EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 29.10.2015.
COM(2015) 547 final
Preporuka za
ODLUKU VIJEĆA
o odobrenju obnavljanja sudjelovanja Europske zajednice za atomsku energiju (Euratom) u Okvirnom sporazumu za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju nuklearnoenergetskih sustava IV. generacije
OBRAZLOŽENJE
1.KONTEKST PRIJEDLOGA
Međunarodni forum za razvoj reaktora IV. generacije (GIF), kako je navedeno u Povelji o GIF-u, okvir je za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju pokrenut na inicijativu SAD-a 2001. Njegova je svrha objediniti nastojanja da se razviju novi modeli nuklearnoenergetskih sustava kojima će se omogućiti pouzdana opskrba energijom te istovremeno na zadovoljavajući način obuhvatiti pitanja nuklearne sigurnosti, smanjenja otpada na najmanju moguću mjeru, neširenja nuklearnog oružja i zabrinutosti javnosti.
Na temelju Odluke Komisije C(2002) 4287 od 4. studenoga 2002. Europska zajednica za atomsku energiju (dalje u tekstu: „Euratom”) pristupila je GIF-u potpisivanjem „Povelje o Međunarodnom forumu za razvoj reaktora IV. generacije” (dalje u tekstu: „Povelja”) 30. srpnja 2003. Povelju su 2001. potpisale prve zemlje potpisnice. Sudjelovanje Euratoma u Povelji produljeno je nakon Odluke Komisije C(2011) 4504 od 29. lipnja 2011. Tom je prilikom početno razdoblje od 10 godina zamijenjeno neograničenim razdobljem, koje se može prekinuti jednoglasnom odlukom. Ipak, svaki član (dakle i Euratom) može povući članstvo u GIF-u dostavom pisane obavijesti 90 dana unaprijed. Povelja ne sadržava odredbe o financijskoj razmjeni ili posebnim raspodjelama proračunskih sredstava između stranaka. Ona stoga ulazi u područje primjene članka 101. trećeg stavka Ugovora o Euratomu.
U svrhu provedbe Povelje o GIF-u zemlje potpisnice sklopile su pravno obvezujući Okvirni sporazum za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju nuklearnoenergetskih sustava IV. generacije kojim se utvrđuju uvjeti za suradnju i naknadne ugovore o sustavima i projektima.
U skladu s člankom 101. drugim stavkom Ugovora o Euratomu i Odlukom Vijeća 14929/05 nakon koje je uslijedila Odluka Komisije C(2006) 7, Euratom je 24. siječnja 2006. pristupio Okvirnom sporazumu kad je propisno ovlašteni povjerenik potpisao ispravu o pristupanju (koja je potom položena u Organizaciji za gospodarsku suradnju i razvoj u Parizu 10. veljače 2006.). Zajednički istraživački centar potvrđen je kao koordinator sudjelovanja Zajednice u GIF-u pa stoga predstavlja Euratom kao njegovo „provedbeno tijelo”, u skladu s člankom III.2. Okvirnog sporazuma.
Francuska i Ujedinjena Kraljevina već su bile stranke Okvirnog sporazuma. Kako bi se osigurala dosljednost, Odluci Vijeća 14929/05 priložena je sljedeća izjava Euratoma kojom se odobrava početno pristupanje Euratoma Sporazumu:
„Kao stranka ovog Okvirnog sporazuma Euratom u potpunosti sudjeluje u svim suradnjama i vijećanjima na temelju ovog Okvirnog sporazuma i bilo kojeg ugovora o sustavu čiji je potpisnik. Euratom i države članice koje su stranke Okvirnog sporazuma – u ovom trenutku Francuska i Ujedinjena Kraljevina – uskladit će svoja stajališta prije donošenja bilo kakve važne odluke u provedbi Okvirnog sporazuma i odgovarajućih ugovora o sustavu.”
Okvirni sporazum stupio je na snagu 28. veljače 2005. na razdoblje od deset godina, a produljen je 26. veljače 2015. kad su četiri stranke pristale da budu obvezane sporazumom o produljenju. Stoga je moguće da Euratom i ostali potpisnici koji nisu uspjeli na vrijeme završiti interne postupke odobrenja obnove sudjelovanje kasnijim potpisivanjem.
2.AKTIVNOSTI EURATOMA NA TEMELJU OKVIRNOG SPORAZUMA
U posljednjem je desetljeću GIF ostvario bitne pomake unutar čvrstog pravnog okvira za suradnju, na primjer, osmišljeni su i provedeni zajednički projekti koji su se temeljili na velikim ulaganjima u istraživanje i razvoj iz cijelog svijeta te su osmišljeni i/ili izrađeni demonstracijski prototipovi, npr. natrijem hlađeni brzi reaktor (SFR) u Francuskoj i Rusiji te reaktor vrlo visoke temperature u Kini (VHTR).
Euratom je u to vrijeme bio vrlo aktivan u GIF-u i jedini je potpisnik koji sudjeluje u svih šest reaktorskih sustava (ugovori o sustavu) te u sve tri međusektorske radne skupine („sigurnost i pouzdanost”, „ekonomičnost” i „otpornost na širenje i fizička zaštita”). Predstavnici Euratoma predsjedaju trima od šest upravljačkih odbora za sustave (reaktor hlađen superkritičnom vodom, brzi reaktor hlađen olovom i brzi reaktor hlađen plinom), a u okviru svakog sustava postoje ugovori o projektima kojima je obuhvaćen tehnički dio posla. Euratom sudjeluje u većini ugovora o projektu s doprinosima koji potječu od izravnih i neizravnih mjera u okviru programa Euratoma za istraživanja i osposobljavanje.
Potrebno je učiniti još mnogo toga prije no što sustavi IV. generacije postanu stvarnost. U idućem desetljeću aktivnost će biti usmjerena na:
– nastavak istraživanja i razvoja sustava IV. generacije,
– razvoj naprednih istraživačkih objekata,
– uključivanje industrije u projektiranje sustava IV. generacije te
– razvijanje radne snage za budućnost.
Stoga je primjereno da Euratom nastavi sudjelovati u Okvirnom sporazumu te da pristane na njegovo produljenje putem namjenskog mehanizma produljenja iz članka XII. stavka 3.
3.PRAVNI ELEMENTI PRIJEDLOGA
Sporazum treba produljiti na temelju članka 101. drugog stavka Ugovora o Euratomu.
U lipnju 2014., u ime depozitara (OECD), tehničko tajništvo GIF-a podijelilo je obavijest o produljenju Okvirnog sporazuma u kojem se potpisnicima nude tri mogućnosti produljenja:
„1.
posebni postupak za produljenje – stranke se mogu dogovoriti da produlje trajanje Okvirnog sporazuma putem posebnog postupka utvrđenog u članku XII. stavku 3. Okvirnog sporazuma (1. mogućnost);
2.
izmjena Sporazuma – ako se stranke ne mogu dogovoriti o 1. mogućnosti, mogu izmijeniti Okvirni sporazum postupkom utvrđenim u članku XII. stavku 4. (2. mogućnost);
3.
istek i novi sporazum – najzad, ako se stranke ne mogu dogovoriti o produljenju ili izmjeni, mogu dopustiti da Okvirni sporazum istekne i sklopiti novi okvirni sporazum koji bi predstavljao novi međunarodni ugovor (3. mogućnost).”
Provedbeno tijelo poduprlo je 1. mogućnost jer se ona činila kao najbrži način produljenja Sporazuma, a stranke su izričito predvidjele posebni postupak za produljenje koji se razlikuje od postupka za ostale izmjene. Dana 14. listopada 2014. misija SAD-a pri OECD-u (depozitar) drugim je strankama, uključujući provedbeno tijelo Euratoma (preko EEAS-a), dostavila na potpis u okviru posebnog postupka za produljenje nacrt sporazuma o produljenju Okvirnog sporazuma za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju nuklearnoenergetskih sustava IV. generacije.
Prvotna je namjera bila da skupina za politiku, u skladu s posebnim postupkom za produljenje, donese odluku o produljenju Okvirnog sporazuma za deset godina, tj. do 28. veljače 2025., na svojem sastanku 17. i 18. prosinca 2014., ili pisanim postupkom. Međutim, s obzirom na postupovne zahtjeve pojedinih stranaka (uključujući Euratom) te kako bi se zadržala razlika između sastanaka skupine za politiku GIF-a koji se održavaju pod okriljem Povelje o GIF-u s jedne strane i službenoga međuvladinog Okvirnog sporazuma s druge, skupina za politiku nije na tom sastanku raspravljala o produljenju.
Nakon primjedbi i razgovora o postupku za produljenje i nacrtu sporazuma o produljenju, novi prijedlog sporazuma o produljenju donesen je nakon sastanka u prosincu 2014. uz potporu većine predstavnika stranaka. U rješenju je predloženo da bi produljenje trebalo stupiti na snagu nakon što najmanje tri stranke pristanu da budu njime obvezane. Četiri stranke (Francuska, Japan, Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države) navele su da su sposobne i spremne pristati da budu obvezane do 28. veljače 2015. ili ranije, čime se omogućuje da sporazum o produljenju stupi na snagu do tog datuma.
Druge su stranke smatrale da bi na temelju članka XII. stavka 3. postojećega Okvirnog sporazuma potpis svih stranaka do tog datuma (bez obzira na to je li podložan naknadnom prihvaćanju) značio njihov pristanak na produljenje. Provedbeno tijelo Euratoma upozorilo je da ne može pristati na taj način davanja pristanka. Druge su stranke ocijenile dovoljnim pismo provedbenog tijela Euratoma tajništvu depozitara u kojem se izražava potpora postupku za produljenje koji provode druge stranke.
Četiri potpisnice potpisale su 26. veljače 2015. priloženi Sporazum o produljenju. On se može potpisati u ime Euratoma čim Vijeće odobri obnovu.
Komisija smatra da je odluka o obnovi Okvirnog sporazuma važna te je stoga preko svojega provedbenog tijela uskladila stajalište sa stajalištem Francuske. (Ujedinjena Kraljevina u međuvremenu se povukla kao zasebna stranka Sporazuma, ali je i dalje njegova stranka kao dio Euratoma, što je slučaj i s ostalim državama članicama).
Komisija smatra da je predložena obnova Okvirnog sporazuma prihvatljiva za Zajednicu te stoga dostavlja svoju preporuku za odluku Vijeća u skladu s člankom 101. drugim stavkom Ugovora o Euratomu.
Za obnovu Sporazuma potrebna je podrška Vijeća jer će se Sporazumom i dalje utvrđivati jasni uvjeti kojima se uređuje istraživačka suradnja u GIF-u. Nadalje, razdoblje obnove obuhvaća više od dva programa Euratoma za istraživanja i osposobljavanje pa će biti potrebne najmanje dvije odluke Vijeća radi usmjeravanja sudjelovanja Euratoma u GIF-u u skladu s uredbama Vijeća o aktualnim i budućim programima Euratoma za istraživanje i osposobljavanje.
Sudjelovanje Euratoma u GIF-u trebalo bi ostati u području primjene uredbi Vijeća o programu Euratoma za istraživanja i osposobljavanje. Kao što je navedeno u Povelji o GIF-u, svaka će članica samostalno odlučiti o prirodi svojeg sudjelovanja u aktivnostima GIF-a.
Uredbom Vijeća (Euratom) br. 1314/2013 o programu za istraživanja i osposobljavanje Europske zajednice za atomsku energiju (2014. – 2018.) koji nadopunjuje Okvirni program za istraživanja i inovacije Obzor 2020. izričito se predviđa da provedbeno tijelo provodi svoje aktivnosti na temelju Okvirnog sporazuma GIF-a. Pod naslovom „Aktivnosti potrebne za postizanje ciljeva programa” u Prilogu I. Uredbi za „Izravna djelovanja JRC-a” navodi se sljedeće:
„Kao provedbeno tijelo Euratoma za Međunarodni forum za razvoj reaktora IV. generacije (GIF), JRC će nastaviti koordinirati doprinos Zajednice GIF-u”.
Pod naslovom „Međunarodna suradnja s trećim zemljama i međunarodnim organizacijama” u pogledu Euratoma navodi se sljedeće:
„Mora se nastaviti međunarodna suradnja u području nuklearnih istraživanja i inovacija, utemeljena na zajedničkim ciljevima i uzajamnom povjerenju, s ciljem postizanja jasnih i značajnih pogodnosti za Uniju i njezino okruženje. Kao doprinos ostvarivanju posebnih ciljeva navedenih u članku 3., Zajednica će nastojati učvrstiti znanstveno i tehničko stručno znanje Unije kroz sporazume o međunarodnoj suradnji te promicati pristup nuklearne industrije Unije novim tržištima u nastajanju. Aktivnosti međunarodne suradnje promicat će se kroz multilateralne okvire (kao što su IAEA, OECD, ITER, GIF) (...)”.
Stoga se čini da se obnavljanje Okvirnog sporazuma smatra primjerenim u okviru doprinosa Euratoma Obzoru 2020.
S obzirom na navedeno, Komisija predlaže da primjenom članka 101. drugog stavka Ugovora o Euratomu Vijeće donese priloženi nacrt preporuke za odluku Vijeća o odobrenju obnavljanja sudjelovanja Euratoma u Okvirnom sporazumu GIF-a te Komisiju ovlasti za potpisivanje priloženog Sporazuma o produljenju.
4.PRORAČUNSKE IMPLIKACIJE [prema potrebi]
nije primjenjivo
5.NEOBVEZNI DIJELOVI [prema potrebi]
nije primjenjivo
Preporuka za
ODLUKU VIJEĆA
o odobrenju obnavljanja sudjelovanja Europske zajednice za atomsku energiju (Euratom) u Okvirnom sporazumu za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju nuklearnoenergetskih sustava IV. generacije
VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,
uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno njegov članak 101. drugi stavak,
uzimajući u obzir preporuku Europske komisije,
budući da:
(1)Međunarodni forum za razvoj reaktora IV. generacije (GIF) okvir je za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju pokrenut na inicijativu SAD-a 2001. Njegova je svrha objediniti nastojanja da se razviju novi modeli nuklearnoenergetskih sustava kojima će se omogućiti pouzdana opskrba energijom te istovremeno na zadovoljavajući način obuhvatiti pitanja nuklearne sigurnosti, smanjenja otpada na najmanju moguću mjeru, neširenja nuklearnog oružja i zabrinutosti javnosti.
(2)Obnova sudjelovanja Euratoma u ovom Okvirnom sporazumu ne ovisi ni o kojoj odluci o opsegu sudjelovanja u raznim sustavima GIF-a i povezanim ugovorima o projektima. Euratom će samostalno odlučiti o prirodi svojega doprinosa (intelektualnog i financijskog) u aktivnostima GIF-a.
(3)Dana 30. srpnja 2003., na temelju Odluke Komisije C(2002) 4287, Euratom se pridružio GIF-u potpisivanjem njegove Povelje, koju su prvi potpisnici potpisali 2001. Nakon Odluke Komisije C(2011) 4504 početno pristupanje Euratoma Povelji na deset godina produljeno je na neograničeno razdoblje, podložno povlačenju jednoglasnom odlukom država članica EU-a. Svaki član GIF-a (uključujući Euratom) može se povući dostavom pisane obavijesti 90 dana unaprijed. Budući da se Poveljom ne predviđaju financijske razmjene ni posebne raspodjele proračunskih sredstava između stranaka, ona ulazi u područje primjene članka 101. trećeg stavka Ugovora o Euratomu.
(4)Kako bi se provela Povelja o GIF-u, potpisnici su sklopili pravno obvezujući Okvirni sporazum među članovima Međunarodnog foruma za razvoj reaktora IV. generacije za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju nuklearnoenergetskih sustava IV. generacije kojim se utvrđuju uvjeti za suradnju i naknadne ugovore o sustavima i projektima.
(5)Na temelju Odluke Vijeća 14929/05 od 20. prosinca 2005. nakon koje je uslijedila Odluka Komisije C(2006) 7 od 12. siječnja 2006. donesena u skladu s člankom 101. drugim stavkom Ugovora o Euratomu i Euratom je 24. siječnja 2006. pristupio Okvirnom sporazumu kad je propisno ovlašteni povjerenik potpisao ispravu o pristupanju (koja je potom položena u Organizaciji za gospodarsku suradnju i razvoj u Parizu 10. veljače 2006.). Zajednički istraživački centar potvrđen je kao koordinator sudjelovanja Euratoma u GIF-u pa stoga predstavlja Euratom kao njegovo „provedbeno tijelo” u skladu s člankom III.2. Okvirnog sporazuma.
(6)Okvirni sporazum stupio je na snagu 28. veljače 2005. na razdoblje od deset godina te je produljen 26. veljače 2015. kad su četiri stranke pristale da budu obvezane priloženim Sporazumom o produljenju. To je u skladu s posebnim postupkom za produljenje predviđenim u samom Okvirnom sporazumu. Stoga je moguće da Euratom i ostali potpisnici koji nisu uspjeli na vrijeme završiti interne postupke odobrenja obnove sudjelovanje kasnijim potpisivanjem.
(7)Komisiji bi stoga trebalo odobriti obnavljanje Okvirnog sporazuma u ime Euratoma potpisivanjem Sporazuma o produljenju u skladu s posebnim postupkom za produljenje.
DONIJELO JE OVU ODLUKU:
Jedini članak
Komisiji se odobrava obnavljanje Okvirnog sporazuma za međunarodnu suradnju u istraživanju i razvoju nuklearnoenergetskih sustava IV. generacije u ime Europske zajednice za atomsku energiju potpisivanjem Sporazuma o produljenju. Tekst Sporazuma o produljenju priložen je ovoj Odluci.
Sastavljeno u Bruxellesu