This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2015/424/03
Minutes of the sitting of 22 October 2014
22. lokakuuta 2014 pidetyn istunnon pöytäkirja
22. lokakuuta 2014 pidetyn istunnon pöytäkirja
EUVL C 424, 17.12.2015, p. 55–182
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
17.12.2015 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 424/55 |
22. lokakuuta 2014
22. LOKAKUUTA 2014 PIDETYN ISTUNNON PÖYTÄKIRJA
(2015/C 424/03)
Sisältö
1. |
Istunnon avaaminen | 60 |
2. |
Valittu komission puheenjohtaja esittelee komission jäsenten kollegion ja heidän ohjelmansa (keskustelu) | 60 |
3. |
Komission valitseminen (työjärjestyksen 118 artikla) (äänestys) | 61 |
4. |
Äänestykset | 62 |
4.1. |
Lisätalousarvioesitys nro 2/2014 — Varainhoitovuoden 2013 talousarvion toteuttamisesta syntynyt ylijäämä (äänestys) | 62 |
4.2. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — Varainhoitovuosi 2015 (äänestys) | 62 |
4.3. |
Euroopan unionin yleinen talousarvio varainhoitovuodeksi 2015 — kaikki pääluokat (äänestys) | 63 |
4.4. |
EU:n ja Korean tasavallan väliseen vapaakauppasopimukseen liitettävä pöytäkirja Kroatian Euroopan unioniin liittymisen huomioon ottamiseksi *** (työjärjestyksen 150 artikla) (äänestys) | 63 |
4.5. |
Talouspolitiikan eurooppalainen ohjausjakso: vuoden 2014 painopisteiden täytäntöönpano (äänestys) | 64 |
5. |
Äänestysselitykset | 64 |
6. |
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset | 64 |
7. |
Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen | 65 |
8. |
Vastaanotetut asiakirjat | 65 |
9. |
Säädösvallan siirron nojalla annetut delegoidut säädökset (työjärjestyksen 105 artiklan 6 kohta) | 65 |
10. |
Täytäntöönpanotoimenpiteet (työjärjestyksen 106 artikla) | 69 |
11. |
Määrärahojen siirrot | 70 |
12. |
Kobanen tilanne ja IS-järjestön muodostama uhka (keskustelu) | 71 |
13. |
Hongkongin tilanne (keskustelu) | 72 |
14. |
Asia Bibin kuolemanrangaistus (keskustelu) | 73 |
15. |
IS-järjestön eurooppalaiset taistelijat (keskustelu) | 73 |
16. |
Yhteinen poliisioperaatio ”Mos Maiorum” (keskustelu) | 74 |
17. |
Valiokuntien ja valtuuskuntien kokoonpano | 74 |
18. |
Yhteinen poliisioperaatio ”Mos Maiorum” (jatkoa keskustelulle) | 75 |
19. |
Vastuuvapaus 2012: Euroopan sähköisen viestinnän sääntelyviranomaisten yhteistyöelin — Vastuuvapaus 2012: Eurooppa-neuvosto ja neuvosto (keskustelu) | 75 |
20. |
Seuraavan istunnon esityslista | 76 |
21. |
Istunnon päättäminen | 76 |
LÄSNÄOLOLISTA | 77 |
LIITE I
ÄÄNESTYSTEN TULOKSET | 79 |
1. |
Komission valitsemista koskevat päätöslauselmaesitykset (työjärjestyksen 118 artikla) | 79 |
2. |
Komission valitseminen (työjärjestyksen 118 artikla) | 80 |
3. |
Lisätalousarvioesitys nro 2/2014 — Varainhoitovuoden 2013 talousarvion toteuttamisesta syntynyt ylijäämä | 80 |
4. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — Varainhoitovuosi 2015 | 80 |
5. |
Euroopan unionin yleinen talousarvio varainhoitovuodeksi 2015 — Kaikki pääluokat | 98 |
6. |
EU:n ja Korean tasavallan väliseen vapaakauppasopimukseen liitettävä pöytäkirja Kroatian Euroopan unioniin liittymisen huomioon ottamiseksi *** | 101 |
7. |
Talouspolitiikan eurooppalainen ohjausjakso: vuoden 2014 painopisteiden täytäntöönpano | 101 |
LIITE II
NIMENHUUTOÄÄNESTYSTEN TULOKSET | 104 |
1. |
Komission valitseminen | 104 |
2. |
A8-0018/2014 — Gérard Deprez — päätöslauselma | 105 |
3. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 1 | 107 |
4. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 2 | 109 |
5. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 849 | 110 |
6. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 758, 2. osa | 112 |
7. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 3 | 114 |
8. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 232 | 115 |
9. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 231 | 117 |
10. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 4 | 119 |
11. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 5 | 120 |
12. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 6 | 122 |
13. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 553 | 123 |
14. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 554 | 125 |
15. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 555 | 127 |
16. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 556 | 129 |
17. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 557 | 130 |
18. |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 676 | 132 |
19. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 61 | 134 |
20. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 31 | 135 |
21. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 32 | 137 |
22. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 33 | 138 |
23. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 41 | 140 |
24. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 39 | 141 |
25. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 63 | 143 |
26. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 40 | 145 |
27. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 4 | 146 |
28. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 5 | 148 |
29. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 43 | 149 |
30. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 64 | 151 |
31. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 46 | 153 |
32. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 48 | 154 |
33. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 11 | 156 |
34. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 12 | 158 |
35. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 50 | 159 |
36. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 51 | 161 |
37. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 13 | 163 |
38. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 65 | 165 |
39. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 53 | 166 |
40. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 58 | 168 |
41. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — § 86 | 169 |
42. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 55 | 171 |
43. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 57 | 173 |
44. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 59 | 174 |
45. |
A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — päätöslauselma | 176 |
46. |
A8-0012/2014 — Jan Zahradil — äänestys: hyväksyminen | 178 |
47. |
A8-0019/2014 — Philippe De Backer — § 8, 2. osa | 179 |
48. |
A8-0019/2014 — Philippe De Backer — päätöslauselma | 181 |
22. lokakuuta 2014 pidetyn istunnon pöytäkirja
Puhetta johti Martin SCHULZ
puhemies
1. Istunnon avaaminen
Istunto avattiin klo 9.10.
2. Valittu komission puheenjohtaja esittelee komission jäsenten kollegion ja heidän ohjelmansa (keskustelu)
Jean-Claude Juncker (valittu komission puheenjohtaja) esittelee komission jäsenten kollegion ja heidän ohjelmansa.
Puheenvuorot: Manfred Weber PPE-ryhmän puolesta, Gianni Pittella S&D-ryhmän puolesta, Syed Kamall ECR-ryhmän puolesta, Guy Verhofstadt ALDE-ryhmän puolesta, Neoklis Sylikiotis GUE/NGL-ryhmän puolesta, Rebecca Harms Verts/ALE-ryhmän puolesta, Nigel Farage EFDD-ryhmän puolesta, sitoutumaton Harald Vilimsky, Herbert Reul, Udo Bullmann ja Ryszard Antoni Legutko.
Puhetta johti Antonio TAJANI
varapuhemies
Puheenvuorot: Sophia in 't Veld, Curzio Maltese, Josep-Maria Terricabras, Valentinas Mazuronis, Zoltán Balczó, Andrzej Grzyb, Pervenche Berès, Bernd Lucke, Pavel Telička, Marisa Matias, Claude Turmes, Laura Agea, Matteo Salvini, Elisabetta Gardini, Iratxe García Pérez, Jørn Dohrmann, Marielle de Sarnez, João Ferreira, José Bové, Isabella Adinolfi, Georgios Epitideios, Esteban González Pons, Glenis Willmott, Jan Zahradil, Paloma López Bermejo, Marcel de Graaff, Adina-Ioana Vălean, Kathleen Van Brempt, Peter van Dalen, Pablo Iglesias, Konstantinos Papadakis, Mariya Gabriel, Maria João Rodrigues, Matt Carthy, Iveta Grigule, Othmar Karas, Patrizia Toia, Dubravka Šuica, Tanja Fajon, Manolis Kefalogiannis, Paul Tang, Esther de Lange ja Carlos Zorrinho.
Puhetta johti Martin SCHULZ
puhemies
Puheenvuorot: Seán Kelly, Bogusław Liberadzki ja Paulo Rangel.
Seuraavat jäsenet käyttivät ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Antonio López-Istúriz White, Ana Gomes, Notis Marias, Emmanouil Glezos, Jörg Leichtfried ja Monika Flašíková Beňová.
Työjärjestyksen 118 artiklan 5 kohdan ensimmäisen alakohdan mukaisesti keskustelun päätteeksi jätetyt päätöslauselmaesitykset:
— |
Philippe Lamberts ja Rebecca Harms Verts/ALE-ryhmän puolesta komission valitsemisesta 2014/2811(RSP) (B8-0180/2014) |
— |
Ashley Fox ECR-ryhmän puolesta komission valitsemisesta 2014/2811(RSP) (B8-0181/2014) |
— |
Gabriele Zimmer GUE/NGL-ryhmän puolesta komission valitsemisesta 2014/2811(RSP) (B8-0182/2014) |
— |
Guy Verhofstadt ALDE-ryhmän puolesta komission valitsemisesta 2014/2811(RSP) (B8-0183/2014). |
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 22.10.2014, kohta 3.
3. Komission valitseminen (työjärjestyksen 118 artikla) (äänestys)
Puheenvuorot: Manfred Weber PPE-ryhmän puolesta, Gianni Pittella S&D-ryhmän puolesta, Ryszard Antoni Legutko ECR-ryhmän puolesta, Guy Verhofstadt ALDE-ryhmän puolesta, Gabriele Zimmer GUE/NGL-ryhmän puolesta, Rebecca Harms Verts/ALE-ryhmän puolesta, David Borrelli EFDD-ryhmän puolesta ja sitoutumaton Marine Le Pen.
Komission valitsemista koskevat päätöslauselmaesitykset (työjärjestyksen 118 artikla) (äänestys)
Päätöslauselmaesitykset B8-0180/2014, B8-0181/2014, B8-0182/2014 ja B8-0183/2014
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 1)
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS B8-0180/2014
Hylättiin
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS B8-0181/2014
Hylättiin
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS B8-0182/2014
Hylättiin
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS B8-0183/2014
Hylättiin
Puheenvuorot:
Puhemies selventää komission valitsemista koskevan menettelyn ennen äänestystä.
Komission valitseminen (työjärjestyksen 118 artikla) (äänestys)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 2)
Hyväksyttiin (P8_TA(2014)0034)
Puheenvuorot:
Puhemies onnitteli parlamentin puolesta valittua komission puheenjohtajaa Jean-Claude Junckeria ja komission jäsenten kollegioita.
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja).
(Istunto keskeytettiin klo 12.35 äänestysten alkamista odotettaessa ja sitä jatkettiin klo 13.00.)
Puhetta johti Rainer WIELAND
varapuhemies
4. Äänestykset
Äänestysten kulkua koskevat yksityiskohdat (tarkistukset, erilliset äänestykset, kohta kohdalta -äänestykset, …) esitetään pöytäkirjaan sisältyvässä liitteessä ”Äänestysten tulokset”.
Nimenhuutoäänestysten tulokset, jotka ovat pöytäkirjan liitteenä, ovat saatavana ainoastaan sähköisessä muodossa ja niihin voi tutustua Europarl-sivustolla.
4.1. Lisätalousarvioesitys nro 2/2014 — Varainhoitovuoden 2013 talousarvion toteuttamisesta syntynyt ylijäämä (äänestys)
Mietintö neuvoston kannasta esitykseen Euroopan unionin lisätalousarvioksi nro 2/2014 varainhoitovuodeksi 2014, pääluokka III — Komissio [12300/2014 — C8-0160/2014 — 2014/2035(BUD)] — Budjettivaliokunta. Esittelijä: Gérard Deprez (A8-0018/2014)
(määräenemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 3)
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS
Hyväksyttiin (P8_TA(2014)0035)
4.2. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — Varainhoitovuosi 2015 (äänestys)
— |
tarkistusluonnokset esitykseen yleiseksi talousarvioksi varainhoitovuodeksi 2015, pääluokka III — komissio |
— |
tarkistusluonnokset esitykseen yleiseksi talousarvioksi varainhoitovuodeksi 2015, pääluokat I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX ja X — Euroopan parlamentti, neuvosto, unionin tuomioistuin, Euroopan tilintarkastustuomioistuin, Euroopan talous- ja sosiaalikomitea, alueiden komitea, Euroopan oikeusasiamies, Euroopan tietosuojavaltuutettu ja Euroopan ulkosuhdehallinto. |
Perussopimusten määräysten mukaisesti tarkistusluonnosten hyväksymiseen vaaditaan parlamentin jäsenten enemmistö.
(Hyväksytyt tarkistusluonnokset ovat liitteessä ”Hyväksytyt tekstit”)
(määräenemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 4)
Puheenvuorot:
Ennen äänestystä Eider Gardiazabal Rubial (esittelijä) ehdotti seuraavia teknisiä mukautuksia:
— |
"Pilottihanke — Koheesiopolitiikka ja yhteisvaikutukset tutkimus- ja kehitysvarojen kanssa: huippuosaamisen portaikko (alamomentti 13 03 77 13) Tarkistus PLEN/9501 korvaa tarkistuksen 1167 (entinen BUDG/3570): päällekkäisen kappaleen poisto ja mukautusten säilyttäminen sellaisina kuin ne on hyväksytty. |
— |
Taloudellinen tuki Kyproksen turkkilaisen yhteisön taloudellisen kehityksen edistämiseksi (momentti 22 03 01) Tarkistus PLEN/9500 korvaa tarkistuksen 1235 (entinen BUDG/3638): muutetun kohdan puuttuvien kohtien korjaaminen ja päällekkäisen kappaleen poisto." |
Puhemies ilmoitti, että ehdotettuja mukautuksia ei ole vastustettu.
Äänestyksen aikana Michael Cramer käytti puheenvuoron tarkistuksia 472 ja 654 koskevasta äänestyksestä, ja Jonathan Arnott pyysi, että tarkistusten 157 ja 547 äänestysjärjestys vaihdettaisiin työjärjestyksen 174 artiklan 2 kohdan mukaisesti (pyyntöä ei hyväksytty).
Äänestyksen jälkeen Enrico Zanetti (neuvoston puheenjohtaja) totesi, että parlamentin ja neuvoston kannat eroavat toisistaan, ja antoi hyväksyntänsä sovittelukomitean koolle kutsumiselle Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 314 artiklan 4 kohdan c alakohdan mukaisesti.
4.3. Euroopan unionin yleinen talousarvio varainhoitovuodeksi 2015 — kaikki pääluokat (äänestys)
Mietintö neuvoston kannasta esitykseen Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi varainhoitovuodeksi 2015 [12608/2014 — C8-0144/2014 — 2014/2040(BUD)] — Budjettivaliokunta. Esittelijät: Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier (A8-0014/2014)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 5)
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS
Hyväksyttiin (P8_TA(2014)0036)
Puhetta johti Alexander Graf LAMBSDORFF
varapuhemies
4.4. EU:n ja Korean tasavallan väliseen vapaakauppasopimukseen liitettävä pöytäkirja Kroatian Euroopan unioniin liittymisen huomioon ottamiseksi *** (työjärjestyksen 150 artikla) (äänestys)
Suositus esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Korean tasavallan väliseen vapaakauppasopimukseen Kroatian tasavallan Euroopan unioniin liittymisen huomioon ottamiseksi liitettävän lisäpöytäkirjan tekemisestä Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden puolesta [06035/2014 — C7-0113/2014 — 2014/0019(NLE)] — Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Jan Zahradil (A8-0012/2014)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 6)
LUONNOS LAINSÄÄDÄNTÖPÄÄTÖSLAUSELMAKSI
Hyväksyttiin kertaäänestyksessä (P8_TA(2014)0037)
Parlamentti antoi hyväksyntänsä sopimuksen tekemiselle.
4.5. Talouspolitiikan eurooppalainen ohjausjakso: vuoden 2014 painopisteiden täytäntöönpano (äänestys)
Mietintö talouspolitiikan eurooppalaisesta ohjausjaksosta: vuoden 2014 painopisteiden täytäntöönpano [2014/2059(INI)] — Talous- ja raha-asioiden valiokunta. Esittelijä: Philippe De Backer (A8-0019/2014)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: ”Äänestysten tulokset” -liite, kohta 7)
PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS
Hyväksyttiin (P8_TA(2014)0038)
Puheenvuorot:
Äänestyksen jälkeen Enrico Zanetti (neuvoston puheenjohtaja) totesi, että parlamentin ja neuvoston lisätalousarvioesitystä nro 2/2014 koskevat kannat eroavat toisistaan, ja antoi hyväksyntänsä sovittelukomitean koolle kutsumiselle Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 314 artiklan 4 kohdan c alakohdan mukaisesti.
5. Äänestysselitykset
Kirjalliset äänestysselitykset:
Työjärjestyksen 183 artiklassa tarkoitetut kirjalliset äänestysselitykset julkaistaan tämän istunnon sanatarkoissa istuntoselostuksissa.
Suulliset äänestysselitykset:
Komission valitseminen
|
Tonino Picula, Laura Ferrara, Elly Schlein, Pascal Durand, Jiří Pospíšil, Silvia Costa, Janusz Korwin-Mikke, Daniele Viotti, Daniel Hannan ja Georgi Pirinski |
Mietintö Gérard Deprez — A8-0018/2014
|
Peter Jahr |
Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — Varainhoitovuosi 2015
|
Lucy Anderson, Anne Sander, Peter Jahr ja Daniel Hannan |
Mietintö Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — A8-0014/2014
|
Clare Moody, Michela Giuffrida, Matt Carthy, Jens Geier, Piernicola Pedicini, Michaela Šojdrová, Peter Jahr, Janusz Korwin-Mikke ja Gerard Batten |
Mietintö Philippe De Backer — A8-0019/2014
|
Jana Žitňanská ja Csaba Sógor. |
6. Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset ovat nähtävissä Europarl-verkkosivustolla kohdassa "Täysistunto", "Äänestykset", "Äänestysten tulokset (Nimenhuutoäänestysten tulokset)" sekä liitteen "Nimenhuutoäänestysten tulokset" painetussa versiossa.
Europarlin sähköistä versiota päivitetään säännöllisesti enintään kahden viikon ajan äänestyspäivästä.
Tämän määräajan jälkeen äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevien ilmoitusten luettelo on lopullinen, ja se toimitetaan käännettäväksi ja julkaistavaksi virallisessa lehdessä.
(Istunto keskeytettiin klo 14.30 ja sitä jatkettiin klo 15.00.)
Puhetta johti Rainer WIELAND
varapuhemies
7. Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen
Edellisen istunnon pöytäkirja hyväksyttiin.
8. Vastaanotetut asiakirjat
Seuraavat asiakirjat on vastaanotettu neuvostolta ja komissiolta:
— |
Määrärahasiirtoesitys DEC 31/2014 — Pääluokka III — Komissio (N8-0030/2014 — C8-0167/2014 — 2014/2097(GBD)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: BUDG |
— |
Määrärahasiirtoesitys DEC 34/2014 — Pääluokka III — Komissio (N8-0035/2014 — C8-0203/2014 — 2014/2127(GBD)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: BUDG |
— |
Määrärahasiirtoesitys DEC 35/2014 — Pääluokka III — Komissio (N8-0036/2014 — C8-0213/2014 — 2014/2136(GBD)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: BUDG |
— |
Määrärahasiirtoesitys DEC 36/2014 — Pääluokka III — Komissio (N8-0037/2014 — C8-0215/2014 — 2014/2138(GBD)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: BUDG |
9. Säädösvallan siirron nojalla annetut delegoidut säädökset (työjärjestyksen 105 artiklan 6 kohta)
Parlamentille on toimitettu seuraavat ehdotukset säädösvallan siirron nojalla annettaviksi delegoiduiksi säädöksiksi:
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 167/2013 täydentämisestä ja muuttamisesta maa- ja metsätaloudessa käytettävien ajoneuvojen tyyppihyväksynnässä sovellettavien ajoneuvon rakennetta koskevien ja yleisten vaatimusten osalta C(2014)06494 — 2014/2864(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 19. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: IMCO |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2014/17/EU täydentämisestä luotonvälittäjien ammatillisen vastuuvakuutuksen tai vastaavan vakuuden rahallista vähimmäismäärää koskevilla teknisillä sääntelystandardeilla C(2014)06515 — 2014/2863(DEA) Vastustamisen määräaika: 1 kuukausi alkaen vastaanottopäivästä 19. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON (työjärjestyksen 54 artikla), IMCO (työjärjestyksen 54 artikla) |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1060/2009 täydentämisestä luottoluokituslaitosten Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaiselle toimittamien tietojen esitystapaa koskevilla teknisillä sääntelystandardeilla C(2014)06840 — 2014/2873(DEA) Vastustamisen määräaika: 1 kuukausi alkaen vastaanottopäivästä 30. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 167/2013 täydentämisestä maa- ja metsätaloudessa käytettävien ajoneuvojen ympäristöominaisuuksia ja käyttövoimayksikön tehoa koskevien vaatimusten osalta C(2014)06860 — 2014/2878(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 1. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: IMCO |
— |
Komission delegoitu asetus delegoidun asetuksen (EU) No 950/2014 kumoamisesta C(2014)06869 — 2014/2865(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 22. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: AGRI |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1060/2009 täydentämisestä teknisillä sääntelystandardeilla, jotka koskevat luottoluokituslaitosten perimien maksujen säännöllistä ilmoittamista Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen suorittamaa jatkuvaa valvontaa varten C(2014)06871 — 2014/2872(DEA) Vastustamisen määräaika: 1 kuukausi alkaen vastaanottopäivästä 30. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1060/2009 täydentämisestä strukturoitujen rahoitusvälineiden julkistamisvaatimuksia koskevilla sääntelystandardeilla C(2014)06939 — 2014/2874(DEA) Vastustamisen määräaika: 1 kuukausi alkaen vastaanottopäivästä 30. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 575/2013 täydentämisestä teknisillä sääntelystandardeilla, joissa määritetään asiakkaaseen tai asiakaskokonaisuuteen liittyvä kokonaisvastuu kohde-etuutena olevia omaisuuseriä koskevien liiketoimien osalta C(2014)06946 — 2014/2880(DEA) Vastustamisen määräaika: 1 kuukausi alkaen vastaanottopäivästä 2. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus yhteisen kalastuspolitiikan alan neuvoa-antavien toimikuntien toimintaa koskevista yksityiskohtaisista säännöistä C(2014)07012 — 2014/2887(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 9. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2013/36/EU täydentämisestä teknisillä sääntelystandardeilla, joilla täsmennetään menetelmä maailmanlaajuisten järjestelmän kannalta merkittävien laitosten määrittämiseksi ja maailmanlaajuisten järjestelmän kannalta merkittävien laitosten alaluokkien määrittelemiseksi C(2014)07117 — 2014/2884(DEA) Vastustamisen määräaika: 1 kuukausi alkaen vastaanottopäivästä 8. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus tiettyjen hedelmien ja vihannesten tuottajille tilapäisesti myönnettävistä poikkeuksellisista lisätukitoimenpiteistä C(2014)07127 — 2014/2871(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 29. syyskuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: AGRI |
— |
Komission delegoitu asetus hallintomaksujen eriä koskevasta väliaikaisesta järjestelmästä kriisinratkaisuneuvoston hallintomenojen kattamiseksi väliaikaisen jakson aikana C(2014)07164 — 2014/2882(DEA) Vastustamisen määräaika: 3 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 8. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu direktiivi Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2014/40/EU liitteen II muuttamisesta hyväksymällä tupakkatuotteissa käytettävien kuvavaroitusten arkisto C(2014)07212 — 2014/2894(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 10. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI |
— |
Liitteet asiakirjaan komission delegoitu asetus vakuutus- ja jälleenvakuutustoiminnan aloittamisesta ja harjoittamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2009/138/EY täydentämisestä (Solvenssi II) C(2014)07230 — 2014/2893(DEA) Vastustamisen määräaika: 3 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 10. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus asetuksen (EU) N:o575/2013 täydentämisestä luottolaitosten maksuvalmiusvaatimuksen osalta C(2014)07232 — 2014/2891(DEA) Vastustamisen määräaika: 3 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 10. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 575/2013 muuttamisesta vähimmäisomavaraisuusasteen osalta C(2014)07237 — 2014/2890(DEA) Vastustamisen määräaika: 3 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 10. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 167/2013 täydentämisestä maa- ja metsätaloudessa käytettävien ajoneuvojen hyväksynnässä sovellettavien, ajoneuvojen jarruttamista koskevien vaatimusten osalta C(2014)07410 — 2014/2908(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 15. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: IMCO |
— |
Komission delegoitu asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 1305/2013 liitteen I sekä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 1307/2013 liitteiden II ja III muuttamisesta C(2014)07461 — 2014/2909(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 17. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: AGRI |
— |
Komission delegoitu asetus delegoidun asetuksen (EU) N:o918/2012 oikaisemisesta valtionlainaa koskevien merkittävien nettomääräisten lyhyiden positioiden ilmoittamisen osalta C(2014)07484 — 2014/2910(DEA) Vastustamisen määräaika: 3 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 17. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
— |
Komission delegoitu asetus tiettyä lounaisilla vesialueilla harjoitettavaa pelagista kalastusta koskevasta poisheittämissuunnitelmasta C(2014)07540 — 2014/2913(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 20. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH |
— |
Komission delegoitu asetus tiettyä luoteisilla vesialueilla harjoitettavaa pelagista kalastusta koskevasta poisheittämissuunnitelmasta C(2014)07549 — 2014/2915(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 20. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH |
— |
Komission delegoitu asetus poisheittämissuunnitelmasta Välimerellä harjoitettavaa tiettyjen pienten pelagisten lajien kalastusta varten C(2014)07550 — 2014/2917(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 20. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH |
— |
Komission delegoitu asetus Itämerta koskevan poisheittämissuunnitelman laatimisesta C(2014)07551 — 2014/2912(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 20. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH |
— |
Komission delegoitu asetus tiettyä Pohjanmerellä harjoitettavaa pienten pelagisten lajien kalastusta ja tiettyä Pohjanmerellä teollisiin tarkoituksiin harjoitettavaa kalastusta koskevasta poisheittämissuunnitelmasta C(2014)07558 — 2014/2914(DEA) Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 20. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH |
— |
Komission delegoitu asetus 15 päivänä toukokuuta 2014 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2014/59/EU täydentämisestä kriisinratkaisun rahoitusjärjestelyihin etukäteen suoritettavien rahoitusosuuksien osalta C(2014)07674 — 2014/2923(DEA) Vastustamisen määräaika: 3 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 21. lokakuuta 2014. lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ECON |
Ehdotus delegoiduksi säädökseksi, jonka osalta vastustamisen ilmaisemisen määräaikaa on jatkettu:
— |
Komission delegoitu asetus yleisen tullietuusjärjestelmän soveltamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 978/2012 liitteen III muuttamisesta C(2014)05833 — 2014/2805(DEA) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: INTA Vastustamisen määräaika: 2 kuukautta alkaen vastaanottopäivästä 19. elokuuta 2014. |
Vastustamisen määräaikaa on jatkettu 2 kuukaudella Euroopan parlamentin pyynnöstä.
10. Täytäntöönpanotoimenpiteet (työjärjestyksen 106 artikla)
Seuraavat valvonnan käsittävän sääntelymenettelyn piiriin kuuluvat täytäntöönpanotoimenpiteitä koskevat ehdotukset on toimitettu parlamentille:
— |
Komission asetus kemikaalien rekisteröinnistä, arvioinnista, lupamenettelyistä ja rajoituksista annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1907/2006 (REACH) liitteen XVII muuttamisesta polysyklisten aromaattisten hiilivetyjen ja ftalaattien osalta (D033881/02 — 2014/2888(RPS) — määräaika: 10/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI (työjärjestyksen 54 artikla) lausuntoa varten: ITRE (työjärjestyksen 54 artikla), IMCO (työjärjestyksen 54 artikla) |
— |
Komission asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1071/2009 täydentämisestä sellaisten unionin sääntöjen vakavien rikkomusten luokittelun osalta, jotka voivat johtaa maantieliikenteen harjoittajan hyvämaineisuuden menettämiseen, ja Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2006/22/EY liitteen III muuttamisesta (D034120/02 — 2014/2859(RPS) — määräaika: 19/12/2014) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: TRAN |
— |
Komission asetus kemikaalien rekisteröinnistä, arvioinnista, lupamenettelyistä ja rajoituksista annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1907/2006 (REACH) liitteiden VIII, IX ja X muuttamisesta laajennetun yhden sukupolven lisääntymismyrkyllisyystutkimuksen osalta (D034185/03 — 2014/2876(RPS) — määräaika: 1/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI (työjärjestyksen 54 artikla) lausuntoa varten: ITRE (työjärjestyksen 54 artikla), IMCO (työjärjestyksen 54 artikla) |
— |
Komission asetus.eu-aluetunnuksen perustamista ja käyttöä koskevista yleisistä toimintasäännöistä ja rekisteröintiä koskevista periaatteista annetun asetuksen (EY) N:o 874/2004 muuttamisesta (D034199/03 — 2014/2870(RPS) — määräaika: 30/12/2014) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ITRE lausuntoa varten: IMCO |
— |
Komission asetus lennonjohtajien lupakirjoja ja todistuksia koskevista teknisistä vaatimuksista ja hallinnollisista menettelyistä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 216/2008 mukaisesti, komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) N:o 923/2012 muuttamisesta ja komission asetuksen (EU) N:o 805/2011 kumoamisesta (D034386/03 — 2014/2892(RPS) — määräaika: 13/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: TRAN |
— |
Komission asetus yhteisön tulo- ja elinolotilastoista (EU-SILC) annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1177/2003 täytäntöönpanosta palvelujen saatavuutta koskevien toissijaisten tavoitemuuttujien vuoden 2016 luettelon osalta (D035457/01 — 2014/2879(RPS) — määräaika: 2/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: EMPL |
— |
Komission asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1338/2008 täytäntöönpanosta terveydenhuollon menoja ja rahoitusta koskevien tilastojen osalta (D035487/01 — 2014/2877(RPS) — määräaika: 1/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI (työjärjestyksen 54 artikla) lausuntoa varten: EMPL (työjärjestyksen 54 artikla) |
— |
Komission asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2002/32/EY liitteen I muuttamisesta siltä osin kuin on kyse arseenin, fluorin, lyijyn, elohopean, endosulfaanin ja Ambrosia spp.:n siementen enimmäispitoisuuksista (D035527/03 — 2014/2895(RPS) — määräaika: 15/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI (työjärjestyksen 54 artikla) lausuntoa varten: AGRI (työjärjestyksen 54 artikla) |
— |
Komission asetus tislattujen alkoholijuomien määritelmistä, kuvauksesta, esittelystä, merkinnöistä ja maantieteellisten merkintöjen suojaamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 110/2008 liitteiden II ja III muuttamisesta (D035626/01 — 2014/2881(RPS) — määräaika: 3/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI (työjärjestyksen 54 artikla) lausuntoa varten: AGRI (työjärjestyksen 54 artikla) |
— |
Komission asetus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 661/2009 täydentämisestä ja muuttamisesta siltä osin kuin kyse on tiettyjen menettelyjen, arviointimenetelmien ja teknisten vaatimusten lisäämisestä samoin kuin Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2007/46/EY sekä komission asetusten (EU) N:o 1003/2010, (EU) N:o 109/2011 ja (EU) N:o 458/2011 muuttamisesta (D035711/01 — 2014/2889(RPS) — määräaika: 10/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: IMCO |
— |
Komission asetus elintarvikkeiden kanssa kosketukseen joutuvista kierrätysmuovimateriaaleista ja tarvikkeista annetun asetuksen (EY) N:o 282/2008 muuttamisesta (D035732/03 — 2014/2886(RPS) — määräaika: 10/1/2015) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI |
— |
Komission asetus luonnonvaraisten eläinten ja kasvien suojelusta niiden kauppaa sääntelemällä annetun neuvoston asetuksen (EY) N:o 338/97 muuttamisesta (D035814/01 — 2014/2868(RPS) — määräaika: 25/10/2014) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ENVI |
— |
Komission direktiivi vaarallisten aineiden sisämaankuljetuksista annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2008/68/EY liitteiden mukauttamisesta tieteen ja tekniikan kehitykseen kolmannen kerran (D035822/01 — 2014/2866(RPS) — määräaika: 25/10/2014) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: TRAN |
11. Määrärahojen siirrot
Varainhoitoasetuksen 25 artiklan 1 ja 2 kohdan mukaisesti budjettivaliokunta on hyväksynyt tuomioistuimen esittämän hankkeen, joka koskee määrärahasiirtoja 1/2014 ja 2/2014.
Varainhoitoasetuksen 25 artiklan mukaisesti Euroopan tilintarkastustuomioistuin on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle aikomuksestaan panna täytäntöön määrärahasiirrot V/AB-15/C/14, V/AB-16/C/14 ja V/AB-17/C/14.
Varainhoitoasetuksen 25 artiklan mukaisesti alueiden komitea on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle määrärahasiirroista INF 3/2014, INF 4/2014, INF 5/2014 ja INF 6/2014
Varainhoitoasetuksen 25 artiklan mukaisesti unionin tuomioistuin on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle määrärahasiirroista 1 ja 2.
Varainhoitoasetuksen 25 artiklan mukaisesti alueiden komitea on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle määrärahasiirrosta INF 2/2014.
Varainhoitoasetuksen 25 artiklan mukaisesti budjettivaliokunta on hyväksynyt alueiden komitean esittämän hankkeen, joka koskee määrärahasiirtoja INF 2/2014, INF 3/2014 ja INF 4/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan mukaisesti budjettivaliokunta on käsitellyt Euroopan oikeusasiamiehen esittämää hanketta, joka koskee määrärahasiirtoa 3/2014, ja on päättänyt hyväksyä sen.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan mukaisesti budjettivaliokunta on hyväksynyt Euroopan talous- ja sosiaalikomitean esittämän hankkeen, joka koskee määrärahasiirtoa DEC 1/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 1 kohdan mukaisesti komissio esittää määrärahasiirtoesityksen DEC 36/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 3 kohdan mukaisesti budjettivaliokunta on hyväksynyt komission esittämät hankkeet, jotka koskevat määrärahasiirtoja DEC 23/2014, DEC 25/2014, DEC 27/2014, DEC 32/2014 ja DEC 33/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 3 kohdan mukaisesti budjettivaliokunta on hyväksynyt komission määrärahasiirtoesitykset DEC 24/2014, DEC 26/2014, DEC 28/2014 ja DEC 31/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 4 kohdan mukaisesti Euroopan unionin neuvosto on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle hyväksyneensä Euroopan talous- ja sosiaalikomitean määrärahasiirron DEC 1/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 4 kohdan mukaisesti Euroopan unionin neuvosto on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle hyväksyneensä Euroopan oikeusasiamiehen määrärahasiirron DEC 3/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 5 kohdan mukaisesti Euroopan unionin neuvosto on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle hyväksyneensä komission määrärahasiirrot DEC 12/2014, DEC 13/2014, DEC 14/2014, DEC 15/2014, DEC 16/2014, DEC 17/2014, DEC 23/2014, DEC 24/2014, DEC 27/2014, DEC 30/2014 ja DEC 33/2014.
Varainhoitoasetuksen 27 artiklan 5 kohdan mukaisesti Euroopan unionin neuvosto on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle hyväksyneensä komission määrärahasiirrot DEC 25/2014 ja DEC 2/2014.
Varainhoitoasetuksen 50 artiklan mukaisesti alueiden komitea on pyytänyt vuoden 2014 henkilöstötaulukkonsa muuttamista.
Varainhoitoasetuksen 50 artiklan mukaisesti komissio on ilmoittanut budjettivallan käyttäjälle oman henkilöstötaulukkonsa ja Euroopan petostentorjuntaviraston (OLAF) henkilöstötaulukon muuttamisesta.
Varainhoitoasetuksen 50 artiklan 1 kohdan mukaisesti budjettivaliokunta on käsitellyt alueiden komitean esittämää hanketta, joka koskee sen henkilöstötaulukon muuttamista, ja on päättänyt olla vastustamatta sitä
12. Kobanen tilanne ja IS-järjestön muodostama uhka (keskustelu)
Komission varapuheenjohtajan / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan julkilausuma: Kobanen tilanne ja IS-järjestön muodostama uhka (2014/2899(RSP))
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja) antoi julkilausuman komission varapuheenjohtajan / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan puolesta.
Puheenvuorot: Arnaud Danjean PPE-ryhmän puolesta, Victor Boștinaru S&D-ryhmän puolesta, Charles Tannock ECR-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kahteen kysymykseen, jotka hänelle esittivät sinistä korttia nostamalla Bill Etheridge ja James Carver, Fernando Maura Barandiarán ALDE-ryhmän puolesta, Marie-Christine Vergiat GUE/NGL-ryhmän puolesta, Barbara Lochbihler Verts/ALE-ryhmän puolesta, Fabio Massimo Castaldo EFDD-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Jean-Luc Schaffhauser, sitoutumaton Konstantinos Papadakis, Davor Ivo Stier, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Ivan Jakovčić, Elena Valenciano, Anna Elżbieta Fotyga, Pavel Telička, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla James Carver, Javier Couso Permuy, Alyn Smith, James Carver, Alyn Smith, joka esitti sinistä korttia nostamalla kysymyksen James Carverille (puhemies totesi, että kyseessä ei ollut kysymys), Georg Mayer joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Tomáš Zdechovský, Michèle Alliot-Marie, Richard Howitt, Mark Demesmaeker, Marielle de Sarnez ja Sabine Lösing.
Puhetta johti Ramón Luis VALCÁRCEL
varapuhemies
Puheenvuorot: Alexander Graf Lambsdorff joka esitti sinistä korttia nostamalla kysymyksen, johon Sabine Lösing vastasi, Bodil Ceballos, Aymeric Chauprade, Francisco José Millán Mon, Kati Piri, Bas Belder joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Amjad Bashir, Javier Nart, Josu Juaristi Abaunz, Michel Reimon, Eleftherios Synadinos, Emil Radev, Pier Antonio Panzeri, Angel Dzhambazki, Marietje Schaake, Inês Cristina Zuber, Mario Borghezio, Deirdre Clune, Neena Gill, David Campbell Bannerman, Alexander Graf Lambsdorff, Takis Hadjigeorgiou, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Eugen Freund, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Bronis Ropė, Branislav Škripek, Eleni Theocharous, Demetris Papadakis, Richard Sulík, Jeroen Lenaers, Nikos Androulakis ja Francisco Assis.
Seuraavat jäsenet käyttivät ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: David McAllister, Monika Flašíková Beňová, Notis Marias, Ivan Jakovčić ja Janusz Korwin-Mikke.
Benedetto Della Vedova käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Puhetta johti Alexander Graf LAMBSDORFF
varapuhemies
13. Hongkongin tilanne (keskustelu)
Komission varapuheenjohtajan / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan julkilausuma: Hongkongin tilanne (2014/2900(RSP))
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja) antoi julkilausuman komission varapuheenjohtajan / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan puolesta.
Puheenvuorot: Cristian Dan Preda PPE-ryhmän puolesta, Jo Leinen S&D-ryhmän puolesta, Charles Tannock ECR-ryhmän puolesta, Javier Nart ALDE-ryhmän puolesta, Teresa Rodriguez-Rubio GUE/NGL-ryhmän puolesta, Reinhard Bütikofer Verts/ALE-ryhmän puolesta, Bill Etheridge EFDD-ryhmän puolesta, sitoutumaton Jean-Luc Schaffhauser, Richard Howitt, Jana Žitňanská, Fredrick Federley, Helga Trüpel, Fabio Massimo Castaldo, Janusz Korwin-Mikke, Josef Weidenholzer, Marietje Schaake, Boris Zala, Arne Lietz, Neena Gill, Nicola Caputo ja Francisco Assis.
Seuraava jäsen käytti ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Ignazio Corrao.
Benedetto Della Vedova käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Gianluca Buonanno käytti puheenvuoron.
14. Asia Bibin kuolemanrangaistus (keskustelu)
Komission varapuheenjohtajan / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan julkilausuma: Asia Bibin kuolemanrangaistus (2014/2911(RSP))
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja) antoi julkilausuman komission varapuheenjohtajan / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan puolesta.
Puheenvuorot: Cristian Dan Preda PPE-ryhmän puolesta, Afzal Khan S&D-ryhmän puolesta, Peter van Dalen ECR-ryhmän puolesta, Javier Nart ALDE-ryhmän puolesta, Dennis de Jong GUE/NGL-ryhmän puolesta, Jean Lambert Verts/ALE-ryhmän puolesta, sitoutumaton Marcel de Graaff, Jeroen Lenaers, Ana Gomes ja Bas Belder.
Seuraavat jäsenet käyttivät ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Marijana Petir, Jussi Halla-aho, Anna Záborská, Nicola Caputo ja Ignazio Corrao.
Benedetto Della Vedova käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
15. IS-järjestön eurooppalaiset taistelijat (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: IS-järjestön eurooppalaiset taistelijat (2014/2901(RSP))
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja) ja Cecilia Malmström (komission jäsen) antoivat julkilausumat.
Puheenvuorot: Agustín Díaz de Mera García Consuegra PPE-ryhmän puolesta, Birgit Sippel S&D-ryhmän puolesta, Timothy Kirkhope ECR-ryhmän puolesta, Jozo Radoš ALDE-ryhmän puolesta, Sofia Sakorafa GUE/NGL-ryhmän puolesta, Alyn Smith Verts/ALE-ryhmän puolesta, Amjad Bashir EFDD-ryhmän puolesta, sitoutumaton Bruno Gollnisch, Monika Hohlmeier, Josef Weidenholzer, Jussi Halla-aho, Ignazio Corrao, Georgios Epitideios, Frank Engel ja Ana Gomes.
Puhetta johti David-Maria SASSOLI
varapuhemies
Puheenvuorot: Anders Primdahl Vistisen, Udo Voigt, Heinz K. Becker, Afzal Khan, Louis Aliot, Davor Ivo Stier, Tomáš Zdechovský, Jeroen Lenaers, Deirdre Clune, Emil Radev ja Arnaud Danjean, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Edouard Ferrand.
Seuraavat jäsenet käyttivät ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Tonino Picula, Marijana Petir, Michela Giuffrida, Doru-Claudian Frunzulică, Eduard Kukan ja Angel Dzhambazki.
Puheenvuorot: Cecilia Malmström ja Benedetto Della Vedova.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
16. Yhteinen poliisioperaatio ”Mos Maiorum”(keskustelu)
Neuvoston julkilausuma: Yhteinen poliisioperaatio ”Mos Maiorum” (2014/2902(RSP))
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja) antoi julkilausuman.
Puheenvuorot: Agustín Díaz de Mera García Consuegra PPE-ryhmän puolesta, Birgit Sippel S&D-ryhmän puolesta ja Timothy Kirkhope ECR-ryhmän puolesta.
Puhetta johti Ulrike LUNACEK
varapuhemies
(Jatkoa keskustelulle: istunnon pöytäkirja 23.10.2014, kohta 18)
17. Valiokuntien ja valtuuskuntien kokoonpano
Puhemies on vastaanottanut S&D, ALDE ja ECR-ryhmiltä seuraavat nimityksiä koskevat pyynnöt:
— |
DEVE-valiokunta: Maite Pagazaurtundúa Ruiz ei ole enää jäsen. |
— |
BUDG-valiokunta: Kaja Kallasin tilalle Andrus Ansip |
— |
ECON-valiokunta: Sander Loones |
— |
ITRE-valiokunta: Andrus Ansipin tilalle Kaja Kallas |
— |
AFCO-valiokunta: Francisco Sosa Wagnerin tilalle Maite Pagazaurtundúa Ruiz |
— |
ihmisoikeuksien alivaliokunta: Maite Pagazaurtundúa Ruiz ei ole enää jäsen |
— |
suhteista Sveitsiin ja Norjaan vastaava sekä EU:n ja Islannin parlamentaarisessa sekavaliokunnassa ja Euroopan talousalueen (ETA) parlamentaarisessa sekavaliokunnassa toimiva valtuuskunta: Morten Messerschmidtin tilalle Jørn Dohrmann |
— |
valtuuskunta EU:n ja Moldovan parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa: Knut Fleckenstein, Ioan Mircea Pașcu |
— |
suhteista Mercosur-maihin vastaava valtuuskunta: Francisco Sosa Wagnerin tilalle Maite Pagazaurtundúa Ruiz |
— |
suhteista Palestiinan lakia säätävään neuvostoon vastaava valtuuskunta: Maite Pagazaurtundúa Ruiz ei ole enää jäsen |
— |
valtuuskunta Välimeren unionin parlamentaarisessa edustajakokouksessa: Maite Pagazaurtundúa Ruiz ei ole enää jäsen |
— |
suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta: Louis Ide |
— |
suhteista ASEANin jäsenmaihin, Kaakkois-Aasiaan ja Korean tasavaltaan vastaava valtuuskunta: Louis Iden tilalle Sander Loones. |
Nimitykset katsotaan vahvistetuiksi, ellei vastalauseita esitetä ennen tämän pöytäkirjan hyväksymistä.
18. Yhteinen poliisioperaatio ”Mos Maiorum”(jatkoa keskustelulle)
Neuvoston julkilausuma: Yhteinen poliisioperaatio ”Mos Maiorum” (2014/2902(RSP))
(Keskustelun alku: istunnon pöytäkirja 22.10.2014, kohta 16)
Puheenvuorot: Cecilia Wikström ALDE-ryhmän puolesta, Malin Björk GUE/NGL-ryhmän puolesta, Ska Keller Verts/ALE-ryhmän puolesta, Laura Ferrara EFDD-ryhmän puolesta, sitoutumaton Mario Borghezio, Monika Hohlmeier, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Cornelia Ernst, Kashetu Kyenge, Helga Stevens, Barbara Spinelli, Bodil Ceballos, Anna Maria Corazza Bildt, joka esitti sinistä korttia nostamalla kysymyksen, johon Barbara Spinelli vastasi, Gerard Batten, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Marie-Christine Vergiat, Vicky Maeijer, Anna Maria Corazza Bildt, Elly Schlein, Anders Primdahl Vistisen, Cornelia Ernst, Karima Delli, Elissavet Vozemberg, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Barbara Spinelli, Juan Fernando López Aguilar, Kostas Chrysogonos, Roberta Metsola, Josef Weidenholzer, Pablo Echenique, Therese Comodini Cachia, Caterina Chinnici, Patrizia Toia, Miriam Dalli ja Kati Piri.
Puhetta johti Dimitrios PAPADIMOULIS
varapuhemies
Seuraavat jäsenet käyttivät ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Michela Giuffrida, Ángela Vallina, Notis Marias, Nicola Caputo, Josu Juaristi Abaunz ja Soraya Post.
Benedetto Della Vedova käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
19. Vastuuvapaus 2012: Euroopan sähköisen viestinnän sääntelyviranomaisten yhteistyöelin — Vastuuvapaus 2012: Eurooppa-neuvosto ja neuvosto (keskustelu)
Toinen mietintö vastuuvapauden myöntämisestä Euroopan sähköisen viestinnän sääntelyviranomaisten yhteistyöelimen talousarvion toteuttamisesta varainhoitovuonna 2012 [C7-0329/2013 — 2013/2241(DEC)] — Talousarvion valvontavaliokunta. Esittelijä: Petri Sarvamaa (A8-0011/2014)
Toinen mietintö vastuuvapauden myöntämisestä Euroopan unionin yleisen talousarvion toteuttamisesta varainhoitovuonna 2012, pääluokka II — Eurooppa-neuvosto ja neuvosto [COM(2013)0570 — C7-0275/2013 — 2013/2197(DEC)] — Talousarvion valvontavaliokunta. Esittelijä: Tamás Deutsch (A8-0010/2014)
Petri Sarvamaa ja Tamás Deutsch esittelivät mietinnöt.
Benedetto Della Vedova (neuvoston puheenjohtaja) käytti puheenvuoron.
Puheenvuorot: Markus Pieper PPE-ryhmän puolesta, Inés Ayala Sender S&D-ryhmän puolesta, Ryszard Czarnecki ECR-ryhmän puolesta, Michael Theurer ALDE-ryhmän puolesta, Igor Šoltes Verts/ALE-ryhmän puolesta, Marco Valli EFDD-ryhmän puolesta, Patricija Šulin, Karin Kadenbach, Anders Primdahl Vistisen, Paul Rübig ja Bogusław Liberadzki.
Seuraava jäsen käytti ”catch the eye” -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Notis Marias.
Puheenvuorot: Benedetto Della Vedova, Petri Sarvamaa ja Tamás Deutsch.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 23.10.2014, kohta 7.5 ja istunnon pöytäkirja 23.10.2014, kohta 7.6.
20. Seuraavan istunnon esityslista
Huomisen istunnon esityslista on vahvistettu (ks. "Esityslista" PE 538.918/OJJE).
21. Istunnon päättäminen
Istunto päättyi klo 22.05.
Klaus Welle
pääsihteeri
Adina-Ioana Vălean
varapuheenjohtaja
22. lokakuuta 2014
LÄSNÄOLOLISTA
Läsnäolijat:
Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albrecht, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Ansip, Arena, Arias Cañete, Arimont, Arnautu, Arnott, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boștinaru, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Bușoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Ceballos, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Crețu, Cristea, Csáky, Czarnecki, van Dalen, Dalli, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dombrovskis, Donchev, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duda, Duncan, Durand, Dzhambazki, Echenique, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Hellvig, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Ide, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jansen, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Katrougkalos, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Moretti, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Neyts-Uyttebroeck, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Pagazaurtundúa Ruiz, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Pașcu, Patriciello, Paulsen, Paunova, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Rehn, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodriguez-Rubio, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sargentini, Sarvamaa, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Stylianides, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terho, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Thyssen, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tošenovský, Toti, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Urtasun, Urutchev, Vajgl, Valcárcel, Vălean, Valenciano, Valli, Vallina, Vana, Van Brempt, Van Orden, Vaughan, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver.
Estyneet:
Bradbourn, Cesa, Crowley, Händel, Kyuchyuk, Michels, Monteiro de Aguiar, Taylor, Żółtek.
22. lokakuuta 2014
LIITE I
ÄÄNESTYSTEN TULOKSET
Käytettyjen merkkien ja lyhenteiden selitykset
+ |
hyväksytty |
- |
hylätty |
↓ |
rauennut |
per. |
peruutettu |
NHÄ (…, …, …) |
nimenhuutoäänestys (puolesta, vastaan, tyhjää) |
KÄ (…, …, …) |
koneäänestys (puolesta, vastaan, tyhjää) |
osat |
kohta kohdalta -äänestys |
eä |
erillinen äänestys |
tark. |
tarkistus |
KT |
kompromissitarkistus |
vo |
vastaava osa |
P |
tekstiä poistava tarkistus |
= |
identtiset tarkistukset |
§ |
kohta |
art. |
artikla |
kappale |
johdanto-osan kappale |
PR |
päätöslauselmaesitys |
RC |
yhteinen päätöslauselmaesitys |
SEC |
salainen äänestys |
1. Komission valitsemista koskevat päätöslauselmaesitykset (työjärjestyksen 118 artikla)
Päätöslauselmaesitykset: B8-0180/2014, B8-0181/2014, B8-0182/2014, B8-0183/2014
Kohde |
NHÄ jne. |
Äänestys |
NHÄ/KÄ ja huomautukset |
Päätöslauselmaesitys B8-0180/2014 (Verts/ALE) |
|||
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
|
- |
|
Päätöslauselmaesitys B8-0181/2014 (ECR) |
|||
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
|
- |
|
Päätöslauselmaesitys B8-0182/2014 (GUE/NGL) |
|||
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
|
- |
|
Päätöslauselmaesitys B8-0183/2014 (ALDE) |
|||
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
|
- |
|
2. Komission valitseminen (työjärjestyksen 118 artikla)
Komission valitseminen (työjärjestyksen 118 artikla)
Kohde |
NHÄ jne. |
Äänestys |
NHÄ/KÄ ja huomautukset |
Valitseminen |
NHÄ |
+ |
423, 209, 67 |
3. Lisätalousarvioesitys nro 2/2014 — Varainhoitovuoden 2013 talousarvion toteuttamisesta syntynyt ylijäämä
Mietintö: Gérard Deprez (A8-0018/2014) (määräenemmistö)
Kohde |
NHÄ jne. |
Äänestys |
NHÄ/KÄ ja huomautukset |
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
NHÄ |
+ |
521, 88, 56 |
4. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — Varainhoitovuosi 2015
(määräenemmistö)
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA III — KOMISSIO |
|||||
1146 |
01 04 77 |
ryhmä/NHÄ 1 |
+ |
513, 93, 77 |
|
6 |
02 01 04 03 |
|
|||
7 |
02 01 04 04 |
||||
988 |
02 02 77 16 |
||||
1147 |
02 02 77 17 |
||||
1148 |
02 02 77 18 |
||||
1149 |
02 02 77 19 |
||||
1152 |
02 02 77 20 |
||||
1151 |
02 02 77 21 |
||||
183 |
02 03 01 |
|
|
|
|
107 |
02 03 02 01 |
||||
198 |
02 03 03 |
||||
9 |
02 04 02 01 |
||||
1199 |
02 04 02 03 |
||||
1200 |
02 04 03 01 |
||||
1201 |
02 04 03 02 |
||||
13 |
02 04 51 |
||||
14 |
02 04 53 |
||||
1153 |
02 04 77 |
||||
1154 |
|||||
15 |
02 05 01 |
||||
16 |
02 05 02 |
||||
17 |
02 05 11 |
||||
18 |
02 06 01 |
||||
19 |
02 06 02 |
||||
474 |
04 01 04 02 |
||||
1202 |
04 03 01 03 |
||||
387 |
04 03 01 04 |
||||
1204 |
04 03 01 06 |
||||
1205 |
04 03 01 08 |
||||
1206 |
04 03 02 01 |
||||
1207 |
04 03 02 02 |
||||
1208 |
04 03 02 03 |
||||
489 |
04 03 11 |
||||
490 |
04 03 12 |
||||
1155 |
04 03 77 17 |
||||
1156 |
04 03 77 18 |
||||
1157 |
04 03 77 19 |
||||
1158 |
04 03 77 20 |
||||
20 |
05 09 03 01 |
||||
591 |
06 01 04 01 |
||||
456 |
06 01 06 01 |
||||
592 |
06 02 01 01 |
||||
593 |
06 02 01 02 |
|
|
|
|
594 |
06 02 01 03 |
||||
461 |
06 02 01 05 |
||||
449 |
06 02 02 |
||||
470 |
06 02 03 02 |
||||
805 |
06 02 04 |
||||
462 |
06 02 05 |
||||
463 |
06 02 51 |
||||
464 |
06 02 52 |
||||
454 |
06 02 77 05 |
||||
446 |
06 02 77 06 |
||||
1150 |
06 02 77 07 |
||||
465 |
06 03 03 01 |
||||
466 |
06 03 07 32 |
||||
467 |
06 03 07 33 |
||||
468 |
06 03 07 34 |
||||
25 |
06 03 51 |
||||
27 |
08 01 05 01 |
||||
28 |
08 01 05 02 |
||||
30 |
08 01 05 21 |
||||
31 |
08 01 06 01 |
||||
32 |
08 01 06 02 |
||||
33 |
08 01 06 03 |
||||
1209 |
08 02 01 01 |
||||
35 |
08 02 01 03 |
||||
1210 |
08 02 02 01 |
||||
1211 |
08 02 02 02 |
||||
1212 |
08 02 02 03 |
korvattu tarkistuksella 1244 |
|||
368 |
08 02 03 |
|
|||
1214 |
08 02 03 02 |
||||
1195 |
08 02 03 03 |
||||
1215 |
08 02 03 04 |
||||
1216 |
08 02 03 05 |
|
|
|
|
1217 |
08 02 03 06 |
||||
45 |
08 02 05 |
||||
46 |
08 02 06 |
||||
47 |
08 02 07 31 |
||||
48 |
08 02 07 32 |
||||
49 |
08 02 07 33 |
||||
50 |
08 02 07 34 |
||||
51 |
08 02 07 35 |
||||
52 |
08 02 07 36 |
||||
53 |
08 02 07 37 |
||||
54 |
08 02 07 38 |
||||
1218 |
08 02 51 |
||||
1159 |
08 02 77 03 |
||||
1160 |
08 02 77 04 |
||||
58 |
08 04 01 01 |
||||
61 |
09 02 03 |
||||
62 |
09 03 01 |
||||
1219 |
09 03 02 |
||||
1220 |
09 03 03 |
||||
65 |
09 03 51 01 |
||||
66 |
09 04 01 01 |
||||
67 |
09 04 01 02 |
||||
1221 |
09 04 02 01 |
||||
69 |
09 04 03 01 |
||||
1222 |
09 04 03 02 |
||||
71 |
09 04 03 03 |
||||
72 |
09 04 07 31 |
||||
73 |
09 04 07 32 |
||||
74 |
09 04 51 |
||||
75 |
09 04 53 01 |
||||
714 |
09 04 77 01 |
||||
76 |
10 01 05 02 |
||||
77 |
10 01 05 03 |
||||
78 |
10 02 01 |
|
|
|
|
79 |
10 02 51 |
||||
80 |
10 05 01 |
||||
715 |
12 02 77 03 |
||||
1161 |
12 02 77 05 |
||||
1162 |
12 02 77 06 |
||||
1005 |
12 03 01 |
||||
351 |
12 03 02 |
||||
350 |
12 03 03 |
||||
352 |
12 03 04 |
||||
187 |
14 02 01 |
||||
353 |
14 03 01 |
||||
1223 |
15 02 01 01 |
||||
1224 |
15 02 01 02 |
||||
295 |
15 02 03 |
||||
1225 |
|||||
1163 |
15 02 77 09 |
||||
82 |
15 03 05 |
||||
83 |
15 03 51 |
||||
1095 |
24 02 01 |
||||
354 |
29 02 01 |
||||
87 |
32 01 04 01 |
||||
1227 |
32 02 01 01 |
||||
1228 |
32 02 01 02 |
||||
1229 |
32 02 01 03 |
||||
1230 |
32 02 01 04 |
||||
92 |
32 02 10 |
||||
93 |
32 02 51 |
||||
94 |
32 02 52 |
||||
1164 |
32 02 77 07 |
||||
1165 |
32 02 77 08 |
||||
95 |
32 03 01 |
||||
1196 |
32 04 03 01 |
||||
96 |
32 04 51 |
||||
97 |
32 04 53 |
||||
1197 |
02 02 01 |
eä |
+ |
|
|
754 |
↓ |
||||
1198 |
02 02 02 |
eä |
+ |
||
755 |
↓ |
||||
527 |
01 02 01 |
eä |
– |
||
759 |
04 03 01 01 |
eä |
– |
||
1203 |
04 03 01 05 |
eä |
+ |
||
519 |
↓ |
||||
472 |
06 02 01 01 |
eä/KÄ |
– |
166, 508, 9 |
|
654 |
↓ |
|
|||
661 |
08 02 02 03 |
eä |
+ |
korvattu tarkistuksella 1244 |
|
1213 |
08 02 03 01 |
eä |
+ |
|
|
815 |
↓ |
||||
44 |
08 02 04 |
eä |
+ |
||
859 |
NHÄ |
↓ |
|
||
56 |
08 03 01 01 |
eä/KÄ |
+ |
452, 217, 18 |
|
665 |
↓ |
|
|||
57 |
08 03 01 02 |
eä |
+ |
||
670 |
↓ |
||||
59 |
08 04 01 02 |
eä |
+ |
||
668 |
↓ |
||||
669 |
10 03 01 |
eä |
– |
||
1226 |
15 03 01 01 |
eä |
+ |
||
822 |
NHÄ |
↓ |
|||
1097 |
04 02 17 |
ryhmä/NHÄ 2 |
+ |
500, 131, 60 |
|
697 |
04 02 19 |
|
|||
422 |
04 02 61 |
||||
423 |
04 02 62 |
||||
425 |
06 02 01 04 |
||||
1098 |
13 03 16 |
||||
1099 |
13 03 18 |
||||
898 |
13 03 19 |
||||
427 |
13 03 62 |
||||
428 |
13 03 63 |
||||
429 |
13 03 64 01 |
|
|
|
|
430 |
13 03 65 01 |
||||
431 |
13 03 66 |
||||
1166 |
13 03 77 12 |
||||
1167 |
13 03 77 13 |
korvattu tarkistuksella 1246 |
|||
1100 |
13 04 02 |
|
|||
444 |
13 04 61 01 |
||||
757 |
04 01 04 01 |
eä |
– |
|
|
849 |
04 02 60 |
NHÄ |
– |
59, 623, 9 |
|
495 |
04 02 64 |
eä |
+ |
|
|
758 |
NHÄ/osat |
1 |
↓ |
|
|
2 |
– |
268, 369, 52 |
|||
1234 |
04 06 01 |
eä |
+ |
|
|
763 |
NHÄ/osat |
1 |
↓ |
|
|
2 |
|||||
473 |
06 02 01 04 |
eä |
– |
|
|
655 |
|||||
426 |
13 03 61 |
eä |
+ |
||
839 |
↓ |
||||
443 |
13 04 60 |
eä |
+ |
||
827 |
↓ |
||||
237 |
05 01 04 01 |
ryhmä/NHÄ 3 |
+ |
506, 126, 62 |
|
238 |
05 01 04 04 |
|
|||
239 |
05 02 06 05 |
||||
240 |
05 02 07 03 |
||||
241 |
05 02 08 03 |
||||
242 |
05 02 08 11 |
||||
1101 |
05 02 08 12 |
||||
243 |
05 02 09 08 |
||||
1102 |
05 02 10 01 |
||||
245 |
05 02 10 02 |
||||
246 |
05 02 11 03 |
||||
247 |
05 02 15 06 |
||||
248 |
05 04 60 01 |
||||
249 |
05 04 60 02 |
|
|
|
|
250 |
05 07 01 06 |
||||
251 |
05 07 02 |
||||
252 |
05 08 01 |
||||
253 |
05 08 02 |
||||
254 |
05 08 03 |
||||
255 |
05 08 06 |
||||
256 |
05 08 09 |
||||
200 |
07 01 04 01 |
||||
201 |
07 01 06 01 |
||||
204 |
07 02 03 |
||||
206 |
07 02 05 01 |
||||
1168 |
07 02 77 28 |
||||
1169 |
07 02 77 29 |
||||
499 |
11 01 06 01 |
||||
505 |
11 03 01 |
||||
506 |
11 03 02 |
||||
1104 |
11 06 60 |
||||
508 |
11 06 61 |
||||
510 |
11 06 62 02 |
||||
511 |
11 06 62 03 |
||||
512 |
11 06 62 04 |
||||
513 |
11 06 62 05 |
||||
514 |
11 06 63 01 |
||||
500 |
11 06 64 |
||||
1170 |
11 06 77 08 |
||||
1171 |
11 06 77 09 |
||||
192 |
17 02 77 03 |
||||
226 |
34 01 04 01 |
||||
227 |
34 02 01 |
||||
228 |
34 02 02 |
||||
229 |
34 02 03 |
||||
621 |
05 02 03 |
eä |
– |
||
257 |
05 02 05 99 |
eä |
– |
||
1103 |
05 02 12 08 |
eä |
+ |
|
|
792 |
NHÄ |
↓ |
|||
622 |
05 02 13 01 |
eä |
– |
|
|
623 |
05 02 15 05 |
eä |
– |
||
232 |
05 03 01 01 |
NHÄ |
– |
323, 309, 58 |
|
231 |
05 03 02 99 |
NHÄ |
– |
268, 386, 31 |
|
625 |
05 04 05 01 |
eä |
– |
|
|
203 |
07 02 01 |
eä |
+ |
||
785 |
↓ |
||||
202 |
07 02 02 |
eä |
+ |
||
786 |
↓ |
||||
767 |
11 06 59 |
eä |
– |
||
509 |
11 06 62 01 |
eä |
+ |
||
768 |
↓ |
||||
1172 |
09 02 77 04 |
ryhmä/NHÄ 4 |
+ |
494, 139, 60 |
|
1173 |
09 02 77 05 |
|
|||
280 |
15 01 04 02 |
||||
283 |
15 04 01 |
||||
1105 |
15 04 02 |
||||
722 |
15 04 77 07 |
||||
1175 |
15 04 77 08 |
||||
1176 |
15 04 77 09 |
||||
1177 |
15 04 77 10 |
||||
285 |
16 01 04 02 |
||||
1107 |
16 02 01 |
||||
1108 |
16 02 03 |
||||
1178 |
16 02 77 06 |
||||
1109 |
16 03 01 01 |
||||
286 |
16 03 01 04 |
||||
287 |
16 03 02 03 |
||||
262 |
16 03 77 05 |
||||
189 |
17 01 04 01 |
||||
214 |
17 01 04 03 |
||||
190 |
17 02 01 |
||||
193 |
17 02 77 03 |
|
|
|
|
216 |
17 03 01 |
||||
217 |
17 03 12 02 |
||||
1180 |
17 03 77 16 |
||||
1181 |
17 03 77 17 |
||||
1182 |
17 03 77 18 |
||||
1183 |
17 03 77 19 |
||||
218 |
17 04 01 |
||||
219 |
17 04 02 |
||||
220 |
17 04 03 |
||||
221 |
17 04 04 |
||||
1231 |
18 02 01 01 |
||||
396 |
18 02 03 |
||||
397 |
18 02 05 |
||||
398 |
18 02 06 |
||||
399 |
18 02 07 |
||||
400 |
18 02 08 |
||||
401 |
18 02 09 |
||||
413 |
18 03 02 |
||||
1185 |
18 03 77 09 |
||||
1092 |
23 03 01 01 |
||||
1184 |
23 03 77 03 |
||||
403 |
33 01 04 01 |
||||
404 |
33 01 04 02 |
||||
381 |
33 02 01 |
||||
391 |
33 02 02 |
||||
1077 |
33 02 07 |
||||
1187 |
33 02 77 09 |
||||
1186 |
33 02 77 10 |
||||
407 |
33 03 01 |
||||
421 |
33 03 02 |
||||
408 |
33 03 04 |
||||
1106 |
15 04 03 |
eä |
+ |
||
852 |
↓ |
||||
546 |
16 03 02 05 |
eä |
– |
|
|
370 |
18 02 01 02 |
eä |
– |
||
998 |
+ |
||||
1110 |
18 03 01 01 |
eä |
– |
||
996 |
+ |
||||
1111 |
18 03 01 02 |
eä/KÄ |
– |
||
997 |
+ |
400, 225, 65 |
|||
734 |
33 02 77 09 |
eä |
– |
|
|
736 |
|||||
1070 |
01 03 02 |
ryhmä/NHÄ 5 |
+ |
503, 137, 54 |
|
121 |
04 05 51 |
|
|||
122 |
05 01 04 03 |
||||
123 |
05 05 02 |
||||
124 |
05 05 03 02 |
||||
125 |
05 05 04 02 |
||||
1071 |
05 06 01 |
||||
205 |
07 02 04 |
||||
126 |
13 05 01 01 |
||||
127 |
13 05 01 02 |
||||
128 |
13 05 02 |
||||
129 |
13 05 03 02 |
||||
170 |
13 05 60 01 |
||||
131 |
19 01 04 03 |
||||
1112 |
19 02 01 |
||||
1113 |
19 02 02 |
||||
133 |
19 02 51 |
||||
176 |
19 03 01 06 |
||||
1114 |
19 04 01 |
||||
134 |
19 04 51 |
||||
135 |
19 05 01 |
||||
136 |
19 05 20 |
||||
137 |
19 05 51 |
||||
138 |
19 06 01 |
||||
1072 |
20 02 03 |
||||
140 |
21 01 04 04 |
|
|
|
|
84 |
21 01 04 05 |
||||
1116 |
21 02 01 |
||||
1117 |
21 02 02 |
||||
1118 |
21 02 03 |
||||
1119 |
21 02 04 |
||||
304 |
21 02 05 |
||||
1120 |
21 02 06 |
||||
1121 |
21 02 07 01 |
||||
1122 |
21 02 07 02 |
||||
1123 |
21 02 07 03 |
||||
1124 |
21 02 07 04 |
||||
1125 |
21 02 07 05 |
||||
377 |
21 02 08 |
||||
1126 |
21 02 08 01 |
||||
1127 |
21 02 08 02 |
||||
1128 |
21 02 09 |
||||
313 |
21 02 20 |
||||
314 |
21 02 40 |
||||
315 |
21 02 51 01 |
||||
346 |
21 02 51 02 |
||||
316 |
21 02 51 03 |
||||
317 |
21 02 51 04 |
||||
318 |
21 02 51 05 |
||||
319 |
21 02 51 06 |
||||
320 |
21 02 51 07 |
||||
321 |
21 02 51 08 |
||||
1188 |
21 02 77 16 |
||||
298 |
21 02 77 18 |
||||
1189 |
21 02 77 19 |
||||
338 |
21 02 77 20 |
||||
1190 |
21 02 77 22 |
||||
1191 |
21 02 77 23 |
||||
1194 |
21 03 01 01 |
||||
1129 |
21 03 01 02 |
|
|
|
|
1130 |
21 03 01 03 |
||||
1131 |
21 03 02 01 |
||||
1132 |
21 03 02 02 |
||||
1133 |
21 03 02 03 |
||||
1134 |
21 03 03 01 |
||||
1135 |
21 03 03 03 |
||||
1136 |
21 04 01 |
||||
142 |
21 04 51 |
||||
1137 |
21 05 01 |
||||
143 |
21 05 51 |
||||
1073 |
21 06 01 |
||||
1074 |
21 06 51 |
||||
322 |
21 08 01 |
||||
1138 |
21 08 02 |
||||
1075 |
21 09 51 01 |
||||
1076 |
21 09 51 02 |
||||
288 |
22 01 06 01 |
||||
149 |
22 02 04 01 |
||||
150 |
22 02 04 02 |
||||
151 |
22 02 04 03 |
||||
152 |
22 02 51 |
||||
1235 |
22 03 01 |
korvattu tarkistuksella 1245 |
|||
222 |
23 01 04 01 |
|
|||
326 |
23 01 06 01 |
||||
1143 |
23 02 01 |
||||
1144 |
23 02 02 |
||||
327 |
23 03 01 02 |
||||
328 |
23 03 02 02 |
||||
329 |
23 04 01 |
||||
157 |
19 03 01 07 |
eä/KÄ |
+ |
574, 105, 8 |
|
547 |
↓ |
|
|||
1115 |
20 02 01 |
eä |
+ |
|
|
306 |
21 02 07 01 |
eä |
– |
||
906 |
21 03 01 04 |
eä |
+ |
||
832 |
NHÄ |
↓ |
|||
340 |
21 07 01 |
eä |
+ |
||
540 |
↓ |
||||
1139 |
22 02 01 01 |
eä |
+ |
||
536 |
↓ |
||||
1140 |
22 02 01 02 |
eä |
+ |
||
537 |
↓ |
||||
1141 |
22 02 03 01 |
eä |
+ |
485, 180, 21 |
|
538 |
↓ |
|
|||
1142 |
22 02 03 02 |
eä |
+ |
||
539 |
↓ |
||||
1240 |
24 01 07 |
ryhmä/NHÄ 6 |
+ |
481, 155, 54 |
|
1091 |
26 01 09 |
|
|||
1192 |
26 03 77 02 |
||||
1193 |
26 03 77 03 |
||||
1179 |
26 03 77 04 |
||||
1174 |
26 03 77 05 |
||||
1084 |
XX 01 01 01 01 |
||||
1085 |
XX 01 01 02 01 |
||||
1096 |
XX 01 02 11 |
||||
1237 |
XX 01 02 12 |
||||
1086 |
A2 01 01 |
||||
1087 |
A4 01 01 |
||||
1088 |
A5 01 01 |
||||
1089 |
A6 01 01 |
||||
1090 |
A7 01 01 |
||||
1093 |
S 03 01 02 01 |
||||
1080 |
S 03 01 04 01 |
||||
471 |
S 03 01 06 01 |
||||
515 |
S 03 01 11 01 |
||||
347 |
S 03 01 12 01 |
||||
348 |
S 03 01 12 02 |
|
|
|
|
349 |
S 03 01 12 03 |
||||
1079 |
S 03 01 15 01 |
||||
1078 |
S 03 01 15 02 |
||||
1094 |
S 03 01 17 03 |
||||
409 |
S 03 01 18 01 |
||||
410 |
S 03 01 18 02 |
||||
1083 |
S 03 01 18 04 |
||||
420 |
S 03 01 18 06 |
||||
1081 |
S 03 01 31 01 |
||||
1082 |
S 03 01 33 01 |
||||
548 |
26 01 70 01 |
eä |
– |
||
551 |
30 01 15 01 |
eä |
– |
||
550 |
30 01 15 03 |
eä |
– |
||
855 |
31 01 01 |
eä |
– |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA I — EUROOPAN PARLAMENTTI |
|||||
1028 |
1 2 0 4 |
ryhmä 7 |
+ |
|
|
1034 |
1 4 0 4 |
||||
1239 |
1 6 5 5 |
||||
1027 |
2 0 0 0 |
||||
1026 |
2 1 0 4 |
||||
1033 |
3 2 0 |
||||
1031 |
3 2 3 |
||||
1032 |
S 1 |
||||
553 |
1 0 0 0 |
NHÄ |
– |
178, 473, 31 |
|
554 |
1 0 0 4 |
NHÄ |
– |
176, 441, 67 |
|
555 |
1 0 0 6 |
NHÄ |
– |
192, 464, 33 |
|
556 |
1 0 2 |
NHÄ |
– |
184, 458, 36 |
|
557 |
1 0 3 0 |
NHÄ |
– |
174, 477, 36 |
|
558 |
1 2 0 0 |
eä |
– |
|
|
559 |
1 4 0 0 |
eä |
– |
||
560 |
1 4 0 2 |
eä |
– |
||
838 |
|||||
561 |
1 4 2 |
eä |
– |
||
677 |
10 1 |
eä |
– |
||
562 |
2 0 0 7 |
eä |
– |
||
676 |
2 1 0 5 |
NHÄ |
– |
91, 559, 48 |
|
1029 |
2 1 6 |
eä |
+ |
|
|
675 |
↓ |
||||
1030 |
3 0 0 |
eä |
+ |
||
563 |
↓ |
||||
565 |
4 0 2 |
eä |
– |
||
566 |
4 0 3 |
eä |
– |
||
567 |
4 2 2 |
eä |
– |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA II — EUROOPPA-NEUVOSTO JA NEUVOSTO |
|||||
568 |
2 0 1 0 |
eä |
– |
|
|
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA IV — EUROOPAN UNIONIN TUOMIOISTUIN |
|||||
1035 |
1 2 |
ryhmä 8 |
+ |
|
|
1036 |
1 2 0 4 |
||||
1038 |
1 4 0 6 |
||||
1037 |
10 0 |
||||
569 |
2 0 2 2 |
eä |
– |
|
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA V — TILINTARKASTUSTUOMIOISTUIN |
|||||
1232 |
1 2 |
ryhmä 9 |
+ |
|
|
1039 |
1 4 0 0 |
||||
1040 |
1 4 0 4 |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA VI — EUROOPAN TALOUS- JA SOSIAALIKOMITEA |
|||||
1241 |
1 4 2 0 |
ryhmä 10 |
+ |
|
|
1233 |
1 0 0 4 |
eä |
+ |
||
571 |
↓ |
||||
1238 |
1 2 |
eä |
+ |
||
572 |
1 2 0 0 |
eä |
↓ |
||
573 |
2 5 4 8 |
eä |
– |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA VII — ALUEIDEN KOMITEA |
|||||
1236 |
1 4 2 0 |
ryhmä 11 |
+ |
|
|
1041 |
2 6 4 |
||||
1242 |
1 0 0 4 |
eä |
+ |
||
574 |
↓ |
||||
1243 |
1 2 0 0 |
eä |
+ |
||
575 |
↓ |
||||
576 |
1 4 0 2 |
eä |
– |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA VIII – EUROOPAN OIKEUSASIAMIES |
|||||
1042 |
1 0 4 |
ryhmä 12 |
+ |
|
|
1043 |
1 2 0 0 |
||||
1045 |
1 4 0 0 |
||||
1046 |
1 4 0 4 |
||||
1047 |
2 1 0 0 |
||||
1048 |
2 1 2 |
||||
1049 |
2 1 6 |
||||
1050 |
2 3 0 0 |
||||
1051 |
2 3 0 1 |
||||
1044 |
2 3 2 |
||||
1052 |
3 0 0 |
||||
1053 |
3 0 3 |
||||
1054 |
3 0 4 |
||||
1055 |
3 2 1 0 |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA IX — EUROOPAN TIETOSUOJAVALTUUTETTU |
|||||
1056 |
1 0 1 0 |
ryhmä 13 |
+ |
|
|
1057 |
1 0 1 1 |
||||
1058 |
1 1 1 0 |
||||
1059 |
1 1 2 0 |
||||
1060 |
1 1 2 2 |
||||
1061 |
2 0 1 0 |
||||
1062 |
2 0 1 2 |
||||
1063 |
2 0 1 3 |
||||
1064 |
2 0 1 4 |
||||
1065 |
3 0 3 0 |
||||
1066 |
3 0 3 1 |
||||
1067 |
3 0 3 2 |
||||
1068 |
3 0 3 4 |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA X — EUROOPAN ULKOSUHDEHALLINTO |
|||||
112 |
1 1 0 0 |
ryhmä 14 |
+ |
|
|
113 |
1 2 0 5 |
||||
114 |
2 0 1 0 |
||||
115 |
2 1 0 1 |
||||
116 |
2 1 0 2 |
||||
117 |
2 1 0 3 |
||||
118 |
2 2 1 3 |
||||
119 |
3 0 0 0 |
||||
1069 |
3 0 0 1 |
Tark.nro |
Budjettikohta |
yhtenä ryhmänä, NHÄ, KÄ, eä, osat |
Äänestys |
NHÄ/KÄ — huomautukset |
|
PÄÄLUOKKA III — KOMISSIO |
|||||
1145 |
04 04 01 |
ryhmä 15 |
+ |
|
|
893 |
40 02 42 |
Tarkistus |
korvattuna (tai selvitysosa) |
1212 |
1244 |
661 |
1244 |
1167 |
1246 |
1235 |
1245 |
Nimenhuutoäänestyksiä koskevat pyynnöt
S&D: ryhmät 1–6
Verts/ALE: tark. 231, 232, 676
GUE/NGL: tark. 232, 553, 554, 555, 556, 557, 792, 822, 832, 849, 859
Erillisiä äänestyksiä koskevat pyynnöt
Verts/ALE: tarkistus 1115
Kohta kohdalta -äänestyksiä koskevat pyynnöt
GUE/NGL:
tarkistus 758
1. osa |
: määrät |
2. osa |
: selvitysosat |
tarkistus 763
1. osa |
: määrät |
2. osa |
: selvitysosat |
Työjärjestyksen 88 artiklan 4 kohdan 2 alakohdan mukaiset pyynnöt:
Liikenne- ja matkailuvaliokunta: tark. 472, 473
Paolo De Castro, Roberto Gualtieri, Albert Dess, Antonio Tajani ja muut: tark. 232
Bart Staes, Stefan Eck, Marco Affronte, Ivan Jakovčić ja muut: tark. 232
Jan Philipp Albrecht, Bas Eickhout ja muut: tark. 231, 232, 306, 621, 622, 623, 624, 625, 627, 654, 655, 661, 665, 668, 669, 670, 675, 676, 677
Eider Gardiazabal Rubial ja muut: tark. 996, 997, 999
Marco Zanni, Marco Valli ja muut: tark. 519, 527, 536, 537, 538, 539, 540, 546, 547, 548, 550, 551, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 565, 566, 567, 568, 569, 571, 572, 573, 574, 575, 576
João Ferreira ja muut: tark. 734, 736, 754, 755, 757, 758, 759, 763, 767, 768, 785, 786, 792, 815, 822, 827, 832, 838, 839, 849, 852, 855, 859
Muuta
Peruutetut tarkistukset: 624, 627 (Verts/ALE)
5. Euroopan unionin yleinen talousarvio varainhoitovuodeksi 2015 — Kaikki pääluokat
Mietintö: Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier (A8-0014/2014)
Kohde |
Tark. nro |
Laatija |
NHÄ jne. |
Äänestys |
NHÄ/KÄ ja huomautukset |
ennen § 1 |
60 |
GUE/NGL |
|
- |
|
61 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
43, 624, 23 |
|
§ 1 jälkeen |
35 |
GUE/NGL |
|
- |
|
36 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
§ 3 |
37 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 4 |
31 |
ECR |
NHÄ |
- |
125, 538, 30 |
§ 4 jälkeen |
32 |
ECR |
NHÄ |
- |
124, 540, 24 |
62 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
§ 5 jälkeen |
33 |
ECR |
NHÄ |
- |
116, 489, 87 |
§ 6 |
19P |
EFDD |
|
- |
|
§ 6 jälkeen |
41 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
280, 328, 88 |
§ 8 jälkeen |
38 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 10 jälkeen |
39 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
311, 321, 61 |
§ 11 jälkeen |
63 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
104, 541, 47 |
§ 27 |
1 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ 27 jälkeen |
40 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
130, 517, 41 |
§ 28 |
2 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ 29 jälkeen |
3 |
Verts/ALE |
|
- |
|
4 |
Verts/ALE |
NHÄ |
- |
111, 525, 53 |
|
5 |
Verts/ALE |
NHÄ |
- |
133, 526, 18 |
|
§ 38 |
42 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 38 jälkeen |
43 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
133, 550, 9 |
§ 39 |
44 |
GUE/NGL |
KÄ |
+ |
503, 145, 48 |
§ 39 jälkeen |
64 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
139, 521, 30 |
§ 40 |
45 |
GUE/NGL |
|
+ |
|
§ 43 jälkeen |
6 |
Verts/ALE |
|
- |
|
46 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
173, 473, 47 |
|
§ 44 jälkeen |
47 |
GUE/NGL |
|
- |
|
48 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
210, 431, 51 |
|
49 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
§ 45 |
7 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ 45 jälkeen |
8 |
Verts/ALE |
|
- |
|
9 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
10 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
11 |
Verts/ALE |
NHÄ |
- |
139, 492, 62 |
|
12 |
Verts/ALE |
NHÄ |
+ |
341, 294, 45 |
|
§ 46 jälkeen |
34 |
40 jäsentä |
KÄ |
- |
176, 501, 13 |
§ 56 jälkeen |
50 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
93, 532, 50 |
§ 57 |
51 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
83, 582, 18 |
§ 61 jälkeen |
13 |
Verts/ALE |
NHÄ |
- |
179, 474, 36 |
§ 63 |
20 |
EFDD |
|
- |
|
§ 65 |
21P |
EFDD |
|
- |
|
§ 66 |
22P |
EFDD |
|
- |
|
§ 68 |
23 |
EFDD |
|
- |
|
§ 69 |
24P |
EFDD |
|
- |
|
§ 70 |
25 |
EFDD |
|
- |
|
§ 71 |
26P |
EFDD |
|
- |
|
§ 75 jälkeen |
65 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
53, 630, 15 |
66 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
§ 81 |
27P |
EFDD |
|
- |
|
§ 85 |
28 |
EFDD |
|
- |
|
§ 85 jälkeen |
14 |
Verts/ALE |
|
- |
|
53 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
332, 341, 21 |
|
58 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
194, 437, 56 |
|
§ 86 |
§ |
alkuper. teksti |
NHÄ |
+ |
511, 124, 54 |
§ 86 jälkeen |
15 |
Verts/ALE |
|
- |
|
54 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
55 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
139, 521, 26 |
|
§ 90 jälkeen |
56 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 91 |
29 |
EFDD |
|
- |
|
§ 91 jälkeen |
16 |
Verts/ALE |
|
- |
|
17 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
57 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
222, 429, 39 |
|
§ 93 jälkeen |
59 |
GUE/NGL |
NHÄ |
- |
197, 483, 10 |
§ 107 |
18P |
Verts/ALE |
|
- |
|
30 |
EFDD |
|
- |
|
|
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
NHÄ |
+ |
464, 186, 46 |
Nimenhuutoäänestyksiä koskevat pyynnöt
Verts/ALE: tark. 4, 5, 11, 12 ja 13
ECR: tark. 31, 32, 33 ja § 86
GUE/NGL: tark. 13, 35–66 (tarkistuksia 35, 36, 37, 38, 42, 44, 45, 47, 49, 54, 56, 60, 62 ja 66 koskevat pyynnöt peruutettiin)
Muuta
Tarkistuksen 34 esittivät Paolo De Castro, Roberto Gualtieri, Antonio Tajani ja muut.
Työjärjestyksen 170 artiklan 3 kohdan mukaisesti puhemies päätti, että tarkistusta 52 ei oteta käsiteltäväksi.
6. EU:n ja Korean tasavallan väliseen vapaakauppasopimukseen liitettävä pöytäkirja Kroatian Euroopan unioniin liittymisen huomioon ottamiseksi ***
Suositus: Jan Zahradil (A8-0012/2014)
Kohde |
NHÄ jne. |
Äänestys |
NHÄ/KÄ ja huomautukset |
äänestys: hyväksyntä |
NHÄ |
+ |
524, 53, 106 |
7. Talouspolitiikan eurooppalainen ohjausjakso: vuoden 2014 painopisteiden täytäntöönpano
Mietintö: Philippe De Backer (A8-0019/2014)
Kohde |
Tark. nro |
Laatija |
NHÄ jne. |
Äänestys |
NHÄ/KÄ ja huomautukset |
§ 8 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/NHÄ |
+ |
435, 252, 4 |
|||
§ 23 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
§ 32 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 36 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1/KÄ |
+ |
487, 153, 47 |
|||
2 |
- |
|
|||
§ 58 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/KÄ |
- |
318, 367, 4 |
|||
§ 60 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
§ 73 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/KÄ |
+ |
381, 271, 36 |
|||
§ 76 |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/KÄ |
- |
256, 391, 45 |
|||
T kappale |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/KÄ |
- |
324, 342, 27 |
|||
U kappale |
§ |
alkuper. teksti |
osat |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
äänestys: päätöslauselma (teksti kokonaisuudessaan) |
NHÄ |
+ |
426, 240, 10 |
Kohta kohdalta -äänestyksiä koskevat pyynnöt
Verts/ALE:
§ 8
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanoja "korostaa siksi, että on … ja työpaikkojen lisäämiseksi;" |
2. osa |
: nämä sanat |
§ 32
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanoja "erityisesti kun niitä käytetään sivustatuen antamiseen rakenneuudistuksille;" |
2. osa |
: nämä sanat |
§ 36
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanaa "rakenne" |
2. osa |
: tämä sana |
S&D:
§ 23
1. osa |
: "painottaa, että koheesiopolitiikka … ja sosiaaliseen osallisuuteen;" |
2. osa |
: "korostaa, että kaikki … terveitä talouden ohjausmenettelyjä;" |
PPE:
Johdanto-osan T kappale
1. osa |
: "ottaa huomioon, että kriisin … laajamittaisia palkkojen leikkauksia," |
2. osa |
: "joten eurooppalainen sosiaalinen malli on todella vaarassa;" |
Johdanto-osan U kappale
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanoja "komission myöntäneen, että … sosiaalisiin asioihin kuten" |
2. osa |
: nämä sanat |
§ 58
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanaa "sisäisen" |
2. osa |
: tämä sana |
§ 60
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanoja "yhdeksi keskeiseksi painopisteeksi" |
2. osa |
: nämä sanat |
§ 73
1. osa |
: teksti kokonaisuudessaan ilman sanoja "muistuttaa, että monien … kotimainen kysyntä lamaantunut;" |
2. osa |
: nämä sanat |
§ 76
1. osa |
: "suhtautuu myönteisesti komission … liittyviä myönteisiä vaikutuksia;" |
2. osa |
: "kehottaa komissiota asettamaan … tulevassa vuotuisessa kasvuselvityksessä;" |
22. lokakuuta 2014
LIITE II
NIMENHUUTOÄÄNESTYSTEN TULOKSET
1. Komission valitseminen
Puolesta 423
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Toom, Torvalds, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Demesmaeker, Gericke, Girling, Ide, Karim, Kirkhope, Loones, McIntyre, Nicholson, Stevens, Swinburne
EFDD : : Mazuronis
NI : : Grigule
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Caputo, Chinnici, Christensen, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Manscour, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Maria João, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schulz, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker
Verts/ALE : : Hudghton, Smith
Vastaan 209
ECR : : Deva, Dohrmann, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jurek, Karlsson, Kölmel, Lucke, Marias, McClarkin, Messerschmidt, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Terho, Trebesius, Vistisen, Zahradil, von Storch
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Dati, Winkler Hermann
S&D : : Balas, Childers, Cofferati, Hedh, Köster, Mamikins, Martin Edouard, Maurel, Noichl, Post, Rodrigues Liliana, Thomas
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Ždanoka
Tyhjää 67
ALDE : : Becerra Basterrechea, Lambsdorff, Meissner, Pagazaurtundúa Ruiz, Theurer, Tremosa i Balcells
ECR : : Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Kamall, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Ożóg, Piecha, Poręba, Sulík, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Ujazdowski, Van Orden, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, van Dalen, Škripek, Žitňanská
GUE/NGL : : Omarjee
NI : : Dodds Diane
S&D : : Aguilera García, Ayala Sender, Blanco López, Cabezón Ruiz, Costa, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, Kammerevert, López, López Aguilar, Martin David, Mavrides, Pirinski, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Valenciano Martínez-Orozco, Łybacka
Verts/ALE : : Tarand, Šoltes
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Deirdre Clune, Philippe Juvin, Viviane Reding
Vastaan : Javier Couso Permuy
2. A8-0018/2014 — Gérard Deprez — päätöslauselma
Puolesta 521
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piecha, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Echenique, Eck, González Peñas, Hadjigeorgiou, Iglesias, Konečná, Lösing, Matias, Maštálka, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vergiat, Zimmer
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Grigule, Kovács, Morvai, Salvini
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 88
ALDE : : Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Lewer, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, Mineur, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Corazza Bildt, Hökmark
Tyhjää 56
ECR : : Demesmaeker, Ide
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, Hazekamp, Katrougkalos, Le Hyaric, López Bermejo, Maltese, Mélenchon, Ní Riada, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Vallina, Viegas, Zuber
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Christensen, Kofod, Post
Verts/ALE : : Meszerics
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Ole Christensen, Eugen Freund, Jeppe Kofod, Angelika Mlinar
Vastaan : Lars Adaktusson
3. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 1
Puolesta 513
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Ashworth, Campbell Bannerman, Czarnecki, Deva, Duda, Ford, Foster, Fotyga, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Karim, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, McClarkin, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Tošenovský, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Chrysogonos, Glezos, Konečná, Maštálka, Ransdorf, Sylikiotis
NI : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Grigule, Salvini
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lope Fontagné, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plura, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 93
ECR : : Barekov, Belder, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fox, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jurek, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Lucke, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Sulík, Tannock, Terho, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Jansen, Korwin-Mikke, Maeijer, Marusik, Papadakis Konstantinos, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Vilimsky, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Lins, Pabriks, Patriciello, Paunova, Plenković, Pogliese, Štětina
S&D : : Post
Tyhjää 77
ALDE : : Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Demesmaeker, Ide, Lewer, Loones, Marias, Stevens, Swinburne
EFDD : : Borrelli
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Kovács, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Philippot, Troszczynski
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Ashley Fox, Elisabetta Gardini, Daniel Hannan, Syed Kamall, Eva Paunova, Andrej Plenković, Kay Swinburne, Charles Tannock
Tyhjää : Soraya Post
4. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 2
Puolesta 500
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Duncan, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Swinburne, Tomaševski, Tošenovský, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Forenza, Maltese, Scholz, Spinelli
NI : : Dodds Diane, Grigule
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 131
ALDE : : Guoga, Radoš
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Pretzell, Starbatty, Sulík, Tannock, Terho, Trebesius, Vistisen, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Cicu, Corazza Bildt, Hökmark, Jiménez-Becerril Barrio, del Castillo Vera
S&D : : Bresso, Denanot, Grammatikakis
Tyhjää 60
ALDE : : Bearder, Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Demesmaeker, Girling, Ide, Loones, Marias, Stevens
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Post
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Mercedes Bresso, Pilar del Castillo Vera, Jean-Paul Denanot
Tyhjää : Eleonora Forenza
5. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 849
Puolesta 59
ALDE : : Becerra Basterrechea, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Nicholson
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Cirio
S&D : : Androulakis
Verts/ALE : : Staes
Vastaan 623
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Ždanoka
Tyhjää 9
ALDE : : van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Marias
NI : : Bizzotto, Grigule
PPE : : Gambús
S&D : : Post
Verts/ALE : : Bové, Urtasun
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Ernest Urtasun
Vastaan : Soraya Post
6. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 758, 2. osa
Puolesta 268
ALDE : : Becerra Basterrechea, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz
EFDD : : Adinolfi, Aiuto, Beghin, Borrelli, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Buonanno, Ferrand, Fontana, Gollnisch, Kappel, Kovács, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Troszczynski, Vilimsky, Voigt
PPE : : Kyrtsos
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Poche, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Rozière, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Hautala, Keller Ska, Lambert, Lunacek, Reda, Staes, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes
Vastaan 369
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
NI : : Boutonnet, Briois, Epitideios, Fountoulis, Goddyn, Jalkh, Jansen, Korwin-Mikke, Lebreton, Maeijer, Marusik, Monot, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Giuffrida, López Aguilar, Preuß, Rodríguez-Piñero Fernández, Sant, Tapardel, Tănăsescu
Verts/ALE : : Bütikofer, Trüpel
Tyhjää 52
ALDE : : van Nieuwenhuizen
ECR : : Marias
EFDD : : Affronte, Agea, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Mazuronis, Moi
NI : : Bizzotto, Borghezio, Dodds Diane, Grigule, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Post
Verts/ALE : : Andersson, Auken, Bové, Buchner, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Lamberts, Lochbihler, Maragall, Meszerics, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Tarand, Terricabras, Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Soraya Post
Vastaan : Georgios Kyrtsos
Tyhjää : Ulrike Lunacek
7. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 3
Puolesta 506
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Tošenovský, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Grigule, Jalkh, Kappel, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 126
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Trebesius, Vistisen, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Ní Riada
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Jansen, Korwin-Mikke, Kovács, Maeijer, Marusik, Morvai, Papadakis Konstantinos, Stuger, Synadinos, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Hökmark, Schreijer-Pierik
S&D : : Anderson Lucy, Brannen, Corbett, Dance, Dodds Anneliese, Gill Neena, Grammatikakis, Griffin, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Simon Siôn, Stihler, Szanyi, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Andersson, Auken, Ceballos, Engström, Eriksson
Tyhjää 62
ALDE : : Bearder, Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Marias, Stevens
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Dodds Diane
S&D : : Guteland, Kumpula-Natri, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog
Verts/ALE : : Urtasun
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Miapetra Kumpula-Natri
Tyhjää : Soraya Post, Christel Schaldemose
8. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 232
Puolesta 323
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Charanzová, De Backer, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Ide, Jackiewicz, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Trebesius, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Forenza, Glezos, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Zimmer, de Jong
NI : : Annemans, Briois, Dodds Diane, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Korwin-Mikke, Le Pen Jean-Marie, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Montel, Papadakis Konstantinos, Stuger, Troszczynski, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Arimont, Bach, Belet, Bendtsen, Dorfmann, Gambús, Kalniete, La Via, Lenaers, Niedermayer, Pietikäinen, Radev, Rolin, Sarvamaa, Schreijer-Pierik, Virkkunen, van Nistelrooij, van de Camp, Šojdrová
S&D : : Anderson Lucy, Bayet, Benifei, Bettini, Brannen, Briano, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Dance, Dodds Anneliese, Gasbarra, Gentile, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Griffin, Guteland, Honeyball, Howitt, Iotova, Jongerius, Khan, Kirton-Darling, Kyenge, Leinen, Ludvigsson, Martin David, McAvan, Mizzi, Moody, Moraes, Nilsson, Papadakis Demetris, Picula, Piri, Pirinski, Poc, Poche, Post, Rodrigues Liliana, Schaldemose, Schlein, Simon Siôn, Stihler, Szanyi, Tang, Tarabella, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Willmott, Zanonato
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes
Vastaan 309
ALDE : : Arthuis, Cavada, Deprez, Guoga, Nicolai, Riquet
ECR : : Czarnecki, Jurek, Karski, Piecha, Ujazdowski, Vistisen, Złotowski
NI : : Aliot, Arnautu, Buonanno, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Mélin, Salvini, Schaffhauser, Synadinos, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Balz, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Salini, Sander, Saudargas, Saïfi, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Berès, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Cabezón Ruiz, Christensen, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Liberadzki, Lietz, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Moisă, Molnár, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Pittella, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Tapardel, Thomas, Toia, Tănăsescu, Werner, Westphal, Zala, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 58
ALDE : : Bilbao Barandica, Faria, Girauta Vidal, Goerens, Ježek, Lambsdorff, Mlinar, Müller, de Sarnez, van Baalen
ECR : : Hannan, Tošenovský, Zahradil
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Hadjigeorgiou, Le Hyaric, Mélenchon, Sylikiotis
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Grigule, Kappel, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Mayer, Monot, Morvai, Obermayr, Philippot, Vilimsky
PPE : : Becker, Clune, Gál, Hayes, Kelly, Koch, Köstinger, McGuinness, Melo, Reding, Rübig, Schmidt
S&D : : Costa, Kadenbach, Kofod, Leichtfried, López, Moretti, Picierno, Regner, Sehnalová, Valenciano Martínez-Orozco, Weidenholzer
Verts/ALE : : Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Jean-Marie Cavada, Ole Christensen, Alberto Cirio, Anna Maria Corazza Bildt, Christofer Fjellner, Ingeborg Gräßle, Gunnar Hökmark, Jeppe Kofod, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein
Tyhjää : Lorenzo Fontana, Eugen Freund, Othmar Karas, Matteo Salvini
9. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 231
Puolesta 268
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Charanzová, De Backer, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Rochefort, Schaake, Telička, Theurer, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Trebesius, Vistisen, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kyllönen, Lösing, Matias, Maštálka, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Scholz, Senra Rodríguez, Sánchez Caldentey, Vallina, Zimmer, de Jong
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Arimont, Belet, Bendtsen, Brok, Gambús, Gräßle, Lenaers, Pietikäinen, Sarvamaa, Schreijer-Pierik, Virkkunen, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Anderson Lucy, Bayet, Brannen, Bullmann, Childers, Cofferati, Corbett, Dalli, Dance, Dodds Anneliese, Gebhardt, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Griffin, Gualtieri, Guteland, Honeyball, Howitt, Jongerius, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Kumpula-Natri, Leinen, Ludvigsson, Martin David, McAvan, Mizzi, Moody, Moraes, Nilsson, Picula, Piri, Pirinski, Poc, Poche, Post, Schaldemose, Simon Peter, Simon Siôn, Stihler, Tang, Tarabella, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Ward, Willmott, Zanonato
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 386
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Deprez, Griesbeck, Maura Barandiarán, Mlinar, Müller, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Riquet, Rohde, Tremosa i Balcells, Tørnæs
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
GUE/NGL : : Chrysogonos, Ferreira João, Glezos, Katrougkalos, Mélenchon, Papadimoulis, Sakorafa, Spinelli, Vergiat, Viegas, Zuber
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cozzolino, Cristea, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Grammatikakis, Grapini, Groote, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Krehl, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Liberadzki, Lietz, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Pittella, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Silva Pereira, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Szanyi, Tapardel, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zemke, Zorrinho, Łybacka
Tyhjää 31
ALDE : : Arthuis, Guoga, Ježek, van Baalen
ECR : : Tošenovský, Zahradil
EFDD : : Lundgren, Mach, Mazuronis, Winberg
GUE/NGL : : Forenza, Hadjigeorgiou, Le Hyaric, Maltese, Rodriguez-Rubio, Sylikiotis
NI : : Balczó, Grigule, Korwin-Mikke, Kovács, Marusik, Morvai
PPE : : Clune, Hayes, Kelly, McGuinness, Reding, Rolin
S&D : : Costa, Sehnalová, von Weizsäcker
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Johannes Cornelis van Baalen
Vastaan : Roberto Gualtieri, Filiz Hyusmenova
10. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 4
Puolesta 494
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
NI : : Grigule
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 139
ALDE : : Bearder
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Hökmark
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson
Tyhjää 60
ALDE : : Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Marias, Stevens
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
S&D : : Guteland, Ludvigsson, Nilsson, Schaldemose, Ulvskog
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Soraya Post, Ernest Urtasun
11. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 5
Puolesta 503
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
NI : : Grigule
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 137
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Hadjigeorgiou, Sylikiotis
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Deß, Fjellner, Hökmark
Tyhjää 54
ALDE : : Bearder, Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Marias, Stevens
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Soraya Post
12. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — ryhmä 6
Puolesta 481
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski
NI : : Grigule
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moraes, Moretti, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes
Vastaan 155
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karski, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Pretzell, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Fjellner, Gáll-Pelcz, Hökmark
S&D : : Anderson Lucy, Brannen, Dance, Dodds Anneliese, Griffin, Guteland, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Ludvigsson, Martin David, Moody, Nilsson, Schaldemose, Simon Siôn, Stihler, Ulvskog, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson
Tyhjää 54
ALDE : : Bearder, Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Marias, Stevens
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
Verts/ALE : : Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Luigi Morgano
Vastaan : Neena Gill, Sajjad Karim, Linda McAvan
Tyhjää : Soraya Post
13. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 553
Puolesta 178
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Jäätteenmäki, Maura Barandiarán, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Väyrynen
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, von Storch, Škripek
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Couso Permuy, Echenique, Ferreira João, Glezos, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Matias, Rodriguez-Rubio, Senra Rodríguez, Sánchez Caldentey, Vallina, Zuber
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : La Via
S&D : : Aguilera García, Ayala Sender, Balčytis, Benifei, Blanco López, Boștinaru, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Cozzolino, Danti, De Monte, Fajon, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Moretti, Pirinski, Poche, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Schlein, Valenciano Martínez-Orozco
Verts/ALE : : Eickhout, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Urtasun
Vastaan 473
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, van Dalen
GUE/NGL : : Ernst, Konečná, Lösing, Maštálka, Mélenchon, Ransdorf, Scholz, Vergiat, Zimmer
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Balas, Bayet, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Childers, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, De Castro, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Piri, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 31
ALDE : : Bearder, Faria, van Baalen
ECR : : Marias, Zahradil
EFDD : : Mach, Mazuronis
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Eck, Forenza, Kari, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Spinelli, Sylikiotis
NI : : Grigule, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Comi
S&D : : Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Iotova, Picierno
Verts/ALE : : Meszerics
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Monika Flašíková Beňová, Konstantinos Papadakis, Miguel Viegas, Sotirios Zarianopoulos
Tyhjää : Jan Huitema, Alessandra Mussolini, Cora van Nieuwenhuizen
14. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 554
Puolesta 176
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Faria, Maura Barandiarán, Tremosa i Balcells, Väyrynen, de Sarnez
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Couso Permuy, Echenique, Ferreira João, González Peñas, Iglesias, Kari, López Bermejo, Maltese, Mineur, Rodriguez-Rubio, Senra Rodríguez, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vallina, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
S&D : : Aguilera García, Ayala Sender, Balčytis, Blanco López, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, López, Moretti, Poche, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano Martínez-Orozco
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Eickhout, Eriksson, Sargentini, Scott Cato, Staes, Tarand, Šoltes
Vastaan 441
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Wikström, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, van Dalen
GUE/NGL : : Chrysogonos, De Masi, Ernst, Glezos, Katrougkalos, Konečná, Lösing, Maštálka, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Scholz, Zimmer
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Bayet, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fleckenstein, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Smolková, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Bové, Rivasi
Tyhjää 67
ALDE : : Bearder, van Baalen
ECR : : Marias
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Eck, Forenza, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kyllönen, Le Hyaric, Matias, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Sylikiotis, Vergiat
NI : : Grigule, Schaffhauser
PPE : : Comi
S&D : : Benifei, Childers, Ferreira Elisa, Freund, Iotova, Poc, Schlein, Toia
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Engström, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Ropė, Smith, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Linnéa Engström, Raymond Finch, Eleonora Forenza
Tyhjää : Jan Huitema, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Alessandra Mussolini, Cora van Nieuwenhuizen
15. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 555
Puolesta 192
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Faria, Maura Barandiarán, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Rochefort, Tremosa i Balcells, de Sarnez
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Echenique, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Kari, Maltese, Matias, Mineur, Rodriguez-Rubio, Spinelli, Sánchez Caldentey, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Lenaers, Schreijer-Pierik, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Aguilera García, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Benifei, Blanco López, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Cozzolino, Danti, De Monte, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Moretti, Picierno, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Toia, Valenciano Martínez-Orozco, Viotti
Verts/ALE : : Andersson, Auken, Ceballos, Eriksson, Staes, Tarand, Urtasun
Vastaan 464
ALDE : : Arthuis, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, van Dalen
GUE/NGL : : Chrysogonos, De Masi, Ernst, Glezos, Katrougkalos, Konečná, Lösing, Maštálka, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Scholz, Vergiat, Zimmer
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Bayet, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Brannen, Bresso, Bullmann, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, De Castro, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fleckenstein, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rozière, Sant, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Engström, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Scott Cato, Smith, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 33
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, van Baalen
ECR : : Marias
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Couso Permuy, Eck, Hadjigeorgiou, Juaristi Abaunz, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Vallina
NI : : Grigule, Schaffhauser
PPE : : Comi
S&D : : Childers, Ferreira Elisa, Freund, Frunzulică, Iotova, Kumpula-Natri, Poche
Verts/ALE : : Eickhout, Sargentini
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Caterina Chinnici, Jane Collins, Linnéa Engström, Sajjad Karim
Tyhjää : Jan Huitema, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Alessandra Mussolini, Cora van Nieuwenhuizen
16. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 556
Puolesta 184
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Faria, Maura Barandiarán, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Tremosa i Balcells
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Couso Permuy, Echenique, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Maltese, Matias, Mineur, Rodriguez-Rubio, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vallina, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Köstinger
S&D : : Aguilera García, Ayala Sender, Balas, Benifei, Blanco López, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, López, López Aguilar, Moretti, Picierno, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Toia, Valenciano Martínez-Orozco, Viotti
Verts/ALE : : Eickhout, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Urtasun
Vastaan 458
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Vajgl, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Zīle, Złotowski
GUE/NGL : : Ernst, Konečná, Maštálka, Ransdorf, Scholz, Vergiat
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kósa, La Via, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Balčytis, Bayet, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Bullmann, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fleckenstein, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Ceballos, Cramer, Durand, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 36
ALDE : : Bearder
ECR : : Marias, Zahradil
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, De Masi, Eck, Glezos, Hadjigeorgiou, Katrougkalos, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Sakorafa, Sylikiotis, Zimmer
NI : : Gollnisch, Grigule, Schaffhauser
PPE : : Comi
S&D : : Childers, Ferreira Elisa, Freund, Frunzulică, Iotova, Kumpula-Natri, Poche, von Weizsäcker
Verts/ALE : : Meszerics
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Vastaan : Elisabeth Köstinger
Tyhjää : Jan Huitema, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Alessandra Mussolini, Cora van Nieuwenhuizen
17. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 557
Puolesta 174
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Maura Barandiarán, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Tremosa i Balcells
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Echenique, Forenza, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Maltese, Matias, Mineur, Rodriguez-Rubio, Spinelli, Sánchez Caldentey, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Fontana, Goddyn, Jalkh, Jansen, Kappel, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
S&D : : Aguilera García, Ayala Sender, Benifei, Blanco López, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Cozzolino, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Moretti, Picierno, Poche, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Valenciano Martínez-Orozco, Viotti
Verts/ALE : : Scott Cato, Turmes, Urtasun
Vastaan 477
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Toom, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, De Masi, Ernst, Konečná, Lösing, Maštálka, Ní Riada, Ransdorf, Scholz, Vergiat, Zimmer
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Bullmann, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 36
ALDE : : Bearder, Faria, van Baalen
ECR : : Marias, Zahradil
GUE/NGL : : Björk, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Glezos, Hadjigeorgiou, Katrougkalos, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Mélenchon, Omarjee, Papadimoulis, Sakorafa, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Vallina
NI : : Ferrand, Grigule, Schaffhauser
PPE : : Bușoi, Comi
S&D : : Childers, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Iotova, Toia
Verts/ALE : : Eickhout, Meszerics, Sargentini
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Jan Huitema, Alessandra Mussolini, Cora van Nieuwenhuizen
18. Esitys Euroopan unionin yleiseksi talousarvioksi — varainhoitovuosi 2015 — tark. 676
Puolesta 91
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Echenique, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Konečná, Le Hyaric, Maltese, Maštálka, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vergiat, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Kovács
S&D : : Jongerius, Piri, Poche, Tang
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 559
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Czarnecki, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, Ernst, Glezos, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, López Bermejo, Mineur, Ní Riada, Papadimoulis, Sakorafa, Senra Rodríguez, Vallina, Zimmer, de Jong
NI : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Fontana, Fountoulis, Jansen, Korwin-Mikke, Maeijer, Marusik, Papadakis Konstantinos, Salvini, Stuger, Synadinos, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 48
ALDE : : Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Demesmaeker, Ide, Loones, Stevens, van Dalen
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Björk, De Masi, Eck, Hadjigeorgiou, Lösing, Matias, Scholz, Sylikiotis
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Grigule, Jalkh, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Philippot, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Voigt
PPE : : Comi, Gambús
S&D : : Kumpula-Natri
19. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 61
Puolesta 43
ECR : : Marias
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Iglesias, Katrougkalos, Konečná, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Grigule, Kovács, Morvai
S&D : : Gasbarra
Vastaan 624
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Eck, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, Mineur, Omarjee, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 23
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Le Hyaric
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Post
Verts/ALE : : Bové
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Vastaan : Siegfried Mureșan
20. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 31
Puolesta 125
ALDE : : Bearder, Huitema, Jäätteenmäki, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Eck, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, Mineur, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Grigule, Jalkh, Jansen, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Bendtsen, Corazza Bildt, Dati, Fjellner, Hökmark
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson, Hudghton, Smith
Vastaan 538
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Iglesias, Katrougkalos, Konečná, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Korwin-Mikke, Kovács, Marusik, Morvai, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 30
ECR : : Marias
GUE/NGL : : Mélenchon
NI : : Papadakis Konstantinos, Philippot, Zarianopoulos
S&D : : Anderson Lucy, Brannen, Christensen, Corbett, Dance, Dodds Anneliese, Gill Neena, Griffin, Guteland, Honeyball, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Ludvigsson, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Nilsson, Schaldemose, Simon Siôn, Stihler, Ulvskog, Vaughan, Willmott
21. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 32
Puolesta 124
ALDE : : Bearder, Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Bendtsen, Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Šuica
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson, Hudghton, Smith
Vastaan 540
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Vajgl, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Duda, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Bergeron
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 24
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Mineur, de Jong
S&D : : Christensen, Kofod, Schaldemose
22. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 33
Puolesta 116
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Kari, Mineur, de Jong
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Fontana, Fountoulis, Jansen, Kovács, Maeijer, Salvini, Stuger, Synadinos, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Bendtsen, Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Hölvényi
Verts/ALE : : Hudghton, Smith
Vastaan 489
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Czarnecki, Fotyga, Karski
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Matias, Omarjee, Scholz
NI : : Korwin-Mikke, Marusik
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 87
ALDE : : Bearder
ECR : : Duda, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Maštálka, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Zarianopoulos
S&D : : Christensen, Kofod
23. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 41
Puolesta 280
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Czarnecki, Fotyga, Sulík
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Grigule, Kovács, Morvai, Salvini
PPE : : Fjellner, Gambús
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Krehl, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, Łybacka
Verts/ALE : : Hudghton, Smith, Staes, Urtasun
Vastaan 328
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Jansen, Maeijer, Stuger, Synadinos, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Christensen, Kofod, Schaldemose, Soru
Tyhjää 88
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Marias, Stevens
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Mineur, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Zarianopoulos
S&D : : Guteland, Kadenbach, Kumpula-Natri, Ludvigsson, Nilsson, Regner, Ulvskog, von Weizsäcker
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Evelyn Regner
24. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 39
Puolesta 311
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Faria, Maura Barandiarán, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Sulík
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Epitideios, Fontana, Fountoulis, Grigule, Kovács, Morvai, Salvini, Schaffhauser, Synadinos
PPE : : Gambús, Rolin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 321
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Cavada, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Iwaszkiewicz
NI : : Dodds Diane, Jansen, Korwin-Mikke, Maeijer, Marusik, Stuger, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Christensen, Schaldemose
Tyhjää 61
ECR : : Marias
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Belet, Clune, Hayes, Kelly, McGuinness
S&D : : Kofod
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson
25. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 63
Puolesta 104
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Maura Barandiarán, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Ries, Tremosa i Balcells
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Epitideios, Fontana, Fountoulis, Grigule, Kovács, Morvai, Salvini, Schaffhauser, Synadinos
PPE : : Arimont, Belet, Rolin
S&D : : Androulakis, Ayala Sender, Benifei, Cofferati, Grammatikakis, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Mavrides, Post, Thomas, Valenciano Martínez-Orozco, Viotti
Verts/ALE : : Scott Cato, Staes, Turmes, Urtasun
Vastaan 541
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Riquet, Rochefort, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Dodds Diane, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Kyenge, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 47
ECR : : Marias
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Poche
Verts/ALE : : Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Sebastià, Smith, Tarand, Terricabras, Trüpel, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
26. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 40
Puolesta 130
ALDE : : Faria, Tremosa i Balcells
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Grigule, Kovács, Papadakis Konstantinos, Schaffhauser, Zarianopoulos
S&D : : Ayala Sender, Childers, Cofferati, Ferreira Elisa, Freund, Gentile, Kadenbach, Kofod, Lauristin, Leichtfried, Poche, Post, Viotti, Weidenholzer
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 517
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Toom, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
GUE/NGL : : Omarjee
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kaili, Kammerevert, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Köster, Lange, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Ward, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, Łybacka
Tyhjää 41
ECR : : Marias
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Mélenchon
NI : : Korwin-Mikke, Marusik, Morvai
S&D : : Briano, Guteland, Ludvigsson, Neuser, Nilsson, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Ulvskog, von Weizsäcker
Verts/ALE : : Tarand
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Evelyn Regner
27. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 4
Puolesta 111
ALDE : : Federley
ECR : : van Dalen
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Forenza, Glezos, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Vallina, Vergiat, Zimmer
NI : : Grigule, Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
PPE : : Pietikäinen
S&D : : Cofferati, Flašíková Beňová, Freund, Gebhardt, Groote, Post
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 525
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Konečná, Le Hyaric, Maštálka, Mineur, Omarjee, Ransdorf, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Mélin, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kaili, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Smolková, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Vaughan, Ward, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 53
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Tamburrano, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Echenique, Ferreira João, González Peñas, Iglesias, Rodriguez-Rubio, Sánchez Caldentey, Viegas, Zuber
NI : : Bizzotto, Borghezio, Morvai, Papadakis Konstantinos, Salvini, Zarianopoulos
PPE : : Becker, Karas, Köstinger, Rübig, Schmidt
S&D : : Ferreira Elisa, Kadenbach, Kaufmann, Leichtfried, Regner, Schaldemose, Schlein, Viotti, Weidenholzer
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Eugen Freund
28. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 5
Puolesta 133
ALDE : : Faria, Federley, Vajgl
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
PPE : : Becker, Karas, Köstinger, Pietikäinen, Rübig, Schmidt
S&D : : Brannen, Cofferati, Cozzolino, Dance, Griffin, Kadenbach, Kammerevert, Leichtfried, Papadakis Demetris, Poche, Post, Regner, Schlein, Ward, Weidenholzer
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 526
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Konečná, Le Hyaric, Maštálka, Omarjee, Ransdorf
NI : : Aliot, Arnautu, Balczó, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Mélin, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, La Via, Lamassoure, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kaili, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Smolková, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, Łybacka
Tyhjää 18
ALDE : : Bilbao Barandica, Mlinar, Müller
NI : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Reding
S&D : : Anderson Lucy, Ferreira Elisa, Kaufmann, Lange, Neuser, Rodust, Viotti, von Weizsäcker
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Eugen Freund, Linda McAvan, Ulrike Rodust
Vastaan : Seb Dance, Theresa Griffin
29. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 43
Puolesta 133
ALDE : : Becerra Basterrechea, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Grigule, Kovács, Morvai
PPE : : Clune, Hayes, Kelly, Martusciello, Matera, McGuinness, Rolin
S&D : : Androulakis, Cofferati, Cozzolino, Gill Neena, Poche, Viotti
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 550
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Mato, McAllister, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 9
ECR : : Marias
NI : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
PPE : : Belet
S&D : : Post, Schlein
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Mercedes Bresso
Vastaan : Neena Gill
30. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 64
Puolesta 139
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Grigule, Kovács, Morvai, Salvini
PPE : : Arimont, Belet, Gambús, Lenaers, Rolin, Tomc
S&D : : Androulakis, Ayala Sender, Cofferati, Cozzolino, Gasbarra, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Kaili, Kyrkos
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 521
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Jansen, Korwin-Mikke, Loiseau, Maeijer, Marusik, Monot, Stuger, Synadinos, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 30
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Stevens
GUE/NGL : : Mineur, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Martin Dominique, Mayer, Montel, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Zarianopoulos
31. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 46
Puolesta 173
ALDE : : Becerra Basterrechea, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Terho, Tomašić, Trebesius, Vistisen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Kari, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Mineur, Mélenchon, Omarjee, Rodriguez-Rubio, Scholz, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Grigule, Jalkh, Kappel, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Arimont, Rolin, Schreijer-Pierik, Schwab, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Anderson Lucy, Ayala Sender, Balas, Brannen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Dance, Denanot, Dodds Anneliese, Gill Neena, Griffin, Guillaume, Guteland, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Martin David, Maurel, McAvan, Moody, Nilsson, Pargneaux, Peillon, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Schaldemose, Simon Siôn, Stihler, Thomas, Ulvskog, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Bové, Staes
Vastaan 473
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, van Dalen
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Konečná, Matias, Maštálka, Ransdorf
NI : : Epitideios, Fountoulis, Korwin-Mikke, Marusik, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Costa, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pașcu, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 47
ECR : : Tošenovský, Zahradil
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Mazuronis, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Glezos, Juaristi Abaunz, Katrougkalos, Ní Riada, Papadimoulis, Sakorafa, Spinelli
NI : : Jansen, Maeijer, Stuger, de Graaff
S&D : : Schlein
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Eric Andrieu, Pervenche Berès, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Kay Swinburne, Charles Tannock
32. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 48
Puolesta 210
ALDE : : Vajgl
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Zīle, Złotowski, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Forenza, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Rodriguez-Rubio, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Zimmer, de Jong
NI : : Grigule, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Arimont, Belet, Pietikäinen, Rolin, Schreijer-Pierik, Virkkunen
S&D : : Benifei, Bettini, Briano, Caputo, Chinnici, Cofferati, Cozzolino, De Monte, Gasbarra, Gentile, Giuffrida, Guteland, Ludvigsson, Nilsson, Schaldemose, Schlein, Toia, Ulvskog, Viotti
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 431
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Verhofstadt, Väyrynen, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Wojciechowski, van Dalen
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Chrysogonos, Ferreira João, Glezos, Katrougkalos, Konečná, Maštálka, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Jansen, Kovács, Maeijer, Stuger, Synadinos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Berès, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Cabezón Ruiz, Childers, Christensen, Corbett, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 51
ALDE : : Federley, Paulsen, Wikström
ECR : : Tošenovský, Zahradil
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Echenique, González Peñas, Iglesias
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Voigt
PPE : : Gambús
S&D : : Costa, Krehl, Morgano, Panzeri, Paolucci, Picierno, Post
Verts/ALE : : Evans, Hudghton, Smith
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Jean-Luc Mélenchon
33. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 11
Puolesta 139
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Cavada, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Griesbeck, Hyusmenova, Jakovčić, Kallas, Lambsdorff, Michel, Mihaylova, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Verhofstadt, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Belder, Demesmaeker, Ide, Loones, Stevens, Tošenovský, Zahradil, van Dalen, Škripek
GUE/NGL : : Björk, Eck, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, Maltese, Matias, Mineur, Spinelli, de Jong
NI : : Grigule, Jansen, Maeijer, Stuger, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Bendtsen, Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Lenaers, Schreijer-Pierik, de Lange
S&D : : Anderson Lucy, Blanco López, Brannen, Christensen, Corbett, Dance, Dodds Anneliese, Gasbarra, Gill Neena, Gomes, Griffin, Guteland, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Leichtfried, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Nilsson, Schaldemose, Simon Siôn, Stihler, Ulvskog, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 492
ALDE : : Arthuis, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Goulard, Guoga, Huitema, Jäätteenmäki, Maura Barandiarán, Meissner, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Ries, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Czarnecki, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, von Storch, Žitňanská
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, De Masi, Echenique, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Iglesias, Katrougkalos, Konečná, Lösing, Maštálka, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 62
ALDE : : Goerens, Ježek, Mlinar, Vajgl
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Couso Permuy, López Bermejo, Mélenchon, Omarjee, Scholz, Senra Rodríguez, Vallina, Vergiat
NI : : Korwin-Mikke, Marusik, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Arimont
S&D : : Post, Schlein
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Gesine Meissner, Ulla Tørnæs
34. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 12
Puolesta 341
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Charanzová, De Backer, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Griesbeck, Huitema, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Tremosa i Balcells, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Trebesius, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Zimmer, de Jong
NI : : Balczó, Briois, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Grigule, Jansen, Kovács, Maeijer, Montel, Morvai, Papadakis Konstantinos, Stuger, Synadinos, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Arimont, Belet, Bendtsen, Brok, Casa, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Fjellner, Gambús, Gräßle, Hökmark, La Via, Lenaers, Matera, Metsola, Pietikäinen, Rolin, Sarvamaa, Schreijer-Pierik, Thun und Hohenstein, Virkkunen, de Lange, van Nistelrooij
S&D : : Anderson Lucy, Bayet, Benifei, Blanco López, Brannen, Briano, Bullmann, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Dance, Denanot, Dodds Anneliese, Freund, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Griffin, Groote, Guteland, Honeyball, Howitt, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Kyenge, Kyrkos, Lange, Leichtfried, Leinen, Lietz, Martin David, McAvan, Mizzi, Moody, Moraes, Neuser, Nilsson, Noichl, Piri, Pirinski, Poc, Poche, Post, Regner, Rodrigues Liliana, Rodust, Schaldemose, Schlein, Schuster, Simon Siôn, Stihler, Tang, Tarabella, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Willmott
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes
Vastaan 294
ALDE : : Arthuis, Cavada, Deprez, Girauta Vidal, Goulard, Guoga, Nicolai, Riquet, Toom
ECR : : Duda, Jackiewicz, Jurek, Karski, Piecha, Ujazdowski, Złotowski
EFDD : : Iwaszkiewicz
NI : : Buonanno, Fontana, Goddyn, Kappel, Korwin-Mikke, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Obermayr, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, McAllister, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Rosati, Salini, Sander, Saudargas, Saïfi, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van de Camp, Łukacijewska, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Cabezón Ruiz, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Drăghici, Dăncilă, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Geringer de Oedenberg, Gierek, Grapini, Guerrero Salom, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Keller Jan, Kumpula-Natri, Köster, Lauristin, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Nica, Niedermüller, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Pittella, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rozière, Sant, Sassoli, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tapardel, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 45
ALDE : : Bilbao Barandica, Faria, Goerens, Hyusmenova, Jakovčić, Lambsdorff, Mlinar, Müller, de Sarnez
ECR : : Tošenovský, Zahradil
GUE/NGL : : Mélenchon
NI : : Aliot, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Jalkh, Le Pen Marine, Loiseau, Monot, Philippot, Voigt
PPE : : Becker, Clune, Hayes, Karas, Kelly, Köstinger, McGuinness, Melo, Niedermayer, Radev, Reding, Ribeiro, Ruas, Rübig, Schmidt
S&D : : Costa, Ertug, Gualtieri, Krehl, López, Sehnalová
Verts/ALE : : Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Georges Bach, Wim van de Camp, Jean-Marie Cavada, Tanja Fajon, Sylvie Goulard, Susanne Melior, Alojz Peterle, Patricija Šulin, Romana Tomc, Milan Zver
Vastaan : Ole Christensen, Gilles Lebreton, Nuno Melo, Annie Schreijer-Pierik
Tyhjää : Rachida Dati, Petr Ježek, Matteo Salvini
35. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 50
Puolesta 93
ALDE : : Tremosa i Balcells
ECR : : Marias, Zīle
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Zimmer, de Jong
NI : : Balczó, Grigule, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Deß, Mato, Verheyen
S&D : : Childers, Cofferati, Freund, Gasbarra, Gentile, Guteland, Kadenbach, Leichtfried, Nilsson, Post, Regner, Schaldemose, Ulvskog, Weidenholzer
Verts/ALE : : Evans, Keller Ska, Scott Cato, Staes, Turmes, Urtasun, Ždanoka
Vastaan 532
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Zahradil, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Mélenchon
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, McAllister, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Ward, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Tarand, Šoltes
Tyhjää 50
GUE/NGL : : Ferreira João, Omarjee, Viegas, Zuber
PPE : : Clune, Hayes, Kelly, McGuinness
S&D : : Neuser, Schlein, Sehnalová, Viotti
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Harms, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Sebastià, Smith, Terricabras, Trüpel, Vana, Škrlec
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Sylvia-Yvonne Kaufmann
36. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 51
Puolesta 83
ALDE : : Bilbao Barandica, Maura Barandiarán, Nart, de Sarnez
ECR : : Marias, Nicholson
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Kefalogiannis, Pietikäinen, Rolin
S&D : : Cofferati, Cozzolino, Gomes, Guteland, Nilsson, Schaldemose, Schlein, Ulvskog, Zanonato
Vastaan 582
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Ransdorf
NI : : Aliot, Annemans, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes
Tyhjää 18
ALDE : : Becerra Basterrechea
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Maštálka
NI : : Arnautu, Bilde, Grigule, Philippot
PPE : : Kyrtsos, Vozemberg
S&D : : Benifei, Post
Verts/ALE : : Bové, Delli, Evans, Harms, Lamberts, Urtasun, Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Vastaan : Marielle de Sarnez, Jiří Maštálka
37. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 13
Puolesta 179
ALDE : : Becerra Basterrechea, Griesbeck, Jäätteenmäki, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz, Rochefort, de Sarnez
ECR : : Marias
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Epitideios, Fontana, Grigule, Jansen, Korwin-Mikke, Kovács, Maeijer, Marusik, Morvai, Salvini, Stuger, Synadinos, de Graaff
PPE : : Csáky, Deli, Deutsch, Erdős, Gyürk, Gál, Hölvényi, Kósa, Lenaers, Rolin, Schreijer-Pierik, Schöpflin, Sógor, Tőkés, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Cofferati, Cozzolino, Martin David
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 474
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
NI : : Dodds Diane
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Sernagiotto, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Tyhjää 36
ALDE : : Cavada
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Omarjee
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Arimont, Pietikäinen, Reding
S&D : : Briano, Schlein, Viotti
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Tyhjää : Georges Bach, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Jean-Luc Mélenchon
38. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 65
Puolesta 53
ALDE : : Faria, Tremosa i Balcells
EFDD : : Iwaszkiewicz
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Korwin-Mikke, Marusik, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Childers, Ertug, Post
Vastaan 630
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Lundgren, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 15
ECR : : Marias
EFDD : : Mach, Mazuronis
GUE/NGL : : Konečná, Maštálka, Omarjee, Ransdorf
NI : : Balczó, Grigule, Kovács, Morvai
S&D : : Neuser, Poche, Schlein, Weidenholzer
39. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 53
Puolesta 332
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, Zīle, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Grigule, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Fjellner, Gambús, Hökmark, Kefalogiannis, Kelly, Kyrtsos, Lenaers, Rolin, Schreijer-Pierik, Spyraki, Vozemberg, Weber Renate, Zagorakis, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Androulakis, Ayala Sender, Benifei, Bettini, Blanco López, Bonafè, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Costa, Cozzolino, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gentile, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Griffin, Gualtieri, Guerrero Salom, Guteland, Gutiérrez Prieto, Honeyball, Howitt, Jongerius, Khan, Kirton-Darling, Kyenge, Ludvigsson, López, López Aguilar, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Nilsson, Paolucci, Picierno, Piri, Poche, Post, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Schaldemose, Schlein, Simon Siôn, Soru, Stihler, Szanyi, Tang, Toia, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Vaughan, Viotti, Ward, Willmott, Zanonato
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson, Lambert, Scott Cato, Staes, Tarand, Urtasun
Vastaan 341
ALDE : : Deprez, Lambsdorff, Michel, Neyts-Uyttebroeck, Ries
ECR : : Belder, Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf, Sakorafa
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Voss, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Andrieu, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Berès, Blinkevičiūtė, Borzan, Boștinaru, Christensen, Corbett, Cristea, Dalli, Delvaux, Drăghici, Dăncilă, Fajon, Freund, Frunzulică, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Grammatikakis, Grapini, Groote, Guillaume, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Pittella, Poc, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodust, Rozière, Sant, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Stanishev, Steinruck, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Van Brempt, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Sebastià, Smith, Terricabras, Trüpel, Turmes, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 21
ALDE : : Faria, Goerens, Nicolai
GUE/NGL : : Chrysogonos, Konečná
PPE : : Arimont, Belet, Clune, Hayes, McGuinness, Virkkunen
S&D : : Ertug, Ferreira Elisa, Kumpula-Natri, Panzeri, Pirinski, Rodrigues Liliana, Sassoli
Verts/ALE : : Bové, Evans, Keller Ska
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Sofia Sakorafa
40. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 58
Puolesta 194
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Gerbrandy, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz, Schaake, de Sarnez, van Miltenburg
ECR : : Demesmaeker, Dohrmann, Ide, Karim, Karlsson, Loones, Marias, Messerschmidt, Stevens, Vistisen
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Grigule, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Kyrtsos, Lenaers, Schreijer-Pierik, Spyraki, Vozemberg, Zagorakis, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Ayala Sender, Blanco López, Bonafè, Brannen, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Dance, Denanot, Dodds Anneliese, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gill Neena, Gomes, Griffin, Guerrero Salom, Guteland, Gutiérrez Prieto, Honeyball, Howitt, Jáuregui Atondo, Khan, Kirton-Darling, López, López Aguilar, Martin David, McAvan, Moody, Nilsson, Poche, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Schaldemose, Simon Siôn, Stihler, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Staes, Tarand, Turmes, Urtasun
Vastaan 437
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski, van Dalen
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Ernst, Ní Riada, Scholz
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Bach, Balz, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Voss, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Andrieu, Androulakis, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Christensen, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Freund, Frunzulică, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guillaume, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Terricabras, Trüpel, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 56
ALDE : : Faria, Rohde
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Deva, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Zahradil, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Chrysogonos, Glezos, Hadjigeorgiou, Katrougkalos, Konečná, Maštálka, Omarjee, Ransdorf, Sakorafa
NI : : Schaffhauser
PPE : : Virkkunen
S&D : : Ferreira Elisa, Rodrigues Liliana, Schlein
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Olle Ludvigsson
41. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — § 86
Puolesta 511
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Loones, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Mazuronis, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ferreira João, Forenza, Glezos, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Senra Rodríguez, Spinelli, Vallina, Vergiat, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Fontana, Fountoulis, Grigule, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Maeijer, Marusik, Mayer, Morvai, Obermayr, Salvini, Stuger, Synadinos, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Arimont, Ayuso, Belet, Bendtsen, Bocskor, Buda, Bușoi, Casa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Csáky, Donchev, Dorfmann, Ferber, Fernandes, Fitto, Fjellner, Gardini, Gieseke, Hayes, Hellvig, Hetman, Hökmark, Kalniete, Kariņš, Kelam, Kelly, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kósa, La Via, Landsbergis, Lenaers, Martusciello, Matera, McGuinness, Metsola, Mussolini, Pabriks, Patriciello, Paunova, Pitera, Plura, Pogliese, Radev, Rangel, Ribeiro, Rolin, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schöpflin, Sernagiotto, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Toti, Urutchev, Virkkunen, Voss, Wałęsa, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zdechovský, Zeller, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Martin David, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Nekov, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pașcu, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Rodrigues Liliana, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 124
ALDE : : Becerra Basterrechea, Cavada, Goerens, Griesbeck, Nicolai, Riquet, Rochefort, de Sarnez
GUE/NGL : : Mélenchon, Omarjee
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Boutonnet, Briois, Ferrand, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Mélin, Philippot, Schaffhauser, Troszczynski
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Brok, Böge, Cadec, Caspary, Collin-Langen, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Gabriel, Gahler, Gambús, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hortefeux, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Koch, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Lamassoure, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Mato, Melo, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Muselier, Mănescu, Niedermayer, Olbrycht, Peterle, Pieper, Plenković, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Reding, Sander, Saïfi, Schwab, Spyraki, Stier, Stolojan, Sógor, Thun und Hohenstein, Valcárcel, Verheyen, Vălean, Weber Manfred, Zagorakis, Zdrojewski, Záborská, de Grandes Pascual, Šuica
S&D : : Andrieu, Balas, Berès, Boștinaru, Bresso, Dăncilă, Guillaume, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Negrescu, Pargneaux, Peillon, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rozière, Thomas
Tyhjää 54
ALDE : : Arthuis
GUE/NGL : : Echenique, Ernst, González Peñas, Iglesias, Rodriguez-Rubio, Scholz, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Zimmer
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Balz, Becker, Bogovič, Boni, Buzek, Comodini Cachia, Deli, Deutsch, Deß, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gyürk, Gál, Hohlmeier, Hölvényi, Jahr, Karas, Kefalogiannis, Köstinger, McAllister, Mikolášik, Mureșan, Niebler, Petir, Reul, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sarvamaa, Saudargas, Siekierski, Svoboda, Tomc, Tőkés, Vozemberg, Zver
S&D : : Delvaux, Gebhardt, Neuser
Verts/ALE : : Bové, Turmes
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Gerolf Annemans, Beatriz Becerra Basterrechea, Eduard Kukan
Vastaan : Pilar Ayuso, Dominique Bilde, Pilar del Castillo Vera
Tyhjää : Andrey Kovatchev, Claudia Schmidt
42. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 55
Puolesta 139
ALDE : : Federley, Jäätteenmäki
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Ransdorf, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Vallina, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Ferrand, Fontana, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Matera
S&D : : Poche, Schaldemose
Verts/ALE : : Hudghton, Smith
Vastaan 521
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Chrysogonos, Echenique, Ernst, Forenza, Glezos, González Peñas, Iglesias, Katrougkalos, Maltese, Matias, Omarjee, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vergiat, Zimmer
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, McAllister, McGuinness, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes
Tyhjää 26
ALDE : : Paulsen, van Baalen
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Grigule, Morvai
Verts/ALE : : Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Vastaan : Barbara Matera, Nadine Morano
43. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 57
Puolesta 222
ALDE : : Huitema, Jäätteenmäki, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz, Riquet, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, Echenique, Eck, Ferreira João, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Kyllönen, López Bermejo, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Grigule, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Fjellner, Hökmark, Lenaers, Schreijer-Pierik, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Androulakis, Ayala Sender, Benifei, Bettini, Blanco López, Bonafè, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Childers, Corbett, Costa, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Dodds Anneliese, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gill Neena, Giuffrida, Griffin, Gualtieri, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Kyenge, López, López Aguilar, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Paolucci, Picierno, Rodríguez-Piñero Fernández, Sant, Schlein, Simon Siôn, Stihler, Toia, Valenciano Martínez-Orozco, Vaughan, Viotti, Ward, Willmott, Zanonato
Verts/ALE : : Hudghton, Scott Cato, Smith, Staes, Tarand
Vastaan 429
ALDE : : Arthuis, Bilbao Barandica, Charanzová, De Backer, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Kallas, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Petersen, Radoš, Rehn, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
GUE/NGL : : Ernst, Forenza, Le Hyaric, Maltese, Matias, Maštálka, Papadimoulis, Ransdorf, Scholz, Spinelli, Zimmer
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Andrieu, Assis, Balas, Balčytis, Bayet, Berès, Blinkevičiūtė, Borzan, Boștinaru, Bullmann, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Cozzolino, Cristea, Dalli, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Freund, Frunzulică, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gomes, Grapini, Groote, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Rozière, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Harms, Hautala, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Sebastià, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 39
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Cavada, Deprez, Faria, Paulsen, Ries, Wikström
ECR : : Tomaševski, Zīle, van Dalen
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : De Masi, Konečná, Lösing, Vergiat
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Poche
Verts/ALE : : Bové, Evans, Reimon
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Sergio Gaetano Cofferati, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka
Vastaan : Kostas Chrysogonos, Emmanouil Glezos, Sofia Sakorafa
44. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — tark. 59
Puolesta 197
ALDE : : Huitema, Jäätteenmäki, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Couso Permuy, Echenique, Eck, Ferreira João, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark
S&D : : Anderson Lucy, Brannen, Childers, Corbett, Cozzolino, Dance, Dodds Anneliese, Gill Neena, Griffin, Guteland, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Ludvigsson, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Nilsson, Post, Schaldemose, Simon Siôn, Stihler, Ulvskog, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Eriksson, Staes
Vastaan 483
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Maura Barandiarán, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Demesmaeker, Duda, Gosiewska, Gróbarczyk, Ide, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Loones, Marias, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Stevens, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
GUE/NGL : : Boylan, Carthy, Chrysogonos, Ernst, Forenza, Glezos, Katrougkalos, Maltese, Matias, Ní Riada, Papadimoulis, Sakorafa, Scholz, Zimmer
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Costa, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 10
ECR : : Tomaševski, Zīle
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Björk, Omarjee, Spinelli
NI : : Grigule
S&D : : Mamikins, Sant
Verts/ALE : : Tarand
45. A8-0014/2014 — Eider Gardiazabal Rubial ja Monika Hohlmeier — päätöslauselma
Puolesta 464
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Miltenburg
ECR : : Czarnecki, Duda, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Złotowski
EFDD : : Mazuronis
NI : : Grigule
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Viotti, Weidenholzer, Werner, Westphal, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Heubuch, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Vastaan 186
ALDE : : Huitema, van Baalen, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Hannan, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Zahradil, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Kari, Kyllönen, López Bermejo, Lösing, Maltese, Mineur, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Vallina, Vergiat, Viegas, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Adaktusson, Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Kalniete
S&D : : Anderson Lucy, Brannen, Dance, Dodds Anneliese, Gill Neena, Griffin, Honeyball, Howitt, Khan, Kirton-Darling, Martin David, McAvan, Moody, Moraes, Simon Siôn, Stihler, Vaughan, Ward, Willmott
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson, Hudghton, Smith
Tyhjää 46
ALDE : : Bearder
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Stevens, Tomašić
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Echenique, Glezos, González Peñas, Iglesias, Juaristi Abaunz, Katrougkalos, Konečná, Le Hyaric, Matias, Maštálka, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Sánchez Caldentey, Zimmer
PPE : : Engel, Juvin, Lenaers, Schreijer-Pierik, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp
S&D : : Christensen, Guteland, Ludvigsson, Nilsson, Post, Schaldemose, Ulvskog
Verts/ALE : : Bové, Buchner
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Sandra Kalniete
Vastaan : Richard Corbett
Tyhjää : Jeppe Kofod
46. A8-0012/2014 — Jan Zahradil — äänestys: hyväksyminen
Puolesta 524
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Ide, Jackiewicz, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mach, Mazuronis, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
NI : : Annemans, Boutonnet, Dodds Diane, Grigule
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Andersson, Ceballos, Engström, Eriksson, Škrlec
Vastaan 53
GUE/NGL : : Anderson Martina, Boylan, Carthy, Eck, Forenza, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Ransdorf, Sylikiotis, de Jong
NI : : Aliot, Arnautu, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Briois, Buonanno, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Jalkh, Jansen, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Monot, Montel, Mélin, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
S&D : : Hoffmann
Tyhjää 106
ECR : : Marias
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Bergeron, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Parker, Reid, Seymour, Winberg, Woolfe
GUE/NGL : : Björk, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Ernst, Ferreira João, Glezos, González Peñas, Iglesias, Katrougkalos, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Omarjee, Papadimoulis, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Marusik, Mayer, Morvai, Obermayr
S&D : : Balas
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Šoltes, Ždanoka
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Iris Hoffmann
Vastaan : Marie-Christine Boutonnet
Tyhjää : Eleonora Forenza
47. A8-0019/2014 — Philippe De Backer — § 8, 2. osa
Puolesta 435
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Hyusmenova, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Kallas, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Belder, Demesmaeker, Ide, Loones, Stevens, van Dalen
GUE/NGL : : Maštálka
NI : : Grigule, Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Casa, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Spyraki, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Dodds Anneliese, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jongerius, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Martin David, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Rebega, Regner, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tang, Tapardel, Tarabella, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Vastaan 252
ECR : : Ashworth, Barekov, Campbell Bannerman, Czarnecki, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Kölmel, Legutko, Lewer, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Złotowski, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Annemans, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Mélin, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Langen, Rolin
S&D : : Andrieu, Balas, Costa, Denanot, Freund, Guillaume, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Pargneaux, Peillon, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rozière, Thomas
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Jávor, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Šoltes, Ždanoka
Tyhjää 4
EFDD : : Mazuronis
GUE/NGL : : Omarjee
NI : : Morvai
S&D : : Ferreira Elisa
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Werner Langen
Vastaan : Pervenche Berès
48. A8-0019/2014 — Philippe De Backer — päätöslauselma
Puolesta 426
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Guoga, Huitema, Jakovčić, Ježek, Jäätteenmäki, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Nart, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Rehn, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Telička, Theurer, Toom, Tremosa i Balcells, Tørnæs, Vajgl, Verhofstadt, Väyrynen, Wikström, de Sarnez, in 't Veld, van Baalen, van Miltenburg, van Nieuwenhuizen
ECR : : Tomaševski, Zīle
EFDD : : Mazuronis
NI : : Grigule
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bocskor, Bogovič, Boni, Buda, Buzek, Bușoi, Böge, Cadec, Caspary, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Delahaye, Deli, Deutsch, Deß, Donchev, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fitto, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hayes, Hellvig, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, McAllister, McGuinness, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Mănescu, Niebler, Niedermayer, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rosati, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Schöpflin, Sernagiotto, Siekierski, Stier, Stolojan, Svoboda, Szejnfeld, Szájer, Sógor, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tomc, Toti, Tőkés, Urutchev, Valcárcel, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Vălean, Wałęsa, Weber Manfred, Weber Renate, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Šuica, Šulin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Dăncilă, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Köster, Lange, Lauristin, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lietz, Ludvigsson, López, López Aguilar, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Maňka, McAvan, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Moretti, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Picierno, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tapardel, Thomas, Toia, Tănăsescu, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano Martínez-Orozco, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho, von Weizsäcker, Łybacka
Verts/ALE : : Jávor, Meszerics, Ropė, Šoltes
Vastaan 240
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Deva, Dohrmann, Duda, Duncan, Dzhambazki, Ford, Foster, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, Marias, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Starbatty, Sulík, Swinburne, Tannock, Terho, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski, van Dalen, von Storch, Škripek, Žitňanská
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Bashir, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Parker, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Echenique, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, Glezos, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Katrougkalos, Konečná, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Matias, Maštálka, Mineur, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Rodriguez-Rubio, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Sánchez Caldentey, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber, de Jong
NI : : Aliot, Arnautu, Balczó, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Dodds Diane, Epitideios, Ferrand, Fontana, Fountoulis, Goddyn, Gollnisch, Jalkh, Jansen, Kappel, Korwin-Mikke, Kovács, Le Pen Marine, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Morvai, Mélin, Obermayr, Papadakis Konstantinos, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Synadinos, Troszczynski, Vilimsky, Voigt, Zarianopoulos, de Graaff
PPE : : Dati
S&D : : Bayet, Mavrides, Sant, Tarabella
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Ceballos, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Hudghton, Häusling, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Smith, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Škrlec, Ždanoka
Tyhjää 10
ECR : : Demesmaeker, Ide, Loones, Stevens
PPE : : Rolin
S&D : : Jongerius, Piri, Post, Tang
Verts/ALE : : Bütikofer
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Puolesta : Rachida Dati