EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/415/08

Konkursikutse – EACEA/34/2015 programmi Erasmus+ raames – 3. põhimeede: poliitikavaldkonna reformi toetamine – poliitika uuendamise algatused – Euroopa poliitika eksperimendid hariduse, koolituse ja noorsoo valdkonnas, mida juhivad kõrgema tasandi riigiasutused

ELT C 415, 15.12.2015, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 415/20


KONKURSIKUTSE – EACEA/34/2015

programmi Erasmus+ raames

3. põhimeede: poliitikavaldkonna reformi toetamine – poliitika uuendamise algatused

Euroopa poliitika eksperimendid hariduse, koolituse ja noorsoo valdkonnas, mida juhivad kõrgema tasandi riigiasutused

(2015/C 415/08)

1.   Kirjeldus, eesmärgid ja prioriteetsed teemavaldkonnad

Euroopa poliitika eksperimendid, mis toimuvad programmi Erasmus+ 3. põhimeetme (poliitikavaldkonna reformi toetamine) – poliitika uuendamise algatuste  (1) raames, on riikidevahelised koostööprojektid, mis toetavad Euroopa Liidu poliitika tegevuskavade rakendamist hariduse, koolituse ja noorsoo valdkonnas, sealhulgas sektoripõhiste tegevuskavade, näiteks Bologna ja Kopenhaageni protsesside rakendamist.

Konkursikutse üldeesmärk on edendada haridus- ja koolitussüsteemide ning noorsoopoliitika tulemuslikkuse ja tõhususe parandamist, kogudes ja hinnates tõendusmaterjale uuenduslike poliitikameetmete süsteemse mõju kohta. Konkursikutse eesmärk on kaasata abikõlblike riikide kõrgema tasandi riigiasutused ja kasutada praktilistel katsetel (eksperimentidel) põhinevaid usaldusväärseid ja laialdaselt tunnustatud hindamismeetodeid.

Konkursikutse erieesmärgid on järgmised:

edendada riikide koostööd ning vastastikust õppimist abikõlblike riikide kõrgeima tasandi riigiasutuste tasemel, et soodustada hariduse, koolituse ja noorsoo valdkonna süsteemset arendamist ja uuendustegevust nendes valdkondades;

tõhustada sisuliste tõendusmaterjalide kogumist ja analüüsi, et tagada uuenduslike meetmete edukas rakendamine;

hõlbustada uuenduslike meetmete ülekantavust ja laiendamiskõlblikkust.

Konkursikutse prioriteetsed teemavaldkonnad on järgmised:

Haridus- ja koolitusvaldkond

1.

Põhiväärtuste edendamine läbi hariduse ja koolituse rõhutades õpikeskkonna mitmekesisust

2.

Tööhõive ja oskused: informaalse ja mitteformaalse õppe valideerimine hariduses ja koolituses

3.

Õpetajakoolituse ja hariduse tõhustamine, kasutades uute tehnoloogiate pakutavaid võimalusi (platvorm School Education Gateway)

4.

Uuenduslikumad ja ettevõtlikumad kõrgharidusasutused institutsiooniliste muutuste kaudu (kõrgharidus)

5.

Kutsehariduse ja -koolituse õpetajad ja koolitajad töökohapõhises õppes / õpipoisiõppes (kutseharidus)

6.

Raamistiku rakendamine täiskasvanuharidusalase poliitika tulemuslikkuse hindamiseks

Noorsoovaldkond

7.

Noorte toetamine: noorte tõrjumise ja vägivaldse radikaliseerumise vastu võitlemise ja ennetamise suutlikkuse arendamine

2.   Abikõlblikud taotlejad

Konkursikutsele vastamiseks on kõlblikud järgmised taotlejad.

a)

Riigiasutused (ministeerium või samaväärne), mis vastutavad hariduse, koolituse või noorsoo valdkonna eest kõrgeimal asjakohasel riiklikul või piirkondlikul tasandil (vastab NUTSi 1. või 2. tasemele; riikides, kus NUTSi 1. või 2. tase ei ole kasutusel, kohaldatakse kõrgeimat olemasolevat NUTSi taset) (2). Muude sektorite eest peale hariduse, koolituse ja noorsoo (nt tööhõive, rahandus, sotsiaal-, sise- ja justiitsküsimused, tervishoid jt) vastutavaid riigiasutusi peetakse kõlblikuks, kui nad tõendavad, et neil on eripädevus kavandatava eksperimendi valdkonnas. Riigiasutused võivad delegeerida enda esindamise teistele riigi- või eraorganisatsioonidele, samuti seaduslikult asutatud riigiasutuste võrgustikele või ühendustele, kui delegeerimine vormistatakse kirjalikult ja selles viidatakse selge sõnaga esitatavale ettepanekule.

b)

Riigi- või eraorganisatsioonid või -asutused, mis tegutsevad hariduse, koolituse või noorsoo valdkonnas.

c)

Riigi- või eraorganisatsioonid või -asutused, mis viivad ellu hariduse, koolituse ja/või noorsooga seotud tegevusi muudes sotsiaal-majanduslikes sektorites (nt riigiasutused, ametid ja teenistused, mis vastutavad hariduse, koolituse ja noorsoo valdkonna, tööhõive, sotsiaal-, sise- ja justiitsküsimuste, kvaliteedi tagamise, tunnustamise ja/või valideerimise ja kutsenõustamise eest; kaubanduskojad, äri- ja sotsiaalpartnerid, valdkonnaühingud, kodanikuühiskonna ja kultuuri- või spordiorganisatsioonid, hindamis- ja teadusasutused, meedia jmt).

Abikõlblikud on ettepanekud, mille esitavad järgmistes abikõlblikes riikides asutatud juriidilised isikud:

28 Euroopa Liidu liikmesriiki;

EFTA/EMP riigid: Island, Liechtenstein ja Norra;

Euroopa Liidu kandidaatriigid: Türgi, endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik.

Partnerluse väikseim koosseis

Konkursi partnerluse väikseim koosseis on 4 asutust, mis esindavad 3 abikõlblikku riiki. Eelkõige:

Vähemalt üks punkti 2 alapunktis a kirjeldatud riigiasutus (ministeerium või samaväärne) või delegeeritud asutus 3 abikõlblikust riigist või seaduslikult asutatud riigiasutuste võrgustik/ühendus, mis esindab vähemalt kolme erinevat abikõlblikku riiki. Võrgustikul või ühendusel peab olema vähemalt 3 (kolme) punkti 2 alapunktis a kirjeldatud vastutava riigiasutuse volitus nende nimel konkreetse projektiettepaneku raames tegutsemiseks.

Partnerluses peab osalema vähemalt üks Euroopa Liidu liikmesriigi vastutav riigiasutus, mis vastab punkti 2 alapunktis a kirjeldatule.

Vähemalt üks riigi- või eraasutus, mis on pädev tegema võrdlusanalüüsi ja hindama poliitika mõju. See asutus vastutab metoodiliste aspektide ja praktiliste katsete protokollide eest. Partnerluses võib osaleda mitu asutust, kui nende töö on koordineeritud ja järjepidev.

Projektiettepanekut võib kõigi taotlejate nimel koordineerida ja esitada ainult üks järgmistest:

punkti 2 alapunktis a kirjeldatud riigiasutus;

punkti 2 alapunktis a kirjeldatud seaduslikult asutatud riigiasutuste võrgustik või ühendus;

riigi- või eraasutus, kelle punkti 2 alapunktis a kirjeldatud riigiasutus on volitanud vastama konkursikutsele. Volitatud asutustel peab olema punkti 2 alapunktis a kirjeldatud riigiasutuse sõnaselge kirjalik heakskiit tema nimel projektiettepaneku esitamiseks ja koordineerimiseks.

Ettepaneku peab kõigi taotlejate nimel esitama koordineeriva asutuse seaduslik esindaja. Füüsilised isikud ei saa toetust taotleda. Selle konkursikutse tähenduses peetakse koordineerivaks asutuseks ainult organisatsiooni, kes tõendab eelettepaneku esitamise tähtpäevaks, et on tegutsenud juriidilise isikuna vähemalt kolm aastat (3).

3.   Abikõlblikkuse periood ja abikõlblikud tegevused

Projekt peab algama vahemikus 1. jaanuarist 2017 kuni 28. veebruarini 2017.

Projekt peab kestma 24 kuni 36 kuud. Projekti kestust võidakse siiski pikendada, kui toetusesaajatel ei ole võimalik projekti pärast lepingu sõlmimist ja projekti algust täielikult tõendatud põhjustel (mis ei olene toetusesaajatest) kavandatud aja jooksul lõpetada. Projekti saab pikendada kuni 6 kuud, kui seda taotletakse enne lepingus määratud lõpptähtaega. Projekti pikim kestus on sellisel juhul 42 kuud.

Abikõlblikud tegevused peavad olema kooskõlas taotlejate juhendi 1. lisaga. Praktilised katsed peavad toimuma vähemalt kolmes riigis, mille ministeeriumid (või volitatud asutused) on projekti kaasatud.

4.   Toetuse andmise kriteeriumid

Ettepanekuid esitatakse ja hinnatakse kahes etapis, mis hõlmab eelettepanekut (I etapp) ja täielikku ettepanekut (II etapp).

Eelettepanekuid hinnatakse projekti asjakohasuse kriteeriumi alusel (maksimaalselt 20 punkti). Abikõlblikel taotlejatel, kelle eelettepanekud on saanud toetuse andmise projekti asjakohasuse kriteeriumi alusel vähemalt 12 punkti kõigist selle kriteeriumi alusel antavatest punktidest, palutakse esitada täielik ettepanek, kus kirjeldatakse eelettepanekus ülevaatena esitatut üksikasjalikult ja põhjalikult.

Eelettepaneku esitanud taotlejatele teatatakse eelvaliku tulemused ja neile saadetakse eelettepaneku hinnangu kokkuvõte.

Täielikke ettepanekuid hinnatakse abikõlblikkuse, välistamise, valiku- ning toetuse andmise kolme muu kriteeriumi alusel: projekti kavandamise ja rakendamise kvaliteet; partnerluse ja koostöökorra kvaliteet; mõju, teabe levitamine ja jätkusuutlikkus.

Toetuse andmise kriteeriumid ettepaneku rahastamiseks (vt taotlejate juhendi punkt 14) on järgmised:

1)

projekti asjakohasus (maksimaalselt 20 punkti);

2)

projekti kavandamise ja rakendamise kvaliteet (maksimaalselt 30 punkti);

3)

partnerluse ja koostöökorra kvaliteet (maksimaalselt 20 punkti);

4)

mõju, teabe levitamine ja jätkusuutlikkus (maksimaalselt 30 punkti).

Täieliku ettepaneku punktisumma sisaldab eelettepaneku etapis antud projekti asjakohasuse punkte. Euroopa Liidu toetust saavad ainult täielikud ettepanekud, mis on saanud vähemalt 60 punkti maksimumsummast (st esimeses etapis projekti asjakohasuse kriteeriumi punktid pluss teises etapis ülejäänud kolme kriteeriumi punktid).

5.   Eelarve

Projektide kaasrahastamiseks konkursikutse raames kasutatav kogueelarve on 14 000 000 eurot. See jaguneb järgmise kahe tegevusvaldkonna vahel:

—   haridus ja koolitus: 12 000 000 eurot

—   noorsugu: 2 000 000 eurot

Euroopa Liidu rahaline toetus ei tohi olla suurem kui 75 % kõigist abikõlblikest kuludest.

Maksimaalne toetus projekti kohta on 2 000 000 eurot.

Amet jätab endale õiguse kõiki selle konkursi jaoks ette nähtud vahendeid mitte välja jagada.

6.   Ettepanekute esitamise menetlus ja tähtajad

Enne elektroonilise taotluse esitamist peavad taotlejad registreerima oma organisatsiooni hariduse, audiovisuaalvaldkonna, kultuuri, kodanike ja vabatahtliku tegevuse osalejaportaalis ning saama osaleja tunnuskoodi (PIC). Tunnuskoodi nõutakse taotlusvormis.

Osalejaportaali kaudu hallatakse kogu organisatsioonidega seotud õigus- ja finantsteavet. Registreerimismenetluse kirjeldus on portaalis järgmisel aadressil: http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Ettepanekuid esitatakse ja valitakse kahes etapis: eelettepaneku ja täieliku ettepaneku etapis.

Taotlejad peavad hoolikalt tutvuma konkursikutse ja taotluste esitamise menetluse kogu teabega ning kasutama kõiki taotlusdokumente, mis on järgmisel aadressil: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en.

Taotlusdokumendid tuleb esitada interneti kaudu õigel e-vormil, mis on nõuetekohaselt täidetud ning sisaldab kõiki asjakohaseid lisasid ja täiendavaid dokumente. Taotlusvormid on järgmisel aadressil: https://eacea.ec.europa.eu/PPMT/

Taotlusi, mis ei sisalda kogu vajalikku teavet või mis ei ole esitatud interneti teel määratud tähtaja jooksul, ei võeta arvesse.

Toetuse taotlused tuleb koostada ühes Euroopa Liidu ametlikus keeles.

Taotluste esitamise tähtpäevad:

—   eelettepanekud: 14. aprill 2016 kell 12.00 Kesk-Euroopa aja järgi;

—   täielikud ettepanekud: 13. oktoober 2016 kell 12.00 Kesk-Euroopa aja järgi.

7.   Lisateave

Üksikasjalik teave on taotlejate juhendis.

Taotlejate juhend ning taotlusdokumendid on järgmisel aadressil:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en

E-post: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Konkursikutse õiguslik alus on Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus, millega luuakse „Erasmus+”: liidu haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm, eelkõige selle artiklid 9 ja 15 (poliitikareformi toetamine).

(2)  http://ec.europa.eu/eurostat/web/nuts/overview

(3)  Esimese registreerimise kuupäev juriidilise isiku vormil: http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/legal_entities/legal_entities_en.cfm#en


Top