Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XG0614(07)

    Zaključci Vijeća od 20. svibnja 2014. o osiguranju kvalitete za potporu obrazovanju i osposobljavanju

    SL C 183, 14.6.2014, p. 30–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.6.2014   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 183/30


    Zaključci Vijeća od 20. svibnja 2014. o osiguranju kvalitete za potporu obrazovanju i osposobljavanju

    2014/C 183/07

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    PODSJEĆAJUĆI NA POLITIČKU POZADINU OVIH ZAKLJUČAKA, KAKO JE NAVEDENO U PRILOGU OVOM DOKUMENTU,

    POZDRAVLJA:

    napredak koji je ostvaren u razvoju kulture stalnog poboljšavanja kvalitete u sustavima obrazovanja i osposobljavanja širom Europe, iako urazličitoj mjeri zbog različitih polazišta, kako je istaknuto u nizu nedavnih izvješća Komisije (1).

    SMATRA DA:

    1.

    Sustavi obrazovanja i osposobljavanja EU-a daju ključni doprinos nastojanju na ostvarenju boljih radnih mjesta, snažnijeg rasta i konkurentnosti, te se tako suočavaju sa značajnim izazovima čijem rješavanju može doprinijeti stalno poboljšanje kvalitete. Ti izazovi uključuju: povećanje dostupnosti, smanjenje stope napuštanja školovanja i poboljšanje stope zadržavanja u sustavu školovanja, podršku inovativnom učenju te brigu da polaznici steknu znanje, vještine i kompetencije potrebne za uključivo društvo, aktivno građanstvo, cjeloživotno učenje i zapošljivost, bez obzira na njihovu socijalnu i ekonomsku pozadinu.

    2.

    Mehanizmi osiguravanja kvalitete mogu igrati važnu ulogu u pomaganju institucijama obrazovanja i osposobljavanja te tvorcima politika u suočavanju s tim izazovima i osiguravanju da kvaliteta sustavâ obrazovanja i osposobljavanja, kao i pojedinačnih institucija, odgovara svrsi. Osiguravanje kvalitete, kao dio niza mjera vladâ i institucija, povećava transparentnost i podupire povjerenje u važnost i kvalitetu znanja, vještina, kompetencija i kvalifikacija, koje se pak temelji na povjerenju u kvalitetu institucija i pružatelja obrazovanja i osposobljavanja.

    3.

    Europski instrumenti za osiguravanje kvalitete, zajedno s Europskim kvalifikacijskim okvirom (EKO), Kvalifikacijskim okvirom europskog prostora visokog obrazovanja i s njima povezanim nacionalnim kvalifikacijskim okvirima, doprinijeli su razvoju kulture kvalitete u ustanovama za obrazovanje i osposobljavanje, što je zatim olakšalo učenje i mobilnost radne snage preko granica i između sustava.

    4.

    U svjetlu iskustva stečenog u visokom obrazovanju i strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (SOO), fleksibilni mehanizmi osiguravanja kvalitete mogu podupirati poboljšanje kvalitete u formalnom i neformalnom učenju u svim sektorima obrazovanja i osposobljavanja, kao i rješavanje pitanja poput otvorenih obrazovnih resursa i prekograničnog obrazovanja, uključujući dislocirano obrazovanje (2).

    SLAŽE SE DA:

    1.

    Postoji dosta prostora za učinkovitije pristupe osiguravanju kvalitete u svim sektorima obrazovanja i osposobljavanja, koji se udaljavaju od pristupa zasnovanog na popisu potrebnih elemenata i približavaju razvoju istinske kulture poboljšanja kvalitete ugrađene u poučavanje i učenje koja može podignuti standarde i poboljšati ishode učenja.

    2.

    Osiguravanje kvalitete, u okviru stalnog poboljšanja kvalitete, treba poduprijeti reforme sustavâ obrazovanja i osposobljavanja u skladu s europskim i nacionalnim programima reforme.

    3.

    U području visokog obrazovanja osiguravanje kvalitete, a posebno unutarnje osiguravanje kvalitete, sve je učinkovitije u pomaganju visokoškolskim ustanovama u ostvarivanju njihovih ciljeva. Koncept vanjskog osiguravanja kvalitete razlikuje se među državama članicama ovisno o nacionalnim potrebama i okolnostima, s akreditacijom programa i vrednovanjem na razini institucije koji, između ostalih, doprinose povećanju povjerenja i poboljšanju standardâ. U vanjskom osiguravanju kvalitete u porastu je trend prema vrednovanju na razini institucije, čime se visokoškolskim ustanovama omogućava da prilagode svoje pružanje obrazovanja na fleksibilniji način koji odgovara njihovim potrebama, kao i potrebama polaznika, tržišta rada i društva.

    4.

    U istom području prekogranična suradnja u osiguravanju kvalitete igra ključnu ulogu u izgradnji povjerenja i podizanju standardâ kvalitete, podupiranju obrazovne mobilnosti, unapređivanju okružja za zajedničke programe te u doprinosu dobrom funkcioniranju prekograničnog i dislociranog visokog obrazovanja. Otvaranje mogućnosti agencijama za osiguravanje kvalitete da ponude prekogranično osiguravanje kvalitete pomoću Europskog registra za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju (EQAR), postupajući u skladu s nacionalnim zahtjevima, trebalo bi pomoći u poticanju europske dimenzije u osiguravanju kvalitete te u olakšavanju prekograničnog vrednovanja i jednostavnijih postupaka za združene programe.

    5.

    U području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja smjernice i materijali za osposobljavanje razvijeni u sklopu mreže EQAVET-a (3) podupiru napredovanje prema kulturi kvalitete u državama članicama, a većina je država članica već provela ili razvija nacionalne pristupe osiguravanju kvalitete u skladu s EQAVET-om. Posebno je potrebno uložiti veći napor kako bi mehanizmi osiguravanja kvalitete više uzimali u obzir ishode učenja te kako bi obuhvatili neformalno učenje i učenje kroz rad bilo u formalnom bilo u neformalnom okružju, u skladu s nacionalnim kontekstom.

    6.

    Iskustvo stečeno s EQAVET-om može služiti kao osnova za razvoj sveobuhvatnog pristupa osiguravanju kvalitete u području obrazovanja odraslih.

    7.

    Veća transparentnost između osiguravanja kvalitete u različitim sektorima i u mehanizmima za priznavanje neformalnog i informalnog učenja, uključujući sve oblike internetskog učenja, također bi doprinijela izgradnji povjerenja i podupiranju prohodnosti među sektorima i zemljama.

    POZIVA DRŽAVE ČLANICE DA, U SKLADU S NACIONALNOM PRAKSOM I UZIMAJUĆI U OBZIR SUPSIDIJARNOST, SURAĐUJU S RELEVANTNIM DIONICIMA S CILJEM:

    1.

    Razvoja i promicanja kulture poboljšanja kvalitete u cjelokupnom obrazovanju i osposobljavanju s ciljem povećanja kvalitete znanja, vještina i kompetencija koje su razvili polaznici, kao i kvalitete procesa učenja, uz odgovarajuću uporabu europskih instrumenata koji se odnose na osiguravanje kvalitete.

    2.

    Jačanja kapaciteta mehanizama osiguravanja kvalitete za nošenje s postojećim i budućim trendovima u obrazovanju i osposobljavanju, poput svih oblika internetskog učenja, te osiguravanja dovoljne fleksibilnosti djelokruga tijelâ za osiguravanje kvalitete.

    3.

    Osiguranja veće transparentnosti s obzirom na ishode ocjena kvalitete.

    4.

    Korištenja mogućnosti financiranja u okviru programa Erasmus+ za razvoj inovativnih transnacionalnih projekata koji jačaju kapacitet osiguravanja kvalitete za potporu održivoj reformi širom EU-a u obrazovanju i osposobljavanju te, prema potrebi, korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova za poticanje razvoja kvalitetnih sustava obrazovanja i osposobljavanja.

    5.

    Poticanja promicanja kvalitetnog poučavanja u obrazovanju i osposobljavanju putem osiguravanja kvalitete.

    6.

    Podupiranja, u sklopu Bolonjskog procesa, tekuće revizije standarda i smjernica za osiguravanje kvalitete u europskom prostoru visokog obrazovanja, s ciljem poboljšanja njihove jasnoće, primjenjivosti i korisnosti, uključujući njihovo područje primjene, s naglaskom na podizanju standardâ kvalitete.

    7.

    Poticanja, prema potrebi, prekogranične suradnje među tijelima za osiguravanje kvalitete u svim sektorima i za sve oblike obrazovanja i osposobljavanja.

    8.

    Osiguravanja kvalitete obrazovanja koje pružaju visokoškolske ustanove koje imaju kampuse i dislocirane programe u inozemstvu, uz potporu nacionalnih agencija za osiguravanje kvalitete, putem pojačane suradnje između agencija za osiguravanje kvalitete u zemlji pružateljici i zemlji primateljici, ili dopuštanjem agencijama registriranima u EQAR-u da vrednuju ustanove koje pružaju prekogranično i dislocirano obrazovanje s ciljem odgovaranja na zahtjeve kvalitete te poticanja prekogranične suradnje i uzajamnog učenja.

    9.

    Nastavka provedbe okvira EQAVET s ciljem razvoja kulture osiguravanja kvalitete unutar i između država članica, što uključuje razinu pružatelja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, posebice nastojanjem da se uspostavi zajednički okvir za osiguravanje kvalitete za pružatelje strukovnog obrazovanja i osposobljavanja do kraja 2015. godine, u skladu s Izjavom iz Brugesa, obuhvaćajući učenje u sklopu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koje se odvija u školi te kroz rad, u skladu s nacionalnim kontekstom.

    10.

    Osiguranja redovnog vrednovanja sustavâ osiguravanja kvalitete, mjera i instrumenata kako bi se poboljšao njihov stalni razvoj i učinkovitost.

    POZIVA DRŽAVE ČLANICE I KOMISIJU DA, UZIMAJUĆI U OBZIR SPECIFIČNA OBILJEŽJA I POTREBE RAZLIČITIH SEKTORA I NACIONALNIH OKOLNOSTI:

    1.

    Nastave promicati transparentnost i komplementarnost sektorskih pristupa osiguravanju kvalitete tako što će graditi na zajedničkim europskim načelima osiguravanja kvalitete u perspektivi cjeloživotnog učenja s ciljem osiguravanja kvalitete ishodâ za polaznike te poboljšanja prohodnosti između sektora obrazovanja i osposobljavanja. Daljnji razvoj mogao bi uključivati:

    a)

    Jačanje upotrebe pristupa koji se temelji na ishodima učenja u definiranju, pružanju i ocjenjivanju znanja, vještina, kompetencija i kvalifikacija, gradeći na Europskom kvalifikacijskom okviru za cjeloživotno učenje te na europskim instrumentima utemeljenima na kreditnim bodovima poput ECTS-a (4) i ECVET-a (5);

    b)

    Promicanje transparentnih mehanizama osiguravanja kvalitete koji se oslanjaju na postojeće okvire osiguravanja kvalitete i podupiru pouzdane, valjane i vjerodostojne metodologije ocjenjivanja i alate za priznavanje neformalnog i informalnog učenja;

    c)

    Jačanje povezanosti i suradnje između dionika u svijetu obrazovanja i osposobljavanja i svijetu rada, uključujući razvoj odgovarajućeg praćenja vještina i predviđanja;

    d)

    Prema potrebi uključivanje relevantnih dionika uključujući osoblje, polaznike i poslodavce, kroz osiguravanje kvalitete, u strateško donošenje odluka, osmišljavanje kvalifikacija te razvoj, izvedbu i praćenju programa, s ciljem osiguravanja stalnog poboljšavanja kvalitete u ustanovama za obrazovanje i osposobljavanje.

    2.

    Iskoriste potencijal osiguravanja kvalitete za jačanje provedbe nacionalnih kvalifikacijskih okvira povezanih s Europskim kvalifikacijskim okvirom.

    3.

    Iskoriste tekući rad u sklopu Bolonjskog procesa u visokom obrazovanju s ciljem iskorištavanja potencijala osiguravanja kvalitete za povećanje uzajamnog povjerenja kao temelja za približavanje lakšem priznavanju svih relevantnih kvalifikacija.

    4.

    Uzimajući o obzir iskustvo stečeno u visokom obrazovanju nastoje povećati transnacionalnu transparentnost mehanizama osiguravanja kvalitete u drugim sektorima i na drugim razinama obrazovanja i osposobljavanja.

    5.

    Istraže mehanizme osiguravanja kvalitete s ciljem boljih načina bavljenja kvalitetom neformalnog učenja i učenja kroz rad u skladu s nacionalnim kontekstom, prema potrebi gradeći, između ostalog, na okviru EQAVET.

    6.

    Dalje istraže važna pitanja osiguravanja kvalitete u vezi sa svim oblicima internetskog učenja, poput ocjenjivanja i certificiranja novih načina učenja i poučavanja.

    7.

    Osobito u svjetlu Komisijina nedavnog izvješća o evaluaciji Europskog kvalifikacijskog okvira te izvješća o napretku u osiguravanju kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i visokom obrazovanju (6) rade na boljoj koordinaciji i poboljšanju EQAVET-a i europskih alata za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju, posebno ugrađivanjem pristupa utemeljenog na ishodima učenja te uz potporu instrumenata transparentnosti poput Europskog kvalifikacijskog okvira, Europassa i europskih sustava bodova.

    8.

    U sklopu otvorene metode koordinacije istraže opseg u kojem države članice mogu ojačati svoje odredbe osiguravanja kvalitete i inicijative u područjima predškolskog i školskog obrazovanja te obrazovanja odraslih s obzirom na iskustvo stečeno u drugim sektorima.

    9.

    Nastave promicati suradnju na osiguravanju kvalitete na međunarodnoj razini u svim sektorima putem suradnje s međunarodnim organizacijama, političkog dijaloga s ključnim međunarodnim partnerima te partnerstava s institucijama širom svijeta.

    POZIVA KOMISIJU DA:

    1.

    Nastavi poboljšavati povezanost i sinergiju između alata EU-a za postizanje transparentnosti koji podržavaju osiguravanje kvalitete, priznavanje i mobilnost, nastavljajući nastojanja na daljnjoj komplementarnosti i konvergenciji takvih alata, što uključuje pregled stanja savjetovanja o europskom prostoru vještina i kvalifikacija.

    2.

    Nastavi jačati uzajamno učenje kroz europsku suradnju na osiguravanju kvalitete u svim sektorima, pa tako i pomoću financiranja iz programa Erasmus+.

    3.

    Istraži načine podupiranja država članica u razvoju njihovih mehanizama osiguravanja kvalitete kako bi se u obzir uzeli različiti načini učenja i poučavanja ili kako bi se ta rješenja mogla primijeniti i na različite sektore i razine obrazovanja i osposobljavanja.


    (1)  Vidi prilog („Ostali dokumenti”).

    (2)  Prekogranično obrazovanje obuhvaća pružanje usluga visokog obrazovanja u inozemstvu pomoću podružnih kampusa ili u okviru sporazumâ o dislociranom obrazovanju ili o priznavanju sklopljenih između institucije koja pruža obrazovanje i one koja ga prima.

    (3)  Europski referentni okvir za osiguravanje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju.

    (4)  Europski sustav prikupljanja i prijenosa bodova u visokom obrazovanju.

    (5)  Europski sustav bodova za strukovno obrazovanje i osposobljavanje.

    (6)  Vidjeti prilog.


    PRILOG

    Politička pozadina

    1.

    Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2001. o europskoj suradnji u području ocjenjivanja kvalitete školskoga obrazovanja (1).

    2.

    Standardi i smjernice za osiguravanje kvalitete u europskom prostoru visokog obrazovanja doneseni 2005. te obveza njihove revizije koju su preuzeli ministri koji su sudjelovali na Ministarskoj konferenciji o Bolonjskom procesu u Bukureštu 26. i 27. travanja 2012.

    3.

    Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 15. veljače 2006. o europskoj suradnji u osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju (2).

    4.

    Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2008. o uspostavi Europskog kvalifikacijskog okvira za cjeloživotno učenje, posebno zajednička načela za osiguravanje kvalitete za visoko obrazovanje i strukovno obrazovanje iz Priloga III. (3)

    5.

    Zaključci Vijeća od 12. svibnja 2009. o uspostavi strateškog okvira za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja za razdoblje do 2020. („ET 2020”) (4).

    6.

    Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2009. o uspostavi Europskog referentnog okvira za osiguravanje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (5).

    7.

    Zaključci Vijeća i predstavnika vlada država članica, koji su se sastali u okviru Vijeća 19. studenoga 2010., o prioritetima za pojačanu europsku suradnju u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju za razdoblje 2011. – 2020. (6).

    8.

    Zaključci Vijeća od 28. studenoga 2011. o modernizaciji visokog obrazovanja (7).

    9.

    Rezolucija Vijeća od 28. studenoga 2011. o obnovljenom europskom programu za obrazovanje odraslih (8).

    10.

    Preporuka Vijeća od 20. prosinca 2012. o priznavanju neformalnog i informalnog učenja (9).

    11.

    Zaključci Vijeća od 15. veljače 2013. o ulaganju u obrazovanje i osposobljavanje, kao odgovor na Nova razmišljanja o obrazovanju: ulaganje u vještine za bolje socio-ekonomske ishode i Godišnju analizu rasta 2013.  (10).

    12.

    Zaključci Vijeća od 25. studenoga 2013. o globalnoj dimenziji europskog visokog obrazovanja (11).

    13.

    Uredba (EU) br. 1288/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o uspostavi programa „Erasmus+”: programa Unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport (12).

    14.

    Zaključci Vijeća od 24. veljače 2014. o učinkovitom i inovativnom obrazovanju i osposobljavanju s ciljem ulaganja u vještine – podrška europskom semestru za 2014. (13).

    Ostali dokumenti

    1.

    Europsko izvješće iz svibnja 2000. o kvaliteti školskog obrazovanja: Šesnaest pokazatelja kvalitete.

    2.

    Istraživanje Eurydice: Procjena škola koje pružaju obvezno obrazovanje u Europi, 2004.

    3.

    Izvješće Skupine na visokoj razini za modernizaciju visokog obrazovanja od lipnja 2013. o poboljšanju kvalitete poučavanja i učenja u europskim visokoškolskim ustanovama.

    4.

    Studija iz 2013. godine o osiguravanju kvalitete u obrazovanju odraslih i izvješće tematske radne skupine o kvaliteti u obrazovanju odraslih od 24. listopada 2013.

    5.

    Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću od 19. prosinca 2013. o evaluaciji Europskog kvalifikacijskog okvira (EKO) – Provedba preporuke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Europskog kvalifikacijskog okvira za cjeloživotno učenje.

    6.

    Izvješće Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija od 28. siječnja 2014. o napretku u osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju.

    7.

    Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću od 28. siječnja 2014. o provedbi Preporuke Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2009. o uspostavi Europskog referentnog okvira za osiguravanje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju.


    (1)  SL L 60, 1.3.2001., str. 51.

    (2)  SL L 64, 4.3.2006., str. 60.

    (3)  SL C 111, 6.5.2008., str. 7.

    (4)  SL C 119, 28.05.2009., str. 2.

    (5)  SL C 155, 8.7.2009., str. 1.

    (6)  SL C 324, 1.12.2010., str. 5.

    (7)  SL C 372, 20.12.2011., str. 36.

    (8)  SL C 372, 20.12.2011., str. 1.

    (9)  SL C 398, 22.12.2012., str. 1.

    (10)  SL C 64, 5.3.2013., str. 5.

    (11)  SL C 28, 31.1.2014., str. 2.

    (12)  SL L 347, 20.12.2013., str. 50.

    (13)  SL C 62, 4.3.2014., str. 4.


    Top