EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0276

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) teatavaid sõidukite maksustamist käsitlevaid sätteid

COM/2017/0276 final - 2017/0115 (CNS)

Brüssel,31.5.2017

COM(2017) 276 final

2017/0115(CNS)

Ettepanek:

NÕUKOGU DIREKTIIV,

millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) teatavaid sõidukite maksustamist käsitlevaid sätteid

{SWD(2017) 180 final}
{SWD(2017) 181 final}


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Tõhus ja usaldusväärne transpordisüsteem on siseturu sujuva toimimise tagamiseks hädavajalik ning on oluline majandussektor. Kuigi maanteetransport on maismaaveosüsteemi olulisim osa, on see ka mitmete sotsiaal-majanduslike ja keskkonnaprobleemide (nt kliimamuutused, õhusaaste, müra, ummikud) allikas. Vahemaapõhised teemaksud võivad aidata soodustada puhtamat ja tõhusamat maanteetransporti ning nende sidus kujundamine annab hädavajaliku panuse liiklejate õiglase kohtlemise ja taristu jätkusuutliku rahastamise tagamisse.

Direktiiviga 1999/62/EÜ 1 (Eurovignette’i direktiiv) on ette nähtud üksikasjalik õiguslik raamistik raskete kaubaveokite maksustamiseks teatavate teede kasutamise eest. Selle direktiivi eesmärk on kõrvaldada transpordiettevõtjate vahelise konkurentsi moonutamine sõidukimaksude järkjärgulise ühtlustamise ning taristukasutustasude määramise õiglaste mehhanismide loomise teel. Direktiiviga kehtestati raskete kaubaveokite maksustamise miinimummäärad ning sätestati üksikasjalikud taristukasutustasude kogumise eeskirjad, sealhulgas eeskirjad tasude diferentseerimise kohta vastavalt mootorsõiduki keskkonnatoimele.

Iga-aastased sõidukimaksud on oma olemuselt seotud asjaoluga, et maksumaksja on mootorsõiduki teatavaks ajavahemikuks registreerinud, ning ei kajasta seega taristu kasutamise konkreetset viisi. Sarnastel põhjustel ei ole mootorsõidukimaksud tulemuslikud puhtama ja tõhusama sõidukikasutuse või ummikute vähendamise stimuleerimise seisukohast. Otseselt teede kasutamisega seotud teemaksud on aga selliste eesmärkide saavutamiseks tunduvalt sobivamad.

Sõidukimaksud on kulu, mida maanteetranspordi sektor peab praeguse seisuga igal juhul kandma, isegi kui liikmesriikides kehtestataks teemaksud. Seega võivad sõidukimaksud tõkestada teemaksude kehtestamist.

Seepärast tuleks liikmesriikidele anda rohkem võimalusi sõidukimaksude alandamiseks, eelkõige direktiivis 1999/62/EÜ sätestatud miinimummäärade vähendamise kaudu. Eri liikmesriikides asuvate transpordiettevõtjate vahelise konkurentsi moonutamise riski leevendamiseks peaks selline vähendamine toimuma järkjärguliselt.

Kõnealune algatus aitab kaasa õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi (REFIT) elluviimisele, vähendades raskete kaubaveokite maksustamise miinimummääradest tulenevat koormust.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Käesolev ettepanek esitatakse koos teise ettepanekuga, milles käsitletakse direktiivi 1999/62/EÜ III peatüki puudusi seoses tee- ja kasutusmaksudega, et tagada teatavate kõnealuse direktiivi eesmärkide parem täitmine. Viimati nimetatud ettepanekuga soovitakse edendada teemaksude kasutuselevõttu, ehk selliste teekasutusmaksude kehtestamist, mis on seotud läbitud vahemaaga.

Samast põhieesmärgist lähtub ka käesolev ettepanek kõnealuse direktiivi II peatüki muutmiseks seoses raskete kaubaveokite maksustamisega. Ettepanekuga nähakse ette miinimummäärade järkjärguline kaotamine, mis toimuks täpsemalt viies etapis viie järjestikuse aasta vältel ning igas etapis vähendataks praegust miinimummäära 20 %. Ettepaneku eesmärk on soodustada üleminekut vahemaapõhistele kasutusmaksudele, st teemaksude kohaldamisele.

Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

Käesolev algatus on osa komisjoni jõupingutustest energialiidu loomiseks ja kuulub ettepanekute hulka, mis on seotud vähese heitega transpordiga, 2 samamoodi nagu autode ja väikebusside CO2-heidet käsitlevate määruste läbivaatamise algatus, veokite ja busside CO2-heite sertimist ning seiret/aruandlust käsitlevad ettepanekud ning asjaomased maanteetranspordi valdkonna algatused, mis on seotud näiteks elektrooniliste maksukogumisteenuste koostalitlust käsitlevate õigusaktide ning autovedude ja bussiteenuste siseturgu reguleerivate eeskirjade läbivaatamisega.

Kavandatud muudatused on kooskõlas eesmärkidega, mis sätestati 2011. aasta transpordipoliitika valges raamatus, 3 kus esitati üleskutse täielikuks üleminekuks „saastaja maksab“ ja „kasutaja maksab“ põhimõtetele, et muuta transpordi ja taristute rahastamine jätkusuutlikumaks.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Direktiivi 1999/62/EÜ õiguslik alus on EÜ aluslepingu artiklid 71 ja 93 (nüüd Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 91 ja 113).

Direktiivi sätted, mida käesolev ettepanek mõjutab, on seotud raskete kaubaveokite puhul määratavate maksudega; selle valdkonna suhtes kohaldatakse ELi toimimise lepingu artiklit 113.

Direktiivi muude sätete muudatused jäävad ELi toimimise lepingu artikli 91 lõike 1 kohaldamisalasse ja neid käsitletakse eraldi eespool osutatud ettepanekus.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

EL ja liikmesriigid jagavad reguleerimispädevust transpordi valdkonnas vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 4 lõike 2 punktile g ning siseturu valdkonnas vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 4 lõike 2 punktile a. Liidu ette nähtud kehtivate miinimummäärade järkjärgulist vähendamist saab aga reguleerida üksnes liit ise.

ELi sekkumiseta oleksid liikmesriigid endiselt kohustatud kohaldama madalaimat sõidukimaksu, isegi kui nad on võtnud kasutusele või kavatsevad võtta kasutusele asjakohasema vahendi taristukulude katmiseks, mis on otseselt seotud taristu tegeliku kasutamisega. See kohustus takistaks neid kaubaveosektori jaoks sõidukimaksu vähendamise kaudu proportsionaalselt kompenseerida võimalikke lisandunud kulusid, mis on seotud kõnealuse vahendi kohaldamisega raskete kaubaveokite suhtes.

Proportsionaalsus

Kavandatud meede aitab kaasa üksnes seatud eesmärkide saavutamisele, eelkõige „saastaja maksab“ ja „kasutaja maksab“ põhimõtete ühtsele rakendamisele, ning ei lähe nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale.

II peatüki sihipärane muutmine on vajalik, et võimaldada liikmesriikidel järk-järgult vähendada raskete kaubaveokite suhtes kohaldatavaid makse.

Vahendi valik

Et muudetav õigusakt on direktiiv, peaks muutev õigusakt põhimõtteliselt jõustuma samas vormis.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

Komisjon avaldas oma hinnangu direktiivi 1999/62/EÜ kohta 2013. aastal 4 . Välishindamine „Evaluation of the implementation and effects of EU infrastructure charging policy since 1995“ avaldati 2014. aasta jaanuaris 5 . Nende hindamiste tulemusena tehti kindlaks mitu probleemi, mis on seotud raskete kaubaveokite suhtes teemaksude kohaldamisega praeguses õigusraamistikus. Kõiki neid probleeme käsitletakse paralleelses ettepanekus kõnealuse direktiivi III peatüki muutmise kohta, samas kui käesolev algatus keskendub üksnes vahemaapõhiste teemaksude kohaldamise hõlbustamisele.

Kuigi 24 liikmesriigis on teemaksud mingil kujul kasutusele võetud ja on suundumus vahemaapõhiste teemaksude kasutuselevõtmiseks kogu teedevõrgu ulatuses, on üleminek olnud aeglane ja liidus püsivad selles valdkonnas vastuolud. Hindamistulemused näitasid, et riikide teemaksu kohaldamise strateegiate puhul esineb suuri erinevusi ning et maksuliikide (ajapõhised teemaksukleebised või vahemaapõhised teemaksud) ja tasude kogumiseks kasutatavate tehnoloogialahenduste ühtlustamatus tekitab täiendavat halduskoormust ja lisakulusid nii avaliku sektori asutuste kui ka kasutajate jaoks.

Komisjon avaldas 2013. aastal kokkuvõtte meetmetest, sh sõidukimaksudest, mille abil võetakse arvesse või vähendatakse transpordi välismõjusid 6 .

Konsulteerimine sidusrühmadega

Sidusrühmadega konsulteerimisel lähtuti huvitatud isikutega konsulteerimise miinimumnõuetest, mis on esitatud komisjoni 11. detsembri 2002. aasta teatises KOM(2002) 704 (lõplik).

Kasutati avatud ja suunatud konsulteerimismeetodeid ning mitmesuguseid konsulteerimisvahendeid.

1)    Veebisaidi „Sinu hääl Euroopas“ kaudu korraldati tavapärane 12-nädalane avalik internetikonsultatsioon, mis põhines küsimustikel.

Avalik konsultatsioon toimus 8. juulist kuni 5. oktoobrini ning vastu võeti ka hiljem esitatud vastused. Küsimustikud põhinesid hindamise tulemusena kindlaks tehtud probleemidel ja hõlmasid küsimusi teede maksustamise (maksude ja kasutustasude) õigluse kohta.

Komisjon sai 135 vastust küsimustikule ja lisaks esitati veel 48 täiendavat dokumenti. Vastuseid laekus mitmesugustelt sidusrühmadelt, sealhulgas transpordiettevõtjatelt (42 %), tarbijatelt/elanikelt (14 %), avaliku sektori asutustelt (13 %), ehitussektorilt (7 %), ühistranspordi ühendustelt (4 %) ning teemaksude teenuste/lahenduste pakkujatelt (4 %).

2)    Spetsiifilistele sidusrühmadele ja spetsialistidele suunatud konsultatsioon toimus kogu mõjuhindamise ajal ning hõlmas järgmist:

a)    rida komisjoni korraldatud temaatilisi seminare sidusrühmade ja liikmesriikide osalusel 2015. aasta septembris ja oktoobris;

b)    19. aprillil 2016 toimunud maanteealgatusi käsitlev konverents;

c)    21 intervjuud sidusrühmade esindajatega, kes valiti spetsiifiliste andmevajaduste alusel, mille tegi kindlaks mõjuhindamise toetusuuringut ette valmistanud töövõtja.

Ülevaade saadud vastustest ja tulemuste rakendamisest

Suurem osa avaliku konsultatsiooni raames vastanutest avaldas arvamust, et erinevad maksud ja maksete kogumise süsteemid võivad põhjustada turumoonutusi, ning seega pooldati valdavalt teemaksude ELi tasandil ühtlustamist.

Teatavad sidusrühmad olid seda meelt, et ühest küljest sõidukimaksude ja teisest küljest teede kasutamise eest maksu kogumist võib pidada topeltkoormuseks. Sidusrühmad olid seisukohal, et teemaksu käsitlevate eeskirjade ELi tasandil ühtlustamine oleks ideaalne lahendus, sest nii pandaks alus õiglasele konkurentsile ega soodustataks äriühinguid, mis asuvad madalamate maksudega riikides.

Paljud küsitluses osalenud sidusrühmadest rõhutasid samuti, et igasugune teedekasutuse eest makstavate tasude suurenemisest tulenev kulude kasv tuleks kompenseerida muude transpordiga seotud maksude vähendamise teel.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Probleemi määratlus põhines osaliselt välistel eksperdiarvamustel („Evaluation of the implementation and effects of EU infrastructure charging policy since 1995, Update of the Handbook on external costs of transport“ 7 ), millele lisandusid täiendavad uuringud.

Lisaks teostati 2012. aastal uuring transpordi valdkonnas väliskulude arvestamise meetmete kohta 8 .

2017. aasta aprillis lõpule viidud mõjuhinnangu tugiuuringu 9 koostamisel oli abiks välistöövõtja.

Mõjuhinnang

Algatust toetab mõjuhinnang, millele õiguskontrollikomitee on andnud positiivse hinnangu reservatsioonidega. Läbivaadatud mõjuhinnangu puhul on märkusi arvesse võetud ning muudatusi käsitlevad selgitused on esitatud mõjuhinnangu aruande I lisas. Kaaluti nelja poliitikavarianti, mis vastasid üha ulatuslikumale regulatiivsele sekkumistele ning olid üksteise edasiarendused (PO1–PO4). Maksustamisega seotud meetmeid analüüsiti koos teemaksude kogumisega seotud meetmetega.

Esimene poliitikavariant (PO1) hõlmas üksnes teatavate direktiivi sätete muutmiseks tehtavaid seadusemuudatusi ning direktiivi kohaldamisala laiendamist bussidele, kaubikutele, minibussidele ja sõiduautodele, et lahendada kõik kindlakstehtud probleemid. Muudatused olid seotud III peatüki (tee- ja kasutusmaksud) nõuete ajakohastamisega. II peatükki ei oleks muudetud.

PO2 hõlmas raskesõidukite puhul ajapõhiste tasude järkjärgulist kasutuselt kõrvaldamist, et asuda lahendama CO2-heite ja saasteainete heitega seotud probleeme vahemaapõhiste tasude laialdasema kasutuselevõtu kaudu.

PO3 (mis jagunes variantideks a ja b) hõlmas täiendavaid meetmeid seoses kergsõidukitega, linnadevaheliste ummikutega (PO3 variandid a ja b) ning kõigi mootorsõidukite CO2-heite ja saasteainete heitega (üksnes PO3 variant b).

PO4 tulemusena muutuks raskesõidukite puhul kohustuslikuks väliskulude katmine sissenõutavate tasudega; samuti kõrvaldataks järk-järgult kõigi mootorsõidukite puhul võimalus rakendada ajapõhiseid tasusid, nii et rakendada saaks vaid vahemaapõhiseid tasusid.

Teine, kolmas ja neljas variant hõlmasid ka võimalust vähendada raskete kaubaveokite iga-aastast sõidukimaksu alla direktiivis sätestatud praeguse miinimumtaseme, kui asjaomases liikmesriigis rakendatakse selliste mootorsõidukite puhul vahemaapõhiseid tasusid. Mõjuhinnangu tulemusena leiti, et olenevalt liikmesriigi valikutest seoses vahemaapõhiste teemaksusüsteemide kasutuselevõtuga võiks sõidukimaksu vähendamise võimalust kasutades vähendada vedajate maksukoormust ligikaudu 2 miljardi euro võrra (võrrelduna praegu rasketest kaubaveokitest tuleneva maksukoormusega, mis ulatub umbes 3 miljardi euroni).

Mõjuhinnang, mille puhul eeldati, et praegused ajapõhised tasusüsteemid asendatakse vahemaapõhiste tasudega vastavalt variantidele PO2–PO4 (liikmesriikide jaoks oleks samuti võimalik tasude nõudmisest loobuda), näitas selgelt, et PO4 oli variantidest kõige tulemuslikum, kuid sellest saadava kasuga kaasneksid suurimad kulud. PO1 aitaks eesmärkide saavutamisele kaasa vaid väga väikeses ulatuses, kuigi sellega ei kaasneks samas praktiliselt üldse kulusid. PO2 ja PO3 majanduslik, sotsiaalne ja keskkondlik mõju oli tasakaalustatum ja nende tulemuste saavutamisega kaasnevad kulud olid mõistlikud.

Mõjuhinnangu tulemusena leiti, et PO3 variant b, mis hõlmas kergsõidukite suhtes kohaldatavate maksude varieerumist vastavalt nende CO2-heitele ja saasteainete heitele, on eelistatud variant, mida võib täiendada nõudega katta raskesõidukite puhul tasudega väliskulud vähemalt osal teedevõrgust ning kergsõidukite puhul ajapõhiste tasude järkjärgulise kasutuselt kõrvaldamisega piisavalt pika aja jooksul. Need on meetmed, mis on kavandatud käesolevas ettepanekus, mis jääb seega PO3 variandi b ja PO4 vahele, kuid sarnaneb pigem variandile PO4.

PO3 variandi b ja PO4 tulemusena vähendataks ummikutest tulenevaid kulusid 2030. aastaks 2,5–6 % ehk 9–22 miljardi euro võrra, saadaks teemaksust aastas 10–63 miljardit eurot lisatulu ja suurendataks investeeringuid teedesse 25–260 % võrreldes lähtetasemega.

Nende variantide rakendamisega vähendataks oluliselt maanteetranspordist tulenevaid CO2, lämmastikoksiidide ja tahkete osakeste heiteid. See avaldaks õhusaaste vähendamisega proportsionaalset positiivset mõju rahvatervisele ning aitaks 2030. aastaks kokku hoida õhusaastega seotud kulusid vahemikus 370 miljonit eurot kuni 1,56 miljardit eurot, väljendatuna praeguses väärtuses.

Nii PO3 variandi b kui ka PO4 rakendamisega kaasneks 62 000–152 000 uue töökoha loomine, kui vaid 30 % teemaksudest saadavast lisatulust taasinvesteeritaks teehooldusse. Lisaks aitaksid kõik variandid kaasa ELi elanike võrdsele kohtlemisele, sest vähendataks poole võrra lühikese tähtajaga teemaksukleebiste hinda.

PO3 variandid a ja b suurendaksid kaubaveokulusid 1,1 % võrra, samas kui reisijateveoga seotud kulud ei muutuks. Variandi PO4 puhul võiksid reisijateveo ja kaubaveoga seotud kulud kasvada 1,3–2 %, olenevalt vahemaapõhiste maksustamise tegelikust kasutuselevõtust liikmesriikides (sh sellise maksustamise võimalikust rakendamisest riikides, kus teatavaid mootorsõidukikategooriaid praegu ei maksustata). Ametiasutused peaksid katma uute teemaksusüsteemide kasutuselevõtu või olemasolevate süsteemide laiendamise kulud, mis ulatuksid aastaks 2030 kõigi asjaomaste liikmesriikide puhul 2–3,7 miljardi euroni. Teemaksude laiendamine teedevõrgu uutesse osadesse ja nende kohaldamine uute kasutajarühmade suhtes suurendaksid alates 2025. aastast nõuete täitmisega seotud kulusid teede kasutajate jaoks 198 miljoni euro võrra aastas, nii et kogukulud moodustaksid 850 miljonit eurot aastas.

Mõju VKEdele, sh kogu maanteevedude sektorile, oleks piiratud, sest teemaksud moodustavad vaid väikese osa transpordi kogukuludest. Igasugune kulude suurenemine kandub üle klientidele või saab selle hüvitada direktiivi II peatüki muutmise tulemusena võimaldatava maksuvähendusega.

Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

Ettepanek võimaldaks liikmesriikidel järk-järgult vähendada raskete kaubaveokite (mille suurim lubatud täismass on üle 12 tonni) suhtes kohaldatavaid iga-aastasi makse. See muudatus koos ajapõhiste tasude järkjärgulise kasutuselt kõrvaldamisega võiks tagada sujuva ülemineku kindlamääralistelt maksudelt ja tasudelt progressiivsemale, proportsionaalsemale ja kergemini kohandatavale süsteemile, kus tasud põhinevad kasutamisel.

Veoettevõtjate (kes kõik on VKEd ja enamasti mikroettevõtjad) poolt raskete kaubaveokite kasutamise eest tasutava sõidukimaksu vähendamisega võiks hüvitada võimaliku teemaksude suurenemise, mis seondub vahemaapõhiste tasusüsteemide rakendamisega.

Seega võiks algatus avaldada positiivset mõju veosektori konkurentsivõimele, vähendades veoettevõtjate jaoks veokite omamisega seotud kulusid liikmesriikides, kus otsustatakse vähendada sõidukimaksu. Kui liikmesriik otsustab üleminekuperioodi järel mootorisõidukimaksu kaotada, väheneks seeläbi ka regulatiivne ja halduskoormus.

Põhiõigused

Ettepanekuga austatakse põhiõigusi ja järgitakse eeskätt Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnustatud põhimõtteid.

4.MÕJU EELARVELE

Ettepanek ei mõjuta liidu eelarvet.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Mõjuhinnangu aruandes on loetletud seitse põhinäitajat, mida kasutatakse peamiste poliitikaeesmärkide alal tehtavate edusammude jälgimiseks: raskesõidukite CO2-heite muutumine; maksustatud teede taristu olukord; sotsiaalsete kulude proportsionaalsus ja kaetus teemaksudega; ummikute esinemine ELi linnadevahelises teedevõrgus.

Õigusakti mõju hindamiseks oleks vaja koostada põhjalik hinnang pärast kõigi muudatuste järkjärgulist elluviimist. Sellise hinnangu koostamiseks sobiv ajahetk oleks viis aastat pärast uue raamistiku terviklikku jõustumist. Vaheetappide mõju võib hinnata ka varem.

Selgitavad dokumendid (direktiivide puhul)

Võttes arvesse ettepaneku kohaldamisala (asjaolu, et sellega muudetakse vaid direktiivi 1999/62/EÜ, mille kõik liikmesriigid on täielikult üle võtnud), ei tundu põhjendatud ega proportsionaalne nõuda selgitavaid dokumente.

Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus

Ettepanek sisaldab järgmisi elemente.

II peatükk – pealkiri

II peatüki pealkirja kohandatakse kajastamaks asjaolu, et kõnealuse peatüki sätteid kohaldatakse üksnes raskete kaubaveokite suhtes pärast direktiivi kohaldamisala laiendamist kooskõlas direktiivi muude sätete paralleelse muutmisega.

Artikkel 3 – sõidukimaksude kohaldamisala

Lõike 1 esimest lauset muudetakse, et viidata nõuetekohaselt muudetud direktiivi artikli 1 punktile a.

I lisa

Ettepaneku kohaselt jaotatakse I lisa mitmeks järjestikuseks tabeliks, mis kajastavad miinimummäärade järkjärgulist vähendamist viie aasta jooksul. Esimene tabel vastab praegu I lisas sätestatud tingimustele, samas kui viis ülejäänud tabelit sisaldavad asjaomaseid arvandmeid, mis on iga tabeli puhul 20 % väiksemad kui praegused miinimummäärad, kui see on asjakohane 10 .

2017/0115 (CNS)

Ettepanek:

NÕUKOGU DIREKTIIV,

millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) teatavaid sõidukite maksustamist käsitlevaid sätteid

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 113,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust 11 ,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust 12 ,

toimides seadusandliku erimenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

(1)Komisjon sätestas 2011. aasta 28. märtsi valges raamatus 13 eesmärgi pürgida „saastaja maksab“ ja „kasutaja maksab“ põhimõtete täieliku rakendamise poole, et teenida tulu ja tagada tulevaste transpordialaste investeeringute rahastamine.

(2)Iga-aastased sõidukimaksud on oma olemuselt vastuteenustega kompenseerimata maksed, mis on seotud asjaoluga, et maksumaksja on mootorsõiduki teatavaks ajavahemikuks registreerinud, ning ei kajasta seega taristu kasutamise konkreetset viisi. Sarnastel põhjustel ei ole mootorsõidukimaksud tulemuslikud puhtama ja tõhusama sõidukikasutuse või ummikute vähendamise stimuleerimise seisukohast.

(3)Otseselt teede kasutamisega seotud teemaksud on selliste eesmärkide saavutamiseks tunduvalt sobivamad. Direktiivi 1999/62/EÜ artikli 7k kohaselt võivad liikmesriigid, kes kehtestavad teemaksud, tagada riigi veoettevõtjatele asjakohase hüvitise.

(4)Sõidukimaksud on kulu, mida maanteetranspordi sektor peab praeguse seisuga igal juhul kandma, isegi kui liikmesriikides kehtestataks teemaksud. Seega võivad sõidukimaksud tõkestada teemaksude kehtestamist.

(5)Seepärast tuleks liikmesriikidele anda rohkem võimalusi sõidukimaksude alandamiseks, eelkõige direktiivis 1999/62/EÜ sätestatud miinimummäärade vähendamise kaudu. Eri liikmesriikides asuvate transpordiettevõtjate vahelise konkurentsi moonutamise riski leevendamiseks peaks selline vähendamine toimuma järkjärguliselt.

(6)Seepärast tuleks direktiivi 1999/62/EÜ vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Direktiivi 1999/62/EÜ muudetakse järgmiselt.

(1)II peatüki pealkiri asendatakse järgmisega:

„Raskete kaubaveokite suhtes kohaldatavad sõidukimaksud“;

(2)artikli 3 lõikes 1 asendatakse sissejuhatav osa järgmisega:

„Artikli 1 punktis a osutatud sõidukimaksud on järgmised:“;

(3)I lisa muudetakse vastavalt käesoleva direktiivi lisale.

Artikkel 2

1.Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid . Nad edastavad kõnealuste normide teksti viivitamata komisjonile.

Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse normidesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

2.Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetud põhiliste õigus- ja haldusnormide teksti.

Artikkel 3

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuni 1999. aasta direktiiv 1999/62/EÜ raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest (EÜT L 187, 20.7.1999, lk 42–50).
(2) COM(2016) 501 final: Euroopa vähese heitega liikuvuse strateegia
(3) KOM(2011) 144 (lõplik): Euroopa ühtse transpordipiirkonna tegevuskava – Konkurentsivõimelise ja ressursitõhusa transpordisüsteemi suunas
(4) Muudetud direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) järelhindamine, SWD(2013) 1 final.
(5) http://ec.europa.eu/smart-regulation/evaluation/search/download.do?documentId=10296156
(6) SWD(2013) 269 final, direktiivi 1999/62/EÜ artikli 11 lõike 4 kohane aruanne.
(7) Ricardo-AEA et al (2014), Update of the Handbook on External Costs of Transport: http://ec.europa.eu/transport/themes/sustainable/studies/sustainable_en
(8)

   CE Delft et al., 2012, „An inventory of measures for internalising external costs in transport“,  http://ec.europa.eu/transport/themes/sustainable/studies/sustainable_en  

(9) Ricardo et al. (2017), Support Study for the Impact Assessment Accompanying the Revision of Directive 1999/62/EC.
(10) Loomulikult ei kavandata praegu 0 euro tasemel sätestatud miinimummäärade muutmist.
(11) ELT C , , lk .
(12) ELT C , , lk .
(13) 28. märtsi 2011. aasta valge raamat „Euroopa ühtse transpordipiirkonna tegevuskava – Konkurentsivõimelise ja ressursitõhusa transpordisüsteemi suunas“ (KOM(2011) 144 (lõplik)).
Top

Brüssel,31.5.2017

COM(2017) 276 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV

millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) teatavaid mootorsõidukite maksustamist käsitlevaid sätteid

{SWD(2017) 180 final}
{SWD(2017) 181 final}


LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV

millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) teatavaid mootorsõidukite maksustamist käsitlevaid sätteid

I lisa muudetakse järgmiselt:

a)    Pealkiri asendatakse järgmisega:

„Tabel A. RASKETE KAUBAVEOKITE SUHTES KOHALDATAVA MAKSU MIINIMUMMÄÄRAD KUNI 31. DETSEMBRINI […]“ [sisestage käesoleva direktiivi jõustumise aasta];

b) lisatakse järgmised tabelid:

„Tabel B. RASKETE KAUBAVEOKITE SUHTES KOHALDATAVA MAKSU MIINIMUMMÄÄRAD ALATES 1. JAANUARIST [...] [sisestage käesoleva direktiivi jõustumise aastale järgnev aasta]

Mootorsõidukid

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 1

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

Kaks telge

12

13

0

25

13

14

25

69

14

15

69

97

15

18

97

219

Kolm telge

15

17

25

43

17

19

43

89

19

21

89

115

21

23

115

178

23

25

178

276

25

26

178

276

Neli telge

23

25

115

117

25

27

117

182

27

29

182

290

29

31

290

430

31

32

290

430

LIIGENDSÕIDUKID (POOLHAAGISAUTORONGID JA AUTORONGID)

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 2

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

2 + 1 telge

12

14

0

0

14

16

0

0

16

18

0

0

18

20

0

26

20

22

26

60

22

23

60

78

23

25

78

140

25

28

140

246

2 + 2 telge

23

25

24

56

25

26

56

92

26

28

92

135

28

29

135

163

29

31

163

268

31

33

268

372

33

36

372

565

36

38

372

565

2 + 3 telge

36

38

296

412

38

40

412

560

3 + 2 telge

36

38

262

363

38

40

363

502

40

44

502

743

3 + 3 telge

36

38

149

180

38

40

180

269

40

44

269

428

   



Tabel C. RASKETE KAUBAVEOKITE SUHTES KOHALDATAVA MAKSU MIINIMUMMÄÄRAD ALATES 1. JAANUARIST [...]“ [sisestage käesoleva direktiivi jõustumisele järgnev teine aasta]

Mootorsõidukid

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 3

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

Kaks telge

12

13

0

19

13

14

19

52

14

15

52

73

15

18

73

164

Kolm telge

15

17

19

32

17

19

32

67

19

21

67

86

21

23

86

133

23

25

133

207

25

26

133

207

Neli telge

23

25

86

88

25

27

88

137

27

29

137

217

29

31

217

322

31

32

217

322

LIIGENDSÕIDUKID (POOLHAAGISAUTORONGID JA AUTORONGID)

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 4

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

2 + 1 telge

12

14

0

0

14

16

0

0

16

18

0

0

18

20

0

19

20

22

19

45

22

23

45

58

23

25

58

105

25

28

105

184

2 + 2 telge

23

25

18

42

25

26

42

69

26

28

69

101

28

29

101

122

29

31

122

201

31

33

201

279

33

36

279

424

36

38

279

424

2 + 3 telge

36

38

222

309

38

40

309

420

3 + 2 telge

36

38

196

272

38

40

272

377

40

44

377

557

3 + 3 telge

36

38

112

135

38

40

135

202

40

44

202

321



Tabel D. RASKETE KAUBAVEOKITE SUHTES KOHALDATAVA MAKSU MIINIMUMMÄÄRAD ALATES 1. JAANUARIST [...]“ [sisestage käesoleva direktiivi jõustumisele järgnev kolmas aasta]

Mootorsõidukid

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 5

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

Kaks telge

12

13

0

12

13

14

12

34

14

15

34

48

15

18

48

110

Kolm telge

15

17

12

22

17

19

22

44

19

21

44

58

21

23

58

89

23

25

89

138

25

26

89

138

Neli telge

23

25

58

58

25

27

58

91

27

29

91

145

29

31

145

215

31

32

145

215

LIIGENDSÕIDUKID (POOLHAAGISAUTORONGID JA AUTORONGID)

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 6

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

2 + 1 telge

12

14

0

0

14

16

0

0

16

18

0

0

18

20

0

13

20

22

13

30

22

23

30

39

23

25

39

70

25

28

70

123

2 + 2 telge

23

25

12

28

25

26

28

46

26

28

46

68

28

29

68

82

29

31

82

134

31

33

134

186

33

36

186

282

36

38

186

282

2 + 3 telge

36

38

148

206

38

40

206

280

3 + 2 telge

36

38

131

182

38

40

182

251

40

44

251

372

3 + 3 telge

36

38

74

90

38

40

90

134

40

44

134

214



Tabel E. RASKETE KAUBAVEOKITE SUHTES KOHALDATAVA MAKSU MIINIMUMMÄÄRAD ALATES 1. JAANUARIST [...]“ [sisestage käesoleva direktiivi jõustumisele järgnev neljas aasta]

Mootorsõidukid

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 7

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

Kaks telge

12

13

0

0

13

14

0

17

14

15

17

24

15

18

24

55

Kolm telge

15

17

0

0

17

19

0

22

19

21

22

29

21

23

29

44

23

25

44

69

25

26

44

69

Neli telge

23

25

29

29

25

27

29

46

27

29

46

72

29

31

72

107

31

32

72

107

LIIGENDSÕIDUKID (POOLHAAGISAUTORONGID JA AUTORONGID)

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 8

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

2 + 1 telge

12

14

0

0

14

16

0

0

16

18

0

0

18

20

0

0

20

22

0

15

22

23

15

19

23

25

19

35

25

28

35

61

2 + 2 telge

23

25

0

14

25

26

14

23

26

28

23

34

28

29

34

41

29

31

41

67

31

33

67

93

33

36

93

141

36

38

93

141

2 + 3 telge

36

38

74

103

38

40

103

140

3 + 2 telge

36

38

65

91

38

40

91

126

40

44

126

186

3 + 3 telge

36

38

37

45

38

40

45

67

40

44

67

107



Tabel F. RASKETE KAUBAVEOKITE SUHTES KOHALDATAVA MAKSU MIINIMUMMÄÄRAD ALATES 1. JAANUARIST [...]“ [sisestage käesoleva direktiivi jõustumisele järgnev viies aasta]

Mootorsõidukid

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 9

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

Kaks telge

12

13

0

0

13

14

0

0

14

15

0

0

15

18

0

0

Kolm telge

15

17

0

0

17

19

0

0

19

21

0

0

21

23

0

0

23

25

0

0

25

26

0

0

Neli telge

23

25

0

0

25

27

0

0

27

29

0

0

29

31

0

0

31

32

0

0

LIIGENDSÕIDUKID (POOLHAAGISAUTORONGID JA AUTORONGID)

Telgede arv ja suurim lubatud täismass

(tonnides)

Maksu miinimummäär

(eurodes/aastas)

Vähemalt

Vähem kui

Veotelg/veoteljed õhkvedrustusega või sellega samaväärse vedrustusega 10

Muud veotelje/veotelgede vedrustused

2 + 1 telge

12

14

0

0

14

16

0

0

16

18

0

0

18

20

0

0

20

22

0

0

22

23

0

0

23

25

0

0

25

28

0

0

2 + 2 telge

23

25

0

0

25

26

0

0

26

28

0

0

28

29

0

0

29

31

0

0

31

33

0

0

33

36

0

0

36

38

0

0

2 + 3 telge

36

38

0

0

38

40

0

0

3 + 2 telge

36

38

0

0

38

40

0

0

40

44

0

0

3 + 3 telge

36

38

0

0

38

40

0

0

40

44

0

0

(1) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(2) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(3) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(4) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(5) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(6) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(7) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(8) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(9) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
(10) Vedrustus tunnistatakse samaväärseks vastavalt määratlusele, mis on esitatud nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiivi 96/53/EÜ (millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass) (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59) II lisas.
Top