SELETUSKIRI
1.DELEGEERITUD ÕIGUSAKTI TAUST
Käesoleva komisjoni delegeeritud direktiiviga muudetakse tehnika ja teaduse arenguga kohandamise eesmärgil Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2011/65/EL (teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes) (uuesti sõnastatud) (edaspidi „RoHS direktiiv“) III lisa. Muudatus käsitleb erandit konkreetsete kasutusviiside puhul, kus kasutatakse elavhõbedat muudes üld- ja eriotstarbelistes luminofoorlampides.
RoHS direktiivi artikliga 4 piiratakse teatavate ohtlike ainete kasutamist elektri- ja elektroonikaseadmetes. Praegu on RoHS direktiivi II lisas loetletud kümme piiratud kasutusega ainet: plii, elavhõbe, kaadmium, kuuevalentne kroom, polübromobifenüülid (PBB), polübromodifenüüleetrid (PBDE), bis(2‑etüülheksüül)ftalaat (DEHP), butüülbensüülftalaat (BBP), dibutüülftalaat (DBP) ja diisobutüülftalaat (DIBP). III ja IV lisas on loetletud elektri- ja elektroonikaseadmete materjalide ja komponentide konkreetsed kasutusviisid, mille puhul on tehtud erand artikli 4 lõikes 1 sätestatud piirangust.
Direktiivi artikliga 5 on ette nähtud III ja IV lisa kohandamine teaduse ja tehnika arenguga, mis võib hõlmata erandite tegemist, uuendamist ja tühistamist. Vastavalt artikli 5 lõike 1 punktile a lisatakse III ja IV lisasse erandeid üksnes juhul, kui see ei nõrgenda määruse (EÜ) nr 1907/2006 (kemikaalimäärus REACH) kohaselt ette nähtud keskkonna- ja tervisekaitset ja kui on täidetud vähemalt üks järgmistest tingimustest: i) kõrvaldamine või aine asendamine konstruktsioonimuutuste või materjalide ja komponentidega, mis ei nõua II lisas loetletud materjalide või ainete kasutamist, on teaduslikult või tehniliselt võimatu; ii) asendusainete usaldusväärsus ei ole tagatud; iii) aine asendamise negatiivne kogumõju keskkonnale, tervisele ja tarbijaohutusele on tõenäoliselt suurem kui sellest tulenev keskkonna-, tervise-, või tarbijaohutusealane kasu kokku.
Erandeid ja nende kehtivusaega käsitlevate otsuste puhul tuleb arvesse võtta ka asendusainete kättesaadavust ja asendamise sotsiaal majanduslikku mõju. Otsustes võimalike erandite kestuse kohta tuleb võtta arvesse võimalikku mõju innovatsioonile. Vajaduse korral kaalutakse erandi üldmõju olelusringile.
Artikli 5 lõike 1 punktis a on ka sätestatud, et konkreetseteks kasutusviisideks ette nähtud elektri- ja elektroonikaseadmete materjalide ja komponentide lisamiseks III ja IV lisas esitatud loeteludesse peab komisjon võtma vastu eraldi delegeeritud õigusaktid. Artikli 5 lõikes 3 ja V lisas kirjeldatakse erandiga seotud taotluste esitamise korda.
2.ÕIGUSAKTI VASTUVÕTMISELE EELNENUD KONSULTATSIOONID
Komisjon sai ettevõtjatelt RoHS direktiivi artikli 5 lõike 3 ja V lisa kohaseid taotlusi erandite tegemiseks või uuendamiseks.
III lisa kehtiva erandiga 2(b)(4) on lubatud kasutada elavhõbedat muudes üld- ja eriotstarbelistes luminofoorlampides (nt induktsioonlambid).
Komisjon sai ühe taotluse kõnealuse erandi uuendamiseks 15. jaanuaril 2015. Taotleja väitis, et kuna erandi 2(b)(4) alla kuuluvate lampide puhul on olulised paljud eri parameetrid, nt nende kuju, pikkus või spekter, ei ole selliseid lampe lihtne asendada valgusdioodidest (LED) alternatiividega. Nimetatud taotlust uuendati 2020. aasta jaanuaris, esitades üldjoontes samad argumendid. Vastavalt RoHS direktiivile (artikli 5 lõike 5 teine lõik) jääb erand kehtima seni, kuni komisjon on teinud uuendamistaotluse kohta otsuse.
Selleks et hinnata kõnealuse erandi uuendamise taotlust, algatas komisjon 2015. aasta juunis uuringu, mis lõppes 2016. aastal ja mille eesmärk oli teha nõutav tehniline ja teaduslik hindamine, mis hõlmas ka kaheksanädalast veebipõhist konsulteerimist sidusrühmadega. Lisaks sellele uuringule, milles hinnati ulatuslikke tehnilisi ja teaduslikke andmeid ning saadud vastuseid, nagu on dokumenteeritud uuringuaruandes, tegi komisjon kaks täiendavat uuringut/ajakohastamist, millesse kaasati sidusrühmi. 2019. aastal avaldatud uuringus keskenduti sotsiaal-majanduslikule hindamisele ja asendusainete kättesaadavusele, 2020. aastal ajakohastati seda värskeimate andmete ja modelleerimistulemuste põhjal. Uuringu ja sotsiaal-majandusliku hinnangu ajakohastuste lõpparuanne avaldati; sidusrühmi teavitati.
Komisjon konsulteeris RoHS direktiivi kohaste delegeeritud õigusaktidega tegeleva liikmesriikide eksperdirühmaga 1. septembril 2016, 29. oktoobril 2018 ja 21. oktoobril 2019 toimunud ekspertide koosolekul, et koguda liikmesriikide seisukohti hindamiste järelduste põhjal kavandatud tegevuse kohta. Komisjon tegi kõik artikli 5 lõigete 3–7 kohased aine kasutamispiirangust erandite tegemisega seotud menetlustoimingud. Kõikidest toimingutest on teavitatud nõukogu ja Euroopa Parlamenti.
Toetavas uuringus rõhutati, et
·asjaomane erand hõlmab suurt hulka erineva funktsiooniga lampe;
·andmed selle erandiga hõlmatud konkreetsete lambitüüpide kohta on praegu ebapiisavad ning puudub teave elavhõbeda asendamise kohta nendes arvukates rakendustes. Praeguse erandi kehtivusaega tuleks pikendada kolme aasta võrra, et võimaldada tööstusharul valmistada ette üksikasjalikum teave, mis õigustaks erandi tegemist teatavat tüüpi lampide puhul, mida arvatakse kuuluvat mõiste alla „muud üld- ja eriotstarbelised lambid“;
·on olemas piisavalt teavet selle kohta, et elavhõbeda asendamine kahe kõnealuse erandiga hõlmatud konkreetse kasutusviisi puhul, nimelt i) nähtamatus spektriosas valgust kiirgavad lambid ja ii) avariilambid, ei ole tehniliselt võimalik, mistõttu soovitati uuringus uuendada nende kasutusviiside suhtes kohaldatavat erandit maksimaalselt viieks aastaks.
Kokkuvõttes täpsustati teaduslike ja tehniliste hindamiste, sealhulgas sidusrühmadega peetud konsultatsioonide raames, et kuna usaldusväärsed asendusained ei ole veel kättesaadavad, on erandi 2(b)(4) puhul erandi tegemise kriteeriumid jätkuvalt täidetud. Hindamistulemused näitasid ka seda, et kooskõlas direktiivi 2011/65/EL artikliga 5 ei nõrgendaks see konkreetne uuendatud erand kemikaalimäärusega REACH ette nähtud keskkonna- ja tervisekaitset.
Kooskõlas parema õigusloome suunistega avaldati delegeeritud direktiivi eelnõu parema õigusloome portaalis, kus selle kohta sai neli nädalat anda tagasisidet. Eelnõud käsitlenud konsultatsiooni käigus saadi kolm arvamust. Tõstatatud küsimusi arutati ja eelnõu muutmist ei peetud vajalikuks.
3.DELEGEERITUD ÕIGUSAKTI ÕIGUSLIK KÜLG
Delegeeritud direktiiviga uuendatakse direktiivi 2011/65/EL III lisas esitatud erandit 2(b)(4) elavhõbeda kasutamiseks muudes üld- ja eriotstarbelistes luminofoorlampides, kehtestades uued kehtivusajad, sealhulgas kõnealuse erandiga hõlmatud teatavate konkreetsete kasutusviiside puhul.
Komisjoni hinnangus, mis põhines toetavatel uuringutel ja konsultatsioonidel, jõuti järeldusele, et erandi taotlus vastab vähemalt ühele RoHS direktiivi artikli 5 lõike 1 punktis a sätestatud asjakohasele kriteeriumile, mis õigustab erandi pikendamist: käesoleva erandiga hõlmatud lambikategooriates ei saa elavhõbedat usaldusväärsel moel asendada.
Kokkuvõttes on erandi tegemise tingimused täidetud ja erandit 2(b)(4) tuleb uuendada. Hindamisel jõuti ka järeldusele, et erandi kohaldamisala tuleks kitsendada nii, et see hõlmaks täpsemalt määratletud kasutusviise, ning selleks, et lühendada praeguse ulatusliku erandi kestust selliselt, et see oleks I) kolm aastat muude üld- ja eriotstarbeliste lampide puhul ning viis aastat II) nähtamatus spektriosas valgust kiirgavate lampide ja III) avariilampide puhul.
Erandi kehtivusajad määratakse kindlaks kooskõlas artikli 5 lõike 2 esimese lõiguga. Erandi kehtivusaegadel ei ole eeldatavasti negatiivset mõju innovatsioonile.
Õigusakt on delegeeritud direktiiv, nagu on ette nähtud asjaomased volitused andva direktiiviga 2011/65/EL, eelkõige vastavalt selle artikli 5 lõikes 1 ja artiklis 20 esitatud volitustele.
Delegeeritud direktiivi eesmärk on aidata kaasa inimeste tervise ja keskkonna kaitsele ning ühtlustada elektri- ja elektroonikaseadmete siseturu toimimisega seotud sätteid; sel otstarbel lubatakse kasutada muidu keelatud aineid konkreetsel viisil kooskõlas RoHS direktiivi sätete ja tingimustega ning vastavalt korrale, mille alusel kohandatakse III ja IV lisa teaduse ja tehnika arenguga.
Delegeeritud direktiiv ei mõjuta ELi eelarvet.
KOMISJONI DELEGEERITUD DIREKTIIV (EL) …/…,
13.12.2021,
millega muudetakse teaduse ja tehnika arenguga kohandamise eesmärgil Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2011/65/EL III lisa seoses erandiga, mis hõlmab elavhõbeda kasutamist muudes üld- ja eriotstarbelistes luminofoorlampides
(EMPs kohaldatav tekst)
EUROOPA KOMISJON,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,
võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2011. aasta direktiivi 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes, eriti selle artikli 5 lõike 1 punkti a,
ning arvestades järgmist:
(1)Direktiivi 2011/65/EL kohaselt peavad liikmesriigid tagama, et turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmed ei sisalda kõnealuse direktiivi II lisas loetletud ohtlikke aineid. Seda piirangut ei kohaldata nimetatud direktiivi III lisas loetletud erandlike kasutusviiside puhul.
(2)Elektri- ja elektroonikaseadmete kategooriad, mille suhtes kohaldatakse direktiivi 2011/65/EL, on loetletud kõnealuse direktiivi I lisas.
(3)Elavhõbe on piiratud kasutusega aine, mis on kantud direktiivi 2011/65/EL II lisa loetellu.
(4)Otsusega 2010/571/EL tegi komisjon muu hulgas erandi elavhõbeda kasutamiseks muudes üld- ja eriotstarbelistes sirgetes luminofoorlampides (nt induktsioonlambid) (edaspidi „erand“), mis on praegu loetletud direktiivi 2011/65/EL III lisas kui erand 2(b)(4). Kõnealune erand pidi vastavalt asjaomase direktiivi artikli 5 lõike 2 teise lõigu punktile a aeguma 21. juulil 2016.
(5)Erand hõlmab mitmekesist rühma erineva kuju, tehnoloogia, kasutusviisi ja otstarbega lampe. Elavhõbedat kasutatakse lahendustorudes, mis on vajalik elektrienergia valguseks muundamiseks.
(6)Komisjon sai 15. jaanuaril 2015, st direktiivi 2011/65/EL artikli 5 lõikes 5 sätestatud tähtaja jooksul, taotluse erandi uuendamiseks (edaspidi „uuendamistaotlus“), mida ajakohastati 20. jaanuaril 2020 täiendava uuendamistaotlusega. Vastavalt nimetatud direktiivi artikli 5 lõikele 5 jääb erand kehtima seni, on tehtud otsus uuendamistaotluse kohta.
(7)Uuendamistaotluse hindamisel, mille käigus võeti arvesse asendusainete kättesaadavust ja asendamise sotsiaal-majanduslikku mõju, jõuti järeldusele, et elavhõbeda asendamine või kõrvaldamine on asjaomaste kasutusviiside puhul praegu tehniliselt võimatu. See hindamine hõlmas konsulteerimist sidusrühmadega vastavalt direktiivi 2011/65/EL artikli 5 lõikele 7. Nende konsultatsioonide käigus laekunud märkused tehti spetsiaalsel veebisaidil üldsusele kättesaadavaks.
(8)Kõnealune erand on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1907/2006 ning selle tegemisega ei nõrgendata seega nimetatud määruse kohast keskkonna- ja tervisekaitset.
(9)Seepärast on asjakohane erandit uuendada, võttes arvesse üldist eesmärki, et teatavate konkreetsete materjalide või komponentide suhtes kohaldatavad erandid peaksid olema ulatuselt ja kestuselt piiratud, et saaks elektri- ja elektroonikaseadmetes ohtlikud ained järk-järgult kasutuselt kõrvaldada.
(10)Selleks et oleks võimalik õigeaegselt uuesti hinnata elavhõbedavabade alternatiivsete lampide kättesaadavust käesoleva erandiga hõlmatud väga erinevate lambitüüpide puhul, on asjakohane uuendada erandit piiratud ajavahemikuks ehk kolmeks aastaks. Teatavate konkreetsete lambikategooriate, nimelt nähtamatus spektriosas valgust kiirgavate lampide (III lisa uus kanne 2(b)(4)-II) ja avariilampide (III lisa uus kanne 2(b)(4)-III) puhul on siiski piisavalt teavet selle kohta, et asendamine ei ole lähiaastatel tehniliselt võimalik, ning kooskõlas direktiivi 2011/65/EL artikli 5 lõike 2 esimese lõiguga peaks nende lambikategooriate puhul olema viieaastane kehtivusaeg põhjendatud. Pidades silmas usaldusväärse asendusaine leidmiseks jätkuvalt tehtavate pingutuste tulemusi, ei avalda kõnealuse erandi kestus tõenäoliselt innovatsioonile ebasoodsat mõju.
(11)Seepärast tuleks direktiivi 2011/65/EL vastavalt muuta,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:
Artikkel 1
Direktiivi 2011/65/EL III lisa muudetakse vastavalt käesoleva direktiivi lisale.
Artikkel 2
1.Liikmesriigid võtavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid vastu ja avaldavad need hiljemalt [kuuenda kuu viimane päev pärast käesoleva direktiivi jõustumist]. Nad edastavad õigusnormide tekstid viivitamata komisjonile.
Liikmesriigid kohaldavad kõnealuseid norme alates [kuuenda kuu viimasele päevale järgnev päev pärast käesoleva direktiivi jõustumist].
Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse normidesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.
2.Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastu võetud põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.
Artikkel 3
Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Artikkel 4
Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.
Brüssel, 13.12.2021
Komisjoni nimel
president
Ursula VON DER LEYEN