EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Liidu väljaõppemissioon Somaalias (EUTM Somalia)

 

KOKKUVÕTE:

otsus 2010/96/ÜVJP Somaalia julgeolekujõudude väljaõppe toetamiseks läbi viidava Euroopa Liidu sõjalise missiooni kohta

MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

Otsusega käivitatakse Euroopa Liidu (EL) väljaõppemissioon Somaalias (EUTM Somalia) eesmärgiga tugevdada Somaalia föderaalseid kaitseasutusi, pakkudes väljaõpet, juhendamist ja nõustamist ning koordineerides tegevust teiste rahvusvaheliste partneritega. Selle keskmes on Somaalia kaitsesektori pädevuse, tulemuslikkuse, usaldusväärsuse ja vastutuse suurendamine, et Somaalia ametiasutused saaksid järk-järgult julgeolekukohustusi üle võtta.

PÕHIPUNKTID

Missioon

otsusega käivitati EUTM Somalia, mille eesmärk on ehitada üles ja tugevdada Somaalia valitsusele alluvate riiklike relvajõudude (SNAF) tegevust vastavalt Somaalia vajadustele ja prioriteetidele ning toetada Somaalia üleminekukava julgeolekukohustuste üleandmisel Somaalia ametivõimudele.

Missioon, mida on järgnevatel aastatel muudetud ja laiendatud (viimati 2022. aastal) hõlmab volitusi ja eesmärke, mis on järgmised:

  • taktikaline väljaõpe rühma tasandini;
  • kohandatud väljaõpe;
  • strateegiline nõustamine ja juhendamine;
  • juhioskuste ja eriotstarbelised kursused, mis on määratletud koos Somaalia ametivõimudega;
  • toetus Somaaliale kuuluvale sõjalisele koolitussüsteemile.

Algatuse põhieesmärk on praegu

  • toetada Somaaliale kuuluva sõjalise koolitussüsteemi arendamist eesmärgiga anda 2024. aasta lõpuks SNAFile järk-järgult üle vastutus väljaõppe eest, juhendades, koolitades ja hoides alal suutlikkust tema väljaõpetatud üksuste jälgimiseks ja hindamiseks;
  • toetada teisi ELi osalejaid nende julgeoleku- ja kaitsevolituste rakendamisel Somaalias (vajaduse korral ja oma võimete piires), eelkõige Euroopa Liidu võimete tugevdamise missiooni Somaalias (EUCAP Somalia) SNAFi ja Somaalia politseijõudude vahelise koostalitlusvõime osas;
  • hõlbustada Euroopa rahutagamisvahendi kaudu toetamist, eelkõige nõustades SNAFi selle kohta, kuidas teha kindlaks, millal nad vajavad abi, ning toetada Euroopa välisteenistust ja ELi liikmesriike selle abi andmisel;
  • kavandada ja viia läbi detsentraliseeritud tegevust SNAFi piirkondliku peakorteri toetamiseks (mille peab heaks kiitma ELi poliitika- ja julgeolekukomitee (PJK), selle võimete piirides).

Nende meetmete rakendamine sõltub Somaalia julgeolekutingimustest ning poliitika- ja julgeolekukomitee poliitilistest juhistest.

ELi missiooni ülem ja peakorter

  • ELi sõjaliste missioonide plaanimise ja juhtimise teenistuse (MPCC) direktor nimetatakse EUTM Somalia missiooni ülemaks.
  • MPCC on paikne sõjalise strateegilise tasandi juhtimis- ja kontrollistruktuur väljaspool operatsioonitandrit ning vastutab EUTM Somalia operatiivplaanimise ja juhtimise eest.
  • Missiooni vägede peakorter asub Muqdishos ja see tegutseb ELi missiooni vägede juhataja juhtimise all. See hõlmab Brüsselis ja Nairobis asuvaid toetusüksusi ning Djiboutis asuvat kontaktbürood.

Poliitiline kontroll ja strateegiline juhtimine

  • Poliitika- ja julgeolekukomitee teostab Euroopa Liidu Nõukogu ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja vastutusel missiooni poliitilist kontrolli ja strateegilist juhtimist.
  • Nõukogu volitab poliitika- ja julgeolekukomiteed tegema otsuseid, sealhulgas teha muudatusi missiooni plaani ja käsuliini ning nimetada ametisse ELi missiooni vägede juhataja.
  • ELi missiooni vägede juhataja saab ELi eriesindajalt Aafrika Sarvel kohapealset olukorda käsitlevaid poliitilisi juhiseid, mis on kooskõlastatud piirkonnas asuvate asjaomaste ELi delegatsioonidega.
  • EUTM Somalia koordineerib tegevust Atalanta, EUCAP Somalia ja asjaomaste liidu abiprogrammidega.
  • Poliitika- ja julgeolekukomitee annab nõukogule korrapäraselt aru ja saab ELi sõjalise komitee (EUMC) esimehelt aruandeid.

Sõjaline juhtimine

ELi sõjaline komitee jälgib sõjalise missiooni läbiviimist ja saab aruandeid ELi missiooni ülemalt, kelle peamiseks kontaktisikuks on ELi sõjalise komitee esimees.

ELi sõjaline missioon teeb tihedat koostööd teiste rahvusvahelise kogukonna osalejatega, eelkõige ÜRO, Aafrika Liidu missiooniga Somaalias (AMISOM), kooskõlas Somaalia valitsusega kokkulepitud nõuetega.

Kolmandad riigid

Kolmandaid riike võib kutsuda missioonil osalema. Märkimisväärse sõjalise panuse andnud kolmandatel riikidel on missiooni igapäevase haldamise seisukohast samad õigused ja kohustused kui operatsioonis osalevatel liikmesriikidel.

MIS AJAST OTSUST KOHALDATAKSE?

Missiooni algatamise otsus jõustus 5. veebruaril 2010. Missioon lõpeb 31. detsembril 2024.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 15. veebruari 2010. aasta otsus 2010/96/ÜVJP Somaalia julgeolekujõudude väljaõppe toetamiseks läbi viidava Euroopa Liidu sõjalise missiooni kohta (ELT L 44, 19.2.2010, lk 16–19)

Otsuse 2010/96/ÜVJP hilisemad muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 25.05.2023

Top