Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015IR4871

    Mišljenje Europskog odbora regija – Uključivanje dugotrajno nezaposlenih osoba na tržište rada

    SL C 120, 5.4.2016, p. 27–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.4.2016   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 120/27


    Mišljenje Europskog odbora regija – Uključivanje dugotrajno nezaposlenih osoba na tržište rada

    (2016/C 120/07)

    Izvjestitelj:

    Enrico ROSSI (IT/PES), predsjednik regije Toskana

    Referentni dokument:

    Prijedlog preporuke Vijeća o uključivanju dugotrajno nezaposlenih osoba na tržište rada

    COM(2015) 462

    I.   PREPORUKE ZA IZMJENE

    Amandman 1.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 4.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Među onima koji su najizloženiji dugotrajnoj nezaposlenosti nalaze se niskokvalificirane osobe, državljani trećih zemalja, osobe s invaliditetom te manjine u nepovoljnu položaju, kao što su Romi. Prethodno zanimanje isto tako igra važnu ulogu, budući da u nekim državama ključ postojanosti dugotrajne nezaposlenosti leži u sektorskim i cikličnim aspektima.

    Među onima koji su najizloženiji dugotrajnoj nezaposlenosti nalaze se niskokvalificirane osobe, žene (posebice niskokvalificirane žene) i samohrani roditelji, osobe pred odlaskom u mirovinu , državljani trećih zemalja, osobe s invaliditetom ili osobe koje pate od kroničnih bolesti te manjine u nepovoljnu položaju, kao što su Romi. U pogledu dugotrajne nezaposlenosti posebnu važnost imaju i mladi zbog posljedica vezanih uz rizik socijalne marginalizacije, napuštanja školovanja i gubitka proizvodnih kapaciteta društva koji proizlazi iz njihovog nesudjelovanja u tržištu rada. Prethodno zanimanje isto tako igra važnu ulogu, budući da u nekim državama ključ postojanosti dugotrajne nezaposlenosti leži u sektorskim, regionalnim i cikličnim aspektima.

    Amandman 2.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 7.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Potrebno je povećati ulaganje u ljudski kapital, kao i njegovu učinkovitost kako bi se većem broju osoba omogućilo da steknu kvalitetne i bitne kompetencije, rješavajući problem nedostatka vještina i polažući time temelj za nesmetan prijelaz s učenja na rad te za trajnu zapošljivost. Povećanjem uspješnosti i značaja sustava obrazovanja i osposobljavanja smanjit će se broj novonezaposlenih osoba. U tu svrhu modernizaciju sustava obrazovanja i osposobljavanja treba provoditi u skladu s europskim semestrom, strateškim okvirom za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.) (15), Preporukom Europskog parlamenta i Vijeća o ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje (16) te Preporukom Komisije o aktivnom uključivanju osoba isključenih s tržišta rada (17).

    Potrebno je povećati ulaganje u ljudski kapital, kao i njegovu učinkovitost kako bi se većem broju osoba omogućilo da steknu kvalitetne i bitne kompetencije, rješavajući problem nedostatka vještina i polažući time temelj za nesmetan prijelaz s učenja na rad te za trajnu zapošljivost. Povećanjem uspješnosti i značaja sustava obrazovanja i osposobljavanja te službi za zapošljavanje smanjit će se broj novonezaposlenih osoba. Na sličan način, borba protiv napuštanja školovanja, uvrštena među ciljeve strategije Europa 2020., pomoći će u sprečavanju dugotrajne nezaposlenosti jer je napuštanje školovanja jedan od njezinih dubinskih uzroka. U tu svrhu modernizaciju sustava obrazovanja i osposobljavanja treba provoditi u skladu s europskim semestrom, strateškim okvirom za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.) (15), Preporukom Europskog parlamenta i Vijeća o ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje (16) te Preporukom Komisije o aktivnom uključivanju osoba isključenih s tržišta rada (17).

    Amandman 3.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 8.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    U cilju razvijanja usklađene strategije zapošljavanja, u smjernicama za politike zapošljavanja država članica (18) poziva se na znatno smanjivanje dugotrajne i strukturne nezaposlenosti s pomoću sveobuhvatnih strategija koje se međusobno jačaju i koje uključuju aktivnu podršku za povratak na tržište rada prilagođenu potrebama.

    U cilju razvijanja usklađene strategije zapošljavanja, u smjernicama za politike zapošljavanja država članica (18) poziva se na znatno smanjivanje dugotrajne i strukturne nezaposlenosti s pomoću sveobuhvatnih strategija koje se međusobno jačaju i koje uključuju aktivnu i uključivu podršku za povratak na tržište rada prilagođenu potrebama.

    Obrazloženje

    Nužno je promicati socijalnu uključenost.

    Amandman 4.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 9.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    U smjernicama se poziva države članice na promicanje zapošljivosti ulaganjem u ljudski kapital, s pomoću primjerenih i učinkovitih sustava obrazovanja i osposobljavanja kojima bi se omogućilo podizanje razine vještina radne snage. Nadalje, u smjernicama se posebno poziva države članice na poticanje upotrebe sustava učenja kroz rad kao što je dvojno učenje i na nadogradnju stručnog osposobljavanja. U smjernicama se od država članica općenitije zahtijeva da uzmu u obzir načela fleksigurnosti i podupru mjere aktivnog tržišta rada povećavanjem učinkovitosti, namjene, dosega, pokrivenosti i međudjelovanja tih mjera s potporom dohotku i pružanjem socijalnih usluga.

    U smjernicama se poziva države članice na promicanje zapošljivosti ulaganjem u ljudski kapital, s pomoću primjerenih i učinkovitih sustava obrazovanja i osposobljavanja kojima bi se omogućilo podizanje razine vještina radne snage. Nadalje, u smjernicama se posebno poziva države članice na poticanje upotrebe sustava učenja kroz rad kao što je dvojno učenje i na nadogradnju stručnog osposobljavanja. U smjernicama se od država članica općenitije zahtijeva da uzmu u obzir načela fleksigurnosti i uključivosti te da podupru aktivne mjere na tržištu rada povećavanjem učinkovitosti, namjene, dosega, pokrivenosti i međudjelovanja tih mjera s potporom dohotku i pružanjem socijalnih usluga.

    Amandman 5.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 10.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Mjere predložene ovom Preporukom trebale bi biti u potpunosti usklađene s preporukama za pojedine države izdanima u okviru europskog semestra, dok njihova provedba treba biti u potpunosti usklađena s pravilima Pakta o stabilnosti i rastu.

    Mjere predložene ovom Preporukom trebale bi biti u potpunosti usklađene s preporukama za pojedine države izdanima u okviru europskog semestra, dok njihova provedba treba biti u potpunosti usklađena s pravilima Pakta o stabilnosti i rastu. No kako bi se u okviru Pakta izbjeglo da neravnoteže među državama izmaknu kontroli te kako bi se na učinkovit način moglo nastaviti sa stabilizacijom europodručja, mogle bi se utvrditi izvanredne mjere, usuglašene i s vremenski ograničenim djelovanjem, kako bi se državama čije su službe za zapošljavanje daleko od standarda koje postavljaju najbolje prakse pomoglo da se prilagode.

    Obrazloženje

    S obzirom na razlike u trenutnom stanju službi za zapošljavanje u raznim državama članicama, potrebno je poduzeti mjere kako bi se osiguralo unapređenje standarda djelovanja u svim državama. Zbog toga preporuka da se strukture prilagode mora biti popraćena utvrđivanjem mehanizama potrebnih za pružanje potpore tim strukturama s obzirom na to da su službe za zapošljavanje obično najslabije baš u državama u kojima je dugotrajna nezaposlenost najveća.

    Amandman 6.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 15.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Potrebno je uložiti više truda kako bi se oni koji su najteže pogođeni dugotrajnom nezaposlenošću uključili na tržište rada. To treba biti popraćeno većim prijavljivanjem službama za zapošljavanje i drugim nadležnim tijelima koji bi mogli riješili problem nedostatne pokrivenosti mjerama potpore.

    Potrebno je uložiti više truda kako bi se oni koji su najteže pogođeni dugotrajnom nezaposlenošću uključili na tržište rada. To treba biti popraćeno većim prijavljivanjem službama za zapošljavanje i drugim nadležnim tijelima koji bi mogli riješili problem nedostatne pokrivenosti mjerama podrške. U cilju poticanja prijavljivanja što većeg broja nezaposlenih osoba službama za zapošljavanje potrebna je posebna komunikacijska i savjetodavna strategija koja bi mogla postati učinkovitija uz pomoć organizacija civilnog društva. No, prijavljivanje službama za zapošljavanje samo po sebi nije dovoljna mjera ako nakon toga službe ne predlažu učinkovit individualizirani program koji će nezaposlenu osobu dovesti do uključivanja na tržište rada; povrh toga, nezaposlene osobe neće biti zainteresirane za prijavljivanje službama za zapošljavanje ako se one ne pokažu djelotvornima. U tom kontekstu potrebno je službe za zapošljavanje učiniti proaktivnijima prema poduzećima.

    Obrazloženje

    Prijavljivanje službama za zapošljavanje svakako iziskuje djelotvornu komunikacijsku strategiju, no mnogo toga ovisi o prepoznatoj sposobnosti službi za zapošljavanje da radnicima nađu posao. Stoga je stvarna sposobnost država da ojačaju postojeće strukture temeljni uvjet i za poticanje nezaposlenih osoba da se prijave.

    Amandman 7.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 17.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Individualiziranim pristupima potpori koja se pruža dugotrajno nezaposlenim osobama trebaju se ukloniti prepreke koje dovode do trajne nezaposlenosti, što se može učiniti ažuriranjem i dopunjavanjem početne procjene provedene pri prijavi. Na taj će način tražitelji zaposlenja biti usmjereni prema uslugama podrške poput savjetovanja o otplati dugova, rehabilitacije, socijalne skrbi, njege starijih, nemoćnih ili bolesnih osoba, integracije useljenika, pomoći za stanovanje i prijevoz, a kojima se uklanjaju prepreke zapošljavanju te tražitelji zaposlenja osposobljavaju za ostvarivanje jasnih ciljeva s pomoću kojih će pronaći posao.

    Individualiziranim pristupima potpori koja se pruža dugotrajno nezaposlenim osobama trebaju se ukloniti prepreke koje dovode do trajne nezaposlenosti, što se može učiniti ažuriranjem i dopunjavanjem početne procjene provedene pri prijavi. Na taj će način tražitelji zaposlenja biti usmjereni prema uslugama podrške poput savjetovanja o otplati dugova, rehabilitacije, socijalne skrbi, njege starijih, nemoćnih ili bolesnih osoba, integracije useljenika, pomoći za stanovanje i prijevoz, a kojima se uklanjaju prepreke zapošljavanju te tražitelji zaposlenja osposobljavaju za ostvarivanje jasnih ciljeva s pomoću kojih će pronaći posao. Trebalo bi razmotriti mogućnost uvođenja obveze prijavljivanja službama za zapošljavanje za dugotrajno nezaposlene osobe koje primaju potporu socijalnih službi.

    Amandman 8.

    Prijedlog preporuke

    Uvodna izjava 20.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Za potrebe ove Preporuke pod ugovorom o uključivanju na tržište rada podrazumijeva se pisani ugovor tražitelja zaposlenja i jedinstvene kontaktne točke s ciljem olakšavanja povratka na tržište rada. Sastavljen kako bi odražavao pojedinačnu situaciju tražitelja zaposlenja, u tom je ugovoru detaljno opisan paket individualiziranih mjera dostupnih na nacionalnoj razini (tržište rada, obrazovanje, osposobljavanje i socijalne službe) te je osmišljen radi pružanja podrške i osnaživanja tražitelja zaposlenja u svladavanju specifičnih prepreka zapošljavanju. U njemu su definirani ciljevi, rokovi, uzajamne odgovornosti i odredbe o preispitivanju te su navedene dostupne aktivne mjere i mjere potpore dohotku, kao i usluge socijalne podrške. Ugovorima o uključivanju na tržište rada povezuje se primitak naknada sa sudjelovanjem u mjerama aktivnog tržišta rada i aktivnostima traženja posla, u skladu s postojećim nacionalnim zakonodavstvom

    Za potrebe ove Preporuke pod ugovorom o uključivanju na tržište rada podrazumijeva se pisani ugovor tražitelja zaposlenja i jedinstvene kontaktne točke s ciljem olakšavanja povratka na tržište rada. Sastavljen kako bi odražavao pojedinačnu situaciju tražitelja zaposlenja, u tom je ugovoru detaljno opisan paket individualiziranih mjera dostupnih na nacionalnoj razini (tržište rada, obrazovanje, osposobljavanje i socijalne službe) te je osmišljen radi pružanja podrške i osnaživanja tražitelja zaposlenja u svladavanju specifičnih prepreka zapošljavanju. U njemu su definirani ciljevi, rokovi, uzajamne odgovornosti i odredbe o preispitivanju te su navedene dostupne aktivne mjere i mjere potpore dohotku, kao i usluge socijalne podrške. Ugovorima o uključivanju na tržište rada povezuje se primitak naknada sa sudjelovanjem u mjerama aktivnog tržišta rada i aktivnostima traženja posla, u skladu s postojećim nacionalnim zakonodavstvom i s ciljem istinske socijalne uključenosti .

    Amandman 9.

    Prijedlog preporuke

    Prvi stavak

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Podupiru prijavljivanje tražitelja zaposlenja i bolje usmjere mjere integracije na tržište rada. Omoguće pojedinačnu procjenu prijavljenim dugotrajno nezaposlenim osobama te da im ponude poseban ugovor o uključivanju na tržište rada nakon najviše 18 mjeseci nezaposlenosti. U tu svrhu:

    Podupiru prijavljivanje tražitelja zaposlenja i bolje usmjere mjere integracije na tržište rada. Omoguće pojedinačnu procjenu prijavljenim dugotrajno nezaposlenim osobama te da im ponude poseban ugovor o uključivanju na tržište rada nakon najviše 18 mjeseci nezaposlenosti. U cilju suzbijanja siromaštva i socijalne isključenosti predvide subvencionirana radna mjesta kao mjeru za ponovno uključivanje na tržište rada. Kad uključivanje nije uspješno treba predvidjeti univerzalne mjere potpore dohotku. U tu svrhu:

    Jačaju postojeće službe za zapošljavanje.

    Amandman 10.

    Prijedlog preporuke

    Prvi stavak – umetnuti novu točku nakon prvog stavka

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Osiguraju strukture službi za zapošljavanje koje su u pogledu broja i kvalifikacija zaposlenika u stanju ispuniti ciljeve preporuke. Standardi za definiranje tih struktura mogli bi u određenoj mjeri proizaći iz rezultata rada Europske mreže javnih službi za zapošljavanje. Potrebno je, dakle, odrediti resurse potrebne za prilagođavanje postojećih struktura te utvrditi kako i gdje iznaći te resurse, upućivanjem na postojeće mogućnosti sufinanciranja, kao što su Uredba (EU) br. 1301/2013 o EFRR-u i Uredba (EU) br. 1304/2013 o ESF-u, ne isključujući mogućnost razmatranja rješenja na europskoj razini koja bi uključivala dodjelu sredstava iz europskih fondova namijenjenih isključivo tome cilju, imajući u vidu činjenicu da je smanjenje dugotrajne nezaposlenosti temeljni strateški cilj cijele Europske unije. Financijska potpora mogla bi biti uvjetovana provedbom dodatnih organizacijskih reformi sustava službi za zapošljavanje u okviru europskog semestra u državama u kojima Komisija i Vijeće smatraju da su takve reforme potrebne.

    Obrazloženje

    S obzirom na razlike u trenutnom stanju službi za zapošljavanje u raznim državama članicama, potrebno je poduzeti mjere kako bi se osiguralo unapređenje standarda djelovanja u svim državama. Zbog toga preporuka da se strukture prilagode mora biti popraćena utvrđivanjem mehanizama potrebnih za potporu tim strukturama s obzirom na to da su službe za zapošljavanje obično najslabije baš u državama u kojima je dugotrajna nezaposlenost najveća. Uredbama o EFRR-u i ESF-u predviđaju se mogućnosti sufinanciranja za ulaganja u (modernizaciju) institucije tržišta rada i/ili njihovo moderniziranje.

    Amandman 11.

    Prijedlog preporuke

    Treći stavak

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Pojedinačna procjena i pojedinačni pristup

    Službe za zapošljavanje u suradnji s drugim partnerima koji podržavaju uključivanje na tržište rada pružaju individualno savjetovanje onima kojima je to potrebno .

    Pojedinačna procjena i pojedinačni pristup

    Službe za zapošljavanje u suradnji s drugim partnerima koji podržavaju uključivanje na tržište rada, te uz privatne agencije za zapošljavanje i ovlaštene agencije za zapošljavanje, pružaju individualno savjetovanje dionicima.

    (2)

    Osiguravaju da se svim dugotrajno nezaposlenim osobama ponudi pojedinačna procjena i savjetovanje najkasnije 18 mjeseci nakon njihova prestanka s radom. Procjenom bi trebali biti obuhvaćene njihove mogućnosti zapošljavanja, zapreke zapošljavanju i prethodna nastojanja u pronalasku posla.

    (2)

    Osiguravaju da se svim dugotrajno nezaposlenim osobama ponudi pojedinačna procjena i savjetovanje najkasnije 18 mjeseci nakon njihova prestanka s radom. Procjenom bi trebali biti obuhvaćene njihove mogućnosti zapošljavanja, zapreke zapošljavanju i prethodna nastojanja u pronalasku posla.

    Obrazloženje

    Privatne agencije za zapošljavanje te ovlaštene agencije za zapošljavanje također imaju svoju ulogu.

    Amandman 12.

    Prijedlog preporuke

    Šesti stavak

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Prijavljenim dugotrajno nezaposlenim osobama koje nisu obuhvaćene Jamstvom za mlade nudi se ugovor o uključivanju na tržište rada nakon najviše 18 mjeseci nezaposlenosti. U tom bi ugovoru trebala barem biti iznesena ponuda individualne usluge s ciljem pronalaska posla i navedena jedinstvena kontaktna točka.

    Prijavljenim dugotrajno nezaposlenim osobama koje nisu obuhvaćene Jamstvom za mlade nudi se ugovor o uključivanju na tržište rada u roku od 18 mjeseci od početka razdoblja nezaposlenosti. U tom bi ugovoru trebala barem biti iznesena ponuda individualne usluge s ciljem pronalaska posla i navedena jedinstvena kontaktna točka. Ugovori o uključivanju na tržište rada moraju se izraditi u aktivnoj interakciji s nezaposlenom osobom, kako bi ta osoba preuzela glavnu ulogu i dio odgovornosti.

    Obrazloženje

    Bilo bi uputno osigurati mjere koje se tiču nezaposlenih osoba i prije isteka prvih 12 mjeseci nezaposlenosti (nakon čega osoba postaje dugotrajno nezaposlena). Također bi trebalo predvidjeti aktivnije sudjelovanje nezaposlene osobe u definiranju svog profila i svojih mogućnosti, među ostalim kako bi se ta osoba više obvezala na prihvaćanje mogućih prijedloga za osposobljavanje ili rad.

    Amandman 13.

    Prijedlog preporuke

    Točka 7.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Uspostave partnerske odnose između poslodavaca, socijalnih partnera, službi za zapošljavanje, državnih tijela i socijalnih službi kako bi zajamčile da su ponude prilagođene stvarnim potrebama poduzeća i poslodavaca.

    Uspostave partnerske odnose između socijalnih partnera, službi za zapošljavanje, državnih tijela i socijalnih službi kako bi zajamčile da su ponude prilagođene stvarnim potrebama poduzeća i poslodavaca.

    Amandman 14.

    Prijedlog preporuke

    Točka 8.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Razviju usluge za poslodavce, poput pregleda slobodnih radnih mjesta, podrške pri zapošljavanju, mentorstva novozaposlenih i osposobljavanja kroz rad te podrške nakon zapošljavanja kako bi olakšale profesionalnu reintegraciju dugotrajno nezaposlenih osoba.

    Razviju usluge za poslodavce, poput pregleda slobodnih radnih mjesta, podrške pri zapošljavanju, mentorstva novozaposlenih i osposobljavanja kroz rad te podrške nakon zapošljavanja kako bi olakšale profesionalnu reintegraciju dugotrajno nezaposlenih osoba , uz iskorištavanje, prema potrebi, postojećih aktivnih politika zapošljavanja koje su usmjerene na tu ciljnu skupinu.

    Obrazloženje

    Istaknuti važnost aktivnih politika zapošljavanja.

    Amandman 15.

    Prijedlog preporuke

    Točka 9. – dodati novu točku

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Pojačaju integraciju pri korištenju strukturnih fondova, primjerice povezivanjem mjera za osposobljavanje koje se financiraju iz Europskog socijalnog fonda (ESF) s mjerama usmjerenim na potporu rastu i inovacijama, koje se financiraju iz drugih strukturnih fondova. Konkretno, mogli bi se predvidjeti posebni poticaji za poduzeća koja zapošljavaju dugotrajno nezaposlene osobe. Za osposobljavanje tih osoba mogla bi se koristiti sredstva ESF-a. Od država članica i regija se zahtijeva da preispitaju mogućnost financiranja tijela koja potiču projekte koji kombiniraju razne strukturne fondove, prema potrebi i uz pomoć sredstava iz „pričuve za uspješnost”.

    Obrazloženje

    Budući da je uključivanje dugotrajno nezaposlenih osoba na tržište rada samo po sebi teže, potrebno je na najbolji način iskoristiti strukturne fondove za poticanje potražnje nagrađivanjem poduzeća koja pri zapošljavanju odabiru dugotrajno nezaposlene osobe čije bi se osposobljavanje moglo poduprijeti sredstvima Europskog socijalnog fonda.

    Amandman 16.

    Prijedlog preporuke

    Točka 10. – dodati novu točku nakon „OVIME PREPORUČUJE KOMISIJI DA:”

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Izradi ex ante analizu aktivnih politika zapošljavanja posebno usmjerenih na dugotrajno nezaposlene osobe u cilju uvođenja posebnih mjera u državama članicama. Nadalje, da ojača analizu aktivnih politika u kombinaciji s radom za opće dobro i potporom dohotku u cilju povezivanja inicijativa za zapošljavanje sa stjecanjem vještina koje su korisne na tržištu rada. Aktivnom politikom u vezi s radom za opće dobro trebaju upravljati javne službe za zapošljavanje.

    Obrazloženje

    Preporučiti ex ante analizu aktivnih politika zapošljavanja. Ojačati mjere aktivne politike tako da ih se poveže kako s ugovorima/sporazumima o uključivanju na tržište rada tako i s eventualnim radom za opće dobro u svrhu stjecanja stručnih vještina korisnih na tržištu rada nakon isteka rada za opće dobro.

    Amandman 17.

    Prijedlog preporuke

    Točka 10. – dodati novu točku nakon „OVIME PREPORUČUJE KOMISIJI DA:”

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Na temelju prijedloga Europske mreže javnih službi za zapošljavanje (koja je uspostavljena Odlukom br. 573/2014/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014.), izradi preporuke za kvalitativne i kvantitativne standarde koje službe za zapošljavanje u svim državama trebaju postići te predvidi dodjelu sredstava EU-a za jačanje službi za zapošljavanje.

    Obrazloženje

    Države članice trebale bi organizirati svoje službe za zapošljavanje kako bi se borile protiv strukturne nezaposlenosti koristeći sredstva ESF-a na najbolji način. Dodatna nezaposlenost uzrokovana ciklusom krize mogla bi se suzbijati uz pomoć zajedničkih sredstava kojima mogu pristupiti sve države, bez obzira na stopu strukturne nezaposlenosti. To bi omogućilo stabilizaciju ciklusa što bi u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju donijelo korist svim državama.

    Amandman 18.

    Prijedlog preporuke

    Točka 10. – dodati novu točku nakon „OVIME PREPORUČUJE KOMISIJI DA:”

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Utvrdi razliku između strukturne nezaposlenosti (za koju bi se svaka država trebala osloniti na vlastita sredstva ili na sredstva ESF-a u okviru tematskog cilja „jačanje institucionalnih kapaciteta”) i nezaposlenosti uvjetovane dubljim i produženim fazama recesije koje dovode do znatnog porasta stope nezaposlenosti te time povećavaju pritisak na službe za zapošljavanje.

    Na temelju prethodno utvrđenih standarda, utvrdi potrebe za privremenim jačanjem postojećih struktura kako bi se one mogle nositi sa šokovima uvjetovanim negativnim gospodarskim okolnostima.

    Prilikom revizije tijekom provedbe višegodišnjeg financijskog okvira procijeni mogućnost pokrivanja dodatnih troškova. Iznađena rješenja trebala bi biti uvjetovana usvajanjem i provedbom reformi usmjerenih na povećanje učinkovitosti javnih i privatnih službi za zapošljavanje u državama članicama, kada i kako je to utvrđeno u preporukama za pojedine države u okviru europskog semestra.

    Amandman 19.

    Prijedlog preporuke

    Točka 10. – dodati novu točku nakon „OVIME PREPORUČUJE KOMISIJI DA:”

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Potiče povezivanje mjera za potporu dugotrajno nezaposlenim osobama s univerzalnijim mjerama za suzbijanje siromaštva na način da se, kad cilj uključivanja na tržište rada nije postignut, a potpore za nezaposlene pomanjkavaju, nezaposlenoj osobi ipak osigura minimalni dohodak (naravno, samo kad postoje dokazani uvjeti siromaštva), pri čemu bi se taj dohodak uvjetovao prihvaćanjem privremenog rada za opće dobro koji služi osposobljavanju usmjerenom na ponovno uključivanje nezaposlene osobe u svijet rada i jamči socijalnu uključenost.

    Obrazloženje

    Kada se dugotrajno nezaposlena osoba ne uspije uključiti u svijet rada, potrebno je pronaći odgovarajuća rješenja kako bi se izbjegao rizik da se ta osoba, nakon prestanka primanja potpore za nezaposlene, nađe u uvjetima marginalizacije i siromaštva, što bi predstavljalo trošak za društvo i opasnost za socijalnu i gospodarsku koheziju.

    Amandman 20.

    Prijedlog preporuke

    Točka 15.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    U suradnji s državama članicama te nakon savjetovanja sa zainteresiranim stranama, ocijeni mjere poduzete kao odgovor na ovu Preporuku i do …[tri godine nakon donošenja Preporuke] izvijesti Vijeće o stečenom znanju.

    U suradnji s državama članicama te nakon savjetovanja sa zainteresiranim stranama, ocijeni mjere poduzete kao odgovor na ovu Preporuku , posebice:

    da podupire napore koje države članice ulažu u modernizaciju sustava socijalne zaštite radi uspostavljanja europskog sustava osiguranja protiv dugotrajne nezaposlenosti na temelju zajedničkih gospodarskih i financijskih pokazatelja,

    uz to, prilikom revizije višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2014. – 2020., procijeni prioritete za koje je potrebno izdvojiti sredstva EU-a kako bi se nastavile provoditi mjere predviđene Garancijom za mlade i donijele primjerenije mjere za suzbijanje dugotrajne nezaposlenosti putem izvanrednih inicijativa kao što je stvaranje ad hoc fonda (jamstvenog fonda za odrasle prema modelu Garancije za mlade) kako bi se suzbila dugotrajna nezaposlenost,

    i do …[tri godine nakon donošenja preporuke] izvijesti Vijeće o stečenom znanju.

    Obrazloženje

    Dugotrajna nezaposlenost samo je dio šireg problema siromaštva, koji za sobom povlači posebno teške gospodarske i socijalne posljedice. Stoga je nužno da mjere na koje se poziva u preporuci obuhvate i potporu za siromašne, zbog čega je nužno pozvati sve države koje to još možda nisu učinile da usvoje te mjere.

    II.   PREPORUKE O POLITIKAMA

    EUROPSKI ODBOR REGIJA,

    Uvodne napomene

    1.

    uzima u obzir potrebe da se Prijedlogom preporuke poštuju načela supsidijarnosti i proporcionalnosti te pozdravlja činjenicu da se tekst bavi problemom gospodarskim i društvenim posljedicama dugotrajne nezaposlenosti. Prema izvješću petorice predsjednika „Dovršetak europske ekonomske i monetarne unije”, dugotrajna nezaposlenost „jedan je od glavnih razloga nejednakosti i socijalne isključenosti. […] Zato su od ključne važnosti tržišta rada na kojima se promiče visoka razina zaposlenosti i na kojima je moguće ublažiti šokove bez stvaranja prekomjerne nezaposlenosti […]”;

    2.

    uočava važnost činjenice da se Prijedlogom nastoji ponovo uključiti nezaposlene osobe u svijet rada te da se službama za zapošljavanje daje zadatak da se pobrinu o nezaposlenoj osobi uz sudjelovanje poduzeća i društvenih dionika te javnog sektora kako bi se potaknulo njihovo uključivanje;

    3.

    ističe važnost koja se pridaje instrumentima upravljanja sustavom te je prepoznaje kao dio strategije jedinstvenih kontaktnih mjesta;

    4.

    naglašava važnost suzbijanja dugotrajne nezaposlenosti kako bi se omogućilo ispravno funkcioniranje lokalnog gospodarstva; ističe da dugotrajna nezaposlenost nije održiva i podsjeća na važnost predviđanja potreba za određenim kompetencijama te usklađivanja tih kompetencija s potrebama tržišta rada; U područjima gdje postoji znatna neusklađenost ili manjak vještina potrebno je pojačati programe osposobljavanja kako bi se razvile potrebne vještine. Poseban naglasak treba staviti na poboljšanje jezičnih vještina nezaposlenih migranata i tražitelja azila;

    5.

    napominje da Prijedlog sadrži važne implikacije za suzbijanje siromaštva, što je i dalje jedan od ciljeva strategije Europa 2020. koje je najteže ostvariti zbog posljedica gospodarske krize.

    Opće napomene

    U tom kontekstu Odbor ipak napominje da se čini da su u Prijedlogu zanemareni neki elementi, a posebice:

    6.

    podsjeća na nužnost povećanja učinkovitosti i djelotvornosti javnih službi za zapošljavanje; u Prijedlogu preporuke predlaže se samo veća koordinacija mjera potpore koje ipak ostaju u nadležnosti pojedinačnih država, a ne pridaje se dovoljno pozornosti postojećim razlikama u pogledu razmjera problema i opremljenosti struktura koje bi se njime trebale baviti, kao što je već bio slučaj s provođenjem Jamstva za mlade. U mnogim se državama stoga traži znatno jačanje službi za zapošljavanje. Kao primjer te velike razlike, odnos između osoblja koje radi u službama za zapošljavanje i aktivnog stanovništva u Njemačkoj je 1:400, u Francuskoj 1:600, a u Italiji 1:3 000;

    7.

    stoga preporučuje jačanje suradnje s privatnim službama za zapošljavanje i angažiranje agencija za privremeno zapošljavanje u slučaju da javne službe za zapošljavanje nisu u dovoljnoj mjeri kadre pružiti savjete i pomoći dugotrajno nezaposlenim osobama;

    8.

    zalaže se za užu suradnju među državama članicama i regijama kako bi se stopa nezaposlenosti u EU-u što učinkovitije smanjila pridavanjem veće važnosti toj vrsti programa u medijima. Tako bi, primjerice, mreža EURES mogla – putem reklamne kampanje na televiziji, internetu ili u drugim masovnim medijima – doprinijeti tome da osobe koje traže posao u inozemstvu raspolažu najnovijim informacijama o mogućnostima zapošljavanja; stoga preporučuje da se uspostavi međunarodna suradnja službi za zapošljavanje i drugih socijalnih službi kako bi se osigurala učinkovitija i brža razmjena informacija i podataka;

    9.

    naglašava potrebu da se utvrde sredstva potrebna za prilagodbu najboljim praksama. To se može napraviti korištenjem rezultata rada Europske mreže javnih službi za zapošljavanje (Odluka 573/2014/EU), procjenom financijskih sredstava potrebnih da bi sve države usvojile utvrđene standarde i predlaganjem načina na koji bi svaka država mogla uložiti napore za popunjavanje manjkavosti;

    10.

    podsjeća na uputnost razlikovanja strukturne sastavnice nezaposlenosti od dinamičke sastavnice uzrokovane određenom fazom u ciklusu krize. Službama za zapošljavanje (koje su organizirane kako bi reagirale na prvu sastavnicu) potrebno je omogućiti da se brzo prilagode dodatnim potrebama koje nameću posebno negativni gospodarski ciklusi. Troškove za prilagodbu postojećih struktura tim potrebama trebale bi snositi države članice, koje se pritom mogu koristiti sredstvima iz EFRR-a i ESF-a (u okviru tematskog cilja „jačanje institucionalnih kapaciteta”). U sklopu revizije tijekom provedbe višegodišnjeg financijskog okvira mogu se ocijeniti učinci mjera i preispitati eventualne potrebne prilagodbe propisa EU-a;

    11.

    naglašava važnost ulaganja u ljudski kapital; ipak ističe da su, s obzirom na to da su ta ulaganja dugoročna, poduzeća sklona davati prednost mladima i onima koji su nedavno diplomirali, što dovodi do toga da se potencijalni radnici starije ili srednje životne dobi nalaze u nepovoljnom položaju. Borba protiv nezaposlenosti iziskuje poticaje kojima će se nezaposlene osobe starije ili srednje životne dobi potaknuti da se prekvalificiraju te kojima će se osigurati da zapošljavanje tih osoba bude u interesu privatnog i javnog sektora. U cilju sprečavanja dugotrajne nezaposlenosti jednako je važno promicati cjeloživotno učenje usmjereno na prekvalifikaciju postojeće radne snage i nekvalificiranih radnika;

    12.

    naglašava da bi se tom mogućom modernizacijom službi za zapošljavanje moglo pridonijeti smanjenju dugotrajne nezaposlenosti, a isto tako i kratkotrajne nezaposlenosti i nezaposlenosti mladih;

    13.

    napominje da je predložena modernizacija službi za zapošljavanje dug i složen postupak, posebice u državama članicama čiji je postojeći sustav krut i birokratski. Dobro funkcioniranje jedinstvenih kontaktnih točaka uvelike ovisi o fleksibilnosti dotičnih institucija te o primjerenom i brzom širenju informacija. Te kontaktne točke mogle bi osigurati pripremu personaliziranih usluga, no treba voditi računa o tome da bi, ovisno o broju osoba koje traže posao, taj zadatak mogao predstavljati znatno administrativno opterećenje. Međutim, te kontaktne točke trebaju raspolagati primjereno kvalificiranim osobljem koje će biti u stanju ne samo proslijediti postojeće ponude već i procijeniti osobnost tražitelja posla i njihove glavne kompetencije. Stoga poziva države članice da pri uspostavi tih mehanizama vode računa o tim faktorima;

    14.

    podsjeća na potrebu da se poduzmu odlučnije mjere na polju potražnje s obzirom na to da je u trenucima stagnacije u potražnji za radnom snagom nezaposlenim osobama teško naći zaposlenje, čak i uz pomoć individualiziranih programa za osposobljavanje. U tom kontekstu, premda cijeni smjernice sadržane u Prijedlogu preporuke za jačanje odnosa s poslodavcima, smatra da bi u cilju jačanja potražnje za radnom snagom bilo korisno pokrenuti integraciju strukturnih fondova. U okviru Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR-a) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR-a), tj. fondova namijenjenih poduzećima koja mogu predložiti inovativne projekte čiji je cilj povećati konkurentnost sustava, često se predviđa mogućnost zapošljavanja osoba s odgovarajućim kvalifikacijama. U tim slučajevima, povezanost s aktivnostima osposobljavanja koje se financiraju iz ESF-a mogla bi potaknuti ponovno uključivanje nezaposlenih osoba na tržište rada. Države članice trebale bi poticati integrirano korištenje fondova, među ostalim putem pojednostavljenja korištenja za MSP-ove i putem korištenja pričuve za uspješnost;

    15.

    budući da su dugotrajno nezaposlene osobe u slučaju neuspješnog postupka uključivanja na tržište rada i nakon isteka potpore za nezaposlene izložene opasnosti marginalizacije, napominje da je od presudne važnosti da svaka država predvidi mjere za suzbijanje siromaštva u skladu sa smjernicama koje je Europska komisija već definirala u Preporuci Komisije od 3. listopada 2008. o aktivnom uključenju osoba isključenih iz tržišta rada (2008/867/EZ), a koja je preuzeta u Komunikaciji Komisije „Ususret socijalnom ulaganju za rast i koheziju” (COM(2013) 083 završna verzija). OR se nada da će države članice doista provesti preporuke Europske komisije;

    16.

    povrh toga, podsjeća na potrebu da se pristup mogućim mjerama za potporu siromašnima uvjetuje prihvaćanjem rada za opće dobro na ograničeno razdoblje i, uz to, u okviru postupka osposobljavanja čiji je cilj ponovno uključivanje na tržište rada;

    17.

    naglašava da izobrazba s ciljem ponovnog zapošljavanja mora biti organizirana u bliskoj suradnji sa zainteresiranim institucijama kako bi države članice mogle postići što bolje rezultate na svim razinama te kako bi se smanjile profesionalna i društvena izolacija i razina siromaštva. Skreće pozornost na činjenicu da takve mjere imaju pozitivan učinak jer potiču europske građane koji su otišli raditi u drugu državu članicu zbog gospodarskih razloga te kako bi osigurali sredstva za život da se vrate u državu podrijetla. Kako se na lokalnom tržištu rada poboljšavaju mogućnosti za pronalaženje posla i sredstava za život tako bi se ekonomske migracije trebale smanjivati;

    18.

    naglašava središnju ulogu regija i lokalnih tijela vlasti s obzirom na to da oni po svojoj prirodi imaju glavnu ulogu u postupku unapređenja službi za zapošljavanje, kao i zbog toga što u mnogim državama članicama planiranje i provedba vezani uz strukturne fondove spadaju u njihovu nadležnost. Pored toga, lokalne i regionalne vlasti mogu imati važnu ulogu u organizaciji i provedbi strukovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, s obzirom na to da u brojnim regijama, a posebice selima, ne postoje centri za osposobljavanje namijenjeni i odraslim osobama. Uloga lokalnih i regionalnih vlasti tim je važnija što one raspolažu informacijama o lokalnom tržištu rada i održavaju veze s lokalnim poduzećima koja mogu potaknuti praktično strukovno obrazovanje. Osim toga, osobe koje žele sudjelovati u obrazovanju odraslih ili strukovnom osposobljavanju moraju, tijekom više mjeseci, biti spremne putovati. To uzrokuje dodatne troškove, koji – za nezaposlenu osobu koja prima tek malu pomoć ili čak ne prima nikakvu nadoknadu – predstavlja veliko opterećenje;

    19.

    stoga zahtijeva da se u Prijedlogu preporuke Komisije u većoj mjeri uzme u obzir regionalna dimenzija tog problema te poziva Vijeće da razmotri ključnu ulogu koju lokalne i regionalne vlasti mogu imati u poboljšanju učinkovitosti službi za zapošljavanje.

    Bruxelles, 10. veljače 2016.

    Predsjednik Europskog odbora regija

    Markku MARKKULA


    (15)  Zaključci Vijeća od 12. svibnja 2009. o strateškom okviru za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.).

    (16)  Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje.

    (17)  C(2008) 5737.

    (15)  Zaključci Vijeća od 12. svibnja 2009. o strateškom okviru za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.).

    (16)  Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje.

    (17)  C(2008) 5737.

    (18)  COM(2015) 098.

    (18)  COM(2015) 098.


    Top