Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023AP0127

    Euroopa Parlamendi 9. mail 2023. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse metaaniheite vähendamist energeetikasektoris ja millega muudetakse määrust (EL) 2019/942 (COM(2021)0805 – C9-0467/2021 – 2021/0423(COD))

    ELT C, C/2023/1081, 15.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1081/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1081/oj

    European flag

    Teataja
    Euroopa Liidu

    ET

    Seeria C


    C/2023/1081

    15.12.2023

    P9_TA(2023)0127

    Metaaniheite vähendamine energeetikasektoris

    Euroopa Parlamendi 9. mail 2023. aastal vastu võetud muudatusettepanekud (*1) ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse metaaniheite vähendamist energeetikasektoris ja millega muudetakse määrust (EL) 2019/942 (COM(2021)0805 – C9-0467/2021 – 2021/0423(COD)) (1)

    (Seadusandlik tavamenetlus: esineme lugemine)

    (C/2023/1081)

    Muudatusettepanek 1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (1)

    maagaasi peamise koostisaine metaani üldine osatähtsus kliimamuutuste süvendamisel on väiksem üksnes süsinikdioksiidi omast ning metaani arvele langeb umbes kolmandik praegusest soojenemisest.

    (1)

    metaani üldine osatähtsus kliimamuutuste süvendamisel on väiksem üksnes süsinikdioksiidi omast ning metaani arvele langeb umbes kolmandik praegusest soojenemisest. Valitsustevaheline kliimamuutuste paneel (IPCC) avaldas oma kuuendas hindamisaruandes järelduse, et 2030. aastaks on vaja inimtekkelist metaaniheidet oluliselt vähendada, et püsida allpool 1,5  oC.

    Muudatusettepanek 2

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (2)

    Ehkki metaan püsib atmosfääris lühemat aega (10–12 aastat) kui süsinikdioksiid (sadu aastaid), on sellest põhjustatud kasvuhooneefekt kliima jaoks molekulaartasandil olulisem ning metaan aitab kaasa osooni tekkele, viimane on aga tugeva mõjuga õhusaasteaine, mis põhjustab tõsiseid terviseprobleeme . Metaani kogus atmosfääris on viimase kümnendi vältel üleilmselt järsult suurenenud.

    (2)

    Ehkki metaan püsib atmosfääris keskmiselt lühemat aega (10–12 aastat) kui süsinikdioksiid (sadu aastaid), on sellest põhjustatud kasvuhooneefekt kliima jaoks  20 aasta jooksul üle 80 korra suurem kui süsinikdioksiidil (CO2)  (1a). Metaani kogus atmosfääris on viimase kümnendi vältel üleilmselt järsult suurenenud.

    Muudatusettepanek 3

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (2a)

    Metaan on kahjuliku troposfääriosooni lähtegaas ja aitab kaasa õhusaastele, kusjuures troposfääriosoon põhjustab igal aastal ligi 20 000 enneaegse surma  (1a) . Metaaniheite vähendamine ei tule kasuks mitte ainult keskkonnale ja kliimale, vaid ka tervisekaitsele kooskõlas terviseühtsuse põhimõttega.

    Muudatusettepanek 4

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (3a)

    Euroopa Parlamendi 21. oktoobri 2021. aasta resolutsioonis metaaniheite vähendamise ELi strateegia kohta  (1a) kutsutakse komisjoni üles analüüsima, millist mõju avaldab poliitikale ja meetmetele 20-aastase ajavahemiku kasutamine globaalse soojenemise potentsiaali puhul, täiendusena 100-aastasele ajavahemikule, mida kasutatakse praegu kooskõlas ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni (UNFCCC) suunistega kasvuhoonegaaside inventuuride kohta. Lisaks märgitakse, et metaani heitkoguste lühiajalise globaalse soojenemise mõju suurem läbipaistvus aitaks ELi kliimapoliitikat paremini kavandada, ning rõhutatakse, et sellise täiendava parameetri kasutamine ei tohiks mingil juhul tähendada viivitamist vajalike meetmetega CO2 heite järsuks ja kiireks vähendamiseks.

    Muudatusettepanek 5

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (4)

    Vastavalt liidu kasvuhoonegaaside inventuuriandmetele langeb energeetikasektori arvele hinnanguliselt 19 % liidu metaaniheitest. See ei hõlma väljaspool liitu toimuvat metaaniheidet, mis on seotud liidu fossiilenergiatarbimisega.

    (4)

    Vastavalt liidu kasvuhoonegaaside inventuuriandmetele pärineb 53 % inimtekkelisest metaaniheitest põllumajandusest, 26 % jäätmetest ning energeetikasektori arvele langeb hinnanguliselt 19 % liidu metaaniheitest. See ei hõlma väljaspool liitu toimuvat metaaniheidet, mis on seotud liidu fossiilenergiatarbimisega. Kuna liit on maailma suurim fossiilgaasi importija, on ta oluline üleilmse metaaniheite põhjustaja.

    Muudatusettepanek 6

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (5)

    Euroopa rohelises kokkuleppes on ühendatud ulatuslikud üksteist vastastikku tugevdavad meetmed ja algatused, mille eesmärk on saavutada liidus 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Euroopa rohelise kokkuleppe teatises (14) märgitakse, et gaasisektori süsinikuheite vähendamist hõlbustatakse, muu hulgas meetmete võtmisega seoses energiasektorist pärit metaaniheitega. Komisjon võttis 2020. aasta oktoobris vastu metaaniheite vähendamise ELi strateegia (edaspidi „metaanistrateegia“), milles on sätestatud meetmed metaaniheite vähendamiseks ELis, sealhulgas energeetikasektoris, ja rahvusvahelisel tasandil. Määrusega (EL) 2021/1119 (15) („Euroopa kliimamäärus“) on liit sätestanud õigusnormid kogu majandust hõlmava eesmärgi kohta saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus ning kehtestanud ka siduva kohustuse vähendada liidus kasvuhoonegaaside netoheidet (heide pärast sidumise mahaarvamist) 2030. aastaks vähemalt 55 % võrreldes 1990. aasta tasemega. Kasvuhoonegaaside heitkoguste sellises ulatuses vähendamiseks tuleks 2030. aastaks vähendada energeetikasektoris metaaniheidet 2020 . aasta tasemega võrreldes umbes 58 % .

    (5)

    Euroopa rohelises kokkuleppes on ühendatud ulatuslikud üksteist vastastikku tugevdavad meetmed ja algatused, mille eesmärk on saavutada liidus 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Euroopa rohelise kokkuleppe teatises (14) märgitakse, et gaasisektori süsinikuheite vähendamist hõlbustatakse, muu hulgas meetmete võtmisega seoses energiasektorist pärit metaaniheitega. Komisjon võttis 2020. aasta oktoobris vastu metaaniheite vähendamise ELi strateegia (edaspidi „metaanistrateegia“), milles on sätestatud meetmed metaaniheite vähendamiseks ELis, sealhulgas energeetikasektoris, ja rahvusvahelisel tasandil. Määrusega (EL) 2021/1119 (15) („Euroopa kliimamäärus“) on liit sätestanud õigusnormid kogu majandust hõlmava eesmärgi kohta saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus ning kehtestanud ka siduva kohustuse vähendada liidus kasvuhoonegaaside netoheidet (heide pärast sidumise mahaarvamist) 2030. aastaks vähemalt 55 % võrreldes 1990. aasta tasemega. Komisjon märgib käesolevale määrusele lisatud mõjuhinnangus, et 77 % prognoositavast metaaniheitest, mis ületab lähtetaset, võib 2030. aastal vähendada vähemate kuludega kui sotsiaalse ja keskkonnaalase kasu summa  (15a). See aitab hoida globaalset soojenemist 1,5  oC piires ning võimaldaks liidul võtta metaaniheite vastu võitlemisel ja energiajulgeoleku tugevdamisel juhtrolli .

    Muudatusettepanek 7

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 6

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (6)

    Euroopa kliimamäärusega kehtestatud 2030. aastaks seatud eesmärgid liidu kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ja määruse (EL) 2018/842 (16) kohased siduvad riiklikud heite vähendamise eesmärgid hõlmavad ka metaaniheidet. Siiski puudub praegu liidu tasandil õigusraamistik, millega nähtaks ette konkreetsed meetmed inimtekkelise metaaniheite vähendamiseks energeetikasektoris . Peale selle hõlmab tööstuses tekkivaid heitkoguseid käsitlev direktiiv 2010/75 (17) metaaniheidet vaid seoses mineraalõli ja gaasi rafineerimisega, mitte aga seoses muude energeetikasektoris toimuvate tegevustega.

    (6)

    Metaaniheide pärineb paljudest sektoritest, sealhulgas põllumajandusest, jäätmetest, reoveest ja energeetikast. Euroopa kliimamäärusega kehtestatud 2030. aastaks seatud eesmärgid liidu kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ja määruse (EL) 2018/842 (16) kohased siduvad riiklikud heite vähendamise eesmärgid hõlmavad ka metaaniheidet. Siiski puudub praegu liidu tasandil õigusraamistik, millega nähtaks ette kõiki sektoreid hõlmavad konkreetsed eesmärgid ja meetmed inimtekkelise metaaniheite vähendamiseks , mis tooks kaasa metaaniheite märkimisväärse vähenemise liidus 2030. aastaks kooskõlas Pariisi kokkuleppega . Peale selle hõlmab tööstuses tekkivaid heitkoguseid käsitlev direktiiv 2010/75 (17) metaaniheidet vaid seoses mineraalõli ja gaasi rafineerimisega, mitte aga seoses muude energeetikasektoris toimuvate tegevustega.

    Muudatusettepanek 8

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 7

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (7)

    Selles kontekstis peaks käesoleva määruse kohaldamisala hõlmama metaaniheite vähendamist nafta ja fossiilgaasi eelneval uurimisel ja tootmisel, fossiilgaasi kogumisel ja töötlemisel, gaasi ülekandmisel, jaotamisel ja maa-alusel hoiustamisel ning veeldatud maagaasi (LNG) terminalides, samuti töötavates maa-alustes ja maapealsetes söekaevandustes ning suletud ja mahajäetud maa-alustes söekaevandustes.

    (7)

    Selles kontekstis peaks käesoleva määruse kohaldamisala hõlmama metaaniheite vähendamist nafta ja fossiilgaasi eelneval uurimisel ja tootmisel, fossiilgaasi kogumisel ja töötlemisel, gaasi ülekandmisel, jaotamisel ja maa-alusel hoiustamisel ning veeldatud maagaasi (LNG) terminalides, samuti naftakeemias, töötavates maa-alustes ja maapealsetes söekaevandustes ning suletud ja mahajäetud maa-alustes söekaevandustes.

    Muudatusettepanek 9

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 7 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (7a)

    Arvestades, et eeluuringute ja tootmise ning nafta ja fossiilgaasi kogumise ja töötlemise käigus toodetakse ka naftakeemiasektoris kasutamiseks mõeldud toorbensiini ja maagaasi vedelikke ning tekitatakse metaaniheidet, tuleks naftakeemiasektori suhtes kohaldada seire- ja aruandlusmeetmeid, lekete avastamise ja kõrvaldamise nõuet ning piirata gaasi atmosfääri laskmist ja tõrvikpõletamist nagu energiasektoris.

    Muudatusettepanek 10

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 8

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (8)

    Eeskirjad nafta-, gaasi- ja söesektoris metaaniheite täpseks mõõtmiseks, sellest aru andmiseks ja selle kontrollimiseks, samuti sellise heite vähendamiseks, sealhulgas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise piirangute kaudu, tuleks kehtestada liidu asjakohase õigusraamistikuga . Selline raamistik peaks sisaldama eeskirju, mis aitavad suurendada fossiilenergia liitu importimise läbipaistvust, ja seeläbi tugevdama stiimuleid metaaniheite vähendamise lahenduste ulatuslikumaks kasutuselevõtuks kogu maailmas.

    (8)

    Liidu asjakohase õigusraamistikuga tuleks kehtestada eeskirjad nafta-, gaasi- ja söesektoris metaaniheite täpseks mõõtmiseks, sellest aru andmiseks ja selle kontrollimiseks, samuti sellise heite vähendamiseks, sealhulgas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise piirangute kaudu, ühtlasi tuleks tagada töötajate kaitse metaaniheite eest . Käesolevas määruses sätestatud eeskirjad peaksid aitama suurendada fossiilenergia liitu importimise läbipaistvust ja andma seeläbi panuse metaaniheite vähendamise lahenduste ulatuslikumaks kasutuselevõtuks kogu maailmas.

    Muudatusettepanek 11

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 9

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (9)

    Käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmine nõuab reguleeritud käitajatelt tõenäoliselt investeeringuid ning selliste investeeringutega seotud kulusid tuleks tariifide kehtestamisel arvesse võtta ja lähtuda seejuures tõhususpõhimõtetest.

    (9)

    Käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmine nõuab reguleeritud käitajatelt tõenäoliselt investeeringuid ning selliste investeeringutega seotud lisakulusid tuleks tariifide kehtestamisel arvesse võtta ja lähtuda seejuures tõhususpõhimõtetest. Rahvusvahelise Energiaagentuuri andmetel on metaani vähendamise meetmed nafta- ja gaasisektoris väga kulutõhusad, võttes eelkõige arvesse gaasi tõusnud turuhindasid, ning selliste meetmete võtmiseks vajalikud investeeringud oleksid piiratud ja nende tasuvusperiood lühike  (1a) . Vajalikud kulud ei tohiks tuua lõppkasutajatele ja -tarbijatele kaasa ebaproportsionaalset finantskoormust. Seepärast tuleks tariifide kehtestamisel arvesse võtta kulusid, mis on seotud investeeringutega null-netokulust suurematesse metaaniheite vähendamise meetmetesse. Vähekaitstud leibkondi tuleks kaitsta käesolevast määrusest tingitud ebaproportsionaalse finantskoormuse eest. Käitajad peaksid metaaniheite vältimiseks ja minimeerimiseks võtma asjakohaseid meetmeid, mille puhul heite vähendamise ühiskondlik mõju on suurem leevendusmeetme ühiskondlikust mõjust.

    Muudatusettepanek 12

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 10

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (10)

    Iga liikmesriik peaks määrama vähemalt ühe pädeva asutuse, kes jälgib, et käitajad järgiksid tulemuslikult käesolevas määruses sätestatud kohustusi, ning teavitama komisjoni sellisest määramisest ja kõikidest sellega seotud muudatustest. Määratud pädevad asutused peaksid võtma kõik vajalikud meetmed, et tagada vastavus käesoleva määrusega kehtestatud nõuetele . Tulenevalt energeetikasektori tegevuse ja metaaniheite piiriülesusest peaksid pädevad asutused tegema omavahel ja komisjoniga koostööd. Selles kontekstis peaksid komisjon ja liikmesriikide pädevad asutused looma käesoleva määruse kohaldamiseks üheskoos ametiasutuste võrgustiku, et edendada tihedat koostööd ja kehtestada vajalik kord teabe ja parimate tavade vahetamiseks ning konsultatsioonide võimaldamiseks.

    (10)

    Iga liikmesriik peaks määrama vähemalt ühe pädeva asutuse, kes jälgib, et käitajad järgiksid tulemuslikult käesolevas määruses sätestatud kohustusi, ning teavitama komisjoni sellisest määramisest ja kõikidest sellega seotud muudatustest. Liikmesriigid peaksid andma määratud pädevatele asutustele piisavad rahalised ja inimressursid ning määratud pädevad asutused peaksid võtma kõik vajalikud meetmed, et tagada vastavus käesoleva määrusega . Pädevad asutused peaksid looma kontaktpunkti . Tulenevalt energeetikasektori tegevuse ja metaaniheite piiriülesusest peaksid pädevad asutused tegema omavahel ja komisjoniga koostööd. Selles kontekstis peaksid komisjon ja liikmesriikide pädevad asutused looma käesoleva määruse kohaldamiseks üheskoos ametiasutuste võrgustiku, et edendada tihedat koostööd ja kehtestada vajalik kord teabe ja parimate tavade vahetamiseks ning konsultatsioonide võimaldamiseks.

    Muudatusettepanek 13

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 12

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (12)

    Käitajad peaksid pakkuma pädevatele asutustele mis tahes vajalikku abi, et tagada neile seatud ülesannete täitmine. Peale selle peaksid käitajad pädevate asutuste määratud ajavahemiku või mis tahes muu pädevate asutustega kokku lepitud ajavahemiku jooksul võtma kõik pädevate asutuste kindlaks määratud vajalikud meetmed.

    (12)

    Käitajad peaksid pakkuma pädevatele asutustele mis tahes vajalikku abi, et tagada neile seatud ülesannete täitmine. Peale selle peaksid käitajad pädevate asutuste määratud ajavahemiku või mis tahes muu pädevate asutustega kokku lepitud ajavahemiku jooksul võtma kõik pädevate asutuste kindlaks määratud vajalikud meetmed. Liikmesriigid peaksid korrapäraselt jälgima sektori olukorda, et tuvastada kõik võimalikud viivitused käesoleva määruse kohaldamisel oskustööjõu ja tehnoloogia nappuse tõttu.

    Muudatusettepanek 14

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 12 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (12a)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1367/2006  (1a) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/4/EÜ  (1b) kohaselt on keskkonda sattuv heide keskkonnateave. Liikmesriikide ametiasutuste või liidu institutsioonide, organite või asutuste poolt teabele juurdepääsust keeldumise põhjuseid tuleb seega tõlgendada kitsendavalt, arvestades avalikustamisega seotud üldsuse huvi ja seda, kas taotletud teave on seotud keskkonda sattuva heitega.

    Muudatusettepanek 15

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 13

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (13)

    Pädevad asutused peaksid peamise mehhanismina kasutama inspekteerimist, sealhulgas dokumentide ja andmete läbivaatamist, heitkoguste mõõtmist ja kohapealset kontrolli. Inspekteerimine peaks toimuma korrapäraselt pädevate asutuste tehtud keskkonnariski hindamise alusel. Peale selle tuleks inspekteerimist teha tõendatud kaebuste ja nõuetele mittevastavuse juhtumite kontrollimiseks ning selle tagamiseks, et komponentide remont või asendamine toimub kooskõlas käesoleva määrusega. Käesoleva määruse nõuete tõsise rikkumise tuvastamisel peaksid pädevad asutused esitama teate parandusmeetmete kohta, mida käitaja on kohustatud võtma. Pädevad asutused peaksid inspekteerimisandmeid säilitama ja tegema asjakohase teabe vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2003/4/EÜ (19) kättesaadavaks.

    (13)

    Pädevad asutused peaksid peamise mehhanismina kasutama inspekteerimist, sealhulgas dokumentide ja andmete läbivaatamist, heitkoguste mõõtmist ja kohapealset kontrolli. Inspekteerimine peaks toimuma korrapäraselt pädevate asutuste tehtud keskkonnariski hindamise alusel. Arvesse tuleks võtta pädevates asutustes juba kehtestatud kontrollimehhanisme. Pädevad asutused peaksid kindlaks tegema parimate tavade näited. Peale selle tuleks inspekteerimist teha tõendatud kaebuste ja nõuetele mittevastavuse juhtumite kontrollimiseks ning selle tagamiseks, et komponentide remont või asendamine toimub kooskõlas käesoleva määrusega. Käesoleva määruse nõuete rikkumise tuvastamisel peaksid pädevad asutused esitama teate parandusmeetmete kohta, mida käitaja on kohustatud võtma. Pädevad asutused peaksid inspekteerimisandmeid säilitama ja tegema asjakohase teabe vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2003/4/EÜ (19) kättesaadavaks.

    Muudatusettepanek 16

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 14

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (14)

    Kuna mõni metaaniheite allikas paikneb linna- või elamupiirkonna läheduses , peaks käesoleva määruse rikkumisest kahju saanud füüsilistel ja juriidilistel isikutel olema võimalus esitada pädevatele asutustele nõuetekohaselt tõendatud kaebusi. Kaebuse esitajat tuleks hoida menetluse käigu ja tehtud otsustega kursis ning talle tuleks edastada lõppotsus mõistliku aja jooksul pärast kaebuse esitamist.

    (14)

    Kuna mõni metaaniheite allikas paikneb linna- või elamupiirkonna läheduses ja need mõjutavad tervist, keskkonda ja kliimat, peaks füüsilistel ja juriidilistel isikutel olema võimalus esitada pädevatele asutustele nõuetekohaselt tõendatud kaebusi käesoleva määruse võimaliku rikkumise kohta. Sellega seoses peaks Euroopa e-õiguskeskkonna portaal võimaldama kaebuste esitamist ning tagama juurdepääsu pädevatele asutustele ja teabele . Kaebuse esitajat tuleks hoida menetluse käigu ja tehtud otsustega kursis ning talle tuleks edastada lõppotsus mõistliku aja jooksul pärast kaebuse esitamist.

    Muudatusettepanek 17

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (15)

    Tugeva kontrolliraamistikuga saab suurendada esitatud andmete usaldusväärsust. Peale selle nõuab metaani heitkoguste mõõtmise üksikasjalikkus ja tehniline keerukus käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate esitatud metaaniheiteandmete nõuetekohast kontrollimist. Ehkki enesekontroll on võimalik, tagab kolmanda isiku tehtav kontroll suurema sõltumatuse ja läbipaistvuse. Ühtlasi võimaldab see rakendada ühtlustatud pädevust ja eksperditeadmisi tasemel, mis ei pruugi olla kõikidele avaliku sektori asutustele kättesaadav. Kontrollijad peaksid kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 765/2008 (20) olema akrediteerimisasutuses akrediteeritud. Sõltumatud akrediteeritud kontrollijad peaksid seega tagama, et käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate koostatud heitearuanded vastavad tegelikkusele ja on kooskõlas käesolevas määruses sätestatud nõuetega. Nad peaksid heitearuandes sisalduvad andmed läbi vaatama, et hinnata nende usaldusväärsust, tõepärasust ja täpsust lähtuvalt avalikult tasuta kättesaadavatest sõltumatute asutuste välja töötatud Euroopa või rahvusvahelistest standarditest, mille komisjon on kohaldatavaks teinud. Seega tuleks komisjonile anda volitused võtta vastu delegeeritud õigusakte selliste Euroopa või rahvusvaheliste standardite inkorporeerimiseks ja nende kohaldatavuse sätestamiseks. Kontrollijad on pädevatest asutustest lahus ja peaksid olema käitajatest, sealhulgas kaevanduste käitajatest sõltumatud ning käitajad peaksid andma neile mis tahes vajalikku abi kontrolli võimaldamiseks ja hõlbustamiseks, eelkõige seoses valdustele ligipääsu ning dokumentide ja andmete esitamisega.

    (15)

    Tugeva kontrolliraamistikuga saab suurendada esitatud andmete usaldusväärsust. Peale selle nõuab metaani heitkoguste mõõtmise üksikasjalikkus ja tehniline keerukus käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate esitatud metaaniheiteandmete nõuetekohast kontrollimist. Ehkki enesekontroll on võimalik, tagab kolmanda isiku tehtav kontroll suurema sõltumatuse ja läbipaistvuse. Ühtlasi võimaldab see rakendada ühtlustatud pädevust ja eksperditeadmisi tasemel, mis ei pruugi olla kõikidele avaliku sektori asutustele kättesaadav. Kontrollijad peaksid kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 765/2008 (20) olema akrediteerimisasutuses akrediteeritud. Sõltumatud akrediteeritud kontrollijad peaksid seega tagama, et käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate koostatud heitearuanded vastavad tegelikkusele ja on kooskõlas käesolevas määruses sätestatud nõuetega. Kontrolle tuleks teha kehtivate Euroopa või rahvusvaheliste standardite ja meetodite alusel ning võtta nõuetekohaselt arvesse käitajate tegevuse laadi. Kontrollijad peaksid heitearuandes sisalduvad andmed läbi vaatama, et hinnata nende usaldusväärsust, tõepärasust ja täpsust lähtuvalt avalikult tasuta kättesaadavatest sõltumatute asutuste välja töötatud Euroopa või rahvusvahelistest standarditest, mille komisjon on kohaldatavaks teinud . Andmete täpsuse tagamiseks peaksid kontrollijad tegema tegevuskoha etteteatatud ja etteteatamata kontrolle . Seega tuleks komisjonile anda volitused võtta vastu delegeeritud õigusakte selliste Euroopa või rahvusvaheliste standardite inkorporeerimiseks ja nende kohaldatavuse sätestamiseks. Kontrollijad on pädevatest asutustest lahus ja peaksid olema käitajatest, sealhulgas kaevanduste käitajatest sõltumatud ning käitajad peaksid andma neile mis tahes vajalikku abi kontrolli võimaldamiseks ja hõlbustamiseks, eelkõige seoses valdustele ligipääsu ning dokumentide ja andmete esitamisega.

    Muudatusettepanek 18

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 16

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (16)

    Pädevatele asutustele esitatud heitearuannetes sisalduv teave tuleks esitada komisjonile , et võimaldada rahvusvahelisel metaaniheite vaatluskeskusel (IMEO) täita talle seatavaid kontrolliülesandeid , mis on eelkõige seotud andmete koondamise ja analüüsi meetoditega ning nende meetodite ja statistikaprotsesside kontrollimisega, mida äriühingud on kasutanud oma esitatud andmetes kajastatud heitkoguste kvantifitseerimiseks. Asjaomased võrdluskriteeriumid võivad hõlmata nafta- ja gaasisektori metaaniheite vähendamise partnerluse (OGMP) standardeid ja juhenddokumente. IMEO koostatud teave tuleks teha üldsusele kättesaadavaks ja komisjon peaks kasutama seda teavet metaani heitkoguste mõõtmise ning vastavate andmete esitamise ja kontrollimisega seotud kõikide tuvastatud puudujääkide kõrvaldamiseks.

    (16)

    Oma kohustuste täitmisel ja käesolevast määrusest tulenevate volituste kasutamisel peaksid kontrollijad , pädevad asutused ja komisjon võtma arvesse rahvusvaheliselt kättesaadavaks tehtud teavet, näiteks rahvusvahelise metaaniheite vaatluskeskuse (IMEO) kättesaadavaks tehtud teavet , mis on eelkõige seotud andmete koondamise ja analüüsi meetoditega ning nende meetodite ja statistikaprotsesside kontrollimisega, mida käitajad ja kaevanduse käitajad on kasutanud oma esitatud andmetes kajastatud heitkoguste kvantifitseerimiseks. Asjaomased võrdluskriteeriumid võivad hõlmata nafta- ja gaasisektori metaaniheite vähendamise partnerluse (OGMP) aruandlusraamistikku, vorme ja juhenddokumente .

    Muudatusettepanek 19

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 17

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (17)

    IMEO loodi 2020. aasta oktoobris liidu eestvedamisel partnerluses ÜRO Keskkonnaprogrammi, kliima- ja puhta õhu kaitse koalitsiooni ning Rahvusvahelise Energiaagentuuriga ja käivitati G20 tippkohtumisel 2021. aasta oktoobris. IMEO ülesanne on koguda, ühitada, kontrollida ja avaldada andmeid inimtekkelise metaaniheite kohta üleilmsel tasandil. IMEO on osa ÜRO Keskkonnaprogrammist, kes on sõlminud Euroopa Liiduga vastastikuse mõistmise memorandumi. Keskusel on väga oluline roll energeetikasektori metaaniheiteandmete kontrollimisel ning oleks vaja luua asjakohased kontaktid, et võimaldada seatud kontrolliülesannete täitma asumist. Kuna IMEO ei ole liidu asutus ja selle suhtes ei kohaldata liidu õigust, on oluline ette näha, et IMEO võtaks asjakohaseid meetmeid, millega tagatakse liidu ja selle liikmesriikide huvide kaitse .

    (17)

    IMEO loodi 2020. aasta oktoobris liidu eestvedamisel partnerluses ÜRO Keskkonnaprogrammi, kliima- ja puhta õhu kaitse koalitsiooni ning Rahvusvahelise Energiaagentuuriga ja käivitati G20 tippkohtumisel 2021. aasta oktoobris. IMEO ülesanne on koguda, ühitada, kontrollida ja avaldada andmeid inimtekkelise metaaniheite kohta üleilmsel tasandil. IMEO peaks varajase avastamise ja hoiatamise süsteemi abil osalema heite suurtekitajate kindlakstegemisel .

    Muudatusettepanek 20

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 25

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (25)

    Nafta- ja gaasifirmadelt tuleks mõõtmise ja aruandluse tulemuslikkuse tagamiseks nõuda metaani heitkoguste mõõtmist ja neist aru andmist allikate kaupa ning liikmesriikidele koondandmete kättesaadavaks tegemist, et liikmesriikidel oleks võimalik suurendada oma inventuuriaruannete täpsust. Peale selle on vaja äriühingute esitatud andmeid tulemuslikult kontrollida ning käitajate halduskoormuse minimeerimiseks korraldada aruannete esitamine kord aastas.

    (25)

    Nafta- ja gaasifirmadelt tuleks kvantifitseerimise ja aruandluse tulemuslikkuse tagamiseks nõuda metaani heitkoguste kvantifitseerimist ja neist aru andmist allikate kaupa ning liikmesriikidele koondandmete kättesaadavaks tegemist, et liikmesriikidel oleks võimalik suurendada oma inventuuriaruannete täpsust. Peale selle on vaja äriühingute esitatud andmeid tulemuslikult kontrollida ning käitajate halduskoormuse minimeerimiseks korraldada aruannete esitamine kord aastas.

    Muudatusettepanek 21

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 27

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (27)

    OGMP 2.0 raamistik hõlmab aruandlust viiel tasandil. Allika tasandil aru andmine algab 3. tasandist, mida peetakse võrreldavaks ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kohase kolmanda tasandiga. See võimaldab kasutada üldisi heitekoefitsiente. OGMP 2.0 raamistiku 4. tasandi aruandluse puhul nõutakse metaani heitkoguste otsest mõõtmist allika tasandil. See võimaldab kasutada spetsiifilisi heitekoefitsiente. OGMP 2.0 raamistiku 5. tasandi aruandluse puhul tuleb täiendavalt lisada mõõtmistulemused tegevuskoha tasandil. Peale selle kohustuvad äriühingud OGMP 2.0 raamistikus esitama metaani heitkoguste otsese mõõtmise tulemused kasutuselolevate varade puhul kolme aasta jooksul ja mittekasutatavate varade puhul viie aasta jooksul pärast OGMP 2.0 raamistikuga liitumist. Lähtuvalt OGMP 2.0 raames allika tasandil aruandluse puhul kasutatud lähenemisviisist ja asjaolust, et suur arv liidu äriühinguid liitus OGMP 2.0 raamistikuga juba 2021. aastal, tuleks liidu käitajaid kohustada esitama allika tasandil tehtud otsese heitkoguste mõõtmise tulemused kasutuselolevate varade puhul 24 kuu jooksul ja mittekasutatavate varade puhul 36 kuu jooksul. Allika tasandil kvantifitseerimise kõrval võimaldab tegevuskoha tasandil kvantifitseerimine hinnata, kontrollida ja ühitada allika tasandil saadud hinnangulisi väärtusi tegevuskohtade andmete koondamise teel ning suurendada seeläbi esitatud heiteandmete usaldusväärsust. Nagu OGMP 2.0 puhul, tuleb ka käesoleva määruse kohaselt teha mõõtmisi tegevuskoha tasandil, et võimaldada allika tasandil saadud mõõtmistulemuste ühitamist.

    (27)

    Uusim OGMP 2.0 raamistik hõlmab aruandlust viiel tasandil. Allika tasandil aru andmine algab 3. tasandist, mida peetakse võrreldavaks ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kohase kolmanda tasandiga. See võimaldab kasutada üldisi heitekoefitsiente. OGMP 2.0 raamistiku 4. tasandi aruandluse puhul nõutakse metaani heitkoguste otsest mõõtmist allika tasandil. See võimaldab kasutada spetsiifilisi heitekoefitsiente. OGMP 2.0 raamistiku 5. tasandi aruandluse puhul tuleb täiendavalt lisada mõõtmistulemused tegevuskoha tasandil. Peale selle kohustuvad äriühingud OGMP 2.0 raamistikus esitama metaani heitkoguste otsese mõõtmise tulemused kasutuselolevate varade puhul kolme aasta jooksul ja mittekasutatavate varade puhul viie aasta jooksul pärast OGMP 2.0 raamistikuga liitumist. Lähtuvalt OGMP 2.0 raames allika tasandil aruandluse puhul kasutatud lähenemisviisist ja asjaolust, et suur arv liidu äriühinguid liitus OGMP 2.0 raamistikuga juba 2021. aastal, tuleks liidu käitajaid kohustada esitama allika tasandil tehtud otsese heitkoguste mõõtmise tulemused kasutuselolevate varade puhul 12 kuu jooksul ja mittekasutatavate varade puhul 24 kuu jooksul. Allika tasandil kvantifitseerimise kõrval võimaldab tegevuskoha tasandil kvantifitseerimine hinnata, kontrollida ja ühitada allika tasandil saadud hinnangulisi väärtusi tegevuskohtade andmete koondamise teel ning suurendada seeläbi esitatud heiteandmete usaldusväärsust. Nagu OGMP 2.0 puhul, tuleb ka käesoleva määruse kohaselt teha mõõtmisi tegevuskoha tasandil, et võimaldada allika tasandil saadud kvantifitseerimistulemuste ühitamist.

    Muudatusettepanek 22

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 30

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (30)

    Ehkki metaani atmosfääri laskmine on tavaliselt tahtlik ning toimub selleks ette nähtud protsesside, toimingute või seadmete kaudu , võib see olla ka tahtmatu, näiteks rikke korral .

    (30)

    Metaani tõrvikpõletamine ja atmosfääri laskmine on tahtlik ning toimub selleks ette nähtud protsesside, toimingute või seadmete kaudu.

    Muudatusettepanek 23

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 31 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (31a)

    Nafta- ja gaasitööstuse kliimaalgatusega liitunud ettevõtted, sealhulgas paljud, kelle peakorter asub Euroopas, on võtnud kohustuse vähendada 2025. aastaks metaanimahukust 0,2  %-ni ning alustanud leevendusmeetmete võtmist. Nafta- ja gaasitööstuse kliimaalgatusega liitunud ettevõtted saavutasid 2025. aastaks seatud esialgse metaanimahukuse taseme juba 2020. aastal ja jõudsid 2021. aastal 0,17  % tasemeni. Mitu suurt Euroopa tootjat on teatanud, et on saavutanud eelneva ja kesketapi puhul metaanimahukuse, mis on sellest tasemest tunduvalt madalam. Seepärast peaks komisjon uurima võimalust võtta kasutusele ambitsioonikas eelneva etapi metaanimahukuse norm, mis on 0,2  % või väiksem, ning esitama asjakohase normi rakendamiseks näitajad ja sätted.

    Muudatusettepanek 24

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 32

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (32)

    Konkreetsemalt kasutatakse leketest tuleneva metaaniheite vähendamiseks kõige sagedamini metaanilekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid, mis viiakse läbi eesmärgiga lekked kindlaks teha ja need seejärel kõrvaldada. Seepärast peaksid käitajad tegema vähemalt perioodilisi lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid, mis peaksid hõlmama ka metaani atmosfääri laskmist võimaldavate komponentide uurimist, et kontrollida metaani tahtmatu atmosfääri laskmise võimalust .

    (32)

    Konkreetsemalt kasutatakse leketest tuleneva metaaniheite vähendamiseks kõige sagedamini metaanilekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid, mis viiakse läbi eesmärgiga lekked kindlaks teha ja need siis kõrvaldada või lekkivad komponendid asendada . Seepärast peaksid käitajad tegema vähemalt perioodilisi lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid, mis peaksid hõlmama ka metaani atmosfääri laskmist võimaldavate komponentide uurimist, et kontrollida seadmete rikkeid .

    Muudatusettepanek 25

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 33

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (33)

    Sel eesmärgil tuleks kehtestada ühtlustatud lähenemisviis, millega tagatakse liidus kõikidele käitajatele võrdsed tingimused. See lähenemisviis peaks hõlmama lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid käsitlevaid miinimumnõudeid ning võimaldama samal ajal liikmesriikidele ja käitajatele piisavalt paindlikkust. See on väga oluline, et võimaldada innovatsiooni ning uute tehnoloogialahenduste ja meetodite väljatöötamist lekete tuvastamiseks ja kõrvaldamiseks ning hoida seeläbi ära konkreetsest tehnoloogiast sõltuvusse sattumist keskkonnakaitse arvelt. Jätkuvalt leitakse uusi tehnoloogialahendusi ja tuvastamismeetodeid ning liikmesriigid peaksid soodustama innovatsiooni selles sektoris, et oleks võimalik võtta kasutusele kõige täpsemad ja kulutõhusamad meetodid.

    (33)

    Sel eesmärgil tuleks kehtestada ühtlustatud lähenemisviis, millega tagatakse liidus kõikidele käitajatele võrdsed tingimused. See lähenemisviis peaks hõlmama lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid käsitlevaid miinimumnõudeid ning võimaldama samal ajal liikmesriikidele ja käitajatele piisavalt paindlikkust. See on väga oluline, et võimaldada innovatsiooni ning uute komponentide, tehnoloogialahenduste ja meetodite väljatöötamist lekete tuvastamiseks ja kõrvaldamiseks ning hoida seeläbi ära konkreetsest tehnoloogiast sõltuvusse sattumist keskkonnakaitse arvelt. Jätkuvalt leitakse uusi tehnoloogialahendusi ja tuvastamismeetodeid ning liikmesriigid peaksid soodustama innovatsiooni selles sektoris, et oleks võimalik võtta kasutusele kõige lekkevabamad, täpsemad ja kulutõhusamad komponendid, lekete tuvastamise ja kõrvaldamise tehnoloogiad ja meetodid.

    Muudatusettepanek 26

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 33 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (33a)

    Ühtlustatud lähenemisviis lähtub metaaniheite tuvastamiseks ja avastamiseks erinevate vahendite ja tehnoloogiate abil standarditud spetsifikatsioonidest, mis võivad põhineda Euroopa standarditel või selliste standardite puudumisel rahvusvahelistel standarditel või olla nendega kehtestatud. Sobivate Euroopa standardite puudumisel peaks komisjon kaaluma, kas taotleda asjaomastelt Euroopa standardiorganisatsioonidelt selliste standardite vastuvõtmist kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1025/2012. Seega tuleks komisjonile anda õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte kõnealuste spetsifikatsioonide koostamiseks.

    Muudatusettepanek 27

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 34

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (34)

    Lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid käsitlevad kohustused peaksid kajastama mitut head tava. Lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute peamine eesmärk peaks olema lekete leidmine ja peatamine, mitte nende kvantifitseerimine, ning suurema lekkeriskiga piirkondi tuleks kontrollida sagedamini ; uuringute sageduse üle otsustamisel tuleks lähtuda mitte üksnes vajadusest parandada komponendid , kust lekib künnisväärtust ületavas koguses metaani, vaid ka tegevusega seotud kaalutlustest, mille juures võetakse arvesse ohutusriske. Seega peaks pädevatel asutustel olema olukorras, kus on tuvastatud suurem ohutusrisk või metaanikao risk, lubatud soovitada teha asjaomaste komponentide puhul uuringuid suurema sagedusega ; suurusest sõltumata tuleks registreerida kõik lekked ja neid jälgida , kuna väikesed lekked võivad suureneda; lekete kõrvaldamisele peaks järgnema kõrvaldamise tulemuslikkuse kontroll; et võimaldada võtta tulevikus kasutusele täiustatum metaaniheite tuvastamise tehnoloogia , tuleks kindlaks määrata metaanikao määr, mille juures või mille ületamisel on lekke kõrvaldamine nõutav , ent jätta käitajatele tuvastamisseadme valikuks vabad käed. Käesoleva määruse kontekstis võib asjakohasel juhul kasutada pidevseiret.

    (34)

    Lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid käsitlevad kohustused peaksid kajastama mitut head tava. Lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute peamine eesmärk peaks olema lekete võimalikult kiire leidmine ja kõrvaldamine lekkiva komponendi parandamise või asendamise teel, mitte nende kvantifitseerimine ; uuringute sageduse üle otsustamisel tuleks lähtuda vajadusest parandada komponendid või asendada need lekkekindlama tehnoloogiaga ; suurusest sõltumata tuleks kõik lekked parandada , kuna väikesed lekked võivad suureneda; lekete kõrvaldamisele peaks järgnema kõrvaldamise tulemuslikkuse kontroll; et võimaldada võtta tulevikus kasutusele täiustatumaid komponente või metaaniheite tuvastamise tehnoloogiat , tuleks kindlaks määrata lekete tuvastamiseks kasutatava seadme miinimumnõuded ja metoodika , lähtudes nende tõestatud tõhususest .

    Muudatusettepanek 28

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 34 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (34a)

    Praegu on paljud lekked tingitud iganenud tehnoloogiast ja puudulikust hooldusest. Selline iganenud tehnoloogia tuleks kiiresti asendada uute uuenduslike lahendustega. Seepärast tuleks lekete avastamise ja kõrvaldamise programmis kirjeldada, kuidas käitaja kavatseb kaardistada suure metaanilekke riskiga komponendid, ning sätestada, kuidas ta kavatseb kõik sellised komponendid asendada uute uuenduslike tehnoloogialahendustega, mis tagavad pikaajalise kaitse tulevaste lekete eest.

    Muudatusettepanek 29

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 35

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (35)

    Atmosfääri laskmine kujutab endast põletamata jääva metaani õhkuheidet kas tahtlikult selleks ette nähtud protsesside, toimingute või seadmete kaudu või tahtmatult rikke korral . Kuna atmosfääri laskmisel on suur mõju kasvuhoonegaaside heitele, tuleks see keelustada, välja arvatud hädaolukorra või rikke puhul või teatavate konkreetsete sündmuste puhul, mille käigus on mingil määral atmosfääri laskmine möödapääsmatu.

    (35)

    Atmosfääri laskmine kujutab endast põletamata jääva metaani õhkuheidet tahtlikult selleks ette nähtud protsesside, toimingute või seadmete kaudu. Kuna atmosfääri laskmisel on suur mõju kasvuhoonegaaside heitele, tuleks see keelustada, välja arvatud hädaolukorra või rikke puhul või teatavate konkreetsete sündmuste puhul, mille käigus on mingil määral atmosfääri laskmine möödapääsmatu. Tagamaks, et käitajad ei kasuta atmosfääri laskmiseks kavandatud seadmeid, tuleks vastu võtta tehnoloogiastandardid, mis võimaldavad heitevabade alternatiivide kasutamist.

    Muudatusettepanek 30

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 36

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (36)

    Tõrvikpõletamine on metaani kontrollitud põletamine kõrvaldamise eesmärgil selleks ette nähtud seadmes. Kui see toimub tavapärase nafta- või fossiilgaasitootmise käigus metaani tagasijuhtimiseks ebasobivate geoloogiste tingimuste või kohapeal kasutamiseks või turule suunamiseks vajalike vahendite ebapiisavuse tõttu, käsitatakse seda rutiinse tõrvikpõletamisena. Rutiinne tõrvikpõletamine tuleks keelustada. Tõrvikpõletamine peaks olema lubatud üksnes juhul, kui tegemist on atmosfääri laskmise ainsa alternatiiviga ja atmosfääri laskmine ei ole keelatud. Atmosfääri laskmine on keskkonnale kahjulikum kui tõrvikpõletamine, sest vabanenud gaas sisaldab tavaliselt suures koguses metaani, tõrvikpõletamisel aga oksüdeerub metaan süsinikdioksiidiks.

    (36)

    Tõrvikpõletamine on metaani kontrollitud põletamine kõrvaldamise eesmärgil selleks ette nähtud seadmes. Kui see toimub tavapärase nafta- või fossiilgaasitootmise käigus metaani tagasijuhtimiseks ebasobivate geoloogiste tingimuste või kohapeal kasutamiseks või turule suunamiseks vajalike vahendite ebapiisavuse tõttu, käsitatakse seda rutiinse tõrvikpõletamisena. Rutiinne tõrvikpõletamine tuleks keelustada. Tõrvikpõletamine peaks olema lubatud üksnes juhul, kui tegemist on atmosfääri laskmise ainsa alternatiiviga ja atmosfääri laskmine ei ole keelatud, mistõttu tuleks tõrvikpõletamist alati eelistada atmosfääri laskmisele, kui muud valikut ei ole. Rahvusvahelise Energiaagentuuri  (1a) andmetel tõrvikpõletati 2021. aastal aga kogu maailmas 143 miljardit kuupmeetrit fossiilgaasi, mis on ligikaudu võrdne Saksamaale, Prantsusmaale ja Madalmaadesse imporditud maagaasi kogumahuga. Selle tulemusena vabanes otse 270 miljonit tonni CO2 ja ligi 8 miljonit tonni metaani (240 miljonit CO2-ekvivalenttonni). Atmosfääri laskmine on keskkonnale kahjulikum kui tõrvikpõletamine, sest vabanenud gaas sisaldab tavaliselt suures koguses metaani, tõrvikpõletamisel aga oksüdeerub metaan süsinikdioksiidiks. Rahvusvahelise Energiaagentuuri andmetel pakuks tõrvikpõletamise, atmosfääri laskmise ja metaanilekete vähendamine gaasiturgudele vahetumat leevendust kui investeerimine uutesse tarnetesse. Rahvusvahelise Energiaagentuuri (1b) hinnangul saaks gaasiturgudele kättesaadavaks teha ligi 210 miljardit kuupmeetrit maagaasi, kui teha üleilmseid jõupingutusi, et kõrvaldada hädaolukorraga mitte seotud tõrvikpõletamine ning vähendada nafta- ja gaasiammutamisprotsessidest tulenevat metaaniheidet.

    Muudatusettepanek 31

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 37

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (37)

    Tõrvikpõletamise kasutamisel atmosfääri laskmise alternatiivina peavad tõrvikpõletamise seadmed olema võimelised põletama metaani tõhusalt. Sel põhjusel tuleks olukordade puhul, kus tõrvikpõletamine on lubatud, näha ühtlasi ette põletustõhususe nõue. Samuti tuleks nõuda juhtpõletite kasutamist, kuna need on süütamiseks töökindlamad, sest neid ei mõjuta tuul.

    (37)

    Tõrvikpõletamise kasutamisel atmosfääri laskmise alternatiivina peavad tõrvikpõletamise seadmed olema võimelised põletama metaani tõhusalt. Sel põhjusel tuleks olukordade puhul, kus tõrvikpõletamine on lubatud, näha ühtlasi ette põletustõhususe nõue. Samuti tuleks nõuda automaatsüüteseadme või püsisüüteleegi kasutamist, kuna need on süütamiseks töökindlamad, sest neid ei mõjuta tuul.

    Muudatusettepanek 32

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 40

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (40)

    Mitteaktiivsetest nafta- ja gaasipuuraukudest pärinev metaaniheide kätkeb endas ohtu rahvatervisele ning ohutus- ja keskkonnariske. Seepärast peaks selliste puuraukude ja puurimiskohtade puhul jätkuvalt kohaldama seire- ja aruandluskohustust ning need kohad tuleks puhastada ja tervendada. Sellistel juhtudel peaks liikmesriikidel olema olulisim roll, mis eelkõige hõlmab inventuuri- ja leevenduskavade koostamist.

    (40)

    Mitteaktiivsetest nafta- ja gaasipuuraukudest pärinev metaaniheide kätkeb endas ohtu rahvatervisele ning ohutus- ja keskkonnariske. Seepärast peaks selliste puuraukude ja puurimiskohtade puhul jätkuvalt kohaldama seire- ja aruandluskohustust ning need kohad tuleks puhastada ja tervendada. Sellistel juhtudel peaks liikmesriikidel olema olulisim roll, mis eelkõige hõlmab inventuuri- ja leevenduskavade koostamist selgeteks tähtaegadeks .

    Muudatusettepanek 33

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 44

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (44)

    Pärast tootmise seiskamist ja kaevanduse sulgemist või mahajätmist vabaneb sealt endiselt metaani, millele osutatakse kui mahajäetud kaevanduse metaanile. Kõnealune heide toimub tavaliselt täpselt teada olevatest punktallikatest, näiteks ventilatsioonišahtidest ja rõhulangetusavadest. Suuremate kliimaambitsioonide ja energiatootmises vähem CO2 heidet tekitavatele energiaallikatele ülemineku valguses on tõenäoline, et mahajäetud kaevanduse metaani heitkogused liidus suurenevad. Hinnanguliselt jätkub metaani vabanemine üleujutamata kaevandustest isegi 10 aastat pärast kaevandamise lõpetamist tasemel, mis moodustab umbes 40 % sulgemise ajal täheldatud heitetasemest25. Peale selle toimub mahajäetud kaevanduse metaani töötlemine eri omanikest ja kasutusõigustest tulenevalt ELis killustatult. Seepärast peaksid liikmesriigid koostama suletud ja mahajäetud söekaevanduste loetelu ning neid või asjaomaseid kindlakstehtud isikuid tuleks kohustada paigaldama metaani heitkoguste mõõtmise seadmed.

    (44)

    Pärast tootmise seiskamist ja kaevanduse sulgemist või mahajätmist vabaneb sealt endiselt metaani, millele osutatakse kui mahajäetud kaevanduse metaanile. Kõnealune heide toimub tavaliselt täpselt teada olevatest punktallikatest, näiteks ventilatsioonišahtidest ja rõhulangetusavadest. Suuremate kliimaambitsioonide ja energiatootmises vähem CO2 heidet tekitavatele energiaallikatele ülemineku valguses on tõenäoline, et mahajäetud kaevanduse metaani heitkogused liidus suurenevad. Hinnanguliselt jätkub metaani vabanemine üleujutamata kaevandustest isegi 10 aastat pärast kaevandamise lõpetamist tasemel, mis moodustab umbes 40 % sulgemise ajal täheldatud heitetasemest25. Peale selle toimub mahajäetud kaevanduse metaani töötlemine eri omanikest ja kasutusõigustest tulenevalt ELis killustatult. Seepärast peaksid liikmesriigid koostama suletud ja mahajäetud söekaevanduste loetelu ning neid või asjaomaseid kindlakstehtud isikuid tuleks kohustada paigaldama metaani heitkoguste mõõtmise seadmed. Tuleks välja selgitada parimate tavade näited ja lisada need võimalikesse suunistesse, mis käsitlevad mahajäetud kaevanduse metaani käitlemist.

    Muudatusettepanek 34

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 48

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (48)

    Maa-alustes söekaevandustes toodetakse kas kütte- või koksisütt. Küttesütt kasutatakse peamiselt energiaallikana, koksisütt aga kütusena ja reagendina terasetootmise protsessis. Metaani heitkoguseid tuleks mõõta, neist aru anda ja neid kontrollida nii koksisöe- kui ka küttesöekaevandustes.

    (48)

    Maa-alustes söekaevandustes toodetakse kas kütte- või koksisütt. Küttesütt kasutatakse peamiselt energiaallikana, koksisütt aga kütusena ja reagendina terasetootmise protsessis. Metaani heitkoguseid tuleks mõõta, neist aru anda , neid kontrollida ja tagada leevendusmeetmed nii koksisöe- kui ka küttesöekaevandustes.

    Muudatusettepanek 35

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 49

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (49)

    Töötavate maa-aluste söekaevanduste puhul tuleks metaaniheidet vähendada atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise järkjärgulise lõpetamise teel. Suletud või mahajäetud maa-aluste söekaevanduste puhul saab metaaniheite ärahoidmiseks kaevanduse üle ujutada, kuid seda ei tehta süstemaatiliselt ja sellega kaasnevad keskkonnariskid. Ka nendes kaevandustes tuleks keelustada atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine. Kuna geoloogilised piirangud ja keskkonnakaalutlused ei võimalda kasutada mahajäetud maa-alustest söekaevandustest pärit metaaniheite vähendamiseks universaalset lähenemisviisi (31), peaksid liikmesriigid kehtestama omaenda leevenduskava, võttes seejuures arvesse nimetatud piiranguid ja mahajäetud kaevanduse metaani heitkoguste piiramise tehnilist teostatavust.

    (49)

    Töötavate maa-aluste söekaevanduste puhul tuleks metaaniheidet vähendada alla 99 % tõhususega atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise järkjärgulise lõpetamise teel. Suletud või mahajäetud maa-aluste söekaevanduste puhul saab metaaniheite ärahoidmiseks kaevanduse üle ujutada, kuid seda ei tehta süstemaatiliselt ja sellega kaasnevad keskkonnariskid. Ka nendes kaevandustes tuleks keelustada alla 99 % tõhususega atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine. Kuna geoloogilised piirangud ja keskkonnakaalutlused ei võimalda kasutada mahajäetud maa-alustest söekaevandustest pärit metaaniheite vähendamiseks universaalset lähenemisviisi (31), peaksid liikmesriigid kehtestama omaenda leevenduskava, võttes seejuures arvesse nimetatud piiranguid ja mahajäetud kaevanduse metaani heitkoguste piiramise tehnilist teostatavust.

    Muudatusettepanek 36

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 49 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (49a)

    Käitatavate söekaevanduste metaaniheite vähendamiseks peaks liit toetama metaaniheite vähendamise stiimulite süsteeme. Need süsteemid võivad eelkõige stimuleerida investeeringuid metaani kogumisse ja võrku sisestamisesse ning ventilatsioonišahtidest ja tõrvikpõletamisest tuleneva metaaniheite vähendamisse. Liit peaks võtma otsustavaid meetmeid, et võtta kasutusele liidu rahalised vahendid, mille eesmärk on investeerida metaaniheite vähendamise tehnoloogiatesse kõigis käitatavates ja mahajäetud kaevandustes. Kui liidu toetus ei ole selle eesmärgi toetamiseks piisav, tuleks soodustada spetsiaalseid lõivude ja tasude süsteeme, mis on selgelt üles ehitatud eesmärgiga hõlbustada investeeringuid metaaniheite vähendamisse, muu hulgas osana riigiabi programmidest, mille eesmärk on söetootmisvõimsuse likvideerimine.

    Muudatusettepanek 37

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 51

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (51)

    Liit sõltub kivisöe tarbimisel 70 %, nafta tarbimisel 97 % ja fossiilgaasi tarbimisel 90 % ulatuses impordist. Liidus tarbitud, kuid kolmandatest riikidest pärit fossiilenergiaga seotud metaaniheite ulatuse , päritolu ja laadi kohta puudub üksikasjalik teave .

    (51)

    Liit sõltub kivisöe tarbimisel 70 %, nafta tarbimisel 97 % ja fossiilgaasi tarbimisel 90 % ulatuses impordist. Rahvusvahelise Energiaagentuuri hinnangul võrdus 2020. aastal liitu imporditud nafta ja gaasiga seotud metaaniheide ligikaudu 9 000 kilotonni metaaniga  (1a) . 2019. aastal tulenes liidus naftast ja gaasist hinnanguliselt 1 033 kilotonni metaaniheidet  (1b) . Kuigi Euroopas õhku paisatava inimtekkelise metaani koguheite osakaal kogu maailmas on hinnanguliselt ligikaudu 6 %  (1c), suurendab väljaspool liitu toodetud fossiilkütuste tarbimine ja impordisõltuvus neist märkimisväärselt metaaniheidet, mis tekib tarbimise tõttu liidus .

    Muudatusettepanek 38

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 52

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (52)

    Metaaniheite mõju üleilmsele soojenemisele on piiriülene. Ehkki mõni fossiilenergiat tootev riik on hakanud võtma siseriiklikke meetmeid metaaniheite vähendamiseks oma energeetikasektoris, ei kohaldata paljude eksportijate suhtes nende koduturul mingeid eeskirju. Sellistel ettevõtjatel on vaja selgeid stiimuleid oma metaaniheite vähendamiseks, mistõttu tuleks teha läbipaistev teave metaaniheite kohta turgudel kättesaadavaks .

    (52)

    Metaaniheite mõju üleilmsele soojenemisele on piiriülene. Ehkki mõni fossiilenergiat tootev riik on hakanud võtma siseriiklikke meetmeid metaaniheite vähendamiseks oma energeetikasektoris, ei kohaldata paljude eksportijate suhtes nende koduturul mingeid eeskirju. Sellistel ettevõtjatel on vaja selgeid stiimuleid oma metaaniheite vähendamiseks, mistõttu peab käesolev määrus hõlmama kogu tarneahelat .

    Muudatusettepanek 39

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 54

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (54)

    Nagu on märgitud teatises ELi metaanistrateegia kohta (34), on liit pühendunud koostööle oma energiapartneritega ja teiste tähtsamate fossiilenergiat importivate riikidega, et tegeleda metaaniheite probleemiga üleilmsel tasandil. Metaaniheite alane energiadiplomaatia on juba andnud olulisi tulemusi. Septembris 2021 teatasid liit ja Ameerika Ühendriigid üleilmse metaaniheite vähendamise kohustuse võtmisest; selle poliitilise kohustusega, millele pandi alus novembris 2021 Glasgow’s toimunud ÜRO kliimamuutuste konverentsil (COP26), soovitakse vähendada üleilmseid metaani heitkoguseid 2030. aastaks 30 % (võrreldes 2020. aasta tasemega). Sellele on oma toetust on avaldanud üle saja riigi, kelle arvele langeb peaaegu pool maailma inimtekkelisest metaaniheitest. Ülemaailmne metaanilubadus sisaldab kohustust hakata metaaniheite kvantifitseerimiseks kasutama parimat kättesaadavat inventuurimetoodikat, pöörates erilist tähelepanu suurtele heiteallikatele .

    (54)

    Nagu on märgitud teatises ELi metaanistrateegia kohta (34), on liit pühendunud koostööle oma energiapartneritega ja teiste tähtsamate fossiilenergiat importivate riikidega, et tegeleda metaaniheite probleemiga üleilmsel tasandil. Metaaniheite alane energiadiplomaatia on juba andnud olulisi tulemusi. Septembris 2021 teatasid liit ja Ameerika Ühendriigid üleilmse metaaniheite vähendamise kohustuse võtmisest; selle poliitilise kohustusega, millele pandi alus novembris 2021 Glasgow’s toimunud ÜRO kliimamuutuste konverentsil (COP26), soovitakse võtta vabatahtlikke meetmeid, et aidata ühiselt vähendada üleilmseid metaani heitkoguseid 2030. aastaks 30 % (võrreldes 2020. aasta tasemega). Sellele on oma toetust on avaldanud üle saja riigi, kelle arvele langeb peaaegu pool maailma inimtekkelisest metaaniheitest. Üleilmne metaaniheite vähendamise kohustus hõlmab kohustust võtta järk-järgult kasutusele parimad võimalikud seiremeetodid metaani heitkoguste kvantifitseerimiseks .

    Muudatusettepanek 40

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 57

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (57)

    Selliste üleilmsete kohustuste võtmiseni viiva eduka diplomaatilise töö jätkamise kõrval toetab liit metaani heitkoguste edasist olulist üleilmset vähendamist , eelkõige riikides, kes tarnivad fossiilenergiat liitu.

    (57)

    Selliste üleilmsete kohustuste võtmiseni viiva diplomaatilise töö jätkamise kõrval , mille eesmärk on saavutada ülemaailmsed kohustused metaani märkimisväärseks vähendamiseks, peaks liit importi reguleerides tegema suuremaid jõupingutusi vähendada kogu maailmas oluliselt metaani heitkoguseid , eelkõige riikides, kes tarnivad fossiilenergiat liitu.

    Muudatusettepanek 41

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 58

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (58)

    Seepärast tuleks liitu fossiilenergia importijatelt nõuda, et nad esitaksid liikmesriikidele teabe meetmete kohta, mille eksportijad on võtnud seoses metaani heitkoguste mõõtmise, neist aru andmise ja nende vähendamisega , eelkõige selliste regulatiivsete ja vabatahtlike meetmete kohta , mida nad kohaldavad oma metaaniheite piiramiseks ning mis hõlmavad muu hulgas näiteks lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringuid ning metaani atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise kontrollimist ja vähendamist. Importijate suhtes kohaldatavates teavet käsitlevates nõuetes kirjeldatud mõõtmis- ja aruandlustasandid vastavad tasanditele, mida peavad käesoleva määruse kohaselt kasutama liidu käitajad ning mida on kirjeldatud põhjendustes 24–26 ja 46. Metaaniheite piiramise meetmete kohta teabe esitamine ei ole koormavam kui liidu käitajatelt nõutava vastava teabe esitamine.

    (58)

    Seepärast tuleks fossiilenergia liitu importijate suhtes kohaldada sarnaseid seire , aruandluse ja kontrolli , lekete avastamise ja kõrvaldamise ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise piiramise eeskirju nagu liidu tootjate suhtes .

    Muudatusettepanek 42

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 58 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (58a)

    Importijatel, kes tõendavad meetmete rakendamist kogu tarneahelas, mida peetakse tõhususe poolest võrreldavaks käesolevas määruses sätestatud nõuetega, või kes esitavad päritolu- ja transporditagatised riikides, mida peetakse õiguslikult samaväärseks, on õigus erandile. Komisjon peab erandit hindama ja selle lubama, eesmärgiga tagada sellise erandi vastavus kaubandusõigusele.

    Muudatusettepanek 43

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 59

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (59)

    Liikmesriigid peaksid edastama kõnealuse teabe komisjonile. Liit peaks selle teabe alusel looma liitu fossiilenergia importi kajastava läbipaistvusandmebaasi ja seda haldama; selles tuleks täpsustada, kas asjaomane eksportiv äriühing on ühinenud OGMPga, kui tegemist on nafta- või gaasifirmaga, või järgib mõnda samaväärset rahvusvaheliselt või liidus tunnustatud standardit selle kehtivuse ulatuses, kui tegemist on söefirmaga. Sellest teabest peaks nähtuma, mil määral on eksportivate riikide äriühingud pühendunud metaani heitkoguste mõõtmisele, neist aru andmisele ja nende kontrollida laskmisele vastavalt ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kohastele kolmanda tasandi aruandlusmeetoditele. Liitu fossiilenergia importijad saaksid sellist läbipaistvusandmebaasi kasutada teabeallikana oma ostuotsuste tegemisel, samuti oleks see teabeallikaks teistele sidusrühmadele ja üldsusele. Läbipaistvusandmebaasis peaksid kajastuma ka liidu äriühingute ja liitu fossiilkütuse eksportijate jõupingutused metaani heitkoguste mõõtmiseks, neist aru andmiseks ja nende vähendamiseks. Samuti peaks see sisaldama teavet mõõtmise, aruandluse ja vähendamisega seotud regulatiivsete meetmete kohta fossiilenergiat tootvates riikides.

    (59)

    Liikmesriigid peaksid edastama kõnealuse teabe komisjonile. Liit peaks selle teabe alusel looma liitu fossiilenergia importi kajastava läbipaistvusandmebaasi ja seda haldama; selles tuleks täpsustada, kas asjaomane eksportiv äriühing on ühinenud OGMPga, kui tegemist on nafta- või gaasifirmaga, või järgib mõnda samaväärset rahvusvaheliselt või liidus tunnustatud standardit selle kehtivuse ulatuses, kui tegemist on söefirmaga. Sellest teabest peaks nähtuma, mil määral on eksportivate riikide äriühingud pühendunud metaani heitkoguste mõõtmisele, neist aru andmisele ja nende kontrollida laskmisele vastavalt ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kohastele kolmanda tasandi aruandlusmeetoditele. Liitu fossiilenergia importijad saaksid sellist läbipaistvusandmebaasi kasutada teabeallikana oma ostuotsuste tegemisel, samuti oleks see teabeallikaks teistele sidusrühmadele ja üldsusele. Läbipaistvusandmebaasis peaksid kajastuma ka liidu äriühingute ja liitu fossiilkütuse eksportijate meetmed metaani heitkoguste mõõtmiseks, neist aru andmiseks ja nende vähendamiseks. Samuti peaks see sisaldama teavet mõõtmise, aruandluse ja vähendamisega seotud regulatiivsete meetmete kohta fossiilenergiat tootvates riikides.

    Muudatusettepanek 44

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 61

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (61)

    Põhjendustes 58–60 osutatud meetmed peaksid üheskoos suurendama läbipaistvust ostjate jaoks , võimaldades neil teha teadlikke hankeotsuseid, ning parandama võimalusi metaaniheite vähendamise lahenduste ulatuslikumaks üleilmseks kasutuselevõtuks . Peale selle peaksid need looma rahvusvahelistele äriühingutele lisastiimuli metaani heitkoguste mõõtmise ja neist aru andmise rahvusvaheliste standardite, näiteks OGMP standardite järgimiseks või tulemuslike mõõtmis-, aruandlus- ja leevendusmeetmete võtmiseks . Kõnealused meetmed on kavandatud lähtealusena lähenemisviisile, millega soovitakse etapiviisiliselt suurendada impordi suhtes kohaldatavate meetmete rangust . Komisjonile tuleks seega anda õigus muuta või täiendada importijatele esitatavaid aruandlusnõudeid. Ühtlasi peaks komisjon hindama kõnealuste meetmete rakendamist ja esitama vajaduse korral ettepanekuid nende läbivaatamiseks , et kehtestada importijatele rangemad meetmed ja tagada , et kolmandates riikides metaaniheite seireks , sellest aru andmiseks ning selle kontrollimiseks ja vähendamiseks kohaldatavad meetmed oleksid võrreldava tulemuslikkusega . Sellisel hindamisel tuleks arvesse võtta IMEO tehtavat tööd, sealhulgas energiatarne metaaniheite indeksit, läbipaistvusandmebaasi ja metaaniheite tekitajate üleilmse seire vahendit. Kui komisjon leiab, et on asjakohane suurendada impordi suhtes kohaldatavate meetmete rangust, on väga oluline, et komisjon viiks oma ettevalmistustöö käigus läbi asjakohased konsultatsioonid, sealhulgas asjaomaste kolmandate riikidega.

    (61)

    Põhjendustes 58–60 osutatud meetmed koos peaksid suurendama läbipaistvust ostjate jaoks ja hõlbustama liidu impordieeskirjade täieliku järgimise kontrollimist . Peale selle peaksid need looma rahvusvahelistele äriühingutele lisastiimuli metaani heitkoguste mõõtmise ja neist aru andmise rahvusvaheliste standardite, näiteks OGMP standardite järgimiseks või tulemuslike mõõtmis-, aruandlus- ja leevendusmeetmete võtmiseks. Komisjonile tuleks anda õigus muuta või täiendada importijatele esitatavaid aruandlusnõudeid. Lisaks peaks komisjon hindama nende meetmete rakendamist ja, kui ta peab seda asjakohaseks , esitama läbivaatamise ettepanekud , et kehtestada importijatele rangemad meetmed. Sellisel hindamisel tuleks arvesse võtta IMEO tehtavat tööd, sealhulgas energiatarne metaaniheite indeksit, läbipaistvusandmebaasi ja metaaniheite tekitajate üleilmse seire vahendit. Kui komisjon leiab, et on asjakohane suurendada impordi suhtes kohaldatavate meetmete rangust, on väga oluline, et komisjon viiks oma ettevalmistustöö käigus läbi asjakohased konsultatsioonid, sealhulgas asjaomaste kolmandate riikidega.

    Muudatusettepanek 45

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Käesolevas määruses on sätestatud eeskirjad liidu energeetikasektoris tekkivate metaani heitkoguste täpseks mõõtmiseks, neist aru andmiseks ja nende kontrollimiseks, samuti sellise heite vähendamiseks, sealhulgas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise piirangute kaudu. Samuti on käesolevas määruses sätestatud eeskirjad liitu imporditava fossiilenergiaga seotud metaaniheiteandmete läbipaistvuse tagamise vahendite kohta.

    1.   Käesolevas määruses on sätestatud eeskirjad liidu energeetikasektoris tekkivate metaani heitkoguste täpseks mõõtmiseks, kvantifitseerimiseks, seireks, neist aru andmiseks ja nende kontrollimiseks, samuti sellise heite vähendamiseks, sealhulgas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute , kõrvaldamise kohustuste ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise piirangute kaudu. Samuti on käesolevas määruses sätestatud eeskirjad liitu imporditava fossiilenergiaga seotud metaaniheiteandmete läbipaistvuse tagamise vahendite kohta.

    Muudatusettepanek 46

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõige 2 – punkt b

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    b)

    gaasi ülekandmine, jaotamine ja maa-alune hoiustamine ning fossiilse ja/või taastuvallikast pärit (bio- või sünteetilise) metaani jaoks kasutatavad veeldatud maagaasi (LNG) terminalid;

    b)

    gaasi ülekandmine, jaotamine (v.a lõpptarbimiskoha arvestisüsteemid) ja maa-alune hoiustamine ning fossiilse ja/või taastuvallikast pärit (bio- või sünteetilise) metaani jaoks kasutatavad veeldatud maagaasi (LNG) terminalid;

    Muudatusettepanek 47

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõige 2 – punkt c a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ca)

    naftakeemiasaadused.

    Muudatusettepanek 48

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Käesolevat määrust kohaldatakse väljaspool liitu toimuva metaaniheite suhtes seoses importijatele esitatavate teavet käsitlevate nõuete, metaaniheite läbipaistvusandmebaasi ja metaaniheite tekitajate seire vahendiga.

    3.   Käesolevat määrust kohaldatakse väljaspool liitu toimuva metaaniheite suhtes seoses importijatele esitatavate nõuete, metaaniheite läbipaistvusandmebaasi ja metaaniheite tekitajate seire vahendiga.

    Muudatusettepanek 49

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 1a

     

    Liidu metaaniheite vähendamise eesmärk

     

    1.     Vastavalt Pariisi kokkuleppe artikli 2 lõike 1 punktis a sätestatud pikaajalisele temperatuurieesmärgile, määruse (EL) 2021/1119 artikli 2 lõikes 1 sätestatud eesmärgile saavutada hiljemalt 2050. aastaks kasvuhoonegaaside netonullheide ja ülemaailmsele metaaniheite vähendamise lubadusele vähendada ülemaailmset inimtekkelist metaaniheidet 2030. aastaks 2020. aasta tasemega võrreldes vähemalt 30 %, teeb komisjon 31. detsembriks 2025 ja mõjuhinnangu põhjal ettepaneku kehtestada aastaks 2030 siduv metaaniheite vähendamise eesmärk, mis hõlmab kõiki asjaomaseid heiteid tekitavaid sektoreid.

     

    2.     Lõike 1 kohaselt tagavad liikmesriigid ühiselt, et liidu energiasektori metaaniheidet vähendatakse 2030. aastaks tasemeni, mille puhul metaaniheite vähendamisest saadav sotsiaalne kasu saavutatakse väiksemate kuludega.

     

    3.     Iga liikmesriik peab oma lõimitud riiklikus energia- ja kliimakavas vastavalt määruse (EL) 2018/1999 artiklitele 3–5 ja 9–14 kehtestama riiklikud metaaniheite vähendamise eesmärgid. Kui komisjon järeldab vastavalt määruse (EL) 2018/1999 artiklile 14 esitatud lõimitud riiklike energia- ja kliimakavade esimese ajakohastamise hindamise alusel, et liikmesriikide panused ei ole liidu eesmärgi ühiseks saavutamiseks piisavad, teeb ta ettepaneku võtta meetmeid ja kasutab oma volitusi liidu tasandil, et tagada käesoleva artikli lõikes 2 osutatud eesmärgi ühine saavutamine.

    Muudatusettepanek 50

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1)

    „metaaniheide“ – kogu otseheide kõikidest metaaniheite võimaliku allikana käsitatavatest komponentidest kas tahtliku või tahtmatu atmosfääri laskmise ja põletis ebatäieliku põlemise tulemusena või muude komponentide kaudu vabanemise ja tahtmatute lekete tõttu;

    1)

    „metaaniheide“ – kogu otseheide kõikidest metaaniheite võimaliku allikana käsitatavatest komponentidest kas atmosfääri laskmise ja põletis ebatäieliku põlemise tulemusena või muude komponentide kaudu vabanemise ja lekete tõttu;

    Muudatusettepanek 51

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a)

    „komponent“ – tehniline üksikseade, mis võib põhjustada metaani või lenduvate orgaaniliste ühendite kontrollimatut heidet;

    Muudatusettepanek 52

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 1 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1b)

    „leke“ – komponendist pärit tahtmatu metaaniheide;

    Muudatusettepanek 53

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 7

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7)

    „kontrollija“ – juriidiline isik, kes ei ole käesoleva määruse artikli 4 kohaselt määratud pädev asutus ning kes teeb kontrollitoiminguid ja on akrediteeritud riiklikus akrediteerimisasutuses vastavalt määrusele (EÜ) nr 765/2008, või füüsiline isik, kes on kontrolliaruande koostamise ajaks muul viisil volitatud kontrolli tegema, ilma et see piiraks kõnealuse määruse artikli 5 lõike 2 kohaldamist;

    7)

    „kontrollija“ – juriidiline isik, kes teeb kontrollitoiminguid ja on akrediteeritud riiklikus akrediteerimisasutuses vastavalt määrusele (EÜ) nr 765/2008, või füüsiline isik, kes on kontrolliaruande koostamise ajaks muul viisil volitatud kontrolli tegema, ilma et see piiraks kõnealuse määruse artikli 5 lõike 2 kohaldamist;

    Muudatusettepanek 54

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 9 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    9a)

    „käitis“– üks või mitu rajatist samas tegevuskohas, mida käitavad samad füüsilised või juriidilised isikud;

    Muudatusettepanek 55

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 9 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    9b)

    „tegevuskoht“ – käitise geograafiline asukoht;

    Muudatusettepanek 56

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 10

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    10)

    „heitekoefitsient“ – koefitsient, mille abil väljendatakse kvantitatiivselt gaasi heitkogust või seotud kogust tegevusühiku kohta ning mis põhineb sageli mõõteandmete valimi keskmistatud väärtusel, mis kajastab heite representatiivset määra konkreetsel tegevustasemel konkreetsetes käitamistingimustes;

    10)

    „heitekoefitsient“ – koefitsient, mille abil väljendatakse kvantitatiivselt gaasi heitkogust tegevusühiku kohta ning mis põhineb sageli mõõteandmete valimi keskmistatud väärtusel, mis kajastab heite representatiivset määra konkreetsel tegevustasemel konkreetsetes käitamistingimustes;

    Muudatusettepanek 57

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 12

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    12)

    „spetsiifiline heitekoefitsient“ – otseste mõõtmiste teel saadud heitekoefitsient ;

    12)

    „spetsiifiline heitekoefitsient“ – heiteallika liigi heitekoefitsient, mis on saadud otseste mõõtmiste teel;

    Muudatusettepanek 58

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 13

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    13)

    „otsene mõõtmine“ – metaani heitkoguse otsene kvantifitseerimine allika tasandil metaanimõõteseadmega ;

    13)

    „otsene mõõtmine“ – metaani heitkoguse mõõtmine allika tasandil sellist mõõtmist võimaldava mõõteseadmega ;

    Muudatusettepanek 59

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 13 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    13a)

    „kvantifitseerimine“ – toimingud metaaniheite koguse määramiseks otseste mõõtmiste põhjal või, kui otsene mõõtmine ei ole võimalik, üksikasjalike tehniliste arvutuste või modelleerimisvahendite põhjal ning täiustatud seadmete ja seiremeetodite alusel;

    Muudatusettepanek 60

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 14

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    14)

    „metaaniheide tegevuskoha tasandil“ – heide kõikidest asjaomase vara koosseisu kuuluvatest allikatest ;

    14)

    „metaaniheide tegevuskoha tasandil“ – kogu tegevuskoha kõik heiteallikad ;

    Muudatusettepanek 61

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 15

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    15)

    „tegevuskoha tasandil mõõtmine“ – ülalt alla suunatud mõõtmine, mille puhul kasutatakse tavaliselt liikuvale platvormile, näiteks sõidukile, droonile, õhusõidukile, laevale, satelliidile või muule vahendile paigaldatud andureid, et saada terviklik ülevaade heitest kogu tegevuskohas;

    15)

    „tegevuskoha tasandil mõõtmine“ – ülalt alla suunatud mõõtmine, mille puhul kasutatakse tavaliselt liikuvale platvormile, näiteks sõidukile, droonile, õhusõidukile, laevale, satelliidile või muule vahendile paigaldatud andureid või fikseeritud andureid, nt punktandurite püsivõrke , et saada terviklik ülevaade heitest kogu tegevuskohas;

    Muudatusettepanek 62

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 17

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    17)

    „lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuring“ – uuring metaaniheite allikate , sealhulgas lekete ja tahtmatu atmosfääri laskmise tuvastamiseks ;

    17)

    „lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuring“ – uuring seadme või muu kõrgtehnoloogiaga , millel on minimaalne avastamis- ja usalduspiir, et avastada ja tuvastada metaaniheite lekete ja muu tahtmatu metaaniheite allikad ning parandada lekkivaid komponente või need asendada ;

    Muudatusettepanek 63

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 18

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    18)

    „atmosfääri laskmine“ – põletamata jääva metaani õhkuheide kas tahtlikult selleks ette nähtud protsesside, toimingute või seadmete kaudu või tahtmatult rikke korral või geoloogiliste piirangute tõttu ;

    18)

    „atmosfääri laskmine“ – põletamata jääva metaani õhkuheide tahtlikult selleks ette nähtud protsesside, toimingute või seadmete kaudu;

    Muudatusettepanek 64

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 22

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    22)

    „rutiinne tõrvikpõletamine“ – tõrvikpõletamine tavapärase nafta- või fossiilgaasitootmise käigus metaani tagasijuhtimiseks ebasobivate geoloogiste tingimuste või kohapeal kasutamiseks või turule suunamiseks vajalike vahendite ebapiisavuse tõttu;

    22)

    „rutiinne tõrvikpõletamine“ – tõrvikpõletamine tavapärase nafta- või fossiilgaasitootmise käigus metaani tagasijuhtimiseks ebasobivate geoloogiste tingimuste või kohapeal kasutamiseks , töötlemiseks või turule suunamiseks vajalike vahendite ebapiisavuse tõttu , välja arvatud hädaolukorrast tingitud tõrvikpõletamine ;

    Muudatusettepanek 65

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 24

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    24)

    „mitteaktiivne puurauk“ – nafta- või gaasipuurauk või puurimiskoht, kus uurimis- ja tootmistegevus on peatatud vähemalt üheks aastaks;

    24)

    „mitteaktiivne puurauk“ – maismaal või avamerel asuv nafta- või gaasipuurauk või puurimiskoht, kus uurimis- ja tootmistegevus on peatatud vähemalt üheks aastaks , välja arvatud lõplikult suletud või mahajäetud puuraugud ;

    Muudatusettepanek 66

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 24 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    24a)

    „lõplikult suletud ja mahajäetud puurauk“ – maismaal või avamerel asuv nafta- või gaasipuurauk või puurimiskoht, mis on suletud ja mida uuesti ei avata, kus kõik puurauguga seotud rajatised on eemaldatud ja tegevus lõpetatud ning mille kohta on võimalik esitada piisavad dokumendid, mis tõendavad IV lisa kohaselt, et sellest puuraugust või puurimiskohast ei teki metaaniheidet;

    Muudatusettepanek 67

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 39 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    39a)

    „söekaevandamise seadmed suletud või mahajäetud söekaevanduses“ – seadmed, mis jäävad seotuks metaani sisaldavate kihtidega, sealhulgas, kuid mitte ainult, ventilatsioonikanalid ja äravoolutorud;

    Muudatusettepanek 68

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 41

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    41)

    „importija“ – liidus asuv füüsiline või juriidiline isik, kes laseb äritegevuse käigus liidu turule kolmandast riigist pärit fossiilenergiat .

    41)

    „importija“ – füüsiline või juriidiline isik, kes laseb äritegevuse käigus liidu turule kolmandast riigist pärit gaasi, naftat või sütt, sealhulgas kõik liidus asuvad füüsilised isikud, kes on määratud tegema artikli 27 kohaselt nõutavaid toiminguid .

    Muudatusettepanek 69

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Pädevad asutused võtavad ülekandevõrguettevõtjate, jaotusvõrguettevõtjate, LNG terminalide käitajate ja teiste reguleeritud äriühingute, sealhulgas asjakohasel juhul maa-aluste gaasihoidlate käitajate jaoks kohustuslike ülekande- ja jaotustariifide ning meetodite kehtestamisel või heakskiitmisel arvesse käesoleva määruse nõuete täitmiseks tehtud kulutusi ja investeeringuid sedavõrd, kuivõrd need vastavad võrreldava struktuuriga tõhusa reguleeritud käitaja vastavatele kulutustele ja investeeringutele.

    1.   Pädevad asutused võtavad ülekandevõrguettevõtjate, jaotusvõrguettevõtjate, LNG terminalide käitajate ja teiste reguleeritud äriühingute, sealhulgas asjakohasel juhul maa-aluste gaasihoidlate käitajate jaoks kohustuslike ülekande- ja jaotustariifide ning meetodite kehtestamisel või heakskiitmisel arvesse käesoleva määruse nõuete täitmiseks tehtud lisakulutusi ja investeeringuid sedavõrd, kuivõrd need vastavad võrreldava struktuuriga tõhusa reguleeritud käitaja vastavatele kulutustele ja investeeringutele. Reguleerivad asutused võivad lõikes 2 osutatud investeeringute ühikukulusid kasutada käitajatele tekkinud kulude võrdlusalusena.

    Muudatusettepanek 70

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Euroopa Liidu Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostöö Amet (ACER) kehtestab iga kolme aasta järel selliste näitajate ja neile vastavate võrdlusväärtuste kogumi, mis võimaldavad sarnaste projektide puhul võrrelda metaani heitkoguste mõõtmise, neist aru andmise ja nende vähendamisega seotud investeeringute ühikukulusid, ning teeb selle avalikult kättesaadavaks.

    2.   Euroopa Liidu Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostöö Amet (ACER) kehtestab iga kolme aasta järel selliste näitajate ja neile vastavate võrdlusväärtuste kogumi, mis võimaldavad sarnaste projektide puhul võrrelda metaani heitkoguste mõõtmise, seire, neist aru andmise , kontrollimise ning heite, sealhulgas atmosfääri laskmisest ja tõrvikpõletamisest tingitud heite vähendamisega seotud investeeringute ühikukulusid, ning teeb selle avalikult kättesaadavaks.

    Muudatusettepanek 71

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 4 – lõige 1 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Liikmesriigid teatavad komisjonile kõnealuste pädevate asutuste nimed ja kontaktandmed hiljemalt … [ 3 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva]. Liikmesriigid teavitavad komisjoni viivitamata kõikidest pädeva asutuse nime ja kontaktandmete muudatustest.

    Liikmesriigid teatavad komisjonile kõnealuste pädevate asutuste nimed ja kontaktandmed hiljemalt … [ 6 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva]. Liikmesriigid teavitavad komisjoni viivitamata kõikidest pädeva asutuse nime ja kontaktandmete muudatustest.

    Muudatusettepanek 72

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 4 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Komisjon teeb pädevate asutuste loetelu avalikult kättesaadavaks ja ajakohastab seda korrapäraselt.

    2.   Komisjon teeb pädevate asutuste loetelu avalikult kättesaadavaks ja ajakohastab seda korrapäraselt , kui liikmesriik teavitab teda muudatustest .

    Muudatusettepanek 73

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 4 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Liikmesriigid tagavad, et pädevatel asutustel on käesolevas määruses sätestatud kohustuste täitmiseks piisavad volitused ja ressursid.

    3.   Liikmesriigid tagavad, et pädevad asutused loovad kontaktpunkti ning neil on käesolevas määruses sätestatud kohustuste täitmiseks piisavad volitused ja ressursid , sealhulgas inimressursid .

    Muudatusettepanek 74

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Pädevad asutused võtavad kõik vajalikud meetmed, et tagada vastavus käesoleva määrusega kehtestatud nõuetele .

    1.   Pädevad asutused võtavad oma ülesannete täitmisel vajalikud meetmed, et tagada käesoleva määruse järgimine .

    Muudatusettepanek 75

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad osutavad pädevatele asutustele mis tahes vajalikku abi, et pädevatel asutustel oleks võimalik või hõlpsam käesolevas määruses osutatud ülesandeid täita; eelkõige on see seotud valdustele ligipääsu ning dokumentide ja andmete esitamisega.

    2.   Käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad , ja importijad, kui importijatele on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, osutavad pädevatele asutustele mis tahes vajalikku abi, et pädevatel asutustel oleks võimalik või hõlpsam käesolevas määruses osutatud ülesandeid täita; eelkõige on see seotud valdustele ligipääsu ning dokumentide ja andmete esitamisega.

    Muudatusettepanek 76

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Pädevad asutused teevad omavahel ja komisjoniga ning vastavalt vajadusele ka kolmandate riikide asutustega koostööd, et tagada käesoleva määruse järgimine. Komisjon võib koostöö edendamiseks luua pädevate asutuste võrgustiku ning võtta vajalikud meetmed teabe ja parimate tavade vahetamise ja konsultatsioonide võimaldamiseks.

    3.   Pädevad asutused teevad omavahel ja komisjoniga ning vastavalt vajadusele ka kolmandate riikide asutustega koostööd, et tagada käesoleva määruse järgimine. Komisjon loob koostöö edendamiseks pädevate asutuste võrgustiku ning võtab vajalikud meetmed teabe ja parimate tavade vahetamise ja konsultatsioonide võimaldamiseks. Seda tegevust toetavad pädevates asutustes loodud kontaktpunktid.

    Muudatusettepanek 77

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 3 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Pädevad asutused teevad korrapäraseid kontrolle, et kontrollida importijate vastavust artikli 27 lõike 2a nõuetele, kui importijatele on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud. Selleks kontrollivad nad dokumente ja tuginevad sõltumatu kolmanda isiku tehtavale kontrollile ning kasutavad muid meetodeid ja tehnoloogiat, mida neil on metaaniheite kontrollimiseks võimalik rakendada.

    Muudatusettepanek 78

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 3 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3b.     Metaaniheite vähendamiseks vaatavad pädevad asutused läbi ja kiidavad heaks artikli 18 lõike 6 kohase käitajate esitatud leevenduskava.

    Muudatusettepanek 79

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 4 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Pädevad asutused teevad käesoleva määruse kohaselt avalikustamisele kuuluvad aruanded selleks määratud veebisaidil vabalt juurdepääsetaval, allalaaditaval ja redigeeritaval kujul avalikult tasuta kättesaadavaks.

    Pädevad asutused teevad käesoleva määruse kohaselt avalikustamisele kuuluvad aruanded selleks määratud veebisaidil vabalt juurdepääsetaval, allalaaditaval ja redigeeritaval kujul avalikult tasuta kättesaadavaks. Andmete kogumisel tagatakse äriühingute tundliku äriteabe konfidentsiaalsus.

    Muudatusettepanek 80

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Pädevad asutused viivad läbi perioodilist inspekteerimist, et kontrollida käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate vastavust käesolevas määruses sätestatud nõuetele. Esmakordne inspekteerimine viiakse lõpule hiljemalt … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva].

    1.   Pädevad asutused viivad läbi perioodilist inspekteerimist, et kontrollida käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate vastavust käesolevas määruses sätestatud nõuetele. Esmakordne inspekteerimine viiakse lõpule hiljemalt … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva]. Arvesse tuleb võtta pädevates asutustes juba kehtestatud kontrollimehhanisme. Pädevad asutused teevad kindlaks parimad tavad.

    Muudatusettepanek 81

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 2 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui inspekteerimise tulemusena on kindlaks tehtud käesoleva määruse nõuete tõsine rikkumine, esitavad asjaomased pädevad asutused lõikes 5 osutatud aruande osana teate parandusmeetmete kohta, mida asjaomane käitaja või kaevanduse käitaja on kohustatud võtma.

    Kui inspekteerimise tulemusena on kindlaks tehtud käesoleva määruse nõuete rikkumine, esitavad asjaomased pädevad asutused lõikes 5 osutatud aruande osana teate parandusmeetmete kohta, mida asjaomane käitaja või kaevanduse käitaja on kohustatud võtma , ja seavad meetmete võtmiseks selge tähtaja .

    Muudatusettepanek 82

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Lõikes 1 osutatud esmakordse inspekteerimise järel töötavad pädevad asutused välja korrapärase inspekteerimise programmid. Inspekteerimiste vaheline ajavahemik määratakse kindlaks keskkonnariski hinnangu põhjal ning see ei tohi olla pikem kui kaks aastat . Kui inspekteerimise tulemusena on kindlaks tehtud käesoleva määruse nõuete tõsine rikkumine, toimub järgnev inspekteerimine ühe aasta jooksul.

    3.   Lõikes 1 osutatud esmakordse inspekteerimise järel töötavad pädevad asutused välja korrapärase inspekteerimise programmid. Inspekteerimiste vaheline ajavahemik määratakse kindlaks keskkonnariski hinnangu , sealhulgas kogu metaaniheite kui saasteaine kumulatiivse mõju hindamise põhjal, ning see ei tohi olla pikem kui 16 kuud . Kui inspekteerimise tulemusena on kindlaks tehtud käesoleva määruse nõuete tõsine rikkumine, toimub järgnev inspekteerimine kõige rohkem üheksa kuu jooksul.

    Muudatusettepanek 83

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 4 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    artiklis 7 osutatud põhjendatud kaebuste ja nõuetele mittevastavuse juhtumite uurimiseks võimalikult varakult pärast kuupäeva, mil pädevad asutused sellisest kaebusest või mittevastavusest teada said;

    a)

    artiklis 7 osutatud põhjendatud kaebuste ja nõuetele mittevastavuse juhtumite uurimiseks võimalikult varakult pärast kuupäeva, mil pädevad asutused sellisest kaebusest või mittevastavusest teada said , kuid hiljemalt kuue kuu jooksul pärast sellist kuupäeva ;

    Muudatusettepanek 84

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 5 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Pädevad asutused koostavad pärast iga inspekteerimist aruande, kus kirjeldatakse inspekteerimise õiguslikku alust, järgitud menetlusetappe, asjakohaseid tulemusi ning käitajale või kaevanduse käitajale edasiste meetmete võtmiseks antavaid soovitusi.

    Pädevad asutused koostavad pärast iga inspekteerimist aruande, kus kirjeldatakse inspekteerimise õiguslikku alust, järgitud menetlusetappe ja asjakohaseid tulemusi ning määratakse kindlaks edasised meetmed, mida käitaja või kaevanduse käitaja peab võtma, sealhulgas nende elluviimise tähtajad, või antakse nende kohta soovitusi.

    Muudatusettepanek 85

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 6

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.   Asjaomane käitaja või kaevanduse käitaja võtab pädevate asutuste määratud ajavahemiku või mis tahes muu pädevate asutustega kokku lepitud ajavahemiku jooksul kõik lõikes 5 osutatud aruandes kirjeldatud vajalikud meetmed.

    6.   Asjaomane käitaja või kaevanduse käitaja võtab viivitamata pädevate asutuste määratud ajavahemiku või mis tahes muu pädevate asutustega kokku lepitud ajavahemiku jooksul kõik lõikes 5 osutatud aruandes kirjeldatud vajalikud meetmed.

    Muudatusettepanek 86

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Iga füüsiline või juriidiline isik , kes leiab, et ta on kandnud kahju selle tõttu , et käitaja või kaevanduse käitaja on rikkunud käesoleva määruse nõudeid , võib esitada pädevatele asutustele kirjaliku kaebuse .

    1.   Iga füüsiline või juriidiline isik võib esitada pädevatele asutustele kirjaliku kaebuse selle kohta , et käitaja või kaevanduse käitaja võib olla rikkunud käesoleva määruse nõudeid . Lisaks toimib Euroopa e-õiguskeskkonna portaal kontaktpunktina asjaomastele pädevatele asutustele kaebuste esitamisel .

    Muudatusettepanek 87

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Kaebus peab olema nõuetekohaselt põhjendatud ja sisaldama piisavalt tõendeid väidetava rikkumise ja sellest tekkinud kahju kohta.

    2.   Kaebus peab olema nõuetekohaselt põhjendatud ja sisaldama piisavalt tõendeid väidetava rikkumise kohta.

    Muudatusettepanek 88

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Kui ilmneb, et kaebuses ei ole esitatud piisavalt tõendeid selleks, et uurimise algatamine oleks põhjendatud, teavitavad pädevad asutused kaebuse esitajat uurimise algatamata jätmise otsuse põhjustest.

    3.   Kui ilmneb, et kaebuses ei ole esitatud piisavalt tõendeid selleks, et uurimise algatamine oleks põhjendatud, teavitavad pädevad asutused kaebuse esitajat mõistliku aja jooksul, kuid hiljemalt ühe kuu jooksul uurimise algatamata jätmise otsuse põhjustest.

    Muudatusettepanek 89

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Kontrollijad hindavad, kas heitearuanded, mille käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad neile käesoleva määruse kohaselt esitavad, on nõuetekohased. Nad hindavad aruannete vastavust käesolevas määruses sätestatud nõuetele ning vaatavad läbi kõik kasutatud andmeallikad ja meetodid, et hinnata nende usaldusväärsust, tõepärasust ja täpsust, eelkõige seoses järgmisega:

    1.   Kontrollijad hindavad, kas heitearuanded, mille käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad , või importijad, kui importijatele on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, neile käesoleva määruse kohaselt esitavad, on nõuetekohased. Nad hindavad aruannete vastavust käesolevas määruses sätestatud nõuetele ning vaatavad läbi kõik kasutatud andmeallikad ja meetodid, et hinnata nende usaldusväärsust, tõepärasust ja täpsust, eelkõige seoses järgmisega:

    Muudatusettepanek 90

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 1 – punkt d

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    d)

    käitaja või kaevanduse käitaja rakendatavad mis tahes kvaliteedikontrolli või kvaliteedi tagamise süsteemid.

    d)

    käitaja , sealhulgas kaevanduste käitaja , või importija, kui importijale on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, rakendatavad mis tahes kvaliteedikontrolli või kvaliteedi tagamise süsteemid.

    Muudatusettepanek 91

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lõikes 1 osutatud kontrolli läbiviimiseks kasutavad kontrollijad avalikke tasuta kättesaadavaid Euroopa ja rahvusvahelisi metaani heitkoguste kvantifitseerimise standardeid, mille komisjon on kooskõlas lõikega 5 kohaldatavaks teinud. Kuni kuupäevani, mil komisjon määrab kindlaks selliste standardite kohaldatavuse, kasutavad kontrollijad olemasolevaid Euroopa ja rahvusvahelisi kasvuhoonegaaside heitkoguste kvantifitseerimise ja kontrollimise standardeid.

    Lõikes 1 osutatud kontrolli läbiviimiseks kasutavad kontrollijad avalikult kättesaadavaid Euroopa ja rahvusvahelisi metaani heitkoguste kvantifitseerimise standardeid, mille komisjon on kooskõlas käesoleva määrusega, eelkõige lõikega 5 kohaldatavaks teinud. Kuni kuupäevani, mil komisjon määrab kindlaks selliste standardite kohaldatavuse, kasutavad kontrollijad olemasolevaid Euroopa ja rahvusvahelisi kasvuhoonegaaside heitkoguste kvantifitseerimise ja kontrollimise standardeid.

    Muudatusettepanek 92

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2 – lõik 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Kui Euroopa või rahvusvahelised standardid puuduvad, esitavad käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad, kontrolli tegemise eesmärgil kontrollijatele teabe käitajate, sealhulgas kaevanduse käitajate, või importijate kasutatavate standardite või meetodite kohta.

    Muudatusettepanek 93

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kontrollijad võivad teha kohapealset kontrolli, et teha kindlaks kasutatud andmeallikate ja meetodite usaldusväärsus, tõepärasus ja täpsus.

    Kontrollijad teevad etteteatatud ja etteteatamata kohapealset kontrolli, et teha kindlaks kasutatud andmeallikate ja meetodite usaldusväärsus, tõepärasus ja täpsus.

    Muudatusettepanek 94

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2 – lõik 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Käesoleva artikli lõikes 1 ja käesolevas lõikes osutatud kontroll viiakse kooskõlla kehtivate Euroopa või rahvusvaheliste standardite ja meetoditega, et piirata käitajate, sealhulgas kaevanduste käitajate, või importijate, kui importijatele on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, ja pädevate asutuste koormust, ning kontrolli puhul võetakse nõuetekohaselt arvesse käitajate tegevuse laadi.

    Muudatusettepanek 95

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 3 – lõik 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui hindamise tulemusena jõutakse järeldusele, et heitearuanne ei vasta käesoleva määruse nõuetele, teavitavad kontrollijad sellest käitajat või kaevanduse käitajat ning viimane esitab kontrollijatele viivitamata muudetud heitearuande .

    Kui hindamise tulemusena jõutakse järeldusele, et heitearuanne ei vasta käesoleva määruse nõuetele, teavitavad kontrollijad sellest käitajat , kaevanduse käitajat või importijat, kui importijale on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, ning käitaja, kaevanduse käitaja või importija, kui importijale on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, esitab kontrollijatele muudetud heitearuande viivitamata , kuid hiljemalt kolme nädala jooksul .

    Muudatusettepanek 96

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad osutavad kontrollijatele mis tahes vajalikku abi kontrolli võimaldamiseks ja hõlbustamiseks, eelkõige seoses valdustele ligipääsu ning dokumentide ja andmete esitamisega.

    4.   Käitajad, sealhulgas kaevanduste käitajad , ja importijad, kui importijatele on artikli 27 kohaselt selline kohustus ette nähtud, osutavad kontrollijatele mis tahes vajalikku abi kontrolli võimaldamiseks ja hõlbustamiseks, eelkõige seoses valdustele ligipääsu ning dokumentide ja andmete esitamisega.

    Muudatusettepanek 97

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 5 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    5a.     Käesolevas artiklis osutatud tegevustega seotud kulusid võetakse arvesse, nagu on osutatud artiklis 3.

    Muudatusettepanek 98

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.    Liidu huvide kaitstuse eeldusel antakse rahvusvahelisele metaaniheite vaatluskeskusele metaaniheiteandmete kontrollija roll , eelkõige seoses järgmiste ülesannetega :

    1.    Käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmisel ja volituste kasutamisel võtavad kontrollijad, pädevad asutused ja komisjon arvesse rahvusvahelise metaaniheite vaatluskeskuse (IMEO) poolt üldsusele kättesaadavaks tehtud teavet , eelkõige seoses järgmisega :

    Muudatusettepanek 99

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – punkt e

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    e)

    andmeallikate vahelistest suurematest tuvastatud ebakõladest aru andmine.

    e)

    andmeallikate vahelistest suurematest tuvastatud ebakõladest aru andmine , et aidata töötada välja usaldusväärsem teaduslik metoodika;

    Muudatusettepanek 100

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – punkt e a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ea)

    varajase avastamise ja hoiatamise süsteemi abil kindlaks tehtud heite suurtekitajatest teatamine.

    Muudatusettepanek 101

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Komisjon võib esitada metaaniheiteandmed , mille pädevad asutused on käesoleva määruse kohaselt talle kättesaadavaks teinud, rahvusvahelisele metaaniheite vaatluskeskusele .

    2.   Komisjon esitab asjakohased metaaniheiteandmed IMEO-le .

    Muudatusettepanek 102

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.     Rahvusvahelise metaaniheite vaatluskeskuse koostatud teave tehakse üldsusele ja komisjonile kättesaadavaks.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 103

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Käitajad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [ 12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] aruande, mis sisaldab kõiki allikaid hõlmavaid allika tasandil saadud metaaniheiteandmeid, mille hinnangulise väärtuse leidmiseks on kasutatud allika liigist sõltuvaid üldisi heitekoefitsiente .

    1.   Käitajad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [ 10 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] aruande, mis sisaldab kõiki allikaid hõlmavaid allika tasandil tehtud kvantifitseerimisest saadud metaaniheiteandmeid, mille hinnangulise väärtuse leidmiseks on kasutatud vähemalt üldisi heitekoefitsiente. Käitajad võivad otsustada esitada samaaegselt aruande vastavalt lõikes 2 sätestatud nõuetele.

    Muudatusettepanek 104

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.    Samuti esitavad käitajad pädevatele asutustele hiljemalt … [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] aruande, mis sisaldab allika tasandil tehtud otsestest mõõtmistest saadud metaaniheiteandmeid kasutuselolevate varade kohta. Selle tasandi aruandlus võib hõlmata heitkoguste hindamiseks kasutatavate spetsiifiliste heitekoefitsientide kindlakstegemiseks vajalikke allika tasandil mõõtmisi ja proovivõttu.

    2.    Liidus asutatud käitajad ja ettevõtjad esitavad pädevatele asutustele aruande, mis sisaldab allika tasandil tehtud kvantifitseerimisest saadud metaaniheiteandmeid

     

    a)

    kasutuselolevate varade kohta hiljemalt … [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ning

     

    b)

    mittekasutatavate varade kohta hiljemalt … [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva], tingimusel et käitaja ei ole nendest varadest teatanud vastavalt punktis a sätestatud kohustusele.

     

    Selle tasandi aruandlus hõlmab heitkoguste kvantifitseerimiseks kasutatavate spetsiifiliste heitekoefitsientide kindlakstegemiseks vajalikke allika tasandil otseseid mõõtmisi.

    Muudatusettepanek 105

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 3 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ja seejärel iga aasta 30. märtsiks aruande, mis sisaldab allika tasandil tehtud otsestest mõõtmistest saadud metaaniheiteandmeid kasutuselolevate varade kohta, nagu on osutatud lõikes 2, ning peale selle tegevuskoha tasandil mõõdetud metaaniheiteandmeid, et võimaldada tegevuskohtade andmete koondamise teel hinnata ja kontrollida allika tasandil saadud hinnangulisi väärtusi.

    Liidus asutatud käitajad ja ettevõtjad esitavad pädevatele asutustele aruande, mis sisaldab allika tasandil tehtud kvantifitseerimisest saadud metaaniheiteandmeid ning peale selle tegevuskoha tasandil mõõdetud metaaniheiteandmeid, et võimaldada tegevuskohtade andmete koondamise teel hinnata ja kontrollida allika tasandil saadud hinnangulisi väärtusi

    Muudatusettepanek 106

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 3 – lõik 1 – punkt a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    a)

    kasutuselolevate varade puhul hiljemalt … [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ja seejärel iga aasta 31. maiks, ning

    Muudatusettepanek 107

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 3 – lõik 1 – punkt b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    b)

    mittekasutatavate varade puhul hiljemalt … [42 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ja seejärel iga aasta 31. maiks, tingimusel et käitaja ei ole nendest varadest teatanud vastavalt punktile a.

    Muudatusettepanek 108

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 3 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad tagavad, et käesolevas lõikes käsitletud aruannet on enne pädevatele asutustele esitamist hinnanud kontrollija ja et see sisaldab artiklite 8 ja 9 kohaselt koostatud kontrolliaruannet.

    Käitajad ja ettevõtjad tagavad, et käesolevas lõikes käsitletud aruannet on enne pädevatele asutustele esitamist hinnanud kontrollija ja et see sisaldab artiklite 8 ja 9 kohaselt koostatud kontrolliaruannet.

    Muudatusettepanek 109

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.     Liidus asutatud ettevõtjad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] aruande, mis sisaldab allika tasandil tehtud otsestest mõõtmistest saadud metaaniheiteandmeid mittekasutatavate varade kohta. Selle tasandi aruandlus võib hõlmata heitkoguste hindamiseks kasutatavate spetsiifiliste heitekoefitsientide kindlakstegemiseks vajalikke allika tasandil mõõtmisi ja proovivõttu.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 110

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 5 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Liidus asutatud ettevõtjad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [48 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ja seejärel iga aasta 30. märtsiks aruande, mis sisaldab allika tasandil tehtud otsestest mõõtmistest saadud metaaniheiteandmeid mittekasutatavate varade kohta, nagu on osutatud lõikes 4, ning peale selle tegevuskoha tasandil mõõdetud metaaniheiteandmeid, et võimaldada tegevuskohtade andmete koondamise teel hinnata ja kontrollida allika tasandil saadud hinnangulisi väärtusi.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 111

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 5 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ettevõtjad tagavad, et käesolevas lõikes käsitletud aruannet on enne pädevatele asutustele esitamist hinnanud kontrollija ja et see sisaldab artiklite 8 ja 9 kohaselt koostatud kontrolliaruannet.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 112

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 6 – lõik 1 – punkt c

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    c)

    üksikasjalik teave metaani heitkoguste mõõtmiseks kasutatud kvantitatiivsete meetodite kohta;

    c)

    üksikasjalik teave kvantifitseerimismeetodite kohta;

    Muudatusettepanek 113

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 6 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjon sätestab rakendusaktidega lõigete 2, 3 , 4 ja 5 kohaste aruannete vormi . Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artikli 32 lõikes 2 osutatud korrale.

    Komisjon sätestab rakendusaktidega käesoleva artikli kohaste aruannete vormi , võttes arvesse juba olemasolevaid riiklikke inventuuriaruandeid . Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artikli 32 lõikes 2 osutatud korrale. Kuni rakendusaktide vastuvõtmiseni kasutavad käitajad ja ettevõtjad vajaduse korral eelneva, kesk- ja järgneva etapi tegevuse puhul OGMP 2.0 tehnilisi juhenddokumente ja aruandevorme.

    Muudatusettepanek 114

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 7

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7.   Tegevuskoha tasandil mõõtmiste puhul , millele on osutatud lõigetes 3 ja 5, kasutatakse selliseks mõõtmiseks sobivat kvantifitseerimistehnoloogiat .

    7.   Tegevuskoha tasandil mõõtmiste puhul, millele on osutatud lõikes 3 , kasutatakse asjaomaste Euroopa või rahvusvaheliste standardiorganisatsioonide välja töötatud heakskiidetud heitkoguste kvantifitseerimise tehnoloogiaid. Kuni selliste standardite kehtestamiseni kasutavad käitajad ja ettevõtjad vajaduse korral OGMP 2.0 tehnilisi juhenddokumente ning järgivad metaaniheite mõõtmiseks uusimaid tööstusharu tavasid ja kasutavad parimat võimalikku tehnoloogiat .

    Muudatusettepanek 115

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 8

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    8.   Kui allika tasandil kvantifitseerimise meetoditega saadud heitkoguste ja tegevuskoha tasandil mõõdetud heitkoguste vahel täheldatakse märkimisväärset erinevust, tehakse samal aruandlusperioodil lisamõõtmisi.

    8.   Kui allika tasandil kvantifitseerimise meetoditega saadud heitkoguste ja tegevuskoha tasandil mõõdetud heitkoguste vahel täheldatakse märkimisväärset erinevust, esitatakse lõikes 3 osutatud aruannetes erinevuse põhjendused. Kui erinevus ei ole tingitud kasutatud kvantifitseerimistehnoloogia ebakindlusest, võetakse samal aruandlusperioodil järgmisi lisameetmeid:

    Muudatusettepanek 116

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 8 – punkt a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    a)

    Kui tegevuskoha tasandil mõõtmise tulemus on allika tasandi inventuuri tulemusest statistiliselt olulisel määral suurem, esitab käitaja dokumendid allika tasandi inventuuri ja tegevuskoha tasandil mõõtmise tulemuste ühitamiseks ning ajakohastab oma allika tasandi inventuuriandmeid, et kajastada suuremaid tegevuskoha tasandil mõõtmise tulemusi.

    Muudatusettepanek 117

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 8 – punkt b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    b)

    Kui tegevuskoha tasandil mõõtmise tulemus on allika tasandi inventuuri tulemusest statistiliselt olulisel määral väiksem, kontrollib käitaja tegevuskoha tasandil mõõtmise seadmete minimaalset tuvastuspiiri, kinnitamaks, et see on üksikute komponentide eeldatavate heitetasemete tuvastamiseks piisavalt madal; kui minimaalne tuvastuspiir ei ole piisavalt madal, teeb käitaja uue mõõtmise sama kalendriaasta jooksul seadmega, mille minimaalne tuvastuspiir on piisavalt madal, ja võrdleb selle tulemust allika tasandi inventuuritulemustega; kui leitakse, et minimaalne tuvastuspiir on piisav, lisab käitaja aruandesse dokumendid, milles tuuakse esile lahknevuse põhjused.

    Muudatusettepanek 118

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 9

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    9.    Gaasitaristu puhul mõõdetakse metaani heitkoguseid vastavalt asjakohastele metaani heitkoguste kvantifitseerimist käsitlevatele Euroopa (CEN) või rahvusvahelistele standarditele .

    9.    Komisjon võtab hiljemalt … [üheksa kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] kooskõlas artikliga 31 vastu delegeeritud õigusakte, et täiendada käesolevat määrust, sätestades metaani heitkoguste otsese mõõtmise ja kvantifitseerimise suhtes kohaldatavad spetsifikatsioonid . Need spetsifikatsioonid kehtivad standardimistaotluste suhtes, mille komisjon esitab käesoleva artikli kohaldamiseks.

    Muudatusettepanek 119

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 11 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    11a.     Seire ja aruandluse puhul osutatakse globaalse soojendamise potentsiaalile, mis on süsinikdioksiidi omast 100 aasta jooksul 29,8  korda suurem ja 20 aasta jooksul 82,5  korda suurem  (1a) .

    Muudatusettepanek 120

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad võtavad kõik neile kättesaadavad meetmed metaaniheite ärahoidmiseks ja minimeerimiseks oma tegevuses.

    1.    Käitajad võtavad kõik neile kättesaadavad asjakohased leevendusmeetmed metaaniheite ärahoidmiseks ja minimeerimiseks oma tegevuses.

    Muudatusettepanek 121

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 13 – lõik 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Komisjon esitab hiljemalt… [kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande mõju kohta, mida avaldab liitu imporditava või liidus ammutatud nafta ja gaasi metaaniheitemahukuse ambitsioonika tulemusstandardi kehtestamine eelnevas etapis. Komisjon hindab konkreetselt metaaniheitemahukuse standardi kehtestamist, mis on madalam või võrdne 0,2  %.

    Muudatusettepanek 122

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõik 1 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1b.     Enne lõikes 1c osutatud delegeeritud õigusakti vastuvõtmist koostab komisjon mõjuhinnangu, milles hinnatakse eelkõige mõju nii kliimale kui ka liidu energiavarustuskindlusele, järgides täielikult määruse (EL) 2021/1119 sätteid.

    Muudatusettepanek 123

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõik 1 c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1c.     Komisjon võtab hiljemalt… [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] kooskõlas artikliga 31 vastu delegeeritud õigusakti, et täiendada käesolevat määrust, kehtestades lõikes 1a osutatud tulemusstandardi, millega kehtestatakse eelneva etapi sektori metaaniheitemahukuse tase, mis tuleb saavutada… [kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva], ja metoodika, mille alusel määratakse selgelt kindlaks kindlad metaaniheitemahukuse parameetrid.

    Muudatusettepanek 124

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõik 1 d (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1d.     Komisjon võtab kooskõlas artikliga 31 vastu delegeeritud õigusakti, et käesolevat määrust täiendada, määrates kindlaks heitemahukuse taseme, mis tuleb kesk- ja järgneva etapi sektoris saavutada.

    Muudatusettepanek 125

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 1 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [ 3 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] lekete tuvastamise ja kõrvaldamise programmi, kus on üksikasjalikult kirjeldatud käesoleva artikli nõuete kohaselt läbi viidavate uuringute sisu.

    Käitajad esitavad pädevatele asutustele hiljemalt … [ 6 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] lekete tuvastamise ja kõrvaldamise programmi, kus on üksikasjalikult kirjeldatud käesoleva artikli nõuete kohaselt läbi viidavate uuringute sisu ja tegevusi .

    Muudatusettepanek 126

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Ilma et see piiraks määruse (EL) nr 1025/2012 kohaldamist, jätkab liit käesoleva artikli kohaldamisel viivitamata Euroopa standardiorganisatsiooni kaudu selliste Euroopa standardite väljatöötamist, mis sisaldavad lekke avastamise ja kõrvaldamise uuringute ja toimingute tehnilisi kirjeldusi.

     

    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 31 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse täiendamiseks, et nõuda vastavuse tagamist esimeses lõigus osutatud tehnilistele kirjeldustele, ajakohastada viiteid kõnealustele Euroopa standarditele ning kehtestada asjakohasel juhul tehnilised kirjeldused lekke avastamiseks ja kõrvaldamiseks. Kuni selliste kirjelduste kasutusele võtmiseni järgivad käitajad tavasid ja protsesse ning kasutavad tehnoloogiat ja sellisel tasemel eksperditeadmisi, mida juhtivalt teenuseosutajalt oodatakse käesolevas artiklis sätestatud kohustuste täitmiseks, ning esitavad taotluse korral pädevatele asutustele ja kontrollijatele teabe kasutatud standardite või meetodite kohta.

    Muudatusettepanek 127

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 2 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad viivad … [ 6 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vastavalt lõikes 1 osutatud lekete tuvastamise ja kõrvaldamise programmile läbi uuringu, mis hõlmab kõiki nende vastutusalasse kuuluvaid asjakohaseid komponente.

    Käitajad viivad … [ 9 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vastavalt lõikes 1 osutatud lekete tuvastamise ja kõrvaldamise programmile läbi uuringu, mis hõlmab kõiki nende vastutusalasse kuuluvaid asjakohaseid komponente.

    Muudatusettepanekud 128 ja 270cp1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 2 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Seejärel korratakse lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringut iga kolme kuu järel.

    Seejärel korratakse lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringut järgmise sagedusega:

    Muudatusettepanek 129

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 2 – lõik 2 – punkt a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    a)

    kord kahe kuu jooksul kõigi maapealsete komponentide puhul, kasutades lõike 3 punktis a osutatud minimaalse tuvastuspiiriga tuvastamisseadmeid;

    Muudatusettepanek 130

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 2 – lõik 2 – punkt b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    b)

    kord nelja kuu jooksul kõigi maapealsete komponentide puhul, kasutades lõike 3 punktis b osutatud minimaalse tuvastuspiiriga tuvastamisseadmeid;

    Muudatusettepanek 131

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 2 – lõik 2 – punkt c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    c)

    üks kord viie kuu jooksul või I lisa 1. osas sätestatud sagedusega kõikide maa-aluste komponentide puhul, kasutades lõike 3 punktis c osutatud minimaalse tuvastuspiiriga tuvastamisseadmeid.

    Muudatusettepanek 132

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Uuringute läbiviimisel kasutavad käitajad seadmeid , mis võimaldavad tuvastada 500 miljondiku suurust ja suuremat komponentidest lähtuvat metaanikadu.

    3.   Uuringute läbiviimisel kasutavad käitajad tuvastamisseadmeid , mille minimaalne tuvastuspiir on:

    Muudatusettepanek 133

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 3 – punkt a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    a)

    17 grammi metaani tunnis standardtemperatuuril ja -rõhul; uuring viiakse läbi iga üksiku võimaliku heiteallika tasandil;

    Muudatusettepanek 134

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 3 – punkt b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    b)

    50 miljondikku metaanikogusest või 1 gramm tunnis; uuring viiakse läbi iga üksiku võimaliku heiteallika kokkupuutel maapealsete komponentidega;

    Muudatusettepanek 135

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 3 – punkt c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    c)

    500 miljondikku või 5 grammi metaani tunnis maa-aluste komponentide puhul.

    Muudatusettepanek 136

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad parandavad või asendavad kõik komponendid, mille puhul on täheldatud 500 miljondiku suurust või suuremat metaanikadu .

    Käitajad parandavad või asendavad kõik komponendid, mille puhul on täheldatud metaani leket .

    Muudatusettepanek 137

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Esimeses lõigus osutatud komponentide parandamine või asendamine toimub viivitamata pärast lekke tuvastamist või võimalikult kiiresti pärast seda , ent mitte hiljem kui viis päeva pärast tuvastamist , kui käitaja suudab tõendada, et ohutusalastel või tehnilistel kaalutlustel ei ole viivitamata tegutsemine võimalik , ning kehtestab lekete kõrvaldamise ja seire kava .

    Käesolevas lõikes osutatud komponentide parandamine või asendamine toimub viivitamata pärast lekke tuvastamist või esimene katse tehakse võimalikult kiiresti, ent mitte hiljem kui viis päeva pärast tuvastamist . Käesolevas lõikes osutatud parandamisel või asendamisel kasutatakse uusimat tehnoloogiat ja materjale, mis pakuvad pikaajalist kaitset tulevaste lekete eest.

     

    Kui käitaja suudab tõendada, et käesolevas lõikes osutatud parandamine ei ole ohutusalastel või tehnilistel kaalutlustel viie päeva jooksul edukas või võimalik, esitab käitaja pädevatele asutustele viivituse kohta tõendid ning kehtestab lekete kõrvaldamise ja seire kava hiljemalt viie päeva jooksul pärast avastamist. Käesolevas lõigus osutatud lekete kõrvaldamise ja seire kava kehtestatakse nii, et tuvastatud lekked kõrvaldatakse 30 päeva jooksul pärast tuvastamist.

    Muudatusettepanek 138

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Viivitamata tegutsemist takistavad teises lõigus osutatud ohutusalased ja tehnilised kaalutlused piirduvad töötajate ja läheduses viibivate inimeste ohutuse, keskkonnamõju, metaanikadu iseloomustava kontsentratsiooni, komponendile ligipääsu ja asenduskomponendi kättesaadavuse arvessevõtmisega. Keskkonnamõjust lähtuvad kaalutlused võivad hõlmata juhtumeid, mille puhul metaani heitkogused võivad parandamise tulemusena suureneda.

    Teises ja kolmandas lõigus osutatud ohutusalased ja tehnilised kaalutlused piirduvad järgmisega:

    Muudatusettepanek 139

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 3 – punkt a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    a)

    töötajate ja tuvastatud lekke läheduses viibivate inimeste ohutus;

    Muudatusettepanek 140

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 3 – punkt b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    b)

    meetmete võtmisega kaasnev kahjulik keskkonnamõju, kui on võimalik tõendada, et see mõju oleks suurem kui meetme võtmisega kaasnev keskkonnakasu, näiteks juhul, kui parandamise tagajärjel on metaaniheide suurem kui selle tegemata jätmise korral;

    Muudatusettepanek 141

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 3 – punkt c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    c)

    ligipääs komponendile, sealhulgas ligipääsuload; ning

    Muudatusettepanek 142

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 3 – punkt d (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    d)

    puuduvad varuosad, mis on vajalikud komponendi parandamiseks või asendamiseks vajalikud komponendid.

    Muudatusettepanek 143

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui parandamiseks või asendamiseks on vaja süsteem seisata, minimeerib käitaja lekke ühe päeva jooksul pärast selle tuvastamist ning kõrvaldab lekke süsteemi järgmise kavandatud seisaku lõpuks või ühe aasta jooksul, olenevalt sellest, kumb tähtpäev on varasem.

    Kui ühe või mitme lõigu 4 punktides a–d nimetatud tingimuse tõttu on parandamiseks või asendamiseks vaja süsteem seisata, minimeerib käitaja lekke ühe päeva jooksul pärast selle tuvastamist ning kõrvaldab lekke süsteemi järgmise kavandatud seisaku lõpuks või ühe aasta jooksul, olenevalt sellest, kumb tähtpäev on varasem.

    Muudatusettepanek 144

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 4 – lõik 4 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Käitajad koostavad, säilitavad ja teevad pädevatele asutustele täielikult kättesaadavaks andmed kõigi käesoleva artikli kohaste otsuste kohta, mille alusel parandamine edasi lükatakse, sealhulgas kõik vajalikud tõendid, mis põhjendavad iga üksikut otsust, ning asjakohased kõrvaldamise- ja seire kavad. Käitajad kannavad selle teabe viivitamata registrisse. Pädevad asutused võivad käitajalt käesoleva määruse nõuetest lähtuvalt nõuda kõrvaldamise ajakava muutmist.

    Muudatusettepanek 145

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 5 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Olenemata lõikest 2 viivad käitajad nende komponentide puhul, mille juures täheldati ükskõik millises varasemas uuringus 500 miljondiku suurust või suuremat metaanikadu , võimalikult kiiresti pärast lõike 4 kohast parandamist ja mitte hiljem kui 15 päeva pärast seda läbi uuringu eesmärgiga veenduda parandamise edukuses.

    Olenemata lõikest 2 viivad käitajad nende komponentide puhul, mille juures täheldati metaani leket , viivitamata pärast lõike 4 kohast parandamist ja mitte hiljem kui 30 päeva pärast seda läbi uue parandamisjärgse uuringu eesmärgiga veenduda parandamise edukuses.

    Muudatusettepanek 146

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 5 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Olenemata lõikest 2 viivad käitajad nende komponentide puhul, mille juures on täheldatud 500 miljondikust väiksemat metaanikadu, hiljemalt kolm kuud pärast lekke tuvastamist läbi uuringu eesmärgiga kontrollida, kas asjaomane metaanikao määr on muutunud.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 147

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 5 – lõik 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui on kindlaks tehtud suurem ohutusrisk või metaanikao risk, võivad pädevad asutused soovitada teha asjaomaste komponentide uuringut sagedamini.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 148

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 6 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ilma et see piiraks lõike 7 kohase aruandluskohustuse kohaldamist, registreerivad käitajad kõik tuvastatud lekked nende suurusest olenemata ning teevad pidevalt uuringuid selle tagamiseks, et need kõrvaldatakse vastavalt lõikele 4.

    Ilma et see piiraks lõike 7 kohase aruandluskohustuse kohaldamist, registreerivad käitajad kõik tuvastatud lekked nende suurusest olenemata ning teevad korrapäraselt uuringuid ja tagavad, et need kõrvaldatakse vastavalt lõikele 4.

    Muudatusettepanek 149

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 7 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käitajad esitavad asjaomaste varade asukohaliikmesriigi pädevatele asutustele ühe kuu jooksul pärast iga uuringut uuringutulemusi sisaldava aruande ning lekete kõrvaldamise ja seire kava . See aruanne sisaldab vähemalt I lisas kirjeldatud elemente.

    Käitajad esitavad asjaomaste varade asukohaliikmesriigi pädevatele asutustele igal aastal kõikide lõpule viidud uuringute tulemuste kokkuvõtet sisaldava aruande ning kõik asjakohased eelmise aasta lekete kõrvaldamise ja seire kavad . See aruanne sisaldab vähemalt I lisas kirjeldatud elemente.

    Muudatusettepanek 150

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 7 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Pädevad asutused võivad käitajalt nõuda kõnealuse aruande või lekete kõrvaldamise ja seire kava muutmist lähtuvalt käesoleva määruse nõuetest.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 151

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 14 – lõige 9

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    9.   Liikmesriigid tagavad, et teenusepakkujatel on võimalus osaleda kõnealuste uuringutega seotud sertifitseerimis- ja akrediteerimiskavades või samaväärsetes kvalifitseerimiskavades, sealhulgas sobivates koolitusprogrammides.

    9.   Liikmesriigid tagavad, et teenusepakkujatel ja käitajatel on võimalus osaleda kõnealuste uuringutega seotud sertifitseerimis- ja akrediteerimiskavades või samaväärsetes kvalifitseerimiskavades, sealhulgas sobivates koolitusprogrammides.

    Muudatusettepanek 152

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 2 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Atmosfääri laskmine on lubatud üksnes järgmistel juhtudel:

    2.   Atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine on lubatud üksnes järgmistel juhtudel:

    Muudatusettepanek 153

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 2 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    hädaolukorras või rikke puhul ning

    a)

    hädaolukorras või rikke puhul.

    Muudatusettepanek 154

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 2 – punkt b

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    b)

    kui see on paratamatu ja hädavajalik komponentide või seadmete toimimiseks, parandamiseks, hooldamiseks või katsetamiseks ning seejuures järgitakse artiklis 16 sätestatud aruandluskohustust.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 155

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 3 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Lõike 2 punkti b alusel atmosfääri laskmine hõlmab järgmisi konkreetseid olukordi , kus seda ei ole võimalik täielikult ära hoida:

    3.    Lisaks lõike 2 punktile a on atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine lubatud ainult järgmistes eriolukordades , kus atmosfääri laskmist või tõrvikpõletamist ei ole võimalik täielikult ära hoida või see on vajalik ohutuse tagamiseks :

    Muudatusettepanek 156

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 3 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    teatavate komponentide tavapärase käitamise ajal, eeldusel, et asjaomased seadmed vastavad kõikidele kindlaks määratud seadmestandarditele ning neid hooldatakse nõuetekohaselt ja kontrollitakse korrapäraselt metaanikao minimeerimiseks;

    a)

    pneumoseadmete ja pumpade, kuiva gaasi keskkonnale sobivate tihendite, kompressorite, atmosfäärirõhuga mahutite või muude atmosfääri laskmiseks kasutatavate komponentide tavapärase käitamise ajal, eeldusel, et seadmed vastavad kõigile lõike 5 b kohaselt kehtestatud kindlaks määratud seadmestandarditele ning neid hooldatakse nõuetekohaselt ja kontrollitakse korrapäraselt metaanikao minimeerimiseks;

    Muudatusettepanek 157

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 3 – punkt c

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    c)

    mahuti või mõne muu väikesel rõhul anuma vedelikutaseme mõõtmisel või sellest proovi võtmisel;

    c)

    mahuti või mõne muu väikesel rõhul anuma vedelikutaseme mõõtmisel või sellest proovi võtmisel , tingimusel et mahuti või anum vastab lõike 5 b kohaselt kehtestatud standarditele ;

    Muudatusettepanek 158

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 3 – punkt d

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    d)

    kohaldatavate standardite kohasel vedelike mahutist või mõnest muust väikesel rõhul anumast transpordivahendisse teisaldamisel;

    d)

    kohaldatavate standardite kohasel vedelike mahutist või mõnest muust väikesel rõhul anumast transpordivahendisse teisaldamisel , tingimusel et mahuti või anum vastab lõike 5 b kohaselt kehtestatud standarditele ;

    Muudatusettepanek 159

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 3 – punkt e

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    e)

    remondi ja hoolduse ajal, sealhulgas remondiks või hoolduseks seadmete läbipuhumisel ja neis rõhu alandamisel;

    e)

    remondi , hoolduse, katsetamise ja kasutuselt kõrvaldamise ajal, sealhulgas remondiks või hoolduseks seadmete läbipuhumisel ja neis rõhu alandamisel;

    Muudatusettepanek 160

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Kui atmosfääri laskmine on vastavalt lõigetele 2 ja 3 lubatud, võivad käitajad teha seda üksnes juhul, kui tõrvikpõletamine ei ole tehniliselt teostatav või sellega võidakse käitamistegevus või töötajad ohtu seada . Sellisel juhul tõendavad käitajad pädevatele asutustele osana artiklis 16 sätestatud aruandluskohustusest, et tõrvikpõletamise asemel atmosfääri laskmise valimine on vajalik.

    4.   Kui atmosfääri laskmine on vastavalt lõikele 2 lubatud, võivad käitajad teha seda üksnes juhul, kui tõrvikpõletamine ei ole tehniliselt teostatav süttivuse, leegi hoidmise suutmatuse või ohutusprobleemide tõttu, kui leevendusmeetmete keskkonna- või kliimamõju on suurem kui meetmetest saadav kasu või kui see võib ohustada käitamistegevust või töötajaid . Sellisel juhul tõendavad käitajad pädevatele asutustele osana artiklis 16 sätestatud aruandluskohustusest, et tõrvikpõletamise asemel atmosfääri laskmise valimine on vajalik.

    Muudatusettepanek 161

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 4 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4a.     Kui atmosfääri laskvate seadmete asemel on võimalik kasutada alternatiivseid heiteta seadmeid, tuleb need asendada 31. detsembriks 2026 tingimusel, et atmosfääri mittelaskvad seadmed vastavad lõike 5b kohaselt kehtestatud standarditele.

    Muudatusettepanek 162

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.    Tõrvikpõletamine on lubatud üksnes juhul, kui metaani ei ole muudest kui majanduslikest kaalutlustest lähtuvalt võimalik tagasi juhtida, kohapeal kasutada ega turule suunata. Sellisel juhul tõendavad käitajad pädevatele asutustele osana artiklis 16 sätestatud aruandluskohustusest, et metaani tagasijuhtimise, kohapeal kasutamise ja turule suunamise asemel tõrvikpõletamise valimine on vajalik.

    5.    Lisaks lõikes 2 sätestatud tingimustele on tõrvikpõletamine lubatud üksnes juhul, kui metaani ei ole muudest kui majanduslikest kaalutlustest lähtuvalt võimalik tagasi juhtida, kohapeal kasutada , gaasiks töödelda ega turule suunata. Sellisel juhul tõendavad käitajad pädevatele asutustele osana artiklis 16 sätestatud aruandluskohustusest, et metaani tagasijuhtimise, kohapeal kasutamise ja turule suunamise asemel tõrvikpõletamise valimine on vajalik.

    Muudatusettepanek 163

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 5 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    5a.     Kui ala ehitatakse, asendatakse või renoveeritakse täielikult või osaliselt, kasutavad käitajad sellel alal ainult heiteta pneumoregulaatoreid ja pumpasid.

    Muudatusettepanek 164

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 5 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    5b.     Komisjon võtab hiljemalt… [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] kooskõlas artikliga 31 vastu delegeeritud õigusakte, et täiendada käesolevat määrust, inkorporeerides atmosfääri laskmise, heiteta ja tõrvikpõletamise seadmete tehnoloogilised standardid ning sätestades nende kohaldatavuse. Komisjonil on õigus sellised delegeeritud õigusaktid vastavalt tehnoloogia arengule uuesti läbi vaadata.

    Muudatusettepanek 165

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15 – lõige 5 c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    5c.     Kui käesoleva artikli rakendamiseks on vajalik luba või muu asjaomaste asutuste poolne halduslik heakskiit või kui selle rakendamise erakordse viivituse põhjus on atmosfääri laskmise või tõrvikpõletamise seadmete puudumine vajalike meetmete võtmiseks, esitavad käitajad pädevatele asutustele asjaomase rakendamise üksikasjaliku ajakava. Käitajad alustavad rakendamist viivitamata. Pädevad asutused võivad nõuda ajakava muutmist.

    Muudatusettepanek 166

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 16 – lõige 1 – lõik 1 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    on põhjustatud hädaolukorrast või rikkest;

    a)

    on põhjustatud hädaolukorrast , rikkest või

    Muudatusettepanek 167

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 17 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.    Käitiste rajamisel, asendamisel ja renoveerimisel ning uute tõrvikpõletustornide ja muude põletusseadmete paigaldamisel paigaldavad käitajad üksnes selliseid põletusseadmeid , milles kasutatakse automaatsüüteseadet või püsisüüteleeki ning millega tagatakse süsivesinike täielik eemaldamine ja hävitamine.

    1.    Käitajad paigaldavad alates… [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vaid selliste põletusseadmetega tõrvikpõletustorne , milles kasutatakse automaatsüüteseadet või püsisüüteleeki ning millega tagatakse süsivesinike eemaldamine ja hävitamine vähemalt 99 % ulatuses .

    Muudatusettepanek 168

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 17 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.     Käitajad tagavad, et kõik tõrvikpõld paigaldavad etustornid ja muud põletusseadmed vastavad … [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] lõike 1 nõuetele.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 169

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 17 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Käitajad kontrollivad tõrvikpõletustorne igal nädalal vastavalt III lisas kirjeldatud nõuetele.

    3.   Käitajad kontrollivad tõrvikpõletustorne igal nädalal vastavalt III lisas kirjeldatud nõuetele. Alternatiivina tõrvikpõletustornide iganädalasele kontrollimisele võivad käitajad kasutada pädevate asutuste loal kaug- või automatiseeritud pidevseire seadmeid, et koguda III lisa kolmanda lõigu punktides i ja ii osutatud tõrvikpõletustornide kohta andmeid. Reeglite eiramise tuvastamise korral selgitavad käitajad välja nende eiramise põhjuse ja kõrvaldavad selle kuue tunni jooksul või halbade ilmastikutingimuste või muude äärmuslike tingimuste korral 24 tunni jooksul.

    Muudatusettepanek 170

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Liikmesriigid koostavad ja teevad … [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] avalikult kättesaadavaks kõikide nende territooriumil paiknevate või nende jurisdiktsiooni alla kuuluvate mitteaktiivsete puuraukude loetelu, mis sisaldab vähemalt IV lisas kirjeldatud teavet.

    1.   Liikmesriigid koostavad ja teevad 6 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva avalikult kättesaadavaks kõikide nende territooriumil paiknevate või nende jurisdiktsiooni alla kuuluvate mitteaktiivsete puuraukude ning lõplikult suletud ja mahajäetud puuraukude loetelu, mis sisaldab vähemalt IV lisas kirjeldatud teavet.

    Muudatusettepanek 171

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.     Kõikidele mitteaktiivsetele puuraukudele paigaldatakse … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] seadmed metaani heitkoguste mõõtmiseks.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 172

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Lõikes 2 osutatud mõõtmiste tulemusi sisaldavad aruanded, mis hõlmavad viimast kättesaadavate andmetega kalendriaastat, esitatakse pädevatele asutustele hiljemalt … [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ning seejärel iga aasta 30. märtsiks. Enne pädevatele asutustele esitamist hindab käesolevas lõikes käsitletud aruandeid kontrollija ning need peavad sisaldama artiklite 8 ja 9 kohaselt koostatud kontrolliaruannet.

    3.    Kõikide lõikes 1 osutatud puuraukude metaani õhku ja vette eralduvate heitkoguste kvantifitseerimist käsitlevat teavet sisaldavad aruanded, mis hõlmavad viimast kättesaadavate andmetega kalendriaastat, esitatakse pädevatele asutustele hiljemalt … [ 18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva ] ning seejärel iga aasta 30. märtsiks.

     

    Kui pädevatele asutustele esitatakse usaldusväärsed tõendid selle kohta, et lõplikult suletud ja mahajäetud puuraugud ei ole viimase viie aasta jooksul metaaniheidet tekitanud, siis käesolevas lõikes sätestatud aruandekohustust kõnealuste puuraukude puhul ei kohaldata.

     

    Enne pädevatele asutustele esitamist hindab käesolevas lõikes käsitletud aruandeid kontrollija ning need peavad sisaldama artiklite 8 ja 9 kohaselt koostatud kontrolliaruannet.

    Muudatusettepanek 173

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Pädevad asutused teevad käesolevas artiklis käsitletud aruanded üldsusele ja komisjonile kättesaadavaks kolme kuu jooksul pärast seda, kui käitajad on need esitanud , ning järgivad seejuures artikli 5 lõiget 4.

    4.   Pädevad asutused teevad käesolevas artiklis käsitletud aruanded üldsusele ja komisjonile kättesaadavaks kolme kuu jooksul pärast seda, kui need on esitatud , ning järgivad seejuures artikli 5 lõiget 4.

    Muudatusettepanek 174

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.    Lõigetes 2 ja 3 sätestatud kohustuste täitmise eest vastutavad liikmesriigid, välja arvatud juhul, kui vastutav isik on tuvastatav; viimasel juhul kannab vastutust asjaomane isik.

    5.    Lõikes 2 sätestatud kohustuste täitmise eest vastutavad liikmesriigid, välja arvatud juhul, kui vastutav isik on tuvastatav; viimasel juhul kannab vastutust asjaomane isik.

    Muudatusettepanek 175

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 6 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Liikmesriigid töötavad välja ja rakendavad leevenduskava nende territooriumil paiknevate mitteaktiivsete puuraukude puhastamiseks, tervendamiseks ja lõplikuks sulgemiseks.

    Liikmesriigid või vastutav isik töötavad  hiljemalt … [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] välja  leevenduskava nende territooriumil paiknevate mitteaktiivsete puuraukude puhastamiseks, tervendamiseks ja lõplikuks sulgemiseks  ning rakendavad selle hiljemalt … [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] .

    Muudatusettepanek 176

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 6 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    6a.     Mitteaktiivsete, püsivalt suletud ja mahajäetud puuraukude kindlakstegemisel viivad liikmesriigid läbi usaldusväärse ja objektiivse hindamise, mis põhineb kõige ajakohasematel teaduslikel järeldustel, sealhulgas rahvusvahelise metaaniheite vaatluskeskuse (IMEO) andmetel.

    Muudatusettepanek 177

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 19 – lõige 2 – punkt c

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    c)

    metaaniheide kaevandamisjärgse tegevuse käigus.

    c)

    metaaniheide , mis tekib kaevandamisjärgse tegevuse käigus kaevanduse piirkonnas .

    Muudatusettepanek 178

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 20 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Maa-aluse söekaevanduse puhul mõõdab ja kvantifitseerib kaevanduse käitaja pidevalt kõikide tema kasutatavate ventilatsioonišahtide kaudu väljutatava ventilatsiooniõhu metaani heitkoguseid , kasutades selleks seadet , mille tundlikkuslävi metaanisisalduse määramisel on 100 miljondikku või sellest madalam. Samuti teeb kaevanduse käitaja igakuiseid proovipõhiseid mõõtmisi.

    1.   Maa-aluse söekaevanduse puhul teeb kaevanduse käitaja pidevalt allika tasandil metaani heitkoguste otseseid mõõtmisi ja kvantifitseerimist kõikides ventilatsioonišahtides. Kaevanduste käitajad esitavad pädevatele asutustele aruande metaaniheite kohta aastas kilotonnides (kt) iga ventilatsioonišahti kohta , kasutades selleks seadmeid ja meetodeid , mille mõõtmistäpsus on lubatud hälbega 0,5  kt metaani aastas või 5 % teatatud kogusest Samuti teeb kaevanduse käitaja igakuiseid proovipõhiseid mõõtmisi.

    Muudatusettepanek 179

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 20 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Ärastusjaama käitaja mõõdab pidevalt atmosfääri lastava ja tõrvikpõletatava metaani koguseid sõltumata sellest, mis on sellise atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise põhjused.

    2.   Ärastusjaama käitaja mõõdab otseselt ja kvantifitseerib pidevalt atmosfääri lastava ja tõrvikpõletatava metaani koguheidet allika tasandil sõltumata sellest, mis on sellise atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise põhjused.

    Muudatusettepanek 180

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 20 – lõige 4 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui lõigetes 1 ja 2 osutatud pideval mõõtmisel osa mõõteseadmest teataval ajavahemikul ei tööta, võib selle ajavahemiku kohta proportsionaalsuse alusel hinnanguliste andmete saamiseks kasutada seadme töötamise ajal võetud näite.

    Kui lõigetes 1 ja 2 osutatud pideval allika tasandil tehtaval otsesel mõõtmisel või kvantifitseerimisel osa mõõteseadmest teataval ajavahemikul ei tööta, võib selle ajavahemiku kohta proportsionaalsuse alusel hinnanguliste andmete saamiseks kasutada seadme töötamise ajal võetud näite.

    Muudatusettepanek 181

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 20 – lõige 4 – lõik 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lõigetes 1 ja 2 osutatud pidevaks mõõtmiseks kasutatav seade peab töötama üle 90 % ajast, mille vältel seda kasutatakse heitkoguste seireks, ent mis ei hõlma uuesti kalibreerimiseks kuluvat seisuaega.

    Lõigetes 1 ja 2 osutatud pidevaks allika tasandil tehtavaks otseseks mõõtmiseks või kvantifitseerimiseks kasutatav seade peab töötama üle 90 % ajast, mille vältel seda kasutatakse heitkoguste seireks, ent mis ei hõlma uuesti kalibreerimiseks kuluvat seisuaega.

    Muudatusettepanek 182

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 20 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Kaevanduse käitaja hindab söega seotud kaevandamisjärgseid heitkoguseid lähtuvalt söega seotud kaevandamisjärgset tegevust iseloomustavatest heitekoefitsientidest, mis põhinevad lasundipõhiste söeproovide andmetel ja mida ajakohastatakse igal aastal, ning järgib seejuures asjakohaseid teaduslikke standardeid.

    5.    Kui see on asjakohane, hindab kaevanduse käitaja söega seotud kaevandamisjärgseid heitkoguseid lähtuvalt söega seotud kaevandamisjärgset tegevust iseloomustavatest heitekoefitsientidest, mis põhinevad lasundipõhiste söeproovide andmetel ja mida ajakohastatakse igal aastal, ning järgib seejuures asjakohaseid teaduslikke standardeid.

    Muudatusettepanek 183

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.    Ärastusjaamast pärit metaani atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine on alates [1. jaanuarist 2025] keelatud, välja arvatud hädaolukorra või rikke puhul või olukorras, kus see on hoolduse tegemiseks paratamatu ja hädavajalik. Sellistes olukordades võivad ärastusjaamade käitajad kasutada atmosfääri laskmist üksnes juhul, kui tõrvikpõletamine ei ole tehniliselt teostatav või sellega võidakse käitamistegevus või töötajad ohtu seada. Sellisel juhul tõendavad ärastusjaamade käitajad pädevatele asutustele osana artiklis 23 sätestatud aruandluskohustusest, et tõrvikpõletamise asemel atmosfääri laskmise valimine on vajalik.

    1.    Ärastussüsteemist pärit tõrvikpõletamine eemaldamise ja hävitamise tõhususega alla 98 % ja metaani atmosfääri laskmine on alates 1. jaanuarist 2025 keelatud, välja arvatud hädaolukorra või rikke puhul või olukorras, kus see on hoolduse tegemiseks paratamatu ja hädavajalik. Sellistes olukordades võivad ärastusjaamade käitajad kasutada atmosfääri laskmist üksnes juhul, kui tõrvikpõletamine ei ole tehniliselt teostatav või sellega võidakse käitamistegevus või töötajad ohtu seada. Sellisel juhul tõendavad ärastusjaamade käitajad pädevatele asutustele osana artiklis 23 sätestatud aruandluskohustusest, et tõrvikpõletamise asemel atmosfääri laskmise valimine on vajalik.

    Muudatusettepanek 184

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Ventilatsioonišahtide kaudu metaani atmosfääri laskmine söekaevandustes, kus metaani heitkogused on suuremad kui 0,5 tonni ühe kilotonni kaevandatud söe kohta, on alates 1. jaanuarist 2027 keelatud, välja arvatud koksisöekaevandustes.

    2.   Ventilatsioonišahtide kaudu metaani atmosfääri laskmine söekaevandustes, kus metaani heitkogused on suuremad kui viis tonni ühe kilotonni kaevandatud söe kohta, on alates 1. jaanuarist 2027 keelatud välja arvatud koksisöekaevandustes , ning erandina juhul, kui see ohustaks otseselt töötavate kaevurite tervist ja elu ning suurendaks tööohutusriski kaevandustehastes .

     

    Ventilatsioonišahtide kaudu metaani atmosfääri laskmine söekaevandustes, kus metaani heitkogused on suuremad kui kolm tonni ühe kilotonni kaevandatud söe kohta, on alates 1. jaanuarist 2031 keelatud, välja arvatud koksisöekaevandustes.

     

    Kui üks üksus käitab mitut kaevandust, kohaldatakse neid künniseid kaevanduse ja käitaja kohta aastas.

    Muudatusettepanek 185

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 3 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Kui liikmesriigid kavatsevad metaaniheite vähendamiseks rakendada spetsiaalset stiimulite süsteemi, võivad nad kasutada artiklis 30 osutatud makseid, trahve või karistusi vahendina, millega tagatakse, et olemasolevate kaevanduste käitajad täidavad käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 sätestatud kohustusi.

    Muudatusettepanek 186

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 23 – lõige 1 – lõik 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ärastusjaamade käitajad teavitavad alates [1. jaanuarist 2025] pädevaid asutusi kõikidest atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise juhtumitest, mis:

    Ärastusjaamade käitajad teavitavad alates 1. jaanuarist 2025 pädevaid asutusi kõikidest atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise juhtumitest, mille puhul hävitamise ja eemaldamise tõhusus on alla 99 %.

    Muudatusettepanek 187

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 23 – lõige 1 – lõik 1 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    on põhjustatud hädaolukorrast või rikkest ;

    a)

    on põhjustatud hädaolukorrast;

    Muudatusettepanek 188

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 24 – lõik 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käesolevat jagu kohaldatakse järgmiste metaaniheite liikide suhtes, mis on seotud suletud ja mahajäetud maa-aluste söekaevandustega, kus söetootmine on lõppenud:

    (Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

    Muudatusettepanek 189

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Liikmesriigid koostavad ja teevad … [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] avalikult kättesaadavaks kõikide nende territooriumil paiknevate või nende jurisdiktsiooni alla kuuluvate suletud söekaevanduste ja mahajäetud söekaevanduste loetelu, mille puhul on järgitud VII lisa 1. osa kohast metoodikat ja mis sisaldab vähemalt kõnealuses osas kirjeldatud teavet.

    1.   Liikmesriigid koostavad ja teevad … [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] avalikult kättesaadavaks kõikide nende territooriumil paiknevate või nende jurisdiktsiooni alla kuuluvate maa-aluste ja mahajäetud söekaevanduste loetelu, mille puhul on järgitud VII lisa 1. osa kohast metoodikat ja mis sisaldab vähemalt kõnealuses osas kirjeldatud teavet.

    Muudatusettepanek 190

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Suletud kaevanduste ja mahajäetud söekaevanduste kindlakstegemisel viivad liikmesriigid läbi usaldusväärse ja objektiivse hindamise, mis põhineb kõige ajakohasematel teaduslikel andmetel, sealhulgas olemasolevatel rahvusvahelise metaaniheite vaatluskeskuse (IMEO) andmetel.

    Muudatusettepanek 191

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 2 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Metaanisisaldust mõõdetakse vastavalt asjakohastele teaduslikele standarditele vähemalt kord tunnis kõikides VII lisa 1. osa punktis v loetletud kohtades, kus on täheldatud metaani eraldumist.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 192

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 2 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Alates … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] paigaldatakse pärast … [50 aastat enne käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] tegevuse lõpetanud suletud söekaevanduste ja mahajäetud söekaevanduste kõikidesse VII lisa 1. osa punktis v loetletud kohtadesse mõõteseadmed.

    Alates … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] paigaldatakse suletud söekaevanduste ja mahajäetud söekaevanduste kõikidesse VII lisa 1. osa punktis v loetletud sellistesse kohtadesse mõõteseadmed , mille puhul on lõikes 1 osutatud loetelu põhjal leitud, et need eraldavad aastas rohkem kui 0,5 tonni metaani .

    Muudatusettepanek 193

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 2 – lõik 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Seadmed peavad tegema allika tasandil otseseid mõõtmisi või kvantifitseerimist, mille puhul järgitakse asjakohaseid teaduslikke standardeid ning mida tehakse võimaluse korral kord tunnis ja piisava kvaliteediga, et võimaldada representatiivset hinnangut iga-aastase metaaniheite kohta kõigist VII lisa 1. osa punktis v loetletud elementidest, mis eraldavad metaani.

    Muudatusettepanek 194

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 2 – lõik 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lõikes 2 osutatud mõõtmiste jaoks kasutatava mõõteseadme tundlikkuslävi peab olema 10 000 miljondikku või sellest madalam.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 195

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Kui VII lisa 1. osa punktis v loetletud kohas on aastane mõõdetud metaaniheide alla ühe tonni metaani üleujutatud kaevanduste puhul kuuel järjestikusel aastal või kuivade kaevanduste puhul 12 järjestikusel aastal, siis lõpetatakse selle konkreetse kohaga seotud seire ja aruandlus.

    Muudatusettepanek 196

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Suletud kaevanduste puhul vastutavad lõigetes 2 ja 3 osutatud nõuete täitmise eest kaevanduste käitajad. Mahajäetud kaevanduste puhul vastutavad lõigetes 2 ja 3 osutatud nõuete täitmise eest liikmesriigid.

    4.   Suletud kaevanduste puhul vastutavad lõigetes 2 ja 3 osutatud nõuete täitmise eest kaevanduste käitajad , vara käitajad või liikmesriigid . Mahajäetud kaevanduste puhul vastutavad lõigetes 2 ja 3 osutatud nõuete täitmise eest liikmesriigid.

    Muudatusettepanek 197

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 1 – lõik 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Liikmesriigid koostavad artiklis 25 osutatud loetelu põhjal leevenduskava mahajäetud söekaevanduste metaaniheite vähendamiseks ning rakendavad seda.

    Liikmesriigid koostavad artiklis 25 osutatud loetelu põhjal leevenduskava suletud ja mahajäetud maa-aluste söekaevanduste metaaniheite vähendamiseks ning rakendavad seda.

    Muudatusettepanek 198

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 1 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Leevenduskava esitatakse pädevatele asutustele hiljemalt … [36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ning see sisaldab vähemalt VII lisa 4. osas kirjeldatud teavet.

    Leevenduskava esitatakse pädevatele asutustele hiljemalt … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ning see sisaldab vähemalt VII lisa 4. osas kirjeldatud teavet. Liikmesriigid rakendavad selle hiljemalt … [kaks aastat pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva].

    Muudatusettepanek 199

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Artikli 25 lõikes 2 osutatud kohtadest pärit metaani atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine on alates 1. jaanuarist 2030 keelatud, välja arvatud juhul, kui metaani kasutuselevõtt või heite vähendamine on tehniliselt teostamatu või sellega võidakse keskkond , läbi viidav tegevus või töötajad ohtu seada . Sellisel juhul tõendavad kaevanduste käitajad või liikmesriigid osana artiklis 25 sätestatud aruandluskohustusest, et kasutuselevõtu või heite vähendamise asemel atmosfääri laskmise või tõrvikpõletamise valimine on vajalik.

    2.   Artikli 25 lõikes 2 osutatud kohtadest pärit metaani atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine on alates 1. jaanuarist 2030 keelatud, välja arvatud juhul, kui metaani kasutuselevõtt või heite vähendamine on tehniliselt teostamatu või sellega võidakse ohtu seada keskkonna või inimeste , kaasa arvatud töötajate ohutus, või rahvatervis . Sellisel juhul tõendavad kaevanduste käitajad või liikmesriigid osana artiklis 25 sätestatud aruandluskohustusest, et kasutuselevõtu või heite vähendamise asemel atmosfääri laskmise või tõrvikpõletamise valimine on vajalik.

    Muudatusettepanek 200

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Suletud söekaevandused:

     

    a)

    metaani kogumine degaseerimise teel peab võimalik olema;

     

    b)

    ohutuse seisukohast oluliste degaseerimisseadmete, nt ventilatsiooniseadmete (Protegohaube) kasutamist võib jätkata;

     

    c)

    käesoleva määruse kohaldamisala ei mõjuta kaevandusgaasi kasutamist energiaallikana;

     

    d)

    kaevandusvee tõkestamine metaaniheite vähendamiseks on määruse kohaselt lubatud.

    Muudatusettepanek 201

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 1 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 31 vastu käesolevat määrust täiendavaid delegeeritud õigusakte , et muuta või täiendada importijate esitatavat teavet käsitlevaid nõudeid.

    Komisjon võtab kooskõlas artikliga 31 hiljemalt 31. detsembriks 2025 vastu delegeeritud õigusakti , et käesolevat määrust täiendada , muutes või täiendades importijate esitatavat teavet käsitlevaid nõudeid.

    Muudatusettepanek 202

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Alates 1. jaanuarist 2026 tõendavad söe, nafta ja gaasi importijad, et söe, nafta ja gaasi liitu eksportijad täidavad käesoleva määruse 3. ja 4. peatükis kehtestatud mõõtmis-, seire-, aruandlus- ja kontrollinõudeid, lekete tuvastamise ja kõrvaldamise ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise nõudeid või järgivad muul viisil käesoleva artikli lõikes 2b sätestatud erandite nõudeid.

    Muudatusettepanek 203

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2b.     Importijate suhtes, kes tõendavad selliste meetmete rakendamist, mida peetakse tõhusaks, või esitavad päritolutagatised riikidest, mida peetakse regulatiivselt samaväärseks, kohaldatakse kooskõlas lõikega 2c erandit lõikest 2a.

    Muudatusettepanek 204

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2c.     Kui importijad taotlevad lõikes 2b sätestatud erandit, teavitavad nad sellest komisjoni ja esitavad kogu nõutava teabe. Komisjon hindab erandi kohaldatavust, võttes arvesse järgmist:

     

    a)

    meetmete või regulatiivsete nõuete tulemuslikkust võrreldes liidus kohaldatavate nõuetega;

     

    b)

    importijate esitatud andmete täpsust; ning

     

    c)

    karistusi nõuete täitmata jätmise ja ebatõhususe eest asjaomastes jurisdiktsioonides, mille puhul taotletakse õigusnormide samaväärsust.

    Muudatusettepanek 205

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 d (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2 d.     Komisjon võtab 31. detsembriks 2025 kooskõlas artikliga 31 vastu delegeeritud õigusakti, et käesolevat määrust täiendada, kehtestades importijate jaoks nii erandi taotlemise korra kui ka menetlused vastavalt lõikele 2c, ning konkreetsed nõuded, et tõendada võrreldavat ebatõhusust ja regulatiivset samaväärsust, määrates muu hulgas kindlaks ka IMEO vajaliku rolli, et tagada lõikes 2b osutatud kvaliteedikontroll.

    Muudatusettepanek 206

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 e (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2e.     Liikmesriigid tagavad, et importijad, kes viivad turule kivisütt, naftat ja gaasi, järgivad nende territooriumil käesolevas artiklis sätestatud nõudeid. Liikmesriigid kehtestavad rikkumiste eest progresseeruvad karistused, sealhulgas nafta, gaasi ja söe turuleviimise loa peatamine, nagu on osutatud artiklis 30, võttes arvesse rikkumiste eduka kõrvaldamise vajadust.

    Muudatusettepanek 207

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 f (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2f.     Kui importijad ei esita lõigetes 1, 2a ja 2b osutatud teavet, kuid suudavad importivate liikmesriikide pädevatele asutustele tõendada, et sellise teabe saamiseks on tehtud kõik mõistlikud jõupingutused, võivad liikmesriigid kaaluda lõikes 2e osutatud karistusmäära vähendamist või kohaldamata jätmist.

    Muudatusettepanek 208

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – lõik 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjon analüüsib 31. detsembriks 2025 või komisjoni hinnangul piisavate tõendite olemasolu korral varem käesoleva artikli kohaldamist , pöörates eelkõige tähelepanu:

    Komisjon teeb 31. detsembriks 2025 või piisavate tõendite olemasolu korral varem ettepaneku käesoleva määruse muutmiseks, et karmistada importijate suhtes kohaldatavaid nõudeid, et rakendada kogu fossiilgaasi ja nafta impordi puhul eelneva etapi metaaniheite suhtes heitenorme , mis on samaväärsed artiklis 13 osutatud metaaniheitemahukuse normiga, ning söeimpordi asjakohast standardit.

    Muudatusettepanek 209

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – lõik 1 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    artiklis 29 osutatud metaaniheite tekitajate üleilmse seire vahendi abil kogutud kättesaadavate metaaniheiteandmete esitamisele,

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 210

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – lõik 1 – punkt b

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    b)

    IMEO tehtavate metaaniheiteandmete analüüsile,

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 211

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – lõik 1 – punkt c

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    c)

    teabele selle kohta, millist seiret, aruandlust, kontrolli ja leevendusmeetmeid kohaldavad väljaspool liitu asuvad käitajad, kellelt imporditakse liitu energiat, ning

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 212

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – lõik 1 – punkt d

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    d)

    varustuskindluse ja võrdsete võimalustega seotud mõjule võimalike lisakohustuste korral, mis muu hulgas hõlmavad selliseid kohustuslikke meetmeid nagu metaaniheite normid ja vähendamiseesmärgid, kusjuures nafta- gaasi- ja söesektorit vaadeldakse üksteisest eraldi.

    d)

    esitades ettepanekuid käesoleva määruse muutmiseks, nagu on osutatud esimeses lõigus, hindab komisjon eelkõige mõju kliimale, liidu varustuskindlusele ja võrdsete võimalustega seotud mõju võimalike lisakohustuste korral, mis muu hulgas hõlmavad selliseid kohustuslikke meetmeid nagu metaaniheite normid ja vähendamiseesmärgid, kusjuures nafta- gaasi- ja söesektorit vaadeldakse üksteisest eraldi. Komisjon võib nafta-, gaasi- ja söesektorit ka üksteisest eraldi vaadelda.

    Muudatusettepanek 213

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui see on liidu suhtes kohaldatavate rahvusvaheliste kohustuste täieliku järgimise tagamiseks asjakohane, teeb komisjon vajalike tõendite alusel ettepanekuid käesoleva määruse muutmiseks, et karmistada importijate suhtes kohaldatavaid nõudeid eesmärgiga tagada võrreldav tulemuslikkuse tase seoses metaani heitkoguste mõõtmise, neist aru andmise ning nende kontrollimise ja vähendamisega energeetikasektoris .

    Kui see on liidu suhtes kohaldatava mõlema rahvusvahelise kohustuse täieliku järgimise tagamiseks asjakohane, sealhulgas Pariisi kokkuleppe artikli 2 lõike 1 punktis a sätestatud liidu pikaajaline temperatuurieesmärk, teeb komisjon vajalike tõendite alusel ettepanekuid käesoleva artikli muutmiseks kooskõlas artikliga 33, et karmistada importijate suhtes kohaldatavaid nõudeid .

    Muudatusettepanek 214

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Komisjon loob … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] metaaniheite läbipaistvusandmebaasi, mis sisaldab talle artikli 27 ning artikli 12 lõike 11, artikli 16 lõike 3, artikli 18 lõike 4, artikli 20 lõike 7, artikli 23 lõike 2 ja artikli 25 lõike 5 kohaselt esitatud teavet, ning haldab seda andmebaasi.

    1.   Komisjon loob … [18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] metaaniheite läbipaistvusandmebaasi, mis on jaotatud riikide, äriühingute ning imporditud gaasi, söe ja nafta koguste järgi ning mis sisaldab talle artikli 27 ning artikli 12 lõike 11, artikli 16 lõike 3, artikli 18 lõike 4, artikli 20 lõike 7, artikli 23 lõike 2 ja artikli 25 lõike 5 kohaselt esitatud teavet, ning haldab seda andmebaasi.

    Muudatusettepanek 215

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – lõige 2 – punkt b – alapunkt i

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    i)

    teave selle kohta, kas riigi energeetikasektoris on kehtestatud metaaniheidet käsitlevad kohustuslikud regulatiivsed meetmed, mis hõlmavad käesoleva määrusega ette nähtud elemente, mis on seotud metaani heitkoguste mõõtmise, neist aru andmise ning nende kontrollimise ja vähendamisega energeetikasektoris;

    i)

    teave selle kohta, kas riigi energeetikasektoris on kehtestatud metaaniheidet käsitlevad kohustuslikud regulatiivsed meetmed, mis hõlmavad käesoleva määrusega ette nähtud elemente, mis on seotud metaani heitkoguste mõõtmise, neist aru andmise ning nende kontrollimise ja vähendamisega energeetikasektoris , ning kas need meetmed on piisavad ;

    Muudatusettepanek 216

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – lõige 2 – punkt b – alapunkt ii a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    iia)

    kas ta on allkirjastanud üleilmse metaaniheite vähendamise lubaduse;

    Muudatusettepanek 217

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 29 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Kõnealust vahendit kasutatakse komisjoni kahepoolsetes dialoogides metaaniheidet käsitlevate poliitikasuundade ja meetmete üle. Kui selle vahendi abil tuvastatakse uus märkimisväärne heiteallikas, hoiatab komisjon asjaomast riiki eesmärgiga suurendada teadlikkust ja soodustada parandusmeetmete võtmist .

    2.   Kõnealust vahendit kasutatakse komisjoni kahepoolsetes dialoogides metaaniheidet käsitlevate poliitikasuundade ja meetmete üle. Kui selle vahendi abil tuvastatakse uus märkimisväärne heiteallikas, hoiatab komisjon asjaomast riiki eesmärgiga suurendada teadlikkust ja pakub vajadusel tehnilist abi, et tagada kiire parandusmeetmete võtmine .

    Muudatusettepanek 218

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Liikmesriigid kehtestavad eeskirjad käesoleva määruse sätete rikkumise korral kohaldatavate karistuste kohta ning võtavad kõik vajalikud meetmed nende rakendamise tagamiseks.

    1.   Liikmesriigid kehtestavad eeskirjad käesoleva määruse sätete rikkumise korral kohaldatavate karistuste kohta ning võtavad kõik vajalikud meetmed nende rakendamise tagamiseks , sh põhimõte, et saastaja maksab .

    Muudatusettepanek 219

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 2 – lõik 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ettenähtud karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad ning võivad hõlmata muu hulgas järgmist:

    Ettenähtud karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad ning hõlmavad muu hulgas järgmist:

    Muudatusettepanek 220

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 2 – lõik 1 – punkt a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    keskkonnakahjuga proportsionaalsed trahvid , mille suurus arvutatakse nii, et oleks tulemuslikult tagatud, et vastutajad ei saa rikkumisest majanduslikku kasu, ning mida korduvate tõsiste rikkumiste korral järk-järgult suurendatakse;

    a)

    trahvid, mis on proportsionaalsed kekkonnakahjuga , mõjuga ohutusele ja tervisele ning mille suurus arvutatakse nii, et oleks tulemuslikult tagatud, et vastutajad ei saa rikkumisest majanduslikku kasu, ning mida korduvate tõsiste või mitmete rikkumiste korral järk-järgult suurendatakse;

    Muudatusettepanek 221

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 2 – lõik 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Lisaks käesoleva lõike punktides a ja b sätestatud karistustele kaaluvad liikmesriigid nafta, gaasi või söe turule laskmise loa peatamist käesoleva määruse tõsise või korduva rikkumise korral, võttes seejuures arvesse energiavarustuse kindlust.

    Muudatusettepanek 222

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 3 – punkt b a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ba)

    käitaja või ettevõtja ei ole esitanud artikli 12 kohast metaaniheite aruannet;

    Muudatusettepanek 223

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 3 – punkt l a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    la)

    importija ei tõenda juhul, kui ta on artikli 27 kohaselt kohustatud seda tegema, et söe, nafta ja gaasi eksportijad on täitnud seire, aruandluse ja kontrolli, lekete tuvastamise ja kõrvaldamise ning rutiinse atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise nõudeid vastavalt artiklile 27;

    Muudatusettepanek 224

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 3 – punkt l b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    lb)

    importija ei esita juhul, kui ta on artikli 27 kohaselt kohustatud seda tegema, nõutavat teavet kooskõlas sõltumatu nõuetele vastavuse hindamisega, mille on viinud läbi kontrolliv asutus.

    Muudatusettepanek 225

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 3 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Kui artikli 15 lõikes 5d sätestatud tingimused on täidetud, kaaluvad liikmesriigid käitajale määratud karistuste vähendamist või karistuste määramata jätmist rakendusperioodiks, mida pädevad asutused peavad vajalikuks.

    Muudatusettepanek 226

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 3 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3b.     lõike 3 punkte l, la ja lb importija suhtes ei kohaldata, kui ta ei esita VIII lisas nõutud teavet ja ta suudab importivate liikmesriikide pädevatele asutustele tõendada, et teabe saamiseks on tehtud kõik mõistlikud jõupingutused.

    Muudatusettepanek 227

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 30 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Liikmesriigid avaldavad igal aastal teabe käesoleva määruse alusel määratud karistuste liigi ja suuruse, asjaomaste rikkumiste ning karistuse saanud käitajate kohta.

    5.   Liikmesriigid avaldavad igal aastal teabe käesoleva määruse alusel  ning kooskõlas [keskkonna kaitsmist kriminaalõiguse kaudu käsitlevas muudetud õigusaktis] sätestatud karistustega määratud karistuste liigi ja suuruse, asjaomaste rikkumiste ning karistuse saanud käitajate kohta.

    Muudatusettepanek 228

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 31 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Artikli 8 lõikes 5, artikli 22 lõikes 3 ja artikli 27 lõikes 1 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile määramata ajaks alates … [käesoleva määruse jõustumise kuupäev] .

    2.   Artikli 8 lõikes 5,[…] osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast .

    Muudatusettepanek 229

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 31 – lõige 6

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.   Artikli 8 lõike 5, artikli 22 lõike 3 ja artikli 27 lõike 1 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast talle õigusakti teatavaks tegemist esitanud selle suhtes vastuväidet või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväidet. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra.

    6.   Artikli 8 lõike 5, […] alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast talle õigusakti teatavaks tegemist esitanud selle suhtes vastuväidet või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväidet. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra.

    Muudatusettepanek 230

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 32 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Komisjoni abistab määruse (EL) 2018/1999 artikli 44 kohaselt loodud energialiidu komitee.

    1.   Komisjoni abistavad kliimamuutuste komitee ja määruse (EL) 2018/1999 artikli 44 kohaselt loodud energialiidu komitee.

    Muudatusettepanek 231

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 33 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Komisjon esitab iga viie aasta järel Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse hindamise kohta ning vajaduse korral seadusandlikud ettepanekud käesoleva määruse muutmiseks . Nimetatud aruanded avalikustatakse.

    1.   Komisjon esitab hiljemalt 1. jaanuaril 2027 ja seejärel iga nelja aasta tagant Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse hindamise kohta . Komisjon võib asjakohasel juhul lisada aruannetele seadusandlikud ettepanekud . Nimetatud aruanded avalikustatakse.

    Muudatusettepanek 232

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 34 – lõige 1

    Määrus (EL) 2019/942

    Artikkel 15 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   ACER kehtestab iga kolme aasta järel selliste näitajate ja neile vastavate võrdlusväärtuste kogumi, mis võimaldavad sarnaste projektide puhul võrrelda metaani heitkoguste mõõtmise, neist aru andmise ja nende vähendamisega seotud investeeringute ühikukulusid, ning teeb selle avalikult kättesaadavaks. ACER esitab soovitused investeeringute ühikukulude näitajate ja võrdlusväärtuste kohta, mis on vajalikud [käesoleva määrusega] ette nähtud kohustuste täitmiseks kooskõlas [nimetatud määruse] artikliga 3.

    5.   ACER kehtestab iga kolme aasta järel selliste näitajate ja neile vastavate võrdlusväärtuste kogumi, mis võimaldavad sarnaste projektide puhul võrrelda metaani heitkoguste mõõtmise, seire, neist aru andmise , kontrollimise ja vähendamisega , sealhulgas atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine, seotud investeeringute ühikukulusid, ning teeb selle avalikult kättesaadavaks. ACER esitab soovitused investeeringute ühikukulude näitajate ja võrdlusväärtuste kohta, mis on vajalikud [käesoleva määrusega] ette nähtud kohustuste täitmiseks kooskõlas [nimetatud määruse] artikliga 3.

    Muudatusettepanek 233

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – pealkiri

    Komisjoni ettepanek

    Lekete tuvastamise, kõrvaldamise ja seire kavad

    Muudatusettepanek

    1. osa: Lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringud

    Vaatamata artikli 14 lõike 2 punktis c sätestatud lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringutele, tuleb kõigi käesolevas lisas loetletud maa-aluste komponentide puhul viia läbi lekke tuvastamise ja kõrvaldamise uuringud järgmise minimaalse sagedusega:

    varad

    materjal

    sagedus

    […]

    […]

    […]

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muudatusettepanek 234

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – alapealkiri 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2. osa: Kõrvaldamise ja seire kavad

    Muudatusettepanek 235

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 2 – alapunkt iii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iii)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat metaani kontsentratsioonis 500 miljondikku või rohkem , teave selle kohta, kas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringu käigus leke kõrvaldati, ning kui ei kõrvaldatud, siis selle põhjus, kusjuures võetakse arvesse artikli 14 lõike 4 nõudeid selle kohta, milliseid asjaolusid võib parandamise edasilükkamisel arvesse võtta;

    iii)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat heidet , teave selle kohta, kas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringu käigus leke kõrvaldati, ning kui ei kõrvaldatud, siis selle põhjus, kusjuures võetakse arvesse artikli 14 lõike 4 nõudeid selle kohta, milliseid asjaolusid võib parandamise edasilükkamisel arvesse võtta;

    Muudatusettepanek 236

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 2 – alapunkt iv

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iv)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat metaani kontsentratsioonis 500 miljondikku või rohkem, parandamise kavandatud ajakava, kus on märgitud parandamise kavandatud kuupäev;

    iv)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat heidet, parandamise kavandatud ajakava, kus on märgitud parandamise kavandatud kuupäev;

    Muudatusettepanek 237

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 2 – alapunkt v

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    v)

    komponentide puhul, kust on varasema lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringu käigus leitud eralduvat metaani kontsentratsioonis alla 500 miljondiku, kuid mille puhul leiti metaanikao võimaliku suurenemise kontrollimiseks tehtud uuringujärgsel seirel, et metaani eraldub kontsentratsioonis 500 miljondikku või rohkem, teave selle kohta, kas leke kõrvaldati viivitamata, ning kui ei kõrvaldatud, siis selle põhjus (nagu on osutatud punktis iii), ning parandamise kavandatud ajakava, kus on märgitud parandamise kavandatud kuupäev.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 238

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – punkt 5 – alapunkt iii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iii)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat metaani kontsentratsioonis 500 miljondikku või rohkem, parandamise edukuses veendumiseks tehtud parandamisjärgse seire tulemused;

    iii)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat metaani, parandamise edukuses veendumiseks tehtud parandamisjärgse seire tulemused;

    Muudatusettepanek 239

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 5 – alapunkt iv

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iv)

    komponentide puhul, kust leiti eralduvat metaani kontsentratsioonis alla 500 miljondiku, lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringu järgselt metaanikao võimaliku suurenemise kontrollimiseks tehtud seire tulemused ning nendest lähtuvad soovitused.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 240

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – punkt 1 – alapunkt ii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ii)

    vara nimi ja liik;

    ii)

    vara asukoht, nimi ja liik;

    Muudatusettepanek 241

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – lõik 1 – punkt v

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    v)

    atmosfääri lastud või tõrvikpõletatud maagaasi mõõdetud või hinnanguline kogus;

    v)

    atmosfääri lastud või tõrvikpõletatud metaani mõõdetud kogus;

    Muudatusettepanek 242

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – lõik 1 – punkt v a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    va)

    tõrvikpõletamise tulemuslikkus ja kasutatava tõrvikpõleti tüüp

    Muudatusettepanek 243

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – lõik 1 – punkt i x

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ix)

    artikli 17 kohaselt läbi viidud iganädalase tõrvikpõletustornide kontrollimise tulemused.

    ix)

    artikli 17 kohaselt läbi viidud iganädalase tõrvikpõletustornide kontrollimise ja pideva seire tulemused.

    Muudatusettepanek 244

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Vastavalt artiklile 18 peavad mitteaktiivsete puuraukude loetelud sisaldama vähemalt järgmist teavet:

    Vastavalt artiklile 18 peavad mitteaktiivsete puuraukude  ning lõplikult suletud ja mahajäetud puuraukude loetelud sisaldama vähemalt järgmist teavet:

    Muudatusettepanek 245

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 – punkt ii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ii)

    puuraugu või puurimiskoha nimi, liik ja aadress;

    ii)

    puuraugu või puurimiskoha nimi, liik ja aadress , täpsustades, kas tegemist on mitteaktiivse puurauguga või lõplikult suletud ja mahajäetud puurauguga ;

    Muudatusettepanek 246

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 – alapunkt iv

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iv)

    kõik metaani kontsentratsiooni mõõtmise tulemused.

    iv)

    õhku ja vette eralduva metaaniheite mõõtmise tulemused.

    Muudatusettepanek 247

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikli 18 kohaselt sisaldavad püsivalt suletud ja mahajäetud puuraukude loetelud ka järgmist:

     

    i)

    õhku ja vette eralduva metaaniheite viimased teadaolevad mõõtmistulemused, kui heidet esineb;

     

    ii)

    teave, mis näitab, et asjaomane pädev asutus on tõendanud, et puurauk või puurimiskoht vastab artikli 2 punktis 24a sätestatud kriteeriumidele;

     

    iii)

    piisavad dokumendid, mis tõendavad, et vähemalt viimase viie aasta jooksul ei ole sellest puuraugust või puurimiskohast metaaniheidet eraldunud.

    Muudatusettepanek 248

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Vastavalt artiklile 18 peavad leevenduskavad sisaldama vähemalt järgmist teavet:

     

    i)

    iga mitteaktiivse puuraugu käsitlemise ajakava, sealhulgas võetavad meetmed;

     

    ii)

    mitteaktiivse puuraugu käitaja, omaniku või loahoidja nimi ja aadress, kui see on asjakohane;

     

    iii)

    kõigi mitteaktiivsete puuraukude puhastamise, tervendamise või sulgemise eeldatav lõppkuupäev.

    Muudatusettepanek 249

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 – alapunkt iii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iii)

    atmosfääri laskmise ja/või tõrvikpõletamise juhtumi põhjus;

    iii)

    atmosfääri laskmise ja/või tõrvikpõletamise juhtumi põhjus; tõrvikpõletamise asemel atmosfääri laskmise kasutamise põhjendus, kui see on asjakohane;

    Muudatusettepanek 250

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – lõik 1 – alapunkt iv

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iv)

    atmosfääri lastud ja tõrvikpõletatud metaani kogus tonnides (kui kvantifitseerimine ei ole võimalik, siis hinnanguline).

    iv)

    atmosfääri lastud ja tõrvikpõletatud metaani kogus tonnides (kui kvantifitseerimine või mõõtmine ei ole võimalik, siis hinnanguline).

    Muudatusettepanek 251

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 1. osa – lõik 1 – punkt v – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    v)

    metaani kontsentratsiooni mõõtmise tulemused järgmistes kohtades :

    v)

    allika tasandil otsese mõõtmise või kvantifitseerimise tulemused järgmistes heite punktallikates :

    Muudatusettepanek 252

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 1. osa – lõik 1 – punkt v – alapunkt 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2)

    mittekasutatavad ventilatsioonitorud;

    2)

    mittekasutatavad ventilatsioonitorud , kui need ei ole ohutustaristu osa.

    Muudatusettepanek 253

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 1. osa – lõik 1 – punkt v – alapunkt 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4)

    paljandid;

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 254

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 1. osa – lõik 1 – punkt v – alapunkt 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5)

    kaevanduse territooriumil esinevad või kaevanduse endise söelasundiga seotud tuvastatavad praod kihtides;

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 255

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 2. osa – punkt 1 – alapunkt ii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ii)

    mõõtmised tuleb teha mõõdetavale heiteallikale võimalikult lähedal seadmega, mille tundlikkuslävi on 10 000 miljondikku või sellest madalam;

    ii)

    mõõtmised tuleb teha seadmetega, mille puhul metaaniheite mõõtmise täpsus on vähemalt 0,5 tonni aastas.

    Muudatusettepanek 256

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 3. osa – lõik 1 – punkt ii – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iii)

    metaaniheide kõikides artikli 25 lõikes 3 kirjeldatud kohtades , sealhulgas järgmised andmed:

    iii)

    metaaniheide kõikides 1. osas kirjeldatud heite punktallikates , sealhulgas järgmised andmed:

    Muudatusettepanek 257

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 3. osa – lõik 1 – punkt iii – alapunkt 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1)

    mõõtmiskoha liik;

    1)

    heite punktallika  liik;

    Muudatusettepanek 258

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 3. osa – lõik 1 – punkt iii – alapunkt 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5)

    hinnanguline metaani heitkogus mõõtmiskohas .

    5)

    hinnanguline metaani heitkogus heite punktallikas .

    Muudatusettepanek 259

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 4. osa – lõik 1 – punkt i

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    i)

    kõikide artikli 25 lõikega 3 hõlmatud kohtade loetelu;

    i)

    kõigi 1. osas toodud heite punktallikate loetelu;

    Muudatusettepanek 260

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VII lisa – 4. osa – lõik 1 – punkt ii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ii)

    artikli 25 lõikes 3 kirjeldatud kohtadest pärit metaani heitkoguste piiramise tehniline teostatavus;

    ii)

    metaani heitkoguste piiramise tehniline teostatavus; iga heite punktallika liik;

    Muudatusettepanek 261

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – sissejuhatav osa

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Vastavalt artiklile 27 peavad importijad esitama järgmise teabe :

    Vastavalt artiklile 27 peavad importijad esitama aruande, mis sisaldab teavet selle kohta, kust tooteid liitu imporditi, sealhulgas nafta ja fossiilgaasi tootmisetapi, fossiilgaasi kogumise, töötlemise ja edastamise ning veeldatud maagaasi terminalide kohta :

    Muudatusettepanek 262

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – punkt ii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ii)

    liidu ühise statistiliste territoriaalüksuste liigituse (NUTS) 1. tasandi riigid ja piirkonnad, kus energia toodeti, ning NUTSi 1. tasandi riigid, mille kaudu toimus energia transport enne selle liidus turule laskmist;

    ii)

    liidu ühise statistiliste territoriaalüksuste liigituse (NUTS) 1. tasandi riigid ja piirkonnad, kus energia toodeti, ning NUTSi 1. tasandi riigid ja piirkonnad , mille kaudu toimus energia transport enne selle liidus turule laskmist;

    Muudatusettepanek 263

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – punkt iii

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iii)

    nafta ja fossiilgaasi puhul teave selle kohta , kas eksportija mõõdab oma metaani heitkoguseid ja annab neist aru kas iseseisvalt või osana kohustusest esitada riiklikke kasvuhoonegaaside inventuuriandmeid kooskõlas ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni nõuetega, ning selle kohta, kas ta järgib ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni aruandlusnõudeid või nafta- ja gaasisektori metaaniheite vähendamise partnerluse OGMP 2.0 standardeid. Sellele teabele tuleb lisada koopia viimasest metaaniheitearuandest, mis muu hulgas sisaldab artikli 12 lõikes 6 osutatud teavet, kui see on kättesaadav. Iga heiteliigi puhul tuleb märkida aruandluses kasutatud kvantifitseerimismeetod (näiteks vastav ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni tasand või OGMP tasand);

    iii)

    nafta ja fossiilgaasi puhul teave , milles täpsustatakse eksportija või, kui see on asjakohane, tootja otsesed metaaniheite mõõtmised tegevuskoha tasandil, mille sõltumatu teenuseosutaja on viimasel kättesaadavate andmetega kalendriaastal läbi viinud, sealhulgas üksikasjalikud andmed heiteallikate liikide kohta ja üksikasjalik teave metaaniheite mõõtmiseks kasutatud kvantifitseerimismeetodite kohta; eksportija mõõdab metaani heitkoguseid ja annab neist aru kas iseseisvalt või osana kohustusest esitada riiklikke kasvuhoonegaaside inventuuriandmeid kooskõlas ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni nõuetega, ning selle kohta, kas ta järgib ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni aruandlusnõudeid või nafta- ja gaasisektori metaaniheite vähendamise partnerluse OGMP 2.0 standardeid. Sellele teabele tuleb lisada koopia viimasest metaaniheitearuandest, mis muu hulgas sisaldab artikli 12 lõikes 6 osutatud teavet, kui see on aruandes esitatud. Iga heiteliigi puhul tuleb märkida aruandluses kasutatud kvantifitseerimismeetod (näiteks vastav ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni tasand või OGMP tasand);

    Muudatusettepanek 264

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – punkt iv

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    iv)

    nafta ja gaasi puhul teave selle kohta, kas eksportija kohaldab regulatiivseid või vabatahtlikke meetmeid oma metaaniheite piiramiseks, sealhulgas selliseid meetmeid nagu lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringud ning meetmed metaani atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise kontrollimiseks ja piiramiseks. Sellele teabele tuleb lisada asjaomaste meetmete kirjeldus, sealhulgas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise juhtumite aruanded viimase kättesaadavate andmetega kalendriaasta kohta, kui sellised aruanded on olemas;

    iv)

    nafta ja gaasi puhul teave selle kohta, kas eksportija , või kui see on asjakohane, tootja kohaldab regulatiivseid või vabatahtlikke meetmeid oma metaaniheite piiramiseks, sealhulgas selliseid meetmeid nagu lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringud ning meetmed metaani atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise kontrollimiseks ja piiramiseks ; viimase kahe kalendriaasta jooksul läbi viidud lekke tuvastamise ja kõrvaldamise uuringud ja programmid ning kogu atmosfääri laskmist puudutav teave; teave tõrvikpõletamise juhtumite kohta viimase kahe kalendriaasta jooksul . Sellele teabele tuleb lisada asjaomaste meetmete kirjeldus, sealhulgas lekete tuvastamise ja kõrvaldamise uuringute ning atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise juhtumite aruanded viimase kättesaadavate andmetega kalendriaasta kohta, kui sellised aruanded on olemas;

    Muudatusettepanek 265

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – alapunkt v

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    v)

    söe puhul teave selle kohta , kas eksportija mõõdab oma metaani heitkoguseid ja annab neist aru kas iseseisvalt või osana kohustusest esitada riiklikke kasvuhoonegaaside inventuuriandmeid kooskõlas ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni nõuetega, ning selle kohta, kas ta järgib ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni aruandlusnõudeid või mõnda rahvusvahelist või Euroopa standardit metaani heitkoguste seire, neist aru andmise ja nende kontrollimise kohta. Sellele teabele tuleb lisada koopia viimasest metaaniheitearuandest, mis muu hulgas sisaldab artikli 20 lõikes 6 osutatud teavet, kui see on kättesaadav. Iga heiteliigi puhul tuleb märkida aruandluses kasutatud kvantifitseerimismeetod (näiteks vastav ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni tasand või OGMP tasand);

    v)

    söe puhul teave , mis kirjeldab eksportija allika tasandi metaaniheite andmeid , mis on mõõdetud ventilatsiooniõhu metaaniheite alusel, arvutatuna ja kvantifitseerituna V lisa 1. osas kirjeldatud metoodika kohaselt; eksportija mõõdab oma metaani heitkoguseid ja annab neist aru kas iseseisvalt või osana kohustusest esitada riiklikke kasvuhoonegaaside inventuuriandmeid kooskõlas ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni nõuetega, ning selle kohta, kas ta järgib ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni aruandlusnõudeid või mõnda rahvusvahelist või Euroopa standardit metaani heitkoguste seire, neist aru andmise ja nende kontrollimise kohta. Sellele teabele tuleb lisada koopia viimasest metaaniheitearuandest, mis muu hulgas sisaldab artikli 20 lõikes 6 osutatud teavet, kui see on kättesaadav. Iga heiteliigi puhul tuleb märkida aruandluses kasutatud kvantifitseerimismeetod (näiteks vastav ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni tasand või OGMP tasand);

    Muudatusettepanek 266

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – alapunkt vi

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    vi)

    söe puhul teave selle kohta , kas eksportija kohaldab regulatiivseid või vabatahtlikke meetmeid oma metaaniheite piiramiseks, sealhulgas meetmeid metaani atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise kontrollimiseks ja piiramiseks. Sellele teabele tuleb lisada asjaomaste meetmete kirjeldus, sealhulgas atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise juhtumite aruanded viimase kättesaadavate andmetega kalendriaasta kohta, kui sellised aruanded on olemas;

    vi)

    söe puhul teave, mis kirjeldab eksportija regulatiivseid või vabatahtlikke meetmeid oma metaaniheite piiramiseks, sealhulgas meetmeid metaani atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise kontrollimiseks ja piiramiseks ; igas tootmiskohas viimase kahe kalendriaasta jooksul arvutatud atmosfääri lastud ja tõrvikpõletatud metaani kogused; ning tootmiskohas kehtivad atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise metaaniheite vähendamise kavad . Sellele teabele tuleb lisada asjaomaste meetmete kirjeldus, sealhulgas atmosfääri laskmise ja tõrvikpõletamise juhtumite aruanded viimase kättesaadavate andmetega kalendriaasta kohta, kui sellised aruanded on olemas;

    Muudatusettepanek 267

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VIII lisa – lõik 2 – punkt vi a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    via)

    viide oma metaaniheite vähendamise tegevuskavale vastavalt [äriühingu kestlikkusalane hoolsuskohustus] artiklile 15;


    (*1)  Märge „cp“ vastuvõetud muudatusettepaneku päises tähistab kõnealuse muudatusettepaneku vastavat osa.

    (1)  Asi saadeti vastavalt kodukorra artikli 59 lõike 4 neljandale lõigule vastutavatele komisjonidele tagasi institutsioonidevahelisteks läbirääkimisteks (A9-0162/2023).

    (1a)   IPCC andmetel on 100 aasta jooksul metaani globaalse soojenemise potentsiaal 29,8 korda suurem kui süsinikdioksiidil ja 20 aasta jooksul on see 82,5 korda suurem. IPCC kuues hindamisaruanne (AR6, tabel 7.15, https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/downloads/report/IPCC_AR6_WGI_FullReport.pdf).

    (1a)   Euroopa Keskkonnaamet, „Air quality in Europe“ – 2020. aasta aruanne, lk 7.

    (1a)   https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0436_ET.html – Maria Spyraki raport

    (14)  COM(2019) 640 final.

    (15)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021).

    (14)  COM(2019) 640 final.

    (15)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021).

    (15a)   https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF (lk 67).

    (16)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/842, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030, millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi kokkuleppega võetud kohustused, ning millega muudetakse määrust (EL) nr 525/2013 (ELT L 156, 19.6.2018).

    (17)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta direktiiv 2010/75/EL tööstusheidete kohta (saastuse kompleksne vältimine ja kontroll) (ELT L 334, 17.12.2010).

    (16)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/842, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030, millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi kokkuleppega võetud kohustused, ning millega muudetakse määrust (EL) nr 525/2013 (ELT L 156, 19.6.2018).

    (17)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta direktiiv 2010/75/EL tööstusheidete kohta (saastuse kompleksne vältimine ja kontroll) (ELT L 334, 17.12.2010).

    (1a)   https://www.iea.org/reports/global-methane-tracker-2023 – veebruar 2023

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1367/2006 keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise Århusi konventsiooni sätete kohaldamise kohta liidu institutsioonide ja organite suhtes (ELT L 264, 25.9.2006, lk 13).

    (1b)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2003/4/EÜ keskkonnateabele avaliku juurdepääsu ja nõukogu direktiivi 90/313/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 41, 14.2.2003, lk 26).

    (19)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2003/4/EÜ keskkonnateabele avaliku juurdepääsu ja nõukogu direktiivi 90/313/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 41, 14.2.2003).

    (19)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2003/4/EÜ keskkonnateabele avaliku juurdepääsu ja nõukogu direktiivi 90/313/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 41, 14.2.2003).

    (20)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 765/2008, millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EMÜ) nr 339/93 (ELT L 218, 13.8.2008).

    (20)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 765/2008, millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EMÜ) nr 339/93 (ELT L 218, 13.8.2008).

    (1a)   https://www.iea.org/reports/global-methane-tracker-2023 – september 2022

    (1b)   https://iea.blob.core.windows.net/assets/9414ec9a-bbba-4592-b005-4af05c894bdc/Theenergysecuritycasefortacklinggasflaringandmethaneleaks.pdf – juuni 2022.

    (31)  Best Practice Guidance for Effective Methane Recovery and Use from Abandoned Mines (UNECE, 2019).

    (31)  Best Practice Guidance for Effective Methane Recovery and Use from Abandoned Mines (UNECE, 2019).

    (1a)   Komisjoni koostatud mõju hindamise aruanne, mis on lisatud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse metaaniheite vähendamist energeetikasektoris, https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF

    (1b)   Komisjoni koostatud mõju hindamise aruanne, mis on lisatud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse metaaniheite vähendamist energeetikasektoris, https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF

    (1c)   Komisjoni koostatud mõju hindamise aruanne, mis on lisatud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse metaaniheite vähendamist energeetikasektoris, https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF

    (34)  COM(2020) 663 final

    (34)  COM(2020) 663 final

    (1a)   IPCC globaalset soojendamise potentsiaali käsitlev kuues hindamisaruanne – https://www.ercevolution.energy/ipcc-sixth-assessment-report/


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1081/oj

    ISSN 1977-0898 (electronic edition)


    Top