Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024XC02894

Komisjoni teatis — Olulise kasutuse mõiste juhtkriteeriumid ja põhimõtted kemikaale käsitlevates ELi õigusaktides

C/2024/1995

ELT C, C/2024/2894, 26.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2894/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2894/oj

European flag

Euroopa Liidu
Teataja

ET

C-seeria


C/2024/2894

26.4.2024

KOMISJONI TEATIS

Olulise kasutuse mõiste juhtkriteeriumid ja põhimõtted kemikaale käsitlevates ELi õigusaktides

(C/2024/2894)

1.   SISSEJUHATUS

Euroopa roheleppes (1) kuulutati välja komisjoni kohustus võidelda kliimamuutuste, reostuse ning elurikkuse vähenemise vastu – need on praeguse põlvkonna põhiprobleemid. Enamik rohepöördeks vajalikke kaupu ja tehnoloogialahendusi sõltub mitmesuguste funktsioonide täitmisel kemikaalidest. Kemikaalid on tähtsal kohal Euroopa peamistes väärtusahelates, kuhu kuuluvad tarbekaubad, elektroonika, transport (sealhulgas elektrisõidukite akud), ehitusmaterjalid ja muud kaubad.

Samal ajal on Euroopas palju näiteid selle kohta, et laialdaselt kasutatavad kemikaalid on põhjustanud märkimisväärset tervise- ja keskkonnakahju. Nende kemikaalide laialdases kasutuses eelkõige tööstusrakenduste puhul ilmneb keerukas dilemma, millega me rohe- ja digipöörde ajal silmitsi seisame: kõige kahjulikumad kemikaalid võivad olla tehniliselt kasulikud ja mitmeotstarbelised ained, millest mõned täidavad olulist osa keskkonnahoidliku tehnoloogia toimimises, kuid samas on need ained väga problemaatilised tervise ja ohutuse seisukohast ning neid satub inimorganismi ja laialdaselt keskkonda kogu ELis ja kogu maailmas järjest rohkem, kui selle probleemiga ei tegeleta. Sellised dilemmad toovad esile olulise kasutuse mõiste, mis kuulutati välja kestlikkust toetavas kemikaalistrateegias, (2) et aidata saavutada Euroopa roheleppe (3) nullsaaste-eesmärk, s.o mürgivaba keskkond.

Selleks et tugevdada ELi keemiatööstuse vastupanuvõimet ja võimaldada sellel täita oma rolli rohepöördes, on selle tööstusharu jaoks vaja selgust ja prognoositavust, mille juures võetakse arvesse kõiki neid ülemineku mõõtmeid, et seada esikohale investeeringud innovatsiooni. Käesoleva teatise eesmärk on täpsustada seda mõistet ja asjakohaseid kriteeriume ning suunata selle mõiste võimalikku kasutamist, sealhulgas tulevastes kemikaale käsitlevates õigusaktides (4). Seni ei sisalda ükski ELi õigusakt ainete oluliste kasutusalade määratlust.

Käesoleva teatise ettevalmistamiseks konsulteeriti 2022. aasta kevadel põhjalikult paljude sidusrühmadega liikmesriikide ametiasutustest, tööstusest, valitsusvälistest organisatsioonidest ja akadeemilistest ringkondadest seminari, uuringute ja sihtküsitluste vormis (5).

1.1   Olulise kasutuse mõiste eesmärk

Ohtlikud kemikaalid võivad avaldada tõsist mõju ning tekitada märkimisväärset kahju inimeste tervisele ja keskkonnale. Selleks et ära hoida ja ennetada seda kahju, aga ka ühiskonnale haigustest ja keskkonnasaaste heastamisest tekkivaid kulusid, ning edendada innovatsiooni mürgivabade materjalitsüklite valdkonnas ja saavutada puhas ringmajandus, teatas komisjon kestlikkust toetavas kemikaalistrateegias, et mitteolulise kasutuse puhul tuleks järk-järgult kõrvaldada kõige kahjulikumad ained, (6) eelkõige tarbekaupadest, ning viia nende ainete kasutus miinimumini ja asendada need nii palju kui võimalik kõigis kasutusvaldkondades. Selliste ainete kasutuse teatavad viisid võivad olla ühiskonna jaoks hädavajalikud, näiteks kliimamuutuste leevendamise, digiülemineku, tervisekaitse, julgeoleku ja kaitsevaldkonna jaoks, ning seega vajalikud, et saavutada ELi peamised poliitilised eesmärgid nagu Euroopa rohelepe ja digiüleminek. Kemikaalistrateegias on konkreetselt võetud järgmised kohustused:

[...] määrab kindlaks oluliste kasutusalade kriteeriumid tagamaks, et kõige kahjulikumate kemikaalide kasutamine on lubatud ainult juhul, kui see on tervise, ohutuse või ühiskonna toimimise jaoks vajalik ning kui puuduvad alternatiivid, mis oleksid keskkonna ja tervise seisukohast vastuvõetavad. Need kriteeriumid suunavad oluliste kasutusalade kohaldamist kõigis asjakohastes ELi õigusaktides nii üldiste kui ka konkreetsete riskihindamiste puhul “.

Olulise kasutuse mõiste üldine eesmärk on hõlbustada otsuste tegemist ja tõhustada reguleerimist, et kõige kahjulikumate ainete mitteoluline kasutus kiiresti järk-järgult lõpetada, kuid samal ajal lubada kasutust, mis on endiselt ühiskonna jaoks oluline ja mida on vaja selleks, et inimeste ja loomade tervise jaoks vajalikud tooted oleksid jätkuvalt kättesaadavad. Ühiskonna jaoks oluliste kasutusviiside korral võib olulise kasutuse mõiste anda ettevõtetele kindluse, et aineid, mis muidu järk-järgult kasutuselt kõrvaldataks, saab jätkuvalt kasutada ühiskonna vajaduste rahuldamiseks seni, kuni muutuvad kättesaadavaks alternatiivsed ained. See mõiste on vahend, mis aitab kindlaks teha, millal on kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus ühiskonna seisukohast õigustatud. Lisaks õigusaktidele, millega kehtestatakse ELi turule pääsemise eeskirjad, võib see mõiste olla ka vahend stiimulite pakkumiseks vabatahtlike kavade raames, nagu kestlik rahandus, ja võimaluse korral ka muudes algatustes, mille eesmärk on edendada ja premeerida üleminekut ohututele ja kestlikele toodetele ja tavadele.

Olulise kasutuse mõiste rakendamine peaks julgustama ettevõtteid tegutsema ennetavalt kõige kahjulikumate ainete järkjärgulisel kasutuselt kõrvaldamisel ning keskenduma teadusuuringutes ja innovatsioonis ohututele ja kestlikele alternatiividele (7) ning edendama ELi tööstust ülemaailmse liidrina, tuginedes ELi suurele siseturule, kus tarbijate nõudlus ohutumate ja mürgivabade toodete järele on suur. Olulise kasutuse mõistet saab kohaldada nii ELis toodetud kui ka imporditud toodete suhtes ning seeläbi säilitada ELi ettevõtjate jaoks võrdsed tingimused.

Olulise kasutuse mõistel on õiguslik mõju üksnes siis, kui see lisatakse konkreetsetesse õigusaktidesse. Enne selle mõiste konkreetsesse õigusakti lisamist tuleb hoolikalt kaaluda selle kohaldatavust, sealhulgas vastuvõetavate alternatiivide kriteeriumi ning võtta arvesse ka kohaldatavate valdkondlike õigusaktide eesmärke, vajadusi ja ainulaadseid aspekte. Näiteks inim- ja veterinaarravimite, meditsiiniseadmete ja in vitro diagnostikameditsiiniseadmete puhul tuleb pidada esmatähtsaks liidu strateegilist autonoomiat ja tervishoiurakendustes kasutatavate toodete tootmisel kasutatavate ainete kättesaadavust.

Olulise kasutuse mõiste peaks olema ELi tööstust toetav väärtuslik vahend, mis hõlbustab erandite tegemist kasutusviiside puhul, mis selgelt teenivad ühiskonna vajadusi. See omakorda võib aidata soodustada kaupade puhast ja kestlikku tootmist ELis.

1.2   Poliitiline taust

Nõukogu võttis 2019. aastal vastu järeldused „Liidu keskkonnasäästlike kemikaalide poliitika strateegia“, milles kutsub komisjoni üles töötama välja tegevuskava PFASide (8) igasuguse mitteolulise kasutuse lõpetamiseks,  (9). Nõukogu võttis 2021. aastal vastu järeldused „ Liidu keskkonnasäästlike kemikaalide strateegia: aeg tegutseda ”  (10), milles rõhutab, et „oluliste kasutusalade“ mõiste on kestlikkust toetava kemikaalistrateegia rakendamise põhielement, millele pööratakse erilist tähelepanu, et strateegia hakkaks ilma põhjendamatu viivituseta toimima.

2020. aastal võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni kestlikkust toetava kemikaalistrateegia (11) kohta, milles muu hulgas kutsutakse komisjoni üles määratlema ohtlike kemikaalide „olulise kasutuse“ mõiste ja kriteeriumid, et näha ette ühtlustatud lähenemisviis regulatiivsetele meetmetele, mis käsitlevad mitteolulisi kasutusviise.

Montreali protokollis, (12) mis on mitmepoolne keskkonnakokkulepe, toodi juba 1992. aastal sisse olulise kasutuse mõiste ning selle abil suudeti Maa osoonikihti kahandavad kemikaalid järk-järgult kasutusest kõrvaldada, välja arvatud teatavate oluliste kasutusviiside korral. Akadeemilistes ja poliitilistes ringkondades on üha enam arutatud olulise kasutuse mõiste rakendamist kemikaalidega seotud riskijuhtimise vahendina, eelkõige PFASide puhul, (13) ning mitmes teadusväljaandes on arutletud, kuidas oleks võimalik rakendada olulise kasutuse mõistet riskijuhtimises (14) ,  (15).

2.   OLULISE KASUTUSE MÕISTE

Käesolevas jaos määratakse kindlaks olulise kasutuse kriteeriumid, olulise kasutuse mõiste põhimõtted ja selle mõistega seotud põhiterminid.

2.1   Olulise kasutuse kriteeriumid

Kõige kahjulikumate ainete kasutus on ühiskonna jaoks oluline, (16) kui on täidetud järgmised kaks kriteeriumi:

1)

kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks või on väga tähtis ühiskonna toimimiseks

ning

2)

vastuvõetavad alternatiivid puuduvad.

Käesoleva teatise eesmärk on selgitada neid kriteeriume ja seda, kuidas muuta need kõigis õigusaktides rakendatavaks. Eesmärk on lihtsas sõnastuses teatada nende kumulatiivsest olemusest ning võimaldada samal ajal paindlikult võtta arvesse selliste üksikute õigusaktide eripära (nt seoses nendes kasutatud „alternatiivide“ tõlgendusega), kus seda mõistet võidakse kohaldada.

Selle mõiste kasutamise varajaseks eeskujuks oli osoonikihti kahandavate ainete Montreali protokoll, mis on rahvusvaheline leping, millega EL on ühinenud. Selles protokollis määratleti teine kriteerium järgmiselt: „ keskkonna ja tervishoiu seisukohast vastuvõetavad ja tehniliselt või majanduslikult teostatavad alternatiivid või asendused ei ole kättesaadavad “.

Nagu nähtub mõnest käesoleva teatise lisas esitatud näitest, on ELi õiguses alternatiivide määratlemiseks kasutatud mõnevõrra erinevaid termineid. Enamikus ELi õigusaktides on alternatiivide hindamise osaks tehnilise ja/või majandusliku teostatavuse hindamine: näiteks REACH-määruse kohaselt ei piisa sellest, kui alternatiivi olemasolu tõendatakse abstraktselt, laboritingimustes või erandlikes tingimustes. Mõned sellised näited on esitatud lisas. Kui komisjon teeb ettepaneku rakendada mõnes sellises õiguslikus valdkonnas olulise kasutuse mõistet, ei kavatse ta muuta olemasolevaid viiteid tehnilise ja/või majandusliku teostatavuse hindamisele. Kui komisjon kavandab olulise kasutuse mõiste rakendamist muudes valdkondades, kaalub ta sellisele õiguslikule kontekstile viitamise asjakohasust. Järgmistes punktides selgitatakse ja täpsustatakse olulise kasutuse kriteeriume.

2.2   Olulise kasutuse mõistega seotud terminid

Alljärgnevas tabelis 1 on toodud põhiterminite mittetäielik seletus, et anda juhiseid nende sobivaks kohaldamiseks asjakohastes ELi õigusaktides.

Tabel 1. Olulise kasutuse mõistega seotud terminid

Kõige kahjulikumad ained

Kõige kahjulikumatel ainetel on üks või mitu järgmist ohtlikku omadust (17) ,  (18) ,  (19):

kantserogeensus, 1A ja 1B kategooria

suguraku mutageensus, 1A ja 1B kategooria

reproduktiiv-/arengutoksilisus, 1A ja 1B kategooria

endokriinfunktsiooni kahjustamine, 1. kategooria (inimeste tervis)

endokriinfunktsiooni kahjustamine, 1. kategooria (keskkond)

hingamisteede sensibiliseerimine, 1. kategooria

mürgisus sihtelundi suhtes – korduv kokkupuude (STOT RE), 1. kategooria, sh immuuntoksilisus ja neurotoksilisus

püsivad, bioakumuleeruvad ja toksilised / väga püsivad ja väga bioakumuleeruvad ained (PMT/vPvB)

püsivad, liikuvad ja toksilised / väga püsivad ja liikuvad ained (PMT/vPvM) (20)

ohtlikkus osoonikihile, 1. kategooria (21).

Vajalik tervise või ohutuse jaoks

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks, kui aine kasutus ja selle tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on vajalikud selleks, et:

ennetada, jälgida või ravida haigusi ja samalaadseid terviseprobleeme;

säilitada inimeste ja loomade elu ja tervise põhitingimusi;

tulla toime tervisekriiside ja hädaolukordadega;

tagada isiklik turvalisus;

tagada avalik turvalisus.

Neid elemente on kirjeldatud lisa III jao punkti b tabelis 2.

Väga tähtis ühiskonna toimimiseks

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, kui aine kasutus ja selle tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis selleks, et:

tagada ressursid või teenused, mis peavad ühiskonna toimimiseks töötama (nt tagada energiavarustus ja kriitilise tähtsusega toorainetega varustamine või vastupidavus tarnehäiretele);

tulla toime looduskriisidest ja -õnnetustest tulenevate riskidega ja mõjuga ühiskonnale;

kaitsta ja taastada looduskeskkonda;

teha teaduslikku uurimis- ja arendustööd;

kaitsta kultuuripärandit.

Neid elemente on kirjeldatud lisa III jao punkti b tabelis 3.

Vastuvõetavad alternatiivid

Vastuvõetavad alternatiivid on ained, materjalid, tehnoloogialahendused, protsessid või tooted, mis ühiskonna seisukohast:

(i)

suudavad toimida tulemuslikkuse tasemel, mida ühiskond saab pidada piisavalt vastuvõetavaks eeldatava otstarbe täitmiseks; NING

(ii)

on ohutumad (nende keemiline kogurisk inimeste ja loomade tervisele ning keskkonnale kogu olelusringi kestel on väiksem kui kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluval ainel).

Alternatiivide vastuvõetavuse üle otsustatakse ühiskonna seisukohalt. „Vastuvõetava alternatiivi“ mõiste määratletakse tavaliselt iga õigusakti erinõuetega ning enamiku õigusaktide puhul hõlmab see ka tehnilise ja/või majandusliku teostatavuse hindamist. Kui olulise kasutuse mõistet sellistes valdkondades rakendatakse, tuleks arvesse võtta olemasolevaid määratlusi (näiteks tehnilist ja/või majanduslikku teostatavust)

Aine kasutus

Mis tahes protsess, valmistamine, tarbimine, ladustamine, säilitamine, töötlemine, mahutitesse paigutamine, ühest mahutist teise üleviimine, segamine, toote valmistamine või mis tahes muu kasutus.

Aine tehniline funktsioon (kasutuse juures)

Roll, mida aine kasutuse korral täidab, st kuidas see protsessis, segus või tootes toimib. Tehnilised funktsioonid on näiteks ekstraheerimislahusti, rasvaeemaldusvahend, korrosiooniinhibiitor jne.

Lõpptoode

Toode (eraldi aine, segu, ese või mitmeosaline toode), mida kasutavad tarbijad, tööstus- või kutselised kasutajad. Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluvat ainet võib kasutada lõpptoote valmistamiseks (samas kui seda lõpptootes endas ei esine) ja/või seda võib lõpptootes sisalduda.

Otstarve

Eesmärk (eesmärgid), mida lõpptoode selle kasutaja või vastuvõtja jaoks täidab (tegevus või funktsioon, mitte füüsiline objekt).

2.3   Olulise kasutuse mõiste põhimõtted

Olulise kasutuse mõiste aluspõhimõtted on järgmised.

Eesmärk on suurendada tervise ja keskkonna kaitset seeläbi, et kiirendatakse kõige kahjulikumate ainete mitteoluliste kasutusviiside järkjärgulist lõpetamist ning kui need kasutused on olulised, siis antakse aega nende asendamiseks.

Eesmärk on kindlaks teha, kas ühiskonna jaoks on oluline kasutada kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluvat ainet, millel on teatav tehniline funktsioon, kusjuures see aine sisaldub lõpptootes või seda kasutatakse toote tootmiseks või teenuse osutamiseks. Igal juhul tuleb arvesse võtta kasutuse konteksti, mille annab lõpptoode, ning otstarvet või eesmärki, mida see ühiskonna ja kasutajate (nt tarbijate) jaoks täidab. Aine kasutus võib olla väga tähtis ühiskonna toimimiseks või vajalik tervise või ohutuse jaoks ühes kontekstis, kuid mitte teises kontekstis (nt vajadus kasutada haigla operatsioonilambis teatavat tehnilist funktsiooni täitvat ainet võib erineda vajadusest kasutada seda kodu- või kaupluselambis).

Mõiste eesmärk ei ole kindlaks teha, kas teatav aine, toode, tooterühm või teenus ise on ühiskonna jaoks oluline ega ka seda, kas üksiktarbija või ettevõtja peab kasutust enda jaoks hädavajalikuks.

Kasutust ja selle konteksti on vaja hinnata. Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine konkreetne kasutus mis tahes sektoris võib esimesele kriteeriumile vastata või mitte (nt aine kasutus lennukimootoris täidab ohutuseks vajalikku tehnilist funktsiooni võrreldes selle kasutusega lennukiistme või vaiba jaoks, kus tehniline funktsioon on üksnes dekoratiivne).

Selleks et kasutus oleks tõendatult oluline, peavad olema täidetud mõlemad punktis 2.1 esitatud kriteeriumid. Lihtsuse ja suurema tõhususe eesmärgil võivad hinnatavad kasutused mõnikord hõlmata laiemaid tootekategooriaid ning kriteeriumidele vastavust võib hinnata struktureeritult (ükshaaval).

Tõendatult olulistele kasutusviisidele tuleks tavaliselt kehtestada tingimused, et vähendada heidet ning inimeste ja keskkonna kokkupuudet sellega, eelkõige selleks, et hoida ära või viia miinimumini haavatavate elanikkonnarühmade (nagu lapsed, rasedad ja eakad, kes on kahjulike kemikaalidega kokkupuute suhtes tundlikumad) kokkupuude.

Kasutuse olulisus ei ole ajas püsiv, vaid muutub aja jooksul vastavalt sellele, kuidas võetakse arvesse uut teavet ohtude, uute ühiskondlike probleemide ja vajaduste ning uute uuenduslike alternatiivide kohta. Võttes arvesse mõistlikke investeerimisperioode, stiimuleid innovatsiooniks ohutumate alternatiivide valdkonnas (pidades silmas hilisemaid turu hõlvamise väljavaateid) ja üldist eesmärki viia kõige kahjulikumate ainete kasutamine eelkõige tarbekaupades miinimumini, on enamikul juhtudel kasulik kehtestada tähtaeg ja vaadata sobival ajal läbi olulise kasutuse load.

Selleks et võtta arvesse olulise kasutuse muutuvat laadi, võib oluliseks peetavate ainete kasutusviiside puhul nõuda asendamiskavasid koos kohustuste, tähtaegade ja kavandatud meetmetega alternatiividele üleminekuks ning kaaluda võiks ka võimalikku lisamist teadusuuringute ja innovatsiooni tegevuskavadesse.

3.   KOKKUVÕTE

Käesoleva teatise eesmärk on suunata kaalutlusi olulise kasutuse mõiste lisamise kohta kemikaale käsitlevatesse ELi õigusaktidesse. Selle mõiste sissetoomisel võib olla vaja arvesse võtta iga õigusakti eripära. Nendes õigusaktides tuleb määratleda oluliste kasutusviiside hindamise ja otsuste tegemisega seotud menetlused, osalejad ja organid.

Need põhimõtted tagavad komisjonile, teistele õigusaktide vastuvõtmises osalevatele ELi institutsioonidele ja nende adressaatidele selguse ja nende põhimõtete eesmärk on luua ühine raamistik, mis võib parandada prognoositavust ja järjepidevust ning võimaldada ELi tööstusel kiiresti üle minna nullsaastele ja mürgivabale keskkonnale, mis on olulised osad ELi laiemast poliitilisest tegevuskavast, eelkõige roheleppega ettenähtud üleminekust.


(1)  COM(2019) 640 final.

(2)  COM(2020) 667 final.

(3)  COM(2021) 400.

(4)  Käesolev teatis ei piira komisjoni õigust esitada seadusandlikke ettepanekuid uute algatuste kohta. Selle eesmärk ega tagajärg ei ole ühegi praegu kehtiva õigusakti tõlgendamine.

(5)  Euroopa Komisjon, keskkonna peadirektoraat, Bougas, K., Flexman, K., Keyte, I. jt. „Supporting the Commission in developing an essential use concept: final report “ (Komisjoni toetamine olulise kasutuse mõiste väljatöötamisel: lõpparuanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2023, https://data.europa.eu/doi/10.2779/529713.

(6)  Vt määratlus punktis 2.2.

(7)  Komisjoni 8. detsembri 2022. aasta soovitus, millega kehtestatakse ohutuks ja kestlikuks kavandatud kemikaalide ja materjalide Euroopa hindamisraamistik (C(2022) 8854 final).

(8)  Polü- ja perfluoroalküülühendid.

(9)  Nõukogu 26. juuni 2019. aasta järeldused „Liidu keskkonnasäästlike kemikaalide poliitika strateegia“, https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2019/06/26/council-conclusions-on-chemicals

(10)  Nõukogu 15. märtsi 2021. aasta järeldused „ Liidu keskkonnasäästlike kemikaalide strateegia: aeg tegutseda“, https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2021/03/15/council-approves-conclusions-on-the-eu-chemicals-strategy-for-sustainability/

(11)  Euroopa Parlamendi 10. juuli 2020. aasta resolutsioon kestlikkust toetava kemikaalistrateegia kohta, https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2020-0201_ET.html

(12)   Osoonikihti kahandavate ainete Montreali protokoll. Ozone Secretariat (unep.org)

(13)  Madridi avaldus polü- ja perfluoroalküülühendite (PFAS) kohta, https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/ehp.1509934

(14)  Vt muu hulgas Cousins, Ian T. jt (2019). “The concept of essential use for determining when uses of PFASs can be phased out” (Olulise kasutuse mõiste, mille abil määrata, millal saab PFASid järk-järgult kasutusest kõrvaldada). Environmental Science: Processes & Impacts 21.11 (2019): 1803–1815, https://doi.org/10.1039/C9EM00163H

(15)  Cousins, Ian T. jt (2021). „Finding essentiality feasible: common questions and misinterpretations concerning the „essential-use“ concept.“ Environmental Science: Processes & Impacts 23.06 (2021). (https://doi.org/10.1039/D1EM00180A)

(16)  Kestlikkust toetav kemikaalistrateegia. Mürgivaba keskkonna loomise suunas (COM(2020) 667 final).

(17)  Komisjoni 8. detsembri 2022. aasta soovitus, millega kehtestatakse ohutuks ja kestlikuks kavandatud kemikaalide ja materjalide Euroopa hindamisraamistik (C(2022) 8854 final).

(18)  Määruse (EÜ) nr 1272/2008 (mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist) I lisa.

(19)  Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist (COM(2022) 748 final).

(20)  Kõigi PMT- ja vPvM-ainete lisamist kõige kahjulikumate ainete alarühma on kavas põhjalikumalt hinnata.

(21)  Olulise kasutuse mõiste on juba vastavalt Montreali protokollile asjakohane osoonikihile ohtlike ainete puhul.


LISA

I.   ÜLEVAADE MONTREALI PROTOKOLLIS ESITATUD OLULISE KASUTUSE MÕISTEST

Montreali protokoll on 1989. aastal jõustunud ülemaailmne kokkulepe järk-järgult lõpetada Maa osoonikihti kahandavate kemikaalide kasutamine. Selle rahvusvahelise kokkuleppe tulemusena kõrvaldati järk-järgult enamik osoonikihti kahandavate ainete heidet tekitavaid kasutusviise, välja arvatud teatavad olulised kasutusviisid. Tunnistati, et väikese osa kasutusviiside puhul nõuaks järkjärguline kõrvaldamine rohkem aega ja seetõttu tuleb seda käsitleda kokkulepitud järkjärgulise kõrvaldamise ajakavast eraldi. Seetõttu otsustasid Montreali protokolli osalised 1992. aastal, (1) et aine kasutust tuleks käsitada olulisena üksnes juhul, kui:

a)

see on vajalik tervise ja ohutuse jaoks või on väga tähtis ühiskonna toimimiseks (see hõlmab ka kultuuri- ja intellektuaalaspekte) ning

b)

puuduvad tehniliselt ja majanduslikult teostatavad alternatiivid või asendusained, mis oleksid keskkonna ja tervise seisukohast vastuvõetavad.

Lisaks otsustasid osalised, et aine tootmist ja tarbimist tuleks lubada üksnes juhul, kui on astutud kõik majanduslikult teostatavad sammud selle olulise kasutuse ja sellega seotud heite vähendamiseks, ning aine ei ole piisavas koguses ja piisava kvaliteediga kättesaadav üleantud või ringlussevõetud ainete olemasolevatest varudest.

Montreali protokolli kohaselt hõlmasid olulised kasutusviisid aineid, mis sisaldusid ravimites (peamiselt astmainhalaatorites) ning mida kasutati laborites ja analüüside jaoks, töötlemise abiainena, tuletõrjes ja lahustitena kosmosetööstuses. Nende oluliste kasutusviiside miinimumini viimiseks kasutati erinevaid meetodeid ja tingimusi. Montreali protokollis esitatud olulise kasutuse kriteeriume ei ole protokollis ega üheski suunises siiski täpsemalt määratletud.

Montreali protokolli peetakse sageli üheks kõige edukamaks mitmepoolseks keskkonnakokkuleppeks. Siiski on asjakohane märkida, et see hõlmab suhteliselt väheseid kemikaale ja seda kohaldatakse kogu maailmas. Montreali protokollis kasutatud olulise kasutuse kriteeriumid ei ole siiski piisavalt üldised, et neid saaks rakendada kõigis kemikaale käsitlevates asjakohastes ELi õigusaktides.

II.   MILLINE ON KONKREETNE KASUTUSVIIS, MIDA TULEB HINNATA?

Kemikaali konkreetse kasutuse ja selle ulatuse kindlaksmääramine on lähtepunktiks hindamisele, mis toimub kõigi järgmiste elementide alusel.

Kasutuse põhiomadused ja protsess, milleks konkreetne kasutus vajalik on (nt milline see kasutus on, kuidas see toimub ja kes seda teeb);

Kasutatava aine tehniline funktsioon – roll, mida aine täidab, kui ainet kasutatakse segus, tootes või tootmisprotsessis; nt abiaine, ekstraheerimislahusti, rasvaeemaldusvahend, korrosiooniinhibiitor, plastifikaator, antioksüdant, värvaine jt.

ECHA ainete REACH-määruse kohase registreerimistunnuse süsteem (2) võib olla aluseks tehniliste funktsioonide kirjeldamisele, kuid kasutuse kirjeldust võib olla vaja täiendada üksikasjalikuma teabega, eelkõige aine kasutusega saavutatavate tehniliste näitajate ja omaduste kohta (nt puhastusvahend, mille omadused vähendavad vedelike pindpinevust).

Kasutuse kontekst, eelkõige:

millised on aine kasutusest tulenevad lõpptooted või teenused;

vajadus aine järele kõnealuse kasutuse puhul (nt kas lõpptoode või -protsess suudab täita oma otstarvet kasutaja jaoks ilma selle aineta);

vajadus lõpptoote tehnilise funktsiooni järele ja see, kuidas seda mõjutab selle toote valmistamiseks kasutatava aine tehniline funktsioon, kui tehakse kindlaks, kas aine selline kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks või on väga tähtis ühiskonna toimimiseks (nt kas turul on teistsuguseid tooteid, mis täidavad sama otstarvet ilma kõnealuse aineta või ilma selle aine abil tagatud tehnilise funktsioonita);

kasutuse ja/või lõpptoote omaduste kogum (nt tingimused, nõuded, tehniline toimivus), et piiritleda alternatiivide hindamine ja aine asendamine alternatiiviga (nt nõuete kogum, mille kaudu saab täita aine kasutusest tulenevat funktsiooni vajalikul tasemel ning mis on ühiskonna jaoks vastuvõetav). Kasutusviis tuleks määratleda piisavalt kitsalt, et oleks võimalik tõendada alternatiivide puudumist;

üksikasjad aine kasutuse ja kasutusega seotud eri toimingute/ülesannete kohta, sealhulgas kokkupuutestsenaariumid ning vastavad riskijuhtimismeetmed ja kasutustingimused (inimeste tervise ja keskkonna seisukohast).

Kui konkreetse kasutuse rakendusala on kindlaks määratud, peaks see kajastuma kasutuse kirjelduses, mis on piisavalt üksikasjalik, et teha kindlaks, kas olulise kasutuse kriteeriumid on täidetud. Soovitatav on, et kasutuse kirjeldus sisaldaks järgmisi elemente:

kasutusest tuleneva lõpptoote või teenusega seotud kasutuse kirjeldus;

kasutuse kirjeldus seoses selle vajalikkusega tervise või ohutuse jaoks või suure tähtsusega ühiskonna toimimiseks (nt tehniline funktsioon ja selle vajalikkus lõpptoote jaoks, sealhulgas kasutuse kontekst);

kasutuse kirjeldus seoses alternatiivide analüüsiga (nt kasutuse ja lõpptoote (lõpptoodete) omadused, alternatiivide analüüsi raamistamine);

kasutuse kirjeldus seoses kokkupuutestsenaariumidega (nt teatavad kasutusetapid viiakse läbi suletud süsteemis), mida täiendavad vastavad meetmed kasutuse, kokkupuute ja sellest tuleneva heite vähendamiseks.

III.   HINDAMINE, KAS KASUTUS ON ÜHISKONNA JAOKS OLULINE

Käesolevas jaos antakse juhiseid selle kohta, kuidas läbi viia hindamine olulise kasutuse kriteeriumide alusel. Kui kõnealune mõiste võetakse kasutusele konkreetses õigusaktis, tuleb oluliste kasutusviiside hindamise ja nende üle otsustamisega seotud menetlused, organid ja osalejad kindlaks määrata nimetatud õigusaktis. Kuigi punktis 2.1 sätestatud olulise kasutuse kahte kriteeriumi tuleks hinnata eraldi, võivad need olla üksteisest sõltuvad. Hindamine, kas kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks või väga tähtis ühiskonna toimimiseks, võib mõjutada alternatiivide hindamise viisi ja vastupidi. Tingimuste kehtestamist sellise kasutuse jaoks, mis on tõendatult oluline, on kirjeldatud allpool IV jaos.

a.   Mitteoluliste kasutusviiside väljajätmine

Olulise kasutuse kriteeriumide kumulatiivne iseloom ja nende struktureeritud hindamine (kriteeriumide kaupa) annavad võimaluse igas etapis jätta välja kasutusviisid, mis ei kvalifitseeru oluliseks, ilma et oleks vaja kõiki ülejäänud kriteeriume täielikult hinnata. See võimaldab täielikult ära kasutada selle mõiste võimalused lihtsustamise ja tõhususe jaoks (vt allpool esitatud ülevaatejoonist).

Põhimõtteliselt piisab sellest, kui kasutus ei vasta ühele kahest kumulatiivsest kriteeriumist, et järeldada, et see on mitteoluline. Kasutusviisid, mille puhul üks kriteerium ei ole täidetud, saab välja jätta ja teist kriteeriumi ei ole siis enam vaja hinnata, ning niiviisi suurendada tõhusust ja lihtsustada hindamist. Samal ajal tuleks järeldus, et kasutus on mitteoluline, teha piisava kindlusega. Näiteks kui esimene hinnatav kriteerium on vajalikkus tervise või ohutuse jaoks või suur tähtsus ühiskonna toimimiseks ja kasutus ilmselgelt ei vasta sellele kriteeriumile, siis saab järeldada, et kasutus on mitteoluline ning alternatiivide puudumise kriteeriumile vastavust ei ole vaja hinnata. Kui esimene hinnatav kriteerium on vastuvõetavate alternatiivide puudumine ja kui on võimalik hõlpsasti tõestada, et selle konkreetse kasutuse jaoks on olemas vastuvõetavad alternatiivid, siis saab järeldada, et kasutus on mitteoluline ning ei ole vaja hinnata vastavust kriteeriumile, et kasutus peab olema tervise või ohutuse jaoks vajalik või väga tähtis ühiskonna toimimiseks.

Seevastu selleks, et kasutus oleks tõendatult oluline, peavad mõlemad kriteeriumid olema täidetud ning seega ei piisa ainult ühe kriteeriumi täitmisest, et järeldada, et kasutus on ühiskonna jaoks oluline.

Image 1

Joonis 1. Hindamine, kas aine kasutus on ühiskonna jaoks oluline.

b.   Hindamine, kas kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks või väga tähtis ühiskonna toimimiseks

Selle kriteeriumiga hõlmatud ühiskondlike vajaduste rahuldamiseks on vaja tehnilist funktsiooni, mida kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluv aine täidab konkreetse kasutuse korral ja selle kasutuse kontekstis. Rõhku tuleks panna sellele, mis on vajalik tervise või ohutuse jaoks või väga tähtis ühiskonna toimimiseks, st:

tervise või ohutuse jaoks vajalikuna või ühiskonna toimimiseks väga tähtsana tuleks käsitada ainult selliseid kõige kahjulikumate ainete kasutusviise, mis on vajalikud tervise, julgeoleku ja/või keskkonnakaitse kõrge taseme tagamiseks või mille puudumine tooks kaasa ühiskonnale vastuvõetamatuid tagajärgi;

kõige kahjulikumate ainete tehnilisi funktsioone, mis annavad lõpptoote kasutaja jaoks üksnes omadusi, mis on seotud mugavuse, vaba aja veetmise, kaunistamise või luksusega, ei tohiks üldjuhul käsitada vajalikuna tervise või ohutuse jaoks ega väga tähtsana ühiskonna toimimiseks.

Eri kasutusviiside puhul võib olla vaja kaaluda konteksti kirjeldamise eri tasandeid. Mõne kasutuse korral piisab üksnes aine tehnilise funktsiooni kindlakstegemisest, et järeldada, et kasutus on mitteoluline, kuid sageli tuleb arvesse võtta ka konteksti, milles lõpptoodet kasutatakse ja see oma otstarvet täidab. Et otsustada, et kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks või väga tähtis ühiskonna toimimiseks, peab vastus mõlemale järgmisele küsimusele olema jaatav.

i.

Kas kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon on vajalik lõpptoote toimimiseks?

ii.

Kas kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus vastab vähemalt ühele elemendile, mis on esitatud allpool toodud tabelites 2 või 3, nii et see vastab kriteeriumile, et see on vajalik tervise VÕI ohutuse jaoks VÕI on väga tähtis ühiskonna toimimiseks? (st vähemalt üks kõnealuse kriteeriumi kolmest osast peab olema täidetud).

Põhiküsimus seisneb selles, kas aine kasutuse abil tagatav tehniline funktsioon on üldse vajalik selleks, et lõpptoode saaks oma otstarvet täita, või selleks, et tootel oleksid tehnilised omadused, mis on tema otstarbe seisukohast olulised. Kui see nii ei ole, siis ei ole kasutus vajalik tervise või ohutuse jaoks ega väga tähtis ühiskonna toimimiseks.

Kui tehniline funktsioon on vajalik selleks, et lõpptoode saaks oma otstarvet täita, tuleb järgmise sammuna jätkata hindamist, et teha kindlaks, kas kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks või väga tähtis ühiskonna toimimiseks. Hindamisel tuleb tavaliselt käsitleda ka laiemat konteksti ja võtta arvesse konkreetset olukorda, milles lõpptoodet kasutatakse või see oma otstarvet täidab (nt kasutus haiglates võrreldes kasutusega inimeste kodudes või tööstuskeskkonnas).

Alljärgnevates tabelites on täpsustatud elemendid, mille alusel tõendatakse ja kontrollitakse, kas kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks (tabel 2) või on väga tähtis ühiskonna toimimiseks (tabel 3). Iga elemendi kirjelduse eesmärk on anda hindamise jaoks suuniseid ja juhiseid, et suurendada prognoositavust ning tagada järjepidevus õigusaktides ja eri õigusaktide vahel.

Tabel 2. Mittetäielik loetelu elementidest, mis kirjeldavad kriteeriumi „vajalik tervise või ohutuse jaoks“ ja suunav kirjeldus kasutustest, mis võivad iga elemendi alla kvalifitseeruda.

Elemendid

Kirjeldus

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus on vajalik tervise või ohutuse jaoks ühe või mitme järgmise elemendi puhul

Haiguste ja samalaadsete terviseprobleemide vastu võitlemine

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on vajalik tervise või ohutuse jaoks, näiteks selleks, et:

tagada hügieen ja puhtus haiglates ja sarnastes kohtades ning olukordades, kus on nõutav kõrge desinfitseerimistase, näiteks seoses operatsiooniga (tavatingimustes, näiteks kodumajapidamistes, ei kvalifitseeruks kõige kahjulikumate ainete kasutus hügieenis ja puhastuses tervise või ohutuse jaoks vajalikuks);

tõrjuda haigusi (sealhulgas loomataude) ja ennetada nende levikut;

osutada tervishoiuteenuseid ja ennetada raskeid haigusi, sealhulgas vaimuhaigusi.

Haigused ja samalaadsed terviseprobleemid on seisundid, mis halvendavad elukvaliteeti ja igapäevast toimimist ja/või on sümptomite ja ravi tõttu koormavad.

Vajadust kasutada kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluvat ainet haiguste ja samalaadsete terviseseisundite ennetamiseks, jälgimiseks või raviks tuleks hoolikalt kaaluda, sest kasutus ise võib avaldada kahjulikku mõju inimeste tervisele või keskkonnale.

Inimeste ja loomade elu ja tervise jaoks vajalike põhitingimuste tagamine

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on vajalik tervise või ohutuse jaoks, näiteks selleks, et:

tagada piisav ja ohutu toit ja sööt, näiteks kasutus inimtoiduks ettenähtud toidu tootmisel, töötlemisel, ladustamisel, jaotamisel ja tarnimisel ning kasutus selleks, et toota taimekaitsevahendeid, biotsiide ning loomatervishoius kasutatavaid diagnostikavahendeid;

tagada piisav hulk puhast vett;

tagada puhas õhk;

tagada soojus ja varjupaik ümbritseva keskkonna eest kaitsmiseks.

Vajadust kasutada kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluvat kemikaali inimeste ja loomade elu ja tervise jaoks vajalike põhitingimuste tagamiseks tuleks hoolikalt kaaluda, sest kasutus ise võib avaldada kahjulikku mõju inimeste tervisele või keskkonnale.

Toimetulek tervisekriiside ja hädaolukordadega

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on vajalik tervise või ohutuse jaoks, näiteks selleks, et:

leevendada tervisekriiside ja hädaolukordade mõju;

tagada hädaabiteenistuste, sealhulgas kiirabi- ja tuletõrjeteenuste toimimine.

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus peaks olema otseselt seotud kriisi- ja hädaolukorras tegutsemisega.

Isikliku turvalisuse tagamine

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on vajalik tervise või ohutuse jaoks, näiteks selleks, et:

tagada isikukaitsevahendite toimimine, näiteks kasutused turvavöödes, töökohal kasutatavates isikukaitsevahendites, kuulivestides, päästevestides, kiivrites, tulekahjuhäireseadmetes;

tagada toodete, seadmete ja tööriistade ohutus, näiteks määrdeainete kasutamine sõiduki pidurites, tulekindlus toodetes, mida eeldatavasti kuumutatakse temperatuurini, mille juures võib tekkida süttimine, või toodete korrosiooni ärahoidmiseks keskkondades, kus see on vajalik.

Avaliku turvalisuse tagamine

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on vajalik tervise või ohutuse jaoks, näiteks selleks, et:

tagada taristu ohutus, näiteks maantee-, raudtee- ja lennuohutus ning hoonete ohutus (kasutus liftides, tulekahjuhäireseadmetes ja tuletõrjeseadmetes);

tagada hädaabiteenistuste toimimine, et vältida ohtu üldsusele, näiteks sõjaväe, politsei, terrorismivastase võitluse, tuleohutusteenistuste ja küberjulgeoleku valdkonnas;

tagada tollikontroll ja rannikuvalve.

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus peaks olema otseselt seotud ohutustoimingutega.


Tabel 3. Mittetäielik loetelu elementidest, mis kirjeldavad kriteeriumi „väga tähtis ühiskonna toimimiseks“ ja suunav kirjeldus kasutusaladest, mis võivad iga elemendi alla kvalifitseeruda.

Elemendid

Kirjeldus

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus on väga tähtis ühiskonna toimimiseks ühe või mitme järgmise elemendi puhul

Selliste ressursside või teenuste tagamine, mis peavad ühiskonna toimimiseks töötama

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, näiteks selleks, et:

oleks võimalik rajada, hooldada ja kasutada taristuid ühiskonnale väga tähtsate teenuste jaoks nagu energia muundamine, salvestamine ja tarnimine (nt taastuvenergia, elekter, nafta, gaas), liikuvus ja transport (nt maanteed, raudteed, õhu- ja veeliiklus, laevandus ja sadamad), veepuhastus ja veevarustus, jäätmekäitlus, digiside ja tervishoiutaristu (3);

võimaldada hädavajalike digitaristute, -tehnoloogialahenduste ja -teenuste, nagu andmetöötlus, navigatsioon ja seire, toimimist;

võimaldada kriitilise tähtsusega toorainete (4) kaevandamist, muundamist, ringlussevõttu ja ladustamist või vastupidavust selliste materjalide tarnehäiretele;

võimaldada süsteeme, mille abil analüüsitakse, mõõdetakse ja testitakse ühiskonna jaoks väga tähtsaid ressursse ja teenuseid;

võimaldada ühiskonna jaoks väga tähtsate ressursside ja teenuste (5) jaoks oluliste seadmete ja komponentide tootmist, tarnimist, hooldust ja ringlussevõttu.

Ressursid või teenused, mis peavad ühiskonna toimimiseks töötama“, on need, mille katkestus või halvenemine põhjustaks märkimisväärseid avaliku turvalisuse ja julgeoleku häireid või muid raskeid tagajärgi. Sellised ressursid või teenused võivad olla avalikud või eraõiguslikud ning neid tuleb käsitleda vastavalt sellele, mida tähendab kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus ühiskonna (mitte indiviidi) tasandil.

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus peaks olema otseselt seotud asjaomaste teenuste ja taristutega.

Selliste ressursside tagamine nagu taristu ja varustus, mille abil tagatakse ühiskonna kaitse ja julgeolek tavapäraste, mittetavapäraste ja hübriidohtude korral

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, näiteks selleks, et:

võimaldada kaitse- ja julgeolekutaristu paigaldamist ja hooldamist;

võimaldada kaitse- ja julgeolekuvaldkonna jaoks oluliste seadmete ja komponentide tootmist, tarnimist, hooldust ja ringlussevõttu.

Ressursid, nagu taristu ja varustus, mille abil tagatakse ühiskonna kaitse ja julgeolek tavapäraste, mittetavapäraste ja hübriidohtude korral, on need, mille katkestus või halvenemine takistaks Euroopa Liidul või selle liikmesriikidel end või oma elanikkonda selliste ohtude eest kaitsta.

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus peaks olema otseselt seotud selliste ressurssidega nagu taristu ja seadmed ise.

Looduslikest kriisidest ja loodusõnnetustest ühiskonnale tulenevate riskide ja mõjudega toimetulek

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, näiteks selleks, et:

hoida ära või parandada taristukahjustusi, mida põhjustavad sellised loodusõnnetused nagu üleujutused, tulekahjud ja maavärinad.

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus peaks olema otseselt seotud kriisitoimingutega.

Looduskeskkonna kaitse ja taastamine

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, näiteks selleks, et:

vähendada kasvuhoonegaaside heidet ja leevendada selle mõju, näiteks heitevaba transpordi ja taastuvenergia tehnoloogialahenduste kasutamine;

vähendada vee-, pinnase- või õhusaastet, näiteks kasutus skrabertehnikas ja samalaadsetes kasutusviisides;

kaitsta ökosüsteeme ja elurikkust, näiteks kasutus invasiivsete võõrliikide tõrjeks;

analüüsida saasteainete sisaldust ja teha nende seiret;

vähendada saasteainete keskkonnamõju.

Ühiskond sõltub looduskeskkonna kaitsmisest ja taastamisest. Tuleks hoolikalt kaaluda kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutuse tähtsust looduskeskkonna kaitsmiseks, sealhulgas saastega toimetulekuks, sest see kasutus ise võib saastatust suurendada. Tähtsuse tõendamine peaks hõlmama oluliste tõendite kogumist selle kohta, mil määral võiks kasutus aidata kaasa ELi õigusaktide ja rahvusvaheliste lepingute järgimisele.

Teaduslik uurimis- ja arendustegevus

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, näiteks selleks, et:

teha teadusliku uurimis- või arendustegevuse eesmärgil kontrollitud tingimustes laborianalüüse, mõõtmisi ja katseid;

teha kontrollitud tingimustes laborikatseid kõrgharidusasutustes (ülikooli tasemel) ja uurimisinstituutides.

Kultuuripärandi kaitse

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine tehniline funktsioon kõnealuse kasutuse korral on väga tähtis ühiskonna toimimiseks, näiteks selleks, et:

kaitsta kultuuripärandit, sealhulgas eelkõige mälestisi, nagu on määratletud maailmapärandi konventsiooni rakendamise tegevussuunistes (6):

a)

mälestised: ajaloo, kunsti või teaduse seisukohast silmapaistva üldise väärtusega arhitektuurilooming, monumentaalskulptuurid ja -maalid, arheoloogilised elemendid või objektid, seinamaalingud, koopaelupaigad ja nähtuste kombinatsioonid;

b)

hoonerühmad: eraldiseisvate või omavahel ühendatud hoonete rühmad, mis oma arhitektuuri, ühetaolisuse või asukoha tõttu maastikul on ajaloo, kunsti või teaduse seisukohast silmapaistva üldise väärtusega;

c)

asukohad: inimeste töö tulemusel või looduse ja inimeste koostöös kujunenud asukohad, sealhulgas arheoloogilised asukohad, mis on ajaloolisest, esteetilisest, etnoloogilisest või antropoloogilisest vaatepunktist silmapaistva üldise universaalse väärtusega.

Kultuuripärandi kaitsmise mõistet tuleks tõlgendada kui nõuet keskenduda konkreetselt kultuuripärandi säilitamisele. Teatavatel juhtudel võib oluliseks kultuuriväärtuseks pidada dekoratiivseid või esteetilise väärtusega aspekte (nt UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud objektid) ning UNESCO vaimset kultuuripärandit, (7) näiteks UNESCO tunnustatud traditsioonilist käsitööd (8). Kõigi sotsiaaldemograafiliste rühmade kultuuripärandit tuleks võrdväärselt austada ja objektiivselt hinnata.

Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus kultuuripärandi kaitsmiseks ei tohi põhjustada laste ega muude haavatavate elanikkonnarühmade kokkupuudet ainega. Kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutus peaks olema otseselt seotud kaitsetoiminguga, muud kasutusviisid ei ole väga tähtsad ühiskonna toimimiseks.

c.   Vastuvõetavate alternatiivide puudumise hindamine

Selle olulise kasutuse kriteeriumi täitmine eeldab, et vastuvõetavad alternatiivid puuduvad ning seda tuleks tõendada alternatiivide analüüsiga. Seega peaks selle kriteeriumi hindamine koosnema vähemalt kahest järgmisest aspektist (9):

i.

kasutuse võimalike alternatiivide kindlakstegemine: uurimine, kas hinnatava aine kasutust saab asendada alternatiivse aine, materjali, toote, protsessi või tehnoloogiaga (st millised on võimalikud alternatiivid, mis suudavad piisavalt hästi täita tehnilist funktsiooni, mis on vajalik selleks, et lõpptoode täidaks selle eeldatavat otstarvet). Mõiste „alternatiiv“ on tavaliselt määratletud konkreetses õigusaktis; NING

ii.

nende vastuvõetavuse hindamine.

Vastuvõetavate alternatiividega peab olema võimalik tagada selline toimimis- ja tulemuslikkustase, mida ühiskond saab pidada eeldatava otstarbe täitmisel vastuvõetavaks ning need alternatiivid peavad olema ohutumad. Nagu on kirjeldatud käesoleva teatise punktis 2.2, on alternatiivide hindamine tavaliselt igas õigusaktis määratletud eraldi nõuetega ning enamiku õigusaktide puhul hõlmab see ka tehnilise ja/või majandusliku teostatavuse hindamist. Eespool on märgitud, et kui komisjon teeb ettepaneku rakendada mõnes sellises õigusvaldkonnas olulise kasutuse mõistet, ei kavatse ta muuta olemasolevaid viiteid tehnilise ja/või majandusliku teostatavuse hindamisele. Hindamine ei tohiks piirduda konkreetse kasutajaga, kes kasutust teostab, vaid peaks käsitlema kasutust turu tasandil ja seoses ühiskonna vajadustega. Seega ei tuleks hindamisel arvesse võtta mitte ainult sama tulemuslikkustasemega võimalikke alternatiive, vaid ka mis tahes alternatiivi, millel on selline toimimis- ja tulemuslikkustase, mida ühiskond saab pidada eeldatava otstarbe täitmisel vastuvõetavaks. Seetõttu tuleb kaaluda järgmisi võimalikke alternatiive:

turul olevad samasse tootekategooriasse kuuluvad tooted, milles ei kasutata kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluvat ainet;

alternatiivid, mille tulemuslikkus on väiksem, tingimusel et need on ühiskonna seisukohast vastuvõetavad (10);

need on alternatiivid, mille tehniline funktsioon ja toimivuse tase on sarnased nendele, mis saavutatakse kõige kahjulikumate ainete rühma kuuluva aine kasutuse või sisalduse abil.

Allpool on esitatud mõned näited selle kohta, kuidas alternatiivide hindamine on sätestatud kehtivates ELi õigusaktides.

REACH-määrusega ((EÜ) nr 1907/2006)  (11) on kehtestatud kemikaalide registreerimise, hindamise, autoriseerimise ja piiramise raamistik. Alternatiive hinnatakse lubade ja piirangute kontekstis. Artikli 68 lõikel 1 põhinevaid piiranguid käsitlevates otsustes tuleb arvesse võtta alternatiivide kättesaadavust. Hindamine põhineb teabel alternatiivide kohta, sealhulgas teabel alternatiivide kättesaadavuse ning tehnilise ja majandusliku teostatavuse kohta (12). REACH-määruses nõutakse, et autoriseerimisprotsessis hinnataks väga ohtliku aine kasutuse alternatiivide sobivust, sealhulgas nende tehnilist ja majanduslikku teostatavust. Neid termineid ei ole REACH-määruses määratletud. Autoriseeringute andmise valdkonnas on need kindlaks määratud asjakohase kohtupraktikaga (13). Selle kohtupraktika kohaselt:

Termini „sobiv“ eesmärk on piirata asjakohaste alternatiivide arvu „ohutumate“ alternatiivide arvuga: need on ained või tehnoloogialahendused, mille kasutamisega kaasneb väiksem risk kui asjaomase väga ohtliku aine kasutusega.

Lisaks tähendab termin „sobiv“ seda, et alternatiivid peavad olema „majanduslikult sobivad ja tehniliselt rakendatavad“  (14). Selle tähendus ei piirdu alternatiivi olemasoluga abstraktselt, laboritingimustes või erandlikes tingimustes.

Mis puudutab tehniliselt ja majanduslikult teostatavate alternatiivide kättesaadavust, siis tuleb alternatiive analüüsida alternatiivsete ainete tootmise võimekuse ja alternatiivsete tehnoloogialahenduste teostatavuse seisukohast ning võttes arvesse õiguslikke ja tegelikke nõudeid nende ringlusse laskmiseks.

Määruses (EL) nr 528/2012  (15) on sätestatud raamistik selliste biotsiidide turulelaskmiseks ja kasutamiseks nagu desinfektsioonivahendid, säilitusained, rodentitsiidid, insektitsiidid ja muud biotsiidid, mis on ette nähtud selleks, et tõrjuda organisme, kes on kahjulikud inimestele, nende tegevusele, nende toodetavatele või kasutatavatele toodetele (sealhulgas tarbekaubad), loomadele või keskkonnale. Määruses on sätestatud teatavate ohtlike omadustega toimeainete väljajätmise kriteeriumid (1A ja 1B kategooria kantserogeensed, mutageensed või reproduktiivtoksilised ained, inimeste endokriinfunktsiooni kahjustavad kemikaalid, püsivad, bioakumuleeruvad ja toksilised ained ning väga püsivad ja väga püsivad ja väga bioakumuleeruvad ained), mida tavaliselt ei kiideta heaks. Erandi võib teha määruse artikli 5 lõike 2 alusel, mis muu hulgas sisaldab mõningaid olulise kasutuse mõistega sarnaseid elemente, täpsemalt:

toimeaine on hädavajalik inimeste ja loomade tervist või keskkonda ähvardava tõsise ohu ennetamiseks või ohjeldamiseks;

erandite heakskiitmise peamine kaalutlus on sobivate ja piisavate alternatiivsete ainete või tehnoloogia olemasolu;

erandiga hõlmatud kasutuse suhtes kohaldatakse asjakohaseid riskijuhtimismeetmeid, tagamaks et nimetatud toimeainete kokkupuude inimeste, loomade ja keskkonnaga oleks viidud miinimumini.

Samuti võib komisjon lubada liikmesriigil anda loa heakskiitmata toimeainet sisaldavale biotsiidile, kui on tehtud kindlaks, et kõnealune toimeaine on vajalik kultuuripärandi kaitseks (16) ja asjakohased alternatiivid puuduvad (artikli 55 lõige 3).

Kestlikke investeeringuid käsitleva taksonoomiamäärusega ((EL) 2020/852) (17) on kehtestatud üldine raamistik, mille alusel määratakse kindlaks, kas majandustegevus kvalifitseerub keskkonnasäästlikuks, lähtudes selle mõjust määruses sätestatud kuue keskkonnaeesmärgi (18) saavutamisele. Saastuse vältimise ja kontrolli nn olulise kahju ärahoidmise põhimõtte (19) kriteeriumides on sätestatud nõue, et tegevus ei tohi viia REACH-määruse artiklis 57 nimetatud ohuklassi või -kategooria kriteeriumidele vastavate ainete tootmise, kasutamise või turulelaskmiseni, välja arvatud juhul, kui käitajad on hinnanud ja dokumenteerinud, et turul ei ole muid sobivaid alternatiivseid aineid või tehnoloogialahendusi ning et kõnealuseid aineid kasutatakse kontrollitud tingimustes.

Elavhõbedamäärusega ((EL) 2017/852) (20) lubatakse toota ja turule lasta uusi elavhõbedat sisaldavaid tooteid ning kasutada uusi tootmisprotsesse, mis hõlmavad elavhõbeda või selle ühendite kasutust üksnes juhul, kui hindamine näitab, et uus elavhõbedat sisaldav toode või uus tootmisprotsess tagaks märkimisväärse kasu keskkonnale või inimeste tervisele, ei kujutaks endast olulist ohtu keskkonnale ega inimeste tervisele ning et sellisele tootele või protsessile ei ole tehniliselt ja majanduslikult teostatavat elavhõbedavaba alternatiivi, mis tooks samasugust kasu.

IV.   OLULISE KASUTUSE ÜLE OTSUSTAMISEGA SEOTUD TINGIMUSED

Inimeste tervisele ja keskkonnale avalduva ohu sihipärasel hindamisel tuleks kindlaks teha, kas kasutusega seotud riskijuhtimismeetmed ja tingimused tagavad selle, et heide ning inimeste ja keskkonna kokkupuude sellega on nii vähene kui tehniliselt ja praktiliselt võimalik. Kui see nii ei ole, tuleks selle eesmärgi saavutamiseks kehtestada asjakohased tingimused iga konkreetse õigusakti puhul.

Ühiskonna jaoks oluliste kasutusviiside jaoks tingimuste kehtestamise põhimõtted:

viia miinimumini inimeste ja loomade kokkupuude ainega ning aine heide keskkonda tootmise, kasutamise, olelusringi lõpu ja ringlussevõtu ajal, sealhulgas tingimused, millega piiratakse aine kogust kasutuse korral, (21) eelkõige selleks, et ära hoida või viia miinimumini haavatavate elanikkonnarühmade (nagu lapsed, rasedad ja eakad, kes on kahjulike kemikaalidega kokkupuute suhtes tundlikumad) kokkupuude;

tagada stiimulid ohutute ja kestlike alternatiivide innovatsiooniks ja asendamiseks:

tingimused, mis kohustavad tegelema asendamisega ja jälgima sellealaseid edusamme (asenduskavad), ning

tavaliselt tuleks piirangutest ja lubatud kasutustest erandite tegemiseks kehtestada tähtaeg;

tagada kasutusteabe kättesaadavus tarneahelas ning tarbijatele ja jäätmekäitlejatele.


(1)  Montreali protokolli osaliste otsus IV/25: https://ozone.unep.org/treaties/montreal-protocol/meetings/fourth-meeting-parties/decisions/decision-iv25-essential-uses

(2)  Teabele esitatavate nõuete ja kemikaaliohutuse hindamise juhendi peatüki R.12 liide R.12.4: Kasutuse kirjelduse versioon 3.0 – detsember 2015

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2022. aasta direktiiv (EL) 2022/2557, mis käsitleb elutähtsa teenuse osutajate toimepidevust ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 2008/114/EÜ.

(4)  Ettepanek: komisjoni määrus, millega sätestatakse kriitiliste toorainete kindlate ja kestlike tarnete tagamise raamistik (COM(2023) 160 final).

(5)  Vt nt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. septembri 2023. aasta määrus (EL) 2023/1781, millega kehtestatakse meetmete raamistik Euroopa pooljuhiökosüsteemi tugevdamiseks ja muudetakse määrust (EL) 2021/694 (kiibimäärus).

(6)  UNESCO. „Operational guidelines for the implementation of the World Heritage Convention“ (Tegevussuunised maailmapärandi konventsiooni rakendamiseks). Saadud 29.3.2023 veebilehelt https://whc.unesco.org/en/guidelines/

(7)  Vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioon (MISC/2003/CLT/CH/14).

(8)  UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirjad ja heade kaitsetavade register. Saadud 29.3.2023 veebilehelt https://ich.unesco.org/en/lists.

(9)  Selle kriteeriumi määratlemisel ja hindamisel on arvesse võetud Montreali protokollis esitatud olulise kasutuse kriteeriumide asjakohaseid osi ning kestlikkust toetavat kemikaalistrateegiat.

(10)  Alternatiivide hindamisel tuleks alternatiivsete toodete, materjalide ja tehnoloogialahenduste kaalumisel arvesse võtta asjaomase kasutusega seotud toote üldist otstarvet ja asjakohaseid funktsioone.

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ (ELT L 396, 30.12.2006, lk 1–849).

(12)  REACH-määruse XV lisa.

(13)  Euroopa Liidu Üldkohtu 7. märtsi 2019. aasta otsus kohtuasjas T-837/16, punktid 71–74.

(14)  REACH-määruse artikli 55 tähenduses.

(15)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2012. aasta määrus (EL) nr 528/2012, milles käsitletakse biotsiidide turul kättesaadavaks tegemist ja kasutamist (ELT L 167, 27.6.2012, lk 1–123).

(16)  Seni on taotletud, õigustatuks tunnistatud ja antud ainult üht liiki vabastust: kultuuriväärtuste kaitseks muuseumides kohapeal toodetud lämmastiku kasutamise abil.

(17)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2020. aasta määrus (EL) 2020/852, millega kehtestatakse kestlike investeeringute hõlbustamise raamistik ja muudetakse määrust (EL) 2019/2088 (ELT L 198, 22.6.2020, lk 13–43).

(18)  Kliimamuutuste leevendamine, kliimamuutustega kohanemine, vee- ja mereressursside kestlik kasutamine ja kaitse, üleminek ringmajandusele, saastuse vältimine ja tõrje ning elurikkuse ja ökosüsteemide kaitse ja taastamine.

(19)  Komisjoni 27. juuni 2023. aasta delegeeritud määrus (EL) 2023/2485, millega muudetakse taksonoomiat käsitleva delegeeritud määruse ((EL) 2021/2139) C liidet.

(20)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määrus (EL) 2017/852 elavhõbeda kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1102/2008 (ELT L 137, 24.5.2017, lk 1–21).

(21)  Nt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/37/EÜ töötajate kaitse kohta tööl kantserogeenide, mutageenide ja reproduktiivtoksiliste ainetega kokkupuutest tulenevate ohtude eest.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2894/oj

ISSN 1977-0898 (electronic edition)


Top