Vyberte si experimentálne prvky, ktoré chcete vyskúšať

Tento dokument je výňatok z webového sídla EUR-Lex

Dokument 32018D1213(02)

    Vykonávacie rozhodnutie Komisie zo 6. decembra 2018 o uverejnení žiadosti o zápis názvu do registra v zmysle článku 49 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie „Paška sol“ (CHOP)

    C/2018/8573

    IO C 449, 13.12.2018, s. 17 – 21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Právny stav dokumentu Účinné

    13.12.2018   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 449/17


    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

    zo 6. decembra 2018

    o uverejnení žiadosti o zápis názvu do registra v zmysle článku 49 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie

    „Paška sol“ (CHOP)

    (2018/C 449/05)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 z 21. novembra 2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (1), a najmä na jeho článok 50 ods. 2 písm. a),

    keďže:

    (1)

    Chorvátsko v súlade s článkom 49 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 zaslalo Komisii žiadosť o ochranu názvu „Paška sol“.

    (2)

    V súlade s článkom 50 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 Komisia túto žiadosť preskúmala a dospela k záveru, že podmienky stanovené v uvedenom nariadení sú splnené.

    (3)

    S cieľom umožniť podávanie oznámení o námietke v zmysle článku 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 by sa jednotný dokument a odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku v zmysle článku 50 ods. 2 písm. a) uvedeného nariadenia, ktorá sa týka názvu „Paška sol“, mali uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie,

    ROZHODLA TAKTO:

    Jediný článok

    Jednotný dokument a odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku v zmysle článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1151/2012, ktoré sa týkajú názvu „Paška sol“ (CHOP), sú uvedené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    V súlade s článkom 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 vzniká uverejnením tohto rozhodnutia právo podať do troch mesiacov odo dňa jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie námietku proti zápisu názvu uvedeného v prvom odseku tohto článku do registra.

    V Bruseli 6. decembra 2018

    Za Komisiu

    Phil HOGAN

    člen Komisie


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    PRÍLOHA

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „PAŠKA SOL“

    EÚ č.: PDO-HR-02178 – 15.9.2016

    CHOP ( X ) CHZO ( )

    1.   Názov (názvy):

    „Paška sol“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Chorvátsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.8. Iné výrobky prílohy I k zmluve (korenie atď.)

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    Ochrana názvu „Paška sol“ sa týka dvoch výrobkov: jemnej morskej soli a soľného kvetu.

    Jemná morská soľ „Paška sol“ je nemletá morská soľ získaná z morskej vody Pagského zálivu, ktorá neustále odteká do systému nádrží na odparovanie a kryštalizuje sa v soľných panvách ostrova Pag. Má tvar malých, pravidelných kryštálov v tvare kocky, ktoré sú bielej farby a obsahujú minerály a stopové prvky. Väčšina kryštálov je menšia ako 1 mm, preto viac ako 98 % všetkých kryštálov prejde cez sito s veľkosťou ôk 1,3 mm. Má intenzívnu, slanú, nie horkú chuť.

    Zloženie:

    Podiel chloridu sodného v celkovej sušine (%)

    > 98,0

    Obsah vody (%)

    < 0,40

    Horčík (%)

    0,02 – 0,20

    Vápnik (%)

    0,01 – 0,10

    Draslík (%)

    > 0,02

    Arzén (mg/kg)

    < 0,25

    Kadmium (mg/kg)

    < 0,25

    Olovo (mg/kg)

    < 0,20

    Ortuť (mg/kg)

    < 0,10

    Granulovanie

    Rezíduum na site s priemerom 1,3 mm je < 2 %.

    Soľný kvet „Paška sol“ je produktom počiatočnej fázy výroby jemnej morskej soli, t. j. výroby koncentrovanej morskej vody. Má mierne sladkastú chuť. Textúra je chrumkavá a veľmi krehká. Má bielu až svetložltú farbu v dôsledku vysokého obsahu minerálov. Má charakteristickú chuť; je menej slaná ako kuchynská soľ a obsahuje viac prírodných minerálov (horčík, vápnik, draslík, jód). Granulovanie soľného kvetu „Paška sol“ je zrnitejšie ako v prípade jemnej morskej soli „Paška sol“; jeho kryštály majú tvar škrupín a ľahko sa drobia pri mädlení medzi prstami.

    Zloženie:

    Podiel chloridu sodného v celkovej sušine (%)

    > 97,0

    Obsah vody (%)

    < 2,00

    Horčík (%)

    > 0,07

    Vápnik (%)

    0,02 – 0,20

    Draslík (%)

    > 0,05

    Arzén (mg/kg)

    < 0,25

    Kadmium (mg/kg)

    < 0,25

    Olovo (mg/kg)

    < 0,30

    Ortuť (mg/kg)

    < 0,10

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Celý výrobný proces soli „Paška sol“ od použitia nádrží po spracovanie soli (výroba nasýtenej morskej vody, kryštalizácia, sušenie a preosievanie) sa musí uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    „Paška sol“ sa vyrába v soľných panvách ostrova Pag v Pagskom zálive, ktoré sú zo všetkých strán obklopené pevninou ostrova Pag. Pagský záliv je s Velebitským kanálom spojený cez Pagský prieliv. Soľné panvy sa nachádzajú 3 km od mesta Pag v administratívnej oblasti Zadarskej župy.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Špecifickosť zemepisnej oblasti

    Špecifické vlastnosti soli „Paška sol“ pramenia z klimatických podmienok vymedzenej zemepisnej oblasti a zo skutočnosti, že soľné panvy na ostrove Pag sa nachádzajú v izolovanej oblasti ďaleko od ťažkého priemyslu alebo poľnohospodárskej činnosti.

    Celé územie ostrova Pag je špecifické; v prvom rade preto, že je to ostrov a soľné panvy sa nachádzajú v mimoriadne špecifickom prostredí Pagského zálivu, ktorý je zo všetkých strán obklopený pevninou ostrova. Preprava vyrobenej soli je navyše pomerne jednoduchá, pretože ostrov Pag je s kontinentom spojený mostom.

    V tejto vymedzenej zemepisnej oblasti prevláda mierne stredomorské podnebie s nízkym úhrnom zrážok a s viac ako 2 500 slnečnými hodinami ročne. Mierne stredomorské podnebie spôsobuje suché a horúce letá a mierne a vlhké zimy.

    Ideálna zemepisná poloha ostrova Pag a jeho soľných paniev blízko pohoria Velebit je podmienená neustálou a rýchlou výmenou vzduchu vyplývajúcou z prirodzeného prúdenia mistrálu (severozápadný vietor, ktorý prúdi počas dňa) a burinu (severovýchodný vietor, ktorý prúdi podvečer a v noci). Mistrál je chladný vietor, ktorý prináša stabilné počasie a zmierňuje letné horúčavy, kým burin je slabý nočný vietor, ktorý prúdi z pevniny smerom k moru.

    Celé rozsiahle územie, na ktorom sa soľné panvy ostrova Pag nachádzajú, a veľká plytká zátoka Pagského zálivu, ktorá soľné panvy obklopuje, sú pokryté hrubou vrstvou nepriepustnej hliny, čo je mimoriadne priaznivé pre výrobu soli „Paška sol“.

    Špecifickosť soli „Paška sol“ súvisí aj s ľudskými faktormi. Špeciálne techniky a know-how týkajúce sa udržiavania soľných nádrží a získavania soľanky, ktoré využívajú „vodari“ (ako ich nazývajú miestni obyvatelia ostrova Pag), sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Vďaka mnohoročným skúsenostiam vodari vedia, ako určiť najlepší čas na zbieranie soľného kvetu tak, aby sa nenarušila rovnováha hladiny nasýtenej morskej vody alebo soľanky, a ako zabrániť vytváraniu vĺn, ktoré lámu vykryštalizovanú „krustu“ na povrchu nádrží alebo kryštáliky soľného kvetu. Zabráni sa tak tomu, aby soľný kvet klesol na dno a znehodnotil sa.

    Špecifickosť výrobku

    Jemná morská soľ „Paška sol“ kryštalizuje za kontrolovaných podmienok vo vákuových odparovačoch a neprechádza procesom mletia. Jej špecifické vlastnosti sú výsledkom výrobnej metódy, ktorá pomáha zachovať v soli všetky minerály a stopové prvky prítomné vo vysoko kvalitnej morskej vode. Jemná morská soľ „Paška sol“ je úplne biela, má pravidelné kryštály v tvare kocky a 1,3 mm granulovanie. Na rozdiel od morskej soli získavanej tradičným spôsobom (kryštalizáciou v nádržiach), ktorá sa musí zomlieť, má nepravidelné granulovanie, obsahuje rôzne nečistoty a je žltkastej farby, neprechádza procesom mletia.

    Soľný kvet „Paška sol“ pozostáva z veľmi malých kryštálikov, ktoré sú prirodzene bielej až svetložltej farby vďaka prirodzenej kryštalizácii na povrchu morskej vody v soľných nádržiach za ideálnych podmienok (veľmi slnečné a teplé počasie bez vetra a zrážok). Zbiera sa iba tenká vrchná vrstva šupinatých kryštálov. Môže sa pri tom používať tradičný ručný nástroj – sieť, ktorá sa skladá z drevenej rúčky pripojenej k rámu ostrej lopatky pokrytému nehrdzavejúcou kovovou sieťkou s veľmi jemnými dierkami. Soľný kvet sa zbiera iba počas niekoľkých hodín skoro ráno a neskoro večer. Následne sa suší na slnku. V porovnaní s jemnou morskou soľou „Paška sol“ je soľný kvet „Paška sol“ veľmi krehký; pri mädlení medzi prstami sa ľahko drobí a má hrubšiu granuláciu. Obsahuje väčšie množstvo prírodného jódu, vápnika, horčíka a draslíka.

    V porovnaná s inými skúmanými morskými soľami je podiel ťažkých kovov v soli „Paška sol“ stokrát menší ako je povolená hodnota, kým podiel minerálov je vyšší ako v iných soliach vyrábaných vo vákuových odparovačoch (vedecká štúdia Institut Ruđer Bošković Zavod za istraživanje mora i okoliša, 2011, Kvaliteta mora u Paškom zaljevu).

    Prvé písomné zmienky o výrobe soli „Paška sol“ siahajú ďaleko do minulosti. Autori Koludrović a Franić uvádzajú, že soľ „Paška sol“ sa spomínala už v 9. storočí: „Keďže bola soľ nevyhnutná pre potravu ľudí a hospodárskych zvierat, začalo sa s ňou obchodovať veľmi dávno; už najstaršie notárske dokumenty opisujú detaily kúpy a predaja soli ‚Paška sol‘.“ (Koludrović A., Franić M., Sol i morske solane, Záhreb, 1954). Usmiani, autor knihy Paška solana – proizvodnja i trgovina od 1797 do 1813, napísal: „V Benátkach sa ‚Paška sol‘ používala stále, pretože bola biela a čistá a pripisoval sa jej veľký význam v rámci celkového obchodného a finančného potenciálu regiónu, predovšetkým samotného ostrova Pag“ (Usmiani A., Paška solana – proizvodnja i trgovina od 1797 do 1813. godine, 1984). Názov „Paška sol“ sa používal oddávna, na čo poukazujú historické dokumenty, a stále sa používa v obchodnej a bežnej reči (Račun Solane Pag).

    Príčinná súvislosť medzi výrobkom a zemepisnou oblasťou

    Prvky vytvárajúce mikroklímu zemepisnej oblasti ostrova Pag, výhodná poloha soľných paniev, špecifické metódy výroby jemnej morskej soli a soľného kvetu a niekoľko storočí tradícií výroby soli ovplyvňujú špecifickú kvalitu konečného výrobku „Paška sol“.

    Soľné panvy alebo nádrže ležia v prirodzene plytkom zálive ostrova Pag, kde sú prúdy slabé. Dno zálivu je pokryté nepriepustnou hlinou, čo spolu so stálymi vetrami (mistrál a burin), ktoré prúdia v jarných a letných mesiacoch, zabezpečuje vhodné podmienky pre rýchle odparovanie morskej vody z nádrží a pre vytváranie soľných paniev.

    Morská voda Pagského zálivu je výnimočne čistá a dobre prefiltrovaná, pretože na jeho dne žije veľa mäkkýšov a kôrovcov, ktoré prirodzene čistia vodu. Morská voda má preto veľmi nízke hodnoty obsahu ťažkých kovov, ktoré sú značne pod priemerom Stredozemného mora a oveľa nižšie, ako sú hodnoty koncentrácie určujúce normy kvality pre morské prostredie (vedecká štúdia Institut Ruđer Bošković Zavod za istraživanje mora i okoliša, 2011, Kvaliteta mora u Paškom zaljevu).

    Špecifickosť metódy výroby soli „Paška sol“ spočíva v skutočnosti, že skôr, ako nasýtená morská voda prejde kontrolovaným procesom kryštalizácie vo vákuových odparovačoch, je chvíľu ponechaná v nádržiach na zber vody. Výsledkom toho je, že nasýtená morská voda neobsahuje žiadne nečistoty organického alebo anorganického pôvodu vytvorené morskými mikroorganizmami alebo prenesené vetrom a vtákmi, ktoré by sa následne ukladali na dne nádrže. Dôsledkom tejto špecifickej metódy výroby je, že kontrolovanou kryštalizáciou soli vznikajú čisté kryštály bez akýchkoľvek cudzorodých prvkov či už organického, alebo anorganického pôvodu; majú pravidelnú štruktúru v tvare kocky (kryštály sa nelámu), sú biele a majú koncentrovanú, slanú, nie horkú chuť.

    Špecifická kvalita soli „Paška sol“ vyplýva tiež zo skutočnosti, že morská voda v Pagskom zálive, z ktorej sa soľ „Paška sol“ vyrába, a jej morské prostredie majú vysokú kvalitu vďaka veľmi nízkym hodnotám ťažkých kovov; potvrdzuje to aj uskutočnený vedecký výskum. Inštitút pre oceánografiu a rybolov (Institut za oceanografiju i ribarstvo) na základe výskumu zistil, že hodnoty ťažkých kovov v morskej vode Pagského zálivu sú výrazne nižšie, ako sú priemerné hodnoty ťažkých kovov v Stredozemnom mori. V dôsledku toho má „Paška sol“ aj značne nižšiu úroveň hodnôt ťažkých kovov a vyššiu úroveň minerálov ako ostatné druhy solí (vedecká štúdia Kakvoća morske vode u Paškom zaljevu, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split, 2009).

    Vysokú kvalitu konečného výrobku zabezpečujú aj ľudia, keďže tradícia výroby jemnej morskej soli a soľného kvetu „Paška sol“ sa zakladá na schopnostiach a mnohoročných skúsenostiach udržiavania soľných nádrží a získavania soľanky pre konečný výrobok „Paška sol“.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    http://www.mps.hr/datastore/filestore/82/Izmijenjena-Specifikacija-proizvoda-Paska-sol.pdf


    Začiatok