažim zahtjevima za države članice EU-a i dionike na temelju postojećih okvira za izvješćivanje. Definirat će se nekoliko pokazatelja kojima će se, u mjeri u kojoj je to moguće, mjeriti rezultati u smislu ukupnog učinka akcijskog plana na trgovinu divljom faunom i florom.

    Zaključak

    Revidiranim akcijskim planom EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom jačaju se ciljevi akcijskog plana iz 2016., čime se naglašava kontinuirana predanost EU-a borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom. Ako se osiguraju odgovarajuća sredstva, akcijski plan poslužit će kao model za ambiciozno i sveobuhvatno djelovanje i suradnju – unutar EU-a i u svijetu – kako bi se okončala nezakonita trgovina divljom faunom i florom.

    PRILOG – Tablica mjera (2022.–2027.)

    Prioritet 1 – Sprečavanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom uklanjanjem njezinih temeljnih uzroka

    Ciljevi

    Akteri

    Mjere

    Vremenski okvir

    1.Smanjenje potražnje potrošača za divljom faunom i florom kojom se nezakonito trguje

    Komisija, države članice, mreže stručnjaka i stručne skupine EU-a 16

    ·Promicanje stvarne provedbe Rezolucije Konferencije CITES-a 17.4 o strategijama za smanjenje potražnje radi suzbijanja nezakonite trgovine vrstama uvrštenima na popis CITES-a.

    Kontinuirano

    2.

    ·Provedba aktivnosti informiranja i ciljanih aktivnosti za smanjenje potražnje utemeljenih na društvenim znanostima koje su posebno usmjerene na promjenu ponašanja potrošača u EU-u. Pružanje potpore takvim aktivnostima na drugim važnim odredišnim tržištima. Davanje prioriteta aktivnostima kojima se nastoji riješiti problem potražnje za gmazovima, vodozemcima, pticama, juvenilnim jeguljama, afričkim slonovima, nosorozima i ljuskavcima iz divljine te lijekovima/dodacima prehrani koji sadržavaju nezakonito ubrane divlje biljke. Informiranje potrošača o tome kako razlikovati zakonitu i nezakonitu trgovinu.

    Od 2023.

    3.

    ·Provedba inicijativa na svim razinama, u EU-u i izvan njega, kojima se podupiru izvori prihoda i održiva uporaba divlje faune i flore i proizvoda koji se od njih dobivaju poticanjem i olakšavanjem zakonite i održive nabave tih proizvoda. To treba uključivati promicanje transparentnih i sljedivih lanaca opskrbe za drvo 17 i druge proizvode od divlje faune i flore te provedbu postojećih zahtjeva za sljedivost, kao što su zahtjevi u sektoru ribarstva 18 .

    Od 2023.

    4.Veće sudjelovanje autohtonih naroda i lokalnih zajednica u upravljanju divljom faunom i florom i njezinu očuvanju, među ostalim pružanjem potpore razvoju održivih izvora prihoda u zemljama koje su izvorišta nezakonite trgovine

    Komisija, države članice

    ·Provedba inicijativa koje se temelje na zemljištu, kao što je NaturAfrica, vodeća inicijativa EU-a za pružanje potpore očuvanju bioraznolikosti u Africi. Putem inicijative NaturAfrica podupiru se krajolici ključni za očuvanje i razvoj. To će pridonijeti otvaranju radnih mjesta te poboljšanju sigurnosti i održivih izvora prihoda, a pritom će se očuvati ključni ekosustavi te divlja fauna i flora.

    Kontinuirano

    5.

    ·Primjena pristupa upravljanju divljom faunom i florom i njezinu očuvanju koji se temelji na ljudskim pravima, uz sudjelovanje lokalnih zajednica i autohtonog stanovništva (primjerice putem: i. pristupa upravljanju prirodnim resursima koji se temelje na zajednici; ii. osiguranja procesa slobodnog, prethodnog i informiranog pristanka; iii. učinkovitih mehanizama za pritužbe; i. iv. zajamčenog pristupa informacijama).

    Kontinuirano

    6.

    ·Promicanje sudjelovanja žena i mladih u upravljanju divljom faunom i florom i njezinu očuvanju te osiguravanje rodno-osjetljivog pristupa analizi i suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

    Kontinuirano

    7.

    ·Rješavanje pitanja povezanosti između divlje faune i flore i sigurnosti pružanjem potpore mjerama u trećim zemljama kojima se: i. promiču društvena i gospodarska stabilnost; ii. jača vladavinu prava; i iii. potiče suradnja između tijela za izvršavanje zakonodavstva, lokalnih tijela, partnera u području očuvanja, lokalnih zajednica i autohtonih naroda.

    Kontinuirano

    8.Sprečavanje i suzbijanje korupcije povezane s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini, uključujući zemlje izvorišta, tranzitne i odredišne zemlje.

    Komisija, države članice

    ·Promicanje učinkovite provedbe:

    oRezolucije Konferencije CITES-a 17.6 o zabrani, sprečavanju, otkrivanju i suzbijanju korupcije, koja olakšava aktivnosti koje se provode protivno Konvenciji; i

    orezolucije Opće skupštine Ujedinjenih naroda 75/311 o suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom, posebno njezinog stavka 30.,

    uzimajući u obzir načela na visokoj razini skupine G20 u vezi sa suzbijanjem korupcije povezane s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom i povezanim proizvodima.

    Kontinuirano

    9.

    ·Integriranje mjera za borbu protiv korupcije u programe kojima se nastoje ojačati kapaciteti relevantnih aktera u borbi protiv kaznenih djela povezanih s divljom faunom i florom, unutar i izvan EU-a (među ostalim između: službenika u lukama i zračnim lukama; prijevozničkih poduzeća i financijskih posrednika/financijskog sektora; tijela za izvršavanje zakonodavstva; i upravnih tijela) u skladu s Konvencijom UN-a protiv korupcije i u bliskoj suradnji s Uredom Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC).

    Od 2023.

    10.Uzimanje u obzir pristupa „jedno zdravlje” u kontekstu reguliranja trgovine divljom faunom i florom u zemljama izvorišta, tranzitnim i odredišnim zemljama

    Komisija, države članice

    ·Ispitivanje rizika širenja zoonotskih bolesti povezanih s trgovinom divljim životinjama i proizvodima koji od njih potječu, kao što je meso divljači.

    Od 2023.

    11.

    ·Provedba ciljanih mjera za smanjenje tih rizika u lancima opskrbe, u skladu s četirima vodećim načelima Partnerstva za suradnju u održivom upravljanju divljom faunom i florom 19 , među ostalim u okviru projekata kao što je projekt „Sigurnost u Aziji za globalni okoliš”, koji financira EU i provodi UNODC, i programa za održivo upravljanje divljom faunom i florom koji provodi Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu 20 .

    Od 2024.



    Prioritet 2 – Jačanje pravnog i političkog okvira za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom

    Ciljevi

    Akteri

    Mjere

    Vremenski okvir

    12.Uspostaviti okvir za učinkovitu provedbu akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom na nacionalnoj razini i razini EU-a

    Države članice,

    Komisija

    ·Utvrđivanje i dodjela jasnih zaduženja u vezi s provedbom mjera na nacionalnoj razini i razini EU-a te osiguravanje koordinacije među relevantnim akterima (primjerice: i. osnivanjem međuagencijskih odbora ili memoranduma o razumijevanju; ii. donošenjem nacionalnih akcijskih planova; ili iii. uspostavom nacionalne kontaktne točke).

    2023.

    13.

    ·Uspostava okvira za izvješćivanje, praćenje i evaluaciju akcijskog plana na razini EU-a i nacionalnoj razini. Taj bi okvir trebao biti usklađen s postojećim obvezama i strukturama povezanima s izvješćivanjem kako bi se izbjeglo dodatno administrativno opterećenje na razini EU-a ili država članica.

    2023./2024.

    14.

    ·Upotreba EMPACT-a kao ključnog instrumenta za provedbu akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine faunom i florom i uključivanje nacionalnih koordinatora za EMPACT u provedbu akcijskog plana.

    Kontinuirano

    15.Osigurati da nacionalne politike i politike EU-a u području trgovine i nezakonite trgovine divljom faunom i florom budu sveobuhvatne i usklađene s međunarodnim obvezama, normama i dokazima

    Komisija, države članice

    ·Aktivno pružanje potpore i suradnja s međunarodnim institucijama i stručnjacima radi provedbe istraživanja i izrade/ažuriranja smjernica i alata za identifikaciju (tehnički alati, uključujući forenzičke znanosti i priručnike za identifikaciju) u vezi s glavnim problemima povezanima s trgovinom divljom faunom i florom.

    Kontinuirano

    16.

    ·Uvođenje i provedba razmjernih, učinkovitih i odvraćajućih sankcija za kaznena djela povezana s divljom faunom i florom u skladu s revidiranom Direktivom o kaznenim djelima protiv okoliša (nakon što se donese) i razmjena informacija i primjera dobre prakse radi osiguranja dosljedne primjene tih sankcija.

    Od 2023.

    17.

    ·Provedba ažuriranih smjernica EU-a o trgovini bjelokosti i praćenje njihove provedbe i rezultata.

    Kontinuirano

    18.

    ·Povećana provjera uvezenih lovačkih trofeja (primjerice: i. razmatranjem proširenja zahtjeva za dozvolu za uvoz za lovačke trofeje na dodatne vrste obuhvaćene Prilogom B Uredbi Vijeća (EZ) br. 338/97; ii. suradnjom s međunarodnim partnerima radi ažuriranja dostupnih dokaza o učincima trofejnog lova na divlju faunu i floru; i iii. osiguravanjem da mišljenja Skupine za znanstvenu reviziju o kombinacijama zemalja i vrsta za uvoz lovačkih trofeja budu transparentnija).

    Od 2023.

    19.

    ·Razmatranje potrebe za revidiranjem postojećih mjera ili kreiranjem novih alata te njihove dodane vrijednosti i izvedivosti radi smanjenja neodržive trgovine divljom faunom i florom (npr. „pozitivan popis” vrsta čiji se primjerci uzeti iz divljine mogu prodavati i držati kao kućni ljubimci; kriminalizacija sve trgovine nezakonito stečenom divljom faunom i florom; ili zahtijevanje da se sve životinje i biljke unesene u EU registriraju).

    Od 2023.

    20.Uključiti relevantne dionike u razvoj i provedbu djelovanja za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom na razini EU-a i nacionalnoj razini

    Komisija, države članice

    ·Održavanje redovitih sastanaka s dionicima na nacionalnoj razini i razini EU-a, među ostalim s međunarodnim organizacijama; relevantnim tijelima za izvršavanje zakonodavstva i pravosudnim tijelima; civilnim društvom; privatnim sektorom; akademskom zajednicom; i nacionalnim vladama.

    Od 2023.

    21.

    ·Organiziranje tematskih sastanaka provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom uz sudjelovanje relevantnih skupina civilnog društva, poduzeća i akademske zajednice.

    Od 2023.

    22.

    ·Pružanje potpore organizaciji multidisciplinarnih dana djelovanja u okviru EMPACT-a.

    Kontinuirano

    23.Surađivati s poslovnim sektorima uključenima u trgovinu divljom faunom i florom

    Komisija, države članice

    ·Organiziranje sastanaka Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom s relevantnim poslovnim predstavnicima radi razmatranja specifičnih problema (npr. tradicionalna medicina, egzotični kućni ljubimci i ljubimci porijeklom iz divljine, industrija luksuznih proizvoda, lovni turizam, drvo, industrija ribarstva i prodaja ribljih proizvoda, prijevoz, kurirske službe i internetska trgovina).

    Od 2023.

    24.

    ·Osiguranje stvarne suradnje upravnih tijela za CITES i nacionalnih upravnih tijela odgovornih za nadzor i provedbu pravila utvrđenih u okviru predložene direktive o dužnoj pažnji za održivo poslovanje 21 .

    Od 2023.

    25.

    ·Izrada smjernica o tome kako bi poduzeća trebala ispuniti svoju obvezu dužne pažnje u skladu s predloženom direktivom s obzirom na trgovinu divljom faunom i florom.

    2024.

    Prioritet 3 – Provedba propisa i politika za učinkovitu borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Ciljevi

    Akteri

    Mjere

    Vremenski okvir

    26.Veća stopa otkrivanja nezakonitih aktivnosti u EU-u i posvećivanje pažnje prioritetnim rizicima

    Države članice, Komisija, Europol

    ·Osiguranje da proces izrade procjena prijetnje teškog i organiziranog kriminala (SOCTA) uključuje i procjenu opasnosti od nezakonite trgovine divljom faunom i florom, koja se temelji na podacima i, prema potrebi, nacionalnim procjenama opasnosti država članica. Usklađivanje podataka o nezakonitoj trgovini.

    2023.

    27.

    ·Redovito raspravljanje o prioritetnim rizicima (i mjerama za njihovo uklanjanje) u okviru Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom.

    Kontinuirano

    28.

    ·Razvoj i upotreba najsuvremenijih alata i metoda za olakšavanje rada tijela za izvršavanje zakonodavstva i otkrivanje aktivnosti nezakonite trgovine divljom faunom i florom, što može primjerice uključivati mobilne aplikacije za osoblje na terenu. Izvješćivanje o primjerima dobre prakse u okviru Provedbene skupine.

    Kontinuirano

    29.

    ·Uvođenje sustava za elektroničke CITES dozvole u EU-u radi: i. olakšavanja zakonite trgovine; ii. olakšavanja razmjene podataka; iii. olakšavanja identifikacije lažnih dozvola; i. iv. poticanja trećih zemalja da uvedu kompatibilne sustave.

    2023./2024.

    30.

    ·Povezivanje sustava za elektroničke CITES dozvole sa sustavom razmjene potvrda u okviru jedinstvenog sučelja EU-a za carinu (EU CSW-CERTEX) (središnji modul okruženja jedinstvenog sučelja EU-a za carinu) radi olakšanja provjera elektroničkih CITES dozvola koje provode carinska tijela EU-a, čime će se poboljšati provedba odredaba CITES-a na granicama.

    2024.

    31.

    ·Razmatranje proširenja obveze označivanja tako da obuhvaća žive vrste obuhvaćene Prilogom B Uredbi Vijeća (EZ) br. 338/97.

    2024.

    32.Osigurati da tijela za izvršavanje zakonodavstva (uključujući tijela kaznenog progona i sudove) imaju potrebno sektorsko stručno znanje za rješavanje problema nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Komisija, države članice, Europol, Agencija Europske unije za osposobljavanje u području izvršavanja zakonodavstva (CEPOL), Europska mreža za pravosudno osposobljavanje (EJTN), europski istraživački prostor (EIP)

    ·Organiziranje multidisciplinarnog i prekograničnog osposobljavanja za tijela za izvršavanje zakonodavstva, pravosudna tijela, i prema potrebi kaznene suce, uključujući ciljano osposobljavanje o: i. poboljšanju kvalitete istraga financijskih tokova; ii. suzbijanju trgovine divljom faunom i florom putem interneta; i iii. boljem iskorištavanju modernih forenzičkih metoda.

    Od 2023.

    33.

    ·Integriranje osposobljavanja o kaznenim djelima povezanima s divljom faunom i florom u nacionalne kurikulume odgovarajućih akademija/škola za osposobljavanje.

    2025.

    34.

    ·Razmjena podataka, materijala za osposobljavanje i sudske prakse među državama članicama, pomoću alata kao što su baza podataka sudske prakse Europske mreže državnih odvjetnika u području okoliša i sustav EU-a za razmjenu podataka o trgovini divljom faunom i florom (TWIX) itd.

    Kontinuirano

    35.

    ·Bliska suradnja s relevantnim organizacijama, udrugama i mrežama te pružanje doprinosa projektima koji su usmjereni na suzbijanje i kazneni progon kaznenih djela protiv okoliša 22 .

    Kontinuirano

    36.

    ·Promicanje i podupiranje uzajamnog osposobljavanja.

    Kontinuirano

    37.

    ·Poticanje i podupiranje: i. specijalizacije osoblja tijela za izvršavanje zakonodavstva, pravosudnih tijela i drugih nadležnih tijela na nacionalnoj razini; i ii. objedinjavanja resursa, primjerice uspostavom posebnih jedinica za izvršavanje zakonodavstva u području divlje faune i flore u svim relevantnim agencijama za izvršavanje zakonodavstva.

    Od 2023./2024.

    38.

    ·Poticanje nadležnih tijela za izvršavanje zakonodavstva da sudjeluju u kaznenim postupcima koje vode policija/tužitelji i podupiru ih te da pružaju svoje stručno znanje.

    Kontinuirano

    39.

    ·Promicanje javnog pristupa sudskoj praksi i sudskim dokumentima na internetu i objavljivanje istaknutih predmeta (uzimajući u obzir prava na zaštitu podataka i privatnost) s dvostrukim ciljem odvraćanja od kaznenih djela i promicanja dobrih praksi u izvršavanju zakonodavstva.

    Od 2024.

    40.Poboljšati suradnju, koordinaciju, komunikaciju i protok podataka u državama članicama i među njima

    Komisija, države članice, agencije EU-a

    ·Uspostava komunikacijskih kanala u državama članicama između: i. sektorskih/upravnih nacionalnih tijela; ii. nacionalnih tijela za izvršavanje zakonodavstva; i iii. carinskih tijela.

    2024.

    41.

    ·Osiguranje zajedničkog pristupa prikupljanju i razmjeni usporedivih, točnih i potpunih operativnih informacija o kaznenim djelima povezanima s divljom faunom i florom. Osiguravanje, u mjeri u kojoj je to moguće, usklađenosti s prikupljanjem statističkih podataka o postupcima povezanima s kaznenim djelima protiv okoliša (uključujući ona povezana s divljom faunom i florom) koje vode tijela za izvršavanje zakonodavstva (policija, tužitelji).

    2024.

    42.

    ·Sustavno dijeljenje operativnih i strateških informacija o kaznenim djelima povezanima s divljom faunom i florom s Europolom putem mrežne aplikacije za sigurnu razmjenu informacija (SIENA) kako bi se osiguralo da su svi potrebni podaci koji daju realističnu sliku razine prijetnje koju predstavljaju kaznena djela protiv okoliša: i. dostupni Europolu; i ii. iskorišteni za procjenu prijetnje teškog i organiziranog kriminala u EU-u.

    Kontinuirano

    43.

    ·Na nacionalnoj razini, izdavanje informativnih obrazaca o rizicima koji će se razmjenjivati putem EU-ova sustava upravljanja rizicima u carinskim pitanjima za proizvode od divlje faune i flore kako bi se poboljšala izrada profila rizika za carinske provjere/razmjenu informacija sa službenicima EU-a za izvršavanje zakonodavstva na terenu.

    Kontinuirano

    44.

    ·Osiguranje stvarne suradnje i razmjene informacije među relevantnim tijelima CITES-a, nacionalnim jedinicama Europola, Eurojustom, OLAF-om i Interpolovom radnom skupinom za kaznena djela u području divlje faune i flore.

    Kontinuirano

    45.

    ·Uspostava redovite i strukturirane suradnje i razmjene informacija između Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom i relevantnih aktera u okviru EMPACT-a.

    Od 2023.

    46.

    ·Provedba redovitih zajedničkih operacija koje uključuju prekograničnu suradnju država članica EU-a, Europske komisije (OLAF) i relevantnih agencija EU-a kao što su Eurojust, Frontex, Europol i Europska agencija za kontrolu ribarstva. Te operacije mogu biti i dio provedbe operativnih akcijskih planova u okviru EMPACT-a.

    Kontinuirano

    47.

    ·Sustavno zahtijevanje Europolove/Eurojustove operativne/pravosudne potpore za slučajeve povezane s teškim i organiziranim kriminalom povezanim s divljom faunom i florom.

    Kontinuirano

    48. Sustavno razmatrati povezanosti između nezakonite trgovine divljom faunom i florom i organiziranog kriminala, osobito ojačanim mjerama za suzbijanje nezakonitih financijskih tokova

    Komisija, države članice, Europol, Eurojust

    ·Pružanje potpore državama članicama u jačanju kapaciteta za: i. uništavanje struktura organiziranog kriminala uključenih u nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom; i. ii. istraživanje financijskih tokova u kontekstu kaznenih djela povezanih s divljom faunom i florom. Ta bi potpora trebala uključivati osposobljavanje i informiranje o tipologijama kaznenih djela i rizicima 23 .

    Od 2023.

    49.

    ·U skladu sa strategijom EU-a za suzbijanje organiziranog kriminala za razdoblje 2021.–2025., sustavno pokretanje financijskih istraga organiziranog kriminala i, čim se u financijskom okruženju pokaže postojanje imovine stečene kaznenim djelima, sustavno pokretanje istraga i postupaka za povrat imovine.

    Kontinuirano

    50.

    ·Nastavak borbe protiv pranja novca u okviru financijskih tokova povezanih s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom podržavanjem i preispitivanjem provedbe Direktive (EU) 2018/1673 o borbi protiv pranja novca kaznenopravnim sredstvima u državama članicama.

    Kontinuirano

    51.

    ·Informiranje o tome kako se direktiva o povratu i oduzimanju imovine 24 (nakon njezina donošenja i stupanja na snagu) i Direktiva (EU) 2019/1153 o utvrđivanju pravila kojima se olakšava uporaba financijskih i drugih informacija u svrhu sprečavanja, otkrivanja, istrage ili progona određenih kaznenih djela 25 mogu upotrijebiti za borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

    Od 2023./2024.

    52.

    ·Veća učestalost sustavnog oduzimanja prihoda stečenog nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom u kaznenim predmetima, informiranje službenika za provedbu o dostupnim alatima za oduzimanje imovine kao odvraćajuće mjere. Poticanje upotrebe oduzete imovine za pružanje doprinosa mjerama očuvanja i borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

    Od 2023.

    53.Dodatno raditi na suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom putem interneta, među ostalim provedbom Akta o digitalnim uslugama i suradnjom s internetskim platformama

    Komisija, države članice

    ·Provedba preporuka iz Rezolucije Konferencije CITES-a 11.3 stavaka 12. i 13. o kaznenim djelima u području divlje faune i flore povezanima s internetom.

    Od 2023.

    54.

    ·Osiguravanje stvarne suradnje između tijela CITES-a za upravljanje i provedbu i koordinatora digitalnih usluga u okviru Akta o digitalnim uslugama 26 , među ostalim osiguravanjem dovoljne količine resursa za daljnje postupanje u vezi s otkrivenim nezakonitim aktivnostima (npr. uspostavom radne skupine za internet za pružanje potpore tijelima CITES-a za upravljanje i provedbu).

    Od 2022.

    55.

    ·Osiguravanje koordinacije skupina za provedbu i stručnih skupina CITES-a te Europskog odbora za digitalne usluge

    Od 2024.

    56.

    ·Izrada posebnih smjernica za EU o internetskoj trgovini divljim vrstama, u skladu s Aktom o digitalnim uslugama. 

    2025.

    57.Poboljšati pristup brizi o zaplijenjenim živim životinjama ili biljkama

    Države članice, Komisija

    ·Praćenje smjernica CITES-a o zbrinjavanju zaplijenjenih živih životinja, kako je sadržano u Rezoluciji Konferencije CITES-a 17.8 o zbrinjavanju nezakonito stečenih i zaplijenjenih primjeraka vrsta navedenih na popisu CITES-a i osiguranje da se sve mogućnosti zbrinjavanja/brige na odgovarajući način razmotre i da konačna odluka bude opravdana.

    Od 2023.

    58.

    ·Širenje mreža specijaliziranih centara za spašavanje na nacionalnoj razini i razmjena informacija o tim centrima na razini EU-a.

    2025.

    59.

    ·Promicanje suradnje među relevantnim nadležnim tijelima za smanjenje nepotrebnih kašnjenja u istragama i sporovima kako bi se nanošenje dodatne boli primjercima kojima se nezakonito trguje svelo na najmanju moguću mjeru.

    Kontinuirano

    60.

    ·Prema potrebi, povećanje napora za učinkovito vraćanje zaplijenjenih živih primjeraka u divljinu.

    Kontinuirano



    Prioritet 4 – Jačanje globalnog partnerstva između zemalja izvorišta, odredišnih i tranzitnih zemalja radi suzbijanja nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Ciljevi

    Akteri

    Glavne mjere

    Vremenski okvir

    61.Povećana vidljivost borbe protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom u svijetu

    Komisija, države članice, visoki predstavnik/potpredsjednik

    ·Redovito uključivanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom na dnevni red bilateralnih i multilateralnih sastanaka na visokoj razini.

    Kontinuirano

    62.

    ·Nastavak dijaloga s prioritetnim zemljama i regijama na tehničkoj i političkoj razini, među ostalim u okviru partnerstava za provedbu zakonodavstva, upravljanje i trgovinu u području šuma.

    Kontinuirano

    63.

    ·Osigurati da se nezakonita trgovina divljom faunom i florom smatra teškim kaznenim djelom, među ostalim provedbom strategije EU-a za suzbijanje organiziranog kriminala za razdoblje 2021.–2025. i promicanjem donošenja protokola koji obuhvaća nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom u okviru Konvencije UN-a protiv transnacionalnog organiziranog kriminala.

    Od 2023.

    64.Osigurati da se u okviru EU-ovih trgovinskih politika i instrumenata pruža potpora suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom

    Komisija, države članice

    ·Uključiti nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom na dnevni red: i. trgovinskih dijaloga s ključnim partnerima; i ii. Odbora za trgovinu i okoliš WTO-a.

    Kontinuirano

    65.

    ·Predlaganje preuzimanja ambicioznih obveza za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom u budućim sporazumima o slobodnoj trgovini, uključujući u okviru kontinuirane potpore EU-a jačanju područja slobodne trgovine na afričkom kontinentu.

    Kontinuirano

    66.Jačanje kapaciteta ključnih zemalja izvorišta, tranzitnih i odredišnih zemalja izvan EU-a radi suzbijanja nezakonite trgovine divljom faunom i florom i poboljšanja suradnje u provedbi među državama članicama, provedbenim akterima EU-a i ključnim trećim zemljama

    Komisija, države članice, Europol

    ·Osposobljavanje EU-ovih službenika za izvršavanje zakonodavstva u području divlje faune i flore za međunarodnu suradnju, uključujući primjenu za to dostupnih instrumenata.

    Od 2023.

    67.

    ·Izgradnja kapaciteta i osiguranje znanstvenog i tehničkog osposobljavanja za relevantne agencije za izvršavanje zakonodavstva, javne tužitelje i pravosudna tijela u ključnim trećim zemljama pogođenima nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom, među ostalim osuvremenjivanjem nacionalnih pravnih okvira radi omogućavanja prekogranične suradnje u istragama i suradnje među nacionalnim pravosudnim tijelima.

    Kontinuirano

    68.

    ·Poticanje bilateralnih kontakata, uzajamnog osposobljavanja i razmjena iskustava. Podupiranje neformalnih i formalnih regionalnih mreža izvan Europe kao što su mreža Jaguar u Latinskoj Americi ili mreže TWIX u Africi 27 i poticanje njihove suradnje s europskim partnerima.

    Kontinuirano

    69.

    ·Suradnja i podržavanje rada sljedećih dionika: i. relevantnih globalnih mreža, kao što su Međunarodni konzorcij za borbu protiv kaznenih djela povezanih s divljom faunom i florom (ICCWC 28 ) i Međunarodna mreža za usklađenost s propisima o okolišu i njihovu provedbu (INECE); i ii. organizacija i mreža civilnog društva, kao što je Koalicija za okončanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom putem interneta.

    Kontinuirano

    (1)

         IPBES, Summary for policymakers of the thematic assessment of the sustainable use of wild species of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (Sažetak za oblikovatelje politika tematske procjene održive uporabe divljih vrsta u okviru Međuvladine znanstveno-političke platforme o bioraznolikosti i uslugama ekosustava), 2022.

    (2)

       UNODC, World Wildlife Crime Report (Izvješće o kaznenim djelima u području divlje faune i flore u svijetu), 2020.

    (3)

         TRAFFIC, An overview of seizures of CITES-listed wildlife in the EU in 2020 (Pregled zapljena divlje faune i flore uvrštene na popis CITES-a u EU-u 2020.), 2022.

    (4)

         IPBES, Summary for Policymakers of the Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (Sažetak za oblikovatelje politika globalnog izvješća o procjeni biološke raznolikosti i usluga ekosustava Međuvladine znanstveno-političke platforme za biološku raznolikost i usluge ekosustava), tajništvo IPBES-a, Bonn, Njemačka, 2019.

    (5)

         Maxwell, S. et al., Biodiversity: the ravages of guns, nets and bulldozers (Bioraznolikost: razorno djelovanje pušaka, mreža i buldožera) Nature, 536, str. 143.–145., 2016.

    (6)

         UNODC, Global Programme for Combating Wildlife and Forest Crime, Annual Report (Globalni program za suzbijanje kaznenih djela povezanih s divljom faunom i florom i šumama), 2021.

    (7)

         Europska komisija, Glavna uprava za međunarodnu suradnju i razvoj, Study on the interaction between security and wildlife conservation in sub-Saharan Africa: summary report, (Studija o interakciji sigurnosti i očuvanja divlje faune i flore u supsaharskoj Africi: sažeto izvješće), Europska komisija, 2019.

    (8)

         UNOCD, World Wildlife Crime Report (Izvješće o kaznenim djelima u području divlje faune i flore u svijetu), 2020.

    (9)

       Europol, Environmental Crime in the age of Climate Change, (Kaznena djela protiv okoliša u doba klimatskih promjena), 2022.

    (10)

         TRAFFIC, Overview of seizures of CITES-listing wildlife in the European Union, January 2019 to December 2019 (Pregled zapljena divlje faune i flore uvrštene na popis CITES-a u Europskoj uniji od siječnja do prosinca 2019.), 2020.

    (11)

         Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Akcijski plan EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom” (COM(2016) 87 final).

    (12)

       Ta potreba za suradnjom i koordinacijom odnosi se na: uprave za CITES; provedbena i znanstvena tijela; carinske zastupnike; policiju; javne tužitelje; pravosudni sustav; tijela nadležna za zdravstvo; tijela nadležna za dobrobit životinja i veterinarska tijela; financijsko-obavještajne jedinice; ministarstva vanjskih poslova; i diplomatske misije, među ostalim.

    (13)

       Vidjeti Koaliciju za okončanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom putem interneta .

    (14)

       Vidjeti Welcome to Reducing Opportunities for Unlawful Transport of Endangered Species (Smanjenje prilika za nezakonit prijevoz ugroženih vrsta) (routespartnership.org).

    (15)

       Sve točke navedene u ovom odlomku ujedno su glavni ciljevi EMPACT-a, inicijative u području sigurnosti koju su pokrenule države članice EU-a radi utvrđivanja, određivanja prioriteta i uklanjanja prijetnji u području organiziranog i teškog međunarodnog kriminala. EMPACT je multidisciplinarna platforma za suradnju država članica koju podržavaju sve institucije, tijela i agencije EU-a, a organiziran je u četverogodišnjim ciklusima. S njime su povezane i treće zemlje, međunarodne organizacije i drugi javni i privatni partneri. 

    (16)

       Primjerice, Europska mreža državnih odvjetnika u području okoliša, Mreža Europske unije za provedbu i izvršavanje zakonodavstva u području okoliša, Forum sudaca Europske unije u području okoliša i regionalne mreže.

    (17)

    Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju na raspolaganje na tržištu Unije i izvozu iz Unije određenih roba i proizvoda povezanih s krčenjem i propadanjem šuma te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 995/2010 (COM(2021) 706 final).

    (18)

      Uredba Vijeća (EZ) br. 1224/2009 od 20. studenoga 2009. o uspostavi sustava kontrole Zajednice za osiguranje sukladnosti s pravilima zajedničke ribarstvene politike, o izmjeni uredbi (EZ) br. 847/96, (EZ) br. 2371/2002, (EZ) br. 811/2004, (EZ) br. 768/2005, (EZ) br. 2115/2005, (EZ) br. 2166/2005, (EZ) br. 388/2006, (EZ) br. 509/2007, (EZ) br. 676/2007, (EZ) br. 1098/2007, (EZ) br. 1300/2008, (EZ) br. 1342/2008 i o stavljanju izvan snage uredbi (EEZ) br. 2847/93, (EZ) br. 1627/94 i (EZ) br. 1966/2006.

    (19)

    Vidjeti Collaborative Partnership on Sustainable Wildlife Management (Partnerstvo za suradnju u održivom upravljanju divljom faunom i florom) (fao.org) .

    (20)

    Vidjeti Sustainable Wildlife Management (Održivo upravljanje divljom faunom i florom), Potpora i upravljanje politikama, Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda, (fao.org) .

    (21)

       Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o dužnoj pažnji za održivo poslovanje i izmjeni Direktive (EU) 2019/1937, COM(2022) 71 final.

    (22)

       Uključujući Forum sudaca Europske unije u području okoliša, Europsku mrežu državnih odvjetnika u području okoliša, Mrežu Europske unije za provedbu i izvršavanje zakonodavstva u području okoliša, EnviCrimeNet i projekt „Uspješan progon kaznenih djela protiv divljih vrsta u Europi”.

    (23)

       Npr. upotrebom alata kao što je financijski alat za trgovinu divljom faunom i florom, https://themisservices.co.uk/iwt .

    (24)

          Vidjeti Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama) i izmjeni Direktive 2000/31/EZ, COM(2020) 825 final.

    (25)

         Direktiva (EU) 2019/1153 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o utvrđivanju pravila kojima se olakšava uporaba financijskih i drugih informacija u svrhu sprečavanja, otkrivanja, istrage ili progona određenih kaznenih djela i stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2000/642/PUP, PE/64/2019/REV/1.

    (26)

         Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama) i izmjeni Direktive 2000/31/EZ, COM(2020) 825 final.

    (27)

       Npr. AFRICA-TWIX .

    (28)

         Uključujući Interpol, tajništvo CITES-a, Svjetsku carinsku organizaciju, UNDOC i Svjetsku banku.

    Top