Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 52021PC0352

    Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u okviru Konvencije o zaštiti morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika kad je riječ o Odluci o razgraničenju i Preporuci o upravljanju zaštićenim morskim područjem sjevernoatlantske struje i Evlanovljeve podmorske planine (NACES)

    COM/2021/352 final

    Bruxelles, 30.6.2021.

    COM(2021) 352 final

    2021/0173(NLE)

    Prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u okviru Konvencije o zaštiti morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika kad je riječ o Odluci o razgraničenju i Preporuci o upravljanju zaštićenim morskim područjem sjevernoatlantske struje i Evlanovljeve podmorske planine (NACES)


    OBRAZLOŽENJE

    1.Predmet prijedloga

    Ovaj se prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje u ime Unije treba zauzeti u Komisiji za zaštitu morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika u vezi s predviđenim donošenjem Odluke o razgraničenju i Preporuke o upravljanju zaštićenim morskim područjem sjevernoatlantske struje i Evlanovljeve podmorske planine (NACES) u okviru Konvencije o zaštiti morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika („Konvencija OSPAR”).

    2.Kontekst prijedloga

    2.1.Konvencija OSPAR

    Cilj je Konvencije OSPAR zaštititi morska područja sjeveroistočnog Atlantika od štetnih utjecaja ljudskih aktivnosti kako bi se očuvalo zdravlje ljudi i morski ekosustavi te, ako je to izvedivo, obnovila morska područja izložena negativnim utjecajima. Konvencija ima 16 ugovornih stranaka (Belgija, Danska, EU 1 , Finska, Francuska, Njemačka, Island, Irska, Nizozemska, Norveška, Portugal, Španjolska, Švedska, Ujedinjena Kraljevina, Luksemburg i Švicarska). Otvorena je za potpisivanje na ministarskom sastanku Pariške i Osloške komisije u Parizu 22. rujna 1992., a stupila je na snagu 25. ožujka 1998.

    2.2.Komisija OSPAR

    Komisija OSPAR (osnovana u skladu s člankom 10. Konvencije) sastoji se od predstavnika svih ugovornih stranaka; sastaje se redovno te u bilo koje vrijeme ako je to potrebno zbog posebnih okolnosti. Njezine zadaće uključuju nadzor nad provedbom Konvencije i preispitivanje stanja obuhvaćenog morskog područja, djelotvornosti mjera koje se donose, prioriteta i potrebe za eventualnim dodatnim ili drukčijim mjerama.

    U skladu s člankom 20. Konvencije svaka ugovorna stranka ima jedan glas u Komisiji. EU ima pravo na broj glasova jednak broju njegovih država članica koje su ugovorne stranke Konvencije. EU ne ostvaruje svoje pravo glasa kad ga ostvaruju njegove države članice i obratno.

    U skladu s člankom 15. stavkom 3. Konvencije Komisija donosi izmjene Konvencije jednoglasnom odlukom ugovornih stranaka.

    2.3.Predviđeni akti Komisije OSPAR

    Komisija OSPAR treba tijekom ministarskog dijela svojeg godišnjeg sastanka 1. listopada 2021. donijeti Odluku o razgraničenju i Preporuku o upravljanju zaštićenim morskim područjem NACES-a („predviđeni akti”).

    Predviđenom Odlukom OSPAR-a o razgraničenju zaštićeno morsko područje NACES-a utvrđuje se navođenjem zemljopisnih koordinata (zemljopisna širina i dužina) njegovih granica. Cilj je predviđene Preporuke OSPAR-a o upravljanju zaštićenim morskim područjem NACES-a usmjeriti ugovorne stranke OSPAR-a u donošenju mjera za zaštitu i očuvanje morskih ptica i ekosustava, uključujući njihovu bioraznolikost i procese bitne za te populacije, u skladu s općim i posebnim ciljevima očuvanja utvrđenima u Prilogu ovoj Preporuci.

    Popratne znanstvene analize, koje su provedene kako bi se utvrdila važnost tog područja kao hraništa morskih ptica, predstavljene su u sveobuhvatnom dokumentu objavljenom u prosincu 2020 2 . Ako se odredi, predloženo zaštićeno morsko područje bilo bi najveće u mreži OSPAR, površine gotovo 600 000 km² (područje veličine Francuske), te bi postalo osmo zajedničko zaštićeno morsko područje izvan nacionalne jurisdikcije u pomorskom području OSPAR-a.

    3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

    Više je puta prepoznata potreba za zaštitom morske bioraznolikosti i ekosustava, među ostalim u pomorskim područjima izvan nacionalne jurisdikcije. U Zaključcima Vijeća o Komunikaciji Komisije „Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. – Vraćanje prirode u naše živote” donesenima u listopadu 2020. poziva se na visoku razinu ambicioznosti na 15. Konferenciji stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti te pozdravlja cilj zaštite najmanje 30 % morskog područja EU-a, od čega je za trećinu, odnosno 10 %, predviđena stroga zaštita. Također se naglašava da je to cilj koji države članice trebaju zajednički ostvariti te prepoznaje potreba da se hitno poduzme više kako bi se djelotvorno upravljalo svim zaštićenim područjima te utvrdili i na odgovarajući način pratili i proširili jasni ciljevi i mjere očuvanja. U Zaključcima se nadalje naglašava važnost nalaženja sinergija i dodatnih koristi s multilateralnim sporazumima o okolišu povezanima s bioraznolikošću, kao što je OSPAR, te uključivanja aspekata i ciljeva bioraznolikosti u relevantne međunarodne i regionalne procese. U tom se kontekstu u Zaključcima potvrđuje EU-ova podrška sklapanju ambicioznog pravno obvezujućeg međunarodnog sporazuma o morskoj bioraznolikosti područja izvan nacionalne jurisdikcije u skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora (UNCLOS) 2021. Naposljetku, iznova se ističe da EU podržava određivanje triju velikih zaštićenih morskih područja u Južnom oceanu u okviru Komisije za očuvanje antarktičkih morskih živih resursa.

    S obzirom na ministarski sastanak OSPAR-a koji će se održati u listopadu, stajalište Unije potrebno je jer je predviđena Odluka OSPAR-a o razgraničenju, koja će se donijeti zajedno s Preporukom o upravljanju zaštićenim morskim područjem, pravno obvezujući tekst. Bez obzira na to što Preporuka neće biti pravno obvezujuća, predlaže se da stajalište Unije obuhvaća oba „predviđena akta” jer su blisko povezani. Budući da će se njima olakšati provedba međunarodnih obveza i ostvarivanje ambicija EU-a te poboljšati zaštita okoliša, predlaže se da Unija podrži donošenje Odluke i Preporuke.

    4.Pravna osnova

    4.1.Postupovna pravna osnova

    4.1.1.Načela

    Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

    Pojmom „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaćeni su akti koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo.

    4.1.2.Primjena u predmetnom slučaju

    Komisija OSPAR tijelo je osnovano na temelju sporazuma, konkretno, Konvencije OSPAR.

    Odluka koju Komisija OSPAR treba donijeti akt je koji proizvodi pravne učinke jer su sve odluke OSPAR-a pravno obvezujuće za ugovorne stranke u skladu s Konvencijom OSPAR (članak 13. stavak 2.). Iako preporuke nisu pravno obvezujuće, u ovom je slučaju Preporuka OSPAR-a o upravljanju zaštićenim morskim područjem NACES-a blisko povezana s Odlukom OSPAR-a o razgraničenju pa ih je primjereno obuhvatiti istim stajalištem Unije.

    Predviđenim se aktima ne dopunjuje niti mijenja institucionalni okvir Konvencije OSPAR.

    Stoga je postupovna pravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.

    4.2.Materijalnopravna osnova

    4.2.1.Načela

    Materijalnopravna osnova za odluku na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili dva elementa te ako se može utvrditi da je jedan od tih dvaju ciljeva ili elemenata glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnopravnoj osnovi, odnosno onoj koja je potrebna za glavni ili prevladavajući cilj ili element.

    4.2.2.Primjena u predmetnom slučaju

    Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na zaštitu okoliša.

    Stoga je materijalnopravna osnova predložene odluke članak 192. stavak 1. UFEU-a.

    4.3.Zaključak

    Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

    2021/0173 (NLE)

    Prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u okviru Konvencije o zaštiti morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika kad je riječ o Odluci o razgraničenju i Preporuci o upravljanju zaštićenim morskim područjem sjevernoatlantske struje i Evlanovljeve podmorske planine (NACES)

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)Konvencija za zaštitu morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika 3 („Konvencija”), čija je Unija ugovorna stranka, stupila je na snagu 25. ožujka 1998.

    (2)U skladu s člankom 10. stavkom 3. Konvencije, Komisija osnovana njezinim člankom 10. stavkom 1. („Komisija OSPAR”) može donositi odluke i preporuke u skladu s njezinim člankom 13.

    (3)Komisija OSPAR treba na svojoj 24. sjednici/sastanku 1. listopada 2021. donijeti Odluku o razgraničenju i Preporuku o upravljanju zaštićenim morskim područjem sjevernoatlantske struje i Evlanovljeve podmorske planine („NACES”).

    (4)Predviđenom Odlukom Komisije OSPAR zaštićeno morsko područje NACES-a utvrđuje se navođenjem njegovih granica.

    (5)Cilj je predviđene Preporuke Komisije OSPAR usmjeriti ugovorne stranke u njihovim aktivnostima i donošenju mjera za postizanje ciljeva očuvanja utvrđenih u Prilogu Preporuci.

    (6)Dva predviđena akta Komisije OSPAR blisko su povezana pa ih je primjereno obuhvatiti istim stajalištem Unije.

    (7)Primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u Komisiji OSPAR jer će njezina Odluka biti obvezujuća za Uniju,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na 24. sjednici/sastanku Komisije OSPAR jest da se podrži donošenje Odluke o razgraničenju i Preporuke o upravljanju zaštićenim morskim područjem sjevernoatlantske struje i Evlanovljeve podmorske planine (NACES).

    Članak 2.

    Ova je Odluka upućena Komisiji.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1)    Odluka Vijeća 98/249/EZ od 7. listopada 1997. o sklapanju Konvencije o zaštiti morskog okoliša sjeveroistočnog Atlantika (SL L 104, 3.4.1998., str. 1.).
    (2)     https://www.ospar.org/documents?v=43885  
    (3)    SL L 104, 3.4.1998., str. 2.
    nach oben