EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 6.2.2018.
COM(2018) 56 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji
(Godina izvješćivanja 2016.)
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018DC0056
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Quality of petrol and diesel fuel used for road transport in the European Union (Reporting year 2016)
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji (Godina izvješćivanja 2016.)
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji (Godina izvješćivanja 2016.)
COM/2018/056 final
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 6.2.2018.
COM(2018) 56 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji
(Godina izvješćivanja 2016.)
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Kakvoća benzinskih i dizelskih goriva za cestovni promet u Europskoj uniji
(Godina izvješćivanja 2016.)
1. Uvod
U skladu s člankom 8. stavkom 3. Direktive 98/70/EZ 1 o kakvoći benzinskih i dizelskih goriva (dalje u tekstu „Direktiva o kakvoći goriva”), države članice dužne su dostavljati godišnje podatke o ukupnim količinama i kakvoći benzinskih i dizelskih goriva koja se prodaju za uporabu u cestovnom prometu.
Izvješće se temelji na podacima za 2016. koje su države članice dostavile Europskoj agenciji za okoliš (EEA). Objedinjeni i analizirani podaci koje su dostavile države članice dostupni su u Tehničkom izvješću EEA-a br. 24/2017 „Kakvoća goriva u EU-u u 2016.”
Države članice ocjenjuju kakvoću goriva s pomoću sustava praćenja kakvoće goriva (SPKG) 2 . Svake godine države članice moraju prikupiti uzorke goriva i analizirati njihove tehničke karakteristike kako bi se osiguralo da su u skladu sa zahtjevima iz Direktive o kakvoći goriva. Granične vrijednosti utvrđene u Direktivi o kakvoći goriva odnose se na parametre kao što su:
•za benzinska goriva: destilacijska vrijednost, analiza ugljikovodika, sadržaj olova, sadržaj mangana, motorni oktanski broj (MON), sadržaj kisika, oksigenati, istraživački oktanski broj (RON), sadržaj sumpora i tlak pare u ljetnom razdoblju;
•za dizelska goriva: cetanski broj, gustoća pri 15 °C, destilacija, sadržaj metilnih estera masnih kiselina (FAME), sadržaj mangana, sadržaj policikličkih aromatskih ugljikovodika i sadržaj sumpora.
2. Pregled podataka o kakvoći goriva u EU-u za 2016.
Sve države članice EU-a, te Norveška i Island, podnijele su izvješća o kvaliteti goriva za 2016.
Prodaja i vrste goriva te sadržaj biokomponenti
Dizel je i dalje najprodavanije gorivo u EU-u: udio dizela u ukupno prodanom gorivu je 71,8 % (257 206 milijuna litara), a udio benzina 28,2 % (100 838 milijuna litara). Ukupna prodaja goriva porasla je za 2,7 % u usporedbi s 2015. Prodaja benzina u 2016. ostala je gotovo nepromijenjena, a prodaja dizela porasla je za 3,8 %.
Udio prodaje dizelskih goriva postupno raste, 2001. njihov udio u ukupnoj prodaji bio je 55,6 %, a 2016. 71,8 %. To je uvelike posljedica porasta broja dizelskih vozila u Europi tijekom tog razdoblja. Potrošnja dizelskog goriva je znatna u većini od 28 država članica EU-a (> 60 % ukupne prodaje goriva), a iznimke su Cipar, Grčka, Malta i Nizozemska.
Većina prodaje benzina u 2016. obuhvaćala je goriva čiji RON iznosi 95, točnije 86,3 % ukupnog prodanog benzinskog goriva; 7,6 % prodanog goriva imalo je RON iznad 95 i ispod 98; i 5,8 % imalo je RON 98 ili viši. Udio prodaje goriva čiji RON iznosi 91 bio je neznatan.
Gotovo sva dizelska goriva koja se prodaju u EU-u sadržavaju biodizel, a 85 % benzinskih goriva sadržava bioetanol. 75 % benzinskog goriva prodanog u EU-u u 2016. sadržavalo je do 5 % volumnog udjela etanola, a 10 % imalo je do 10 % etanola. 83 % prodanog dizelskog goriva sadržavalo je do 7 % metilnih estera masnih kiselina (FAME), a preostalih 17 % više.
Usklađenost prodanog goriva s graničnim vrijednostima iz Direktive o kakvoći goriva
Pet država članica izvijestilo je o potpunoj usklađenosti za benzin (Grčka, Litva, Nizozemska, Slovenija i Švedska) i devet za dizel (Bugarska, Hrvatska, Finska, Njemačka, Irska, Litva, Malta, Slovenija i Švedska). Litva, Slovenija i Švedska izvijestile su o potpunoj usklađenosti za obje vrste goriva. S druge strane, jedna država članica (Belgija) zabilježila je u 2016. više od stotinu slučajeva neusklađenosti benzina.
Države članice izvijestile su o ukupno 507 neusklađenosti benzina i 101 neusklađenosti dizela u 2016. Kad je riječ o benzinu, specifikacije najčešće prelaze ovi parametri: tlak pare u ljetnom razdoblju (u 14 država članica), RON (u 11 država članica) i MON (u sedam država članica). Prekoračenja vrijednosti aromata, sadržaja kisika ili destilacijskih parametara zabilježilo je 14 država članica. Kad je riječ o dizelu, specifikacije najčešće prelaze ovi parametri: sadržaj sumpora (u sedam država članica) i sadržaj metilnih estera masnih kiselina (FAME) (u sedam država članica).
Sve su države članice opisale mjere poduzete u slučajevima u kojima su zabilježeni neusklađeni uzorci. Te mjere uključuju obavješćivanje nadležnih tijela, pokretanje istraga, izricanje sankcija i novčanih kazni ili ponovno uzimanje uzorka. U malom broju slučajeva nisu poduzete mjere jer su parametri u kojima je zabilježena neusklađenost neznatno odstupali od graničnih vrijednosti.
Stoga nije bilo potrebe da Komisija pokrene novu istragu u tom području.
Direktiva 98/70/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o kakvoći benzinskih i dizelskih goriva i izmjeni Direktive Vijeća 93/12/EEZ, SL L 350, 28.12.1998., str. 58.
Europska norma EN 14274 sadržava informacije o uspostavljanju SPKG-a ovisno o veličini države i primijenjenom statističkom modelu, kao i smjernice o utvrđivanju minimalnog broja uzoraka koje treba uzeti.