Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2020/051/09

    AKREDITEERIMISKUTSE – EACEA/03/2020 Erasmuse kõrgharidusharta 2021–2027 2020/C 51/09

    PUB/2020/97

    ELT C 51, 14.2.2020, p. 17–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.2.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 51/17


    AKREDITEERIMISKUTSE – EACEA/03/2020

    Erasmuse kõrgharidusharta 2021–2027

    (2020/C 51/09)

    Reservatsioon

    Euroopa Liidu 2021.–2027. aasta haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogrammi, mille Euroopa Komisjoni esitas ettepanekuna 30. mail 2018 (edaspidi „programm“), ei ole Euroopa seadusandjad veel vastu võtnud. Siiski see akrediteerimiskutse avaldatakse, et lihtsustada liidu toetuse võimalike saajate taotluste esitamist niipea, kui Euroopa seadusandjad on õigusliku aluse vastu võtnud.

    See akrediteerimiskutse ei ole Euroopa Komisjonile õiguslikult siduv. Kui Euroopa seadusandjad õiguslikku alust märkimisväärselt muudavad, võidakse seda akrediteerimiskutset muuta või see tühistada ning algatada teised erineva sisu ja asjakohaste vastamistähtaegadega akrediteerimiskutsed.

    Üldisemalt kehtivad mis tahes tegevuse kohta, mis tuleneb käesolevast akrediteerimiskutsest, järgmised tingimused, mille rakendamine ei sõltu komisjonist:

    programmi kehtestava õigusliku aluse lõpliku teksti vastuvõtmine Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu poolt;

    2021. aasta ja järgnevate iga-aastaste tööprogrammide, üldiste rakendussuuniste ning valikukriteeriumide ja -menetluste vastuvõtmine pärast programmi komiteega konsulteerimist ning

    Euroopa Liidu 2021. aasta ja järgnevate eelarvete vastuvõtmine eelarvepädeva institutsiooni poolt.

    Ettepanekuna esitatud programm põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitel 165 ja 166 ning subsidiaarsuse põhimõttel.

    1.   Eesmärgid ja kirjeldus

    Erasmuse kõrgharidusharta esitab Euroopa ja rahvusvaheliste koostöötegevuste üldise kvaliteediraamistiku, mida kõrgharidusasutus on programmis osaledes kohustatud järgima. Erasmuse kõrgharidusharta saamine on eeldus kõigile kõrgharidusasutustele, kes asuvad ühes alljärgnevatest riikidest ja kes soovivad 2021.–2027.aasta programmi raames kandideerida, et osaleda organisatsioonide ja institutsioonide vahelistes õppega seotud liikuvuse ja koostöö ja/või poliitika arendamise projektides. Kolmandates riikides asuvate ja programmiga mitteseotud kõrgharidusasutuste jaoks ei ole Erasmuse kõrgharidusharta vajalik ning kvaliteediraamistik kehtestatakse kõrgharidusasutuste vaheliste lepingutega.

    Harta antakse kogu programmi kestuse ajaks: Harta rakendamist jälgivad programmi „Erasmus+“ riiklikud esindajad ning kui harta põhimõtteid ja kohustusi rikutakse, võib Euroopa Komisjon selle tagasi võtta.

    2.   Toetuskõlblikud taotlejad

    Erasmuse kõrgharidushartat saavad taotleda järgmistes riikides asuvad kõrgharidusasutused:

    Euroopa Liidu liikmesriigid;

    programmiga seotud kolmandad riigid vastavalt õiguslikus aluses seatud tingimustele (1).

    Et kandidaat saaks olla kõlblik, peavad riiklikud ametiasutused olema kandidaadi tunnistanud kõrgharidusasutuseks (2).

    3.   Taotluste esitamise tähtpäev ja valiku tulemuste avaldamise esialgne kuupäev

    Erasmuse kõrgharidusharta saamiseks võib taotlusi esitada 21. aprillini 2020. Valiku tulemuste avaldamise esialgne kuupäev on 15. oktoober 2020.

    4.   Valikumenetlus

    Erakorraliselt kehtestatakse selle kutse jaoks kaks eraldi taotlusmenetlust.

    Enne kutse avaldamist on Euroopa Komisjon ja programmi „Erasmus+“ riiklikud esindajad analüüsinud Erasmuse kõrgharidusharta saanud asutuste tegevust ja seniseid tulemusi 2014.–2020. aasta programmi „Erasmus+“ raames. Arvestati järgmisi asjaolusid:

    kas kõrgharidusasutus osales programmi „Erasmus+“ tegevustes pärast 2017. aasta kutset;

    kas kõrgharidusasutus järgis Erasmuse kõrgharidusharta põhimõtteid;

    kas kõrgharidusasutus sai Erasmuse kõrgharidusharta 2020. aasta kutse raames.

    Selle teabe põhjal kehtestatakse kaks eraldi taotlusmenetlust:

    Varasemad Erasmuse kõrgharidusharta saajad, kes olid aktiivsed ja järgisid harta põhimõtteid pärast 2017. aasta programmi „Erasmus+“ kutset, ja kõrgharidusasutused, kes said Erasmuse kõrgharidusharta 2020. aasta Erasmuse kõrgharidusharta kutse raames, kutsutakse osalema järgmise lingi kaudu: Teema 1

    Varasemad Erasmuse kõrgharidusharta saajad, kes ei olnud aktiivsed ega järginud harta põhimõtteid pärast 2017. aasta programmi „Erasmus+“ kutset, ja uued kandidaadid kutsutakse osalema järgmise lingi kaudu: Teema 2

    Programmi „Erasmus+“ riiklikud esindajad on teavitanud kõiki praeguseid Erasmuse kõrgharidusharta saanuid (2014–2020) taotlusmenetlusest, mida nad peaksid kasutama. Kui kandidaat ei ole kindel, mis menetlust kasutada, peab ta konsulteerima riikliku esindajaga vastavalt kontaktteabele, mis on esitatud järgmisel veebilehel: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/contact/national-agencies_et.

    Harta andmiseks võrdleb EACEA ja Euroopa Komisjoni ametnikest koosnev hindamiskomitee taotlusi vastuvõtu- ja kõlblikkuskriteeriumitega, võttes aluseks sõltumatutelt välisekspertidelt saadud tagasiside.

    Taotlused edastatakse programmi „Erasmus+“ riiklikele esindajatele, et nad kontrolliksid harta põhimõtete järgimist. Kui põhimõtteid ei järgita, võidakse Erasmuse kõrgharidusharta ära võtta ja keelata kõrgharidusasutusel programmis osalemast.

    5.   Täielik teave

    Komisjoni määruse ettepanek, millega kehtestataks ELi 2021.–2027. a haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm, on aadressil: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=COM%3A2018%3A367%3AFIN

    Taotlused tuleb esitada Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Rakendusameti suuniste järgi, mis on kättesaadavad aadressil: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/erasmus-charter-for-higher-education-2021-2027_en


    (1)  Õigusliku aluse vastuvõtmine on ootel. „Erasmus+“ 2014.–2020. aasta programmis on selles nimekirjas: Island, Norra, Liechtenstein, Türgi, Põhja-Makedoonia ja Serbia.

    (2)  Kõrgharidusasutus tähendab asutust, mis kooskõlas riikliku seaduse või tavaga annab tunnustatud kraade ja teisi tunnustatud kolmanda taseme kvalifikatsioone, olenemata asutuse nimest, ja ka muud võrreldavat kolmanda taseme asutust, mille riiklikud ametiasutused tunnistavad kõlblikuks oma territooriumil programmis osalema.


    Top