Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2745

Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/2745 оd 8. prosinca 2023. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2022/2379 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu statistike o stočnoj proizvodnji

C/2023/8354

SL L, 2023/2745, 11.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj

European flag

Službeni list
Europske unije

HR

Serije L


2023/2745

11.12.2023

PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/2745

оd 8. prosinca 2023.

o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2022/2379 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu statistike o stočnoj proizvodnji

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2022/2379 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. studenoga 2022. o statistici poljoprivrednog inputa i outputa, izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 617/2008 i o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 1165/2008, (EZ) br. 543/2009 i (EZ) br. 1185/2009 Europskog parlamenta i Vijeća te Direktive Vijeća 96/16/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 6., članak 5. stavak 10., članak 7. stavke 2. i 3. i članak 9. stavak 4.,

budući da:

(1)

Uredbom (EU) 2022/2379 utvrđuje se integrirani okvir za razvoj, proizvodnju i diseminaciju europske statistike o poljoprivrednom inputu i outputu. Kako bi se osiguralo da države članice proizvode usporedive podatke i kako bi se postigla usklađenost poljoprivrednog statističkog sustava, potrebno je utvrditi tehničke elemente statistike o poljoprivrednom inputu i outputu u pogledu stočne proizvodnje koja se dostavlja Komisiji (Eurostat).

(2)

Te elemente čine popis varijabli, opisi varijabli, jedinice promatranja, zahtjevi u pogledu preciznosti i metodološka pravila koje treba primjenjivati te, prema potrebi, rokovi za dostavu podataka.

(3)

Države članice bi pri uspostavi sustava za prikupljanje podataka trebale dati prednost mogućnostima kojima bi se smanjio broj povjerljivih vrijednosti u njihovim podacima.

(4)

Potrebno je utvrditi varijable za koje se zahtijevaju ekološka i regionalna dimenzija jer su one potrebne samo za neke varijable.

(5)

Obuhvat skupova podataka trebalo bi prema potrebi proširiti u odnosu na zahtjeve iz članka 4. stavka 2. Uredbe (EU) 2022/2379 kako bi se izbjegle nedosljednosti među državama članicama.

(6)

Trebalo bi dodatno utvrditi referentna razdoblja navedena u članku 9. stavku 4. Uredbe (EU) 2022/2379 kako bi se zajamčila usporedivost statistika među državama članicama.

(7)

Na temelju članka 7. stavka 2. Uredbe (EU) 2022/2379 države članice mogu biti izuzete od dostavljanja specifičnih podataka za unaprijed definirane varijable u nekim rokovima ako je učinak tih država članica na ukupnu vrijednost tih varijabli na razini Unije ograničen. To je slučaj ako je njihova proizvodnja ispod određenog praga. Potrebno je utvrditi te pragove, metodologiju koja se upotrebljava za njihovo utvrđivanje, izvore podataka koji se upotrebljavaju pri primjeni te metodologije i podatke na koje se primjenjuje to izuzeće.

(8)

Na temelju članka 7. stavka 3. Uredbe (EU) 2022/2379 države članice također mogu biti izuzete od dostavljanja specifičnih podataka za unaprijed definirane varijable ako je njihov učinak u vezi s poljoprivrednom proizvodnjom na nacionalnoj ili regionalnoj razini ograničen. Potrebno je utvrditi referentne pragove za varijable na koje se primjenjuju izuzeća.

(9)

Zahtjevi u pogledu kvalitete trebali bi biti razmjerni i osigurati da trošak i opterećenje izrade statističkih podataka ostanu razumni. Stoga, iako se Uredbom (EU) 2022/2379 zahtijeva da svi statistički podaci budu reprezentativni za statističku populaciju relevantnog zemljopisnog područja, dodatni zahtjevi u pogledu preciznosti u ovoj Uredbi trebali bi se primijeniti samo na neke od potrebnih varijabli.

(10)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za europski statistički sustav, kako je osnovan člankom 7. Uredbe (EZ) br. 223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (2),

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Zahtjevi u pogledu podataka

Države članice dostavljaju podatke u području statistike o stočnoj proizvodnji iz članka 5. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2022/2379 u obliku agregiranih skupova podataka. Podaci o ukupnoj i ekološkoj proizvodnji dostavljaju se Komisiji (Eurostat) na propisanoj zemljopisnoj razini iz članka 5. stavka 10. točke (b) podtočke iii. Uredbe (EU) 2022/2379 i kako je navedeno u prilozima I., II. i III.

Članak 2.

Skupovi podataka

1.   Sadržaji skupova podataka navedeni su:

(a)

u Prilogu I. za temu i. stočarstvo i meso, za detaljne teme:

i.

stočne populacije;

ii.

proizvodnja mesa;

iii.

količina proizvedenih životinja;

(b)

u Prilogu II. za temu ii. jaja i pilići, za detaljne teme:

i.

konzumna jaja;

ii.

jaja za valenje i pilići domaće peradi;

iii.

struktura valionica;

(c)

u Prilogu III. za temu iii. mlijeko i mliječni proizvodi, za detaljne teme:

i.

mlijeko koje se proizvodi i upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima;

ii.

raspoloživost mlijeka za mljekarski sektor;

iii.

upotreba mlijeka i mliječnih sirovina u mljekarskom sektoru i dobiveni proizvodi;

iv.

mjesečna upotreba kravljeg mlijeka u mljekarskom sektoru;

v.

struktura mljekara.

2.   U odjeljku I. za svaki skup podataka navodi se sljedeće:

(a)

opis sadržaja podataka;

(b)

varijable koje se dostavljaju na nacionalnoj i, prema potrebi, regionalnoj razini;

(c)

varijable koje se dostavljaju za ekološku proizvodnju;

(d)

rokovi za dostavu podataka Komisiji (Eurostatu);

(e)

referentna razdoblja.

3.   U odjeljku II. za svaki skup podataka prema potrebi se navodi sljedeće:

(a)

opis mjernih jedinica;

(b)

tehnički zahtjevi koji se odnose na varijable;

(c)

pragovi za izuzeća od rokova za dostavu podataka;

(d)

pragovi za dostavu regionalnih podataka;

(e)

specifikacije za obuhvat.

4.   U odjeljku III. za svaki skup podataka se prema potrebi navode metodološka pravila.

Članak 3.

Zahtjevi u pogledu preciznosti

1.   Ako se podaci prikupljaju na temelju statističkih uzoraka, države članice dužne su pobrinuti se da ponderirani rezultati budu reprezentativni za statističku populaciju u relevantnoj zemljopisnoj jedinici i oblikovani u skladu sa zahtjevima u pogledu preciznosti iz Priloga IV.

2.   Ako se zahtjevi u pogledu o preciznosti ne primjenjuju, primjerice zbog upotrebe izvora podataka koji nisu statistička istraživanja, države članice dužne su pobrinuti se da statistički podaci budu reprezentativni za područje koje opisuju i ispunjavaju kriterije kvalitete utvrđene u članku 12. stavku 1. Uredbe (EZ) br. 223/2009.

Članak 4.

Opisi

Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se opisi pojmova utvrđeni u Prilogu V.

Članak 5.

Metodologija za izuzeća

1.   Komisija odobrava izuzeća od dostave podataka za varijable ili skupine varijabli u skupovima podataka za teme i. stočarstvo i meso, ii. jaja i pilići te iii. mlijeko i mliječni proizvodi. Ta se izuzeća temelje na referentnim pragovima i odobravaju se ako se njihovom primjenom informacije o očekivanoj ukupnoj vrijednosti odgovarajuće varijable na razini EU-a ne smanje za više od 5 %. Referentni pragovi za varijable na koje se primjenjuju izuzeća utvrđeni su u svakom odjeljku II. priloga I., II. i III. Komisija (Eurostat) izračunava referentne pragove za te varijable na temelju trogodišnjeg prosjeka statističkih podataka. Ako godišnji podaci nisu dostupni za to trogodišnje razdoblje, pragovi se odnose na druge podatke za isto razdoblje koji su reprezentativni na propisanoj zemljopisnoj razini kako je navedeno u prilozima I., II. i III. i koje dostavljaju država članica ili države članice o kojima je riječ.

2.   Država članica u kojoj je vrijednost varijable tri uzastopne godine bila niža od referentnog praga ili jednaka njemu izuzima se od dostave podataka o toj varijabli za rokove navedene u svakom odjeljku II. za skupove podataka iz priloga I., II. i III. Izuzeće se automatski opoziva ako vrijednost varijable za državu članicu tri uzastopne godine premaši referentni prag. Država članica počinje dostavljati podatke o toj varijabli za referentnu godinu koja slijedi nakon treće uzastopne godine u kojoj se premaši referentni prag. Izuzeće se automatski ponovno uspostavlja ako je vrijednost varijable za državu članicu tri uzastopne godine ispod referentnog praga ili jednaka njemu. Ako godišnji podaci nisu dostupni Komisiji za to trogodišnje razdoblje, država članica ili države članice o kojima je riječ dostavljaju druge podatke koji su reprezentativni na propisanoj zemljopisnoj razini kako je navedeno u prilozima I., II. i III.

3.   Komisija može izmijeniti bilo koji od tih referentnih pragova ako ukupan prosjek na razini EU-a tri uzastopne godine bude niži od 90 % ili viši od 110 % ukupne vrijednosti na razini EU-a koja se upotrebljava za izračun referentnih pragova. Ako godišnji podaci nisu dostupni Komisiji za to trogodišnje razdoblje, država članica ili države članice o kojima je riječ dostavljaju reprezentativne nacionalne podatke za izračun te ukupne vrijednosti.

4.   Komisija odobrava izuzeća državama članicama za unaprijed definirane varijable ako je učinak varijable ograničen u odnosu na poljoprivrednu proizvodnju na nacionalnoj ili regionalnoj razini. Ta se izuzeća temelje na referentnim pragovima kako su utvrđeni u odjeljku II. Priloga III.

Članak 6.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. siječnja 2025.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 8. prosinca 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   SL L 315, 7.12.2022., str. 1.

(2)  Uredba (EZ) br. 223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2009. o europskoj statistici i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ, Euratom) br. 1101/2008 Europskog parlamenta i Vijeća o dostavi povjerljivih statističkih podataka Statističkom uredu Europskih zajednica, Uredbe Vijeća (EZ) br. 322/97 o statistici Zajednice i Odluke Vijeća 89/382/EEZ, Euratom o osnivanju Odbora za statistički program Europskih zajednica (SL L 87, 31.3.2009., str. 164.).


PRILOG I.

Stočarstvo i meso

Skup podataka i.1

Stočne populacije

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

i.

Stočarstvo i meso

Detaljna tema:

i.1

Stočne populacije

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju broj životinja koje poljoprivredna gospodarstva drže na državnom području države članice kao njihov broj na referentni datum ili u prosjeku tijekom referentnog razdoblja, uključujući one certificirane kao ekološke.

Skup podataka i.1, dio 1.

Stočna populacija na referentni datum

Stočne kategorije

Učestalost

Godišnji podaci

Referentni datum

Svibanj/lipanj

Studeni/prosinac

Rokovi

Privremeni rok: 15. rujna N

Krajnji rok: 15. listopada N

Privremeni rok 15. veljače N+1

Krajnji rok: 15. svibnja N + 1

30. lipnja N + 1

Goveda

HD

HD

HD

HD, RHD

OHD

 

Goveda mlađa od godinu dana

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Nisu za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Mužjaci goveda mlađi od godinu dana koji nisu za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Ženke goveda mlađe od godinu dana koje nisu za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Goveda od jedne do manje od dvije godine starosti

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Mužjaci goveda od jedne do manje od dvije godine starosti

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Junice od jedne do manje od dvije godine starosti

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Junice od jedne do manje od dvije godine starosti za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Junice od jedne do manje od dvije godine koje nisu za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Goveda starosti dvije i više godina

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Mužjaci goveda starosti dvije i više godina

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Junice starosti dvije i više godina

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Junice starosti dvije i više godina za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Junice starosti dvije i više godina koje nisu za klanje

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Krave

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Mliječne krave

HD

HD

HD

HD, RHD

OHD

 

 

 

Nemliječne krave

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

od čega bivoli

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Krave bivoli

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Ostali bivoli

HD

HD

HD

HD, RHD

 

Svinje

HD

HD

HD

HD, RHD

OHD

 

Svinje lakše od 50 kg žive vage

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Prasad lakša od 20 kg žive vage

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Ostale svinje od 20 kg do manje od 50 kg žive vage

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Svinje za klanje, uključujući izlučene neraste i krmače od 50 kg žive vage ili više

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Svinje od 50 kg do manje od 80 kg žive vage

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Svinje od 80 kg do manje od 110 kg žive vage

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Svinje od 110 kg žive vage ili više

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Rasplodne svinje od 50 kg žive vage i više

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Rasplodni nerasti

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Bređe krmače

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

od čega bređe nazimice

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Krmače koje nisu bređe

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

od čega nazimice koje još nisu bile bređe

HD

HD

HD

HD, RHD

 

Ovce

 

 

HD

HD, RHD

OHD

 

Ovce i šiljice

 

 

HD

HD, RHD

 

 

 

Mliječne ovce i šiljice

 

 

HD

HD, RHD

 

 

 

Ovce koje nisu mliječne i šiljice

 

 

HD

HD, RHD

 

 

Ostale ovce

 

 

HD

HD, RHD

 

Koze

 

 

HD

HD, RHD

OHD

 

Rasplodne ženke koza

 

 

HD

HD, RHD

 

 

Ostale koze

 

 

HD

HD, RHD

 

N

:

godina na koju se odnose podaci

HD

:

broj životinja (1 000 grla) na nacionalnoj razini

RHD

:

broj životinja (1 000 grla) na regionalnoj razini

OHD

:

broj životinja iz ekološkog uzgoja (1 000 grla) na nacionalnoj razini

Referentni datum: podaci se odnose na određeni dan u razdobljima navedenima u tablici. Države članice navode taj dan u metapodacima koji se dostavljaju s podacima.

Skup podataka i.1, dio 2.

Prosječna stočna populacija

Stočne kategorije

Učestalost

Godišnje

Podaci triput u jednom desetljeću (1)

Rokovi

30. travnja N + 1

30. lipnja N + 1

30. travnja N + 1

Perad (isključujući piliće)

 

 

Kokoši

 

 

 

Tovljeni pilići (brojleri)

AHD, RAHD

OAHD

 

 

 

Kokoši nesilice

AHD, RAHD

OAHD

 

 

 

 

Kokoši nesilice koje proizvode konzumna jaja

AHD, RAHD

OAHD

 

 

Perad osim kokoši

 

 

AHD

 

 

Patke

 

 

AHD

 

 

Guske

 

 

AHD

 

 

Pure

 

 

AHD

 

 

Nojevi

 

 

AHD

 

 

Ostala perad, d. n.

 

 

AHD

Kunići

 

 

AHD

Vrste koje se ne uzgajaju za prehranu ljudi

 

 

 

 

Krznaši

 

 

 

 

 

Lisice

 

 

AHD

 

 

Kunopsi

 

 

AHD

 

 

Kune zlatice

 

 

AHD

 

 

Činčile

 

 

AHD

 

 

Ostali krznaši, d.n.

 

 

AHD

N

:

godina na koju se odnose podaci

AHD

:

prosječan broj životinja (1 000 grla) na nacionalnoj razini

RAHD

:

prosječan broj životinja (1 000 grla) na regionalnoj razini

OAHD

:

prosječan broj životinja iz ekološkog uzgoja (1 000 grla) na nacionalnoj razini

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

Podaci obuhvaćaju prosječan broj životinja tijekom kalendarske godine.

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Broj životinja odnosi se na ukupan broj životinja na poljoprivrednim gospodarstvima, isključujući životinje u prijevozu ili u klaonicama.

Broj životinja iz ekološkog uzgoja odnosi se na životinje koje su u potpunosti uzgojene u skladu s načelima i pravilima ekološke proizvodnje u okviru certificiranog sustava ekološkog upravljanja na razini poljoprivrednog gospodarstva, kako je navedeno u i. Uredbi (EU) 2018/848 Europskog parlamenta i Vijeća (2) ili, ako je primjenjivo, u najnovijem zakonodavstvu Unije te ii. u mjerodavnim nacionalnim provedbenim pravilima. Te su životinje uključene u ukupan broj životinja.

Prosječan broj životinja odnosi se na prosječan dnevni broj životinja na poljoprivrednim gospodarstvima, isključujući životinje u prijevozu ili u klaonicama. Taj broj uzima u obzir sezonske oscilacije i privremene prekide u proizvodnji.

Izuzeća od dostave podataka

Referentni pragovi iz članka 5. stavka 1. su sljedeći:

Referentna varijabla

Referentni prag

Izuzeće od dostave

Ukupan broj goveda

600 000 grla

Podaci o populaciji u svibnju/lipnju

Ukupan broj svinja

1 300 000 grla

Podaci o populaciji u svibnju/lipnju

Ukupan broj ovaca

600 000 grla

Podaci o populaciji u studenome/prosincu (3)

Ukupan broj koza

130 000 grla

Podaci o populaciji u studenome/prosincu (3)

Ukupan broj tovljenih pilića (brojlera)

8 000 000 komada

Godišnji podaci (3)

Ukupan broj kokoši nesilica

5 000 000 komada

Godišnji podaci (3)

Izvor podataka:

najnoviji konačni podaci dostupni za studeni/prosinac

Dostava regionalnih podataka

Države članice dostavljaju regionalne podatke:

za goveda ako u regiji ima više od 75 000 goveda ili ako se u toj regiji uzgaja više od 5 % nacionalnog broja živih goveda,

za svinje ako u regiji ima više od 150 000 svinja ili ako se u toj regiji uzgaja više od 5 % nacionalnog broja svinja,

za ovce ako se u regiji uzgaja više od 100 000 ovaca ili više od 5 % nacionalnog broja ovaca,

za koze ako se u regiji uzgaja više od 25 000 koza ili više od 5 % nacionalnog broja koza,

za tovljene piliće (brojlere) ako se u regiji uzgaja više od 1 500 000 tovljenih pilića (brojlera) ili više od 5 % nacionalnog broja tovljenih pilića (brojlera),

za kokoši nesilice ako se u regiji uzgaja više od 1 000 000 kokoši nesilica ili više od 5 % nacionalnog broja kokoši nesilica.

Regionalne podatke potrebno je dostaviti za iste referentne godine ili datume kao i nacionalne podatke.

Skup podataka i.2

Proizvodnja mesa

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

i.

Stočarstvo i meso

Detaljna tema:

i.2

Proizvodnja mesa

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju masu trupova i broj životinja zaklanih na državnom području države članice tijekom referentnog razdoblja, kako u klaonicama tako i izvan njih, prikladnih za prehranu ljudi, uključujući životinje iz ekološkog uzgoja.

Stočne kategorije

2.1.

Klanje u klaonicama

2.2.

Klanje obavljeno izvan klaonica

Učestalost i rokovi

Mjesečni podaci

Godišnji podaci

Mjesečni podaci

Godišnji podaci

M + 60 dana

31. svibnja N + 1

30. lipnja N + 1

M + 120 dana

30. lipnja N + 1

Goveda

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

 

Telad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Mlada goveda

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Junice

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Krave

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Bikovi

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Volovi

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

Svinje (domaće svinje)

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

Ovce

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

 

Janjad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Ostale ovce

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

Koze

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

Perad

 

HD, T

 

 

 

Kokoši

HD, T

HD, T

OHD, OT

 

Patke

HD, T

HD, T

 

 

Guske

 

HD, T

 

 

Pure

HD, T

HD, T

 

 

Nojevi

 

HD, T

 

 

Ostala perad, d.n.

 

HD, T

 

Kopitari

HD, T

HD, T

 

Kunići (domaći kunići)

 

HD, T

OHD, OT

N

:

godina na koju se odnose podaci

M

:

mjesec na koji se odnose podaci

HD

:

broj zaklanih životinja (1 000 trupova) na nacionalnoj razini

T

:

masa trupa (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

OHD

:

broj zaklanih životinja iz ekološkog uzgoja (trupovi) na nacionalnoj razini

OT

:

masa trupa (u tonama) životinja iz ekološkog uzgoja na nacionalnoj razini

Referentna razdoblja

:

mjesec i kalendarska godina.

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Broj zaklanih životinja: broj trupova životinja čije se meso smatra prikladnim za prehranu ljudi.

Masa trupa: masa hladnog trupa zaklanih životinja čije se meso smatra prikladnim za prehranu ljudi.

Životinje iz ekološkog uzgoja odnosi se na životinje koje su u potpunosti uzgojene u skladu s načelima i pravilima ekološke proizvodnje u okviru certificiranog sustava ekološkog upravljanja na poljoprivrednim gospodarstvima u državi članici i certificirane kao ekološke u skladu s i. Uredbom (EU) 2018/848 ili, ako je primjenjivo, najnovijim zakonodavstvom Unije; te ii. mjerodavnim nacionalnim provedbenim pravilima. Zaklane životinje iz ekološkog uzgoja su životinje zaklane na državnom području iste države članice. Iskazuju se u ukupnom broju zaklanih životinja.

Izuzeća od dostave podataka

Referentni pragovi kategorije životinja iz članka 5. stavka 1. su sljedeći:

Referentne varijable

Uvjeti za izuzeće

Izuzeće od dostave

Masa trupa po kategoriji životinje

Masa trupa životinja zaklanih izvan klaonica godišnje manja je od

 

Telad i mlada goveda

500 tona

Mjesečni podaci o klanju obavljenom izvan klaonica za kategoriju životinje

Ostala goveda

650 tona

Svinje

3 700 tona

Ovce

1 100 tona

Koze

300 tona

Mjesečni podaci

Nema povjerljive vrijednosti

Odgovarajući godišnji podaci

Izvor podataka:

statistički podaci o klanju koji se redovito dostavljaju Eurostatu

Skup podataka i.3

Količina proizvedenih životinja

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

i.

Stočarstvo i meso

Detaljna tema:

i.3

Količina proizvedenih životinja

Odjeljak I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju prognozu bruto domaće proizvodnje, što znači broj životinja za koje se očekuje da će biti isporučene u okviru poljoprivrednih gospodarstava države članice u inozemstvu ili u klaonice u državi članici, ili će biti zaklane na drugi način. Isključuju se životinje koje nisu prikladne za prehranu ljudi.

Skup podataka i.3, dio 1.

Predviđanje isporuke goveda

Stočne kategorije

Polugodišnji podaci

Referentna razdoblja

1.1. – 30.6. N

1.7. – 31.12. N

1.1. – 30.6. N+1

1.7. – 31.12. N

1.1. – 30.6. N+1

1.7. – 31.12. N+1

Rokovi

15. veljače N

15. rujna N

Goveda

HD

HD

 

Telad i mlada goveda

HD

HD

 

Junice

HD

HD

 

Krave

HD

HD

 

Mužjaci goveda starosti godinu dana ili više

HD

HD

N

:

godina na koju se odnose podaci

HD

:

bruto domaća proizvodnja u broju životinja (1 000 grla)

Učestalost

:

dva puta godišnje (tri polugodišnja razdoblja)

Skup podataka i.3, dio 2.

Predviđanje isporuke svinja

Stočne kategorije

Tromjesečni podaci

Referentna razdoblja

1.1. – 31.3. N

1.4. – 30.6. N

1.7. – 30.9. N

1.10. – 31.12. N

1.7. – 30.9. N

1.10. – 31.12. N

1.1. – 31.3. N+1

1.4. – 30.6. N+1

Rokovi

15. veljače N

15. rujna N

Svinje

HD

HD

N

:

godina na koju se odnose podaci

HD

:

bruto domaća proizvodnja u broju životinja (1 000 grla)

Učestalost

:

dva puta godišnje (četiri tromjesečja)

Skup podataka i.3, dio 3.

Predviđanje isporuke ovaca i koza

Stočne kategorije

Polugodišnji podaci

Referentna razdoblja

1.1.–30. 6. N

1.7.–31.12. N

Rok

15. veljače N

Ovce

HD

Koze

HD

N

:

godina na koju se odnose podaci

HD

:

bruto domaća proizvodnja u broju životinja (1 000 grla)

Učestalost

:

godišnje (dva polugodišnja razdoblja)

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Predviđanje bruto domaće proizvodnje iskazuje se kao broj životinja.

Izuzeća od dostave podataka

Referentni pragovi iz članka 5. stavka 1. su sljedeći:

Referentna varijabla

Uvjeti za izuzeće

Izuzeće od dostave

Ukupan broj goveda

Referentni pragovi za skup podataka i.1

Rok 15. rujna N

Ukupan broj svinja

Rok 15. rujna N

Ukupan broj ovaca

Predviđanje isporuke ovaca

Ukupan broj koza

Predviđanje isporuke koza

Odjeljak III.

Prognoze bruto domaće proizvodnje utvrđuju se barem na temelju najnovijih statistika iz skupova podataka i.1 i i.2 te niza podataka o ostvarenoj bruto domaćoj proizvodnji. Ostvarena bruto domaća proizvodnja može se utvrditi za svaku kategoriju stoke kao životinje zaklane u državi članici s pribrojenom trgovinskom bilancom (izvoz umanjen za uvoz) trgovine unutar i izvan Unije za tu kategoriju stoke.


(1)  (1) Godine koje završavaju s 3, 6 ili 0.

(2)  Uredba (EU) 2018/848 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda te stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 (SL L 150, 14.6.2018., str. 1.).

(3)  Izuzete države članice dostavljaju podatke za referentne godine koje završavaju s 3, 6 i 0.


PRILOG II.

Jaja i pilići

Skup podataka ii.1

Konzumna jaja

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

ii.

Jaja i pilići

Detaljna tema:

ii.1

Konzumna jaja

Odjeljak I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju broj kokošjih konzumnih jaja prikupljenih na poljoprivrednom gospodarstvu u državi članici tijekom referentnog razdoblja, uključujući jaja iz ekološke proizvodnje. Ta jaja mogu biti isporučena u pakirne centre, prodana izravno potrošačima ili poljoprivredno-prehrambenoj industriji, konzumirana na poljoprivrednom gospodarstvu ili izgubljena nakon napuštanja poljoprivrednoga gospodarstva.

Kategorije

Rok

30. lipnja N + 1

Proizvedena konzumna jaja

EN, OEN

N

:

godina na koju se odnose podaci

EN

:

broj proizvedenih konzumnih jaja (u milijunima jaja) na nacionalnoj razini

OEN

:

broj konzumnih jaja iz certificirane ekološke proizvodnje (u milijunima jaja) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Broj proizvedenih konzumnih jaja odnosi se na broj kokošjih konzumnih jaja proizvedenih na poljoprivrednim gospodarstvima u državi članici koji obuhvaća jaja koja su parkirni centri primili od proizvođača jaja u državi članici i ona koja izravno isporučuju ili koriste poljoprivredna gospodarstva.

Broj konzumnih jaja iz certificirane ekološke proizvodnje odnosi se na konzumna jaja koja potječu od životinja koje su u potpunosti uzgojene u skladu s načelima i pravilima ekološke proizvodnje na razini poljoprivrednog gospodarstva, kako je navedeno u i. Uredbi (EU) 2018/848 ili, ako je primjenjivo, u najnovijem zakonodavstvu Unije te ii. u mjerodavnim nacionalnim provedbenim pravilima. Ta su jaja uključena u ukupan broj jaja.

Izuzeća od dostave podataka

Države članice koje koriste podatke iz parkirnih centara ili drugih administrativnih izvora izuzimaju se od primjene praga. U tom slučaju navedeni broj jaja obuhvaća sva konzumna jaja proizvedena na svim poljoprivrednim gospodarstvima u toj državi članici. Ako se koristi broj jaja primljenih u pakirne centre, proizvedena količina uključuje jaja koja su poljoprivredna gospodarstva izravno isporučila poljoprivredno-prehrambenoj industriji ili potrošačima, kao i svaku drugu upotrebu neoznačenih konzumnih jaja tijekom referentnog razdoblja.

Referentni pragovi iz članka 5. stavka 1. su sljedeći:

Referentna varijabla

Uvjeti za izuzeće Referentni prag

Izuzeće od dostave

Broj kokoši nesilica koje proizvode konzumna jaja na poljoprivrednom gospodarstvu s barem 50 kokoši nesilica koje proizvode konzumna jaja

5 000 000 kokoši nesilica

Godišnji podaci  (1)

Izvori podataka: nacionalni statistički podaci

Pokrivenost

95 % proizvodnje poljoprivrednih gospodarstava s barem 50 kokoši nesilica koje proizvode konzumna jaja.

Ako se koriste podaci iz parkirnih centara ili drugih administrativnih izvora, zastupljeno je 95 % jaja kupljenih na poljoprivrednim gospodarstvima.

Skup podataka ii.2

Jaja za valenje i pilići domaće peradi

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

ii.

Jaja i pilići

Detaljna tema:

ii.2

Jaja za valenje i pilići domaće peradi

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju broj jaja stavljenih u inkubator i broj pilića proizvedenih u valionicama u državi članici s kapacitetom većim od 1 000 jaja i tijekom referentnog razdoblja, kao i broj pilića koje je ta država članica uvezla ili izvezla.

Kategorije peradi

Aktivnosti valionica

Vanjska trgovina pilićima

Rokovi

Kraj mjeseca M + 4 tjedna

Kraj mjeseca (M + 1) + 4 tjedna

Kokoši

 

 

 

Za nesenje (selekcijske)

EP, FCU

II, IX, EI, EX

 

Za nesenje (komercijalne)

EP, FCU

II, IX, EI, EX

 

Za meso (selekcijske)

EP, FCU

II, IX, EI, EX

 

Za meso (komercijalne)

EP, CU

II, IX, EI, EX

 

Mješovito korištenje za meso i nesenje

EP, CU

II, IX, EI, EX

 

Pijetlovi za rasplod

CU

 

Patke (komercijalne)

EP, CU

II, IX, EI, EX

Guske (komercijalne)

EP, CU

II, IX, EI, EX

Pure (komercijalne)

EP, CU

II, IX, EI, EX

Biserke (komercijalne)

EP, CU

II, IX, EI, EX

M

:

mjesec na koji se odnose podaci

EP

:

broj jaja stavljenih u inkubator (u tisućama jaja) na nacionalnoj razini

CU

:

broj pilića za korištenje (u tisućama pilića) na nacionalnoj razini

FCU

:

broj ženki pilića za korištenje (u tisućama pilića) na nacionalnoj razini

II

:

broj pilića uvezenih unutar EU-a (u tisućama pilića) na nacionalnoj razini

IX

:

broj pilića uvezenih izvan EU-a (u tisućama pilića) na nacionalnoj razini

EI

:

broj pilića izvezenih unutar EU-a (u tisućama pilića) na nacionalnoj razini

EX

:

broj pilića izvezenih izvan EU-a (u tisućama pilića) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

mjesečno

Referentno razdoblje

:

kalendarski mjesec

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Broj jaja stavljenih u inkubator odnosi se na jaja namijenjena za stavljanje u inkubator za dobivanje pilića.

Broj pilića namijenjenih za korištenje odnosi se na jednodnevne piliće koji su u državi članici proizvedeni prema predviđenoj namjeni (na temelju genetskog tipa), uključujući one koji su izvezeni za korištenje u drugoj državi. Uključena su i jaja koje valionice prodaju neposredno prije valenja.

Broj uvezenih pilića odnosi se na broj pilića koje je država članica uvezla iz druge države članice EU-a (unutar Unije) ili iz treće zemlje (izvan Unije).

Broj izvezenih pilića odnosi se na broj pilića koje je država članica izvezla u drugu državu članicu EU-a (unutar Unije) ili u treću zemlju (izvan Unije).

Pokrivenost

95 % jaja stavljenih u inkubatore i pilića proizvedenih u valionicama s kapacitetom većim od 1 000 jaja koje nesu kokoši, patke, guske, pure ili biserke.

95 % uvezenih pilića od kokoši, patki, guski, pura ili biserki.

95 % izvezenih pilića od kokoši, patki, guski, pura ili biserki.

Skup podataka ii.3

Struktura valionica

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

ii.

Jaja i pilići

Detaljna tema:

ii.3

Struktura valionica

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju strukturu valionica, izraženu brojem valionica u državi članici i njihovim kapacitetom raščlanjenim prema razredima kapaciteta tijekom referentnog razdoblja.

Kategorije peradi

Razredi veličine (kapacitet)

Rok

29. siječnja N + 1

Kokoši

Ukupno

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

od 1 001 do 10 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

od 10 001 do 20 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

od 20 001 do 50 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

od 50 001 do 100 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

od 100 001 do 200 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

od 200 001 do 500 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

više od 500 000 jaja

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

Patke

Ukupno

NH, CAP, EP

 

od 1 001 do 10 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 10 001 do 20 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 20 001 do 50 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 50 001 do 100 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 100 001 do 200 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 200 001 do 500 000 jaja

NH, CAP, EP

 

više od 500 000 jaja

NH, CAP, EP

Guske

Ukupno

NH, CAP, EP

 

od 1 001 do 10 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 10 001 do 20 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 20 001 do 50 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 50 001 do 100 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 100 001 do 200 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 200 001 do 500 000 jaja

NH, CAP, EP

 

više od 500 000 jaja

NH, CAP, EP

Pure

Ukupno

NH, CAP, EP

 

od 1 001 do 10 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 10 001 do 20 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 20 001 do 50 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 50 001 do 100 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 100 001 do 200 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 200 001 do 500 000 jaja

NH, CAP, EP

 

više od 500 000 jaja

NH, CAP, EP

Biserke

Ukupno

NH, CAP, EP

 

od 1 001 do 10 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 10 001 do 20 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 20 001 do 50 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 50 001 do 100 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 100 001 do 200 000 jaja

NH, CAP, EP

 

od 200 001 do 500 000 jaja

NH, CAP, EP

 

više od 500 000 jaja

NH, CAP, EP

N

:

godina na koju se odnose podaci

NH

:

broj valionica na nacionalnoj razini

CAP

:

kapacitet valionice (u tisućama jaja) na nacionalnoj razini

EP

:

broj jaja stavljenih u inkubator (u tisućama jaja) na nacionalnoj razini, od čega

EPL

:

pasmine za nesenje

EPM

:

pasmine za meso

EXP

:

pasmine za mješovito korištenje

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Broj valionica odnosi se na broj valionica u državi članici na dan 31. prosinca godine N.

Kapacitet valionice odnosi se na najveći broj jaja za valenje koja se istodobno mogu smjestiti u inkubatore uz izuzeće valionica.

Broj jaja stavljenih u inkubator – vidjeti skup podataka ii.2.

Pokrivenost

95 % jaja stavljenih u inkubatore i 95 % pilića proizvedenih u valionicama s kapacitetom inkubatora većim od 1 000 jaja koje nesu kokoši, patke, guske, pure ili biserke.


(1)  Izuzete države članice dostavljaju podatke za referentne godine koje završavaju s 3, 6 i 0.


PRILOG III.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Skup podataka iii.1

Mlijeko koje se proizvodi i upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

iii.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Detaljna tema:

iii.1

Mlijeko koje se proizvodi i upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju količinu kravljeg, ovčjeg, kozjeg i bivoljeg mlijeka proizvedenog, i količinu mliječnih proizvoda izravno korištenih (ne isporučenih u mljekaru u državi članici), na poljoprivrednim gospodarstvima države članice tijekom referentnog razdoblja, uključujući mlijeko iz ekološke proizvodnje.

Skup podataka iii.1, dio 1.

Proizvodnja mlijeka

Kategorija mliječnog proizvoda

Rok

30. rujna N + 1

Proizvedeno sirovo mlijeko (punomasno mlijeko)

Q

 

Kravlje mlijeko

Q, QR, QO

 

Ovčje mlijeko

Q, QO

 

Kozje mlijeko

Q, QO

 

Bivolje mlijeko

Q

N

:

godina na koju se odnose podaci

Q

:

raspoloživa količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QR

:

raspoloživa količina (u tisućama tona) na regionalnoj razini

QO

:

raspoloživa količina mlijeka iz ekološkog uzgoja (u tonama) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

Skup podataka iii.1, dio 2.

Raspoloživost i upotreba mlijeka na poljoprivrednim gospodarstvima

Kategorije mliječnih proizvoda

Rokovi

30. rujna N + 1

Proizvedeno sirovo mlijeko

Q

Raspoloživo obrano mlijeko i mlaćenica

Q

 

Vraćeno iz mljekara

Q

 

Bilanca isporuke vrhnja

Q

 

Iz proizvodnje maslaca i vrhnja s poljoprivrednih gospodarstava

Q

Upotreba punomasnog mlijeka

UWM

 

Izravna upotreba punomasnog mlijeka na poljoprivrednim gospodarstvima

UWM

 

 

 

Izravna upotreba punomasnog mlijeka iz ekološkog uzgoja na poljoprivrednim gospodarstvima

UOWM

 

 

Potrošnja konzumnog mlijeka u domaćinstvu

UWM

 

 

Izravna prodaja konzumnog mlijeka

UWM

 

 

Proizvodnja maslaca i vrhnja

UWM

 

 

Proizvodnja sira

UWM

 

 

Proizvodnja ostalih mliječnih proizvoda

UWM

 

 

Hrana za životinje

UWM

 

Isporučeno mljekarama

UWM

 

 

Mlijeko

UWM

 

 

Vrhnje

UWM

 

 

Drugi isporučeni mliječni proizvodi (navesti)

UWM

 

Statističke razlike i gubici

UWM

Upotreba obranog mlijeka i mlaćenice

USM

 

Konzumno mlijeko

USM

 

Domaći sir

USM

 

Hrana za životinje

USM

 

Isporučeno mljekarskom sektoru

USM

Dobiveni proizvodi

 

 

Konzumno mlijeko

QP

 

 

Potrošnja u domaćinstvu

QP

 

 

Izravna prodaja

QP

 

Vrhnje

QP

 

 

od čega je mljekarama isporučeno

QP

 

Maslac

QP

 

 

od čega je mljekarama isporučeno

QP

 

Sir

QP

 

 

od čega je mljekarama isporučeno

QP

 

Drugi dobiveni mliječni proizvodi

QP

 

 

od čega je mljekarama isporučeno

QP

N

:

godina na koju se odnose podaci

Q

:

raspoloživa količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QP

:

količina dobivenih proizvoda (u tisućama tona)

UWM

:

količina upotrijebljenog punomasnog mlijeka (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

UOWM

:

količina upotrijebljenog punomasnog mlijeka iz ekološke proizvodnje (u tonama) na nacionalnoj razini

USM

:

količina upotrijebljenog obranog mlijeka (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Raspoložive količine odnose se na količine proizvedene sirovine ili sirovine koja je na drugi način stavljena na raspolaganje.

Količine upotrijebljenog punomasnog i obranog mlijeka odnosi se na količine koje se upotrebljavaju za proizvodnju mliječnih proizvoda.

Količine dobivenih proizvoda odnose se na količine proizvoda dobivenih od raspoloživih količina mlijeka.

Mlijeko iz ekološke proizvodnje odnosi se na mlijeko koje potječe od životinja koje su u potpunosti uzgojene u skladu s načelima i pravilima ekološke proizvodnje u okviru certificiranog sustava ekološkog upravljanja na razini poljoprivrednog gospodarstva, kako je navedeno u i. Uredbi (EU) 2018/848 ili, ako je primjenjivo, u najnovijem zakonodavstvu Unije te ii. u mjerodavnim nacionalnim provedbenim pravilima. To je mlijeko uključeno u ukupne količine mlijeka.

Izuzeća od dostave podataka

Referentni prag iz članka 5. stavka 4. je sljedeći:

Referentna varijabla

Referentni pragovi

Izuzeće od dostave

Punomasno mlijeko koje se izravno upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima

Najmanja vrijednost između 100 000 tona i 10 % proizvedenog sirovog mlijeka

Godišnja dostava podataka (1)

Izvor podataka:

najnoviji dostupni podaci iz postojećeg skupa podataka

Pokrivenost

95 % mlijeka proizvedenog u državi članici za podatke o proizvodnji mlijeka.

95 % mlijeka koje se izravno upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima u državi članici za podatke o raspoloživosti i upotrebi mlijeka.

ODJELJAK III.

Ako apsolutna vrijednost varijable „statističke razlike i gubici” čini više od 1 % raspoloživog mlijeka, razlike između raspoloživosti i upotrebe moraju se objasniti tako da razlike ostanu neobjašnjene za najviše 1 % raspoloživog mlijeka. To se objašnjenje dostavlja kao metapodatak u istom roku kao i podaci.

Isporuka mljekarama i vraćanje iz mljekara uključuje isporuku stranim mljekarama i vraćanje iz njih. Ako se odgovarajuće vrijednosti prikupljaju iz nacionalnog mljekarskog sektora, u obzir se uzimaju i aktivnosti povezane sa stranim mljekarama.

Skup podataka iii.2

Raspoloživost za mljekarski sektor

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

iii.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Detaljna tema:

iii.2

Ostala raspoloživost mlijeka za mljekarski sektor

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju količine sirovog mlijeka za upotrebu koju su mljekare države članice prikupile od poljoprivrednih gospodarstava tijekom referentnog razdoblja, bez obzira na to nalaze li se u toj državi članici, uključujući mlijeko iz ekološke proizvodnje. Također obuhvaćaju količinu mlijeka i mliječnih sirovina raspoloživih mljekarskom sektoru, kao što su količine uvezenog mlijeka i mliječnih sirovina, te drugih mliječnih proizvoda koje su mljekare države članice prikupile od poljoprivrednih gospodarstava tijekom referentnog razdoblja.

Skup podataka iii.2, dio 1.

Mlijeko koje mljekarski sektor prikuplja od poljoprivrednih gospodarstava

Kategorije mliječnih proizvoda

Rokovi

30. lipnja N + 1

Kravlje mlijeko

Q, QO, FAT, PAT

 

od čega s poljoprivrednih gospodarstava u drugim državama članicama

Q, FAT, PAT

Ovčje mlijeko

Q, QO, FAT, PAT

Kozje mlijeko

Q, QO, FAT, PAT

Bivolje mlijeko

Q, FAT, PAT

Vrhnje

Q, FAT, PAT

Obrano mlijeko i mlaćenica

Q, FAT, PAT

Drugi prikupljeni mliječni proizvodi (navesti)

Q, FAT, PAT

N

:

godina na koju se odnose podaci

Q

:

količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QO

:

količina mlijeka iz ekološkog uzgoja (u tonama) na nacionalnoj razini

FAT

:

količina mliječne masti (u tonama) na nacionalnoj razini

PAT

:

količina mliječnih bjelančevina (u tonama) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

Skup podataka iii.2, dio 2.

Ostala raspoloživost mlijeka i mliječnih sirovina za mljekarski sektor

Kategorije mliječnih proizvoda

Rokovi

30. lipnja N + 1

Uvoz mliječnih proizvoda za nacionalni mljekarski sektor

 

Punomasno mlijeko (uključujući sirovo mlijeko)

Q, FAT

Obrano mlijeko i mlaćenica

Q, FAT

Vrhnje

Q, FAT

Drugi uvezeni mliječni proizvodi (navesti)

Q

od čega uvoz mliječnih proizvoda unutar EU-a za nacionalni mljekarski sektor

 

Punomasno mlijeko (uključujući sirovo mlijeko)

Q, FAT

Obrano mlijeko i mlaćenica

Q, FAT

Vrhnje

Q, FAT

Drugi uvezeni mliječni proizvodi (navesti)

Q

N

:

godina na koju se odnose podaci

Q

:

količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

FAT

:

količina mliječne masti (u tonama) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

Preliminarne procjene količina uvezenog mlijeka i vrhnja u rinfuzi mogu se dostaviti do roka pod uvjetom da se konačni rezultati dostave do 30. studenoga godine N + 1. Države članice koje dostavljaju takve preliminarne rezultate ispravno navode taj status pri dostavi svoje statistike.

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Količine se odnose na količine sirovina prikupljene od poljoprivrednih gospodarstava u državi članici ili uvezene iz Unije ili trećih zemalja.

Količine mliječne masti i mliječnih bjelančevina odnose se na količine mliječne masti i mliječnih bjelančevina u inputu kategorija mlijeka.

Organsko mlijeko – vidjeti skup podataka iii.1.

Pokrivenost

95 % sirovog mlijeka s poljoprivrednih gospodarstava ili mliječnih sirovina izraženih kao ekvivalent punomasnog mlijeka raspoloživog mljekarama u državi članici.

ODJELJAK III.

Metodološka pravila

Dio 1. i dio 2. međusobno se isključuju, a količina mlijeka obuhvaćena bilo kojim od tih dvaju dijelova isključena je iz drugog dijela.

Mliječni proizvodi obuhvaćeni kategorijom „drugi mliječni proizvodi” navode se kao dodatni podaci (metapodaci).

Skup podataka iii.3

Upotreba mlijeka i mliječnih sirovina u mljekarskom sektoru i dobiveni proizvodi

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

iii.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Detaljna tema:

iii.3

Upotreba mlijeka i mliječnih sirovina u mljekarskom sektoru i dobiveni proizvodi

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju količine punomasnog i obranog mlijeka koje su mljekare države članice tijekom referentnog razdoblja iskoristile za preradu različitih mliječnih proizvoda ili, u slučaju mliječnih sirovina, količine ekvivalenta punomasnog i obranog mlijeka. Te se količine mogu izravno izmjeriti ili procijeniti na temelju udjela mliječne masti i mliječnih bjelančevina u mliječnim proizvodima (output) ili na temelju udjela mliječne masti i mliječnih bjelančevina u mliječnim sirovinama (input). Obuhvaćeni su i proizvodi iz ekološke proizvodnje.

Skup podataka iii.3, dio 1.

Upotreba mlijeka i mliječnih sirovina u mljekarskom sektoru

Kategorije upotrebe mlijeka

Rok

30. lipnja N + 1

Mlijeko za preradu

FAT, PAT, UWM, USM

 

Tekuće konzumno mlijeko i vrhnje

 

 

 

Konzumno mlijeko

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Vrhnje

FAT, PAT, UWM, USM

 

Zakiseljeno mlijeko

FAT, PAT, UWM, USM

 

Koncentrirano mlijeko

FAT, PAT, UWM, USM

 

Mlijeko i vrhnje u prahu

 

 

 

Obrano mlijeko u prahu

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Mlijeko i vrhnje u prahu koji sadržavaju masti

 

 

 

 

Punomasno mlijeko i vrhnje u prahu

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Djelomično obrano mlijeko u prahu

FAT, PAT, UWM, USM

 

Maslac i drugi mliječni proizvodi iz mliječne masti

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Maslac

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Topljeni maslac i maslo

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Drugi proizvodi iz mliječne masti

FAT, PAT, UWM, USM

 

Mlaćenica

FAT, PAT, UWM, USM

 

Sir, topljeni sir i sirutka

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Sir

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

 

od čega isključivo od kravljeg mlijeka

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Topljeni sir (*1)

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Sirutka (*1)

FAT, PAT, UWM, USM

 

Drugi mliječni proizvodi

 

 

 

Nemineralni sastojci mlijeka

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Napici na mliječnoj bazi i drugi tekući mliječni proizvodi

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Drugi mliječni proizvodi, d. n.

FAT, PAT, UWM, USM

Obrano mlijeko i mlaćenica vraćeni na poljoprivredno gospodarstvo

Q, PAT, USM

Izvoz mlijeka i vrhnja u rinfuzi

Q, FAT, PAT, UWM, USM

 

od čega izvoz mlijeka i vrhnja u rinfuzi unutar EU-a

Q, FAT, PAT, UWM, USM

Ostala upotreba

Q, FAT, PAT, UWM, USM

Statističke razlike i gubici

FAT, PAT, UWM, USM

Ukupna upotreba = raspoloživost

FAT, PAT, UWM, USM

N

:

godina na koju se odnose podaci

Q

:

količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

UWM

:

količina upotrijebljenog punomasnog mlijeka (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

USM

:

količina upotrijebljenog obranog mlijeka (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

FAT

:

količina mliječne masti (u tonama) na nacionalnoj razini

PAT

:

količina bjelančevina u kravljem mlijeku (u tonama) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

Skup podataka iii.3, dio 2.

Detaljni dobiveni mliječni proizvodi

Kategorije mliječnih proizvoda

Rok

30. lipnja N + 1

Tekuće konzumno mlijeko i vrhnje

 

 

Konzumno mlijeko

Q

 

 

Sirovo konzumno mlijeko

Q

 

 

Toplinski obrađeno mlijeko s masenim udjelom masti većim od 3 %

Q

 

 

Toplinski obrađeno mlijeko s masenim udjelom masti većim od 1 %, ali manjim od 3 %

Q

 

 

Toplinski obrađeno mlijeko s masenim udjelom masti manjim od 1 %

Q

 

Konzumno vrhnje

Q

 

 

s masenim udjelom masti većim od 21 %

Q

 

 

s masenim udjelom masti manjim od 21 %

Q

Zakiseljeno mlijeko

Q

 

s aditivima

Q

 

bez aditiva

Q

Koncentrirano mlijeko

Q

 

zaslađeno

Q

 

nezaslađeno

Q

Mlijeko i vrhnje u prahu

Q

 

Obrano mlijeko u prahu

Q

 

Mlijeko i vrhnje u prahu koji sadržavaju masti

Q

 

 

Punomasno mlijeko i vrhnje u prahu

Q

 

 

Djelomično obrano mlijeko u prahu

Q

Maslac i drugi mliječni proizvodi iz mliječne masti

QBE

 

Maslac

Q

 

 

Klasični maslac

Q

 

 

Rekombinirani maslac

Q

 

 

Maslac od sirutke

Q

 

Topljeni maslac i maslo

Q

 

Drugi proizvodi iz mliječne masti

Q

 

 

Maslac s manje masnoće

Q

 

 

Ostalo

Q

Mlaćenica i mlaćenica u prahu

 

 

Mlaćenica u prahu

Q

 

Mlaćenica

Q

Sir, topljeni sir i sirutka

 

 

Sir

Q

 

Po kategorijama mlijeka

 

 

 

isključivo od kravljeg mlijeka

Q

 

 

isključivo od ovčjeg mlijeka

Q

 

 

isključivo od kozjeg mlijeka

Q

 

 

Ostalo (miješano ili isključivo od bivoljeg mlijeka)

Q

 

Po tvrdoći

 

 

 

Meki sir

Q

 

 

Polumeki sir

Q

 

 

Polutvrdi sir

Q

 

 

Tvrdi sir

Q

 

 

Ekstra tvrdi sir

Q

 

 

Svježi sir

Q

 

Topljeni sir

Q

 

Sirutka

QPE

 

 

dostavljena u tekućem stanju

Q

 

 

dostavljena u koncentriranom stanju

Q

 

 

dostavljena u prahu ili bloku

Q

Drugi mliječni proizvodi

 

 

Nemineralni sastojci mlijeka

Q

 

 

Laktoza

Q

 

 

Kazeini i kazeinati

Q

 

 

Druge mliječne bjelančevine (laktalbumin, laktoglobulin, miješane mliječne bjelančevine, demineralizirana sirutka)

Q

 

Napici na mliječnoj bazi i drugi tekući mliječni proizvodi

Q

 

Drugi mliječni proizvodi, d. n.

Q

N

:

godina na koju se odnose podaci

Q

:

količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QBE

:

količina u ekvivalentu maslaca (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QPE

:

količina u ekvivalentu sirutke u prahu (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

Preliminarne procjene količina izvezenog mlijeka i vrhnja u rinfuzi mogu se dostaviti do roka pod uvjetom da se konačni rezultati dostave do 30. studenoga godine N + 1. Države članice koje dostavljaju takve preliminarne rezultate ispravno navode taj status pri dostavi svoje statistike.

Skup podataka iii.3, dio 3.

Mliječni proizvodi dobiveni iz ekološkog uzgoja

 

Rok

Kategorije mliječnih proizvoda

30. lipnja N + 1

 

Organsko konzumno mlijeko

QO

 

Organsko konzumno vrhnje

QO

 

Organsko zakiseljeno mlijeko

QO

 

Organski maslac

QOBE

 

Organski sir

QO

 

Drugi mliječni proizvodi iz ekološkog uzgoja

FATO, PATO, UOWM, UOSM

N

:

godina na koju se odnose podaci

QO

:

količina (u tonama) proizvoda iz ekološke proizvodnje na nacionalnoj razini

QOBE

:

količina u ekvivalentu maslaca iz ekološke proizvodnje (u tonama) na nacionalnoj razini

UOWM

:

količina upotrijebljenog punomasnog mlijeka iz ekološke proizvodnje (u tonama) na nacionalnoj razini

UOSM

:

količina upotrijebljenog obranog mlijeka iz ekološke proizvodnje (u tonama) na nacionalnoj razini

FATO

:

količina mliječne masti u mlijeku iz ekološke proizvodnje (u kilogramima) na nacionalnoj razini

PATO

:

količina bjelančevina u kravljem mlijeku iz ekološke proizvodnje (u kilogramima) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

godišnje

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

ODJELJAK II.

Opis mjernih jedinica

Količine se odnose:

u prvom dijelu na količine mlijeka za proizvodnju različitih mliječnih proizvoda, uključujući proizvode iz ekološke proizvodnje,

u drugom dijelu na količine dobivenih različitih mliječnih proizvoda, uključujući proizvode iz ekološke proizvodnje, a

u trećem dijelu na količine različitih vrsta mliječnih proizvoda dobivenih iz ekološke proizvodnje.

Količine mliječne masti i mliječnih bjelančevina – vidjeti skup podataka iii.2.

Količine upotrijebljenog punomasnog i obranog mlijeka odnosi se na količine koje se upotrebljavaju za proizvodnju različitih mliječnih proizvoda.

Količina mliječnih proizvoda (koji sadržavaju masti) u ekvivalentu maslaca odnosi se na količinu maslaca s 82 % mliječne masti koja bi se dobila od masne tvari tih mliječnih proizvoda.

Količina sirutke u ekvivalentu praha odnosi se na količinu sirutke u prahu s udjelom vlage od 5 % koja bi se dobila od te sirutke.

Ako je primjenjivo, količine ostalih mliječnih proizvoda mogu se postaviti na nulu ako se proizvode od mliječnih proizvoda koji su već navedeni pod drugim nazivom skupa podataka iii.3, dijela 2.

Ukupna upotreba = raspoloživost odnosi se na ukupnu raspoloživost, kako je navedeno u skupu podataka iii.2. Količine raspoložive mliječne masti, mliječnih bjelančevina i mlijeka za upotrebu iz drugih prikupljenih ili uvezenih mliječnih proizvoda uključene su ovdje gdje je to potrebno.

Statističke razlike i gubici su razlike između prijavljene raspoloživosti i upotrebe, tako da se raspoloživosti i upotrebe uravnoteže nakon uključivanja tih vrijednosti.

Izuzeća od dostave podataka

Referentni pragovi iz članka 5. stavka 4. su sljedeći:

Referentna varijabla

Uvjeti za izuzeće

Izuzeće od dostave

Količina maslaca osim klasičnog maslaca

10 % količine maslaca

Raščlamba maslaca na „klasični maslac”, „rekombinirani maslac” i „maslac od sirutke”

Količina ostalih proizvoda iz mliječne masti osim maslaca s manje masnoće

10 % ostalih proizvoda iz mliječne masti

Količina „maslaca s manje masnoće”

Izvor podataka:

ad hoc procjena

Pokrivenost

Podaci obuhvaćaju 95 % sirovog mlijeka obrađenog u državi članici.

ODJELJAK III.

Metodološka pravila

Upotreba mlijeka i mliječnih sirovina u mljekarskom sektoru mora biti usklađena s raspoloživostima za mljekarski sektor i količinama dobivenih mliječnih proizvoda.

Ako apsolutna vrijednost varijable „statističke razlike i gubici” u dijelu 1. čini više od 1 % raspoloživog mlijeka, razlike između raspoloživosti i upotrebe moraju se objasniti tako da razlike ostanu neobjašnjene za najviše 1 % raspoloživog mlijeka. To se objašnjenje dostavlja kao metapodatak u istom roku kao i podaci.

Za kategorije u kojima se udio masti i bjelančevina dostavlja za sve korišteno mlijeko, input punomasnog i obranog mlijeka nije obvezan.

Ako se u postupku dobiva obrano mlijeko (npr. pri izradi maslaca), količina korištenog obranog mlijeka navodi se kao negativna.

Skup podataka iii.4

Mjesečna upotreba kravljeg mlijeka u mljekarskom sektoru

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

iii.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Detaljna tema:

iii.4

Mjesečna upotreba kravljeg mlijeka u mljekarskom sektoru

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju količine mliječnih proizvoda (ili ekvivalenta maslaca, u slučaju ukupnog maslaca i drugih mliječnih proizvoda iz mliječne masnoće) dobivenih preradom kravljeg mlijeka koje su proizvele mljekare u državi članici tijekom referentnog razdoblja, osim mliječnih sirovina.

Kategorije mliječnih proizvoda

Mjesečni podaci

Referentno razdoblje  (2)

Mjesec

Rokovi

15. dan mjeseca M + 2

Proizvodnja proizvoda od kravljeg mlijeka u mljekarskom sektoru

 

 

Konzumno mlijeko

Q

 

Konzumno vrhnje

Q

 

Zakiseljeno mlijeko

Q

 

Koncentrirano mlijeko

Q

 

Punomasno i djelomično obrano mlijeko u prahu

Q

 

Obrano mlijeko u prahu

Q

 

Sir isključivo od kravljeg mlijeka

Q

 

Ukupno maslac i drugi mliječni proizvodi iz mliječne masnoće

QBE

M

:

mjesec na koji se odnose podaci

Q

:

količina proizvoda (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QBE

:

količina u ekvivalentu maslaca (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

Odjeljak II.

Opis mjernih jedinica

Količine se odnose na količine različitih dobivenih proizvoda.

Količina u ekvivalentu maslaca – vidjeti skup podataka iii.3, dijelove 2. i 3.

Izuzeća od dostave podataka

Referentni prag iz članka 5. stavka 1. je sljedeći:

Referentna varijabla

Uvjeti za izuzeće

Izuzeće od dostave

Godišnje prikupljanje mlijeka

Milijun tona

Mjesečna dostava podataka (3)

Izvor podataka: Skup podataka iii.2

Skup podataka iii.5

Struktura mljekara

Područje:

a.

Statistika o stočnoj proizvodnji

Tema:

iii.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Detaljna tema:

iii.5

Struktura mljekara

ODJELJAK I.

Sadržaj podataka

Podaci obuhvaćaju broj mljekara u državi članici koje posluju na dan 31. prosinca referentne godine, razvrstanih prema količini prikupljenih, obrađenih ili proizvedenih relevantnih proizvoda.

Skup podataka iii.5, dio 1.

Struktura mljekara koje prikupljaju mlijeko

Kategorije poduzeća

Mljekare koje prikupljaju mlijeko prema količini prikupljenog mlijeka osim sabirnih centara

Rok

30. rujna N + 1

Ukupno

ND, QP

 

5 000  t i manje

ND, QP

 

više od 5 000 do 100 000  t

ND, QP

 

više od 100 000 do 1 000 000  t

ND, QP

 

preko 1 000 000  t

ND, QP

 

 

više od 1 000 000 do 5 000 000  t

ND, QP

 

 

više od 5 000 000  t

ND, QP

Sabirni centri za prikupljanje mlijeka prema količini prikupljenog mlijeka

 

Ukupno

NC, QP

 

1 000  t i manje

NC, QP

 

više od 1 000 do 20 000  t

NC, QP

 

više od 20 000 do 100 000  t

NC, QP

 

više od 100 000  t

NC, QP

Skup podataka iii.5, dio 2.

Struktura mljekara koje prerađuju mlijeko

Kategorije poduzeća

Mljekare koje prerađuju mlijeko prema količini obrađenog sirovog (punomasnog) mlijeka

Rok

30. rujna N + 1

Ukupno

ND, QT

 

1 000  t i manje

ND, QT

 

više od 1 000 do 5 000  t

ND, QT

 

više od 5 000 do 100 000  t

ND, QT

 

više od 100 000 do 300 000  t

ND, QT

 

više od 300 000 do 1 000 000  t

ND, QT

 

preko 1 000 000  t

ND, QT

 

 

više od 1 000 000 do 5 000 000  t

ND, QT

 

 

više od 5 000 000  t

ND, QT

Skup podataka iii.5, dio 3.

Struktura mljekara prema skupinama proizvoda

Kategorije poduzeća

Mljekare koje proizvode svježe proizvode, prema količini proizvedenih svježih proizvoda

Rok

30. rujna N + 1

Ukupno

ND, QP

 

1 000  t ili manje

ND, QP

 

više od 1 000 do 50 000  t

ND, QP

 

više od 50 000 do 250 000  t

ND, QP

 

više od 250 000  t

ND, QP

 

 

više od 250 000 do 500 000  t

ND, QP

 

 

više od 500 000  t

ND, QP

Mljekare koje proizvode konzumno mlijeko,

prema količini proizvedenog konzumnog mlijeka

 

Ukupno

ND, QP

 

1 000  t ili manje

ND, QP

 

više od 1 000 do 50 000  t

ND, QP

 

više od 50 000 do 250 000  t

ND, QP

 

više od 250 000  t

ND, QP

 

 

više od 250 000 do 500 000  t

ND, QP

 

 

više od 500 000  t

ND, QP

Mljekare koje proizvode obrano mlijeko u prahu, prema količini proizvedenog obranog mlijeka u prahu

 

Ukupno

ND, QP

 

1 000  t ili manje

ND, QP

 

od 1 000 do 25 000  t

ND, QP

 

više od 25 000  t

ND, QP

 

 

više od 25 000 do 50 000  t

ND, QP

 

 

više od 50 000 do 100 000  t

ND, QP

 

 

više od 100 000 do 250 000  t

ND, QP

 

 

više od 250 000  t

ND, QP

Mljekare koje proizvode maslac, prema količini proizvedenog maslaca

 

Ukupno

ND, QP

 

250 t ili manje

ND, QP

 

više od 250 do 5 000  t

ND, QP

 

više od 5 000 do 25 000  t

ND, QP

 

više od 25 000  t

ND, QP

 

 

više od 25 000 do 50 000  t

ND, QP

 

 

više od 50 000  t

ND, QP

Mljekare koje proizvode sir, prema količini proizvedenog sira

 

Ukupno

ND, QP

 

250 t ili manje

ND, QP

 

više od 250 do 10 000  t

ND, QP

 

više od 10 000 do 25 000  t

ND, QP

 

više od 25 000  t

ND, QP

 

 

više od 25 000 do 50 000  t

ND, QP

 

 

više od 50 000 do 100 000  t

ND, QP

 

 

više od 100 000 do 300 000  t

ND, QP

 

 

više od 300 000  t

ND, QP

N

:

godina na koju se odnose podaci

ND

:

broj mljekara osim sabirnih centara na nacionalnoj razini

NC

:

broj sabirnih centara na nacionalnoj razini

QP

:

količina proizvoda (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

QT

:

obrađena količina (u tisućama tona) na nacionalnoj razini

Učestalost

:

triput u jednom desetljeću (godine koje završavaju s 3, 6 i 0)

Referentno razdoblje

:

kalendarska godina

ODJELJAK II.

Opis razreda veličine

Veličinu mljekare određuju sljedeća tri elementa.

 

Količina prikupljenog mlijeka: masa mlijeka koje je prikupljeno u rinfuzi izravno s poljoprivrednih gospodarstava tijekom kalendarske godine, uključujući izravno prikupljeno mlijeko s poljoprivrednih gospodarstava u drugim državama članicama.

 

Količina obrađenog mlijeka: masa sirovog mlijeka i mliječnih sirovina (u ekvivalentu mlijeka) koje je mljekara koristila tijekom kalendarske godine.

 

Količina proizvedenih mliječnih proizvoda: masa mliječnih proizvoda koje je mljekara proizvela tijekom kalendarske godine.

Opis mjernih jedinica

Broj mljekara osim sabirnih centara odnosi se na mljekare koje se tijekom referentnog razdoblja nalaze u državi članici.

Broj sabirnih centara odnosi se na broj sabirnih centara koji se tijekom referentnog razdoblja nalaze u državi članici.

Količina proizvoda odnosi se na količinu različitih proizvoda dobivenih tijekom referentnog razdoblja.

Obrađena količina odnosi se na količinu prerađenog mlijeka tijekom referentnog razdoblja.

Pokrivenost

Podaci obuhvaćaju 95 % prikupljenog mlijeka, obrađenog mlijeka ili odgovarajućih mliječnih proizvoda proizvedenih u državi članici.


(1)  Izuzete države članice dostavljaju podatke za referentne godine koje završavaju s 3, 6 i 0.

(*1)  (*) Upotreba udjela mlijeka, masti i bjelančevina za topljeni sir i sirutku odnosi se na dodatni input, ako ga ima, mliječnih sirovina, koji još nije uračunat u sir.

(2)  (1) Referentno razdoblje obuhvaća šest mjesečnih razdoblja u kojima dostavljanje mjesečnih podataka nije potrebno.

(3)  (1) Izuzete države članice dostavljaju podatke do 15. kolovoza za mjesečna razdoblja od siječnja do lipnja iste godine i do 15. veljače za mjesečna razdoblja od srpnja do prosinca prethodne godine.


PRILOG IV

Zahtjevi u pogledu preciznosti

Podaci prikupljeni za uzorak i ekstrapolirani na cjelokupnu statističku populaciju skupova podataka moraju ispunjavati zahtjeve u pogledu preciznosti navedene u tablici 1.

Zahtjevi u pogledu preciznosti primjenjuju se na konačni prijenos nacionalnih procjena za specifične varijable koje pripadaju skupovima podataka navedenima u tablici 1.

Varijable se odnose na broj grla stoke, broj jaja i količinu mlijeka koji ovise o skupu podataka.

Relevantne populacije definirane su u prvom stupcu tablice 1.

Tablica 1.

Zahtjevi u pogledu preciznosti

Relevantna populacija

Varijable na koje se primjenjuju zahtjevi u pogledu preciznosti

Relativna standardna pogreška

Skup podataka i.1, dio 1.: Broj životinja

Poljoprivredna gospodarstva s relevantnim kategorijama stoke

Goveda

Krave

3 %

Svinje

Ovce

Koze

5 %

Skupovi podataka

ii.2:

Jaja za valenje i pilići domaće peradi

ii.3:

Struktura valionica

Poljoprivredna gospodarstva i poduzeća koja se bave valenjem

Kapacitet (broj jaja kokoši, patki, guski, pura ili biserki) u valionicama

5 %

Skup podataka iii.1 Mlijeko koje se proizvodi i upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima

Poljoprivredna gospodarstva koja proizvode mlijeko

Količina mlijeka koje se izravno upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima

5 %

Skup podataka iii.4 Mjesečna upotreba kravljeg mlijeka u mljekarskom sektoru

Mljekare

Količina prerađenog kravljeg mlijeka

5 %

Skup podataka

iii.2, dio 2.

Ostala raspoloživost mlijeka za mljekarski sektor

iii.3

Upotreba mlijeka i mliječnih sirovina u mljekarskom sektoru i dobiveni proizvodi

iii.5, dio 1.

Struktura mljekara

dio 2.

Struktura mljekara koje prerađuju mlijeko

dio 3.

Struktura mljekara prema skupinama proizvoda

Mljekare

Količina prerađenog kravljeg mlijeka

Količina ostalih vrsta prerađenog mlijeka

Količina prerađene masti iz kravljeg mlijeka

Količina prerađenih bjelančevina iz kravljeg mlijeka

1 %


PRILOG V.

Opisi

Stočne kategorije

„Za klanje”

Životinje namijenjene za klanje bez prethodne promjene kategorije životinje osim rasplodnih životinja.

„Nisu za klanje”

Životinje koje se uzgajaju za rasplod i namijenjene su za zamjenu ili daljnji uzgoj ili tov prije klanja, ili koje bi inače bile zaklane nakon prethodne promjene kategorije životinje.

„Rasplodne životinje”

Životinje koje se drže za rasplod.

„Ekološki uzgojena stoka”

Stoka na poljoprivrednom gospodarstvu koja je u potpunosti uzgojena u skladu s načelima i pravilima ekološke proizvodnje u okviru certificiranog sustava ekološkog upravljanja, kako je navedeno u Uredbi (EU) 2018/848.

„Goveda”

Goveda (Bos taurus L.) i vodeni bivoli (Bubalus bubalis L.), uključujući križance kao što su križanci bizona.

„Junice”

Ženke goveda starosti 12 ili više mjeseci koje se još nisu telile.

„Krave”

Ženke goveda koje su se već telile (uključujući one mlađe od dvije godine).

„Mliječne krave”

Krave koje se zbog svoje pasmine ili posebnih svojstava drže isključivo ili uglavnom za proizvodnju mlijeka za prehranu ljudi ili preradu u mliječne proizvode.

„Nemliječne krave”

Krave koje nisu mliječne.

„Bivoli”

Životinje vrste Bubalus bubalis L.

„Svinje”

Domaće životinje vrste Sus scrofa domesticus Erxleben.

„Nerasti”

Mužjaci svinje težine 50 i više kilograma namijenjeni za rasplod.

„Krmače”

Ženke svinje težine 50 i više kilograma namijenjene za rasplod, bez obzira na to jesu li se prasile.

„Bređe krmače”

Krmače koje je oplodio nerast ili su osjemenjene na referentni datum.

„Krmače koje nisu bređe”

Krmače koje nisu bređe na referentni datum.

„Nazimice”

Krmače namijenjene za rasplod koje se nikad nisu prasile.

„Ovce”

Domaće životinje vrste Ovis aries L.

„Ovce i šiljice”

Ženske ovce koje su se već barem jednom janjile (ovce), kao i one koje su pripuštene prvi put (šiljice).

„Mliječne ovce i šiljice”

Ovce koje se drže isključivo ili uglavnom za proizvodnju mlijeka za prehranu ljudi i/ili za preradu u mliječne proizvode, uključujući izlučene mliječne ovce (bez obzira na to tove li se između zadnje laktacije i klanja) i šiljice koje se drže da postanu mliječne ovce.

„Ovce koje nisu mliječne i šiljice”

Ovce i šiljice koje nisu mliječne ovce i šiljice.

„Koze”

Domaće životinje podvrste Capra aegagrus hircus L.

„Rasplodne ženke koza”

Ženke koza koje su se već jarile i pripuštene koze.

„Perad”

Odnosi se na domaće kokoši (Gallus gallus L.), pure (Meleagris spp.), patke (Anas spp. i Cairina moschata L.), guske (Anser anser domesticus L.), nojeve (Struthio camelus L.) i ostalu perad koja nije drugdje razvrstana, kao što su prepelice (Coturnix spp.), fazani (Phasianus spp.), biserke (Numida meleagris domestica L.) i golubovi (Columbinae spp.). Nisu obuhvaćene ptice koje se uzgajaju u zatočeništvu u svrhu lova, a ne radi proizvodnje mesa/jaja.

„Kokoši”

Domaće životinje vrste Gallus gallus L.

„Tovljeni pilići (brojleri)”

Pilići koji se drže za klanje.

„Kokoši nesilice”

Kokoši koje su dosegle zrelost za nesenje i drže se za proizvodnju jaja, isključujući kokoši i piliće koji još nisu narasli.

„Kokoši nesilice koje proizvode konzumna jaja”

Kokoši nesilice stavljene u proizvodnju radi proizvodnje konzumnih jaja.

„Ostala perad osim kokoši”

Perad osim kokoši. Ne uključuje piliće.

„Patke”

Domaće životinje roda Anas i vrste Cairina moschata L.

„Guske”

Domaće životinje vrste Anser anser domesticus L.

„Pure”

Domaće životinje roda Meleagris.

„Nojevi”

Domaće životinje vrste Struthio camelus L.

„Ostala perad, d. n.”

Ostala perad koja nije drugdje razvrstana, kao što su prepelice (Coturnix spp.), fazani (Phasianus spp.), biserke (Numida meleagris domestica L.) i golubovi (Columbinae spp.). Nisu obuhvaćene ptice koje se uzgajaju u zatočeništvu u svrhu lova, a ne radi proizvodnje mesa/jaja.

„Kunići”

Domaće životinje roda Oryctolagus.

„Životinje koje se ne uzgajaju za prehranu ljudi”

Životinje koje se drže u svrhu proizvodnje proizvoda koji nisu jestivi ili su neprikladni za prehranu ljudi.

„Krznaši”

Životinje koje se drže za proizvodnju krzna.

„Lisice”

Životinje vrste Vulpes vulpes i Vulpes lagopus koje se drže za proizvodnju krzna.

„Kunopsi”

Životinje vrste Nyctereutes procyonoides koje se drže za proizvodnju krzna.

„Kune zlatice”

Životinje vrste Neovison vison koje se drže za proizvodnju krzna.

„Činčile”

Životinje vrste Chinchilla chinchilla i Chinchilla lanigera koje se drže za proizvodnju krzna.

„Ostali krznaši, d. n.”

Životinje ostalih vrsta osim lisica, kunopasa, kuna zlatica ili činčila koje se drže za proizvodnju krzna.

Klanje

Ne navode se varijable koje su prethodno već opisane.

„Klaonica”

Definirana u Uredbi (EU) 2022/2379.

„Trup”

Tijelo životinje nakon klanja i obrade.

Konkretnije, to znači:

(a)

kod goveda cijelo tijelo zaklane životinje, iskrvavljeno, odstranjenih unutarnjih organa i kože, pripremljeno bez glave (odvojena od trupa na prvom vratnom pršljenu); bez donjih dijelova nogu (odrezani na tarzalnom ili karpalnom zglobu); bez organa koje sadrže prsna i trbušna šupljina, sa ili bez bubrega, bubrežnog loja ili karličnog loja, bez spolnih organa s pripadajućim mišićjem, bez vimena ili mliječne masti;

(b)

kod svinja tijelo zaklane svinje, iskrvavljeno i odstranjenih unutarnjih organa, cijelo ili raspolovljeno po sredini, bez jezika, čekinja, kopita, spolnih organa, trbušnog sala, bubrega i ošita;

(c)

kod ovaca i koza cijelo tijelo zaklane životinje, iskrvavljeno, odstranjenih unutarnjih organa i kože, bez glave (odvojena od trupa na prvom vratnom pršljenu); bez donjih dijelova nogu (odrezani na tarzalnom ili karpalnom zglobu); bez repa (odrezan između šestog i sedmog repnog kralješka); bez vimena i spolnih organa; s bubrezima i bubrežnim masnim tkivom; i bez ostalih organa u prsnoj i trbušnoj šupljini;

(d)

kod peradi životinje očišćene od perja i utrobe, bez glave, donjih dijelova nogu, vrata, srca, jetre i želuca.

„Masa trupa”

Masa hladnog trupa.

„Telad”

Životinje vrste goveda starosti 8 ili manje mjeseci.

„Mlada goveda”

Mlada goveda starija od 8 mjeseci, ali mlađa od 12 mjeseci.

„Bikovi”

Nekastrirani mužjaci goveda starosti 12 ili više mjeseci.

„Volovi”

Kastrirani mužjaci goveda starosti 12 ili više mjeseci.

„Janjad”

Mlade ovce.

„Ostale ovce”

Ostale ovce osim janjadi.

„Kopitari”

Domaće životinje iz porodice Equidae, tj. konji, magarci i njihovi hibridi.

Konzumna jaja i jaja za valenje

Ne navode se varijable koje su prethodno već opisane.

„Konzumna jaja”

Svježa jaja u ljusci kokoši nesilica namijenjena za prehranu ljudi (ne za inkubaciju) ili za pripremu proizvoda od jaja.

„Jaja za valenje”

Oplođena jaja peradi namijenjena za proizvodnju pilića.

„Valionica”

Definirana u Uredbi (EU) 2022/2379.

„Kapacitet”

Najveći broj jaja za valenje koja se istodobno mogu staviti u inkubatore uz izuzeće valionica i, ako se taj kapacitet promijenio (uključujući kad je valionica počela ili prestala obavljati svoju aktivnost), najveći prijavljeni kapacitet tijekom godine.

„Pakirni centri”

Objekti u kojima se jaja razvrstavaju po kvaliteti i masi u skladu s Uredbom (EZ) br. 853/2004.

„Kupci jaja s poljoprivrednih gospodarstava”

Pakirni centri i poljoprivredno-prehrambena poduzeća kojima je omogućeno da neoznačena jaja kupe izravno s poljoprivrednih gospodarstava.

„Pilići”

Domaća perad čija masa ne prelazi 185 grama žive vage.

„Komercijalni pilići”

Pilići za meso i nesenje ili mješovito korištenje i pijetlovi za rasplod.

„Komercijalni pilići: korištenje za meso”

Pilići namijenjeni za tov i klanje prije dostizanja spolne zrelosti.

„Komercijalni pilići: korištenje za nesenje”

Ženke pilića namijenjene za uzgoj radi proizvodnje konzumnih jaja.

„Komercijalni pilići: mješovito korištenje za meso i nesenje”

Pilići koji očito nisu namijenjeni za nesenje ili tov.

„Pijetlovi za rasplod”

Mužjaci pilića iste genetske pasmine kao i pilići za nesenje (konzumna jaja ili jaja za valenje) koji su unatoč tomu namijenjeni za tov i klanje.

„Pilići za roditeljsko jato”

Pilići koji su namijenjeni za proizvodnju komercijalnih pilića.

„Pilići za djedovsko jato”

Pilići koji su namijenjeni za proizvodnju pilića za roditeljsko jato.

„Selekcijski pilići”

Pilići za roditeljsko ili djedovsko jato.

„Pilići za korištenje”

Pilići za korištenje ili selekciju proizvedeni u valionicama.

Kategorije mlijeka

„Proizvedeno sirovo mlijeko”

Mlijeko proizvedeno lučenjem mliječnih žlijezda jedne ili više krava, ovaca, koza ili bivola, pomuzeno u gospodarske svrhe, koje nije bilo zagrijavano iznad 40 °C niti je bilo podvrgnuto bilo kakvoj obradi koja ima jednaki učinak.

„Raspoloživost na poljoprivrednim gospodarstvima”

Mlijeko, obrano mlijeko i mlaćenica raspoloživi za upotrebu na poljoprivrednim gospodarstvima.

„Upotreba na poljoprivrednim gospodarstvima”

Upotreba sirovog (punomasnog) mlijeka, obranog mlijeka i mlaćenice na poljoprivrednim gospodarstvima.

„Proizvod dobiven na poljoprivrednim gospodarstvima”

Mliječni proizvod nastao upotrebom na poljoprivrednim gospodarstvima.

„Poljoprivredno gospodarstvo”

Definirano u Uredbi (EU) 2018/1091.

„Mljekare”

Definirane u Uredbi (EU) 2022/2379.

„Mljekarski sektor”

Nacionalna mljekara kao okvir za mljekare u državi članici. Djelatnost nacionalne mljekare ne obuhvaća razmjenu mliječnih sirovina.

„Sabirni centri”

Mljekare koje prikupljaju sirovo mlijeko i/ili vrhnje s poljoprivrednih gospodarstava bez prerade radi isporuke ostalim mljekarama.

„Mliječni proizvodi”

Proizvodi koji sadržavaju uglavnom mlijeko ili mliječne sastojke čiji nijedan dio ne zamjenjuje niti je namijenjen tome da zamijeni bilo koji sastojak mlijeka.

Oni uključuju:

proizvode dobivene isključivo od mlijeka, pri čemu se podrazumijeva da se mogu dodavati tvari potrebne za njihovu proizvodnju, pod uvjetom da se te tvari ne koriste kako bi se djelomično ili u cijelosti nadomjestio bilo koji sastojak mlijeka, i

mješovite mliječne proizvode, čiji nijedan dio ne zamjenjuje niti je namijenjen tome da zamijeni bilo koji sastojak mlijeka i čiji je mlijeko ili mliječni proizvod bitan dio u smislu količine ili za opis proizvoda.

„Mliječne sirovine”

Sirovo mlijeko, vrhnje i obrano mlijeko te mliječni proizvodi namijenjeni za daljnju preradu u mljekarama u različite mliječne proizvode. Predstavljaju input mliječnih postupaka za udio mlijeka.

„Isporučeno mlijeko i mliječni proizvodi”

Mlijeko i mliječni proizvodi koje poljoprivredno gospodarstvo isporučuje mljekari u istoj ili drugoj državi članici.

„Prikupljeno mlijeko i mliječni proizvodi”

Mlijeko i mliječni proizvodi koje mljekara prikuplja s poljoprivrednog gospodarstva u istoj ili drugoj državi članici.

„Uvezeno mlijeko i mliječni proizvodi”

Mlijeko i mliječni proizvodi koje mljekara prima iz druge države članice ili treće zemlje i koji se ne iskazuju kao prikupljeni.

„Mlijeko iz ekološkog uzgoja”

Mlijeko koje potječe od životinja iz ekološkog uzgoja koje su u potpunosti uzgojene u skladu s načelima i pravilima ekološke proizvodnje u okviru certificiranog sustava ekološkog upravljanja na razini poljoprivrednog gospodarstva, kako je navedeno u Uredbi (EU) 2018/848 i koje se prikuplja ili na drugi način upotrebljava u certificiranom organskom postupku kao mlijeko iz ekološkog uzgoja.

„Izravna upotreba punomasnog mlijeka na poljoprivrednim gospodarstvima”

Proizvedeno mlijeko koje nije isporučeno mljekarskom sektoru.

„Raspoloživost za mljekarski sektor”

Prikupljanje mlijeka i mliječnih proizvoda s poljoprivrednih gospodarstava i uvoz mliječnih proizvoda za daljnju preradu u mljekarskom sektoru u druge mliječne proizvode.

„Upotreba u mljekarskom sektoru”

Upotreba raspoloživosti u mljekarskom sektoru.

„Drugi dobiveni mliječni proizvodi”

Mliječni proizvodi dobiveni na poljoprivrednim gospodarstvima, isključujući konzumno mlijeko, vrhnje, maslac i sir.

„Konzumno mlijeko”

Sirovo mlijeko, punomasno mlijeko, poluobrano mlijeko, obrano mlijeko i toplinski obrađeno mlijeko s označenim određenim udjelom masti i bez aditiva.

„Vrhnje”

Sloj masti koji se prirodno stvara na površini mlijeka sporim nakupljanjem emulgiranih globula masti. Ako se odstranjuje obiranjem s površine mlijeka ili izdvaja iz mlijeka centrifugiranjem u separatoru, ono, pored drugih mliječnih komponenti, ima i relativno visok udio masti (obično veći od 10 % mase proizvoda).

„Konzumno vrhnje”

Vrhnje koje je prerađeno i na raspolaganju je za isporuku izvan mljekarskog sektora (tj. za prehranu ljudi, kao sirovina za proizvodnju čokolade, sladoleda itd.). Jednako kao i drugi proizvodi, ne uključuje proizvodnju poluproizvoda namijenjenih za proizvodnju drugih mliječnih proizvoda.

„Drugi mliječni proizvodi”

Drugi mliječni proizvodi čija upotreba nije drugdje uračunata, tj. uz iznimku mlijeka i vrhnja (tekuće, koncentrirano ili u prahu), zakiseljenog mlijeka, sira, topljenog sira, sirutke (tekuća, koncentrirana ili u prahu), mlaćenice, maslaca i drugih proizvoda iz mliječne masti. Drugi mliječni proizvodi osobito uključuju:

sastojke mlijeka ili proizvode bogate tim sastojcima (laktoza, kazein i kazeinati, druge mliječne bjelančevine) ili njihove mješavine,

deserte i pića ako se mlijeko koje se koristi za njihovu preradu ne iskazuje drugdje.

„Ostala upotreba”

Ostala upotreba u mljekarama uključuje:

isporuku mliječnih sirovina u državi članici izvan mljekarskog sektora, osobito poljoprivredno-prehrambenom sektoru,

Prerada mliječnih sirovina u nemliječne proizvode ako se input mliječne sirovine ne može drugdje iskazati.

Mliječni proizvodi u rinfuzi koji se isporučuju za usluge opskrbe hranom i pićem isključeni su i iskazuju se u odgovarajućim kategorijama mliječnih proizvoda.

„Svježi proizvodi”

U svježe proizvode ubrajaju se:

konzumno mlijeko,

konzumno vrhnje,

mlaćenica,

zakiseljeno mlijeko,

napici na mliječnoj bazi i drugi tekući mliječni proizvodi.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj

ISSN 1977-0847 (electronic edition)


Top