Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2013/335/03

    Konkursikutse – COMM-C2/01/13 – Struktuuritoetused Euroopa poliitika uurimise organisatsioonidele (eksperdiorganisatsioonid) ja Euroopa tasandi kodanikuühiskonna organisatsioonidele – Programm „Kodanike Euroopa” (2014–2020)

    ELT C 335, 16.11.2013, p. 7–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.11.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 335/7


    Konkursikutse – COMM-C2/01/13

    Struktuuritoetused Euroopa poliitika uurimise organisatsioonidele (eksperdiorganisatsioonid) ja Euroopa tasandi kodanikuühiskonna organisatsioonidele – Programm „Kodanike Euroopa” (2014–2020)

    2013/C 335/03

    HOIATUS

    Käesoleva konkursikutse rakendamise eeldus on, et

    seadusandja võtab lõplikult ja suuremaid muudatusi tegemata vastu määruse, millega luuakse programm „Kodanike Euroopa” (2014–2020) (edaspidi „programm”);

    programmi „Kodanike Euroopa” loomist käsitleva määrusega asutatud komitee seisukoht on toetav või ta ei ole konkursikutse vastu;

    2014. aasta eelarveprojektis ette nähtud assigneeringud on kättesaadavad pärast seda, kui eelarvepädevad institutsioonid on 2014. aasta eelarve vastu võtnud, või nagu ette nähtud ajutiste kaheteistkümnendike süsteemis.

    Programm on käesoleva konkursikutse õiguslik alus.

    1.   EESMÄRGID

    1.1.   Programmi üldeesmärgid

    Laiem eesmärk on tuua Euroopa Liit kodanikele lähemale ja selle raames on programmi üldeesmärk

    aidata kaasa kodanike arusaamisele liidust, selle ajaloost ja mitmekesisusest;

    edendada liidu kodakondsust ja parandada demokraatliku kodanikuosaluse tingimusi liidu tasandil.

    1.2.   Programmi erieesmärgid

    Programmi erieesmärgid on järgmised:

    suurendada teadlikkust ajaloolisest mälust, ühisest ajaloost ja ühistest väärtustest ning liidu eesmärgist, milleks on rahu, liidu väärtuste ja rahvaste hüvangu edendamine arutelude, mõttetöö ja kontaktideloomise elavdamise kaudu;

    julgustada ELi tasandil demokraatlikku kodanikuosalust, suurendades kodanike arusaamist liidu poliitiliste otsuste tegemise protsessist ja toetades ühiskondliku aktiivsuse, kultuuridevahelise suhtluse ja vabatahtliku tegevuse võimalusi liidu tasandil.

    1.3.   Prioriteetsed teemad

    2014. aastaks on heaks kiidetud allpool esitatud prioriteetsed teemad.

    1. tegevussuund:   Euroopa ajalooline mälu

    Euroopa Liidu lepingu artikli 3 kohaselt on ELi eesmärk edendada rahu, oma väärtusi ja oma rahvaste hüvangut.

    Sellest lähtuvalt toetab programm „Kodanike Euroopa” organisatsioone, kes arutlevad Euroopa lähiajaloo totalitaarsete režiimide põhjuste ning muude määrava tähtsusega hetkede ja märgiliste sündmuste üle. 2014. aastal mälestatakse mitut ajaloolist hetke: möödub 100 aastat esimese maailmasõja algusest, 25 aastat Berliini müüri langemisest ja 10 aastat Euroopa Liidu laienemisest Kesk- ja Ida-Euroopasse.

    2. tegevussuund:   demokraatlik kaasatus ja kodanikuosalus

    22.–25. mail 2014 korraldatakse kõigis liikmesriikides Euroopa Parlamendi valimised. Need on esimesed valimised, mis toimuvad vastavalt Lissaboni lepingule, millega ELi kodanikele antakse Euroopa Liidu lepingu artikliga 11 poliitiliste otsuste tegijatena suurem roll.

    Sellest lähtuvalt toetab programmi „Kodanike Euroopa” 2. tegevussuund organisatsioone, kes edendavad kodanike osalemist ELi demokraatlikus elus, sealhulgas kodanike osalemist kohaliku tasandi demokraatias ja kodanike mõjuvõimu suurendamist, et nad saaksid ELi poliitikas täielikult osaleda.

    2.   KUTSE EESMÄRK

    Selle konkursikutse eesmärk on välja valida üleeuroopalise haardega organisatsioonid, kes annavad oma alalise, tavapärase ja korralise tegevusega mõõdetava panuse punktides 1.1 ja 1.2 määratletud programmi „Kodanike Euroopa” eesmärkide saavutamisse.

    Konkursikutse hõlmab struktuuritoetusi ehk tegevustoetusi liidu üldistes huvides tegutsevatele asutustele, et suurendada teadlikkust Euroopa ajaloolisest mälust (1. tegevussuund) või julgustada demokraatlikku kodanikuosalust (2. tegevussuund). Toetuste eesmärk on kaasrahastada asutuste tegevuskulusid, mis võimaldavad neil olla sõltumatud ja tegelda mitmesuguste iga-aastases tööprogrammis kavandatud tegevustega. Need tegevused peaksid olema kooskõlas asutuse põhikirjajärgsete eesmärkide poole püüdlemisega ja peavad aitama arendada ja rakendada programmi üht või mitut eesmärki.

    Asutustele antakse toetusi käesoleva pakkumiskutse alusel nelja-aastaste raampartnerluste (2014–2017) kujul. Raampartnerlused on konkreetse organisatsiooni ning Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutuse vahelised koostöömehhanismid (1).

    Tegevustoetusi antakse nimetatud raampartnerluste alusel igal aastal.

    3.   ABIKÕLBLIKKUSE KRITEERIUMID

    Järgmistele kriteeriumidele vastavaid taotlusi hinnatakse põhjalikult.

    3.1.   Kriteeriumid

    Arvesse võetakse ainult selliseid pakkumisi, mis on esitatud ühes ELi ametlikest keeltest, kasutades ametlikku on-line-taotlusvormi, mis on täielikult täidetud, allkirjastatud ja esitatud kindlaks kuupäevaks.

    Taotlusvormile tuleb lisada kõik vormis nimetatud dokumendid.

    Taotlus loetakse kõlblikuks, kui

    a)

    see vastab punktides 4 ja 5 nimetatud tingimustele;

    b)

    see esitati enne kella 12.00 (Brüsseli aja järgi) 20. detsembril 2013;

    c)

    see esitati nõuetekohaselt täidetud ametlikku taotlusvormi (vt punkt 13) kasutades;

    d)

    selle on allkirjastanud organisatsiooni seaduslik esindaja;

    e)

    eelarve, st kulud ja tulud, on tasakaalus;

    f)

    taotlus vastab kutse finantstingimustele, mis on esitatud punktis 5.

    3.2.   Abikõlblikud riigid

    Taotluse võivad esitada järgmistes riikides asutatud juriidilised isikud:

    a)

    ELi liikmesriigid: Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Madalmaad, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani, Tšehhi Vabariik, Ungari, Ühendkuningriik;

    b)

    teised riigid (EFTA riigid, ühinevad riigid, kandidaatriigid ja potentsiaalsed kandidaatriigid), juhul kui nad on 2014. aastal sõlminud Euroopa Komisjoniga vastastikuse mõistmise memorandumi. Taotlejad nendest riikidest võivad sel juhul kuni 2014. aasta 31. detsembrini taotleda raampartnerluse sõlmimist kolmeks aastaks, st aastateks 2015–2017.

    3.3.   Abikõlblikud taotlejad

    3.3.1.   Organisatsioonide liigid

    Et organisatsiooniga saaks sõlmida raampartnerluse, peab see kuuluma ühte allpool esitatud kategooriatest.

    A.

    Euroopa ajaloolise mäluga seotud kodanikuühiskonna organisatsioonid (1. tegevussuund):

    organisatsioonid, mis arutlevad Euroopa lähiajaloo totalitaarsete režiimide (eelkõige, kuid mitte ainult natsism, mis viis holokaustini, fašism, stalinism ja totalitaarsed kommunistlikud režiimid) põhjuste üle ja mälestavad nende režiimide kuritegude ohvreid;

    organisatsioonid, mille tegevus on seotud muude määrava tähtsusega hetkede ja märgiliste sündmustega Euroopa ajaloos;

    organisatsioonid, mis keskenduvad ELi ühistele väärtustele: kodanike teadlikkuse suurendamine demokraatlike väärtuste säilitamise ja edendamise tähtsusest Euroopas, st mäletades Euroopa jaoks olulisi isikuid, näiteks ELi alusepanijaid või teisi, kes on Euroopa ülesehitamise hilisemates etappides andnud märkimisväärse panuse.

    B.

    Euroopa tasandil töötavad kodanikuühiskonna organisatsioonid (2. tegevussuund):

    katusorganisatsioonid, võrgustikud ja teised kodanikuühiskonna organisatsioonid, kelle eesmärk on julgustada ELi tasandil demokraatlikku kodanikuosalust, suurendades kodanike arusaamist ELi poliitiliste otsuste tegemise protsessist ja toetades kodanikuosaluse võimalusi liidu tasandil.

    C.

    Euroopa poliitika uurimisega tegelevad organisatsioonid (eksperdiorganisatsioonid) (1. ja 2. tegevussuund):

    need organisatsioonid on Euroopa tasandil lüliks uurimistöö ja poliitika kujundamise vahel. Nad aitavad leida probleemidele lahendusi ja hõlbustavad suhtlust teadlaste, intellektuaalide ja otsustajate vahel. Konkursikutse on suunatud eksperdirühmadele, kes keskenduvad eelkõige programmi „Kodanike Euroopa” eesmärkidele ja prioriteetidele ning kes ei tegele ainult uurimistööga ja kelle tegevus ei ole suunatud üksnes erialaringkondadele. See puudutab mõlemat tegevussuunda.

    D.

    Üleeuroopaliste organisatsioonide platvormid (2. tegevussuund):

    selliste platvormide eripära on, et nende liikmed on Euroopa tasandil ise katusorganisatsioonid (platvormid). Need üleeuroopalised platvormid esindavad väga suurt hulka Euroopa kodanikke ja hõlmavad paljusid poliitikavaldkondi.

    3.3.2.   Abikõlblikud organisatsioonid

    Et saada tegevustoetust, peab Euroopa üldistes huvides tegutsev organisatsioon

    a)

    olema mittetulundusühendus;

    b)

    mängima aktiivset rolli Euroopa kodakondsuse valdkonnas (Euroopa ajalooline mälu, demokraatlik kaasatus ja kodanikuosalus), nagu on määratletud tema põhikirjas või missiooni kirjelduses, ja kuuluma ühte eespool nimetatud kategooriatest;

    c)

    olema asutatud seaduslikult ja olnud juriidiline isik abikõlblikus riigis vähemalt neli aastat (taotluse esitamise kuupäeval);

    d)

    tegutsema abikõlblikus riigis;

    e)

    omama järgmist geograafilist katvust:

    Euroopa tasandi kodanikuühiskonna organisatsioonidel (B-kategooria) ja Euroopa ajaloolise mäluga seotud kodanikuühiskonna organisatsioonidel (A-kategooria) peab olema liikmeid või tegevusi vähemalt 12 abikõlblikus riigis;

    üleeuroopaliste organisatsioonide platvormidel (D-kategooria) peab olema vähemalt 20 katusorganisatsioonist liiget, kellel peab omakorda olema liikmeid vähemalt 15 liikmesriigis ja mis tervikuna hõlmavad 28 liikmesriiki;

    Euroopa poliitika uurimise organisatsioonidel (eksperdiorganisatsioonid) ei pea olema kindlat geograafilist katvust.

    Üksikisikud ja avalik-õiguslikud asutused ei saa käesoleva konkursikutse alusel taotlust esitada.

    3.4.   Abikõlblik tegevus

    Taotleja peab oma tegevusega andma mõõdetava panuse programmi üld- ja erieesmärkide arendamisse ja rakendamisse.

    Taotleja peab esitama

    strateegilise tööprogrammi neljaks aastaks alates 2014. aastast ja

    iga-aastase strateegilise tööprogrammi 12 kuuks alates 2014. aastast.

    Taotlust esitava organisatsiooni strateegiline tööprogramm peaks hõlmama selle põhikirjajärgset tegevust, sealhulgas konverentsid, seminarid, ümarlauad, esindamine, teavitamine ja väärtustamine, ning muud korduvat Euroopa-alast tegevust, mis on seotud programmiga „Kodanike Euroopa”.

    3.5.   Abikõlblikkusperiood

    Raampartnerluse pikkus on neli aastat. Konkreetsete iga-aastaste toetuste puhul peab abikõlblikkusperiood vastama taotleja eelarveaastale, mida tõendatakse organisatsiooni kinnitatud raamatupidamisaruannetega.

    Taotlejatel, kelle eelarveaasta erineb kalendriaastast, algab abikõlblikkusperiood 2014. aastal koos eelarveaastaga.

    4.   TOETUSE ANDMISE KRITEERIUMID

    Taotlusi hinnatakse vastavalt allpool esitatud kriteeriumidele.

    Vastavus programmi ja programmi tegevussuuna eesmärkidele: 30 %

    Kavandatud tööprogrammi kokkusobivus programmi „Kodanike Euroopa” eesmärkidega.

    Organisatsiooni tööprogramm peaks edendama programmi „Kodanike Euroopa” eesmärkide saavutamist.

    Taotleja eesmärgid peavad olema kooskõlas programmi „Kodanike Euroopa” eesmärkidega.

    Tegevuskava/tööprogrammi kvaliteet: 30 %

    Kavandatud tööprogramm peab olema organisatsiooni eesmärkide saavutamiseks asjakohane.

    Sidusus: kavandatud tegevuse eri eesmärgid peavad olema kooskõlas ning panus ja ressursid peavad eesmärkidega ühtima.

    Tõhusus: tulemused peaksid olema saavutatavad mõistlike kuludega.

    Tööprogrammides peab selgelt ilmnema Euroopa mõõde.

    Eelistatakse organisatsioone, kes kasutavad uusi töömeetodeid või pakuvad uuenduslikke tegevussuundi.

    Tulemuste levitamine: 15 %

    Tegevustoetusi saavatel organisatsioonidel tuleb võtta vajalikud meetmed, et tagada oma tegevuse tulemuste kasutamine ja levitamine.

    Kavandatud tööprogramm peab looma mitmekordistava mõju laiemalt kui tegevuses otseselt osalejate hulgas.

    Tulemuste levitamise eesmärgil tuleks koostada realistlik ja praktiline kava, mis võimaldab tööprogrammis ette nähtud tulemusi tõhusalt edastada ja vahetada.

    Mõju ja kodanike kaasatus: 15 %

    Partnerite ja osalejate arv, poliitilise panuse ja osalevate riikide osakaal peaks olema piisav, et kavandatud tööprogrammil oleks tõesti üleeuroopaline haare.

    Mõju: tööprogrammi siht peaks olema selles seatud eesmärkide täitmine, eelkõige poliitika kujundamist mõjutavate konkreetsete tulemuste saavutamine.

    Jätkusuutlikkus: kavandatud tööprogrammiga tuleks püüda saavutada pikaajalist mõju.

    kavandatud tööprogramm peaks osalejatele andma võimaluse osaleda tegevuses aktiivselt ja tegeleda tõstatatud küsimustega.

    Tuleks leida tasakaal organisatsioonide/institutsioonide tegevuses juba osalevate kodanike ning selliste kodanike vahel, kes ei ole organisatsioonide tegevusse veel kaasatud.

    Eelistatakse organisatsioone, kus soodustatakse alaesindatud või piiratud võimalustega kodanikerühmade kaasamist.

    Millisel määral on rahaliste vahendite puudumine takistanud tööprogrammi rakendamist (10 %)

    Tööprogrammis tuleb üksikasjalikult analüüsida kulude ja kõigi kaasrahastamiskavade arengut viimase kolme aasta jooksul.

    Ettepanekutes tuleb näidata, et muud kättesaadavad rahastamisallikad on tööprogrammi rakendamiseks ebapiisavad.

    Ettepanekutes tuleb näidata, mil määral on taotletav summa tööprogrammi rakendamiseks vajalik.

    Ettepanekutes tuleb näidata, mil määral on tööprogrammi rakendamine konkursikutses esitatud eesmärkide saavutamiseks just nüüd vajalik ja/või mil määral viivitus nende elluviimist pidurdaks.

    5.   RAHASTAMISTINGIMUSED

    ELi toetus on stiimul rakendada meetmeid, mis ei oleks ilma liidu toetuseta võimalik. Selle aluseks on kaasrahastamise põhimõte. ELi toetus täiendab taotlejaorganisatsiooni enda rahalist panust ja/või mujalt saadud riikliku, piirkondliku või eratasandi abi.

    Taotluse heakskiitmine ei tähenda kohustust anda toetust taotletud mahus. Ühelgi juhul ei tohi määratud summa ületada taotletud summat. Toetuse eraldamine ei anna mingeid õigusi toetuse saamiseks järgnevatel aastatel.

    Liidu rahaline toetus ei tohi ületada 70 % ajutistest abikõlblikest kuludest. Erandiks on üleeuroopaliste organisatsioonide platvormid (vt punkt 3.3.1), mille puhul on ülemmäär 90 %.

    Toetuse maksimumsumma on organisatsiooni liigi kohta seatud järgmiselt:

    Liik

    Miinimumsumma

    Maksimumsumma

    Kaasrahastamise maksimummäär

    A.

    Euroopa ajaloolise mäluga seotud kodanikuühiskonna organisatsioonid (1. tegevussuund)

    60 000 EUR

    200 000 EUR

    70 %

    B.

    Euroopa tasandil töötavad kodanikuühiskonna organisatsioonid (2. tegevussuund)

    60 000 EUR

    200 000 EUR

    70 %

    C.

    Euroopa poliitika uurimisega tegelevad organisatsioonid (eksperdiorganisatsioonid) (1. ja 2. tegevussuund)

    60 000 EUR

    350 000 EUR

    70 %

    D.

    Üleeuroopaliste organisatsioonide platvormid (2. tegevussuund)

    60 000 EUR

    600 000 EUR

    90 %

    Eesmärk on valida programmi „Kodanike Euroopa” 1. tegevussuuna (Euroopa ajalooline mälu) raames välja ligikaudu kaheksa organisatsiooni ja 2. tegevussuuna (demokraatlik kaasatus ja kodanikuosalus) raames 26 organisatsiooni.

    5.1.   Lepingutingimused

    Taotluse heakskiitmise korral saadetakse toetusesaajale olenevalt tema seaduslikust asukohast kas toetuse andmise otsus või toetusleping.

    Raampartnerlusega vormistatakse komisjoni ja tema partnerite vaheline pikaajaline koostöömehhanism (vt punkt 3.1). See võib olla partnerluse raamotsuse või partnerluse raamlepingu vormis.

    Partnerluse raamotsuse või -lepingu alusel antakse konkreetseid iga-aastaseid toetusi allpool esitatud viisidel.

    Toetuse andmise otsus on ühepoolne akt toetuse määramise kohta toetusesaajale. Erinevalt toetuslepingust ei pea toetusesaaja toetuse andmise otsust allkirjastama ja saab pärast teate kättesaamist tegevust kohe alustada. Seega kiirendab toetuse andmise otsus protsessi. Toetuse andmise otsust kohaldatakse kõigi ELis asuvate toetusesaajate suhtes.

    Toetusleping tuleb toetusesaajal allkirjastada ja saata see kohe Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutusele tagasi. Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutus allkirjastab lepingu viimasena. Toetuslepingut kohaldatakse EList väljaspool asuvate toetusesaajate suhtes.

    Toetuse andmise otsuse ja toetuslepingu mudel on kättesaadav järgmisel veebisaidil: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

    Toetuse andmise otsust ja toetuslepingut käsitlevad üldtingimused on kättesaadavad lingi „Documents register” kaudu Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutuse veebisaidil http://eacea.ec.europa.eu/index.htm

    6.   EELARVE

    Nelja-aastaste raampartnerluste (2014–2017) kogueelarve on 27,04 miljonit eurot. Sellest ligikaudu üks kolmandik suunatakse Euroopa poliitika uurimisega tegelevatele organisatsioonidele (eksperdiorganisatsioonidele).

    2014. aastal on konkreetseteks iga-aastasteks toetusteks eraldatud kogueelarve 6,76 miljonit eurot. Euroopa Komisjon kavatseb käesoleva konkursikutse raames rahastada ligikaudu 34 organisatsiooni.

    Struktuuritoetused eraldatakse Euroopa Liidu üldeelarve real 16.02.01 ettenähtud vahenditest.

    Euroopa Komisjon jätab endale õiguse mitte jaotada kõiki kasutada olevaid vahendeid.

    7.   TAOTLUSTE ESITAMISE TÄHTPÄEV/KORD

    Taotluste esitamise tähtpäev on 20. detsember 2013 kell 12.00 (Brüsseli aja järgi).

    Taotluste esitamisega seotud üksikasjalik teave on kättesaadav järgmisel aadressil: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

    Taotlused tuleb esitada üksnes elektroonilist taotlusvormi (eForm) kasutades. Täita tuleb taotlusvormi kõik andmeväljad.

    Taotlusvormile tuleb lisada ka järgmised dokumendid:

    ausõnaline avaldus, mille on allkirjastanud taotlejaorganisatsiooni nimel õiguslikult siduvate kohustuste võtmiseks volitatud isik;

    täidetud eelarvevorm;

    täidetud juriidilise isiku vorm;

    finantsteabe vorm.

    Paberkandjal posti, faksi või e-posti teel saadetud taotlusi ei arvestata.

    Euroopa Komisjon ja täitevamet jätavad endale õiguse nõuda vajaduse korral lisateavet.

    Kõik dokumendid tuleb elektrooniliselt saata / üles laadida järgmise aadressi kaudu:

    http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

    Toetuse määramisel võetakse arvesse vaid abikõlblikkuse kriteeriumitele vastavaid taotlusi. Kui taotlust peetakse kriteeriumidele mittevastavaks, saadetakse taotlejale kiri põhjuste selgitusega.

    Üksiktaotlustega seotud teavet enne valikumenetluse lõppu ei anta. Valikumenetluse tulemused avaldatakse 2014. aasta kevadel järgmisel aadressil:

    http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/funding/2014/index_en.php

    Edukatele taotlejatele saadetakse ELi toetusleping / toetuse andmise otsus. Tagasilükatud taotlejaid teavitatakse kirjalikult. Taotlusdokumente taotlejatele ei tagastata.

    Esitatavate dokumentide kontrollnimekiri

    1)

    Täidetud taotlusvorm (e-vorm).

    2)

    Täidetud eelarvevorm (lisada e-vormile).

    3)

    Allkirjastatud ausõnaline avaldus (lisada e-vormile).

    4)

    Täidetud juriidilise isiku vorm (kättesaadav järgmisel aadressil: http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/legal_entities/legal_entities_en.cfm#en (lisada e-vormile)).

    5)

    Finantsteabe vorm (kättesaadav järgmisel aadressil: http://ec.europa.eu/budget/library/contracts_grants/info_contracts/financial_id/fich_sign_ba_gb_en.pdf (lisada e-vormile)).


    (1)  Eeldusel, et komisjon võtab vastu otsuse taasluua Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutus uute volitustega aastateks 2014–2020.


    Top