Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0056

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji (Godina izvješćivanja 2016.)

COM/2018/056 final

Bruxelles, 6.2.2018.

COM(2018) 56 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji
(Godina izvješćivanja 2016.)


IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji
(Godina izvješćivanja 2016.)

1.    Uvod

U skladu s člankom 8. stavkom 3. Direktive 98/70/EZ 1 o kakvoći benzinskih i dizelskih goriva (dalje u tekstu „Direktiva o kakvoći goriva”), države članice dužne su dostavljati godišnje podatke o ukupnim količinama i kakvoći benzinskih i dizelskih goriva koja se prodaju za uporabu u cestovnom prometu.

Izvješće se temelji na podacima za 2016. koje su države članice dostavile Europskoj agenciji za okoliš (EEA). Objedinjeni i analizirani podaci koje su dostavile države članice dostupni su u Tehničkom izvješću EEA-a br. 24/2017 „Kakvoća goriva u EU-u u 2016.”

Države članice ocjenjuju kakvoću goriva s pomoću sustava praćenja kakvoće goriva (SPKG) 2 . Svake godine države članice moraju prikupiti uzorke goriva i analizirati njihove tehničke karakteristike kako bi se osiguralo da su u skladu sa zahtjevima iz Direktive o kakvoći goriva. Granične vrijednosti utvrđene u Direktivi o kakvoći goriva odnose se na parametre kao što su:

za benzinska goriva: destilacijska vrijednost, analiza ugljikovodika, sadržaj olova, sadržaj mangana, motorni oktanski broj (MON), sadržaj kisika, oksigenati, istraživački oktanski broj (RON), sadržaj sumpora i tlak pare u ljetnom razdoblju;

za dizelska goriva: cetanski broj, gustoća pri 15 °C, destilacija, sadržaj metilnih estera masnih kiselina (FAME), sadržaj mangana, sadržaj policikličkih aromatskih ugljikovodika i sadržaj sumpora.

2.    Pregled podataka o kakvoći goriva u EU-u za 2016.

Sve države članice EU-a, te Norveška i Island, podnijele su izvješća o kvaliteti goriva za 2016.

Prodaja i vrste goriva te sadržaj biokomponenti

Dizel je i dalje najprodavanije gorivo u EU-u: udio dizela u ukupno prodanom gorivu je 71,8 % (257 206 milijuna litara), a udio benzina 28,2 % (100 838 milijuna litara). Ukupna prodaja goriva porasla je za 2,7 % u usporedbi s 2015. Prodaja benzina u 2016. ostala je gotovo nepromijenjena, a prodaja dizela porasla je za 3,8 %.

Udio prodaje dizelskih goriva postupno raste, 2001. njihov udio u ukupnoj prodaji bio je 55,6 %, a 2016. 71,8 %. To je uvelike posljedica porasta broja dizelskih vozila u Europi tijekom tog razdoblja. Potrošnja dizelskog goriva je znatna u većini od 28 država članica EU-a (> 60 % ukupne prodaje goriva), a iznimke su Cipar, Grčka, Malta i Nizozemska.

Većina prodaje benzina u 2016. obuhvaćala je goriva čiji RON iznosi 95, točnije 86,3 % ukupnog prodanog benzinskog goriva; 7,6 % prodanog goriva imalo je RON iznad 95 i ispod 98; i 5,8 % imalo je RON 98 ili viši. Udio prodaje goriva čiji RON iznosi 91 bio je neznatan.

Gotovo sva dizelska goriva koja se prodaju u EU-u sadržavaju biodizel, a 85 % benzinskih goriva sadržava bioetanol. 75 % benzinskog goriva prodanog u EU-u u 2016. sadržavalo je do 5 % volumnog udjela etanola, a 10 % imalo je do 10 % etanola. 83 % prodanog dizelskog goriva sadržavalo je do 7 % metilnih estera masnih kiselina (FAME), a preostalih 17 % više.

Usklađenost prodanog goriva s graničnim vrijednostima iz Direktive o kakvoći goriva

Pet država članica izvijestilo je o potpunoj usklađenosti za benzin (Grčka, Litva, Nizozemska, Slovenija i Švedska) i devet za dizel (Bugarska, Hrvatska, Finska, Njemačka, Irska, Litva, Malta, Slovenija i Švedska). Litva, Slovenija i Švedska izvijestile su o potpunoj usklađenosti za obje vrste goriva. S druge strane, jedna država članica (Belgija) zabilježila je u 2016. više od stotinu slučajeva neusklađenosti benzina.

Države članice izvijestile su o ukupno 507 neusklađenosti benzina i 101 neusklađenosti dizela u 2016. Kad je riječ o benzinu, specifikacije najčešće prelaze ovi parametri: tlak pare u ljetnom razdoblju (u 14 država članica), RON (u 11 država članica) i MON (u sedam država članica). Prekoračenja vrijednosti aromata, sadržaja kisika ili destilacijskih parametara zabilježilo je 14 država članica. Kad je riječ o dizelu, specifikacije najčešće prelaze ovi parametri: sadržaj sumpora (u sedam država članica) i sadržaj metilnih estera masnih kiselina (FAME) (u sedam država članica).

Sve su države članice opisale mjere poduzete u slučajevima u kojima su zabilježeni neusklađeni uzorci. Te mjere uključuju obavješćivanje nadležnih tijela, pokretanje istraga, izricanje sankcija i novčanih kazni ili ponovno uzimanje uzorka. U malom broju slučajeva nisu poduzete mjere jer su parametri u kojima je zabilježena neusklađenost neznatno odstupali od graničnih vrijednosti.

Stoga nije bilo potrebe da Komisija pokrene novu istragu u tom području.

(1)

   Direktiva 98/70/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o kakvoći benzinskih i dizelskih goriva i izmjeni Direktive Vijeća 93/12/EEZ, SL L 350, 28.12.1998., str. 58.

(2)

     Europska norma EN 14274 sadržava informacije o uspostavljanju SPKG-a ovisno o veličini države i primijenjenom statističkom modelu, kao i smjernice o utvrđivanju minimalnog broja uzoraka koje treba uzeti.

Top