Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1468

    Preporuka Komisije (EU) 2023/1468 оd 10. svibnja 2023. o dobrovoljnim zahtjevima EU-a za učinkovitost detektora metala koji se upotrebljavaju u javnim prostorima (ne za područje zrakoplovstva)

    C/2023/3039

    SL L 180, 17.7.2023, p. 43–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1468/oj

    17.7.2023   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 180/43


    PREPORUKA KOMISIJE (EU) 2023/1468

    оd 10. svibnja 2023.

    o dobrovoljnim zahtjevima EU-a za učinkovitost detektora metala koji se upotrebljavaju u javnim prostorima (ne za područje zrakoplovstva)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 292.,

    budući da:

    (1)

    Ako se izuzme područje civilnog zrakoplovstva, u pravu Unije trenutačno nisu propisani usklađeni zahtjevi za učinkovitost detektora metala koji se za otkrivanje upotrebljavaju u javnim prostorima. Takvi se zahtjevi razlikuju među državama članicama, što dovodi do neujednačene i nedovoljno visoke razine zaštite šire javnosti od sigurnosnih prijetnji. Teroristi i drugi kriminalci mogu iskoristiti posljedične slabe točke, među ostalim da bi izvodili napade ili obavljali druge kriminalne aktivnosti u državama članicama u čijim je javnim prostorima sigurnost slabija.

    (2)

    Teroristički napadi u Uniji posljednjih godina uglavnom su se događali na javnim prostorima i ciljali širu javnost. Kako bi se osigurala dovoljno visoka razina zaštite od sigurnosnih prijetnji u javnim prostorima u cijeloj Uniji, na razini Unije trebalo bi utvrditi dobrovoljne zahtjeve za učinkovitost detektora metala.

    (3)

    Oprema za otkrivanje, uključujući detektore metala, koja se upotrebljava u civilnom zrakoplovstvu podliježe detaljnim zahtjevima utvrđenima u Provedbenoj odluci Komisije C(2015) 8005 (1). Ti su zahtjevi dobro definirani i pružaju visoku razinu zaštite u području zaštite civilnog zračnog prometa. Stoga to područje ne bi trebalo biti obuhvaćeno ovom Preporukom. Osim toga, radi jasnoće trebalo bi pojasniti da se ovom Preporukom ne bi smjelo utjecati na pravne akte Unije kojima se uređuju sigurnosni aspekti detektora metala.

    (4)

    U Agendi EU-a za borbu protiv terorizma (2) Komisija se obvezala podupirati razvoj dobrovoljnih zahtjeva za tehnologije za otkrivanje kako bi se zajamčilo da se tim tehnologijama otkrivaju sigurnosne prijetnje koje se trebaju otkriti, pri čemu se mora štititi mobilnost ljudi. Kako bi ispunila tu obvezu, Komisija je osnovala Tehničku radnu skupinu za zahtjeve za učinkovitost otkrivanja, koju čine stručnjaci iz država članica, proizvođači i službenici iz niza službi Komisije, te je od nje zatražila da pomogne u razvoju dobrovoljnih zahtjeva EU-a za učinkovitost detektora metala na razini Unije. Ova Preporuka, a posebno njezini dobrovoljni zahtjevi koji se odnose na dokumentaciju proizvoda i učinkovitost detektora metala, temelji se na pripremnom radu te radne skupine.

    (5)

    Države članice trebale bi stoga prilikom javne nabave detektora metala namijenjenih za uporabu u javnim prostorima primjenjivati dobrovoljne zahtjeve EU-a za učinkovitost tih detektora.

    (6)

    Od država članica ne bi se trebala zahtijevati nabava ili uporaba određenih detektora metala u javnim prostorima. Odluke o tome koje detektore metala nabavljati ili upotrebljavati u određenom javnom prostoru i dalje bi trebale donositi isključivo države članice, u skladu s pravom Unije. Dobrovoljni zahtjevi EU-a za učinkovitost trebali bi se primjenjivati u kontekstu aktivnosti javne nabave država članica kako bi se doprinijelo postizanju visoke razine učinkovitosti otkrivanja detektorima metala koje upotrebljavaju države članice u javnim prostorima cijele Unije.

    (7)

    Dobrovoljnim zahtjevima EU-a za učinkovitost trebalo bi utvrditi nekoliko standarda koji odgovaraju različitim vrstama primjene predmetnih detektora metala. Najniži standard odnosi se na opremu manje osjetljivosti namijenjenu za primjenu na mjestima masovnog prolaza ili okupljanja velikog broja osoba gdje je potrebno otkriti osobito opasno oružje, ali i osigurati brz protok osoba i njihovih stvari te nisku stopu lažnih alarma. Najviši standard odnosi se na opremu veće osjetljivosti namijenjenu za primjenu u situacijama u kojima je potrebno otkriti i najmanje prijetnje i može se dopustiti nisku stopu protoka.

    (8)

    Svrhu dobrovoljnih zahtjeva EU-a za učinkovitost ne bi trebalo tumačiti u smislu zamjene nacionalnih standarda za učinkovitost detektora metala, ako takvi nacionalni standardi postoje. Naprotiv, države članice trebale bi i dalje moći primjenjivati, u skladu s pravom Unije, strože zahtjeve za učinkovitost detektora metala koji se upotrebljavaju za otkrivanje sigurnosnih prijetnji u javnim prostorima.

    (9)

    Ovom bi se Preporukom trebalo neizravno potaknuti proizvođače na usklađivanje sa zahtjevima u budućoj proizvodnji detektora metala. Stoga bi države članice u dokumentaciji o nabavi detektora metala koji se upotrebljavaju za otkrivanje sigurnosnih prijetnji u javnim prostorima trebale zahtijevati da ponuditelji u ponudu uključe dokumentaciju proizvoda i izjavu o sukladnosti na temelju metodologije proizvođača kojom se dokazuje sukladnost detektora metala s dobrovoljnim zahtjevima za učinkovitost iz ove Preporuke.

    (10)

    Upotreba detektora metala u javnim prostorima može biti problematična u kontekstu prava na zaštitu privatnosti i osobnih podataka. U pogledu svih aktivnosti povezanih s uporabom detektora metala, uključujući nabavu i rad opreme te sve naknadne aktivnosti obrade, od ključne je važnosti u najvećoj mogućoj mjeri ograničiti intruzivnost i, u svakom slučaju, djelovati u skladu s pravom Unije, osobito s Uredbom (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća (3), Direktivom (EU) 2016/680 Europskog parlamenta i Vijeća (4) i Poveljom Europske unije o temeljnim pravima.

    (11)

    Posebno uzimajući u obzir relevantna tehnološka dostignuća u području otkrivanja sigurnosnih prijetnji, dobrovoljni zahtjevi za učinkovitost detektora metala sadržani u ovoj Preporuci trebali bi se, prema potrebi, preispitivati i prilagođavati. Komisija će stoga uz pomoć tehničke radne skupine za zahtjeve za učinkovitost otkrivanja pomno pratiti tehnološka i druga relevantna dostignuća te redovito procjenjivati potrebu za prilagodbama ove Preporuke.

    (12)

    U interesu učinkovitosti i transparentnosti, a posebno zbog važnosti uklanjanja utvrđenih sigurnosnih prijetnji što je prije moguće, države članice trebalo bi poticati da provedu ovu Preporuku i u razumnom roku Komisiji podnesu izvješće o svojim provedbenim mjerama.

    (13)

    Na temelju tih izvješća i svih drugih relevantnih informacija te nakon odgovarajućeg vremenskog razdoblja trebalo bi procijeniti napredak postignut kao rezultat provedbi ove Preporuke, među ostalim kako bi se procijenilo jesu li potrebni pravni akti Unije koji imaju obvezujuću snagu u tom području,

    DONIJELA JE OVU PREPORUKU:

    1.

    Za potrebe ove Preporuke primjenjuju se sljedeće definicije:

    (a)

    „detektori metala” znači uređaji koji se sastoje ili od ručnih detektora metala ili od metal-detektorskih vrata, namijenjeni otkrivanju prisutnosti metala na osobama ili predmetima u okviru fizičkih sigurnosnih kontrola za otkrivanje predmeta od interesa koji se mogu upotrijebiti za uzrokovanje sigurnosnih prijetnji, kao što su eksplozivne naprave, vatreno oružje i oštri predmeti;

    (b)

    „zahtjevi za učinkovitost detektora metala” znači tehničke specifikacije koje moraju ispuniti detektori metala, posebno u pogledu rezultata koje treba postići tijekom njihova rada;

    (c)

    „dokumentacija proizvoda” znači dokumentacija u papirnatom obliku, elektroničkom obliku ili oba oblika, koja sadržava informacije o zahtjevima za učinkovitost detektora metala;

    (d)

    „javni prostori” znači svako fizičko mjesto dostupno javnosti, bez obzira na to vrijede li za pristup određeni uvjeti.

    (e)

    „vlastita izjava o sukladnosti” znači izjava o sukladnosti sa zahtjevima za učinkovitost detektora metala koju izdaje proizvođač na temelju vlastite metodologije.

    2.

    Države članice trebale bi u dokumentaciji o nabavi detektora metala koji se upotrebljavaju za otkrivanje sigurnosnih prijetnji u javnim prostorima, osim u području zrakoplovstva, zahtijevati da ponuditelji u ponudu uključe dokumentaciju koja ispunjava zahtjeve utvrđene u odjeljku 2. Priloga.

    3.

    Države članice trebale bi osigurati da detektori metala koje nabavljaju za otkrivanje sigurnosnih prijetnji u javnim prostorima ispunjavaju zahtjeve za učinkovitost otkrivanja metala navedene u dijelu 3. Priloga, osim prilikom nabave takve opreme za uporabu u području civilnog zrakoplovstva.

    4.

    Države članice trebale bi u dokumentaciji o nabavi detektora metala koji se upotrebljavaju za otkrivanje sigurnosnih prijetnji u javnim prostorima zahtijevati da ponuditelji u ponudu uključe izjavu o sukladnosti sa zahtjevima za učinkovitost koju izdaje proizvođač na temelju metodologije proizvođača.

    5.

    Države članice dužne su do 10. svibnja 2024. poduzeti potrebne mjere, u skladu s pravom Unije, za provedbu ove Preporuke.

    6.

    Države članice dužne su do 10. studenoga 2024. izvijestiti Komisiju o svojim provedbenim mjerama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 10. svibnja 2023.

    Za Komisiju

    Ylva JOHANSSON

    Članica Komisije


    (1)  Provedbena odluka Komisije C(2015) 8005 o utvrđivanju detaljnih mjera za provedbu zajedničkih osnovnih standarda iz područja zaštite zračnog prometa koje sadržavaju informacije iz članka 18. točke (a) Uredbe (EZ) br. 300/2008.

    (2)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija. Agenda EU-a za borbu protiv terorizma: predviđanje, sprečavanje, zaštita i odgovor” (COM(2020) 795 final).

    (3)  Uredba (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba o zaštiti podataka) (SL L 119, 4.5.2016., str. 1.).

    (4)  Direktiva (EU) 2016/680 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka od strane nadležnih tijela u svrhe sprečavanja, istrage, otkrivanja ili progona kaznenih djela ili izvršavanja kaznenih sankcija i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Okvirne odluke Vijeća 2008/977/PUP (SL L 119, 4.5.2016., str. 89.).


    PRILOG

    Zahtjevi za dokumentaciju i učinkovitost detektora metala

    ODJELJAK 1.: DEFINICIJE

    Za potrebe ovog Priloga primjenjuju se sljedeće definicije:

    (1)

    „aktivni medicinski proizvod za ugradnju (AIMD)” znači medicinski proizvod na električni pogon koji se može ugraditi, nositi ili oboje i koji obično koristi elektroniku za praćenje ljudskih fizioloških procesa ili za pružanje liječenja ili terapije, kao što su lijekovi ili električna stimulacija;

    (2)

    „koncept operacija (CONOPS)” znači dokument s opisom značajki opreme i postupaka za njezin pravilan rad;

    (3)

    „detektorska ravnina” znači zamišljena ravnina (dvodimenzionalna površina) koja prolazi kroz središte senzora ručnog detektora metala ili metal-detektorskih vrata usporedno s ravninom senzorskog elementa ručnog detektora metala ili s portalom metal-detektorskih vrata i područje senzora razdvaja u dvije simetrične polovice;

    (4)

    „postupak izdvajanja” znači postupak kojim se uređuje praksa izdvajanja i odvojene inspekcije predmeta koje osobe sa sobom nose, primjerice rendgenskim snimkama, uključujući velike predmete kao što su torbice, torbe, ruksaci i druge vrste prtljage, te manje predmete kao što su satovi, naočale, pojasevi i nakit;

    (5)

    „ručni detektor metala (HHMD)” znači prijenosni detektor metala namijenjen za držanje, obično jednom rukom osobe koja njime rukuje;

    (6)

    „improvizirana eksplozivna naprava (IED)” znači bomba ili slična eksplozivna naprava izrađena i upotrijebljena na načine koji nisu konvencionalno vojno djelovanje;

    (7)

    „mjerna ravnina” znači zamišljena ravnina (dvodimenzionalna površina) preko koje se ispituje ručni detektor metala ili metal-detektorska vrata, koja je paralelna s detektorskom ravninom na koju se odnosi;

    (8)

    „stopa lažnih alarma (NAR)” znači stopa alarma aktiviranih zbog bezopasnih metalnih predmeta, izračunana prema broju osoba koje su prošle kroz detekcijsko područje metal-detektorskih vrata;

    (9)

    „stopa protoka” znači najveći broj ljudi i njihovih predmeta koji se mogu pregledati tijekom jedinice vremena, obično jednog sata, pri čemu detektor ispravno aktivira alarm za sve metalne objekte odgovarajuće veličine u skladu s utvrđenim sigurnosnim standardima;

    (10)

    „ispitni predmet” znači predmet koji se koristi za ispitivanje učinkovitosti ručnog detektora metala ili metal-detektorskih vrata i koji simulira elektromagnetska svojstva predmeta od interesa koji bi mogao uzrokovati sigurnosnu prijetnju, kao što je oružje ili predmet kojim se mogu neutralizirati sigurnosni uređaji;

    (11)

    „sigurnosni standard” znači standard kojim se definira skup svih sigurnosnih prijetnji koje je potrebno otkriti, pri čemu su referentni opasni predmeti reprezentativni za taj skup;

    (12)

    „metal-detektorska vrata (WTMD)” znači nepomični dio opreme za otkrivanje metala, obično trajno pričvršćen na određeno mjesto i izrađen u obliku portala;

    (13)

    „mehaničke interferencije” znači utjecaj na rad detektora metala uzrokovan obližnjim nepomičnim ili pokretnim metalnim strukturama ili predmetima;

    (14)

    „norma NJ 0601.02” znači norma 0601.02 Nacionalnog instituta za pravosuđe, objavljen u Nicholas G. Paulter Jr., Walk-Through Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection - NIJ Standard 0601.02, Ministarstvo pravosuđa SAD-a, Programi ureda za pravosuđe, Nacionalni institut za pravosuđe, 2003.;

    (15)

    „norma NJ 0602.02” znači norma 0602.02 Nacionalnog instituta za pravosuđe, objavljen u Nicholas G. Paulter Jr., Hand-Held Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0602.02, Ministarstvo pravosuđa SAD-a, Programi ureda za pravosuđe, Nacionalni institut za pravosuđe, 2003.

    Odjeljak 2.: Dokumentacija proizvoda

    Dokumentacija proizvoda trebala bi biti u skladu sa sljedećim zahtjevima koji se primjenjuju i na ručne detektore metala (HHMD) i na metal-detektorska vrata (WTMD), osim ako je drukčije navedeno:

    2.1.   Fizičke dimenzije detektora metala

    Ukupna veličina HHMD-a trebala bi biti izražena kao duljina (L) x širina (W) x visina (H) u milimetrima (mm).

    Unutarnja veličina prolaza metal-detektorskih vrata i ukupna vanjska veličina WTMD-a trebaju biti izražene kao duljina (L) x širina (W) x visina (H) u milimetrima (mm).

    2.2.   Težina detektora metala

    Ukupna težina HHMD-a (uključujući bateriju) i WTMD-a trebala bi biti izražena u gramima (g) i kilogramima (kg).

    2.3.   Izvor napajanja

    Navod o izvoru napajanja trebao bi uključivati, ako je primjenjivo, informacije o naponu izmjenične struje (VAC), frekvenciji (Hz), struji u amperima (A) i snazi u vatima (W).

    Dopušteno odstupanje trebalo bi biti izraženo u postocima (%).

    2.4.   Baterija

    Treba navesti je li uključen rezervni izvor napajanja (tj. baterija) za WTMD. Ako da, životni vijek baterije trebao bi biti izražen u satima (h).

    HHMD bi trebao uključivati pokazatelj prazne baterije. Životni vijek baterije trebao bi biti izražen u satima (h).

    2.5.   Stupanj zaštite elektroničke opreme

    Trebalo bi izvijestiti o stupnju zaštite elektroničke opreme (IP) u skladu s normom EN 60529.

    2.6.   Operativno okruženje

    Radna temperatura trebala bi biti izražena u Celzijevim stupnjevima (°C);

    Temperatura skladištenja trebala bi biti izražena u Celzijevim stupnjevima (°C);

    Vlažnost bi trebala biti izražena u rasponu u % (nekondenzirajuća).

    Trebalo bi navesti informacije o mjerama potrebnima za izbjegavanje štetnih elektromagnetskih smetnji, kao što je preporučena udaljenost između jedinica u metrima (m).

    2.7.   Zonalni/pozicijski alarmi (za WTMD)

    U dokumentaciji proizvoda trebalo bi navesti informacije o broju detekcijskih zona i njihovu položaju ispod portala metal-detektorskih vrata.

    2.8.   Zahtjevi za obilježavanje oznakom CE

    Dokumentacija proizvoda trebala bi sadržavati informacije kojima se dokazuje sukladnost detektora metala sa zahtjevima EU-a za oznaku CE. Proizvođači su odgovorni za utvrđivanje pravila koja se primjenjuju na njihove proizvode. Relevantne odredbe mogu uključivati, na primjer:

    (a)

    Direktivu 2011/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o ograničenju uporabe određenih opasnih tvari u otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi (1);

    (b)

    Direktivu 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica o stavljanju na raspolaganje radijske opreme na tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/5/EZ (2);

    (c)

    Direktivu 2014/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na elektromagnetsku kompatibilnost (3);

    (d)

    Direktivu 2014/35/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje na tržištu električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica (4).

    2.9.   Opći sigurnosni zahtjevi

    Dokumentacija proizvoda trebala bi sadržavati informacije kojima se dokazuje da se poštuju svi referentni standardi i norme kojima se osigurava da se detektori metala mogu upotrebljavati na način koji je siguran za pregledane osobe i za osobe koje upravljaju detektorom. Ti referentni standardi i norme u posljednjem odobrenom izdanju uključuju sljedeće:

    (a)

    Norme za aktivne medicinske proizvode za ugradnju (AIMD)

    EN 50527-1: Postupak za procjenu izloženosti radnika koji nose aktivne medicinske proizvode za ugradnju elektromagnetskim poljima – Dio 1.: Općenito

    EN 50527-2-x: Postupak za procjenu izloženosti radnika koji nose aktivne medicinske proizvode za ugradnju elektromagnetskim poljima

    Dio 2.1.: Posebna procjena za radnike s aparatima za stimulaciju rada srčanih mišića („pacemaker”)

    Dio 2.2.: Posebna procjena za radnike s ugradbenim kardioverter defibrilatorima (UKD)

    Dio 2.3.: Posebna procjena za radnike s ugradbenim neurostimulatorima

    EN ISO 14708-X: Kirurški implantati – aktivni medicinski proizvodi za ugradnju

    Dio 2.: Aparati za stimulaciju rada srčanih mišića („pacemaker”)

    Dio 3.: Ugradbeni neurostimulatori

    Dio 4.: Ugradbene pumpe za infuziju

    Dio 5.: Uređaji za potporu cirkulaciji

    Dio 6.: Posebni zahtjevi za aktivne medicinske proizvode za ugradnju namijenjene liječenju tahiaritmija (uključujući ugradbene defibrilatore)

    Dio 7.: Posebni zahtjevi za sustave implantata za pužnicu i slušne dijelove mozga

    (b)

    Norme za izloženost ljudi:

    EN 50364: Norma proizvoda za izloženost ljudi elektromagnetskim poljima uređaja koji rade u frekvencijskom rasponu od 0 Hz do 300 GHz, a koriste se u elektroničkom nadzoru proizvoda (EAS), radiofrekvencijskom prepoznavanju (RFID) i sličnim primjenama

    Preporuka Vijeća 1999/519/EZ od 12. srpnja 1999. o ograničavanju izloženosti stanovništva elektromagnetskim poljima (od 0 Hz do 300 GHz)

    Direktiva 2013/35/EU o minimalnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima u odnosu na izloženost radnika rizicima uzrokovanim fizikalnim čimbenicima (elektromagnetska polja).

    2.10.   Koncept operacija

    U dokumentaciji proizvoda trebalo bi navesti koncept operacija (CONOPS). Ako za različite koncepte operacija vrijede različiti sigurnosni standardi, to treba jasno navesti.

    Odjeljak 3.: Zahtjevi za učinkovitost detektora metala

    Detektori metala moraju ispunjavati sljedeće zahtjeve za učinkovitost detektora metala:

    3.1.   Sigurnosni standardi

    Detektori metala trebali bi biti u skladu s odgovarajućem sigurnosnom standardu među sljedećih pet standarda:

    3.1.1.   Standard 1 (za WTMD)

    Taj je standard namijenjen za primjenu kad je potrebno otkriti opasno oružje, ali i osigurati opsežan protok osoba i njihovih stvari te nisku stopu lažnih alarma. To uključuje mjesta masovnog prolaza i okupljanja velikog broja osoba.

    Opasni predmeti iz ove kategorije trebali bi uključivati automatske puške, strojnice i improvizirane eksplozivne naprave (IED-ovi) s ekspres-loncem, kao što su jurišne puške (sa spremnikom ili bez njega), AK47, Beretta M12, Colt AR-15, kućište cijevne bombe (80 x 300 mm) te IED-ovi s ekspres-loncem od četiri litre od nehrđajućeg čelika i aluminija te predmeti sličnih veličina.

    Za ovu bi kategoriju trebalo upotrijebiti ispitne predmete koji simuliraju vrlo velike predmete od interesa. Postupci izdvajanja ne bi trebali biti obvezni i smjeli bi se nositi kovčezi, torbe ili ruksaci.

    3.1.2.   Standard 2 (za WTMD)

    Opasni predmeti iz ove kategorije trebali bi uključivati pištolje srednjeg formata (npr. Glock 17) i predmete slične veličine.

    Za ovu bi kategoriju trebalo upotrijebiti ispitne predmete koji simuliraju velike predmete od interesa, uključujući pištolje velikog formata kako je opisano u odjeljku 4.6., razina sigurnosti 2, ispitni predmet AM7, norme Nacionalnog instituta za kazneni progon i kazneno pravosuđe (National Institute of Law Enforcement and Criminal Justice, NILECJ) za „metal-detektorska vrata za upotrebu u otkrivanju oružja” (NILECJ-STD-0601.00).

    Postupci izdvajanja ne bi trebali biti obvezni i smjeli bi se nositi male torbe ili ruksaci.

    3.1.3.   Standard 3 (za WTMD)

    Opasni predmeti iz ove kategorije trebali bi uključivati male pištolje u rasponu od kompaktnih do džepnih formata i predmete slične veličine.

    Za ovu bi kategoriju trebalo upotrijebiti ispitne predmete koji simuliraju predmete od interesa srednje veličine, uključujući pištolje od feromagnetnog ili neferomagnetnog metala kako je opisano u odjeljku 5.1. norme NIJ 0601.02 ili norme NIJ 0602.02. Replike i mehanički crteži obuhvaćeni su normama NIJ 0601.02 i NIJ 0602.02.

    Postupci izdvajanja trebali bi biti obvezni. Sve metalne predmete treba izdvojiti osim novčanika, satova, pojaseva, cipela i sitnog nakita.

    3.1.4.   Standard 4

    Opasni predmeti iz ove kategorije trebali bi uključivati noževe duljine oštrice veće od 7,5 cm i predmete slične veličine.

    Za ovu bi kategoriju trebalo upotrijebiti ispitne predmete koji simuliraju male predmete od interesa, uključujući noževe duljine oštrice veće od 7,5 cm izrađene od feromagnetnog ili neferomagnetnog metala kako je opisano u odjeljku 5.2. norme NIJ 0601.02 ili norme NIJ 0602.02. Replike i mehanički crteži obuhvaćeni su normama NIJ 0601.02 i NIJ 0602.02.

    Postupci izdvajanja trebali bi biti obvezni. Sve metalne predmete treba izdvojiti osim malih satova i malih pojaseva.

    3.1.5.   Standard 5

    Opasni predmeti iz ove kategorije trebali bi biti malo oružje i uključivati na primjer noževe od nehrđajućeg čelika, ključeve za lisice, nastavke za odvijače, naboje malih kalibara i predmete slične veličine.

    Za ovu bi kategoriju trebalo upotrijebiti ispitne predmete koji simuliraju vrlo male predmete od interesa, uključujući malo oružje koje osoba nosi skriveno, izrađeno od feromagnetnog ili neferomagnetnog metala kako je opisano u odjeljku 5.3. norme NIJ 0601.02 ili norme NIJ 0602.02. Replike i mehanički crteži obuhvaćeni su normama NIJ 0601.02 i NIJ 0602.02.

    Postupci izdvajanja trebali bi biti obvezni. Sve metalne predmete treba izdvojiti.

    3.2.   Osjetljivost detekcije

    Detektori metala trebali bi otkriti predmete od interesa koji se mogu upotrijebiti za uzrokovanje sigurnosnih prijetnji i koje nosi osoba ili se nose, prenose ili vuku u torbi, neovisno o smjeru, putanji, načinu prolaza ili brzini kretanja.

    Osjetljivost detekcije te opreme može varirati u skladu sa standardom koji ispunjava oprema opisana u odjeljku 3.1. ovog Priloga. Za standard 1 oprema mora imati najmanju osjetljivost, a za standard 5 najveću osjetljivost.

    3.2.1.   Smjer i brzina kretanja (za HHMD)

    HHMD bi trebao otkriti ispitni objekt koji je reprezentativan za određeni sigurnosni standard i koji se nalazi u odgovarajućoj mjernoj ravnini ili ravninama za svaki dopušteni smjer, tako da se pomiče brzinom između 0,05 i 2,0 m/s, kako je opisano u normi NIJ-0602.02.

    3.2.2.   Smjer, putanja i brzina prolaza (za HHMD)

    Minimalni skup ortogonalnih smjerova koji bi se trebao upotrebljavati za ispitivanje osjetljivosti WTMD-a opisan je u „Standard Practice for Performance Evaluation of In-Plant Walk-Through Metal Detectors” (Standardna praksa za procjenu učinkovitosti metalnih detektora u objektima), ASTM International C1309 – 97(2021).

    WTMD bi trebao otkriti ispitni objekt koji je reprezentativan za određeni sigurnosni standard na određenim položajima putanje kako je opisano u normi NIJ-0601.02.

    Trebalo bi preskočiti sve položaje na kojima ispitni predmet zbog svoje veličine i smjera nije u potpunosti u skladu s portalom detektora ili zbog kojih se bilo koji dio ispitnog predmeta proteže iznad najveće visine detekcijskog područja.

    Prosječna brzina ispitnog predmeta u prolazu tijekom ispitivanja trebala bi biti uobičajena brzina hodanja (0,5 m/s – 1,3 m/s).

    3.3.   Ponovljivost

    Ponovljivost otkrivanja trebala bi se osigurati sustavom kvalitete proizvođača i ispitivanjem različitih jedinica detektora metala na podskupu položaja.

    3.4.   Razlikovanje metala (za WTMD)

    Specifikacijama razlikovanja metala za WTMD trebalo bi se zahtijevati da WTMD aktivira alarm za odgovarajuće predmete, a ne za bezopasne predmete. Razlikovanje bi trebalo ocijeniti ispitivanjem WTMD-a u stvarnom okruženju nakon što se učinkovitost otkrivanja potvrdi za specifične sigurnosne standarde. Odgovarajući postupci izdvajanja mogu biti obvezni ovisno o sigurnosnom standardu koji se ocjenjuje. Za ocjenu razlikovanja trebalo bi izračunati omjer alarma i ukupnog broja prolaza za određeni broj osoba koje prolaze kroz WTMD. Barem tisuću osoba potrebno je za to statističko istraživanje.

    3.5.   Stopa protoka i lažnih alarma (ta WTMD)

    Trajanje sigurnosne kontrole kroz WTMD po osobi trebalo bi biti kraće od dvije sekunde. Stopa lažnih alarma (NAR) trebala bi biti manja od 5 % nakon postupaka izdvajanja opisanih u odjeljku 3.1. ovog Priloga.

    3.6.   Mehaničke interferencije

    Detektor ne bi smio aktivirati alarm nakon što je podešen za otkrivanje ispitnog predmeta odgovarajuće veličine.

    3.7.   Interferencije zbog više metalnih predmeta (za WTMD)

    Za WTMD, prisutnost metalnih predmeta koji nisu opasni predmeti opisani u odabranim sigurnosnim standardima ne bi trebala utjecati na otkrivanje opasnog predmeta koji prolazi kroz portal.

    3.8.   Zvučni i vizualni alarmi

    Detektor metala trebao bi biti opremljen zvučnim i vizualnim alarmom. Zvučni alarm trebao bi biti primjetan u dometu od 1 metra za HHMD i u dometu od 2 metra za WTMD. Vizualni alarm trebao bi za HHMD pokazati da radi, a za WTMD jačinu otkrivenog signala.


    (1)  SL L 174, 1.7.2011., str. 88.

    (2)  SL L 153, 22.5.2014., str. 62.

    (3)  SL L 96, 29.3.2014., str. 79.

    (4)  SL L 96, 29.3.2014., str. 357.


    Top