Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0194

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Međunarodnoj organizaciji civilnog zrakoplovstva kad je riječ o obavješćivanju o dobrovoljnom sudjelovanju u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021. te o opciji odabranoj za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.

COM/2020/194 final

Bruxelles, 13.5.2020.

COM(2020) 194 final

2020/0078(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Međunarodnoj organizaciji civilnog zrakoplovstva kad je riječ o obavješćivanju o dobrovoljnom sudjelovanju u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021. te o opciji odabranoj za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj se prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje je u Međunarodnoj organizaciji civilnog zrakoplovstva (ICAO) potrebno u ime Unije zauzeti o dobrovoljnom sudjelovanju u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021. te o opciji odabranoj za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.

2.Kontekst prijedloga

2.1.Čikaška konvencija i Pariški sporazum

Cilj je Čikaške konvencije („Konvencija”) regulirati međunarodni zračni prijevoz. Stupila je na snagu 4. travnja 1947. i njome je osnovana Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva.

Pariški sporazum donesen je na Konferenciji stranaka Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama u prosincu 2015., a cilj mu je ograničiti porast globalne temperature znatno ispod 2 °C u usporedbi s predindustrijskim razinama te ga nastojati zadržati ispod 1,5 °C. Svi sektori gospodarstva trebali bi doprinijeti tim smanjenjima emisija, uključujući međunarodni zračni promet.

Sve države članice EU-a stranke su obaju sporazuma. EU i njegove države članice stranke su Pariškog sporazuma i zajedno su se obvezali smanjiti svoje emisije stakleničkih plinova.

2.2.Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva

Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva specijalizirana je agencija Ujedinjenih naroda. Njezini su ciljevi razvoj načela i tehnika međunarodne zračne plovidbe te poticanje planiranja i razvoja međunarodnog zračnog prometa. EU je ad hoc promatrač u mnogim tijelima ICAO-a (Skupštini i drugim tehničkim tijelima).

2.3.Program za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA)

Vijeće ICAO-a na svojoj je 214. sjednici 27. lipnja 2018. kao svezak IV. Priloga 16. Čikaškoj konvenciji donijelo Međunarodne standarde i preporučene prakse (SARP) u području zaštite okoliša – Program za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA).

Zahtjevi za praćenje, izvješćivanje i verifikaciju (MRV) povezani s emisijama CO2 iz međunarodnih letova iz sveska IV. Priloga 16. primjenjuju se od 1. siječnja 2019. Zahtjevi za neutralizaciju CO2 iz sveska IV. Priloga 16. primjenjivat će se od 1. siječnja 2021.

U stavcima 3.1.3. i 3.2.1. poglavlja 3. i Dodatku 1. („Administrativni postupci”) sveska IV. Priloga 16. od država se zahtijeva da do 30. lipnja 2020. obavijeste ICAO o sljedećem:

   svojoj odluci o dobrovoljnom sudjelovanju ili prekidu dobrovoljnog sudjelovanja od 1. siječnja 2021. 1 ,

   koju su opciju odabrali za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.

2.4.Sustav EU-a za trgovanje emisijama

Zrakoplovni sektor dio je sustava EU-a za trgovanja emisijama (ETS EU-a) od 2012. 2 Tim su sustavom obuhvaćene emisije iz zrakoplova koji slijeću u Europski gospodarski prostor (EGP) i iz njega polijeću, uključujući letove u treće zemlje i iz njih. Međutim, kako bi se dao podstrek u okviru Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva i olakšao napredak prema globalnom pristupu rješavanju pitanja emisija iz međunarodnog zračnog prometa, Unija je donijela privremene mjere odstupanja kako bi, u očekivanju razvoja događaja na međunarodnoj razini, zemljopisno područje primjene ograničila samo na letove unutar EGP-a, odnosno isključila letove izvan EGP-a 3 .

Zadnjom revizijom Direktive 2003/87/EZ (iz 2017.) prenosi se shvaćanje iz članka 28.b da će se program CORSIA uzeti u obzir tako što će se izmijeniti sustav kojim se uređuje ETS EU-a, ovisno o procjeni ključnih sastavnica programa CORSIA, među ostalim u pogledu sudjelovanja, te da bi se to trebalo postići u skladu s klimatskim ciljem EU-a za 2030. (vodeći se načelom nenazadovanja iz Pariškog sporazuma 4 ).

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

3.1. Kontekst

Unija čvrsto podupire globalnu tržišno utemeljenu mjeru ICAO-a za emisije iz međunarodnog zračnog prometa, odnosno CORSIA-u, jer se njome pridonosi borbi protiv klimatskih promjena. Potporu Unije pokazali su, među ostalim, Europski parlament i Vijeće, koji su, kako bi olakšali napredak u ICAO-u, tri puta mijenjali ETS EU-a.

Premda je početni cilj programa CORSIA ograničen na kompenzaciju rasta emisija od 2020., važno je podržati početni napredak i doprinijeti odgovarajućem sudjelovanju u interesu postizanja cilja tog programa.

Odlukom Vijeća (EU) 2016/915 5 utvrđeno je stajalište Unije u pogledu međunarodnog instrumenta koji treba izraditi u okviru tijelâ ICAO-a s ciljem provedbe jedinstvene globalne tržišno utemeljene mjere za emisije iz međunarodnog zračnog prometa od 2020.

Cilj Uredbe (EU) 2017/2392 6 posebice je „pripremiti se za provedbu globalne tržišno utemeljene mjere od 2021.”. Kako je ondje navedeno, „za konkretnu operacionalizaciju [te mjere] bit će potrebno djelovanje stranaka ICAO-a na nacionalnoj razini.”

Prema članku 28.b Direktive 2003/87/EZ (Direktiva o ETS-u) 7 : „U roku od 12 mjeseci nakon što ICAO donese relevantne instrumente i prije nego što globalna tržišno utemeljena mjera postane operativna, Komisija podnosi izvješće Europskom parlamentu i Vijeću u kojem razmatra kako se revizijom ove Direktive ti instrumenti mogu provesti u pravo Unije. Komisija u tom izvješću također, prema potrebi, razmatra pravila koja se primjenjuju na letove unutar EGP-a. Komisija također razmatra ambicije i sveobuhvatni okolišni integritet globalne tržišno utemeljene mjere, uključujući njezinu opću ambiciju u vezi s ciljevima iz Pariškog sporazuma, razinu sudjelovanja, njezinu provedivost, transparentnost, sankcije za neusklađenost, postupke za sudjelovanje javnog sektora, kvalitetu jedinica za neutralizaciju emisija, praćenje, izvješćivanje i verifikaciju emisija, registre, odgovornost te pravila o upotrebi biogoriva.”.

Odlukom Vijeća (EU) 2018/2027 8 utvrđeno je stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru ICAO-a u pogledu prvog izdanja SARP-a za CORSIA-u u pogledu razlika o kojima se izvješćuje. U skladu s tom Odlukom države članice izvijestile su o razlikama u odnosu na ICAO, ističući razlike između ETS-a EU-a i CORSIA-e (ETS EU-a temelji se na rutama, a CORSIA na državama), te su navele da će se CORSIA u EU-u provesti revizijom ETS-a EU-a kako je dogovoreno pri njegovoj zadnjoj reviziji iz 2017. 9 Cilj je bio očuvati pravnu stečevinu EU-a i budući politički prostor, kao i razinu ambicija EU-a u području klime.

Komisija je 4. ožujka 2020. donijela prijedlog „Europskog propisa o klimi” 10 u skladu s kojim bi EU bio obvezan ostvariti cilj klimatske neutralnosti u Uniji do 2050. radi postizanja dugoročnog cilja u pogledu temperature utvrđenog u članku 2. Pariškog sporazuma. Prijedlog se temelji na zaključku da je potrebno poduzeti dodatne mjere i da će biti potreban doprinos svih sektora s obzirom na to da se očekuje da će se postojećim politikama emisije stakleničkih plinova do 2050. smanjiti samo za 60 %, zbog čega je potrebno učiniti još mnogo kako bi se postigla klimatska neutralnost.

Naposljetku, Unija je u nekoliko navrata, od početka njegove pilot-faze, izrazila političku predanost provedbi programa CORSIA. EU i njegove države članice na zadnjoj su prigodi, odnosno 40. skupštini ICAO-a, održanoj 2019., u s jedne strane naveli da će Unija očuvati svoj politički prostor i klimatske ambicije u pogledu provedbe CORSIA-e u okviru ETS-a EU-a, a s druge da Unija i njezine države članice i dalje „čvrsto podupiru CORSIA-u” te da su i danas, „od početka pilot-faze, u potpunosti predane njezinoj provedbi”. Unija je dosljedno podsjećala da je potrebno očuvati relevantno zakonodavstvo i ambicije EU-a u području klime, u skladu s ETS-om EU-a kako je zadnje revidiran, što je ponovila u razlikama o kojima je izvijestila 2018. i u izjavi na 40. skupštini ICAO-a. Europski parlament od tada poziva Komisiju i države članice da zaštite zakonodavnu autonomiju EU-a u provedbi Direktive o ETS-u 11 .

3.2. Predloženo stajalište

Kako bi države članice mogle dostaviti potrebne obavijesti, stajalište Unije potrebno je donijeti do 30. lipnja 2020. (rok utvrđen SARP-ovima za CORSIA-u).

Kad je riječ o prvom pitanju, tj. obavijesti o svakoj odluci o dobrovoljnom sudjelovanju ili prekidu dobrovoljnog sudjelovanja od 1. siječnja 2021.: vodeći računa o tome da je Unija u više navrata potvrdila političku predanost, što je ICAO već prepoznao, o očekivanim koristima za okoliš i međunarodni promet povezanima s CORSIA-om te o tome što ne postoje održive alternative na globalnoj razini, predlaže se da se o dobrovoljnom sudjelovanju država članica obavješćuje od početka pilot-faze 1. siječnja 2021. U obavješćivanju bi se u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2018/2027 vodilo računa o razlikama o kojima je izviješteno 2018., ali i o svim budućima, te se ne bi dovodilo u pitanje preispitivanje ETS-a EU-a dogovoreno 2017., klimatska ambicija EU-a ni Direktiva o obnovljivim izvorima energije 12 .

U pogledu drugog pitanja, tj. obavješćivanja o odabranoj opciji za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021. – 2023., predlaže se da se za svaku odgovarajuću godinu pilot-faze odaberu emisije iz 2021., 2022., odnosno 2023., tj. ne savjetuje se da se za svaku godinu uzmu emisije iz 2020. Tim se pristupom uzimaju u obzir očekivane koristi za okoliš i međunarodni promet, potreba za poticanjem operatora da smanje utjecaj na okoliš i važnost ranog djelovanja, uzimajući pritom u obzir visinu mogućih troškova neutralizacije za europske operatore i utjecaj na njihovu međunarodnu konkurentnost. Veća se ekološka učinkovitost postiže uzimanjem 2021., 2022., odnosno 2023. godine kao referentne nego uzimanjem 2020. godine. Razlog tome je što se očekuje da će emisije iz međunarodnog zračnog prometa 2021., 2022. i 2023. biti veće nego 2020., među ostalim i zbog znatnog utjecaja pandemije bolesti COVID-19 na zračni promet, a tako i na emisije iz njega.

U tom je kontekstu potrebno na odgovarajući način uzimati u obzir sadašnje i moguće buduće razlike između prava Unije i CORSIA-e. Stoga bi u prethodno opisanom obavješćivanju uvijek trebalo uputiti na razlike o kojima je izviješteno na temelju Odluke Vijeća (EU) 2018/2027. Budući da se te razlike, u mjeri u kojoj su i dalje relevantne, odnose samo na pripisivanje nadležnosti država u odnosu na različite operatore zbog određenih ustrojstvenih razlika CORSIA-e i ETS-a EU-a, trebalo bi biti moguće istodobno izvijestiti i o dodatnim razlikama.

4.Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Predložena Odluka usklađena je s drugim politikama Unije te ih dopunjuje, i to energetsku politiku, politiku zaštite okoliša i prometnu politiku. U njoj se podsjeća na vezu između sudjelovanja u CORSIA-i i revizije Direktive o ETS-u EU-a koju provode Europski parlament i Vijeće, kako je utvrđeno u Uredbi 2017/2392. Međutim, Komisija još nije predstavila izvješće predviđeno člankom 28.b Direktive o ETS-u. Općenitije, još nije poznato što će u tom području zakonodavac odlučiti. Stoga se ova obavijest treba smatrati privremenim korakom, uzimajući u obzir stavke 3.1.3. i 3.2.1. poglavlja 3. te Dodatak 1. svesku IV. Prilogu 16. Čikaškoj konvenciji.

Kako se tim privremenim korakom ne bi dovele u pitanje buduće političke odluke suzakonodavaca, u obavijesti se mora upućivati na razlike o kojima je već izviješteno u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2018/2027, ali, kako je prethodno navedeno, mora biti moguće istodobno izvijestiti i o drugim, dodatnim razlikama.

5.Pravna osnova

5.1.Postupovnopravna osnova

5.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Članak 218. stavak 9. UFEU-a primjenjuje se neovisno o tome je li Unija članica tijela ili stranka sporazuma 13 .

5.1.2.Primjena u predmetnom slučaju

U skladu sa stavkom 3.1.3. poglavlja 3. i Dodatkom 1. („Administrativni postupci”) svesku IV. Prilogu 16. Konvencije, države su dužne do 30. lipnja 2020. obavijestiti ICAO o svojoj odluci o dobrovoljnom sudjelovanju ili prekidu dobrovoljnog sudjelovanja od 1. siječnja 2021. i o opciji koju su u skladu sa stavkom 3.2.1. sveska IV. Priloga 16. odabrale za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021. – 2023.

Iz tih odredaba proizlazi da određeni pravni učinci CORSIA-e, donesene odlukom Vijeća ICAO-a, a riječ je o tijelu osnovanom sporazumom, ovise o podnošenju relevantnih obavijesti ICAO-u i o uvjetima tih obavijesti. Stoga je donošenje stajališta Unije u pogledu takvih obavijesti obuhvaćeno područjem primjene članka 218. stavka 9. UFEU-a.

5.2.Materijalnopravna osnova

Europska unija u skladu s člankom 192. stavkom 1. i člankom 191. UFEU-a doprinosi, među ostalim, ostvarenju sljedećih ciljeva: očuvanju, zaštiti i poboljšanju kvalitete okoliša, promicanju mjera na međunarodnoj razini za rješavanje regionalnih, odnosno svjetskih problema okoliša, a osobito borbi protiv klimatskih promjena.

5.2.1.Načela

Materijalnopravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili dva elementa te ako se može utvrditi da je jedan od tih dvaju ciljeva ili elemenata glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnopravnoj osnovi, konkretno onoj koja je potrebna za glavni ili prevladavajući cilj ili element.

5.2.2.Primjena u predmetnom slučaju

Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na klimatsku politiku u kontekstu međunarodnog zrakoplovstva.

Stoga je materijalnopravna osnova predložene odluke članak 192. stavak 1. UFEU-a.

5.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 192. stavak 1. UFEU-a u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

2020/0078 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Međunarodnoj organizaciji civilnog zrakoplovstva kad je riječ o obavješćivanju o dobrovoljnom sudjelovanju u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021. te o opciji odabranoj za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Čikaška konvencija o međunarodnom civilnom zrakoplovstvu („Konvencija”), čiji je cilj regulacija međunarodnog zračnog prometa, stupila je na snagu 4. travnja 1947. Njome je osnovana Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva (ICAO).

(2)Sve države članice Unije ugovorne su stranke Čikaške konvencije i članice ICAO-a, a Unija ima status promatrača u određenim tijelima ICAO-a.

(3)Pariški sporazum donesen je na 21. Konferenciji stranaka Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama u prosincu 2015., a cilj mu je ograničiti porast globalne temperature znatno ispod 2 °C u usporedbi s predindustrijskim razinama te ga nastojati zadržati ispod 1,5 °C. Svi sektori gospodarstva trebali bi doprinijeti tim smanjenjima emisija, uključujući međunarodni zračni promet.

(4)ICAO je na 39. Skupštini održanoj 2016. donio Rezoluciju A39-3 prema kojoj je odlučeno da će se razviti globalni tržišno utemeljen mehanizam radi ograničavanja emisija stakleničkih plinova iz međunarodnog zrakoplovstva na razine iz 2020. Stajalište Unije u pogledu razrade i donošenja tog mehanizma i njegovih raznih detaljnih elemenata utvrđeno je Odlukom Vijeća (EU) 2016/915 14 .

(5)Vijeće ICAO-a je 27. lipnja 2018. na desetom sastanku svoje 214. sjednice donijelo prvo izdanje sveska IV. Priloga 16. Konvenciji: Međunarodni standardi i preporučene prakse u području zaštite okoliša – Program za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo („CORSIA”).

(6)Europski parlament i Vijeće donijeli su 2017. Uredbu (EU) 2017/2392 15 i njome revidirali Direktivu 2003/87/EZ 16 , posebno kako bi se pripremila provedba globalne tržišno utemeljene mjere od 2021., utvrdili zahtjevi prava Unije za praćenje, izvješćivanje i verifikaciju emisija za potrebe programa CORSIA te utvrdile odredbe o izvješćivanju i preispitivanju u pogledu tog programa.

(7)Pravila programa CORSIA mogla bi postati obvezujuća u skladu s Konvencijom i u okviru ograničenja utvrđenih u njoj. Za Uniju i njezine države članice obvezujuća bi mogla postati i na temelju postojećih sporazuma o međunarodnom zračnom prometu.

(8)Kako bi ICAO u potpunosti uzeo u obzir trenutačnu pravnu situaciju na razini Unije, države članice izvijestile su o razlikama u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2018/2027 17 . Prema tom izvješćivanju Direktiva 2003/87/EZ u sadašnjem se obliku primjenjuje neovisno o matičnoj zemlji operatora zrakoplova te u načelu obuhvaća odlazne letove s aerodroma i dolazne letove na aerodrome koji se nalaze na državnom području države članice na koju se odnosi Ugovor. Direktiva 2003/87/EZ primjenjuje se na jednak način na letove unutar država članica i/ili zemalja EGP-a i među njima. Ta se načela primjenjuju i na zahtjeve za praćenje, izvješćivanje i verifikaciju (MRV) i na zahtjeve za neutralizaciju.

(9)Zahtjevi MRV-a utvrđeni u CORSIA-i, u primjeni od 1. siječnja 2019., uključeni su u zakonodavstvo Unije uzimajući u obzir navedene razlike 18 . U skladu s tim zakonodavstvom podaci o emisijama prikupljat će se te dostavljati Tajništvu ICAO-a tijekom pilot-faze.

(10)U skladu sa stavkom 3.1.3. poglavlja 3. i Dodatkom 1. („Administrativni postupci”) svesku IV. Prilogu 16. Konvencije, države su dužne do 30. lipnja 2020. obavijestiti ICAO o svojoj odluci o dobrovoljnom sudjelovanju ili prekidu dobrovoljnog sudjelovanja od 1. siječnja 2021. i o opciji koju su u skladu sa stavkom 3.2.1. sveska IV. Priloga 16. odabrale za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.

(11)Iz tih odredaba proizlazi da određeni pravni učinci CORSIA-e, donesene odlukom Vijeća ICAO-a, a riječ je o tijelu osnovanom sporazumom, ovise o podnošenju relevantnih obavijesti ICAO-u i o uvjetima tih obavijesti. Stoga je donošenje stajališta Unije u pogledu takvih obavijesti obuhvaćeno područjem primjene članka 218. stavka 9. UFEU-a.

(12)U tom je pogledu primjereno utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije, uzimajući u obzir prethodno navedenu obvezu obavješćivanja, posebno zato što dobrovoljno sudjelovanje u CORSIA-i i odabir opcija iz stavka 3.2.1. sveska IV. Priloga 16. Konvenciji mogu presudno utjecati na prava i obveze u području obuhvaćenom pravom Unije, osobito Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktivom (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora 19 .

(13)Unija i njezine države članice u više su navrata izjavile 20 da su spremne sudjelovati u CORSIA-i od 1. siječnja 2021.

(14)Dobrovoljno sudjelovanje u CORSIA-i znači i da u skladu sa stavkom 3.2.1. sveska IV. Priloga 16. Konvenciji treba odabrati opciju za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023. U tom je pogledu primjereno temeljiti izračune na emisijama u 2021., 2022. odnosno 2023. Ta će opcija vjerojatno biti bolja za okoliš i međunarodni promet od druge, kod koje se izračun temelji na emisijama u 2020., jer se očekuje da će emisije iz međunarodnog zračnog prometa 2021., 2022. i 2023. biti veće nego 2020., zbog čega će se zahtijevati veća neutralizacija. Time bi i kontinuitet bio veći s obzirom na to da je prema točki 3.2.2. sveska IV. Priloga 16. i za godine od 2024. predviđen izračun koji se temelji na danoj godini.

(15)Emisije iz 2021., 2022., odnosno 2023. ući će u izračun zahtjeva za neutralizaciju tijekom razdoblja 2021.–2023. za sve operatore zrakoplova za koje je zadužena predmetna država članica.

(16)Kako je navedeno, ustroj predviđen Direktivom 2003/87/EZ trenutačno se na određene načine razlikuje od CORSIA-e. Komisija je u skladu s člankom 28.b te direktive dužna Europskom parlamentu i Vijeću podnijeti izvješće u kojem se razmatraju opcije njezina revidiranja radi provedbe CORSIA-e u Uniji, što je u skladu s obvezom Unije o smanjenju emisija stakleničkih plinova u cijelom gospodarstvu za 2030. čiji je cilj očuvanje okolišnog integriteta i djelotvornosti klimatskog djelovanja Unije. Komisija u tu svrhu u roku od godine dana nakon što ICAO donese relevantne pravne instrumente, a prije nego što oni postanu operativni, Europskom parlamentu i Vijeću podnosi izvješće u kojem ocjenjuje, među ostalim, ambicije i okolišni integritet instrumenta ICAO-a. Ako to smatra potrebnim, podnosi i popratni zakonodavni prijedlog. Komisija još nije predstavila navedeno izvješće.

(17)U tom je kontekstu potrebno osigurati da se na odgovarajući način uzmu u obzir sadašnje i moguće buduće razlike između prava Unije i CORSIA-e kako bi se, gdje je to potrebno, očuvao sustav u Uniji, što uključuje slobodu zakonodavca da odlučuje o budućem programu Unije primjenjivom na predmetno područje. Europski parlament u tom je pogledu pozivao Komisiju i države članice 21 da zaštite zakonodavnu autonomiju EU-a u provedbi Direktive 2003/87/EZ.

(18)Stoga bi se u prethodno opisanom obavješćivanju uvijek trebalo uputiti na razlike o kojima je izviješteno na temelju Odluke Vijeća (EU) 2018/2027, koja se primjenjuje na pitanja u okviru dobrovoljnog sudjelovanja. Budući da se te razlike, u mjeri u kojoj su i dalje relevantne, odnose samo na pripisivanje nadležnosti država u odnosu na različite operatore, trebalo bi biti moguće istodobno obavijestiti i o dodatnim razlikama.

(19)Stajalište Unije trebale bi izraziti njezine države članice koje su članice ICAO-a,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije s obzirom na stavke 3.1.3. i 3.2.1. poglavlja 3. i Dodatak 1. svesku IV. Priloga 16. Čikaškoj konvenciji o međunarodnom civilnom zrakoplovstvu te s obzirom na obavijesti Međunarodnoj organizaciji civilnog zrakoplovstva u pogledu sljedećeg:

— dobrovoljnog sudjelovanja država članica u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo od siječnja 2021. i,

— opcije odabrane za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.,

utvrđeno je u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Stajalište iz članka 1. izražavaju države članice Unije koje su članice Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva.

Članak 3.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu

   Za Vijeće

   Predsjednik 
   

(1)    Stavak 3.1.3. odnosi se na „uključivanje države u dokument ICAO-a naslovljen „Države CORSIA-e za poglavlje 3. Parovi država””. U njemu se navodi da se u predmetnom dokumentu bilježe „države koje dobrovoljno sudjeluju tijekom razdoblja usklađivanja od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2026.”. Treba napomenuti i da se Dodatkom 1. od država zahtijeva da obavijeste ICAO o svakoj odluci o prekidu dobrovoljnog sudjelovanja do 30. lipnja svake godine koja prethodi godini u kojoj bi dobrovoljno sudjelovanje prestalo.
(2)    Direktiva 2008/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o izmjeni Direktive 2003/87/EZ radi uključivanja zrakoplovnih djelatnosti u sustav trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice (SL L 8, 13.1.2009., str. 3.).
(3)    Ako Europski parlament i Vijeće ne donesu izmjene Direktive o ETS-u EU-a do prosinca 2023., ETS EU-a za zračni promet automatski će se nakon tog datuma vratiti na svoje početno područje primjene, odnosno obuhvatiti sve odlazne letove iz zračnih luka u državama članicama EU-a i svim državama EFTA-e kojima su odredište druge zračne luke u EU-u/EFTA-i ili u trećim zemljama te, ako nisu izuzeti delegiranim zakonodavstvom, dolazne letove iz trećih zemalja kojima su odredište zračne luke EU-a/EFTA-e.
(4)    Članak 3. Pariškog sporazuma.
(5)    Odluka Vijeća (EU) 2016/915 od 30. svibnja 2016. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u pogledu međunarodnog instrumenta koji treba izraditi u okviru tijelâ ICAO-a s ciljem provedbe jedinstvene globalne tržišno utemeljene mjere za emisije iz međunarodnog zračnog prometa od 2020. (SL L 153, 10.6.2016., str. 32.).
(6)    Uredba (EU) 2017/2392 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2017. o izmjeni Direktive 2003/87/EZ kako bi se nastavila postojeća ograničenja područja primjene za zrakoplovne djelatnosti i pripremila provedba globalne tržišno utemeljene mjere od 2021. (SL L 350, 29.12.2017., str. 7.).
(7)

   Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Unije i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ (SL L 275, 25.10.2003., str. 32.).

(8)    Odluka Vijeća (EU) 2018/2027 od 29. studenoga 2018. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva u pogledu prvog izdanja Međunarodnih standarda i preporučene prakse u području zaštite okoliša – Program za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) (SL L 325, 20.12.2018., str. 25.).
(9)    Uredba (EU) 2017/2392 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2017. o izmjeni Direktive 2003/87/EZ kako bi se nastavila postojeća ograničenja područja primjene za zrakoplovne djelatnosti i pripremila provedba globalne tržišno utemeljene mjere od 2021. (SL L 350, 29.12.2017., str. 7.).
(10)    Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju okvira za postizanje klimatske neutralnosti i o izmjeni Uredbe (EU) 2018/1999 (Europski propis o klimi) od 4.3.2020., COM(2020) 80.
(11)    Rezolucija Europskog parlamenta od 28. studenoga 2019. o Konferenciji UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2019. u Madridu u Španjolskoj (COP25), P9_TA(2019)0079.
(12)    Direktiva (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora (SL L 328, 21.12.2018., str. 82.).
(13)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka protiv Vijeća, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točka 64.
(14)    Odluka Vijeća (EU) 2016/915 od 30. svibnja 2016. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u pogledu međunarodnog instrumenta koji treba izraditi u okviru tijelâ ICAO-a s ciljem provedbe jedinstvene globalne tržišno utemeljene mjere za emisije iz međunarodnog zračnog prometa od 2020. (SL L 153, 10.6.2016., str. 32.).
(15)    Uredba (EU) 2017/2392 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2017. o izmjeni Direktive 2003/87/EZ kako bi se nastavila postojeća ograničenja područja primjene za zrakoplovne djelatnosti i pripremila provedba globalne tržišno utemeljene mjere od 2021. (SL L 350, 29.12.2017., str. 7.).
(16)    Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Unije i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ (SL L 275, 25.10.2003., str. 32.).
(17)    Odluka Vijeća (EU) 2018/2027 od 29. studenoga 2018. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva u pogledu prvog izdanja Međunarodnih standarda i preporučene prakse u području zaštite okoliša – Program za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) (SL L 325, 20.12.2018., str. 25.).
(18)    Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/2066 od 19. prosinca 2018. o praćenju i izvješćivanju o emisijama stakleničkih plinova u skladu s Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i o izmjeni Uredbe Komisije (EU) br. 601/2012 (SL L 334, 31.12.2018., str. 1.), Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/2067 od 19. prosinca 2018. o verifikaciji podataka i akreditaciji verifikatora u skladu s Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 334, 31.12.2018., str. 94.) i Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1603 od 18. srpnja 2019. o dopuni Direktive 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s mjerama koje je donijela Međunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo za praćenje, izvješćivanje i verifikaciju emisija u zrakoplovstvu u svrhu provedbe globalne tržišno utemeljene mjere (SL L 250, 30.9.2019., str. 10.).
(19)    Direktiva (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora (SL L 328, 21.12.2018., str. 82.).
(20)    Npr. „Deklaracija iz Bratislave” (podržao COREPER, ST 12029/16 (Prilog I.)), ICAO A39-WP/414 (podržao COREPER, ST 12029/16 (Prilog II.)), ICAO A40-WP/102 (podržalo Vijeće, ST 10227/1/19 (Dodatak H)).
(21)    Rezolucija Europskog parlamenta od 28. studenoga 2019. o Konferenciji UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2019. u Madridu u Španjolskoj (COP25), P9_TA(2019)0079.
Top

Bruxelles, 13.5.2020.

COM(2020) 194 final

PRILOG

Prijedlogu odluke Vijeća

o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Međunarodnoj organizaciji civilnog zrakoplovstva kad je riječ o obavješćivanju o dobrovoljnom sudjelovanju u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021. te o opciji odabranoj za izračun zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023.


PRILOG

Svaka država članica najkasnije 30. lipnja 2020. obavješćuje o sljedećem:

U skladu sa stavkom 3.1.3. poglavlja 2. i Dodatkom 1. poglavlju 3. sveska IV. Priloga 16. Čikaškoj konvenciji, [država članica] prijavljuje dobrovoljno sudjelovanje u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021.

Za potrebe izračuna zahtjeva za neutralizaciju za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021. – 2023., u skladu sa stavkom 3.2.1. i Dodatkom 1. poglavlju 3. sveska IV. Priloga 16. Konvenciji odabrana je opcija OE = emisije CO2 operatora zrakoplova obuhvaćene stavkom 3.1. u godini y.

Tim se obavijestima ne dovode u pitanje razlike o kojima je [[obavijestio] [obavijestila] [obavijestilo] država članica] [*] ni dodatne razlike o kojima će se eventualno obavijestiti naknadno.

* Obavijest koja se dostavlja u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2018/2027.

Top