EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Hädaabi, taastamise ja arengukoostöö ühendamine

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis KOM(2001) 153 (lõplik): hädaabi, taastamise ja arengukoostöö ühendamise põhimõtted

KOKKUVÕTE

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

Hädaolukordadega seotud abioperatsioonidel tegeldakse esmavajadustega, kuid samuti tuleks leida võimalusi, kuidas suurendada vastupanuvõimet tulevastele kriisidele, pakkudes pikemaajalist arenguga seotud kasu ja tugevdades riskijuhtimist. Seda lähenemisviisi nimetatakse hädaabi, taastamise ja arengukoostöö ühendamiseks.

Arutades kriisijärgsetes olukordades rahvusvahelise üldsuse ees seisvaid probleeme, esitatakse teatises meetmed ELi panuse suurendamiseks ning otsitakse võimalusi viivitamatu abi tõhusaks sidumiseks pikemaajalise arengupoliitikaga.

PÕHIPUNKTID

Teatises viidatakse kolme liiki kriisidele.

  • Looduskatastroofid, nagu näljahäda, üleujutused ja maavärinad. Viivitamatu abi on vajalik, kuid keerulisem probleem on katastroofideks valmistumine, näiteks näljahädaga seotud varajase hoiatamise süsteemid ja taimede istutamine üleujutuste ärahoidmiseks.
  • Vägivaldsed konfliktid. Nendega võivad kaasneda eriti suured raskused seoses vaenupoolte vastandlike huvidega või pikaajalise ebastabiilsusega. EL peab oma tegevuses arvestama laiemat tausta, kuna abil võib olla negatiivseid tagajärgi, nagu korruptsioon või konflikti pikalevenimine.
  • Struktuursed ja muud kriisid. Need on seotud riikidega, mille poliitiline, majanduslik või sotsiaalne olukord on halvenenud, näiteks Ukraina, Moldova ja Valgevene, kus hädaabi võib mõjuda moonutavalt, tekitades sõltuvust ja õhutades pingeid. Leevendust võib pakkuda arenguabi, mis aitab parandada institutsioonilisi struktuure ning kõrvaldada tootmise ja kaubandusega seotud tõkkeid.

Selleks, et kriisijärgsetele olukordadele tõhusamalt reageerida, kavandatakse järgmist lähenemisviisi.

  • Euroopa Komisjon peab tegelema varajase koordineerimise ja koostööga ning tugevdama humanitaarabi ja arenguabi vahelisi seoseid.
  • Sagedaste loodusõnnetustega riikides tuleb nii humanitaarabi kui ka arengukoostöö strateegiates pöörata suuremat tähelepanu katastroofideks valmistumisele ja nende ärahoidmisele.
  • Kriisi- või katastroofijärgse taastamise ja rehabiliteerimise strateegiates tuleks keskenduda haavatavuse põhjustele ning käsitleda suurõnnetuste ohu vähendamist ja nendeks valmisolekut (nn parema taastamise põhimõte).
  • Konfliktiolukordades tuleb humanitaarabi ja arengukoostöö vahelisi seoseid vaadelda laiemas majanduslikus, sotsiaalses ja poliitilises kontekstis.
  • Erakorraline abi peab olema kooskõlas pikaajaliste arengueesmärkidega.
  • Tuleb võtta arvesse pikaajalisi partnerlussuhteid, näiteks arengumaade ja ELi vahel sõlmitud Cotonou lepingut.
  • Rahvusvahelisi algatusi tuleb paremini kooskõlastada, sealhulgas tugevdada sõprade* põhimõtet.
  • Komisjon peaks vähendama viivitusi ja mobiliseerima kiiresti piisavad ressursid, tagama asjakohaste partnerite kaasamise ja lihtsama otsustusprotsessi ELis ning nõustuma suuremate tehniliste riskidega.
  • Kriisiolukordadele reageerimiseks tuleb koostada tööprogrammid, mis hõlmavad vajalikke meetmeid ja tegevusi ning tänu millele ei pea enam iga üksikut projekti eraldi heaks kiitma.
  • Taastamise, pagulaste abistamise, toiduabi ja toiduga kindlustatuse ning maamiinidega seotud hankemenetlused ja -lepingud peaksid olema paindlikumad.
  • Uued eeskirjad tuleks paremini läbi mõelda ning nendes võiks käsitleda taastamist, pagulaste abistamist ja maamiinide probleemi.
  • Esitatud ideid tuleks laiemalt arutada, et veelgi tugevdada ELi võimet tulemusi soodsas suunas mõjutada.

Mõningate käesolevas teatises käsitletud küsimuste arutelu jätkatakse ja arendatakse edasi komisjoni 2012. aasta teatises „ELi lähenemisviis vastupanuvõimele: õppetunnid toidukriisidest”.

TAUST

Vastupanuvõime ning hädaabi, taastamise ja arengukoostöö ühendamine

PÕHIMÕISTED

* Sõprade põhimõte – Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni strateegia, mille eesmärk on kaasata võimalikult suurel hulgal rahvusvahelisi rahastajaid ning nende tegevust konkreetses riigis kooskõlastada.

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis nõukogule ja Euroopa Parlamendile. Hädaabi, taastamise ja arengukoostöö ühendamine – hindamine (KOM(2001) 153 (lõplik), 23.4.2001)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule. ELi lähenemisviis vastupanuvõimele: õppetunnid toidukriisidest (COM(2012) 586 final, 3.10.2012)

Viimati muudetud: 26.11.2015

Top