Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D0512(01)

Odluka Komisije оd 11. svibnja 2020. o osnivanju platforme Fit for Future 2020/C 163/03

C/2020/2977

SL C 163, 12.5.2020, p. 3–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

12.5.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 163/3


ODLUKA KOMISIJE

оd 11. svibnja 2020.

o osnivanju platforme Fit for Future

(2020/C 163/03)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

budući da:

(1)

Politika Komisije o boljoj regulativi bavi se ukupnim nastojanjem u okviru Programa za primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT) (1) da se pojednostavne propisi i smanji regulatorno opterećenje.

(2)

Prema tom programu Komisija mora osigurati usmjerenu regulativu koja se jednostavno primjenjuje i ne povećava nepotrebno regulatorno opterećenje, a u potpunosti ostvaruje ciljeve.

(3)

Posebno je za mala i srednja poduzeća (2) važno smanjiti birokraciju, olakšati pristup tržištu i iskoristiti digitalizaciju. U tome interese malih i srednjih poduzeća zastupa „mreža izaslanika za malo i srednje poduzetništvo” (3).

(4)

Platforma REFIT uspostavljena je Odlukom Komisije C(2015) 3261 od 19. svibnja 2015. (4) o potpori Komisiji u nastojanjima da poboljša zakonodavstvo. Ta se Odluka primjenjivala do 31. listopada 2019.

(5)

U komunikaciji „Bolja regulativa: analiza stanja i nastavak naše obveze” (5) Komisija je ocijenila svoj učinak u području poboljšanja regulative u razdoblju od 2015. do 2018. U tom je pregledu stanja zaključeno da postoji potpora platformi REFIT, ali i da većina dionika želi produktivniju platformu s više planova pojednostavnjivanja te brže konkretne promjene na temelju tih planova.

(6)

Kako bi zakonodavstvo Unije bilo maksimalno korisno za građane i poduzeća, osobito mala i srednja, a s obzirom na sve brojnije globalne izazove kao što su posljedice digitalizacije, Komisiji je potrebno kontinuirano savjetovanje sa stručnjacima u okviru savjetodavnog tijela.

(7)

Stoga je potrebno osnovati skupinu stručnjaka i definirati joj zadatke i strukturu u skladu s Odlukom Komisije C(2016) 3301 o uspostavi horizontalnih pravila o osnivanju i radu stručnih skupina Komisije („horizontalna pravila”) (6).. Na temelju iskustva platforme REFIT treba uspostaviti novu platformu pod nazivom „Fit for Future”, koja će okupiti nacionalna, regionalna i lokalna tijela država članica, Odbor regija, Europski gospodarski i socijalni odbor te vanjske dionike. Ta bi platforma trebala blisko surađivati s Mrežom izaslanika MSP-ova, koju zastupa izaslanik EU-a za MSP-ove.

(8)

Zadaća je Platforme pojednostavnjivanje i smanjenje opterećenja. Platforma bi također mogla pomoći Komisiji da politike Unije budu okrenute budućnosti i relevantne za nove izazove. Trebala bi razmotriti i mogućnost smanjivanja opterećenja za građane i poduzeća digitalizacijom.

(9)

Rad platforme Fit for Future trebao bi biti bolje strukturiran i usmjereniji nego rad platforme REFIT. Stoga bi Platforma trebala raditi na temelju godišnjeg programa rada koji će sastaviti njezini članovi, i to na temelju prijedloga Komisije i u dogovoru s njom, uzimajući u obzir problematično zakonodavstvo utvrđeno:

(a)

u Izvješću radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije” (7);

(b)

u velikim evaluacijama i provjerama primjerenosti koje provodi Komisija;

(c)

u informacijama država članica, mreže izaslanika MSP-ova, Odbora regija i Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora o zakonodavstvu Unije koje predstavlja najveće opterećenje;

(d)

u doprinosu dionika i šire javnosti.

(10)

Ti bi izvori trebali pomoći u utvrđivanju onih područja politike i zakonodavstva, uključujući delegirane i provedbene akte kad je to relevantno, u kojima ima naznaka da nepotrebni troškovi za poduzeća i građane proizlaze iz zakonodavstva Unije. Izaslanik EU-a za MSP-ove davat će savjete i informacije o zakonodavnom opterećenju i poteškoćama koje zakonodavstvo uzrokuje malim i srednjim poduzećima.

(11)

Platforma bi se trebala baviti razmatranjem učinkovitosti zakonodavstva Unije i zakonodavnom gustoćom. Trebala bi, koliko je to moguće, tražiti potvrdu dodatnog opterećenja koje je posljedica provedbe zakonodavstva Unije u državama članicama.

(12)

Platforma bi trebala dati utemeljeno mišljenje o temama utvrđenima u godišnjem programu rada te informacijama i dokazima odgovoriti na sve zahtjeve Komisije o pitanjima koja se odnose na poboljšavanje regulative programom REFIT.

(13)

Platformom se želi okupiti stručno znanje javnih uprava, socijalnih partnera, malih i velikih poduzeća te organizacija za zaštitu potrošača, zdravlja i okoliša te drugih nevladinih organizacija. U radu Platforme trebale bi sudjelovati skupina predstavnika vlada i skupina dionika. U skupini predstavnika vlada trebali bi biti visokopozicionirani predstavnici nacionalnih i/ili regionalnih i lokalnih tijela država članica stručni u području bolje regulacije te predstavnici Odbora regija. Prisutnost nacionalnih, lokalnih i regionalnih tijela trebala bi pomoći u utvrđivanju konkretnih problema u provedbi prava Unije. Odbor regija uspostavio je mrežu regionalnih i lokalnih tijela RegHub (8), koja će putem savjetovanja s dionicima na lokalnoj razini prikupljati spoznaje o provedbi politika EU-a. Stoga bi RegHub mogao pružiti korisne informacije za rad Platforme. U skupini dionika trebali bi biti dionici s praktičnim stručnim znanjem u raznim područjima politika te predstavnici Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora. Suradnja tih dviju skupina osigurala bi dobro kombiniranu i uravnoteženu razinu stručnosti.

(14)

Platforma treba utvrditi svoj poslovnik.

(15)

Za članove skupine treba utvrditi pravila o objavljivanju informacija.

(16)

Osobne podatke trebalo bi obrađivati u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (9).

(17)

Svi relevantni dokumenti o aktivnostima koje provodi platforma Fit for Future trebali bi biti javni.

(18)

Ova bi se Odluka trebala primjenjivati tijekom trajanja mandata Komisije,

ODLUČILA JE:

Članak 1.

Predmet

Uspostavlja se platforma Fit for Future („Platforma”).

Članak 2.

Zadaci

1.   Dužnost je Platforme pomagati Komisiji davanjem mišljenja o temama utvrđenima u njezinu godišnjem programu rada.

2.   O pitanjima iz godišnjeg programa rada Platforma je dužna:

(a)

prikupljati podatke i dokaze te prijedloge za moguće smanjenje opterećenja i pojednostavnjenje određenog zakonodavstva Unije bez ugrožavanja postizanja njegovih ciljeva, uzimajući u obzir i zakonodavnu gustoću;

(b)

procjenjivati jesu li određeni propisi Unije i njegovi ciljevi i dalje primjereni s obzirom na nove izazove te ispitivati korist od digitalizacije i veće upotrebe elektroničkih alata za ostvarivanje tih ciljeva;

(c)

davati svoj savjet na zahtjev Komisije.

Članak 3.

Savjetovanja

Glavno tajništvo Komisije može se savjetovati s Platformom o svim pitanjima bolje regulative u okviru programa REFIT.

Članak 4.

Godišnji program rada

1.   Godišnji program rada donosi Platforma na temelju prijedloga Glavnog tajništva Komisije i u dogovoru s njim, i to na temelju pitanja utvrđenih:

(a)

u Prilogu VI. Izvješću Radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije” (10).

(b)

u većim evaluacijama i provjerama primjerenosti koje provodi Komisija,

(c)

u informacijama dobivenima od država članica, Mreže izaslanika MSP-ova, Odbora regija, posebno putem RegHuba, te Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora o zakonodavstvu Unije koje predstavlja najveće opterećenje.

2.   Izaslanik EU-a za MSP-ove dužan je dati informacije i savjete o predloženom godišnjem programu rada, osobito u odnosu na opterećenje i poteškoće koje zakonodavstvo uzrokuje malim i srednjim poduzećima.

3.   Poslovnikom Platforme utvrđuju se uvjeti pod kojima i dionici i javnost mogu doprinijeti sastavljanju popisa potencijalnih pitanja za program rada.

Članak 5.

Članstvo

1.   Platforma se sastoji od dvije skupine: skupina predstavnika vlada i skupina dionika.

2.   Članovi skupine predstavnika vlada nacionalna su, regionalna i lokalna tijela država članica te Odbor regija. Svaka država članica dužna je imenovati po jednog predstavnika iz nacionalnih ili lokalnih i regionalnih tijela. Odbor regija dužan je imenovati tri predstavnika. Stoga se skupina predstavnika vlada sastoji od 30 predstavnika. Članovi su odgovorni za visoku razinu stručnosti svojih predstavnika.

3.   Članovi skupine dionika su Europski gospodarski i socijalni odbor, koji imenuje tri predstavnika, te 19 stručnjaka koje imenuje glavni tajnik Komisije, a zastupaju zajednički interes dionika u određenom području politike. Europski gospodarski i socijalni odbor odgovoran je za visoku razinu stručnosti svojih predstavnika. Stručnjaci imenovani za zastupanje zajedničkog interesa ne smiju zastupati pojedinačne dionike nego politički smjer koji je zajednički raznim organizacijama dionika. Oni zastupaju poduzeća, osobito mala i srednja, socijalne partnere i organizacije civilnog društva s neposrednim iskustvom provedbe zakonodavstva Unije.

4.   Članovi Platforme koji zastupaju zajednički interes imenuju se na razdoblje trajanja mandata Platforme. Ostaju članovi Platforme do kraja svojeg mandata ili dok ne budu zamijenjeni ili ne podnesu ostavku.

5.   Oni članovi koji zastupaju zajednički interes, a više ne mogu učinkovito doprinositi radu Platforme ili prema mišljenju Glavnog tajništva Komisije ne ispunjavaju uvjete iz članka 339. Ugovora o funkcioniranju Europske unije ili daju ostavku, više se ne pozivaju na sastanke skupine, a do kraja njihova mandata njihovu će dužnost obnašati drugi prikladni kandidat s popisa.

Članak 6.

Postupak odabira

1.   Odabir članova skupine dionika koji zastupaju zajednički interes provodi se na temelju javnog poziva na podnošenje prijava koji se objavljuje u registru stručnih skupina Komisije i drugih sličnih subjekata (11) („registar stručnih skupina”). Taj poziv na podnošenje prijava može se objaviti i na druge načine, među ostalim na posebnoj internetskoj stranici. U pozivu na podnošenje prijava moraju se jasno navesti kriteriji odabira, među kojima su i potrebna stručnost i interesi koje se zastupa u odnosu na posao koji treba obaviti. Najkraći je rok za podnošenje prijava četiri tjedna.

2.   Za imenovanje pojedinaca koji zastupaju zajednički interes nužan je upis u registar transparentnosti.

3.   Pojedince koji zastupaju zajednički interes imenuje glavni tajnik Komisije i to iz redova stručnjaka za područja navedena u članku 2. koji su se odazvali pozivu na podnošenje prijava.

4.   Glavno tajništvo Komisije dužno je sastaviti popis prikladnih kandidata koji se može koristiti bude li potrebna zamjena za člana skupine dionika koji zastupaju zajednički interes. Glavno tajništvo Komisije dužno je od podnositelja prijave zatražiti suglasnost prije nego što njihova imena uključi na popis prikladnih kandidata.

Članak 7.

Rad

1.   Platforma djeluje na zahtjev svojeg predsjednika uz suglasnost Glavnog tajništva Komisije, u skladu s horizontalnim pravilima.

2.   Članovi Platforme i predstavnici članova dužni su prisustvovati sastancima Platforme. Na plenarnim sastancima donosit će se mišljenja Platforme, na pripremnima će se mišljenje dovršavati te će se razmatrati organizacijski aspekti, a sastanci podskupina bavit će se konkretnim temama iz godišnjeg programa rada. Sastanci Platforme u načelu se održavaju u prostorima Komisije ili, ako je to moguće, putem videokonferencije.

3.   U dogovoru s glavnim tajništvom Komisije Platforma može običnom većinom članova odlučiti da njezine rasprave budu javne.

4.   Glavno tajništvo Komisije djeluje kao tajništvo Platforme, odnosno obavlja poslove tajništva i priprema nacrt godišnjeg programa rada. Sastancima Platforme mogu prisustvovati službenici Komisije iz drugih odjela zainteresirani za rasprave.

5.   Zapisnik o raspravi o pojedinim točkama dnevnog reda i o mišljenjima Platforme mora biti smislen i potpun. Tajništvo sastavlja zapisnik, za koji je odgovoran predsjednik.

6.   Platforma donosi mišljenja konsenzusom. U slučaju glasanja članovi odlučuju običnom većinom. Članovi koji su glasali protiv većinskog mišljenja imaju pravo zatražiti da se obrazloženje njihova stajališta priloži mišljenju.

Članak 8.

Predsjednik

Plenarnim sastancima Platforme predsjeda potpredsjednik Komisije odgovoran za bolju regulativu. Pripremnim sastancima Platforme predsjeda visoki dužnosnik Komisije. Drugim sastancima predsjeda tajništvo Platforme.

Članak 9.

Podskupine

Glavno tajništvo Komisije može osnovati najviše četiri podskupine za proučavanje određenih tema iz godišnjeg programa rada Platforme. Podskupine rade u skladu s horizontalnim pravilima i odgovaraju skupini. Raspuštaju se nakon ispunjenog mandata. U svaku se podskupinu uključuje najmanje jedan predstavnik Odbora regija i Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora.

Članak 10.

Pozvani stručnjaci

1.   Na sastanak Platforme ili njezinih podskupina predsjednik može na ad hoc osnovi pozvati vanjske stručnjake s posebnim stručnim znanjem iz područja s dnevnog reda, uključujući stručnjake i udruženja stručnjaka iz lokalnih i regionalnih tijela. Na plenarne sastanke predsjednik će pozvati izaslanika EU-a za MSP-ove.

2.   U dogovoru s Glavnim tajništvom Komisije, Odbor regija može na sastanke Platforme ili njezinih podskupina na ad hoc osnovi pozvati predstavnike RegHuba.

Članak 11.

Poslovnik

Na prijedlog Glavnog tajništva Komisije i u dogovoru s njim, a na temelju standardnog poslovnika za stručne skupine, Platforma običnom većinom svojih članova donosi poslovnik u skladu s horizontalnim pravilima.

Članak 12.

Poslovna tajna i postupanje s povjerljivim informacijama

Članovi Platforme, njihovi predstavnici i pozvani stručnjaci imaju obvezu čuvanja poslovne tajne, koja se na temelju Ugovora i pravila o njihovoj provedbi primjenjuje na sve članove institucija i njihovo osoblje. Imaju i obvezu poštovanja pravila Komisije o sigurnosti u vezi sa zaštitom klasificiranih podataka Unije, kako je utvrđeno u odlukama Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (12) i (EU, Euratom) 2015/444 (13).. U slučaju nepoštovanja tih obveza Komisija može poduzeti odgovarajuće mjere.

Članak 13.

Transparentnost

1.   Platforma i njezine podskupine registriraju se u registru stručnih skupina.

2.   Kad je riječ o sastavu Platforme i podskupina, u registru stručnih skupina objavljuju se sljedeći podaci:

(a)

nazivi nadležnih tijela država članica;

(b)

naziv tijela EU-a koja su članovi Platforme (Odbor regija i Europski gospodarski i socijalni odbor);

(c)

imena pojedinaca imenovanih za zastupanje zajedničkog interesa; taj interes mora biti objavljen.

3.   Svi relevantni dokumenti, uključujući dnevni red, zapisnike i podneske sudionika, stavljaju se na raspolaganje u registru stručnih skupina, ili se u registru navodi poveznica na posebne internetske stranice na kojima ih se može pronaći. Pristup tim internetskim stranicama ne smije se uvjetovati registracijom korisnika ni drugim ograničenjem. Konkretno, dnevni red i drugi relevantni popratni dokumenti objavljuju se pravodobno prije održavanja sastanka te se potom na vrijeme objavljuje i zapisnik. Iznimke od objave dopuštene su samo ako se otkrivanjem dokumenta ugrožava zaštita javnog ili privatnog interesa u skladu s člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 (14) (15).

4.   Platforma ima posebnu internetsku stranicu. Njome se služi i za traženje mišljenja građana i dionika o pitanjima iz godišnjeg programa rada te za provedbu komunikacijskih aktivnosti u dogovoru s Glavnim tajništvom Komisije.

Članak 14.

Troškovi sastanaka

1.   Sudionici u aktivnostima Platforme i njezinih podskupina ne primaju naknadu za svoj stručni rad.

2.   Komisija nadoknađuje putne troškove i dnevnice sudionika u aktivnostima Platforme i podskupina. Nadoknada se isplaćuje u skladu s važećim propisima Komisije i u okviru raspoloživih sredstava dodijeljenih odjelima Komisije u okviru godišnjeg postupka raspodjele sredstava.

Članak 15.

Primjenjivost

Ova Odluka primjenjuje se do 31. listopada 2025.

Sastavljeno u Bruxellesu 11. svibnja 2020.

Za Komisiju

Maroš ŠEFČOVIČ

Potpredsjednik


(1)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Primjerenost propisa EU-a”, COM(2012) 746, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=COM:2012:0746:FIN

(2)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Strategija za MSP-ove za održivu i digitalnu Europu”,COM(2020) 103, COM(2020)103, https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/communication-sme-strategy-march-2020_en.pdf

(3)  https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act/sme-envoys_en

(4)  Odluka Komisije od 19. svibnja 2015. o uspostavi platforme REFIT, C(2015) 3261 final,

https://ec.europa.eu/info/files/commission-decision-establishing-refit-platform_en

(5)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Bolja regulativa: analiza stanja i nastavak naše obveze”, COM/2019/178 final,

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=COM:2019:178:FIN

(6)  Odluka Komisije od 30. svibnja 2016. o uspostavi horizontalnih pravila o osnivanju i radu stručnih skupina Komisije. C(2016) 3301,

https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/PDF/C_2016_3301_F1_COMMISSION_DECISION_EN.pdf

(7)  Izvješće radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije” https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/report-task-force-subsidiarity-proportionality-and-doing-less-more-efficiently_en.pdf

(8)  Skupina regija koje sudjeluju u analizi provedbe zakonodavstva. https://cor.europa.eu/en/our-work/Pages/network-of-regional-hubs.aspx

(9)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).

(10)  Izvješće radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije”, https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/report-task-force-subsidiarity-proportionality-and-doing-less-more-efficiently_en.pdf

(11)  https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/

(12)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32015D0443

(13)  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/41a6eeeb-cc70-11e4-ab4d-01aa75ed71a1/language-en

(14)  Uredba (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (SL L 145, 31.5.2001., str. 43.).

(15)  Te iznimke namijenjene su zaštiti javne sigurnosti, vojnih poslova, međunarodnih odnosa, financijske, monetarne ili gospodarske politike, privatnosti i integriteta pojedinca, poslovnih interesa, sudskih postupaka i pravnih savjeta, inspekcija/istraga/revizija i postupka donošenja odluka institucije.


Top