Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0693

    IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU Izvješće o funkcioniranju europskog tržišta ugljika

    COM/2017/0693 final

    Bruxelles, 23.11.2017.

    COM(2017) 693 final

    IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

    Izvješće o funkcioniranju europskog tržišta ugljika


    Sadržaj

    Popis pokrata i kratica    

    1.    UVOD    

    2.    INFRASTRUKTURA SUSTAVA EU-a ZA TRGOVANJE EMISIJSKIM JEDINICAMA    

    2.1.    Obuhvat djelatnosti, postrojenja i zrakoplovnih operatora    

    2.2.    Registar Unije i Dnevnik transakcija Europske unije (EUTL)    

    3.    FUNKCIONIRANJE TRŽIŠTA UGLJIKA 2016.    

    3.1.    Ponuda: emisijske jedinice puštene u optjecaj    

    3.1.1.    Kvota    

    3.1.2.    Izdane emisijske jedinice    

    3.1.3.    Međunarodne jedinice    

    3.2.    Potražnja: Emisijske jedinice povučene iz optjecaja    

    3.3.    Ravnoteža ponude i potražnje    

    4.    ZRAKOPLOVSTVO    

    5.    NADZOR TRŽIŠTA    

    5.1.    Pravna priroda i fiskalni tretman emisijskih jedinica    

    6.    PRAĆENJE, IZVJEŠĆIVANJE I VERIFIKACIJA EMISIJA    

    7.    PREGLED ADMINISTRATIVNOG UREĐENJA    

    8.    USKLAĐENOST I PROVEDBA    

    9.    ZAKLJUČCI I IZGLEDI    

    PRILOG    

    Popis pokrata i kratica

    AVR        Uredba o akreditaciji i verifikaciji

    CA        Nadležno tijelo

    CCS        Hvatanje i skladištenje ugljika

    CDM        Mehanizam čistog razvoja

    CER        Jedinica ovjerenog smanjenja emisije

    CORSIA    Sustav za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika

    za međunarodno zrakoplovstvo

    EA        Europska organizacija za akreditaciju

    EGP        Europski gospodarski prostor

    EEX        European Energy Exchange

    EIB        Europska investicijska banka

    ERU        Jedinica smanjenja emisije

    ETS EU-a    Sustav Europske unije za trgovanje emisijskim jedinicama

    EUTL        Dnevnik transakcija Europske unije

    GHG        Staklenički plin

    ICAO        Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva

    ICE        ICE Future Europe

    JI        Zajednička provedba

    MAR        Uredba o zlouporabi tržišta

    MiFID2    Direktiva o tržištima financijskih instrumenata

    MRR        Uredba o praćenju i izvješćivanju

    MRV        Praćenje, izvješćivanje i verifikacija

    MRVA    Praćenje, izvješćivanje, verifikacija i akreditacija

    MSR        Rezerva za stabilnost tržišta

    NAB        Nacionalno akreditacijsko tijelo

    NER        Rezerva za nove sudionike

    PFC        Perfluorougljici

    RES        Obnovljivi izvori energije

    TNAC        Ukupan broj emisijskih jedinica u optjecaju


    1.UVOD

    Sustav EU-a za trgovanje emisijskim jedinicama (ETS EU-a) temelj je strategije EU-a za smanjenje emisija stakleničkih plinova iz industrije i energetskog sektora od 2005. godine. Njime se znatno pridonosi postizanju cilja EU-a da se do 2020. smanje emisije stakleničkih plinova za 20 % u odnosu na razine iz 1990. Iako je EU na dobrom putu da nadmaši taj cilj 1 , potrebno je osigurati stalan napredak 2 da bi se emisije stakleničkih plinova smanjile za najmanje 40 % do 2030., kako je predviđeno okvirom EU-a za klimatsku i energetsku politiku do 2030. Taj će se domaći cilj za 2030. postići zajedničkim djelovanjem EU-a s pomoću smanjenja u sektorima obuhvaćenima ETS-om i ostalim sektorima. Međutim, djelotvoran i reformiran ETS EU-a činit će glavni mehanizam za ispunjenje tog cilja smanjenjem emisija stakleničkih plinova za 43 % u odnosu na razine iz 2005. u sektorima obuhvaćenima ETS-om EU-a.

    Kako bi se omogućilo da ETS EU-a ostvari taj cilj, Komisija je u srpnju 2015. podnijela zakonodavni prijedlog 3 za reformu ETS-a EU-a za četvrto razdoblje trgovanja (2021.–2030.). Nakon opsežnog postupka trijaloga 4 politički dogovor o prijedlogu postignut je početkom studenoga 2017.

    Ovo Izvješće o funkcioniranju europskog tržišta ugljika podnosi se u skladu sa zahtjevima iz članka 10. stavka 5. i članka 21. stavka 2. Direktive 2003/87/EZ 5 (Direktiva o ETS-u EU-a). Kako je propisano Direktivom, cilj je izvješća pružanje redovitoga godišnjeg pregleda razvoja europskog tržišta ugljika.

    Tablica 1.: Izvješća o tržištu ugljika objavljena tijekom prethodnih godina 6

    Referentni dokument

    Obuhvaćeno razdoblje

    Politički kontekst

    COM(2012) 652

    2008.–2011.

    procijeniti potrebu za zakonodavnim djelovanjem s obzirom na rastući višak emisijskih jedinica

    COM(2015) 576

    2013.–2014.

    prvo izvješće o stanju energetske unije

    COM(2017) 48

    2015.

    drugo izvješće o stanju energetske unije

    Ovim Izvješćem obuhvaćena je 2016. godina, ali predstavljene su i određene inicijative predložene ili dogovorene 2017. Ovo Izvješće za razliku od prethodnog sadržava novo poglavlje o sustavima kompenzacije za neizravne troškove ugljika te informacije o pokazatelju viška u okviru rezerve za stabilnost tržišta prvi put objavljenom u svibnju 2017. Ako nije drukčije navedeno, ovo se Izvješće temelji na javno dostupnim podacima koji su Komisiji bili na raspolaganju do 30. lipnja 2017.

    Opće i opisne informacije o različitim aspektima ETS-a EU-a navedene su u uokvirenom tekstu.

    2.INFRASTRUKTURA SUSTAVA EU-a ZA TRGOVANJE EMISIJSKIM JEDINICAMA

    2.1.Obuhvat djelatnosti, postrojenja i zrakoplovnih operatora

    ETS EU-a funkcionira u 31 zemlji Europskog gospodarskog prostora (EGP). Ograničava emisije iz gotovo 11 000 elektrana i proizvodnih postrojenja te nešto više od 500 zrakoplovnih operatora koji lete između zračnih luka Europskog gospodarskog prostora. Njime je obuhvaćeno oko 45 % emisija stakleničkih plinova EU-a.

    Od treće faze (2013.–2020.)* sektori sa stacionarnim postrojenjima uređeni ETS-om EU-a su energetski intenzivne industrijske grane, uključujući elektrane i ostala postrojenja za izgaranje s nazivnom ulaznom toplinskom vrijednošću većom od 20 MW (osim postrojenja za zbrinjavanje opasnog ili komunalnog otpada), naftne rafinerije, koksne peći, željezare i čeličane, cementare, ciglane, postrojenja za proizvodnju stakla, vapna, keramike, papirne mase, papira i kartona te aluminija, petrokemijska postrojenja, postrojenja za proizvodnju amonijaka, dušične i adipinske kiseline, glioksala i glioksilne kiseline, postrojenja za hvatanje CO2 te transport cjevovodima i geološko skladištenje CO2.

    Kad je riječ o zrakoplovstvu, ETS-om EU-a bili su obuhvaćeni samo letovi unutar Europskog gospodarskog prostora do kraja 2016., do donošenja globalnog pristupa Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva. U listopadu 2016. Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva prihvatila je Rezoluciju o uvođenju sustava za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo s početkom 2021. S obzirom na to Komisija je predložila da se pristup uzimanja u obzir samo Europskog gospodarskog prostora nastavi i nakon 2016. (vidjeti odjeljak 4.).

    ETS-om EU-a obuhvaćene su emisije ugljikova dioksida (CO2) i dušikova oksida (N2O) iz ukupne proizvodnje dušične, adipinske i glioksilne kiseline i glioksala te emisije perfluorougljika (PFC) iz proizvodnje aluminija. Iako je sudjelovanje u ETS-u EU-a obvezno, u nekim su sektorima obuhvaćena samo postrojenja koja premašuju određenu veličinu. Štoviše, zemlje sudionice mogu izuzeti mala postrojenja iz sustava ako su uspostavljene mjere kojima će se njihove emisije smanjiti za količinu koja odgovara količini emisija koje bi se smanjile da su postrojenja obuhvaćena ETS-om EU-a. Zemlje sudionice, osim toga, mogu dodati još sektora i stakleničkih plinova u ETS EU-a.

    * Informacije o 1. i 2. fazi ETS-a EU-a dostupne su ovdje: https://ec.europa.eu/clima/policies/ets/pre2013_hr

    Prema izvješćima koje su zemlje sudionice 7 podnijele 2017. u skladu s člankom 21., u 2016. bilo je ukupno 10 790 dopuštenih postrojenja, a 2015. ih je bilo oko 10 950 te prethodne godine oko 11 200.

    Kao što je bio slučaj prethodnih godina, u okviru aktivnosti ETS-a EU-a 2016. i dalje je najvećim dijelom dolazilo do izgaranja fosilnih goriva. Međutim, 29 zemalja (27 zemalja 2015.) navelo je da se upotrebljava i biomasa u 2 079 postrojenja (19 % svih postrojenja). Samo dvije zemlje (Lihtenštajn i Malta) nisu navele upotrebu biomase. 8 Emisije iz biomase 2016. iznosile su oko 141 milijun tona CO2 (8 % emisija prijavljenih u ETS-u EU-a), a 2015. oko 125 milijuna tona CO2 (oko 7 % emisija prijavljenih u ETS-u EU-a). Kao i prošle godine, Njemačka i Švedska prijavile su malu uporabu biogoriva triju zrakoplovnih operatora (četiri operatora 2015.) 9 . 

    Podaci za 2016. pokazuju da je u okviru kategorija postrojenja na temelju godišnjih razina emisija 10 kao i prethodnih godina 72 % postrojenja bilo A kategorije, gotovo 21 % B kategorije, a samo nešto više od 7 % C kategorije. Više od 6 202 postrojenja navedeno je kao „postrojenja s niskim emisijama” (57,5 % ukupnog broja).

    Postrojenja u ETS-u EU-a koja uključuju aktivnosti izgaranja prisutna su u svim zemljama sudionicama, a u većini tih zemalja prisutno je rafiniranje nafte, proizvodnja čelika, cementa, vapna, stakla i keramike te proizvodnja papirne mase i papira. U pogledu aktivnosti ETS-a EU-a koje su dodatno navedene za emisije stakleničkih plinova koji nisu CO2, prijavljeno je da su dozvole izdane za primarni aluminij i perfluorougljike u 13 zemalja (Francuska, Grčka, Island, Italija, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Ujedinjena Kraljevina), a za proizvodnju dušične kiseline i N2O u 21 zemlji (iznimke su Cipar, Danska, Estonija, Irska, Island, Latvija, Lihtenštajn, Luksemburg, Malta i Slovenija). Ostali sektori N2O navedeni su u trima zemljama za proizvodnju adipinske kiseline (Francuska, Italija, Njemačka) te dvjema zemljama za proizvodnju glioksala i glioksilne kiseline (Francuska, Njemačka). Kao i prošle godine Francuska i Norveška navele su aktivnosti hvatanja i skladištenja CO2.

    Mogućnost izuzimanja malih onečišćivača iz ETS-a EU-a u skladu s člankom 27. Direktive o ETS-u EU-a primijenilo je osam zemalja (Francuska, Hrvatska, Island, Italija, Njemačka, Slovenija, Španjolska, Ujedinjena Kraljevina). Kao i 2015. izuzete emisije u 2016. iznose oko 4 milijuna tona CO2 (oko 0,22 % ukupnih verificiranih emisija).

    Prema podacima podnesenima 2017. u skladu s člankom 21. dosad je sedam zemalja (Belgija, Danska, Francuska, Hrvatska, Lihtenštajn, Litva, Mađarska) iskoristilo odredbu iz članka 13. Uredbe Komisije (EU) br. 601/2012 („Uredba o praćenju i izvješćivanju”) kojom se dopušta upotreba pojednostavnjenih planova praćenja u niskorizičnim slučajevima za stacionarna postrojenja. Od 2015. pridružila se samo Danska. U slučaju zrakoplovnih operatora s niskim emisijama četiri su zemlje prijavile uporabu te odredbe (Belgija, Finska, Island i Poljska), pri čemu se Belgija pridružila od 2015.

    Kad je riječ o pokrivenosti zrakoplovnih operatora, navedeno je da su 2016. plan za praćenje imala 503 zrakoplovna operatora (524 operatora 2015. i 611 operatora 2014.). Taj podatak upućuje na to da se broj zrakoplovnih operatora u ETS-u EU-a stabilizira. Gotovo 60 % (300) navedenih operatora komercijalni su operatori, a ostalih 40 % (203) nekomercijalni su operatori. 11 Ukupno 249 operatora (gotovo 50 %) svrstano je u male onečišćivače (274 (52 %) 2015. godine i 329 (54 %) 2014. godine).

    2.2.Registar Unije i Dnevnik transakcija Europske unije (EUTL)

    U Registru Unije i Dnevniku transakcija Europske unije (EUTL) prate se vlasništvo općih i zrakoplovnih emisijskih jedinica i transakcije povezane s emisijskim jedinicama bilježenjem količine u vlasništvu na računima i transakcije među računima. Upravljanje i održavanje u nadležnosti je Komisije, a nacionalni administratori registra u svakoj od 31 zemlje sudionice i dalje služe kao kontaktno mjesto za predstavnike više od 15 000 računa (poduzeća ili fizičkih osoba).

    Stacionarna postrojenja i zrakoplovni operatori imaju račune u Registru Unije, dok se u EUTL-u automatski provjeravaju, bilježe i odobravaju sve transakcije među računima te se tako jamči da su svi prijenosi u skladu s pravilima ETS-a EU-a. Tako pružaju europskim onečišćivačima, trgovcima i 31 nacionalnom tijelu sredstvo za provođenje aktivnosti u ETS-u EU-a: dodjeljivanje besplatnih emisijskih jedinica operatorima stacionarnih postrojenja i zrakoplovnim operatorima, bilježenje emisija, odobravanje onečišćivačima, profesionalnim trgovcima i fizičkim osobama da provedu dovršene trgovinske transakcije prebacivanjem emisijskih jedinica između računa i odobravanje onečišćivačima da nadoknade svoje emisije predajom emisijskih jedinica.

    *Odluka br. 406/2009/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o naporima koje poduzimaju države članice radi smanjenja emisija stakleničkih plinova u cilju ostvarenja ciljeva Zajednice u vezi sa smanjenjem emisija stakleničkih plinova do 2020. godine, SL L 140, 5.6.2009., str. 136. 

    Registar Unije nastavio je 2016. pružati pouzdane usluge europskim onečišćivačima (stacionarnim postrojenjima i zrakoplovnim operatorima), trgovcima i nacionalnim tijelima.

    U registar je uvedeno nekoliko tehničkih poboljšanja i poboljšanja u pogledu upotrebljivosti. Navedena poboljšanja odnose se na aspekte korištenja, račune i transakcije te na sustav za provjeru autentičnosti, koji je znatno poboljšan te je postao EU LOGIN.

    U ljeto 2017. Komisija je provela anketu o korisničkom sučelju Registra Unije i zatražila od korisnika da dostave svoje mišljenje o trenutačnom funkcioniranju sučelja. Cilj je bio daljnje poboljšanje korisničkog iskustva u vezi s Registrom.

    3.FUNKCIONIRANJE TRŽIŠTA UGLJIKA 2016. 

    U ovom poglavlju navedene su informacije o aspektu ponude i potražnje ETS-a EU-a. Odjeljak o ponudi sadržava informacije o kvotama, besplatnom dodjeljivanju, programu NER 300, dražbama i odstupanju od trgovanja svim jedinicama na dražbama za energetski sektor i upotrebi međunarodnih jedinica. Poglavlje o sustavima kompenzacije za neizravne troškove ugljika novi je element u ovogodišnjem izvješću.

    Kad je riječ o potražnji, pružene su informacije o broju verificiranih emisija i metodama postizanja ravnoteže ponude i potražnje emisijskih jedinica, kao što je rezerva za stabilnost tržišta.

    3.1.Ponuda: emisijske jedinice puštene u optjecaj 

    3.1.1.Kvota

    Kvota je apsolutna količina stakleničkih plinova koja može biti ispuštena u sustav a da se osigura ispunjenje cilja smanjenja emisija te da odgovara broju emisijskih jedinica puštenih u optjecaj tijekom razdoblja trgovanja. U trećoj fazi kvota se primjenjuje na razini EU-a, čime se zamjenjuje prethodni sustav nacionalnih kvota.

    Kvota za emisije iz stacionarnih postrojenja za 2013. utvrđena je u iznosu od 2 084 301 856 emisijskih jedinica. Kvota se svake godine smanjuje linearnim faktorom smanjenja od 1,74 % prosječne ukupne količine emisijskih jedinica izdanih svake godine u razdoblju 2008.–2012., čime se jamči da broj emisijskih jedinica koje stacionarna postrojenja mogu upotrebljavati bude 21 % niži 2020. nego 2005.

    Kvota za zrakoplovni sektor izvorno je utvrđena u količini od godišnje 210 349 264 zrakoplovne emisijske jedinice, što je 5 % niže od prosječne godišnje razine zrakoplovnih emisija za razdoblje 2004.–2006. Kvota je 1. siječnja 2014. povećana za 116 524 zrakoplovnih emisijskih jedinica radi prilagodbe pristupanju Hrvatske ETS-u EU-a. Ta je kvota trebala odražavati zakonodavstvo iz 2008.* u okviru kojeg je zrakoplovstvo obuhvaćeno ETS-om EU-a te u kojem se navodi da će svi letovi prema EGP-u i unutar njega biti obuhvaćeni ETS-om EU-a. Međutim, područje primjene ETS-a EU-a privremeno je bilo ograničeno na letove unutar EGP-a u razdoblju od 2013. do 2016. kako bi se pružila potpora razvoju globalne mjere Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva. Stoga je broj zrakoplovnih emisijskih jedinica puštenih u optjecaj u razdoblju 2013.–2016. bio znatno niži od izvorne kvote. Uzimajući u obzir napredak globalne mjere u listopadu 2016., Komisija je predložila da se trenutačni pristup nastavi primjenjivati i nakon 2016. (vidjeti odjeljak 4.).

    * Direktiva 2008/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o izmjeni Direktive 2003/87/EZ radi uključivanja zrakoplovnih djelatnosti u sustav trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice.

    U tablici 2. prikazani su iznosi kvota za stacionarna postrojenja i godišnji broj zrakoplovnih emisijskih jedinica puštenih u optjecaj 12 za svaku godinu tijekom treće faze ETS-a EU-a.

    Tablica 2.: Kvota ETS-a EU-a za razdoblje 2013.–2020.



    Godina



    Godišnja kvota (postrojenja)

    Godišnje zrakoplovne emisijske jedinice puštene u optjecaj 13


    2013.


    2 084 301 856

    32 455 312


    2014.


    2 046 037 610

    41 681 025


    2015.


    2 007 773 364

    48 543 026


    2016.


    1 969 509 118

    38 034 475


    2017.


    1 931 244 873

    37 833 819 14


    2018.


    1 892 980 627


    2019.


    1 854 716 381


    2020.


    1 816 452 135

    3.1.2.Izdane emisijske jedinice

    3.1.2.1.Besplatno dodjeljivanje 

    Iako dražbe u trećoj fazi predstavljaju osnovni način za dodjelu emisijskih jedinica poduzećima koja sudjeluju u ETS-u EU-a, znatan broj emisijskih jedinica i dalje se dodjeljuje besplatno do 2020. i nakon toga. Primjenjuju se sljedeća načela:

    Besplatno dodjeljivanje omogućeno je industrijskim postrojenjima da bi se uklonio potencijalni rizik od istjecanja ugljika (situacije u kojima poduzeća zbog troškova povezanih s klimatskim politikama EU-a premještaju proizvodnju u treće zemlje s manje strogim ograničenjima emisija stakleničkih plinova, što može uzrokovati povećanje njihovih ukupnih emisija). Sektori i podsektori za koje se smatra da su izloženi znatnom riziku od istjecanja ugljika uvršteni su na popis sektora izloženih riziku od istjecanja ugljika*, koji trenutačno obuhvaća razdoblje 2015.–2019.

    * Trenutačni popis sektora izloženih riziku od istjecanja ugljika dostupan je ovdje: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/ALL/?uri=CELEX%3A32014D0746

    ·proizvodnja električne energije više ne prima besplatne emisijske jedinice;

    ·emisijske jedinice raspodjeljuju se besplatno prema pravilima usklađenima na razini EU-a;

    ·besplatno dodjeljivanje temelji se na referentnim vrijednostima učinkovitosti kako bi se osnažili poticaji smanjivanja emisija stakleničkih plinova i nagradila najučinkovitija postrojenja;

    ·utvrđena je i rezerva za nove sudionike (NER) koja iznosi 5 % ukupne količine emisijskih jedinica u trećoj fazi.

    Tijekom treće faze 39 % ukupne količine dostupnih emisijskih jedinica besplatno će se dodijeliti za toplinu koju proizvode industriji i postrojenjima za proizvodnju električne energije. Taj će se udjel dodatno povećati do 2020. zbog dodjeljivanja novim sudionicima. Ne može se odrediti koliko će se rezervi za nove sudionike upotrijebiti u godinama koje dolaze. Međutim, u procjeni učinka 15 koju je 2015. provela Komisija navedeno je da se u skladu s trendovima očekuje da će se besplatno dodatno dodijeliti najviše 2 % kvote iz rezerve za nove sudionike. Stoga se očekuje da će tijekom treće faze besplatno dodjeljivanje biti oko 41 % ukupnog iznosa. Nadalje, oko 2 % ukupnih kvota upotrebljava se za financiranje uvođenja inovativnih tehnologija s niskim emisijama ugljika u okviru programa NER 300. 16 Stoga udjel za ponudu na dražbi u trećoj fazi iznosi 57 %.

    Nova postrojenja i postrojenja koja znatno povećavaju kapacitet prihvatljiva su u trećoj fazi za dodatna besplatna dodjeljivanja iz rezervi za nove sudionike. Početna količina jedinica u rezervi za nove sudionike nakon oduzimanja 300 milijuna jedinica za program NER 300 iznosila je 480,2 milijuna emisijskih jedinica. Rezervirano je 139,9 milijuna emisijskih jedinica za 654 postrojenja za cijelu treću fazu. 17 Preostalih 340,3 milijuna emisijskih jedinica iz rezervi za nove sudionike može se raspodijeliti u budućnosti. Međutim, očekuje se da se znatna količina tih emisijskih jedinica neće dodijeliti.

    Do lipnja 2017. dodjeljivanje je smanjeno za oko 301,9 milijuna jedinica zbog postrojenja koja su zatvorena ili su smanjila proizvodnju ili proizvodne kapacitete u odnosu na kapacitete koji su prvotno uzeti u obzir pri izračunavanju dodjeljivanja u trećoj fazi.

    Tablica 3.: Broj emisijskih jedinica (u milijunima) besplatno dodijeljenih industrijskom sektoru od 2013. do 2017. 18

    2013.

    2014.

    2015.

    2016.

    2017.

    Besplatno dodjeljivanje 19  
    (28 članica EU-a + države EGP-a i EFTA-e)

    903,0

    874,8

    847,6

    821,3

    796,2

    Dodjeljivanja iz rezerve za nove sudionike (nova ulaganja i povećanje kapaciteta)

    11,2

    14,6

    17,3

    18,3

    17,6

    Besplatne emisijske jedinice koje nisu dodijeljene zbog zatvaranja postrojenja ili promjena u proizvodnji ili proizvodnim kapacitetima

    40,2

    58,6

    69,9

    65,5

    67,5

    Budući da je potražnja za besplatnim dodjeljivanjima premašila dostupnu količinu, dodjeljivanje za sva postrojenja u ETS-u EU-a smanjeno je za isti postotak primjenom „međusektorskog faktora korekcije” (u skladu s Direktivom o ETS-u EU-a). Faktor korekcije izračunan je kao smanjenje besplatnog dodjeljivanja od oko 6 % u 2013.; godišnje se povećava dok ne dosegne oko 18 % 2020.

    Dana 28. travnja 2016. Sud Europske unije 20 donio je odluku da se od 1. ožujka 2017. poništavaju vrijednosti međusektorskog faktora korekcije utvrđene u Odluci Komisije 2013/448/EU (vidjeti Dodatak 5. Prilogu). Stoga je Komisija 24. siječnja 2017. revidirala vrijednosti utvrđene u toj odluci 21  kako bi ih uskladila s presudom Suda.

    3.1.2.2.Program NER 300

    NER 300 je opsežan program financiranja inovativnih pokaznih projekata proizvodnje energije s niskim emisijama ugljika. Usmjeren je na pokazivanje za okoliš sigurne tehnologije za hvatanje i skladištenje ugljika (CCS) i tehnologije inovativnih obnovljivih izvora energije (RES) na komercijalnoj razini u EU-u.

    NER 300 financira se sredstvima nastalim monetizacijom 300 milijuna emisijskih jedinica izdvojenih iz rezerve za nove sudionike za treću fazu ETS-a EU-a. Sredstva nastala monetizacijom dodijeljena su za projekte odabrane u dva kruga poziva na podnošenje prijedloga u prosincu 2012. i srpnju 2014.

    U dva kruga poziva na podnošenje prijedloga dodijeljena sredstva za 38 projekata RES-a i 1 projekt CCS-a iznosila su 2,1 milijardu EUR te je obuhvaćeno 20 država članica EU-a. Od navedenih projekata četiri su projekta već u tijeku: BEST, projekt proizvodnje energije iz biomase, u Italiji; Verbiostraw, projekt proizvodnje energije iz biomase, u Njemačkoj; Windpark Blaiken u Švedskoj te od 1. srpnja 2017. odobalna vjetroelektrana Veja Mate u njemačkome Sjevernom moru.

    Dosad je ukupno 13 projekata donijelo završnu odluku o ulaganju, a četiri su projekta poništena. Komisija je predložila da se nepotrošena sredstva iz poništenih projekata u iznosu od najmanje 436 milijuna EUR ponovno investiraju u postojeće financijske instrumente, primjerice u pokazne projekte proizvodnje energije (EDP) u okviru Innovfina i dužnički instrument u okviru Instrumenta za povezivanje Europe kojima upravlja Europska investicijska banka (EIB). U tu su svrhu države članice u svibnju 2017. u okviru Odbora za klimatske promjene odobrile odgovarajuću izmjenu 22 Odluke o Programu NER 300. 23  

    Tablica 4.: Projekti programa NER 300 dodijeljeni u prvom i drugom pozivu na podnošenje prijedloga 24

    Prvi poziv na podnošenje prijedloga

    Drugi poziv na podnošenje prijedloga

    Planirani projekti

    1

    17

    Projekti za koje je donesena završna odluka

    11

    2

    Projekti u tijeku

    4

    0

    Povučeni projekti

    4

    0

    Ukupno

    20

    19

    Ne predviđa se objavljivanje daljnjih poziva na podnošenje prijedloga u okviru Programa NER 300. Komisija je sada usmjerena na provedbu 25 projekata odabranih za financiranje i brzo ponovno investiranje nepotrošenih sredstava.

    3.1.2.3.Kompenzacija za neizravne troškove ugljika

    Prema objašnjenju iz odjeljka 3.1.2.1., energetski intenzivne industrije za koje se smatra da su izložene riziku od istjecanja ugljika prihvatljive su za besplatne emisijske jedinice kako bi se pokrili njihovi izravni troškovi ugljika. Osim toga, države članice EU-a mogu dodijeliti državnu potporu nekim industrijama koje su veliki potrošači električne energije radi kompenzacije neizravnih troškova ugljika, primjerice povećanjem cijena električne energije koje proizvođači električne energije primjenjuju zbog ETS-a EU-a.

    Kako bi se zajamčila usklađena primjena kompenzacije za neizravne troškove ugljika u svim državama članicama i smanjilo narušavanje tržišnog natjecanja na unutarnjem tržištu, Komisija je donijela smjernice za državne potpore* u okviru ETS-a EU-a za razdoblje 2013.–2020. U smjernicama se, među ostalim, utvrđuju prihvatljivi sektori i maksimalni iznosi kompenzacije za neizravne troškove ugljika. Državna potpora dodijeljena u tu svrhu djelomična je i s vremenom se smanjuje** te su stoga zadržani poticaji za električnu učinkovitost i prijelaz na „zelenu” električnu energiju, u skladu s ciljevima ETS-a EU-a.

    * Smjernice o određenim mjerama državne potpore u kontekstu trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova nakon 2012., SL C158, 5.6.2012., str. 4.

    ** Maksimalni udjel prihvatljivih troškova smanjuje se s 85 % za razdoblje 2013.–2015. na 75 % za razdoblje 2019.–2020.

    Komisija je do danas odobrila 10 programa državnih potpora kompenzacije za neizravne troškove ugljika. U tablici 5. prikazan je sažetak sustava kompenzacije za neizravne troškove ugljika odobrenih od 2013.

    Tablica 5.: Sustavi kompenzacije za neizravne troškove ugljika odobreni u okviru Smjernica o ETS-u iz 2012. 26

    Država članica

    Odobrena gornja granica sustava kompenzacije za neizravne troškove ugljika /(prosječna godišnja odobrena gornja granica) u milijunima

    Trajanje programa

    Prihodi od dražbi država članica za 2016. (isključujući zrakoplovne emisijske jedinice) u milijunima

    UK

    113 GBP 27 / (13–50)

    2013.–2020.

    419 EUR

    DE

    756 EUR 28 / (203–350)

    2013.–2020.

    846 EUR

    BE

    113 EUR 29 / (38)

    2013.–2020.

    107 EUR

    NL

    156 EUR 30 / (78)

    2013.–2020.

    142 EUR

    EL

    160 EUR 31 /(40)

    2013.–2020.

    147 EUR

    LT

    13,1 EUR / (1–3)

    2014.–2020.

    21 EUR

    SK

    250 EUR / (35)

    2014.–2020.

    65 EUR

    FR

    364 EUR/ (61)

    2015.–2020.

    231 EUR

    FI

    149 EUR / (30)

    2016.–2020.

    71 EUR

    ES

    5 EUR / (1–3)

    2013.–2015.

    365 EUR

    106 EUR / (6–25)

    2016.–2020.

     

    3.1.2.4.Dražbe emisijskih jedinica

    Od treće faze ETS-a EU-a dražbe na primarnom tržištu osnovni su način dodjeljivanja emisijskih jedinica. Tijekom te faze na dražbama se prodaje više od polovine emisijskih jedinica, a taj se omjer stalno povećava tijekom razdoblja trgovanja. Dražbe su uređene Uredbom o dražbama*, u kojoj su utvrđeni raspored, upravljanje i drugi aspekti načina održavanja dražbi kako bi se zajamčio otvoren, transparentan, usklađen i nediskriminirajući postupak.

    * Uredba Komisije (EU) br. 1031/2010 od 12. studenoga 2010. o rasporedu, upravljanju i drugim aspektima dražbi emisijskih jedinica stakleničkih plinova prema Direktivi 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice, SL L 302, 18.11.2010., str. 1.

    Dražbe su se tijekom izvještajnog razdoblja odvijale na sljedećim dražbovnim platformama:

    ·European Energy Exchange AG („EEX”), koji zastupa kao zajednička dražbovna platforma 25 država članica koje sudjeluju u zajedničkom postupku javne nabave i Poljske, koja je istupila iz postupka zajedničke nabave, ali još nije imenovala vlastitu dražbovnu platformu. Od 5. rujna 2016. EEX provodi dražbe kao druga zajednička dražbovna platforma imenovana 13. srpnja 2016.;

    ·EEX, koji zastupa Njemačku kao zasebna dražbovna platforma;

    ·ICE Future Europe („ICE”), koja zastupa Ujedinjenu Kraljevinu kao zasebna dražbovna platforma.

    Island, Lihtenštajn i Norveška još nisu započeli s dražbama emisijskih jedinica.

    EEX je zastupajući 27 država članica (25 država članica koje sudjeluju u zajedničkoj dražbovnoj platformi te Njemačka i Poljska) 2016. na dražbama prodao 89 % ukupne količine prodane na dražbama, a ICE je zastupajući Ujedinjenu Kraljevinu prodao 11 % ukupnog iznosa.

    Dana 4. svibnja 2017. održana je tisućita dražba na svim platformama u okviru Uredbe o dražbama. Do 30. lipnja 2017. provedeno je 1 036 dražbi.

    U tablici 6. prikazan je pregled količine emisijskih jedinica koje su EEX i ICE prodali na dražbama do 30. lipnja 2017., uključujući rane dražbe 32 općih emisijskih jedinica. Količine općih emisijskih jedinica utvrđene su uzimajući u obzir Odluku 1359/2013/EU kako bi se odgodilo 900 milijuna emisijskih jedinica iz 2014., 2015. i 2016. Količine zrakoplovnih emisijskih jedinica utvrđene su uzimajući u obzir privremeno odstupanje za zrakoplovni sektor utvrđeno Odlukom br. 377/2013/EU i Uredbom (EU) br. 421/2014.

    Tablica 6.: Ukupna količina emisijskih jedinica treće faze prodanih na dražbama u razdoblju 2012.–2017.

    Godina



    Opće emisijske jedinice

    Zrakoplovne emisijske jedinice

    2012.

    89 701 500

    2 500 000

    2013.

    808 146 500

    0

    2014.

    528 399 500

    9 278 000

    2015.

    632 725 500

    16 390 500

    2016.

    715 289 500

    5 997 500

    2017. (do 1. travnja) 33  

    241 935 000

    0

    Dražbe su uglavnom provedene bez poteškoća, konačne dražbovne cijene općenito su odgovarale cijenama na sekundarnom tržištu te nisu zabilježeni znatni problemi ni incidenti. Zbog prijelaza s prijelazne dražbovne platforme na novu zajedničku dražbovnu platformu nisu se održavale dražbe za 25 država članica sudionica tijekom nekih tjedan dana u kolovozu 2016.

    Dražba od 25. svibnja 2016. koju je EEX provodio za Poljsku i dražba od 14. prosinca 2016. koju je ICE provodio za Ujedinjenju Kraljevinu otkazane su u skladu s odredbama Uredbe o dražbama. Dražba za Poljsku otkazana je jer nije postignuta rezervna cijena, a dražba za Ujedinjenu Kraljevinu jer je ukupna količina ponuda bila manja od količine koja se prodaje na dražbi. Uključujući navedene dražbe, u okviru Uredbe o dražbama od kraja 2012. ukupno je otkazano pet dražbi, a održano ih je više od tisuću. Pregled konačnih dražbovnih cijena, broja sudionika i omjer pokrivenosti za dražbe općih emisijskih jedinica od 2013. do 30. lipnja 2017. naveden je u Dodatku 2. Prilogu.

    Dražbovne platforme objavljuju detaljne rezultate svake dražbe na tematskim internetskim stranicama. Dodatne informacije o provođenju dražbi, uključujući informacije o sudjelovanju, omjeru pokrivenosti i cijenama, mogu se pronaći u izvješćima država članica koja objavljuje Komisija. 34

    Ukupni prihod od dražbi u razdoblju od 2012. do 30. lipnja 2017. bio je veći od 18,4 milijardi EUR (samo u 2016. ukupni prihod od dražbi iznosio je 3,79 milijardi EUR). Direktivom o ETS-u EU-a predviđeno je da bi države članice trebale najmanje 50 % prihoda dražbi, uključujući sve prihode od emisijskih jedinica raspodijeljenih za ciljeve solidarnosti i rasta, iskoristiti za ciljeve u području klime i energetike. Prodajom emisijskih jedinica ETS-a na dražbama države članice ostvarile su 2016. prihod od 3,79 milijardi EUR. Prema informacijama dostavljenima Komisiji države članice 2016. su potrošile ili planirane potrošiti 80 % tih prihoda za utvrđene ciljeve u području klime i energetike 35 , ali među njima postoje razlike. 36

    3.1.2.5.Odstupanje od trgovanja svim jedinicama na dražbama za energetski sektor

    Člankom 10.c Direktive o ETS-u EU-a predviđeno je odstupanje od općeg pravila za dražbe kako bi se u određenim državama članicama podupirala ulaganja u modernizaciju elektroenergetskog sektora. Osam od deset država članica* koje ispunjavaju uvjete primijenilo je to odstupanje i proizvođačima električne energije besplatno dodijelilo određene količine emisijskih jedinica ako provedu odgovarajuća ulaganja.

    Besplatno dodjeljivanje iz članka 10.c izuzima se iz količine koju bi pojedinačna država članica u suprotnom prodala na dražbi. Ovisno o nacionalnim pravilima primjene odstupanja, proizvođači električne energije mogu dobiti besplatne emisijske jedinice u iznosu koji je jednakovrijedan ulaganjima koja provode iz nacionalnih planova ulaganja ili jednakovrijedan plaćanjima izvršenima u nacionalni fond preko kojeg se takva ulaganja financiraju.

    *Uvjete za odstupanje ispunjavaju Bugarska, Cipar, Češka, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Malta, Poljska i Rumunjska. Malta i Latvija odlučile su da neće primijeniti odstupanje.

    Broj besplatnih dodjela emisijskih jedinica za proizvođače električne energije u 2016. naveden je u tablici 1. Dodatka 1. Prilogu, a maksimalni godišnji broj emisijskih jedinica naveden je u tablici 2. Dodatka 1.

    Ukupna je vrijednost potpore ulaganju za razdoblje od 2009. do 2016. oko 11 milijardi EUR. Oko 80 % tog iznosa obuhvaćalo je unaprjeđivanje i nadogradnju infrastrukture, a ostatak se ulaganja odnosio na čiste tehnologije ili diversifikaciju opskrbe. Neki od primjera ulaganja odnose se na smanjenje potrošnje energije za proizvodnju električne energije u Litvi, zamjenu izolacije na postojećim mrežama za distribuciju pare u Češkoj te na izgradnju kogeneracijske jedinice koja radi prvenstveno na prirodni plin u Bugarskoj.

    Sve emisijske jedinice koje se ne daju besplatno prodaju se na dražbama. Na slici 1. prikazan je broj emisijskih jedinica koje su zatražile države članice koje ispunjavaju uvjete u razdoblju 2013.–2016.

    Slika 1.: Besplatno dodijeljene emisijske jedinice u skladu s člankom 10.c

    Na slici 2. prikazano je u kojoj su mjeri emisijske jedinice u skladu s člankom 10.c dodijeljene, prodane na dražbi ili ostale neiskorištene. Na primjer, Poljska ima 82 milijuna neiskorištenih emisijskih jedinica koje su oduzete iz njezina udjela emisijskih jedinica prodanih na dražbama od 2013. do 2016., ali one još nisu besplatno dodijeljene niti dodane dražbama.

    Slika 2.: Raspodjela emisijskih jedinica (dodijeljene, prodane na dražbi, preostale neiskorištene)

    Dodijeljene emisijske jedinice

    Emisijske jedinice prodane na dražbi

    Preostale neiskorištene emisijske jedinice

    U tablici 7. prikazan je broj neiskorištenih emisijskih jedinica oduzetih za godine do 2016., koje su prodane na dražbama u razdoblju 2013.–2016. i broj preostalih neiskorištenih emisijskih jedinica.

    Tablica 7.: Postupanje s neiskorištenim emisijskim jedinicama u skladu s člankom 10.c za razdoblje 2013.–2016.

    Država članica

    Broj neiskorištenih emisijskih jedinica u skladu s člankom 10.c

    prodanih na dražbi (u milijunima)

    Broj preostalih neiskorištenih emisijskih jedinica 37 (u milijunima)

    BG

    6,9

    0,0

    CY

    0,0

    0,0

    CZ

    0,1

    0,2

    EE

    0,2

    0,3

    HU

    0

    0,9

    LT

    0,3

    0,6

    PL

    0,0

    82,8

    RO

    8,8

    6,6

    Ukupno

    16,3

    90,5

    3.1.3.Međunarodne jedinice

    Sudionici ETS-a EU-a mogu svoje obveze iz ETS-a EU-a do 2020. ispuniti upotrebom međunarodnih jedinica iz mehanizma čistoga razvoja (CDM) i zajedničke provedbe (JI) u okviru Kyotskog protokola.* Te su jedinice financijski instrumenti koji predstavljaju tonu CO2 uklonjenog ili smanjenog iz atmosfere u okviru projekta za smanjenje emisija. U trećoj fazi međunarodne se jedinice više ne predaju izravno, već se mogu bilo kada u kalendarskoj godini razmjenjivati za emisijske jedinice. 

    Kad sudionici ETS-a EU-a upotrebljavaju međunarodne jedinice, primjenjuje se niz standarda kvalitete: nisu dopuštene jedinice iz projekata u području nuklearne energije te pošumljavanja i ponovnog pošumljavanja, a novi projekti prijavljeni nakon 2012. moraju se provoditi u najmanje razvijenim zemljama. Osim toga, postoje maksimalne razine međunarodnih jedinica koje operatori stacionarnih postrojenja i zrakoplovni prijevoznici mogu upotrijebiti.**

    * Iz projekata mehanizma čistoga razvoja i zajedničke provedbe u okviru Kyotskog protokola ostvaruju se jedinice za ugljik: jedinice ovjerenog smanjenja emisija (CER) odnosno jedinice smanjenja emisija (ERU). Uredbom Komisije (EU) br. 389/2013 propisano je da jedinice ERU koje su izdale treće zemlje koje nemaju pravno obvezujuće kvantificirane ciljeve smanjenja emisija u razdoblju 2013.–2020. koji su utvrđeni u okviru izmjene Kyotskog protokola iz Dohe ili koje nisu dostavile ratifikacijske akte u vezi s takvom izmjenom treba držati u Registru Unije isključivo ako je potvrđeno da se odnose na smanjenja emisija za koje je verificirano da su dosegnute prije 2013.
    ** Uredba Komisije (EU) br. 1123/2013 оd 8. studenoga 2013. o utvrđivanju prava korištenja međunarodnih jedinica sukladno Direktivi 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, SL L 299, 9.11.2013., str. 32.

    Iako će točna količina međunarodnih jedinica obuhvaćenih pravima korištenja tijekom druge i treće faze (2008.–2020.) djelomično ovisiti o količini verificiranih emisija u budućnosti, tržišni analitičari procjenjuju da će iznositi oko 1,6 milijardi jedinica. Od 30. lipnja 2017. ukupna količina iskorištenih ili razmijenjenih međunarodnih jedinica iznosi 1,48 milijardi, što čini više od 90 % procijenjenog dopuštenog maksimuma.

    Na slici 3. prikazana je razmjena međunarodnih jedinica. Potpuni pregled nalazi se u Dodatku 3. Prilogu.

    Slika 3.: Sažeti prikaz razmjene međunarodnih jedinica do 30. lipnja 2017.

    3.2.Potražnja: Emisijske jedinice povučene iz optjecaja

    Prema podacima iz Registra Unije procjenjuje se da su 2016. emisije stakleničkih plinova iz postrojenja koja sudjeluju u ETS-u EU-a pale za 2,9 % u odnosu na emisije iz 2015. To pokazuje trend smanjenja emisija od početka treće faze sustava 2013.

    Tablica 8.: Verificirane emisije (u milijunima tona ekvivalenta CO2)



    Godina



    2011.



    2012.



    2013.



    2014.



    2015.



    2016.

    Ukupne verificirane emisije

    1904

    1867

    1908

    1814

    1803

    1750

    Promjena s obzirom na godinu x – 1

    –1,8 %

    –2 %

    2,2 %

    –4,9 %

    –0,6 %

    –2,9 %

    Verificirane emisije iz energetskog sektora

    1,185

    1,181

    1,128

    1,039

    1,031

    982

    Promjena s obzirom na godinu x – 1

    –0,3 %

    –4,4 %

    –7,9 %

    –0,8 %

    –4,8 %

    Verificirane emisije iz industrijskih postrojenja

    720

    686

    780

    775

    772

    768

    Promjena s obzirom na godinu x – 1

    –4,6 %

    13,7 %

    –0,7 %

    –0,4 %

    –0,5 %



    Stopa realnog rasta BDP-a u 28 država članica EU-a



    1,7 %



    –0,5 %



    0,2 %



    1,7 %



    2,2 %



    1,9 %

    Podaci o BDP-u objavljeni na: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tec00115  

    (pristupljeno u srpnju 2017.). Podaci o verificiranim emisijama iz zrakoplovstva navedeni su posebno u odjeljku 4.

    Kako je prikazano u tablici, aktivnosti izgaranja glavni su pokretač smanjenja verificiranih emisija.

    Godine 2016. broj dobrovoljno poništenih emisijskih jedinica iznosi 63 573 emisijskih jedinica. Dosad su zabilježene ukupno 267 933 dobrovoljno poništene emisijske jedinice.

    3.3.Ravnoteža ponude i potražnje 

    Na počeku treće faze ETS EU-a bio je obilježen znatnom neravnotežom između ponude i potražnje emisijskih jedinica, što je 2013. rezultiralo viškom od oko 2,1 milijarde. Višak je neznatno smanjen 2014., a 2015. znatno je pao na 1,78 milijardi emisijskih jedinica te 2016. na 1,69 milijardi emisijskih jedinica. To odražava učinak dodatnog smanjenja ponude emisijskih jedinica za 200 milijuna u 2016., koja je bila zadnja godina provedbe mjere odgode. Budući da su se emisijske jedinice smanjile za oko 2,9 % 2016., manja potražnja djelomično je uravnotežila učinak smanjenja ponude na višak.

    Da bi se riješila strukturna neravnoteža između ponude i potražnje emisijskih jedinica, 2015. je uspostavljena rezerva za stabilnost tržišta (MSR) kako bi se postigla veća fleksibilnost ponude emisijskih jedinica za dražbe. Naposljetku, odgođene emisijske jedinice prenijet će se u rezervu, koja će započeti s djelovanjem u siječnju 2019.

    Ključni pokazatelj za funkcioniranje rezerve za stabilnost tržišta ukupni je broj emisijskih jedinica u optjecaju (TNAC). Ako je vrijednost ukupnog broja emisijskih jedinica u optjecaju iznad utvrđene gornje granice (833 milijuna emisijskih jedinica), emisijske se jedinice prenose u rezervu, a ako je taj broj ispod utvrđene donje granice (manje od 400 milijuna emisijskih jedinica)*, emisijske jedinice otpuštaju se iz rezerve*. Stoga se u rezervu za stabilnost tržišta prihvaćaju ili iz nje otpuštaju emisijske jedinice ako emisijske jedinice u optjecaju nisu u utvrđenom rasponu. U rezervu će se dodati i odgođene i tzv. nedodijeljene** emisijske jedinice.

    * Ili ako su donesene mjere u skladu s člankom 29.a Direktive o ETS-u EU-a.

    ** Nedodijeljene emisijske jedinice one su jedinice koje nisu dodijeljene u skladu s člankom 10.a stavkom 7. Direktive o ETS-u EU-a, tj. jedinice preostale u rezervi za nove sudionike i nastale primjenom članka 10.a stavaka 19. i 20., tj. jedinice predviđene za besplatno dodjeljivanje postrojenjima, ali koje nisu dodijeljene zbog (djelomičnog) prestanka rada ili znatnih smanjenja kapaciteta. U rezervu za stabilnost tržišta u skladu s člankom 1. stavkom 3. Odluke (EU) 2015/1814 nije predviđeno uključivanje stvarno „nedodijeljenih” emisijskih jedinica koje proizlaze iz primjene relevantnog faktora istjecanja ugljika na sektore koji trenutačno nisu na popisu sektora izloženih riziku od istjecanja ugljika te emisijske jedinice koje nisu dodijeljene u skladu s člankom 10.c Direktive o ETS-u EU-a. Takve emisijske jedinice stoga nisu obuhvaćene (vidjeti str. 255. Procjene učinka (SWD(2015) 135 final) priložene prijedlogu revizije ETS-a EU-a).

    Ukupni broj emisijskih jedinica u optjecaju relevantan za utvrđivanje unosa u rezervu za stabilnost tržišta i ispuštanja iz nje izračunava se primjenom sljedeće jednadžbe:

    TNAC = ponuda – (potražnja 38 + emisijske jedinice u rezervi za stabilnost tržišta)

    Ponuda emisijskih jedinica obuhvaća jedinice kojima se trguje od druge faze ETS-a EU-a (2008.–2012.), jedinice prodane na dražbama, besplatno dodijeljene jedinice i jedinice u rezervi za nove sudionike, a potražnja se utvrđuje iz emisija postrojenja i broja poništenih emisijskih jedinica. Za više detalja vidjeti tablicu 1. u Dodatku 4. Prilogu.

    Polazišna vrijednost utvrđivanja ukupnog broja emisijskih jedinica u optjecaju ukupni je broj emisijskih jedinica preostalih nakon druge faze koje nisu predane ni poništene. 39 Ukupna količina prenesenih emisijskih jedinica (1 749 540 826) 40 predstavlja točan broj emisijskih jedinica ETS-a u optjecaju na početku treće faze trgovanja u okviru ETS-a EU-a.

    Izvješće o tržištu ugljika omogućuje konsolidiranje iznosa ponude i potražnje koji se objavljuju prema rasporedu obveza izvješćivanja propisanih Direktivom o ETS-u EU-a i njezinim provedbenim odredbama. Taj raspored, relevantni podaci i područje primjene navedeni su u tablici 2. u Dodatku 4. Prilogu. Na slici 4. prikazan je sastav ponude i potražnje 2016. Relevantni podaci objavljeni su i u okviru komunikacije o ukupnom broju emisijskih jedinica u optjecaju (TNAC) u svrhu rezerve za stabilnost tržišta. 41

    Slika 4.: Sastav kumulativnih razina ponude i potražnje do kraja 2016.

    Ponuda (kumulativno, u milijunima)     Potražnja (kumulativno, u milijunima)

     

    Besplatno dodjeljivanje

     

     

    Poništenja

     

    Razmijenjene međunarodne jedinice

     

     

    Verificirane emisije

     

    Besplatno dodjeljivanje (NER)

     

     

     

     

    Besplatno dodjeljivanje (10.c)

     

     

     

     

    Monetizacija u programu NER 300 koju provodi EIB

     

     

     

     

    Trgovanje na dražbama

     

     

     

     

    Rano trgovanje na dražbama

     

     

     

     

    Prenošenje (banking)

     

     

     

    S obzirom na to da će rezerva za stabilnost tržišta početi s djelovanjem 2019., Komisija će redovito sredinom svibnja objavljivati ukupni broj emisijskih jedinica u optjecaju tijekom prethodne godine. Ukupni je broj emisijskih jedinica u optjecaju prvi put objavljen u svibnju 2017., a iznosio je 1 693 904 897 emisijskih jedinica. 42

    Na slici 5. 43 prikazani su kumulativni iznosi ponude i potražnje ETS-a EU-a do kraja 2016. Ponuda je 2013. iznosila više od 2 milijarde emisijskih jedinica, a potražnja je bila manja te je iznosila oko 1,9 milijardi emisijskih jedinica. Godine 2014. zabilježeno je smanjenje ukupne ponude i potražnje na oko 1,8 milijardi emisijskih jedinica. Ponuda se 2015. dodatno smanjila na 1,5 milijardi emisijskih jedinica, a potražnja se neznatno smanjila. Sljedećih godina razine emisija bile su stabilne ili su se smanjile, a ponuda emisijskih jedinica znatno se smanjila zbog mjere odgode.

    To je 2013. dovelo do povećanja viška na više od 2 milijarde emisijskih jedinica, 2014. je višak ostao stabilan, a zatim je 2015. pao na oko 1,8 milijardi emisijskih jedinica. Emisije su se 2016. smanjile u odnosu na 2015., ali je potražnja i dalje bila veća od ponude. Ukupni broj emisijskih jedinica u optjecaju objavljen u svibnju 2017. stoga je na najnižoj razini od početka trenutačnog razdoblja trgovanja.

    Slika 5.: Razvoj ponude i potražnje u razdoblju 2013.–2016.

    potražnja

    ponuda

    ukupna količina prenesenih emisijskih jedinica iz druge faze

    višak

    4.ZRAKOPLOVSTVO

    Zrakoplovni je sektor dio ETS-a EU-a od 2012. Izvorno je zakonodavstvo obuhvaćalo sve letove prema Europskom gospodarskom prostoru (EGP) i iz njega. Međutim, EU je odlučio ograničiti obveze za razdoblje 2012.–2016. na letove unutar EGP-a kako bi podupro razvoj globalne mjere Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva (ICAO) za smanjenje emisija iz zračnog prometa.

    U listopadu 2016. skupština Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva prihvatila je Rezoluciju o uvođenju sustava za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA), koja se treba početi primjenjivati od 2021. CORSIA je zamišljena kao sustav za neutralizaciju emisija ugljika radi stabilizacije emisija iz međunarodnog zračnog prometa na razine iz 2020.

    Države članice EU-a istaknule su 44 svoju namjeru da se pridruže globalnom sustavu ICAO-a 45 od samog početka, pod uvjetom da su ispunjeni određeni uvjeti. Do primjene globalne mjere Komisija je predložila 46 da se nastavi primjenjivati isti pristup ETS-a EU-a za zrakoplovstvo nakon 2016., odnosno zadržati geografsko područje unutar EGP-a. Osim toga, u prijedlogu se zadržavaju iste iznimke i isti pristup u vezi s dodjelom zračnim prijevoznicima, na koje će se od 2021. primjenjivati linearni faktor smanjenja, te se u njemu predviđa novo preispitivanje kako bi se razmotrili načini provedbe sustava za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) u pravu EU-a s pomoću revizije Direktive o ETS-u EU-a. Politički dogovor o prijedlogu postignut je u listopadu 2017.

    Kad je riječ o razvoju događaja u vezi s emisijama iz zračnog prometa u okviru ETS-a EU-a 2016., verificirane emisije nastavile su rasti te su iznosile 61 milijun tona CO2, što je povećanje od 7,9 % u odnosu na 2015.

    Besplatno dodjeljivanje iznosilo je 2016. nešto više od 32 milijuna emisijskih jedinica. 47 Od siječnja do prosinca 2016. na dražbama je prodano oko šest milijuna emisijskih jedinica.

    U 2017., do donošenja zakonodavnog prijedloga o ETS-u EU-a za zrakoplovstvo, emisijske jedinice izdavale su se u skladu s područjem primjene koje obuhvaća samo EGP. Prilagođeno besplatno dodjeljivanje iznosilo je 2017. nešto više od 32 milijuna emisijskih jedinica. 48 Osim toga, novim sudionicima i brzorastućim operatorima dodijeljeno je gotovo 1,1 milijun besplatnih emisijskih jedinica iz posebne rezerve. To je prvo od ukupno četiri godišnja izdavanja, koje odgovara razdoblju 2013.–2020. Količina emisijskih jedinica predviđena za prodaju na dražbama tijekom 2017. bit će razmjerna ukupnom broju izdanih emisijskih jedinica. U tablici 9. sažeto su prikazane verificirane emisije, besplatna dodjeljivanja i količine za prodaju na dražbama za zrakoplovni sektor od početka treće faze ETS-a EU-a.

    Tablica 9.: Verificirane emisije i dodjeljivanja zrakoplovnom sektoru



    Godina



    2013.



    2014.



    2015.



    2016.

    2017.



    Verificirane emisije (u milijunima tona ekvivalenta CO2)

    53 495 902

    54 822 754

    57 085 143

    61 124 583



    Promjena verificiranih emisija s obzirom na godinu x – 1

    1 326 852

    2 262 389

    4 039 440



    Besplatno dodjeljivanje (28 članica EU-a + države EGP-a i EFTA-e)

    32 455 312

    32 403 025

    32 152 526

    32 036 975

    32 018 239

    Besplatno dodjeljivanje iz posebne rezerve za nove sudionike i brzorastuće operatore

    0

    0

    0

    0

    1 085 080

    Količine emisijskih jedinica prodanih na dražbama

    0

    9 278 000

    16 390 500

    5 997 500

    4 730 500 49

    Količine zrakoplovnih emisijskih jedinica koje su prodane na dražbama u razdoblju 2013.–2015. odraz su odluke suzakonodavca iz 2013. o „zaustavljanju sata” 50 i ograničavanju klimatskih obveza samo na letove unutar EGP-a kako bi se pružila potpora razvoju globalne mjere ICAO-a. Odgođeno je usklađivanje za zrakoplovni sektor te se 2012. i 2013. zrakoplovne emisijske jedinice nisu prodavale na dražbama. Stoga su se količine iz 2012. prodavale na dražbama 2014., a 2015. su se ispunili zahtjevi za emisije iz zrakoplovstva iz 2013. i 2014.

    5.NADZOR TRŽIŠTA

    Znatan dio svakodnevnih transakcija emisijskih jedinica odvija se u obliku izvedenica (budućnosnice, terminski ugovori, opcije, ugovori o razmjeni) koje već podliježu zakonodavstvu EU-a o financijskim tržištima. To se zamjenjuje novom direktivom o financijskim tržištima (paket MiFID2*) koja će se primjenjivati od siječnja 2018.

    Prema toj novoj direktivi emisijske jedinice uvrstit će se u financijske instrumente. To znači da će se pravila primjenjiva na tradicionalna financijska tržišta (koja obuhvaćaju trgovanje financijskim izvedenicama na temelju ugljika na najvažnijim platformama ili izvan uređenog tržišta) primjenjivati i na promptni segment sekundarnog tržišta ugljika, čime će se emisijske jedinice, kad je riječ transparentnosti, zaštiti ulagača i cjelovitosti, izjednačiti s tržištem izvedenica. 

    Osim toga, na temelju unakrsnih upućivanja na definicije financijskih instrumenata paketa MiFID2 primjenjivat će se i drugo zakonodavstvo o financijskim tržištima. To posebno vrijedi za Uredbu o zlouporabi tržišta**, kojom će se obuhvatiti transakcije i postupanje u vezi s emisijskim jedinicama na primarnom i sekundarnom tržištu. Na sličan će način unakrsno upućivanje na paket MiFID2 u Direktivi o sprečavanju pranja novca*** podrazumijevati nužnu primjenu temeljite provjere stranaka koje za svoje klijente na sekundarnom promptnom tržištu emisijskih jedinica provode trgovci ugljika licencirani prema Direktivi o tržištima financijskih instrumenata. ****

    * Direktiva 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU

    ** Uredba (EU) br. 596/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o zlouporabi tržišta (Uredba o zlouporabi tržišta) te stavljanju izvan snage Direktive 2003/6/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i direktiva Komisije 2003/124/EZ, 2003/125/EZ i 2004/72/EZ

    *** Direktiva (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o sprečavanju korištenja financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma, o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive 2005/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive Komisije 2006/70/EZ

    ****Temeljita provjera već je obvezna na primarnom tržištu i na sekundarnom tržištu financijskih izvedenica emisijskih jedinica.

    U paketu MiFID2 i Uredbi o zlouporabi tržišta, donesenima 2014., predviđaju se određene prilagodbe općeg sustava za posebnosti tržišta ugljika (vidjeti Izvješće o tržištu ugljika 2015.).

    Nekoliko mjera kojima se detaljno uređuju aspekti odredaba paketa MiFID2 51 i Uredbe o zlouporabi tržišta 52 doneseno je 2016. i 2017.

    5.1.Pravna priroda i fiskalni tretman emisijskih jedinica

    Pravni i fiskalni tretman emisijskih jedinica razlikuje se od države do države jer ta dva aspekta nisu definirana u Direktivi o ETS-u EU-a. Države su umjesto toga obvezne svake godine u okviru izvješća u skladu s člankom 21. izvješćivati o svojim nacionalnim sustavima u vezi s pravnom prirodom i fiskalnim tretmanom emisijskih jedinica. Međutim, unatoč neusklađenosti, tijekom posljednjeg desetljeća razvilo se napredno i poprilično likvidno tržište. Važećim zakonodavnim okvirom pruža se nužni pravni temelj za transparentno i likvidno tržište ugljika, istodobno osiguravajući stabilnost i cjelovitost tržišta.

    Emisijske jedinice mogu na nacionalnoj razini imati različit tretman, koji se proteže od financijskih instrumenata i nematerijalne imovine do prava vlasništva i proizvoda. Podaci podneseni 2017. u skladu s člankom 21. pokazuju da su barem četiri zemlje sudionice provele ili predvidjele izmjene nacionalnog zakonodavstva, uglavnom izmjene u pogledu provedbe paketa MiDIF2.

    S obzirom na fiskalni tretman emisijskih jedinica, samo tri zemlje navode da se porez na dodanu vrijednost (PDV) primjenjuje na izdavanje emisijskih jedinica. Za razliku od toga, PDV na transakcije emisijskih jedinica na sekundarnom tržištu plaća se u većini zemalja sudionica (u svim zemljama osim Cipra, Estonije, Islanda i Lihtenštajna). Većina zemalja izvijestila je da primjenjuje mehanizam obrnute porezne obveze 53 na domaće transakcije koje uključuju emisijske jedinice. Moguće je i dodatno oporezivanje emisijskih jedinica za poduzeća (npr. primjenom poreza na dobit poduzeća). Petnaest zemalja izvijestilo je da ne postoji takvo oporezivanje.

    Kao što je navedeno u prethodnom izvješću o tržištu ugljika, Komisija trenutačno provodi studiju o pravnoj prirodi emisijskih jedinica iz ETS-a EU-a.

    Sud se u nedavnoj prethodnoj odluci 54 od 8. ožujka 2017. suzdržao od definiranja prirode emisijskih jedinica (vidjeti Dodatak 5. Prilogu).

    6.PRAĆENJE, IZVJEŠĆIVANJE I VERIFIKACIJA EMISIJA

    Praćenje, izvješćivanje i verifikacija (MRV) emisija stakleničkih plinova moraju biti pouzdani, transparentni, dosljedni i točni da bi ETS EU-a djelotvorno funkcionirao. Te su aktivnosti dopunjene pouzdanim sustavom akreditacije kako bi se osigurala odgovarajuća kvaliteta verifikatora treće strane. Zahtjevi za praćenje, izvješćivanje i verifikaciju usklađeni su u Uredbi o praćenju i izvješćivanju (MRR) i Uredbi o akreditaciji i verifikaciji (AVR).

    Sustav praćenja u okviru sustava ETS-a EU-a osmišljen je modularni pristup kojim se operatorima omogućuje visoka razina prilagođavanja za ostvarivanje isplativosti, uz istodobno ostvarivanje visoke pouzdanosti praćenih podataka o emisijama. U tu svrhu dopušteno je nekoliko metoda praćenja („na temelju izračuna” ili „na temelju mjerenja” te iznimno i na „alternativnom fall-back pristupu”). Za pojedine dijelove postrojenja moguće je kombinirati metode. U pogledu zrakoplovnih operatora izvedivi su samo pristupi na temelju izračuna, pri čemu je potrošnja goriva središnji parametar koji je potrebno utvrditi za letove obuhvaćene sustavom ETS-a EU-a. Za postrojenja i zrakoplovne operatore propisana je i obveza posjedovanja plana za praćenje koji je nadležno tijelo odobrilo na temelju Uredbe o praćenju i izvješćivanju, čime se sprečavaju nasumičan odabir metoda praćenja i vremenska promjenjivost.

    Uredbom o akreditaciji i verifikaciji uveden je usklađen pristup akreditacije verifikatora na razini EU-a za treću fazu i razdoblje nakon nje. Verifikatori koji su pravna osoba ili pravni subjekt moraju od nacionalnog akreditacijskog tijela pribaviti akreditaciju za provođenje verifikacija prema Uredbi o akreditaciji i verifikaciji. Prednost novog jedinstvenog akreditacijskog sustava je uzajamno priznavanje akreditiranih verifikatora u svim zemljama sudionicama, čime se u potpunosti iskorištavaju pogodnosti unutarnjeg tržišta i pomaže osigurati da je općenito dovoljno verifikatora na raspolaganju.

    6.1 Opći razvoj

    Komisija i dalje nastoji poboljšati smjernice i predloške koje osigurava kako bi olakšala dosljednu provedbu zahtjeva Uredbe o praćenju i izvješćivanju 55 te Uredbe o akreditaciji i verifikaciji 56 . U tom su pogledu izrađene nove smjernice za inspekciju ETS-a EU-a kako bi se pomoglo u koordinaciji odgovora zemalja na preporuku Europskog revizorskog suda da provedu koherentnije i djelotvornije okvire za kontrolu provedbe ETS-a EU-a, u koje su uključene inspekcije.

    Komisija ujedno i dalje potiče zemlje da poboljšaju provedbu praćenja, izvješćivanja, verifikacije i akreditacije u okviru ETS-a EU-a. Prema potrebi, ne bi li se pomoglo svakoj državi, objašnjene su smjernice i organizirana osposobljavanja kako bi se riješili određeni glavni problemi utvrđeni u akcijskim planovima. 57

    Prepoznato je da se poboljšala učinkovitost sustava usklađivanja jer je Uredbom o praćenju i izvješćivanju državama omogućeno da elektroničko izvješćivanje propišu kao obvezno. Većina zemalja sudionica navela je da se upotrebljavaju predlošci ili sustavi utemeljeni na minimalnim zahtjevima koje je utvrdila Komisija. Četrnaest država članica navelo je 2017. da upotrebljavaju neku vrstu automatiziranog sustava informacijskih tehnologija za izvješćivanje u okviru ETS-a EU-a (naspram 13 država članica 2016. i 10 država članica 2015.).

    Kao što je navedeno u prethodnom izvješću o tržištu ugljika, Komisija je pokrenula sustav za praćenje, izvješćivanje, verifikaciju i akreditaciju DECLARE ETS u svibnju 2016., odnosno internetski sustav koji je razvijen kako bi se pomoglo zemljama sudionicama da ispune svoje obveze povezane s ETS-om EU-a u pogledu planova za praćenje, godišnjih izvješća o emisijama, izvješća o verifikaciji i izvješća o poboljšanjima.

    6.2 Primijenjena metoda praćenja

    Prema izvješćima u skladu s člankom 21. podnesenima 2017. većina postrojenja primjenjuje metodologiju na temelju izračuna. 58 Navedeno je da se u samo 150 postrojenja (manje od 1,5 %) u 23 zemlje upotrebljavaju sustavi kontinuiranog mjerenja emisija, najčešće u Njemačkoj i Češkoj. U odnosu na prošlu godinu to je jedna zemlja više, ali ukupno jedno postrojenje manje.

    Samo 11 zemalja navelo je primjenu alternativnog fall-back pristupa u 36 postrojenja koja obuhvaćaju oko 5,1 milijun tona CO2e (naspram 6,6 milijuna tona CO2e prethodne godine). Nizozemska navodi smanjenje broja postrojenja koja primjenjuju alternativnu fall-back metodologiju (9 u odnosu na 12 prošle godine) i smanjenje predmetnih emisija napola. Dva postrojenja (jedno u Ujedinjenoj Kraljevini i jedno u Nizozemskoj) odgovorna su za više od polovine ukupnih emisija prijavljenih u pogledu alternativne fall-back metodologije.

    Standarde minimalne zahtjeve za razine 59 prema Uredbi o praćenju i izvješćivanju ispunjavaju gotovo sva postrojenja. Samo za 105 postrojenja C kategorije (u odnosu na 113 prethodne godine i 118 godinu prije), tj. 13 % (u odnosu na 14 % prošle godine) navedena su odstupanja u barem jednom parametru u odnosu na zahtjev da se najviše razine primijene za glavne izvore ispuštanja. Takva su odstupanja dopuštena samo ako operator dokaže da je najviša razina tehnički neizvediva ili preskupa. Čim ti uvjeti više ne budu vrijedili, operator u skladu s tim mora poboljšati svoj sustav praćenja. U izvještajnom razdoblju za 2013., za 137 postrojenja C kategorije (16 % od ukupnog broja) navedeno je da u određenom aspektu ne ispunjavaju zahtjeve u pogledu najviših razina. Stoga se u slučaju postrojenja C kategorije u svakoj godini treće faze ETS-a EU-a može primijetiti stabilno poboljšanje sukladnosti najviših razina.

    Slično tomu, izvješća 22 zemlje sudionice (isto kao i prethodne dvije godine) pokazuju da je dopušteno ukupno 22 % postrojenja B kategorije s nekim oblikom odstupanja od standardnih zahtjeva Uredbe o praćenju i izvješćivanju, u odnosu na 26 % prethodne godine i 28 % godinu prije te, čime je ponovno dokazano stabilno poboljšanje sukladnosti najviših razina.

    6.3 Akreditirana verifikacija

    Ukupni broj verifikatora nije naveden u izvješćima u skladu s člankom 21., ali prema razumnoj procjeni na temelju broja verifikatora akreditiranih za izgaranje (primarno područje primjene akreditacije) bilo je najmanje 130 različitih akreditiranih verifikatora s obzirom na verifikacije u 2016. Podaci podneseni 2017. u skladu s člankom 21. pokazuju da je 2016. akreditirano 47 pojedinačnih verifikatora u području zrakoplovstva. Europska organizacija za akreditaciju (EA) pruža središnju poveznicu za relevantna nacionalna akreditacijska tijela i njihove popise akreditiranih verifikatora u okviru ETS-a EU-a. 60

    Uzajamno priznavanje verifikatora među zemljama sudionicama uspješno se provodi i većina zemalja (29, sve osim Francuske i Latvije) izvijestila je da barem jedan strani verifikator djeluje na njihovu državnom području.

    Verifikatori su izrazito dobro usklađeni s Uredbom o akreditaciji i verifikaciji. Samo je Poljska navela suspenziju, a Švedska povlačenje akreditacije u 2016. (jednog verifikatora u svakom slučaju). U usporedbi s prethodne dvije godine, u 2015. nije bilo suspenzija ni povlačenja, a u 2014. navedena je jedna suspenzija i jedno povlačenje. Samo je Poljska navela smanjenje područja primjene akreditacije jednog verifikatora u 2016., dok su 2015. takva smanjenja za pet verifikatora navele četiri zemlje te 2014. tri zemlje za šest verifikatora.

    Ove je godine manje zemalja navelo da su primile pritužbe o verifikatorima (osam u odnosu na devet prošle godine). Ukupni broj pritužbi ujedno je manji za 17 %. Navedeno je da je riješeno 96 % zaprimljenih pritužbi (jednako kao prošle godine). Devet zemalja navelo je da su utvrdile neusklađenosti verifikatora u okviru razmjene informacija između nacionalnih akreditacijskih tijela i nadležnih tijela (11 prošle godine).

    7.PREGLED ADMINISTRATIVNOG UREĐENJA 

    Zemlje koje sudjeluju u ETS-u EU-a primjenjuju različite pristupe u pogledu nadležnih tijela zaduženih za njegovu provedbu. U nekim je državama uključeno nekoliko tijela lokalne uprave, a u drugima je pristup više centraliziran. U izvješćima u skladu s člankom 21. daje se detaljni pregled organizacijske strukture u svakoj zemlji sudionici.

    Nisu zapažene značajne promjene u administrativnom uređenju zemalja sudionica u odnosu na prošlo izvještajno razdoblje. Podaci podneseni 2017. u skladu s člankom 21. pokazuju da je u svakoj državi u provedbu ETS-a EU-a prosječno bilo uključeno pet nadležnih tijela. 61 Kad je riječ o koordinaciji među nadležnim tijelima, navedeni su različiti alati i metode, kao što su, među ostalim, zakonodavni instrumenti za centralizirano upravljanje planovima za praćenje ili emisijskim izvješćima (u 12 zemalja), odredbe o obvezujućim uputama i smjernicama koje središnje nadležno tijelo daje lokalnim tijelima (u 10 zemalja), redovne radne skupine ili sastanci nadležnih tijela (u 15 zemalja) te upotreba zajedničke informatičke platforme (u 13 zemalja). Sedam je zemalja (Cipar, Estonija, Island, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Mađarska) navelo da ništa od navedenoga nije provedeno.

    Kad je riječ o administrativnim pristojbama koje se naplaćuju za dozvole i odobrene planove za praćenje, 14 zemalja izvijestilo je 2017. da operatorima postrojenja ne naplaćuju pristojbe (Cipar, Estonija, Francuska, Grčka, Irska, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Njemačka, Slovačka, Švedska); prošle godine ih je bilo 16. Zrakoplovni operatori ne plaćaju pristojbe u 15 zemalja (Belgija, Cipar, Češka, Estonija, Grčka, Lihtenštajn, Litva, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Njemačka, Slovačka, Španjolska, Švedska); prethodne godine ih je bilo 16. Pristojbe su vrlo različite i ovise o državi i usluzi o kojoj je riječ. Na primjer, pristojbe za dozvole i odobravanje plana za praćenje za postrojenja kreću se od 5 EUR do 7 621 EUR, a za zrakoplovstvo pristojbe za odobravanje plana za praćenje kreću se od 5 EUR do 2 400 EUR.

    Zaključno, sustavi zemalja sudionica uglavnom su djelotvorni u skladu s njihovom administrativnom organizacijom. Potrebno je i dalje jačati i poticati komunikaciju među tijelima lokalne uprave i razmjenu najboljih praksi među nadležnim tijelima, uključujući i aktivnostima foruma o ispunjavanju obveza ETS-a EU-a. U tom je pogledu 2016. održana 7. konferencija o ispunjavanju obveza ETS-a EU-a 62 , kao i dva odvojena osposobljavanja u okviru foruma o ispunjavanju obveza. Godišnjom konferencijom pomaže se zajamčiti što veća informiranost o aktivnostima foruma o ispunjavanju obveza, posebno kad je riječ o njegovih pet radnih skupina za praćenje i izvješćivanje, akreditaciju i verifikaciju, zrakoplovstvo, elektroničko izvješćivanje te hvatanje i skladištenje ugljika.

    8.USKLAĐENOST I PROVEDBA 

    Direktivom o ETS-u EU-a predviđena je kazna za prekomjerne emisije od 100 EUR (indeksirano) za svaku tonu CO2 koja je ispuštena, a za koju nije pravodobno predana emisijska jedinica. Ostale kazne koje se primjenjuju na kršenja u provedbi ETS-a EU-a utvrđuje predmetna država prema nacionalnim odredbama.

    Stopa usklađenosti ETS-a EU-a vrlo je visoka jer je svake godine oko 99 % emisija pravodobno pokriveno potrebnim brojem emisijskih jedinica. Godina 2016. nije bila iznimka. Manje od 1 % postrojenja koja su prijavila emisije za 2016. nije predalo emisijske jedinice koje obuhvaćaju sve njihove emisije do roka 30. travnja 2017. Ta su postrojenja bila obično malena te su činila oko 0,4 % emisija ETS-a EU-a. Razina usklađenosti bila je visoka i u zrakoplovnom sektoru, to jest operatori zrakoplova odgovorni za više od 99 % emisija iz zračnog prometa u okviru ETS-a EU-a ispunili su zahtjeve sukladnosti.

    Nadležna tijela i dalje provode različite provjere sukladnosti godišnjih izvješća o emisijama. Podaci podneseni 2017. u skladu s člankom 21. pokazuju da sve zemlje sudionice provjeravaju godišnja izvješća o emisijama u pogledu potpunosti (100 % izvješća, osim Francuske 77 %, Švedske 3 % i Ujedinjene Kraljevine 62 %). Nadalje, izvješća pokazuju da države prosječno provjeravaju više od 75 % izvješća u pogledu dosljednosti s planovima za praćenje (sve države) i oko 75 % u pogledu podataka o dodjeljivanju (sve države osim Finske, Malte i Norveške). Dvadeset i pet zemalja izvijestilo je da provode i usporedne provjere s ostalim podacima. Samo tri zemlje (Latvija, Slovenija, Slovačka) navode da nadležna tijela nisu provela detaljnu provjeru izvješća o emisijama.

    Na temelju podataka podnesenih 2017. u skladu s člankom 21. nadležna tijela iz 16 zemalja (Belgija, Bugarska, Danska, Španjolska, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Poljska, Španjolska, Švedska, Slovačka, Ujedinjena Kraljevina) provela su 2016. opreznu procjenu u pogledu podataka koji nedostaju u slučaju 125 postrojenja. Međutim, 68 je prijavila Ujedinjena Kraljevina za emisije iz godina prije 2016., na temelju obavijesti operatora o novootkrivenim prošlim pogreškama. Ako se izuzmu podaci Ujedinjene Kraljevine iz ukupnih podataka za 2016., oprezne procjene navelo je 15 zemalja za 57 postrojenja (oko 0,5 % ukupnog broja postrojenja), a 2015. godine 45 postrojenja (0,4 %) te 2014. godine 37 (0,3 %). Navedena količina predmetnih emisija za 2016. iznosila je 1,9 milijuna tona CO2 (naspram 8,3 milijuna tona prošle godine i 9,1 milijun godinu prije te), odnosno oko 0,1 % sveukupnih emisija (naspram gotovo 0,5 % u prethodne dvije godine). Najčešći razlozi navedeni za davanje oprezne procjene bili su nepostojanje izvješća o emisijama do 31. ožujka ili izvješća o emisijama koja nisu bila u potpunosti usklađena sa zahtjevima Uredbe o praćenju i izvješćivanju / Uredbe o akreditaciji i verifikaciji.

    Oprezne procjene u pogledu podataka koji nedostaju za zrakoplovstvo navele su samo četiri zemlje u vezi s 18 zrakoplovnih operatora (oko 3,5 % ukupnog broja), od kojih su svi bili mali onečišćivači (ukupno manje od 0,2 % emisija iz zračnog prometa). Za usporedbu, prošle je godine osam zemalja navelo 103 zrakoplovna operatora (gotovo 20 %).

    Provjere nadležnog tijela također su i dalje važne za dopunjavanje rada verifikatora. U 2016. sve su zemlje sudionice potvrdile da provode daljnje provjere u slučaju postrojenja. Većina zemalja navela je sličan pristup u pogledu zrakoplovnih operatora (osim Mađarske, Latvije i Slovenije). Međutim, samo je 17 zemalja navelo da su 2016. provele neku vrstu provjere na licu mjesta u postrojenjima (Austrija 63 , Cipar, Češka, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Irska, Island, Latvija, Litva, Mađarska, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Španjolska, Ujedinjena Kraljevina).

    Primjena kazne za prekomjerne emisije 2016. zabilježena je za samo 14 postrojenja u četiri zemlje (Bugarska 1, Poljska 1, Rumunjska 6 i Ujedinjena Kraljevina 6). U zračnom prometu kazne za prekomjerne emisije zabilježene su za 48 zrakoplovnih operatora (Belgija 1, Njemačka 4, Španjolska 4 i Ujedinjena Kraljevina 39).

    Deset zemalja potvrdilo je izdavanje kazni (uz kazne za prekomjerne emisije) u izvještajnom razdoblju za 2016. Nije prijavljena ni jedna zatvorska kazna, ali izrečene su novčane kazne ili pisma opomene za 56 postrojenja i osam zrakoplovnih operatora, ukupne novčane protuvrijednosti od 1 573 389 EUR. Oko šestina tih kazni izrečena je za 19 postrojenja u Ujedinjenoj Kraljevini za koja su nadležno tijelo i trgovinska udruženja otkrili da rade bez dozvole. Ti operatori sada imaju dozvolu i čine većinu povećanja broja postrojenja koje navodi Ujedinjena Kraljevina.

    Najčešća kaznena djela u 2016. bila su rad bez dozvole (21 slučaj), neprijavljivanje promjena kapaciteta (14 slučajeva), nepoštovanje roka za podnošenje verificiranih godišnjih izvješća o emisijama (devet slučajeva), neusklađenost s uvjetima dozvole (šest slučajeva) i neposjedovanje propisno odobrenog plana za praćenje (pet slučajeva). Ostali slučajevi uključivali su neusklađenost godišnjeg izvješća o emisijama sa zahtjevima Uredbe o praćenju i izvješćivanju, nepoštovanje obveze predaje dovoljnog broja emisijskih jedinica do 30. travnja i nepodnošenje izvješća o poboljšanjima.

    9.ZAKLJUČCI I IZGLEDI 

    ETS EU-a ostao je 2016. vodeći alat EU-a za isplativo rješavanje problema povezanih s klimatskim promjenama. Sustav je doveo do smanjenja emisija od 2,9 % u postrojenjima koja su sudjelovala, što označava trend smanjenja emisija od početka treće faze 2013., a višak emisijskih jedinica na tržištu ugljika pao je na najnižu razinu od početka trenutačnog razdoblja trgovanja. U tom pogledu prvim objavljivanjem pokazatelja viška u okviru rezerve za stabilnost tržišta u svibnju 2017. priprema se teren za početak djelovanja rezerve za stabilnost tržišta 2019., što je strukturno rješenje ETS-a EU-a za stabilizaciju europskog tržišta ugljika za srednjoročno razdoblje.

    Važan je napredak postignut i u području zrakoplovstva. Nakon Rezolucije o smanjenju globalnih emisija iz zračnog prometa Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva iz 2016. Komisija je poduzela korake za daljnje primjenjivanje trenutačnih mjera za zrakoplovstvo u ETS-u EU-a s obzirom na stupanje na snagu globalnog sustava i planiranje njegove brze provedbe.

    Nadalje, u četvrtoj godini treće faze pokazalo se da je struktura ETS-a EU-a i dalje otporna. Stopa usklađenosti i dalje je vrlo visoka za stacionarna postrojenja i zrakoplovne operatore te se administrativna organizacija u zemljama sudionicama pokazala učinkovitom.

    Tisućitom dražbom u svibnju 2017. simbolično je označena ključna etapa u nesmetanom funkcioniranju infrastrukture kojom se emisijske jedinice stavljaju na tržište.

    Nakon više od dvije godine pregovaranja o prijedlogu reformiranja ETS-a EU-a za njegovo četvrto razdoblje trgovanja, u studenome 2017. postignut je ključni sporazum, čime se dokazuje da Europska unija svoju obvezu iz Pariškog sporazuma provodi u djelo. Revidiran i znatno osnažen ETS EU-a predstavljat će velik dio doprinosa EU-a provedbi Pariškog sporazuma o globalnom prijelazu na gospodarstvo s niskim emisijama ugljika.

    Komisija će nastaviti s praćenjem stanja na europskom tržištu ugljika i sljedeće izvješće podnijeti krajem 2018.

    PRILOG 

    Dodatak 1.

    Tablica 1.: Broj besplatnih emisijskih jedinica zatraženih za modernizaciju elektroenergetskog sektora

    Broj besplatnih emisijskih jedinica koji su države članice zatražile u skladu s člankom 10.c

    Država članica

    2013.

    2014.

    2015.

    2016.

    BG

    11 009 416

    9 779 243

    8 259 680

    6 593 238

    CY

    2 519 077

    2 195 195

    1 907 302

    1 583 420

    CZ

    25 285 353

    22 383 398

    20 623 005

    15 831 329

    EE

    5 135 166

    4 401 568

    3 667 975

    2 934 380

    HU

    7 047 255 64

    nije primjenjivo

    nije primjenjivo

    nije primjenjivo

    LT

    322 449

    297 113

    269 475

    237 230

    PL

    65 992 703

    52 920 889

    43 594 320

    31 621 148

    RO

    15 748 011

    8 591 461

    9 210 797

    7 189 961

    Ukupno

    133 059 430

    100 568 867

    87 532 554

    65 990 706

    Tablica 2.: Maksimalni godišnji broj besplatnih emisijskih jedinica prema odstupanju od trgovanja svim jedinicama na dražbama za energetski sektor

    Maksimalni godišnji broj emisijskih jedinica

    2013.

    2014.

    2015.

    2016.

    2017.

    2018.

    2019.

    Ukupno

    13 542 000

    11 607 428

    9 672 857

    7 738 286

    5 803 714

    3 869 143

    1 934 571

    54 167 999

    2 519 077

    2 195 195

    1 907 302

    1 583 420

    1 259 538

    935 657

    575 789

    10 975 978

    26 916 667

    23 071 429

    19 226 191

    15 380 953

    11 535 714

    7 690 476

    3 845 238

    107 666 668

    5 288 827

    4 533 280

    3 777 733

    3 022 187

    2 266 640

    1 511 093

    755 547

    21 155 307

    7 047 255

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    7 047 255

    582 373

    536 615

    486 698

    428 460

    361 903

    287 027

    170 552

    2 853 628

    77 816 756

    72 258 416

    66 700 076

    60 030 069

    52 248 393

    43 355 049

    32 238 370

    404 647 129

    17 852 479

    15 302 125

    12 751 771

    10 201 417

    7 651 063

    5 100 708

    2 550 354

    71 409 917

    151 565 434

    129 504 488

    114 522 628

    98 384 792

    81 126 965

    62 749 153

    42 070 421

    679 923 881

    Dodatak 2.

    Slika 1.: Pregled dražbi općih emisijskih jedinica od 2013. do 30. lipnja 2017.

    ___ Konačna dražbovna cijena

    . Stopa pokrivenosti

       

    Dodatak 3.

    Tablica 1.: Sažeti prikaz razmjene međunarodnih jedinica do 30. lipnja 2017.

    Međunarodne jedinice razmijenjene do 30. lipnja 2017.

    U milijunima

    U postocima

    CER

    231,08

    54,61 %

    Kina

    164,30

    71,10 %

    Indija

    13,13

    5,68 %

    Uzbekistan

    8,04

    3,47 %

    Brazil

    4,59

    1,98 %

    Čile

    3,11

    1,34 %

    Koreja

    2,92

    1,26 %

    Meksiko

    2,75

    1,19 %

    Ostali

    19,25

    8,33 %

    Prvi krug

    Drugi krug

    ERU

    192,07

    45,39 %

    U milijunima

    Postotak ERU-ova

    U milijunima

    Postotak ERU-ova

    Ukrajina

    147,69

    76,89 %

    145,95

    78,32 %

    1,74

    0,91 %

    Rusija

    32,06

    16,69 %

    32,06

    17,20 %

    0,00

    0,00 %

    Poljska

    2,82

    1,46 %

    3,02

    1,62 %

    0,00

    0,00 %

    Njemačka

    1,65

    0,85 %

    1,66

    0,89 %

    0,00

    0,00 %

    Francuska

    1,24

    0,64 %

    1,24

    0,67 %

    0,00

    0,00 %

    Bugarska

    0,49

    0,25 %

    0,49

    0,26 %

    0,00

    0,00 %

    Ostali

    6,21

    3,23 %

    1,76

    0,94 %

    4,35

    2,26 %

    Ukupno

    423,16

    100 %

    186,18

    96,83 %

    6,09

    3,17 %

    Dodatak 4.

    Tablica 1.: Sastavnice ponude i potražnje u okviru ETS-a

    Sastavnica

    Ponuda ili potražnja?

    Objava

    Ažuriranje i nepoznanice

    Ukupna količina prenesenih emisijskih jedinica iz druge faze

    Ponuda

    Izvješće o tržištu ugljika

    Nije predviđeno ažuriranje jer je druga faza završena. Konačni iznos.

    Rane dražbe treće faze

    Ponuda

    Internetska stranica Glavne uprave za klimatsku politiku te internetska stranica EEX-a i ICE-a

    Nije dio ukupne količine prenesenih emisijskih jedinica iz druge faze. Konačni iznos.

    Emisijske jedinice za NER 300

    Ponuda

    Internetska stranica EIB-a

    300 milijuna emisijskih jedinica monetizirano u razdoblju 2012.–2014. Konačni iznos.

    Dražbe u zrakoplovnom sektoru

    Ponuda

    Internetska stranica Glavne uprave za klimatsku politiku te internetska stranica EEX-a i ICE-a

    Nema – prilagodbe su vidljive u količinama za sljedeću godinu.

    Dražbe za 2013. i 2014. provedene su 2015.

    Dražbe u trećoj fazi

    Ponuda

    Internetska stranica Glavne uprave za klimatsku politiku te internetska stranica EEX-a i ICE-a

    Nema – iznos se ne revidira. Međutim, emisijske jedinice koje nisu ponuđene na dražbama (na primjer, zbog odgoda dražbi za neke države članice, kao što su države EGP-a i EFTA-e) mogu se prodati na dražbama sljedećih godina.

    Besplatno dodjeljivanje (NPM-ovi)

    Ponuda

    EUTL, tablice

    Ti se iznosi ažuriraju tijekom godine.

    Država članica može zakasniti s podnošenjem podataka za prethodne godine ili stvarna dodjeljivanja mogu biti niža od iznosa predviđenog na početku.

    EUTL pruža točno stanje stvarnog dodjeljivanja.

    Besplatno dodjeljivanje (NER)

    Ponuda

    EUTL, tablice

    Besplatno dodjeljivanje

    (zrakoplovstvo)

    Ponuda

    EUTL, tablice dodjeljivanja koje objavljuju države članice

    Besplatno dodjeljivanje

    (članak 10.c)

    Ponuda

    EUTL, tablica stanja

    Emisije (stacionarna postrojenja)

    Potražnja

    EUTL, podaci o sukladnosti

    Podaci o sukladnosti objavljeni 1. svibnja prikazuju emisije i predane emisijske jedinice za postrojenja koja ispunjavaju zahtjeve sukladnosti (tj. postrojenja koja podnose izvješća u svim predmetnim godinama).

    Emisije (zrakoplovstvo)

    Potražnja

    Ispunjavanje sukladnosti za zrakoplovne operatore za 2013. i 2014. provedeno je 2015.

    Poništene emisijske jedinice

    Potražnja

    Izvješće o tržištu ugljika

    Tablica 2.: Raspored objavljivanja podataka

    Vremenski raspored

    Podaci

    Opseg

    1. siječnja – 30. travnja godine x

    Ažuriranja besplatnih dodjela elektroenergetskom sektoru (članak 10.c)

    Godina x – 1

    1. travnja godine x

    Verificirane emisije

    Besplatno dodjeljivanje (članak 10.a stavak 5. – NPM-ovi)

    Godina x – 1

    1. svibnja godine x

    Rok za ispunjavanje zahtjeva sukladnosti: verificirane emisije i predane emisijske jedinice

    Godina x – 1

    Svibanj/listopad godine x

    Razmijenjene međunarodne jedinice

    Zadnje tromjesečje godine x

    Izvješće o tržištu ugljika

    Godina x – 1

    Siječanj/srpanj godine x

    Stanje rezerve za nove sudionike – tablica rezerve za nove sudionike

    Nije objavljeno na razini EU-a

    Besplatno dodjeljivanje za zrakoplovni sektor objavljeno na razini država članica

    Dodatak 5.

    Tablica 1.: Prethodne odluke Suda EU-a koje su relevantne za funkcioniranje ETS-a EU-a u razdoblju od srpnja 2016. do lipnja 2017.

    Broj predmeta

    Predmetno zakonodavstvo

    Stranke

    Sažetak predmeta

    Datum

    Sažetak presude

    Predmet C-461/15

    Odluka 2011/278/EU

    E.ON Kraftwerke GmbH protiv Savezne Republike Njemačke

    Opseg obveze za pružanje informacija o besplatnom dodjeljivanju emisijskih jedinica s obzirom na promjene u poslovanju jedne elektrane

    8.9.2016.

    Nadležno tijelo može definirati „relevantne informacije” koje treba navesti u pogledu kapaciteta, razine aktivnosti i poslovanja postrojenja. Informacije se mogu smatrati relevantnima bez obzira na moguće promjene u dodjeljivanju operatoru.

    Predmet C-460/15

    Uredba (EU) 601/2012

    Schaefer Kalk GmbH & Co. KG protiv Bundesrepublik Deutschland

    Valjanost isključenja CO2 korištenog u proizvodnji precipitiranog kalcijeva karbonata u članku 49. stavku 1. i točki 10. Priloga IV.

    19.1.2017.

    U kontekstu CO2 koji je prenesen izvan postrojenja za proizvodnju vapna i stabilno vezan u proizvodnji precipitiranog kalcijeva karbonata, članak 49. i točka 10.B Priloga IV. u suprotnosti su s člankom 3. točkom (d) Direktive o ETS-u jer se njima nepobitno pretpostavlja da postoji ispuštanje CO2 u atmosferu.

    Predmet C-457/15

    Direktiva 2003/87/EZ

    Vattenfall Europe Generation AG protiv Bundesrepublik Deutschland

    Kad nastaje obveza trgovanja emisijskim jedinicama za uključivanje izgaranja goriva u postrojenjima ukupne nazivne ulazne toplinske snage iznad 20 MW u Prilog I.?

    28.7.2016.

    Uključivanje „djelatnosti izgaranja goriva u postrojenjima ukupne nazivne ulazne toplinske snage iznad 20 MW” u Prilog I. počinje u trenutku prvog ispuštanja stakleničkih plinova koje postrojenje proizvede (čak i prije proizvodnje električne energije).

    Predmet C-456/15;

    spojeni predmeti C-191/14, C-192/14, C-295/14, C-389/14 i od C-391/14 do C-393/14

    Odluka 2013/448/EU

    Borealis Polyolefine GmbH protiv Bundesminister für Land- und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft

    Valjanost načina izračuna jedinstvenog međusektorskog faktora korekcije

    14.7.2016.; 28.4.2016.

    Članak 4. Odluke 2013/448/EU i Prilog II. toj Odluci nisu valjani. Podaci o emisijama proizašli iz novih aktivnosti u postojećim postrojenjima nisu se smjeli uzeti u obzir, nego samo podaci o emisijama iz postrojenja koja su uključena u ETS EU-a od 2013. Međusektorski faktor korekcije neće biti valjan od 1.3.2017.

    Predmet C-321/15

    Direktiva 2003/87/EZ

    ArcelorMittal Rodange et Schifflange SA protiv Velikog Vojvodstva Luksemburga

    Pitanje o predaji pogrešno dodijeljenih emisijskih jedinica te mogu li se emisijske jedinice smatrati imovinom

    8.3.2017.

    Države članice imaju pravo bez naknade tražiti povrat pogrešno dodijeljenih emisijskih jedinica. Pitanje pravnog statusa emisijskih jedinica nije ključno za donošenje presude u predmetnom slučaju.

    Predmet C-272/15

    Odluka 377/2013/EU, Direktiva 2008/101/EZ

    Swiss International Air Lines AG protiv The Secretary of State for Energy and Climate Change, Environment Agency

    Krši li se Odlukom br. 377/2013/EU načelo EU-a o jednakom postupanju time što se njome uspostavlja moratorij na predaju emisijskih jedinica za letove između država EGPa i država koje nisu dio EGPa, ali ne i za letove između država EGPa i Švicarske?

    12.12.2016.

    To što se moratorij na letove izvan EGP-a ne primjenjuje na letove sa švicarskih aerodroma i prema njima ne znači da se krši načelo jednakog postupanja jer se ono ne primjenjuje na treće zemlje.

    Predmet C-180/15;

    predmet C-506/14

    Odluka 2011/278/EU,

    Odluka 2013/448/EU

    Borealis AB i drugi protiv Naturvårdsverket;

    Yara Suomi Oy i drugi protiv Työ- ja elinkeinoministeriö

    Valjanost načina izračuna jedinstvenog međusektorskog faktora korekcije i načina određivanja referentne vrijednosti proizvoda za vrući metal

    8.9.2016.;

    26.10.2016.

    Međusektorski faktor korekcije od ožujka 2017. nije valjan (vidjeti predmet C-191/14 i druge).

    Metodologija za izračun referentne vrijednosti za vrući metal proglašena je valjanom. Sud je istaknuo načelo izbjegavanja dvostrukog računanja emisija.

    Predmet C-203/12

    Direktiva 2003/87/EZ

    Billerud Karlsborg AB protiv Naturvårdsverket

    Treba li operator koji nije predao dovoljno emisijskih jedinica do 30. travnja platiti kaznu bez obzira na razlog tog propusta, čak i ako je operator imao dovoljan broj emisijskih jedinica 30. travnja?

    17.10.2016.

    Kazne se u skladu s Direktivom o ETS-u EU-a primjenjuju čak i ako je operator koji svoje emisijske jedinice nije predao na vrijeme 30. travnja imao dovoljno raspoloživih emisijskih jedinica da pokrije svoje emisije za prethodnu godinu.

    (1)

    Razine emisija stakleničkih plinova EU-a 2015. već su bile 22 % niže od razina iz 1990.

    (2)

    U skladu s nacionalnim predviđanjima, emisije će se i dalje smanjivati do 2020., ali bit će potrebno provesti dodatne politike da bi se ostvario cilj za 2030.

    (3)

    COM (2015) 337, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=CELEX%3A52015PC0337

    (4)

    Trijalozi su neformalni tripartitni sastanci na kojima sudjeluju predstavnici Europskog parlamenta, Vijeća EU-a i Komisije.

    (5)

    Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ, SL L 275, 25.10.2003., str. 32.

    (6)

    Izvješća objavljena tijekom prethodnih godina dostupna su ovdje: https://ec.europa.eu/clima/policies/ets_en#tab-0-1

    (7)

    Za upućivanje na izvješća u skladu s člankom 21. „zemlje sudionice” ili jednostavno „zemlje” obuhvaćaju 28 država članica EU-a i države EGP-a (Island, Norveška i Lihtenštajn).

    (8)

    Za emisije iz biomase u ETS-u EU-a primjenjuje se nulta stopa, tj. emisije se moraju prijaviti, ali nije potrebno predati emisijske jedinice.

    (9)

    Emisije prijavljene u skladu s člankom 21. u pogledu uporabe biogoriva iznose 0,04 % ukupnih emisija uključenih zrakoplovnih operatora.

    (10)

    Vidjeti Uredbu Komisije (EU) br. 601/2012 od 21. lipnja 2012. o praćenju i izvješćivanju o emisijama stakleničkih plinova u skladu s Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, SL L 181, 12.7.2012., str. 30., prema kojoj postrojenja C kategorije godišnje ispuštaju više od 500 000 tona CO2e, postrojenja B kategorije od 500 000 do 50 000 tona CO2e, a postrojenja A kategorije manje od 50 000 tona CO2e. Nadalje, „postrojenja s niskim emisijama” čine podskup u okviru postrojenja A kategorije koja ispuštaju manje od 25 000 tona CO2e godišnje.

    (11)

    Zračni prijevoznik za prijevoz putnika koji pruža usluge široj javnosti primjer je komercijalnog zrakoplovnog operatora. Zrakoplovni operator u privatnom vlasništvu primjer je nekomercijalnog zrakoplovnog operatora.

    (12)

    Broj zrakoplovnih emisijskih jedinica puštenih u optjecaj 2013. posljedica je uporabe pristupa „odozdo prema gore”, počevši od besplatnog dodjeljivanja (utvrđenog primjenom referentnih vrijednosti na temelju aktivnosti operatora unutar EGP-a). Broj emisijskih jedinica koje se prodaju na dražbama dobiva se na temelju činjenice da bi besplatno dodjeljivanje (uključujući posebnu rezervu za naknadnu raspodjelu brzorastućim zrakoplovnim operatorima i novim sudionicima) trebalo iznositi 85 % ukupnog broja, dok bi dražbe trebale iznositi 15 %.

    (13)

    Broj zrakoplovnih emisijskih jedinica puštenih u optjecaj 2017., 2018., 2019. i 2020. ovisit će o ishodu zakonodavnog prijedloga Komisije (vidjeti odjeljak 4.).

    (14)

    Prikazani iznosi za dražbe odnose se na kolovoz 2017. (vidjeti odjeljak 4.).

    (15)

    SWD(2015) 135 final, https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/revision/docs/impact_assessment_en.pdf

    (16)

    NER 300 je program financiranja inovativnih pokaznih projekata proizvodnje energije s niskim emisijama ugljika koji se financira sredstvima nastalim monetizacijom 300 milijuna emisijskih jedinica iz rezervi za nove sudionike (vidjeti odjeljak 3.1.2.2.).

    (17)

    Prikazani iznosi odnose se na srpanj 2017.; https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/allowances/docs/170711_status_table_ner.pdf

    (18)

    Podaci uključuju obavijesti zaprimljene do srpnja 2017. i mogu podlijegati znatnim izmjenama zbog naknadno podnesenih obavijesti država članica.

    (19)

    Početna količina prije smanjenja navedenih u tablici u nastavku.

    (20)

    Presuda Suda od 28. travnja 2016. u spojenim predmetima C-191/14, C-192/14, C-295/14, C-389/14 i od C-391/14 do C-393/14 Borealis Polyolefine GmbH i ostali protiv Bundesminister für Land- und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft i ostalih, EU:C:2016:311.

    (21)

    Odluka Komisije 2017/126/EU, SL L 19, 25.1.2017., str. 93.

    (22)

    https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/lowcarbon/ner300/docs/2017_draft_amendment_post_ccc_en.pdf

    (23)

    Odluka Komisije 2010/670/EU, SL L 290, 6.11.2010., str. 39.

    (24)

    U skladu s Odlukom Komisije 2010/670/EU, u projektima dodijeljenima u prvom pozivu na podnošenje prijedloga završna odluka o ulaganju mora se postići do kraja 2016., a za projekte dodijeljene u drugom pozivu na podnošenje prijedloga to se mora učiniti do kraja lipnja 2018.

    (25)

    Interaktivna karta provedbe projekata dostupna je ovdje: https://setis.ec.europa.eu/NER300

    (26)

     Inačice svih odluka bez povjerljivih podataka dostupne su na internetskoj stranici Glavne uprave za tržišno natjecanje:  http://ec.europa.eu/competition/elojade/isef/index.cfm?clear=1&policy_area_id=3

    (27)

    Predviđeni proračun odnosi se na 2013.–2015.

    (28)

    Predviđeni proračun odnosi se na 2013.–2015.

    (29)

    Maksimalni ukupni predviđeni proračun ovisno o procjeni cijene ugljika

    (30)

    Predviđeni proračun za 2014.–2015.

    (31)

    Predviđeni proračun za 2015.–2018.

    (32)

     Rane dražbe treće faze provedene su 2012. imajući u vidu raširenu komercijalnu praksu elektroenergetskog sektora u kojem se električna energija prodaje unaprijed, a zahtijevani unosi (uključujući emisijske jedinice) kupuju prilikom prodaje proizvedene energije.

    (33)

    Osim toga, od 1. travnja do 30. lipnja 2017. na dražbama je prodano 244 388 000 općih emisijskih jedinica. U skladu s objavljenim kalendarima dražbi za 2017., predviđeno je da se od srpnja do prosinca 2017. na dražbi proda još 452 064 000 općih emisijskih jedinica.

    (34)

    Ta su izvješća dostupna na tematskoj internetskoj stranici Komisije http://ec.europa.eu/clima/policies/ets/auctioning/documentation_en.htm

    (35)

    Vidjeti članak 10. stavak 3. Direktive o ETS-u EU-a.

    (36)

    Analiza uporabe prihoda od dražbi po državama članicama dostupna je ovdje: https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/auctioning/docs/auction_revenues_report_2017_en.pdf

    (37)

    Uključuje količine iz kalendara dražbi za 2017.

    (38)

    To uključuje i poništene emisijske jedinice.

    (39)

    Te su jedinice na kraju drugog razdoblja trgovanja zamijenjene emisijskim jedinicama treće faze. Druge emisijske jedinice iz razdoblja koje je prethodilo trećem razdoblju trgovanja ne uzimaju se u obzir pri izračunavanju ukupnog broja jedinica u optjecaju. Objašnjenje prenošenja emisijskih jedinica (banking) možete pronaći na https://ec.europa.eu/clima/policies/ets/registry_en#tab-0-2

    (40)

    Taj broj ne uključuje rane dražbe emisijskih jedinica treće faze provedene 2012., ali odražava uporabu međunarodnih jedinica prije početka treće faze. Ukupna količina međunarodnih jedinica iskorištenih od 2008. navedena je u odjeljku 3.1.3.

    (41)

    C(2017) 3228 final, https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/reform/docs/c_2017_3228_en.pdf

    (42)

    C(2017) 3228 final, https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/reform/docs/c_2017_3228_en.pdf

    (43)

    Ti iznosi za razdoblje 2013.–2016. temelje se na najnovijim podacima za te godine, kako je zabilježeno u EUTL-u. To znači da mogu sadržavati novije podatke za 2013., 2014., 2015. i 2016.

    (44)

    https://ec.europa.eu/transport/modes/air/news/2016-09-09-bratislava-declaration_en

    (45)

    Rezolucija skupštine Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva o sustavu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo dostupna je ovdje: https://www.icao.int/Meetings/a39/Documents/Resolutions/a39_res_prov_en.pdf

    (46)

    COM(2017) 054 final, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?qid=1511208685287&uri=CELEX%3A52017PC0054

    (47)

    Podaci iz lipnja 2017.

    (48)

    Podaci iz lipnja 2017.

    (49)

    Podaci iz kolovoza 2017., https://ec.europa.eu/clima/news/2017-auction-calendars-aviation-allowances-published_hr

    (50)

    Odluka br. 377/2013/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 24. travnja 2013. o privremenom odstupanju od Direktive 2003/87/EZ o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice, tekst značajan za EGP, SL L 113, 25.4.2013., str. 1.

    (51)

    https://ec.europa.eu/info/law/markets-financial-instruments-mifid-ii-directive-2014-65-eu/amending-and-supplementary-acts/implementing-and-delegated-acts_en

    (52)

    https://ec.europa.eu/info/law/market-abuse-regulation-eu-no-596-2014/amending-and-supplementary-acts/implementing-and-delegated-acts_en

    (53)

    Primjenom mehanizma obrnute porezne obveze odgovornost plaćanja PDV-a na transakcije prenosi se s prodavača na kupca robe ili usluge i čini djelotvornu mjeru sprečavanja poreznih prijevara.

    (54)

    Presuda Suda od 8. ožujka 2017. u predmetu C-321/15 ArcelorMittal Rodange et Schifflange SA protiv Velikog Vojvodstva Luksemburga, EU:C:2017:179.

    (55)

    Uredba Komisije (EU) br. 601/2012 od 21. lipnja 2012. o praćenju i izvješćivanju o emisijama stakleničkih plinova u skladu s Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, SL L 181, 12.7.2012., str. 30.

    (56)

    Uredba Komisije (EU) br. 600/2012 od 21. lipnja 2012. o verifikaciji izvješća o emisijama stakleničkih plinova i izvješća o tonskim kilometrima te o akreditaciji verifikatora u skladu s Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, SL L 181, 12.7.2012., str. 1.

    (57)

    Ti akcijski planovi prilagođeni su svakoj državi članici. Međutim, primjer problema koji se često javlja jest ispravna klasifikacija prijavljenih pogrešnih navoda, nepravilnosti i neusklađenosti u izvješćima o verifikaciji. Predlošci i smjernice za Uredbu o praćenju i izvješćivanju i Uredbu o akreditaciji i verifikaciji dostupni su ovdje: https://ec.europa.eu/clima/policies/ets/monitoring_en#tab-0-1

    (58)

    Glavni razlog za to je taj da metodologija na temelju mjerenja podrazumijeva upotrebu znatnih sredstava i stručnog znanja za neprekidno mjerenje koncentracije relevantnih stakleničkih plinova, kojima mnogi manji operatori ne raspolažu.

    (59)

    Uredbom Komisije (EU) br. 601/2012 propisano je da svi operatori moraju ispuniti zahtjeve u pogledu određenih minimalnih razina; veći izvori emisija moraju ispuniti zahtjeve u pogledu viših razina (u kojima se zahtijevaju pouzdaniji podaci), a na manje se izvore emisija zbog isplativosti primjenjuju manje strogi zahtjevi.

    (60)

    Popis Europske organizacije za akreditaciju s pristupnim točkama nacionalnim akreditacijskim tijelima koja akreditiraju verifikatore za ETS EU-a: http://www.european-accreditation.org/information/national-accreditation-bodies-having-been-successfully-peer-evaluated-by-ea  

    (61)

    U nekim slučajevima zemlje možda navode više tijela regionalne/lokalne uprave kao jedno nadležno tijelo.

    (62)

    Zbornik konferencije dostupan je ovdje: https://ec.europa.eu/clima/events/articles/0114_en

    (63)

    U okviru inspekcija iz Direktive o industrijskim emisijama.

    (64)

    Mađarska je odstupanje iz članka 10.c iskoristila samo 2013.

    Top