ELi elektri- ja gaasiturgude järelevalve eeskirjad
KOKKUVÕTE:
määrus (EL) nr 1227/2011 energia hulgimüügituru terviklikkuse ja läbipaistvuse kohta
MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?
Määrusega (EL) nr 1227/2011, mis käsitleb energia hulgimüügituru terviklikkust ja läbipaistvust (nn REMIT), kehtestatakse Euroopa Liidu (EL) energia hulgimüügiturgude* järelevalve raamistik ning selle eesmärk on keelata siseteabe põhjal kauplemine* ja turuga manipuleerimine*.
Määrusega (EL) 2024/1106 muudetakse esialgset määrust, et tagada suurem kaitse turuga manipuleerimise eest energia hulgimüügiturul, tagades suurema läbipaistvuse ja suurendades järelevalvesuutlikkust. Selle eesmärk on tugevdada õiglaste kaubandustavade raamistikku energiaturgudel ja seeläbi veelgi parandada tarbijate kaitset, eelkõige tagades piiriülese turu kuritarvitamise vastu suunatud eeskirjade tõhusama jõustamise.
PÕHIPUNKTID
Määrus (EL) nr 1227/2011
Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet
Määrusega (EL) nr 1227/2011 tugevdati määrusega (EÜ) nr 713/2009 loodud ja praegu määrusega (EL) 2019/942 (vt kokkuvõte) loodud Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööameti (ACER) rolli. Seoses määrusega (EL) nr 1227/2011 on ACERi ülesanded muuhulgas järgmised.
- Järelevalve kauplemistegevuse üle energia hulgimüügiturgudel. Selleks kogutakse turuosalistelt andmeid nende kauplemistegevuse kohta ja analüüsitakse neid.
- Võimaliku turu kuritarvitamise uurimine valitud väidetavatel piiriülestel turuga manipuleerimise juhtudel.
- Teabevahetus riikide reguleerivate asutustega, et nad saaksid võtta asjakohaseid meetmeid turuga manipuleerimise korral.
Turuga manipuleerimine
Käesoleva määruse eesmärk on vältida turuga manipuleerimise juhtumeid, milleks võib olla näiteks:
- valetellimuste esitamine;
- valeteabe levitamine;
- valeteabe esitamine neile, kes väljastavad hinnaprognoose või turuaruandeid, millega eksitatakse turuosalisi, kes tegutsevad sellisele teabele toetudes;
- väide, et kättesaadav elektritootmise võimsus*, ülekandevõimsus* või maagaasi maht erineb sellest, mis on tegelikult kättesaadav. Selline teave võib mõjutada elektri ja gaasi hinnataset.
Osalised
Turuosalised on kohustatud
- registreerima end riikliku reguleeriva asutuse juures;
- teavitama ACERit ja riiklikku reguleerivat asutust, et mõlemad nimetatud asutused saaksid tagada kauplemistegevuse järelevalve;
- avalikustama õigeaegselt siseteabe*, mis käsitleb muuhulgas elektrienergia, maagaasi või veeldatud maagaasi (LNG) tootmiseks, hoidmiseks, tarbimiseks või edastamiseks mõeldud rajatiste või maagaasi veeldusjaamade võimsuse ja kasutamisega seotud andmeid.
Karistused
ELi liikmesriigid peavad nägema ette karistused käesoleva määruse rikkumise eest. Karistused peavad olema proportsionaalsed, tõhusad ja hoiatavad ning kajastama järgmist:
- rikkumise laad, kestus ja raskusaste;
- tarbijatele tekitatud kahju;
- siseteabe põhjal kauplemisest ja turuga manipuleerimisest tulenev võimalik kasu.
Muutmismäärus (EL) 2024/1106
Määrusega (EL) 2024/1106 tehakse määrusesse (EL) nr 1227/2011 mitmeid muudatusi.
- Sellega ühtlustatakse energiaturgude läbipaistvuse ja terviklikkuse eeskirjad paremini finantsturgudega seotud eeskirjadega, nagu määrus (EL) nr 596/2014 (vt kokkuvõte), eelkõige turuga manipuleerimise ja siseteabe määratluste osas.
- Õigusakti kohaldamisala on laiendatud energia salvestamisele ja veeldatud maagaasile ning turukuritarvituse eeskirju kohaldatakse ka finantsinstrumentidele, näiteks energia hulgimüügiturgudel kaubeldavatele energiatuletisinstrumentidele.
- Kolmandate riikide turuosalised peavad määrama esindaja liikmesriigis, kus nad tegutsevad energia hulgimüügiturul. See esindaja tuleb määrata kirjaliku volitusega, millega talle antakse luba turuosalise nimel tegutseda.
- ACERil on õigus uurida piiriülese mõõtmega juhtumeid, mis mõjutavad vähemalt kahte liikmesriiki, ja ta teeb tihedat koostööd riiklike reguleerivate asutustega. Tal on suuremad uurimisvolitused. Näiteks saab ta teha kohapealseid kontrolle, küsida teavet ja võtta ütlusi.
- Nõuete täitmise tagamise volitused jäävad siseriiklikule tasandile, kuigi ACER saab piiriüleste juhtumite puhul viia läbi enda uurimisi ja küsitlusi ning taotleda teavet. Kui osaline takistab ACERi kohapealset kontrolli või ei esita nõutud teavet, võib ACER teatavatel tingimustel määrata karistusmakse.
- ACER võtab vastu tegevusloa andmise ja selle kehtetuks tunnistamise otsused siseteabeplatvormide* ja registreeritud aruandlusmehhanismide*.
- ACER töötab välja ja haldab ka platvormi, mis on avaliku teabe sektoripõhine elektrooniline juurdepääsupunkt siseteabe avaldamisel, ning digitaalset teabekeskust, mis sisaldab teavet ELi energia hulgimüügituru andmete kohta.
- Komisjon võtab vastu delegeeritud õigusakte, et veelgi täpsustada siseteabe määratlust.
- Hiljemalt 1. juuniks 2027 ja seejärel iga viie aasta järel peab komisjon hindama määruse kohaldamist, eriti selle mõju turukäitumisele, turuosalistele, likviidsusele, aruandlusnõuetele, sealhulgas LNG-turu andmete kohta, ja turuosaliste halduskoormuse tasemele, ning ACERi tulemuslikkusele seoses tema eesmärkide, volituste ja ülesannetega.
- Turuosalised saavad ACERi kontaktpunktist saada selgitusi selle kohta, kas konkreetne teave kujutab endast siseteavet määruse (EL) nr 1227/2011 ja vastu võetud asjakohaste delegeeritud õigusaktide kohaselt.
MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?
Määrust (EL) nr 1227/2011 kohaldatakse alates 28. detsembrist 2011.
Enamust muutmismäärusega (EL) 2024/1106 kehtestatud eeskirjadest kohaldatakse alates 7. maist 2024.
TAUST
Lisateave
PÕHIMÕISTED
Energia hulgimüügiturud. Turud, kus energiatootjad (nt elektrijaamade omanikud) ja suuremad energiakasutajad (nt terasetööstus või elektrit või gaasi klientidele müüvad ettevõtted) kauplevad energiatoodetega.
Siseteabe põhjal kauplemine. Konkreetse isiku katse saada kasu tootega kauplemisest avalikustamata teabe (siseteabe) põhjal. Sellise teabe omamine annab talle eelise teiste kauplejate ees.
Turuga manipuleerimine. Turu õiglase toimimise tahtlik häirimine. See võib hõlmata vale või eksitava mulje loomist konkreetse toote tarnete või nõudluse kohta, mõjutades selle toote hinda.
Elektritootmise võimsus. Elektrienergia tootmisvõimsus.
Ülekandevõimsus. Taristu (nt elektri jaotusvõrkude) elektrienergia ülekandevõimsus.
Siseteave. Avalikustamata teave konkreetse toote kohta. Sellise teabe avaldamine võib mõjutada kõnealuse toote hinda.
Siseteabeplatvormid. Internetipõhised platvormid, mille kaudu turuosalised saavad siseteavet avaldada. Selliseid platvorme tuleb kasutada siseteabe avalikustamiseks.
Registreeritud aruandlusmehhanismid. Üksused, kellele on antud tegevusluba, et esitada ametile andmeid ja tehinguteavet enda (enda andmeid) ja/või teiste turuosaliste nimel (sellisel juhul on tegemist teenuse osutamisega). Selliseid mehhanisme on ligikaudu 140.
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta määrus (EL) nr 1227/2011 energia hulgimüügituru terviklikkuse ja läbipaistvuse kohta (ELT L 326, 8.12.2011, lk 1–16)
Määruse (EL) nr 1227/2011 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
SEONDUVAD DOKUMENDID
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/942, millega asutatakse Euroopa Liidu Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostöö Amet (uuesti sõnastatud) (ELT L 158, 14.6.2019, lk 22–53)
Vt konsolideeritud versioon.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 596/2014, mis käsitleb turukuritarvitusi (turukuritarvituse määrus) ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/6/EÜ ja komisjoni direktiivid 2003/124/EÜ, 2003/125/EÜ ja 2004/72/EÜ (ELT L 173, 12.6.2014, lk 1–61)
Vt konsolideeritud versioon.
Viimati muudetud: 14.06.2024