Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0483

    Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) 2018/848 o ekološkoj proizvodnji u pogledu datuma početka njezine primjene i određenih drugih datuma iz te uredbe

    COM/2020/483 final

    Bruxelles, 4.9.2020.

    COM(2020) 483 final

    2020/0231(COD)

    Prijedlog

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o izmjeni Uredbe (EU) 2018/848 o ekološkoj proizvodnji u pogledu datuma početka njezine primjene i određenih drugih datuma iz te uredbe

    (Tekst značajan za EGP)


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Razlozi i ciljevi prijedloga

    Uredbom (EU) 2018/848 Europskog parlamenta i Vijeća, donesenom 30. svibnja 2018., uspostavlja se novi regulatorni okvir kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta u pogledu ekološke proizvodnje s ciljem daljnjeg razvoja sveobuhvatnog sustava upravljanja poljoprivrednim gospodarstvima i proizvodnjom hrane u kojem su ujedinjeni najbolja praksa u pogledu okoliša i klime, visoka razina bioraznolikosti, očuvanje prirodnih resursa te primjena visokih standarda za dobrobit životinja i visokih proizvodnih standarda koji su u skladu s potražnjom sve većeg broja potrošača za proizvodima proizvedenima uz primjenu prirodnih tvari i procesa. Stoga ekološka proizvodnja u društvu ima dvostruku ulogu, pri čemu se njome s jedne strane opskrbljuje specifično tržište koje odgovara na potražnju potrošača za ekološkim proizvodima, a s druge se strane osiguravaju javno dostupna dobra kojima se pridonosi ne samo ruralnom razvoju, već i zaštiti okoliša i dobrobiti životinja.

    U okviru nedavno donesene strategije „od polja do stola” 1 ekološka proizvodnja prepoznata je kao jedan od načina ispunjavanja zahtjeva za izgradnju održivog prehrambenog sustava. U strategiji o bioraznolikosti potvrđuje se važnost ekološke proizvodnje za očuvanje bioraznolikosti na području Europe. Stoga je čvrst i usuglašen regulatorni okvir za sljedećih deset godina ključan za ostvarivanje cilja da do 2030. 25 % poljoprivrednog zemljišta bude obuhvaćeno ekološkom poljoprivredom i da se znatno poveća ekološka akvakultura, što je navedeno u strategiji „od polja do stola” i u strategiji o bioraznolikosti.

    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf

    Pandemija bolesti COVID-19 i s njom povezana javnozdravstvena kriza nezapamćen je izazov za države članice i predstavlja veliko opterećenje za nacionalna tijela i subjekte u ekološkoj proizvodnji. Pandemija bolesti COVID-19 dovela je i do izvanrednih okolnosti koje zahtijevaju znatnu prilagodbu ekološkog sektora u pogledu proizvodnje, stavljanja na tržište, kontrola i međunarodne trgovine, a koje se nisu mogle predvidjeti u trenutku donošenja Uredbe (EU) 2018/848.

    Te izvanredne okolnosti imaju znatan utjecaj na različita područja obuhvaćena Uredbom (EU) 2018/848 te je stoga vrlo vjerojatno da države članice i subjekti u ekološkoj proizvodnji neće moći osigurati pravilnu provedbu i primjenu te Uredbe od 1. siječnja 2021.

    Kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta radi pružanja pravne sigurnosti svim subjektima u ekološkoj proizvodnji i izbjegavanja mogućih poremećaja na tržištu, nužno je odgoditi primjenu određenih odredaba Uredbe (EU) 2018/848 za jednu godinu.

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Prijedlog se temelji na članku 43. stavku 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

    Supsidijarnost

    U skladu s načelom supsidijarnosti djelovanje na razini Unije može se poduzeti samo ako države članice predviđene ciljeve ne mogu ostvariti same. Intervencija Unije potrebna je kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta u pogledu ekološke proizvodnje i da bi se izbjegli mogući poremećaji na tržištu. U tom pogledu zakonodavstvo koje se izmjenjuje donosi se u potpunosti u skladu s načelom supsidijarnosti i svaka njegova izmjena mora se provesti na temelju prijedloga Komisije.

    Proporcionalnost

    To djelovanje Unije nužno je kako bi se ostvario cilj da sve uključene strane pravilno provode i primjenjuju Uredbu (EU) 2018/848 i odgovarajuće sekundarno zakonodavstvo, uzimajući u obzir razmjere aktualne pandemije bolesti COVID-19 te posljedice s njom povezane javnozdravstvene krize na ekološki sektor u pogledu proizvodnje, kontrola i trgovine. Predloženim izmjenama nastoji se osigurati ostvarivanje svrhe Uredbe (EU) 2018/848, odnosno uspostava okvira za ekološku proizvodnju s ciljem daljnjeg razvoja cjelokupnog sustava upravljanja poljoprivrednim gospodarstvima i proizvodnjom hrane u kojem se kombiniraju najbolje prakse u području okoliša i klime, visoka razina bioraznolikosti, očuvanje prirodnih resursa i primjena visokih standarda dobrobiti životinja i visokih standarda proizvodnje u skladu s potražnjom sve većeg broja potrošača za proizvodima koji upotrebljavaju prirodne tvari i procese.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

    Ovom prijedlogu nije priložena zasebna procjena učinka jer se prijedlogom ne mijenja sadržaj Uredbe (EU) 2018/848 i ne utvrđuju se nove obveze za subjekte na koje se ona odnosi. Cilj mu je da se zbog iznimnih razloga u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 za jednu godinu odgodi datum primjene te uredbe i određeni drugi datumi navedeni u toj uredbi koji proizlaze iz tog datuma.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Prijedlog ne utječe na proračun institucija EU-a.

    2020/0231 (COD)

    Prijedlog

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o izmjeni Uredbe (EU) 2018/848 o ekološkoj proizvodnji u pogledu datuma početka njezine primjene i određenih drugih datuma iz te uredbe

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 43. stavak 2.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 2 ,

    uzimajući u obzir mišljenje Odbora regija 3 ,

    u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

    budući da:

    (1)Uredbom (EU) 2018/848 Europskog parlamenta i Vijeća 4 , koja je stupila na snagu 17. lipnja 2018., uspostavlja se novi regulatorni okvir za ekološku proizvodnju. Da bi se osigurao nesmetan prijelaz sa starog na novi regulatorni okvir, tom se uredbom predviđa početak njegove primjene od 1. siječnja 2021.

    (2)Pandemija bolesti COVID-19 dovela je do izvanrednih okolnosti koje zahtijevaju znatne napore ekološkog sektora, a koje se nisu mogle predvidjeti u trenutku donošenja Uredbe (EU) 2018/848.

    (3)Pandemija bolesti COVID-19 i s njom povezana javnozdravstvena kriza nezapamćen je izazov za države članice i predstavlja veliko opterećenje za subjekte u ekološkoj proizvodnji. Subjekti su usmjerili svoje djelovanje na održavanje ekološke proizvodnje i trgovinskih tokova te se istodobno ne mogu pripremiti za početak primjene novih zakonskih odredaba u skladu s Uredbom (EU) 2018/848. Stoga je vrlo vjerojatno da države članice i subjekti u ekološkoj proizvodnji neće moći osigurati pravilnu provedbu i primjenu te uredbe od 1. siječnja 2021.

    (4)Zbog toga je radi osiguravanja neometanog funkcioniranja ekološkog sektora, pružanja pravne sigurnost i izbjegavanja mogućih poremećaja na tržištu potrebno odgoditi datum početka primjene Uredbe (EU) 2018/848 i određene druge datume iz te uredbe koji proizlaze iz tog datuma. Uzimajući u obzir razmjere pandemije bolesti COVID-19 i s njom povezane javnozdravstvenu krize, njezin epidemiološki razvoj te dodatna sredstva koja su potrebna državama članicama i subjektima u ekološkoj proizvodnji, primjereno je odgoditi primjenu Uredbe (EU) 2018/848 za jednu godinu.

    (5)To se prvenstveno odnosi na nekoliko datuma povezanih s odstupanjima, izvješćima ili ovlastima dodijeljenima Komisiji za ukidanje ili produljenje odstupanja, koji izravno proizlaze iz datuma primjene Uredbe (EU) 2018/848. Stoga je primjereno da se i primjena tih datuma odgodi za jednu godinu. Ti su datumi utvrđeni uzimajući u obzir vrijeme koje je subjektima u ekološkoj proizvodnji potrebno da se prilagode prestanku odstupanja ili kako bi države članice i Komisija prikupile dostatne informacije o dostupnosti određenih unosa za koje su odobrena odstupanja ili kako bi Komisija podnijela izvješće Europskom parlamentu i Vijeću i pripremila zakonodavni prijedlog ili delegirane akte.

    (6)Pandemija bolesti COVID-19 i s njom povezana javnozdravstvena kriza predstavlja nezapamćeni izazov i za treće države te za gospodarske subjekte sa sjedištem u tim državama. Stoga bi za treće zemlje koje su priznate kao ekvivalentne na temelju članka 33. stavka 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 5 bilo primjereno produljiti datum isteka njihova priznanja za godinu dana do 31. prosinca 2026. kako bi takve treće zemlje imale dovoljno vremena promijeniti svoj status sklapanjem trgovinskog sporazuma s Europskom unijom ili tako da njihovi subjekti postignu potpunu usklađenost s Uredbom (EU) 2018/848 bez nepotrebnih poremećaja u trgovini ekološkim proizvodima.

    (7)Slično tome, datum isteka priznanja kontrolnih tijela i kontrolnih ustanova u trećim zemljama dodijeljenog u skladu s člankom 33. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 834/2007 trebalo bi produljiti za jednu godinu do 31. prosinca 2024. kako bi se tim kontrolnim tijelima i kontrolnim ustanovama i njihovim certificiranim subjektima u trećim zemljama omogućilo vrijeme potrebno da prevladaju posljedice pandemije bolesti COVID-19 i pripreme se za nove odredbe.

    (8)S obzirom na potrebu da se odmah osigura pravna sigurnost za ekološki sektor u trenutačnim okolnostima, ova bi Uredba trebala hitno stupiti na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije,

    DONIJELI SU OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Uredba (EU) 2018/848 mijenja se kako slijedi:

    (1)u prvoj rečenici članka 29. stavka 4. datum „31. prosinca 2024.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2025.”;

    (2)u članku 48. stavku 1. drugom podstavku datum „31. prosinca 2025.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2026.”;

    (3)u članku 49. datum „31. prosinca 2021.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2022.”;

    (4)članak 53. mijenja se kako slijedi:

    (a)u stavku 1. datum „31. prosinca 2035.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2036.”;

    (b)stavak 2. mijenja se kako slijedi:

    i. u uvodnoj rečenici datum „1. siječnja 2028.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2029.”;

    ii. u točki (a) datum „31. prosinca 2035.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2036.”;

    (c)u stavku 3. datum „1. siječnja 2026.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2027.”;

    (d)u stavku 4. datum „1. siječnja 2025.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2026.”, a datum „31. prosinca 2025.” datumom „31. prosinca 2026.”;

    (e)u stavku 7. datum „31. prosinca 2025.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2026.”;

    (5)u članku 57. stavku 1. datum „31. prosinca 2023.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2024.”;

    (6)u članku 60. datum „1. siječnja 2021.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2022.”;

    (7)u članku 61. drugom stavku datum „1. siječnja 2021.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2022.”;

    (8)Prilog II. mijenja se kako slijedi:

    (a)u dijelu I. točka 1.5. mijenja se kako slijedi:

    i. u drugom stavku datum „31. prosinca 2030.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2031.”;

    ii. u trećom stavku datum „31. prosinca 2025.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2026.”;

    (b)dio II. mijenja se kako slijedi:

    i. u drugoj rečenici točke 1.9.1.1. podtočke (a) datum „1. siječnja 2023.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2024.”;

    ii. u drugoj rečenici točke 1.9.2.1. podtočke (a) datum „1. siječnja 2023.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2024.”;

    iii. u uvodnoj rečenici točke 1.9.3.1. podtočke (c) datum „31. prosinca 2025.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2026.”;

    iv. u uvodnoj rečenici točke 1.9.4.2. podtočke (c) datum „31. prosinca 2025.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2026.”;

    (c)u dijelu III. točki 3.1.2.1. drugom stavku datum „1. siječnja 2021.” zamjenjuje se datumom „1. siječnja 2022.”;

    (d)u dijelu VII. u drugoj rečenici točke 1.1. datum „31. prosinca 2023.” zamjenjuje se datumom „31. prosinca 2024.”.

    Članak 2.

    Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

    Za Europski parlament    Za Vijeće

    Predsjednik    Predsjednik

    (1)    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf
    (2)    SL C […, , str. .
    (3)    SL C , , str. .
    (4)    Uredba (EU) 2018/848 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda te stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 (SL L 150, 14.6.2018., str. 1.).
    (5)    Uredba Vijeća (EZ) br. 834/2007 od 28. lipnja 2007. o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda i stavljanju izvan snage Uredbe (EEZ) br. 2092/91 (SL L 189, 20.7.2007., str. 1.).
    Top