Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0203

    Prijedlog PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA o ovlašćivanju Danske da primjenjuje, u skladu s člankom 19. Direktive 2003/96/EZ, snižene stope poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima na vezu u luci

    /* COM/2015/0203 final - 2015/0106 (NLE) */

    Bruxelles, 13.5.2015.

    COM(2015) 203 final

    2015/0106(NLE)

    Prijedlog

    PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

    o ovlašćivanju Danske da primjenjuje, u skladu s člankom 19. Direktive 2003/96/EZ, snižene stope poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima na vezu u luci


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Oporezivanje energenata i električne energije u Uniji uređeno je Direktivom Vijeća 2003/96/EZ (dalje u tekstu „Direktiva o oporezivanju energije” ili „Direktiva”).

    U skladu s člankom 19. stavkom 1. Direktive, dodatno odredbama utvrđenima posebno u njezinim člancima 5., 15. i 17., djelujući jednoglasno na prijedlog Komisije, Vijeće može ovlastiti bilo koju državu članicu da uvede daljnja oslobođenja ili sniženja razine oporezivanja radi provođenja pojedinih politika.

    Cilj je ovog prijedloga dopustiti Danskoj primjenu snižene stope poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima na vezu u luci (dalje u tekstu „električna energija s obale”). Tim oslobođenjem namjerava se dati gospodarski poticaj upotrebi električne energije s obale kako bi se smanjilo onečišćenje zraka u lučkim gradovima i poboljšala kvaliteta lokalnog zraka radi zdravstvene koristi stanovnika.

    Cilj je mjere koja će se primjenjivati u Danskoj i smanjenje utjecaja pomorskog prometa na okoliš.

    Zahtjev i njegov općeniti kontekst

    Danska su nadležna tijela dopisom od 2. srpnja 2014. Komisiju obavijestila o svojoj namjeri primjene sniženja poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima, osim privatnim plovilima za rekreaciju, na vezu u luci. Na zahtjev Komisije Danska je 13. studenoga 2014. i 23. veljače 2015. dostavila dodatne informacije. Mjerom koju je zatražila Danska želi dati poticaj za upotrebu električne energije s obale koja se smatra manje onečišćujućom alternativom proizvodnji električne energije na plovilima na vezu u luci.

    Namjera je danskih nadležnih tijela primijeniti sniženu stopu u iznosu od 4 DKK (približno 0,54 EUR) ( 1 ) po MWh poreza na električnu energiju za električnu energiju s obale. Ta će stopa poreza biti viša od najniže stope oporezivanja električne energije za poslovne potrebe kako je utvrđena Direktivom 2003/96/EZ. Nacionalna stopa oporezivanja koja se trenutačno primjenjuje na električnu energiju s obale je 878 DKK ( 2 ) (približno 117,95 EUR) po MWh, a riječ je o nacionalnoj stopi oporezivanja električne energije za neposlovne potrebe.

    S druge strane, na temelju članka 14. stavka 1. točke (c) Direktive o oporezivanju energije države članice obvezne su izuzeti energente koji se upotrebljavaju kao gorivo pri plovidbi unutar vodenih putova EU-a, osim za privatna plovila za rekreaciju. Tim su izuzećem obuhvaćeni i energenti koji se upotrebljavaju za proizvodnju električne energije na brodovima na vezu u lukama. Države članice mogu izuzeti i energente koji se na brodovima, osim privatnim plovilima za rekreaciju, upotrebljavaju kao gorivo pri plovidbi na unutrašnjim vodenim putovima u skladu s člankom 15. stavkom 1. točkom (f) te Direktive, kojim je obuhvaćena i proizvodnja električne energije na plovilu. Međutim, navedena odredba nije relevantna u pogledu danskog zahtjeva jer Danska zasad ne raspolaže unutrašnjim vodenim putovima.

    Stoga se u većini slučajeva sustavom oporezivanja koji se temelji na Direktivi o oporezivanju energije ne utječe na troškove proizvodnje električne energije na brodu na vezu u luci premda bi takva proizvodnja mogla negativno utjecati na zdravlje i okoliš smanjenjem kvalitete zraka i povećanjem razina buke u lukama.

    Danska namjerava primijeniti sniženu stopu poreza za električnu energiju na svu opskrbu električnom energijom s obale najmanjeg napona 380 volta za plovila za komercijalnu plovidbu najmanje bruto mase 400 tona. Danska nadležna tijela tvrde da su čak i s navedenim ograničenjima u pogledu područja primjene mjere apsolutna većina plovila koja se upotrebljavaju u međunarodnom prometu i veća plovila koja se upotrebljavaju u nacionalnom prometu obuhvaćena sniženjem poreza. To su plovila koja se smatra odgovornima za najveći udio emisija koje nastaju radom pomoćnih motora na plovilima na vezu u lukama.

    Danska nadležna tijela obavijestila su Komisiju da očekuju da će sniženje poreza dovesti do godišnjih poreznih rashoda od približno 15 milijuna DDK (2 milijuna EUR). Ta se pretpostavka temelji na procjeni potrošnje električne energije na putničkim i teretnim brodovima u danskim lukama u 2008. koja je iznosila približno 33 000 MWh (od kojih je 17 000 upotrijebljeno na putničkim brodovima). Izračuni se temelje na pretpostavci da se ta potrošnja u međuvremenu nije promijenila i da u budućnosti električnu energiju s obale neće upotrebljavati sva plovila. Danska nadležna tijela navode da je tu procjenu potrebno uzeti u obzir s oprezom jer je to za Dansku novi sustav i ne postoje temelji za usporedbu sa sličnim sustavima. U danskim lukama trenutačno nisu raspoloživi objekti za opskrbu električnom energijom s obale. Plovila će isto tako moći odlučiti žele li kupiti električnu energiju s obale.

    Danska nadležna tijela uvažavaju da mjera čini državnu potporu u korist vlasnika brodova za komercijalnu plovidbu, koja bi se mogla svrstati u potporu obuhvaćenu skupnim izuzećem iz članka 44. Uredbe Komisije 651/2014/EU ( 3 ).

    Danska je zatražila da se ovlaštenje izda na razdoblje od šest godina, što je najdulje razdoblje navedeno u članku 19. stavku 2. Direktive.

    Danska smatra da je ova mjera u skladu s Preporukom Komisije 2006/339/EZ o poticanju uporabe električne energije s obale za brodove na vezu u lukama Unije ( 4 ) i s Komunikacijom Komisije o strateškim ciljevima i preporukama za politiku EU-a o pomorskom prometu do 2018. ( 5 ). U tom pogledu potrebno je napomenuti da su od lipnja 2011. države članice bezuvjetno obvezane ispunjivati standarde kvalitete zraka za relevantne onečišćujuće tvari, poput lebdećih čestica ( 6 ). Na temelju te obveze od njih se zahtijeva da pronađu rješenja za probleme kao što su emisije s brodova na vezu u lukama, ako je relevantno, te je moguće zamisliti da će se u lukama s tim problemima poticati upotreba električne energije s obale u okviru cjelokupne strategije za kvalitetu zraka.

    Sniženjem poreza Danska želi pružiti poticaj operaterima plovila da upotrebljavaju električnu energiju s obale kako bi se smanjile emisije koje se prenose zrakom i buka s plovila na vezu te emisije CO2. Primjenom snižene stope poreza ojačala bi se konkurentnost električne energije s obale u odnosu na upotrebu pogonskih goriva na plovilima, koja je u potpunosti oslobođena od plaćanja poreza.

    Postojeće odredbe u području obuhvaćenom prijedlogom

    Direktiva Vijeća 2003/96/EZ od 27. listopada 2003. o restrukturiranju sustava Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije, a posebno članak 14. stavak 1. točka (c).

    Procjena mjere na temelju članka 19. Direktive 2003/96/EZ

    Provođenje pojedinih politika

    Tekst članka 19. stavka 1. prvog podstavka Direktive glasi:

    „Dodatno odredbama u prethodnim člancima, posebno člancima 5., 15. i 17., djelujući jednoglasno na prijedlog Komisije, Vijeće može ovlastiti bilo koju državu članicu da uvede daljnja oslobođenja ili sniženja radi provođenja pojedinih politika.”

    Danska nadležna tijela predmetnim sniženjem poreza nastoje ostvariti cilj promicanja osiguravanja električne energije brodovima na vezu u lukama na način kojim se manje šteti okolišu te time poboljšati kvalitetu lokalnog zraka. Kako je Danska istaknula, Komisija je zapravo već preporučila upotrebu električne energije s obale kao alternative proizvodnji električne energije na plovilima na vezu i time prepoznala njezine prednosti u pogledu zaštite okoliša ( 7 ). Trenutačno bi porez na električnu energiju kojom se opskrbljuju plovila na vezu iznosio 878 DKK (približno 117,95 EUR) po MWh. Zatraženo oslobođenje stoga bi dovelo do dodatnog poticaja za upotrebu te tehnologije u vrijednosti od 874 DKK ili približno 117,41 EUR po MWh i njime bi se na taj način pridonijelo navedenom cilju politike.

    U pogledu naravi cilja politike koji se nastoji ostvariti Komisija želi istaknuti da je promicanje upotrebe električne energije s obale zapravo zajednički cilj politike koji bi cijela Unija trebala nastojati ostvariti. To je jasno izraženo u Komunikaciji Komisije o integriranoj pomorskoj politici ( 8 ) i pratećem Radnom dokumentu službi Komisije ( 9 ). Komisija je u svojem prijedlogu revizije Direktive o oporezivanju energije ( 10 ) predložila da se električna energija s obale koja se daje brodovima na vezu u lukama oslobodi od oporezivanja energije tijekom razdoblja od osam godina.

    Međutim, Vijeće nije prihvatilo prijedlog Komisije te ga je ona 2015. povukla ( 11 ). Trenutačno je jedina mogućnost za uvođenje povlaštenog poreznog tretmana za električnu energiju s obale predviđena člankom 19., koji je namijenjen posebnim okolnostima u pojedinim državama članicama koje nisu obuhvaćene samom Direktivom. Stoga se odstupanje na temelju članka 19. kojim se nastoji ostvariti cilj politike promicanja električne energije s obale može odobriti samo kao prijelazna mjera prije nego što Vijeće razmotri taj cilj u kontekstu revizije Direktive 2003/96/EZ.

    Usklađenost s drugim politikama i ciljevima Unije

    Zatražena mjera najvećim se dijelom odnosi na politiku EU-a o zaštiti okoliša. U mjeri u kojoj će mjera pomoći smanjenju upotrebe pogonskih goriva na plovilima u lukama, njome će se zapravo pridonijeti cilju poboljšanja kvalitete lokalnog zraka. Vjerojatno je i da će mjera dovesti do smanjenja emisija CO2 u mjeri u kojoj se mješavinom električne energije iz obalne mreže emitira manje ugljika nego električnom energijom koja se proizvodi upotrebom pogonskih goriva na plovilima, zahvaljujući većoj učinkovitosti sustava i razlici u ulaznim gorivima koja se upotrebljavaju. U tom se kontekstu može napomenuti da se prosječnom mješavinom električne energije na relevantnom području tržišta emitira manje ugljika nego u prosjeku EU-a. Iako je emisija ugljika za dodatnu opskrbu električnom energijom obično veća od emisije za prosječnu mješavinu električne energije i uvelike ovisi o dobu dana kada dođe do dodatne potražnje, smanjenje emisija CO2 nastalo zahvaljujući mjeri trebalo bi i dalje biti relativno veliko ( 12 ).

    Mjera je u skladu s Direktivom 2014/94/EU o uspostavi infrastrukture za alternativna goriva ( 13 ) kojom se obrađuje pitanje postavljanja objekata za opskrbu električnom energijom s obale u lukama gdje postoji potražnja za takvim objektima i troškovi nisu nerazmjerni u odnosu na koristi, uključujući koristi za okoliš.

    Treba podsjetiti na to da je važan razlog za nepovoljan položaj električne energije s obale u odnosu na konkurenciju taj što je njezina alternativa, tj. električna energija koja se proizvodi na plovilima u pomorskim lukama, trenutačno u potpunosti oslobođena od plaćanja poreza: osim što je od plaćanja poreza oslobođeno pogonsko gorivo koje se upotrebljava u proizvodnji električne energije, što odgovara normalnom položaju u skladu s člankom 14. stavkom 1. točkom (a) Direktive 2003/96/EZ, od plaćanja poreza oslobođena je i sama električna energija proizvedena na plovilu (vidi članak 14. stavak 1. točku (c) Direktive 2003/96/EZ). Iako se može smatrati da je to oslobođenje teško uskladiti s ekološkim ciljevima Unije, u njemu se odražavaju razmatranja o praktičnosti. Točnije, za oporezivanje električne energije proizvedene na plovilu bila bi potrebna izjava vlasnika broda, čiji je poslovni nastan često u trećoj zemlji, ili operatera o količini potrošene električne energije. U izjavi bi osim toga trebalo utvrditi udio električne energije potrošene u teritorijalnim vodama države članice u kojoj postoji obveza plaćanja poreza. Time bi se stvorilo veliko administrativno opterećenje za vlasnike brodova koji bi te izjave morali davati za svaku državu članicu na čije se teritorijalne vode to odnosi. Pod tim se uvjetima može opravdati nekažnjavanje alternative električnoj energiji s obale pri čijoj se proizvodnji manje onečišćuje okoliš tako da se Danskoj dopusti primjena snižene stope oporezivanja.

    Unutarnje tržište i pošteno tržišno natjecanje

    U odnosu na unutarnje tržište i pošteno tržišno natjecanje, mjerom se samo smanjuje postojeća razlika u poreznom tretmanu dvaju konkurentnih izvora električne energije za plovila na vezu, tj. proizvodnje na plovilu i električne energije s obale, nastala zbog oslobođenja od plaćanja poreza na pogonska goriva.

    U pogledu natjecanja među operaterima plovila, prvo je potrebno naglasiti da trenutačno vrlo mali broj plovila upotrebljava električnu energiju s obale u komercijalnom smislu. Stoga bi do znatnog narušavanja tržišnog natjecanja moglo doći samo između plovila koja bi imala koristi od zatražene mjere preusmjeravanjem na električnu energiju s obale i onih koja bi nastavila s proizvodnjom električne energije na plovilima. Iako precizno predviđanje troškova najviše ovisi o razvoju cijene nafte te ga je zbog toga teško ostvariti, najnovije dostupne procjene upućuju na to da se općenito ni potpunim oslobađanjem od plaćanja poreza operativni troškovi električne energije s obale u većini slučajeva ne bi smanjili ispod troškova proizvodnje na plovilu ( 14 ) te potpuno oslobađanje stoga ne bi ni u kojem slučaju predstavljalo znatnu korist u tržišnom natjecanju za operatere plovila koji upotrebljavaju električnu energiju s obale u odnosu na one koji električnu energiju proizvode na plovilima. U tom se slučaju nikako ne može očekivati znatno narušavanje koje je prethodno opisano jer će Danska poštovati najnižu razinu oporezivanja električne energije za poslovne potrebe propisanu Direktivom 2003/96/EZ. Nadalje, Danska namjerava ograničiti poreznu pogodnost za plovila najmanje bruto mase 400 tona te za opskrbu električnom energijom s obale napona najmanje 380 volta. Stoga će se mjera usmjeriti na plovila na kojima se proizvodi znatna količina električne energije i ograničiti ukupni broj korisnika. Granične vrijednosti postavljene su na relativno niskoj razini. S druge strane, razumno je pretpostaviti da će plovila koja zbog graničnih vrijednosti možda budu isključena iz porezne pogodnosti vjerojatnije biti nacionalna nego iz drugih država EU-a i da stoga zbog graničnih vrijednosti neće doći do povoljnijeg poreznog tretmana nacionalnih gospodarskih subjekata u odnosu na njihove konkurente iz drugih država članica EU-a.

    S obzirom na tržišno natjecanje među lukama, Danska nadležna tijela smatraju zanemarivima sve moguće utjecaje na trgovinu među državama članicama koji bi mogli nastati promijene li plovila svoje rute radi mogućnosti da po sniženoj stopi poreza troše električnu energiju s obale. U situaciji u kojoj je, kako je prethodno navedeno, barem kratkoročno malo vjerojatno da upotreba električne energije s obale postane gospodarski isplativija od proizvodnje električne energije na plovilima unatoč sniženju poreza, malo je vjerojatno i da će to sniženje poreza na električnu energiju s obale znatno narušiti tržišno natjecanje među lukama navodeći plovila na promjenu plana puta s obzirom na dostupnost te mogućnosti.

    Vremenski okvir predložen za ovlaštenje primjene snižene stope poreza sličan je vremenskom okviru iz prijedloga Komisije od osam godina za oslobođenje od plaćanja poreza na električnu energiju s obale. Malo je vjerojatno da će se analiza provedena u prethodna dva odlomka promijeniti prije datuma isteka mjere.

    Razdoblje primjene mjere i razvoj okvira EU-a o oporezivanju energije

    U načelu bi razdoblje primjene odstupanja trebalo biti dovoljno dugo da se lučki operateri ne obeshrabre u pogledu potrebnih ulaganja. Potrebno je napomenuti da je razmjer predmetne porezne mjere ograničen u usporedbi s Komisijinim prijedlogom revizije Direktive o oporezivanju energije u kojem se predviđa obvezno oslobođenje za električnu energiju s obale na razdoblje od osam godina nakon njezina stupanja na snagu. Međutim, odstupanjem se ne bi smio ugroziti budući razvoj postojećeg pravnog okvira te je za odstupanje potrebno uzeti u obzir mogućnost da Vijeće donese pravni akt na temelju prijedloga Komisije o izmjeni Direktive o oporezivanju energije. U tim okolnostima čini se primjereno odobriti zatraženo ovlaštenje na rok od najviše šest godina dopušten Direktivom, uz uvjet mogućeg početka primjene općih odredaba povezanih s tim pitanjem prije predviđenog datuma isteka tog roka. Tim će se razdobljem pružiti pravna sigurnost operaterima brodova i lučkim operaterima koji moraju planirati svoja ulaganja u objekte za električnu energiju s obale ili u brodsku opremu.

    Pravila o državnim potporama

    Na temelju relevantnog tečaja od 1. listopada 2014. objavljenog u Službenom listu Europske unije ( 15 ), snižena stopa poreza od 4 DKK po MWh koju su predvidjela danska nadležna tijela viša je od najniže razine oporezivanja električne energije za poslovne potrebe u EU-u u skladu s člankom 10. Direktive 2003/96/EZ. Stoga se čini da je mjera obuhvaćena člankom 44. Uredbe Komisije 651/2014/EU, kojim se određuju uvjeti pod kojima se potpora u obliku sniženja poreza za zaštitu okoliša u skladu s Direktivom 2003/96/EZ može izuzeti od obveze prijave državne potpore. Međutim, u ovoj fazi nije moguće utvrditi jesu li ispunjeni svi uvjeti iz te Uredbe i ne dovodi li se prijedlogom Provedbene odluke Vijeća u pitanje obveza države članice da osigura poštovanje pravila o državnim potporama, posebno u slučaju potpore obuhvaćene izuzećem, iz Uredbe Komisije 651/2014/EU.

    2.REZULTATI SAVJETOVANJA SA ZAINTERESIRANIM STRANAMA I PROCJENE UTJECAJA

    Savjetovanje sa zainteresiranim stranama

    Ovaj prijedlog temelji se na zahtjevu koji je podnijela Danska i odnosi se samo na tu državu članicu.

    Prikupljanje i primjena stručnog znanja

    Nije bilo potrebno obratiti se vanjskim stručnjacima.

    Procjena utjecaja

    Ovaj prijedlog odnosi se na ovlaštenje koje se izdaje pojedinačnoj državi članici na njezin zahtjev.

    3.PRAVNI ELEMENTI PRIJEDLOGA

    Načelo supsidijarnosti

    Područje neizravnog oporezivanja obuhvaćeno člankom 113. UFEU-a samo po sebi ne pripada isključivoj nadležnosti Europske unije u smislu članka 3. UFEU-a. Međutim, u skladu s člankom 19. Direktive 2003/96/EZ Vijeće u okviru sekundarnog prava ima isključivu nadležnost za ovlašćivanje države članice da uvede daljnja oslobođenja ili sniženja u smislu te odredbe. Zato države članice ne mogu preuzeti ulogu Vijeća. Kao rezultat toga, načelo supsidijarnosti ne može se primijeniti na ovu Provedbenu odluku. U svakom slučaju, budući da nije riječ o nacrtu zakonodavnog akta, nije ga potrebno proslijediti nacionalnim parlamentima u skladu s Protokolom br. 1 Ugovorâ radi preispitivanja usklađenosti s načelom supsidijarnosti.

    Načelo proporcionalnosti

    Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti. Sniženje poreza ne nadilazi ono što je potrebno za ostvarenje predmetnog cilja (vidi osvrt na aspekte unutarnjeg tržišta i poštenog tržišnog natjecanja prethodno u tekstu).

    Izbor instrumenata

    Predloženi instrument/instrumenti: Provedbena odluka Vijeća.

    Člankom 19. Direktive 2003/96/EZ predviđena je samo ta vrsta mjere.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Mjera ne dovodi do financijskog ili administrativnog opterećenja Unije. Prijedlog stoga ne utječe na proračun Unije.

    2015/0106 (NLE)

    Prijedlog

    PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

    o ovlašćivanju Danske da primjenjuje, u skladu s člankom 19. Direktive 2003/96/EZ, snižene stope poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima na vezu u luci

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 2003/96/EZ od 27. listopada 2003. o restrukturiranju sustava Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije ( 16 ), a posebno njezin članak 19.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)Danska je 2. srpnja 2014. zatražila ovlaštenje za primjenu snižene stope poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima na vezu u luci („električna energija s obale”) u skladu s člankom 19. stavkom 1. Direktive 2003/96/EZ. Na zahtjev Komisije Danska je 13. studenoga 2014. i 23. veljače 2015. dostavila dodatne informacije.

    (2)Planiranim sniženjem poreza Danska želi promicati upotrebu električne energije s obale. Upotreba takve električne energije smatra se za okoliš manje štetnim načinom osiguravanja potrebne električne energije na plovilima na vezu u lukama u usporedbi s upotrebom pogonskih goriva na tim plovilima.

    (3)U mjeri u kojoj se pri upotrebi električne energije s obale izbjegavaju emisije onečišćujućih tvari koje proizlaze iz upotrebe pogonskih goriva na plovilima na vezu, njome se pridonosi poboljšanju kvalitete lokalnog zraka u lučkim gradovima. Pod posebnim uvjetima strukture za proizvodnju električne energije u predmetnoj regiji, tj. na nordijskom tržištu električne energije koje uključuje Dansku, Finsku, Švedsku i Norvešku, očekuje se da će se upotrebom električne energije iz obalne mreže umjesto električne energije proizvedene upotrebom pogonskih goriva na plovilima dodatno smanjiti emisije CO2. Stoga se očekuje da će se mjerom pridonijeti ciljevima politike Unije u području zaštite okoliša, zdravlja i klime.

    (4)Danska je izričito zatražila da se sniženje poreza ne primjenjuje na električnu energiju koja se izravno dostavlja privatnim plovilima za rekreaciju na vezu u luci.

    (5)Dopuštanje Danskoj da primjenjuje sniženu stopu oporezivanja na električnu energiju s obale ne prelazi okvire onoga što je potrebno za povećanje upotrebe električne energije s obale jer će proizvodnja električne energije na plovilima u većini slučajeva i dalje biti konkurentnija alternativa. Iz istog razloga i zbog toga što predmetna tehnologija trenutačno nije raspoloživa u Danskoj, nije vjerojatno da će mjera izazvati znatno narušavanje tržišnog natjecanja tijekom njezina trajanja te stoga neće negativno utjecati na pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta.

    (6)U skladu s člankom 19. stavkom 2. Direktive 2003/96/EZ svako odobrenje koje se izdaje u skladu s tom odredbom mora biti strogo vremenski ograničeno. Kako bi se osiguralo da je razdoblje valjanosti odobrenja dovoljno dugo da se lučki operateri ne obeshrabre u pogledu potrebnih ulaganja, primjereno je izdati zatraženo ovlaštenje na razdoblje od šest godina, uz uvjet mogućeg početka primjene općih odredaba povezanih s tim pitanjem, koje mogu biti donesene u skladu s člankom 113. UFEU-a, prije predviđenog datuma isteka razdoblja valjanosti ovlaštenja.

    (7)Ovom Odlukom ne dovodi se u pitanje primjena pravila Unije o državnim potporama,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Danskoj se odobrava primjena snižene stope poreza na električnu energiju koja se izravno dostavlja plovilima na vezu u lukama, osim za privatna plovila za rekreaciju, uz uvjet poštovanja najnižih razina oporezivanja u skladu s člankom 10. Direktive 2003/96/EZ.

    Članak 2.

    Ova se Odluka primjenjuje od dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ona se prestaje primjenjivati šest godina nakon tog datuma.

    Međutim, ako Vijeće, postupajući na temelju članka 113. Ugovora, utvrdi opća pravila o poreznim pogodnostima za električnu energiju s obale, ova Odluka prestaje važiti na dan početka primjene tih općih pravila.

    Članak 3.

    Ova je Odluka upućena Kraljevini Danskoj.

    Sastavljeno u Bruxellesu

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1) ()Svi izračuni temelje se na tečaju na dan 1. listopada 2014. tj. stopi od 7,4437 DKK za 1 EUR (vidi SL C 344 od 2.10.2014.).
    (2) ()Navedena razina oporezivanja električne energije primijenjena je u siječnju 2015. (vidi http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/excise_duties/energy_products/rates/index_en.htm).
    (3) ()Uredba Komisije 651/2014/EU o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora (SL L 187, 26.6.2014., str. 1. – 78.).
    (4) ()Preporuka Komisije 2006/339/EZ od 8. svibnja 2006. o poticanju uporabe električne energije s obale za brodove na vezu u lukama Zajednice (SL L 125, 12.5.2006.).
    (5) ()Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strateški ciljevi i preporuke za politiku pomorskog prometa EU-a do 2018.; COM(2009) 8 završna verzija od 21. siječnja 2009.
    (6) ()Vidi Direktivu 2008/50/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2008. o kvaliteti zraka i čišćem zraku za Europu (SL L 152 od 11.6.2008.).
    (7) ()Vidi prethodnu bilješku 4.
    (8) ()COM(2007) 575 završna verzija od 10. listopada 2007.
    (9) ()SEC(2007) 1283 završna verzija od 10. listopada 2007.
    (10) ()COM(2011) 169 završna verzija od 13. travnja 2011.
    (11) ()SL C 80, 7.3.2015., str. 17. – 23.
    (12) ()Zajednički udio obnovljive energije za mješavinu električne energije na tržištu Nord Pool 2012. iznosio je 69,8 % (http://www.nordpoolspot.com/Global/Download%20Center/TSO/Nordic-production-split_2004-2012.pdf). Međutim, nuklearna energija i hidroenergija, koja čini većinu proizvodnje obnovljive energije općenito na tržištu Nord Pool, uglavnom se upotrebljavaju kao energija za pokrivanje temeljnih opterećenja, dok u proizvodnji energije za vršno opterećenje u prosjeku nastaje više emisija ugljika. Potrebno je napomenuti i da je Danska 2012. proizvela približno 42 % električne energije u konvencionalnim termoelektranama, iako je udio energije vjetra u opskrbi energijom sve veći.
    (13) ()Direktiva 2014/94/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2014. o uspostavi infrastrukture za alternativna goriva (SL L 307, 28.10.2014., str. 1. – 20.).
    (14) ()Vidi Ugovor o uslugama povezanima s emisijama s brodova, Glavna uprava za okoliš Europske komisije: Dodjeljivanje, smanjenje i tržišni instrumenti, zadatak 2.a – Električna energija s obale, kolovoz 2005., http://ec.europa.eu/environment/air/pdf/task2_shoreside.pdf . Analiza troškova provodi se za tri luke: Göteborg (Švedska), Juneau i Long Beach (SAD).
    (15) ()Vidi prethodnu bilješku 1.
    (16) ()SL L 283, 31.10.2003., str. 51.
    Top