Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0546

    Prijedlog PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA kojom se Latviji odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 26. stavka 1. točke (a) te članaka 168. i 168.a Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost

    COM/2015/0546 final - 2015/0254 (NLE)

    Bruxelles, 30.10.2015.

    COM(2015) 546 final

    2015/0254(NLE)

    Prijedlog

    PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

    kojom se Latviji odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 26. stavka 1. točke (a) te članaka 168. i 168.a Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Razlozi i ciljevi prijedloga

    U skladu s člankom 395. stavkom 1. Direktive 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (dalje u tekstu „Direktiva o PDV-u”), Vijeće, koje djeluje jednoglasno na prijedlog Komisije, može odobriti bilo kojoj državi članici primjenu posebnih mjera za odstupanje od odredbi te Direktive kako bi se pojednostavnio postupak naplate PDV-a ili spriječili određeni oblici utaje ili izbjegavanja poreza.

    Dopisom evidentiranim u Komisiji 8. travnja 2015. Latvija je zatražila odobrenje za nastavak primjene mjere koja odstupa od općih načela koja se primjenjuju na pravo na odbitak pretporeza (ulaznog PDV-a) u pogledu određenih osobnih automobila. Zajedno sa zahtjevom za produljenje, Latvija je podnijela izvješće koje obuhvaća primjenu Provedbene odluke Vijeća 2013/191/EU i preispitivanje predviđenog postotka za ograničavanje prava na odbitak. Zahtjev i izvješće naknadno su dovršeni 30. srpnja 2015.

    U skladu s člankom 395. stavkom 2. Direktive o PDV-u Komisija je dopisima od 21. i 24. kolovoza 2015. obavijestila druge države članice o zahtjevu Latvije. Dopisom od 24. kolovoza 2015. Komisija je obavijestila Latviju da ima sve informacije koje smatra potrebnima za razmatranje zahtjeva.

    Opći kontekst

    Člankom 168. Direktive o PDV-u predviđeno je da porezni obveznik ima pravo na odbitak PDV-a obračunatog pri kupnji izvršenoj u svrhu transakcija koje podliježu porezu. Člankom 26. stavkom 1. točkom (a) te Direktive propisuje se da se, pri razmatranju je li se PDV na robu mogao odbiti, korištenje u privatne svrhe robe koja čini dio imovine poduzeća smatra isporukom usluga. Tim se sustavom omogućuje povrat prvotno odbijenog PDV-a kad je riječ o upotrebi u privatne svrhe.

    U slučaju osobnih automobila teško je primijeniti taj sustav, posebno zato što je teško odrediti granicu između privatne i poslovne upotrebe. Kada se vodi evidencija, to stvara dodatno opterećenje i poslovanju i administraciji zbog njezina vođenja i provjere, čak i ako bi Latvija iskoristila mogućnost pruženu u članku 168.a Direktive o PDV-u kako bi ograničila odbitak troškova povezanih s poslovnim automobilima na udio stvarne poslovne upotrebe određenog poreznog obveznika.

    Radi pojednostavnjivanja naplate PDV-a i suzbijanja utaje poreza Latvija je 2011. zatražila pojedinačno odstupanje kojim joj je dopušteno ograničavanje prava odbitka na 80 % za određene osobne automobile. Vijeće je odobrilo zahtjev za odstupanje Odlukom 2013/191/EU od 22. travnja 2013. koja istječe 31. prosinca 2015. Neke kategorije vozila posebno su bile izuzete iz tog ograničenja, kao što su automobili kupljeni za daljnju prodaju, najam ili leasing; automobili koji se upotrebljavaju za prijevoz putnika (poput taksija) ili prijevoz robe; automobili koji se upotrebljavaju za tečajeve vožnje; automobili koji se upotrebljavaju za usluge zaštite ili hitnih službi; automobili koji se upotrebljavaju kao izložbena vozila. Istodobno bi poduzeća bila oslobođena obveze knjiženja privatne uporabe u porezne svrhe.

    U skladu s člankom 6. točkom (b) navedene Odluke Latvija je predstavila izvješće o njezinoj primjeni zajedno s preispitivanjem postotka za ograničavanje.

    Na temelju podataka koje je dostavila Latvija čini se da stopa odbitka od 80 % više ne odgovara trenutačnim uvjetima i da bi tu stopu trebalo smanjiti na 50 %. Latvija podupire novo ograničenje postotka statističkim podacima koji su izvedeni iz posebnog poreza na laka vozila čiji su vlasnici ili posjednici komercijalni subjekti i koja se upotrebljavaju za privatne i poslovne svrhe. Prema podacima koje je dostavila Latvija, posebni porez uplaćen je za 79 % svih tehnički ispravnih lakih vozila u posjedu ili u vlasništvu pravnih osoba. Latvijska tijela također su dostavila podatak o postotku pravnih osoba koje imaju registrirano najmanje jedno lako vozilo i koje su platile poseban porez na laka vozila, i ti postoci iznose 87,6 % u 2012., 92,5 % u 2013 i 86,2 % u 2014. Osim toga, 99,6 % registriranih poduzeća u Latviji su mala i srednja poduzeća. Latvija smatra da se na temelju tih statističkih podataka koji obuhvaćaju većinu poreznih obveznika može zaključiti da je njihova sveukupna uporaba osobnih automobila za privatne svrhe 50 %. Stoga bi novo ograničenje trebalo postaviti na 50 %.

    Svi ostali uvjeti odstupanja i dalje će se primjenjivati. Dakle, novi bi se sustav primjenjivao na sve osobne automobile koji imaju najviše osam sjedala uz vozačevo sjedalo, težinu ispod određene granice i koji se ne upotrebljavaju isključivo u poslovne svrhe. Na isti bi način osobni automobili koji se upotrebljavaju za određene specifične djelatnosti bili izuzeti od ograničenja prava na odbitak i na njih bi se primjenjivala uobičajena pravila: automobili kupljeni za daljnju prodaju, najam ili leasing; automobili koji se upotrebljavaju za prijevoz putnika (poput taksija) ili prijevoz robe; automobili koji se upotrebljavaju za tečajeve vožnje; automobili koji se upotrebljavaju za usluge zaštite ili hitnih službi; automobili koji se upotrebljavaju kao izložbena vozila.

    S obzirom na promjene u postotku, novo je odstupanje primjerenije od proširenja postojećeg. Novo odstupanje trebalo bi biti vremenski ograničeno do 31. prosinca 2018. kako bi se ocijenilo vrijede li još uvijek uvjeti na kojima se to odstupanje temelji. Zahtjev za produženje trebao bi biti popraćen izvješćem koje sadržava preispitivanje primijenjenog postotka i trebalo bi ga poslati Komisiji zajedno s tim zahtjevom do 31. ožujka 2018.

    Dosljednost s postojećim odredbama u tom području politike

    Slična odstupanja u pogledu prava na odbitak odobrena su drugim državama članicama, uključujući Latviju, Odlukom 2013/191/EU od 22. travnja 2013.

    Člankom 176. Direktive o PDV-u određuje se da Vijeće odlučuje za koje se troškove ne daje pravo na odbitak PDV-a. Do te je odluke državama članicama dopušteno zadržati izuzeća koja su bila na snazi 1. siječnja 1979. Stoga postoji izvjestan broj odredbi „u mirovanju” kojima se ograničava pravo na odbitak u vezi s osobnim automobilima.

    Dosljednost s drugim politikama Unije

    Nije primjenjivo

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Članak 395. Direktive o PDV-u.

    Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

    S obzirom na odredbu Direktive o PDV-u na kojoj se prijedlog temelji, prijedlog je u isključivoj nadležnosti Unije. Načelo supsidijarnosti stoga se ne primjenjuje.

    Proporcionalnost

    Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti zbog sljedećeg:

    Odluka se odnosi na odobrenje dano državi članici na njezin zahtjev i ne predstavlja nikakvu obvezu.

    S obzirom na ograničeno područje primjene odstupanja, posebna je mjera proporcionalna cilju koji se želi postići, tj. suzbijanju utaje poreza i pojednostavnjenju naplate PDV-a.

    Odabir instrumenta

    U skladu s člankom 395. Direktive o PDV-u odstupanje od uobičajenih pravila o PDV-u moguće je samo uz odobrenje Vijeća koje djeluje jednoglasno na prijedlog Komisije. Osim toga, odluka Vijeća najprikladniji je instrument s obzirom na to da može biti upućena pojedinačnim državama članicama.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

    Ex post evaluacije / provjere prikladnosti postojećeg zakonodavstva

    Nije primjenjivo.

    Savjetovanja s dionicima

    Ovaj se prijedlog temelji na zahtjevu koji je podnijela Latvija i odnosi se samo na tu državu članicu.

    Prikupljanje i primjena stručnog znanja

    Nije bilo potrebno obratiti se vanjskim stručnjacima.

    Procjena učinka

    Cilj prijedloga Odluke prvenstveno je pojednostavnjenje naplate PDV-a za osobne automobile koji se djelomično upotrebljavaju u neposlovne svrhe i stoga ona ima potencijalno pozitivan učinak. Istovremeno se sprječava utaja poreza zbog netočnog vođenja evidencije.

    Međutim, zbog uskog područja primjene odstupanja i njegove vremenski ograničene primjene, učinak će u svakom slučaju biti ograničen.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Prijedlog nema nikakav utjecaj na proračun Unije.

    5.OSTALI ELEMENTI

    Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

    Prijedlog sadržava klauzulu o vremenskom ograničenju valjanosti; za ovo odstupanje utvrđen je automatski rok do 31. prosinca 2018.

    2015/0254 (NLE)

    Prijedlog

    PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

    kojom se Latviji odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 26. stavka 1. točke (a) te članaka 168. i 168.a Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost  1 , a posebno njezin članak 395. stavak 1.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)Dopisom evidentiranim u Komisiji 8. travnja 2015. Latvija je zatražila odobrenje za produljenje primjene mjere koja odstupa od članka 26. stavka 1. točke (a) i članaka 168. i  168.a Direktive 2006/112/EZ kako bi nastavila ograničavati pravo na odbitak za izdatke povezane s određenim osobnim automobilima koji se ne upotrebljavaju isključivo u poslovne svrhe. Zahtjev je naknadno dovršen 30. srpnja 2015.

    (2)U skladu s člankom 395. stavkom 2. drugim podstavkom Direktive 2006/112/EZ Komisija je dopisima od 21. i 24. kolovoza 2015. obavijestila druge države članice o zahtjevu Latvije. Komisija je pismom od 24. kolovoza 2015. obavijestila Latviju da ima sve informacije potrebne za razmatranje zahtjeva.

    (3)Člancima 168. i 168.a Direktive 2006/112/EZ utvrđuje se pravo poreznog obveznika na odbitak poreza na dodanu vrijednost (PDV-a) obračunatog za isporuku robe ili usluga koje je primio u svrhu svojih oporezovanih transakcija. Članak 26. stavak 1. točka (a) te Direktive sadržava uvjet o podnošenju računa za PDV kada se poslovna imovina upotrebljava za svrhe koje nisu poslovnog karaktera.

    (4)Provedbenom odlukom Vijeća 2013/191/EU 2 Latviji je odobreno uvođenje odstupajuće mjere u skladu s člankom 395. stavkom 1. Direktive 2006/112/EZ kako bi ograničila pravo na odbitak pretporeza na 80 % za kupnju, leasing, nabavke unutar Zajednice i uvoz određenih motornih vozila i za troškove povezane s takvim vozilima, uključujući nabavku goriva, kada se ta vozila ne upotrebljavaju isključivo u poslovne svrhe. Provedbena odluka Vijeća 2013/191/EU prestaje važiti 31. prosinca 2015.

    (5)Zajedno sa zahtjevom Latvija je podnijela izvješće koje obuhvaća primjenu Provedbene odluke Vijeća 2013/191/EU i preispitivanje predviđenog postotka za ograničavanje prava na odbitak. Na temelju podataka koje je dostavila Latvija čini se da stopa odbitka od 80 % više ne odgovara trenutačnim uvjetima i da bi tu stopu trebalo smanjiti na 50 %. Podaci se temelje na statističkim podacima koji su izvedeni iz posebnog poreza na laka vozila čiji su vlasnici ili posjednici komercijalni subjekti i koja se upotrebljavaju za privatne i poslovne svrhe.

    (6)Ograničenje prava na odbitak prema navedenoj mjeri trebalo bi primijeniti na PDV plaćen na kupnju, leasing, stjecanje unutar Zajednice i uvoz određenih osobnih automobila i na s time povezane troškove, uključujući kupnju goriva.

    (7)Mjera se primjenjuje samo na osobne automobile s najvećom odobrenom masom koja ne premašuje 3500 kilograma te koji nemaju više od osam sjedala uz vozačevo sjedalo. Svaka upotreba osobnih automobila koji premašuju 3500 kilograma ili koji imaju više od osam sjedala uz vozačevo sjedalo u neposlovne svrhe zanemariva je zbog njihove prirode ili vrste posla za koji se upotrebljavaju. Trebalo bi također poslati detaljan popis osobnih automobila koji nisu obuhvaćeni tim odobrenjem, na temelju njihove specifične uporabe.

    (8)Latviji bi stoga trebalo odobriti primjenu mjere tijekom ograničenog razdoblja, do 31. prosinca 2018.

    (9)Ako Latvija zatraži dodatno produljenje odstupajuće mjere nakon 2018., Komisiji je potrebno najkasnije do 31. ožujka 2018. dostaviti izvješće i zahtjev za produljenje.

    (10)Odstupanje bi imalo samo zanemariv utjecaj na ukupni iznos poreznog prihoda prikupljen u fazi konačne potrošnje i neće imati negativan utjecaj na vlastita sredstva Unije koja proizlaze iz PDV-a,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Odstupajući od članaka 168. i 168.a Direktive 2006/112/EZ Latviji se odobrava ograničavanje prava na odbitak poreza na dodanu vrijednost (PDV-a) na troškove osobnih automobila koji se ne upotrebljavaju isključivo u poslovne svrhe na 50 %.

    Članak 2.

    Odstupajući od članka 26. stavka 1. točke (a) Direktive 2006/112/EZ Latvija ne smatra isporukom usluga uz naknadu korištenje u privatne svrhe osobnog automobila koji je dio imovine poduzeća poreznog obveznika i podliježe ograničenju odobrenom u skladu s člankom 1. ove Odluke.

    Članak 3.

    Troškovi navedeni u članku 1. obuhvaćaju kupnju, leasing, nabavu unutar Zajednice i uvoz takvih automobila te troškove u vezi s održavanjem, popravcima i gorivom za takve automobile.

    Članak 4.

    Ova se Odluka primjenjuje samo na osobne automobile s najvećom odobrenom masom koja ne premašuje 3500 kilograma i koji nemaju više od osam sjedala uz vozačevo sjedalo.

    Članak 5.

    Članci 1. i 2. ne primjenjuju se na sljedeće kategorije osobnih automobila:

    (a) automobile kupljene za daljnju prodaju, najam ili leasing;

    (b) automobile koji se upotrebljavaju za prijevoz putnika uz naplatu, uključujući taksi-usluge;

    (c) automobile koji se upotrebljavaju za dostavu odnosno prijevoz robe;

    (d) automobile koji se upotrebljavaju za tečajeve vožnje;

    (e) automobile koji se upotrebljavaju za usluge zaštite;

    (f) automobile koji se upotrebljavaju za potrebe hitnih službi;

    (g) automobile koji se upotrebljavaju kao izložbena vozila.

    Članak 6.

    1.Ova Odluka stupa na snagu na dan priopćenja.

    Ova se Odluka primjenjuje od 1. siječnja 2016. Prestaje važiti 31. prosinca 2018.

    2.Zahtjev za produljenje odobrenja predviđenog u ovoj Odluci podnosi se Komisiji do 31. ožujka 2018. uz izvješće koje uključuje preispitivanje postotka navedenoga u članku 1.

    Članak 7.

    Ova je Odluka upućena Republici Latviji.

    Sastavljeno u Bruxellesu

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1) SL L 347, 11.12.2006., str. 1.
    (2) SL L 113, 25.04.2013., str. 11.
    Top