Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0572

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI Stanje energetske unije 2015.

COM/2015/0572 final

Bruxelles, 18.11.2015.

COM(2015) 572 final

KOMUNIKACIJA KOMISIJE

Stanje energetske unije 2015.

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


1.    Uvod

Komunikacijom Europske komisije „Okvirna strategija za otpornu energetsku uniju s naprednom klimatskom politikom” 1 uvedena je nova dinamika pri prijelazu na niskougljično, sigurno i konkurentno gospodarstvo. Kako bi se ta dinamika održala, u ovom prvom izvješću o stanju energetske unije 2 razmatra se napredak u proteklih devet mjeseci i određuju se ključne točke koje iziskuju posebnu političku pozornost u 2016., ključnoj godini za provedbu energetske unije 3 . 

Za nekoliko će se dana svjetski čelnici sastati u Parizu da se dogovore o načinima borbe protiv jednog od najvećih izazova čovječanstva: klimatskih promjena. U izvješću o stanju energetske unije ističe se doprinos Europe pregovorima u Parizu uz poseban naglasak na daljnjim koracima i praćenju. Europa i nakon Pariške konferencije treba zadržati vodeću ulogu u prijelazu na niskougljično gospodarstvo provedbom ciljeva u području klime i energetike za 2030. te dosljednom diplomacijom u tom području kako bi se osiguralo da sve države ispunjavaju svoje obveze.

Za taj prijelaz postoje jaki poslovni razlozi; vodeća europska poduzeća mijenjaju svoje poslovne modele. Upotrebom energije iz obnovljivih izvora i povećanjem energetske učinkovitosti u Europi se stvaraju nova radna mjesta koja iziskuju nove vještine i ulaganja. Mnoge promjene povezane s tim prijelazom odvijat će se u gradovima i općinama; kada naši gradovi postanu pametni, time će postati i ključni čimbenici za ostvarenje održivih energetskih politika EU-a.

Tržišta električne energije i plina još uvijek ne funkcioniraju kako treba. Za uspješan i socijalno pravedan prijelaz na niskougljično gospodarstvo i društvo građani bi morali preuzeti veću odgovornost, iskoristiti nove tehnologije i veću konkurenciju kako bi smanjili račune i aktivnije sudjelovati na tržištu.

Zbog geopolitičkih zbivanja u našoj neposrednoj blizini energetika je u 2015. ostala pri vrhu ljestvice prioriteta. Za savladavanje tih izazova nerazdvojivo su povezani energetska sigurnost, učinkovitost, razvoj infrastrukture, dovršenje unutarnjeg energetskog tržišta i održivost. Na drugom popisu projekata od zajedničkog interesa navedeni su infrastrukturni projekti koji su hitno potrebni za postizanje naših ciljeva energetske politike.

U izvješću o stanju energetske unije predstavljeni su ključni elementi provedbenog mehanizma koji vode do predvidljivijih, transparentnijih i stabilnijih politika. Smjernicama o integriranim nacionalnim planovima u području energetike i klime pruža se temelj na kojem države članice mogu početi razvijati svoje integrirane planove u području energetike i klime za razdoblje od 2021. do 2030. Predložena metodologija za ključne pokazatelje prvi je korak ka mjerenju i praćenju provedbe energetske unije.

U posljednjih nekoliko mjeseci Komisija je posjetila mnoge države članice kako bi sa širokim krugom dionika raspravljala o energetskoj uniji. Osim toga, održane su i tehničke rasprave sa svim državama članicama. Zahvaljujući tim kontaktima Komisija je uspjela procijeniti stanje energetske unije u svakoj državi članici i utvrditi političke zaključke za svih pet dimenzija energetske unije.

2.    Dekarbonizacija gospodarstva

Ostvareni napredak

Gospodarstvo EU-a trenutačno je najučinkovitije veliko gospodarstvo u pogledu ugljika u svijetu. Osobito je uspješno u razdvajanju gospodarskog rasta od emisija stakleničkih plinova. U razdoblju od 1990. do 2014. ukupni je bruto domaći proizvod EU-a narastao za 46 %, a ukupne emisije stakleničkih plinova smanjile su se za 23 %. Gospodarstvo EU-a jedno je od samo triju velikih gospodarstava 4 u kojima se više od polovine električne energije proizvodi bez stvaranja stakleničkih plinova 5 . 

Jedan od ciljeva strategije energetske unije jest i daljnji odmak od gospodarstva koje se temelji na fosilnim gorivima. Tijekom 2015. postignut je napredak u trima područjima koja su ključna za taj prijelaz: trgovanju emisijama, obnovljivim izvorima energije i daljnjim ulaganjima u niskougljične tehnologije i energetsku učinkovitost.

Sporazumom o uvođenju pričuve za stabilnost tržišta koji će biti na raspolaganju od 2019. ojačat će se sustav EU-a za trgovanje emisijama (ETS). U srpnju 2015. Komisija je predstavila prijedlog za reviziju sustava EU-a za trgovanje emisijama. To je zadnji korak prilagodbe sustava EU-a za trgovanje emisijama kako bi mogao djelovati punom snagom kao glavni europski instrument za postizanje ciljeva u pogledu emisija stakleničkih plinova za 2030. Komisija poziva Europski parlament i Vijeće da daju prednost nastavku rada na tom prijedlogu.

Podržavajući ambiciju da EU preuzme vodeći položaj u svijetu u području obnovljivih izvora energije, Komisija je u srpnju 2015. objavila savjetodavnu komunikaciju o novom modelu tržišta električne energije čiji je glavni cilj priprema tržišta na sve veći udio obnovljivih izvora energije. Obnovljivi izvori energije postaju uobičajen izvor energije. Iz njih se već danas zadovoljavaju potrebe za energijom 78 milijuna Europljana, dok je EU na dobrom putu da postigne cilj od 20 % konačne potrošnje energije iz obnovljivih izvora do 2020.

Za prijelaz na niskougljično gospodarstvo bit će potrebna znatna ulaganja, osobito u elektroenergetske mreže, proizvodnju energije, energetsku učinkovitost i inovacije 6 . Proračunom EU-a pridonosi se ostvarivanju tog pomaka uključivanjem ciljeva u području klime u sve relevantne političke inicijative i osiguravanjem da najmanje 20 % proračuna EU-a za razdoblje od 2014. do 2020. bude povezano s klimom. Za to će u razdoblju od 2014. do 2020. biti izdvojeno oko 180 milijardi EUR. Više od 110 milijardi EUR stavljeno je na raspolaganje u okviru europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESIF). Nadalje, projekti u području održivih izvora energije bili su jedni od prvih projekata odobrenih za jamstvo Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSU), osobito u Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Španjolskoj i Ujedinjenoj Kraljevini.

Na temelju energetskog i klimatskog okvira Komisije do 2030. u ožujku 2015. EU je iznio obvezujući cilj smanjenja domaćih emisija stakleničkih plinova na razini cijelog gospodarstva za barem 40 % do 2030. u odnosu na razine iz 1990. U rujnu 2015. EU je usuglasio svoje stajalište za konferenciju o klimi u Parizu (COP21) 7 . Potvrdio je svoju spremnost da pregovara o ambicioznom, obvezujućem i transparentnom globalnom klimatskom dogovoru koji bi jasno odredio put ka ograničavanju rasta prosječne globalne temperature na manje od 2 °C. U trenutku donošenja ovog izvješća o stanju energetske unije više od 160 država, koje proizvode više od 90 % trenutačnih globalnih emisija, predstavilo je svoje predviđene i na nacionalnoj razini određene doprinose (INDC). Opseg je tih doprinosa bez presedana i dovest će do znatnog smanjenja emisija diljem svijeta, čime će se prijeći s „djelovanja nekolicine” u skladu s Kyotskim protokolom na „djelovanje svih”.

Za postizanje tih ciljeva bit će potrebne daljnje odlučne mjere na lokalnoj razini. Imajući na umu taj cilj, Komisija je 15. listopada 2015. sazvala predstavnike iz gradova kako bi pokrenula novi sporazum gradonačelnika kojim bi se obuhvatili ublažavanje klimatskih promjena i inicijative za prilagodbu. Pokretanjem globalnog sporazuma gradonačelnika potaknut će se djelovanje lokalnih vlasti diljem svijeta, uključujući u regijama koje dosad nisu bile uključene.

Više od 4 000 poduzeća također će se obvezati na poduzimanje mjera do početka konferencije u Parizu. Ispunjavanje tih obveza na terenu nudi značajne poslovne prilike za inovativna poduzeća iz EU-a te se stvaraju radna mjesta i rast u EU-u. 

Sljedeći koraci

Odmah nakon konferencije o klimi u Parizu sve će države morati pretočiti svoje preuzete obveze u konkretne mjere politike. U prvoj polovici 2016. Komisija stoga namjerava iznijeti prijedloge za provedbu cilja smanjenja emisija koje nisu dio ETS-a za 30 % u usporedbi s 2005. postavljanjem nacionalnih ciljeva u pogledu smanjenja emisija stakleničkih plinova i uključivanjem sektora korištenja i prenamjene zemljišta te šumarstva.

Budući da promet uzrokuje oko trećinu emisija stakleničkih plinova u sektorima koji nisu dio ETS-a, Komisija predviđa komunikaciju o mjerama potrebnima za dekarbonizaciju svih vrsta prometa. To bi trebalo biti popraćeno prijedlozima o standardima u pogledu emisija CO2 za automobile i kombije, o praćenju teških teretnih vozila, o pravednim i učinkovitim cijenama te o pravilima pristupa tržištu za cestovni promet.

Djelotvorna provedba regulatornih standarda ključni je element u smanjivanju emisija iz cestovnog prometa. Sustavi za ispitivanje znatno su podcijenili emisije stakleničkih plinova i nekih tvari koje onečišćuju zrak. U tom kontekstu Komisija priprema prijedlog za primjenu svjetski usklađenog ispitnog postupka za laka osobna i gospodarska vozila (WLTP) u EU-u 8 . Nakon njegova stupanja na snagu 2017. bit će dostupne točnije informacije o emisijama CO2 i o potrošnji goriva. Nadalje, ispitivanja stvarnih emisija tijekom vožnje za mjerenje emisija tvari koje onečišćuju zrak iz vozila na dizelski pogon bit će obvezna od 2017. kako bi se djelotvorno smanjile njihove emisije dušikovih oksida (NOx) 9 . Osim toga, Komisija priprema prijedloge za jačanje sustava homologacije i nadzora tržišta te za veću neovisnost ispitivanja vozila.

Novom direktivom o energiji iz obnovljivih izvora i politikom održivosti bioenergije za 2030., koje će se predstaviti 2016., trebao bi se pružiti pravi okvir za postizanje obvezujućeg cilja na razini EU-a od najmanje 27 % energije iz obnovljivih izvora do 2030. Njime će se utvrditi politike i mjere EU-a koje bi trebale, zajedno s doprinosima država članica opisanima u njihovim nacionalnim energetskim i klimatskim planovima, osigurati postizanje tog cilja. Kako bi se donijeli pravi poticaji za dekarbonizaciju, zalagat ćemo se i za postupno ukidanje subvencija za fosilna goriva.

Politički zaključci na razini država članica, regionalnoj razini i razini EU-a:

EU je na dobrom putu da ostvari svoje ciljeve za 2020. u pogledu emisija stakleničkih plinova (–20 % do 2020. u usporedbi s 1990.). Emisije u EU-u 2014. bile su 23 % ispod razina iz 1990. te se, prema najnovijim projekcijama koje su podnijele države članice, očekuje da će 2020. emisije biti 24 % niže u odnosu na 1990.

Očekuje se da će 24 države članice postojećim politikama i mjerama ispuniti svoje nacionalne ciljeve za 2020. za emisije koje nisu dio ETS-a. Četiri države članice (Irska, Luksemburg, Belgija i Austrija) morat će uložiti dodatne napore kako bi postigle svoje ciljeve za 2020. za sektore koji nisu dio ETS-a ili iskoristiti postojeće fleksibilne mogućnosti koje nudi Odluka o raspodjeli tereta 10 .

S obzirom na energiju iz obnovljivih izvora, EU je na dobrom putu da ostvari cilj za 2020. Uz izuzetak triju država (Luksemburga, Nizozemske i Ujedinjene Kraljevine) sve su države članice postigle svoj privremeni cilj za 2013./2014. na temelju podataka iz 2013. 11 Neke države članice, tj. Francuska, Luksemburg, Malta, Nizozemska i Ujedinjena Kraljevina te u manjoj mjeri Belgija i Španjolska, trebale bi procijeniti jesu li njihove politike i alati dovoljni i učinkoviti za postizanje ciljeva u području energije iz obnovljivih izvora. Postizanje ciljeva u području energije iz obnovljivih izvora do 2020. nije izvjesno ni u slučaju Mađarske i Poljske. Ostalih devetnaest država članica moglo bi premašiti, neke od njih i znatno, svoje ciljeve u području energije iz obnovljivih izvora. Sve veći udio energije iz obnovljivih izvora pomaže jačanju energetske sigurnosti Europe.

Nadalje, potrebni su daljnji napori u velikoj većini država članica da se osigura bolje uključivanje energije iz obnovljivih izvora na tržište i osobito dosljednost između programa potpore i funkcioniranja tržišta električne energije. Sve države članice moraju osigurati poštovanje novih smjernica o državnim potporama za okoliš i energetiku, uključujući temeljni zahtjev za dodjelu potpora u konkurentnom natječajnom postupku na temelju jasnih, transparentnih i nediskriminirajućih kriterija i za približavanje obnovljivih izvora energije tržištu.

Švedska je zasad jedina država članica koja se uključila u mehanizam suradnje s drugom državom (Norveškom) u pogledu energije iz obnovljivih izvora. Ohrabrujuće je širenje regionalnih foruma kao što je plan za međusobno povezivanje baltičkog energetskog tržišta (BEMIP) kako bi se obuhvatila suradnja država članica u području energije iz obnovljivih izvora. Potrebno je više takvih regionalnih inicijativa, primjerice na području sjevernih mora i Sredozemlja.

3.    Energetska učinkovitost kao doprinos umjerenosti energetske potražnje

Ostvareni napredak

Kako bi se postigla ambiciozna razina energetske učinkovitosti do 2030., Komisija je počela uspostavljati sredstva i instrumente kojima se energetska učinkovitost tretira kao zaseban izvor energije. Komisija je u srpnju 2015. kao prvi korak predložila reviziju Direktive o označivanju energetske učinkovitosti 12 . Tim se prijedlogom povećava djelotvornost postojeće pravne stečevine o označivanju energetske učinkovitosti i jača se njezina provedba. U 2015. na snagu je stupio i niz mjera za ekološki dizajn i označivanje energetske učinkovitosti koje bi mogle dodatno smanjiti potrošnju energije u kućanstvima, a time i račune. Do kraja godine Komisija namjerava iznijeti novi radni plan za ekološki dizajn kojim će se, uz poboljšanje energetske učinkovitosti, ubuduće podržati i kružno gospodarstvo.

Energetska učinkovitost igra važnu ulogu u Europskom fondu za strateška ulaganja. Iz tog se fonda već podupiru strateški projekti u području energetske učinkovitosti, primjerice u Francuskoj i Italiji. U pripremi je i mnogo drugih projekata za koje se čeka odobrenje. Time će se nadopuniti ulaganja iz europskih strukturnih i investicijskih fondova.

Izvješće o napretku u postizanju cilja povećanja energetske učinkovitosti za 20 % do 2020. 13 , priloženo ovoj Komunikaciji, ukazuje na to da, unatoč znatnom napretku, zajedničkim naporima država članica postignuto je samo 17,6 % uštede primarne energije u odnosu na projekcije za 2020. 14 Ipak, Komisija vjeruje da se cilj od 20 % može postići ako se postojeće zakonodavstvo EU-a provede pravilno i u cjelini. Države članice trebale bi postati ambicioznije i poboljšati uvjete za ulaganja kako bi energetska učinkovitost u Europi mogla i dalje rasti.

Sljedeći koraci

Još uvijek postoje brojne prepreke za ostvarivanje punog potencijala energetske učinkovitosti, poput nedostatnih informacija i manjka namjenskih financijskih instrumenata. To dovodi do ograničenog iskorištavanja mogućnosti, proizvoda i tehnologija u području energetske učinkovitosti.

Komisija za 2016. predviđa zakonodavne prijedloge kojima bi se Direktiva o energetskoj učinkovitosti uskladila s okvirnim ciljem za 2030. na razini EU-a od najmanje 27 % (cilj će se revidirati do 2020. imajući u vidu razinu od 30 % u EU-u). Jednako je važan poseban naglasak na zgrade, čija upotreba energije predstavlja oko 40 % ukupne krajnje potrošnje energije u EU-u i oko četvrtinu izravnih emisija stakleničkih plinova koje nisu dio ETS-a. U tijeku je detaljna procjena Direktive o energetskoj učinkovitosti zgrada u cilju njezine revizije.

Financiranje potrebnih prethodnih ulaganja u energetsku učinkovitost još je uvijek znatan izazov. Ulaganja u energetsku učinkovitost moraju se povećati pet puta do 2030. 15 Komisija će 2016. ponajprije raditi sa svojim partnerima na uspostavi sustava za objedinjavanje manjih projekata u području energetske učinkovitosti. Tim bi se sustavima ulagačima trebale pružiti bolje mogućnosti ulaganja u energetsku učinkovitost i omogućiti bolji pristup kapitalu za nacionalne, regionalne ili lokalne platforme i programe energetske učinkovitosti, osobito u onim državama članicama u kojima su najpotrebnije. Sustavi će uključivati jačanje tehničke pomoći i pomoći pri razvoju projekata u kontekstu Europskog savjetodavnog centra za ulaganja (ESCU), koji su Komisija i Europska investicijska banka uspostavile za pomoć javnim promicateljima pri strukturiranju projekata i za promicanje programa financiranja sa standardnim uvjetima, posebice u području zgrada. Komisija će početkom 2016. pokrenuti Europski portal projekata ulaganja (EPPU). Cilj portala je privući ulagače dobrim projektima ulaganja u Europi. Dionici u području energetike potiču se da pošalju svoje projekte kako bi pridonijeli kritičnoj masi projekata u inicijalnoj fazi.

Za grijanje i hlađenje troši se najviše energije u EU-u. Početkom 2016. planira se donošenje ciljane strategije za grijanje i hlađenje u cilju pametne preobrazbe tog sektora. Tom bi se strategijom trebalo, među ostalim, utvrditi rješenja i mjere za smanjivanje potražnje za hlađenjem i grijanjem u stambenom, tercijarnom i industrijskom sektoru, prateći pritom u najmanju ruku kvalitetu usluga i ugodnost, te smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima.

Politički zaključci na razini država članica, regionalnoj razini i razini EU-a:

Većina država članica trebala bi poduzeti dodatne mjere za podizanje razine ambicije i jačanje napora kako bi postigle svoje ciljeve u pogledu energetske učinkovitosti za 2020.

Nekoliko država članica (Austrija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Francuska, Grčka, Mađarska, Italija, Malta, Španjolska i Švedska) izvijestilo je o ambicioznijim nacionalnim ciljevima za 2020., izraženima u potrošnji primarne energije ili konačnoj potrošnji energije, što je ohrabrujuće. Pet država članica istovremeno je smanjilo svoje ambicije za jedan od dvaju ciljeva. Općenito uzevši, razine okvirnih nacionalnih ciljeva za 2020. koje su si zadale, primjerice, Hrvatska, Finska, Grčka i Rumunjska, kao i Cipar, Italija i Portugal ako su izraženi u konačnoj potrošnji energije, nisu dovoljno ambiciozne s obzirom na očekivani gospodarski rast.

Bugarska, Estonija, Francuska, Njemačka, Nizozemska, Poljska i Švedska morat će brže smanjiti svoju potrošnju primarne energije u razdoblju od 2014. do 2020. u odnosu na razdoblje od 2005. do 2013. kako bi ispunile svoje okvirne ciljeve za potrošnju primarne energije do 2020. Austrija, Belgija, Estonija, Francuska, Njemačka, Litva, Malta i Slovačka zadale su si ciljeve za konačnu potrošnju energije u 2020. koji zahtijevaju stope smanjenja konačne potrošnje energije u razdoblju od 2014. do 2020. veće od stope u razdoblju od 2005. do 2013.

S obzirom na energetski intenzitet, postoji velika razlika među državama članicama s najvišim (Bugarska) i najnižim (Danska i Irska) energetskim intenzitetom u industriji. To je u velikoj mjeri povezano sa strukturnim razlikama među državama članicama. Ipak, u razdoblju od 2005. do 2013. sve su države članice osim Grčke, Mađarske, Irske i Latvije smanjile energetski intenzitet u industrijskom i građevinskom sektoru.

Za proizvodni sektor analizirani pokazatelji uspješnosti ukazuju na trend pogoršanja u većini država. Države članice osobito bi morale dodatno promicati udio topline proizveden visokoučinkovitom kogeneracijom (CHP) kao i visokoučinkovito daljinsko grijanje i hlađenje.

4.    Potpuno integrirano energetsko tržište

Ostvareni napredak

Električni vodovi i plinovodi čine okosnicu integriranog energetskog tržišta. Mnogo se toga dogodilo od predstavljanja Okvirne strategije za energetsku uniju. Uspostavom elektrovoda između Italije i Malte u travnju 2015. okončana je energetska izoliranost malteške elektroenergetske mreže. Završetak spojnih vodova Eastlink između Finske i Estonije te NordBalt između Litve i Švedske omogućio je baltičkim državama da od ove godine sudjeluju u tržištu električne energije NordPool. Još je jedan primjer dobre suradnje inicijativa za interkonekciju LitPolLink između Litve i Poljske, koja će se uspostaviti u prosincu 2015. U 2015. također je uspostavljen novi električni spojni vod između Francuske i Španjolske, čime se udvostručio kapacitet prijenosa između tih dviju država. Što se tiče plina, novi terminal za ukapljeni prirodni plin u Klaipedi (Litva) po prvi je put uveo diversifikaciju opskrbe na baltičko tržište plina, a nedavnim sporazumom o plinskom spojnom vodu između Poljske i Litve okončat će se odvojenost baltičkih država od unutarnjeg tržišta plina. Plinski spojni vod između Mađarske i Slovačke također je važna prekretnica, dok je bitna oprema za povratni protok ugrađena u EU-u i na njegovim granicama s Ukrajinom, čime se olakšala dvosmjerna trgovina. Osim toga, baltičke države dogovorile su se o zajedničkom strateškom cilju usklađivanja svojih elektroenergetskih sustava s kontinentalnom europskom mrežom.

Tijekom 2015. Komisija je intenzivno radila s državama članicama na osnivanju skupina na visokoj razini za međusobnu elektroenergetsku i plinsku povezivost Pirenejskog poluotoka te za plinsku povezivost središnje i jugoistočne Europe (CESEC), kao i na reformi skupine na visokoj razini za baltičku regiju (BEMIP). Države članice pojačale su suradnju u regionalnim skupinama, što je urodilo plodom. Skupina na visokoj razini za plinsku povezivost središnje i jugoistočne Europe, primjerice, postigla je dogovor o popisu prioritetnih projekata 16 čija će provedba državama u regiji omogućiti pristup najmanje trima izvorima plina.

Komisija je osnovala Forum za energetsku infrastrukturu, čiji je inauguracijski sastanak održan u Kopenhagenu 9. i 10. studenoga. U sklopu tog foruma nastojat će se osmisliti najbolje prakse za pitanja kao što su regulatorne prepreke, razvoj infrastrukture i prihvaćenost u javnosti te financiranje.

Komisija intenzivno surađuje s državama članicama na uklanjanju postojećih regulatornih prepreka prekograničnoj trgovini električnom energijom i plinom. U bliskoj suradnji s državama članicama nastoji riješiti probleme cjelovitom provedbom trećeg energetskog paketa u različitim državama članicama. Namjera inicijative Komisije za novi model energetskog tržišta 17 jest otvoriti put daljnjem usklađivanju europskog regulatornog okvira sa stvarnošću sve integriranijih energetskih tržišta u Europi. Komisija također nastavlja sa strogom provedbom pravila tržišnog natjecanja iz Ugovora.

Potpuno integrirano unutarnje energetsko tržište trebalo bi ponajprije donijeti stvarne koristi potrošačima. To se načelo u potpunosti odražava u komunikaciji Ostvarivanje novih pogodnosti za potrošače energije iz srpnja 2015. 18 U Komunikaciji se potvrđuje da je potrošačima još uvijek onemogućeno da odigraju punu ulogu u tranziciji energetskog sustava. Sa stajališta potrošača, tržišta električne energije i plina još uvijek ne funkcioniraju kako treba, o čemu svjedoči dokument o potrošačkim trendovima u energetici, koji je predstavljen zajedno s ovim izvješćem o stanju energetske unije 19 .

Sljedeći koraci

U 2016. svi sudionici moraju intenzivirati rad na infrastrukturnim projektima. Posebno treba hitno politički podržati projekte od zajedničkog interesa. Iako će se prvih trinaest projekata s prvog popisa projekata od zajedničkog interesa okončati do kraja 2015., a nešto više od sto projekata od zajedničkog interesa trenutačno je u fazi odobrenja, više od četvrtine projekata kasni 20 , uglavnom zbog pitanja povezanih s izdavanjem dozvola i/ili financiranjem. Postupci jednostavno predugo traju i nisu djelotvorni. Za uspješno rješavanje tih pitanja potrebno je da države članice cjelovito provedu odredbe Uredbe o smjernicama za transeuropsku energetsku infrastrukturu (TEN-E), osobito one povezane s izdavanjem dozvola.

Drugi popis projekata od zajedničkog interesa 21 , donesen uz ovu Komunikaciju, utvrđuje projekte koji su hitno potrebni za ostvarivanje naših ciljeva energetske politike. U popratnom radnom dokumentu službi Komisije 22 utvrđuju se poboljšanja potrebna za stvaranje okosnice infrastrukture za integrirano europsko energetsko tržište. Očekuje se da će se u 2016. za infrastrukturna ulaganja ostvariti prve koristi na temelju instrumenata razvijenih u okviru Europskog fonda za strateška ulaganja. Kad je riječ o električnoj energiji, Komisija predviđa komunikaciju o mjerama potrebnima za ostvarivanje cilja od 15 % elektroenergetske međusobne povezanosti za 2030. Komisija će usto razmotriti kako osigurati sredstva za obje strane projekata na granicama EU-a i energetske zajednice.

Države članice i dionici pokazali su velik interes za suradnju u području sjevernih mora. Gotovo polovina kapitalnih rashoda za sve projekte od zajedničkog interesa povezane s električnom energijom uložit će se u područje sjevernih mora. Komisija stoga namjerava uspostaviti skupinu na visokoj razini za regionalnu suradnju u Sjevernom moru kako bi se pronašlo rješenje za regulatorna i financijska pitanja te pitanja povezana s prostornim planiranjem koja sprečavaju provedbu tih projekata.

Za izbjegavanje regionalnih ograničenja bit će potrebna i daljnja ulaganja u nacionalnu mrežnu infrastrukturu. Posebnu pozornost treba posvetiti poremećajima do kojih može doći zbog nedostatne nacionalne infrastrukture ondje gdje postoje velike jedinstvene zone trgovanja. Revizijom zona trgovanja koju provodi Europska mreža operatora prijenosnih sustava za električnu energiju (ENTSO-E) trebala bi se utvrditi kritična ograničenja mreže i, prema potrebi, odvojiti zone trgovanja za područja s ograničenjima. Te bi zone trgovanja mogle pomoći i naglasiti potrebu za većim ulaganjima u mreže.

Osim toga, važno je osigurati da se postojeća elektroenergetska i plinska infrastruktura u potpunosti koristi u svrhu integracije tržišta. Nastavkom stroge provedbe pravila o tržišnom natjecanju posebno će se nastojati osigurati da se tržišta ne dijele umjetnim ograničavanjem korištenja postojećih kapaciteta.

Zakonodavni prijedlozi za provedbu novog modela tržišta planiraju se za 2016. Glavni su ciljevi zakonodavstva postizanje bolje povezanosti veleprodajnih i maloprodajnih tržišta, jačanje regionalne suradnje i veći opseg prekograničnog trgovanja te razvoj kratkoročnih i dugoročnih tržišta kako bi se proizvođačima i potrošačima električne energije poslale prave poruke u pogledu ulaganja za moderne tehnologije. Na temelju revidiranog sustava trgovanja emisijama EU-a trebalo bi osigurati i bolje dugoročne signale u pogledu niskougljičnih ulaganja. Komisija osigurava da se, ondje gdje države članice državnim potporama podržavaju povećana ulaganja u svoja energetska tržišta, politike potpore oblikuju u skladu sa zahtjevima iz smjernica za državne potpore za okoliš i energetiku 23 kako bi se izbjegli mogući poremećaji na tržištu. Nadalje, u sektorskom istraživanju mjera državne potpore za mehanizme kapaciteta električne energije 24 koje je u tijeku razmatra se u kojoj bi mjeri postojeći i planirani mehanizmi kapaciteta mogli ometati učinkovitost unutarnjeg tržišta.

Prilikom pripreme tih zakonodavnih prijedloga Komisija će staviti poseban naglasak na poticanje sudjelovanja u upravljanju potrošnjom kao sredstva za povećanje učinkovitosti i fleksibilnosti energetskih mreža. Nedostatak informacija o troškovima i potrošnji, poteškoće prilikom promjene dobavljača i nedostatak nagrade za aktivno sudjelovanje trebali bi postati stvar prošlosti.

Potrošači, kako kućanstva tako i industrijski potrošači, žele veću transparentnost cijena i troškova energije. Komisija stoga priprema izvješće o novim cijenama i troškovima energije, koje će se objaviti 2016. i u kojem će se pružiti pregled troškova energije, poreza, davanja, ali i subvencija. Time bi se trebalo pridonijeti bolje argumentiranoj raspravi o različitim razinama cijena u državama članicama, različitim komponentama cijena energije, njihovom utjecaju na konkurentnost europske industrije i ulaganja u Europi te njihovoj sposobnosti da utječu na ponašanje potrošača. Kao prvi korak Komisija je danas predstavila prijedlog za poboljšanje europske statistike o cijenama plina i električne energije 25 .

Prilikom revizije ključnog zakonodavstva u 2016. Komisija će posvetiti posebnu pozornost zaštiti ranjivih skupina potrošača, primjerice prilikom revizije Direktive o energetskoj učinkovitosti ili u prijedlogu novog modela tržišta, u kojima bi obveze država članica i tržišnih subjekata u pogledu ranjivih skupina potrošača mogle biti jasnije. Komisija namjerava osigurati da programi financiranja energetske učinkovitosti budu dostupni siromašnim i ranjivim skupinama potrošača energije i nastojat će poboljšati prikupljanje podataka o energetskom siromaštvu.

Politički zaključci na razini država članica, regionalnoj razini i razini EU-a:

Mnoge su države članice ostvarile dobar napredak u otvaranju svojih veleprodajnih tržišta tržišnom natjecanju i to je donijelo znatne koristi. Međutim, postoje velike razlike među državama članicama; u mnogim državama članicama još uvijek nisu u potpunosti provedena potrebna pravila koja omogućavaju konkurentna i likvidna tržišta.

S obzirom na elektroenergetsku infrastrukturu, 22 države članice na dobrom su putu da postignu ili su već postigle cilj od 10 % kapaciteta elektroenergetske međusobne povezanosti za 2020. Osam država članica koje još nisu postigle cilj međusobne povezanosti za 2020. jesu Cipar, Irska, Italija, Poljska, Portugal, Rumunjska, Španjolska i Ujedinjena Kraljevina.

Interkonekcije su i dalje potrebne za daljnje produbljivanje unutarnjeg tržišta električne energije (npr. u jugozapadnoj Europi) kao i među više država članica u sjevernoj i istočnoj Europi (npr. Njemačke, Poljske i Češke) ili za daljnje povezivanje država članica (Irske i Ujedinjene Kraljevine) s ostatkom sjeverozapadne Europe.

U skladu s nedavnom presudom Suda Europske unije 26 reguliranje maloprodajnih cijena mora biti vremenski ograničeno i smije se provoditi samo u iznimnim slučajevima. Dok se nekoliko država članica uspješno odmaknulo od reguliranja cijena za krajnjeg korisnika (Irska, Latvija), cijene za kućanstva ostaju u različitoj mjeri regulirane otprilike u polovini država članica, što bi moglo predstavljati prepreku sudjelovanju sa strane potražnje i maloprodajnom natjecanju.

Sve države članice moraju bolje informirati potrošače o mogućnostima energetske učinkovitosti i dodatno unaprijediti uvjete za ulaganja za privatne korisnike. Osim toga, potrebne su preciznije mjere za ranjive skupine potrošača kako bi se učinkovito riješilo pitanje energetskog siromaštva i oskudijevanja gorivom.

Osnaživanje potrošača uvođenjem pametnih brojila učinkovito se provodi samo u nekim državama članicama (osobito u Finskoj, Italiji i Švedskoj), a u manjoj mjeri i u još nekoliko njih (uključujući Dansku, Estoniju i Nizozemsku). U nekoliko država članica administrativna opterećenja prepreka su za potrošače koji žele promijeniti dobavljača i postići bolje ugovorne uvjete.

Na regionalnoj razini, do sredine 2015. većina veleprodajnih tržišta električne energije u EU-u povezana je s jednom ili više susjednih država i ima naznaka približavanja cijena. Situacija je drugačija kad se radi o plinu. Unatoč određenom približavanju cijena na većim europskim plinskim čvorištima, znatne razlike u tržišnim cijenama i neodgovarajuća integracija tržišta i dalje su prisutni diljem EU-a, djelomično zbog učinaka dugoročnih ugovora i nepostojanja interkonekcija. Maloprodajna tržišta za električnu energiju i plin i dalje su nacionalna (ili lokalna i regionalna). Potrebni su daljnji napori u svim državama članicama za unapređenje regionalne integracije tržišta.

5.    Energetska sigurnost, solidarnost i povjerenje

Ostvareni napredak

EU i njegove države članice odlučili su poduprijeti dosljednije mjere vanjske i energetske politike EU-a kojima se vodi računa o geopolitičkim događajima. U srpnju 2015. Vijeće je donijelo zaključke o energetskoj diplomaciji i akcijski plan 27 . Oni ukazuju na potrebu za jačanjem bilateralnih i multilateralnih dijaloga, povećanom upotrebom instrumenata vanjske politike radi jačanja diversifikacije kao i promicanjem uređenih, transparentnih i održivih energetskih tržišta.

Prijelazom na konkurentno niskougljično gospodarstvo smanjit će se upotreba uvoznih fosilnih goriva manjom potražnjom za energijom i iskorištavanjem obnovljivih izvora i ostalih domaćih izvora energije. Pri ulaganjima u otpornu infrastrukturu mora se uzeti u obzir ta promjena okolnosti da se izbjegne nastanak neupotrebljive imovine.

Godinu 2015. obilježile su napetosti između Rusije i Ukrajine koje i dalje traju, trajno niske cijene nafte koje utječu na energetska tržišta diljem svijeta, nove inicijative za dodatnu infrastrukturu za opskrbu prirodnim plinom iz Rusije, nove perspektive koje je otvorio nuklearni sporazum s Iranom kao i daljnji pad domaće proizvodnje fosilnih goriva.

Unatoč teškoj političkoj situaciji Ukrajina je tijekom zime 2014./2015. pokazala da je pouzdan tranzitni partner za ruski plin. EU vjeruje da je u interesu svih strana da Ukrajina ostaje važna tranzitna država. EU aktivno podržava napore ukrajinske vlade i Naftogaza da osiguraju da tako i ostane, osobito dubokim strukturnim reformama sektora plina koje Ukrajina trenutačno provodi. Ključno je da se taj proces reforme nastavi. Tijekom 2015. Komisija je aktivno posredovala u pregovorima između Ukrajine i Rusije kako bi se osigurala opskrba Ukrajine plinom tijekom zime. Rezultat je toga parafiranje obvezujućeg protokola od 25. rujna 2015. i njegova provedba od 9. listopada 2015. Kapacitet za povratni protok plina iz EU-a, osobito iz Slovačke, prema Ukrajini također je znatno povećan tijekom 2015., čime se Ukrajini omogućilo da uvozi plin preko EU-a i tako smanji svoju energetsku ovisnost o Rusiji.

Europska Komisija prima na znanje planove trgovačkih društava za izgradnju dodatnih plinovoda za povezivanje Rusije i Njemačke preko Baltičkog mora. Ako se izgrade, Sjeverni tok 3 i 4 ne bi omogućili pristup novim izvorima energije i dodatno bi povećali kapacitet prijenosa iz Rusije prema EU-u, koji se i danas koristi samo 50 %. Ti će plinovodi morati biti potpuno usklađeni s pravom EU-a. Komisija će zasebno ocijeniti svaki takav projekt s obzirom na europski regulatorni okvir.

EU će podržati samo one infrastrukturne projekte koji su u skladu s temeljnim načelima energetske unije, uključujući Strategiju EU-a za energetsku sigurnost 28 . Diversifikacija izvora, dobavljača i putova energije ključna je za osiguravanje sigurne i otporne opskrbe europskih građana i poduzeća. Energetska sigurnost Unije usko je povezana i s energetskom sigurnošću njezina susjedstva 29 . Energetska zajednica igra središnju ulogu u tom pogledu, kako u promicanju prioritetnih projekata međusobnog povezivanja, tako i osiguravanjem da regija djeluje u skladu s pravilima koja su kompatibilna s pravilima EU-a. U tom su smislu države iz regije na sastanku na vrhu država zapadnog Balkana održanom u Beču odlučile osnovati regionalno tržište električne energije. U skupini na visokoj razini za plinsku povezivost središnje i jugoistočne Europe šest je država članica Energetske zajednice pristupilo memorandumu o razumijevanju i postiglo dogovor o akcijskom planu zajedno s devet država članica EU-a, što dobro ilustrira kako se energetska unija proširuje i donosi koristi i izvan granica EU-a. Tijekom 2015. Komisija se angažirala na podupiranju procesa reforme u Energetskoj zajednici. Na konferenciji održanoj od 20. do 21. svibnja 2015. u Haagu Europska komisija potpisala je Međunarodnu energetsku povelju.

Nedavnim otkrićem plina u istočnom Sredozemlju povećao se potencijal Sredozemlja da doprinese energetskoj sigurnosti Europe. Suradnja je stoga pojačana uspostavom triju euro-mediteranskih platformi za plin, regionalnim tržištem električne energije te promicanjem energije iz obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti. Pregovori o Transkaspijskom plinovodu ponovno su pokrenuti i rad na južnom plinskom koridoru nastavljen je u 2015.

Posljednjih se mjeseci pozornost uvelike usmjerila na električnu energiju. U nekim je državama članicama tijekom posljednjeg desetljeća smanjena prekomjerna ponuda električne energije i pojavio se rizik od pada napona. U svrhu ocjene gdje se nalaze stvarni problemi u elektroenergetskom sustavu i kako ih najbolje riješiti poduzeto je više inicijativa kako bi se zajamčilo da se na razini regija i na temelju zajedničke metodologije provede analiza prikladnosti proizvodnje električne energije 30 . 

Sljedeći koraci

Geopolitički izazovi neće nestati u 2016. EU će morati učinkovito provoditi svoju novu energetsku diplomaciju i jednoglasno nastupiti prema trećim državama. Također će morati razviti odgovarajuće akcijske planove energetske diplomacije radi jačanja diversifikacije primjenom, među ostalim, instrumenata vanjske politike.

Revizijom Uredbe o sigurnosti opskrbe plinom predviđene za 2016. namjerava se poboljšati otpornost EU-a na poremećaje opskrbe. Bit će posebno važno ojačati regionalnu suradnju među državama članicama kako bi se spriječile i ublažile poteškoće s opskrbom te kako bi se osigurala solidarnost u slučaju nužde. Komisija istovremeno namjerava razraditi strategiju za skladištenje ukapljenog prirodnog plina i plina kako bi se osiguralo da Europska unija može u potpunosti iskoristiti potencijal diversifikacije koji nudi ukapljeni prirodni plin. Usporedno s tim Komisija i dalje naglašava važnost energije općenito i osobito ukapljenog prirodnog plina u pregovorima koji se vode o transatlantskom partnerstvu za trgovinu i ulaganja (TTIP).

Kako bi se povećala transparentnost i usklađenost međuvladinih sporazuma u području energije s primjenjivim zakonodavstvom i politikama EU-a, Komisija priprema prijedlog za reviziju Odluke o međuvladinim sporazumima koja je trenutačno na snazi.

Do kraja 2016. Komisija namjerava predstaviti novi pravni instrument o sigurnosti opskrbe električnom energijom koji je osmišljen za povećanje transparentnosti, osiguranje zajedničkog pristupa i bolji pristup prekograničnim rješenjima za sigurnost opskrbe električnom energijom. Taj bi instrument trebao biti u potpunosti integriran u novi model tržišta električne energije.

U području nuklearne energije objavljivanjem novog Oglednog nuklearnog programa (PINC) 2016. omogućit će se uvid u ulaganja predviđena u državama članicama do 2050. za sve faze nuklearnog ciklusa. S obzirom na to da je polovina država članica EU-a izrazila namjeru da se i dalje oslanja na taj izvor energije za proizvodnju dijela svoje električne energije, tom bi se inicijativom trebalo jasnije definirati dugoročne potrebe za ulaganjem u nuklearnu energiju i upravljanje odgovornošću za nuklearne aktivnosti.

Politički zaključci na razini država članica, regionalnoj razini i razini EU-a:

EU napreduje u pogledu diversifikacije izvora, putova i dobavljača energije. Međutim, oko 40 % uvezenog plina u EU-u 2013. došlo je iz Rusije i niz država članica još uvijek u cjelini ili pretežno ovisi o isporuci plina iz Rusije, osobito Bugarska, Češka, Estonija, Finska, Mađarska, Latvija, Litva i Slovačka.

Tri države članice (Bugarska, Litva i Portugal) još nisu ispunile infrastrukturni standard iz Uredbe o sigurnosti opskrbe plinom.

Postoji potreba za daljnjim povezivanjem, posebno baltičkih država i Finske sa srednjoeuropskim tržištem plina, poboljšavanjem povezanosti država članica (npr. Mađarske, Rumunjske, Bugarske i Grčke, Portugala i Španjolske s Francuskom) i osiguravanjem da sve države članice imaju pristup čvorištima i mogu iskoristiti kapacitete ukapljenog prirodnog plina koje države razvijaju ili za koje imaju potencijal za razvoj.

Na regionalnoj razini, testiranja otpornosti na stres koja su provedena 2014. jasno pokazuju koristi regionalne suradnje radi sprečavanja ili ublažavanja krize u opskrbi plinom. Komisija već aktivno potiče takvu suradnju, npr. putem skupine na visokoj razini za plinsku povezivost središnje i jugoistočne Europe. Taj bi se rad trebao nastaviti.

Države članice također moraju ojačati (regionalnu) suradnju u pogledu sigurnosti opskrbe električnom energijom i prikladnosti proizvodnje.

6.    Energetska unija za istraživanje, inovacije i konkurentnost

Ostvareni napredak

Istraživanja, inovacije i konkurentnost ključni su za ubrzavanje energetske tranzicije EU-a i za korištenje prednosti u pogledu radnih mjesta i rasta koje može donijeti energetska unija. U rujnu 2015. Komisija je predstavila Komunikaciju pod naslovom „Ususret integriranom strateškom planu za energetsku tehnologiju (SET)” 31 . To predstavlja nov poticaj razvoju i primjeni niskougljičnih tehnologija boljom koordinacijom i određivanjem prioriteta u istraživanju i inovacijama diljem Europe.

Financiranje je ključno za uvođenje inovacija na tržište. Stoga Komisija i Europska investicijska banka i dalje ulažu napore u sklopu Plana ulaganja za Europu i Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSU). U tom se smislu energetskim demonstracijskim projektima InnovFin omogućuje rizično financiranje u obliku zajmova, dionica i jamstava, izvan okvira tradicionalnih potpora koje se temelje na bespovratnim sredstvima. Time bi se trebala potaknuti konkurentnost inovativnih poduzeća u području energetske tehnologije.

Sustav trgovanja emisijama EU-a također pruža mogućnosti financiranja za ulaganja u inovacije. Države članice su 2014. za ciljeve u području klime i energije u prosjeku iskoristile ili namjeravale koristiti oko 87 % ukupnih prihoda od dražbovne prodaje emisijskih jedinica u okviru sustava trgovanja emisijama EU-a, čiji je ukupni iznos bio 3,2 milijarde EUR. U okviru programa NER 300, kumulativno financiranje od 2,1 milijarde EUR, za koje se očekuje da će mobilizirati dodatnih 2,7 milijardi EUR ulaganja iz privatnog sektora, namijenjeno je za financiranje inovativnih projekata u 20 država članica.

U prijedlozima za reviziju Direktive o sustavu trgovanja emisijama, predstavljenima u srpnju 2015., Komisija je predložila novi fond za inovacije i novi fond za modernizaciju. Fond za inovacije zasniva se na programu NER 300 i ujedno proširuje njegovo područje primjene na niskougljične inovacije u industrijskim sektorima. Podupiranjem niskougljičnih inovacija i demonstracijskih aktivnosti fond će pridonijeti i ostvarenju ključnih aktivnosti strateškog plana za energetske tehnologije. Novi fond za modernizaciju namijenjen je državama članicama čiji je bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku ispod 60 % prosjeka EU-a i bit će usmjeren na modernizaciju energetskih sustava i poboljšanje energetske učinkovitosti. U revidiranoj Direktivi o sustavu trgovanja emisijama također se predlažu pravila u pogledu ispuštanja ugljika kako bi se zaštitila međunarodna konkurentnost sektora koji su izloženi najvećem riziku premještanja proizvodnje izvan EU-a.

Osim toga, okvirni program Obzor 2020. ključan je za potporu ciljevima energetske unije u području istraživanja i inovacija. U razdoblju 2014. – 2015. njegov je financijski doprinos iznosio više od 9 milijardi EUR za potporu istraživanjima u području energetike (uključujući nuklearnu energiju), čistih prometnih tehnologija, mjera za zaštitu klime i učinkovite upotrebe resursa, biogospodarstva i ključnih tehnologija. Nadalje, istraživanja i inovacije u području energetike i niskougljičnih tehnologija među najčešće su izabranim područjima pametne specijalizacije u više od 100 regija EU-a, što ukazuje na to da će se tome dodijeliti značajna sredstva iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. Platformom za pametnu energetsku specijalizaciju, koju je Komisija uspostavila 2015. 32 trebao bi se podržati taj rad.

Sljedeći koraci

Kao dio paketa dokumenata o stanju energetske unije za 2016. Komisija namjerava predstaviti integriranu strategiju energetske unije za istraživanja, inovacije i konkurentnost. Ta bi integrirana strategija trebala odražavati zaključke savjetovanja koje će Komisija pokrenuti s državama članicama i dionicima o tri međusobno povezane komponente: energetskim tehnologijama, prometu i globalnoj konkurentnosti. Ona uključuje povećanje javnih i privatnih ulaganja u istraživanja i inovacije, uklanjanje faktora kojima se destimuliraju ulaganja i premošćivanje prepreka za privatna ulaganja. Rana istraživanja treba bolje promicati kao važan element dinamičnog inovativnog okruženja.

U 2016. pozornost će se usmjeriti na učinkovitiju koordinaciju između energetske unije, digitalnog jedinstvenog tržišta i kružnog gospodarstva. To se, među ostalim, odnosi na postupnu digitalizaciju energetskog i prometnog sektora.

Energetska tranzicija dovest će do promjena u mnogim sektorima i stoga zahtijeva veću uključenost socijalnih partnera. U sklopu toga moglo bi se osigurati da vještine i programi osposobljavanja odgovaraju potrebama novih profesionalnih profila, razmotriti radne uvjete u novim sektorima ili olakšati socijalno pravednu tranziciju u sektorima ili regijama gdje će se izgubiti radna mjesta. Komisija je počela surađivati sa socijalnim partnerima na europskoj razini i taj će se dijalog nastaviti 2016. Njime se države članice potiču da i same raspravljaju sa socijalnim partnerima o posljedicama energetske tranzicije te kako ih na najbolji način predvidjeti i upravljati njima 33 .

Politički zaključci na razini država članica, regionalnoj razini i razini EU-a:

Europska industrija, istraživački instituti i inovativni akademski subjekti općenito su dobro pozicionirani na globalnoj energetskoj sceni. Mnoge su države članice (uključujući Austriju, Dansku, Finsku, Francusku, Njemačku i Ujedinjenu Kraljevinu) uložile značajne napore u promicanje inovacija i poslovnih prilika u području tehnologija za energetsku učinkovitost i niskougljičnih tehnologija. To je jedan od razloga zašto se, unatoč gospodarskoj i financijskoj krizi, povećalo zapošljavanje u sektoru obnovljivih izvora energije, s gotovo pola milijuna dodatnih radnih mjesta stvorenih u EU-u u posljednjih pet godina.

Nedavne pozitivne inicijative nekih država članica (uključujući Francusku, Nizozemsku i Portugal) dovele su do poreznih sustava koji pogoduju okolišu i rastu. Ipak, još ima mogućnosti za prilagodbu poreznih sustava kako bi se njima potaknulo zapošljavanje i konkurentnost te ujedno doprinijelo ciljevima energetske unije u nizu država članica 34 . Države članice koje rade na takvim prilagodbama poreznog sustava istovremeno bi trebale osigurati da se izbjegnu nerazmjerni učinci na pristupačnost energije. Nužni su ključni uvjeti kojima se potiče ulazak inovacija na tržišta. Boljim odražavanjem ekoloških i gospodarskih troškova porezne reforme, primjerice u području prometa i mobilnosti, imaju potencijal da podrže tu tranziciju.



7.    Provedba energetske unije

Ostvareni napredak

Za energetsku uniju potreban je pouzdan i transparentan postupak upravljanja koji se temelji na zakonodavstvu kako bi se osiguralo da sve s energijom povezane aktivnosti na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini pridonose ciljevima energetske unije.

Na političkoj razini, potpredsjednik Šefčovič tijekom posljednjih je nekoliko mjeseci obišao energetsku uniju. Pritom je pokrenuo dijalog s nacionalnim vladama i parlamentima, s Europskim parlamentom te s dionicima i građanima. Ti su posjeti, kao i brojne aktivnosti informiranja mnogih drugih povjerenika, osobito povjerenika Ariasa Cañetea, ključni za razumijevanje energetske unije i rasprave o njoj i o prilikama koje iz nje proizlaze za EU i države članice.

Uz podršku tehničkog dijaloga s državama članicama taj je proces dao jasniju sliku o prilikama, prednostima, prijetnjama i nedostacima energetske unije na razini država članica kao što se vidi u priloženim informativnim člancima koji su potvrđeni nakon bilateralnih razgovora s državama članicama 35 . Jedan od rezultata bila je i predložena metodologija za praćenje ključnih pokazatelja priložena ovom izvješću o stanju energetske unije 36 . U tom je radnom dokumentu službi Komisije primjenom tih prvih ključnih pokazatelja prikazano usporedno stanje diljem EU-a za pet dimenzija energetske unije. Ključni pokazatelji ubuduće će se upotrebljavati za mjerenje i praćenje provedbe energetske unije.

Energetska tranzicija zahtijeva strateško planiranje. Trenutačno samo oko trećine država članica ima sveobuhvatne energetske i klimatske strategije za razdoblje nakon 2020., uključujući okvirne nacionalne ciljeve za emisije stakleničkih plinova, energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost. To je ozbiljan problem s obzirom na potrebu za stvaranjem predvidljivog okvira za ulaganja u područjima koja često iziskuju dugotrajno planiranje.

Sljedeći koraci

Cjeloviti nacionalni energetski i klimatski planovi koji obuhvaćaju svih pet dimenzija energetske unije nužni su alati za strateško planiranje i bit će ključni za ostvarenje ciljeva za 2030. S tim povezane smjernice priložene ovom izvješću o stanju energetske unije predstavljaju temelj na kojem države članice mogu početi razvijati svoje planove za razdoblje obuhvaćeno okvirnim planom do 2030.

Kako bi se nositeljima projekata i ulagačima omogućila sigurnost i predvidljivost u okruženju koje se brzo mijenja, pripremne radnje trebale bi odmah započeti. Stoga bi države članice 2017. trebale predstaviti nacrte nacionalnih planova kao temelj za daljnju raspravu u cilju dovršetka tih nacionalnih planova 2018. kako bi mogli biti u funkciji mnogo prije 2021.

Nacionalni planovi također trebaju odražavati ishod regionalnih savjetovanja u područjima koja bi imala koristi od pojačane suradnje sa susjednim državama članicama. U 2016. Komisija namjerava iznijeti smjernice o jačanju regionalne suradnje u širem smislu i o načinima kako Komisija može olakšati regionalne pristupe.

Kako bi se pratio napredak, treba uspostaviti transparentan sustav praćenja na temelju ključnih pokazatelja i polugodišnjih izvješća država članica o napretku u odnosu na svoje nacionalne planove. Komisija namjerava u svojem godišnjem izvješću o stanju energetske unije procijeniti zajednički napredak postignut na razini EU-a i, prema potrebi, predložiti mjere politika i aktivnosti kako bi se osiguralo postizanje ciljeva energetske unije.

Na temelju, među ostalim, provjere prikladnosti trenutačnih obveza izvješćivanja 37 i rasprava koje su u tijeku s državama članicama, Europskim parlamentom i dionicima, Komisija za 2016. predviđa prijedlog o pojednostavnjenju zahtjeva za planiranje i izvješćivanje povezanih s aktivnostima na području energetike i zaštite klime za države članice i Komisiju kako bi se što prije smanjilo nepotrebno administrativno opterećenje u skladu s planom za bolju regulativu te kako bi se zahtjevi za planiranje i izvješćivanje uskladili s Okvirnom strategijom za energetsku uniju.

8.    Zaključci i daljnji koraci

Nužno je održati razinu ambicije, ravnotežu i dinamiku stvorenu uvođenjem Okvirne strategije za energetsku uniju u veljači 2015. Godina 2016. bit će važna godina, godina provedbe, u kojoj će se strateška vizija predstavljena u strategiji energetske unije pretočiti u zakonodavne inicijative na razini EU-a, veću dosljednost u našim odnosima s vanjskim partnerima te daljnji razvoj i provedbu energetske unije.

(1)

     COM(2015)80.

(2)

     Priložen mu je niz izvješća i radnih dokumenata službi Komisije službi kao prvi korak ka pojednostavnjenju obveza izvješćivanja Komisije.

(3)

     Program rada Komisije, COM(2015)610. Svi će se prijedlozi pripremiti u skladu s načelima supsidijarnosti, razmjernosti i bolje pravne regulative. Neki od tih prijedloga bit će inicijative u okviru REFIT-a.

(4)

     Druga dva su brazilsko i kanadsko gospodarstvo.

(5)

     Pritom se 27 % energije dobiva iz obnovljivih izvora, a dodatnih 27 % iz nuklearnih elektrana.

(6)

     COM(2014)15 i njezina procjena učinka.

(7)

     Zaključci Vijeća za okoliš od 18. rujna 2015.

(8)

     Svjetski usklađeni ispitni postupak za laka osobna i gospodarska vozila (WLTP) donesen je 2014. u okviru Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE) kako bi zamijenio stari ispitni ciklus „novog europskog ciklusa vožnje” (NEDC).

(9)

     Time će se osigurati usklađenost stvarnih vrijednosti emisija iz vozila sa zakonom propisanim granicama, podložno odstupanjima zbog nesigurnosti ispitnog postupka i mjernih instrumenata, koja će se tijekom vremena postupno smanjiti.

(10)

     Vidjeti Izvješće o napretku u području klimatske politike, COM(2015)576 i SWD(2015)246.

(11)

     Budući da su privremeni ciljevi definirani kao prosjek dviju godina, ta bi se procjena mogla promijeniti s obzirom na nove podatke Eurostata za 2014.

(12)

     COM(2015)341.

(13)

     COM(2015)574 i popratni radni dokument službi Komisije SWD(2015)245.

(14)

     COM(2014)520.

(15)

     Izvješće skupine financijskih institucija u području energetske učinkovitosti (EEFIG) ( www.eefig.eu ).

(16)

      http://ec.europa.eu/energy/en/topics/infrastructure/central-and-south-eastern-europe-gas-connectivity .

(17)

     COM(2015)340.

(18)

     COM(2015)339; priložen je i Radni dokument službi Komisije o najboljim praksama u vlastitoj potrošnji energije iz obnovljivih izvora, SWD(2015)114.

(19)

     SWD (2015)249.

(20)

     Prema Izvješću o praćenju provedbe projekata od zajedničkog interesa Agencije za suradnju energetskih regulatora (ACER) radi se o 31 % projekata u području električne energije i 25 % u području plina.

(21)

     C(2015)8052.

(22)

     SWD(2015)247.

(23)

     SL C 200/1, 28. lipnja 2014.

(24)

     C(2015)2814.

(25)

     COM(2015)496.

(26)

     C36/14, Europska komisija protiv Republike Poljske.

(27)

     Zaključci Vijeća o energetskoj i klimatskoj diplomaciji (10995/15 i 11029/15).

(28)

     COM(2014)330.

(29)

     JOIN(2015)50 kojoj je priložen SWD(2015)500.

(30)

     Vidjeti npr. izjavu Njemačke i njezinih susjeda o sigurnosti opskrbe električnom energijom, http://www.benelux.int/files/4414/3375/5898/Jointdeclaration.pdf .

(31)

     C(2015)6317.

(32)

      http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/s3p-energy .

(33)

     Komisija priprema program novih vještina na razini EU-a kojim bi se trebale odrediti mjere za bolje predviđanje potreba za vještinama te veću transparentnost i priznavanje kvalifikacija.

(34)

     Izvješće o poreznim reformama u državama članicama EU-a, studeni 2015. – dokument o oporezivanju br. 58, http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_58.pdf .

(35)

     Informativni članci o državama članicama uključeni su u dokument SWD(2015)208-209, 217-242.

(36)

     SWD(2015)243.

(37)

     Stavka 10 inicijativa u okviru REFIT-a, Prilog II. programu rada Komisije (COM(2015)610).

Top

Bruxelles, 18.11.2015

COM(2015) 572 final

PRILOG

AŽURIRANI PLAN ZA ENERGETSKU UNIJU

KOMUNIKACIJI KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI

Stanje energetske unije

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


Ažurirani plan za energetsku uniju – studeni 2015.

Legenda: SOp: Sigurnost opskrbe / UET: Unutarnje energetsko tržište / EUč Energetska učinkovitost / StP Staklenički plinovi / I&I Istraživanje i inovacije

Ovaj je plan jednak onome predstavljenom u prilogu Komunikaciji Komisije „Okvirna strategija za otpornu energetsku uniju s naprednom klimatskom politikom” donesenoj 25. veljače 2015. (COM(2015)80). Jedini novi podaci u ovoj tablici nalaze se u posljednjem stupcu i odnose se na ažuriranje inicijativa koje su već donesene ili čiji se vremenski raspored promijenio. Nema nikakvih novih informacija o inicijativama prvotno predviđenima za 2016. ili kasnije.

Mjere

Odgovorna strana

Vremenski raspored (prikazano u prilogu Komunikaciji COM(2015)80)

SOp

UET

EUč

StP

I&I

Napomene / ažuriranje

Infrastruktura

Djelotvorna provedba cilja od 10 % interkonekcije elektroenergetske mreže

Komisija

Države članice

Nacionalna regulatorna tijela

Operatori prijenosnog sustava

2015. – 2020.

X

X

X

Doneseno 25. veljače 2015. (COM(2015)82).

Drugi popis projekata od zajedničkog interesa (PCI) – vodi do delegiranog akta Komisije

Komisija

Države članice

2015.

X

X

X

Delegirani akt donesen je 18. studenoga 2015. (C(2015)8052).

Komunikacija o napretku prema dovršenju popisa najvažnije energetske infrastrukture i o potrebnim mjerama za postizanje cilja od 15 % interkonekcije elektroenergetske mreže do 2030. godine

Komisija

2016.

X

X

Osnivanje foruma za energetsku infrastrukturu

Komisija

Države članice

2015.

X

X

Prvi sastanak foruma za energetsku infrastrukturu održan je 9. i 10. studenoga 2015. u Kopenhagenu.

Električna energija

Inicijativa za oblikovanje tržišta i regionalna elektroenergetska tržišta te koordinacija kapaciteta za osiguranje opskrbe, povećanje prekogranične trgovine i olakšavanje uključivanja energije iz obnovljivih izvora

Komisija

2015. – 2016.

X

X

X

X

Savjetodavna komunikacija donesena je 15. srpnja 2015. (COM(2015)340), a zakonodavni prijedlozi bit će doneseni 2016.

Revizija Direktive o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe električnom energijom

Komisija

2016.

X

X

X

Maloprodaja

Nove pogodnosti za potrošače energije: osnaživanje položaja potrošača, uvođenje reakcija na potražnju, korištenje pametnih tehnologija, povezivanje veleprodajnih i maloprodajnih tržišta, postupno ukidanje reguliranih cijena, prateće mjere za zaštitu ugroženih kupaca

Komisija

Države članice

2015. – 2016.

X

X

X

X

Komunikacija je donesena 15. srpnja 2015. (COM(2015)339), a zakonodavni prijedlozi bit će doneseni 2016.

Plin

Revizija Uredbe o sigurnosti opskrbe plinom

Komisija

2015. – 2016.

X

X

Predviđeno za 2016.

Ukapljeni prirodni plin i strategija skladištenja

Komisija

2015. – 2016.

X

Predviđeno za 2016.

Regulatorni okvir

Revizija Agencije za suradnju energetskih regulatora (ACER) i energetskog regulatornog okvira

Komisija

2015. – 2016.

X

X

X

Obuhvaćeno Savjetodavnom komunikacijom koja je donesena 15. srpnja 2015. (COM(2015)340), a zakonodavni prijedlozi bit će doneseni 2016.

Energija iz obnovljivih izvora

Paket o energiji iz obnovljivih izvora, uključujući novu direktivu o energiji iz obnovljivih izvora za 2030.; najbolje prakse u vlastitoj potrošnji i programima potpore za energiju iz obnovljivih izvora; politika održivosti bioenergije.

Komisija

2015. – 2017.

X

X

X

Smjernice najbolje prakse za vlastitu potrošnju energije iz obnovljivih izvora donesene su 15. srpnja 2015. (SWD(2015)141).

Paket o energiji iz obnovljivih izvora predviđen je za 2016.

Komunikacija o pretvaranju otpada u energiju

Komisija

2016.

X

X

Klimatska pitanja

Zakonodavni prijedlog za reviziju EU-ova sustava trgovanja emisijama, 2021. – 2030.

Komisija

2015.

X

X

X

Prijedlog je donesen 15. srpnja 2015. (COM(2015)337).

Zakonodavni prijedlozi za odluku o raspodjeli tereta te uključivanju korištenja zemljišta, prenamjene korištenja zemljišta i šumarstva u Okvir za klimatsku i energetsku politiku do 2030.

Komisija

2016.

X

Mjere za prometni sektor

Pravedne i učinkovite cijene za održivi promet – revizija Direktive o eurovinjeti i okvir za promicanje europske elektroničke naplate cestarina

Komisija

2016.

X

X

Revizija pravila o pristupu tržištu cestovnog prometa za poboljšanje energetske učinkovitosti

Komisija

2016.

X

X

Glavni plan za uvođenje kooperativnih inteligentnih prometnih sustava

Komisija

Države članice

Industrija

2016.

X

X

X

Revizija uredbi o određivanju standardnih vrijednosti emisija za utvrđivanje ciljeva za razdoblje nakon 2020. za automobile i kombije

Komisija

2016. – 2017.

X

X

X

Uspostavljanje sustava praćenja i izvješćivanja za teška teretna vozila (kamione i autobuse) s ciljem boljeg informiranja kupaca

Komisija

2016. – 2017.

X

X

X

Revizija Direktive o promicanju čistih i energetski učinkovitih vozila u cestovnom prijevozu

Komisija

2017.

X

X

Komunikacija o dekarbonizaciji u prometnom sektoru, uključujući akcijski plan o drugoj i trećoj generaciji biogoriva i ostalim alternativnim i održivim gorivima

Komisija

2017.

X

X

X

Predviđeno za 2016.

Energetska učinkovitost

Revizija Direktive o energetskoj učinkovitosti

Komisija

2016.

X

X

X

X

Revizija Direktive o energetskoj učinkovitosti zgrada, uključujući inicijativu pametnog financiranja za pametne zgrade

Komisija

2016.

X

X

X

X

Revizija okvira za energetsku učinkovitost proizvoda (Direktiva o označivanju energetske učinkovitosti i Direktiva o ekološkom dizajnu)

Komisija

2015.

X

X

X

X

Prijedlog Uredbe o označivanju energetske učinkovitosti donesen je 15. srpnja 2015. (COM(2015)341).

Plan rada za ekološki dizajn povezan je s paketom o kružnom gospodarstvu iz prosinca 2015.

Osnaživanje ciljane upotrebe financijskih instrumenata za potporu ulaganjima u energetsku učinkovitost

Komisija

2015. –

X

X

Grijanje i hlađenje

Strategija EU-a za grijanje i hlađenje – doprinos iz grijanja i hlađenja za ostvarivanje EU-ovih energetskih i klimatskih ciljeva

Komisija

2015.

X

X

X

X

X

Predviđeno za 2016.

Vanjska energetska i klimatska politika

EU-ova diplomacija za energetsku i klimatsku politiku

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

Države članice

2015.

X

X

X

X

Vijeće za vanjske poslove donijelo je zaključke Vijeća o klimatskoj diplomaciji 20. srpnja 2015. (11029/15).

Vijeće za vanjske poslove donijelo je zaključke Vijeća o energetskoj diplomaciji 20. srpnja 2015. (10995/15).

Revizija Odluke o uspostavi mehanizma razmjene informacija o međuvladinim sporazumima između država članica i trećih zemalja u području energetike

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

2016.

X

X

Novi i osnaženi dijalozi sa zemljama važnima za EU-ovu energetsku politiku

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

2015. –

X

X

X

X

X

Memorandum o razumijevanju o poboljšanom strateškom partnerstvu s Ukrajinom

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

Europski parlament

Vijeće

2015.

X

X

Predviđeno za 2016.

Trilateralni Memorandum o razumijevanju o transkaspijskom plinovodu s Azerbajdžanom i Turkmenistanom

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

Europski parlament

Vijeće

2015.

X

X

Predviđeno za 2016.

Inicijativa za jačanje Energetske zajednice

Komisija

Ugovorne stranke Energetske zajednice

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

2015.

X

X

Ključne odluke donesene su u Vijeću ministara Energetske zajednice u listopadu 2015.

Naknadno će se donijeti zajednički akt o sigurnosti opskrbe.

Jačanje suradnje na platformi Euromed u pogledu plina, električne energije, energetske učinkovitosti i energije iz obnovljivih izvora

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

2015. – 2016.

X

X

Platforma za plin pokrenuta je u lipnju 2015.

Platforma za regionalna tržišta električne energije pokrenuta je u listopadu 2015.

Platforma za energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost bit će pokrenuta 2016.

Donošenje i potpisivanje nove Međunarodne energetske povelje u ime EU-a i Euratoma

Komisija

Potpredsjednik / Visoki predstavnik

2015.

X

X

Europska komisija potpisala je Međunarodnu energetsku povelju na konferenciji održanoj 20. i 21. svibnja 2015. u Haagu.

Industrijska konkurentnost

Novi europski pristup energetskim istraživanjima i inovacijama za ubrzavanje transformacije energetskog sustava, koji se sastoji od

– integriranog Strateškog plana za energetsku tehnologiju (SET)

– strateškog plana istraživanja i inovacija u prometnom sektoru

Komisija

2015. – 2017.

X

Komunikacija o planu SET donesena je 15. rujna 2015. (C(2015)6317).

Platforma za pametnu specijalizaciju u području energije pokrenuta je 2015.

Integrirana strategija energetske unije za istraživanja, inovacije i konkurentnost predviđena je za 2016.

Analiza cijena i troškova energije (uključujući poreze i subvencije)

Komisija

2016. te zatim svake 2. godine

X

Inicijativa o EU-ovu globalnom vodećem položaju u tehnologijama i inovacijama u području energetike i klime za poticanje rasta i otvaranje novih radnih mjesta

Komisija

2015. – 2016.

X

X

X

Povezana je s cjelovitom i sveobuhvatnom strategijom energetske unije za istraživanja, inovacije i konkurentnost.

Osnaživanje trgovinske politike radi olakšavanja izvoza EU-ovih tehnologija

Komisija

2015. – 2019.

X

X

X

Međusektorske mjere

Revizija Smjernica o državnim potporama za zaštitu okoliša i energiju

Komisija

2017. – 2019.

X

X

X

X

X

Izvješće o Europskoj strategiji za energetsku sigurnost, uključujući platforme i plan za Euromed, strategije za ukapljeni plin, skladištenje energije i južni plinski koridor

Komisija

2015. – 2016.

X

X

X

X

X

Izvješće (SWD) doneseno je 18. studenoga 2015. (SWD(2015)404).

Donošenje strategije za skladištenje ukapljenog prirodnog plina i plina predviđeno je za 2016.

Podaci, analiza i obavještajni podaci za energetsku uniju: udruživanje inicijativa i olakšavanje pristupa relevantnom znanju u Komisiji i državama članicama

Komisija

2016.

X

X

X

X

X

Nuklearna energija

Uredba Vijeća kojom se ažuriraju zahtjevi za dostavljanje informacija iz članka 41. Ugovora o Euratomu u pogledu Europske strategije za energetsku sigurnost

Komisija

2015.

X

X

Predviđeno za 2016.

Komunikacija o Oglednom nuklearnom programu (PINC) na temelju članka 40. Ugovora o Euratomu

Komisija

2015.

X

X

Predviđeno za 2016.

Top

Bruxelles, 18.11.2015

COM(2015) 572 final

PRILOG

SMJERNICE ZA DRŽAVE ČLANICE O NACIONALNIM ENERGETSKIM I KLIMATSKIM PLANOVIMA KAO DIO UPRAVLJANJA ENERGETSKOM UNIJOM

KOMUNIKACIJI KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI

Stanje energetske unije

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


SMJERNICE ZA DRŽAVE ČLANICE O NACIONALNIM ENERGETSKIM I KLIMATSKIM PLANOVIMA KAO DIO UPRAVLJANJA ENERGETSKOM UNIJOM

1.Uvod

U Komunikaciji Komisije o okvirnoj strategiji za energetsku uniju donesenoj 25. veljače 2015. objašnjava se da je energetskoj uniji potreban integrirani postupak za upravljanje i praćenje kako bi se osiguralo da sve s energijom povezane aktivnosti na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini pridonose ciljevima energetske unije.

U listopadu 2014., prilikom dogovaranja o okviru klimatske i energetske politike do 2030., Europsko vijeće zatražilo je pouzdan i transparentan sustav upravljanja bez nepotrebnog administrativnog opterećenja kako bi se osiguralo da EU ispuni ciljeve svoje energetske politike i 19. ožujka 2015. zaključilo je da treba razviti pouzdan i transparentan sustav upravljanja. Pojednostavljeni i integrirani nacionalni energetski i klimatski planovi bit će u samom središtu tog sustava upravljanja. On će se temeljiti na postojećim elementima kao što su nacionalni klimatski programi, nacionalni planovi za energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost.

Komisija će u provedbi tih zajedničkih ciljeva blisko surađivati s državama članicama kako bi zajednički osigurali uspješnu provedbu energetske unije, smanjili administrativno opterećenje i povećali transparentnost za države članice te osigurali sigurnost za ulagače do 2030. i nakon toga.

Svrha je ovog dokumenta dati smjernice državama članicama o procesu razvoja njihovih integriranih nacionalnih energetskih i klimatskih planova kao i glavne elemente.

U ovom se dokumentu uspostavljaju i objašnjavaju glavne faze postupnog procesa od danas do dovršetka nacionalnih planova u 2018., uključujući glavne uloge i zadaće država članica i Komisije. Komisija će 2016. predstaviti zakonodavnu inicijativu za pojednostavljenje zahtjeva za planiranje i izvješćivanje i predložak za strukturu nacionalnih energetskih i klimatskih planova kako bi se te smjernice dopunile i dodatno precizirale.

1.Opća načela i opseg nacionalnih planova

U nacionalnim planovima trebalo bi primjenjivati globalan pristup i na cjelovit način obuhvatiti pet dimenzija energetske unije uz prepoznavanje interakcija među različitim dimenzijama. Posebni elementi postojećih planova mogu se očuvati ovisno o području i učestalosti procesa planiranja. Nacionalnim planovima trebalo bi obuhvatiti razdoblje od 2021. do 2030. i krenuti od onoga što bi svaka država članica trebala postići u odnosu na svoje politike za 2020. te pritom uključiti i perspektivu do 2050.

Iako države članice imaju pravo na razvoj politika koje odgovaraju nacionalnim okolnostima, nacionalnim planovima trebalo bi odrediti smjer nacionalnih energetskih i klimatskih ciljeva i politika na način koji je usklađen s ostvarivanjem zajedničkih dogovorenih ciljeva energetske unije, posebno ciljeva za 2030. (smanjenje emisija stakleničkih plinova, energija iz obnovljivih izvora, energetska učinkovitost i elektroenergetska povezanost) o kojima je Europsko vijeće postiglo dogovor u listopadu 2014. Za smanjenje emisija u sektorima koji nisu dio ETS-a do 2030. nastavit će se pristup iz Odluke o raspodjeli tereta, a ciljevi na razini EU-a za energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost ispunit će se zajedničkim nastojanjima država članica te politikama i mjerama na razini EU-a.

Vrlo je važno da se nacionalnim planovima osigura dugoročna predvidljivost i sigurnost za ulaganja te veća suradnja i usklađenost među pristupima država članica klimatskim i energetskim politikama.

2.Sadržaj nacionalnih planova

Nacionalnim planovima trebalo bi obuhvatiti razdoblje od 2021. do 2030., uključujući perspektivu do 2050., kako bi se osigurala dosljednost s dugoročnim ciljevima politika na nacionalnoj razini i razini EU-a.

Nacionalni planovi trebali bi uključivati sljedeće elemente:

a) Trenutačno stanje

Pregled nacionalnog energetskog sustava i politički kontekst nacionalnog plana u pet dimenzija energetske unije (uključujući makroekonomski kontekst, emisije stakleničkih plinova, kombinaciju izvora energije i stanje u svakom podsektoru energetskog sustava).

Ocjena situacije u smislu trenutačnih energetskih i klimatskih politika i mjera, uključujući programe potpore i porezne sustave za energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost, oslanjajući se na iskustva u postizanju ciljeva za 2020. u području energetike i klime.

Pregled ključnih pitanja prekogranične važnosti uključujući mogućnosti i izazove za daljnju regionalnu suradnju i integraciju.

Administrativne strukture za provedbu nacionalnih energetskih i klimatskih politika, uključujući odgovornosti glavnih administrativnih tijela i njihove interakcije.

Nacionalni planovi mogu se temeljiti na postojećim nacionalnim strategijama energetskih i klimatskih politika država članica za godine 2020., 2030. i kasnije u skladu s ovim smjernicama.

b) Ciljevi, politike i mjere za pet dimenzija

U nacionalnim planovima trebalo bi odrediti ciljeve za sve dimenzije energetske unije. S obzirom na ciljeve u području energetike za 2030., planovima treba utvrditi nacionalne doprinose potrebne za zajedničko postizanje ciljeva na razini EU-a. Za emisije stakleničkih plinova u sektorima koji nisu dio ETS-a planovima treba utvrditi politike i mjere kojima se planira postići zadovoljavanje obvezujućih nacionalnih godišnjih graničnih vrijednosti na temelju revidirane Odluke o raspodjeli tereta.

Trebalo bi utvrditi interakciju između različitih dimenzija (npr. doprinos obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti smanjenju emisija stakleničkih plinova, infrastrukturne potrebe koje proizlaze iz većeg korištenja obnovljivih izvora energije itd.).

Za svaki cilj plan mora sadržavati opis politika i mjera planiranih za postizanje tih ciljeva. To bi trebalo uključivati i procjenu načina na koji te politike međusobno djeluju pri osiguravanju usklađenosti politika i izbjegavanju preklapanja propisa.

Energetska sigurnost, solidarnost i povjerenje

Srednjoročni i dugoročni ciljevi i standardi koji se odnose na sigurnost opskrbe, uključujući diversifikaciju izvora energije i opskrbnih zemalja, infrastrukturu, skladištenje, odgovor na potražnju, spremnost na suočavanje s ograničenom opskrbom ili prekidom opskrbe iz određenog izvora energije i uporabu alternativnih domaćih izvora. Ciljevi bi trebali uključivati regionalnu suradnju, a mjere politike za postizanje tih ciljeva trebale bi biti usklađene na regionalnoj razini. U tom kontekstu, nacionalni planovi trebali bi se temeljiti na posebnim planovima za sigurnost opskrbe (planovi ocjenjivanja, preventivni akcijski planovi i planovi za hitne slučajeve) koji se pripremaju u skladu s Uredbom o sigurnosti opskrbe plinom.

Strategije politika o energetskoj sigurnosti u širem smislu, uključujući ostale relevantne izbore politika poput onih koje se odnose na uštedu energije ili kombinaciju izvora energije.

Trebalo bi obuhvatiti i opći politički pristup za osiguravanje sigurnosti vanjske opskrbe energijom, uključujući putem infrastrukture i, prema potrebi, predviđeni pristup međunarodnim vladinim sporazumima s trećim zemljama.

Potpuno integrirano unutarnje energetsko tržište

Razvoj elektroenergetske povezanosti od 2021. do 2030. (omjer prekograničnog kapaciteta prijenosa i ugrađenog kapaciteta proizvodnje), imajući u vidu dogovoreni cilj od 15 % za 2030. i uzimajući u obzir specifične čimbenike u državama članicama kao što su troškovi i potencijalni trgovinski tokovi. To bi trebalo uključivati i navođenje glavnih projekata za postizanje potrebne povezanosti u smislu planova za 2030.

Za energetsku infrastrukturu, način provedbe planiranih nacionalnih infrastrukturnih projekata kao i projekata od zajedničkog interesa koji se odnose na državu članicu, uključujući vremenski okvir. U tom bi se kontekstu nacionalni planovi trebali temeljiti na Uredbi o smjernicama za transeuropsku energetsku infrastrukturu.

Ciljevi u pogledu tržišnog natjecanja, integracije i spajanja tržišta, uvođenja fleksibilnosti u energetskom sektoru, uključujući razvoj kratkoročnih tržišta, konkurentnost tržišta energije u pogledu odgovora na potražnju i uvođenje pametnih tehnologija i pametnih mreža.

Procjena utjecaja planiranih ulaganja u infrastrukturu i kretanja u proizvodnji energije na veleprodajne i maloprodajne cijene energije i na integraciju tržišta s drugim državama članicama.

Energetska učinkovitost koja pridonosi ograničavanju potražnje

Planirane nacionalne politike i mjere za potporu ostvarivanju dogovorenog cilja energetske učinkovitosti na razini EU-a od najmanje 27 % (koji će se preispitati do 2020. s ciljem povećanja na 30 %) uzimajući u obzir očekivane uštede energije iz tih politika i mjera te provedbu postojećeg zakonodavstva EU-a.

Treba navesti dinamiku razine uštede energije koja se količinski određuje kao razina koja proizlazi iz primarne i konačne potrošnje energije do 2030. kao doprinos države članice postizanju cilja EU-a.

Planirane nacionalne politike i mjere za povećanje energetske učinkovitosti u građevinskom sektoru. To uključuje nacionalne strategije renoviranja zgrada i nacionalne programe ulaganja u energetsku učinkovitost.

Dekarbonizacija gospodarstva

Planirane politike i mjere za smanjenje emisija stakleničkih plinova, obuhvaćajući sve ključne sektore koji ih ispuštaju, uključujući promet i poljoprivredu, kako bi se ispunili obvezujući nacionalni ciljevi za 2030. za sektore koji nisu dio ETS-a na temelju revidirane Odluke o raspodjeli tereta, s izgledima za dugoročnu viziju te ciljem da postane niskougljično gospodarstvo (2050.).

Planirane nacionalne politike i mjere za potporu ostvarivanja dogovorenog obvezujućeg cilja na razini EU-a za udio energije iz obnovljivih izvora od najmanje 27 %, uzimajući u obzir provedbu postojećeg zakonodavstva EU-a i perspektivu do 2050.

Treba navesti dinamiku udjela energije iz obnovljivih izvora u bruto konačnoj potrošnji energije do 2030., uključujući dinamiku za odgovarajuće tehnologije i za potražnju električne energije (instaliranu snagu i proizvedenu energiju), kao doprinos države članice vođen potrebom da se zajedničkim nastojanjima postigne cilj na razini EU-a.

Mjere koje treba poduzeti za povećanje fleksibilnosti energetskog sustava s obzirom na proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Stanje i planovi za povezivanje i integraciju tržišta električne energije, regionalne mjere za uravnoteženje i pričuvu te način procjene prikladnosti sustava u kontekstu energije iz obnovljivih izvora. Planirane nacionalne politike i mjere za potporu ostalih niskougljičnih tehnologija.

Planirane nacionalne politike i mjere za potporu dekarbonizacije prometa.

Ako države članice namjeravaju poduprijeti razvoj posebnih tehnologija, plan mora uključivati i procjenu utjecaja na cijene energije i komunalna energetska poduzeća te na integraciju tržišta s drugim državama članicama.

Istraživanje, inovacije i konkurentnost

Ciljevi, politike i mjere utvrđeni na nacionalnoj razini kako bi se osigurao odgovarajući doprinos novom europskom pristupu istraživanju i inovacijama u području energetike i ubrzala transformacija energetskog sustava, posebno mjerama iz integriranog strateškog plana za energetske tehnologije (SET).

Nacionalne političke strategije i programi financiranja za istraživanje i inovacije u području energije iz obnovljivih izvora, energetske učinkovitosti i drugih niskougljičnih tehnologija, uključujući one u prometnom sektoru, kao i za njihovo uvođenje na tržište, uključujući strategije za poticanje istraživanja i tehnoloških ustanova.

Strategije industrijske politike u pogledu konkurentnosti sektora niskougljičnih tehnologija i konkurentnosti u širem smislu, uključujući subvencije, učinak na rast, radna mjesta i vještine, podsektore, financije i resurse.

Prema potrebi, ciljevi koji se odnose na konkurentnost energetskog sustava i njegov doprinos konkurentnosti gospodarstva kao takvog i na međunarodnu trgovinu energetskim tehnologijama EU-a te opremu i pristup tržištima trećih zemalja.

c) Integrirane projekcije i pokazatelji

Nacionalni planovi trebali bi uključivati zaseban odjeljak o projekcijama kao analitičkom temelju plana, uključujući referentne i političke scenarije za procjenu relevantnih utjecaja predloženih politika i mjera. U dvogodišnjim izvješćima o napretku u provedbi nacionalnih planova treba upotrebljavati ključne pokazatelje koje je Komisija razvila u suradnji s državama članicama kao i ažurirane projekcije, politike i mjere.

Zbog međusektorske prirode pet dimenzija energetske unije potrebno je ocijeniti i potvrditi ciljeve politike i instrumente na temelju integriranih metodoloških alata. Zbog toga bi nacionalni planovi trebali uključivati projekcije za razdoblje do 2030. i nakon toga za energetski sustav i za emisije stakleničkih plinova 1 , uključujući perspektivu za 2050. Projekcijama bi trebalo uzeti u obzir, na primjer, makroekonomski kontekst (poput očekivanog bruto domaćeg proizvoda i rasta stanovništva), strukturne promjene u gospodarstvu koje bi mogle utjecati na energetski sustav i emisije stakleničkih plinova, globalne energetske trendove (poput međunarodnog kretanja cijena fosilnih goriva), kao i cijene ugljika, prekogranične mrežne veze te troškove tehnologija. Komisija će dati tehničke preporuke o tim pitanjima, a države članice objasnit će slučajeve eventualnih odstupanja od tih preporuka, primjerice zbog zahtjeva modela.

U nacionalnom planu trebalo bi utvrditi barem dva scenarija: i. referentni scenarij na temelju trenutačnih trendova te postojećih politika i mjera na razini EU-a i na regionalnoj razini te ii. najmanje jedan scenarij koji odražava provedbu predviđenih nacionalnih ciljeva dodatnim politikama i mjerama za pet dimenzija energetske unije, posebno uključujući ciljeve za 2030., kao što je navedeno u nacionalnom planu. Time bi se istaknuli mogući kompromisi i sinergije između politika i mjera.

Komisija može poduprijeti države članice pružajući im podatke i analizu. Važan doprinos tome bit će novi referentni scenarij energetike, prometa i emisija stakleničkih plinova za EU, pripremljen u bliskoj suradnji s državama članicama, koji će se objaviti u prvoj polovici 2016. Državama članicama mogli bi se dati i scenariji politike i osjetljivosti za potporu njihovom strateškom planiranju, utvrđivanje zajedničkih izazova i procjenu implikacija odabira politika pojedinačnih država članica za postizanje zajedničkih ciljeva energetske unije. Referentni scenarij EU-a također će predstavljati osnovu za ocjenu kolektivnih doprinosa država članica ciljevima energetske unije.

Nacionalne projekcije treba predstaviti na vrijeme kako bi se omogućilo njihovo objedinjavanje na razini EU-a, a zatim i procjena ukupnog stanja energetskog sustava i postignutog napretka. Stoga treba jasno i transparentno predstaviti pretpostavke i trendove glavnih ishoda modela kojima se opisuje energetski sustav.

Države članice trebale bi iskoristiti ključne pokazatelje u izvješćima o napretku u provedbi svojih nacionalnih planova. Na temelju pokazatelja predloženih u Okviru klimatske i energetske politike za razdoblje do 2030. i onih koji su već uključeni u informativne članke o pojedinim zemljama, Komisija u radnom dokumentu službi Komisije 2 predstavlja koncept i prvu analizu ključnih pokazatelja za praćenje napretka u ostvarivanju ciljeva energetske unije. U njemu se predlažu pokazatelji za pet dimenzija energetske unije, na primjer za cijene energije, konkurentnost, diversifikaciju uvoza energije, dekarbonizaciju, istraživanja i inovacije ili funkcioniranje energetskog tržišta.

3.Regionalna suradnja pri uspostavi nacionalnih planova

Za funkcioniranje energetske unije potrebno je da se države članice usklade i međusobno surađuju u razvoju energetskih politika. Nacionalni planovi trebali bi se stoga od samog početka oslanjati na regionalna savjetovanja.

Države članice trebale bi odrediti područja pogodna za zajedničko ili usklađeno planiranje u svojoj regiji i savjetovati se sa svojom regijom već na početku procesa pripreme. Različiti nacionalni planovi u regiji trebali bi se dopunjavati i, ako je moguće, međusobno jačati iskorištavanjem nacionalnih prednosti za suočavanje s izazovima regije na najsigurniji i najisplativiji način. Posebnu bi pozornost trebalo posvetiti osiguranju usklađenog pristupa za razvoj novih izvora energije i energetske infrastrukture.

Zajedničkim pristupom i zajedničkim ciljevima mogu se povećati dugoročna predvidljivost i sigurnost ulaganja. Usklađivanjem nacionalnih politika trebalo bi se stoga spriječiti i neželjene poticaje te ublažiti moguće štetne učinke nacionalnih politika za druge države članice. Planovi bi trebali sadržavati procjenu kakvi će biti učinci ciljeva i politika predviđenih u planovima na druge države članice u regiji i kako bi trebalo ojačati regionalnu suradnju u različitim područjima politika i podsektorima.

Postojeći forumi za regionalnu suradnju, uključujući makroregionalne strategije, mogu se upotrebljavati za tu svrhu. Komisija će aktivno sudjelovati u tom procesu i podržati razvoj odgovarajućih novih foruma. Najvažnije je da su regije ujednačene, čime se omogućuje suradnja u nekoliko dimenzija energetske unije.

Komisija će državama članicama dati detaljnije smjernice o regionalnoj suradnji u kontekstu provedbe ciljeva energetske unije u 2016.

4.Izvješća o provedbi planova i ažuriranja

Države članice trebaju svake dvije godine dostaviti izvješća o napretku u provedbi nacionalnih planova, počevši od 2020. Ta izvješća o provedbi bit će važan instrument i pomoći će svim državama članicama da vide što se događa u provedbi ciljeva energetske unije.

Komisija će izvješćivati o napretku u svojem godišnjem izvješću o stanju energetske unije.

Ažuriranje nacionalnih planova predviđeno je jednom u razdoblju od 2021. do 2030. kako bi se u obzir uzele promijenjene okolnosti i izmjene s obzirom na provedbu zajedničkih dogovorenih ciljeva energetske unije, posebno ciljeva za 2030. u području klime i energetike. Što se tiče posebnih mjera politike iz nacionalnih planova, mogu se predvidjeti dodatna ažuriranja ako bude potrebno.

5.Postupak i vremenski okvir

Priprema nacionalnih planova bit će dinamičan proces. Iako će ishod budućih zakonodavnih postupaka za ključno relevantno zakonodavstvo EU-a utjecati na oblikovanje i provedbu nacionalnih politika, postupak razvijanja nacionalnih planova treba započeti 2016. kako bi se planovi mogli dovršiti znatno prije 2020. uzimajući u obzir relevantno zakonodavstvo EU-a.

Postojeće obveze planiranja i izvješćivanja za područja politika s postojećim ciljevima za 2020. neće se mijenjati do 2020. godine. Izvješća bi se vremenski uskladila s novim postupkom razvijanja nacionalnih energetskih i klimatskih planova. Za razdoblje nakon 2020. Komisija će predstaviti zakonodavnu inicijativu za pojednostavljenje zahtjeva za planiranje i izvješćivanje u 2016. kako bi se smanjilo administrativno opterećenje i osiguralo usklađenost, pojednostavljenje i dosljednost među različitim planovima i izvještajnim tokovima zadržavajući pritom kvalitetu dostavljenih podataka. Komisija i države članice trebale bi biti u mogućnosti konsolidirati i pojednostavniti određeni dio izvješćivanja prije 2020. u slučajevima gdje je to moguće učiniti bez promjena zakonodavstva i bez utjecaja na temeljne obveze. Komisija već pokazuje put objedinjavanjem periodičnih izvješća s prvim izvješćem o stanju energetske unije.

Vremenski okvir za razvoj nacionalnih energetskih i klimatskih planova, u kojem su navedene odgovarajuće aktivnosti država članica i Komisije, prikazan je u tablici na kraju ovog odjeljka.

Do jeseni 2016. države članice pozivaju se da predstave prve rezultate svojih integriranih projekcija za referentni scenarij. Trebalo bi započeti regionalne rasprave s drugim državama članicama. U istoj će godini Komisija dovršiti referentni scenarij EU-a za 2016., pripremiti obrazac za nacionalne planove i izdati smjernice o regionalnoj suradnji. Odgovarajući zakonodavni prijedlozi o revidiranoj Odluci o raspodjeli tereta, energiji iz obnovljivih izvora, energetskoj učinkovitosti, oblikovanju tržišta i pojednostavljenju obveza planiranja i izvješćivanja bit će predstavljeni tijekom 2016.

U 2017. trebalo bi pokrenuti nacionalni politički proces o planovima kako bi se omogućilo široko političko potvrđivanje planova na nacionalnoj razini i dovršila regionalna savjetovanja i savjetovanja s dionicima. Do ožujka 2017. Komisiji bi trebalo dostaviti integrirane projekcije kojima bi se obuhvatili referentni i politički scenariji 3 . Te će projekcije biti ključni doprinos nacionalnim planovima država članica. Nacrte nacionalnih planova trebalo bi dostaviti Komisiji 2017., nakon čega će se organizirati savjetovanje s drugim državama članicama i Komisijom, posebno s ciljem zajedničkog ostvarivanja energetskih ciljeva na razini EU-a. Nakon toga Komisija će izdati preporuke o nacrtima nacionalnih planova i predstaviti ih u idućem izvješću o stanju energetske unije.

U 2018. Komisiji treba podnijeti konačne planove, uzimajući u obzir savjetovanja s drugim državama članicama, preporuke Komisije i relevantno zakonodavstvo EU-a. Komisija će nakon toga objaviti izvješće o stanju energetske unije uključujući prvu skupnu procjenu nacionalnih energetskih i klimatskih planova.

U pogledu ciljeva za energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost za 2030. dogovorenih na razini EU-a, Komisija će ocijeniti zajednička nastojanja predstavljena u nacionalnim planovima država članica u cilju postizanja tih ciljeva. Politike i mjere na razini EU-a za upotpunjavanje nacionalnih nastojanja da se osigura postizanje ciljeva utvrdit će se, među ostalim, u novoj direktivi o obnovljivim izvorima energije i revidiranoj direktivi o energetskoj učinkovitosti, koje će Komisija predstaviti 2016. Posebna primjena nekih od tih mjera utvrdit će se kasnije na temelju zajedničkih nastojanja država članica predstavljenih u nacionalnim planovima i na temelju izvješća o napretku u ostvarivanju ciljeva energetske unije.

Tijekom tog postupka Komisija će organizirati redovite sastanke i sudjelovati u dijalogu s državama članicama kako bi im pružila tehničku potporu, ocijenila pripremu planova i razmotrila daljnje korake.

U postupku upravljanja osigurat će se odgovarajuća uključenost svih relevantnih europskih institucija, posebno Vijeća i Europskog parlamenta.



Tablica: Vremenski okvir za razvoj nacionalnih energetskih i klimatskih planova

Države članice

Europska komisija

2016.

Početak razvoja sveobuhvatne strategije, glavnih ciljeva i pregleda politika nacionalnih energetskih i klimatskih planova

Razvoj integriranih metodoloških alata za pripremu referentnih i političkih scenarija kao analitičke osnove nacionalnih planova i predstavljanje prvih rezultata referentnog scenarija

Početak nacionalnih savjetovanja s dionicima o nacionalnim planovima

Početak regionalnih rasprava s drugim državama članicama o pripremi nacionalnih planova

Dovršavanje, u suradnji s državama članicama, referentnog scenarija EU-a za 2016.

Izrada obrasca za nacionalne planove, uključujući glavne varijable i parametre za nacionalne integrirane projekcije

Izrada smjernica o regionalnoj suradnji

Podnošenje zakonodavnih prijedloga o revidiranoj Odluci o raspodjeli tereta, energiji iz obnovljivih izvora, energetskoj učinkovitosti (uključujući građevinski sektor), oblikovanju tržišta i pojednostavljenju obveza planiranja i izvješćivanja

Održavanje tehničkih sastanaka s državama članicama, npr. o metodološkim alatima i o ključnim pokazateljima

Objavljivanje drugog izvješća o stanju energetske unije

2017.

Dovršetak savjetovanja s dionicima i regionalnih savjetovanja o nacionalnim planovima

Sudjelovanje u nacionalnim političkim procesima o nacionalnim planovima

Dostavljanje integriranih projekcija kojima se obuhvaćaju referentni i politički scenariji Komisiji

Podnošenje nacrta nacionalnih planova Komisiji na temelju smjernica Komisije o nacionalnim planovima i na temelju obrasca

Pružanje tehničke potpore državama članicama za pripremu nacionalnih planova

Poticanje i podupiranje regionalnih savjetovanja s drugim državama članicama o nacionalnim planovima, uključujući uspostavu odgovarajućih foruma

Organiziranje savjetovanja s državama članicama o nacrtima nacionalnih planova i davanje preporuka o nacrtima planova

Objavljivanje trećeg izvješća o stanju energetske unije

2018.

Dovršetak nacionalnih planova, uzimajući u obzir stručni pregled država članica i preporuke Komisije

Podnošenje konačnih nacionalnih energetskih i klimatskih planova

Pružanje potpore državama članicama u dovršetku nacionalnih planova

Objavljivanje četvrtog izvješća o stanju energetske unije, uključujući prvu skupnu procjenu nacionalnih energetskih i klimatskih planova, koje će se predstaviti Vijeću i Parlamentu

(1)

     Treba zadovoljiti zahtjeve u pogledu izvješćivanja o projekcijama emisija stakleničkih plinova na temelju Uredbe o mehanizmu za praćenje.

(2)

     SWD(2015)243.

(3)

     Za potrebe pojednostavljenja, utvrđeni datum omogućit će da se te projekcije iskoriste za ispunjavanje zahtjeva o izvješćivanju u pogledu emisija stakleničkih plinova na temelju Uredbe o mehanizmu za praćenje.

Top