Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rahalised karistused reisijateveoettevõtjatele

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2001/51/EÜ, millega täiendatakse Schengeni lepingu rakendamise konventsiooni artiklit 26

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Käesoleva direktiivi eesmärk on võidelda ebaseadusliku sisserände vastu, ühtlustades Euroopa Liidu (EL) riikide rahalised karistused reisijateveoettevõtjatele kolmandate riikide kodanike vedamise eest, kellel puuduvad nõuetekohased dokumendid.

PÕHIPUNKTID

Sellega täiendatakse Schengeni lepingu rakendamise konventsiooni artiklit 26, milles nõutakse, et veoettevõtja, võtaks vastutuse kolmandate riikide kodanike eest, kelle ta on toonud õhu, mere või maismaa kaudu välispiirile. Kooskõlas konventsiooni artikliga 26 peab veoettevõtja võtma kõik vajalikud meetmed, tagamaks, et õhu või mere kaudu veetavatel kolmandate riikide kodanikel ja bussiga maismaa kaudu veetavatel rühmadel on Schengeni riikidesse sisenemiseks nõutavad reisidokumendid.

Kooskõlas direktiiviga kohustub veoettevõtja, kes ei suuda korraldada kolmanda riigi kodaniku tagasipöördumist, leidma edasiveo võimaluse. Kui viivitamatu edasivedu ei ole võimalik, peab veoettevõtja võtma vastutuse kolmanda riigi kodaniku riigis viibimise ja tagasipöördumise kulude eest.

Samuti nõutakse direktiiviga, et ELi riigid kehtestaksid hoiatavad, tõhusad ja proportsionaalsed rahalised karistused veoettevõtjatele, kes rikuvad oma kohustust tagada, et Schengeni alale reisivatel isikutel oleksid sisenemiseks vajalikud dokumendid. Direktiiviga sätestatakse, et

  • karistuse maksimumsumma on vähemalt 5000 eurot inimese kohta või
  • karistuse miinimumsumma on vähemalt 3000 eurot inimese kohta või
  • iga rikkumise puhul kehtestatava karistuse maksimaalne fikseeritud summa on vähemalt 500 000 eurot, olenemata isikute arvust.

Neid rahalisi karistusi ei kohaldata juhtudel, kui kolmanda riigi kodanik taotleb rahvusvahelist kaitset.

Lisaks võivad ELi riigid kehtestada mitmesuguseid karistusi, näiteks sõiduki konfiskeerimine või tegevuslitsentsi äravõtmine.

Veoettevõtjatel, kelle vastu on algatatud menetlus kohustuste rikkumise tõttu, on kaitse- ja edasikaebamisõigus.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 9. augustist 2001.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 28. juuni 2001. aasta direktiiv 2001/51/EÜ, millega täiendatakse 14. juuni 1985. aasta Schengeni lepingu rakendamise konventsiooni artikli 26 sätteid (EÜT L 187, 10.7.2001, lk 45–46)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/82/EÜ veoettevõtjate kohustuse kohta edastada reisijaid käsitlevaid andmeid (ELT L 261, 6.8.2004, lk 24–27)

Viimati muudetud: 23.04.2020

Top