EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0002

Prijedlog PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA o prijelaznim pravilima za imenovanje europskih tužitelja za prvo mandatno razdoblje i tijekom njega iz članka 16. stavka 4. Uredbe (EU) 2017/1939 o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO”)

COM/2019/2 final

Bruxelles, 11.1.2019.

COM(2019) 2 final

Prijedlog

PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

o prijelaznim pravilima za imenovanje europskih tužitelja za prvo mandatno razdoblje i tijekom njega iz članka 16. stavka 4. Uredbe (EU) 2017/1939 o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO”)


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Uredba Vijeća (EU) 2017/1939 o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO”) donesena je 12. listopada 2017. i stupila je na snagu 20. studenoga 2017. U skladu s člankom 16. stavkom 3. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 europski tužitelji imenuju se na mandat od šest godina koji se ne može obnavljati. Vijeće može odlučiti produljiti mandat za najviše tri godine.

Člankom 16. stavkom 4. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 propisuje se da se svake tri godine provodi djelomična zamjena jedne trećine europskih tužitelja. Vijeće, odlučujući običnom većinom, donosi prijelazna pravila za imenovanje europskih tužitelja za prvo mandatno razdoblje i tijekom njega.

Ovim se prijedlogom utvrđuju prijelazna pravila za djelomičnu zamjenu prve skupine imenovanih europskih tužitelja. U skladu s predloženim pravilima, trećina tih europskih tužitelja imenuje se na mandat od tri godine umjesto uobičajenog šestogodišnjeg mandata utvrđenog Uredbom (EU) 2017/1939, te će se potom zamijeniti u skladu s pravilom o djelomičnoj zamjeni utvrđenim člankom 16. stavkom 4.

Kako bi se osigurao nepristran, transparentan i pravedan sustav za određivanje koji će se europski tužitelji imenovati na kraći prvi mandat, predlaže se uspostava sustava temeljenog na ždrijebu. Time će se osigurati nepristranost u određivanju predmetnih europskih tužitelja, uključujući u pogledu nacionalnosti. Zemljopisni raspon država članica u kolegiju EPPO-a osigurava se stalnom nazočnošću po jednog europskog tužitelja po državi članici sudionici u okviru kolegija EPPO-a te primjenom nasumičnog sustava odabira koji je neutralan u zemljopisnom smislu. To je u skladu s uvodnom izjavom 42. Uredbe (EU) 2017/1939.

Uspostava sustava temeljenog na ždrijebu u skladu je sa sličnim mehanizmima donesenima u usporedivim područjima politika EU-a 1 .

Prijedlog nadalje sadržava odredbe o postupku za provedbu ždrijeba, uključujući navođenje odgovornih institucija.

Te su mjere propisane Uredbom (EU) 2017/1939 kao uvjet za osnivanje kolegija EPPO-a.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području

Ova je provedbena mjera neophodan korak u postupku uspostave Ureda europskog javnog tužitelja te je stoga potpuno u skladu s drugim postojećim odredbama u predmetnom području politike. Podnošenjem ovog Prijedloga provedbene odluke Vijeća Komisija ispunjuje svoju obvezu iz članka 16. stavka 4. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939. Prijedlogom će se omogućiti uspostava odgovarajućih prijelaznih pravila koja se odnose na prvi mandat europskih tužitelja.

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Inicijativa je u skladu s drugim politikama Unije i razvojem zakonodavstva čiji je cilj jačanje zaštite financijskih interesa Unije.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Prijedlog se temelji na članku 291. UFEU-a u vezi s člankom 16. stavkom 4. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939.

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

U skladu s Uredbom Vijeća (EU) 2017/1939 Vijeće mora donijeti prijelazna pravila za imenovanje europskih tužitelja za prvo mandatno razdoblje i tijekom njega. Tom se uredbom stoga traži djelovanje na razini Unije.

Proporcionalnost

Prijedlog je ograničen na ono što je nužno za postizanje predloženih ciljeva te je stoga u skladu s načelom proporcionalnosti. Prijedlog je izravno povezan sa stupanjem na snagu Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 i ključan za brzo osnivanje EPPO-a.

3.    REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

Zbog namjenske i ograničene prirode ovog prijedloga te činjenice da se njime provodi obveza Komisije iz članka 16. stavka 4. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 nisu provedene ex post evaluacije, savjetovanja s dionicima ni procjene učinaka.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Prijedlog nema izravnog utjecaja na proračun; plaće i naknade europskih tužitelja bit će osigurane doprinosom tekućim troškovima EPPO-a iz proračuna EU-a.

5.OSTALI DIJELOVI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Zbog prirode ove mjere nema potrebe za planom provedbe ili pravilima za praćenje provedbe.

Dokumenti s obrazloženjima (za direktive)

Za ovaj prijedlog nisu potrebni dokumenti s obrazloženjima o prenošenju.

Detaljno obrazloženje posebnih odredbi prijedloga

U članku 1. utvrđuju se ciljevi Provedbene odluke Vijeća.

U članku 2. utvrđuje se postupak za djelomičnu zamjenu europskih tužitelja na temelju ždrijeba. U stavku 1. navodi se zahtjev utvrđen u članku 16. stavku 4. Uredbe (EU) 2017/1939 na temelju kojeg se određuje skupina europskih tužitelja koja se sastoji od jedne trećine broja država članica sudionica u trenutku primjene tih prijelaznih pravila. U stavku 2. pojašnjava se postupak koji treba slijediti ako broj država članica sudionica u trenutku primjene prijelaznih pravila nije djeljiv s tri. U tom se slučaju broj europskih tužitelja koji će biti uključeni u svaku skupinu zaokružuje na veći cijeli broj. Stavkom 3. Glavno tajništvo Vijeća zadužuje se za poduzimanje potrebnih mjera za provedbu tog postupka, u suradnji s Komisijom.

U članku 3. propisuje se da neobnovljivi mandat europskih tužitelja koji su odabrani u skladu s postupkom utvrđenim u članku 2. traje tri godine.

Prijedlog

PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

o prijelaznim pravilima za imenovanje europskih tužitelja za prvo mandatno razdoblje i tijekom njega iz članka 16. stavka 4. Uredbe (EU) 2017/1939 o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO”)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO”) 2 , a posebno njezin članak 16. stavak 4.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)U skladu s člankom 16. stavkom 3. Uredbe (EU) 2017/1939 europske tužitelje trebalo bi imenovati Vijeće na mandat od šest godina koji se ne može obnavljati, a koji se može produžiti za najviše tri godine na kraju šestogodišnjeg razdoblja.

(2)U skladu s člankom 16. stavkom 4. svake tri godine trebala bi se provesti djelomična zamjena jedne trećine europskih tužitelja. Vijeće, odlučujući običnom većinom, trebalo bi donijeti prijelazna pravila za imenovanje europskih tužitelja tijekom prvog mandatnog razdoblja.

(3)Prijelaznim pravilima trebalo bi osigurati pravilnu primjenu načela periodične zamjene europskih tužitelja po prvi put imenovanih u EPPO kako bi se osigurao kontinuitet rada kolegija europskih tužitelja. Istodobno bi se u obzir trebale uzeti posebne potrebe EPPO-a u prvim godinama nakon osnivanja i početka rada.

(4)U te svrhe trebalo bi utvrditi posebna pravila o trajanju mandata europskih tužitelja imenovanih po prvi put nakon stupanja na snagu Uredbe (EU) 2017/1939.

(5)Kako bi se osigurala potpuna transparentnost i nepristranost pri određivanju europskih tužitelja čije će prvo mandatno razdoblje trajati tri godine umjesto šest godina, trebalo bi primijeniti sustav temeljen na ždrijebu. Tim će se sustavom osigurati i da će odabir europskih tužitelja s kraćim mandatom biti neutralan u zemljopisnom smislu,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Ovom se Odlukom utvrđuju prijelazna pravila za imenovanje europskih tužitelja za prvo mandatno razdoblje i tijekom njega nakon stupanja na snagu Uredbe (EU) 2017/1939.

Članak 2.

1.Odmah po imenovanju europskih tužitelja ždrijebom će se odrediti skupina europskih tužitelja koja se sastoji od jedne trećine broja država članica sudionica u vrijeme primjene tih prijelaznih pravila.

2.Ako broj država članica sudionica u trenutku primjene tih prijelaznih pravila nije djeljiv s tri, broj europskih tužitelja koji će biti uključeni u tu skupinu zaokružuje se na najbliži veći cijeli broj.

3.Glavno tajništvo Vijeća poduzima potrebne mjere za provedbu postupka ždrijeba u bliskoj suradnji s Komisijom.

Članak 3.

Mandat europskih tužitelja uključenih u skupinu utvrđenu u skladu s člankom 2. traje tri godine. Imenovanje tih europskih tužitelja ne može se obnavljati.

Članak 4.

Ova Odluka stupa na snagu [dvadesetog...] dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Vidjeti npr. članak 46. stavak 2., Akt o uvjetima pristupanja Češke Republike, Republike Estonije, Republike Cipra, Republike Latvije, Republike Litve, Republike Mađarske, Republike Malte, Republike Poljske, Republike Slovenije i Slovačke Republike i prilagodbama ugovora na kojima se temelji Europska unija, SL L 236, 23.9. 2003., str. 47.; Članak 21. stavak 2. Uredbe (EU, Euratom) br. 883/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. rujna 2013. o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1073/1999 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe Vijeća (Euratom) br. 1074/1999, SL L 248, 18.9. 2013., str. 16.
(2)    SL L 283, 31.10.2017., str. 1.
Top