Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018JC0025

    Zajednički prijedlog ODLUKE VIJEĆA o stajalištu koje u ime Europske unije treba donijeti u Zajedničkom odboru osnovanom Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane, u pogledu donošenja odluka Zajedničkog odbora o njegovu poslovniku i opisu poslova pododborâ i radnih skupina

    JOIN/2018/25 final

    Bruxelles, 13.8.2018.

    JOIN(2018) 25 final

    2018/0307(NLE)

    Zajednički prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba donijeti u Zajedničkom odboru osnovanom Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane, u pogledu donošenja odluka Zajedničkog odbora o njegovu poslovniku i opisu poslova pododborâ i radnih skupina


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Ovaj se prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje u ime Unije treba donijeti u Zajedničkom odboru koji je osnovan Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane.

    1.1.Okvirni sporazum između EU-a i Australije

    Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane, („Sporazum”) želi se uspostaviti osnaženo partnerstvo između EU-a i njegovih država članica i Australije te produbiti i poboljšati suradnju u pitanjima od obostranog interesa, odražavajući pritom zajedničke vrijednosti i zajednička načela, među ostalim jačanjem dijaloga na visokoj razini. Sporazumom će se uspostaviti usklađen, pravno obvezujući okvir za odnose EU-a s Australijom.

    1.2.Zajednički odbor

    Zajednički odbor osnovan je člankom 56. Sporazuma. Njegove su glavne zadaće olakšati provedbu i unaprijediti opće ciljeve Sporazuma te očuvati sveukupnu usklađenost u odnosima EU-a i Australije. Ostale zadaće Zajedničkog odbora uključuju: praćenje razvoja odnosa između EU-a i Australije; razmjenu stajališta i davanje prijedloga o svim pitanjima od zajedničkog interesa; nastojanje da se riješe sporovi koji bi mogli nastati u područjima obuhvaćenima Sporazumom.

    Zajednički odbor daje preporuke i prema potrebi donosi odluke za provedbu posebnih aspekata Sporazuma. Zajednički odbor djeluje na temelju konsenzusa i sastaje se na razini visokih dužnosnika. Zajednički odbor treba donijeti svoj poslovnik. Može osnivati pododbore i radne skupine koji se bave posebnim pitanjima.

    1.3.Predviđeni akt Zajedničkog odbora

    Svrha je predviđenih akata donijeti, u skladu s člankom 56. stavkom 4. Sporazuma, poslovnik na kojem se temelji organizacija Zajedničkog odbora te opis poslova pododborâ i radnih skupina kako bi se Sporazum mogao provesti.

    2.Stajalište koje treba donijeti u ime Unije

    Stajalište koje treba donijeti u ime Unije trebalo bi biti usmjereno na donošenje poslovnika Zajedničkog odbora EU-a i Australije i opisa poslova pododborâ i radnih skupina. Stajalište se treba temeljiti na nacrtima odluka Zajedničkog odbora.

    3.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    3.1.Postupovna pravna osnova

    3.1.1.Načela

    Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

    Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali „mogu presudno utjecati na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 1 .

    3.1.2.Primjena u ovom slučaju

    Zajednički odbor tijelo je osnovano Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane.

    Akti koje Zajednički odbor treba donijeti akti su koji proizvode pravne učinke. Razlog je tomu što Zajednički odbor u skladu s člankom 56. stavkom 3. točkom (i) Sporazuma treba donijeti odluke koje su obvezujuće za stranke Sporazuma.

    Predviđenim aktima ne dopunjuje se i ne mijenja institucijski okvir Sporazuma.

    Stoga je postupovna pravna osnova predložene odluke članak 218. stavak 9. UFEU-a.

    3.2.Materijalna pravna osnova

    3.2.1.Načela

    Materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se donosi stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili dva elementa i može se utvrditi da je jedan od tih dvaju ciljeva ili elemenata glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi i to onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

    Kad je posrijedi predviđeni akt koji ima nekoliko ciljeva ili elemenata koji su nerazdvojivo povezani te ni jedan nije sporedan u odnosu na druge, materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora, iznimno, uključivati različite pravne osnove koje odgovaraju tim ciljevima ili elementima.

    3.2.2.Primjena u ovom slučaju

    Predviđenim aktima želi se ostvarivati ciljeve Sporazuma i olakšati njegova provedba.

    Ciljevi i sastavnice Sporazuma u područjima su zajedničke vanjske i sigurnosne politike, zajedničke trgovinske politike i suradnje s razvijenim zemljama. Ti su aspekti Sporazuma nerazdvojno povezani pri čemu nijedan nije sporedan u odnosu na drugoga. Osnova za potpisivanje Sporazuma bili su članak 37. UEU-a , članak 207. i članak 212. stavak 1 UFEU-a.

    Predviđeni akt stoga bi trebao imati istu materijalnu pravnu osnovu.

    3.3.Zaključak

    S obzirom na navedeno, pravna osnova predložene odluke trebao bi stoga biti članak 37. UEU-a, članak 207. UFEU-a i članak 212. stavak 1. UFEU-a u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

    2018/0307 (NLE)

    Zajednički prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba donijeti u Zajedničkom odboru osnovanom Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane, u pogledu donošenja odluka Zajedničkog odbora o njegovu poslovniku i opisu poslova pododborâ i radnih skupina

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 37.,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegove članke 207. i 212. stavak 1., u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

    uzimajući u obzir zajednički prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i Europske komisije,

    budući da:

    (1)Sporazum o partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane 2 , („Sporazum”) potpisan je u Manili 7. kolovoza 2017. i privremeno se primjenjuje od […].

    (2)Člankom 56. stavkom 1. Sporazuma osnovan je Zajednički odbor kako bi se olakšala primjena Sporazuma („Zajednički odbor”).

    (3)Člankom 56. stavkom 4. predviđa se da Zajednički odbor donosi svoj poslovnik i da može osnivati pododbore i radne skupine koji se bave posebnim pitanjima.

    (4)Poslovnik Zajedničkog odbora te opis poslova pododborâ i radnih skupina trebalo bi donijeti što je prije moguće kako bi se osigurala djelotvorna provedba Sporazuma.

    (5)Stajalište Unije u Zajedničkom odboru trebalo bi se stoga temeljiti na priloženom nacrtu odluka Zajedničkog odbora,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na prvom sastanku Zajedničkog odbora temelji se na nacrtima odluka Zajedničkog odbora priloženima ovoj Odluci.

    Članak 2.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1)    Predmet C-399/12 Njemačka protiv Vijeća (OIV), ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61.–64.
    (2)    SL L 237, 15.9.2017., str. 7.
    Top

    Bruxelles, 13.8.2018.

    JOIN(2018) 25 final

    Zajednički prijedlog

    PRILOZI

    uz

    Odluke Vijeća

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba donijeti u Zajedničkom odboru osnovanom Okvirnim sporazumom između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane, u pogledu donošenja odluka Zajedničkog odbora o njegovu poslovniku i opisu poslova pododborâ i radnih skupina


    PRILOG 1.

    Odluka br. 1/2018 Zajedničkog odbora EU-a i Australije

    od ...

    o donošenju poslovnika

    ZAJEDNIČKI ODBOR EU-a I AUSTRALIJE,

    uzimajući u obzir Okvirni sporazum između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane 1 („Sporazum”), a posebno njegov članak 56.,

    budući da:

    (1)Dijelovi Sporazuma privremeno se primjenjuju od […].

    (2)Zajednički odbor stoga bi trebao donijeti svoj poslovnik,

    DONIO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Donosi se poslovnik Zajedničkog odbora EU-a i Australije kako je utvrđeno u Prilogu.

    Članak 2.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Potpisano u …

    Za Zajednički odbor EU-a i Australije

    Supredsjednici

    Prilog Odluci br. 1

    Okvirni sporazum između EU-a i Australije

    POSLOVNIK ZAJEDNIČKOG ODBORA

    Članak 1.

    Zadaće i sastav

    1.Zajednički odbor obavlja zadaće predviđene člankom 56. Sporazuma.

    2.Zajednički odbor sastoji se od predstavnika stranaka na odgovarajućoj razini.

    Članak 2.

    Predsjednik

    Zajedničkim odborom supredsjedaju obje stranke.

    Članak 3.

    Sastanci

    1.Zajednički odbor uobičajeno se sastaje jednom godišnje osim ako stranke odluče drukčije. Sastanke sazivaju supredsjednici, a održavaju se naizmjence u Bruxellesu i Canberri na datum utvrđen uzajamnom odlukom. Izvanredni sastanci Zajedničkog odbora mogu se održati na zahtjev bilo koje od stranaka ako stranke tako obostrano odluče.

    2.Zajednički odbor uobičajeno se sastaje na razini viših službenika, ali se može sastati i na ministarskoj razini.

    Članak 4.

    Javnost

    Sastanci Zajedničkog odbora nisu javni, osim ako je drukčije odlučeno.

    Članak 5.

    Sudionici

    1.Prije svakog sastanka Tajništvo obavješćuje supredsjednike o predviđenom sastavu delegacije svake stranke.

    2.Prema potrebi i uz suglasnost stranaka, stručnjacima ili predstavnicima drugih tijela može se uputiti poziv da prisustvuju sastancima Zajedničkog odbora kao promatrači ili kako bi pružili informacije o određenoj temi.

    Članak 6.

    Tajništvo

    Predstavnik Europske službe za vanjsko djelovanje i predstavnik Ministarstva vanjskih poslova i trgovine Australije djeluju zajednički kao tajnici Zajedničkog odbora. Sva dolazna i odlazna komunikacija supredsjednikâ Zajedničkog odbora prosljeđuje se tajnicima. Korespondencija supredsjednikâ Zajedničkog odbora može se odvijati pisanim putem u bilo kojem obliku, uključujući i elektroničku poštu.

    Članak 7.

    Dnevni red sastanaka

    1.Supredsjednici sastavljaju privremeni dnevni red za svaki sastanak. On se prosljeđuje, zajedno sa svim relevantnim dokumentima, drugoj stranci najkasnije 15 dana prije početka sastanka.

    2.Na privremeni dnevni red uvrštavaju se točke podnesene supredsjednicima najkasnije 21 dan prije početka sastanka.

    3.Zajednički odbor donosi konačni dnevni red na početku svakog sastanka. U dnevni red moguće je uključiti točke koje se ne nalaze na privremenom dnevnom redu ako stranke tako obostrano odluče.

    4.U dogovoru sa strankama Sporazuma supredsjednici mogu prema potrebi skratiti rokove iz članka 7. stavaka 1. i 2.

    Članak 8.

    Zapisnik

    1.Tajnici zajedno izrađuju nacrt zapisnika svakog sastanka, obično u roku od 30 kalendarskih dana od završetka sastanka. Nacrt zapisnika temelji se na sažetku zaključaka Zajedničkog odbora koji donesu supredsjednici.

    2.Nacrt zapisnika odobravaju obje stranke u roku od 45 kalendarskih dana od završetka sastanka ili do datuma koji su odobrile obje stranke. Kad se postigne obostrana suglasnost o nacrtu zapisnika, supredsjednici i tajnici potpisuju dva primjerka izvornika. Svaka stranka dobiva jedan primjerak izvornika.

    Članak 9.

    Odluke i preporuke

    1.Zajednički odbor može donositi odluke ili preporuke. One se nazivaju „Odluka” ili „Preporuka”, nakon čega slijedi serijski broj, datum donošenja i opis predmeta. U svakoj se odluci navodi datum njezina stupanja na snagu.

    2.Zajednički odbor može odlučiti o donošenju odluka ili preporuka u pisanom postupku. U takvim slučajevima stranke obostrano odlučuju o tome koliko će postupak trajati. Ako do isteka trajanja ni jedna stranka ne izrazi protivljenje predloženoj odluci ili preporuci, supredsjednici Zajedničkog odbora tu odluku ili preporuku proglašavaju donesenom obostranom suglasnošću.

    3.Odluke i preporuke koje donese Zajednički odbor sastavljaju se u dva vjerodostojna primjerka koja potpisuju supredsjednici Zajedničkog odbora.

    4.Svaka stranka može odlučiti objaviti odluke i preporuke Zajedničkog odbora u svojim službenim publikacijama.

    Članak 10.

    Korespondencija

    1.Korespondencija naslovljena na Zajednički odbor šalje se tajniku stranke kojoj autor pripada, koji će zatim obavijestiti drugog tajnika.

    2.Tajnici osiguravaju da se korespondencija naslovljena na Zajednički odbor prosljeđuje supredsjednicima i da se, prema potrebi, prosljeđuje u skladu s člankom 11.

    3.Korespondenciju supredsjednikâ Zajedničkog odbora Tajništvo šalje strankama i prema potrebi svim članovima kao dokumente iz članka 11.

    4.Korespondencija supredsjednikâ može se odvijati pisanim putem u bilo kojem obliku, uključujući elektroničku poštu.

    Članak 11.

    Dokumenti

    Kada se vijećanja Zajedničkog odbora temelje na dokumentima, takvi se dokumenti numeriraju te ih tajnici upućuju sudionicima.

    Članak 12.

    Troškovi

    1.Svaka stranka podmiruje troškove nastale zbog sudjelovanja na sastancima Zajedničkog odbora u pogledu osoblja, putovanja i dnevnica kao i u pogledu poštanskih i telekomunikacijskih troškova.

    2.Troškove povezane s organizacijom sastanaka i umnožavanjem dokumenata snosi stranka koja je domaćin sastanka.

    Članak 13.

    Izmjena poslovnika

    1.Stranke mogu obostrano odlučiti o izmjenama ovog poslovnika u skladu s člankom 9.

    2.Zajednički odbor može odlučiti osnovati pododbore i radne skupine kako bi mu pomogli u izvršavanju dužnosti.

    3.Zajednički odbor može odlučiti o ukidanju bilo kojeg pododbora ili radne skupine koje je osnovao ili odrediti ili izmijeniti njihove nadležnosti.

    4.Pododbori i radne skupine izvješćuju Zajednički odbor nakon svakog sastanka.

    5.Radne skupine nemaju pravo donositi odluke, ali mogu podnijeti svoje preporuke Zajedničkom odboru.

    PRILOG 2.

    Odluka br. 2/2018 Zajedničkog odbora EU-a i Australije

    od ...

    o donošenju opisa poslova pododborâ i radnih skupina

    ZAJEDNIČKI ODBOR EU-a I AUSTRALIJE,

    uzimajući u obzir Okvirni sporazum između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Australije, s druge strane („Sporazum”), a posebno njegov članak 56., te članak 13. poslovnika Zajedničkog odbora,

    budući da:

    (1)    Na temelju članka 13. stavka 2. poslovnika Zajednički odbor može osnovati pododbore i radne skupine kako bi mu pomogli u obavljanju zadaća,

    DONIO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Donosi se opis poslova pododborâ i radnih skupina Zajedničkog odbora kako je utvrđeno u Prilogu.

    Članak 2.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Potpisano u … xxxx.

       Za Zajednički odbor EU-a i Australije

       Supredsjednici



    Prilog Odluci br. 2

    Opis poslova

    pododborâ i radnih skupina

    Članak 1.

    Pododbori i radne skupine mogu raspravljati o provedbi Sporazuma u područjima svoje odgovornosti. Mogu također raspravljati o predmetima ili određenim projektima povezanima s relevantnim područjem bilateralne suradnje.

    Članak 2.

    Pododbori i radne skupine djeluju pod nadzorom Zajedničkog odbora. Izvješćuju supredsjednike Zajedničkog odbora te im šalju svoje zapisnike i zaključke u roku od 30 kalendarskih dana nakon svakog sastanka.

    Članak 3.

    1. Pododbori i radne skupine sastavljeni su od predstavnika obiju stranaka.

    2. Pododbori i radne skupine mogu na svoje sastanke pozvati stručnjake te saslušati njihovo mišljenje u vezi s pojedinim točkama na dnevnom redu.

    Članak 4.

    Pododborima i radnim skupinama supredsjedaju obje stranke.

    Članak 5.

    Predstavnici svake stranke zajednički djeluju kao tajnici pododborâ i radnih skupina.

    Članak 6.

    1. Pododbori i radne skupine sastaju se kad god to okolnosti zahtijevaju; na temelju pisanog zahtjeva bilo koje stranke svaki se sastanak održava na mjestu i na datum o kojima stranke obostrano odluče.

    2. Ako jedna stranka zatraži sastanak, tajnik druge stranke odgovara u roku od 15 radnih dana od primitka zahtjeva. U posebno hitnim slučajevima sastanci podoborâ i radnih skupina mogu se sazvati i u kraćem roku ako se stranke uzajamno usuglase.

    3. Sastanke pododborâ i radnih skupina zajednički sazivaju dva tajnika.

    Članak 7.

    1. Bilo koja stranka može zatražiti od supredsjedatelja da stave određenu točku na dnevni red sastanka. Takvi se zahtjevi podnose tajnicima barem 15 radnih dana, a prateća dokumentacija najmanje 10 radnih dana prije sastanka.

    2. Tajnici strankama priopćuju nacrt dnevnog reda najkasnije pet radnih dana prije sastanka. U iznimnim okolnostima stranke mogu obostrano odlučiti dodati točke na dnevni red u kratkom roku.

    Članak 8.

    1. Tajnici zajednički izrađuju nacrt zapisnika svakog sastanka.

    2. Sastanci nisu javni, osim ako stranke odluče drukčije.

    (1)    SL L...
    Top