Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0298

    Odluka Vijeća 2008/298/ZVSP od 7. travnja 2008. o izmjeni Odluke 2001/80/ZVSP o osnivanju Vojnog stožera Europske unije

    SL L 102, 12.4.2008, p. 25–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/298(1)/oj

    18/Sv. 006

    HR

    Službeni list Europske unije

    83


    32008D0298


    L 102/25

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    07.04.2008.


    ODLUKA VIJEĆA 2008/298/ZVSP

    od 7. travnja 2008.

    o izmjeni Odluke 2001/80/ZVSP o osnivanju Vojnog stožera Europske unije

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1.,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 207. stavak 2.,

    budući da:

    (1)

    Vijeće je 22. siječnja 2001. donijelo Odluku 2001/80/ZVSP (1) (EUMS), čije su nadležnosti utvrđene u njezinu Prilogu.

    (2)

    Vijeće je 19. studenoga 2007. odobrilo skup četiriju mjera za poboljšanje sposobnosti EUMS-a da za operacije pod vodstvom EU-a vodi pravodobno vojno planiranje na strateškoj razini.

    (3)

    Za provedbu tih mjera potrebno je izmijeniti nadležnosti EUMS-a, a nakon ocjene provedbe tih mjera u tijeku je sveobuhvatan pregled nadležnosti.

    (4)

    Osim toga, nadležnosti EUMS-a trebale bi odražavati promjene koje su, od trenutka zadnje izmjene nadležnosti, uvedene u strukture i postupke Vijeća za upravljanje krizom.

    (5)

    Trebalo bi također izmijeniti Odluku 2001/80/ZVSP kako bi se uzelo u obzir donošenje Odluke Vijeća 2007/829/EZ od 5. prosinca 2007. o pravilima koja se primjenjuju na nacionalne stručnjake i vojno osoblje koji su upućeni Glavnom tajništvu Vijeća (2),

    ODLUČILO JE:

    Članak 1.

    Odluka 2001/80/ZVSP mijenja se kako slijedi:

    1.

    Članak 4. zamjenjuje sa sljedećim:

    „Članak 4.

    Članovi Vojnog stožera Europske unije podliježu pravilima utvrđenima u Odluci Vijeća 2007/829/EZ od 5. prosinca 2007. o pravilima koja se primjenjuju na nacionalne stručnjake i vojno osoblje koji su upućeni Glavnom tajništvu Vijeća (3).

    2.

    Prilog se zamjenjuje Prilogom ovoj Odluci.

    Članak 2.

    Ova Odluka proizvodi učinke od dana donošenja.

    Članak 3.

    Ova se odluka objavljuje u Službenom listu Europske unije.

    Sastavljeno u Luxembourgu 7. travnja 2008.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    R. ŽERJAV


    (1)  SL. L 27, 30.1.2001., str. 7. Odluka kako je je izmijenjena Odlukom 2005/395/ZVSP (SL L 132, 26.5.2005., str. 17.).

    (2)  SL L 327, 13.12.2007., str. 10.

    (3)  SL L 327, 13.12.2007., str. 10.”;


    PRILOG

    NADLEŽNOSTI I ORGANIZACIJA VOJNOG STOŽERA EUROPSKE UNIJE (EUMS) (1)

    1.   Uvod

    Države članice EU-a odlučile su u Helsinkiju u okviru Vijeća osnovati nova stalna politička i vojna tijela koja Europskoj uniji omogućuju da preuzme punu odgovornost za zadaće sprečavanja sukoba i za upravljanje krizom, koje su utvrđene Ugovorom o Europskoj uniji. Kao što je to predviđeno u Helsinškom izvješću, EUMS „u okviru struktura Vijeća pruža vojno stručno znanje i potporu Zajedničkoj europskoj sigurnosnoj i vojnoj politici, (CESDP), uključujući i vođenje vojnih operacija za upravljanje krizom pod vodstvom EU-a”.

    Europsko vijeće je na svojem sastanku 12. i 13. prosinca 2003. pozdravilo dokument naslovljen „Europska obrana, savjetovanje NATO/EU, planiranje i operacije”. Europsko vijeće je 16. i 17. prosinca 2004. poduprlo detaljne prijedloge provedbe tog dokumenta.

    Vijeće je 19. studenoga 2007. pozdravilo izvješće glavnog tajnika/visokog predstavnika, (GT/VP), o sposobnosti Vojnog stožera EU-a da na strateškoj razini vodi pravodobno planiranje operacija pod vodstvom EU-a, što je Vijeće zatražilo u svibnju 2007., i odobrilo je preporuke provedbe četiriju mjera kao paketa, zajedno s djelovanjima prepoznatim u vojnom savjetu.

    Nadležnosti EUMS-a utvrđuju se kako slijedi:

    2.   Misija

    Vojni stožer zadužen je za rano upozoravanje, procjenu stanja i strateško planiranje misija i zadaća iz članka 17. stavka 2. Ugovora o Europskoj uniji, uključujući i one navedene u Europskoj strategiji za sigurnost.

    To također obuhvaća identifikaciju europskih nacionalnih i višenacionalnih snaga te provedbu politika i odluka u skladu sa smjernicama Vojnog odbora Europske unije (EUMC).

    3.   Uloga

    Izvor je vojnog stručnog znanja EU-a.

    Osigurava vezu između EUMC-a, s jedne strane, i vojnih izvora dostupnih EU-u, s druge strane, te osigurava pružanje vojnog stručnog znanja tijelima EU-a u skladu sa smjernicama EUMC-a.

    Obavlja tri glavne operativne funkcije: rano upozoravanje, procjenu stanja i strateško planiranje.

    Vodi rano planiranje dovoljno detaljno tako da, između ostalog, državama članicama omogući procjenu mogućeg doprinosa njihovih snaga te da EUMS-u osigura odgovarajuće stručno znanje tijekom postupka odlučivanja.

    Osigurava rano planiranje. Planira, procjenjuje i daje preporuke u pogledu koncepta za upravljanje krizom i opće vojne strategije te provodi odluke i smjernice EUMC-a.

    Pruža potporu EUMC-u u vezi s procjenom stanja i vojnih aspekata strateškog planiranja (2) nad svim misijama i zadaćama iz članka 17. stavka 2. Ugovora o Europskoj uniji, uključujući one utvrđene Europskom sigurnosnom strategijom, za sve slučajeve operacija pod vodstvom EU-a, bez obzira koristi li imovinu EU-a i snage NATO-a.

    Pruža potporu, (na zahtjev GT-a/VP-a ili PSO-a), privremenim misijama u trećim zemljama ili međunarodnim organizacijama, s ciljem pružanja, prema potrebi, savjeta i pomoći u pogledu vojnih aspekata sprečavanja sukoba, upravljanja krizom i stabilizacije nakon sukoba.

    Doprinosi procesu razrade, procjene i preispitivanja ciljeva sposobnosti, uzimajući u obzir potrebu, za one države članice na koje se to odnosi, osiguravanja usklađenosti s Procesom planiranja obrane (DPP) NATO-a i Procesom planiranja i preispitivanja (PARP) Partnerstva za mir, (PfP), u skladu s dogovorenim postupcima.

    Djeluje u uskoj koordinaciji s Europskom obrambenom agencijom.

    Odgovoran je za praćenje, ocjenu i preporuke u pogledu osposobljavanja, vježbi i interoperabilnosti snaga i sposobnosti koje su države članice stavile na raspolaganje EU-u.

    Održava sposobnost za pojačanje nacionalnog sjedišta određenog za vođenje autonomne operacije EU-a.

    Odgovara za stvaranje sposobnosti planiranja i vođenja autonomnih operacija EU-a te održava sposobnost unutar EUMS-a za brzo osnivanje sjedišta operacija za konkretnu operaciju, posebno ako se traži civilno/vojni odgovor i ako nije utvrđeno nacionalno sjedište, nakon što Vijeće, na temelju savjeta EUMS-a, donese odluku o takvoj operaciji.

    4.   Zadaće

    Osigurava vojno stručno znanje GT-u/VP-u i tijelima EU-a, u skladu sa smjernicama EUMC-a.

    Prati potencijalne krize oslanjajući se na odgovarajuće nacionalne i višenacionalne snage obavještajnih službi.

    Surađuje sa Zajedničkim situacijskim centrom u području razmjene podataka, a u skladu s dogovorom o Kapacitetu pojedinačne obavještajne analize.

    Provodi prethodno vojno planiranje na strateškoj razini.

    Vodi rano planiranje dovoljno detaljno tako da, između ostalog, državama članicama omogući procjenu mogućeg doprinosa njihovih snaga te da EUMS-u osigura odgovarajuće stručno znanje tijekom postupka odlučivanja.

    Utvrđuje i popisuje europske nacionalne i višenacionalne snage za operacije pod vodstvom EU-a koje surađuju s NATO-om.

    Doprinosi razvoju i pripremi, (uključujući osposobljavanje i uvježbavanje), nacionalnih i višenacionalnih snaga koje su države članice stavile na raspolaganje EU-u. Načini odnosa s NATO-om utvrđeni su u odgovarajućim dokumentima.

    Organizira i koordinira postupke s nacionalnim i višenacionalnim sjedištima, uključujući sjedišta NATO-a koja su dostupna EU-u, osiguravajući, koliko god je to moguće, usklađenost s postupcima NATO-a.

    Doprinosi vojnim aspektima dimenzije ESDP-a u borbi protiv terorizma.

    Doprinosi razvoju koncepata, doktrine, planova i postupaka za uporabu vojne imovine i sposobnosti za operacije upravljanja situacijama prirodnih katastrofa ili katastrofa izazvanih ljudskim djelovanjem.

    Programira, planira, provodi i ocjenjuje vojne aspekte postupaka EU-a za upravljanje krizom, uključujući izvršavanje postupaka EU-a/NATO-a.

    Sudjeluje u financijskoj procjeni operacija i vježbi.

    Povezuje se s nacionalnim i višenacionalnim sjedištima višenacionalnih snaga.

    Uspostavlja stalne odnose s NATO-om a u skladu sa „stalnim dogovorima EU-a/NATO-a”.

    Domaćin je NATO-ovoj ekipi za vezu pri EUMS-u i održava Ćeliju EU-a u SHAPE-u u skladu s Izvješćem Predsjedništva o ESOP-u koje je Vijeće usvojilo 13. prosinca 2004.

    Uspostavlja odgovarajuće veze s utvrđenim korespondentima u okviru UN-a, kao i s drugim međunarodnim organizacijama, uključujući OESS i AU, podložno suglasnosti tih organizacija.

    Doprinosi potrebnom sveobuhvatnom procesu učenja na temelju iskustva.

    Izvodi strateško krizno planiranje na inicijativu GT-a/VP-a ili PSO-a.

    Doprinosi razvoju korpusa doktrine/koncepata, stjecanju iskustava od civilno/vojnih operacija i vježbi.

    Priprema koncepte i postupke za središte operacija EU-a i osigurava dostupnost i spremnost ljudskosti, objekata i opreme središta operacija za operacije, vježbe i osposobljavanje.

    Održava, ažurira i zamjenjuje opremu središta operacija EU-a te održava objekte.

    (a)   Dodatne zadaće u upravljanju krizom

    Zahtijeva i obrađuje posebne podatke od obavještajnih organizacija i druge važne informacije iz svih dostupnih izvora.

    Pruža potporu EUMC-u u njegovim doprinosima Inicijalnim smjernicama i direktivama za planiranje PSO-a.

    Razvija i određuje red prvenstva vojnih strateških opcija kao temelj za vojni savjet koji EUMC daje PSO-u:

    definiranjem početnih širokih opcija,

    korištenjem, prema potrebi, potpore planiranju iz vanjskih izvora koji će analizirati te nadalje podrobnije razviti te opcije,

    ocjenjivanjem rezultata ovog podrobnijeg posla i naručivanjem cjelokupnog daljnjeg posla koji bi mogao biti potreban,

    predočavanjem EUMC-u cjelokupne procjene, naznačujući, prema potrebi, prioritete i preporuke.

    Utvrđuje, u suradnji s nacionalnim osobljem za planiranje i, prema potrebi, s NATO-om, snage koje bi mogle sudjelovati u mogućim operacijama pod vodstvom EU-a.

    Pomaže zapovjedniku operacije u tehničkim razmjenama s trećim zemljama nudeći vojne doprinose operacija, a pod vodstvom EU-a i u pripremama konferencije za stvaranje snaga.

    I dalje nadzire krizne situacije.

    Na zahtjev koji DGE upućuje DGEUMS-u osigurava pomoć političko-vojnom strateškom planiranju odgovora na krize koje se provodi u okviru odgovornosti DGE-a (priprema CMC-a, zajedničke akcije itd.).

    Na zahtjev koji DGE upućuje DGEUMS-u osigurava pomoć strateškom planiranju odgovora na krizu koje se provodi u okviru odgovornosti DGE-a (Misija za utvrđivanje činjenica, CMC).

    Doprinosi strateškom planiranju odgovora na krizu za zajedničke civilno/vojne operacije pomoću razvoja strateških opcija koje su predviđene u postupcima za upravljanje krizama. Ovo je planiranje u okviru izravne odgovornost DGEUMS-a i DCPCC-a te sveobuhvatne nadležnosti GT-a/VP-a.

    Na zahtjev koji DCPCC-a upućuje DGEUMS-u osigurava pomoć civilnom strateškom planiranju za upravljanje krizom koje se provodi u okviru odgovornosti DCPCC-a.

    (b)   Dodatne zadaće tijekom operacija

    EUMS putem „sposobnosti motrenja” 24 sata/7 dana osigurava sposobnost praćenja svih misija i operacija ESDP-a radi osiguravanja sustavnog protoka podataka koji su specifični za operaciju.

    EUMS, djelujući u skladu sa smjernicama EUMC-a, neprestano prati sve vojne aspekte operacija. Provodi stratešku analizu u vezi s određenim zapovjednikom operacije kako bi pružio podršku EUMC-u u njegovoj savjetodavnoj ulozi PSO-a koji je zadužen za strateško vodstvo.

    U kontekstu političkih i operativnih razvoja, osigurava nove opcije EUMC-u kao temelj za vojne aspekte koje EUMC pruža PSO-u.

    Doprinosi ključnoj pojačanoj jezgri te daljnjem povećanju, prema potrebi, središta operacija EU-a.

    Osigurava trajnu ključnu jezgru središtu operacija EU-a.

    Pomaže u koordinaciji civilnih operacija. Takve se operacije planiraju i provode u okviru DCPCC-a. Ono pomaže u planiranju, podršci, (uključujući moguću uporabu vojnih sredstava), i provođenju civilnih operacija (strateška razina ostaje u okviru DGE-a IX.).

    5.   Organizacija

    EUMS radi pod vojnom upravom EUMC-a, kojem podnosi izvješća.

    Odjel Tajništva Vijeća izravno je povezan s GT-om/VP-om i djeluje u uskoj suradnji s drugim odjelima Glavnog tajništva Vijeća.

    Na čelu mu je DGEUMS, časnik s trima zvjezdicama.

    Sastoji se od osoblja upućenog iz država članica koje djeluju u međunarodnom svojstvu, u skladu s pravilima koja se primjenjuju na nacionalne stručnjake i vojno osoblje upućeno u Glavno tajništvo Vijeća, kao i službenika unutar Glavnog tajništva Vijeća i službenika koje je uputila Komisija. S ciljem poboljšanja procesa selekcije EUMS-a, države članice potiču se da predlože više od jednog kandidata za svako mjesto za koje se prijavljuju.

    S ciljem rješavanja punog opsega misija i zadaća EUMS je organiziran kako je određeno u Dodatku „A”.

    U situacijama upravljanja krizom, EUMS može osnovati Grupe za planiranje i upravljanje koristeći vlastito stručno znanje, ljudske snage i infrastrukturu. Nadalje, ono može, prema potrebi, putem EUMC-a zatražiti ljudstvo, za privremeno povećavanje, od država članica EU-a.

    EUMC putem DGEMUS-a pruža upute za vojne djelatnosti koje obavlja EUMS u okviru civilnog upravljanja krizom. Doprinosi EUMS-a civilnim aspektima upravljanja krizom ostaju pod funkcionalnom odgovornošću DGE-a IX. za sve djelatnosti, (planiranje, Misije za utvrđivanje činjenica itd.), uključujući razvoj CMC-a i, ako je to primjereno, CSO-a/PSO-a. Kad se jednom donese odluka o pokretanju misije, doprinosi potpadaju pod funkcionalnu odgovornost DCPCC-a. Izvješćivanje CIVCOM-a o tim djelatnostima provodi se u skladu s uspostavljenim postupcima o civilnim aspektima upravljanja krizom.

    6.   Odnosi s trećim zemljama

    Odnosi između EUMS-a i europskih članica NATO-a koje nisu članice EU-a, ostalih trećih država i kandidata za pristupanje EU-u utvrđeni su u odgovarajućim dokumentima o odnosima EU-a s trećim zemljama.


    (1)  Za kratice vidjeti Dodatak B.

    (2)  Definicije:

     

    Strateško planiranje: djelatnosti planiranja koje počinju u najkraćem mogućem roku nakon prepoznavanja ili pojave moguće krize, a završavaju u trenutku kad politička tijela EU-a odobre vojnu stratešku opciju ili skup vojnih strateških opcija. Strateški proces obuhvaća vojnu procjenu situacije, definiranje političkog/vojnog okvira i razvoj vojnih strateških opcija.

     

    Vojna strateška opcija: moguća vojna akcija osmišljena za postizanje političkih/vojnih ciljeva naznačenih u političkom/vojnom okviru. Vojna strateška opcija će opisati nacrt vojnog rješenja, potrebne resurse i ograničenja te preporuke za izbor zapovjednika operacija i sjedišta operacija.

    Dodatak A

    SHEMA ORGANIZACIJE EUMS-a

    Image

    Dodatak B

    KRATICE

    A

    ADMIN – Odsjek za upravu (Administration Branch)

    AU – Afrička unija (African Union)

    C

    CESDP – Zajednička europska sigurnosna i obrambena politika (Common European Security and Defence Policy)

    CEUMC – Predsjednik Vojnog odbora Europske unije (Chairman of the European Union Military Committee)

    CPCC – Sposobnost za civilno planiranje i vođenje (Civilian Planning and Conduct Capability)

    CIS – Odsjek komunikacijskih i informacijskih sustava (Communications and Information Systems Division)

    CIS POL/REQ – Politika i potrebe vezane za komunikacijske i informacijske sustave Communications and Information Systems Policy and Requirements

    CIV/MIL CELL – Civilno/vojna ćelija (Civilian/Military Cell)

    CIV/MIL STRAT PLAN–Odsjek za strateško planiranje Civilno/Vojne ćelije Civilian Military Cell Strategic Planning Branch

    CIVCOM – Odbor za civilne aspekte upravljanja krizom (Committee for Civilian Aspects of Crisis Management)

    CMC – Koncept upravljanja krizom (Crisis Management Concept)

    CMC SPT Podrška predsjedniku Vojnog odbora Europske unije (Support to Chairman of the European Union Military Committee)

    COMMS & IS – Uprava za komunikacijske i informacijske sustave (Communications and Information Systems Directorate)

    CONOPS – Koncept operacija (Concept of Operations)

    CRISIS RESP/CURRENT OPS – Odsjek za odgovor na krizu i tekuće operacije (Crisis Response and Current Operations Branch)

    CSO – Civilna strateška opcija (Civilian Strategic Option)

    D

    DDG – Zamjenik glavnog direktora (Deputy Director-General)

    DGEMUS – Glavni direktor Vojnog stožera Europske unije (Director-General of the European Union Military Staff)

    DCPCC – Direktor Sposobnosti za civilno planiranje i vođenje (Director Civilian Planning and Conduct Capability)

    DPP – Proces planiranja obrane (Defence Planning Process)

    E

    ESDP – Europska sigurnosna i obrambena politika (European Security and Defence Policy)

    EUMC – Vojni odbor Europske unije (European Union Military Committee)

    EUMS – Vojni stožer Europske unije (European Union Military Staff)

    EU CELL (SHAPE) – Ćelija Europske unije u okviru SHAPE-a (European Union Cell at SHAPE)

    EX/TRN/ANL – Odsjek za vježbe, osposobljavanje i analizu (Exercises and Training Analysis Branch)

    I

    INT POLICY – Odsjek za politiku obavještajne službe (Intelligence Policy Branch)

    INT PRODUCTION – Odsjek za obavještajnu proizvodnju (Intelligence Production Branch)

    INT REQ – Zahtjev za obavještavanjem (Intelligence Requirement)

    IT SUPPORT – Odsjek za podršku informacijske tehnologije (Information Technology Support Branch)

    L

    LEGAL – Pravni savjetnik (Legal Adviser)

    LOG POLICY – Odsjek za politiku logističke službe (Logistics Policy Branch)

    M

    MAP – Odsjek za vojno ocjenjivanje i planiranje (Military Assessment and Planning Branch)

    O

    OCPS – Stalno osoblje sjedišta operacija (Operations Centre Permanent Staff)

    OESS – Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (Organisation for Security and Cooperation in Europe)

    OHQ – Glavno sjedište operacija (Operations Headquarters)

    OP CENTRE PERM STAFF–Stalno osoblje sjedišta operacija (Operations Centre Permanent Staff)

    OPLAN – Plan operacija (Operations Plan)

    OPSOEN – Sjedište operacija (Operations Centre)

    P

    PARP – Proces planiranja i raščlambe (Planning and Revue Process)

    PfP – Partnerstvo za mir (Partnership for Peace)

    POL – Odsjek za politiku (Policy Branch)

    PSO – Odbor za politiku i sigurnost (Political and Security Committee)

    PSO – Strateška opcija policije (Police Strategic Option)

    T

    TEU – Ugovor o Europskoj uniji (Treaty of the European Union)


    Top