Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0227

    KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU o utvrđivanju stajališta Komisije nakon rezolucije Europskog parlamenta od 2. ožujka 2017. o obvezama Komisije u području viznog reciprociteta te izvješće o postignutom napretku

    COM/2017/0227 final

    Bruxelles, 2.5.2017.

    COM(2017) 227 final

    KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

    o utvrđivanju stajališta Komisije nakon rezolucije Europskog parlamenta od 2. ožujka 2017. o obvezama Komisije u području viznog reciprociteta te izvješće o postignutom napretku


    I.Uvod

    Komisija je 12. travnja 2016. predstavila Komunikaciju o trenutačnom stanju i mogućem načinu njegova poboljšanja u pogledu nedostatka reciprociteta s određenim trećim zemljama u području vizne politike 1 . U toj je Komunikaciji istaknuto da je uz aktivnu potporu Komisije riješena velika većina slučajeva nedostatka reciprociteta u osam trećih zemalja. Međutim, ako dotična treća zemlja do 12. travnja 2016. nije ukinula obvezu posjedovanja vize, Uredbom Vijeća (EZ) br. 539/2001 od 15. ožujka 2001. kako je izmijenjena Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća (EU) br. 1289/2013 od 11. prosinca 2013. 2 , Komisiju se obvezuje na donošenje delegiranog akta kojim se za državljane te treće zemlje na 12 mjeseci suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize. Uredbom se zahtijeva i da Komisija vodi računa o posljedicama suspenzije ukidanja viza za vanjske odnose EU-a i država članica. U toj se Komunikaciji procjenjuju posljedice i učinci suspenzije izuzeća od obveze posjedovanja vize za građane i poduzeća u EU-u kao i za državljane dotičnih trećih zemalja. Komisija je u toj Komunikaciji pozvala Europski parlament i Vijeće da rasprave o najprimjerenijim sljedećim koracima.

    Komisija je zatim u srpnju 3 i prosincu 4 2016. predstavila dvije komunikacije koje se na nju nastavljaju. U Komunikaciji iz prosinca izraženo je zadovoljstvo jasnim rokovima koje je Kanada odredila za ostvarivanje potpunog viznog reciprociteta za sve građane EU-a. U pogledu Sjedinjenih Američkih Država Komisija se obvezala da će bez odgode u kontaktima s novom američkom Vladom pojačati nastojanja za postizanje potpunog viznog reciprociteta, u koordinaciji s dotičnih pet država članica, kako bi se u prvoj polovini 2017. postigao dogovor o daljnjim koracima za ostvarenje tog cilja. Uz to, Komisija se obvezala na nastavak bliske suradnje s Europskim parlamentom i Vijećem kako bi se osigurao jedinstven stav Europske unije o tom važnom pitanju te će izvijestiti o daljnjem napretku do kraja lipnja 2017.

    U ovoj se Komunikaciji utvrđuje stajalište Komisije u smislu članka 265. UFEU-a nakon Rezolucije Europskog parlamenta od 2. ožujka o „obvezama Komisije u području viznog reciprociteta u skladu s člankom 1. stavkom 4. Uredbe (EZ) br. 539/2001” 5 te se na tragu prethodnih Komunikacija sažimaju novi događaji u tom području od prosinca 2016.

    II.    Stajališta kao odgovor na komunikacije

    Dana 2. ožujka 2017. Europski parlament donio je nezakonodavnu Rezoluciju „o obvezama Komisije u području viznog reciprociteta u skladu s člankom 1. stavkom 4. Uredbe (EZ) br. 539/2001”. U toj je rezoluciji Europski parlament izrazio mišljenje da je Komisija pravno obvezna donijeti delegirani akt kojim se privremeno suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize za državljane trećih zemalja koje nisu ukinule obvezu posjedovanja vize za građane određenih država članica do roka koji je istekao 12. travnja 2016. Komisiju se poziva da na temelju članka 265. UFEU-a donese potrebni delegirani akt najkasnije u roku od dva mjeseca od datuma donošenja rezolucije.

    Kako je već prethodno navedeno, ni u protekla četiri mjeseca Vijeće nije raspravljalo o ovom pitanju.

    III.    Novi događaji i sljedeći koraci

    Kanada (obavijest su poslale Bugarska i Rumunjska)

    Kad je riječ o Kanadi, u Komunikaciji iz prosinca izviješteno je o znatnom napretku. Prije šesnaestog sastanka na vrhu EU-a i Kanade održanog 30. listopada 2016. u Bruxellesu Kanada je objavila jasne rokove za ostvarivanje potpunog viznog reciprociteta. Vlada Kanade najavila je ukidanje obveze posjedovanja vize od 1. svibnja 2017. za bugarske i rumunjske državljane koji su imali kanadsku privremenu boravišnu vizu u posljednjih 10 godina ili trenutačno imaju valjanu neimigrantsku vizu za SAD. Kanada se obvezala da će njezin sljedeći korak biti ukidanje viza za sve bugarske i rumunjske građane od 1. prosinca 2017.

    Komisija izražava zadovoljstvo činjenicom da je Kanada u skladu sa svojim obvezama 1. svibnja 2017. ukinula obvezu posjedovanja vize za prethodno navedene kategorije bugarskih i rumunjskih državljana. Ti putnici sada mogu putovati u Kanadu ili preko nje s elektroničkim odobrenjem putovanja (eTA) umjesto vize. Ukidanju viza prethodili su brojni politički i tehnički kontakti Komisije, Kanade i vlada Bugarske i Rumunjske, a te države članice provele su i informativne kampanje za svoje građane te savjetovanja s velikim putničkim agencijama i zračnim prijevoznicima.

    Kanada je tijekom zajedničkih savjetovanja o imigraciji i azilu Komisije i kanadske Agencije za useljavanje, izbjeglice i građanstvo, održanih 28. travnja 2017., izvijestila o trenutačnom stanju provedbe ukidanja obveze posjedovanja vize.

    Komisija će i na tehničkoj i na političkoj razini nastaviti blisko surađivati s Bugarskom, Rumunjskom i Kanadom kako bi se osiguralo postizanje potpunog viznog reciprociteta do 1. prosinca 2017.

    Sjedinjene Američke Države (obavijest su poslali Bugarska, Cipar, Hrvatska, Poljska i Rumunjska)

    U Komunikaciji iz prosinca istaknuto je da SAD nije ostvario napredak u ukidanju obveze posjedovanja vize za bugarske, hrvatske, ciparske, poljske i rumunjske državljane. Stoga se Komisija obvezala će nastaviti ulagati napore za postizanje potpunog viznog reciprociteta u koordinaciji s dotičnih pet država članica kako bi se u prvoj polovini 2017. postigao dogovor o daljnjim koracima za ostvarenje tog cilja.

    Tijekom posljednjih mjeseci pojačani su politički i tehnički kontakti. Povjerenik Avramopoulos ponovno je na sastanku s ministrom domovinske sigurnosti Kellyjem u Washingtonu 8. veljače 2017. pozvao, u ime EU-a, na potpuni vizni reciprocitet. Nakon toga je povjerenik Avramopoulos konstruktivno razgovarao i sa sugovornicima iz Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država. Američki su se sugovornici složili da se pokrene proces usmjeren na postizanje rezultata u svrhu uključivanja pet država članica u američki program za izuzeće od obveze posjedovanja vize.

    Osim toga, povjerenik Avramopoulos organizirao je sastanak s ministrima pet dotičnih država članica kako bi se razgovaralo o sljedećim koracima prema ostvarivanju potpunog viznog reprociteta sa SAD-om. Na tom su se sastanku ministri obvezali da će zajednički raditi u konstruktivnom i pozitivnom duhu te u bliskoj suradnji s Komisijom i Sjedinjenim Američkim Državama radi postizanja potpunog viznog reciprociteta u najkraćem mogućem roku, u što je uključeno i traženje uzajamno prihvatljivih međukoraka. Povjerenik je s ministrima razgovarao o koracima koji bi se mogli poduzeti u EU-u za postizanje potpunog viznog reciprociteta na obostranu korist građana EU-a i Sjedinjenih Američkih Država te na korist širih bliskih strateških odnosa.

    Na tehničkoj razini vizni reciprocitet bio je predmet razgovora tijekom sastanka viših dužnosnika ministarstava pravosuđa i unutarnjih poslova EU-a i SAD-a održanog na Malti 1. i 2. ožujka 2017., tijekom kojeg su Sjedinjene Američke Države ponovno potvrdile svoju predanost uključivanju pet država članica u program za izuzeće od obveze posjedovanja vize. Međutim, Sjedinjene Američke Države naglasile su i da te države članice još uvijek ne ispunjavaju sve uvjete propisane zakonodavstvom SAD-a. Američka je strana navela i da bi i samo donošenje delegiranog akta Komisije o suspenziji ukidanja izuzeća od obveze posjedovanja vize za građane SAD-a odmah dovelo do donošenja protumjera Sjedinjenih Američkih Država kojima bi se uvela obveza posjedovanja vize za sve građane EU-a. Navedeno je i da uvođenje novih država u program za izuzeće od obveze posjedovanja vize, kako se primjenjuje prema postojećem zakonodavstvu, nije moguće prije nego što ispune sve uvjete.

    Kako bi se uspostavio pregled svih uvjeta koje pet država članica još treba ispuniti Komisija je pokrenula prikupljanje podataka od država članica i Sjedinjenih Američkih Država.

    Najnoviji tripartitni sastanak s SAD-om održan je 25. travnja 2017. Ciljevi su bili procjena trenutačnog stanja u pogledu uvjeta programa za izuzeće od obveze posjedovanja vize i ubrzavanje rada na preostalim uvjetima. Iako je glavna prepreka za četiri države članice stopa odbijanja zahtjeva za vizu od 3 % 6 , utvrđena u američkom Zakonu o useljavanju i državljanstvu, drugi uvjeti poput svakodnevnog dostavljanja podataka u Interpolovu bazu podataka o ukradenim i izgubljenim putnim ispravama i potpune provedbe Sporazuma o sprečavanju i suzbijanju teškog kriminala 7 i dalje nisu ispunjeni u nekim državama članicama. Tijekom sastanka sa Sjedinjenim Američkim Državama dogovoreno je ubrzavanje rada na preostalim uvjetima programa za izuzeće od obveze posjedovanja vize u sljedećim tjednima.

    U bliskoj suradnji s tih pet država članica Komisija će raditi sa SAD-om na daljnjem pristupu koji će biti potvrđen u Zajedničkoj izjavi sa sastanka ministara pravosuđa i unutarnjih poslova EU-a i SAD-a u lipnju 2017. Kontakti i sastanci na visokoj razini, npr. sastanak čelnika NATO-a i čelnika skupine G7 u svibnju, sastanak ministara pravosuđa i unutarnjih poslova EU-a i SAD-a u lipnju, sastanak čelnika skupine G20 u srpnju i sastanak viših dužnosnika ministarstava pravosuđa i unutarnjih poslova EU-a i SAD-a u rujnu omogućit će osiguravanje napretka.

    IV.    Zaključak

    Komisija je i dalje predana ostvarivanju potpunog viznog reciprociteta za sve države članice kao prioritetu.

    Komisija izražava zadovoljstvo činjenicom da je Kanada ispunila svoju obvezu i od 1. svibnja 2017. ukinula obvezu posjedovanja vize za bugarske i rumunjske državljane koji su imali kanadsku privremenu boravišnu vizu u posljednjih 10 godina ili one koji trenutačno imaju valjanu neimigrantsku vizu za SAD. Komisija će nastaviti surađivati s Bugarskom, Rumunjskom i Kanadom kako bi se osiguralo da i potpuni vizni reciprocitet bude postignut do roka, 1. prosinca 2017.

    Kad je riječ o Sjedinjenim Američkim Državama, Komisija navodi da je pokrenut proces usmjeren na postizanje rezultata. Komisija smatra da je taj proces, koji Komisija vodi blisko surađujući s pet dotičnih država članica, najbolji način daljnjeg djelovanja u trenutačnim okolnostima. Napredak će se ubrzati ako su sve strane predane tom procesu i ako rade konstruktivno. U tom je kontekstu od ključne važnosti osigurati da Europska unija ima jedinstven stav o tom važnom pitanju.

    Komisija stoga smatra da bi, s obzirom na napredak postignut tijekom prošle godine i rad koji je u tijeku, donošenje delegiranog akta o privremenoj suspenziji izuzeća od obveze posjedovanja vize za državljane Kanade i Sjedinjenih Američkih Država u ovom trenutku bilo kontraproduktivno i da ne bi doprinijelo cilju putovanja bez vize za sve građane EU-a.

    Komisija će nastaviti blisko surađivati s Europskim parlamentom i Vijećem u svrhu postizanja potpunog viznog reciprociteta te će izvijestiti o daljnjem razvoju događaja do kraja prosinca 2017.

    _________

    (1)

         COM(2016) 221 final, od 12. travnja 2016.

    (2)

         Uredba (EU) br. 1289/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 539/2001 od 15. ožujka 2001. o popisu trećih zemalja čiji državljani moraju imati vizu pri prelasku vanjskih granica i zemalja čiji su državljani izuzeti od tog zahtjeva, SL L 347 od 11.12.2013., str. 74.

    (3)

         COM(2016) 481 final, od 12. srpnja 2016.

    (4)

         COM(2016) 816 final, od 21. prosinca 2016.

    (5)

          http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2017-0060+0+DOC+XML+V0//HR&language=HR

    (6)

         Na sastanku je SAD, među ostalim, predstavio statističke podatke o odbijanju zahtjeva za izdavanje vize za 2016.: Bugarska: 16,86 % (2015.:17,26 %); Hrvatska: 6,78 % (2015.: 5,29 %); Cipar: 2,03 % (2015.: 3,53 %); Poljska: 5,37 % (2015.: 6,37 %); Rumunjska: 11,43 % (2015.: 11,16 %); Iako Cipar ispunjava uvjet u pogledu stope od 3 % odbijenih zahtjeva za vizu, Sjedinjene Američke Države naznačile su da u obzir uzimaju sve relevantne okolnosti i da je podjela otoka i dalje poseban problem.

    (7)

         Sporazum o unapređenju suradnje te sprečavanju i suzbijanju teškog kriminala (PCSC).

    Top