EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE4974

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Unija tržišta kapitala za građane i poduzeća – novi akcijski plan (COM(2020) 590 final)

EESC 2020/04974

SL C 155, 30.4.2021, p. 20–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.4.2021   

HR

Službeni list Europske unije

C 155/20


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Unija tržišta kapitala za građane i poduzeća – novi akcijski plan

(COM(2020) 590 final)

(2021/C 155/03)

Izvjestitelj:

Pierre BOLLON

Zahtjev za savjetovanje:

Europska komisija, 11.11.2020.

Pravni temelj:

članak 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za ekonomsku i monetarnu uniju te ekonomsku i socijalnu koheziju

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

12.2.2021.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

24.2.2021.

Plenarno zasjedanje br.:

558

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

226/1/4

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO pozdravlja Komunikaciju Komisije „Unija tržišta kapitala za građane i poduzeća – novi akcijski plan”. To je prijeko potreban nastavak postignuća ostvarenih prvim planom iz 2015. i njegovim preispitivanjem sredinom provedbenog razdoblja iz 2017., koje je Odbor podržao u svojim mišljenjima „Akcijski plan za uniju tržišta kapitala” (1) i „Unija tržišta kapitala: preispitivanje sredinom provedbenog razdoblja” (2). Odbor je također u posljednje dvije godine objavio nekoliko mišljenja o temama koje su usko povezane s unijom tržišta kapitala, uključujući samoinicijativna mišljenja „Prema otpornijem i održivijem europskom gospodarstvu” (3) i „Nova vizija za dovršetak ekonomske i monetarne unije” (4).

1.2.

Prvotni ciljevi akcijskog plana, a to su pomoć u mobilizaciji kapitala u Europi i njegovu kanaliziranju prema poduzećima, infrastrukturnim i dugoročnim projektima, što bi imalo pozitivan učinak na zapošljavanje, ostaju u potpunosti relevantni. Ti su ciljevi od presudne važnosti za omogućavanje državama EU-27, njihovim poduzećima i građanima da postignu odlučujući napredak u jačanju njihova financijskog i gospodarskog geostrateškog suvereniteta i u bitnoj klimatskoj, socijalnoj i digitalnoj tranziciji. EGSO također naglašava da se ciljevi predviđeni u okviru unije tržišta kapitala mogu postići samo ako financijska stabilnost i zaštita potrošača ostanu prioriteti i tako izbjegne ozbiljan negativan učinak na poduzeća, radnike i potrošače te gospodarstvo u cjelini.

1.3.

Neočekivana i snažna kriza uzrokovana pandemijom bolesti COVID-19 poziva na jačanje i ubrzanu provedbu tog akcijskog plana. Europska poduzeća svih veličina prisiljena su na povećanje svoje zaduženosti i u dolazećim će mjesecima i godinama trebati povećati kapital ili svoja vlastita sredstva kako bi bila u stanju ulagati u budućnost uz istodobno stvaranje radnih mjesta.

1.4.

Sporazum o Brexitu, postignut na kraju prosinca 2020., drugi je ključni razlog za davanje novog poticaja uniji tržišta kapitala. Financijska središta država EU-27 morat će biti sposobna za pružanje usluga koje je dosad pružao londonski City. U 27 država članica EU-a moraju se razviti visoko integrirana, funkcionalna i pravedna financijska tržišta i tržišta kapitala te EGSO smatra da će biti potreban ujednačeniji skup propisa kako bi se izbjegle rupe u zakonu i ograničenja koja dovode do gubitka ekonomije razmjera.

1.5.

Uz odobravanje svih 16 mjera koje je Komisija predložila, Odbor naglašava važnost određivanja prioritetnih inicijativa i njihove koordinacije (s konkretnim ključnim etapama za mjerenje napretka), naglašava one koje smatra najbitnijima i iznosi ciljane dodatne prijedloge.

1.6.

Iako priznaje važnost javnog financiranja, jasno je da bi se visoka razina štednje u Europi u odnosu na druge regije u svijetu trebala bolje iskoristiti. Općeniti preduvjet za postizanje tog cilja jest unapređenje financijskog obrazovanja Europljana (Mjera 7.). EGSO preporučuje da se identificiraju i promiču najbolje nacionalne prakse i iskustva iz područja podučavanja i učenja. EGSO također preporučuje da svi dionici, uključujući predstavnike radnika i potrošača, budu uključeni u razvoj i provedbu mjera financijskog obrazovanja diljem Europe, čime bi se povećala učinkovitost strogih pravila o zaštiti i smanjila asimetričnost informacija između pružatelja financijskih usluga i građana. EGSO posebno preporučuje da se financijska pismenost uključi u buduću reviziju okvira ključnih kompetencija.

1.7.

Da bi se razvila strateška autonomija EU-a u ključnim sektorima i kapacitetima, Odbor se slaže s Komisijinim pristupom predlaganja sljedećih tehničkih mjera: i. pojednostavnjenje pravila uvrštavanja MSP-ova (Mjera 2.), ii. omogućavanje prekograničnim dioničarima da lakše ostvare svoja prava (Mjera 12.), iii. unapređenje prekograničnih usluga namire (Mjera 13.), iv. uspostava konsolidiranog sustava objave podataka nakon trgovanja za vlasničke financijske instrumente (Mjera 14.) i pravilno usmjeren portal InvestEU (Mjera 15.). Prva dodatna i pozitivna mjera bila bi Komisijina procjena izvedivosti dozvole europskim investicijskim fondovima da se koriste međunarodnim identifikacijskim brojem vrijednosnih papira (ISIN) „.eu”, čime bi se povećala njihova prekogranična dostupnost.

1.8.

EGSO se slaže s Europskim revizorskim sudom koji je uočio da novo zakonodavstvo o sekuritizaciji, iako predstavlja pozitivan korak naprijed, u praksi nije pomoglo bankama da povećaju svoj kapacitet kreditiranja, posebno MSP-ova. Stoga prostor za poboljšanje postoji (Mjera 6.) uz uvjet postojanja djelotvornih kontrola radi sprečavanja ponovnog pojavljivanja sistemskih rizika.

1.9.

Važno je uzeti u obzir načelo supsidijarnosti kada je riječ o malim ulagateljima, zato što su određene navike vezane uz štednju duboko ukorijenjene u nacionalnim obrascima štednje. Stoga EGSO preporučuje Komisiji da, u svojem vrlo dobrodošlom radu na unapređenju kvalitete financijskih savjeta (Mjera 8.), razmotri koristi koje pruža svaki od različitih modela, uzimajući u obzir da su raspoloživost savjeta kao i usporedivost i smislenost/primjerenost informacija ključne za poticanje građana na ulaganje.

1.10.

Kada je riječ o mirovinama, osim paneuropskog osobnog mirovinskog proizvoda (PEPP), koji je pozitivan alat za prekogranične radnike i predstavljat će uspjeh ako se usvoji sekundarno zakonodavstvo jednostavno za provedbu i ako potrošači budu razumjeli ključne značajke proizvoda koji se stavljaju na tržište pod tim nazivom, dodatna univerzalna paneuropska pravila o financiranim programima kojima se dopunjuju sustavi temeljeni na generacijskoj solidarnosti ne bi bila korisna zato što su odredbe mirovinskog sustava duboko ukorijenjene u nacionalno socijalno pravo. Stoga EGSO pozdravlja prijedlog Komisije (Mjera 9.) o prikupljanju, razmjeni i promicanju najboljih praksi.

1.11.

Energetska tranzicija zauzima opravdano visoko mjesto u programu Komisije radi borbe protiv klimatskih promjena. EGSO preporučuje da se u obzir uzmu okolišne, društvene (s većim naglaskom) i upravljačke okolnosti, a da se istodobno promiče gospodarski oporavak te očuvanje i otvaranje radnih mjesta. Zeleni i socijalni programi trebali bi Europi donijeti koristi na planu tržišnog natjecanja. Važno je da, kao druga dodatna mjera, ulagateljima budu dostupni pouzdani okolišni, društveni i upravljački podaci, čime bi se odmaknuli od svoje trenutačne ovisnosti o koncentriranim dobavljačima izvan EU-a, pružateljima indeksa i agencijama za kreditni rejting.

1.12.

EGSO preporučuje da se u okviru unije tržišta kapitala u potpunosti uzmu u obzir različiti oblici ulaganja s društvenim učinkom, posebno oni u području „socijalne ekonomije”, čime bi se pozitivno doprinijelo javnom interesu i općem dobru. Trebalo bi snažno poduprijeti europske fondove za socijalno poduzetništvo (EuSEF), po mogućnosti revizijom Uredbe (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (5) kojom su navedeni fondovi uspostavljeni.

1.13.

Pored već spomenutih mjera, Odbor zagovara dvije vrste prioriteta koji bi, ako se usvoje kroz ovaj akcijski plan i provedu u državama članicama (dobro bi došao program praćenja), omogućili europski financijski sustav koji je odgovoran u socijalnom smislu i u pogledu zaštite okoliša, čime bi mu se omogućilo da, konkurentniji i otporniji na šokove, učinkovitije igra svoju ulogu posrednika između ponude i potražnje.

1.14.

Prvi je prioritet poboljšanje učinkovitosti unije tržišta kapitala kroz tri ključne mjere: i. uspostavljanjem jedinstvene europske pristupne točke koja će, među ostalim, pomoći ulagateljima pri odabiru izdavatelja (Mjera 1.); ii. primjenom jedinstvenih pravila, temeljenih na strogom nadzoru i sprečavanju arbitražnog trgovanja i rupa u zakonu, čime se sudionicima na tržištu diljem Europe (nijedno pojedinačno financijsko središte neće postati dominantno) omogućava korist od ekonomija razmjera (Mjera 16.); iii. pojednostavnjenjem postupaka olakšica za porez po odbitku, uz istodobno povećanje njihove djelotvornosti u suzbijanju prijevara (Mjera 10.)

1.15.

Drugi je prioritet pomoć u usmjeravanju dugoročne štednje prema dugoročnim ulaganjima. Visoka razina štednje u Europi, koja je za države EU-27 prednost, ne donosi dovoljno koristi poduzećima ili građanima. Odbor podržava tri ključne mjere koje bi dovele do drugačijeg pristupa: i. preispitivanje zakonodavnog okvira za europske fondove za dugoročna ulaganja (ELTIF) trebalo bi olakšati ulaganje institucijske štednje i osobne štednje u udjele u MSP-ovima i poduzećima srednje tržišne kapitalizacije, uvrštene i neuvrštene na burzu, i u infrastrukturne projekte (Mjera 3.); ii. planirano preispitivanje bonitetnog okvira za osiguranja bit će prilika za jačanje uloge osiguravateljâ na tržištima kapitala boljim uzimanjem u obzir dugoročne i stabilne prirode njihovih ulaganja u vlasnički kapital (Mjera 4.); iii. razvoj radničkog dioničarstva bio bi treći dodatni element akcijskog plana, kao što je to jasno navedeno u samoinicijativnom izvješću zastupnice u EP-u Isabel Benjumea objavljenom u listopadu 2020. Naime, rasprostranjenost radničkog dioničarstva i sudjelovanje radnika u dobiti doprinijeli bi socijalnoj koheziji i gospodarskoj učinkovitosti ako bi se provodili na pravedan način. Novi akcijski plan za uniju tržišta kapitala mogao bi biti prilika za poticanje takvih sustava, u skladu sa socijalnim programom.

1.16.

EGSO u konačnici preporučuje da se, u smislu postignuća politika, sve nove uredbe povezane s izgradnjom unije tržišta kapitala podvrgnu četirima testovima, uz nužne „tradicionalne” zahtjeve („Je li dobra za izgradnju jedinstvenog tržišta?” i „Štiti li europske potrošače?”).

„Ima li pozitivan učinak na konkurentnost europskih financijskih poduzeća u svijetu, čime se jača strateška geopolitička autonomija EU-a?”

„Štiti li stabilnost financijskog tržišta?”

„Utječe li pozitivno na dugoročno financiranje europskih poduzeća, osobito MSP-ova i poduzeća srednje tržišne kapitalizacije te na zapošljavanje?”

„Je li pozitivan za klimatsku, socijalnu i digitalnu tranziciju?”

2.   Kontekst mišljenja

2.1.

Cilj je unije tržišta kapitala (CMU) uspostaviti istinsko jedinstveno tržište kapitala diljem EU-a i olakšati tokove ulaganja i štednje u svim državama članicama. Funkcionalno i integrirano europsko tržište kapitala doprinijelo bi održivom rastu, povećalo bi konkurentnost Europe i ojačalo ulogu EU-a na svjetskoj razini.

2.2.

Unija tržišta kapitala bitna je i za ostvarenje nekoliko ključnih ciljeva EU-a kao što su uspostava uključivog i otpornog gospodarstva, podrška tranziciji prema digitalnom i održivom gospodarstvu te otvorena strateška autonomija u sve složenijem globalnom gospodarskom okruženju i doprinos oporavku nakon krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19. Ti ciljevi zahtijevaju ogromno ulaganje koje prelazi mogućnosti javnog financiranja i tradicionalnog bankovnog financiranja.

2.3.

Europska komisija donijela je 2015. prvi akcijski plan za uniju tržišta kapitala. Od tada je EU ostvario određeni napredak u postavljanju temelja. Međutim, i dalje su prisutne znatne prepreke jedinstvenom tržištu. Nadalje, izvorni paket mjera za uniju tržišta kapitala potrebno je dopuniti novim mjerama kojima se mogu rješavati novonastali izazovi, kao što su digitalna i ekološka preobrazba te prijeko potrebni napori u oporavku od krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19.

2.4.

U ovom novom akcijskom planu (6) Komisija je iznijela popis od 16 novih mjera za postizanje odlučnog napretka radi dovršetka unije tržišta kapitala, kao i tri ključna cilja:

pružiti potporu zelenom, digitalnom, uključivom i otpornom gospodarskom oporavku poboljšanjem pristupa financiranju za europska poduzeća;

učiniti EU još sigurnijim mjestom za dugoročnu osobnu štednju i ulaganja;

integrirati nacionalna tržišta kapitala u istinski jedinstveno tržište kapitala.

2.5.

EGSO je aktivno uključen u uspostavu zajedničkog europskog tržišta kapitala od njegova početka. Odbor je objavio svoje prvo mišljenje o Zelenoj knjizi o uniji tržišta kapitala (7), zatim je izrazio svoje stajalište o izvornom Akcijskom planu o uniji tržišta kapitala (8) i o njegovom preispitivanju sredinom provedbenog razdoblja (9), kao i o brojnim zakonodavnim prijedlozima koji proizlaze iz tih akcijskih planova. U ovom će mišljenju EGSO iznijeti svoje preporuke o novom akcijskom planu o uniji tržišta kapitala oslanjajući se i na prethodna mišljenja Odbora i uzimajući u obzir nove prioritete i izazove u Europi.

3.   Opće napomene

3.1.

EGSO pozdravlja novi akcijski plan o uniji tržišta kapitala kao potreban nastavak onoga što je već postignuto prvim planom iz 2015. Nastavak provedbe plana još je hitniji u kontekstu neočekivane krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19, koja, zbog svojih ogromnih razmjera, donekle mijenja rezultat analize zasnovane na izvrsnom radu stručne skupine na visokoj razini za uniju tržišta kapitala i Foruma na visokoj razini o uniji tržišta kapitala, i koja bi opravdala određene prilagodbe i pojačanja. EGSO žali zbog spore provedbe akcijskog plana iz 2015., za koju je jedan od glavnih razloga bio nedostatak pozitivne potpore pojedinih država članica. Bankovna unija, kao još jedan veliki projekt koji je u tijeku, također se suočava s problemom kašnjenja. EGSO smatra da je potrebna snažna politička volja država članica kako bi se poduprle mjere potrebne za ostvarenje rezultata vezanih za uniju tržišta kapitala, čija namjera nije da bude sama po sebi cilj (možda bi se postupak revizije europskog semestra mogao upotrijebiti kao alat za praćenje napretka). Sigurna unija tržišta kapitala koja pravilno funkcionira ključna je za potporu gospodarskom oporavku i restrukturiranju nakon pandemije bolesti COVID-19 te potporu relevantnim kapitalnim, infrastrukturnim i socijalnim ulaganjima diljem EU-a, kao i europskom zelenom planu i digitalnoj transformaciji. U tom kontekstu EGSO prepoznaje i važnost javnog financiranja, koje također ima ključnu ulogu jer privlači privatna ulaganja i smanjuje nesigurnost. Strana ulaganja također bi mogla imati značajnu ulogu kao nadopuna europskoj štednji.

3.2.

Pored navedenoga, kao što je također napomenula Komisija, „postoji opasnost da će kriza povećati razlike unutar Unije i ugroziti kolektivnu gospodarsku i socijalnu otpornost”. EGSO u tom kontekstu naglašava važnost koordinacije inicijativa i određivanja prioriteta među njima. Akcijskim planom o uniji tržišta kapitala utvrđeno je 16 mjera, što predstavlja prilično opsežan program. Zbog opterećenja za gospodarstva i rastuće zaduženosti kako država članica tako i privatnih poduzeća, zajedno s prilično različitom razinom utjecaja u zemljama EU-a i različitim gospodarskim sektorima, akcijski plan za uniju tržišta kapitala mora se vrlo pažljivo razmatrati i nadzirati, čemu EGSO daje svoj doprinos ovim mišljenjem, u cilju omogućavanja socijalno odgovornom europskom financijskom sustavu da djelotvornije odigra svoju ulogu posrednika između ponude i potražnje, a da pritom bude otporniji na šokove.

3.3.

Prednost treba dati mjerama koje mogu rješavati sistemske rizike vezane za visoku razinu javnog i privatnog duga. Istodobno bi potporu prvenstveno trebalo davati održivim poduzećima zahvaćenim krizom i novoosnovanim poduzećima kako bi se razvijali zapošljavanje i konkurentnost gospodarstva EU-a, tim više zato što se čini da je utjecaj pandemije bolesti COVID-19 na azijska gospodarstva slabiji nego u zapadnim zemljama. Vanjska ovisnost u smislu gospodarskih sredstava može dovesti i do sistemskih rizika te bi akcijski plan za uniju tržišta kapitala trebao imati za cilj veće oslanjanje na europsku štednju. U odnosu na druge regije u svijetu Europa ima visoku razinu štednje koju bi trebalo bolje iskoristiti. Glavni preduvjet za postizanje tog cilja jest poboljšanje financijskog obrazovanja/pismenosti europskih građana (Mjera 7.). U tom pogledu EGSO preporučuje da se identificiraju najbolje nacionalne prakse i iskustva iz podučavanja i učenja u tom području kako bi ih se promicalo diljem Europe, čime bi se povećala djelotvornost strogih pravila o zaštiti ulaganja i smanjila asimetričnost informacija između pružatelja financijskih usluga i građana (pružanje odgovarajućih informacija od ključne je važnosti). EGSO preporučuje da se financijska pismenost uključi u buduću reviziju okvira ključnih kompetencija. EGSO nadalje preporučuje da se u razvoj i provedbu mjera financijskog obrazovanja uključe svi dionici, uključujući predstavnike radnika i potrošače.

3.4.

Temeljna je zadaća društveno odgovornog financijskog sustava ispuniti svoju funkciju posrednika između ponude i potražnje financijske imovine, uz istodobnu otpornost na šokove, s obzirom na to da krhki financijski sektor ima ozbiljne negativne učinke na poduzeća, radnike i potrošače te gospodarstvo u cjelini. EGSO stoga naglašava da se ciljevi predviđeni u okviru unije tržišta kapitala mogu postići samo ako financijska stabilnost i zaštita potrošača ostanu prioriteti akcijskog plana za uniju tržišta kapitala. Posebno je važno da se ne smanji razina zaštite malih ulagatelja. Pri produbljivanju unije tržišta kapitala treba izbjegavati regulatornu arbitražu i rupe u zakonu.

3.5.

Kao što i Europska komisija navodi, od „strateškog je interesa da lanci opskrbe na unutarnjem tržištu razviju strateški važnu autonomiju EU-a u ključnim sektorima i kapacitetima”. U tom pogledu treba podržati nekoliko tehničkih prijedloga iz novog akcijskog plana za uniju tržišta kapitala, kao što su jednostavniji propisi o uvrštavanju MSP-ova (Mjera 2.), širenje elektroničkog glasovanja i napredak prema definiranju „dioničara” na razini EU-a, što će omogućiti bolje ostvarivanje prava prekograničnih dioničara (Mjera 12.), poboljšanje prekograničnog pružanja usluga namire (Mjera 13.) i uspostavu konsolidiranog sustava objave podataka nakon trgovanja za vlasničke financijske instrumente (Mjera 14.). Dodatna pozitivna mjera sastojala bi se u tome da Europska komisija procjeni utemeljenost i izvedivost dopuštanja europskim investicijskim fondovima da se koriste međunarodnim identifikacijskim brojem vrijednosnih papira (ISIN) „.eu”, čime bi se povećala njihova prekogranična dostupnost. Tim mjerama unija tržišta kapitala također će odigrati ključnu ulogu podrške MSP-ovima, ali i poduzećima svih dimenzija u njihovoj zelenoj i digitalnoj tranziciji, unapređujući njihove mogućnosti pristupa financiranju putem dodatnih kanala ili bankovnog sektora.

3.6.

Vezano za zakonodavstvo o sekuritizaciji, EGSO se slaže s procjenom Europskog revizorskog suda (ECA) da to zakonodavstvo, iako predstavlja pozitivan korak naprijed, još nije dovelo do predviđenog oporavka na europskom sekuritizacijskom tržištu nakon financijske krize i nije pomoglo bankama da povećaju svoj kapacitet kreditiranja, među ostalim, u korist MSP-ova. Transakcije ostaju usmjerene na mali broj kategorija imovine (kao što su hipotekarni krediti i krediti za kupnju automobila) i to također samo u određenim državama članicama. Sekuritizacijsko tržište doista bi trebalo poboljšati (Mjera 6.), i to djelotvornim kontrolama, kako bi se spriječilo ponovno pojavljivanje sistemskih rizika.

3.7.

Dublja financijska integracija predstavlja kamen temeljac unije tržišta kapitala. Međutim, važno je zadržati pragmatičan i realističan pristup prilikom razmatranja nekih njezinih aspekata. Kada je riječ o ulaganjima malih ulagatelja, često prevladavaju nacionalne preference i posebni obrasci koji proizlaze iz potrebe za blizinom kod traženja financijskog savjeta. Jezične prepreke treba također uzeti u obzir kada je riječ o tržištima osobne štednje. Pored navedenoga, ujednačenost nije nužno jednaka učinkovitosti kada je riječ o distribucijskim modelima financijskih proizvoda za male ulagatelje. Komisija bi trebala, u svojem vrlo dobrodošlom radu na unapređenju kvalitete financijskih savjeta (Mjera 8.), razmotriti koristi koje pruža svaki od različitih modela, uzimajući u obzir da su dostupnost i kvaliteta savjeta, kao i usporedivost i jasnoća informacija, uključujući informacije o održivosti, zajedno sa strogim pravilima i pravilima koja potiču izgradnju povjerenja, ključne za poticanje građana na ulaganje.

3.8.

Kada je riječ o mirovinama, osim koncepta PEPP-a, razni nacionalni obrasci ukorijenjeni u socijalno pravo trebali bi se zadržati kada su zadovoljavajući, iako nisu svi identični. EGSO stoga u potpunosti podržava prijedlog unije tržišta kapitala o razmjeni najboljih praksi, kao što su samouključivanje, nacionalni sustavi praćenja dostupni svim građanima i nacionalni pregledi mirovina s pokazateljima. Tome treba dodati dostupnost savjeta i veću uključenost predstavnika štediša, radnika i umirovljenika. U svakom slučaju, cilj bi trebao biti dopuna, a ne slabljenje, sustavâ generacijske solidarnosti (Mjera 9.).

3.9.

EGSO preporučuje da se u okviru unije tržišta kapitala u potpunosti uzmu u obzir različiti oblici ulaganja s društvenim učinkom, posebno oni u području „socijalne ekonomije” koji pozitivno doprinose javnom interesu i općem dobru. Trebalo bi snažno poduprijeti europske fondove za socijalno poduzetništvo (EuSEF), po mogućnosti revizijom Uredbe (EU) br. 346/2013 kojom su navedeni fondovi uspostavljeni.

3.10.

Razmatranja koja se tiču okoliša i energetske tranzicije prilično su opravdano zauzela vrlo visoko mjesto u programu EU-a i Komisije prije krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19. U kontekstu nove pandemije EGSO preporučuje da programi za okoliš, socijalna pitanja (s većom usredotočenošću na njih) i upravljanje (ESG) ostanu glavni prioritet i da se razmatraju usporedno s gospodarskim oporavkom, vraćanjem i zaštitom radnih mjesta te financijskom stabilnošću. Pritom će EU trebati također imati na umu aspekt koji se odnosi na tržišno natjecanje kako bi se zeleni i socijalni program zadržali kao prednost za Europu. Među ostalim, bit će važno osloniti se na europske pružatelje informacija i rejtinga na temelju usklađenih i pouzdanih standarda, istodobno djelujući na međunarodnoj sceni u korist dosljednosti u cijelom svijetu. Pored toga, mogla bi biti dobrodošla posebna uredba o okolišnim, socijalnim i upravljačkim podacima i agencijama za kreditni rejting, bilo kao izmjena Uredbe (EU) br. 462/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (10) („Uredba o agencijama za kreditni rejting”) ili kao zasebna uredba, u skladu s Aktom o digitalnim tržištima.

3.11.

Pandemija uzrokovana bolešću COVID-19 također je pogoršala nejednakosti među državama članicama, osobito zbog svojeg ogromnog utjecaja na mnoge sektore, kao što su turizam ili prijevozništvo. Kao prioritet treba razmatrati sve što može ublažiti te gospodarske nejednakosti, kao što je davanje prednosti prekograničnom financiranju za manje razvijene europske zemlje. Uspostava portala InvestEU mogla bi olakšati takvo financiranje uz uvjet da je on pažljivo osmišljen (Mjera 15.). Europska konkurentnost i konvergencija također su od ključne važnosti, a Europa treba snažne aktere svih veličina koji se mogu natjecati na globalnoj razini i istodobno privući druge aktere. Kako bi se to postiglo, europski oblikovatelji politika moraju osigurati jednake uvjete u odnosu na one na drugim tržištima u svijetu.

3.12.

EGSO potvrđuje da akcijski plan za uniju tržišta kapitala nije doveo do značajnog napretka u svladavanju glavnih prepreka prekograničnim tokovima kapitala te da pojedine države članice i dalje primjenjuju politike odvajanja kapitala i likvidnosti, čime se sprečava pravilna raspodjela resursa, fragmentira tržište i usporava gospodarski oporavak.

3.13.

Brexit je dodatni čimbenik koji narušava situaciju i koji treba uzeti u obzir. Čini se da su kontinentalna financijska tržišta prilično rascjepkana, uz nejednake razine likvidnosti. . Zbog toga bi države EU-27 mogle biti suočene s realnim rizikom od daljnje ovisnosti o vanjskim financijskim tržištima koja su integriranija, pri čemu valja napomenuti da je nekoliko europskih poduzeća u prošlosti odlučilo biti uvršteno na tržište u UK-u ili SAD-u. EGSO se slaže s izjavom Europskog revizorskog suda da bi Komisija (a prema našem mišljenju i Europski parlament i Vijeće) trebala preporučiti da sve države članice s manje razvijenim tržištima kapitala provedu relevantne reforme. Također treba naglasiti da je uspostava razvijene tržišne infrastrukture EU-a od presudne važnosti za financijsku i gospodarsku autonomiju i da bi mogla dovesti do jače međunarodne uloge eura.

3.14.

Kako bismo saželi stajalište EGSO-a, pored već spomenutih tehničkih mjera, zalažemo se za dvije vrste prioriteta među 16 prijedloga iz akcijskog plana:

Unapređenje financijskih tržišta EU-a radi poboljšanja učinkovitosti To bi trebale olakšati tri ključne mjere: i. uspostava jedinstvene europske pristupne točke kojom će se, između ostalog, pomoći ulagateljima u odabiru izdavatelja (Mjera 1.); ii. primjena jedinstvenih pravila, osobito u pogledu mjesta trgovanja, središnjih drugih ugovornih strana (CCP) i pružatelja podatkovnih usluga. Općenito, usklađenost nadzora i jača suradnja bili bi ključni za sprečavanje regulatorne arbitraže i rupa u zakonu (mjera 16.) i iii. pojednostavnjenje prekograničnih ulaganja i uvođenje zajedničkog, standardiziranog sustava EU-a za oslobađanje od poreza po odbitku na izvoru, sprečavanje poreznih prijevara i porezne arbitraže (Mjera 10.).

Usmjeravanje dugoročne štednje prema dugoročnim ulaganjima Visoka razina štednje u Europi, koja je za države EU-27 prednost, ne donosi dovoljno koristi realnom gospodarstvu. Preispitivanjem zakonodavnog okvira europskih fondova za dugoročna ulaganja (ELTIF) mora se osigurati obnova okvira za ta dugoročna ulaganja, što će osobito olakšati ulaganja dugoročne institucijske štednje i štednje za osobne potrebe u udjele u MSP-ovima i poduzećima srednje tržišne kapitalizacije, uvrštene i neuvrštene na burzu, i u infrastrukturne projekte (Mjera 3.). Bolji bonitetni sustav za ulaganja osiguratelja i banaka u vlasnički kapital, čime se poboljšava, a ne umanjuje djelotvornost bonitetnih pravila (Mjera 4.). Pored toga, kao što je istaknuto u samoinicijativnom izvješću EP-a o daljnjem razvoju unije tržišta kapitala (CMU) (11), države članice trebale bi svoje napore usmjeriti na rebalans povlaštenog poreznog tretmana duga i vlasničkog kapitala. Međutim, cilj pritom ne bi trebao biti narušavanje iznosa poreznih prihoda u cjelini. Davanje prednosti „radničkom dioničarstvu”, odnosno elementu koji nedostaje u akcijskom planu, još je jedna važna tema koju bi Komisija mogla ponovno naglasiti kao što je to ranije učinila. Naime, udio zaposlenika u vlasništvu i sudjelovanje zaposlenika u dobiti doprinijeli bi socijalnoj koheziji i gospodarskoj učinkovitosti ako bi se provodili na pravedan način. Kako se radnike ne bi izlagalo nepotrebnim rizicima, ključni su sudjelovanje njihovih predstavnika i dobra zaštita ulagatelja. Unija tržišta kapitala trebala bi biti nova prilika za poticanje tih sustava, u skladu sa socijalnim programom i pozivom iz tog izvješća na vlastitu inicijativu Europskog parlamenta.

3.15.

Te posljednje mjere osigurale bi željeni prvi i značajni brzi poticaj u korist unije tržišta kapitala uz istodobno napredovanje u pogledu ključnih ali težih ciljeva kao što su veća konvergencija u ciljanim područjima propisa o nesolventnosti (Mjera 11.) ili integriraniji niz europskih mjesta razmjene i trgovanja.

3.16.

Pored razmatranja iz ovog savjeta, EGSO preporučuje da se, u smislu postignuća politike, za svaku novu uredbu u obzir uzmu mogući pozitivni ili štetni učinci na konkurentnost europskih subjekata, kako bi se osnažila financijska poduzeća EU-a u svijetu i ojačala strateška geopolitička autonomija EU-a na njegovu putu prema prijeko potrebnoj klimatskoj, socijalnoj i digitalnoj tranziciji.

Bruxelles, 24. veljače 2021.

Predsjednica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Christa SCHWENG


(1)  SL C 133, 14.4.2016., str. 17.

(2)  SL C 81, 2.3.2018., str. 117.

(3)  SL C 353, 18.10.2019., str. 23.

(4)  SL C 353, 18.10.2019., str. 32.

(5)  Uredba (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima za socijalno poduzetništvo (SL L 115, 25.4.2013., str. 18.).

(6)  COM(2020) 590 final.

(7)  SL C 383, 17.11.2015., str. 64.

(8)  SL C 133, 14.4.2016., str. 17.

(9)  SL C 81, 2.3.2018., str. 117.

(10)  Uredba (EU) br. 462/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1060/2009 o agencijama za kreditni rejting (SL L 146, 31.5.2013., str. 1.).

(11)  Izvješće o daljnjem razvoju unije tržišta kapitala (CMU): poboljšanje pristupa financiranju na tržištima kapitala, posebno za MSP-ove, te daljnje jačanje sudjelovanja malih ulagatelja.


Top