EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0487

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU o rashodima EFJP-a Sustav ranog upozoravanja br 5-7/2016

COM/2016/0487 final

Bruxelles, 18.7.2016.

COM(2016) 487 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

o rashodima EFJP-a

Sustav ranog upozoravanja br 5-7/2016


SADRŽAJ

1.Uvod

2.Namjenski prihodi EFJP-a

3.Napomene o privremenom izvršenju proračuna EFJP-a za 2016.

4.Izvršenje namjenskih prihoda EFJP-a

5.Zaključci

Prilog 1.:

Privremena potrošnja odobrenih sredstava EFJP-a do 31.5.2016.

1.Uvod

Ovo izvješće sadržava ažurirane podatke o privremenom izvršenju proračuna za 2016. za Europski fond za jamstva u poljoprivredi (EFJP). Konkretno, u Prilogu 1. prikazana je usporedba stvarne razine izvršenja proračuna EFJP-a za razdoblje od 16. listopada 2015. do 31. svibnja 2016. i predviđenog profila rashoda. Taj profil rashoda dobiven je primjenom pokazatelja na razinu odobrenih proračunskih sredstava. Pokazatelj se utvrđuje na temelju odredbi članka 28. Uredbe (EU) br. 1306/2013 o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike 1 .

2.Namjenski prihodi EFJP-a

Na temelju odredbi članka 43. Uredbe (EU) br. 1306/2013 prihodi koji proizlaze iz financijskih ispravaka u skladu s odlukama o poravnanju računa i potvrdi sukladnosti, iz nepravilnosti i pristojbi za mlijeko definiraju se kao prihodi namijenjeni financiranju rashoda EFJP-a. Prema tim odredbama namjenski se prihodi mogu koristiti za financiranje bilo kojih rashoda EFJP-a. Dio prihoda koji se ne iskoristi u proračunskoj godini automatski se prenosi u sljedeću proračunsku godinu 2 . Potrebno je napomenuti da je proračunska godina 2016. posljednja godina prikupljanja prihoda od pristojbi za mlijeko jer mliječne kvote istječu 31. ožujka 2015.

Proračun EFJP-a za 2016. uključuje sljedeće: Komisijinu najnoviju procjenu potreba za financiranjem očekivanih rashoda za tržišne mjere i izravna plaćanja te procjenu namjenskih prihoda koji su se trebali prikupiti tijekom predmetne proračunske godine i prijenos salda namjenskih prihoda preostalih od prošle proračunske godine. U svojem prijedlogu odobrenih proračunskih sredstava za EFJP za 2016. Komisija je uzela u obzir ukupne očekivane namjenske prihode te je za proračun za 2016. zatražila onu razinu odobrenih sredstava koja se izračunava tako da se od procijenjenih potreba oduzmu procijenjeni namjenski prihodi. Proračunsko tijelo prihvatilo je proračun EFJP-a uzimajući u obzir očekivane namjenske prihode.

U trenutku donošenja proračuna za 2016. procjena Komisije o raspoloživim namjenskim prihodima iznosila je 2980 milijuna EUR. Konkretno:

namjenski prihodi čije se ostvarivanje očekuje tijekom proračunske godine 2016. procijenjeni su na 2090 milijuna EUR. Od ispravaka potvrda o sukladnosti očekivalo se 1125 milijuna EUR, a od nepravilnosti 155 milijuna EUR. Prihodi od pristojbi za mlijeko procijenjeni su na 810 milijuna EUR,

iznos namjenskih prihoda koji se trebao prenijeti iz proračunske godine 2015. u 2016. procijenjen je na 890 milijuna EUR.

U proračunu za 2016. Komisija je taj iznos, početno procijenjen na 2980 milijuna EUR, namijenila sljedećim dvama programima:

600 milijuna EUR dodijeljeno je operativnim fondovima za organizacije proizvođača u sektoru voća i povrća i

2380 milijuna EUR za program jedinstvenih plaćanja.

Proračunsko tijelo naposljetku je izglasalo odobrena sredstva za te programe u skladu s prijedlogom Komisije. Zbroj prethodno navedenih izglasanih odobrenih sredstava i namjenskih prihoda odgovara sljedećem:

898 milijuna EUR za operativne fondove za organizacije proizvođača u sektoru voća i povrća,

18 307 milijuna EUR za program osnovnih plaćanja.  

U Prilogu 2. u kojem je prikazano privremeno izvršenje proračuna za 2016. za razdoblje do 31. svibnja 2016., u iznose odobrenih proračunskih sredstava na razini članka za sektor voća i povrća i članka za proizvodno nevezana izravna plaćanja nisu uključeni prethodno navedeni namjenski prihodi. Riječ je o izglasanim odobrenim sredstvima koja za navedene članke iznose 611,8 milijuna EUR odnosno 34 269,2 milijuna EUR. Ubrajajući prihode namijenjene tim člancima, u proračunu za 2016. godinu predviđeno je ukupno 1211,8 milijuna EUR za sektor voća i povrća te 36 649,2 milijuna EUR za proizvodno nevezana izravna plaćanja.

3.Napomene o privremenom izvršenju proračuna EFJP-a za 2016.

Privremeno izvršenje proračuna za razdoblje od 16. listopada 2015. do 31. svibnja 2016., kako je navedeno u Prilogu 1., uspoređuje se s profilom rashoda koji se temelji na pokazatelju utvrđenom u skladu s člankom 28. Uredbe (EU) br. 1306/2013. U nastavku slijede kratke napomene o određenim proračunskim člancima, u kojima su prikazane najvažnije razlike između stvarnog i očekivanog izvršenja proračuna za 2016.

3.1.Tržišne mjere

Iznos povučenih odobrenih sredstava za intervencije na poljoprivrednim tržištima bio je za 111,2 milijuna EUR manji od iznosa izglasanih odobrenih sredstava iz proračuna, kako je određen razinom pokazatelja na dan 31. svibnja 2016. Ta je razlika neto učinak modelâ izvršenja, prvenstveno u sektorima voća i povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda te vina.

3.1.1.Voće i povrće (+ 61,1 milijuna EUR u usporedbi s izglasanim odobrenim sredstvima)

Ta razina izvršenja uglavnom se može objasniti rashodima za operativne fondove za program organizacija proizvođača koji se financira i iz izglasanih odobrenih sredstava i iz namjenskih prihoda (napomena: za pojedinosti vidi prethodnu točku 2.). S druge strane, pokazatelj za razdoblje do 31. svibnja 2016. primjenjuje se samo na izglasana odobrena sredstava iz proračuna u iznosu od 611,8 milijuna EUR, što znači da se namjenski prihodi ne uzimaju u obzir.

U bilješci * u tablici privremenog izvršenja u Prilogu 1. prikazano je kakva bi situacija bila da se pokazatelj primjenjivao na ukupna odobrena sredstva za taj članak u koja su ubrojeni i namjenski prihodi u iznosu od 600 milijuna EUR. Da se pokazatelj primjenjivao na ukupna sredstva koja su trebala biti na raspolaganju za taj članak (1211,8 milijuna EUR), to bi rezultiralo nedovoljnim izvršenjem u iznosu od – 308,1 milijuna EUR.

To je posljedica sporijeg povlačenja sredstava u svim programima financiranima iz tog članka. Potrebno je napomenuti da se nije mogla pouzdano procijeniti brzina povlačenja odobrenih proračunskih sredstava za krizne mjere koja su na raspolaganju u okviru operativnih fondova za organizacije proizvođača i ostale mjere u sektoru voća i povrća. Stoga bi ta brzina mogla odstupati od pretpostavljenih profila potrošnje na kojima se temelji pokazatelj za te stavke. 

U ovom se trenutku smatra da je takvo stanje privremeno, a izvršenje tog članka pomno prate službe Komisije.

3.1.2.Proizvodi sektora vinogradarstva (– 24,8 milijuna EUR)

To nedovoljno izvršenje posljedica je sporijeg ritma plaćanja država članica u usporedbi s profilom rashoda koji se temelji na utvrđenom pokazatelju za nacionalne programe za vino. Međutim, države članice obično ubrzavaju ritam provedbe navedenih programa pred kraj proračunske godine. Stoga se u ovom trenutku smatra da je takvo stanje privremeno.

3.1.3.Mlijeko i mliječni proizvodi (– 162,5 milijuna EUR)

Glavni uzrok razine izvršenja u tom članku može se pripisati napretku izvršenja i primjene ciljane potpore u sektorima stočarstva. Iznos od 420 milijuna EUR odobrenih sredstava za ciljani program potpore unesen je u stavci 05 02 12 99 – Ostale mjere (mlijeko i mliječni proizvodi). No, budući da države članice mogu dodijeliti potporu proizvođačima u svim sektorima stočarstva, povlačenje odobrenih sredstava iz tog članka bit će manje i morat će se predvidjeti potrebni prijenosi za pokrivanje rashoda iskazanih u drugim člancima.

Kada je riječ o brzini povlačenja, na temelju Komisijina pokazatelja procjenjuje se da su rashodi tijekom razdoblja prihvatljivosti ravnomjerno raspoređeni do 30. lipnja 2016., dok je izvršenje u državama članicama obično koncentrirano pred kraj razdoblja prihvatljivosti. Trenutačno nedovoljno izvršenje smatra se privremenim, a izgledi za izvršenje tog članka pozitivni su i pomno ga prate službe Komisije.

3.1.4.Goveđe i teleće meso (+ 4,9 milijuna EUR), svinjsko meso, jaja i perad (+ 24,3 milijuna EUR)

Prekomjerno izvršenje u ovim člancima izravna je posljedica nedovoljnog izvršenja u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda što je rezultat primjene ciljane potpore u sektorima stočarstva. Rashodi iskazani u ovim sektorima bit će pokriveni prijenosima iz odobrenih sredstava koja su na raspolaganju za ovu mjeru u članku 05 02 12.

3.2.Izravna plaćanja

U usporedbi s razinom pokazatelja na dan 31. svibnja 2016., iznos povučenih odobrenih sredstava za izravna plaćanja bio je manji za 7609,9 milijuna EUR.

3.2.1.Proizvodno nevezana izravna plaćanja (– 7168,9 milijuna EUR u usporedbi s izglasanim odobrenim sredstvima)

U pogledu izglasanih odobrenih sredstava ta razina izvršenja nije u potpunosti indikativna zbog rashoda za program osnovnih plaćanja koji se financira i iz izglasanih odobrenih proračunskih sredstava i iz prihoda namijenjenih tom programu u proračunu za 2016. (napomena: za pojedinosti vidi prethodnu točku 2.). Ta je razina izvršenja rezultat primjene pokazatelja za razdoblje do 31. svibnja 2016. na izglasana odobrena proračunska sredstva koja ne uključuju prihode namijenjene tom članku.

U bilješci * u tablici privremenog izvršenja u Prilogu 2. prikazuje se kakva bi situacija bila da se pokazatelj primjenjivao na ukupna odobrena sredstva za koja se očekuje da će biti raspoloživa za financiranje proizvodno nevezanih izravnih plaćanja. Da se pokazatelj primijenio na ukupna sredstva u iznosu od 36 649,2 milijuna EUR koja su trebala biti na raspolaganju za proizvodno nevezana izravna plaćanja, to bi rezultiralo nedovoljnim izvršenjem u iznosu od – 9525,3 milijuna EUR.

Ta znatna razlika u razini izvršenja proračuna za proizvodno nevezana izravna plaćanja prvenstveno je rezultat privremenih kašnjenja administrativne prirode koja je zabilježilo više država članica u prvoj godini provedbe reformiranih programa izravnih plaćanja. Države članice već su se od 29. veljače 2016. u znatnoj mjeri vratile svojem modelu izvršenja proizvodno nevezanih potpora i trenutačno je isplaćeno 73 % raspoloživih odobrenih sredstava u koja su ubrojeni i namjenski prihodi.

Komisija svaki mjesec pomno prati razine izvršenja i predviđanja budućih rashoda država članica i u ovom trenutku smatra da je to odstupanje privremeno te očekuje da će proizvodno nevezana izravna plaćanja biti izvršena kako je predviđeno u proračunu za 2016.

3.2.2.Ostala izravna plaćanja (– 440,9 milijuna EUR u usporedbi s izglasanim odobrenim sredstvima)

To nedovoljno izvršenje izglasanih odobrenih sredstava za ostala izravna plaćanja u usporedbi s profilom rashoda temeljenog na utvrđenom pokazatelju također je prvenstveno posljedica privremenih kašnjenja administrativne prirode koja je zabilježilo više država članica u prvoj godini provedbe, uglavnom dobrovoljne proizvodno vezane potpore koja je dio reformiranih programa izravnih plaćanja. I u ovom proračunskom članku razlika između teoretskog povlačenja sredstava dobivenog primjenom pokazatelja i stvarnog izvršenja postupno se smanjuje jer je u državama članicama do sada izvršeno gotovo 80 % izravnih plaćanja.

Komisija pomno prati razvoj povlačenja sredstava za rashode i u ovom trenutku očekuje potpuno izvršenje proračuna za 2016. za ostala izravna plaćanja.

4.Izvršenje namjenskih prihoda EFJP-a

U tablici iz Priloga 1. prikazano je da su namjenski prihodi u iznosu od 2055,1 milijuna EUR prikupljeni do 31. svibnja 2016. Konkretno:

prihodi od ispravaka na temelju odluka o poravnanju računa i potvrde sukladnosti iznosili su 1174,8 milijuna EUR, a još se do kraja proračunske godine očekuju dodatni iznosi kao rezultat provedbe Provedbene odluke Komisije (ad hoc 51),

prihodi od nepravilnosti iznose 67,6 milijuna EUR, a do kraja proračunske godine očekuju se i dodatni iznosi i

do sada su prikupljeni svi prihodi od pristojbi za mlijeko koji iznose otprilike 812,7 milijuna EUR.

Zaključno, iznos namjenskih prihoda koji su u konačnici preneseni iz 2015. u 2016. dosegnuo je 896,4 milijuna EUR.

Stoga namjenski prihodi raspoloživi za financiranje rashoda EFJP-a na dan 31. svibnja 2016. iznosi 2951,5 milijuna EUR, a do kraja proračunske godine očekuju se i dodatni iznosi novoprikupljenih namjenskih prihoda na temelju odluka o poravnanju računa i potvrdi sukladnosti te od nepravilnosti.

5.Zaključci

Privremeno izvršenje odobrenih proračunskih sredstava EFJP-a za 2016. u razdoblju do 31. svibnja 2016. pokazuje da su mjesečne nadoknade državama članicama niže od profila rashoda za izvršenje proračuna na temelju pokazatelja za otprilike 7652,1 milijuna EUR. Ta znatna razlika gotovo je u potpunosti rezultat privremene odgode izvršenja izravnih plaćanja poljoprivrednicima.

Namjenski prihodi u iznosu od 2951,5 milijuna EUR već su na raspolaganju, a očekuje se da će se u 2016. prikupiti još i dodatni iznosi.

U ovom trenutku Komisija očekuje da bi se sljedećih mjeseci trebalo ubrzati povlačenje odobrenih sredstava za izravna plaćanja i da će se sva izravna plaćanja izvršiti kako se prvobitno očekivalo pri donošenju proračuna za 2016. Nadalje, Komisija smatra da će iznos namjenskih prihoda koji će biti na raspolaganju do kraja godine biti dovoljan za financiranje i operativnih fondova za organizacije proizvođača u sektoru voća i povrća i programa osnovnih plaćanja, koji je dio proizvodno nevezanih izravnih plaćanja, kao što se prvobitno i očekivalo pri donošenju proračuna za 2016.

(1)

   SL L 347, 20.12.2013., str. 549.

(2)

   Člankom 14. Uredbe (EU, EURATOM) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije određeno je da se unutarnji namjenski prihodi prenose za samo jednu godinu. Stoga se u interesu dobrog upravljanja proračunom ti namjenski prihodi u načelu iskorištavaju prije izglasanih odobrenih sredstava predmetnog proračunskog članka.

Top

Bruxelles, 18.7.2016.

COM(2016) 487 final

PRILOG

 

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

o rashodima EFJP-a

Sustav ranog upozoravanja br. 5-7/2016


Top