Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0127

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse juhilubasid ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1724 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/126/EÜ ja komisjoni määrus (EL) nr 383/2012

    COM/2023/127 final

    Brüssel,1.3.2023

    COM(2023) 127 final

    2023/0053(COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    milles käsitletakse juhilubasid ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1724 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/126/EÜ ja komisjoni määrus (EL) nr 383/2012

    (EMPs kohaldatav tekst)

    {SEC(2023) 350 final} - {SWD(2023) 128 final} - {SWD(2023) 129 final}


    SELETUSKIRI

    1.ETTEPANEKU TAUST

    Käesolevas ettepanekus käsitletakse liidu juhiloaeeskirjade põhjalikku läbivaatamist. Tegemist on nende eeskirjade kolmanda läbivaatamisega. Eeskirjad kehtestati esimest korda 1980. aastal direktiiviga 80/1263/EMÜ 1 ning vaadati läbi teise juhilubade direktiiviga 91/439/EMÜ 2 ja kolmanda juhilubade direktiiviga 2006/126/EÜ 3 , 4 .

    Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

    Liiklusohutus on ELis viimase 20 aasta jooksul märkimisväärselt paranenud. Liiklussurmade arv on vähenenud 61,5 %, umbes 51 400-lt 2001. aastal ligikaudu 19 800-le 2021. aastal. Liiklusohutuse paranemine ei ole siiski olnud piisav. Liiklussurmade arvu vähenemise aeglustumise tõttu alates 2014. aastast esitasid ELi transpordiministrid 2017. aasta märtsis Vallettas toimunud mitteametlikul transpordinõukogu istungil ministrite deklaratsiooni liiklusohutuse kohta, 5 kus liikmesriigid kutsusid komisjoni üles uurima ELi liiklusohutuse õigusraamistiku tugevdamist, et tagada liiklusõnnetustes hukkunute arvu vähenemine.

    2018. aasta mais avaldatud kolmanda liikuvuspaketi osana avaldas komisjon liiklusohutuse strateegilise tegevuskava, 6 milles kutsuti üles võtma kasutusele uus lähenemisviis, et astuda vastu liiklusohutusnäitajate paranemise peatumisele ELis ja liikuda lähemale pikaajalisele eesmärgile saavutada 2050. aastaks ELis olukord, kus liikluses hukkunuid ei ole (nulltase). 2019. aasta juunis avaldas komisjon ELi liiklusohutuspoliitika raamistiku aastateks 2021–2030 – edasised sammud liiklussurmade nulltaseme suunas 7 . Komisjon esitas selles uued vahe-eesmärgid vähendada ajavahemikul 2020–2030 liiklussurmade arvu 50 % ning vähendada samal ajavahemikul ka raskete vigastuste arvu 50 %, nagu on soovitatud Valletta deklaratsioonis.

    Oma 2020. aasta säästva ja aruka liikuvuse strateegias 8 kordas komisjon eesmärki viia 2050. aastaks kõigi transpordiliikide liiklussurmade arv nulli ning teatas juhilubade direktiivi läbivaatamisest, et võtta juhtalgatuse nr 10 (Transpordi ohutuse ja turvalisuse suurendamine) raames muu hulgas arvesse tehnoloogilist innovatsiooni, sealhulgas mobiilseid juhilubasid. 2021. aasta oktoobris võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni ELi liiklusohutuspoliitika raamistiku 2021–2030 kohta, 9 kutsudes komisjoni üles liiklusohutust veelgi edendama, eelkõige parandades juhtide koolitamise norme.

    Sellest ettepanekust on teatatud komisjoni 2022. aasta tööprogrammi II lisas (REFITi algatused) pealkirja „Uus hoog Euroopa demokraatiale“ 10 all ning see aitab saavutada parema õigusloome tegevuskava, 11 tagades, et kehtivad õigusaktid on lihtsamad ja selged, ei tekita tarbetut koormust ning peavad sammu muutuva poliitilise, ühiskondliku ja tehnoloogilise arenguga.

    Üks kõige arenenumaid juhilubade raamistikke maailmas on jõus ning seda kohaldavad EL ja teised EMP liikmesriigid. Kokku hõlmab see üle 250 miljoni juhi. Raamistiku nurgakiviks on juhilubade direktiiv, millega kehtestatakse ühised õiguslikud meetmed juhilubade tunnustamiseks ja väljastamiseks Euroopa Liidus. Selle eesmärk on parandada liiklusohutust ja hõlbustada kodanike vaba liikumist ELis. Euroopa ühtse turuga kehtestatud liikumisvabaduse tõttu on juhilubasid käsitlevad ELi eeskirjad aidanud lihtsustada piiriülest reisimist ja elukohavahetust kodanike jaoks, kes asuvad elama teise liikmesriiki. Sellest hoolimata kogevad inimesed endiselt riiklike lähenemisviiside ebakõlasid, mis omakorda mõjutab nende juhtimisõigusi. Samuti kogevad nad direktiivi puudusi ja probleeme selle rakendamisel.

    Käesolev algatus põhineb direktiivil 2006/126/EÜ, mille eesmärk on parandada liiklusohutust ja hõlbustada liikumisvabadust järgmiste meetmete abil:

    ·kehtestada alates 2033. aastast kõigile juhtidele kohustuslik Euroopa Liidu ühtse juhiloa mudel, et tagada suurem kaitse pettuste ja võltsimise eest;

    ·juhiload liigitatakse vastavalt sõidukitüüpidele ja nende juhtimise vanuse alampiirile;

    ·kõigi uute juhilubade kohustuslik halduslik uuendamine iga kümne aasta järel;

    ·nende juhtide halduskoormuse vähendamine, kes kolivad alaliselt teise liikmesriiki;

    ·juhtide oskusi, teadmisi ning füüsilist ja vaimset sobivust käsitlevate ühiste miinimumnõuete kohaldamine;

    ·võimsate mootorrataste järkjärguline kättesaadavus, mis põhineb vanuse alampiiril ja varasemal kogemusel vähem võimsate mootorrataste kasutamisel;

    ·riiklike ametiasutuste vahelise juhiloateabe vahetamise võrgustiku (RESPER) loomine.

    Mõjuhinnangu aruandes 12 kinnitati vajadust ajakohastada juhilubasid reguleerivaid ELi eeskirju, et toetada jõupingutusi liiklussurmade ja raskete vigastuste vähendamiseks ning veelgi vähendada halduskoormust ja takistusi kodanike vabale liikumisele ELis. Paljudel rasketel õnnetustel, mille tagajärjeks on surm, tõsine tervisekahjustus ja mitteeluohtlikud vigastused, on oluline roll juhi oskustel, teadmistel, käitumisel ja terviseseisundil ning endiselt on liiga palju juhiloa omanikke, kelle viibimine ELi teedel kujutab endast juhtimissobivuse puudumise tõttu ohtu. Järelhindamise 13 käigus leiti, et praegust vanusepõhist sõelumist ei peeta enam kõige asjakohasemaks. Kuigi on tõendeid võimaliku füüsilise seisundi halvenemise kohta vanuse tõttu, on mõnes uuringus jõutud järeldusele, et konkreetsed terviseprobleemid, nagu ainete kuritarvitamine, vaimse tervise haigused, epilepsia ja diabeet, südamehaigused ja uneapnoe, ei ole tingimata seotud vanusega. Sõiduki juhtimiseks vajaliku terviseseisundi puhul on need siiski olulisemad tegurid kui vanus.

    Juhtide oskused, teadmised, riskiteadlikkus ja kogemused on endiselt piiratud, eriti algajatel juhtidel. Algajate juhtide suurem õnnetuste ja surmajuhtumite arv näitab, et juhilubade väljastamise nõuded ei sobitu täielikult liiklusohutuse eesmärkidega. Lisaks avaldab sõidukite kasutamisele olulist mõju selliste uute tehnoloogiate järkjärguline kasutuselevõtt nagu sõiduabisüsteemid ja tulevikus ka automatiseeritud sõidukid. Kuigi sellised tehnoloogiad võivad parandada liiklusohutust ja aidata kaasa kaasavamale liikuvusele, tekitavad need juhtidele uusi probleeme seoses oskuste ja teadmistega uute funktsioonide kohta, mida praegune direktiiv ei hõlma.

    Mis puudutab takistusi isikute vabale liikumisele, siis kehtib teises ELi liikmesriigis juhiloa omandamisel, kasutamisel, asendamisel, uuendamisel või vahetamisel juhiloa saamise või seal juhtimisõiguse kasutamise või säilitamise seisukohalt tarbetu või põhjendamatu kord. Lõppkokkuvõttes takistab see nende liikumist ELi piires. Hindamise kohaselt on mõningaid direktiivi meetmeid (nagu alalise elukoha mõiste) olnud raske kohaldada ja need võisid põhjustada suurt halduskoormust või takistada vaba liikumist. Tegelikkuses võivad selliste takistustega silmitsi seisvad hästi dokumenteeritud juhtimisõigusega inimesed jääda juhiloata kuni kuueks kuuks või isegi kauemaks. Lisaks võib praegune direktiiv teatavatel juhtudel takistada ELi kodanikel omandada juhiluba neis ELi riikides, kus nende kohaliku keele oskus ei ole piisav ja kus tõlgi kasutamine ei ole eksamite ajal lubatud. Ka puuduvad ühtsed eeskirjad kolmandate riikide väljastatud juhilubade vahetamiseks, kui juhiloa omanik asub elama Euroopa Liitu, ning ühes liikmesriigis kolmanda riigi juhiloa vastu saadud ELi juhiload võivad kaotada kehtivuse juhul, kui kõnealune isik kolib teise liikmesriiki.

    Peale selle on mitu liikmesriiki 14 kehtestanud või kavatsevad kasutusele võtta riiklikud mobiilsed (digitaalsed) juhiload, millega ei ole kaasas füüsilist dokumenti (st kaarti). Kuna kehtiva direktiiviga kehtestatakse vastastikuse tunnustamise põhimõte ainult füüsiliste juhilubade puhul, jäävad mobiilsed juhiload seega kehtima ainult need väljastanud riigi territooriumil. Sellest tulenevalt takistab praegune raamistik maanteetranspordi digiüleminekust saadavat kasu Euroopa tasandil ja vaba liikumist kogu ELis.

    Uus ettepanek juhilubade direktiivi kohta tugineb eelmise direktiivi eesmärkidele, nimelt liiklusohutuse parandamisele ja vaba liikumise hõlbustamisele, kuid reageerib ka vajadusele suurendada maanteetranspordi kestlikkust ja digiüleminekut. Ettepanek on oluline ka kestliku arengu eesmärkide 15 saavutamiseks, sest aitab muuta linnad ja asulad 2030. aastaks kaasavaks, turvaliseks, vastupanuvõimeliseks ja kestlikuks ning muuta turvalised, taskukohased, ligipääsetavad ja kestlikud transpordisüsteemid kõigile kättesaadavaks. Samuti pööratakse selles erilist tähelepanu kõigi ühiskonnarühmade, eelkõige vähem kaitstud liiklejate (nagu jalakäijad, jalgratturid, kaherattaliste mootorsõidukite kasutajad, isiklike liikumisvahendite kasutajad ning puudega või piiratud liikumisvõime ja orientatsiooniga isikud) liiklusohutusega seotud vajadustele 16 . Lisades uued eeskirjad automaatkäigukasti kohta ja suurendades enamiku heiteta B-kategooria sõidukite täismassi, hõlbustab ettepanek selliste sõidukite kasutuselevõttu, aidates seega kaasa Euroopa kliimamääruse 17 ja Euroopa rohelise kokkuleppe  nullsaaste eesmärgi saavutamisele, milleks on 2050. aastaks kahjuliku saasteta keskkond 18 .

    Uus ettepanek juhilubade direktiivi kohta on kooskõlas ühtse digivärava määrusega, 19 mis võimaldab portaali Your Europe kaudu juurdepääsu veebipõhisele teabele, abi- ja probleemilahendamisteenustele ning e-haldusmenetlustele. Ettepanekuga reguleeritav teave on juba lisatud ühtse digivärava määruse I lisasse. Halduskoormuse edasiseks vähendamiseks muudetakse juhilubade direktiivi II lisa, et tagada kodanikele ja elanikele pakutavate haldusmenetluste täielik elektrooniline kättesaadavus.

    Seepärast on algatuse eesmärk parandada liiklusohutust ja hõlbustada isikute vaba liikumist Euroopa Liidus, aidates samal ajal kaasa säästvale maanteetranspordile ja selle digiüleminekule, tehes järgmist:

    Juhtimisoskuste, teadmiste ja kogemuste parandamine ning ohtliku käitumise vähendamine ja karistamine. Juhtide koolitust, eksamineerimist ja katseaega käsitlevate eeskirjadega tagatakse, et eelkõige noored ja algajad juhid omandavad ohutuks juhtimiseks vajalikud oskused, teadmised, kogemused ja riskiteadlikkuse. Samuti peaksid kõik juhid saama kasu parematest oskustest ja teadmistest arenenud tehnoloogia kohta, kasutades täiel määral ära innovatsiooni ohutus- ja keskkonnapotentsiaali, ning tagama motoriseeritud liikluse ja aktiivsete transpordiliikide ohutu kooseksisteerimise. Juhid peaksid vastutama oma ohtliku liikluskäitumise eest kõigis liikmesriikides, et luua liiklusohutuse parandamist soodustav keskkond.

    Juhtide piisava füüsilise ja vaimse sobivuse tagamine kogu ELis. Mittekutseliste juhtide füüsilise ja vaimse sobivuse eeskirju täiustatakse ja ajakohastatakse vastavalt uusimale tehnoloogilisele arengule ja kooskõlas inimõigustel põhineva puuetega inimeste mudeliga 20 . Lisaks tõhustatakse kogu ELis arstlikku läbivaatust, et see aitaks paremini kaasa liiklusohutuse eesmärkide saavutamisele.

    Juhiloa taotlejaid ja omanikke mõjutavate ebapiisavate või tarbetute tõkete kõrvaldamine. Juhilubade kättesaadavuse ja juhtimisõiguste tunnustamisega seoses on juhtidel endiselt mitmeid takistusi, mis omakorda takistavad liikumisvabadust ELis: sõidueksamitega seotud raskused, mis tulenevad keeleoskuse puudumisest, erinevatest eeskirjadest ELi elanike alalise elukoha kindlaksmääramiseks või teatavate juhtimisõiguste järjepidevuse puudumisest reisimisel ja elukoha vahetamisel ELis. Nende tõkete kõrvaldamine peaks aitama lahendada ka praegust juhtide, eelkõige veokijuhtide nappuse probleemi, seadmata ohtu liiklusohutust. Lisaks tuleks ka ühtlustada juhilubade ja mobiilsete juhilubade kehtivust.

    Üksikasjalikum teave selle kohta, kuidas eespool nimetatud eesmärke ja nendega seotud probleeme algatuses käsitletakse, on esitatud käesoleva seletuskirja 3. peatükis.

    Järjekindla lähenemisviisi tagamiseks liiklusohutuse valdkonnas seoses liikluseeskirjade piiriülese täitmise tagamisega koostatakse läbirääkimispakett, mis koosneb kolmest algatusest: peale käesoleva ettepaneku sisaldab see ka ettepanekut võtta vastu direktiiv, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2015. aasta direktiivi (EL) 2015/413, millega hõlbustatakse piiriülest teabevahetust liiklusohutusnõuete rikkumise kohta (nn piiriülese teabevahetuse direktiiv), 21 , 22 ning ettepanekut võtta vastu direktiiv, milles käsitletakse teatavate juhtimiskeeldude kehtestamist kogu liidus 23 .

    Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

    Käesolev ettepanek on kooskõlas muude liiklusohutust käsitlevate ELi õigusaktidega: Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2022. aasta direktiiv (EL) 2022/2561 reisijate- või kaubaveol kasutatavate teatavate maanteesõidukite juhtide alus- ja jätkuõppe kohta 24 , 25 ; direktiiv (EL) 2015/413 26 ; ning nn üldise ohutuse määrus 27 , 28 . Samuti on see kooskõlas ELi liiklusohutuspoliitika raamistikuga aastateks 2021–2030 – Järgmised sammud nulleesmärgi suunas 29 .

    Algatus on kooskõlas ka piiriülese teabevahetuse direktiiviga. Seoses vastastikuse abiga (artikkel 15) nähakse juhilubade direktiiviga ette ka juhilubadega seotud teabe vahetamise võrgustik (RESPER), mida saab kasutada juhilubade direktiivi, kutseliste juhtide kvalifikatsiooni ja koolituse direktiivi ning piiriülese teabevahetuse direktiivi kohaldamiseks ja nende järgimise kontrollimiseks. Praegu valitseb õiguskindlusetus selles osas, kas RESPERit saab kasutada EUCARISele tugineva piiriülese teabevahetuse direktiivi kohaldamisel, kuna juhilubade direktiivi artikli 15 sõnastus ei ole selles osas selge ja sama direktiivi artikli 4 lõikes 4 nõutakse liikmesriikidelt tagamist, et direktiivi kohane teabevahetus toimuks „vahetamata andmeid, mis on pärit muudest andmebaasidest, mida ei kasutata käesoleva direktiivi kohaselt“. Sellest tulenevalt ei kasuta enamik õiguskaitseasutusi RESPERi kontrolli eesmärgil.

    Piiriülese teabevahetuse direktiivi vaadatakse läbi paralleelselt juhilubade direktiivi läbivaatamisega nii õiguslikel põhjustel kui ka järjekindluse huvides. Sellega seoses kaalutakse muude andmebaaside kasutamise piirangute kaotamist. Juurdepääs RESPERile täitmise tagamise eesmärgil on võimalik juhilubade direktiivis sätestatud tingimustel ning selle tulemusena viiakse loodetavasti edaspidi edukalt lõpule rohkemate õigusrikkumiste uurimine. Peale selle selgitatakse juhilubade direktiivi läbivaatamisel kõiki kasutusjuhtumeid, mille puhul on õiguskaitse kontekstis vaja juurdepääsu RESPERile, et kaotada õiguslik ebakindlus täielikult.

    Sätted teatavate juhtimiskeeldude kehtestamise koha kogu liidus kavatsetakse panna eraldi õigusakti. mis hõlmaks selliste otsuste piiriülest täitmise tagamist, samal ajal kui tagajärgi väljaandmisele käsitletakse ikkagi käesolevas algatuses.

    Ettepanek on ka osa Euroopa oskuste aastast, mille eesmärk on edendada elukestvat õpet, tugevdada ELi ettevõtete konkurentsivõimet ning toetada rohe- ja digipööret sotsiaalselt õiglasel viisil.

    Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

    Juhilubade direktiiv reguleerib juhtimisõigusi sõidukikategooriate kaupa. Teatavad kategooriad on määratletud viitega ELi eeskirjadele:

    ·Nõukogu direktiiv 96/53/EÜ, millega kehtestatakse siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass, 30 mis võimaldab teha kindlaks alternatiivkütusel töötavate sõidukite tüübid;

    ·Määrus (EL) nr 168/2013 kahe-, kolme- ja neljarattaliste sõidukite kinnituse ja turujärelevalve kohta, 31 mis võimaldab kindlaks teha mopeedide, mootorrataste ning mootoriga kolm- ja nelirataste tüübid.

    Direktiiviga määratakse kindlaks vanuse alampiir juhiloa saamiseks tulevaste elukutseliste juhtide puhul, kelle suhtes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2022. aasta direktiivi (EL) 2022/2561 reisijate- või kaubaveol kasutatavate teatavate maanteesõidukite juhtide alus- ja jätkuõppe kohta 32 .

    Peale selle kohaldatakse isikuandmete kaitse norme ka juhilubadega seotud teabe vahetamise suhtes, eelkõige määrust (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) 33 .

    Komisjon võttis 3. juunil 2021 vastu ettepaneku 34 vaadata läbi määrus (EL) nr 910/2014 35 seoses Euroopa digiidentiteedi raamistiku kehtestamisega. See uus raamistik sisaldab mobiilsete juhilubade jaoks olulisi elemente. Eelkõige saab ELi mobiilsete juhilubade koostalitlusvõimelise lahenduse väljatöötamiseks kasutada elektroonilist identiteeti ja võimalik, et ka digiidentiteeditasku funktsioone.

    Käesolev ettepanek on kooskõlas ELi kliimaneutraalsuse eesmärgiga 2050. aastaks ja aitab sellele kaasa, nagu on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/1119 (millega kehtestatakse ELi raamistik kliimaneutraalsuse saavutamiseks) artikli 2 lõikes 1.

    2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

    Õiguslik alus

    Ettepaneku õiguslik alus on ELi toimimise lepingu 36 artikli 91 lõige 1. ELi toimimise lepingu artikli 91 lõike 1 punktis c on sätestatud, et liidul on transpordi valdkonnas pädevus kehtestada meetmeid transpordi ohutuse, sealhulgas liiklusohutuse parandamiseks.

    Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

    Direktiivi 2006/126/EÜ alusel on liidul juba pädevus juhilubade valdkonnas. Juhilubadega seotud küsimused sisaldavad riigiüleseid aspekte, mida üksikud liikmesriigid üksi ei saa käsitleda. Kuigi juhilubade direktiiv on oluline samm juhilubade eeskirjade ühtlustamisel ja aitab kaasa ELi poliitika rakendamisele, on seda seni üksteist korda muudetud, et ühtlustada ühiseid standardeid ja nõudeid ning kohandada eeskirju pärast 2006. aastat toimunud teaduse ja tehnika arenguga. Käesoleva ettepanekuga kehtestatavad uued eeskirjad jäävad ELi toimimise lepingu artikli 91 lõike 1 kohaldamisega liidule antud pädevusse ning arvestades nende seost juba olemasoleva juhilubade raamistikuga, on neid võimalik piisaval määral saavutada üksnes liidu tasandil.

    Pidades silmas ELi eesmärke liiklusohutuse valdkonnas ning eeldatavaid ebapiisavaid edusamme liiklussurmade ja raskete vigastuste vähendamisel, on seatud eesmärkide saavutamiseks vaja ELi lisameetmeid. Näiteks saab võitlus ohtliku käitumise vastu teedel täielikult tulemusi anda ainult juhul, kui mitteresidendist eeskirjarikkujad karistada samamoodi nagu residendid. Neid eesmärke ei suuda liikmesriigid üksi nende probleemide piiriülesust arvestades piisaval määral saavutada.

    ELi tasandi lisameetmeid on vaja ka selleks, et kõrvaldada tarbetud ja põhjendamatud tõkked isikute vabale liikumisele, mis tulenevad juhilubade väljastamise ja uuendamise korra mitteoptimaalsusest. Need probleemid tuleb lahendada ELi tasandil, sest ka need on piiriülesed. Mobiilseid juhilube saab kogu ELis vastastikku tunnustada ainult siis, kui liikmesriikide kasutatavad lahendused on ühtlustatud ja koostalitlusvõimelised.

    Ilma ELi sekkumiseta oleks liikmesriikidevaheline koostöö juhilubade valdkonnas jätkunud kahe- või mitmepoolsete kokkulepete kaudu, mis oleks toonud kaasa loasüsteemi keerukuse ning suurema halduskoormuse loaomanikele ja haldusasutustele. Autojuhid võisid kokku puutuda ka haldusprobleemidega, kui nad sõitsid liikmesriikidesse, 37 mis ei ole Viini konventsiooni osalised 38 (näiteks rahvusvahelise juhiloa nõue). Lisaks peaksid ELi juhiloa omanikud ELis elukohta vahetades saama uues elukohariigis väljastatud uue juhiloa kas halduskorras toimunud vahetusega või sooritades sõidueksami nagu kõik teised juhiloa taotlejad. ELi sekkumise puudumisel jääks välismaiste elukutseliste juhtide lõimimine ELi maanteetranspordisektorisse piiratuks, kuna välismaistel juhtidel on oma juhtimisõiguse säilitamisel halduslikke probleeme. Selle tõkke kõrvaldamine koos muude meetmetega (näiteks juhtide kvalifikatsioonide parandamine, töötingimuste parandamine ja struktuursete probleemide lahendamine) võib aidata lahendada juhtide nappuse probleemi ELis.

    Proportsionaalsus

    Ettepanek on vajalik ja proportsionaalne eesmärgiga hõlbustada vaba liikumist juhilubasid käsitlevate ühtlustatud lisaeeskirjade abil, kuna liikmesriigid üksi ei saa tagada teises liikmesriigis väljastatud juhiloaga antud juhtimisõiguse probleemideta tunnustamist.

    Ettepanek ei lähe kaugemale sellest, mis on vajalik liiklusohutuse parandamise ja liikumisvabaduse hõlbustamise eesmärgi saavutamiseks, kuna väljavalitud poliitikavariandid pakuvad liikmesriikidele endiselt piisavat paindlikkust. Mobiilsete juhilubade puhul on ette nähtud ainult minimaalsed ühtlustamisnõuded, katseaega käsitlevad eeskirjad võimaldavad liikmesriikidel kohaldada algajate juhtide suhtes siseriiklikke lisatingimusi või piiranguid ning eeskirjad juhilubade vahetamise kohta kolmandate riikidega on määratletud kitsalt.

    Seetõttu on vaja läbipaistvat, tõhusat ja koordineeritud lähenemisviisi, mis tagaks liiklejate võrdse kohtlemise ELi teedel, eelkõige juhilubade vastastikuse tunnustamise põhimõtte eeltingimusena, ning kavandatav ettepanek on kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega.

    Vahendi valik

    Õigusaktide selge ja järjekindla koostamise tagamiseks on kõige sobivam õiguslik lahendus direktiivi täielik läbivaatamine.

    3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

    Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

    Euroopa Komisjon avaldas 2022. aastal direktiivi 2006/126/EÜ järelhindamise, 39 järgides parema õigusloome põhimõtteid. Hindamine on näidanud, et direktiivi 2006/126/EÜ ja selle kahe eelkäija meetmed on üheskoos suurendanud liiklejate ohutust liidus ja hõlbustanud vaba liikumist. Hindamise käigus on täheldatud ka juhilubade direktiivi positiivset mõju juhilubadega seotud pettuste ja juhiloaturismi vähendamisele. See tõi kaasa halduskoormuse vähenemise, eelkõige juhilubade omanike jaoks. Samuti nähtus, et ohutuse suurendamiseks ning teatavate õigusnormide tõhususe ja proportsionaalsuse parandamiseks on veel ruumi. Hinnangus tunnistati, et ELi transpordisüsteem muutub kiiresti, mis on tingitud digiteerimise mõjust, üha suuremast rõhuasetusest aktiivsetele transpordiliikidele linnatranspordis, uute liikuvusvormide tekkimisest, ühenduvuse ja automatiseerimise arengust ning tehisintellekti kasvavast rollist, samuti vähese heitega ja heitevabade sõidukite kasutuselevõtust. Selles jõuti järeldusele, et praegust õigusraamistikku tuleb kohandada mitte ainult praeguste vajaduste rahuldamiseks, vaid ka tulevaste probleemide lahendamiseks.

    Hindamisel jõuti veel järeldusele, et digilahendusi, sealhulgas mobiilseid juhilubasid ja RESPERi, ei ole piisavalt uuritud. Samuti leiti, et juhtimisoskusi ja -teadmisi käsitlevad eeskirjad ei kajasta piisavalt uusi tehnoloogilisi lahendusi, nagu sõiduabisüsteemid, poolautomaatne ja (pool)automatiseeritud juhtimine, simulaatorite kasutamine ja mikromobiilsuslahenduste kasutuselevõtt ning automaatkäigukastiga vähese heitega ja heiteta sõidukid.

    Peale selle ei ole mõned sätted isikute vaba liikumise hõlbustamise seisukohast optimaalsed, näiteks sätted alalise elukoha kindlaksmääramise, välisriikide juhilubade tunnustamise ja kehtivusaja kohta. Ka ei täienda direktiiv täielikult direktiivi (EL) 2015/413, 40 mis käsitleb selliste süütegude eest määratavate karistuste jõustamist. Samuti tuleb direktiiv paremini vastavusse viia üldise ohutuse määrusega 41 .

    Konsulteerimine sidusrühmadega

    Kooskõlas parema õigusloome suunistega konsulteeriti järelhindamise ja mõjuhinnangu käigus sidusrühmadega.

    Järelhindamise käigus korraldati 16. oktoobril 2020 sidusrühmade seminar, et koguda tõendeid, saada kinnitust tehtud tähelepanekutele, küsida tagasisidet uute tähelepanekute kohta ja koguda arvamusi.

    Ajavahemikul 28. oktoobrist 2020 kuni 20. jaanuarini 2021 toimus avalik konsultatsioon, mis võimaldas huvitatud üldsusel ja sidusrühmadel väljendada oma seisukohti kehtivate õigusnormide kohta.

    Mõju hindamise ettevalmistavas etapis oli huvitatud isikutel võimalus anda esialgse mõjuhinnangu kohta tagasisidet (2021. aasta teine kvartal). Seejärel viidi läbi järgmised sihtkonsultatsioonid:

    kaks intervjuude vooru:

    ·ettevalmistavad vestlused algetapis (2022. aasta esimene ja teine kvartal)

    ·süvaintervjuud, et täita teabes olevad lüngad ja hinnata poliitikameetmete eeldatavat mõju (2021. aasta teine ja kolmas kvartal);

    kaks uuringute vooru:

    ·uuring probleemianalüüsi alusena (2022. aasta teine kvartal);

    ·uuring poliitikameetmete mõju hindamiseks (2022. aasta teine ja kolmas kvartal);

    2022. aasta kolmandas kvartalis toimus uus avalik konsultatsioon.

    Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

    Mõju hindamise käigus toimus kolm ekspertide seminari:

    koolitus, eksamineerimine ja sõidukikategooriad (2022. aasta esimene kvartal);

    juhilubade väljastamine ja vastastikune tunnustamine (2022. aasta teine kvartal);

    liiklusrikkumiste tagajärjed ja tervislik sobivus (2022. aasta teine kvartal).

    Komisjoni talituste enda tööd mõjuhinnangu koostamisel täiendas välisuuring, mille viis läbi sõltumatu konsortsium, mille moodustasid COWI, Ecorys ja NTUA.

    Järelhindamise ja mõju hindamise ettevalmistavas etapis teavitati korrapäraselt kehtiva direktiivi artikli 9 alusel loodud juhilubade komiteed, mis koosneb peamiselt liikmesriikide ekspertidest, ning temaga ka konsulteeriti korrapäraselt.

    Mõjuhinnang

    Käesolevale juhilubade direktiivi läbivaatamise ettepanekule on lisatud mõjuhinnang, 42 mille eelnõu esitati õiguskontrollikomiteele 12. oktoobril 2022. Õiguskontrollikomitee esitas positiivse arvamuse 18. novembril 2022 43 . Mõjuhinnang vaadati läbi kooskõlas õiguskontrollikomitee soovitustega. Samuti käsitleti õiguskontrollikomitee üksikasjalikumaid tehnilisi märkusi. Mõjuhinnang sisaldab poliitikavariantide üksikasjalikku kirjeldust (5. jaos) ja kõigi variantide mõju põhjalikku analüüsi (6. jaos). Analüüsitud poliitikavariandid on kokku võetud järgmiselt:

    Poliitikavariant A

    Poliitikavariant A hõlmab poliitikameetmeid, mis on ühised kõigile kolmele poliitikavariandile. Poliitikavariandi A meetmete eesmärk on viia juhilubade direktiiv kooskõlla ELi tehnoloogilise, teadusliku ja ühiskondliku arenguga, parandades direktiivi olulisimaid sätteid ning käsitledes turu vajadusi ja võimalusi.

    Liiklusohutuse valdkonnas suurendab see eksamitel käsitletavate teemade ringi. Sellega ajakohastatakse ka tehnilisi vahendeid (RESPER), millega toetatakse pädevate asutuste vahelist koostööd pettuste ja võltsimise vastases võitluses. Sellega kohandatakse eeskirju, et võtta arvesse alternatiivkütusel töötavate sõidukite arvu suurenemist ELi sõidukipargis. Samuti ajakohastatakse sellega füüsilise ja vaimse sobivuse norme ning luuakse uus spetsiaalne teabe jagamise platvorm, et võimaldada teadmiste laiemat levitamist ametiasutuste vahel.

    Liikumisvabaduse osas kehtestatakse sellega A- ja B-kategooria juhilubade ühesugune halduskehtivus, mida kohaldatakse kõikides liikmesriikides, ning selgitatakse, millistel juhtudel võib lubade kehtivust vähendada või pikendada. Sellega kehtestatakse ka vabatahtliku samaväärsuse 44 vastastikune tunnustamine, selgitatakse teatavaid alalise elukoha mõiste rakendamisega seotud aspekte ja antakse rohkem samaväärseks tunnistamise võimalusi. Ka kehtestatakse ELi mobiilne juhiluba ja võimalus märkida füüsilisele juhiloale ruutkood.

    Poliitikavariant B

    Poliitikavariant B tähendab suuremat poliitilist sekkumist liiklusohutuse valdkonnas ning teatavate juhikategooriate halduskoormuse vähendamist.

    Liiklusohutuse valdkonnas kehtestatakse poliitikavariandis A sisalduvatele meetmetele lisaks uued eeskirjad koolituse ja katseaja kohta. Sellega täiendatakse füüsilise ja vaimse sobivuse eeskirju taotlejate nägemise kontrollimise mittesiduvate suunistega ning enesehindamisel põhineva kohustusliku sõelumisega. Perearstidele kehtestatakse koolitusprogramm.

    Mis puudutab liikumisvabadust, siis lisaks poliitikavariandis A sisalduvatele meetmetele lihtsustatakse väljastamise eeskirju, andes ELi kodanikele võimaluse saada esmane juhiluba kodakondsusjärgses riigis, kui neil on probleeme eksami keelega. Kutseliste juhtide nappuse leevendamiseks lihtsustatakse ka kehtivaid bussi- ja veoautojuhtide eeskirju ning kehtestatakse eeskirjad kolmandate riikide väljastatud juhilubade vahetamise kohta. Liikuvusprobleemide lahendamiseks kõrvalistes kohtades on liikmesriikidel võimalik laiendada B1-kategooria juhiloa omanike juhtimisõigust, lubades neil juhtida suurema massiga sõidukeid maksimaalse kiirusega kuni 45 km/h, kuid ainult asjaomase liikmesriigi territooriumil.

    Poliitikavariant C

    Poliitikavariant C on poliitikavariandiga B võrreldes rohkem ühtlustav ja suurema kohaldamisalaga.

    Liiklusohutuse valdkonnas muudetakse lisaks poliitikavariantides A ja B sisalduvatele meetmetele juhiluba nõudvaid sõidukikategooriaid, et 1) hõlmata uusi mikromobiilsusvahendeid maksimaalse kiirusega 25–45 km/h, 2) võimaldada põllumajandussõidukite juhtimiseks vajalike riiklike juhilubade vastastikust tunnustamist ning 3) tagada D1-kategooria busside puhul parem kooskõla turu võimaluste ja vajadustega. Sõiduki juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse eeskirjad muutuksid rangemaks.

    Mis puudutab liikumisvabadust, siis lisaks poliitikavariantides A ja B sisalduvatele meetmetele tunnustatakse vastastikku sõiduki juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse hindamist ning välisriigi juhiloa omanikud võivad jätkata pärast teise liikmesriiki kolimist sõiduki juhtimist, kui nende liikluskäitumine on vähemalt viie aasta jooksul liiklusohutuse seisukohalt positiivne.

    Meetmete ja poliitikavariantide hindamine

    Erinevate poliitikavariantide kohaste meetmete majanduslikku ja sotsiaalset mõju (liiklusohutusele) ning mõju põhiõigustele on hinnatud nii kvantitatiivselt kui ka kvalitatiivselt. Vastavalt lähteprognoosidele on mõju hindamiseks valitud ajavahemik 2025–2050. Liiklusohutuse valdkonnas eeldatakse, et poliitikavariant A ei ole vastavate ELi eesmärkide saavutamiseks optimaalne. Poliitikavariant B parandab liiklusohutust rohkem, aga poliitikavariant C on oluline samm edasi, kuid selle kulude ja tulude suhe on variandiga B võrreldes halvem. Vaba liikumise ja majandusliku mõju puhul eeldatakse, et peamine panus tuleneb digitaalsete juhilubade kasutuselevõtust ja 1. rühma lubade haldusliku kehtivuse ühtlustamisest 15 aastani (mõlemad juba olemas ka poliitikavariandis A). Poliitikavariantide B ja C lisameetmed kaotavad takistused mõnele konkreetsele juhtide rühmale, kuid nende mõju on oluliselt väiksem. Põhiõigustega seoses jääb mõju piiratuks andmekaitse-eeskirjade range rakendamise tõttu, eelkõige RESPERi puhul.

    Kõik poliitikavariandid hõlmasid täielikult põhimõtet „vaikimisi digitaalne“, järgides 2030. aasta digikompassi teatist 45 .

    Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

    Käesolev algatus on osa komisjoni 2022. aasta tööprogrammi II lisast (REFITi algatused) pealkirja all „Uus hoog Euroopa demokraatiale“ 46 . Algatus on REFITi seisukohalt oluline, sest lihtsustab ja ühtlustab korda, mida liikmesriigid kohaldavad juhilubade suhtes.

    Direktiivist 2006/126/EÜ tulenev oluline kulukoorem tuleneb juhiloa väljastamise korrast ja füüsilise juhiloa tootmisest, sest asjaomaseid ELi elanikke on palju. Lihtsustamise ja sellega seotud koormuse vähendamise oluline osa on ELi mobiilse juhiloa kehtestamine. Eelkõige saab olema lihtsam juhiluba omandada, asendada, uuendada ja vahetada, sest seda saab tervenisti teha internetis. Lisaks tooks A-, A1-, A2-, AM-, B-, B1- ja BE-kategooria sõidukite juhtide juhilubade halduskehtivuse ühtlustamine kaasa vähema suhtlemise haldusasutustega, kuna juhiloa uuendamise vajadus on harvem (seda eeskirja praegu kohaldavates liikmesriikides 10 aasta asemel iga 15 aasta järel).

    Põhiõigused

    Juhilubade eeskirjad on kooskõlas kohaldatavate ELi andmekaitsealaste õigusaktidega. Määratletakse selgemalt RESPERi kasutamist võimaldavad juhtumid, kõrvaldades olemasoleva õigusliku ebaselguse, mis ohustab juhtide isikuandmete kaitset. EIDASe funktsioonide kasutamine ELi juhiloa puhul, eelkõige elektrooniline identiteet registreerimiseks ja ELi identiteeditasku andmete säilitamiseks ja vahetamiseks, tagab käideldava teabe turvalisuse ja privaatsuse kõrge taseme.

    Üleminek ELi digitaalsele juhiloale ei välista eeldatavasti teatavaid elanikkonnakategooriaid. Kui digitaalne juhiluba väljastatakse vaikimisi, on igaühel siiski võimalik saada omal soovil ka füüsiline juhiluba.

    Seoses liikumisvabadusega peaks alalise elukoha mõiste selgitamine lahendama elukoha muutmise korral väljaandva asutuse määramise probleemi. Halduskehtivuse eeskirjade lihtsustamine asetab ELi juhilubade omanikud võrdsele alusele, olenemata sellest, millises riigis nad juhiluba taotlevad või kehtivust pikendavad. Vabatahtliku samaväärsuse vastastikune tunnustamine võimaldab juhilubade omanikel kasutada asjaomaseid õigusi ka teistes samu eeskirju kohaldavates liikmesriikides.

    Kavandataval direktiivil on positiivne mõju ka õigusele mitte olla diskrimineeritud, sest see võimaldab paindlikkust juhilubade esmakordsel väljastamisel keelega seotud probleemide korral ja taotlejad saavad valida, kus eksamid sooritada.

    Kavandatava direktiiviga tagatakse puuetega inimeste õiguste austamine kooskõlas põhiõiguste harta ja ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooniga, mille osalised on EL ja kõik liikmesriigid.

    4.MÕJU EELARVELE

    Mõju liidu eelarvele on vahemikus 0,7–1,1 miljonit eurot, mis kulub peamiselt ametiasutuste jaoks mõeldud teabeplatvormi loomisele, et vahetada teavet füüsilise ja vaimse sobivuse kohta sõiduki juhtimiseks, ning perearstide (veebipõhise) koolitusprogrammi väljatöötamisele.

    5.MUU TEAVE

    Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

    Kui ettepanek kiidetakse heaks, teatavad liikmesriigid komisjonile igal aastal väljastatud, uuendatud, asendatud, tühistatud ja vahetatud juhilubade arvu iga kategooria kohta, sealhulgas andmed mobiilsete juhilubade väljastamise ja kasutamise kohta. 

    Selgitavad dokumendid (direktiivide puhul)

    Ettepanek ei nõua selgitavaid dokumente selle ülevõtmise kohta.

    Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus

    Peamised sätted, millega direktiivi 2006/126/EÜ oluliselt muudetakse või sellesse uusi elemente lisatakse, on järgmised.

    ·Artiklis 1 määratletakse direktiivi reguleerimisese ja kohaldamisala, määrates kindlaks valdkonnad, mille jaoks direktiivis on sätestatud ühised eeskirjad.

    ·Artiklis 2 esitatakse määratlused, et võtta arvesse uusi mõisteid, mis võeti kasutusele õigusselguse huvides.

    ·Artikliga 3 kehtestatakse füüsiliste ja mobiilsete juhilubade suhtes kohaldatavad põhireeglid, eelkõige seoses vastastikuse tunnustamisega. Üksikasjalikud nõuded füüsiliste juhilubade jaoks on sätestatud artiklis 4 ja mobiilsete juhilubade jaoks artiklis 5.

    ·Artiklitega 6 ja 7 asendatakse direktiivi 2006/126/EÜ senine artikkel 4, jagades 1) juhiloakategooriate ja 2) vanuse alampiiri suhtes kohaldatavad eeskirjad kahte eraldi artiklisse

    ·Artikkel 8 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele artiklile 5, selgitades seost liidu koodide ning juhtimisõiguse võimalike tingimuste ja piirangute vahel.

    ·Artikliga 9 asendatakse direktiivi 2006/126/EÜ senine artikkel 6, tehes järgmised muudatused:

    okaotatakse nõue omada CE- või DE-kategooria juhiloa saamiseks C- või D-kategooria juhiluba;

    osenise artikli 6 lõike 4 punktiga c kehtestatud samaväärsuse vabatahtlikkuse kaotamine;

    oD1-, C1E- või D1- ja CE-kategooria juhiloa omanike õigus juhtida D1E-kategooria sõidukeid;

    ovabatahtliku samaväärsuse lubamine teatavate B1-kategooria sõidukite puhul; ning

    ovabatahtliku samaväärsuse vastastikune tunnustamine.

    ·Artikkel 10 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele artiklile 7, sisaldades järgmisi muudatusi:

    o15-aastane halduskehtivus muutub üldreegliks A- ja B-kategooria rühmade puhul;

    okomisjon ja liikmesriigid võivad erandlikel asjaoludel juhilubade halduskehtivust pikendada;

    ojuhilubade halduskehtivust võib lühendada, et viia see kooskõlla ajutiste elamislubade kehtivusajaga;

    ojuhilubade halduskehtivust võib lühendada üksnes juhiloa omaniku vanuse alusel alates 70. aastast.

    ·Artikkel 11 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senise artikli 11 lõigetele 1, 2, 3 ja 5.

    ·Artikliga 12 kehtestatakse konkreetsed uued eeskirjad juhilubade vahetamiseks, kui need on väljastanud kolmas riik, aga omanik asub alaliselt elama liikmesriigi territooriumile. 

    ·Artikkel 13 sisaldab direktiivi 2006/126/EÜ senist artikli 11 lõiget 4 ja kehtestab teatavad eeskirjad liikmesriigi poolt juhiloa piiramise, peatamise, äravõtmise või kehtetuks tunnistamise mõju kohta.

    ·Artikliga 14 kehtestatakse uus 17–18-aastaste juhtide saatjaga sõitmise põhimõte.

    ·Artikliga 15 kehtestatakse vähemalt kaheaastane katseaeg, mille jooksul algajate juhtide suhtes kohaldatakse joobes juhtimisega seoses rangeid eeskirju ja võimalikke riiklikke lisatingimusi.

    ·Artikkel 16 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele artiklile 10.

    ·Artikkel 17 sisaldab direktiivi 2006/126/EÜ senist artiklit 12. Sellega kehtestatakse ka mõned erandid, kui juhiloa omanik ei suuda alalist elukohta tõendada või kui B-kategooria juhiloa esmakordse väljastamise korral ei valda ELi kodanik piisavalt oma elukohaliikmesriigi keelt.

    ·Artikkel 18 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele artiklile 13, võttes arvesse komisjoni avaldatud teavet liidu standarditele mittevastavate juhiloamudelite kohta.

    ·Artikkel 19 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele artiklile 15, selgitades eelkõige juhtumeid, mil liikmesriigid peaksid üksteist vastastikku abistama.

    ·Artikkel 20 põhineb direktiivi 2006/126/EÜ senisel artiklil 14 ja võimaldab koguda teavet kooskõlas parema õigusloome eeskirjadega.

    ·Artikkel 21 sisaldab standardsätet, mis võimaldab komisjonil võtta vastu delegeeritud õigusakte kooskõlas direktiivi teatavate sätetega.

    ·Artikkel 22 vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele artiklile 9 (millega luuakse juhilubade komitee) ning seda ajakohastatakse viidetega Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrusele (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes, 47  võimaldades vajaduse korral võtta vastu rakendusakte.

    ·Artikliga 23 lisatakse direktiivi (EL) 2022/2561 artikli 5 lõikele 2 punkt c, mis võimaldab saatjaga sõita 17-aastaseks saanud juhtidel, kellel on C-kategooria juhiluba .

    ·Artikliga 24 muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1724 48 II lisa.

    ·Artikkel 25 sisaldab sätet ülevõtmise kohta, võttes eelkõige arvesse liikmesriikide ja komisjoni 28. septembri 2011. aasta ühist poliitilist deklaratsiooni selgitavate dokumentide kohta 49 .

    ·Artikkel 26 sisaldab standardsätet, milles sätestatakse direktiivi 2006/126/EÜ kehtetuks tunnistamise tingimused.

    ·Artikkel 27 sisaldab standardsätet, millega määratakse kindlaks direktiivi jõustumine.

    ·Artikkel 28 sisaldab standardsätet, mille kohaselt on direktiiv adresseeritud liikmesriikidele. 

    ·I lisa vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele I lisale. Seda ajakohastati, võttes arvesse nõudeid, mis kehtestati komisjoni 4. mai 2012. aasta määrusega (EL) nr 383/2012, millega kehtestatakse andmekandjaga (mikrokiibiga) juhilubade tehnilised nõuded 50 (B osa), mobiilsete juhilubade tehnilisi kirjeldusi (C osa) ja uute liidu koodide kehtestamist, mis on nüüd esitatud E osas.

    ·II lisa vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele II lisale. Seda ajakohastati, et võtta arvesse

    ovajadust, et uued juhikandidaadid läbiksid ohu tajumise eksami;

    onõuet hinnata teadmisi mikromobiilsusega seotud riskiteguritest, alternatiivkütusel töötavate sõidukite ohutust, sõiduabisüsteemidega seotud oskusi ja muid sõiduki automatiseerimise aspekte;

    onõuete leevendamist juhtidele, kes sooritasid sõidueksami automaatkäigukastiga, kui nad taotlevad asjaomase piirangu kaotamist.

    ·III lisa vastab direktiivi 2006/126/EÜ senisele III lisale. Seda ajakohastati järgmiselt:

    olisati 1. rühma juhtidele kohustuslik sõelumine enesehindamise alusel;

    oeksamite sageduse lõdvendamine, kui juhil on diabeediga seotud seisund.

    ·IV, V ja VI lisas on esitatud direktiivi 2006/126/EÜ lisad ilma oluliste muudatusteta.

    ·VIII lisas on esitatud standardteave kehtetuks tunnistamise ja ülevõtmise kohta.

    2023/0053 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    milles käsitletakse juhilubasid ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1724 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/126/EÜ ja komisjoni määrus (EL) nr 383/2012

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 91 lõiget 1,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu riikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust 51 ,

    võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust 52 ,

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

    ning arvestades järgmist:

    (1)Juhilubasid käsitlevad eeskirjad on oluline osa ühisest transpordipoliitikast, need aitavad parandada liiklusohutust ning hõlbustavad selliste isikute vaba liikumist, kes asuvad elama muus liikmesriigis kui juhiloa väljastanud liikmesriik. Isiklike transpordivahendite olulisust silmas pidades edendab ja lihtsustab vastuvõtva liikmesriigi poolt nõuetekohaselt tunnustatud juhiloa omamine inimeste liikumis- ja asutamisvabadust. Samuti mõjutab sellise dokumendi või juhtimisõiguse ebaseaduslik omandamine või õiguspäraselt omandatud juhiloa kaotamine õigusvastase tegevuse tõttu mitte ainult liikmesriiki, kus sellised rikkumised toime pandi, vaid ka liiklusohutust kogu liidus.

    (2)Praegust raamistikku tuleks ajakohastada, et see vastaks uuele ajastule, oleks kestlik, kaasav, arukas ja vastupidav. Euroopa majanduse konkurentsivõime tugevdamiseks tuleks arvesse võtta vajadust vähendada transpordist tulenevat heidet, digitaliseerimist, demograafilisi suundumusi ja tehnoloogia arengut. Oluline on halduskorda lihtsustada ja digitaliseerida, et kõrvaldada allesjäänud tõkked (nt halduskoormus), mis takistavad selliste juhtide vaba liikumist, kes asuvad elama muus liikmesriigis kui juhiloa väljastanud liikmesriik. Liidu ühtlustatud standardne juhilubade raamistik peaks hõlmama nii füüsilisi kui ka mobiilseid juhilube ning nägema ette nende vastastikuse tunnustamise, kui need on nõuetekohaselt väljastatud kooskõlas käesoleva direktiiviga.

    (3)Euroopa Liit võttis 4. detsembril 1980 kasutusele esimese n-ö ühenduse mudelil põhineva füüsilise juhiloa. Sellest ajast alates on sellise ühenduse mudeliga seotud eeskirjad muutunud maailma kõige arenenumate juhiloa väljaandmise struktuuride nurgakiviks, hõlmates enam kui 250 miljonit juhti. Seepärast tuleks käesolevas direktiivis tugineda omandatud kogemustele ja tavadele ning sätestada ühtlustatud eeskirjad füüsilistele juhilubadele kohaldatavate liidu normide kohta. Liidus väljastatud füüsilised juhiload peaksid eelkõige tagama võltsimisvastaste meetmete abil kõrgetasemelise võltsimis- ja pettusevastase kaitse ning võimaluse lisada nendele mikrokiibid ja ruutkoodid.

    (4)Tuleks tagada, et isikuandmete töötlemine käesoleva direktiivi rakendamisel oleks kooskõlas liidu andmekaitseraamistikuga, eelkõige Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/679 53 .

    (5)Käesoleva direktiiviga kehtestatakse õiguslik alus kohustusliku isikuandmete kogumi säilitamiseks füüsilistes juhilubades ja nende mikrokiipides või ruutkoodides ning mobiilsetes juhilubades, et tagada liiklusohutuse kõrge tase kogu liidus ning kooskõlas määruse (EL) 2016/679 artikli 6 lõike 1 punktiga e ja asjakohasel juhul artikli 9 lõike 2 punktiga g. Sellised andmed peaksid piirduma sellega, mis on vajalik isiku juhtimisõiguse tõendamiseks, isiku tuvastamiseks ning isiku juhtimisõiguse ja isikusamasuse kontrollimiseks. Käesoleva direktiiviga nähakse ette ka täiendavad kaitsemeetmed, mis tagavad kontrolli käigus avaldatud isikuandmete kaitse.

    (6)Selleks et tagada õigusselgus ja sujuv üleminek käesoleva direktiivi ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/126/EÜ (juhilubade kohta) 54  vahel, peaks liikmesriikidel olema võimalik salvestada mikrokiibile täiendavaid isikuandmeid, kui see on ette nähtud siseriikliku õigusega, mis on kooskõlas määrusega (EL) 2016/679. Käesolev direktiiv ei ole siiski selliste täiendavate andmete lisamise õiguslik alus.

    (7)Erinevalt sellest ei tohiks käesoleva direktiiviga kehtestatud ruutkood, mis võimaldab kontrollida füüsilisele juhiloale trükitud teabe autentsust, võimaldada salvestada rohkem teavet kui füüsilisel juhiloal.

    (8)Käesolev direktiiv ei anna õiguslikku alust luua või hallata liikmesriikides riigi tasandil andmebaase biomeetriliste andmete säilitamiseks, kuna seda reguleerib liikmesriigi õigus, mis peab olema kooskõlas liidu andmekaitseõigusega. Ka ei anna käesolev direktiiv õiguslikku alust biomeetriliste andmete keskse andmebaasi loomiseks või haldamiseks liidu tasandil.

    (9)Vaja on võtta lisakohustusi, et kiirendada võitlust juhilubadega seotud võltsimise ja pettuse vastu. Seepärast on soovitav, et direktiiviga 2006/126/EÜ algselt kehtestatud kuupäev kõigi väljastatud või ringluses olevate füüsiliste juhilubade jaoks lükataks kõigi liidu õiguses sätestatud nõuete järgimiseks edasi.

    (10)Digipööre on üks liidu prioriteete. Maanteetranspordi puhul aitab see kõrvaldada allesjäänud haldustõkked, näiteks füüsiliste juhilubade väljastamise kestusega seotud probleemid, mis takistavad isikute vaba liikumist. Seepärast tuleks liidus väljastatud mobiilsete juhilubade jaoks kehtestada eraldi liidu norm. Digipöörde hõlbustamiseks tuleks mobiilsed juhiload väljastada vaikimisi alates [vastuvõtmise kuupäev + 4 aastat], ilma et see piiraks taotleja õigust saada samal ajal füüsiline juhiluba või mõlemad.

    (11)Mobiilne juhiluba peaks lisaks füüsilisel juhiloal esitatud teabele sisaldama ka teavet, mis võimaldab kontrollida andmete autentsust, ja ühekordselt kasutatavat suunavat viita. Siiski tuleks tagada, et isegi sellistel juhtudel piirduks kättesaadavaks tehtud isikuandmete hulk füüsilisel juhiloal teatatuga ja sellega, mis on rangelt vajalik selliste andmete autentsuse kontrollimiseks. Need täiendavad andmed peaksid olema erinevad juhul, kui isikul on mitu mobiilset juhiluba, mis on võimalik tingimusel, et need on väljastanud sama liikmesriik.

    (12)Säästva ja aruka liikuvuse strateegias esitatakse ELi visioon liikuvuse ja transpordi kestlikkuse märkimisväärseks parandamiseks. Maanteetranspordisektori heide hõlmab kasvuhoonegaaside heidet, õhusaasteaineid, müra ning rehvide ja teekatte kulumisel eralduvat mikroplasti. Seda heidet mõjutab sõidustiil, millel võib olla negatiivne mõju nii keskkonnale kui ka inimeste tervisele. Seetõttu peaks sõidukoolitus võimaldama juhtidel vähendada mõju heitele ning valmistama neid ette heiteta sõidukite juhtimiseks.

    (13)Selleks et kodanikud ja elanikud saaksid siseturu eeliseid vahetult nautida, ilma et sellega kaasneks tarbetu lisahalduskoormus, on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/1724 55 sätestatud juurdepääs siseturu toimimise seisukohast olulistele veebipõhistele menetlustele, sealhulgas piiriüleste kasutajate jaoks. Käesoleva direktiiviga hõlmatud teave on juba hõlmatud määruse (EL) 2018/1724 I lisaga. Kõnealuse määruse II lisa tuleks samuti muuta, et täielikult veebipõhistest menetlustest saaksid kasu kõik taotlejad.

    (14)Juhiload tuleks liigitada vastavalt sõidukitüüpidele, mille juhtimiseks need õiguse annavad. Seda tuleks teha selgelt ja sidusalt ning arvestades täiel määral asjaomaste sõidukite tehniliste omaduste ja nende juhtimiseks vajalike oskustega.

    (15)Vastavalt 13. detsembri 2006. aasta ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioonile, mille osaline EL on olnud alates 21. jaanuarist 2011, tuleks vastu võtta erisätted, mis lihtsustavad sõidukite juhtimist puuetega inimeste jaoks. Seega peaks liikmesriikidel olema komisjoni eelneval nõusolekul lubatud jätta teatavat liiki mootori jõul liikuvad sõidukid artikli 6 kohaldamisalast välja.

    (16)Eri kategooriate juhilubade taotlejate vanuse alampiirid tuleks kehtestada liidu tasandil. Liikmesriikidel tuleks siiski lubada kehtestada teatavate sõidukikategooriate juhtimiseks kõrgem vanusepiir, et liiklusohutust veelgi enam parandada. Liikmesriikidel peaks olema erandlikel asjaoludel lubatud kehtestada madalamad vanusepiirid, et arvestada riigisiseste oludega. Eelkõige selleks, et võimaldada tuletõrjeteenistuste ja avaliku korra hoidmisega seotud sõidukite juhtimist või uue sõidukitehnoloogia katseprojekte.

    (17)Tuleks kehtestada astmeline süsteem – B-kategooria juhiloa saamise õigus on eelduseks, et taotlejal oleks õigus saada teatavate muude kategooriate lube – ning kategooriatega seotud vastavused. Selline süsteem peaks olema kõikidele liikmesriikidele osaliselt siduv, kuid peaks andma neile ka võimaluse kohaldada seda omavahel oma vastavatel territooriumidel. Liikmesriikidel peaks samuti olema lubatud tunnistada oma territooriumil teatavat vastavust.

    (18)Liiklusohutuse huvides on vaja sätestada juhiloa väljastamise miinimumnõuded. Sõidueksamite ja juhilubade väljastamise normid tuleks ühtlustada. Selleks tuleks täpsustada mootori jõul liikuvate sõidukite juhtimiseks vajalikud teadmised, oskused ja käitumine, võtta sõidueksami ülesehituses neid arvesse ning määrata kindlaks ka sõidukite juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse miinimumnõuded.

    (19)Juhiloa väljastamisel ja korrapäraselt pärast seda tuleks tõendada, et inimeste või kaupade veoks kasutatavate sõidukite juhid vastavad juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse miinimumnõuetele. Selline riiklike eeskirjadega kooskõlas toimuv miinimumnõuetele vastavuse kontroll aitab kaasa isikute vabale liikumisele, väldib konkurentsimoonutusi ning aitab võtta paremini arvesse selliste sõidukite juhtide erilist vastutust. Liikmesriikidel peaks olema lubatud kehtestada teiste mootori jõul liikuvate sõidukite juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse miinimumnõuetele vastavuse tagatisena tervisekontrolli nõue. Läbipaistvuse huvides peaks selline kontroll toimuma samaaegselt juhilubade uuendamisega.

    (20)Selleks et tagada ühtsed õigused kogu liidus, võttes arvesse ka liiklusohutuse kaalutlusi, peaks AM-, A1-, A2-, A-, B1- ja B-kategooria juhilubade halduskehtivus olema 15 aastat, aga C-, CE-, C1, C1E-, D-, DE-, D1- ja D1E-kategooria juhilubadel viis aastat. Liikmesriikidel peaks olema lubatud määrata käesolevas direktiivis sätestatud erandjuhtudel ka lühem ajavahemik.

    (21)Selleks et võimaldada liikmesriikidel ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel liidul tervikuna reageerida kriisidele, mis muudavad riiklikel ametiasutustel peagi aeguvate juhilubade uuendamise võimatuks, peaks saama pikendada selliste juhilubade halduskehtivust vaid rangelt vajaliku aja võrra.

    (22)Põhimõte „üks omanik – üks juhiluba“ peaks takistama isikul omada rohkem kui ühte füüsilist juhiluba. Seda põhimõtet tuleks siiski laiendada, et võtta arvesse mobiilsete juhilubade tehnilisi iseärasusi.

    (23)Liiklusohutusega seotud põhjustel peaksid liikmesriigid suutma kohaldada juhilubade äravõtmist, peatamist, uuendamist ja tühistamist käsitlevaid siseriiklikke sätteid kõigi juhiloa omanike suhtes, kelle alaline elukoht on nende territooriumil.

    (24)Juhtidel, kellel on juhiluba, mille on väljastanud liikmesriik, kus nad elavad pärast kolmanda riigi väljastatud juhiloa vahetamist, peaks olema õigus juhtida sõidukit kogu liidus nii, nagu nad oleksid juhiloa algselt saanud liidus. Sellisel vahetusel võib olla liiklusohutusele ja isikute vabale liikumisele mitmene mõju.

    (25)Komisjonile tuleks anda volitused võtta vastu otsus, millega määratakse kindlaks kolmandad riigid, kes tagavad liiduga võrreldava liiklusohutuse taseme, ning anda nende riikide väljastatud juhilubade omanikele võimalus vahetada oma juhiluba samadel tingimustel, nagu selle oleks väljastanud liikmesriik. Need tingimused peaksid olema kõigi asjaomaste juhiloakategooriate puhul üksikasjalikud ja täpselt kindlaks määratud.

    (26)Juhilubade puhul, mille on väljastanud kolmandad riigid, kelle suhtes ei ole sellist komisjoni otsust tehtud või kelle puhul selline otsus vahetust sõnaselgelt ei luba ega keela, peaks liikmesriikidel olema lubatud neid vahetada kooskõlas oma riiklike eeskirjadega, tingimusel et nad kasutavad vahetataval juhiloal asjakohast liidu koodi. Kui sellise juhiloa omanik asub elama uude liikmesriiki, ei tuleks nõuda, et viimane kohaldaks sellise juhiloa suhtes vastastikuse tunnustamise põhimõtet.

    (27)Juhiloaturism, nimelt uue juhiloa saamiseks elukoha vahetamine, et hiilida mööda teises liikmesriigis kehtestatud juhtimiskeelust, on laialt levinud nähtus, millel on negatiivne mõju liiklusohutusele. Juhte ei tohiks vabastada elukoha vahetusel kohustusest järgida juhtimisõiguse või juhiloa tagasisaamise nõudeid. Ühtlasi tuleks selgitada, et kodanike käitumine peaks kaasa tooma tähtajatu juhtimiskeelu üksnes nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel ning selline otsus peaks piirduma ainult otsuse teinud liikmesriigi territooriumiga.

    (28)Liiklusohutuse parandamiseks tuleks teatavate juhiloakategooriate jaoks kehtestada kogu liitu hõlmav saatjaga sõitmise süsteem. Sellise süsteemi reeglite kohaselt peaksid taotlejad saama omandada asjaomaste kategooriate juhiluba enne nõutava miinimumvanuse saavutamist. Nende juhilubade kasutamise tingimuseks peaks siiski olema see, et sõidetakse koos saatjaga, kes on kogenud juht. Sellistes olukordades peaks liikmesriikidel olema liiklusohutuse huvides lubatud kehtestada oma territooriumil nende väljastatud juhilubade jaoks rangemad tingimused ja eeskirjad.

    (29)Ilma et see piiraks saatjaga sõitmise süsteemi üldist eesmärki parandada liiklusohutust, peaks see süsteem muutma veokijuhi elukutse noorematele põlvkondadele kättesaadavamaks ja atraktiivsemaks, et laiendada nende tööalaseid võimalusi ja aidata vähendada liidus juhtide nappust. Seepärast peaks see hõlmama C-kategooria juhilubasid ja nende eeltingimuseks olevaid B-kategooria juhilubasid.

    (30)Tuleks tagada, et juhid, kes on alles saanud mingi kategooria juhiloa, ei ole kogenematuse tõttu liiklusohtlikud. Sellistele algajatele juhtidele tuleks kehtestada kaheaastane katseaeg, mille jooksul nende suhtes tuleks kohaldada kogu liidus alkoholi kasutamise seisukohalt rangemaid eeskirju ja karistusi. Sellise käitumise eest määratavad karistused peaksid olema mõjusad, proportsionaalsed, heidutavad ja mittediskrimineerivad ning nende raskusaste peaks võimalikult suures ulatuses võtma arvesse liidu keskpika perioodi ja pikaajalisi eesmärke vähendada surmajuhtumeid ja raskeid vigastusi poole võrra ning need peaaegu kaotada. Algajatele juhtidele kehtestatud muude piirangute puhul peaks liikmesriikidel olema lubatud oma territooriumil vabalt rakendada lisaeeskirju.

    (31)Eksamineerijate teadmiste ja oskuste parandamiseks, juhiloa taotlejate objektiivsema hindamise tagamiseks ja sõidueksamite suuremaks ühtlustamiseks tuleks kehtestada eksamineerija ameti omandamise ja koolituse miinimumnõuded. Lisaks tuleks komisjonile anda volitused võtta vastu delegeeritud õigusakte, et vajaduse korral muuta ja kohandada kõnealuseid miinimumstandardeid vastavalt tehnika, tegevuse või teaduse arengule selles valdkonnas.

    (32)Alalise elukoha mõiste tuleks määratleda nii, et see lahendaks probleemid, mis tekivad juhul, kui alalist elukohta ei ole võimalik kindlaks teha töö- või peresidemete alusel. Samuti on vaja anda taotlejatele võimalus teha teoreetilisi või praktilisi eksameid oma kodakondsusjärgses liikmesriigis, kui nende alalise elukoha liikmesriik ei anna võimalust sooritada neid esimese ametlikus keeles. Diplomaatidele ja nende perekondadele tuleks kehtestada erieeskirjad, kui nende töö nõuab pikema aja jooksul välismaal elamist.

    (33)Liikmesriigid peaksid üksteist käesoleva direktiivi rakendamisel abistama. Võimaluse korral peaksid nad sellise abi osutamiseks kasutama ELi juhilubade võrgustikku. ELi juhilubade võrgustik, mida tavaliselt nimetatakse RESPERiks, on juhilube väljastavate ja käesoleva direktiivi rakendamist hõlbustavate riiklike ametiasutuste vahelise teabevahetuse keskus.

    (34)ELi juhilubade võrgustiku eesmärk on tagada liikmesriikidelt saadud dokumentide ja juhtimisõiguste tunnustamine, võidelda dokumendipettuse vastu, vältida mitmekordsete juhilubade väljastamist ja hõlbustada juhtimiskeelu jõustamist. Eelkõige tuleks liikmesriikidele anda võimalus süstemaatiliselt kontrollida, kas juhiloa või juhtimisõiguse varasema piiramise, peatamise, äravõtmise või tühistamise põhjused on kadunud. RESPERi kasutamine muude liidu õigusaktide kohaldamiseks peaks olema lubatud ainult juhul, kui need kasutusviisid on käesolevas direktiivis sõnaselgelt sätestatud.

    (35)Selleks et oleks võimalik koostada asjalikke aruandeid käesoleva direktiivi rakendamise kohta, peaks komisjon saama igal aastal teavet väljastatud, uuendatud, asendatud, tühistatud ja vahetatud juhilubade arvu kohta igas kategoorias, sealhulgas mobiilsete juhilubade väljastamise ja kasutamise kohta.

    (36)Selleks et saavutada käesoleva direktiivi eesmärgid, eelkõige et kohandada selle lisasid tehnika, tegevuse või teaduse arenguga, peaks komisjonil olema õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et muuta I lisa A, B ja D osa, millega reguleeritakse füüsiliste juhilubade tehnilist kirjeldust; muuta I lisa C osa, milles on sätestatud mobiilsete juhilubade tehniline kirjeldus; muuta I lisa E osa, millega reguleeritakse kohaldatavaid riiklikke ja liidu koode käsitlevaid eeskirju; muuta II, III, V ja VI lisa, milles täpsustatakse teatavad miinimumnõuded juhilubade väljastamise, kehtivuse ja uuendamise jaoks, ning muuta IV lisa, milles sätestatakse eksamineerijate jaoks mõeldud miinimumnõuded. Selline volitus tuleks anda viieks aastaks, võttes arvesse asjaolu, et tehnika, tegevuse ja teaduse areng kõnealuste lisadega reguleeritavates küsimustes on kiire. On eriti oluline, et komisjon korraldaks oma ettevalmistava töö käigus sobivaid konsultatsioone (sh ekspertide tasandil) ja et need toimuksid kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes 56 sätestatud põhimõtetega. Eelkõige selleks, et tagada võrdne osalemine delegeeritud õigusaktide ettevalmistamises, saavad Euroopa Parlament ja nõukogu kõik dokumendid liikmesriikide ekspertidega samal ajal ning nende ekspertidel on pidev juurdepääs komisjoni eksperdirühmade koosolekutele, kus arutatakse delegeeritud õigusaktide ettevalmistamist.

    (37)Maanteetranspordi järkjärgulise digitaliseerimise, automatiseerimise ja veelgi rangemate heite vähendamise nõuete ning mootori jõul liikuvate sõidukite tehnoloogia pideva arengu tõttu on vaja hoida kõiki juhte kursis liiklusohutuse ja kestlikkuse alaste teadmistega. Elukestva õppe edendamine võib olla väga oluline selleks, et ajakohastada kogenud juhtide oskusi liiklusohutuse, uute tehnoloogiate ja keskkonnasäästliku sõidukijuhtimise valdkonnas, mis parandab kütusesäästlikkust ja kiiruse juhtimist ning vähendab heidet.

    (38)Selleks et tagada käesoleva direktiivi rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused, et ta saaks määrata kindlaks füüsiliste juhilubade ruutkoodide suhtes kohaldatavad koostalitlusvõime funktsioonid ja turvameetmed; mobiilsete juhilubade koostalitlusvõime, turvalisuse ja testimisega seotud sätted; kriisi korral kogu liidus juhilubade halduskehtivuse pikendamise; 1. rühma juhtide füüsilise ja vaimse sobivuse enesehindamise sisu; tingimused, mis käsitlevad kolmandate riikide juhilubade vahetamist liikmesriikide väljastatud juhilubade vastu , ilma et juhiloale tehtaks sellise vahetuse kohta märget, ning samuti ELi juhilubade võrgustikuga ühendatud riiklike süsteemide koostalitlusvõime ja sellega seoses vahetatavate isikuandmete kaitse. Neid volitusi tuleks kasutada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 57 .

    (39)Järjekindluse huvides tuleks muuta Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561, 58 milles käsitletakse teatavaid käesoleva direktiiviga hõlmatud küsimusi, ja määrust (EL) 2018/1724.

    (40)Direktiiv 126/2006/EÜ ja komisjoni määrus (EL) nr 383/2012 59 tuleks kehtetuks tunnistada.

    (41)Kuna käesoleva direktiivi eesmärke ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, sest juhilubade väljastamist, uuendamist, asendamist ja vahetamist reguleerivad eeskirjad tooksid kaasa nii mitmekesised nõuded, et ühtlustatud eeskirjadega pakutavat liiklusohutust ja kodanike vaba liikumist ei oleks võimalik saavutada, on need eesmärgid paremini saavutatavad liidu tasandi miinimumnõuete kehtestamisega. Seega võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev direktiiv nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (42)Vastavalt määruse (EL) 2018/1725 artikli 42 lõikele 1 on konsulteeritud Euroopa Andmekaitseinspektoriga, kes esitas oma arvamuse [PP.KK.AAAA].

    (43)Kooskõlas liikmesriikide ja komisjoni 28. septembri 2011. aasta ühise poliitilise deklaratsiooniga selgitavate dokumentide kohta 60 kohustuvad liikmesriigid põhjendatud juhtudel lisama ülevõtmismeetmeid käsitlevale teatele ühe või mitu dokumenti, milles selgitatakse seost direktiivi osade ja ülevõtvate siseriiklike õigusaktide vastavate osade vahel. Käesoleva direktiivi puhul leiab seadusandja, et nimetatud dokumentide esitamine on põhjendatud,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja kohaldamisala

    1.Käesoleva direktiiviga kehtestatakse ühised normid järgmise kohta:

    a)juhilubade mudelid, standardid ja kategooriad;

    b)juhilubade väljastamine, kehtivus, uuendamine ja vastastikune tunnustamine;

    c)juhilubade vahetamise, asendamise, äravõtmise, piiramise, peatamise ja tühistamise teatavad aspektid;

    d)algajate juhtide suhtes kohaldatavad teatavad aspektid.

    2.Käesolevat direktiivi ei kohaldata mootori jõul liikuvate ratastel või roomikutel sõidukite suhtes, millel on vähemalt kaks telge ja mille tähtsaim omadus on veojõud ning mis on konkreetselt ette nähtud vedama, lükkama, kandma või kasutama teatavaid põllumajanduses või metsanduses kasutatavaid tööriistu, masinaid või haagiseid ja mille puhul on sõitjate või kaupade transportimine teel või sõitjate või kaupade transportimiseks kasutatavate sõidukite vedamine teel teisejärguline ülesanne.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas direktiivis kasutatakse järgmisi mõisteid:

    (1)„juhiluba“ – elektrooniline või füüsiline dokument, mis tõendab mootori jõul liikuva sõiduki juhtimise õigust ja milles sätestatakse tingimused, mille alusel juhiloa omanikul on juhtimisõigus;

    (2)„füüsiline juhiluba“ – füüsiline juhiluba, mis on väljastatud kooskõlas artikliga 4;

    (3)„mobiilne juhiluba“ – digitaalne juhiluba, mis on väljastatud kooskõlas artikliga 5;

    (4)„mootori jõul liikuv sõiduk“ – teel oma jõuallika abil iseliikuv sõiduk, välja arvatud rööbassõiduk;

    (5)„kaherattaline sõiduk“ – Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 168/2013 61 artikli 4 lõike 2 punktis a osutatud sõiduk;

    (6)„kolmerattaline sõiduk“ – määruse (EL) nr 168/2013 artikli 4 lõike 2 punktis b osutatud sõiduk;

    (7)„kerge neljarattaline sõiduk“ – määruse (EL) nr 168/2013 artikli 4 lõike 2 punktis f osutatud sõiduk;

    (8)„mootorratas“ – määruse (EL) nr 168/2013 artikli 4 lõike 2 punktides c ja d osutatud kaherattalised sõidukid (külghaagisega või ilma);

    (9)„kolmerattaline mootorsõiduk“ – määruse (EL) nr 168/2013 artikli 4 lõike 2 punktis e osutatud kolme sümmeetriliselt paikneva rattaga sõiduk;

    (10)„mootorsõiduk“ – mootori jõul liikuv sõiduk, mida tavaliselt kasutatakse sõitjate ja kaupade transportimiseks teel või sõitjate ja kaupade transportimiseks kasutatavate sõidukite vedamiseks teel. See mõiste hõlmab trolle, see tähendab elektrikontaktliiniga ühendatud sõidukeid, mis ei ole rööbassõidukid;

    (11)„raske neljarattaline sõiduk“ – määruse (EL) nr 168/2013 artikli 4 lõike 2 punktis g osutatud sõiduk;

    (12)„juhtimiskeeld“ – otsus, mis toob kaasa mootori jõul liikuva sõiduki juhtimise loa või juhtimise õiguse äravõtmise, tühistamise, piiramise või peatamise ning mida ei saa enam edasi kaevata. See meede võib olla esmane, teisene või täiendav karistus või ohutusmeede.

    Artikkel 3

    Liidu standardnõuded juhilubadele ja juhilubade vastastikune tunnustamine

    1.Liikmesriigid tagavad, et nende riiklikud juhiload väljastatakse kooskõlas käesoleva direktiivi sätetega ning et need vastavad liidu standardnõuetele ja muudele kriteeriumidele vastavalt

    a)artiklile 4 füüsiliste juhilubade puhul,

    b)artiklile 5 mobiilsete juhilubade puhul.

    2.Liikmesriigid tagavad, et samale isikule väljastatud füüsiline ja mobiilne juhiluba on omavahel täielikult samaväärsed ning nendele on märgitud täpselt samad õigused ja tingimused, mille alusel sellel isikul on juhtimisõigus.

    3.Liikmesriigid ei nõua teises vormis juhiloa väljastamisel, asendamisel, uuendamisel või vahetamisel taotlejalt füüsilise või mobiilse juhiloa omamist.

    4.Hiljemalt [vastuvõtmise kuupäev + 4 aastat] tagavad liikmesriigid, et vaikimisi väljastatakse ainult mobiilseid juhilube. Kuni selle kuupäevani võivad liikmesriigid otsustada väljastada mobiilseid juhilube.

    5.Erandina lõikest 4 võimaldavad liikmesriigid taotleja taotlusel väljastada füüsilise juhiloa mobiilse juhiloa asemel või sellega koos.

    6.Liikmesriikide väljastatud juhilube tunnustatakse vastastikku.

    7.Erandina lõikest 6 tunnustavad liikmesriigid vastastikku ainult neid mobiilseid juhilube, mis on väljastatud pärast [vastuvõtmise kuupäev + 3 aastat] kooskõlas artikliga 5. Enne seda kuupäeva väljastatud mobiilseid juhilube, mis vastavad artikli 5 nõuetele, tunnustatakse vastastikku ka pärast seda kuupäeva.

    Artikkel 4

    Füüsilised juhiload

    1.Liikmesriigid väljastavad füüsilised juhiload, mis põhinevad I lisa A1 osas esitatud liidu standardnõuetel.

    2.Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed juhilubade, sealhulgas enne käesoleva direktiivi jõustumist väljastatud juhiloamudelite võltsimise riski vältimiseks. Liikmesriigid teatavad nendest komisjonile.

    Füüsiline juhiluba peab olema muudetud võltsimiskindlaks, kasutades I lisa A2 osas esitatud liidu standardnõudeid. Liikmesriigid võivad kehtestada täiendavaid turvaelemente.

    3.Kui sellise kehtiva füüsilise juhiloa omanik, mille suhtes ei kohaldata halduskehtivuse perioode, asub elama muus kui juhiloa väljastanud liikmesriigis, võib vastuvõttev liikmesriik kohaldada juhiloa suhtes artikli 10 lõikes 2 sätestatud halduskehtivuse perioode, uuendades juhiluba kahe aasta jooksul alates kuupäevast, mil juhiloa omanik asus alaliselt elama tema territooriumile.

    4.Liikmesriigid tagavad, et hiljemalt 19. jaanuariks 2030 vastavad kõik väljastatud või kasutusel olevad füüsilised juhiload kõikidele käesoleva direktiivi nõuetele.

    5.Liikmesriigid võivad otsustada lisada füüsilisele juhiloale andmekandja (mikrokiibi). Kui liikmesriik otsustab lisada füüsilisele juhiloale mikrokiibi, võib ta juhul, kui see on juhilube käsitlevate siseriiklike õigusaktidega ette nähtud, otsustada salvestada mikrokiibile lisaks I lisa D osas täpsustatud andmetele ka täiendavaid andmeid.

    Kui liikmesriigid lisavad füüsilisele juhiloale mikrokiibi, peavad nad kohaldama I lisa B osas esitatud tehnilisi nõudeid. Liikmesriigid võivad kehtestada täiendavaid turvaelemente.

    Liikmesriigid teatavad komisjonile otsusest lisada füüsilisele juhiloale mikrokiip või kõikidest sellise otsusega seotud muudatusest kolme kuu jooksul alates otsuse vastuvõtmisest. Liikmesriigid, kes on juba lisanud oma füüsilistele juhilubadele mikrokiibi, teatavad sellest komisjonile kolme kuu jooksul alates käesoleva direktiivi jõustumisest.

    6.Kui füüsilisele juhiloale ei lisata mikrokiipi, võivad liikmesriigid otsustada printida nende poolt väljastatud füüsilisele juhiloale selleks ettenähtud kohta ruutkoodi. Ruutkood võimaldab kontrollida füüsilisel juhiloal esitatud teabe autentsust.

    7.Liikmesriigid tagavad, et kontrollija ei säilita füüsilisel juhiloal esitatud teabe kontrollimiseks vajalikke isikuandmeid ning et juhiluba väljastavat asutust ei teavitata kontrollimisprotsessist.

    Komisjon võtab vastu rakendusaktid, millega kehtestatakse üksikasjalikud sätted koostalitlusvõime ja turvameetmete kohta, mida tuleb füüsilistele juhilubadele trükitavate ruutkoodide puhul järgida. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 22 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    Liikmesriigid teatavad komisjonile kõigist meetmetest, mille eesmärk on lisada juhiloale ruutkood, või kõigist nende meetmetega seotud muudatustest kolme kuu jooksul alates meetme vastuvõtmisest.

    8.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 21 vajaduse korral vastu delegeeritud õigusakte I lisa A, B ja D osa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse, tegevuse või tehnika arengut.

    Artikkel 5

    Mobiilsed juhiload

    1.Liikmesriigid väljastavad mobiilsed juhiload, mis põhinevad I lisa C osas esitatud liidu standardnõuetel.

    2.Liikmesriigid tagavad, et mobiilsete juhilubade jaoks loodud elektroonilised rakendused, mis võimaldavad kontrollida juhiloa omaniku juhtimisõiguse olemasolu, on tasuta kättesaadavad isikutele, kelle alaline elukoht on nende territooriumil, või isikutele, kellel on õigus omada nende poolt väljastatud mobiilseid juhilube.

    Need rakendused põhinevad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014 62 kohaselt väljastatud Euroopa digiidentiteeditaskutel.

    3.Liikmesriigid avaldavad ja ajakohastavad korrapäraselt selliste kättesaadavate elektrooniliste rakenduste loetelu, mis on loodud ja mida hallatakse käesoleva artikli eesmärgil.

    Liikmesriigid tagavad, et elektroonilised rakendused ei sisalda, või kui kasutatakse viita, siis ei tee kättesaadavaks rohkem andmeid, kui on osutatud I lisa D osas.

    4.Liikmesriigid teevad üksteisele kättesaadavaks teabe, mis on vajalik juurdepääsuks I lisa C osas osutatud riiklikele süsteemidele, mida kasutatakse mobiilsete juhilubade kontrollimiseks, ning ajakohastavad korrapäraselt seda teavet.

    Liikmesriigid tagavad, et kontrollija ei säilita mobiilse juhiloa omaniku juhtimisõiguse kontrollimiseks vajalikke isikuandmeid ning et juhiluba väljastav asutus töötleb teatise kaudu saadud teavet üksnes kontrollitaotlusele vastamiseks.

    5.Liikmesriigid edastavad komisjonile loetelu asjakohastest riiklikest süsteemidest, mida on lubatud kasutada mobiilsete juhilubade jaoks andmete ja viitade väljastamiseks. Komisjon teeb liikmesriikide kõnealuste riiklike süsteemide loetelu turvalise kanali kaudu avalikkusele kättesaadavaks automaatseks töötlemiseks sobivas, elektrooniliselt allkirjastatud või e-templiga varustatud formaadis.

    6.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 21 vajaduse korral vastu delegeeritud õigusakte I lisa C osa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse, tegevuse või tehnika arengut.

    7.Hiljemalt [vastuvõtmise kuupäev + 18 kuud] võtab komisjon vastu rakendusaktid, millega kehtestatakse üksikasjalikud sätted mobiilsete juhilubade koostalitlusvõime, turvalisuse ja katsetamise, sealhulgas kontrollifunktsioonide ja riiklike süsteemide liidese kohta. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 22 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    Artikkel 6

    Lubade kategooriad

    1.Juhiluba annab õiguse juhtida mootori jõul liikuvaid sõidukeid, mis kuuluvad järgmistesse kategooriatesse:

    a)mopeedid:

    AM-kategooria:

    kaherattalised või kolmerattalised sõidukid valmistajakiirusega kuni 45 km/h (välja arvatud sõidukid valmistajakiirusega kuni 25 km/h);

    kerged neljarattalised sõidukid;

    b)mootorrattad ja kolmerattalised mootorsõidukid:

    i)    A1-kategooria: 

    mootorrattad, mille silindrite töömaht ei ületa 125 cm3, mille võimsus on kuni 11 kW ja mille võimsuse/massi suhe ei ületa 0,1 kW/kg;

    kolmerattalised mootorsõidukid, mille võimsus on kuni 15 kW;

    ii)    A2-kategooria:

    mootorrattad, mille võimsus ei ületa 35 kW ja mille võimsuse/massi suhe ei ületa 0,2 kW/kg ja mis ei ole ümber ehitatud sõidukist, mille võimsus on vähemalt 70 kW;

    iii)    A-kategooria:

    mootorrattad;

    kolmerattalised mootorsõidukid, mille võimsus on üle 15 kW;

    c)mootorsõidukid:

    i)    B1-kategooria:

    rasked neljarattalised sõidukid.

    B1-kategooria on vabatahtlik; liikmesriikides, kus selle kategooria juhiluba ei kehtestata, nõutakse selliste sõidukite juhtimiseks B-kategooria juhiluba.

    Samuti võivad liikmesriigid otsustada kehtestada selle kategooria üksnes artikli 9 lõike 4 esimese lõigu punktis c osutatud sõidukite puhul kõnealuses lõikes sätestatud tingimustel. Kui liikmesriik otsustab seda teha, märgib ta selle asjaolu juhiloale liidu koodiga 60.03;

    ii)    B-kategooria:

    mootorsõidukid, mille lubatud täismass ei ületa 3 500 kg ja mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat;

    selle kategooria mootorsõidukid võib ühendada haagisega, mille lubatud täismass ei ületa 750 kg.

    Ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, võib selle kategooria mootorsõidukeid ühendada haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kg, tingimusel et sellise autorongi lubatud täismass kokku ei ületa 4 250 kg. Kui selline autorong ületab 3 500 kg, nõuavad liikmesriigid vastavalt V lisa sätetele, et sellise autorongi juhtimise õigus saadakse pärast seda, kui:

    koolitus on läbi viidud või 

    oskuste ja käitumise eksam on sooritatud.

    Liikmesriigid võivad samuti nõuda nii koolituse läbimist kui ka oskuste ja käitumise eksami sooritamist.

    Liikmesriigid teevad sellise autorongi juhtimise õiguse kohta juhiloale märke I lisa E osas täpsustatud asjakohase liidu koodi abil;

    iii)    BE-kategooria:

    ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, autorongid, mis koosnevad B-kategooria vedukist ning haagisest või poolhaagisest, kui haagise või poolhaagise lubatud täismass ei ületa 3 500 kg;

    iv)    C1-kategooria:

    muud kui D1- või D-kategooria mootorsõidukid, mille lubatud täismass on üle 3 500 kg, kuid mitte üle 7 500 kg, ning mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat.

    Selle kategooria mootorsõidukeid võib ühendada haagisega, mille lubatud täismass ei ületa 750 kg;

    v)    C1E-kategooria:

    ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, autorongid, mis koosnevad C1-kategooria vedukist ning selle haagisest või poolhaagisest, mille lubatud täismass ületab 750 kg, tingimusel et veduki ja haagise või poolhaagise lubatud täismass kokku ei ületa 12 000 kg;

    ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, autorongid, mis koosnevad B-kategooria vedukist ning selle haagisest või poolhaagisest, mille lubatud täismass ületab 3 500 kg, tingimusel et veduki ja haagise või poolhaagise lubatud täismass kokku ei ületa 12 000 kg;

    vi)    C-kategooria:

    muud kui D1- või D-kategooria mootorsõidukid, mille lubatud täismass on üle 3 500 kg ning mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat.

    Selle kategooria mootorsõidukid võib ühendada haagisega, mille lubatud täismass ei ületa 750 kg;

    vii)    CE-kategooria:

    ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, autorongid, mis koosnevad C-kategooria vedukist ja selle haagisest või poolhaagisest, mille lubatud täismass ületab 750 kg;

    viii)    D1-kategooria:

    mootorsõidukid, mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni 16 sõitjat ning mille pikkus ei ületa 8 m.

    Selle kategooria mootorsõidukeid võib ühendada haagisega, mille lubatud täismass ei ületa 750 kg;

    ix)    D1E-kategooria:

    ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, autorongid, mis koosnevad D1-kategooria vedukist ja selle haagisest, mille lubatud täismass on üle 750 kg;

    x)    D-kategooria:

    mootorsõidukid, mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile rohkem kui kaheksat sõitjat. Mootorsõidukeid, mida võib juhtida D-kategooria juhiloaga, võib ühendada haagisega, mille lubatud täismass ei ületa 750 kg;

    xi)    DE-kategooria:

    ilma et see piiraks asjaomaste sõidukite tüübikinnituse eeskirjade kohaldamist, autorongid, mis koosnevad D-kategooria vedukist ja selle haagisest, mille lubatud täismass on üle 750 kg.

    2.Komisjon hindab kavandatava meetme mõju liiklusohutusele ning liikmesriigid võivad komisjoni eelneval nõusolekul jätta käesoleva artikli kohaldamisalast välja teatavad eri liiki mootori jõul liikuvad sõidukid, näiteks puuetega inimeste erisõidukid.

    Liikmesriigid võivad käesoleva direktiivi kohaldamisalast välja jätta sellist tüüpi sõidukid, mida kasutatakse relva- ja tsiviilkaitsejõudude poolt või nende kontrolli all. Liikmesriigid teatavad sellest komisjonile.

    Artikkel 7

    Vanuse alampiir

    1.Juhiloa väljastamise vanuse alampiir on järgmine:

    a)AM-, A1- ja B1-kategooria puhul 16 aastat;

    b)A2-, B-, BE-, C1- ja C1E-kategooria puhul 18 aastat;

    c)A-kategooria puhul:

    i)    mootorrattad: 20 aastat. Selle kategooria mootorrataste juhtimise õiguse saamiseks nõutakse mootorrataste juhtimise kogemust vähemalt kahe aasta jooksul A2-kategooria juhiloa alusel. Kaheaastase juhtimiskogemuse nõudest võidakse loobuda, kui juhiloa taotleja on vähemalt 24-aastane;

    ii)    kolmerattalised mootorsõidukid võimsusega üle 15 kW: 21 aastat;

    d)C-, CE-, D1- ja D1E-kategooria puhul 21 aastat;

    e)D- ja DE-kategooria puhul 24 aastat.

    2.Liikmesriigid võivad juhiloa väljastamiseks vajalikku vanuse alampiiri tõsta või alandada järgmiselt:

    a)AM-kategooria puhul alandada alampiiri kuni 14. eluaastani või tõsta kuni 18. eluaastani;

    b)B1-kategooria puhul tõsta alampiiri kuni 18. eluaastani;

    c)A1-kategooria puhul tõsta alampiiri kuni 18. eluaastani, eeldusel et täidetud on mõlemad järgmised tingimused:

    i)    kui A1-kategooria vanuse alampiiri ja A2-kategooria vanuse alampiiri vaheline erinevus on kaks aastat;

    ii)    nõutav on vähemalt kaheaastane A2-kategooria mootorrataste juhtimise kogemus, enne kui saab anda A-kategooria mootorrataste juhtimise õiguse, nagu on osutatud lõike 1 punkti c alapunktis i;

    d)B- ja BE-kategooria puhul võib alandada alampiiri kuni 17. eluaastani.

    3.Liikmesriigid võivad alandada vanuse alampiiri C-kategooria puhul 18. eluaastani ja D-kategooria puhul 21. eluaastani järgmiste sõidukite korral:

    a)tuletõrjeteenistuste ning korrakaitseorganite kasutatavad sõidukid;

    b)sõidukid, millega tehakse remondi või hoolduse eesmärgil teekatsetusi.

    4.Lõigete 2 ja 3 kohaselt väljastatud juhiload kehtivad üksnes juhiloa väljastanud liikmesriigi territooriumil seni, kuni juhiloa omanik jõuab lõikes 1 sätestatud vanusesse.

    Liikmesriigid võivad tunnustada lõikes 1 esitatud vanuse alampiirist noorematele juhtidele väljastatud juhilubade kehtivust oma territooriumil.

    5.Erandina käesoleva artikli lõike 1 punktidest d ja e on juhul, kui juhiloa taotlejal on direktiivi (EL) 2022/2561 artiklis 6 osutatud kutsetunnistus, juhiloa väljastamise vanuse alampiir järgmine:

    a)C- ja CE-kategooria puhul direktiivi (EL) 2022/2561 artikli 5 lõike 2 punkti a alapunktis i sätestatud vanuse alampiir;

    b)D1- ja D1E-kategooria puhul kõnealuse direktiivi artikli 5 lõike 3 punkti a alapunkti i teises lõigus sätestatud vanuse alampiir;

    c)D- ja DE-kategooria puhul kõnealuse direktiivi artikli 5 lõike 3 punkti a alapunkti i esimeses lõigus ning artikli 5 lõike 3 punkti a alapunkti ii esimeses lõigus ja artikli 5 lõike 3 punktis b sätestatud vanuse alampiir.

    Kui vastavalt direktiivi (EL) 2022/2561 artikli 5 lõike 3 punkti a alapunkti i teisele lõigule või artikli 5 lõike 3 punkti a alapunkti ii teisele lõigule lubab liikmesriik selliseid sõidukeid oma territooriumil juhtida nooremaealistel, kehtib juhiluba üksnes selle väljastanud liikmesriigi territooriumil seni, kuni juhiloa omanik on jõudnud käesoleva lõike esimeses lõigus osutatud asjaomasesse vanusesse ja tal on kutsetunnistus.

    Artikkel 8

    Tingimused ja piirangud

    1.Liikmesriigid märgivad isikule väljastatud juhiloale ühe või mitu tingimust, mille kohaselt tal on juhtimisõigus. Selleks kasutavad liikmesriigid I lisa E osas esitatud vastavaid liidu koode. Nad võivad kasutada ka riigisiseseid koode tingimuste puhul, mida ei ole I lisa E osas esitatud.

    Kui füüsilisest seisundist tulenevalt on lubatud juhtida ainult teatavat liiki sõidukeid või sellise seisundi jaoks kohandatud sõidukeid, tuleb artikli 10 lõikes 1 sätestatud oskuste ja käitumise eksam sooritada sellise sõidukiga.

    2.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 21 vajaduse korral vastu delegeeritud õigusakte I lisa E osa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse, tegevuse või tehnika arengut.

    Artikkel 9

    Juhtimisõiguse järkjärguline omandamine ja kategooriate vastavus

    1.BE-, C1-, C1E-, C-, CE-, D1-, D1E-, D- ja DE-kategooria juhiluba väljastatakse ainult nendele juhtidele, kellel on juba õigus juhtida B-kategooria sõidukeid.

    2.Juhiloa kehtivus määratakse kindlaks järgmiselt:

    a)C1E-, CE-, D1E- või DE-kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka BE-kategooria autorongide puhul;

    b)CE-kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka DE-kategooria puhul, kui juhiloa omanikul on õigus juhtida D-kategooria sõidukeid;

    c)C1E- või CE-kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka D1E-kategooria puhul, kui juhiloa omanikul on õigus juhtida D1-kategooria sõidukeid;

    d)CE- ja DE-kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka vastavalt C1E- ja D1E-kategooria autorongide puhul;

    e)mis tahes kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka AM-kategooria puhul. Oma territooriumil väljastatud juhilubade puhul võivad liikmesriigid AM-kategooria puhul piirata vastavuse A1-, A2- ja A-kategooriale, kui kõnealune liikmesriik kehtestab AM-kategooria juhiloa saamise tingimuseks praktilise eksami sooritamise;

    f)A2-kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka A1-kategooria puhul;

    g)A-, B-, C- või D-kategooria jaoks väljastatud juhiluba kehtib ka vastavalt A1-, A2-, B1-, C1- või D1-kategooria puhul;

    h)kaks aastat pärast B-kategooria juhiloa esmakordset väljastamist kehtib see ka nõukogu direktiivi 96/53/EÜ 63 artiklis 2 osutatud alternatiivkütusel töötavate sõidukite puhul, mille lubatud täismass ilma haagiseta on üle 3 500 kg, kuid mitte üle 4 250 kg.

    3.Liikmesriigid võivad oma territooriumil lubada järgmisi vastavusi:

    a)kolmerattaliste mootorsõidukite puhul B-kategooria juhiluba; kui kolmerattalise mootorsõiduki võimsus on üle 15 kW, peab B-kategooria juhiloa omanik olema vähemalt 21-aastane;

    b)A1-kategooria mootorrataste jaoks B-kategooria juhiluba.

    Esimeses lõigus sätestatud vastavust tunnustavad liikmesriigid, kes need välja andsid.

    Liikmesriigid ei tee juhiloale märget, et juhiloa omanikul on lubatud juhtida esimeses lõigus osutatud sõidukeid, välja arvatud I lisa E osas täpsustatud asjakohaste liidu koodide abil.

    Liikmesriigid teatavad viivitamata komisjonile nende territooriumil lubatud esimeses lõigus osutatud vastavustest, sealhulgas riigisisestest koodidest, mida võidi kasutada enne käesoleva direktiivi jõustumist. Komisjon teeb selle teabe liikmesriikidele kättesaadavaks, et hõlbustada käesoleva lõike kohaldamist.

    4.Liikmesriigid võivad lubada oma territooriumil juhtida järgmiste kategooriate sõidukeid:

    a)D1-kategooria sõidukid, mille lubatud täismass on 3 500 kg (välja arvatud puuetega sõitjate veoks ettenähtud spetsiaalsed seadmed), kui juhiloa omanik on üle 21 aasta vana ja tal on B-kategooria juhiluba olnud vähemalt kaks aastat pärast selle juhiloa esmakordset väljastamist ning tingimusel, et neid sõidukeid kasutavad mittetulunduslikud asutused sotsiaalsetel eesmärkidel ning juht osutab teenuseid vabatahtlikult;

    b)sõidukid, mille lubatud täismass on üle 3 500 kg, kui juhiloa omanik on üle 21 aasta vana ja tal on B-kategooria juhiluba olnud vähemalt kaks aastat pärast selle juhiloa esmakordset väljastamist ning tingimusel, et on täidetud kõik järgmised tingimused:

    i) sõidukid on ette nähtud koolitus- või vaba aja veetmise piirkonnas kohapeal kasutamiseks;

    ii) neid kasutavad mittetulunduslikud asutused sotsiaalsetel eesmärkidel;

    iii) neid on muudetud nii, et neid ei saa kasutada rohkem kui üheksa inimese või muude kui nende kasutuse seisukohast tingimata vajalike kaupade veoks;

    c)B-kategooria sõidukid, mille lubatud täismass on 2 500 kg ja suurim füüsiliselt piiratud kiirus 45 km/h, kui juhiloa omanik on alla 21 aasta vana ja tal on B1-kategooria juhiluba.

    Liikmesriigid ei tee juhiloale märget, et juhiloa omanikul on lubatud juhtida esimese lõigu punktides a ja b osutatud sõidukeid, välja arvatud asjakohaste riigisiseste koodide abil.

    Liikmesriigid teatavad komisjonile viivitamata kõigist käesoleva lõigu kohaselt antud lubadest.

    Artikkel 10

    Juhiloa väljastamine, kehtivus ja uuendamine 

    1.Juhiluba väljastatakse ainult neile taotlejatele, kes vastavad järgmistele tingimustele: 

    a)nad on sooritanud oskuste ja käitumise eksami ja teooriaeksami ning nad vastavad juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse miinimumnõuetele vastavalt II ja III lisa sätetele;

    b)nad on AM-kategooria puhul sooritanud üksnes teooriaeksami; liikmesriigid võivad nõuda, et taotlejad sooritaksid oskuste ja käitumise eksami ning läbiksid tervisekontrolli. 

    Selle kategooria kolme- ja neljarattaliste sõidukite puhul võivad liikmesriigid kehtestada eraldi oskuste ja käitumise eksami. AM-kategooria sõidukite eristamiseks võib juhiloale kanda riigisisese koodi; 

    c)nad on A2- või A-kategooria puhul ja tingimusel, et neil on vähemalt kaheaastane A1- või A2-kategooria mootorratta juhtimise kogemus, kas

    i) sooritanud ainult oskuste ja käitumise eksami või

    ii) läbinud VI lisa kohase koolituse;

    d)nad on läbinud koolituse või sooritanud oskuste ja käitumise eksami või B-kategooria puhul läbinud koolituse või sooritanud V lisa kohase oskuste ja käitumise eksami artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti ii kolmandas lõigus osutatud autorongi juhtimiseks; 

    e)nende alaline elukoht on juhiluba väljastava liikmesriigi territooriumil või nad suudavad tõendada, et nad on seal õppinud vähemalt kuus kuud. 

    2.Liikmesriikide väljastatud juhilubade halduskehtivus on järgmine:

    a)AM-, A1-, A2-, A-, B-, B1- ja BE-kategooria puhul 15 aastat;

    b)C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- ja D1E-kategooria puhul viis aastat.

    Juhiloa uuendamisega võib kaasneda uue halduskehtivuse perioodi algus teise kategooria või teiste kategooriate jaoks, millesse kuuluvaid sõidukeid on juhiloa omanikul õigus juhtida, kui see on kooskõlas käesolevas direktiivis sätestatud tingimustega.

    Artikli 4 lõigetega 5 ja 6 ettenähtud mikrokiibi või ruutkoodi olemasolu ei ole juhiloa kehtivuse eeldus. Mikrokiibi või ruutkoodi kadumine või loetamatuks muutumine või muul viisil kahjustamine ei mõjuta juhiloa kehtivust.

    Liikmesriigid võivad piirata algajatele juhtidele (artikli 15 lõike 1 tähenduses) väljastatud mis tahes kategooria juhilubade halduskehtivust, et kohaldada selliste juhtide suhtes konkreetseid meetmeid, mille eesmärk on parandada liiklusohutust. 

    Liikmesriigid võivad piirata mis tahes kategooria juhilubade halduskehtivust, kui peetakse vajalikuks kohaldada suurema sagedusega arstlikke kontrolle või muid konkreetseid meetmeid, sealhulgas liikluseeskirjade rikkujate suhtes kohaldatavaid piiranguid. 

    Liikmesriigid lühendavad esimeses lõigus sätestatud halduskehtivust viie aastani või vähem juhilubade puhul, mille omanikud elavad liikmeriigi territooriumil ja on saanud 70-aastaseks, et kohaldada suurema sagedusega arstlikke kontrolle või muid konkreetseid meetmeid, nt täiendkursusi. Lühendatud halduskehtivust võib kohaldada ainult juhiloa uuendamisel.

    Liikmesriigid võivad lühendada käesolevas lõikes sätestatud halduskehtivust nende isikute juhilubade puhul, kellele on antud ajutine elamisluba või kellele on tagatud ajutine kaitse või liikmesriigi õiguse alusel tema territooriumil piisav kaitse. Selleks peab kõnealune lühendatud halduskehtivus olema ajutise elamisloa või ajutise kaitse või piisava kaitse halduskehtivusega võrdne või sellest lühem.

    3.Kui juhiloa halduskehtivus lõpeb, uuendatakse seda eeldusel, et täidetud on mõlemad järgmised tingimused:

    a)III lisas esitatud juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse miinimumnõuded on jätkuvalt täidetud;

    b)taotluse esitamise ajal on juhiloa taotleja alaline elukoht juhiluba väljastava liikmesriigi territooriumil või taotleja suudab tõendada, et ta on seal õppinud vähemalt kuus kuud. 

    4.Kriisi korral võivad liikmesriigid pikendada selliste juhilubade halduskehtivust, mis muidu aeguksid, maksimaalselt kuue kuu võrra. Kriisi jätkumise korral võib pikendamist korrata.

    Iga sellist pikendamist tuleb nõuetekohaselt põhjendada ja sellest tuleb viivitamata komisjonile teatada. Komisjon avaldab selle teabe viivitamata Euroopa Liidu Teatajas. Liikmesriigid tunnustavad selliste juhilubade kehtivust, mille halduskehtivust on käesoleva lõike alusel pikendatud.

    Kui kriis mõjutab mitut liikmesriiki, võib komisjon võtta vastu rakendusakte, et pikendada kõigi või teatavate kategooriate juhilubade halduskehtivust, mis muidu aeguksid. Pikendamine ei tohi ületada kuut kuud ja seda võib kriisi jätkumise korral korrata. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 22 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlusega.

    Kui liikmesriiki ei mõjuta ega tõenäoliselt ei hakka mõjutama raskused, mis muudaksid kolmandas lõigus osutatud kriisi tõttu juhilubade uuendamise praktiliselt võimatuks, või kui liikmesriik on võtnud asjakohaseid riiklikke meetmeid kriisi mõju leevendamiseks, võib kõnealune liikmesriik pärast komisjoni teavitamist otsustada, et ta ei kohalda kolmandas lõigus osutatud rakendusaktiga kehtestatud pikendamist. Komisjon teatab sellest teistele liikmesriikidele ja avaldab Euroopa Liidu Teatajas sellekohase teate.

    Käesoleva lõike kohaldamisel tähendab kriis liidus või väljaspool seda toimuvat erandlikku, ootamatut ja äkilist looduslikku või inimtegevusest tingitud sündmust, mis on oma laadilt ja ulatuselt erakorraline ning millel on märkimisväärne otsene või kaudne mõju maanteetranspordi valdkonnale ning mis takistab või märkimisväärselt piirab ka juhiloa omanike või asjaomaste riiklike asutuste võimalust viia läbi juhiloa uuendamiseks vajalikke menetlusi.

    5.Ilma et see piiraks liikmesriikide kriminaalõiguse ja korrakaitsealaste õigusaktide kohaldamist, võivad liikmesriigid kohaldada juhilubade väljastamise suhtes oma siseriiklikke eeskirju, mis käsitlevad muid kui käesolevas direktiivis osutatud tingimusi. Liikmesriigid teatavad sellest komisjonile.

    6.AM-, A-, A1-, A2-, B-, B1- ja BE-kategooria juhilubade väljastamisel või uuendamisel võivad liikmesriigid nõuda, et III lisa punktis 3 osutatud enesehindamise asemel kontrollitaks vastavust kõnealuses lisas esitatud sõiduki juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivuse miinimumnõuetele. Sel juhul hõlmab tervisekontroll kõiki III lisas mainitud meditsiinilisi seisundeid.

    Komisjon võtab [vastuvõtmise kuupäev + 18 kuud] vastu rakendusaktid, milles sätestatakse III lisa punktis 3 osutatud enesehindamise sisu ja mis hõlmavad kõiki kõnealuses lisas nimetatud meditsiinilisi seisundeid. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 22 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    7.Isikul võib olla ainult üks füüsiline juhiluba. Isikul võib siiski olla mitu mobiilset juhiluba, tingimusel et need on väljastanud sama liikmesriik.

    Isikul võivad olla ainult ühe liikmesriigi väljastatud juhiload.

    Liikmesriik keeldub juhiloa väljastamisest, kui ta teeb kindlaks, et taotlejal on juba teise liikmesriigi väljastatud juhiluba.

    Liikmesriigid võtavad kolmanda lõigu kohaldamiseks vajalikud meetmed. Juhiloa väljastamise, asendamise, uuendamise või vahetamisega seoses on nõutav, et kontrollitaks ka teiste liikmesriikide andmeid, kui on piisavalt alust kahtlustada, et taotleja juba omab teist juhiluba. Selleks kasutavad liikmesriigid artiklis 19 osutatud ELi juhilubade võrgustikku.

    Ilma et see piiraks artikli 3 lõike 6 kohaldamist, võtab juhiluba väljastav liikmesriik kõik vajalikud meetmed tagamaks, et taotleja täidab käesoleva artikli lõikes 1 sätestatud nõuded, ning kohaldab juhiloa või juhtimisõiguse tühistamisel või äravõtmisel siseriiklikke sätteid, kui tehakse kindlaks, et luba on väljastatud, ilma et kõnealused nõuded oleksid täidetud. 

    8.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 21 vajaduse korral vastu delegeeritud õigusakte II, III, V ja VI lisa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse, tegevuse või tehnika arengut.

    Artikkel 11 

    Liikmesriikide väljastatud juhilubade vahetamine ja asendamine

    1.Kui ühe liikmesriigi väljastatud kehtiva juhiloa omanik on asunud alaliselt elama teise liikmesriiki, võib ta taotleda, et tema juhiluba vahetataks samaväärse juhiloa vastu. Luba vahetav liikmesriik peab kontrollima, millise kategooria jaoks esitatud juhiluba veel kehtib. 

    2.Kui kriminaalõiguse ja korrakaitsealaste õigusaktide territoriaalsuse põhimõttest ei tulene teisiti, võib teises liikmesriigis väljastatud juhiloa omaniku alalise elukoha liikmesriik tema suhtes kohaldada juhtimisõiguse piiramist, peatamist, äravõtmist või tühistamist käsitlevaid siseriiklikke sätteid ja vajaduse korral selleks juhiloa välja vahetada.

    3.Juhiluba välja vahetav liikmesriik tagastab endise juhiloa selle väljastanud liikmesriigile ja esitab põhjenduse.

    4.Kaotatud või varastatud juhiloa asendavad ainult juhiloa omaniku alalise elukoha liikmesriigi pädevad asutused. Need asutused asendavad juhiloa olemasoleva teabe või vajaduse korral algse juhiloa väljastanud liikmesriigi pädevate asutuste tõenduse alusel.

    Artikkel 12 

    Kolmandate riikide väljastatud juhilubade vahetamine

    1.Kui liikmesriik pakub võimalust vahetada välja juhiluba, mille kolmas riik on väljastanud juhiloa omanikule, kes on asunud alaliselt elama tema territooriumile, vahetab see liikmesriik juhiloa välja vastavalt käesoleva artikli sätetele. 

    2.Kui liikmesriik vahetab välja sellise kolmanda riigi poolt väljastatud juhiloa, kelle kohta ei ole tehtud lõikes 7 osutatud rakendusotsust, tehakse sellise vahetuse kohta märge kõnealuse liikmesriigi väljastatud juhiloale I lisa E osas esitatud asjakohase koodi abil; sama tehakse ka iga hilisema uuendamise või asendamise korral. Kui selle juhiloa omanik asub alaliselt elama teise liikmesriiki, ei pea kõnealune liikmesriik kohaldama artikli 3 lõikes 6 sätestatud vastastikuse tunnustamise põhimõtet.

    Liikmesriigid kohaldavad sellise vahetamise suhtes oma siseriiklikke õigusakte vastavalt käesolevas lõikes sätestatud tingimustele.

    3.Kui juhiluba väljastatakse sellise kategooria jaoks ja sellise kolmanda riigi poolt, mille kohta on tehtud lõikes 7 osutatud rakendusotsus, ei tehta sellise vahetuse kohta märget kõnealuse liikmesriigi väljastatud juhiloale. Sellistel juhtudel vahetavad liikmesriigid juhiloa välja vastavalt asjakohastes rakendusotsustes sätestatud tingimustele.

    4.Kui liikmesriigi väljastatud juhiluba vahetati välja kolmanda riigi väljastatud juhiloa vastu, ei või liikmesriigid nõuda muude kui artikli 10 lõike 3 punktis a sätestatud tingimuste täitmist ega märkida mis tahes lisateavet selle juhiloa väljavahetamise kohta nende poolt väljastatud juhiloa vastu seoses esialgse juhiloa kategooriatega.

    Esimeses lõigus osutatud olukorras, kui taotleja soovib vahetada juhiluba, mis kehtib ka kategooriates, mille jaoks ta on omandanud juhtimisõiguse kolmandas riigis, kohaldatakse järgmisi sätteid:

    a)kui juhiluba väljastatakse sellise kategooria jaoks ja sellise kolmanda riigi poolt, mille kohta on tehtud lõikes 7 osutatud rakendusotsus, kohaldatakse lõiget 3; 

    b)kui selline rakendusotsus puudub, kohaldatakse lõiget 2. 

    5.Lõigetes 2, 3 ja 4 osutatud vahetamine saab toimuda üksnes juhul, kui kolmanda riigi väljastatud juhiluba on loovutatud vahetust sooritava liikmesriigi pädevatele asutustele.

    6.Komisjon võib kindlaks teha, et kolmandal riigil on maanteetranspordiraamistik, mis tagab täielikult või osaliselt liidu omaga võrreldava liiklusohutuse taseme, mis võimaldab vahetada selle kolmanda riigi väljastatud juhilube, ilma et liikmesriikide väljastatud juhilubadele tehtaks sellise vahetuse kohta märget, kui see on vajalik pärast teatavate eelnevalt kindlaksmääratud tingimuste täitmist.

    Kui komisjon teeb kindlaks sellise kolmanda riigi, võib ta koostöös liikmesriikidega hinnata kolmanda riigi maanteetranspordiraamistikku. Liikmesriikidel on kuus kuud aega, et esitada kindlaksmääratud kolmandas riigis kehtiva maanteetranspordiraamistiku kohta oma arvamus. Komisjon jätkab hindamist pärast seda, kui ta on saanud kõigi liikmesriikide arvamuse või kui arvamuste saatmise tähtaeg on möödunud, olenevalt sellest, kumb on hilisem.

    Kolmandas riigis kehtiva maanteetranspordi raamistiku hindamisel võtab komisjon arvesse vähemalt järgmist: 

    a)kehtivad juhilube käsitlevad nõuded, nagu juhiloakategooriate liigitamine, vanuse alampiiri nõuded, koolitus- ja sõidueksamite nõuded ja tingimused ning meditsiinilised nõuded juhiloa väljastamiseks;

    b)kas kolmas riik väljastab mobiilseid juhilube, ning kui väljastab, siis süsteemi käitamiseks kohaldatavad tehnilised ja struktuurilised üksikasjad; 

    c)mil määral on ringluses võltsitud juhilube ja milliseid meetmeid võetakse, et vältida juhilubade võltsimist; 

    d)kolmanda riigi väljastatud juhilubade halduskehtivus; 

    e)kolmanda riigi liiklusolud ja see, kas need on võrreldavad liidu teedevõrgus valitsevate liiklusoludega;

    f)kolmanda riigi liiklusohutuse tase.

    7.Komisjon võib pärast lõikes 6 osutatud hindamist ja rakendusotsuste abil otsustada, et kolmandal riigil on maanteetranspordiraamistik, mis tagab täielikult või osaliselt liidu omaga võrreldava liiklusohutuse taseme, mis võimaldab vahetada selle kolmanda riigi väljastatud juhilube, ilma et liikmesriigi väljastatud juhiloale tehtaks sellise vahetuse kohta märget.

    Rakendusotsus peab sisaldama vähemalt järgmist:

    a)artiklis 6 osutatud juhiloakategooriad, mille puhul võib vahetuse teha, ilma et selle kohta tehtaks märget liikmesriigi väljastatud juhiloale; 

    b)kolmanda riigi juhilubade väljastamise kuupäevad, millest alates võib vahetuse teha, ilma et selle kohta tehtaks märget liikmesriigi väljastatud juhiloale;

    c)kõik üldtingimused, mida tuleb täita vahetatava ametliku dokumendi autentsuse kontrollimiseks; 

    d)kõik üldtingimused, mida taotleja peab enne vahetust täitma, tõendamaks, et ta vastab III lisas esitatud meditsiinilistele nõuetele. 

    Kui taotleja juhiluba ei võimalda täita käesoleva lõike teise lõigu punkti a või b, võivad liikmesriigid otsustada juhiloa vahetada vastavalt lõikele 2. Kui taotleja ei suuda täita käesoleva lõike teise lõigu punkti c või d, võivad liikmesriigid juhiloa vahetamisest keelduda. Mis tahes lisatingimusega, mida rakendusotsus võib sisaldada, nähakse ette kas liikmesriigi siseriiklike sätete kohaldamine vastavalt lõikele 2 või juhiloa vahetamisest keeldumine, kui taotleja ei ole neid tingimusi täitnud.

    Kõnealused rakendusotsused võetakse vastu kooskõlas artikli 22 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    8.Lõikes 7 osutatud rakendusotsusega nähakse ette, et asjaomase kolmanda riigi liiklusohutuse olukorda tuleb vähemalt iga nelja aasta järel korrapäraselt kontrollida. Sõltuvalt kontrolli tulemustest jätab komisjon lõikes 7 osutatud rakendusotsuse jõusse, muudab seda või peatab selle vajalikus ulatuses või tunnistab selle kehtetuks.

    9.Komisjon avaldab Euroopa Liidu Teatajas ja oma veebisaidil loetelu kolmandatest riikidest, kelle kohta on tehtud rakendusotsus vastavalt lõikele 7, ning avaldab ka kõik lõike 9 kohaselt tehtud asjakohased muudatused.

    10.Komisjon loob teadmusvõrgustiku, et koondada, töödelda ja levitada teadmisi ja teavet välisriikidest pärit elukutseliste juhtide siseturule integreerimise parimate tavade kohta. Võrgustikku kuuluvad liikmesriikide asjaomased ametiasutused, tippkeskused, ülikoolid ja teadlased, sotsiaalpartnerid ja muud maanteetranspordisektori asjaomased osalejad.

    Artikkel 13

    Juhtimisõiguse või juhiloa piiramise, peatamise, äravõtmise või tühistamise mõju

    1.Liikmesriik keeldub väljastamast juhiluba taotlejale, kelle juhiluba on teises liikmesriigis piiratud, peatatud, ära võetud või tühistatud.

    2.Liikmesriik keeldub tunnustamast ükskõik millise teise liikmesriigi väljastatud juhiloa kehtivust sellise isiku puhul, kelle juhiluba või juhtimisõigus on nimetatud teise liikmesriigi territooriumil piiratud, peatatud, ära võetud või tühistatud.

    3.Juhiluba või juhtimisõigus loetakse käesoleva artikli kohaldamisel piiratuks, peatatuks, äravõetuks või tühistatuks seni, kuni asjaomane isik ei täida liikmesriigi kehtestatud tingimusi, mida ta peab järgima selleks, et saada tagasi juhtimisõigus või juhiluba või taotleda uut.

    Liikmesriigid tagavad, et mis tahes tingimused, mille nad kehtestavad selleks, et juhiloa omanik saaks tagasi juhtimisõiguse või juhiloa või et ta saaks taotleda uut, on proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad teise liikmesriigi väljastatud juhilubade omanike suhtes ning need ei too iseenesest kaasa seda, et juhiloa väljastamisest või teise liikmesriigi väljastatud juhiloa tunnustamisest keeldutakse määramata ajaks.

    4.Käesolevat artiklit ei tõlgendata nii, nagu see takistaks liikmesriikidel keelata isikul määramata ajaks oma territooriumil sõidukit juhtida, andmata talle võimalust saada tagasi juhtimisõigus või juhiluba või taotleda uut, kui see on tema käitumise põhjal õigustatud.

    Kui liikmesriik on käesoleva lõike kohaselt kehtestanud tähtajatu keelu sõidukit juhtida, võib see liikmesriik keelduda alaliselt tunnustamast teise liikmesriigi väljastatud juhiloa kehtivust oma territooriumil. Erandina lõikest 1 võivad teised liikmesriigid pärast tähtajatu keelu kehtestanud liikmesriigiga konsulteerimist väljastada sellisele isikule juhiloa.

    Artikkel 14

    Saatjaga sõitmine

    1.Erandina artikli 7 lõike 1 punktidest b ja d väljastavad liikmesriigid kooskõlas artikli 10 lõikega 1 I lisa E osas täpsustatud liidu koodiga 98.02 märgistatud B- ja C-kategooria juhiload taotlejatele, kes on saanud 17-aastaseks.

    2.Liidu koodiga 98.02 märgistatud juhiloa omanikud, kes ei ole saanud 18-aastaseks, juhivad sõidukit ainult koos saatjaga, kes vastab järgmistele tingimustele:

    a)ta on vähemalt 25-aastane;

    b)tal on asjaomase kategooria juhiluba, mis on väljastatud rohkem kui viis aastat tagasi;

    c)tema suhtes ei ole viimase viie aasta jooksul kohaldatud juhtimiskeeldu;

    d)tema suhtes ei ole tehtud otsust kriminaalõiguse valdkonnas seoses liikluseeskirjade rikkumisega;

    e)tal on C-kategooria sõiduki puhul direktiiviga (EL) 2022/2561 ette nähtud kvalifikatsioon ja koolitus.

    3.Liikmesriigid võivad nõuda lõikes 2 osutatud saatja isiku tuvastamist, et tagada käesoleva artikli järgimine. Liikmesriigid võivad piirata võimalike saatjate arvu.

    4.Liikmesriigid võivad kohaldada liidu koodiga 98.02 märgistatud juhiloa väljastamise suhtes lisatingimusi taotlejate puhul, kes ei ole saanud 18-aastaseks. Liikmesriigid teatavad sellest komisjonile. Komisjon avalikustab kõnealuse teabe.

    Artikkel 15

    Katseaeg

    1.Esimest korda väljastatud teatava kategooria juhiloa omanikku loetakse algajaks juhiks ja tema suhtes kohaldatakse vähemalt kaheaastast katseaega.

    2.Liikmesriigid kehtestavad õigusnormid karistuste kohta, mida kohaldatakse algajatele juhtidele, kelle vere alkoholisisaldus on sõidukit juhtides üle 0,0 g/mL, ning võtavad kõik vajalikud meetmed, et tagada kõnealuste karistuste rakendamine. Need karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed, hoiatavad ja mittediskrimineerivad.

    3.Liikmesriigid võivad liiklusohutuse parandamiseks kehtestada täiendavaid norme, mida kohaldatakse nende territooriumil katseajal olevate algajate juhtide suhtes. Liikmesriigid teatavad sellest komisjonile.

    4.Liikmesriigid märgivad katseajal väljastatud juhilubadele I lisa E osas täpsustatud liidu koodi 98.01.

    5.Katseaega ei kohaldata juhtidele, kes on saanud A2- või A-kategooria juhiloa vastavalt artikli 10 lõike 1 punktile c.

    Artikkel 16

    Sõidueksami vastuvõtjad

    1.Sõidueksami vastuvõtjad peavad vastama IV lisas esitatud miinimumnõuetele.

    Enne 19. jaanuari 2013 sõidueksami vastuvõtjatena juba töötavad isikud peavad ainult tõendama oma kvalifikatsiooninõuete täitmist ning osalema korrapäraselt koolitustel.

    2.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 21 vastu delegeeritud õigusakte IV lisa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse, tegevuse või tehnika arengut.

    Artikkel 17

    Alaline elukoht

    1.Käesoleva direktiivi kohaldamisel tähendab „alaline elukoht“ kohta, kus isik tavaliselt elab iga kalendriaasta jooksul vähemalt 185 päeva seoses isiklike ja tööalaste sidemetega, või kui tööalased sidemed puuduvad, seoses isiklike sidemetega, millest ilmneb nimetatud isiku märkimisväärne seos tema elukohaga.

    Kui isiku ametialased sidemed on mujal kui isiklikud sidemed ning ta viibib seetõttu kordamööda kahes või enamas liikmesriigis asuvates eri kohtades, käsitatakse tema alalise elukohana isiklike sidemetega seotud kohta tingimusel, et kõnealune isik viibib seal korrapäraselt. Viimati nimetatud tingimus ei pea olema täidetud, kui isik elab liikmesriigis kindla kestusega ülesande täitmiseks. Koolis või ülikoolis õppimine ei tähenda alalise elukoha muutust.

    2.Artikli 10 lõike 3 punkti b ja artikli 11 lõike 4 kohaldamisel käsitatakse liidu või selle liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate või nende leibkondadesse kuuluvate pereliikmete alalist elukohta selliste liikmesriikide territooriumil asuvana, kes väljastasid juhiload, mida uuendatakse või asendatakse.

    Käesoleva artikli kohaldamisel hõlmavad „liidu diplomaatilised teenistused“ nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni asjaomaste osakondade ametnikke, samuti liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajaid ning kõiki muid töötajaid või töövõtjaid, kes töötavad liidu institutsioonides, organites ja asutustes välissuhete valdkonnas ning kes peavad oma lepinguliste kohustuste täitmiseks kalendriaasta jooksul elama ühe või mitme kolmanda riigi territooriumil vähemalt 181 päeva.

    3.Kui juhiloa omanik ei suuda lõike 1 alusel tõendada, et tema alaline elukoht on konkreetses liikmesriigis, võib juhiloa omanik viimase abinõuna oma juhiluba uuendada liikmesriigis, kes selle algselt väljastas.

    4.Erandina artikli 10 lõike 1 punktist e ja B-kategooria juhiloa esmakordse väljastamise eesmärgil võib taotlejale, kelle alalise elukoha liikmesriik ei ole tema kodakondsusjärgne liikmesriik, juhiloa väljastada viimati nimetatud liikmesriik, kui alalise elukoha liikmesriik ei näe ette võimalust sooritada teoreetiline või praktiline eksam ühes kodakondsusjärgse liikmesriigi ametlikus keeles või tõlgi abiga.

    Artikkel 18

    Liidu standarditele mittevastavate juhiloamudelite vastavus

    1.Liikmesriigid kohaldavad komisjoni otsusega (EL) 2016/1945 64 kehtestatud vastavusi enne 19. jaanuari 2013 saadud juhtimisõiguste ja käesoleva direktiivi artiklis 6 sätestatud kategooriate vahel.

    2.Enne 19. jaanuari 2013 antud juhtimisõigust ei võeta ära ning selle suhtes ei kohaldata kuidagi käesoleva direktiivi sätteid.

    Artikkel 19

    Vastastikune abi

    1.Liikmesriigid abistavad üksteist käesoleva direktiivi rakendamisel. Nad vahetavad teavet juhilubade kohta, mille nad on väljastanud, vahetanud, asendanud, uuendanud, piiranud, peatanud, ära võtnud, tühistanud või kehtetuks tunnistanud, samuti juhtimiskeeldude kohta, mille nad on kehtestanud või kavatsevad kehtestada, ning konsulteerivad üksteisega, et kontrollida, kas juhiloa taotleja suhtes on mõnes liikmesriigis kehtestatud juhtimiskeeld. Liikmesriigid kasutavad selleks loodavat ELi juhilubade võrgustikku.

    2.Liikmesriigid võivad kasutada ELi juhilubade võrgustikku ka selleks, et vahetada teavet järgmistel eesmärkidel:

    a)võimaldada oma ametiasutustel kontrollida juhiloa kehtivust ja autentsust teeäärsete kontrollide käigus või võltsimisvastaste meetmete osana;

    b)hõlbustada uurimisi, mille eesmärk on tuvastada liiklusohutusnõuete rikkumise eest vastutav isik kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2015/413 65 ;

    c)ennetada, avastada ja uurida [PRÜM II VIIDE] osutatud kuritegusid;

    d)jõustada direktiiv (EL) 2022/2561;

    e)rakendada ja jõustada [UUS DIREKTIIV, MILLES KÄSITLETAKSE TEATAVATE JUHTIMISKEELDUDE KEHTESTAMIST KOGU LIIDUS].

    3.Juurdepääs võrgustikule peab olema turvaline. Võrgustik tagab nii sünkroonse (reaalajas) andmevahetuse kui ka asünkroonse andmevahetuse ning turvatud sõnumite, teadete ja manuste saatmise ja vastuvõtmise.

    Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed, tagamaks et võrgustiku kaudu vahetatav teave on ajakohane.

    Liikmesriigid võivad anda juurdepääsu võrgustikule üksnes asutustele, kes on pädevad lõigetes 1 ja 2 osutatud eesmärkidel.

    4.Liikmesriigid abistavad üksteist ka mobiilse juhiloa rakendamisel, eelkõige selleks, et tagada I lisa C osas osutatud rakenduste ja kontrollifunktsioonide sujuv koostalitlusvõime.

    5.Selleks et tagada ELi juhilubade võrgustikuga ühendatud riiklike süsteemide vaheline koostalitlusvõime ja sellega seoses vahetatavate isikuandmete kaitse, võtab komisjon 6. juuniks 2026 vastu rakendusaktid, millega kehtestatakse ELi juhilubade võrgustiku üksikasjalikud talitlus-, liideste ja tehnilised nõuded. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 22 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    6.Liikmesriigid võivad teha koostööd juhtimisõiguse või juhiloa osalise piiramise, peatamise, äravõtmise või tühistamise kohaldamisel, eelkõige juhul, kui vastavad meetmed piirduvad teatavate juhiloakategooriatega või teatavate liikmesriikide territooriumiga, eelkõige nende poolt väljastatud juhilubadele kantud märke abil.

    Artikkel 20

    Läbivaatamine

    Liikmesriigid teatavad komisjonile igal aastal iga kategooria kohta väljastatud, uuendatud, asendatud, äravõetud ja vahetatud juhilubade arvu, sealhulgas andmed mobiilsete juhilubade väljastamise ja kasutamise kohta. 

    Hiljemalt [jõustumise kuupäev + 5 aastat] ja seejärel iga viie aasta tagant esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva direktiivi rakendamise, sealhulgas selle mõju kohta liiklusohutusele.

    Artikkel 21

    Delegeeritud volituste rakendamine

    1.Komisjonile antakse õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte käesolevas artiklis sätestatud tingimustel.

    2.Artikli 4 lõikes 8, artikli 5 lõikes 6, artikli 8 lõikes 2, artikli 10 lõikes 8 ja artikli 16 lõikes 2 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates [direktiivi jõustumise kuupäev]. Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite, tehes seda hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

    3.Euroopa Parlament või nõukogu võib artikli 4 lõikes 8, artikli 5 lõikes 6, artikli 8 lõikes 2, artikli 10 lõikes 8 ja artikli 16 lõikes 2 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

    4.Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega iga liikmesriigi määratud ekspertidega.

    5.Niipea kui komisjon on delegeeritud õigusakti vastu võtnud, teeb ta selle samal ajal teatavaks Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    6.Artikli 4 lõike 8, artikli 5 lõike 6, artikli 8 lõike 2, artikli 10 lõike 8 ja artikli 16 lõike 2 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti teatavakstegemist Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväiteid. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra. 

    Artikkel 22

    Komiteemenetlus

    1.Komisjoni abistab juhilubade komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

    2.Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

    Kui komitee arvamus saadakse kirjaliku menetlusega, lõpetatakse nimetatud menetlus ilma tulemust saavutamata, kui arvamuse esitamiseks ettenähtud tähtaja jooksul komitee eesistuja nii otsustab või lihtenamus komitee liikmetest seda taotleb.

    Kui komitee arvamust ei esita, ei võta komisjon rakendusakti vastu ja kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artikli 5 lõike 4 kolmandat lõiku.

    3.Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 8.

    Artikkel 23

    Direktiivi (EL) 2022/2561 muutmine

    Direktiivi (EL) 2022/2561 artikli 5 lõikesse 2 lisatakse punkt c:

    „c) vähemalt 17-aastasena C-kategooria sõidukit, tingimusel et tal on artikli 6 lõikes 1 osutatud kutsetunnistus ja üksnes direktiivi [KÄESOLEVA DIREKTIIVI VIIDE] artikli 14 lõikes 2 sätestatud tingimustel.“

    Artikkel 24

    Määruse (EL) 2018/1724 muutmine

    Määruse (EL) 2018/1724 II lisa muudetakse järgmiselt:

    a)teises veerus lisatakse reale „Kolimine“ järgmine lahter: „Juhiloa saamine ja pikendamine“;

    b)kolmandas veerus lisatakse reale „Kolimine“ järgmine lahter: „ELi juhiloa väljastamine, vahetamine ja asendamine“.

    Artikkel 25

    Ülevõtmine 

    1.Liikmesriigid võtavad vastu ja avaldavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid hiljemalt [vastuvõtmise kuupäev + 2 aastat]. Nad edastavad kõnealuste normide teksti viivitamata komisjonile. 

    Liikmesriigid kohaldavad neid norme alates [vastuvõtmise kuupäev +3 aastat]. 

    Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse normidesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid. 

    2.Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetud põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

    Artikkel 26

    Kehtetuks tunnistamine

    1.Direktiiv 2006/126/EÜ tunnistatakse kehtetuks alates [vastuvõtmise kuupäev + 3 aastat].

    Viiteid direktiivile 2006/126/EÜ tõlgendatakse viidetena käesolevale direktiivile ja loetakse vastavalt VII lisas esitatud vastavustabelile.

    2.Määrus (EL) nr 383/2012 tunnistatakse kehtetuks alates [vastuvõtmise kuupäev + 3 aastat].

    3.Viiteid määrusele (EL) 383/2012 tõlgendatakse viidetena käesoleva direktiivi I lisa B osale ja neid loetakse vastavalt VII lisas esitatud vastavustabelile.

    Artikkel 27

    Jõustumine 

    Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Artikkel 28

    Adressaadid

    Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel,

    Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

    president    eesistuja

    FINANTSSELGITUS

    1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK 

    1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, mis käsitleb juhilubasid ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EL) nr 383/2012

    1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad 

    Transport, liiklusohutus

    1.3.Ettepanek/algatus käsitleb 

     uut meedet 

     uut meedet, mis tuleneb katseprojektist / ettevalmistavast meetmest 66  

    X olemasoleva meetme pikendamist 

     ühe või mitme meetme ümbersuunamist teise või uude meetmesse või ühendamist teise või uue meetmega 

    1.4.Eesmärgid

    1.4.1.Üldeesmärgid

    Üldeesmärgid on parandada liiklusohutust ja hõlbustada isikute vaba liikumist.

    1.4.2.Erieesmärgid

    Juhtimisoskuste, teadmiste ja kogemuste parandamine ning ohtliku käitumise vähendamine ja karistamine.

    Juhtide piisava füüsilise ja vaimse sobivuse tagamine kogu ELis.

    Juhiloa taotlejaid ja omanikke mõjutavate ebapiisavate või tarbetute tõkete kõrvaldamine.

    1.4.3.Oodatavad tulemused ja mõju

    On oodata liiklusohutuse ja isikute vaba liikumise seisukohast positiivset ühiskondlikku mõju. Hinnanguliselt päästetakse 2025.–2050. aastal lähtestsenaariumiga võrreldes ligikaudu 1 153 elu ja välditakse 11 020 rasket vigastust, kui parandatakse juhtide oskusi ja teadmisi ning vähendatakse nende juhtide arvu liidu teedel, kes käituvad ohtlikult või kes ei ole meditsiiniliselt juhtimisvõimelised. Rahalises mõttes on õnnetuste väliskulude vähenemine aastatel 2025–2050 lähtestsenaariumiga võrreldes hinnanguliselt ligikaudu 7,1 miljardit eurot (nüüdisväärtuses). Lisaks peaksid meetmed kõrvaldama põhjendamatud või tarbetud takistused juhtimisõiguse omandamisel, tunnustamisel ja uuendamisel. Eelkõige Euroopa Liidu elanikud ja isikud, kellel on muu liikmesriigi kui nende kodakondsusriigi juhiluba, alternatiivkütusel töötavate kaubikute ja matkaautode juhid, diabeeti põdevad isikud ja elukutselised juhid. 

    Lisaks on oodata ajavahemikul 2025–2050 lähtestsenaariumiga võrreldes positiivset mõju avalikule haldusele (kulude kokkuhoid 4,8 miljardit eurot), erasektorile (kulude kokkuhoid 1,5 miljardit eurot) ja kodanikele (kulude kokkuhoid 6,6 miljardit eurot) (väljendatuna nüüdisväärtuses), eelkõige tänu kehtivuse ühtlustamisele ja ELi mobiilse juhiloa loomisele.

    1.4.4.Tulemusnäitajad

    Kuna üldeesmärk on liiklusohutuse parandamine, oleks algatuse edukuse põhinäitajaks liiklussurmade arvu ja raskelt vigastatute arvu vähenemine õnnetuste korral, mille üheks põhjustajaks peetakse juhti. Sel eesmärgil võetakse arvesse õnnetuste koguarvu ja teatavate tingimuste täidetust (nt ainult ühe sõidukiga seotud õnnetused või juhud, kus juht oli algaja või füüsiliselt/vaimselt sobimatu). Näitaja peab arvesse võtma ka liiklusohutuse üldist muutumist ning maanteeliikluse ja lubade arvu muutumist igas liikmesriigis (et võtta arvesse muid võimalikke tegureid).

    Mis puudutab teist üldeesmärki, milleks on isikute vaba liikumise hõlbustamine, siis algatuse edukuse mõõtmise põhinäitaja oleks juhilubade korraga seotud kaebuste ja kohtuasjade arvu vähenemine.

    Mõlema eesmärgiga seotud näitajaid on siiski endiselt suhteliselt raske hinnata, sest õnnetustel on mitmeid põhjusi, andmed ei ole alati kättesaadavad ning juhiloamenetlustega seotud kaebuste ja kohtuasjade arv on väike.

    Juhtimisoskuste, teadmiste ja kogemuste täiustamise ning ohtliku käitumise vähendamise ja karistamise edukust mõõdetakse asjaoluga, et juhiloa esmakordsel väljastamisel järgitavad oskuste, teadmiste ja katseaja standardid on ühtlustatud ning ohtlikku käitumist karistatakse õigusrikkuja elukohast olenemata.

    Sõidukijuhtimiseks sobivuse osas on edu näitajaks nende juhtide osakaal, kes käivad tervisliku seisundi ja vanuse tõttu korrapäraselt arstlikus kontrollis. Juhilubade taotlejate ja omanike ees olevate takistuste kõrvaldamise edukuse näitajaks oleks ELi mobiilseid juhilube väljastavate ja/või tunnustavate liikmesriikide arv, samuti kaebuste ja kohtuasjade arvu väiksus juhtudel, kus alaline elukoht takistab olemasolevate juhilubade tunnustamist.

    Komisjon jälgib käesoleva algatuse rakendamist ja tulemuslikkust mitme meetme ja põhinäitajate kogumi abil, millega mõõdetakse tegevuseesmärkide saavutamisel tehtud edusamme. Viis aastat pärast õigusakti ülevõtmisperioodi lõppu peaksid komisjoni talitused hindama, mil määral on algatuse eesmärgid saavutatud.

    Liiklusõnnetuste ja juhilubade vahelise seose jälgimiseks kasutatakse olemasolevaid järelevalvevahendeid (nt CARE andmebaas). Aruandlus sisaldab teavet vigastuste ja/või surmaga lõppenud õnnetuste arvu ning asjaomaste juhtide kohta, nagu nende vanus, juhilubade kehtivus ja väljastamise kuupäev ning narko- ja alkoholitestide tulemused. Selleks et saaks võimalikult palju eristada läbivaadatud direktiivi mõju muude tegurite mõjust, saadakse liikmesriikidelt statistika väljastatud juhilubade arvu kohta. See peaks võimaldama hinnata liiklusohutuse suhtelist arengut peamistes juhirühmades, keda läbivaatamine mõjutab (nt algajad juhid, terviseprobleemidega juhid).

    Komisjon jätkab ka statistika koondamist direktiivi 2006/126/EÜ artikli 15 alusel loodud RESPERi võrgustiku kasutamise kohta juhilubasid käsitleva teabe vahetamiseks. Komisjon võib uurida ka võimalust täiendada seda teavet statistikaga, mille koostab EUCARIS, mida mitu liikmesriiki kasutab RESPERiga ühenduse loomiseks.

    Seoses ELi mobiilse juhiloa koostalitlusvõimega jälgib direktiivi artikli 21 alusel loodud komitee spetsiaalne töörühm edusamme, et teha kindlaks võimalikud probleemid ja need lahendada.

    Samuti kutsub komisjon liikmesriike üles jagama riiklikest registritest saadud statistikat (nagu seda on tehtud käesoleva mõjuhinnangu tugiuuringu raames) väljastatud lubade arvu kohta kategooriate, soo ja vanuserühmade kaupa.

    1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendused 

    1.5.1.Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused, sealhulgas algatuse rakendamise üksikasjalik ajakava

    Käesolev ELi algatus on juhilube käsitlevate liidu eeskirjadega (mis võeti esimest korda kasutusele 1980. aastal direktiiviga 80/1263/EMÜ) 67 seoses järjekorras neljas. Nimetatud eeskirjad aitasid vähendada liiklussurmade arvu 61,5 % võrra umbes 51 400-lt 2001. aastal ligikaudu 19 800-le 2021. aastal. Liiklusohutuse paranemine ei ole siiski olnud piisav.

    Selleks et veelgi vähendada surmajuhtumeid ja vigastusi ELi teedel, hõlmab ettepanek mitut meedet, nagu suurem digiüleminek (sealhulgas digitaalsete juhilubade kasutuselevõtt), tehnika arengut arvestav ajakohastamine (näiteks automatiseeritud juhtimissüsteemid) ja kestlikkus. Üks muudatus, mis tuleneb praeguse autopargi elektrifitseerimisest Euroopas, on see, et automaatsed käigukastid muutuvad koolitusel ja sõidueksamitel normiks ning sellest tulenevalt muudetakse koodi 78 piirangut.

    Samuti ajakohastatakse koolitusnõudeid (sealhulgas digivahendite kohta) ning juhiks sobivuse kontrollimise ja tagamise meetodeid. Kaalume ka saatjaga sõidul põhineva koolituskava kehtestamist, et algajad juhid saaksid enne juhiloa saamist sõita saatjaga koos rohkem kilomeetreid. See ei mõjutaks saatjata sõitmise vanuse alampiiri, kuid kajastaks mitme liikmesriigi parimaid tavasid.

    Ettepanek tugineb ka mitmes liikmesriigis katseaja kasutamisega saadud kogemustele, kehtestades kaheaastase ajavahemiku, mille jooksul algajatele juhtidele kehtivad rangemad eeskirjad. Ettepanekuga parandatakse ka kõigi ELi kodanike ja kolmandate riikide kodanike ohutut ligipääsetavust juhilubadele ning otsitakse lahendusi, kuidas anda liikmesriikidele rohkem võimalusi vähendada ELi teedel ohtlike juhtide arvu.

    1.5.2.Lisaväärtus

    Ilma ELi sekkumiseta tagataks liikmesriikidevaheline koostöö juhilubade valdkonnas kahe- või mitmepoolsete kokkulepetega, mis muudaksid loasüsteemi keerulisemaks ja suurendaksid loaomanike halduskoormust. Lisaks on mõned praegu lahendamata probleemid tingitud direktiivi erinevast rakendamisest liikmesriikides. 

    Juhtidel võib tekkida ka haldusprobleeme, kui nad reisivad liikmesriikidesse, kes ei ole Viini konventsiooni osalised (näiteks nõue omada rahvusvahelist juhiluba). Lisaks peaksid ELi juhiloa omanikud ELis elukohta vahetades saama uues elukohariigis väljastatud uue juhiloa kas halduskorras toimunud vahetusega või sooritades sõidueksami nagu kõik teised juhiloa taotlejad.

    Peale selle oleksid juhiloa saamise tingimused erinevad, mille tulemuseks oleks ELi kodanike ebavõrdne kohtlemine ja väiksem tulemuslikkus liiklusohutuse seisukohast.

    1.5.3.Samalaadsetest kogemustest saadud õppetunnid

    Nagu on märgitud punktis 1.5.1, võetakse juhilubade direktiivi läbivaatamise tulemusena vastu neljas seda teemat käsitlev õigusakt. Esimesed kolm direktiivi on juba aidanud oluliselt parandada liiklusohutust ja isikute vaba liikumist, ning nende tulemuseks on juhid, kellel on paremad oskused ja teadmised ning kes on sõidukijuhtimiseks sobivamad. Lisaks on liikluseeskirjade rikkujate karistamatust vähendatud ühtse juhiloa kasutuselevõtuga ELis ja RESPERi võrgustiku loomisega.

    1.5.4.Kooskõla mitmeaastase finantsraamistikuga ja võimalik koostoime muude asjakohaste vahenditega

    Juhilubade direktiivi kavandatav läbivaatamine on kooskõlas muude ELi õigusaktide ja asjakohaste ELi poliitikavaldkondadega ning rahvusvaheliste kohustustega (ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni konventsioonid maanteeliikluse kohta, mis võeti vastu Genfis 1949. aastal ja Viinis 1968. aastal). Direktiiviga reguleeritakse juhtimisõigusi sõidukikategooriate kaupa. Teatavad kategooriad on määratletud viitega ELi eeskirjadele:

    Määrus (EL) nr 168/2013 kahe-, kolme- ja neljarattaliste sõidukite kinnituse ja turujärelevalve kohta, 68 mis võimaldab kindlaks teha mopeedide, mootorrataste ning mootoriga kolm- ja nelirataste tüübid.

    Nõukogu direktiiv 96/53/EÜ, millega kehtestatakse siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass, 69 mis võimaldab teha kindlaks alternatiivkütusel töötavate sõidukite tüübid;

    Direktiiviga määratakse ka kindlaks vanuse alampiir juhiloa saamiseks tulevaste elukutseliste juhtide puhul, kelle suhtes kohaldatakse direktiivi (EL) 2022/2561 reisijate- või kaubaveol kasutatavate teatavate maanteesõidukite juhtide alus- ja jätkuõppe kohta 70 .

    Lisaks kohaldatakse isikuandmete kaitse eeskirju ka juhilubadega seotud teabe vahetamise suhtes, eelkõige:

    määrust (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist 71 ;

    määrust (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) 72 ; ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2016/680 73 .

    Komisjon võttis 3. juunil 2021 vastu ettepaneku 74 vaadata Euroopa digiidentiteedi raamistiku kehtestamisega seoses läbi määrus (EL) nr 910/2014 75 . See uus raamistik sisaldab mobiilsete juhilubade jaoks olulisi elemente. Eelkõige saab ELi mobiilsete juhilubade koostalitlusvõimelise lahenduse väljatöötamiseks kasutada elektroonilist identiteeti ja võimalik, et ka digiidentiteeditasku funktsioone.

    Selleks et tagada juhilubade direktiivi kooskõla teiste õigusaktidega, mis käsitlevad liikluseeskirjade täitmise tagamise aspekte, luuakse läbirääkimispakett, mis koosneb kolmest algatusest – lisaks uuele juhilubasid käsitlevale ettepanekule sisaldab see ka ettepanekut võtta vastu direktiiv, millega muudetakse direktiivi (EL) 2015/413, millega hõlbustatakse piiriülest teabevahetust liiklusohutusnõuete rikkumise kohta, ja ettepanekut võtta vastu direktiiv, milles käsitletakse teatavate juhtimiskeeldude kehtestamist kogu liidus.

    1.5.5.Erinevate kasutada olevate rahastamisvõimaluste, sealhulgas vahendite ümberpaigutamise võimaluste hinnang

    Ühekordsed kulud 2025. aastal ja komisjoni jooksvad kohandamiskulud aastani 2050 on peamiselt seotud eksperdirühma loomisega, mis võimaldab ametiasutustel jagada teavet ja parimaid tavasid seoses sõiduki juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivusega, ning sellise sõiduki juhtimiseks vajalikku sobivust käsitleva veebipõhise koolitusprogrammi väljatöötamisega, mis on mõeldud perearstidele. Nende kahe algatuse loomine ei nõua personali suurendamist.

    1.6.Ettepaneku/algatuse kestus ja finantsmõju

     Piiratud kestusega

       hõlmab ajavahemikku [PP/KK]AAAA–[PP/KK]AAAA

       finantsmõju kulukohustuste assigneeringutele avaldub ajavahemikul AAAA–AAAA ja maksete assigneeringutele ajavahemikul AAAA–AAAA.

    X Piiramatu kestusega

    Rakendamise käivitumisperiood hõlmab ajavahemikku AAAA–AAAA,

    millele järgneb täieulatuslik rakendamine.

    1.7.Ettenähtud eelarve täitmise viisid 76  

    X Otsene eelarve täitmine komisjoni poolt

       tema talituste kaudu, sealhulgas kasutades liidu delegatsioonides töötavat komisjoni personali;

       rakendusametite kaudu

     Jagatud eelarve täitmine koostöös liikmesriikidega

     Kaudne eelarve täitmine, mille puhul eelarve täitmise ülesanded on delegeeritud:

       kolmandatele riikidele või nende määratud asutustele;

       rahvusvahelistele organisatsioonidele ja nende allasutustele (nimetage);

       Euroopa Investeerimispangale ja Euroopa Investeerimisfondile;

       finantsmääruse artiklites 70 ja 71 osutatud asutustele;

       avalik-õiguslikele asutustele;

       avalikke teenuseid osutavatele eraõiguslikele asutustele, sel määral, mil neile antakse piisavad finantstagatised;

       liikmesriigi eraõigusega reguleeritud asutustele, kellele on delegeeritud avaliku ja erasektori partnerluse rakendamine ja kellele antakse piisavad finantstagatised;

       asutustele või isikutele, kellele on delegeeritud Euroopa Liidu lepingu V jaotise kohaste ühise välis- ja julgeolekupoliitika erimeetmete rakendamine ja kes on kindlaks määratud asjaomases alusaktis.

    Kui märgitud on mitu eelarve täitmise viisi, esitage üksikasjad rubriigis „Märkused“.

    Ettepaneku rakendamiseks on vaja luua ja hoida töös eksperdirühm, mis võimaldaks ametiasutustel jagada teavet ja parimaid tavasid seoses sõiduki juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivusega, ning töötada välja perearstide jaoks mõeldud juhtimisoskust käsitlev veebipõhine koolitusprogramm. Nende kahe algatuse loomine ei nõua personali suurendamist.

       Ajavahemikul 2025–2028 on korduvad kohandamiskulud, mis tekivad seoses eksperdirühma loomisega, et ametiasutused saaksid jagada teavet ja parimaid tavasid seoses sõiduki juhtimiseks vajaliku füüsilise ja vaimse sobivusega, hinnanguliselt 30 000 eurot aastas.

       Ühekordsed kohandamise kulud summas 80 000 eurot on 2025. aastal ette nähtud perearstide jaoks mõeldud juhtimissobivust käsitleva veebipõhise koolitusprogrammi kehtestamise ja arendamisega.

       Jooksvad kohandamiskulud (perearstide jaoks mõeldud juhtimissobivust käsitleva veebipõhise koolitusprogrammi ajakohastamine) on hinnanguliselt ligikaudu 80 000 eurot iga viie aasta järel.

    2.HALDUSMEETMED 

    2.1.Järelevalve ja aruandluse reeglid 

    Märkige sagedus ja tingimused.

    Liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi poolt otse täidetavate ülesannete puhul järgitakse komisjonis ja rakendusametites rakendatavat iga-aastast kavandamise ja järelevalve tsüklit, sealhulgas esitatakse tulemused liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi iga-aastases tegevusaruandes.

    Juhilubade direktiivi artiklis 20 on sätestatud, et kui ettepanek kiidetakse heaks, teatavad liikmesriigid komisjonile igal aastal väljastatud, uuendatud, asendatud, tühistatud ja vahetatud juhilubade arvu iga kategooria kohta, sealhulgas andmed mobiilsete juhilubade väljastamise ja kasutamise kohta.

    Komisjon hindab ka direktiivi nõuetekohast ülevõtmist liikmesriikides.

    2.2.Haldus- ja kontrollisüsteem(id) 

    2.2.1.Eelarve täitmise viisi(de), rahastuse rakendamise mehhanismi(de), maksete tegemise korra ja kavandatava kontrollistrateegia selgitus

    Direktiivi kohaldamise eest vastutab liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi üksus.

    Kulutusi tehakse eelarve otsese täitmise raames, kohaldades täielikult finantsmääruse sätteid. Liikuvuse ja transpordi peadirektoraadis lepingute sõlmimise ja toetuste andmise kontrollistrateegia hõlmab konkreetseid õiguslikke, tegevuslikke ja finantsalaseid eelkontrolle menetluste (sealhulgas hanked ning hangete ja lepingute nõuandekomitee poolne kontroll) ning lepingute ja kokkulepete allkirjastamise jaoks. Lisaks tehakse kaupade ja teenuste hankimiseks tehtud kulutustele eel- ning vajaduse korral järel- ja finantskontrolli.

    2.2.2.Teave kindlakstehtud riskide ja nende vähendamiseks kasutusele võetud sisekontrollisüsteemi(de) kohta

    Mehhanismi loomisega seotud ülesannete täitmisel tuvastatud riskid on seotud hankemenetluste kasutamisega ja hõlmavad järgmist: viivitused, andmete kättesaadavus, õigeaegne teave turule jne. Need riskid on hõlmatud finantsmäärusega ja neid leevendavad sisekontrollid, mida liikuvuse ja transpordi peadirektoraat kasutab selle väärtusega hangete puhul.

    2.2.3.Kontrollimeetmete hinnanguline kulutõhusus (kontrollikulude suhe hallatavate vahendite väärtusse), selle põhjendus ja oodatav veariski tase (maksete tegemise ja sulgemise ajal). 

    Liikuvuse ja transpordi peadirektoraat annab oma iga-aastases tegevusaruandes aru oma tegevuse kontrollimise kuludest. Hanketegevuse riskiprofiil ja kontrollikulud on nõuetega kooskõlas.

    Taotletud eelarve suurendamine hõlmab ametiasutuste jaoks sellise teabeplatvormi loomist ja töös hoidmist, mille kaudu vahetatakse füüsilise ja vaimse juhtimissobivuse andmeid, ning perearstidele mõeldud (veebipõhise) koolitusprogrammi väljatöötamist. Seoses ettepaneku eest vastutava direktoraadi väljatöötatud või hallatavate IT-süsteemidega seotud kontrollitegevusega jälgib IT juhtkomitee korrapäraselt direktoraadi andmebaase ja tehtud edusamme, võttes arvesse komisjoni IT-ressursside lihtsustamist ja kulutõhusust.

    2.3.Pettuste ja õigusnormide rikkumise ärahoidmise meetmed 

    Nimetage rakendatavad või kavandatud ennetus- ja kaitsemeetmed, nt pettustevastase võitluse strateegias esitatud meetmed.

    Kohaldatakse komisjoni tavapäraseid ennetus- ja kaitsemeetmeid, eelkõige järgmiselt:

    – komisjoni personal kontrollib enne makse tegemist kõiki teenuste eest maksmisele kuuluvaid summasid, võttes arvesse kõiki lepingulisi kohustusi, majanduslikke põhimõtteid ning head finants- ja juhtimistava. Pettusevastased sätted (järelevalve, aruandlusnõuded jms) lisatakse kõikidesse komisjoni ja maksesaajate vahelistesse kokkulepetesse ning lepingutesse.

    – pettuste, korruptsiooni ja muude õigusvastaste tegude vastu võitlemiseks kohaldatakse piiranguteta Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdlusi käsitlevat Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. mai 1999. aasta määrust (EL, Euratom) nr 883/2013.

    Liikuvuse ja transpordi peadirektoraat võttis 2020. aastal vastu läbivaadatud pettusevastase strateegia. Liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi pettusevastane strateegia põhineb komisjoni pettusevastasel strateegial ja spetsiifilisel riskihindamisel, mis tehti asutuse sees, et selgitada välja pettuste suhtes kõige haavatavamad valdkonnad, ning juba kehtestatud kontrollidel ja meetmetel, mis on vajalikud, et parandada liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi suutlikkust pettusi ennetada, avastada ja kõrvaldada.

    Riigihangete suhtes kohaldatavad lepingusätted tagavad, et auditeid ja kohapealseid kontrolle saavad teha komisjoni talitused, sealhulgas OLAF, kasutades OLAFi soovitatud standardsätteid.

    3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU 

    3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub 

    ·Olemasolevad eelarveread

    Järjestage mitmeaastase finantsraamistiku rubriigiti ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa

    Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik

    Eelarverida

    Kulu
    liik

    Rahaline osalus

    Nr

    Liigendatud/liigendamata 77

    EFTA riigid 78

    kandidaatriigid ja potentsiaalsed kandidaadid 79

    muud kolmandad riigid

    muu sihtotstarbeline tulu

    01

    02.200401

    Liigendatud

    EI

    EI

    EI

    EI

    ·Uued eelarveread, mille loomist taotletakse

    Järjestage mitmeaastase finantsraamistiku rubriigiti ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa

    Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik

    Eelarverida

    Kulu 
    liik

    Rahaline osalus

    Nr

    Liigendatud/liigendamata

    EFTA riigid

    kandidaatriigid ja potentsiaalsed kandidaadid

    muud kolmandad riigid

    muu sihtotstarbeline tulu

    [XX.YY.YY.YY]

    JAH/EI

    JAH/EI

    JAH/EI

    JAH/EI

    3.2.Ettepaneku hinnanguline finantsmõju assigneeringutele 

    3.2.1.Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele – ülevaade 

        Ettepanek/algatus ei nõua tegevusassigneeringute kasutamist

    X    Ettepanek/algatus nõuab tegevusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt: täiendavaid assigneeringuid ei ole vaja; projekti rahastamiseks vajalikud summad paigutatakse ümber assigneeringutest, mis on ametlikes finantsplaneeringutes konkreetsete eelarvepunktide raames juba ette nähtud.

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    rubriik

    01

    Ühtne turg, innovatsioon ja digitaalvaldkond

    DG: MOVE

    Aasta 

    2025

    Aasta 

    2026

    Aasta 

    2027

    Aasta 

    2028

    KOKKU

    2025–2028

    □Tegevusassigneeringud

    Eelarverida 80 02.200401

    Kulukohustused

    (1a)

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    Maksed

    (2a)

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    Eelarverida

    Kulukohustused

    (1b)

    Maksed

    (2b)

    Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud 81  

    Eelarverida

    (3)

    DG MOVE
    assigneeringud KOKKU

    Kulukohustused

    = 1a + 1b + 3

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    Maksed

    = 2a + 2b

    +3

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

     



    Tegevusassigneeringud KOKKU

    Kulukohustused

    (4)

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    Maksed

    (5)

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    □Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU

    (6)

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIGI 01 
    assigneeringud KOKKU

    Kulukohustused

    = 4 + 6

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    Maksed

    = 5 + 6

    0,110

    0,030

    0,030

    0,030

    0,200

    Juhul kui ettepanek/algatus mõjutab mitut rubriiki, tuleb eelmist punkti korrata

    □Tegevusassigneeringud KOKKU (kõik rubriigid)

    Kulukohustused

    (4)

    Maksed

    (5)

    Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU (kõik rubriigid)

    (6)

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIKIDE 1‒6
    assigneeringud KOKKU 
    (vajalikud vahendid)

    Kulukohustused

    = 4 + 6

    Maksed

    = 5 + 6





    Mitmeaastase finantsraamistiku
    rubriik

    7

    „Halduskulud“

    Selle punkti täitmisel tuleks kasutada haldusalaste eelarveandmete tabelit, mis on esitatud õigusaktile lisatava finantsselgituse lisas (Euroopa Liidu üldeelarve komisjoni jao täitmise sise-eeskirju käsitleva komisjoni otsuse 5. lisa), ja laadida see üles DECIDE’i talitustevaheliseks konsulteerimiseks.

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    N

    Aasta 
    N + 1

    Aasta 
    N + 2

    Aasta 
    N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    KOKKU

    DG: <…….>

    □ Personalikulud

    □ Muud halduskulud

    DG <…….> KOKKU

    Assigneeringud

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIGI 7 
    assigneeringud KOKKU

    (Kulukohustuste kogusumma = maksete kogusumma)

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    N 82

    Aasta 
    N + 1

    Aasta 
    N + 2

    Aasta 
    N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    KOKKU

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIKIDE 1‒7
    assigneeringud KOKKU

    Kulukohustused

    Maksed

    3.2.2.Hinnanguline tegevusassigneeringutest rahastatav väljund 

    kulukohustuste assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Märkige eesmärgid ja väljundid

    Aasta 
    N

    Aasta 
    N + 1

    Aasta 
    N + 2

    Aasta 
    N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    KOKKU

    VÄLJUNDID

    Väljundi liik 83

    Keskmine kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Väljundite arv kokku

    Kulud kokku

    ERIEESMÄRK nr 1 84 ...

    - Väljund

    - Väljund

    - Väljund

    Erieesmärk nr 1 kokku

    ERIEESMÄRK nr 2 ...

    - Väljund

    Erieesmärk nr 2 kokku

    KOKKU

    3.2.3.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele – ülevaade 

    X    Ettepanek/algatus ei nõua haldusassigneeringute kasutamist

       Ettepanek/algatus nõuab haldusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    N 85

    Aasta 
    N + 1

    Aasta 
    N + 2

    Aasta 
    N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    KOKKU

    Mitmeaastase finantsraamistiku 
    RUBRIIK 7

    Personalikulud

    Muud halduskulud

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIGI 7 kulud kokku

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIGIST 7 86 välja jäävad kulud

    Personalikulud

    Muud
    halduskulud

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    RUBRIIGIST 7 välja jäävad
    kulud kokku

    KOKKU

    Personali ja muude halduskuludega seotud assigneeringute vajadused kaetakse assigneeringutest, mille asjaomane peadirektoraat on kõnealuse meetme haldamiseks juba andnud, ja/või peadirektoraadi sees ümberpaigutatud assigneeringutest, mida vajaduse korral võidakse täiendada nendest lisaassigneeringutest, mis haldavale peadirektoraadile eraldatakse iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades eelarvepiirangutega.

    3.2.3.1.Hinnanguline personalivajadus

       Ettepanek/algatus ei nõua personali kasutamist

       Ettepanek/algatus nõuab personali kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    Hinnanguline väärtus täistööaja ekvivalendina

    Aasta 
    N

    Aasta 
    N + 1

    Aasta N + 2

    Aasta N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    □Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad)

    20 01 02 01 (komisjoni peakorteris ja esindustes)

    20 01 02 03 (delegatsioonides)

    01 01 01 01 (kaudne teadustegevus)

    01 01 01 11 (otsene teadustegevus)

    Muud eelarveread (märkige)

    Koosseisuväline personal (täistööajale taandatud töötajad) 87

    20 02 01 (üldvahenditest rahastatavad lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud)

    20 02 03 (lepingulised töötajad, kohalikud töötajad, riikide lähetatud eksperdid, renditööjõud ja noored eksperdid delegatsioonides)

    XX 01 xx yy zz 88

    - peakorteris

    - delegatsioonides

    01 01 01 02 (lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud kaudse teadustegevuse valdkonnas)

    01 01 01 12 (lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud otsese teadustegevuse valdkonnas)

    Muud eelarveread (märkige)

    KOKKU

    XX tähistab asjaomast poliitikavaldkonda või eelarvejaotist.

    Personalivajadused kaetakse peadirektoraadi töötajatega, kes on juba määratud meedet haldama, ja/või paigutades töötajaid ümber peadirektoraadi sees. Vajaduse korral võidakse personali täiendada iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

    Ülesannete kirjeldus:

    Ametnikud ja ajutised töötajad

    Koosseisuvälised töötajad

    3.2.4.Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga 

    Ettepanek/algatus:

    X    on täielikult rahastatav mitmeaastase finantsraamistiku asjaomase rubriigi sisese vahendite ümberpaigutamise kaudu.

    Projekti rahastamiseks vajalikud summad paigutatakse ümber eelarverealt 02.200401.

       tingib mitmeaastase finantsraamistiku asjaomase rubriigi mittesihtotstarbelise varu ja/või mitmeaastase finantsraamistiku määruses sätestatud erivahendite kasutuselevõtu.

    Selgitage, mis on vajalik, märkides asjaomased rubriigid, eelarveread ja summad ning nimetades kasutatavad rahastamisvahendid.

       nõuab mitmeaastase finantsraamistiku muutmist.

    Selgitage, mis on vajalik, märkides asjaomased rubriigid, eelarveread ja summad.

    3.2.5.Kolmandate isikute rahaline osalus 

    Ettepanek/algatus:

    X ei näe ette kolmandate isikute poolset kaasrahastamist

       näeb ette kolmandate isikute poolse kaasrahastuse, mille hinnanguline summa on järgmine:

    assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    N 89

    Aasta 
    N + 1

    Aasta 
    N + 2

    Aasta 
    N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    Kokku

    Nimetage kaasrahastav asutus 

    Kaasrahastatavad assigneeringud KOKKU

     

    3.3.Hinnanguline mõju tuludele 

    X Ettepanekul/algatusel puudub finantsmõju tuludele

       Ettepanekul/algatusel on järgmine finantsmõju:

    omavahenditele

    muudele tuludele

    palun märkige, kas see on kulude eelarveridasid mõjutav sihtotstarbeline tulu 

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Tulude eelarverida

    Jooksval eelarveaastal kättesaadavad assigneeringud

    Ettepaneku/algatuse mõju 90

    Aasta 
    N

    Aasta 
    N + 1

    Aasta 
    N + 2

    Aasta 
    N + 3

    Lisage vajalik arv aastaid, et näidata finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    Artikkel ….

    Sihtotstarbeliste tulude puhul märkige, milliseid kulude eelarveridasid ettepanek mõjutab.

    Muud märkused (nt tuludele avaldatava mõju arvutamise meetod/valem või muu teave).

    (1)    EÜT L 375, 31.12.1980, lk 1 ( EUR-Lex - 31980L1263 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (2)    EÜT L 237, 24.8.1991, lk 1 ( EUR-Lex - 31991L0439 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (3)    ELT L 403, 30.12.2006, lk 18 ( EUR-Lex - 02006L0126-20201101 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (4)    Esimese juhilubade direktiiviga (direktiiv 80/1263/EMÜ) kehtestati ELis esimesed riiklike juhiloasüsteemide ühtlustamise eeskirjad, eelkõige võttes kasutusele ühenduse juhiloamudeli, sõidukikategooriate esialgse määratluse ja sätestades tingimused, mille alusel võib juhilubasid kogu ELis väljastada või vahetada. Neid eeskirju täpsustati ja laiendati teises juhilubade direktiivis (direktiiv 91/439/EMÜ). Kõige olulisem on see, et kehtestati liikmesriikides väljastatud juhilubade vastastikune tunnustamine ja juhiloa saamise vanuse alampiiri nõuded. Kolmas juhilubade direktiiv (direktiiv 2006/126/EÜ) kiideti heaks 2006. aasta detsembris ja seda on aastatel 2009–2020 üksteist korda muudetud peamiselt selleks, et parandada ühiste standardite ja nõuete ühtlustamist ning kohandada seda tehnoloogia arenguga.
    (5)    Vt
    https://eumos.eu/wp-content/uploads/2017/07/Valletta_Declaration_on_Improving_Road_Safety.pdf ; 2017. aasta juunis võttis nõukogu vastu järeldused liiklusohutuse kohta, millega kinnitati Valletta deklaratsioon (vt dokument 9994/17).
    (6)    COM(2018) 293 final (Liikuvus Euroopas. Säästev liikuvus Euroopas – ohutu, ühendatud ja keskkonnahoidlik) I lisa ( EUR-Lex - 52018DC0293 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (7)    SWD(2019) 283 final https://transport.ec.europa.eu/system/files/2021-10/SWD2190283.pdf  
    (8)    COM(2020) 789 final ( EUR-Lex - 52020DC0789 - EN - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (9)    P9_TA(2021)0407 https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0407_ET.pdf  
    (10)    COM(2021) 645 final ( EUR-Lex - 52021DC0645 - EN - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (11)    SWD(2021) 305 final ( Better regulation (europa.eu) ).
    (12)    SWD(2023) 128 final.
    (13)    SWD(2022) 17 final ( EUR-Lex - 52022SC0017 - EN - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (14)    ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni 13. septembri 2022. aasta mitteametliku dokumendi nr 10 ja konsulteerimise kohaselt juba olemas Hispaanias, Taanis, Kreekas, Poolas ja Portugalis ning kaalumisel Austrias, Belgias, Küprosel, Eestis, Soomes, Saksamaal, Iirimaal, Itaalias, Leedus, Luksemburgis, Madalmaades ja Rootsis.
    (15)     https://sdgs.un.org/#goal_section
    (16)    ÜRO kestliku arengu tegevuskava aastani 2030 ( https://sdgs.un.org/2030agenda ), eesmärk 11 ja sihtväärtus 11.2.
    (17)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1, EUR-Lex - 32018R1724 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (18)    COM(2021) 400 final ( EUR-Lex - 52021DC0400 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (19)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1724, millega luuakse ühtne digivärav teabele ja menetlustele ning abi- ja probleemilahendamisteenustele juurdepääsu pakkumiseks ning millega muudetakse määrust (EL) nr 1024/2012 (ELT L 295, 21.11.2018, lk 1, EUR-Lex - 32018R1724 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (20)    Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni 13. detsembri 2006. aasta puuetega inimeste õiguste konventsioon, mille osaline EL on olnud alates 21. jaanuarist 2011.
    (21)    COM(2023) 126 final.
    (22)    ELT L 68, 13.3.2015, lk 9 ( EUR-Lex - 32015L0413 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (23)    COM(2023) 128 final.
    (24)    ELT L 330, 23.12.2022, lk 46 ( EUR-Lex - 32022L2561 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ). 
    (25)    Millega kehtestatakse nende sõidukite kutseliste juhtide kvalifikatsiooni ja koolituse erieeskirjad.
    (26)    Mis hõlbustab teabevahetust liikmesriikide vahel, kui liiklusohutusega seotud rikkumine on toime pandud teises liikmesriigis registreeritud sõidukiga.
    (27)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. novembri 2019. aasta määrus (EL) 2019/2144, mis käsitleb mootorsõidukite ja nende haagiste ning mootorsõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse nõudeid seoses nende üldise ohutuse ning sõitjate ja vähekaitstud liiklejate kaitsega (ELT L 325, 16.12.2019, lk 1, EUR-Lex - 02019R2144-20220905 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (28)    Millega nähakse ette uute sõidukite kohustuslik varustamine täiustatud turvafunktsioonidega.
    (29)    SWD(2019) 283 final https://transport.ec.europa.eu/system/files/2021-10/SWD2190283.pdf  
    (30)    EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59 ( EUR-Lex - 01996L0053-20190814 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (31)    ELT L 60, 2.3.2013, lk 52 ( EUR-Lex - 02013R0168-20201114 - EN - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (32)    ELT L 330, 23.12.2022, lk 46 (EUR-Lex - 32022L2561 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (33)    ELT L 119, 4.5.2016, lk 1 ( EUR-Lex - 32016R0679 - EN - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (34)

       COM(2021) 281 final ( EUR-Lex - 52021PC0281 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).

    (35)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73, EUR-Lex - 32014R0910 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (36)    ELT C 115, 9.5.2008, lk 85 ( EUR-Lex - 12008E091 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (37)    Hispaania, Malta, Küpros ja Iirimaa.
    (38)    8. novembril 1968 Viinis sõlmitud maanteeliikluse konventsioon.
    (39)    SWD(2022) 17 final.
    (40)    ELT L 68, 13.3.2015, lk 9 ( EUR-Lex - 32015L0413 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (41)    ELT L 325, 16.12.2019, lk 1–40 ( EUR-Lex - 32019R2144 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (42)    SWD(2023) 128 final.
    (43)    RSB/RM/cdd – rsb(2022)7907617.
    (44)    Näiteks kui isikul on õigus juhtida oma elukohariigis B-kategooria juhiloaga kerget mootorratast, võib ta sama teha ka mõnes teises liikmesriigis, kus kohaldatakse samasugust vabatahtlikku samaväärsust.
    (45)    COM (2021) 118 final ( EUR-Lex - 52021DC0118 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (46)    COM (2021) 645 final ( EUR-Lex - 52021DC0645 - ET - EUR-Lex (europa.eu) ).
    (47)    ELT L 55, 28.2.2011, lk 13.
    (48)    ELT L 295, 21.11.2018, lk 1.
    (49)    ELT C 369, 17.12.2011, lk 14.
    (50)    ELT L 120, 5.5.2012, lk 1.
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX%3A32012R0383
    (51)    ELT C , , lk .
    (52)    ELT C , , lk .
    (53)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).
    (54)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 2006. aasta direktiiv 2006/126/EÜ juhilubade kohta (ELT L 403, 30.12.2006, lk 18).
    (55)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1724, millega luuakse ühtne digivärav teabele ja menetlustele ning abi- ja probleemilahendamisteenustele juurdepääsu pakkumiseks ning millega muudetakse määrust (EL) nr 1024/2012 (ELT L 295, 21.11.2018, lk 1).
    (56)    ELT L 123, 12.5.2016, lk 1.
    (57)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).
    (58)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2022. aasta direktiiv (EL) 2022/2561 reisijate- või kaubaveol kasutatavate teatavate maanteesõidukite juhtide alus- ja jätkuõppe kohta (ELT L 330, 23.12.2022, lk 46).
    (59)    Komisjoni 4. mai 2012. aasta määrus (EL) nr 383/2012, millega kehtestatakse andmekandjaga (mikrokiibiga) juhilubade tehnilised nõuded (ELT L 120, 5.5.2012, lk 1).
    (60)    ELT C 369, 17.12.2011, lk 14.
    (61)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2013. aasta määrus (EL) nr 168/2013 kahe-, kolme- ja neljarattaliste sõidukite kinnituse ja turujärelevalve kohta (ELT L 60, 2.3.2013, lk 52).
    (62)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).
    (63)        Nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiiv 96/53/EÜ, millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59).
    (64)    Komisjoni 14. oktoobri 2016. aasta otsus (EL) 2016/1945 juhilubade kategooriate vahelise vastavuse kohta (ELT L 302, 9.11.2016, lk 62).
    (65)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2015. aasta direktiiv (EL) 2015/413, millega hõlbustatakse piiriülest teabevahetust liiklusohutusnõuete rikkumise kohta (ELT L 68, 13.3.2015, lk 9).
    (66)    Vastavalt finantsmääruse artikli 58 lõike 2 punktile a või b.
    (67)    Esimese juhilubade direktiiviga (direktiiv 80/1263/EMÜ) kehtestati ELis esimesed riiklike juhiloasüsteemide ühtlustamise eeskirjad, eelkõige võttes kasutusele ühenduse juhiloamudeli, sõidukikategooriate esialgse määratluse ja sätestades tingimused, mille alusel võib juhilubasid kogu ELis väljastada või vahetada. Neid eeskirju täpsustati ja laiendati teises juhilubade direktiivis (direktiiv 91/439/EMÜ). Kõige olulisem on see, et kehtestati liikmesriikides väljastatud juhilubade vastastikune tunnustamine ja juhiloa saamise vanuse alampiiri nõuded. Direktiiv 2006/126/EÜ kiideti heaks 2006. aasta detsembris ja seda on aastatel 2009–2020 üksteist korda muudetud peamiselt selleks, et parandada ühiste standardite ja nõuete ühtlustamist ning kohandada seda tehnoloogia arenguga.
    (68)

       ELT L 60, 2.3.2013, lk 52–128.

    (69)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX:01996L0053-20190814 (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59–75).
    (70)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX:02003L0059-20190726 (ELT L 226, 10.9.2003, lk 4–17).
    (71)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/et/TXT/?uri=CELEX:32018R1725 (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39–98).
    (72)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX:02016R0679-20160504 (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1–88).
    (73)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/680, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset seoses pädevates asutustes isikuandmete töötlemisega süütegude tõkestamise, uurimise, avastamise ja nende eest vastutusele võtmise või kriminaalkaristuste täitmisele pööramise eesmärgil ning selliste andmete vaba liikumist (ELT L 119, 4.5.2016, lk 89).
    (74)

        https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/ALL/?uri=COM%3A2021%3A281%3AFIN  

    (75)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).
    (76)    Eelarve täitmise viise koos viidetega finantsmäärusele on selgitatud BUDGpedia veebisaidil https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx
    (77)    Liigendatud = Liigendatud assigneeringud / liigendamata = liigendamata assigneeringud.
    (78)    EFTA: Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon.
    (79)    Kandidaatriigid ja vajaduse korral Lääne-Balkani potentsiaalsed kandidaadid.
    (80)    Eelarve ametliku liigenduse kohaselt.
    (81)    Tehniline ja/või haldusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamist toetavad kulud (endised BA read), kaudne teadustegevus, otsene teadustegevus.
    (82)    N on aasta, mil alustatakse ettepaneku/algatuse rakendamist. „N“ asemel tuleb märkida esimene eeldatav rakendamise aasta (näiteks 2021). Sama tuleb teha ka järgnevate aastate puhul.
    (83)    Väljunditena käsitatakse tarnitavaid tooteid ja osutatavaid teenuseid (nt rahastatud üliõpilasvahetuste arv, ehitatud teede pikkus kilomeetrites jms).
    (84)    Vastavalt punktile 1.4.2 „Erieesmärgid“.
    (85)    N on aasta, mil alustatakse ettepaneku/algatuse rakendamist. „N“ asemel tuleb märkida esimene eeldatav rakendamise aasta (näiteks 2021). Sama tuleb teha ka järgnevate aastate puhul.
    (86)    Tehniline ja/või haldusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamist toetavad kulud (endised BA read), kaudne teadustegevus, otsene teadustegevus.
    (87)    Lepingulised töötajad, kohalikud töötajad, riikide lähetatud eksperdid, renditööjõud, noored spetsialistid delegatsioonides.
    (88)    Tegevusassigneeringutest rahastatavate koosseisuväliste töötajate ülempiir (endised BA read).
    (89)    N on aasta, mil alustatakse ettepaneku/algatuse rakendamist. „N“ asemel tuleb märkida esimene eeldatav rakendamise aasta (näiteks 2021). Sama tuleb teha ka järgnevate aastate puhul.
    (90)    Traditsiooniliste omavahendite (tollimaksud ja suhkrumaksud) korral tuleb märkida netosummad, st brutosumma pärast 20 % sissenõudmiskulude mahaarvamist.
    Top

    Brüssel,1.3.2023

    COM(2023) 127 final

    LISAD

    järgmise dokumendi juurde:

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    milles käsitletakse juhilubasid ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1724 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/126/EÜ ja komisjoni määrus (EL) nr 383/2012





    {SEC(2023) 350 final} - {SWD(2023) 128 final} - {SWD(2023) 129 final}


    I LISA

    LIIKMESRIIKIDE VÄLJASTATUD JUHILUBASID KÄSITLEVAD SÄTTED

    A1 OSA. FÜÜSILISE JUHILOA ÜLDNÕUDED

    (1)Liidu juhiloamudeli kaardi füüsilised omadused vastavad ISO 7810 ja ISO 7816-1 standarditele.

    Kaart valmistatakse polükarbonaadist.

    Meetodid, millega kontrollitakse juhilubade omadusi, et kinnitada nende vastavust rahvusvahelisele standardile, vastavad ISO 10373 standardile.

    (2)Juhiloal on kaks külge ja see vastab joonisel 1 esitatud näidisele.

    Esikülg                        Tagakülg 

     

    [1. Perekonnanimi

    2. Eesnimi

    3. Sünniaeg ja -koht

    4a. Juhiloa kehtivuse algus

    4b. Juhiloa kehtivuse lõpp

    4c. Juhiloa väljastaja

    5. Juhiloa number

    10. Kategooria kehtivuse algus

    11. Kategooria kehtivuse lõpp

    12. Koodid]

    Joonis 1. ELi juhiloa näidis

    (3)Juhiluba sisaldab D osas täpsustatud teavet järgmiselt. 

    Esiküljel on 

    (a)suures kirjas sõna „juhiluba” loa väljastanud liikmesriigi keeles või keeltes;

    (b)juhiloa väljastanud liikmesriigi nimi (vabatahtlik);

    (c)juhiloa väljastanud liikmesriigi tunnusmärk negatiivina sinises ristkülikus, mida ümbritseb 12 kollast tähte, nagu on sätestatud D osa punktis 1;

    (d)väljastatud juhiloaga seotud teave (väljad 1–9), nagu on sätestatud D osa punktis 3;

    (e)sõnad „Euroopa Liidu mudel” juhiloa väljastanud liikmesriigi keel(t)es ning sõna „juhiluba” muudes Euroopa Liidu keeltes roosas trükis juhiloa taustana, nagu on sätestatud D osa punktis 2.

    Tagaküljel on: 

    (a)väljastatud juhiloaga seotud kategooria teave (väljad 9–12), nagu on sätestatud D osa punktis 4; 

    (b)juhiloa haldamiseks vajalik teave (väljad 13 ja 14), nagu on sätestatud D osa punktis 5;

    (c)juhiloa esi- ja tagaküljel olevate järgmiste nummerdatud väljade selgitus: 1, 2, 3, 4a, 4b, 4c, 5, 10, 11 ja 12.

    Kui liikmesriik soovib teha kandeid riigikeeles, mis ei ole bulgaaria, eesti, hispaania, hollandi, horvaadi, inglise, itaalia, kreeka, leedu, läti, malta, poola, portugali, prantsuse, rootsi, rumeenia, saksa, slovaki, sloveeni, soome, taani, tšehhi või ungari keel, koostab ta juhiloa kahes keeles, kasutades üht eespool nimetatud keeltest, ilma et see piiraks muude käesoleva lisa sätete kohaldamist.

    Liidu juhiloamudelil peab olema koht, kuhu saab lisada mikrokiibi või samalaadse elektroonilise seadise või printida ruutkoodi.

    Värvid on järgmised:

    sinine: Pantone Reflex blue,

    kollane: Pantone yellow.

    (4)Erisätted

    (a)Kui liikmesriigi poolt käesoleva lisa kohaselt väljastatud juhiloa omaniku alaline elukoht on teises liikmesriigis, võib nimetatud liikmesriik kanda juhiloale selle haldamiseks vajaliku teabe, tingimusel et ta kannab seda tüüpi teabe ka enda väljastatud juhilubadele ja et loal on selleks piisavalt ruumi.

    (b)Liikmesriigid võivad lisada värve või märgistusi, näiteks vöötkoode või riiklikke sümboleid, ilma et see piiraks käesoleva lisa muude sätete kohaldamist. Liikmesriigid teatavad sellest komisjonile.

    Juhilubade vastastikuseks tunnustamiseks ei või vöötkood sisaldada muud teavet peale selle, mis juhiloal juba olemas on või mis on vajalik loa väljastamiseks.

    (c)Juhiloa esi- ja tagaküljel sisalduv teave peab olema selgesti loetav ning juhiloa tagaküljel väljadel 9–12 on tähtede minimaalne kõrgus 5 punkti.

    A2 OSA. FÜÜSILISE JUHILOA VÕLTSIMISVASTASED NÕUDED 

    (1)Juhilubade füüsilist turvalisust ohustavad: 

    (a)võltskaartide valmistamine: asjakohase dokumendiga väga sarnase uue kaardi loomine kas täiesti iseseisva objektina või originaaldokumenti kopeerides;

    (b)juhiloa oluline muutmine: muudetakse mõnd originaaldokumendi omadust, näiteks sellele trükitud andmeid.

    (2)Üldine turvalisus sõltub süsteemist tervikuna, mis hõlmab taotlemist, andmete edastamist, kaardi valmistamiseks kasutatud materjali, trükitehnikat, minimaalset hulka erinevaid turvaelemente ja isikustamist.

    (3)Juhilubade materjal muudetakse võltsimiskindlaks järgmiste tehnikate abil (kohustuslikud turvaelemendid):

    (a)kaardi materjal on UV-kindel;

    (b)taustaturvamuster, mis on tänu mitmevärvilise turvalise trükivärviga iiristrüki ning positiivse ja negatiivse giljošštrüki kasutamisele kaitstud võltsimise eest skaneerimise, trükkimise või kopeerimise teel. Muster ei moodustu põhivärvidest (CMYK: tsüaan, magenta, kollane, must), sellel peab olema vähemalt kahevärviline kompleksne struktuur ja mikrokiri;

    (c)optiliselt muutuvad kujundid, mis pakuvad piisavat kaitset kopeerimise ja foto võltsimise vastu;

    (d)lasergraveerimine;

    (e)foto jaoks ettenähtud alal peaksid taustaturvamuster ja foto vähemalt selle serval kattuma (hajuv muster).

    (4)Lisaks sellele muudetakse juhilubade materjal võltsimiskindlaks, kasutades vähemalt kolme järgnevat tehnikat (lisaturvaelemendid):

    (a)värvimuutvad tindid*,

    (b)termokromaatiline värv*,

    (c)spetsiaalsed hologrammid*,

    (d)muutuvad laserkujutised*,

    (e)nähtav ja läbipaistev ultravioletne fluorestseeriv värv,

    (f)pärlmuttertrükivärv,

    (g)digitaalne vesimärk taustal,

    (h)infrapunased või fosforestseeruvad pigmendid,

    (i)kombitavad märgid, sümbolid või mustrid*.

    (5)Liikmesriigid võivad kehtestada lisaturvaelemente. Üldiselt tuleks eelistada tärniga märgitud tehnikaid, kuna need võimaldavad õiguskaitseametnikel kontrollida kaardi ehtsust erivahenditeta.

    B OSA. FÜÜSILISELE JUHILOALE LISATAVA MIKROKIIBI TEHNILINE KIRJELDUS 

    (1)Mikrokiip ja selles sisalduvad andmed, sealhulgas liikmesriigi õigusaktidega ette nähtud lisateave juhiloa kohta, peavad vastama B1 osa nõuetele.

    (2)Mikrokiibiga juhilubade suhtes kohaldatavate standardite loetelu on esitatud B2 osas.

    (3)Mikrokiibiga juhilubade suhtes kohaldatakse ELi tüübikinnitusmenetlust kooskõlas B3 osaga.

    (4)Kui mikrokiibiga juhiluba vastab kõigile asjakohastele ELi tüübikinnitusmenetluse sätetele kooskõlas punktidega 1–3, väljastavad liikmesriigid tootjale või tema esindajale ELi tüübikinnitustunnistuse.

    (5)Vajaduse korral ja eelkõige selleks, et tagada käesoleva osa järgimine, võib liikmesriik tühistada ELi tüübikinnitustunnistuse, mille ta on väljastanud.

    (6)ELi tüübikinnitustunnistustest ja nende tühistamisest teatatakse vastavalt B4 osas esitatud vormile.

    (7)Komisjoni teavitatakse kõigist väljastatud või tühistatud ELi tüübikinnitustunnistustest. Tühistamise korral esitatakse üksikasjalik põhjendus.

    Komisjon teavitab liikmesriike kõigist ELi tüübitunnistuse tühistamisest.

    (8)Liikmesriikide väljastatud ELi tüübikinnitustunnistusi tunnustatakse vastastikku.

    (9)Kui liikmesriik teeb kindlaks, et märkimisväärne arv mikrokiibiga juhilubasid leitakse korduvalt olevat vastuolus I lisa käesoleva osaga, teatab liikmesriik sellest komisjonile. Märgitakse kõnealuste juhilubadega seotud vastava ELi tüübikinnitustunnistuse number ning kirjeldatakse nõuetele mittevastavust. Komisjon teavitab põhjendamatu viivituseta kõiki teisi liikmesriike talle käesoleva punkti kohaselt edastatud asjaoludest.

    (10)Kõnealused juhiload väljastanud liikmesriik uurib probleemi viivitamata ja võtab sobivaid parandusmeetmeid, sh tühistab vajaduse korral ELi tüübikinnitustunnistuse.



    B1 OSA. Mikrokiibiga juhilubade üldnõuded 

    Mikrokiibiga juhilubade üldnõuded, mida on kirjeldatud käesolevas lisas, põhinevad rahvusvahelistel standarditel, eriti ISO/IEC 18013 seeria standarditel. Need hõlmavad järgmist: 

    (a)mikrokiibi tehniline kirjeldus ja mikrokiibi loogiline andmestruktuur;

    (b)salvestatavate ühtlustatud ja lisaandmete tehniline kirjeldus;

    (c)mikrokiibil digitaalselt salvestatavate andmete kaitse mehhanismide tehniline kirjeldus. 

    1.LÜHENDID

    Lühend 

    Tähendus 

    AID 

    rakenduse identifikaator 

    BAP 

    lihtpääsukaitse 

    DG 

    andmerühm 

    EAL 4+ 

    hindamistagatise tase 4 (täiustatud) 

    EF 

    elementaarfail 

    EFID 

    elementaarfaili identifikaator 

    eMRTD 

    masinloetavad reisidokumendid 

    ICC 

    kiipkaart 

    ISO 

    Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon 

    LDS 

    loogiline andmestruktuur 

    PICC 

    viipekaart 

    PIX 

    valmistajaspetsiifilise rakendusidentifikaatori laiend 

    RID 

    registreeritud rakendusidentifikaator 

    SOd 

    dokumendi turvaobjekt 



    2.MIKROKIIBILE SALVESTATAVAD ANDMED

    (1)Kohustuslikud ja vabatahtlikud ühtlustatud andmed juhilubadel

    Mikrokiibile salvestatakse D osa kohased ühtlustatud juhiloaandmed. Kui liikmesriik otsustab lisada juhiloale D osa kohaseid vabatahtlikke andmeelemente, salvestatakse ka need mikrokiibile.

    (2)Lisaandmed

    Liikmesriigid võivad salvestada mikrokiibile lisaandmeid, mis on ette nähtud nende riiklikes juhilubasid käsitlevates õigusaktides. Nad teatavad sellest komisjonile.

    3.MIKROKIIP

    (1)Andmekandja tüüp

    Juhiloa andmekandja on B2 osa punkti 1 kohane kontaktliidesega, kontaktivaba või kaksikliidesega (kontaktliidesega ja kontaktivaba liidesega) mikrokiip.

    (2)Rakendused

    Kõik mikrokiibil olevad andmed salvestatakse elektroonilistes rakendustes. Kõik mikrokiibi rakendused on identifitseeritavad B2 osa punkti 2 kohase kordumatu koodiga, mida nimetatakse rakenduse identifikaatoriks (AID).

    (a)ELi juhiloa rakendus

    I lisa D osas osutatud kohustuslikud ja vabatahtlikud juhiloaandmed salvestatakse spetsiaalsesse ELi juhiloarakendusse. ELi juhiloarakenduse AID on:

    „A0 00 00 04 56 45 44 4C 2D 30 31“,

    mis koosneb kahest järgmisest elemendist:

    Euroopa Komisjoni RID: „A0 00 00 04 56“;

    ELi juhiloarakenduse PIX: „45 44 4C 2D 30 31“ (EDL-01).

    Andmed koondatakse loogilise andmestruktuuri (LDS) osaks olevatesse andmerühmadesse (DG).

    Andmerühmad salvestatakse ELi juhiloarakenduse elementaarfailides ja neid kaitstakse kooskõlas B2 osa punktiga 3.

    (b)Muud rakendused

    Muud lisaandmed salvestatakse ühte või mitmesse ELi juhiloarakendusest erinevasse rakendusse. Iga selline rakendus on identifitseeritav kordumatu AID kaudu.

    4.ELi JUHILOARAKENDUSE LOOGILINE ANDMESTRUKTUUR

    (1)Loogiline andmestruktuur

    Juhiloa andmed salvestatakse mikrokiibile B2 osa punkti 4 kohase loogilise andmestruktuuri (LDS) osana. Selles punktis on esitatud lisanõuded kohustuslike ja lisaandmerühmade jaoks.

    Iga andmerühm salvestatakse ühte elementaarfaili. ELi juhiloarakenduse jaoks kasutatavatele elementaarfailidele määratakse B2 osa punkti 5 kohased elementaarfailide identifikaatorid ja lühikesed elementaarfailide identifikaatorid.

    (2)Kohustuslikud andmerühmad

    Kohustuslikud ja vabatahtlikud andmeelemendid salvestatakse järgmistes andmerühmades:

    (a)DG 1: kõik kohustuslikud ja vabatahtlikud andmeelemendid, nagu on esitatud dokumendil, v.a näokujutis ja allkirja kujutis;

    (b)DG 5: juhiloa omaniku allkirja kujutis;

    (c)DG 6: juhiloa omaniku näo kujutis;

    DG 1 andmete struktuur vastab punktile 6 ja B2 osa punktile 6. Rühmades DG 5 ja DG 6 sisalduvaid andmeid salvestatakse vastavalt B2 osa punkti 7 nõuetele.

    (3)Lisaandmerühmad

    Lisaandmeelemente, kui need on ette nähtud riiklikes juhilubasid käsitlevates õigusaktides, salvestatakse järgmistes rühmades:

    (a)DG 2: juhiloa omaniku andmed, v.a biomeetrilised andmed;

    (b)DG 3: juhiloa väljastanud ametiasutuse andmed;

    (c)DG 4: portreefoto;

    (d)DG 7: biomeetrilised andmed juhiloa omaniku sõrmejälgede kohta;

    (e)DG 8: biomeetrilised andmed juhiloa omaniku vikerkesta kohta;

    (f)DG 11: muud andmed, näiteks juhiloa omaniku täisnimi riigikeele tähemärkidega.

    Neis andmerühmades olevad andmed salvestatakse vastavalt B2 osa punkti 8 nõuetele.



    5.ANDMETURBEMEHHANISMID

    Mikrokiibi ja sellel leiduvate andmete autentsuse ja tervikluse kontrollimiseks ning juhiloa andmetele juurdepääsu piiramiseks kasutatakse sobivaid mehhanisme.

    Mikrokiibil olevaid andmeid kaitstakse vastavalt B2 osa punktis 3 sätestatud nõuetele. Käesolevas jaos esitatakse lisanõuded, mida tuleb täita.

    (1)Autentsuse kontrollimine

    (a)Kohustuslik passiivautentimine

    Kõiki ELi juhiloarakendusse salvestatud andmerühmi kaitstakse passiivautentimise abil.

    Passiivautentimisega seotud andmed peavad vastama B2 osa punktis 9 sätestatud nõuetele.

    (b)Vabatahtlik aktiivautentimine

    Vabatahtlikku aktiivautentimist kasutatakse selle tagamiseks, et algset mikrokiipi ei ole asendatud.

    (1)Pääsupiirang

    (a)Kohustuslik lihtpääsukaitse

    Lihtpääsukaitset (BAP) kohaldatakse ELi juhiloarakenduse kõigi andmete suhtes. Olemasolevate süsteemidega (nt masinloetavate reisidokumentide (eMRTD) süsteem) koostalitluse tagamiseks on kohustus kasutada B2 osa punkti 10 kohast üherealist masinloetavat ala (MRZ).

    Kiibile juurdepääsuks kasutatav dokumendivõti Kdoc luuakse üherealisest masinloetavast alast, mida saab sisestada käsitsi või kasutades optilisel märgituvastusel (OCR) põhinevat lugejat. Kasutatakse B2 osa punkti 10 kohast üherealise masinloetava ala BAP 1 konfiguratsiooni.

    (b)Tingimuslik eripääsumehhanism

    Kui mikrokiibile salvestatakse määruse (EL) 2016/679 artikli 9 lõikes 1 osutatud isikuandmeid, kaitstakse juurdepääsu sellistele andmetele lisameetmetega.

    Eripääsumehhanismid peavad vastama B2 osa punkti 11 nõuetele.

    (2)Mikrokiibiga juhilubade avaliku võtme taristu (PKI)

    Liikmesriigid kehtestavad kooskõlas ISO standardi 18013_3 A lisaga riiklikud avaliku võtme haldamise eeskirjad.

    6.ANDMETE ESITAMINE

    (1)Andmerühma DG 1 andmete vormindamine

    Silt

    L

    Väärtus

    Kodeering

    K/V

    61

    V

    DG 1 andmeelemendid (pesastatud)

    Silt

    L

    Väärtus

    5F 01

    V

    Tüübikinnituse number

    ans

    M

    5F 02

    V

    Demograafilistest andmeelementidest konstrueeritud andmeobjekt

    M

    Silt

    L

    Väärtus

    5F 03

    3

    Väljastav liikmesriik

    a3

    M

    5F 04

    V

    Juhiloa omaniku perekonnanimi/perekonnanimed

    as

    M

    5F 05

    V

    Juhiloa omaniku eesnimi/eesnimed

    as

    M

    5F 06

    4

    Sünniaeg (ppkkaaaa)

    n8

    M

    5F 07

    V

    Sünnikoht

    ans

    M

    5F 08

    3

    Kodakondsus

    a3

    O

    5F 09

    1

    Sugu

    M/F/U

    O

    5F 0A

    4

    Juhiloa väljastamise kuupäev (ppkkaaaa)

    n8

    M

    5F 0B

    4

    Juhiloa kehtivuse lõpp (ppkkaaaa)

    n8

    M

    5F 0C

    V

    Väljastav asutus

    ans

    M

    5F 0D

    V

    Haldusnumber (muu kui dokumendi number)

    ans

    O

    5F 0E

    V

    Dokumendi number

    an

    M

    5F 0F

    V

    Alaline elukoht või postiaadress

    ans

    O

    7F 63

    V

    Sõidukikategooriatest/piirangutest/tingimustest konstrueeritud andmeobjekt

    M

    Silt

    L

    Väärtus (alljärgneva kodeeringuga)

    02

    1

    Kategooriate/piirangute/tingimuste arv

    N

    M

    87

    V

    Kategooria/piirang/tingimus

    ans

    M

    87

    V

    Kategooria/piirang/tingimus

    ans

    O

    87

    V

    Kategooria/piirang/tingimus

    ans

    O

    (2)Loogilise kirje formaat

    Andmeobjekt koostatakse sõidukikategooriatest, piirangutest või tingimustest järgmises tabelis esitatud struktuuri kohaselt.

    Sõidukikategooria kood

    Väljastamise kuupäev

    Kehtivuse lõpp

    Kood

    Märk

    Väärtus

    kus:

    (a)sõidukikategooria koodid esitatakse artiklis 6 kindlaks määratud kujul (nt AM, A1, A2, A, B1, B jne);

    (b)väljastamise kuupäeva formaat on sõidukikategooria puhul PPKKAAAA (päev kahekohaline, kuu kahekohaline, aasta neljakohaline);

    (c)kehtivuse lõppkuupäeva formaat on sõidukikategooria puhul PPKKAAAA (päev kahekohaline, kuu kahekohaline, aasta neljakohaline);

    (d)kood, märk ja väärtus osutavad sõidukikategooria või juhiga seotud lisateabele või piirangutele.

    B2 OSA. Andmekandjaga juhilubade suhtes kohaldatavate standardite loetelu 

    Kirje 

    Teema 

    Nõue 

    Kohaldatav järgmise suhtes 

    1 

    Andmekandja liides, organisatsioon ja käsud 

    ISO/IEC 7816 seeria (kontaktiga), ISO/IEC 14443 seeria (kontaktivaba), nagu on osutatud ISO/IEC 18013-2:2008 standardi C lisas 

    B1 osa punkti 3 alapunkt 1 

    2 

    Rakenduse identifikaator 

    ISO/IEC 7816-5:2004 

    B1 osa punkti 3 alapunkt 2 

    3 

    Andmeturbemehhanismid 

    ISO/IEC 18013-3:2009 

    B1 osa punkti 3 alapunkti 2 alapunkt a 

    B1 osa punkt 5 

    4 

    Loogiline andmestruktuur 

    ISO/IEC 18013-2:2008 

    B1 osa punkti 4 alapunkt 1 

    5 

    Elementaarfaili identifikaatorid 

    ISO/IEC 18013-2:2008, tabel C.2 

    B1 osa punkti 4 alapunkt 1

    6 

    DG 1 andmete esitus 

    ISO 18013-2:2008, lisa C.3.8 

    B1 osa punkti 4 alapunkt 2

    B1 osa punkti 6 alapunkt 1 

    7 

    DG 5 ja DG 6 kohustuslike andmete esitus 

    ISO/IEC 18013-2:2008, lisa C.6.6 ja lisa C.6.7 näo- ja allkirjakujutis salvestatakse JPEG-vormingus või JPEG2000-vormingus 

    B1 osa punkti 4 alapunkt 2

    8 

    Vabatahtlike ja lisaandmete esitus 

    ISO/IEC 18013-2:2008, lisa C 

    B1 osa punkti 4 alapunkt 3

    9 

    Passiivautentimine 

    ISO/IEC 18013-3:2009, punkt 8.1, andmed salvestatakse elementaarfaili SODs (dokumendi turvalisuse objekt) loogilise andmestruktuuri osana. 

    B1 osa punkti 5 alapunkti 1 alapunkt a 

    10 

    Lihtpääsupiirang 

    ISO/IEC 18013-3:2009 ja selle muudatus 1 

    B1 osa punkti 5 alapunkti 2 alapunkt a 

     

    Lihtpääsupiirangu konfiguratsioon 

    ISO/IEC 18013-3:2009, lisa B.8 

    11 

    Laiendatud pääsupiirang 

    Tehnilised suunised TR-03110, Advanced Security Mechanisms for Machine Readable Travel Documents – Extended Access Control (EAC), versioon 1.11 

    B1 osa punkti 5 alapunkti 2 alapunkt a 

    12 

    Testimismeetodid 

    ISO 18013-4:2011 

    B3 osa punkt 1 

    13 

    Turvasertifikaat 

    Kõrgem turvaklass 4 (EAL 4+) või samaväärne 

    B3 osa punkt 2 

    14 

    Funktsionaalsertifikaat 

    Kiipkaardi testimine vastavalt ISO 10373 seeriale 

    B3 osa punkt 3

    B3 OSA. Mikrokiibiga ELi juhilubade tüübikinnituse kord 

    1.ÜLDSÄTTED

    Mikrokiibiga juhilubade jaoks ELi tüübikinnitust taotlevad tootjad esitavad turvasertifikaadi ja funktsionaalsertifikaadi.

    Tootmisprotsessi igasugusest kavandatud muutmisest, sh tarkvara muutmisest, tuleb eelnevalt teatada tüübikinnituse andnud ametiasutusele. Kõnealune ametiasutus võib nõuda lisateavet ja katsete tegemist enne muudatuse heakskiitmist.

    Katsete tegemisel järgitakse B2 osa punktis 12 sätestatud meetodeid.

    2.TURVASERTIFIKAAT

    Turvalisuse hindamiseks hinnatakse juhiloa mikrokiipe vastavalt B2 osa punktis 13 täpsustatud kriteeriumidele.

    Turvasertifikaat antakse üksnes juhul, kui mikrokiibi vastupanuvõime andmete rikkumise või muutmise katsetele on saanud positiivse hinnangu.

    3.FUNKTSIONAALSERTIFIKAAT

    Juhilubade funktsionaalsertifikaati ja sealhulgas mikrokiipi testitakse laboris vastavalt B2 lisa punktis 14 esitatud kriteeriumidele.

    Mikrokiibiga juhilube kasutavad liikmesriigid tagavad B1 lisa asjakohaste funktsionaalstandardite ja nõuete täitmise.

    Tootjale antakse funktsionaalsertifikaat, kui täidetud on kõik järgmised tingimused:

    mikrokiibil on kehtiv turvasertifikaat;

    on tõendatud vastavus B2 osa nõuetele;

    funktsionaalsed testid on edukalt läbitud.

    Funktsionaalsertifikaadi väljastamise eest vastutab liikmesriigi asjaomane asutus. Funktsionaalsertifikaatidel on näidatud väljastava asutuse andmed, taotleja andmed ja mikrokiibi andmed ning testide üksikasjalik loetelu ja nende tulemused.

    4.ELi TÜÜBIKINNITUSTUNNISTUS

    (1)Tunnistuse näidis

    Liikmesriigid annavad ELi tüübikinnitustunnistuse käesoleva lisa kohaste turva- ja funktsioonisertifikaatide esitamisel. ELi tüübikinnitustunnistused peavad vastama B4 osas esitatud näidisele.

    (2)Nummerdussüsteem

    ELi tüübikinnitussertifikaatide nummerdamise süsteem koosneb järgmisest:

    (a)e-täht, millele järgneb ELi tüübikinnituse andnud liikmesriigi tunnusnumber:

    1    Saksamaa;

    2    Prantsusmaa;

    3    Itaalia;

    4    Madalmaad;

    5    Rootsi;

    6    Belgia;

    7    Ungari;

    8    Tšehhi;

    9    Hispaania;

    12    Austria;

    13    Luksemburg;

    17    Soome;

    18    Taani;

    19    Rumeenia;

    20    Poola;

    21    Portugal;

    23    Kreeka;

    24    Iirimaa;

    25    Horvaatia;

    26    Sloveenia;

    27    Slovakkia;

    29    Eesti;

    32    Läti;

    34    Bulgaaria;

    36    Leedu;

    49    Küpros;

    50    Malta;

    (b)sidekriips ja tähed DL, seejärel käesolevale lisale või selle uusimale olulisele tehnilisele muudatusele määratud kahekohaline järjekorranumber. Käesoleva lisa järjekorranumber on 00;

    (c)ELi tüübikinnituse kordumatu identifitseerimisnumber, mille on määranud väljastav liikmesriik. 

    ELi tüübikinnituse nummerdamise süsteemi näide: e50-DL00 12345 

    Iga sellise mikrokiibiga juhiloa tüübikinnituse number salvestatakse mikrokiibi andmegrupi DG 1 alla. 

    B4 OSA. Mikrokiibiga juhilubade ELi tüübikinnitustunnistuse vorm 

    Pädeva asutuse nimi: … 

    Teatis ( * ): 

    – tüübikinnituse andmise kohta  

    – tüübikinnituse tühistamise kohta  

    seoses ELi juhiloaga, mille on mikrokiip 

    Tüübikinnituse nr: … 

    1. Tootemark või kaubamärk: … 

    2. Mudeli nimetus: … 

    3. Tootja või (asjakohasel juhul) tema esindaja nimi: … 

    … 

    4. Tootja või (asjakohasel juhul) tema esindaja aadress: … 

    … 

    5. Laboritestide aruanded: 

    5.1 Turvasertifikaadi nr: ... Kuupäev: … 

    Väljastaja: … 

    5.2 Funktsionaalsertifikaadi nr: ... Kuupäev: … 

    Väljastaja: … 

    6. Tüübikinnituse andmise kuupäev: … 

    7. Tüübikinnituse tühistamise kuupäev: … 

    8. Koht: … 

    9. Kuupäev: … 

    10. Lisas esitatud kirjeldavad dokumendid: … 

    11. Allkiri: … 

     

    (*) Märgistage asjakohane lahter. 



    C OSA. MOBIILSE JUHILOA TEHNILINE KIRJELDUS 

    (1)Mobiilsete juhilubade rakendused peavad olema kättesaadavad kõige levinumate mobiilseadme operatsioonisüsteemide jaoks ja pakkuma volitatud isikutele vähemalt järgmisi funktsioone:

    (a)isiku juhtimisõigust tõendada võimaldavate andmete või suunava viida vaatamine ja säilitamine;

    (b)nende andmete või suunava viida kuvamine ja edastamine.

    (2)Rakendus ja muud asjaomased süsteemid peavad vastama mobiilseid juhilubasid käsitlevale standardile ISO/IEC 18013-5 ja määrusele (EL) nr 910/2014.

    (3)Käesoleva lisa kohaldamisel käsitatakse käesoleva direktiivi kohaselt väljastatud mobiilse juhiloa omanikku volitatud kasutajana ainult siis, kui ta on sellena identifitseeritud. Esmane identifitseerimisviis on e-identimine. Selliste isikute e-identimiseks aktsepteeritakse vähemalt kõiki määruses (EL) nr 910/2014 osutatud e-identimise võimalusi.

    (4)Asjaomane riiklik süsteem on selle liikmesriigi juhilubade pädev register, kus on juhiloa omaniku alaline elukoht.

    (5)Rakendus võimaldab juhiloa omanikul võtta asjaomasest riiklikust süsteemist kontrollitavaid andmeid, mis sisaldavad D osas loetletud teavet ja ühekordselt kasutatavat viita. Kui osa D osas loetletud teabest ei ole riiklikus süsteemis kättesaadav, võib juhiloa omanik otsida puuduvaid andmeelemente muude turvaliste võimaluste abil (näiteks juhi fotot tema biomeetrilisest passist lähiväljaside abil).

    Rakendus võimaldab automaatselt või käsitsi ajakohastada kontrollitavaid andmeid (andmed, mida juhiluba sisaldab D osa kohaselt juhiloa omaniku kohta) alalise elukoha liikmesriigi asjaomasest riiklikust süsteemist. Rakendus ei luba saadud andmeid muul moel muuta.

    Rakendus võimaldab juhiloa omanikul kuvada või edastada kolmandale isikule kõik mobiilses juhiloas sisalduvad andmed või osa neist. Liikmesriikide pädevatel asutustel on õigus vaadata mobiilses juhiloas sisalduvaid andmeid, et teha kindlaks juhiloa omaniku juhtimisõigused (kontrollimine).

    Rakendus võimaldab juhiloa omanikul edastada kolmandale isikule riiklikust süsteemist saadud ühekordselt kasutatavat viita. Vastuvõttev pool võib seda viita kasutada D osas loetletud teabe võtmiseks asjaomasest riiklikust süsteemist, kui asjaomane liikmesriik on vastuvõtvale poolele sellised volitused andnud. Liikmesriikide pädevatel asutustel on õigus kasutada teiste liikmesriikide riiklikke süsteeme. Liikmesriigid tagavad, et pärast juhiloa omaniku andmete kontrollimist ei säilitata edastatud andmeid.

    Otse rakendusest või ühekordselt kasutatava viida abil saadud teave võimaldab pädevatel asutustel määrata kindlaks mobiilse juhiloa omaniku juhtimisõigused (kontrollimine), sealhulgas liidus või liikmesriigi territooriumil kohaldatavad piirangud. Liikmesriigid ei loe andmeid kehtivaks, kui need on saadud rohkem kui seitse päeva enne kontrollimist või kui juhiloa number on kantud mobiilse juhiloa väljastanud liikmesriigi hallatavasse tühistamisnimekirja. Tühistamisnimekiri sisaldab teavet kõigi juhilubade kohta, mille omanikul ei ole enam juhtimisõigust.

    (6)Erandina määrusest (EL) nr 910/2014 ja üksnes selleks, et anda mobiilse juhiloa omanikule võimalus tõendada sellistes olukordades oma juhtimisõigust, jäävad andmete kuvamise ja edastamise või ühekordselt kasutatava viida funktsioonid kättesaadavaks juhul, kui kõnealuse määruse artiklis 3 osutatud Euroopa digiidentiteeditaskutega seotud isikutuvastusandmed on kehtetud.

    (7)Riiklikud süsteemid ei säilita ega töötle eespool nimetatud ühekordselt kasutataval viidal põhinevat taotlust muul eesmärgil kui käesoleva direktiivi kohaldamiseks. Selleks võib kasutada artiklis 19 osutatud ELi juhilubade võrgustikku.

    (8)Mobiilsete juhilubade omanikel on võimalus oma juhiluba liidus uuendada, asendada või vahetada kas rakenduse või liikmesriikide spetsiaalse digiteenuste portaali kaudu.



    D OSA. ELi JUHILOALE SISESTATAVAD ANDMED 

    (1)Juhiloa väljastanud liikmesriigi tunnusmärgid on järgmised: 

    B: Belgia 

    BG: Bulgaaria 

    CZ: Tšehhi 

    DK: Taani 

    D: Saksamaa 

    EST: Eesti 

    GR: Kreeka 

    E: Hispaania 

    F: Prantsusmaa 

    HR: Horvaatia 

    IRL: Iirimaa 

    I: Itaalia 

    CY: Küpros 

    LV: Läti 

    LT: Leedu 

    L: Luksemburg 

    H: Ungari 

    M: Malta 

    NL: Madalmaad 

    A: Austria 

    PL: Poola 

    P: Portugal 

    RO: Rumeenia 

    SLO: Sloveenia 

    SK: Slovakkia 

    FIN: Soome 

    S: Rootsi 

    (2)Sõna „juhiluba“, mis trükitakse juhilubadele liikmesriikide keel(t)es: 

    Свидетелство за управление на МПС 

    Permiso de Conducción 

    Řidičský průkaz 

    Kørekort 

    Führerschein 

    Juhiluba 

    Άδεια Οδήγησης 

    Driving Licence 

    Permis de conduire 

    Ceadúas Tiomána 

    Vozačka dozvola 

    Patente di guida 

    Vadītāja apliecība 

    Vairuotojo pažymėjimas 

    Vezetői engedély 

    Liċenzja tas-Sewqan 

    Rijbewijs 

    Prawo Jazdy 

    Carta de Condução 

    Permis de conducere 

    Vodičský preukaz 

    Vozniško dovoljenje 

    Ajokortti 

    Körkort 

    (3)Teave väljastatud juhiloa kohta on järgmine: 

    Andmeväli 

    Teave 

    1 

    Omaniku perekonnanimi 

    2 

    Omaniku eesnimi/eesnimed 

    3 

    Sünniaeg ja -koht 

    4a 

    Juhiloa väljastamise kuupäev 

    4b 

    Loa kehtivuse lõppkuupäev või kriips, kui vastavalt artikli 10 lõike 2 teisele lõigule ei ole juhiloa kehtivusel ajalist piirangut

    4c 

    Väljastava asutuse nimi

    4d 

    Haldusotstarbeline number, mis ei ole väljal 5 näidatud number (vabatahtlik) 

    5 

    Juhiloa number 

    6 

    Juhiloa omaniku foto 

    7 

    Juhiloa omaniku allkiri 

    8 

    Alaline elukoht või postiaadress (vabatahtlik) 

    9 

    Sõiduki(te) kategooria, mida juhiloa omanikul on lubatud juhtida (riigisisesed kategooriad trükitakse teistsuguses kirjas kui ühtlustatud kategooriad) 

    (4)Kategooriateave väljastatud juhiloal on järgmine: 

    Andmeväli 

    Teave 

    9 

    Sõiduki(te) kategooria, mida juhiloa omanikul on lubatud juhtida (riigisisesed kategooriad trükitakse teistsuguses kirjas kui ühtlustatud kategooriad) 

    10 

    Iga kategooria jaoks juhiloa esmakordse väljastamise kuupäev (see kuupäev tuleb juhiloa edaspidise asendamise või vahetamise korral uuel juhiloal uuesti esitada); kuupäeva andmeväli koosneb kahest numbrist järgmises järjestuses: päev.kuu.aasta (PP.KK.AA) 

    11 

    Iga kategooria kehtivuse lõppkuupäev; kuupäeva andmeväli koosneb kahest numbrist järgmises järjestuses: päev.kuu.aasta (PP.KK.AA) 

    12 

    Lisateave/piirang(ud) koodina asjaomase kategooria all, nagu on sätestatud E osas

    Kui E osas täpsustatud kood kehtib kõikide kategooriate puhul, mille jaoks juhiluba on väljastatud, võib selle trükkida väljadele 9, 10 ja 11.

    (5)Väljastatud juhiloa haldamiseks vajalik teave on järgmine: 

    Andmeväli 

    Teave 

    13 

    Vastuvõtva liikmesriigi võimalik A1 osa lõike 4 punkti a kohaldamisega seotud juhiloa haldamise seisukohalt oluline teave 

    14 

    Võimalik juhiloa haldamiseks vajalik või liiklusohutusega seotud teave juhiloa väljastanud liikmesriigilt (vabatahtlik). Kui teave on seotud mõne käesolevas lisas kindlaksmääratud väljaga, peaks sellele eelnema kõnealuse rubriigi number. 

    Kirjalikul erikokkuleppel juhiloa omanikuga võib siia kanda ka teabe, mis ei ole seotud juhiloa haldamise ega liiklusohutusega; sellise teabe lisamine ei tohi kuidagi mõjutada mudeli kasutamist juhiloana. 



    E OSA. LIIDU JA RIIKLIKUD KOODID 

    Koodid 01–99 on Euroopa Liidu ühtlustatud koodid 

    JUHT (meditsiinilised näidustused) 

    01 

    . 

    Nägemist korrigeerivad ja/või kaitsvad vahendid 

     

    01.01. 

    Prillid 

     

    01.02. 

    Kontaktläätsed 

     

    01.05. 

    Silmaklapp 

     

    01.06. 

    Prillid või kontaktläätsed 

     

    01.07. 

    Spetsiifiline optiline abivahend 

    02 

     

    Kuuldeaparaat / suhtlemise abivahend 

    03 

     

    Jäseme protees/ortoos 

     

    03.01. 

    Käeprotees/-ortoos 

     

    03.02. 

    Jalaprotees/-ortoos 

    SÕIDUKI KOHANDUSED 

    10 

     

    Muudetud käigukast 

     

    10.02. 

    Automaatne käiguvahetus 

     

    10.04. 

    Kohandatud käiguvalits 

    15 

     

    Muudetud sidur 

     

    15.01. 

    Kohandatud siduripedaal 

     

    15.02. 

    Käsisidur 

     

    15.03. 

    Automaatsidur 

     

    15.04. 

    Siduripedaali takerdumist või rakendumist vältiv vahend 

    20 

     

    Muudetud pidurisüsteem 

     

    20.01. 

    Kohandatud piduripedaal 

     

    20.03. 

    Vasakule jalale kohandatud piduripedaal 

     

    20.04. 

    Liugmehhanismiga piduripedaal 

     

    20.05. 

    Kallutatav piduripedaal 

     

    20.06. 

    Käsi-sõidupidur 

     

    20.07. 

    Sõidupiduri maksimaalne käitamisjõud … N 1 (nt „20.07(300N)“) 

     

    20.09. 

    Kohandatud seisupidur 

     

    20.12. 

    Piduripedaali takerdumist või rakendumist vältiv vahend 

     

    20.13. 

    Põlvega juhitav pidur 

     

    20.14. 

    Abikäituriga pidurisüsteem 

    25 

     

    Muudetud kiirendussüsteem 

     

    25.01. 

    Kohandatud gaasipedaal 

     

    25.03. 

    Kallutatav gaasipedaal 

     

    25.04. 

    Käsigaas 

     

    25.05. 

    Põlvega juhitav gaasihoob 

     

    25.06. 

    Abikäituriga kiirendamine 

     

    25.08. 

    Vasakul asuv gaasipedaal 

     

    25.09. 

    Gaasipedaali takerdumist või rakendumist vältiv vahend 

    31 

     

    Kohandatud pedaalid ja pedaalikaitseseadmed 

     

    31.01. 

    Lisapedaalikomplekt 

     

    31.02. 

    Pedaalid samal (või peaaegu samal) tasapinnal 

     

    31.03. 

    Gaasi- ja piduripedaali takerdumist või rakendumist vältiv vahend juhuks, kui pedaale ei juhita jalaga 

     

    31.04. 

    Tõstetud põrand 

    32 

     

    Ühendatud sõidupiduri- ja kiirendussüsteem 

     

    32.01. 

    Ühe käega juhitav ühendatud sõidupiduri- ja kiirendussüsteem 

     

    32.02. 

    Sama abikäituriga ühendatud sõidupiduri- ja kiirendussüsteem 

    33 

     

    Ühendatud sõidupiduri-, kiirendus- ja roolimissüsteem 

     

    33.01. 

    Ühe käega juhitava abikäituriga ühendatud sõidupiduri-, kiirendus- ja roolimissüsteem 

     

    33.02. 

    Kahe käega juhitava abikäituriga ühendatud sõidupiduri-, kiirendus- ja roolimissüsteem 

    35 

     

    Muudetud paigutusega juhtimisseadised (tulelülitid, klaasipuhasti, helisignaal, suunatuled jms) 

     

    35.02. 

    Juhtimisseadised, mida käitatakse käsi roolimisseadiselt eemaldamata 

     

    35.03. 

    Juhtimisseadised, mida käitatakse vasaku käega, käsi roolimisseadiselt eemaldamata 

     

    35.04. 

    Juhtimisseadised, mida käitatakse parema käega, käsi roolimisseadiselt eemaldamata 

     

    35.05. 

    Juhtimisseadised, mida käitatakse käsi roolimisseadiselt ning kiirendus- ja pidurimehhanismilt eemaldamata 

    40 

     

    Muudetud roolimissüsteem 

     

    40.01. 

    Roolimissüsteemi maksimaalne käitamisjõud … N 2 (nt: 40,01 (140 N)) 

     

    40.05. 

    Kohandatud rooliratas (suurendatud/jämedama segmendiga rooliratas, väiksema läbimõõduga rooliratas vms) 

     

    40.06. 

    Kohandatud asendis rooliratas 

     

    40.09. 

    Jalgadega roolimine 

     

    40.11. 

    Rooliratta külge kinnitatav abivahend 

     

    40.14. 

    Ühe käega/käsivarrega juhitav kohandatud asendis alternatiivne roolimissüsteem 

     

    40.15. 

    Kahe käega/käsivarrega juhitav kohandatud asendis alternatiivne roolimissüsteem 

    42 

     

    Muudetud külg-/tahavaateseadised 

     

    42.01. 

    Kohandatud tahavaateseadis 

     

    42.03. 

    Salongis asuv lisakülgvaateseadis 

     

    42.05. 

    Pimeala nägemise seadis 

    43 

     

    Juhi istumisasend 

     

    43.01. 

    Juhiistme kõrgus normaalnähtavuse tagamiseks normaalkaugusel roolirattast ja pedaalidest 

     

    43.02. 

    Kehakujule kohandatud juhiiste 

     

    43.03. 

    Küljetoega juhiiste stabiilse asendi tagamiseks 

     

    43.04. 

    Käetoega juhiiste 

     

    43.06. 

    Kohandatud turvavöö 

     

    43.07. 

    Turvavöö stabiilse asendi tagamiseks 

    44 

     

    Mootorratta muudatused (alamkoodi kasutamine kohustuslik) 

     

    44.01. 

    Eraldi käitatav pidur 

     

    44.02. 

    Kohandatud esirattapidur 

     

    44.03. 

    Kohandatud tagarattapidur 

     

    44.04. 

    Kohandatud kiirendusseadis 

     

    44.08. 

    Istmekõrgus, mis võimaldab juhil istuvas asendis kaks jalga korraga maha panna ning hoida mootorratast peatudes ja seistes tasakaalus. 

     

    44.09. 

    Esirattapiduri maksimaalne käitamisjõud 3 … N (nt: 44,09 (140 N)) 

     

    44.10. 

    Tagarattapiduri maksimaalne käitamisjõud … N 4 (nt: 44,10 (240 N)) 

     

    44.11. 

    Kohandatud jalatugi 

     

    44.12. 

    Kohandatud käepide 

    45 

     

    Üksnes külghaagisega mootorratas 

    46 

     

    Üksnes kolmrattad 

    47 

     

    Üksnes enama kui kahe rattaga sõidukid, mida juht ei pea hoidma käivitamise, seiskamise ega seisu ajal tasakaalus 

    50 

     

    Üksnes konkreetne sõiduk/VIN-kood (valmistajatehase tähis) 

    Koodidega 01–44 koos kasutatavad täpsustavad tähed:

    a    vasak

    b    parem

    c    käsi

    d    labajalg

    e    keskosa

    f    käsivars

    g    pöial

    PIIRATUD KASUTUSEGA KOODID 

    60 

     

    Vastavused (vabatahtlik) 

     

    60.01. 

    Omanikule kohaldatakse artikli 9 lõike 3 punktis a sätestatud vabatahtlikku vastavust. 

     

    60.02. 

    Omanikule kohaldatakse artikli 9 lõike 3 punktis b sätestatud vabatahtlikku vastavust. 

    60.03.  

    B1-kategooria juhtimisõigus piirdub artikli 9 lõike 4 punktis c nimetatud sõidukitega.

    61 

     

    Sõit üksnes päevaajal (nt üks tund pärast päikesetõusu ja üks tund enne päikeseloojangut) 

    62 

     

    Sõit üksnes … km raadiuses juhiloa omaniku elukohast või üksnes linna/piirkonna piires 

    63 

     

    Sõit ilma kaassõitjata 

    64 

     

    Sõit üksnes kiirusel kuni … km/h 

    65 

     

    Juhtimine lubatud üksnes vähemalt sama kategooria juhiluba omava saatjaga 

    66 

     

    Ilma haagiseta 

    67 

     

    Kiirteel sõitmine keelatud 

    68 

     

    Alkoholi tarbimine keelatud 

    69 

     

    Lubatud juhtida üksnes standardile EN 50436 vastava alkolukuga varustatud sõidukit. Kehtivuse lõppkuupäeva märkimine vabatahtlik (nt „69“ või „69(01.01.2016)“) 

    HALDUSKÜSIMUSED 

    70 

     

    Vahetatud juhiluba nr …, väljastaja … (kolmanda riigi puhul ELi/ÜRO tähis; nt „70.0123456789.NL“) 

    71 

     

    Juhiloa nr … duplikaat (kolmanda riigi puhul ELi/ÜRO tähis; nt „71.987654321.HR“) 

    73 

     

    Üksnes B-kategooriasse kuuluvad neljarattalised mootorsõidukid (B1) 

    78 

     

    Üksnes automaatkäigukastiga sõidukid 

    79 

     

    Üksnes sõidukid, mis vastavad käesoleva direktiivi artikli 19 kohaldamisel sulgudes toodud näitajatele. 

     

    79.01. 

    Üksnes kaherattalised sõidukid (külghaagisega või ilma) 

     

    79.02. 

    Üksnes AM-kategooriasse kuuluvad kolmerattalised või kerged neljarattalised sõidukid 

     

    79.03. 

    Üksnes kolmrattad 

     

    79.04. 

    Üksnes kolmrattad koos haagisega, mille lubatud täismass ei ületa 750 kg 

     

    79.05. 

    A1-kategooria mootorrattad, mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,1 kW/kg 

     

    79.06. 

    BE-kategooria sõidukid, mille haagise lubatud täismass ületab 3 500 kg 

    80 

     

    Üksnes A-kategooria kolmerattalise mootorsõiduki juhiloa omanikud, kes on alla 24-aastased 

    81 

     

    Üksnes A-kategooria kaherattalise mootorsõiduki juhiloa omanikud, kes on alla 21-aastased 

    95 

     

    Kutseoskuse tunnistust omav juht, kes vastab direktiivis (EL) 2022/2561 sätestatud kutseoskuste nõuetele kuni … (nt 95(01.01.12)) 

    96 

     

    B-kategooria sõidukid koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kg, kui sellise autorongi lubatud täismass kokku ületab 3 500 kg, aga mitte 4 250 kg 

    97 

     

    Ei ole lubatud juhtida C1-kategooria sõidukeid, mis kuuluvad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 165/2014 5 kohaldamisalasse. 

    98 

     

     

     

    98.01 

    Juhti peetakse algajaks ja tema suhtes kehtivad katseaja tingimused. Juhiloa vahetamise, uuendamise või asendamise korral lisatakse koodile katseaja lõppkuupäev (nt 98.01.13.04.2028). 

     

    98.02 

    Juhiloa omanik peab täitma saatjaga sõitmise tingimusi kuni 18-aastaseks saamiseni. 

    Kood 100 ja sellele järgnevad koodid kehtivad ainult juhiloa väljastanud liikmesriigi territooriumil. 

    II LISA

    MOOTORI JÕUL LIIKUVA SÕIDUKI JUHTIMISEGA SEOTUD EKSAMITE NING TEADMISTE, OSKUSTE JA KÄITUMISEGA SEOTUD MIINIMUMNÕUDED

    I. SÕIDUEKSAMITE MIINIMUMNÕUDED 

    Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, mis tagavad, et juhiloa taotlejatel oleks mootori jõul liikuva sõiduki juhtimiseks vajalikud teadmised, oskused ja käitumine. Selleks kehtestatud eksamid peavad koosnema 

    teooriaeksamist

    ning pärast teooriaeksami edukat läbimist oskuste ja käitumise eksamist. 

    Allpool on esitatud nende eksamite tegemise tingimused.

    A.    TEOORIAEKSAM

    1.Vorm 

    Valitud vormi abil tehakse kindlaks, et taotlejal on nõutavad teadmised punktides 2, 3 ja 4 loetletud teemadel. 

    Juhiloa taotleja, kes on sooritanud mõne teise kategooria teooriaeksami, võidakse vabastada eksami sooritamisest punktide 2, 3 ja 4 ühiste sätete osas. 

    2.Teooriaeksami sisu kõigi sõidukikategooriate puhul 

    Küsimused esitatakse iga teema kohta, mis on loetletud järgmistes punktides, kusjuures küsimuste sisu ja vorm jäetakse iga liikmesriigi otsustada: 

    (a)liikluseeskirjad: 

    eelkõige liiklusmärgid, teemärgised, märguanded, sõidueesõigus ja lubatud sõidukiirus; 

    (b)juht: 

    tähelepanelikkuse ja teiste liiklejatega (sh mikromobiilsusvahendite kasutajatega) arvestamise tähtsus;

    üldine taju (sh ohutaju), hindamine ja otsustamine, eelkõige reageerimisaeg, ning alkoholi, narkootikumide, ravimite, vaimse seisundi ja väsimuse mõjust tulenevad muutused juhi käitumises; 

    (c)tee: 

    tähtsaimad ohutu pikivahe hoidmise, pidurdusteekonna ja teelpüsimise põhimõtted erinevate ilmastiku- ja teeolude puhul; 

    liikluse ohutegurid, mis on seotud erinevate teeoludega (sh ohtude tajumine ja eeldamine), eelkõige nende muutumisega ilmastiku muutudes ning päeva ja öö vaheldudes;

    erinevate teeliikide omadused ning seonduvad seadusjärgsed nõuded;

    sõiduki ohutu juhtimine maanteetunnelites; 

    (d)teised liiklejad: 

    spetsiifilised ohutegurid, mis on seotud teiste liiklejate kogenematusega, eelkõige vähekaitstud liiklejate puhul, kelle liikumine on vähem kaitstud kui mootorsõidukite (nt autod, bussid ja veoautod) kasutajatel ning kes võivad kogeda kokkupõrkejõudude vahetult. Sellesse kategooriasse kuuluvad jalakäijad, jalgratturid, kaherattaliste mootorsõidukite kasutajad, isiklike liikumisvahendite kasutajad ning puudega või piiratud liikumisvõime või suunatajuga isikud;

    ohud, mis on seotud eri tüüpi sõidukite liikumise ja juhtimisega ning juhtide erineva vaateväljaga (sh täiustatud sõiduabisüsteemide ja muude automaatfunktsioonidega sõidukid);

    (e)üldeeskirjad ja muud küsimused: 

    eeskirjad sõiduki kasutamiseks nõutavate dokumentide kohta, 

    üldeeskirjad, mis määravad kindlaks, kuidas juht peab käituma liiklusõnnetuse korral (hoiatusseadiste paigaldamine ja õnnetusest teatamine), ning meetmed, mida ta võib võtta, et vajaduse korral liiklusõnnetuses kannatanuid abistada;

    sõiduki, veose ja sõitjatega seotud ohutustegurid; 

    alternatiivkütusel töötavate sõidukitega seotud teadmiste ohutusaspektid;

    (f)sõidukist väljumisel vajalikud ettevaatusabinõud; 

    (g)liiklusohutusega seotud mehhaanilised aspektid; taotlejad peavad suutma kindlaks teha kõige levinumad rikked, eelkõige rooliseadme, vedrustus- ja pidurisüsteemi, rehvide, tulede ja suunatulede, helkurite, tahavaatepeeglite, tuuleklaasi ja klaasipuhastite, heitgaasisüsteemi, turvavööde ja helisignaalseadme rikked; 

    (h)sõiduki turvavarustus, eelkõige turvavööde, peatugede ja laste turvavarustuse kasutamine ning elektrisõidukite laadimine; 

    (i)sõidukite kasutamisega seotud keskkonnaeeskirjad ja -aspektid (sh elektrisõidukite puhul): helisignaalseadmete sobiv kasutamine, mõõdukas kütuse-/energiakulu, heite piiramine (kasvuhoonegaaside heide, õhusaasteained, müra ning rehvide ja teekatte kulumisel eralduv mikroplast jne). 

    3.Erisätted A1-, A2- ja A-kategooria kohta 

    Järgmiste üldteadmiste kohustuslik kontroll: 

    (a)kaitsevarustuse, näiteks kinnaste, saabaste, rõivaste ja kiivri kasutamine; 

    (b)mootorratturite nähtavus teistele liiklejatele; 

    (c)eespool esitatud erinevate teeoludega seotud riskitegurid eritähelepanuga libedatele teeosadele, nagu kanalisatsioonikaevude kaaned, teemärgised (nt jooned ja nooled) ja trammirööpad; 

    (d)liiklusohutusega seotud mehhaanilised aspektid, pöörates eritähelepanu hädaseiskamislülitile, õlitasemele ja ketile. 

    4.Erisätted C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- ja D1E-kategooria kohta 

    (1)Järgmiste üldteadmiste kohustuslik kontroll: 

    (a)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 561/2006 6 kindlaks määratud eeskirjad sõidu- ja puhkeaja kohta; määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeeriku kasutamine; 

    (b)eeskirjad asjaomase transpordiliigi kohta: kauba- või reisijatevedu; 

    (c)riigisiseseks ja rahvusvaheliseks kauba- ja reisijateveoks nõutavad sõiduki- ja veodokumendid; 

    (d)kuidas käituda liiklusõnnetuse korral; teadmised pärast liiklusõnnetust või samalaadset juhtumit võetavate meetmete, sealhulgas erakorraliste meetmete kohta, nagu sõitjate evakueerimine, ning põhiteadmised esmaabi kohta; 

    (e)rattavahetuse käigus võetavad ettevaatusabinõud; 

    (f)eeskirjad veoki massi ja mõõtmete kohta; eeskirjad kiiruspiirikute kohta; 

    (g)sõidukite omadustest põhjustatud takistused vaateväljas; 

    (h)teekaardi lugemine, marsruudi kavandamine, sealhulgas elektrooniliste navigatsioonisüsteemide kasutamine (vabatahtlik); 

    (i)sõidukile veose pealelaadimisega seotud ohutustegurid: veose kontrollimine (paigutamine ja kinnitamine), eri liiki veostega (nt vedelikud, väljaulatuvad veosed jms) seotud probleemid, kauba peale- ja mahalaadimine ning laadimisseadmete kasutamine (üksnes C-, CE-, C1-, C1E-kategooria); 

    (j)juhi vastutus reisijateveol; reisijate mugavus ja turvalisus; laste vedu; enne teeleasumist vajalik kontroll; teooriaeksamisse peaksid kuuluma kõik bussiliigid (avalikus teenistuses olevad linnaliini- ja kaugsõidubussid, erimõõtmetega bussid jms) (üksnes D-, DE-, D1-, D1E-kategooria). 

    (k)Liikmesriigid võivad vabastada määruse (EL) nr 165/2014 kohaldamisalast välja jääva C1- või C1E-kategooria sõiduki juhiloa taotlejad kohustusest tõendada oma teadmisi punkti 4 alapunkti 1 alapunktides a–c loetletud valdkondades.

    (2)Kohustuslik üldteadmiste kontroll C-, CE-, D- ja DE-kategooriat käsitlevate lisasätete kohta: 

    (a)järgmiste seadmete ja süsteemide ehitus- ja tööpõhimõtted: sisepõlemismootorid, vedelikud (nt mootoriõli, jahutusvedelik, pesuvedelik), toitesüsteem, elektrisüsteem, süüteseade, käiguvahetussüsteem (sidur, käigukast jne); 

    (b)määrdeained ja antifriisid; 

    (c)rehvide konstruktsiooni põhimõtted, paigaldamine, õige kasutus ja hooldus; 

    (d)piduriseadmete ja kiirusregulaatorite tüübid, tööpõhimõtted, põhiosad, ühendamine, kasutus ja igapäevane hooldus ning mitteblokeeruvate pidurite kasutamine; 

    (e)haakeseadmete tüübid, tööpõhimõtted, põhiosad, ühendamine, kasutus ja igapäevane hooldus (üksnes CE- ja DE-kategooria puhul); 

    (f)rikete põhjuste kindlakstegemise meetodid; 

    (g)sõidukite ennetav hooldus ja vajalik jooksev remont; 

    (h)juhi vastutus kaupade vastuvõtmise, veo ja üleandmise eest vastavalt kokkulepitud tingimustele (üksnes C- ja CE-kategooria puhul). 

    B.    OSKUSTE JA KÄITUMISE EKSAM 

    5.Sõiduk ja selle varustus 

    (1)Sõiduki käigukast 

    (a)Käsikäigukastiga sõiduki juhtimiseks sooritatakse oskuste ja käitumise eksam käsikäigukastiga sõidukil. 

    Käsikäigukastiga sõiduk on sõiduk, millel on siduripedaal (või A-, A2- ja A1-kategooria korral sidurilink), mida juht kasutab sõiduki käivitamiseks või seiskamiseks ning käikude vahetamiseks. 

    (b)Punkti 5 alapunkti 1 alapunktis a sätestatud kriteeriumidele mittevastavaid sõidukeid käsitatakse automaatkäigukastiga sõidukina. 

    Kui juhiloa taotleja teeb oskuste ja käitumise eksami automaatkäigukastiga sõidukil, märgitakse see ära igal sellise eksami põhjal väljastatud juhiloal asjaomase liidu koodiga, mis on esitatud I lisa E osas, ilma et see piiraks punkti 5 alapunkti 1 alapunkti c kohaldamist. Sellise märkega lubasid võib kasutada üksnes automaatkäigukastiga sõiduki juhtimiseks. 

    (c)Liidu kood, mis on märgitud A1-, A2-, A-, B1-, B- ja BE-kategooria juhiloale, mis on väljastatud automaatkäigukastiga sõidukiga seotud oskuste ja käitumise eksami alusel, eemaldatakse, kui juhiloa omanik sooritab spetsiaalse oskuste ja käitumise eksami või läbib spetsiaalse koolituse. 

    Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et: 

    i) kiita selline erikoolitus heaks ja teha selle üle järelevalvet või 

    ii) korraldada spetsiaalne oskuste ja käitumise eksam. 

    Käesoleva punktiga hõlmatud koolituseks või eksamiks kasutatavatel sõidukitel peab olema käsikäigukast ja need peavad kuuluma kategooriasse, mille jaoks luba taotletakse. 

    Oskuste ja käitumise eksami kestus ning selle käigus läbitud vahemaa peavad olema piisavad, et hinnata käesoleva lisa punktis 6 või 7 sätestatud oskusi ja käitumist, pöörates erilist tähelepanu käigukasti kasutamisele.

    Koolitus peab hõlmama kõiki käesoleva lisa punktis 6 või 7 loetletud aspekte, pöörates erilist tähelepanu käigukasti kasutamisele. Iga loataotleja läbib koolituse praktilised osad ning tõendab oma oskusi ja käitumist avalikel teedel. Koolitus peab kestma vähemalt 7 tundi.

    (d)Erisätted BE-, C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- ja D1E-kategooria sõidukite kohta 

    Liikmesriigid võivad otsustada, et punkti 5 alapunkt 1 alapunktis b osutatud automaatkäigukastiga sõidukite piiranguid ei kanta BE-, C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- või D1E-kategooria sõiduki juhiloale, kui taotlejal on juba käsikäigukastiga sõiduki juhiluba B-, BE-, C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- või D1E-kategooria jaoks ning ta on oskuste ja käitumise eksamil sooritanud punkti 8 alapunktis 4 kirjeldatud toimingud. 

    (2)Oskuste ja käitumise eksamil kasutatavad sõidukid peavad vastama allpool esitatud miinimumnõuetele. Liikmesriigid võivad ette näha rangemad nõuded või lisada muid nõudeid. Liikmesriigid võivad oskuste ja käitumise eksamil kasutatavate A1-, A2- ja A-kategooria sõidukite suhtes kohaldada nõutavast miinimumtöömahust 5 cm3 võrra väiksemat töömahtu. 

    (a)A1-kategooria 

    Ilma külghaagiseta A1-kategooria mootorratas võimsusega kuni 11 kW, mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,1 kW/kg ning mille suurim kiirus on vähemalt 90 km/h. 

    Mootorratta sisepõlemismootori suurim töömaht on vähemalt 120 cm3. 

    Elektrimootoriga mootorratta võimsuse ja massi suhe on vähemalt 0,08 kW/kg. 

    (b)A2-kategooria 

    Ilma külghaagiseta mootorratas, mille võimsus on 20–35 kW ning võimsuse ja massi suhe kuni 0,2 kW/kg. 

    Mootorratta sisepõlemismootori suurim töömaht on vähemalt 250 cm3. 

    Elektrimootoriga mootorratta võimsuse ja massi suhe on vähemalt 0,15 kW/kg. 

    (c)A-kategooria 

    Ilma külghaagiseta mootorratas, mille tühimass on üle 180 kg ja võimsus vähemalt 50 kW. Liikmesriik võib lubada nõutavast miinimummassist 5 kg võrra väiksemat massi. 

    Mootorratta sisepõlemismootori suurim töömaht on vähemalt 600 cm3. 

    Elektrimootoriga mootorratta võimsuse ja massi suhe on vähemalt 0,25 kW/kg. 

    (d)B-kategooria 

    Neljarattaline B-kategooria sõiduk, mille suurim kiirus on vähemalt 100 km/h. 

    (e)BE-kategooria 

    B-kategooria eksamisõiduk koos vähemalt 1 000 kg lubatud täismassiga haagisega, mille suurim kiirus on vähemalt 100 km/h ja mis ei kuulu B-kategooriasse. Haagise veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt sama lai ja kõrge kui mootorsõiduk. Kinnine furgoon võib olla ka veokist veidi kitsam, kui vaid mootorsõiduki välimiste tahavaatepeeglite kaudu on taha piisavalt näha. Haagise tegelik kogumass peab olema vähemalt 800 kg. 

    (f)B1-kategooria 

    Neljarattaline mootorsõiduk, mille suurim kiirus on vähemalt 60 km/h 

    (g)C-kategooria 

    C-kategooria sõiduk, mille lubatud täismass on vähemalt 12 000 kg, pikkus vähemalt 8 m, laius vähemalt 2,40 m ning suurim kiirus vähemalt 80 km/h. Sellel on mitteblokeeruvad pidurid ja määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeerik. Veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt sama lai ja kõrge kui juhikabiin. Sõiduki tegelik kogumass peab olema vähemalt 10 000 kg. 

    (h)CE-kategooria 

    Kas liigendsõiduk või C-kategooria eksamisõiduk koos vähemalt 7,5 m pikkuse haagisega. Nii liigendsõiduki kui ka autorongi lubatud täismass peab olema vähemalt 20 000 kg, pikkus vähemalt 14 m ja laius vähemalt 2,40 m, suurim kiirus vähemalt 80 km/h. Sellel on mitteblokeeruvad pidurid ja määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeerik. Veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt sama lai ja kõrge kui juhikabiin. Nii liigendsõiduki kui ka autorongi tegelik kogumass peab olema vähemalt 15 000 kg. 

    (i)C1-kategooria 

    C1-alamkategooria sõiduk, mille lubatud täismass on vähemalt 4 000 kg, pikkus vähemalt 5 m ning suurim kiirus vähemalt 80 km/h. Sellel on mitteblokeeruvad pidurid ja määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeerik. Veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt sama lai ja kõrge kui juhikabiin. 

    (j)C1E-kategooria 

    C1-alamkategooria eksamisõiduk koos vähemalt 1 250 kg lubatud täismassiga haagisega. Sellise autorongi kogupikkus peab olema vähemalt 8 m ja suurim kiirus vähemalt 80 km/h. Haagise veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt sama lai ja kõrge kui juhikabiin. Kinnine furgoon võib olla ka juhikabiinist veidi kitsam, kui vaid mootorsõiduki välimiste tahavaatepeeglite kaudu on taha piisavalt näha. Haagise tegelik kogumass peab olema vähemalt 800 kg. 

    (k)D-kategooria 

    D-kategooria sõiduk, mille pikkus on vähemalt 10 m, laius vähemalt 2,40 m ning suurim kiirus vähemalt 80 km/h. Sel on mitteblokeeruvad pidurid ja määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeerik. 

    (l)DE-kategooria 

    D-kategooria eksamisõiduk ja vähemalt 1 250 kg lubatud täismassiga haagis laiusega vähemalt 2,40 m ja suurima kiirusega vähemalt 80 km/h. Haagise veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt 2 m lai ja 2 m kõrge. Haagise tegelik kogumass peab olema vähemalt 800 kg. 

    (m)D1-kategooria 

    D1-alamkategooria sõiduk, mille lubatud täismass on vähemalt 4 000 kg, pikkus vähemalt 5 m ning suurim kiirus vähemalt 80 km/h. Sellel on mitteblokeeruvad pidurid ja määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeerik. 

    (n)D1E-kategooria 

    D1E-alamkategooria eksamisõiduk koos vähemalt 1 250 kg lubatud täismassiga haagise ja suurima kiirusega vähemalt 80 km/h. Haagise veoseruum on kinnine furgoon, mis on vähemalt 2 m lai ja 2 m kõrge. Haagise tegelik kogumass peab olema vähemalt 800 kg. 

    6.A1-, A2- ja A-kategooria puhul kontrollitavad oskused ja käitumine 

    (1)Sõiduki ettevalmistamine ja kontrollimine liiklusohutuse seisukohast 

    Taotleja peab näitama, et ta suudab valmistuda ohutuks sõiduks, täites järgmised nõuded: 

    (a)kaitsevarustuse, nagu kinnaste, saabaste, rõivaste ja kiivri kohandamine; 

    (b)rehvide, piduri, juhtraua, hädaseiskamislüliti (olemasolu korral), keti, õlitaseme, tulede, helkurite, suunatulede ja helisignaalseadme pisteline kontroll. 

    (2)Liiklusohutusega seotud erimanöövrite kontrollimine:

    (a)mootorratta tugihargile asetamine ja tugihargilt võtmine ning selle liigutamine mootori abita sõiduki kõrval kõndides; 

    (b)mootorratta parkimine tugihargil; 

    (c)vähemalt kaks manöövrit väikesel kiirusel, sealhulgas slaalomisõit; see peab võimaldama hinnata siduri käsitsemise oskust koos piduriga, tasakaalu, vaatesuunda ja asendit mootorrattal ning jalgade asendit jalatugedel; 

    (d)vähemalt kaks manöövrit suuremal kiirusel, millest üks manööver toimub teise või kolmanda käiguga kiirusel vähemalt 30 km/h ja üks manööver takistusest möödasõidul kiirusel vähemalt 50 km/h; see peab võimaldama hinnata asendit mootorrattal, vaatesuunda, tasakaalu, juhtimis- ja käiguvahetustehnikat; 

    (e)pidurdamine: sooritatakse vähemalt kaks pidurdusharjutust, sealhulgas hädapidurdus kiirusel vähemalt 50 km/h; see peaks võimaldama hinnata esi- ja tagapiduri käsitsemise oskust, vaatesuunda ja asendit mootorrattal. 

    (3)Käitumine liikluses 

    Taotlejad peavad sooritama tavaliikluses täiesti ohutult ja kõiki vajalikke ettevaatusabinõusid rakendades kõik järgmised toimingud: 

    (a)sõidu alustamine: pärast parkimist, pärast peatumist liikluses; juurdepääsuteelt väljasõit; 

    (b)sõit sirgel teel; vastassuunas sõitvatest sõidukitest möödumine, sealhulgas piiratud alal; 

    (c)kurvis sõitmine; 

    (d)ristmik: ristmikele lähenemine ja nende ületamine; 

    (e)suunamuutmine: vasak- ja parempöörded; sõiduraja vahetamine; 

    (f)kiirteele või samalaadsele teele (kui olemas) sõit ja sealt mahasõit: kiirendusrajalt teele sõitmine; aeglustusrajale lahkumine; 

    (g)möödasõit: möödasõit teistest liikuvatest sõidukitest (kui olemas); takistuste kõrval sõitmine, näiteks pargitud autod; teistel liiklejatel mööda sõita laskmine (kui see on asjakohane); 

    (h)erilised teeosad (kui olemas): ringristmikud; raudteeületuskohad; trammi- ja bussipeatused; ülekäigurajad; pikkadel tõusudel üles-/allamäge sõitmine; tunnelid; 

    (i)ohuolukordadele reageerimine ja nende ennetamine simulaatoris;

    (j)vajalike ettevaatusabinõude rakendamine sõidukilt maha tulemisel. 

    7.B-, B1- ja BE-kategooria puhul kontrollitavad oskused ja käitumine 

    (1)Sõiduki ettevalmistamine ja kontrollimine liiklusohutuse seisukohast 

    Taotleja peab näitama, et ta suudab valmistuda ohutuks sõiduks, täites järgmised nõuded: 

    (a)juhiistme kohandamine õige istumisasendi saavutamiseks; 

    (b)tahavaatepeeglite, turvavööde ning olemasolu korral peatugede kohandamine; 

    (c)kontrollimine, et uksed oleksid suletud; 

    (d)rehvide, rooliseadme, piduri, vedelike (nt mootoriõli, jahutusvedeliku, pesuvedeliku), tulede, helkurite, suunatulede ja helisignaalseadme pisteline kontroll; 

    (e)sõidukile veose pealelaadimisega seotud ohutustegurid: kere, katted, laadimisluugid, kabiinilukustus, pealelaadimisviis, veose kinnitamine (üksnes BE-kategooria puhul); 

    (f)haakeseadme ning piduri ja elektriühenduste kontrollimine (üksnes BE-kategooria puhul). 

    (2)B- ja B1-kategooria: liiklusohutusega seotud erimanöövrite kontroll 

    Kontrollitavad manöövrid valitakse järgmiste hulgast (vähemalt kaks manöövrit järgmisest neljast punktist, sealhulgas üks tagasikäigul): 

    (a)tagurdamine otse või pöördega paremale või vasakule ümber nurga, jäädes õigele sõidurajale; 

    (b)tagasipööramine edasi- ja tagasikäiku kasutades; 

    (c)sõiduki parkimine ja parkimiskohalt lahkumine (parkimine rööpselt, kaldu või esi- või tagaotsaga risti kaldeta teel, tõusul või langusel); 

    (d)täpne pidurdamine kuni seiskumiseni; hädaseiskamise sooritamine ei ole kohustuslik. 

    (3)BE-kategooria: liiklusohutusega seotud erimanöövrite kontroll:

    (a)haagise külge- ja lahtihaakimine või lahtihaakimine ja uuesti sõiduki külge haakimine; manöövri puhul peab vedav sõiduk olema pargitud haagise kõrvale (s.o mitte sellega ühele joonele); 

    (b)tagurdamine kurvi mööda, mille trajektoor jääb liikmesriigi otsustada; 

    (c)ohutu parkimine veose peale-/mahalaadimiseks. 

    (4)Käitumine liikluses 

    Taotlejad peavad sooritama tavaliikluses täiesti ohutult ja kõiki vajalikke ettevaatusabinõusid rakendades kõik järgmised toimingud: 

    (a)sõidu alustamine: pärast parkimist, pärast peatumist liikluses; juurdepääsuteelt väljasõit; 

    (b)sõit sirgel teel; vastassuunas sõitvatest sõidukitest möödumine, sealhulgas piiratud alal; 

    (c)kurvis sõitmine; 

    (d)ristmik: ristmikele lähenemine ja nende ületamine; 

    (e)suunamuutmine: vasak- ja parempöörded; sõiduraja vahetamine; 

    (f)kiirteele või samalaadsele teele (kui olemas) sõit ja sealt mahasõit: kiirendusrajalt teele sõitmine; aeglustusrajale lahkumine; 

    (g)möödasõit: möödasõit teistest liikuvatest sõidukitest (kui olemas); takistuste kõrval sõitmine, näiteks pargitud autod; teistel liiklejatel mööda sõita laskmine (kui see on asjakohane); 

    (h)erilised teeosad (kui olemas): ringristmikud; raudteeületuskohad; trammi- ja bussipeatused; ülekäigurajad; pikkadel tõusudel üles-/allamäge sõitmine; tunnelid; 

    (i)vajalike ettevaatusabinõude rakendamine sõidukist väljumisel.

    (j)ohuolukordadele reageerimine ja nende ennetamine simulaatoris.

    8.C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- ja D1E-kategooria puhul kontrollitavad oskused ja käitumine 

    (1)Sõiduki ettevalmistamine ja kontrollimine liiklusohutuse seisukohast 

    Taotleja peab näitama, et ta suudab valmistuda ohutuks sõiduks, täites järgmised nõuded: 

    (a)juhiistme kohandamine õige istumisasendi saavutamiseks; 

    (b)tahavaatepeeglite, turvavööde ning olemasolu korral peatugede kohandamine; 

    (c)rehvide, rooliseadme, piduri, tulede, helkurite, suunatulede ja helisignaalseadme pisteline kontroll; 

    (d)võimendiga piduri- ja roolisüsteemi kontroll; rataste, rattamutrite, poritiibade, tuuleklaasi, akende ja klaasipuhastite, vedelike (nt mootoriõli, jahutusvedelik, pesuvedelik) seisukorra kontrollimine; näidikupaneeli, sealhulgas määruses (EL) nr 165/2014 määratletud sõidumeeriku kontroll ja kasutamine. Viimast nõuet ei kohaldata käesoleva määruse kohaldamisalasse mittekuuluvate C1- või C1E-kategooria sõiduki juhiloa taotlejate suhtes; 

    (e)õhusurve, õhupaakide ja vedrustuse kontroll; 

    (f)sõidukile veose pealelaadimisega seotud ohutustegurid: kere, katted, laadimisluugid, laadimismehhanism (kui on), kabiinilukustus (kui on), pealelaadimisviis, veose kinnitamine (üksnes C-, CE-, C1-, C1E-kategooria puhul); 

    (g)haakeseadme ning pidurite ja elektriühenduste kontroll (üksnes CE-, C1E-, DE- ja D1E-kategooria puhul); 

    (h)oskus rakendada spetsiaalseid sõidukiohutuse abinõusid; kere, teenindususte, avariiväljapääsude, esmaabivahendite, tulekustutite ja muu turvavarustuse kontroll (üksnes D-, DE-, D1-, D1E-kategooria puhul); 

    (i)teekaardi lugemine, marsruudi kavandamine, sealhulgas elektrooniliste navigatsioonisüsteemide kasutamine (vabatahtlik). 

    (2)Liiklusohutusega seotud erimanöövrite kontrollimine:

    (a)haagise külge- ja lahtihaakimine või lahtihaakimine ja uuesti sõiduki külge haakimine; manöövri puhul peab veduk olema pargitud haagise kõrvale (s.o mitte ühele joonele) (üksnes CE-, C1E-, DE-, D1E-kategooria puhul); 

    (b)tagurdamine kurvi mööda, mille trajektoor jääb liikmesriigi otsustada; 

    (c)ohutu parkimine laadimisrambi/-platvormi või samalaadse rajatise ääres veose maha-/pealelaadimiseks (üksnes C-, CE-, C1-, C1E-kategooria puhul); 

    (d)bussi parkimine sõitjate ohutuks peale- või mahaminekuks (üksnes D-, DE-, D1-, D1E-puhul). 

    (3)Käitumine liikluses 

    Taotlejad peavad sooritama tavaliikluses täiesti ohutult ja kõiki vajalikke ettevaatusabinõusid rakendades kõik järgmised toimingud: 

    (a)sõidu alustamine: pärast parkimist, pärast peatumist liikluses; juurdepääsuteelt väljasõit; 

    (b)sõit sirgel teel; vastassuunas sõitvatest sõidukitest möödumine, sealhulgas piiratud alal; 

    (c)kurvis sõitmine; 

    (d)ristmik: ristmikele lähenemine ja nende ületamine; 

    (e)suunamuutmine: vasak- ja parempöörded; sõiduraja vahetamine; 

    (f)kiirteele või samalaadsele teele (kui olemas) sõit ja sealt mahasõit: kiirendusrajalt teele sõitmine; aeglustusrajale lahkumine; 

    (g)möödasõit: möödasõit teistest liikuvatest sõidukitest (kui olemas); takistuste kõrval sõitmine, näiteks pargitud autod; teistel liiklejatel mööda sõita laskmine (kui see on asjakohane); 

    (h)erilised teeosad (kui olemas): ringristmikud; raudteeületuskohad; trammi- ja bussipeatused; ülekäigurajad; pikkadel tõusudel üles-/allamäge sõitmine; tunnelid; 

    (i)vajalike ettevaatusabinõude rakendamine sõidukist väljumisel. 

    (4)Ohutu ja energiasäästlik sõidustiil:

    (a)sõitmine viisil, mis tagab ohutuse ning vähendab kiirendamise, aeglustamise, üles- ja allamäge sõitmise ajal kütuse-/energiakulu;

    (b)ohuolukordadele reageerimine ja nende ennetamine simulaatoris. 

    9.Oskuste ja käitumise eksami hindamine 

    (1)Iga punktides 6, 7 ja 8 nimetatud juhtimisolukorra puhul peab hinnangus kajastuma see, kui lihtne oli taotleja jaoks sõiduki juhtseadmete käsitsemine ning kui hästi ta oskas sõita liikluses täiesti ohutult. Eksamineerija peab end kogu eksami vältel tundma turvaliselt. Selliste vigade või ohtlike käitumisviiside puhul, mis ohustavad vahetult eksamisõidukit, selles sõitjaid või teisi liiklejaid, karistatakse eksami mittesooritamisega, olenemata sellest, kas eksamineerija või saatja peab sekkuma või mitte. Siiski on eksamineerijal õigus otsustada, kas oskuste ja käitumise eksam lõpuni teha või mitte. 

    Eksamineerijatel peab olema väljaõpe, mis võimaldab neil õigesti hinnata taotlejate oskust sõidukit ohutult juhtida. Eksamineerijate töö järele valvab ja seda kontrollib liikmesriigi volitatud asutus, et tagada vigade õige ja järjekindel hindamine vastavalt käesolevas lisas esitatud standarditele.

    (2)Hindamise käigus pööravad eksamineerijad erilist tähelepanu sellele, kas taotleja käitub juhtimisel kaalutletult ja teisi arvestavalt. Selles peaks kajastuma üldine juhtimisstiil ja eksamineerija peab seda taotlejast üldettekujutuse saamisel arvesse võtma. Siia kuulub kohanduv ja kindel (ohutu) juhtimisstiil, tee- ja ilmastikuolude arvestamine, muu liikluse arvestamine, teiste (eriti vähekaitstud) liiklejate huvidega arvestamine ning ettenägelikkus. 

    (3)Lisaks hindab eksamineerija, kas taotleja: 

    (a)omab kontrolli sõiduki üle; võttes arvesse järgmist: turvavöö, tahavaatepeeglite, peatugede, istmete õige kasutus; iste; tulede ja muude seadmete õige kasutus; siduri, käigukasti, kiirendus- ja pidurdussüsteemide (sealhulgas võimaliku kolmanda pidurisüsteemi), rooliseadme õige kasutus; sõiduki valitsemine mitmesugustes olukordades, eri kiirustel; kindel teelpüsimine; sõiduki mass ja mõõtmed ning omadused; veose mass ja liik (üksnes BE-, C, CE-, C1-, C1E-, DE- ja D1E-kategooria puhul); reisijate mugavust (üksnes D-, DE-, D1-, D1E-kategooria puhul) (järsust kiirendamisest hoidumine, sujuv sõit, järsust pidurdamisest hoidumine); 

    (b)kokkuhoidlik, ohutu ja energiasäästlik sõidustiil, võttes arvesse pöördeid minutis, käikude vahetamist, pidurdamist ja kiirendamist (üksnes B-, BE-, C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1-, D1E-kategooria puhul); 

    (c)vastab vaatluseeskirjadele: kõigi suundade jälgimine; peeglite õige kasutamine; kaugel, keskmisel kaugusel ja lähedal asuva märkamine; 

    (d)austab sõidueesõigust / annab teed: sõidueesõigus ristmikel; teeandmine muudel puhkudel (nt suunamuutmisel, sõiduraja vahetamisel, erimanöövritel); 

    (e)paigutub teel õigesti: sõiduki liiki ja omadusi arvestav korrektne paigutus teel, sõidurajal, ringristmikul, kurvis; ennetav ümberpaigutumine; 

    (f)hoiab vahet: piisava vahe hoidmine ees ja küljel asuvaga; piisava vahe hoidmine teiste liiklejatega, eelkõige vähekaitstud liiklejatega;

    (g)järgib kiirusepiiranguid ja soovitusi: ei ületa suurimat lubatud kiirust; kohandab kiirust vastavalt ilmastiku- ja liiklusoludele ning sobival juhul kuni riigisisese piirkiiruseni; sõidab sellise kiirusega, mis võimaldab peatuda nähtaval vabal teelõigul; kohandab kiirust vastavalt samalaadsete liiklejate kiirusele; 

    (h)järgib valgusfoore, liiklusmärke ja muid märguandeid: õige käitumine valgusfoori ees; liikluse reguleerijate korralduste täitmine; liiklusmärkide (keelu- ja kohustusmärkide) õige järgimine; teemärgiste järgimine; 

    (i)järgib märguandereegleid: õige ja õigeaegne märguandmine vajaduse korral; õige suunanäitamine; sobiv tegutsemine kõigi teiste liiklejate märguannete puhul; 

    (j)pidurdamine ja peatumine: õigeaegne aeglustamine, pidurdamine või peatumine vastavalt asjaoludele; ettenägelikkus; mitmesuguste pidurisüsteemide kasutamine (üksnes C-, CE, D-, DE-kategooria puhul); teiste kiiruse vähendamise süsteemide kasutamine peale pidurite (üksnes C-, CE-, D- ja DE-kategooria puhul). 

    10.Eksami kestus 

    Eksami kestus ja läbitav vahemaa peavad olema piisavad, et hinnata käesoleva lisa B osas sätestatud oskusi ja käitumist. Teelsõitmiseks kulunud aeg ei tohi A-, A1-, A2-, B-, B1- ja BE-kategooria puhul olla mingil juhul alla 25 minuti ning muude kategooriate puhul alla 45 minuti. Siia hulka ei kuulu taotleja vastuvõtmine, sõiduki ettevalmistamine ja tehniline kontrollimine liiklusohutuse seisukohalt, erimanöövrid ja praktilise eksami tulemuse teatavakstegemine. 

    11. Eksami toimumise koht 

    See osa eksamist, mille käigus hinnatakse erimanöövreid, võib toimuda spetsiaalsel eksamiplatsil. Võimaluse korral peaks see osa eksamist, mille käigus hinnatakse liikluskäitumist, toimuma asulavälistel teedel, kiirteedel (või samalaadsetel teedel) ja mitmesugustel linnatänavatel (elamurajoonides, 30 ja 50 km/h kiirusepiiranguga aladel, linnasisestel kiirteedel), kus esineb eri tüüpi probleeme, millega juhid tõenäoliselt kokku puutuvad. Samuti on soovitatav, et eksam toimuks mitmesuguse liiklustiheduse tingimustes. Teelsõidu aega tuleks kasutada optimaalselt, et hinnata taotlejat kõikidel liiklusaladel, kuhu võidakse sattuda, pöörates erilist tähelepanu ühelt alalt teisele üleminekule. 

    II. MOOTORI JÕUL LIIKUVA SÕIDUKI JUHTIMISEKS VAJALIKUD TEADMISED, OSKUSED JA KÄITUMINE 

    Kõikide mootori jõul liikuvate sõidukite juhtidel peavad alati olema punktides 1–9 kirjeldatud teadmised, oskused ja käitumisviis, et nad suudaksid: 

    ära tunda liiklusohtlikud olukorrad ja hinnata nende tõsidust;

    valitseda piisavalt oma sõidukit, et mitte tekitada ohtlikke olukordi ja reageerida selliste olukordade tekkimisel sobivalt;

    järgida liikluseeskirju, eelkõige neid, mis on mõeldud liiklusõnnetuste ärahoidmiseks ja sujuva liiklusvoo tagamiseks,

    avastada oma sõidukil olulisemad tehnilised rikked, eelkõige need, mis seavad ohtu turvalisuse, ning lasta need sobivalt parandada;

    võtta arvesse kõiki sõiduki juhtimist mõjutavaid tegureid (nt alkohol, väsimus, halb nägemine jms), et kasutada täiel määral ohutuks sõiduks vajalikke võimeid;

    aidata tagada kõigi liiklejate, eelkõige vähekaitstud liiklejate ohutust, osutades neile kohast tähelepanu;

    omada piisavaid teadmisi mikromobiilsusega seotud riskiteguritest;

    omada piisavaid teadmisi alternatiivkütusel töötavate sõidukite kasutamise ohutusest;

    omama piisavaid teadmisi sõiduabisüsteemide kasutamise ja sõiduki muu automatiseerituse kohta.

    Liikmesriigid võivad rakendada sobivaid meetmeid, millega tagada, et juhid, kes on minetanud mootori jõul liikuva sõiduki juhtimiseks vajalikud punktides 1–9 kirjeldatud teadmised, oskused ja käitumise, võivad need uuesti omandada ja neid säilitada.

    III LISA

    MOOTORI JÕUL LIIKUVA SÕIDUKI JUHTIMISEKS VAJALIKU FÜÜSILISE JA VAIMSE SOBIVUSE MIINIMUMNÕUDED 

    MÕISTED 

    1.Käesoleva lisa kohaldamisel liigitatakse juhid kahte rühma: 

    (1)1. rühm A-, A1-, A2-, AM-, B-, B1- ja BE-kategooria sõidukite juhid; 

    (2)2. rühm C-, CE-, C1-, C1E-, D-, DE-, D1- ja D1E-kategooria sõidukite juhid. 

    (3)Riiklike õigusaktidega võib ette näha, et käesoleva lisa sätteid 2. rühma juhtide kohta võib kohaldada B-kategooria sõidukite juhtide suhtes, kes kasutavad oma juhiluba kutsetöös (takso- ja kiirabiautojuhid jt). 

    2.Esmast juhiluba või juhiloa uuendamist taotlevad isikud liigitatakse sellesse rühma, millesse nad hakkavad kuuluma, kui juhiluba on väljastatud või uuendatud. 

    TERVISEKONTROLL 

    3.1. rühm 

    Taotlejad hindavad ise oma füüsilist ja vaimset sobivust mootori jõul liikuva sõiduki juhtimiseks. 

    Juhiloa taotlejad peavad läbima tervisekontrolli, kui enesehindamisest, vajalike formaalsuste täitmisel või juhiloa väljastamise eelduseks olevate katsete tegemisel ilmneb, et neil on tõenäoliselt üks või mitu käesolevas lisas nimetatud meditsiinilist seisundit. 

    Juhilubade uuendamisel kohaldatakse juhtidele sama korda. 

    4.2. rühm 

    Juhiloa taotlejad läbivad tervisekontrolli enne neile juhiloa esmakordset väljastamist ning seejärel kontrollitakse juhte igal juhiloa uuendamisel kooskõlas selle liikmesriigi süsteemiga, kus on juhi alaline elukoht. 

    5.Liikmesriigid võivad juhilubade väljastamiseks või uuendamiseks ette näha käesolevas lisas esitatud nõuetest rangemad nõuded. 

    NÄGEMINE 

    6.Kõik juhiloa taotlejad läbivad asjakohase kontrolli, millega tehakse kindlaks, kas neil on mootori jõul liikuvate sõidukite juhtimiseks vajalik küllaldane nägemisteravus ja vaateväli. Kui on põhjust kahelda, et juhiloa taotleja nägemine ei ole piisav, tuleks teda kontrollida pädevas meditsiiniasutuses. Selle kontrolli käigus pööratakse eelkõige tähelepanu alljärgnevale: nägemisteravus, vaateväli, nägemine hämaras, pimestamisega kohanemine ja kontrastitundlikkus, diploopia ja muud nägemisfunktsioonid, mis võivad turvalist sõidukijuhtimist mõjutada. 

    1. rühma juhtide puhul võib juhiloa andmist kaaluda erandjuhtudel ka siis, kui vaatevälja või nägemisteravuse normi ei ole võimalik täita, kuid on põhjust arvata, et juhiloa väljastamine taotlejale ei kahjustaks liiklusohutust; sellisel juhul peab juht läbima pädevas meditsiiniasutuses kontrolli, kus tõendatakse, et ei esine muud nägemisfunktsiooni häiret, sealhulgas pimestamise, kontrastitundlikkuse ja hämaras nägemise probleeme. Juht või juhiloa taotleja peab edukalt läbima ka pädeva asutuse korraldatava praktilise katse. 

    1. rühm 

    (1)Juhiloa väljastamise või uuendamise taotlejate binokulaarne nägemisteravus (kasutades mõlemat silma korraga ja vajaduse korral korrektiivklaaside/läätsedega) peab olema vähemalt 0,5. 

    Lisaks peaks horisontaalvaateväli olema vähemalt 120°, vaatevälja laiendus peaks olema vähemalt 50° paremale ja vasakule ning 20° üles ja alla. Vaatevälja keskse osa 20° raadiuses ei tohiks esineda ühtki silmadefekti. 

    Kui diagnoositakse progresseeruv silmahaigus, võib juhiloa väljastada või seda uuendada, kui taotleja käib pädevas meditsiiniasutuses korrapäraselt kontrollis. 

    (2)Ühest silmast täielikult nägemise kaotanud või ainult üht silma kasutavate, (nt diploopia korral) juhiloa väljastamise või uuendamise taotlejate nägemisteravus peab vajaduse korral korrektiivklaase kasutades olema vähemalt 0,5. Pädev meditsiiniasutus peab kinnitama, et selline monokulaarne nägemine on kestnud küllalt kaua, mistõttu asjaomane isik on sellega kohanenud, ja ühe silma vaateväli vastab punkti 6 alapunktis 1 sätestatud nõuetele.

    (3)Hiljutisele diploopia väljakujunemisele või ühest silmast nägemise kaotusele peaks järgnema sobiv kohanemisperiood (nt kuus kuud), mille vältel sõiduki juhtimine on keelatud. Pärast seda ajavahemikku on sõiduki juhtimine lubatud ainult pärast nägemis- ja sõiduekspertide heakskiitvat arvamust. 

    2. rühm

    (4)Juhiloa või selle uuendamise taotlejate nägemisteravus (vajaduse korral korrigeerivate klaaside/läätsedega) peab olema paremini nägeva silmaga vähemalt 0,8 ja halvemini nägeva silmaga vähemalt 0,1. Kui väärtuste 0,8 ja 0,1 saavutamiseks kasutatakse korrigeerivaid klaase/läätsi, tuleb minimaalne nägemisteravus (0,8 ja 0,1) saavutada kas prillide abil, mille optiline tugevus ei ületa pluss või miinus kaheksat dioptrit, või kontaktläätsede abil. Asjaomane isik peab nägemisteravuse korrigeerimist hästi taluma. 

    Lisaks peaks horisontaalvaateväli olema mõlemat silma kasutades vähemalt 160°, vaatevälja laiendus vähemalt 70° paremale ja vasakule ning 30° üles ja alla. Vaatevälja keskse osa 30° raadiuses ei tohiks esineda ühtki silmadefekti. 

    Juhiluba ei väljastata ega uuendata juhiloa taotlejatele ega juhtidele, kellel on diagnoositud kahjustatud kontrastitundlikkus või diploopia. 

    Nägemise olulisele kaotusele ühes silmas peaks järgnema sobiv kohanemisperiood (nt kuus kuud), mille vältel on isikul sõiduki juhtimine keelatud. Pärast seda ajavahemikku on sõiduki juhtimine lubatud ainult pärast nägemis- ja sõiduekspertide heakskiitvat arvamust. 

    KUULMINE 

    7.Juhiloa taotlejate või juhtide puhul, kes kuuluvad 2. rühma, võib juhiloa väljastada või seda uuendada ainult pädeva meditsiiniasutuse arvamuse alusel. Tervisekontrollis võetakse eelkõige arvesse nõrgenenud kuulmise kompenseerimise võimalust. 

    FÜÜSILISE PUUDEGA ISIKUD 

    8.Juhiluba ei väljastata ega uuendata selliste juhiloa taotlejate ega juhtide puhul, kellel on liikumissüsteemi vaevused või kahjustused, mis muudavad mootori jõul liikuva sõiduki juhtimise ohtlikuks. 

    1. rühm 

    (1)Teatavate piirangutega juhiloa võib väljastada liikumispuudega loataotlejatele või juhtidele pädeva meditsiiniasutuse arvamuse alusel. See peab põhinema kõnealuse vaevuse või kahjustuse meditsiinilisel hindamisel ja vajaduse korral praktilisel katsel. Selles arvamuses tuleb ka märkida, missuguseid muudatusi tuleb sõidukile teha ja kas juht vajab ortopeedilist seadist, kui oskuste ja käitumise eksam näitab, et sõidukijuhtimine sellise seadme abil ei oleks ohtlik. 

    (2)Juhiloa võib väljastada või seda uuendada, kui juhiloa taotlejal on progresseeruv vaevus, tingimusel et seda isikut kontrollitakse korrapäraselt, et veenduda tema võimes juhtida sõidukit täiesti turvaliselt.

    Kui füüsiline puue on püsiv, võib juhiloa väljastada ja seda uuendada ilma kohustusliku korrapärase tervisekontrollita. 

    2. rühm 

    (3)Pädev meditsiiniasutus peab nõuetekohaselt arvestama kõnealuse rühma määratlusega hõlmatud sõidukite juhtimisega seotud lisariske ja -ohte. 

    SÜDAME-VERESOONKONNA HAIGUSED 

    9.Südame ja veresoonkonna seisundid ja haigused võivad kaasa tuua ajutegevuse äkilise nõrgenemise, mis kujutab ohtu liiklusohutusele. Selline tervislik seisund annab aluse sõidukijuhtimise ajutiseks või alaliseks piiramiseks. 

    (1)Järgmiste südame-veresoonkonnahaiguste puhul võib nimetatud rühmade taotlejatele või juhtidele juhiloa väljastada või seda uuendada alles pärast seda, kui haigust on tulemuslikult ravitud ja inimesele on antud pädeva arsti luba, ning asjakohasel juhul tuleb läbida korrapärane meditsiiniline hindamine: 

    (a)bradüarütmiad (siinussõlme nõrkus ja ülejuhtehäired) ning tahhüarütmiad (supraventrikulaarsed ja ventrikulaarsed arütmiad) koos arütmiast tingitud hiljutiste sünkoobi või sünkoobihoogudega (1. ja 2. rühm); 

    (b)bradüarütmiad: siinussõlme nõrkus ja ülejuhtehäired koos teise astme Mobitz 2 tüüpi atrioventrikulaarblokaadiga, kolmanda astme atrioventrikulaarblokaad või vahelduv Hisi kimbu sääre blokaad (ainult 2. rühm); 

    (c)tahhüarütmiad (supraventrikulaarsed ja ventrikulaarsed arütmiad), millega kaasnevad 

    südamerikked ja püsiv ventrikulaarne tahhükardia (1. ja 2. rühm) või 

    polümorfne ebapüsiv ventrikulaarne tahhükardia, püsiv ventrikulaarne tahhükardia või püsiv ventrikulaarne tahhükardia koos kardioverter-defibrillaatori näidustusega (ainult 2. rühm); 

    (d)sümptomaatiline stenokardia (1. ja 2. rühm); 

    (e)alalise südamerütmuri paigaldamine või asendamine (ainult 2. rühm); 

    (f)kardioverter-defibrillaatori paigaldamine või asendamine või asjakohane või mitte asjakohane defibrillaatorišokk (ainult 1. rühm); 

    (g)sünkoop (mööduv teadvuse ja kehahoiaku kaotus, mis tekib kiiresti, kestab lühikest aega ja möödub iseenesest; põhjustatud aju üldisest hüpoperfusioonist, on eeldatavasti refleksiivne ja tekib teadmata põhjusel; puuduvad tõendid, et seda põhjustaks südamehaigus (1. ja 2. rühm); 

    (h)äge koronaarsündroom (1. ja 2. rühm); 

    (i)stabiilne stenokardia, kui kerge füüsilise koormuse korral sümptomeid ei teki (1. ja 2. rühm); 

    (j)perkutaanne koronaarinterventsioon (PKI) (1. ja 2. rühm); 

    (k)aortokoronaarne šunteerimine (1. ja 2. rühm); 

    (l)insult / transitoorne isheemiline atakk (TIA) (1. ja 2. rühm); 

    (m)unearteri suur stenoos (2. rühm); 

    (n)aordi suurim läbimõõt üle 5,5 cm (ainult 2. rühm); 

    (o)südamepuudulikkus: 

    New York Heart Association (NYHA) I, II, III (ainult 1. rühm), 

    NYHA I ja II, tingimusel, et vasaku vatsakese väljutusfraktsioon on vähemalt 35 % (ainult 2. rühm); 

    (p)südame siirdamine (1. ja 2. rühm); 

    (q)südame abiseade (ainult 1. rühm); 

    (r)südameklapi kirurgiline ravi (1. ja 2. rühm); 

    (s)pahaloomuline hüpertensioon (süstoolse vererõhu tõus ≥ 180 mmHg või diastoolse vererõhu tõus ≥ 110 mmHg koos eeldatava või progresseeruva organikahjustusega) (1. ja 2. rühm); 

    (t)III astme hüpertensioon (diastoolne vererõhk ≥ 110 mmHg ja/või süstoolne vererõhk ≥ 180 mmHg) (ainult 2. rühm); 

    (u)kaasasündinud südamerike (1. ja 2. rühm); 

    (v)hüpertroofiline kardiomüopaatia, kui esineb ilma sünkoobita (ainult 1. rühm); 

    (w)pika QT sündroom sünkoobiga, torsade des pointes või QTc > 500 ms) (ainult 1. rühm). 

    (2)Märgitud rühmade taotlejatele või juhtidele juhiluba ei väljastata ega uuendata järgmiste südame ja veresoonkonna seisundite korral: 

    (a)implanteeritud kardioverter-defibrillaator (ainult 2. rühm); 

    (b)perifeersete veresoonte haigus – rindkere ja kõhuõõne aordianeurüsm, kui aordi suurim läbimõõt on selline, et tekib aordiruptuuri eelsoodumus ja seega ootamatu võimetuks tegeva juhtumi oht (1. või 2. rühm); 

    (c)südamepuudulikkus: 

    NYHA IV (ainult 1. rühm); 

    NYHA III and IV (ainult 2. rühm); 

    (d)südame abiseadmed (ainult 2. rühm); 

    (e)klapirikked kas aordiklapi regurgitatsiooni, aordi stenoosi, mitraalklapi regurgitatsiooni või mitraalklapi stenoosiga, kui funktsionaalne võimekus on hinnanguliselt NYHA IV või kui on esinenud sünkoobi episoode (1. rühm); 

    (f)klapirikked NYHA III või IV või väljutusfraktsioon (EF) alla 35 %, mitraalklapi stenoos ja raske pulmonaalhüpertensioon või ehhokardiograafiaga diagnoositud raske aordistenoosi või sünkoopi põhjustava aordistenoosiga; välja arvatud täielikult asümptomaatilise raske aordistenoosi korral, kui koormustesti tulemused vastavad nõuetele (ainult 2. rühm); 

    (g)struktuursed ja elektrilised kardiomüopaatiad – hüpertroofiline kardiomüopaatia koos eelneva sünkoobiga või kui koos esinevad kaks või enam järgmistest seisunditest: vasaku vatsakese (LV) seina paksus > 3 cm, ebapüsiv ventrikulaarne tahhükardia, äkksurma perekondlik eelsoodumus (on esinenud esimese astme sugulasel), füüsilise koormuse korral vererõhk ei tõuse (ainult 2. rühm); 

    (h)pika QT sündroom sünkoobiga, torsade des pointes ja QTc > 500 ms) (ainult 2. rühm); 

    (i)Brugada sündroom sünkoobiga või kardiaalse äkksurmaga (1. ja 2. rühm). 

    Juhiluba võib väljastada või uuendada erandjuhtudel, kui see on pädeva meditsiinilise arvamusega nõuetekohaselt õigustatud ja isik läbib korrapärase meditsiinilise hindamise, mis tagab, et arvestades isiku tervislikku seisundit, on ta siiski võimeline sõidukit ohutult juhtima. 

    (3)Muud kardiomüopaatiad 

    Taotlejate ja juhtide puhul tuleb hinnata ootamatute võimetuks tegevate juhtumite riski tuntud kardiomüopaatiate korral (nt arütmogeenne parema vatsakese kardiomüopaatia, dilatatiivne kardiomüopaatia, katehhoolaminergiline polümorfne ventrikulaarne tahhükardia ja lühikese QT sündroom) või võimalike uute kardiomüopaatiate korral. Nõutav on põhjalik eriarsti hinnang. Võetakse arvesse konkreetse kardiomüopaatia prognostilisi tunnuseid. 

    (4)Liikmesriigid võivad piirata juhilubade väljastamist või uuendamist ka muude südame-veresoonkonnahaigustega taotlejatele või juhtidele.

    MELLIITDIABEET 

    10.Järgmistes punktides kasutatakse järgmisi mõisteid:

    „raske hüpoglükeemia“ – olukord, kus on vaja teise isiku abi;

    „korduv hüpoglükeemia“ – teine raske hüpoglükeemia 12 kuu jooksul.

    1. rühm

    (1)Juhiloa taotlejatele või juhtidele, kellel on melliitdiabeet, võib juhiluba väljastada ja uuendada. Kui nad saavad medikamentoosset ravi, tuleb nende kohta anda kinnitatud meditsiiniline arvamus ja nad peavad läbima neile sobivad korrapärased arstlikud läbivaatused, mille intervall ei tohiks ületada kümmet aastat. 

    (2)Taotlejad või juhid, kes saavad diabeedi medikamentoosset ravi, millega kaasneb hüpoglükeemia oht, peavad tõendama, et nad on teadlikud hüpoglükeemiast põhjustatud riskist ja et nad kontrollivad oma tervislikku seisundit piisavalt. 

    Juhiluba ei tohi väljastada ega uuendada juhiloa taotlejatel(e) ega juhtidel(e), kelle teadmised hüpoglükeemiast ei ole piisavad. 

    Juhiluba ei tohi väljastada ega uuendada juhiloa taotlejatel(e) ega juhtidel(e), kellel esineb korduv raske hüpoglükeemia, välja arvatud juhul, kui nad esitavad pädeva meditsiinilise arvamuse ja läbivad korrapäraselt meditsiinilise hindamise. Ärkveloleku ajal korduva raske hüpoglükeemia esinemise korral ei väljastata ega uuendata juhiluba kuni kolme kuu jooksul pärast viimast haigusjuhtu. 

    Juhiluba võib väljastada või uuendada erandjuhtudel, kui see on pädeva meditsiinilise arvamusega nõuetekohaselt õigustatud ja isik läbib korrapärase meditsiinilise hindamise, mis tagab, et arvestades isiku tervislikku seisundit, on ta siiski võimeline juhtima sõidukit ohutult. 

    2. rühm

    (3)Melliitdiabeediga juhtidele võib 2. rühma juhilubade väljaandmist/uuendamist kaaluda. Kui nad saavad medikamentoosset ravi, millega kaasneb hüpoglükeemia oht (st insuliinravi ja mõned tabletid), tuleks kohaldada järgmisi kriteeriume: 

    (a)eelnenud 12 kuu jooksul ei ole esinenud ühtki raske hüpoglükeemia juhtu; 

    (b)juht on hüpoglükeemiast täiesti teadlik;

    (c)juhil peab olema oma seisundi üle piisav kontroll, kasutades vähemalt kaks korda päevas ja sõidu seisukohast olulistel aegadel vere glükoosiandurit, insuliinipumpa, insuliinisüstalt ja/või hübriidset täisautomaatset süsteemi;

    (d)juht peab olema teadlik hüpoglükeemiast põhjustatud ohtudest;

    (e)puuduvad teised diabeediga seotud takistavad komplikatsioonid.

    Lisaks tuleb kõnealustel juhtudel juhiload väljastada pädeva meditsiiniasutuse arvamuse alusel ja tingimusel, et isik käib korrapäraselt arstlikel läbivaatustel, mille intervall on maksimaalselt kolm aastat. 

    (4)Ärkveloleku ajal aset leidnud raskest hüpoglükeemiajuhust (isegi kui see ei ole seotud juhtimisega) tuleb teada anda ning see peab olema juhiloa andmise ümberhindamise põhjuseks. 

    NEUROLOOGILISED HAIGUSED JA OBSTRUKTIIVSE UNEAPNOE SÜNDROOM

    11.Neuroloogiliste haiguste ja obstruktiivse uneapnoe sündroomiga taotlejate suhtes kohaldatakse järgmisi eeskirju.

    NEUROLOOGILISED HAIGUSED 

    (1)Juhiluba ei väljastata ega uuendata tõsist neuroloogilist haigust põdevatel(e) juhiloa taotlejatel(e) ega juhtidel(e), kui lisaks taotlusele ei esitata pädevat meditsiinilist arvamust.

    Kesk- või perifeerset närvisüsteemi mõjutava kirurgilise sekkumise või haigustega seotud neuroloogilisi häireid, mis põhjustavad meeleelundite, liikumise, tasakaalu või koordinatsiooni probleeme, tuleb arvestada vastavalt sellele, kuidas need mõjutavad juhtimist ja milline on nende progresseerumise oht. Sellistel juhtudel võib juhiloa väljastamine või uuendamine oleneda seisundi halvenemise ohu korral korrapärasest hindamisest. 

    OBSTRUKTIIVSE UNEAPNOE SÜNDROOM 

    (2)Järgmistes punktides kasutatakse järgmisi mõisteid:

    „mõõduka obstruktiivse uneapnoe sündroom“ – apnoe ja hüpopnoe arv tunnis (apnoe-hüpopnoe indeks) on vahemikus 15–29;

    „raske obstruktiivse uneapnoe sündroom“ – apnoe-hüpopnoe indeks on 30 või enam. Mõlemaid seostatakse ülemäärase päevase unisusega. 

    (3)Keskmise või raske obstruktiivse uneapnoe sündroomi kahtlusega juhiloa taotlejad või juhid saadetakse enne juhiloa väljastamist või uuendamist meditsiinilise nõuande saamiseks pädeva arsti juurde. Neil võidakse soovitada kuni diagnoosi kinnitamiseni sõidukit mitte juhtida. 

    (4)Juhiloa võib väljastada neile keskmise või raske obstruktiivse uneapnoe sündroomiga juhiloa taotlejatele ja juhtidele, kes suudavad oma terviseprobleemi piisava kontrolli all hoida, soostuvad sobiva raviga ja kelle unisus võib olla vähenenud (mida kinnitab pädev meditsiiniline arvamus). 

    (5)Ravitavad keskmise või raske obstruktiivse uneapnoe sündroomiga juhiloa taotlejad ja juhid peavad läbima korrapärased arstlikud läbivaatused 1. rühma puhul maksimaalselt kuni iga kolme aasta tagant ja 2. rühma puhul kuni ühe aasta tagant, et teha kindlaks ravile allumise määr, ravi jätkamise vajadus ja pidev valvsus. 

    EPILEPSIA 

    12.Mootori jõul liikuva sõiduki juhi epilepsiahood või muud äkilised teadvusehäired kujutavad suurt ohtu liiklusohutusele.

    Järgmistes punktides kasutatakse järgmisi mõisteid:

    „epilepsia“ – terviseseisund, mille korral asjaomasel isikul on olnud kaks või enam epilepsiahoogu, mille vahe on alla viie aasta;

    „provotseeritud epilepsiahoog“ – epilepsiahoog, millel on äratuntav põhjuslik tegur, mida saab vältida. 

    Isikul, kellel esineb esmane või ühekordne haigushoog või teadvusekaotus, soovitatakse sõidukijuhtimisest hoiduda. Vaja on eriarsti aruannet, kus on kirjas juhtimiskeelu ja nõutava järelkontrolli aeg. 

    Äärmiselt tähtis on tuvastada isikuomane epilepsiasündroom ja haigushoo tüüp, et saaks täpselt hinnata isiku sõiduohutust (sh uute haigushoogude ohtu) ja määrata talle sobiv ravi. Seda teeb neuroloog. 

    1. rühm

    (1)Epilepsiat põdevate 1. rühma juhtide juhtimisvõimet tuleb jälgida kuni ajani, mil juhil ei ole vähemalt viie aasta jooksul olnud ühtki haigushoogu. 

    Kui isikul on epilepsia, ei loeta tingimusteta loa andmise kriteeriume täidetuks. Sellest tuleb teavitada juhilube väljastavat asutust. 

    (2)Provotseeritud epilepsiahoog: taotlejat, kellel on olnud selline seisund, mille esilekutsujat on võimalik tuvastada ja mis tõenäoliselt ei kordu roolis olles, võib neuroloogi individuaalse arvamuse alusel pidada juhtimisvõimeliseks (asjakohasel juhul hinnatakse seda vastavalt III lisa muudele asjakohastele punktidele, näiteks seoses alkoholi või muu komorbiidsuse korral). 

    (3)Esimene või üks provotseerimata haigushoog: juhiloa taotleja, kellel on toimunud esimene provotseerimata epilepsiahoog, võib juhtimisvõimeliseks tunnistada pärast kuuekuulist haigushoogudeta ajavahemikku, kui ta on läbinud sobiva meditsiinilise hindamise. Riiklikud ametiasutused võivad juhtidele, kellel on tõendatud head prognostilised näitajad, anda juhtimisõiguse varem. 

    (4)Muu teadvusekaotus: teadvusekaotust tuleb hinnata vastavalt sellele, kas see võib korduda sõidukit juhtides. 

    (5)Epilepsia: juhid ja juhiloa taotlejad võib tunnistada juhtimiseks sobivaks, kui neil ei ole ühe aasta jooksul esinenud uusi haigushooge. 

    (6)Ainult magades esinevad haigushood: juhiloa taotleja või juhi, kellel on haigushoogusid esinenud ainult magades, võib tunnistada juhtimiseks sobivaks, kui haigustüüp tuvastati sellise ajavahemiku jooksul, mis ei ole lühem kui epilepsia puhul nõutav haigushoogudeta ajavahemik. Kui atakk/haigushoog esineb ärkveloleku ajal, on enne juhiloa väljastamist nõutav üheaastane ajavahemik, mille jooksul uusi haigushooge ei esine (vt „Epilepsia”, punkti 12 alapunkt 5).

    (7)Haigushood, mis ei põhjusta teadvusetust ega mõjuta tegutsemisvõimet: juhiloa taotleja või juhi, kellel on esinenud ainult selliseid haigushooge, mis ei põhjusta teadvusetust ega mingeid funktsioonihäireid, võib tunnistada juhtimiseks sobivaks, kui haigustüüp tuvastati sellise ajavahemiku jooksul, mis ei ole lühem kui epilepsia puhul nõutav haigushoogudeta ajavahemik. Kui esineb mingit muud liiki atakke/haigushooge, on enne juhiloa väljastamist nõutav üheaastane ajavahemik, mille jooksul uusi haigushooge ei esine (vt „Epilepsia”, punkti 12 alapunkt 5). 

    (8)Haigushood, mis on põhjustatud epilepsiavastase ravi muutmisest või vähendamisest, mis on arsti poolt ette kirjutatud: patsiendil võidakse soovitada mitte juhtida sõidukit alates ravi vähendamise algusest kuni ajani, mil ravi lõpetamisest on möödunud kuus kuud. Kui ravimite arsti poolt ette kirjutatud vahetamise või ärajätmise korral esinevate haigushoogude tõttu taastatakse eelnevalt tulemuslik ravi, tuleb juhtimisest loobuda kolmeks kuuks. 

    (9)Pärast tulemuslikku epilepsia kirurgilist ravi: vt „Epilepsia“, punkti 12 alapunkt 5. 

    2. rühm 

    (10)Juhiloa taotleja ei tohi nõutava haigushoogudeta ajavahemiku jooksul saada epilepsiavastast ravi. Teha tuleb sobiv meditsiiniline järelkontroll. Ekstensiivse kirurgilise uuringu käigus ei tohi olla tuvastatud epilepsiaga seotud ajupatoloogiat ja elektroentsefalogrammil (EEG) puuduvad epilepsiataolised ilmingud. EEG ja sobiv neuroloogiline hindamine tuleb teha pärast akuutset episoodi. 

    (11)Provotseeritud epilepsiahoog: taotleja, kellel on olnud provotseeritud epilepsiahoog, mille esilekutsujat on võimalik tuvastada ja mis tõenäoliselt ei kordu roolis olles, võib neuroloogi individuaalse arvamuse alusel pidada juhtimisvõimeliseks. EEG ja sobiv neuroloogiline hindamine tuleb teha pärast akuutset episoodi. 

    Isik, kellel on ajusisesed strukturaalsed kahjustused ning suur haigushoogude oht, ei tohi juhtida 2. rühma sõidukeid seni, kuni epilepsiaoht on vähenenud vähemalt 2 protsendini aastas. Asjakohasel juhul peab hindamine toimuma kooskõlas teiste III lisa asjakohaste jagudega (nt alkoholiga seoses). 

    (12)Esimene või üks provotseerimata haigushoog: juhiloa taotleja, kellel esines esmane provotseerimata haigushoog, võib pärast sobivat neuroloogilist hindamist tunnistada juhtimiseks sobivaks, kui tal ei ole viis aastat esinenud haigushooge ilma epilepsiavastaseid ravimeid kasutamata. Riiklikud ametiasutused võivad juhtidele, kellel on tõendatud head prognostilised näitajad, anda juhtimisõiguse varem. 

    (13)Muu teadvusekaotus: teadvusekaotust tuleb hinnata vastavalt sellele, kas see võib korduda sõidukit juhtides. Kordumise oht ei tohiks olla üle 2 % aastas. 

    (14)Epilepsia: kümme aastat ilma uute haigushoogudeta peab olema saavutatud ilma epilepsiavastaste ravimite abita. Riiklikud ametiasutused võivad juhtidele, kellel on tõendatud head prognostilised näitajad, anda juhtimisõiguse varem. Sama kehtib ka juveniilse epilepsia korral. 

    Teatavad tervisehäired (nt arteriovenoosne väärarend või ajusisene hemorraagia) põhjustavad haigushoogude ohtu, isegi kui haigushooge ei ole veel esinenud. Sellisel juhul viib hindamise läbi pädev meditsiiniasutus; loa saamiseks ei tohiks kordumise oht olla üle 2 % aastas. 

    VAIMSE TERVISE HÄIRED 

    13.Vaimse või intellektipuudega taotlejate ja juhtide suhtes kohaldatakse järgmisi eeskirju.

    1. rühm 

    (1)Juhiluba ei väljastata ega uuendata taotlejatele ja juhtidele, kes kannatavad järgmiste terviseprobleemide all: 

    (a)tõsine vaimse tervise häire, olenemata sellest, kas see on kaasa sündinud või põhjustatud haigusest, traumast või neurokirurgilistest operatsioonidest, 

    (b)tõsine intellektipuue;

    (c)rasked (east tingitud) käitumisprobleemid või isiksusehäired, mis mõjutavad tõsiselt hindamisvõimet, käitumist või kohanemisvõimet,

    välja arvatud juhul, kui taotlusele on lisatud pädev meditsiiniline arvamus ja vajaduse korral tingimusel, et isik käib korrapäraselt arstlikus kontrollis. 

    2. rühm 

    (2)Pädev meditsiiniasutus peab nõuetekohaselt arvestama kõnealuse rühma määratlusega hõlmatud sõidukite juhtimisega seotud lisariske ja -ohte. 

    ALKOHOL 

    14.Alkoholi tarbimine kujutab suurt ohtu liiklusohutusele. Selle probleemi ulatuse tõttu peavad meditsiiniasutused olema eriti valvsad. 

    1. rühm 

    (1)Juhiluba ei väljastata ega uuendata juhiloa taotlejatele ega juhtidele, kellel on alkoholisõltuvus või kes ei suuda joobes olles juhtimisest hoiduda, välja arvatud juhul, kui kohaldatakse sobivaid tehnoloogilisi piiranguid (näiteks kohustuslik alkoluku kasutamine). 

    Juhiloa taotlejatele või juhtidele, kellel on varem olnud alkoholisõltuvus, võib juhiloa väljastada või seda uuendada pädeva meditsiinilise arvamuse alusel ja tingimusel, et nad käivad korrapäraselt arstlikus kontrollis, kui on tõendatud nende karskus teatava ajavahemiku jooksul. Sellisel juhul lisapiiranguid ei kohaldata. 

    2. rühm 

    (2)Pädev meditsiiniasutus peab nõuetekohaselt arvestama kõnealuse rühma määratlusega hõlmatud sõidukite juhtimisega seotud lisariske ja -ohte. 

    NARKOOTIKUMID JA RAVIMID 

    15.Narkootikumide ja ravimite suhtes kohaldatakse järgmisi eeskirju.

    Ainete kuritarvitamine

    (1)Ühegi kategooria juhiluba ei väljastata ega uuendata neile juhiloa taotlejatele ja juhtidele, kes on sõltuvad psühhotroopsetest ainetest või kes ei ole neist ainetest küll sõltuvad, aga kuritarvitavad neid korrapäraselt.

    Korrapärane kasutus

    1. rühm 

    (2)Juhiluba ei väljastata ega uuendata neile juhiloa taotlejatele ja juhtidele, kes kasutavad korrapäraselt psühhotroopseid aineid, mis võivad kahjustada nende võimet sõita ohutult, kui kasutatud kogus on selline, et see mõjub halvasti sõiduki juhtimisele. See kehtib ka kõikide sõiduki juhtimise võimet mõjutavate ravimite või ravimikombinatsioonide suhtes. 

    2. rühm 

    (3)Pädev meditsiiniasutus peab nõuetekohaselt arvestama kõnealuse rühma määratlusega hõlmatud sõidukite juhtimisega seotud lisariske ja -ohte. 

    NEERUHAIGUSED 

    16.Neeruhaigustega taotlejate suhtes kohaldatakse järgmisi eeskirju.

    1. rühm 

    (1)Juhiloa võib väljastada või seda uuendada tõsise neerupuudulikkusega taotlejatele ja juhtidele pädeva meditsiinilise arvamuse alusel, kui isik käib korrapäraselt arstlikus kontrollis. 

    2. rühm 

    (2)Juhiluba ei väljastata ega uuendata tõsise ja pöördumatu neerupuudulikkusega taotlejatele ja juhtidele, välja arvatud nõuetekohaselt põhjendatud erandjuhtudel pädeva meditsiinilise arvamuse alusel, kui isik käib korrapäraselt arstlikus kontrollis. 

    MUUD SÄTTED 

    17.Järgmised lisasätted ei liigitu ühegi eeltoodud punkti alla.

    1. rühm 

    (1)Pädeva meditsiinilise arvamuse alusel ja vajaduse korral korrapäraselt arstlikus kontrollis käimise korral võib juhiloa väljastada või seda uuendada nende taotlejatele ja juhtide puhul, kellele on tehtud organi siirdamine või kellel on sõiduki juhtimise võimet mõjutav tehisimplantaat. 

    2. rühm 

    (2)Pädev meditsiiniasutus peab nõuetekohaselt arvestama kõnealuse rühma määratlusega hõlmatud sõidukite juhtimisega seotud lisariske ja -ohte. 

    Üldreeglina ei väljastata ega uuendata juhiluba neil(e) taotlejatel(e) ega juhtidel(e), kes kannatavad mingi muu eespool nimetamata häire all, mis võib olla liiklusohutust mõjutav talitluslik häire või seda põhjustada, välja arvatud juhul, kui taotlusele on lisatud pädev meditsiiniline arvamus ja vajaduse korral käib isik korrapäraselt arstlikus kontrollis.

    IV LISA

    MIINIMUMNÕUDED ISIKUTELE, KES VÕTAVAD VASTU SÕIDUEKSAMEID

    1.Eksamineerijatele esitatavad pädevusnõuded

    (1)Isikutel, kellel on õigus viia läbi taotleja juhtimisoskuste praktilist hindamist mootori jõul liikuvas sõidukis, peavad olema punkti 1 alapunktis 2–6 loetletud valdkondadega seotud teadmised, oskused ja arusaamine.

    (2)Eksamineerija pädevused peavad olema asjakohased, et hinnata selle kategooria sõidukite juhiloa taotleja oskusi, mille saamiseks sõidueksam läbi viiakse.

    (3)Sõidu ja hindamisega seotud teadmised ja arusaamine:

    (a)teooria juhi käitumise kohta;

    (b)ohtude äratundmine ja õnnetuste vältimine;

    (c)õppekava, millel põhinevad sõidueksami nõuded;

    (d)sõidueksami nõuded;

    (e)asjakohased teede- ja liiklusalased õigusaktid, kaasa arvatud asjakohased ELi ja siseriiklikud õigusaktid ning tõlgendusjuhised;

    (f)hindamise teooria ja tehnika;

    (g)kaitslik sõiduviis.

    (4)Hindamisega seotud oskused:

    (a)võime taotleja oskusi kogu eksami sooritamise ajal täpselt vaadelda, kontrollida ja anda neile hinnang, eelkõige:

    (b)ohtlike olukordade täielik ja täpne äratundmine;

    (c)kõnealuste olukordade põhjuse ja eeldatava mõju õige määratlemine;

    (d)pädevuse saavutamine ja vigade äratundmine;

    (e)hindamise ühtlus ja kooskõla;

    (f)võtta kiiresti vastu teavet ja keskenduda olulisematele punktidele;

    (g)ettenägelikkus, võimalike probleemide äratundmine ja nende lahendamise strateegiate väljatöötamine;

    (h)kiire ja konstruktiivse tagasiside andmine.

    (5)Isiklikud sõiduoskused

    Asjaomase kategooria sõidukiga tehtava sõidueksami vastuvõtjaks lubatud isik peab olema võimeline juhtima mootori jõul liikuva vastava tüübi sõidukit järjepidevalt kõrgel tasemel.

    (6)Teenusekvaliteet:

    (a)määrata kindlaks ja teha teatavaks, mis juhiloa taotlejat eksamil ootab;

    (b)suhelda arusaadavalt, valides adressaadile ja kontekstile vastava sisu, stiili ja keele, ning tegeleda juhiloa taotlejate järelepärimistega;

    (c)anda arusaadavat tagasisidet eksami tulemuste kohta;

    (d)kohelda kõiki juhiloa taotlejaid lugupidavalt ja mittediskrimineerivalt.

    (7)Tehnilised ja füüsikalised teadmised sõiduki kohta:

    (a)tehnilised teadmised sõiduki kohta, näiteks roolimise, rehvide, pidurite ja tulede kohta, eriti mootorrataste ja raskeveokite puhul;

    (b)veose pealelaadimise ohutus;

    (c)teadmised sõiduki füüsikaliste näitajate, näiteks kiiruse, hõõrdumise, dünaamika ja energia kohta.

    (8)Sõitmine kütuse-/energiatõhusal ja keskkonnahoidlikul viisil.

    2.Üldtingimused

    (1)B-kategooria eksamineerijad:

    (a)peavad olema olnud B-kategooria juhiloa omanikud vähemalt kolm aastat;

    (b)peavad olema vähemalt 23 aastat vanad;

    (c)peavad olema edukalt läbinud käesoleva lisa punktis 3 ettenähtud alusõppe ning seejärel osalema kvaliteedi tagamise ja jätkuõppes vastavalt käesoleva lisa punktile 4;

    (d)peavad olema läbinud kutsekoolituse, mille tulemusel on lõpetatud vähemalt rahvusvahelise ühtse hariduse liigituse (ISCED) 7 kohane 3. tase;

    (e)ei tohi samal ajal pidada sõiduõpetaja ametit autokoolis.

    (2)Teiste kategooriate eksamineerijad:

    (a)peavad omama vastava kategooria sõiduki juhiluba või sellele vastavaid teadmisi piisava kutsekvalifikatsiooni näol;

    (b)peavad olema edukalt läbinud käesoleva lisa punktis 3 ettenähtud alusõppe ning seejärel osalema kvaliteedi tagamise ja jätkuõppes vastavalt käesoleva lisa punktile 4;

    (c)peavad olema olnud vähemalt kolm aastat B-kategooria eksamineerijad; eelmainitud nõuet võib mitte kohaldada, kui asjaomane eksamineerija tõendab järgmist:

    i) vähemalt viieaastane vastava kategooria sõidukogemus või

    ii) teoreetilise ja praktilise sõiduoskuse olemasolu kõrgemal tasemel, kui see on vajalik juhiloa saamiseks, mistõttu muutub see nõue tarbetuks;

    (d)peavad olema läbinud kutsekoolituse, mille tulemusel on lõpetatud vähemalt rahvusvahelise ühtse hariduse liigituse (ISCED) kohane 3. tase;

    (e)ei tohi samal ajal pidada sõiduõpetaja ametit autokoolis.

    (3)Vastavused

    (a)Liikmesriigid võivad lubada eksamineerijal võtta vastu AM-, A1-, A2- ja A-kategooria sõidueksameid, kui ta on läbinud punktis 3 ettenähtud alusõppe ühes neist kategooriatest.

    (b)Liikmesriigid võivad lubada eksamineerijal võtta vastu C1-, C-, D1- ja D-kategooria sõidueksameid, kui ta on läbinud punktis 3 ettenähtud alusõppe ühes neist kategooriatest.

    (c)Liikmesriigid võivad lubada eksamineerijal võtta vastu BE-, C1E-, CE-, D1E- ja DE-kategooria sõidueksameid, kui ta on läbinud punktis 3 ettenähtud alusõppe ühes neist kategooriatest.

    3.Alusõpe

    (1)Aluskoolitus

    (a)Enne kui isikul lubatakse sõidueksameid vastu võtta, peab ta olema edukalt läbinud koolitusprogrammi, mille liikmesriik võib punktis 1 nimetatud pädevuste omandamiseks kindlaks määrata.

    (b)Liikmesriigid peavad kindlaks määrama, kas konkreetse koolitusprogrammi sisu on seotud ühe või mitme kategooria sõidueksamite vastuvõtmisega.

    (2)Eksamid

    (a)Enne kui isikul lubatakse sõidueksameid vastu võtta, peab ta tõendama, et tal on punktis 1 loetletud valdkondades piisavad teadmised, arusaamine, oskused ja sobivus.

    (b)Liikmesriigid kehtestavad eksamineerimise korra, mille alusel saab pedagoogiliselt korrektselt hinnata isiku neid pädevusi, mis on kindlaks määratud punktis 1, eriti selle alapunktis 4. Eksamiprotsess peab olema ligipääsetav 8 ning sisaldama nii teoreetilist kui ka praktilist osa. Asjakohasel juhul võib kasutada arvutipõhist hindamist. Eksami jooksul toimuvate testide ja hindamise olemuse ning kestuse üle otsustavad liikmesriigid.

    (c)Liikmesriigid peavad kindlaks määrama, kas konkreetse eksami sisu on seotud ühe või mitme kategooria sõidueksamite vastuvõtmisega.

    4.Kvaliteedi tagamine ja jätkuõpe

    (1)Kvaliteedi tagamine

    (a)Liikmesriigid kehtestavad kvaliteedi tagamise korra, et eksamineerijatele esitatavad nõuded oleksid täidetud.

    (b)Kvaliteedi tagamise kord peaks hõlmama eksamineerijate töö järelevalvet, nende jätkuõpet ja uut akrediteerimist, nende pidevat kutsealast arengut ning nende poolt vastu võetud sõidueksamite tulemuste korrapärast kontrolli.

    (c)Liikmesriigid tagavad punkti 4 alapunkti 1 alapunktis b loetletud kvaliteedi tagamise korra abil, et igale eksamineerijale tehakse järelevalvet kord aastas. Peale selle peavad liikmesriigid ette nägema, et iga eksamineerija tegevust eksami vastuvõtmisel jälgitakse iga viie aasta tagant vähemalt poole päeva jooksul, et oleks võimalik jälgida mitut erinevat eksamit. Kui avastatakse probleeme, tuleb võtta parandusmeetmeid. Järelevalve teostajal peavad olema liikmesriigilt saadud vastavad volitused.

    (d)Liikmesriigid võivad sätestada, et juhul kui eksamineerijal on luba võtta vastu mitme kategooria sõidueksameid, on nõue teostada järelevalvet mitme kategooria eksami üle täidetud, kui seda on tehtud vaid ühe kategooria üle.

    (e)Sõidueksamite jälgimise ja järelevalvega peab tegelema liikmesriigi volitatud organ, et tagada korrektne ja järjekindel hindamine.

    (2)Jätkuõpe

    (a)Liikmesriigid sätestavad, et sõltumata sõidueksami eksamineerijate volitustega hõlmatud kategooriate arvust peavad nad oma volituste säilitamiseks:

    i) läbima iga kahe aasta jooksul vähemalt neljapäevase korrapärase koolituse, et:

    – säilitada ja värskendada vajalikke teadmisi ja eksamineerimise oskusi;

    – saada uusi pädevusi, mis on nende kutsealase tegevuse seisukohalt oluliseks muutunud;

    – tagada, et eksamineerijad võtavad eksameid ka edaspidi vastu õiglaste ja ühtsete nõuete alusel;

    ii) läbima iga viie aasta jooksul vähemalt viiepäevase korrapärase koolituse, et:

    – arendada edasi ja säilitada vajalikke praktilisi sõiduoskusi.

    (b)Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed tagamaks, et need eksamineerijad, kelle tegevuses tuvastati vastavalt kehtivale kvaliteedi tagamise süsteemile tõsiseid puudusi, läbivad kohe spetsiaalse koolituse.

    (c)Jätkuõpe võib toimuda teabetundide või õppetundide vormis kas tavapäraselt või arvutipõhiselt ning võib olla suunatud kas üksikisikutele või rühmadele. Jätkuõpe võib sisaldada uut nõuetega seotud akrediteerimist, nii nagu liikmesriigid seda sobivaks peavad.

    (d)Kui eksamineerijal on lubatud vastu võtta sõidueksameid mitmes kategoorias, võivad liikmesriigid sätestada, et eksamineerijatele esitatav nõue jätkuõppe läbimise kohta mitmes kategoorias on täidetud, kui jätkuõpe on läbitud ühes kategoorias, tingimusel et täidetud punkti 4 alapunkti 2 alapunktis e esitatud tingimus.

    (e)Kui eksamineerija ei ole viimase 24 kuu jooksul vastava kategooria eksamit vastu võtnud, peab ta läbima uue sobiva hindamise enne, kui tal lubatakse selles kategoorias sõidueksameid vastu võtta. Uus hindamine võib toimuda punkti 4 alapunkti 2 alapunktis a esitatud nõude kohaselt.

    5.Omandatud õigused

    (1)Liikmesriigid võivad isikutel, kes on vahetult enne direktiivi 2006/126/EÜ jõustumist saanud volitused sõidueksamite vastuvõtmiseks, lubada võtta sõidueksameid vastu ka edaspidi, hoolimata sellest, et nad ei ole sellesisulisi volitusi saanud vastavalt punktis 2 nimetatud üldtingimustele ega ka punktis 3 sätestatud alusõppe nõude kohaselt.

    (2)Selliste eksamineerijate suhtes kohaldatakse siiski punktis 4 sätestatud korrapärase järelevalve ja kvaliteedi tagamise korda.

    V LISA

    ARTIKLI 6 LÕIKE 1 PUNKTI C TEISE TAANDE TEISES LÕIGUS MÄÄRATLETUD AUTORONGIDE JUHIKOOLITUSE JA EKSAMINEERIMISE MIINIMUMNÕUDED

    1.Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et:

    (a)kiita heaks artikli 10 lõike 1 punktis d ettenähtud koolitus ja teha selle üle järelevalvet või

    (b)korraldada artikli 10 lõike 1 punktis d ettenähtud oskuste ja käitumise eksam.

    2Juhikoolitus peab kestma vähemalt 7 tundi.

    3.Juhikoolituse sisu

    Juhikoolitus hõlmab II lisa punktides 2 ja 7 kirjeldatud teadmisi, oskusi ja käitumist. Eritähelepanu pööratakse sõiduki liikumise dünaamikale, ohutuskriteeriumidele, vedukile ja haagisele (haakeseade), nõuetekohasele veose pealelaadimisele ja ohutusseadmetele.

    Eksami praktiline osa sisaldab järgmisi aspekte: kiirendamine, aeglustamine, tagurdamine, pidurdamine, pidurdusteekond, sõidurea vahetamine, pidurdus-/vältimismanööver, haagise lengerdamine, haagise külge- ja lahtihaakimine ning parkimine.

    Iga koolitusel osaleja peab läbima praktilise osa ning tõendama oma oskusi ja käitumist avalikel teedel.

    Koolitusel kasutatavad autorongid kuuluvad kategooriasse, mille jaoks koolitusel osalejad juhiluba taotlevad.

    4.Oskuste ja käitumise eksami kestus ja sisu

    Eksami kestus ja läbitav vahemaa peavad olema piisavad, et hinnata punktis 3 sätestatud oskusi ja käitumist.

    VI LISA

    JUHIKOOLITUSE JA -EKSAMI MIINIMUMNÕUDED A-KATEGOORIA MOOTORRATASTE PUHUL (JUHTIMISÕIGUSE JÄRKJÄRGULINE OMANDAMINE)

    1.Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et:

    (a)kiita heaks artikli 10 lõike 1 punktis c ettenähtud koolitus ja teha selle üle järelevalvet või

    (b)korraldada artikli 10 lõike 1 punktis c ettenähtud oskuste ja käitumise eksam.

    2.Juhikoolitus peab kestma vähemalt 7 tundi.

    3.Juhikoolituse sisu

    Juhikoolitus sisaldab kõiki II lisa punktis 6 kirjeldatud aspekte.

    Iga loataotleja läbib koolituse praktilised osad ning tõendab oma oskusi ja käitumist avalikel teedel.

    Koolitusel kasutatavad mootorrattad kuuluvad kategooriasse, mille jaoks koolitusel osalejad juhiluba taotlevad.

    4.Oskuste ja käitumise eksami kestus ja sisu

    Eksami kestus ja läbitav vahemaa peavad olema piisavad, et hinnata käesoleva lisa punktis 3 sätestatud oskusi ja käitumist.

    VII LISA

    VASTAVUSTABEL

    Direktiiv 2006/126/EÜ 

    Määrus (EL) nr 383/2012 

    Uus direktiiv 

     

     

    Artikkel 1

     

     

    Artikli 2 lõiked 1, 2, 3 ja 12

     

     

    Artikli 3 lõiked 1, 2, 3, 4, 5 ja 7

     

     

    Artikli 1 lõige 1

    Artikli 4 lõige 1

    Artikli 1 lõige 2

    Artikli 4 lõike 5 esimene lõik

    Artikli 1 lõike 3 esimene lõik

    Artikli 4 lõike 5 teise lõigu esimene lause

    Artikli 1 lõike 3 teine lõik

    Artikli 4 lõike 5 teise lõigu teine lause

    Artikli 1 lõike 3 kolmas lõik

    Artikli 4 lõige 8

    Artikli 1 lõige 4

     

     

    Artikli 2 lõige 1

    Artikli 3 lõige 6

    Artikli 2 lõige 2

    Artikli 4 lõige 3

     

     

    Artikli 3 lõige 1

    Artikli 4 lõike 2 esimene lõik

    Artikli 3 lõige 2

    Artikli 4 lõike 2 teine lõik

    Artikli 3 lõige 3

    Artikli 4 lõige 4

     

     

    Artikli 4 lõige 6 ja lõike 7 esimene ja teine lõik

     

     

    Artikkel 5

    Artikli 4 lõike 1 esimene lause

    Artikli 6 lõige 1

    Artikli 4 lõike 1 teine lause

    Artikli 7 lõiked 1, 2, 3 ja 5

    Artikli 4 lõike 2 sissejuhatav tekst

    Artikli 4 lõike 2 esimene lõik

    Artikli 6 lõike 1 punkti a sissejuhatav osa

    Artikli 6 lõike 1 punkti a esimene lõik

    Artikli 4 lõike 2 esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti a esimene ja teine taane

    Artikli 2 lõiked 5 ja 6

    Artikli 4 lõike 2 teine taane

    Artikli 4 lõike 3 punkti a kolmas taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti a teine taane

    Artikli 7 lõike 1 punkt a

    Artikli 4 lõike 3 sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 3 esimene taane

    Artikli 2 lõige 8

    Artikli 4 lõike 3 teine taane

    Artikli 2 lõige 9

    Artikli 4 lõike 3 punkti a sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 3 punkti a esimene ja teine taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkt i

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkti i esimene ja teine taane

    Artikli 4 lõike 3 punkti b sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 3 punkti b esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkt ii

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkti ii esimene taane

    Artikli 4 lõike 3 punkti b teine taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti b viies lõik

    Artikli 4 lõike 4 punkti c teine taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti e kolmas taane

    Artikli 7 lõike 1 punkt b

    Artikli 4 lõike 3 punkti c sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 3 punkti c alapunkti i sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 3 punkti c alapunkti ii sissejuhatav osa

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkt iii

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkti iii esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti b alapunkti iii teine taane

    Artikli 4 lõike 3 punkti c alapunkti i esimene taane

    Artikli 7 lõike 1 punkti c alapunkt i

    Artikli 4 lõike 3 punkti c alapunkti ii esimene taane

    Artikli 7 lõike 1 punkti c alapunkt ii

    Artikli 4 lõike 4 sissejuhatav osa

    Artikli 6 lõike 1 punkti c sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 esimene taane

    Artikli 2 lõige 10

    Artikli 4 lõike 4 teine taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti a sissejuhatav osa

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti i sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti a esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti a teine taane 
    Artikli 2 lõige 7

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt i 
    Artikli 2 lõige 11

    Artikli 4 lõike 4 punkti a kolmas taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti i teine lõik

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti i kolmas lõik

    Artikli 4 lõike 4 punkti b sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti b esimene kuni neljas lõik

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt ii

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti ii esimene kuni neljas lõik

    Artikli 4 lõike 4 punkti c sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti c esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt iii

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti iii esimene taane

    Artikli 4 lõike 4 punkt d

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt iv

    Artikli 4 lõike 4 punkti e sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti e esimene ja teine taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt v

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti v esimene ja teine taane

    Artikli 4 lõike 4 punkt f

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt vi

    Artikli 4 lõike 4 punkti g sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti g esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti vii esimene taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti g teine taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti i teine taane

    Artikli 7 lõike 1 punkt d

    Artikli 7 lõike 1 punkt d

    Artikli 4 lõike 4 punkt h

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt viii

    Artikli 4 lõike 4 punkti i sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti i esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt ix

    Artikli 4 lõike 4 punkt j

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt x

    Artikli 4 lõike 4 punkti k sissejuhatav osa

    Artikli 4 lõike 4 punkti k esimene taane

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkt xi

    Artikli 6 lõike 1 punkti c alapunkti xi esimene taane

    Artikli 4 lõike 4 punkti k teine taane

    Artikli 7 lõike 1 punkt e

    Artikli 4 lõige 5

    Artikli 6 lõige 2

    Artikli 4 lõike 6 esimene lõik

    Artikli 7 lõige 2

    Artikli 4 lõike 6 teine lõik

    Artikli 7 lõige 3

    Artikli 4 lõike 6 kolmas ja neljas lõik

    Artikli 7 lõige 4

    Artikli 4 lõige 7

    Artikli 7 lõige 5

     

     

    Artikli 5 lõige 1

    Artikli 8 lõige 1

    Artikli 5 lõige 2

    Artikli 8 lõike 1 teine lõik

     

     

    Artikli 6 lõige 1

    Artikli 9 lõige 1

    Artikli 6 lõike 2 sissejuhatav osa

    Artikli 9 lõike 2 sissejuhatav osa

    Artikli 6 lõike 2 punkt a

    Artikli 9 lõike 2 punkt a

    Artikli 6 lõike 2 punkt b

    Artikli 9 lõike 2 punkt b

    Artikli 9 lõike 2 punkt c

    Artikli 6 lõike 2 punkt c

    Artikli 9 lõike 2 punkt d

    Artikli 6 lõike 2 punkt d

    Artikli 9 lõike 2 punkt e

    Artikli 6 lõike 2 punkt e

    Artikli 9 lõike 2 punkt f

    Artikli 6 lõike 2 punkt f

    Artikli 9 lõike 2 punkt g

    Artikli 9 lõike 2 punkt h

    Artikli 6 lõige 3

    Artikli 9 lõige 3

    Artikli 6 lõige 4

    Artikli 9 lõige 4

     

     

    Artikli 7 lõige 1

    Artikli 10 lõige 1

    Artikli 7 lõige 2

    Artikli 10 lõige 2

    Artikli 10 lõike 2 kolmas lõik

    Artikli 7 lõike 3 sissejuhatav osa

    Artikli 7 lõike 3 punktid a ja b

    Artikli 10 lõike 3 sissejuhatav osa

    Artikli 10 lõike 3 punktid a ja b

    Artikli 7 lõike 3 esimene lõik

    Artikli 10 lõige 6

    Artikli 7 lõike 3 teine lõik

    Artikli 10 lõike 3 esimene lõik

    Artikli 7 lõike 3 kolmas lõik

    Artikli 10 lõike 2 kolmas lõik

    Artikli 7 lõike 3 neljas lõik

    Artikli 7 lõike 3 viies lõik

    Artikli 10 lõike 2 viies lõik

    Artikli 10 lõike 2 seitsmes lõik

    Artikli 10 lõige 4

    Artikli 7 lõige 4

    Artikli 10 lõige 5

    Artikli 7 lõige 5

    Artikli 10 lõige 7

     

     

    Artikkel 8

    Artikli 4 lõige 8 ja artikli 8 lõige 2 I lisa puhul

    Artikli 10 lõige 8 II, III, V ja VI lisa puhul

    Artikli 16 lõige 2 IV lisa puhul

     

     

    Artikkel 9

    Artikkel 22

     

     

    Artikkel 10

    Artikli 16 lõige 1

     

     

    Artikli 11 lõiked 1, 2 ja 3

    Artikli 11 lõiked 1, 2 ja 3

    Artikli 11 lõike 4 esimene ja kolmas lõik

    Artikli 13 lõige 1

    Artikli 11 lõike 4 teine lõik

    Artikli 13 lõige 2

    Artikli 13 lõiked 3 ja 4

    Artikli 11 lõige 5

    Artikli 11 lõige 4

    Artikli 11 lõike 6 esimene lõik

    Artikli 12 lõike 2 esimene lause

    Artikli 11 lõike 6 teise lõigu esimene lause

    Artikli 12 lõige 5

    Artikli 11 lõike 6 teise lõigu teine lause

    Artikli 12 lõike 2 teine lause

    Artikli 12 lõiked 1, 3, 4, 6, 7, 8 ja 9

     

     

    Artikkel 14

     

     

    Artikkel 15

     

     

    Artikkel 12

    Artikli 17 lõige 1

    Artikli 17 lõiked 2, 3 ja 4

     

     

    Artikkel 13

    Artikkel 18

     

     

    Artikkel 14

    Artikkel 20

     

     

    Artikli 15 lõige 1

    Artikli 19 lõige 1

    Artikli 15 lõige 2

    Artikli 19 lõige 2

    Artikli 15 lõige 3

    Artikli 15 lõike 4 esimene lause

    Artikli 19 lõike 3 esimese lõigu esimene lause

    Artikli 19 lõike 3 esimese lõigu teine lause

    Artikli 19 lõike 3 teine lõik

    Artikli 15 lõike 4 teine lause

    Artikli 19 lõike 3 kolmas lõik

    Artikli 19 lõiked 4 ja 5

     

     

    Artikkel 22

     

     

    Artikkel 24

     

     

    Artikkel 16

    Artikkel 25

     

     

    Artikkel 17

    Artikkel 26

     

     

    Artikkel 18

    Artikkel 27

     

     

    Artikkel 19

    Artikkel 28

     

     

    I lisa

    I lisa A1 ja A2 osa

    I lisa D osa

    I lisa E osa

     

     

    Artikkel 1

    Artikli 2 lõige 1

    I lisa B osa punkt 1

    Artikli 2 lõige 2

    I lisa B1 osa punkti 2 alapunkt 1

    Artikli 2 lõige 3

    Artikkel 3

    I lisa B osa punkt 2

    Artikkel 4

    I lisa B osa punkt 3

    Artikli 5 lõige 1

    I lisa B osa punkt 4

    Artikli 5 lõige 2

    I lisa B osa punkt 5

    Artikli 5 lõige 3

    I lisa B osa punkt 6

    Artikli 5 lõige 4

    I lisa B osa punkt 7

    Artikli 5 lõige 5

    I lisa B osa punkt 8

    Artikkel 6

    Artikli 7 lõige 1

    I lisa B osa punkt 9

    Artikli 7 lõige 2

    I lisa B osa punkt 10

    Artikkel 8

    I lisa

    I lisa B1 osa

    II lisa

    I lisa B2 osa

    III lisa

    I lisa B3 osa

    IV lisa

    I lisa B4 osa

    I lisa C osa

    II lisa

    II lisa

     

     

    III lisa

    III lisa

     

     

    IV lisa

    IV lisa

     

     

    V lisa

    V lisa

     

     

    VI lisa

    VI lisa

     

     

    VII lisa

     

     

    VIII lisa

    VII lisa

    (1)    See näitab juhi suutlikkust süsteemi käitada.
    (2)    See näitab juhi suutlikkust süsteemi käitada.
    (3)    See näitab juhi suutlikkust süsteemi käitada.
    (4)    See näitab juhi suutlikkust süsteemi käitada.
    (5)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. veebruari 2014. aasta määrus (EL) nr 165/2014 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 3821/85 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 561/2006, mis käsitleb teatavate autovedusid käsitlevate sotsiaalõigusnormide ühtlustamist (ELT L 60, 28.2.2014, lk 1).
    (6)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2006. aasta määrus (EÜ) nr 561/2006, mis käsitleb teatavate autovedusid käsitlevate sotsiaalõigusnormide ühtlustamist ja millega muudetakse nõukogu määrusi (EMÜ) nr 3821/85 ja (EÜ) nr 2135/98 ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 3820/85 (ELT L 102, 11.4.2006, lk 1).
    (7)    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=International_Standard_Classification_of_Education_(ISCED)#Implementation_of_ISCED_2011_.28levels_of_education.29
    (8)    Kooskõlas ligipääsetavusnõuetega, mis on sätestatud Euroopa ligipääsetavuse aktis (Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/882 toodete ja teenuste ligipääsetavusnõuete kohta).
    Top