EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0068

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o izmjeni UREDBE VIJEĆA (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju

COM/2017/068 final - 2017/024 (NLE)

Bruxelles, 22.2.2017.

COM(2017) 68 final

2017/0024(NLE)

Prijedlog

UREDBE VIJEĆA

o izmjeni UREDBE VIJEĆA (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju

(Tekst značajan za EGP)


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Zajedničko poduzeće za bioindustriju tijelo je kojem je povjerena provedba javno-privatnog partnerstva 1 čiji su članovi Unija koju zastupa Komisija i Konzorcij za bioindustriju („BIC”) 2 . Zajedničko poduzeće za bioindustriju osnovano je Uredbom Vijeća (EU) br. 560/2014 („Uredba Vijeća”) radi provedbe zajedničke tehnološke inicijative za bioindustriju („inicijativa za bioindustriju”) do 31. prosinca 2024. Statut zajedničkog poduzeća za bioindustriju priložen je Uredbi Vijeća 560/2014 („Statut”).

Prema članku 3. Uredbe Vijeća, doprinos Unije za administrativne troškove i troškove poslovanja zajedničkog poduzeća za bioindustriju trebao bi iznositi do 975 milijuna EUR. Navedeni doprinos dijeli se na sljedeći način:

— najviše 29,25 milijuna EUR za financijske 3 doprinose administrativnim troškovima zajedničkog poduzeća za bioindustriju 4 i

— najmanje 945,75 milijuna EUR za financijske doprinose troškovima poslovanja zajedničkog poduzeća za bioindustriju4 (dalje u tekstu „doprinos EU-a”).

Prema članku 4. Uredbe Vijeća, doprinos BIC-a ili njegovih sastavnih subjekata za administrativne troškove i troškove poslovanja inicijative za bioindustriju trebao bi iznositi najmanje 2 730 milijuna EUR. Navedeni doprinos dijeli se na sljedeći način:

— najviše 29,25 milijuna EUR za financijske doprinose administrativnim troškovima zajedničkog poduzeća za bioindustriju 5 ,

— najmanje 182,5 milijuna EUR za financijske doprinose troškovima poslovanja zajedničkog poduzeća za bioindustriju 6 ,

— neutvrđen iznos 7 za doprinose u naravi 8 provedbi neizravnih djelovanja 9 (poznato i kao doprinosi u naravi troškovima poslovanja) i

— najmanje 1 755 milijuna EUR za doprinose u naravi pri provedbi dodatnih aktivnosti 10 .

Ovaj prijedlog za izmjenu odnosi se na pravne specifičnosti financijskog doprinosa iz članka 12. stavka 3. točke (b) i članka 12. stavka 4. Statuta priloženog Uredbi Vijeća 560/2014.

Prema članku 12. stavku 3. točki (b) i članku 12. stavku (4) Statuta, financijski doprinos za troškove poslovanja u iznosu od najmanje 182,5 milijuna EUR BIC 11 bi trebao isplatiti do 31. prosinca 2024. 12 Nadalje, iz članka 12. stavka 3. točke (b) i članka 12. stavka 5. Statuta, kada ih se tumači zajedno, proizlazi da bi se taj financijski doprinos BIC-a trebao uvrstiti u proračun zajedničkog poduzeća za bioindustriju (na razini programa). Prema članku 12. stavku 5. Statuta, financijski doprinosi članova troškovima poslovanja doista čine sredstva zajedničkog poduzeća za bioindustriju koja se uvrštavaju u njegov proračun. Prema članku 12. stavku 3. točki (b) Statuta dio troškova poslovanja zajedničkog poduzeća za bioindustriju pokriva se financijskim doprinosima članova koji nisu Unija. Posljednja odredba ne odnosi se na sastavne subjekte članova koji nisu Unija, a oni su ti koji sudjeluju u provedbi neizravnih djelovanja koja financira zajedničko poduzeće za bioindustriju i koji bi mogli financijski pridonijeti takvim neizravnim djelovanjima (na razini projekta).

Odjeljak 3.2.5 zakonodavnog financijskog izvještaja priloženog Prijedlogu Uredbe Vijeća o zajedničkom poduzeću za bioindustriju od 10. srpnja 2013. 13 podrazumijeva da zakonodavac očekuje da se 17,5 milijuna EUR financijskih doprinosa iz industrije za troškove poslovanja godišnje uvrsti u proračun zajedničkog poduzeća za bioindustriju.

BIC je priznao svoju obvezu financijskog doprinosa od najmanje 182,5 milijuna EUR do 31. prosinca 2024., ali naišao je na poteškoće s načinom isplate 14 . Mnogim članovima BIC-a financijski doprinos na razini programa nije komercijalno isplativ jer im u zamjenu ne pruža nikakvu zajamčenu korist (npr. rezultate projekata i povezana prava na intelektualno vlasništvo) te bi mogao pružiti korist konkurentima koji sudjeluju u projektima koje financira zajedničko poduzeće za bioindustriju 15 . Stoga je BIC predložio alternativni način isplate financijskog doprinosa: mogućnost da njegovi članovi isplaćuju financijski doprinos izravno, na razini projekta 16 . Taj bi način isplate potakao financijsko sudjelovanje članova BIC-a jer bi oni imali pristup rezultatima projekata koji pripadaju samo sudionicima projekta.

Europska komisija procijenila je prijedlog BIC-a i provjerila utječe li (i u kojoj mjeri) navodna poteškoća BIC-a da ispuni svoju obvezu financijskog doprinosa zajedničkom poduzeću za bioindustriju na interes Unije. Kao prvo, Europska komisija mogla je jednostavno odbaciti argumente BIC-a, uz obrazloženje da interesi privatnog člana zajedničkog poduzeća nisu u nadležnosti Komisije, da je ispunjavanje postojećeg pravnog okvira obvezno i da će se u slučaju njegova neispunjavanja primijeniti sankcije iz Uredbe Vijeća 17 . Međutim, to bi negativno utjecalo na cilj zajedničkog poduzeća za bioindustriju – provođenje aktivnosti suradnjom dionika duž čitavog vrijednosnog lanca bioindustrije, uključujući mala i srednja poduzeća, centre za istraživanja i tehnologiju te sveučilišta 18 . Stoga su službe Komisije odlučile zauzeti proaktivno stajalište. Započele su detaljnu procjenu tog pitanja i utvrdile najbolja dostupna nastavna postupanja. To je obuhvaćalo analizu mogućih zakonodavnih i nezakonodavnih mjera, što je dovelo do zaključka da je potrebna formalna izmjena pravnog okvira.

Kako bi se osiguralo da ta izmjena ne utječe na početne ciljeve Uredbe Vijeća, službe Europske komisije utvrdile su ciljeve koji stoje iza obveze isplate financijskog doprinosa: (1) osigurati isplatu minimalnog privatnog financijskog doprinosa za troškove poslovanja inicijative za bioindustriju preko obveze njezina privatnog člana, (2) osigurati minimalni učinak poluge doprinosima Unije i, što je vrlo važno, (3) podržati razvoj sektora biogospodarstva osiguravanjem sredstava dostupnih za djelovanja u području istraživanja i inovacija u tom sektoru. S obzirom na prvi cilj, obvezu financijskog sudjelovanja preuzeli su osobito članovi BIC-a koji pripadaju šumarskoj industriji, koja zbog svojeg poslovnog modela 19 ne može stvarati doprinose u naravi troškovima poslovanja pa u zajedničkom poduzeću za bioindustriju može sudjelovati samo financijski. S obzirom na treći cilj, 150 milijuna EUR (od 182,5 milijuna EUR očekivanog financijskog doprinosa BIC-a) namijenjeno je ulaganju u djelovanja u području istraživanja i inovacija 20 (u kojima su glavni korisnici akademska zajednica te mala i srednja poduzeća).

Uzimajući u obzir razloge za obvezu isplate financijskog doprinosa, službe Europske komisije radile su na utvrđivanju mogućih načina na koji bi se financijski doprinos mogao isplatiti. Po tom je pitanju konstruktivna bila komparativna analiza Uredbe Vijeća s pravnim okvirima utvrđenima za druga zajednička poduzeća 21 . Financijski doprinos članova koji nisu Unija utvrđen je samo u uredbi o osnivanju zajedničkog poduzeća za inicijativu za inovativne lijekove 2 („IMI2”) 22 . Za razliku od Uredbe o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju, Uredba o osnivanju zajedničkog poduzeća IMI2 ne obuhvaća obvezu financijskog doprinosa. To je članovima koji nisu Unija samo jedna mogućnost. Financijski doprinos zajedničkom poduzeću IMI2 može se isplatiti na razini programa i razini projekta. Nadalje, potrebno je napomenuti da se u praksi isplata na razini programa IMI2 provodi preko fondova i dobrotvornih organizacija koji po svojoj prirodi funkcioniraju kao javni financijeri (npr. Bill & Melinda Gates Foundation, Wellcome Trust), dok sastavni ili povezani subjekti EFPIA-e (ekvivalent članova BIC-a u programu IMI2) isplaćuju financijske doprinose na razini projekta. Stoga su zaključci ove komparativne analize sljedeći: (1) obveza isplate financijskog doprinosa isključivo na razini programa svojstvena je samo zajedničkom poduzeću za bioindustriju, (2) trenutačni model zajedničkog poduzeća za bioindustriju prikladan je za suradnju s fondovima i dobrotvornim organizacijama i, najvažnije, (3) okvir zajedničkog poduzeća za bioindustriju potrebno je prilagoditi jer ono treba surađivati i s komercijalnim poduzećima.

Kao tijelo odgovorno za promicanje općeg interesa Unije i poduzimanje prikladnih inicijativa u tu svrhu 23 te uzimajući u obzir poteškoće s kojima se BIC susreo u isplati financijskog doprinosa na način predviđen Uredbom Vijeća, Europska komisija predlaže prilagodbu početnog teksta Uredbe Vijeća uvođenjem mogućnosti isplate financijskih doprinosa na razini projekta, uz postojeći način isplate na razini programa. To rješenje djelotvorno rješava situaciju i usmjereno je na ostvarenje početnih ciljeva Uredbe Vijeća tako što se članovima BIC-a omogućava da ispune svoju početnu obvezu. Rješenje je slično onomu iz zajedničkog poduzeća IMI2 u kojem članovi koji nisu Unija mogu davati financijske doprinose na razini programa, što obično rade fondovi i dobrotvorne organizacije, ili na razini projekta, što predstavlja način kojim se koriste komercijalni subjekti.

Predložena izmjena nije dio programa REFIT.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području

Ovim se prijedlogom nastoji poboljšati odredbe Uredbe Vijeća i bolje ih usmjeriti prema njezinim ciljevima. Stoga je ovaj prijedlog za izmjenu potpuno usklađen s izvornim ciljevima zajedničkog poduzeća za bioindustriju i postojećim odredbama politike.

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Zajedničko poduzeće za bioindustriju razvija „usku sinergiju s drugim programima Unije u područjima poput obrazovanja, okoliša, konkurentnosti i MSP-ova te s fondovima u području kohezijske politike i politike ruralnog razvoja, čime se posebno može pridonijeti jačanju nacionalnih i regionalnih sposobnosti istraživanja i inovacija u kontekstu strategija pametne specijalizacije” 24 .

Važnost (uspostave) javno-privatnih partnerstva u bioindustriji u obliku zajedničke tehnološke inicijative istaknuta je u nekoliko komunikacija Komisije, poput „Inovacijama do održivog rasta: biogospodarstvo za Europu” 25 , „Za europsku industrijsku renesansu” 26 , „Javno-privatna partnerstva u programu Obzor 2020.: snažno sredstvo za postizanje ciljeva u području inovacija i rasta u Europi” 27 i „Europsko partnerstvo za inovacije ‚Produktivnost i održivi razvoj poljoprivrede’” 28 .

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Pravna osnova ovog prijedloga za izmjenu leži u člancima 187. i 188. Ugovora o funkcioniranju Europske unije („UFEU”).

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

Inicijativa ne pripada isključivim nadležnostima koje su izričito prenesene na EU. Međutim, samo EU može izmijeniti pravni okvir zajedničkog poduzeća osnovanog prema člancima 187. i 188. UFEU-a. Države članice ne mogu samostalno raditi na izmjeni pravnog okvira tijela EU-a.

Proporcionalnost

Cilj predviđen ovim prijedlogom za izmjenu jest prilagodba odredbi Uredbe Vijeća kako bi se članovima BIC-a dala praktična mogućnost da ispune svoju obvezu isplate financijskog doprinosa. Prijedlog nema dodatni utjecaj osim onoga izvorno predviđenog Uredbom Vijeća. Stoga predloženo djelovanje ne nadilazi ono što je potrebno za zadovoljavajuće ostvarenje cilja, s obzirom na sadržaj i oblik. Na taj se način ispunjava načelo proporcionalnosti.

Odabir instrumenta

Provedena je analiza regulatornih i neregulatornih mjera koja je uputila na potrebu formalne izmjene Uredbe Vijeća. Zbog nemogućnosti tumačenja Uredbe Vijeća koje bi omogućilo isplatu financijskog doprinosa na razini projekta, izmjena Uredbe Vijeća jedina je dostupna mogućnost.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

Ex post evaluacija/provjera prikladnosti postojećeg zakonodavstva

Uredba Vijeća stupila je na snagu u lipnju 2014., a rok za privremenu evaluaciju zajedničkog poduzeća za bioindustriju jest 30. lipnja 2017. Stoga još nisu provedene nikakve ex post evaluacije ili provjere prikladnosti s obzirom na Uredbu Vijeća.

Savjetovanja s dionicima

Europska komisija ima stalne operativne razmjene s BIC-om, njegovim članovima i programskim uredom zajedničkog poduzeća za bioindustriju u okviru provedbe zajedničkog poduzeća za bioindustriju. Način isplate financijskog doprinosa članova BIC-a bio je tema nekoliko krugova savjetovanja i rasprava.

Prikupljanje i primjena stručnih znanja

Europska komisija nije se oslanjala na vanjska stručna znanja u rješavanju pitanja financijskog doprinosa članova BIC-a.

Procjena učinka

Cilj predviđen ovim prijedlogom za izmjenu jest prilagodba Uredbe Vijeća da bi se potpuno ostvario učinak koji se od nje izvorno očekivao. Stoga ovaj prijedlog za izmjenu nema dodatni učinak osim onoga koji se očekuje od izvorne Uredbe Vijeća.

Nadalje, prema Paketu instrumenata za bolju regulativu 29 , procjena učinka nije obvezna kada Komisija nema izbora ili je on vrlo ograničen. Kako je prethodno objašnjeno, opcije Europske komisije u ovom su slučaju ograničene jer samo „tehnički” izmjenjuje prethodnu političku odluku koja već podliježe procjeni učinka tako što utvrđuje tehničke detalje uz ograničenu diskrecijsku ovlast. Stoga za ovu inicijativu nije potrebna procjena učinka.

Primjerenost propisa i pojednostavljivanje

Predložena izmjena nije dio programa REFIT.

Da bi se procijenio njezin učinak na regulatorno i administrativno opterećenje, potrebno je opisati, s jedne strane, okvir stvoren izvornom Uredbom Vijeća i, s druge strane, okvir predviđen ovim prijedlogom.

Da bi se ispunili zahtjevi utvrđeni Uredbom Vijeća, članovi BIC-a moraju isplatiti pojedinačne financijske doprinose BIC-u prema pravilima koja je dogovorio konzorcij. BIC prikuplja pojedinačne financijske doprinose članova, uvrštava ih u financijske izvještaje i isplaćuje financijske doprinose 30 zajedničkom poduzeću za bioindustriju. Zajedničko poduzeće za bioindustriju uvrštava ih u financijske izvještaje kao operativni proračun 31 , zajedno s doprinosom Unije (što predstavlja doprinos zajedničkog poduzeća za bioindustriju neizravnim djelovanjima).

Kao dio svakodnevnih operativnih aktivnosti, zajedničko poduzeće za bioindustriju procjenjuje nastale troškove koje su naveli korisnici u projektima koje financira zajedničko poduzeće za bioindustriju. Nakon odobrenja prihvatljivih troškova (prema primjenjivom pravnom okviru, osobito pravilima sudjelovanja u Obzoru 2020. 32 i sporazumima o dodjeli bespovratnih sredstava sklopljenima između zajedničkog poduzeća za bioindustriju i korisnika projekta), zajedničko poduzeće za bioindustriju raspoređuje doprinos zajedničkog poduzeća za bioindustriju projektima. Korisnici uvrštavaju doprinos primljen od zajedničkog poduzeća za bioindustriju u svoje financijske izvještaje prema nacionalnom zakonodavstvu i svojim uobičajenim računovodstvenim praksama.

Prema ovom prijedlogu, članovi BIC-a moći će nastaviti isplaćivati financijske doprinose na razini programa, kako je prethodno opisano. Osim toga, članovi BIC-a koji sudjeluju u projektu zajedničkog poduzeća za bioindustriju imat će mogućnost prijenosa financijskog doprinosa izravno drugom sudioniku istog projekta, kako je predstavljeno u opisu djelovanja, prema pravilima koja su zajednički dogovorile obje stranke (konzorcijski sporazum) i prema primjenjivom pravnom okviru. Sudionici uvrštavaju financijski doprinos u svoje financijske izvještaje prema nacionalnom zakonodavstvu i svojim uobičajenim računovodstvenim praksama.

Komparativni sažetak dvaju okvira predstavljen je u tablici u nastavku:

Sadašnji okvir

Predložena alternativa

financijski prijenos iz članova BIC-a BIC-u

financijski prijenosi iz članova BIC-a korisnicima projekta

računovodstvo u BIC-u

financijski prijenos iz BIC-a zajedničkom poduzeću za bioindustriju

računovodstvo u zajedničkom poduzeću za bioindustriju

(nakon procjene prihvatljivih troškova)

financijski prijenosi iz zajedničkog poduzeća za bioindustriju korisnicima projekta

računovodstvo kod korisnika prema njihovu nacionalnom zakonodavstvu i uobičajenim računovodstvenim praksama.

računovodstvo kod korisnika prema njihovu nacionalnom zakonodavstvu i uobičajenim računovodstvenim praksama.

Ovim se prijedlogom smanjuje administrativno opterećenje BIC-a i zajedničkog poduzeća za bioindustriju s obzirom na njihovu posredničku ulogu između članova BIC-a koji su obvezni davati financijske doprinose i sudionika projekta. Međutim, BIC je i dalje u konačnici odgovoran za izvješćivanje o ukupnom broju financijskih doprinosa članova, kako je utvrđeno člankom 4 stavkom 3. Uredbe o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju.

Odgovarajuće izmjene uvest će se u ogledni sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava zajedničkog poduzeća za bioindustriju na osnovi sličnih rješenja primijenjenih u oglednom sporazumu o dodjeli bespovratnih sredstava zajedničkog poduzeća IMI2.

Začetnik je predviđenog sustava Zajedničko poduzeće IMI 33 , a trenutačno se upotrebljava i u kontekstu zajedničkog poduzeća IMI2.

Temeljna prava

Ovaj prijedlog za izmjenu nema posljedica na zaštitu temeljnih prava.

4.    UTJECAJ NA PRORAČUN

Ovaj prijedlog za izmjenu ne utječe na proračun.

Kako je prethodno objašnjeno, sadašnji pravni okvir članovima BIC-a otežava usklađivanje s tim okvirom, pa bi na proračun utjecao izostanak prijedloga za izmjenu. Točnije, neusklađenost članova koji nisu Unija s pravnim okvirom dovela bi do financijskih sankcija, kako je utvrđeno člankom 4. stavkom 5. Uredbe Vijeća, koje se među ostalim odnose i na smanjenje financijskog doprinosa Unije inicijativi za bioindustriju. Smanjenje proračuna najviše bi utjecalo na akademsku zajednicu i odgovarajuća mala i srednja poduzeća jer je taj financijski doprinos rezerviran osobito za djelovanja u području istraživanja i inovacija (u kojima su akademska zajednica te mala i srednja poduzeća glavni korisnici koji primaju sredstva 34 ).

5.OSTALI DIJELOVI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Za ovu izmjenu nije potreban poseban plan provedbe jer će se izmijenjena Uredba Vijeća provoditi preko projekata koje odabere zajedničko poduzeće za bioindustriju nakon provođenja otvorenih, konkurentnih poziva na podnošenje prijedloga, kako je utvrđeno i izvornom Uredbom. Plan provedbe nije utvrđen ni pri početnom donošenju Uredbe Vijeća.

Dokumenti s obrazloženjima (za direktive)

Ovaj prijedlog za izmjenu odnosi se na Uredbu Vijeća koja je obvezujuća u svim elementima i izravno primjenjiva u svakoj državi članici. Stoga nije potreban dokument s obrazloženjima.

Detaljno obrazloženje posebnih odredbi prijedloga

Ovaj prijedlog za izmjenu sadržava jedan bitan članak koji će imati sljedeće učinke:

— uvođenje novog načina isplate financijskog doprinosa iz članka 12. stavka 3. točke (b) Statuta priloženog Uredbi Vijeća, uz postojeće načine isplate,

— isplata financijskih doprinosa bit će moguća na dva načina: prijenosom doprinosa iz BIC-a zajedničkom poduzeću za bioindustriju (kao i dosad) i/ili njihovim izravnim prijenosom iz člana BIC-a drugom korisniku projekta,

— proširenje stranaka koje mogu isplatiti financijski doprinos iz članka 12. stavka 3. točke (b) Statuta priloženog Uredbi Vijeća. Uz „članove koji nisu Unija” (tj. samo BIC) isplata financijskog doprinosa omogućit će se i njegovim „sastavnim subjektima” (tj. članovima BIC-a),

— održavanje obveze za sveukupni financijski cilj utvrđen člankom 12. stavkom 4. Statuta priloženog Uredbi Vijeća,

— omogućavanje članovima BIC-a da preko BIC-a izvješćuju o financijskim doprinosima koje su isplatili zajedničkom poduzeću za bioindustriju na razini projekta.

2017/0024 (NLE)

Prijedlog

UREDBE VIJEĆA

o izmjeni UREDBE VIJEĆA (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju

(Tekst značajan za EGP)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 187. i članak 188. prvi stavak,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta 35 ,

uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 36 ,

budući da:

(1)Uredbom Vijeća (EU) br. 560/2014 ( 37 ) osnovano je zajedničko poduzeće za bioindustriju.

(2)U članku 12. stavku 4. Statuta zajedničkog poduzeća za industriju, navedenom u Prilogu Uredbi (EU) br. 560/2014 („Statut”), navodi se da financijski doprinos članova zajedničkog poduzeća za bioindustriju koji nisu Unija troškovima poslovanja iznosi najmanje 182,50 milijuna EUR tijekom razdoblja utvrđenoga člankom 1. Uredbe (EU) br. 560/2014, odnosno od osnivanja zajedničkog poduzeća za bioindustriju do 31. prosinca 2024.

(3)Bio-based Industries Consortium Aisbl („BIC”), član zajedničkog poduzeća za bioindustriju koji nije Unija, i dalje je spreman pružati podršku troškovima poslovanja zajedničkog poduzeća za bioindustriju u iznosu utvrđenom člankom 12. stavkom 4. Statuta. Međutim, predložio je alternativni način financiranja preko financijskih doprinosa njegovih sastavnih subjekata na razini neizravnih djelovanja.

(4)Cilj inicijative za bioindustriju da provodi aktivnosti suradnjom dionika duž čitavog vrijednosnog lanca bioindustrije, uključujući mala i srednja poduzeća, centre za istraživanja i tehnologiju te sveučilišta može se ostvariti samo ako se BIC-u i njegovim sastavnim subjektima omogući isplata financijskog doprinosa ne samo u obliku isplata zajedničkom poduzeću za bioindustriju, već i u obliku financijskih doprinosa neizravnim djelovanjima koja financira zajedničko poduzeće za bioindustriju.

(5)Stoga je potrebno izmijeniti Statut da bi se BIC-u i njegovim sastavnim subjektima omogućila isplata financijskog doprinosa u punom iznosu utvrđenom člankom 12. stavkom 4. Statuta tako da se omogući davanje doprinosa ne samo u obliku isplata zajedničkom poduzeću za bioindustriju, već i u obliku financijskih doprinosa neizravnim djelovanjima koja financira zajedničko poduzeće za bioindustriju o kojima će se izvješćivati zajedničkom poduzeću za bioindustriju,

DONIJELO JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Članak 12. Statuta zajedničkog poduzeća za bioindustriju, kako je naveden u Prilogu Uredbi Vijeća (EU) br. 560/2014, mijenja se kako slijedi:

stavak 3. točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b) financijskih doprinosa članova koji nisu Unija ili njihovih sastavnih subjekata;”

stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4. Financijski doprinosi članova koji nisu Unija ili njihovih sastavnih subjekata troškovima poslovanja iz stavka 3. točke (b) iznose najmanje 182,50 milijuna EUR tijekom razdoblja predviđenog u članku 1. ove Uredbe.

Ti se financijski doprinosi daju u obliku isplata zajedničkom poduzeću za bioindustriju ili u obliku financijskih doprinosa neizravnim djelovanjima koja financira zajedničko poduzeće za bioindustriju.”

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1) Članak 1. Uredbe Vijeća 560/2014.
(2) Članak 2. Statuta priloženog Uredbi Vijeća 560/2014.
(3) Izraz financijski odnosi se na doprinos plaćen u gotovini.
(4) Članak 3. stavak 1. Uredbe Vijeća 560/2014, potvrđen člankom 12. stavkom 2. Statuta priloženog Uredbi Vijeća 560/2014.
(5) Članak 4. stavak 2. točka (a) Uredbe Vijeća 560/2014, potvrđena člankom 12. stavkom 2. Statuta priloženog Uredbi Vijeća 560/2014.
(6) Članak 4. stavak 2. točka (a) Uredbe Vijeća 560/2014, potvrđena člankom 12. stavkom 3. točkom (b) i člankom 12. stavkom 4. Statuta priloženog Uredbi Vijeća 560/2014.
(7) Iako iznos nije izričito naveden, najmanji obvezni prag utvrdit će se na kraju zajedničkog poduzeća za bioindustriju oduzimanjem svih ostalih dostavljenih doprinosa od najmanjeg praga od 2 730 milijuna EUR.
(8) Izraz u naravi odnosi se na doprinos koji se plaća robom i/ili uslugama, a ne u gotovini.
(9) Članak 4. stavak 2. točka (a) Uredbe Vijeća 560/2014, potvrđena člankom 12. stavkom 3. točkom (c) Statuta priloženog Uredbi Vijeća 560/2014.
(10) Doprinosi u naravi za dodatne aktivnosti utvrđeni su člankom 4. stavkom 2. točkom (b) Uredbe Vijeća 560/2014.
(11) BIC je jedini pripadnik „članova koji nisu Unija”.
(12) Razdoblje utvrđeno člankom 1. jest „do 31. prosinca 2024.”.
(13) Prijedlog Uredbe Vijeća o zajedničkom poduzeću za bioindustriju (COM(2013) 496).
(14) U financijskim godinama 2014., 2015. i 2016. BIC je isplatio iznos od 0,75 milijuna EUR na razini programa.
(15) Konkurentima člana BIC-a ne može se ograničiti sudjelovanje u projektu koji financira zajedničko poduzeće za bioindustriju jer bi to bilo protivno otvorenoj i transparentnoj prirodi poziva na podnošenje prijedloga zajedničkog poduzeća za bioindustriju.
(16) Dopis od 31. ožujka 2015. koji je odbor BIC-a uputio jedinici F.2 Glavne uprave za istraživanje i inovacije.
(17) Vidjeti članak 4. stavak 5. Uredbe Vijeća 560/2014.
(18) Vidjeti uvodnu izjavu 14. Uredbe Vijeća 560/2014.
(19) Članovi šumarske industrije općenito nemaju kapacitet za interno istraživanje i obično se oslanjaju na eksternalizaciju istraživačkih aktivnosti akademskoj zajednici te malim i srednjim poduzećima.
(20) Vidjeti str. 46. strateškog programa za inovacije i istraživanja iz ožujka 2013. ( SIRA ), u kojem ukupni iznos za istraživanje i razvoj (tj. djelovanje u području istraživanja i inovacija) iznosi 600 milijuna EUR (od čega 150 milijuna EUR čini financijski doprinos članova BIC-a, 150 milijuna EUR čini njihov doprinos u naravi, a 300 milijuna EUR čini doprinos EU-a).
(21) Uredba Vijeća (EU) br. 559/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća za gorivne članke i vodik 2 ; Uredba Vijeća (EU) br. 558/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” ; Uredba Vijeća (EU) br. 561/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća ECSEL ; Uredba Vijeća (EU) br. 642/2014 od 16. lipnja 2014. o uspostavi zajedničkog poduzeća Shift2Rail .
(22) Osnovano Uredbom Vijeća (EU) br. 557/2014 od 6. svibnja 2014.
(23) Vidjeti članak 17. Ugovora o Europskoj uniji.
(24) Vidjeti uvodnu izjavu 17. Uredbe Vijeća 560/214.
(25) Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću COM(2012) 60 final .
(26) Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću COM(2014) 14 final .
(27) Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću COM(2013) 494 final .
(28) Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću COM(2012) 79 final .
(29) Vidjeti str. 33. Paketa instrumenata za bolju regulativu.
(30) Prema članku 12. stavku 3. točki (b) potvrđenoj člankom 12. stavkom 4. Statuta priloženog Uredbi Vijeća.
(31) Prema članku 12. stavku 5. točki (b) potvrđenoj člankom 12. stavkom 3. točkom (a) i člankom 12. stavkom 3. točkom (b) Statuta priloženog Uredbi Vijeća.
(32) Uredba (EU) br. 1290/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o utvrđivanju pravila za sudjelovanje u Okvirnom programu za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. – 2020.) i širenje njegovih rezultata.
(33) Zajedničko poduzeće IMI prvo je osnovano Uredbom Vijeća (EZ) br. 73/2008 od 20. prosinca 2007. o osnivanju Zajedničkog poduzeća za provedbu zajedničke tehnološke inicijative za inovativne lijekove.
(34) Delegirana Uredba Komisije (EU) br. 623/2014 od 14. veljače 2014. o uspostavi odstupanja od Uredbe (EU) br. 1290/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila za sudjelovanje u „Obzoru 2020.” i širenje njegovih rezultata u vezi sa zajedničkim poduzećem za bioindustriju.
(35) SL C , , str. .
(36) SL C , , str. .
(37) Uredba Vijeća (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju (SL L 169, 7.6.2014., str. 130.).
Top