Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0638

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE Euroopa Komisjoni 2024. aasta tööprogramm Aeg täita antud lubadused ja valmistuda homseks!

    COM/2023/638 final

    Strasbourg, 17.10.2023

    COM(2023) 638 final

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

    Euroopa Komisjoni 2024. aasta tööprogramm















    Aeg täita antud lubadused ja valmistuda homseks!























    1.Aeg täita antud lubadused ja valmistuda homseks!

    „Üheskoos näitasime, et julge pealehakkamisega saavad Euroopa asjad tehtud. Töö ei ole aga kaugeltki veel läbi – mingem siit üheskoos edasi. Käes on aeg täita antud lubadused ja valmistuda homseks!“ Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kõne olukorrast Euroopa Liidus, 13. september 2023.

    Järgmise aasta juunis saavad eurooplased osaleda maailmajao suurimatel valimistel. Rohkem kui 400 miljoni inimese seas, kellel on õigus Euroopa Parlamendi uut koosseisu valida, on palju noori, kes kasutavad oma demokraatlikke õigusi esimest korda, kusjuures viies liikmesriigis saavad valimistel osaleda ka 16- ja 17-aastased.

    Nendel valimistel, mis leiavad aset Euroopa ajaloo olulises murdepunktis, määratakse ära Euroopa suund järgmiseks viieks aastaks ja kaugemalegi.

    Euroopa Liidu ees seisavad pöördelise tähtsusega valikud ja väljakutsed. Piisab kui nimetada kliima- ja elurikkusekriisi, digipööret ja tehisintellekti, Venemaa jõhkrat sissetungi Ukrainasse koos sellest tuleneva energiahindade ja elukalliduse kriisiga, rändeküsimusi ja Euroopa majanduskasvu ja konkurentsivõime tagamist.

    Oma ametiaja alguses seadis komisjoni praegune koosseis ulatuslikud sihid ELi muutmiseks tugevamaks ja vastupanuvõimelisemaks. Lubasime astuda julgeid samme, et saada esimeseks kliimaneutraalseks maailmajaoks ja kaitsta samas Euroopa looduskeskkonda, olla teenäitajaks inimkeskse ja uuendusliku digiülemineku käigus, hoogustada majandust koos sotsiaalse õigluse, kaasatuse ja heaolu tagamisega, tugevdada vastutustundlikul viisil ELi üleilmset juhtpositsiooni, kaitsta kodanikke ja oma väärtusi ning toetada ja tugevdada demokraatiat.

    2019. aastaga võrreldes on maailm aga väga palju muutunud. Euroopa Liidul on tulnud pista rinda enneolematute probleemidega ja kohaneda uute olukordadega, kuid oleme suutnud jääda ühtseks ega ole loobunud oma kõrgetest sihtidest.

    EL on kiirendanud rohe- ja digipööret, loonud pöördelise tähtsusega taasterahastu „NextGenerationEU“, tugevdanud ELi positsiooni ülemaailmse liidrina ja edendanud oma ühiskonna alusväärtusi, nagu demokraatia ja õigusriiklus. ELi majandusjulgeoleku strateegiaga püütakse kasutada ära majanduslikust avatusest tulenevaid võimalusi, minimeerides samal ajal suurenenud geopoliitilistest pingetest ja kiirenenud tehnoloogilistest muutustest tulenevaid riske.

    Järelejäänud ametiaja jooksul püüab komisjoni praegune koosseis viia läbi oma ülejäänud peamised seadusandlikud ettepanekud, et ELi poliitikast tulenevad hüved jõuaksid täiel määral kodanike ja ettevõtjateni. Eelseisvatel kuudel toetab komisjon seega Euroopa Parlamendi ja nõukogu püüdlusi jõuda menetluses olevate seadusandlike ettepanekute suhtes kokkuleppele.

    Arvestades, et suurem osa komisjoni praeguseks ametiajaks ette nähtud õigusraamistikust on juba paigas, kavatsebki komisjon pöörata peatähelepanu juba menetletavatele õigusaktidele, mistõttu sisaldab käesolev tööprogramm vaid piiratud arvul uusi algatusi, millega täita antud lubadusi või reageerida ilmnenud probleemidele.

    Vaatamata ületamist nõudnud takistustele on ELi majandus jätkuvalt vastupanuvõimeline. Samuti on tehtud jõupingutusi tugevdada ELi energiajulgeolekut ja tööturu vastupanuvõimet ning vähendada tarnepiiranguid.

    Endiselt jääb komisjoni töö teljeks Euroopa roheline kokkulepe, mille najal on EL saanud kliimamuutuste ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemise vastu võitlemisel üleilmselt juhtivaks jõuks, ning Euroopa majanduskasvu edendamine. Kuigi peamine tähelepanu läheb olemasolevate raamistike elluviimisele, teeb komisjon veel sellel aastal ettepaneku loomade vedamisaegse kaitse, mikroplastireostuse ärahoidmise, metsaseire parandamise ja liikuvuse paketi kohta. Samuti jätkatakse digikümnendi raames jõupingutusi inimkeskse, kestliku ja jõukama digituleviku poole.

    Jätkuvalt on suur tähtsus taasterahastul „NextGenerationEU“, millega tagatakse turvaline, taskukohane ja puhas energiavarustus, Euroopa tööstuse konkurentsivõime, sotsiaalne ja territoriaalne ühtekuuluvus ning üleminek kliimaneutraalsele ja loodushoidlikule ringmajandusele. Kooskõlas Euroopa poolaasta riigipõhiste soovitustega aitab komisjon kõigil liikmesriikidel kiirendada oma taaste- ja vastupidavuskava ja selles sisalduva REPowerEU peatüki rakendamist. Järgmise aasta alguses on kavas teha taaste- ja vastupidavusrahastu rakendamise vahehindamine.

    Edendamaks töökohtade loomist ja investeeringuid Euroopas jätkab komisjon tegutsemist selle nimel, et kiirendada taastuvenergia kasutuselevõttu, hoides samal ajal energiahinnad kontrolli all, tagada peamiste strateegiliste kaupade, nagu kriitilise tähtsusega toorainete ja saastevaba vesiniku tarned ning vähendada halduskoormust, eelkõige seoses ELi pikaajalise konkurentsivõime suurendamise strateegia kohase aruandlusega.

    Samal ajal tuleb viia lõpule eesseisvateks ülesanneteks sobiliku majandusjuhtimise raamistiku loomine. Selleks tuleb jõuda kokkuleppele majandusjuhtimise reformimist, võla jätkusuutlikkust ning reformide ja investeeringute abil kestliku ja kaasava majanduskasvu edendamist käsitlevate komisjoni ettepanekute suhtes.

    Komisjon kutsub koos eesistujariigi Belgiaga kokku sotsiaalpartnerite tippkohtumise Val Duchesse’is, et arutada ELi tööturgude, töötajate ja ettevõtjate ees seisvaid probleeme, sealhulgas neid, mis on seotud oskuste nappuse ja tööjõupuudusega ning tehisintellektiga.

    Viimaste aastate kestel ületatud raskused on toonud esile liidu tugevad küljed ja võimed. Kuid ELi eelarve võib hoolimata selles sisalduvatest paindlikkusmehhanismidest ja ulatuslikust ümberplaneerimisest jõuda sellega seoses otsakorrale. Selle vältimiseks esitas komisjon ettepaneku tugevdada ELi pikaajalist eelarvet nii, et sellest oleks võimalik rahuldada kõige pakilisemaid vajadusi. Ettepanekuga nähakse ette ELi kulutuste suurenemine seoses järgmisega: Ukraina toetamise tugevdamine, rändealase tegevuse rahastamine, liidu suutlikkuse parandamine reageerida suurenenud majanduslikule ja geopoliitilisele ebastabiilsusele, humanitaarkriisidele ja loodusõnnetustele ning suuremad investeeringud strateegilisse tehnoloogiasse, et parandada pikaajalist konkurentsivõimet.

    Kooskõlas ELi 2021.–2027. aasta pikaajalise eelarve üle peetavate läbirääkimistega esitas komisjon ka kohandatud ettepaneku uute omavahendite kohta, et aidata rahastada taasterahastu „NextGenerationEU“ laenude tagasimaksmist.

    EL tegevuse struktuurseks aluseks rändeprobleemide lahendamisel jääb endiselt uus rände- ja varjupaigalepe. Selle vastuvõtmine on peamine prioriteet ning juba järgmisel aastal tuleb alustada tööd, et valmistuda selle kiireks rakendamiseks.

    Ukraina rahvas jätkab hoogsalt südi vastupanu Venemaa sissetungivägedele ning samamoodi jätkub ELi solidaarsus Ukrainaga. Seni on liit ja selle liikmesriigid eraldanud Euroopa tiimi raames kokku 82 miljardit eurot toetust, mille hulgas on humanitaarabi, sõjaline varustus ja väljaõpe, tsiviilotstarbelised materiaalsed kaubad, sealhulgas generaatorid, koolibussid ja meditsiinitarbed, abivajajate evakueerimine, linnade kvaliteetne, kestlik ja kaasav ülesehitamine, abi lastele ja kahjustatud koolide remontimiseks ning majanduslik toetus. Seda toetust antakse koostöös rahvusvaheliste partneritega Ukraina toetuseks loodud asutustevahelise abi koordineerimise platvormi raames, mis käivitati G7 juhtide otsusel 2023. aasta jaanuaris. Platvormi sekretariaat, mis hõlbustab tihedat koordineerimist rahvusvaheliste rahastajate ja finantsorganisatsioonide vahel ning tagab toetuse sidususe, läbipaistvuse ja vastutustundlikkuse, tegutseb Euroopa Komisjonis.

    ELi-Ukraina solidaarsuskoridorid on aidanud Ukrainal eksportida üle 57 miljoni tonni põllumajandustooteid ja peaaegu 45 miljonit tonni mittepõllumajanduslikke tooteid ning importida kaupu, mida riik vajab. Komisjon ei säästa ühise koordineerimisplatvormi rakendamisel jõupingutusi, et tagada Ukraina põllumajandustoodete õigeaegne ja stabiilne tarnimine ülemaailmsetele turgudele.

    Komisjon mõistab hukka Venemaa otsuse lõpetada Musta mere teraviljaalgatus ning toetab jätkuvalt kõiki jõupingutusi, millega parandada Musta mere laevateede ohutust ja julgeolekut. Nõukogu võttis vastu komisjoni tehtud ettepaneku pikendada Venemaa Ukraina-vastase agressiooni eest põgenevate inimeste ajutist kaitset kuni 3. märtsini 2025. Koos algatustega CARE ja FAST-CARE annab see kindluse ja võimaldab toetust enam kui neljale miljonile inimesele, kes kõikjal ELis kaitset saavad.

    Samuti võttis EL 2022. aasta jooksul rekordiliselt kiiresti vastu mitu erakorralist algatust, millega leevendada energiakriisi mõju tööstusele ja kodumajapidamistele.

    Et rõhutada ELi valmisolekut toetada Ukrainat nii kaua kui vaja, loob EL rahastu, millega toetatakse Ukrainat aastatel 2024–2027 kuni 50 miljardi euroga. Selle rahaga kaetakse Ukraina esmased vajadused, toetatakse riigi taastumist ja aidatakse sel ELi liikmesuse poole liikumisel ennast moderniseerida.

    EL on astunud koos oma rahvusvaheliste partneritega samme tagamaks, et Venemaa poolt Ukrainas toime pandud sõjakuritegudele järgneb karistus ja Venemaa hüvitab Ukrainale tekitatud kahju. Haagis on alustanud tegevust Ukraina-vastase agressioonikuriteo eest vastutusele võtmise rahvusvaheline keskus, millel on keskne osa Ukrainas toime pandud kohutavate tegude uurimisel ja tulevaste kohtuprotsesside jaoks kohtuasjade koostamisel. Süüdlaste vastutusele võtmiseks ei jäeta ühtegi pingutust tegemata. Samuti jätkub töö selle nimel, et oleks võimalik kasutada arestitud Venemaa varadest saadud tulu Ukraina ülesehitamiseks.

    Et edendada pikaajalist rahu ja stabiilsust Euroopas, peab liit taaskord valmistuma laienemiseks. Selleks otsustavaks sammuks valmistumisel teeb EL oma partneritega tihedat koostööd, sealhulgas hakkab komisjon avaldama nende läbirääkijariikide kohta, kes suudavad edasi liikuda kavandatust kiiremini, õigusriigi olukorda käsitlevaid aruandeid.

    Ka EL peab tegema ettevalmistusi. Komisjon esitab teatise laienemiseelsete reformide ja poliitika läbivaatamise kohta, et näha, kuidas suurem liit mõjutaks eri poliitikasuundi ja Euroopa institutsioonide toimimist.

    EL jätkab koostööd riikide ja piirkondadega kogu maailmas, eelkõige Aafrikas, et leida lahendusi üleilmsetele probleemidele ning tugevdada mitmepoolset valitsemist ja reeglitel põhinevat rahvusvahelist koostööd.

    Kõigis oma meetmetes pühendub komisjon jätkuvalt kestliku arengu tegevuskavale aastani 2030 ning selle kestliku arengu eesmärgid jäävad komisjoni poliitika 1 ja parema õigusloome tegevuskava oluliseks osaks 2 .

    2.Parem õigusloome, ELi õigusaktide rakendamine ja nende täitmise tagamine

    2.1.Parem õigusloome, halduskoorma vähendamine ja aruandlusnõuete ratsionaliseerimine

    Halduskoormuse vähendamine on väga oluline just Euroopa ettevõtete konkurentsivõime säilitamise seisukohast. Seepärast seati komisjoni pikaajalise konkurentsivõime teatises 3 eesmärk vähendada aruandlusnõuetega seotud koormust 25 %, kahjustamata seejuures poliitikaeesmärke. Sel viisil ratsionaliseeritakse ja ühtlustatakse nõudeid, millel on ettevõtjatele, sealhulgas VKEdele ja mikroettevõtjatele, ja haldusasutustele ebaproportsionaalne mõju ning tagatakse, et need täidavad oma kavandatud eesmärgi.

    Selleks on komisjon reforminud liidu tolliseadustikku ja võtnud vastu muud vajalikud õigusaktid, millega loodi ühtne ELi liides ja hõlbustati andmete taaskasutamist. Need meetmed annavad kokku ligikaudu 2 miljardi euro suuruse kulude kokkuhoiu. Lisaks toob Euroopa statistikamääruse kavandatud läbivaatamine, uuringute arvu vähendamine ning automatiseeritud ja lihtsustatud protsesside suurem osakaal kaasa hinnanguliselt 450 miljoni euro suuruse kokkuhoiu, sealhulgas VKEde jaoks. Käesoleva tööprogrammiga esitab komisjon täiendavaid ratsionaliseerimisettepanekuid, 4 millega vähendatakse halduskoormust, kuid ei kahjustata sealjuures sotsiaalseid, ohutus-, tarbijakaitse-, keskkonna- ja majandusstandardeid. Eelkõige ühtlustatakse nendega piiratud kasutusega aruandlusnõudeid, näiteks konsolideeritakse kattuvaid kohustusi, vähendatakse asjaomaste ettevõtjate ringi ja kasutatakse rohkem digikanaleid.

    Et anda sidusrühmadele aega uute nõuetega kohanemiseks, lükatakse edasi Euroopa kestlikkusaruandluse sektoripõhiste standardite vastuvõtmise tähtaega. Komisjon kohandab raamatupidamisdirektiivi künniseid, et võimaldada rakendada vähendatud aruandlusnõudeid eeldatavasti rohkem kui miljoni ettevõtte suhtes, ning vaatab läbi võrdlusaluste määruse, laiendades vabastust ka väiksemate võrdlusaluste halduritele, kes moodustavad kõigist halduritest 90 %, tagades samal ajal tarbijate ja investorite kaitse kõrgel tasemel. Komisjon teeb ka ettepaneku hõlbustada andmete jagamist finantssektori üle järelevalvet teostavate asutuste vahel ja vältida topeltaruandlust. Komisjon edendab lähetatud töötajate deklaratsioonide ühtse elektroonilise vormi õigeaegset kokkuleppimist ja laialdast rakendamist. Lisaks mitmekeelse portaali kättesaadavaks tegemisele soovib komisjon võimaldada ettevõtjatel esitada lähetusdeklaratsioone digitaalselt oma emakeeles kõigile liikmesriikidele, kes otsustavad seda vahendit kasutada.

    Taksonoomiaaruandlust käsitlevas teises teatises, millest juhinduda taksonoomiaga seotud teabe avalikustamisel, täpsustatakse, et ettevõtjad ei pea hindama tegevust, mis ei ole nende äri seisukohast oluline, aga samuti ei pea tegevust hindama siis, kui neil puuduvad tõendid ja andmed ELi taksonoomia tehnilistele sõelumiskriteeriumidele vastavuse kohta. Mõne vaidluste kohtuvälise lahendamise juhtumitega seotud avalikustamiskohustuse kaotamine ja veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi asendamine jätab ettevõtjatele alles ligikaudu 630 miljonit eurot aastas.

    Ettepanekud hõlmavad ka kalandustoodete turustusstandardeid, taimetervist, transporti, põllumajandust ja kosmosetaristu seiret. Komisjon töötab koos kaasseadusandjatega selle nimel, et säilitada aruandlusnõuete lihtsus, pöörates samas tähelepanu sellele, et mitte seada ohtu asjaomaste õigusaktide otstarvet ega eesmärke. Näiteks äriühingute kestlikkusalase hoolsuskohustuse direktiivi ettepaneku puhul toetab komisjon muu hulgas kontsernide suhtes kohaldatavate nõuete proportsionaalsust, et tagada tõhusus ja vältida tarbetut halduskoormust.

    Tööstusheite portaali määruse puhul on komisjonil kindlalt kavas kiirendada digitaliseerimist ja veelgi ühtlustada aruandlusnõudeid. Sotsiaalkindlustusraamistiku koordineerimissüsteemi läbivaatamisega aitab komisjon kaasseadusandjatel jätkuvalt leida tõhusaid ja toimivaid lahendusi, millega kaitsta töötajaid ja hõlbustada piiriülest tegevust siseturul. Lisaks on programmi „Digitaalne Euroopa“ raames võimalik rahastada liikmesriikide algatusi, millega pakutakse lihtsaid tehnilisi teavitusvahendeid, näiteks küberturvalisuse intsidentidest teatamise ühtne kontaktpunkt, nagu on ette nähtud direktiivis, mis käsitleb meetmeid, millega tagada küberturvalisuse ühtlaselt kõrge tase kogu liidus (küberturvalisuse 2. direktiiv).

    Aruandlusnõuete ühtlustamine on pikaajaline jõupingutus, mis nõuab pilgu pööramist tulevikku. Kuigi aruandlusnõuete lähtealuste kehtestamine on keeruline, arvestades ELi õigusaktide ulatust ning nende koostoimet riiklike ja piirkondlike õigusaktidega, on see edusammude mõõtmiseks oluline. Sidusrühmad saavad aidata kujundada paremat arusaamist sellest, kuidas aruandlusnõuded neid mõjutavad. Seetõttu on komisjon käivitanud koormavate aruandlusnõuete kohta tagasiside kogumiseks tagasisidekorje 5 . Peale selle korraldatakse täiendavaid konsultatsioone ettevõtjatega, sealhulgas VKEde saadikute võrgustiku liikmete, liikmesriikide ekspertide ja muude sidusrühmadega, et teha kindlaks eriti problemaatilised küsimused ja valdkonnad, millele tuleks rohkem tähelepanu pöörata. Komisjon nimetab ametisse ka ELi VKEde saadiku, kes osaleb VKEsid oluliselt mõjutavate algatuste puhul õiguskontrollikomitee aruteludel. Lisaks võtab komisjon käsile koormavad aruandlusnõuded, mille komisjoni talitused on 2024. aasta järgse perioodi kohta koostatud sihitatud ratsionaliseerimiskavadega kindlaks teinud. 25 % eesmärgi saavutamiseks tehtud edasimineku kohta hakkab komisjon teavet avaldama iga-aastastes koormusanalüüsides. Esimest korda avaldatakse need andmed 2023. aastat käsitlevas analüüsis, mis avaldatakse järgmisel aastal.

    Halduskoormuse vähendamisel on komisjonil plaanis tugineda tehisintellekti vahenditele ja suurtele keelemudelitele. Nende abil saab teha standarditud viisil kindlaks ELi õigusaktides sätestatud aruandlusnõuded, et analüüsida nende mõju eri sektorile. Samuti teeb komisjon tööd selle nimel, et kasutada andmete kogumiseks ja jagamiseks rohkem e-platvorme, nagu energialiidu ja kliimameetmete juhtimist käsitleva määruse alusel loodud ühtne digivärav ning digirahanduse platvorm. Lisaks viib komisjon läbi hindamisi ja toimivuskontrolle, et leida täiendavaid viise õigusakte lihtsustada ja muuta need vähem koormavaks, keskendudes eelkõige aruandlusnõuete ratsionaliseerimise võimalustele 6 . Mitmeaastase finantsraamistiku programmide ja fondide hindamine 2024. aastal annab samuti võimaluse hinnata, kuidas vähendada ELi rahastamisprogrammidega seotud koormust.

    Aruandlusnõuete ratsionaliseerimine täiendab komisjoni enda halduskoormuse vähendamise vahendeid. Komisjoni õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi (REFIT) raames otsitakse kõigi hindamiste ja läbivaatamiste käigus võimalusi halduskoormuse vähendamiseks ning kõigi oluliste ettepanekute puhul viiakse läbi mõjuhinnangud tagamaks, et saadav kasu kaalub üles kulud. Näiteks VKEde jaoks, kes laiendavad oma tegevust üle piiride, lihtsustab peakontori maksustamissüsteemi loomine norme ja vähendab maksukuulekusega seotud kulusid. Ettepaneku „Äritegevus Euroopas: tulumaksuga maksustamise raamistik“ (BEFIT) abil soovitakse vähendada ELis tegutsevate ettevõtjate maksukohustuse täitmisega seotud kulusid kuni 65 %.

    Lisaks on komisjon alates 2022. aasta jaanuarist esitanud põhimõtte „üks sisse, üks välja“ kohased ettepanekud, mille abil saavutada haldussääst, mis on 7,3 miljardit eurot suurem kui halduskulud 7 . Tulevikukindluse platvormi kaudu saab komisjon nõu selle kohta, kuidas vähendada ELi õigusest tulenevat halduskoormust.

    2.2.ELi õiguse rakendamine ja täitmise tagamine

    Et ELis kokku lepitud reeglid töötaksid täiel määral kodanike ja ettevõtjate hüvanguks, tuleb ELi õigust rakendada ja kohaldada kogu liidus täielikult, õigeaegselt ja nõuetekohaselt. Seepärast on ELi õiguse täitmise tagamine komisjoni jaoks esmatähtis. Oma ametiaja praeguses etapis on komisjonil kavas pöörata veelgi rohkem tähelepanu õigusaktide rakendamisele ja täitmise tagamisele olemaks kindel, et kokkulepitud akte rakendatakse inimeste ja ettevõtjate huvides. Kui pöörata juba ettepanekute väljatöötamisel tähelepanu rakendamisküsimustele ja anda liikmesriikidele suuniseid, saab hilisemaid probleeme ära hoida. ELi õigusaktide tulemuslikuma toimimise nimel teeb komisjon koostööd liikmesriikidega, hoides ära tarbetu halduskoormuse ettevõtjatele ja kodanikele ELi direktiivide ülevõtmisel siseriiklikku õigusesse. Kui toimub rikkumine, jätkab komisjon koostööd liikmesriikidega, et toetada neid ELi õiguse nõuetekohasel kohaldamisel, lahendada probleemid kiiresti ning asuda otsustavalt tegutsema, kui rikkumine takistab oluliste ELi poliitikaeesmärkide elluviimist või võib kahjustada ELi väärtusi ja põhivabadusi.

    Et olla kindel, et vahendid, millele ta nõuete täitmise tagamisel tugineb, on tõhusad, tegi komisjon 2022. aastal koos liikmesriikidega parema õigusloome alase aastakokkuvõtte. Nüüd on komisjon asunud aastakokkuvõttes tehtud järeldusi ja soovitusi ellu viima, parandades seda, kuidas komisjon ja liikmesriigid tagavad ELi õiguse täitmist. Uute õigusaktide rakendamise hõlbustamiseks teeb komisjon liikmesriikidega tihedat koostööd, toetades ELi õiguse rakendamist riiklikul tasandil, eelkõige valdkondades, kus direktiivide õigeaegse ja nõuetekohase ülevõtmise tagamiseks võib olla vaja teha rohkem jõupingutusi, ning tehes määruste rakendamise üle süstemaatilisemat järelevalvet. Samuti on komisjonil jätkuvalt kavas suurendada õigusaktide täitmise tagamiseks võetavate meetmete läbipaistvust, avaldades kasutajasõbralikul viisil rohkem teavet ja andmeid. Sel viisil tõstetakse esile positiivseid saavutusi ja tunnustatakse parimaid tavasid, tekitades ühtlasi ELi õiguse lahendamata rikkumiste asjus liikmesriikide vahel vastastikust survet. Nii aidatakse üldsusel selles protsessis osaleda ja liikmesriikidel nõuete täitmist kiirendada.

    3.Kuue üldeesmärgi saavutamine

    Nagu on märgitud Euroopa Liidu olukorda käsitlevas kõnes, on komisjon täitnud üle 90 % president von der Leyeni 2019. aasta poliitilistes suunistes võetud kohustustest. 2024. aastal peavad kaasseadusandjad tegema suuri jõupingutusi, et jõuda kokkuleppele Euroopa kodanike ja ettevõtjate huvide edendamiseks tehtud ettepanekutes, mille menetlemine on jäänud seisma.

    3.1.Euroopa roheline kokkulepe

    Euroopa roheline kokkulepe, mis tuleneb pakilisest vajadusest võtta meetmeid planeedi kaitsmiseks ja säilitamiseks, on ELi majanduskasvu alus, millega tõestada maailmale, et moderniseerimine ja CO2 heite vähendamine võivad käia käsikäes. ELil on maailma kõige kaugemalevaatavam rohepöörde kava, milles on ette nähtud saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalne ja heitevaba ringmajandus ning vältida keskkonnaseisundi halvenemist, säilitada elurikkus ja luua saastevaba keskkond. Kui Venemaa alustas Ukraina vastu agressioonisõda, astus komisjon kiireid samme energia varustuskindluse tagamiseks, tugevdades samal ajal Euroopa pühendumust rohelisele kokkuleppele ja suurendades ELi tööstusbaasi puhta tehnoloogia sektorites. Ette on võetud põhjalikud struktuurimuutused elektri- ja gaasiturgudel ning tehtud on uued algatused keskkonnahoidliku vesiniku turu käimalükkamiseks.

    Komisjon jätkab jõupingutusi tagamaks, et rohepööre toimub õiglasel, arukal ja kaasaval viisil, jätmata kedagi ega kusagil kõrvale, ning teeb samal ajal muu hulgas keskkonnahoidliku majanduskasvu tugevdamiseks aktiivselt koostööd kolmandatest riikidest partneritega. Selleks on komisjonil kavas algatada roheliste dialoogide seeria, mille käigus puudutada otse kodanikega suheldes kõiki olulisi küsimusi, ning puhtale majandusele ülemineku dialoogid tööstuse ja sotsiaalpartneritega. Samal ajal jätkab komisjon ettevalmistustööd, et asuda rakendama kliimameetmete sotsiaalfondi, millest õiglase ülemineku fondi kõrval toetatakse haavatavaid kodanikke, ettevõtjaid ja üleminekupiirkondi. Komisjonil on kavas algatada strateegiline dialoog ELi põllumajanduse tuleviku üle, et süvendada põllumajandustootjate, toiduahela sidusrühmade ja kodanike kaasatust ning teha kestlikele toidusüsteemidele üleminekul koostööd.

    Seistes silmitsi uute ülemaailmsete ohtudega, on komisjon koostanud kava toiduga kindlustatuse tagamiseks ja toidusüsteemide vastupanuvõime tugevdamiseks lühikeses ja keskpikas perspektiivis. Strateegiaga „Talust taldrikule“ on aidatud muuta ELi toidusüsteemi õiglaseks, tervislikuks ja keskkonnahoidlikuks. Strateegia hõlmas ka meetmeid selleks, et muuta kalandus ja vesiviljelus kestlikuks ja vastupanuvõimeliseks. Samal ajal on komisjon võtnud vastu täiendavad meetmed ringmajanduse ülesehitamiseks ning esitanud elurikkuse kaitse ja kahjustatud ökosüsteemide taastamise juhtalgatused ning nullsaaste tegevuskavas ette nähtud peamised ettepanekud. EL on teinud tööd ka selle nimel, et tugevdada oma vastupidavust katastroofidele, sealhulgas kahekordistanud rescEU tulekahjude õhust kustutamise võimekust ja tõhustanud ELi elanikkonnakaitse mehhanismi.

    Komisjon on esitanud enamiku 2019. aasta teatises Euroopa rohelise kokkuleppe kohta lubatud algatustest ning paljud õigusaktid on praeguseks juba vastu võetud. Et liit püsiks kindlalt kliimaneutraalsuse saavutamise teel, on tungivalt vaja ka ülejäänud ettepanekute suhtes kiiresti kokkuleppele jõuda. Nende seas on ettepanekud, mis käsitlevad süsiniku sidumist, metaaniheite vähendamist energiasektoris, tööstusheidet, hoonete energiatõhusust, uute raskeveokite CO2 heite norme, mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitust, sõidukite ringlust reguleerivate normide läbivaatamist, TEN-T määruse läbivaatamist ja keskkonnahoidliku kaubaveo paketti, samuti elektrituru korraldust, taastuvallikatest toodetud gaase ja maagaasi ning vesinikku. Säästva põllumajanduse ja toiduga kindlustatuse edendamiseks tuleks kokku leppida ka ettepanekutes, millega käsitleda teatava uue genoomitehnoloogia abil saadud taimi ja taimekaitsevahendite kestlikku kasutamist. Et jõuda lähemale tõelisele ringmajandusele, on vaja kiiresti kokku leppida kestlike toodete ökodisaini nõuete, jäätmepakendite, jäätmesaadetiste ja kaupade parandamise asjus. Nullsaaste eesmärgi poole liikumiseks ning looduse kaitsmiseks ja taastamiseks peavad õigusaktiks saama ettepanek looduse taastamise kohta, ettepanek kemikaalide klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise kohta, ettepanek õhukvaliteedi kohta, ettepanek asulareovee puhastamise kohta ning ettepanek pinna- ja põhjavee kaitse kohta.

    Komisjonil on kavas alustada protsessi 2040. aasta kliimaeesmärgi kehtestamiseks, et hoida EL selle abil 2050. aastaks kliimaneutraalsuse saavutamise kursil. Selle raames esitatakse Euroopa tuuleenergia pakett, millega kiirendada tuuleturbiinide kasutuselevõttu, parandada energiaettevõtjate juurdepääsu rahastusele ja toetada Euroopa tööstuse rahvusvahelist konkurentsivõimet. Komisjon esitab tööstusliku süsinikumajanduse algatuse, millega nähakse ette süsinikdioksiidi keskkonnakestliku kogumise, kasutamise ja säilitamise strateegia ELis, võttes arvesse selle tähtsust süsinikuneutraalsuse saavutamisel. Komisjonil on kavas teha veealase vastupanuvõime algatus, et tagada vesi kodanike, looduse ja majanduse jaoks, võideldes samal ajal ka katastroofiliste üleujutuste ja veepuuduse vastu, samuti algatus, millega teha kindlaks ja hinnata, kuidas kliimariske eri poliitikavaldkondades kõige paremini juhtida.

    3.2.Digiajastule vastav Euroopa

    EL on nimetanud 2020. aastad digikümnendiks ja seadnud selleks konkreetsed digieesmärgid, mille kaudu on asutud parandama inimeste digioskusi, digitaliseerima avalikku haldust ja ettevõtlust, hoogustama teadusuuringuid ja innovatsiooni, kaotama digilõhesid ja ajakohastama digitaristut. Samal ajal on EL esirinnas meie digituleviku riskide juhtimisel. Digiturgude määruse ja digiteenuste määrusega on loodud tugev alus, et muuta ühtne turg õiglaseks, konkurentsivõimeliseks, tarbijasõbralikuks ja eelkõige laste jaoks digitaalses plaanis turvaliseks.

    Kuigi palju on saavutatud, on siiski vaja teha jõupingutusi, et leida kokkulepe oluliste menetluses olevate algatuste suhtes, millega edendada digitaalarengu tegevuskava ja tugevdada Euroopa vastupanuvõimet. Kriitiliste toorainete määrus võimaldab ELil parandada Euroopa-siseseid kaubatarneid, muu hulgas parema rafineerimisvõimekuse ja suuremate ringlussevõtu mahtude abil, mitmekesistada kriitiliste toorainete importi ning motiveerida tööstust parandama tarneriskide juhtimist, jäädes samal ajal konkurentsivõimeliseks. Selle sätted lähtuvad ühtse turu võimest edendada kestlikumaid ja ringluspõhisemaid tavasid ning võimaldavad teha spetsiaalse platvormi kaudu toorainete ühisoste. Paljud ELi partnerid üle kogu maailma soovivad teha koostööd üleilmsete tooraine tarneahelate tugevdamiseks ja arendada kohaliku tööstuse ümbertöötlemise ja rafineerimise võimekust. Seepärast kutsutakse käesoleval aastal kokku uue kriitilise tähtsusega toorainete rühma esimene koosolek. Samuti on komisjonil kavas võtta vastu kõrgtehnoloogiliste materjalide kasutamise ja tööstuses juhtpositsiooni saavutamise kava, millega koostöös liikmesriikidega kiirendada ohutute, kestlike ja ringluspõhiste kõrgtehnoloogiliste materjalide väljatöötamist ja tööstuslikku kasutuselevõttu rohe- ja digipöörde raames.

    Nullnetotööstuse määrusega aidatakse Euroopa tööstusel arendada ja võtta kasutusele uuenduslikku ja strateegilist tehnoloogiat, nagu tuuleturbiine, soojuspumpasid, päikesepaneele, elektrolüüsiseadmeid, tuumatehnoloogiat ja CO2 salvesteid, mida on vaja nullheitega majanduses. Nõudlus kasvab nii Euroopas kui ka mujal maailmas ning selleks, et suuta katta Euroopa varudega suurem osa sellest nõudlusest, on vaja hakata tegutsema kohe praegu.

    Samuti on vaja edasi minna ühtse turu hädaolukorra mehhanismiga, et tulevaste ettenägematute häirete korral oleks tagatud kaupade, teenuste ja isikute vaba liikumine ning elutähtsate kaupade ja teenuste kättesaadavus.

    VKEde abipakett, mille raames vaadati läbi hilinenud maksmise direktiiv ja lihtsustati peakontorite maksustamise süsteemi abil maksustamisnorme, peaks aitama toetada Euroopa väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid, mis on ELi majanduse selgrooks.

    Praegu on menetluses mitmed tehisintellekti käsitlevad ettepanekud, mille vastuvõtmine on väga oluline selleks, et viimastel aastatel tohutu kiirusega arenenud tehisintellekti tehnoloogia rakendamine toimuks ohutult ja viljakalt. Võimalus seda tehnoloogiat vastutustundlikult suunata kahaneb pidevalt.

    Kavas on kooskõlastada rahvusvaheliste partneritega jõupingutusi tehisintellekti ülemaailmse juhtimise tugevdamiseks, teisalt teeb EL innovatsiooni hoogustamiseks tehisintellekti idufirmadele kättesaadavaks oma kõrgjõudlusega arvutid. Euroopa Copernicuse, EGNOSe ja Galileo satelliidiprogrammid on juba praeguseks toonud majandusele ja ühiskonnale mõõtmatut kasu ning neil on olnud keskne osa kliimamuutuste mõistmisel, nendeks valmistumisel ja nende vastu võitlemisel. Lisaks sellele seatakse programmiga IRIS2 üles turvalise ühenduvuse elutähtis taristu, mis sisaldab ka olulisi kaitserakendusi.

    2030. aasta digikümnendi eesmärkide saavutamiseks on vaja teha suuri investeeringuid digivõrkudesse. Hiljuti korraldatud ettevalmistava konsultatsiooni järel on komisjon asunud tegema põhjalikumaid ettevalmistusi poliitiliste ja regulatiivsete meetmete võtmiseks digivõrkude ja -taristu vallas. Eelkõige on kavas hõlbustada piiriüleste taristuettevõtjate tegevust ühtsel turul, kiirendada tehnoloogia kasutuselevõttu ja meelitada digivõrkude sektorisse rohkem kapitali.

    Maa seire ning kaasaegsete ühendatud toodete ja teenuste ning kaitse ja julgeoleku seisukohast muutub üha olulisemaks kosmosetööstus. 2023. aasta julgeoleku- ja kaitsevaldkonna kosmosestrateegiaga 8 parandatakse ELi kosmosetaristu kerksust ja kosmosevõimeid, et toetada julgeolekut ja kaitset, ning edendada partnerlusi, mille kaudu tagada vastutustundlik käitumine avakosmoses. 2024. aastal teeb komisjon ettepaneku võtta vastu ELi kosmoseküsimusi reguleeriv õigusakt, millega reguleerida muu hulgas kosmoseliikluse korraldust, aga ka seda, kuidas tagada elutähtsa kosmosetaristu ohutus. Sellele lisaks töötatakse välja täiendav kosmosealase andmemajanduse strateegia, et suurendada kosmoseandmete kasutamist kõigis majandussektorites.

    3.3.Inimeste hüvanguks toimiv majandus

    Olles pidanud tulema toime enneolematu hulga kriisidega, on ELi majandus näidanud üles märkimisväärset vastupanuvõimet. EL on saanud hakkama nii ülemaailmse COVID-19 pandeemia kui ka Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja sotsiaal-majandusliku mõjuga. Siiski peab EL tegema suuri jõupingutusi, et kindlustada oma konkurentsivõimet. Seda teemat käsitletakse Mario Draghi koostatavas aruandes. Et tugevdada ELi ainulaadset sotsiaalset turumajandust, on komisjon pannud ette reforme ELi pikaajalise majandusliku jõukuse ja konkurentsivõime hoidmiseks, tagades samal ajal Euroopa sotsiaalõiguste samba täieliku rakendamise.

    ELi konkurentsivõime jätkusuutlikkuse tagamiseks on väga oluline jõuda kokkuleppele ühtse turu süvendamist käsitlevate ettepanekute suhtes, mida praegu menetletakse. Sellega seoses on vaja veelgi tugevdada kapitaliturgude liitu ja jõuda kokkuleppele ettepanekute üle, milles käsitletakse maksejõuetust ja kliiringut, lihtsustakse ettevõtete juurdepääsu avalikele kapitaliturgudele ja parandatakse kindlustusandjate pikaajalist investeerimissuutlikkust, ning astuda edasisi samme pangandusliidu loomiseks, viies lõpule kriisiohje ja hoiusekindlustuse läbivaatamise. Lisaks tuleb kokku leppida kinnipeetava maksu vähendamise menetluste uutes normides, variühingute maksustamise eesmärgil väärkasutamise vältimises ning meetmetes, millega ajakohastada ELi käibemaksusüsteemi, et muuta see digilahenduste abil pettusekindlamaks.

    Peale selle on vaja liikuda edasi ettepanekuga parandada ettevõtete maksustamist (BEFIT ja siirdehinnad) ning ELi tolliliidu põhjaliku reformiga. Digirahanduse valdkonnas tuleb edasi minna ettepanekutega, mis käsitlevad makseteenuste normide tõhustamist ja finantsandmetele juurdepääsu raamistiku kehtestamist („avatud rahastamine“), ning hoogustada läbirääkimisi ettepaneku üle luua digitaalse euro õigusraamistik.

    Märkimisväärseid edusamme on tehtud Euroopa sotsiaalõiguste samba rakendamisel: vastu on võetud asjaomane tegevuskava ja pandud paika 2030. aasta peamised eesmärgid. Esitatud on õiguslik ettepanek platvormitöö tingimuste parandamiseks ja piisava miinimumpalga raamistiku kehtestamiseks. Samal ajal on Euroopa oskusteaasta innustanud võtma rohkelt meetmeid, mille abil leevendada pakilist oskuste nappust mitmes sektoris (näiteks küberturvalisuse oskuste akadeemia loomine). Samuti on loodud oskuste pakt. Noortegarantii tugevdamise abil on parandatud noorte juurdepääsu tööturule. Sama eesmärki aitab saavutada ka kavandatud algatus ajakohastada ELi praktika kvaliteediraamistikku. Euroopa lastegarantii aitab võidelda sotsiaalse tõrjutuse vastu ja seda ennetada, sest selle abil on lastele tagatud nende peamiste vajaduste rahuldamine, sealjuures on tagatud juurdepääs tasuta haridusele, tasuta tervishoiule, tervislikule toitumisele ja sobivale eluasemele. Komisjon toetab jätkuvalt kaasseadusandjate püüdlusi saavutada kokkulepe sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise üle.

    Vastuseks Euroopa Parlamendi asjaomasele seadusandlikule algatusraportile esitab komisjon 2024. aastal algatuse Euroopa töönõukogude kohta.

    Val Duchesse’i tippkohtumise järel on komisjonil kavas teha koostööd ettevõtete ja ametiühingutega, et muuta ELi tööturg tulevikukindlamaks, võttes arvesse sügavaid muutusi tehnoloogias, ühiskonnas ja rahvastikus. Demograafia poliitikavahendite abil püüab komisjon aktiveerida kogu ELi inimkapitali.

    Kavas on teha algatus, millega aidata ära kasutada eeliseid, mida annavad biotehnoloogia ja biotootmine, mis on tänu suurele kasvupotentsiaalile ja tööviljakusele ELi tööstuse konkurentsivõime ja moderniseerimise seisukohast keskse tähtsusega.

    Komisjonil on ühtlasi kavas avaldada üheksas ühtekuuluvusaruanne, milles kirjeldatakse sotsiaalse, majandusliku ja territoriaalse ühtekuuluvuse olukorda ELis, võttes arvesse viimastel aastatel võetud meetmeid.

    3.4.Euroopa maailmapositsiooni tugevdamine

    Ülemaailmsel areenil võib jätkuvalt näha pingete kasvu ja geopoliitilist ebastabiilsust. Hamasi poolt Iisraeli ja selle rahva vastu toime pandud valimatud ja jõhkrad terrorirünnakud ohustavad otseselt piirkonna rahu ja julgeolekut ning rõhutavad vajadust uute jõupingutuste järele Lähis-Ida rahuprotsessi jätkamiseks. Venemaa seab Ukraina-vastase agressioonisõja ja oma tegevusega rahvusvahelistel foorumitel jätkuvalt kahtluse alla mitmepoolsusel ja reeglitel põhineva rahvusvahelise korra.

    Sõjalise toetuse andmine Ukrainale on tekitanud liikmesriikide kaitsevarudes olulisi lünki. Sellele reageerimiseks on komisjon aidanud liikmesriikidel tugevdada Euroopa kaitsetööstust, tehes ettepaneku ühishangete instrumendi (EDIRPA) loomise kohta 9 ja moodustades kaitsevaldkonna ühishangete rakkerühma. Lisaks on komisjon suurendanud laskemoona tootmist toetava määrusega 10 oluliselt laskemoona tootmise võimekust. Kolmanda ühisdeklaratsiooniga ELi ja NATO koostöö kohta 11 laiendati meie koostööd uutesse, julgeoleku seisukohast olulistesse valdkondadesse: kerksus, kujunemisjärgus ja murranguline tehnoloogia, kaitse ja kosmos.

    Strateegia „Global Gateway“ kaudu jätkab komisjon muu maailma riikidega Euroopa tiimi lähenemisviisi 12 alusel vastupidavamate ühenduste loomist ja tugevdamist. Kavas on rakendada mitmeid sektoripõhiseid strateegiaid ja tegevuskavasid: sh rahvusvahelise energiaalase tegevuse strateegia, 13 ookeanide rahvusvahelise majandamise tegevuskava, 14 julgeoleku- ja kaitsevaldkonna kosmosestrateegia, 15 ELi merendusjulgeoleku ajakohastatud strateegia, 16 partnerlus Pärsia lahe piirkonnaga 17 ja Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna uus tegevuskava 18 .

    Komisjon jätkab tööd Lääne-Balkani partneritega, samuti Ukraina, Moldova ja Gruusiaga, pidades silmas nende liiduga ühinemist tulevikus. Komisjonil on jätkuvalt kavas toetada ka idapartnerlust ja lõunanaabrust.

    Liit jätkab tööd partnerluste loomiseks riikide ja organisatsioonidega kogu maailmas. Eelkõige tuleb jätkata jõupingutusi vastastikku kasuliku partnerluse tugevdamiseks Aafrikaga ning arendada edasi oma Aafrika strateegiat, et viia see koostöös Aafrika Liiduga järgmisel ELi ja Aafrika Liidu tippkohtumisel uude etappi.

    Euroopa kaitsetööstuse strateegia annab täiendava tõuke liikmesriikide kaitsevõime arendamisele ning seda toetab Euroopa kaitsesektori kaasaegne ja kerkne tehnoloogiline ja tööstuslik baas. Selles raamistikus jätkab komisjon tegevust, et konsolideerida meetmeid, millega tugevdada Euroopa kaitsesektori tööstusbaasi pärast 2025. aastat. 2024. aastal jätkab komisjon jõupingutusi strateegilise kompassi 19 rakendamiseks, et tugevdada ELi kaitsevalmidust ning muuta EL tugevamaks ja võimekamaks julgeoleku tagajaks. Et tõrjuda tõhusalt väljast lähtuvat pahatahtlikku tegevust, on ELil jätkuvalt kavas töötada välja uusi poliitikavahendeid, millega võidelda välisriigist lähtuva infoga manipuleerimise ja sekkumise vastu.

    Komisjon jätkab demokraatia, inimõiguste, õigusriikluse ja toimiva mitmepoolsuse kaitsmist ja edendamist. Komisjon jätkab ühtlasi jõupingutusi relvakonfliktidest mõjutatud laste kaitsmiseks, esitades selleks uued läbivaadatud ELi suunised. Jätkub ka ELi nimel tulemusliku abi andmine nii humanitaarabi kui ka liidu elanikkonnakaitse mehhanismi alusel. EL teeb konstruktiivset koostööd kõigi partneritega ja toetab jätkuvalt ÜRO peasekretäri reformikava ning lähtub sellest 2024. aasta septembris toimuva tulevikuteemalise tippkohtumise ettevalmistamisel.

    Ülemaailmse liidri ja standardite kehtestajana peab EL üha hoogsamalt edendama avatud ja õiglast kaubavahetust, mis tugineb konkurentsile, vastupanuvõimele ja kestlikkusele. EL jätkab tööd partneritega tehtava koostöö ja kaubandussuhete tõhustamiseks ning edendab ülemaailmseid jõupingutusi Maailma Kaubandusorganisatsiooni reformimiseks. ELi läbivaadatud kaubandusstrateegiaga edendatakse avatud, kestlikku ja jõulist poliitikat, mis rajaneb rohe- ja digipöördel.

    EL on viinud edukalt lõpule läbirääkimised kaubanduslepingu sõlmimiseks Tšiili, Uus-Meremaa ja Keeniaga. Samuti on kavas jõuda lepinguni Austraalia, Mehhiko ja Mercosuriga. Samuti edendab komisjon jätkuvaid hoogsaid läbirääkimisi India ja Indoneesiaga ning püüab jõuda digikaubanduse lepinguteni Singapuri ja Korea Vabariigiga. Ka ELi ja USA suhteid on aidanud tugevdada töö asjaomases kaubandus- ja tehnoloogianõukogus. Sellest inspiratsioonist ammutades loodi sel aastal ELi-India kaubandus- ja tehnoloogianõukogu. Samal ajal on EL tugevdanud vahendeid, millega võidelda ebaausate kaubandustavade vastu, ning on valmis tegutsema selle nimel, et ülemaailmne konkurents jääks ausaks. Sellega seoses on komisjon algatanud Hiina päritolu elektriautode subsideerimise uurimise.

    3.5.Euroopaliku eluviisi edendamine

    Kui puhkes COVID-19 pandeemia, hakkas komisjon rajama Euroopa terviseliitu. Viimane hõlmab tugevdatud terviseohutuse raamistikku, mille raames rajati uus tervisealasteks hädaolukordadeks valmisoleku ja neile reageerimise asutus, samuti ELi teedrajavat vähktõvevastase võitluse kava ning ettepanekut luua Euroopa ühtne terviseandmeruum ja uuendada ravimeid käsitlevaid õigusakte. Muu hulgas on EL võtnud vastu uue üleilmse tervishoiustrateegia, 20 mille abil suunata oma jõupingutusi tervishoiu tugevdamiseks kogu maailmas.

    Komisjon jätkab rände haldamise õiguslikku ja operatiivtegevuslikku toetamist. On väga oluline, et kaasseadusandjad võtaksid uue rände- ja varjupaigaleppe 21 praeguse ametiaja kestel lõplikult vastu. Samal ajal on hädavajalik jätkata operatiivsete meetmete võtmist, et edendada koostöös peamiste partneritega ELi ühistegevust rändeprobleemide haldamisel.

    Komisjon on võtnud meetmeid ka selleks, et tugevdada ELi julgeolekuliidu strateegia 22 nelja sammast: haavatavuse kõrvaldamine, küberturvalisuse suurendamine, õiguskaitsealase koostöö edendamine ja hübriidohtudele vastupanu võime toetamine. Strateegia hõlmab algatusi terroristliku veebisisu eemaldamiseks, liidu merendusjulgeoleku tugevdamiseks ja elutähtsa meretaristu kerksuse parandamiseks ning liidu satelliitide ja muu kosmosevara kaitsmiseks ja vaenuliku tegevuse tõkestamiseks kosmoses.

    Küberkerksuse määrus ja kübersolidaarsuse määrus, mis peaks varsti vastu võetama, aitavad küberturvalisust oluliselt tugevdada, suurendades tarneahela turvalisust ja tugevdades liidu tasandil solidaarsust, mis võimaldab küberohte ja -intsidente paremini avastada, nendeks valmistuda ja neile reageerida.

    Nagu on märgitud julgeolekuliitu käsitlevas kuuendas eduaruandes, on vaja kokku leppida ka ettepanekutes, mille abil suurendada kodanike julgeolekut ja võidelda ühiselt ja tulemuslikult kuritegevuse vastu, kaitstes samal ajal ELi ühiseid põhiväärtusi. Muu hulgas tuleb kokku leppida ettepanekutes, mis käsitlevad küberkerksust, isikute üle piiri liikumist reguleerivaid liidu õigusnorme, politseikoostöö raames toimuvat automatiseeritud andmevahetust (Prüm II), reisijaid käsitleva eelteabe kogumist ja edastamist, inimkaubanduse tõkestamist, laste seksuaalse väärkohtlemise tõkestamist, vara tagasivõitmist ja konfiskeerimist ning kuritegude määratlemist ja nende eest määratavaid karistusi.

    Uimastikaubanduse ja organiseeritud kuritegevuse vastase tegevuskavaga, mis hõlmab ka Euroopa sadamate liidu loomist, valmistatakse ette tõhusamaid ühiseid jõupingutusi võitlemaks organiseeritud kuritegevuse ja ebaseadusliku uimastikaubanduse vastu. Komisjon teeb ühtlasi ettepaneku ajakohastada õigusraamistikku, mille abil võidelda rändajate ebaseadusliku üle piiri toimetamise vastu ja tagada vajalikud õiguslikud ja operatiivtegevuslikud vahendid, mis võimaldaksid reageerida inimkaubitsejate uutele tegutsemisviisidele. Lisaks on komisjonil kavas korraldada inimeste ebaseaduslikult üle piiri toimetamise tõkestamist käsitlev rahvusvaheline konverents, kuna selles vallas on vaja tihendada rahvusvahelist koostööd ja luua tugev üleilmne ühisrinne.

    Kõrghariduse valdkonnas teeb komisjon ettepaneku luua edaspidi Euroopa ühine teaduskraad, mis aitaks kaasa Euroopa haridusruumi loomisele. Seda toetatakse soovitustega kõrghariduse kvaliteedi tagamise ja atraktiivsete akadeemilise karjääri võimaluste kohta.

    3.6.Uus hoog Euroopa demokraatiale

    Selle ametiaja jooksul on komisjon pööranud erilist tähelepanu demokraatia tugevdamisele ja hoogustamisele Euroopas. Komisjon on lähtunud oma tegevuses Euroopa demokraatia tegevuskavast, millega võimestatakse kodanikke ja muudetakse demokraatia kõigis ELi osades vastupidavamaks, edendades usaldusväärseid, läbipaistvaid ja kaasavaid valimisi, tugevdades meediavabadust ja tõkestades desinformatsiooni. Euroopa tuleviku konverents kujutas endast suurt osalusdemokraatia võidukäiku ja võimaldas tutvuda kõikjalt EList pärit kodanike seisukohtadega liidu tuleviku kohta. Uuendatud kodanike paneelaruteludega, mida 2023. aastal kolme algatusega katsetati 23 ja mida järgmisel aastal jätkatakse, on kodanike osalus senisest otsesemalt lõimitud ELi poliitikakujundusse. Erilist rõhku on pandud sellele, et kaasata nooremat põlvkonda, kelle osaks on kujundada ELi tulevikku. Nii oli kolmandiku paneelarutelus osalejate vanus 16–25 aastat.

    Kooskõlas president von der Leyeni poliitiliste suunistega on komisjon võtnud järelmeetmeid seoses Euroopa Parlamendi seadusandlike algatusraportitega.

    ELi ja selle liikmesriikide demokraatliku toimimise eeltingimuseks on sõltumatu kohtusüsteem ja õigusriigi põhimõtte austamine. Seda aitavad tagada nii iga-aastane õigusriigitsükkel kui ka tingimuslikkuse mehhanism, mis kaitsevad ühtlasi ELi finantshuve. Märkimisväärseid edusamme on tehtud muudes demokraatliku ühiskonna jaoks olulistes valdkondades. Komisjon on esitanud oma peamised ettepanekud valimisprotsessi läbipaistvuse ja õigluse kohta, et tugevdada ja kaitsta ühiskonna eri rühmade õigusi ning tagada ajakirjandusvabadus ja ajakirjanike sõltumatus ELis. Komisjon jätkab tööd, et suurendada demokraatia vastupanuvõimet sisemiste ohtude suhtes ja kaitsta seda lubamatute välismõjude eest. ELil on praeguseks kindel õigusraamistik, mis võimaldab teha piiriülest õigusalast koostööd, sealhulgas kohtumenetluste ja digitaalse teabevahetuse valdkonnas.

    Avatud ja kaasav ühiskond peab tagama kõigile ühiskonnarühmadele võrdsed õigused ja kaitse. Seetõttu on komisjon võtnud vastu eraldi strateegia nii laste õiguste, soolise võrdõiguslikkuse, rassismivastase võitluse, romade võrdõiguslikkuse, LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse, puuetega inimeste õiguste kui ka ohvrite õiguste kohta. Pärast kümme aastat kestnud läbirääkimisi on kokku lepitud naissoost juhatuseliikmete direktiiv, mis seab äriühingutele 2026. aasta keskpaigaks seoses juhatuse liikmete ametikohtadega selged piirmäärad. Sel aastal kehtestati ELis uued reeglid meeste ja naiste tasustamise läbipaistvuse kohta ja tugevdati põhimõtet, et võrdse töö eest tuleb maksta võrdset tasu, mis on oluline samm soolise võrdõiguslikkuse ja soolise palgalõhe kaotamise poole. Oma hiljutise ühinemisega Euroopa Nõukogu 2016. aasta Istanbuli konventsiooniga naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise kohta saatis EL tugeva signaali, et on kindlalt otsustanud ennetada igas vormis vägivalda naiste ja tütarlaste vastu, see hukka mõista ja selle vastu võidelda.

    Et luua Euroopa Parlamendi valimisteks sobiv raamistik, püüab komisjon hõlbustada kokkuleppeid Euroopa tasandi erakondade põhikirja ja rahastamise ning suunatud poliitreklaami läbipaistvuse üle. Komisjon on koos Euroopa Parlamendiga käivitanud teavituskampaania, mille abil tuua 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimistel suurem hulk liikuvaid ELi kodanikke hääletuskastide juurde.

    Edukas kodanikuühiskond ning vaba ja kriitiline meediamaastik on demokraatliku ühiskonna selgroog, mistõttu on vaja leppida kokku üldsuse osalemise vastaseid strateegilisi hagisid käsitleva direktiivi ja meediavabaduse määruse suhtes.

    Ühtlasi kutsub komisjon kaasseadusandjaid üles jõudma kokkuleppele naistevastase vägivalla ja perevägivalla tõkestamist käsitleva direktiivi üle, kuriteoohvrite õiguste direktiivi üle, riikide võrdõiguslikkust edendavate asutuste kavandatud standardite üle, direktiivi üle, millega kehtestatakse Euroopa puudega isiku kaart ja Euroopa puudega isiku parkimiskaart. Järgmisel aastal on kavas vastu võtta komisjoni soovitus liikmesriikide lastekaitsesüsteemide arendamise ja tugevdamise kohta ja tagada olemasolevate ELi vahendite (õigusaktide, poliitikameetmete ja rahastuse) parem kasutus.

    Kuna digitaalne inforuum mõjutab avalikku arutelu ja poliitiliste otsuste tegemist üha enam, on oluline jätkata tööd desinformatsiooni tõkestamiseks, et tagada vaba ja õiglane mõttevahetus, mis on Euroopa Parlamendi valimiste eel eriti oluline.

    4.Kokkuvõte

    Viimase nelja aastaga on liit näidanud oma ühtsust ja asunud tulevaste põlvkondade heaolu silmas pidades otsusekindlalt tegelema praeguse põlvkonna ees seisvate muredega. EL on tegutsenud üheskoos, et kaitsta Euroopa vabadust, heaolu ja rahu. See töö peab jätkuma, et luua kindel alus liidu tugevdamiseks ja tulevikuks valmistumiseks.

    Praegune komisjoni koosseis töötab kuni oma volituste viimase päevani, et otsida lahendusi meie ühistele probleemidele. Sealjuures toetab komisjon jõuliselt Euroopa Parlamendi ja nõukogu tööd, püüdes hõlbustada kokkuleppeid ülejäänud oluliste ettepanekute üle, ning teeb ühtlasi veel mõned uued algatused, mis on vajalikud selleks, et täita antud lubadused ja valmistada liitu ette homseks.

    Üksikasjalik ülevaade komisjoni 2024. aasta kavandatud tegevusest on esitatud käesoleva tööprogrammi lisades.

    (1)

         Kestliku arengu tegevuskava 2030 rakendamise ELi  vabatahtlik läbivaatamine .

    (2)

         Kestliku arengu eesmärgid ja põhimõte „ei kahjusta oluliselt“ on integreeritud parema õigusloome vahenditesse ja komisjoni poliitikakujundusse, nii et kõik seadusandlikud ettepanekud peaksid aitama kaasa kestliku arengu tegevuskava 2030 elluviimisele.

    (3)

         COM(2023) 168.

    (4)

         Üksikasjalik ülevaade algatustest, mis on tehtud alates 16. märtsist 2023 ja mida täiendatakse käesoleva tööprogrammiga või mida on kavas edaspidi täiendada, on esitatud II lisas.

    (5)

          https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13990-Halduskoormus-aruandlusnouete-ratsionaliseerimine_et

    (6)

         Üksikasjalik ülevaade algatustest ja ettepanekutest on esitatud II lisas.

    (7)

         2022. aasta koormusanalüüs; https://commission.europa.eu/publications/2022-annual-burden-survey_et

    (8)

         JOIN(2023) 9.

    (9)

         COM(2022) 349.

    (10)

         20. juuli 2023. aasta määrus (EL) 2023/1525.

    (11)

          https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_210549.htm  

    (12)

         JOIN(2021) 30.

    (13)

         JOIN(2022) 23.

    (14)

         JOIN(2022) 28.

    (15)

         JOIN(2023) 9.

    (16)

         JOIN(2023) 8.

    (17)

         JOIN(2022) 13.

    (18)

         JOIN(2023) 17.

    (19)

          https://www.eeas.europa.eu/eeas/strategic-compass-security-and-defence-1_en  

    (20)

         COM(2022) 675.

    (21)

         COM(2020)609

    (22)

         COM(2020) 605.

    (23)

         Toidu raiskamise tõkestamine, virtuaalmaailmade kujundamine ja õpiränne.

    Top

    Strasbourg, 17.10.2023

    COM(2023) 638 final

    LISAD

    järgmise dokumendi juurde:

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

    Euroopa Komisjoni 2024. aasta tööprogramm







































    Aeg täita antud lubadused ja valmistuda homseks!













































































































































































    I lisa. Uued algatused 1

    Nr

    Valdkond

    Algatus

    Euroopa roheline kokkulepe

    1.

    Tuuleenergia pakett

    Euroopa tuuleenergia pakett (muu kui seadusandlik, 2023. aasta IV kvartal)

    2.

    2040. aasta kliimaeesmärk

    2040. aasta kliimaeesmärk (muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    3.

    Veealane vastupanuvõime

    Veealase vastupanuvõime algatus (muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    Digiajastule vastav Euroopa

    4.

    Turvaline ruum rohe- ja digipöördeks

    a)ELi kosmoseküsimusi reguleeriv õigusakti (seadusandlik, k.a mõjuhinnang, ELi toimimise lepingu artikli 114 ja 191 alusel, 2024. aasta I kvartal)

    5.

    b)Kosmosealase andmemajanduse strateegia (muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    6.

    Tehisintellekt Euroopa innovatsiooni ja konkurentsivõime huvides

    Algatus, millega võimaldatakse eetilistel ja vastutustundlikel tehisintellekti idufirmadel kasutada Euroopa superarvutite arvutusvõimsust (seadusandlik ja muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    Inimeste hüvanguks toimiv majandus

    7.

    Biotehnoloogia ja biotootmine

    ELi biotehnoloogia ja biotootmise algatus (muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    8.

    Sotsiaaldialoog

    Val Duchesse’i tippkohtumise järelmeetmed (2024. aasta I ja II kvartal)

    9.

    Rohe- ja digipööre, avatud strateegiline autonoomia

    Kõrgtehnoloogilised materjalid juhtpositsiooni saavutamiseks tööstuses (muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    10.

    Euroopa töönõukogu

    Euroopa töönõukogu reguleerimise algatus (seadusandlik või muu kui seadusandlik, k.a mõjuhinnang, ELi toimimise lepingu artikli 153 lõike 2 punkt b koostoimes artikli 153 lõike 1 punktiga e, 2024. aasta I kvartal, vastab ELi toimimise lepingu artikli 225 kohasele resolutsioonile P9_TA(2023)0028 Euroopa töönõukogude direktiivi läbivaatamise kohta)

    Euroopa maailmapositsiooni tugevdamine

    11.

    Partnerluste tugevdamine

    Ühisteatis tugevdatud partnerluse kohta Aafrikaga (muu kui seadusandlik, 2024. aasta II kvartal)

    12.

    Euroopa kaitsepoliitika

    Euroopa kaitsetööstuse strateegia (seadusandlik ja/või muu kui seadusandlik, 2024. aasta I kvartal)

    Euroopaliku eluviisi edendamine

    13.

    Võitlus rändajate smugeldamise vastu

    Õigusraamistiku ajakohastamine ja koostöö tugevdamine rändajate smugeldamise vastu võitlemiseks (seadusandlik ja/või muu kui seadusandlik, ELi toimimise lepingu artikli 83 lõige 2 ja artikli 79 lõike 2 punkt c, 2023. aasta IV kvartal)

    14.

    Euroopa ühine teaduskraad

    a)Euroopa ühine teaduskraad (muu kui seadusandlik, 2024. aasta II kvartal)

    15.

    b)Nõukogu soovitus, mis käsitleb atraktiivset ja kestlikku kõrgharidusalast karjääri (muu kui seadusandlik, ELi toimimise lepingu artiklid 165 ja 166, 2024. aasta II kvartal)

    16.

    c)Nõukogu soovitus Euroopa kõrghariduse kvaliteeditagamise ja tunnustamise süsteemi kohta (muu kui seadusandlik, ELi toimimise lepingud 165 ja 166, 2024. aasta II kvartal)

    Uus hoog Euroopa demokraatiale

    17.

    Laienemiseks valmistumine

    Teatis laienemiseelsete reformide ja poliitika läbivaatamise kohta (muu kui seadusandlik, 2024. aasta II kvartal)

    18.

    Lastekaitse

    Komisjoni soovitus lastekaitsesüsteemide integreerimise kohta (muu kui seadusandlik, ELi toimimise lepingu artikkel 292, 2024. aasta I kvartal)



    II lisa. Olulised ettepanekud ja algatused aruandlusnõuete ratsionaliseerimiseks 2

    ning hindamised ja toimivuskontrollid

    A jagu – Ettepanekud ja algatused aruandlusnõuete ratsionaliseerimiseks, mille komisjon on vastu võtnud alates 2023. aasta märtsist

    Nr

    Pealkiri

    Kirjeldus

    1.

    Teatis „Sotsiaalkindlustuse koordineerimise digiüleminek: vaba liikumise hõlbustamine ühtsel turul“ – COM(2023) 501

    Teatises esitatakse meetmed sotsiaalkindlustuse koordineerimise menetluste digitaliseerimiseks, et vähendada piiriüleselt tegutsevate liikuvate kodanike ja ettevõtjate halduskoormust.

    2.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2014/59/EL seoses varajase sekkumise meetmete, kriisilahenduse eeltingimuste ja kriisilahenduse meetmete rahastamisega– COM(2023) 227

    Ettepaneku eesmärk on vähendada teatavate kohustuste kaotamise kaudu pankade ja ametiasutuste aruandluskoormust. Sellega hõlbustatakse ka teabe jagamist ametiasutuste vahel, et pangad ei peaks aruandlust dubleerima.

    3.

    Komisjoni 4. aprilli 2023. aasta rakendusmäärus (EL) 2023/895 Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/138/EÜ kohaldamiseks seoses menetluste, vormingute ja vormidega, mida kindlustus- ja edasikindlustusandjad kasutavad oma solventsuse ja finantsseisundi aruande avaldamiseks (Solventsus II)

    Solventsus II direktiivi alusel võttis komisjon 4. aprillil 2023 vastu kindlustus- ja edasikindlustusandjate aruandluse ja avalikustatava teabe rakenduslikud tehnilised standardid, millega lihtsustatakse aruandlust, kaotatakse teatavad vormid ja muudetakse aruandlus proportsionaalsemaks.

    4.

    Ettepanek: määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta – COM(2023) 402

    Ettepanekuga nähakse ette ettevõtjate koormuse vähendamine tänu uute (digitaalsete ja halduslike) allikate laialdasemale kasutamisele ning turvaliste andmevahetusplatvormide digiteerimisele. Eeldatakse märkimisväärset kokkuhoidu, mis saavutatakse uuringute mahu kärpimisest ning sellest tulenevalt ettevõtjate ja kodanike koormuse vähendamisest. Koormuse vähendamine mõjutab kõiki ettevõtjaid, sealhulgas VKEsid. VKEd võidavad ka rohkemast ja õigeaegsemast statistikast, eriti kuna nad moodustavad valdava osa ettevõtlusuuringutes osalejatest.

    5.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb Euroopa Liidu ettevõtjatega seotud tööturustatistikat ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 530/1999 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 450/2003 ja (EÜ) nr 453/2008 – COM(2023) 459

    Ettepanek tagab lihtsustamise ja suurema tõhususe ning edendab alternatiivsete haldusallikate ja tänapäevaste digitaalsete meetodite kasutamist, sh veebikoorimist ja palgaandmete automaatset edastamist, mis aitavad vähendada ettevõtetele üldiselt ning eelkõige väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele (VKEd) tekkivat koormust.

    6.

    Komisjoni 17. juuli 2023. aasta rakendusmäärus (EL) 2023/1472, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1055/2008 liikmesriikide kvaliteediaruande esitamise sageduse osas (maksebilansi, rahvusvahelise teenuskaubanduse ja välismaiste otseinvesteeringute statistika kohta)

    Rakendusmäärusega ratsionaliseeritakse aruandluskohustusi, lihtsustades ja ühtlustades metaandmete aruandeid ning vähendades kõigi Euroopa statistikasüsteemi statistikaasutuste (Eurostat, ELi liikmesriikide asutused, Euroopa vabakaubanduspiirkond ja Euroopa Keskpankade Süsteem – EKPS) koostatavate kvaliteediaruannete esitamise sagedust.

    7.

    Majanduse juhtimise läbivaatamine:

    oEttepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus majanduspoliitika tulemusliku koordineerimise ja mitmepoolse eelarvejärelevalve kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1466/97 – COM(2023) 240;

    oEttepanek: Nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1467/97 ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse rakendamise kiirendamise ja selgitamise kohta – COM(2023) 241;

    oEttepanek: Nõukogu direktiiv, millega muudetakse nõukogu direktiivi 2011/85/EL liikmesriikide eelarveraamistiku nõuete kohta – COM(2023) 242.

    Aruandlusnõuete ratsionaliseerimise osas asendatakse nende ettepanekutega teatavad koormavad iga-aastased aruandekohustused komisjoni ees keskpika perioodi eelarve- ja struktuurikavadega ning lihtsa iga-aastase eduaruandega.

    8.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse detergente ja pindaktiivseid aineid ning millega muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 648/2004 – COM(2023) 217

    Ettepanekuga lihtsustatakse aruandlust ja see digitaliseeritakse, nimelt võetakse ohtlike ainete jaoks kasutusele digitaalne tootepass ja koostisosade andmeleht.

    9.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb mänguasjade ohutust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/48/EÜ – COM(2023) 462

    Ettepanekuga nähakse mänguasjade puhul ette aruandluse ja vastavusdeklaratsiooni (digitaalne tootepass) digitaliseerimine.

    10.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb raudteetaristu läbilaskevõime kasutamist ühtses Euroopa raudteepiirkonnas ning millega muudetakse direktiivi 2012/34/EL ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 913/2010 – COM(2023) 443/2

    Ettepanekuga ühtlustatakse aruandluskohustusi ja vähendatakse aruandluse mahtu tänu raudtee läbilaskevõimet ja raudteeliikluse juhtimissüsteemi käsitlevale ühtlustatud õigusraamistikule ning raudtee-kaubaveokoridoride kaotamisele.

    11.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse nõukogu direktiivi 96/53/EÜ, millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass – COM(2023) 445/2

    Ettepanek hõlmab dokumenteerimisnõuete digitaliseerimist ning teatavate transpordiandmete edastamise ühtlustamist ja digitaliseerimist.

    12.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2009/16/EÜ, mis käsitleb sadamariigi kontrolli - COM(2023) 271

    Sadamariigi kontrolli käsitleva direktiivi läbivaatamine peaks kaasa tooma halduskulude kokkuhoiu, mis tuleneb sellest, et laiendatud kontrolli tingimustele vastava laeva puhul ei pea käitaja, agent ega kapten saatma 72 tundi varem eelteatist.

    13.

    Liidu tolliseadustiku reform:

    oEttepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik ja luuakse Euroopa Liidu Tolliamet ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 952/2013 - COM(2023) 258;

    oEttepanek: nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 2658/87 kaupade kaugmüügi lihtsustatud tariifse kohtlemise kehtestamise osas ning määrust (EÜ) nr 1186/2009 tollimaksuvabastuse künnise kaotamise osas – COM(2023) 259;

    oEttepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ käibemaksueeskirju, mis on seotud maksukohustuslastega, kes võimaldavad imporditud kaupade kaugmüüki, erikorra kohaldamisega kolmandatelt territooriumidelt või kolmandatest riikidest imporditud kaupade kaugmüügi suhtes ning impordikäibemaksu deklareerimise ja tasumise erikorraga – COM(2023) 262.

    Kavandatud reformiga lihtsustatakse ja ratsionaliseeritakse tolli ja käibemaksu aruandlusnõudeid kauplejatele, näiteks vähendatakse impordiprotsesside lõpuleviimiseks vajalikku aega ja luuakse selleks ELi ühtne liides ning hõlbustatakse andmete taaskasutamist.

    14.

    Komisjoni 13. juuli 2023. aasta rakendusmäärus (EL) 2023/1451, millega muudetakse rakendusmäärust (EL) 2020/2002 seoses taudist teatamisega ning teabega, mille liikmesriigid peavad esitama kohustuslike ja vabatahtlike likvideerimisprogrammide heakskiitmiseks ja nendest programmidest teatamisel ning taudivaba staatuse taotlustes

    Selle loomataude käsitleva rakendusmäärusega jäetakse aruandluse vähemolulised elemendid välja ja täpsustatakse teatavaid põhimõisteid.

    15.

    Ettepanek liidu üldiste ravimialaste õigusaktide reformimiseks:

    oEttepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles sätestatakse liidu kord inimtervishoius kasutatavate ravimite müügilubade andmise ja järelevalve kohta ning millega kehtestatakse Euroopa Ravimiametit reguleerivad eeskirjad, muudetakse määrust (EÜ) nr 1394/2007 ja määrust (EL) nr 536/2014 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 726/2004, määrus (EÜ) nr 141/2000 ja määrus (EÜ) nr 1901/2006 – COM(2023) 193;

    oEttepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate liidu eeskirjade kohta, millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/83/EÜ – COM(2023) 192.

    Läbivaadatud raamistik hõlmab teatavate aruandlusnõuete kaotamist, näiteks nõue harvikhaiguste ravimite arendajatele esitada igal aastal Euroopa Ravimiametile aruanne harvikhaiguste ja laste raviks mõeldud ravimite väljatöötamise seisu kohta; nõue liikmesriikidele anda aru riiklikest meetmetest, millega toetatakse teadus- ja arendustegevust ning ravimite kättesaadavust harvikhaiguste või laste raviks; nõue anda teavet ravivajaduste nimekirja koostamiseks; nõue liikmesriikidele teatada juhtudest, mil nad on loobunud teatavatest tootmisnõuetest; aga ka liikmesriikide kohustus teatada muudatustest retsepti alusel väljastatavate lubatud ravimite loetelus. Samuti nähakse ettepanekuga ette aruandluse sageduse vähendamine ravimiohutuse järelevalvesüsteemi auditite puhul.

    B jagu – Täiendavad ettepanekud ja algatused aruandlusnõuete ratsionaliseerimiseks, mille komisjon on vastu võtnud koos tööprogrammiga ja hiljem 3

    1.

    Ettepanek: määrus, millega muudetakse

    omäärust (EL) nr 1379/2013 kalapüügi- ja vesiviljelustoodete turu ühise korralduse kohta;

    omäärust (EL) nr 167/2013 põllu- ja metsamajanduses kasutatavate sõidukite kinnituse ja turujärelevalve kohta;

    omäärust (EL) nr 168/2013 kahe-, kolme- ja neljarattaliste sõidukite kinnituse ja turujärelevalve kohta.

    Ettepanek sisaldab meetmeid, millega ratsionaliseeritakse aruandluskohustusi järgmiselt:

    ·kaotatakse teatavad kehtivad aruandlusnõuded kalandustoodete turustamisstandardite kohta, kuna need kattuvad muude seadusandlike meetmetega ja ei ole enam vajalikud;

    ·kaotatakse aruandlus põllu- ja metsamajanduses kasutatavate sõidukite ning neljarattaliste sõidukite tüübikinnituste kohaldamise kohta. Komisjoni 2022. aasta uuringu kohaselt ei ole selline aruandlus enam vajalik, sest uuringus leiti, et tüübikinnituse ja üksiksõiduki tüübikinnitusmenetlused on rahuldavad.

    2.

    Ettepanek: määrus, millega muudetakse

    omäärust (EL) nr 80/2009 toimimisjuhendi kohta arvutipõhiste ettetellimissüsteemide puhul;

    omäärust (EL) nr 165/2014 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta;

    omäärust (EL) nr 996/2010 tsiviillennunduses toimuvate lennuõnnetuste ja intsidentide uurimise ja ennetamise kohta.

    Ettepanek sisaldab järgmisi meetmeid aruandluskohustuste ratsionaliseerimiseks:

    ·kaotatakse arvutipõhiste ettetellimissüsteemide tarnijate kohustus esitada auditeeritud aruandeid ja nõue teavitada komisjoni audiitori isikust;

    ·asendatakse sõidumeerikute paigaldajaid ja töökodasid käsitlev aastaaruanne veebisaidil avaldatava teabe ja uuendustega, kui see on asjakohane;

    ·kaotatakse kohustus avaldada tsiviillennunduses toimunud lennuõnnetuste uurimise kohta iga-aastaseid aruandeid, mis on nüüdseks üleliigsed, sest Euroopa Liidu Lennundusohutusamet juba avaldab iga-aastaseid ohutusaruandeid.

    3.

    Ettepanek: määrus, millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 524/2013 tarbijavaidluste internetipõhise lahendamise kohta

    Tarbijavaidluste veebipõhise lahendamise määruse kehtetuks tunnistamisega kaotatakse sellega seonduvad aruandlusnõuded, mis ei ole enam vajalikud.

    4.

    Ettepanek: määrus, millega muudetakse

    omäärust (EL) nr 1093/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Pangandusjärelevalve);

    omäärust (EL) nr 1094/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalve);

    omäärust (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve);

    omäärust (EL) nr 1092/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu);

    omäärus (EL) 2021/523, millega luuakse programm „InvestEU“.

    Ettepanekuga lihtsustatakse aruandlusnõudeid järgmiselt:

    ·hõlbustatakse andmete jagamist Euroopa järelevalveasutuste ja muude finantssektori asutuste vahel ning piiratakse uute aruandlusnõuete kehtestamist. See edendab andmete tõhusamat kogumist ja aitab vältida topeltaruandlust, mis toob otsest kasu Euroopa ja riiklikele ametiasutustele ning kaudset kasu nendele finantssektori osalistele, kes peavad teavet esitama;

    ·vähendatakse programmi „InvestEU“ rakenduspartnerite aruandluse sagedust enamiku aruandlusnõuete elementide puhul kuuelt kuult korrale aastas. See vähendab rakenduspartnerite ning seega kaudselt ka ettevõtjate ja VKEde halduskoormust.

    5.

    Ettepanek: määrus, millega muudetakse määrust 2016/1011, mis käsitleb indekseid, mida kasutatakse võrdlusalustena finantsinstrumentide ja -lepingute puhul või investeerimisfondide tootluse mõõtmiseks

    Ettepanekuga vähendatakse võrdlusaluste määruse kohaldamisala, keskendudes olulistele võrdlusalustele. See võimaldab seega kohe vabastada asjaomaste võrdlusaluste haldurid korraldus- ja aruandlusnõuetest, mis ei kuulu enam kohaldamisalasse.

    6.

    Ettepanek: määrus, millega muudetakse määrust 2016/2031, mis käsitleb taimekahjustajatevastaseid kaitsemeetmeid

    Kavandatud muudatustega vähendatakse aruandluskohustust järgmiselt:

    ·digitaliseeritakse riiklike ametiasutuste aruandlus taimekahjustajate mitmeaastaste uuringute tulemuste kohta;

    ·vähendatakse riigi ametiasutuste mitmeaastaste uuringuprogrammidega seotud aruannete esitamise sagedust;

    ·jäetakse välja aruandlus, mis ei ole enam teatavate taimekahjustajate vastaste riiklike meetmete puhul vajalik.

    7.

    Ettepanek: direktiiv, millega muudetakse

    odirektiivi 2011/24/EL patsiendiõiguste kohaldamise kohta piiriüleses tervishoius;

    odirektiivi 1999/2/EÜ ioniseeriva kiirgusega töödeldud toitu ja toidu koostisosasid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta;

    odirektiivi 2014/53/EL raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta;

    odirektiivi 2000/14/EÜ välitingimustes kasutatavate seadmete müra kohta käivate liikmesriikide seaduste ühtlustamise kohta.

    Ettepanekuga vähendatakse kehtivaid aruandluskohustusi järgmiselt:

    ·vähendatakse komisjoni aruannete sagedust patsiendiõiguste kohta piiriüleses tervishoius, mis omakorda vähendab liikmesriikide ametiasutuste asjaomast aruandluskoormust;

    ·kaotatakse nõue esitada igal aastal aruanne ioniseeriva kiirguse kasutamisel ja toodete turustamise etapis tehtud kontrollide kohta;

    ·vähendatakse raadioseadmete turu järelevalvetoimingute kohta koostatavate aruannete sagedust;

    ·kaotatakse kohustus edastada välitingimustes kasutatavate seadmete kohta mürateavet, mis on märgistusel juba esitatud.

    8.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega muudetakse direktiivi 2007/2/EÜ, millega rajatakse Euroopa Ühenduse ruumiandmete infrastruktuur (INSPIRE)

    Ettepanekuga vähendatakse liikmesriikide poolt vastavalt INSPIRE direktiivi artikli 21 lõikele 2 koostatava ja direktiivi lisades kindlaks määratud andmekogumite (kommunaalvõrgud, tootmis- ja tööstusrajatised jne) kohta teavet sisaldava koondaruande esitamise sammu ühelt aastal kahele.

    9.

    Ettepanek: otsus, millega muudetakse

    onõukogu direktiivi 96/67/EÜ juurdepääsu kohta maapealse käitluse turule ühenduse lennujaamades;

    odirektiivi 2009/33/EÜ keskkonnasõbralike ja energiatõhusate maanteesõidukite edendamise kohta;

    odirektiivi (EL) 2022/1999 ohtlike kaupade autoveo kontrollimise ühtse korra kohta;

    odirektiivi 2009/12/EÜ lennujaamatasude kohta.

    Ettepanekuga nähakse ette olemasolevate aruandluskohustuste vähendamine järgmiselt:

    ·vähendatakse maapealse teenindamise direktiivi kohaldamisalasse ja eri kategooriatesse kuuluvate lennujaamade kohta aruannete esitamise sagedust;

    ·vähendatakse direktiivi kohase aruandluse sagedust keskkonnasõbralike sõidukite kohta, mida hangitakse vähese heitega liikuvuse toetamiseks;

    ·jäetakse välja vabatahtlik aruandlus liikmesriikides veetavate ohtlike kaupade autovedude kogumahu kohta;

    ·kaotatakse liikmesriikide kohustus avaldada loetelu lennujaamadest, mille suhtes kohaldatakse lennujaamatasusid käsitleva direktiivi kohaseid lennujaamatasusid käsitlevaid eeskirju ja lendude maapealset teenindamist käsitleva direktiivi kohaseid lendude maapealse teenindamise eeskirju.

    10.

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega muudetakse direktiivi 2013/34/EL teatavat liiki ettevõtjate aruandeaasta finantsaruannete, konsolideeritud finantsaruannete ja nendega seotud aruannete kohta (raamatupidamisdirektiiv), mida on muudetud direktiiviga 2022/2464 seoses äriühingute kestlikkusaruandlusega

    Ettepanekuga lükatakse valdkondlike Euroopa kestlikkusaruandluse standardite vastuvõtmise tähtaeg (praegu 2024. aasta juuni) edasi kahe aasta võrra. Nii saab kohe vähendada kestlikkusaruandluse direktiivi kohaldamisalasse kuuluvate ettevõtete, sealhulgas VKEde aruandluskoormust.

    11.

    Ettepanek: direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2014/62/EL, milles käsitletakse euro ja muude vääringute kriminaalõiguslikku kaitset võltsimise vastu

    Ettepanekuga muudetakse direktiivi, milles käsitletakse euro ja muude vääringute kaitsmist võltsimise eest, kaotades kaks korda aastas esitatavad tarbetud aruanded nende isikute arvu kohta, kes on raha võltsimises kohtu alla antud ja süüdi mõistetud.

    12.

    Ettepanek: direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2013/11/EL tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise kohta

    Ettepanekuga nähakse ette praeguste aruandlusnõuete vähendamine järgmiselt:

    ·vähendatakse vaidluste lahendamise üksuste tegevusaruannete esitamise sagedust ühelt aastalt kahele aastale ning ühtlasi vähendatakse kohustusliku teabe hulka, st kaotatakse nõue esitada teavet vaidluste lahendamise üksuste koostöö kohta vaidluste lahendamise üksuste võrgustikes;

    ·vaidluste lahendamise üksused ei pea enam teavitama vaidluste kohtuvälise lahendamise pädevaid asutusi järgmisest: hinnang tõhususe kohta, töötajate koolitamine ning vaidluste lahendamise üksuse pakutava kohtuvälise lahendamise menetluse tõhusus;

    ·kaotatakse kauplejatele kehtestatud vaidluste kohtuvälise lahendamisega seotud teavitamiskohustus.

    13.

    Komisjoni delegeeritud direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2013/34/EL teatavat liiki ettevõtjate aruandeaasta finantsaruannete, konsolideeritud finantsaruannete ja nendega seotud aruannete kohta (raamatupidamisdirektiiv) kooskõlas sama direktiivi artikli 3 lõikega 13.

    Delegeeritud aktiga nähakse raamatupidamisdirektiivi kohaldamiseks ette künniste kohandamine inflatsiooniga, mis peaks vähendama aruandlusnõudeid rohkem kui miljoni äriühingu jaoks.

    14.

    Komisjoni delegeeritud määrus, millega muudetakse komisjoni 15. detsembri 2015. aasta delegeeritud määrust (EL) 2016/232, millega täiendatakse määrust (EL) nr 1308/2013 tootjate koostöö teatavate üksikasjade osas

    Delegeeritud aktiga lihtsustatakse liikmesriikide teatamiskohustust otsuste puhul laiendada teistele samas sektoris ja majanduspiirkonnas tegutsevatele ettevõtjatele mõningaid eeskirju, mille teatavad tootjate koostööorganisatsioonid on nende taotluse korral kehtestanud.

    15.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse

    okomisjoni 20. veebruari 2014. aasta rakendusmäärust (EL) nr 180/2014, millega kehtestatakse määruse (EL) nr 228/2013 rakenduseeskirjad (POSEI);

    okomisjoni rakendusmäärust (EL) nr 181/2014, millega kehtestatakse määruse (EL) nr 229/2013 rakenduseeskirjad (Egeuse mere väikesaared);

    Rakendusmäärusega nähakse ette äärepoolseimates piirkondades ja Egeuse mere väikesaartel kohalikku tootmist edendavate meetmete jaoks saadud toetuskõlblikke taotlusi ja nendega seotud summasid käsitlevate aastaaruannete kaotamine. Sellega kaotatakse ka automaatsed teated äärepoolseimatele piirkondadele iseloomulike kvaliteetsete põllumajandustoodete logo kasutamise õiguse heakskiitmise kohta.

    16.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse komisjoni 21. detsembri 2021. aasta rakendusmäärust (EL) 2022/128, milles sätestatakse nõukogu määruse (EL) 2021/2116 rakenduseeskirjad seoses makse- ja muude asutustega, finantsjuhtimisega, raamatupidamisarvestuse kontrollimise ja heakskiitmisega, kontrollidega, tagatistega ja läbipaistvusega

    Rakendusmäärusega nähakse ette kontrollikava ja ühise põllumajanduspoliitika raames tehtavate tehingute kontrollimiseks võetud meetmete aruandluse digitaliseerimine.

    17.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse komisjoni rakendusmäärust (EL) 2015/1375, millega kehtestatakse erieeskirjad liha ametlikuks kontrollimiseks keeritsusside (Trichinella) suhtes

    Rakendusmäärusega nähakse ette kontrollitud pidamistingimustes keeritsussi (Trichinella) uuringute puhul tehtud erandeid käsitleva iga-aastase aruandluse kaotamine.

    18.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse 4 komisjoni rakendusmäärust 999/2001, millega sätestatakse teatavate transmissiivsete spongioossete entsefalopaatiate vältimise, kontrolli ja likvideerimise eeskirjad

    Rakendusmäärusega nähakse ette transmissiivsete spongioossete entsefalopaatiate suhtes resistentsuse väljavalimiseks kasutatavaid riiklikke aretusprogramme käsitlevate aruannete sageduse vähendamine.

    19.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse komisjoni rakendusmäärust 2018/2066, mis käsitleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/87/EÜ kohast kasvuhoonegaaside heite seiret ja aruandlust

    Rakendusmäärusega vähendatakse energiasektori, energiamahukate tööstusharude ja lennundusettevõtjate aruandluse sagedust kasvuhoonegaaside heite seire metoodika parandamise kohta, ilma et see mõjutaks järelevalve tõhusust.

    20.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse 5 komisjoni rakendusmäärust (EL) 2022/92, millega kehtestatakse direktiivi 2019/883 rakenduseeskirjad seoses passiivselt püütud jäätmete seireandmete kogumise metoodika ja aruandevormiga

    Rakendusmäärusega nähakse ette lihtsustatud aruandlus passiivselt püütud jäätmete koguse kohta ja vähendatakse aruannete esitamise sagedust.

    21.

    Komisjoni rakendusotsus, millega kehtestatakse teatavatele liikmesriikidele erandid määruse nr 1099/2008 alusel

    Rakendusotsusega kehtestatakse ajaliselt piiratud erandid kaheksale liikmesriigile, kes on selliseid erandeid taotlenud, teatava riikliku statistika edastamisest, et töötada välja uued meetodid, andmeuuringud, IT-süsteemid ja juurdepääs uutele andmeallikatele energiavaldkonnas.

    22.

    Direktiivi 92/106/EMÜ (millega kehtestatakse ühiseeskirjad kaupade teatavate kombineeritud vedude kohta liikmesriikide vahel) läbivaatamine*

    Ettepanek hõlmab menetluste lihtsustamist, näiteks digitaalsete transpordiandmeplatvormide kasutamise kaudu, et tõendada kombineeritud veo kategooriasse sobivust.

    23.

    Ettepanek: määrus kalandusstatistika kohta*

    Uue määrusega tunnistatakse kehtetuks kehtivad õigusaktid, et hõlbustada Euroopa kalandusstatistika koostamiseks vajalike andmete kogumist.

    24.

    Ühtse elektroonilise vormi kasutuselevõtt lähetatud töötajate deklaratsioonide menetlemise hõlbustamiseks*

    Digiteerimine ja ühtse vormi kasutuselevõtt hõlbustab lähetatud töötajate deklaratsioonide menetlemist. Selle haldusliku lihtsustamise juurde kuulub ka mitmekeelne ja avalik liides, mille kaudu saavad teenuseosutajad teavitada töötajate lähetamisest neid liikmesriike, kes otsustavad seda avalikku liidest kasutada.

    25.

    Komisjoni rakendusmäärus, millega muudetakse rakendusmäärust 2020/1070*

    Rakendusmääruse eesmärk on vähendada komisjoni rakendusmääruse 2020/1070 (millega määratakse kindlaks väikese levialaga traadita pääsupunktide omadused) kohaldamist käsitlevate aruannete esitamise sagedust.

    26.

    Komisjoni rakendusotsus, millega muudetakse rakendusotsust 2014/896 Seveso III direktiivi kohta*

    Seoses Seveso III direktiiviga, millega nähakse ette asjakohane riskijuhtimismeetmete raamistik, et vältida suurõnnetusi ja piirata nende tagajärgi, sätestatakse rakendusotsuses liikmesriikidelt rakendamise kohta teabe saamiseks 4-aastane aruandlusvorming, millega ühtlustatakse ja lihtsustatakse otsuses 2014/896/EL sätestatud praegusi aruandluskohustusi.

    C jagu – 2024. aasta hindamised ja toimivuskontrollid

    Nr

    Pealkiri

    Kirjeldus

    1.

    Toimivuskontroll, kuidas kohaldatakse põhimõtet „saastaja maksab“ keskkonna suhtes

    Põhimõte „saastaja maksab“ tähendab seda, et saastajad kannavad kulud, mida tekitavad ühiskonnale saastamise vältimise, kontrolli ja heastamise meetmed, ning seonduvad kulud. Toimivuskontrolli käigus vaadeldakse, kui hästi seda põhimõtet kohaldatakse, sealhulgas poliitikas, millel võib olla mõju keskkonnale. Toimivuskontroll hõlmab ELi poliitikat, mis mõjutab keskkonnaseisundit ja puudutab loodusvarade säästvat majandamist ja bioloogilise mitmekesisuse kaitset ning ühtlasi õhu-, vee- ja pinnasereostuse vähendamist. Selle käigus vaadeldakse põhimõtte „saastaja maksab“ kohaldamist liikmesriikide tasandil ELi õiguse ja poliitika kohaldamisel ning põhimõtte „saastaja maksab“ kohaldamist ELi eelarve kaudu, sealhulgas pööratakse tähelepanu toetuste võimalikule keskkonnakahjulikkusele. Toimivuskontrolli käigus uuritakse ka aruandlusnõuete ratsionaliseerimise võimalusi.

    2.

    Digitaalset õiglust käsitleva ELi tarbijaõiguse toimivuskontroll

    Komisjon teatas 2020. aasta uues tarbijakaitse tegevuskavas, et analüüsib vajadust lisameetmete järele, et tagada võrdne õigluse tase nii internetis kui ka väljaspool seda. Toimivuskontrolli käigus hinnatakse, kas ELi tarbijakaitsealaste õigusaktide kolm horisontaalset tarbijaõiguse vahendit – ebaausate kaubandustavade direktiiv 2005/29/EÜ, tarbijaõiguste direktiiv 2011/83/EL ja ebaõiglaste lepingutingimuste direktiiv 93/13/EMÜ – tagavad digikeskkonnas kõrgetasemelise kaitse. Uuritakse, kas kehtivad ELi eeskirjad on piisavad selliste tarbijakaitseküsimuste käsitlemiseks nagu (kuid mitte ainult) tarbijate haavatavus internetis, petuskeemid, personaliseerimise tavad, mõjutusturundus ja liitumislepingud. Samuti hinnatakse, kas olemasolevat õigusraamistikku tuleks sihipäraselt tugevdada või ühtlustada, võttes samal ajal arvesse muid digivaldkonna õigusakte ja tagades nendega sidususe. Toimivuskontrolli käigus uuritakse koormuse vähendamise, kulude kokkuhoiu ja lihtsustamise võimalikku ulatust, sealhulgas aruandlusnõuete puhul.

    3.

    Energialiidu ja kliimameetmete juhtimist käsitleva määruse (määrus (EL) 2018/1999) hindamine

    Energialiidu ja kliimameetmete juhtimist käsitleva määruse eesmärk on ühtlustada ja ratsionaliseerida liikmesriikide aruandluskohustusi kogu energia- ja kliimaalases õigustikus. Hindamise eesmärk on selgitada välja määruse senine tõhusus ja uurida võimalusi edasiseks ratsionaliseerimiseks. Hindamine võib tuua esile vajaduse viia lõpule ühtlustamine, mis tuleneb paketi „Eesmärk 55“ ja kava „REPowerEU“ eesmärkide ja ambitsioonidega seonduvast uuest energia- ja kliimaalasest õigusraamistikust. 

    4.

    Elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmeid käsitleva direktiivi (direktiiv 2012/19/EL) hindamine

    Hindamine kuulutati välja Euroopa kriitiliste toorainete määruses. Elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmeid käsitlevate ELi õigusaktide eesmärk on kaitsta keskkonda ja inimeste tervist, aidata kaasa säästvale tootmisele ja tarbimisele ning tagada jäätmetekke vältimise ja taaskasutamise kaudu ressursside tõhus kasutamine. Üha suureneva elektroonika ja tehnoloogia tarbimise tõttu on elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmetest saanud üks kiiremini kasvavaid jäätmevooge ELis (ja kogu maailmas). Hindamisel tehakse kokkuvõte direktiivi toimimisest. Selle käigus hinnatakse, kas eesmärgid on täidetud ja kas direktiiv on asjakohane, võttes eelkõige arvesse elektri- ja elektroonikaseadmete ringmajanduse loomist, mis aitab kaasa kriitiliste toorainete korduskasutamisele ja seega ka Euroopa Liidu sõltumatusele. Hindamise käigus uuritakse ka aruandlusnõuete ratsionaliseerimise võimalusi.

    5.

    Merestrateegia raamdirektiivi (direktiiv 2008/56/EÜ) hindamine

    Merestrateegia raamdirektiivi kohaselt peavad liikmesriigid välja töötama strateegiad, et saavutada 2020. aastaks hea keskkonnaseisund ning puhtad, terved ja produktiivsed mered. Hindamise käigus hinnatakse raamdirektiivi saavutusi ja puudusi ning merestrateegiate, sealhulgas seire-, hindamis- ja aruandluskohustuste tõhusust. Samuti uuritakse võimalusi lihtsustamiseks ja halduskoormuse vähendamiseks, eelkõige liikmesriikide aruandluse vähendamise ja hõlbustamise kaudu, ning seirenõuete ja kogutud andmete edaspidist kooskõlastamist ja ühtlustamist, et neid liikmesriikide hindamistes täiendavalt kasutada. Lisaks hinnatakse raamistiku asjakohasust Euroopa rohelise kokkuleppe kontekstis, võttes eelkõige arvesse ELi elurikkuse strateegiat aastani 2030, nullsaaste tegevuskava, strateegiat „Talust taldrikule“ (eelkõige seoses kalanduse ja vesiviljelusega), kestliku ja aruka liikuvuse strateegiat (meretransport) ning puhta energia tootmist. Hindamisel vaadeldakse direktiivi panust nendesse algatustesse ning nendega seonduvaid võimalusi ja probleeme selle tagamiseks, et EL liiguks oma merede ja ookeanide tulemuslikuma, ühtlustatuma ja tõhusama kaitse suunas, mis on kooskõlas rohelise kokkuleppega. Lisaks uuritakse kõiki võimalusi aruandlusnõuete ühtlustamiseks.

    6.

    Suplusvee direktiivi (direktiiv 2006/7/EÜ) hindamine

    Hindamise käigus uuritakse direktiivi toimimist ning eelkõige seda, kas see on aidanud kaitsta rahvatervist ja puhast vett, pakkudes täiendust liikmesriikide jõupingutustele. Uuritakse võimalusi õigusaktide lihtsustamiseks ja/või täiustamiseks (nt ühtlustamine) järelevalve, kvaliteedi hindamise kriteeriumide, aruandluse, aga ka üldsuse teavitamise/osaluse nõuete alusel. See hõlmab õigusaktide täiustamist tehnoloogia ulatuslikuma kasutamise teel ja lihtsustamist, kaotades nõuded, mis võivad olla ebavajalikud.

    7.

    Nitraadidirektiivi (direktiiv 91/676/EMÜ) hindamine

    Hindamine peaks välja selgitama, kas nitraadidirektiiv täidab endiselt oma eesmärki, kas see on kooskõlas ELi keskkonna- ja kliimaeesmärkidega ning aitab kaasa kestlikule ja vastupidavale põllumajandusele ja toiduga kindlustatusele. Selle käigus uuritakse, kas muutuvates kliima- ja keskkonnatingimustes aitab direktiiv põllumajandustootjatel kohaneda ja suurendada vastupanuvõimet, kas see toetab uusi põllumajandustavasid, edendades samal ajal piisavalt eri allikatest pärit toitainete, sealhulgas töödeldud sõnniku ringlussevõttu. Hinnatakse ka seda, kuidas direktiiv saab aidata täita bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni osaliste konverentsi 15. istungjärgul (COP 15) võetud kohustusi vähendada 2030. aastaks toitainete kadu 50 %. Eesmärk on uurida ka lihtsustamise ning koormuse ja kulude vähendamise võimalusi, keskendudes suuremale sidususele muude õigusaktidega ning põllumajandustavade ja -tehnoloogia arengule (nt täppispõllumajandus, ReNure toodete ohutu kasutamine).

    8.

    Tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjale käsitleva direktiivi (direktiiv 2014/28/EL) hindamine

    Hinnatakse tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjale käsitleva direktiivi ja selle rakendusaktide tulemuslikkust. Vaadeldakse direktiivi sektoripõhiseid sätteid, tuginedes uue õigusraamistiku sätete hindamisele. Samuti hinnatakse võimalikku koostoimet käesoleva direktiivi ja pürotehnilisi tooteid käsitleva direktiivi ja muude seotud sektorites kehtivate liidu õigusaktide vahel. Hinnatakse ka seda, kas tänu digiteerimisele on võimalik lihtsustada tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkeainete jälgitavust nende piiriülese veo kontekstis, ning uuritakse kõiki võimalusi direktiivi kohase aruandluse ühtlustamiseks.

    9.

    Pürotehnilisi tooteid käsitleva direktiivi (direktiiv 2013/29/EL) hindamine

    Hinnatakse pürotehnilisi tooteid käsitleva direktiivi ja selle rakendusaktide tulemuslikkust. Vaadeldakse direktiivi konkreetseid sätteid, lähtudes uue õigusraamistiku sätete hindamisest. Direktiivi rakendamise põhjal hinnatakse ka võimalikke ilutulestike liigitamisega seotud küsimusi ja aspekte, mis on seotud võimalusega kehtestada teatavat liiki ilutulestike suhtes rangemad siseriiklikud eeskirjad. Lisaks hinnatakse võimalikku lisaväärtust, mida annab nii koostoime käesoleva direktiivi ja tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjale käsitleva direktiivi ja muude liidu õigusaktide vahel seotud sektorites kui ka direktiivi kohaste aruandlusnõuete ühtlustamine.

    10.

    Mõõtevahendite direktiivi (direktiiv 2014/32/EL) hindamine

    Hindamise käigus hinnatakse mõõtevahendite direktiivi toimimist. Uuritakse direktiivi kohaldamisala (tootevalikut) ja kõigi selle kohaldamisalasse kuuluvate toodete tehnilisi nõudeid. Samuti keskendutakse olulistele nõuetele ja kontrollitakse, kas need on endiselt eesmärgipärased, võttes arvesse tehnoloogia arengut ja tehnoloogia praegust seisu. Hindamisel käsitletakse ka digitaalse vastavuse aspekte ja kaalutakse võimalust lihtsustada direktiivist tulenevaid liikmesriikide aruandluskohustusi.

    11.

    Mitteautomaatkaalude direktiivi (direktiiv 2014/31/EL) hindamine

    Hindamise eesmärk on hinnata direktiivi toimimist. Uuritakse direktiivi kohaldamisala (tootevalikut) ja kõigi selle kohaldamisalasse kuuluvate toodete tehnilisi nõudeid. Keskendutakse olulistele nõuetele ja kontrollitakse, kas need on endiselt eesmärgipärased, võttes arvesse tehnoloogia arengut ja tehnoloogia praegust seisu. Hindamisel käsitletakse ka digitaalse vastavuse küsimust ja kaalutakse võimalust lihtsustada direktiivist tulenevaid liikmesriikide aruandluskohustusi.

    12.

    Euroopa standardimist käsitleva määruse (määrus (EL) nr 1025/2012) toimimise hindamine

    Tehnilise standardimise olemus on viimase kümne aasta jooksul muutunud nii riiklikul, Euroopa kui ka üleilmsel tasandil. Komisjoni 2022. aasta veebruari standardimisstrateegias on esitatud Euroopa standardimisega seotud teemad ja meetmed ELi poliitika ja õigusaktide toetamiseks. Määruse hindamisel uuritakse, kas see täidab endiselt oma eesmärki, kui kohaldamise algusest on möödunud kümme aastat. Samuti võetakse arvesse arutelusid Euroopa standardimissüsteemi üldise tulevase juhtimise üle. Kooskõlas komisjoni 2022. aasta standardimisstrateegia põhielementidega on hindamise eesmärk vaadelda ELi süsteemi suutlikkust kehtestada õigeaegselt ja ülemaailmse tähtsusega standardid rohelise, digitaalse ja vastupidava ELi ühtse turu toetamiseks. Rakendamiskogemustele tuginedes hõlmab hindamine selliseid aspekte nagu VKEde ja ühiskondlike sidusrühmade osalemine standardimises, standardimistaotlusi reguleerivad menetluseeskirjad ning see, mil määral on ELi rahaline toetus Euroopa standardimisele põhjendatud või mitte, samuti sellega seotud lihtsustamise ja koormuse vähendamise potentsiaal, sealhulgas seoses aruandlusnõuetega. Hindamise käigus hinnatakse standardite kehtestamise kulusid nii protsessi eri etappides kui ka eri sidusrühmade jaoks ning aruandluskohustuste ühtlustamise võimalust.

    13.

    2021.–2027. aasta Euroopa ühendamise rahastu (määrus 2021/1153) vahehindamine

    Vahehindamisel hinnatakse programmi eesmärkide saavutamisel tehtud edusamme, vahendite kasutamise tõhusust ja Euroopa lisaväärtust. Samuti uuritakse Euroopa ühendamise rahastuga (2021–2027) seotud koormuse vähendamise ja aruandluskohustuste ratsionaliseerimise võimalusi.

    14.

    Taaste- ja vastupidavusrahastu (määrus 2021/241) vahehindamine

    Taaste- ja vastupidavusrahastu hindamisel hinnatakse eesmärkide saavutamise ulatust, vahendite kasutamise tõhusust ja Euroopa lisaväärtust. Samuti võetakse hindamisel arvesse kõigi eesmärkide ja meetmete jätkuvat asjakohasust ning koormuse vähendamise ja aruandluskohustuste ratsionaliseerimise potentsiaali.

    15.

    2014.–2020. aasta Euroopa Regionaalarengu Fondi (määrus nr 1301/2013) lõpphindamine

    2014.–2020. aasta Euroopa Regionaalarengu Fondi lõpphindamisel hinnatakse eesmärkide saavutamise ulatust, vahendite kasutamise tõhusust ja Euroopa lisaväärtust. Samuti võetakse hindamisel arvesse kõigi eesmärkide ja meetmete jätkuvat asjakohasust ning koormuse vähendamise ja aruandluskohustuste ratsionaliseerimise potentsiaali.

    16.

    Maksustamisalase halduskoostöö direktiivi (direktiiv 2011/16/EL) hindamine

    Direktiiv on oluline maksupettuste, maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise vastases võitluses. Hindamise käigus uuritakse, kas direktiiv täidab oma eesmärki, sealhulgas selle tulemuslikkust ja tõhusust. Uuritakse eelkõige direktiivist tulenevate aruandluskohustuste võimalikku ratsionaliseerimist, et pakkuda sisendit ettepanekute tegemiseks aruandluskoormuse vähendamiseks.



    III lisa. Menetluses olevad ettepanekud

    Nr

    Täielik pealkiri

    Viited

    Euroopa roheline kokkulepe

    1.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS plastgraanulite kao vältimise kohta mikroplastireostuse vähendamiseks

    COM(2023)645 final 
    2023/0373 (COD) 
    16.10.2023

    2.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse sõidukite konstruktsiooni ringluspõhisuse nõudeid ja romusõidukite käitlemist ning millega muudetakse määrusi (EL) 2018/858 ja (EL) 2019/1020 ning tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2000/53/EÜ ja 2005/64/EÜ

    COM(2023)451 final 
    2023/0284 (COD) 
    13.7.2023

    3.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse nõukogu direktiivi 96/53/EÜ, millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass

    COM(2023)445 final 
    2023/0265 (COD) 
    11.7.2023

    4.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb raudteetaristu läbilaskevõime kasutamist ühtses Euroopa raudteepiirkonnas ning millega muudetakse direktiivi 2012/34/EL ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 913/2010

    COM(2023)443 final 
    2023/0271 (COD) 
    11.7.2023

    5.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS transporditeenuste kasvuhoonegaaside heite arvestuse kohta

    COM(2023)441 final 
    2023/0266 (COD) 
    11.7.2023

    6.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2008/98/EÜ jäätmete kohta

    COM(2023)420 final 
    2023/0234 (COD) 
    5.7.2023

    7.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV mullaseire ja mulla vastupidavuse kohta (mullaseire direktiiv)

    COM(2023)416 final 
    2023/0232 (COD) 
    5.7.2023

    8.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb kultiveerimismaterjali tootmist ja turustamist ja millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EL) 2016/2031 ja 2017/625 ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 1999/105/EÜ (kultiveerimismaterjali määrus)

    COM(2023)415 final 
    2023/0228 (COD) 
    5.7.2023

    9.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse taimse paljundusmaterjali tootmist ja turustamist liidus ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EL) 2016/2031, 2017/625 ja 2018/848 ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 66/401/EMÜ, 66/402/EMÜ, 68/193/EMÜ, 2002/53/EÜ, 2002/54/EÜ, 2002/55/EÜ, 2002/56/EÜ, 2002/57/EÜ, 2008/72/EÜ ja 2008/90/EÜ (taimset paljundusmaterjali käsitlev määrus)

    COM(2023)414 final 
    2023/0227 (COD) 
    5.7.2023

    10.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse teatavate uute genoomikameetodite abil saadud taimi ning nendest toodetud toitu ja sööta ning millega muudetakse määrust (EL) 2017/625

    COM(2023)411 final 
    2023/0226 (COD) 
    5.7.2023

    11.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse elavhõbedat käsitlevat Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määrust (EL) 2017/852 seoses hambaamalgaami ja muude elavhõbedat sisaldavate toodetega, mille suhtes kohaldatakse tootmis-, impordi- ja ekspordipiiranguid

    COM(2023)395 final 
    2023/0272 (COD) 
    14.7.2023

    12.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2005/35/EÜ, mis käsitleb laevade põhjustatud merereostust ning karistuste, sh kriminaalkaristuste kehtestamist merereostusega seotud rikkumiste eest

    COM(2023)273 final 
    2023/0171 (COD) 
    1.6.2023

    13.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2009/21/EÜ lipuriigi nõuete täitmise kohta

    COM(2023)272 final 
    2023/0172 (COD) 
    1.6.2023

    14.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2009/16/EÜ, mis käsitleb sadamariigi kontrolli

    COM(2023)271 final 
    2023/0165 (COD) 
    1.6.2023

    15.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2009/18/EÜ, millega kehtestatakse meretranspordi sektoris toimunud õnnetusjuhtumite juurdluse põhimõtted

    COM(2023)270 final 
    2023/0164 (COD) 
    1.6.2023

    16.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb Euroopa Meresõiduohutuse Ametit ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1406/2002

    COM(2023)269 final 
    2023/0163 (COD) 
    1.6.2023

    17.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 561/2006 reisijate juhuveo sektoris kohaldatavate minimaalsete vaheaegade ning ööpäevaste ja iganädalaste puhkeperioodide miinimumnõuete osas

    COM(2023)256 final 
    2023/0155 (COD) 
    24.5.2023

    18.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse nõukogu direktiivi 2001/110/EÜ mee kohta, direktiivi 2001/112/EÜ toiduks ettenähtud puuvilja- ja marjamahlade ja teatavate samalaadsete toodete kohta, direktiivi 2001/113/EÜ inimtoiduks ettenähtud puuvilja- ja marjadžemmi, -želee ja tsitrusmarmelaadi ning magustatud kastanipüree kohta ning direktiivi 2001/114/EÜ teatavate inimtoiduks ettenähtud osaliselt või täielikult veetustatud piimakonservide kohta

    COM(2023)201 final 
    2023/0105 (COD) 
    21.4.2023

    19.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV sõnaselgete keskkonnaväidete põhjendamise ja edastamise kohta (roheväidete direktiiv)

    COM(2023)166 final 
    2023/0085 (COD) 
    22.3.2023

    20.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kaupade parandamist edendavate ühiste normide kohta ning millega muudetakse määrust (EL) 2017/2394 ning direktiive (EL) 2019/771 ja (EL) 2020/1828

    COM(2023)155 final 
    2023/0083 (COD)
    22.3.2023

    21.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) 2019/943 ja (EL) 2019/942 ning direktiive (EL) 2018/2001 ja (EL) 2019/944, et parandada liidu elektrituru korraldust

    COM(2023)148 final 
    2023/0077 (COD)
    14.3.2023

    22.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) nr 1227/2011 ja (EL) 2019/942, et parandada liidu kaitset turuga manipuleerimise eest energia hulgimüügiturul

    COM(2023)147 final 
    2023/0076 (COD)
    14.3.2023

    23.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2019/1242 seoses uute raskeveokite CO2-heite normide karmistamisega ja aruandekohustuste lõimimisega ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) 2018/956

    COM(2023)88 final 
    2023/0042 (COD) 
    14.2.2023

    24.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta

    COM(2023)63 final 
    2023/0025 (COD) 
    7.2.2023

    25.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist

    COM(2022)748 final 
    2022/0432 (COD) 
    19.12.2022

    26.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS pakendi ja pakendijäätmete kohta, millega muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ja direktiivi (EL) 2019/904 ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/62/EÜ

    COM(2022)677 final 
    2022/0396 (COD)
    30.11.2022

    27.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse liidu raamistik süsiniku sidumise sertifitseerimiseks

    COM(2022)672 final 
    2022/0394 (COD) 
    30.11.2022

    28.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009

    COM(2022)586 final 
    2022/0365 (COD) 
    10.11.2022

    29.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV välisõhu kvaliteedi ja Euroopa õhu puhtamaks muutmise kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2022)542 final
    2022/0347 (COD) 
    26.10.2022

    30.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV asulareovee puhastamise kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2022)541 final 
    2022/0345 (COD) 
    26.10.2022

    31.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2000/60/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse veepoliitika alane tegevusraamistik, direktiivi 2006/118/EÜ, mis käsitleb põhjavee kaitset reostuse ja seisundi halvenemise eest, ning direktiivi 2008/105/EÜ, mis käsitleb keskkonnakvaliteedi standardeid veepoliitika valdkonnas

    COM(2022)540 final 
    2022/0344 (COD) 
    26.10.2022

    32.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse taimekaitsevahendite säästvat kasutamist ja millega muudetakse määrust (EL) 2021/2115

    COM(2022) 305 final 
    2022/0196 (COD) 
    22.6.2022

    33.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS looduse taastamise kohta

    COM(2022) 304 final 
    2022/0195 (COD) 
    22.6.2022

    34.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS tööstuskäitiste keskkonnaandmete esitamise ja tööstusheite portaali loomise kohta

    COM(2022)157 final 
    2022/0105 (COD) 
    5.4.2022

    35.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta direktiivi 2010/75/EL tööstusheidete kohta (saastuse kompleksne vältimine ja kontroll) ning nõukogu 26. aprilli 1999. aasta direktiivi 1999/31/EÜ prügilate kohta

    COM(2022) 156 final 
    2022/0104 (COD) 
    5.4.2022

    36.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega sätestatakse ehitustoodete ühtlustatud turustustingimused, muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) 305/2011

    COM(2022) 144 final 
    2022/0094 (COD) 
    30.3.2022

    37.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse kestlike toodete ökodisaininõuete sätestamise raamistik ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/125/EÜ

    COM(2022) 142 final 
    2022/0095 (COD) 
    30.3.2022

    38.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse veinile, piiritusjookidele ja põllumajandustoodetele antavaid Euroopa Liidu geograafilisi tähiseid ning põllumajandustoodete kvaliteedikavasid ja millega muudetakse määrusi (EL) nr 1308/2013, (EL) 2017/1001 ja (EL) 2019/787 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1151/2012

    COM(2022) 134 final 
    2022/0089 (COD) 
    31.3.2022

    39.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse liidu suuniseid üleeuroopalise transpordivõrgu arendamise kohta ning millega muudetakse määrust (EL) 2021/1153 ja määrust (EL) nr 913/2010 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1315/2013

    COM(2021) 812 final 
    2021/0420 (COD) 
    14.12.2021

    40.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse metaaniheite vähendamist energeetikasektoris ja millega muudetakse määrust (EL) 2019/942

    COM(2021) 805 final 
    2021/0423 (COD) 
    15.12.2021

    41.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS taastuvallikatest toodetud gaaside, maagaasi ja vesiniku siseturu kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2021) 804 final 
    2021/0424 (COD) 
    15.12.2021

    42.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb taastuvatest energiaallikatest toodetud gaaside ja maagaasi ning vesiniku siseturgude ühiseeskirju

    COM(2021) 803 final 
    2021/0425 (COD) 
    15.12.2021

    43.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV hoonete energiatõhususe kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2021) 802 final 
    2021/0426 (COD) 
    15.12.2021

    44.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse jäätmesaadetisi ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 1257/2013 ja (EL) 2020/1056

    COM(2021) 709 final 
    2021/0367 (COD) 
    17.11.2021

    45.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega korraldatakse ümber energiatoodete ja elektrienergia maksustamise liidu raamistik (uuesti sõnastatud)

    COM(2021) 563 final 
    2021/0213 (CNS) 
    14.7.2021

    46.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ühtse Euroopa taeva algatuse rakendamise kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2020) 579 final 
    22.9.2020 

    COM(2013) 410 final 
    2013/0186 (COD) 
    11.6.2013

    47.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2018/1139 seoses Euroopa Liidu Lennundusohutusameti suutlikkusega tegutseda ühtse Euroopa taeva tulemuslikkuse hindamise asutusena

    COM(2020) 577 final 
    2020/0264 (COD) 
    22.9.2020

    Digiajastule vastav Euroopa

    48.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS hilinenud maksmisega võitlemise kohta äritehingute puhul

    COM(2023)533 final 
    2023/0323 (COD) 
    12.9.2023

    49.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb mänguasjade ohutust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/48/EÜ

    COM(2023)462 final 
    2023/0290 (COD) 
    28.7.2023

    50.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb standardi rakendamiseks olulisi patente ja millega muudetakse määrust (EL) 2017/1001

    COM(2023)232 final 
    2023/0133 (COD) 
    27.4.2023

    51.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ravimite täiendava kaitse tunnistuse kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2023)231 final 
    2023/0130 (COD) 
    27.4.2023

    52.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb sundlitsentsimist kriisiohje eesmärgil ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 816/2006

    COM(2023)224 final 
    2023/0129 (COD) 
    27.4.2023

    53.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS taimekaitsevahendite täiendava kaitse tunnistuse kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2023)223 final 
    2023/0128 (COD) 
    27.4.2023

    54.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS taimekaitsevahendite ühtse täiendava kaitse tunnistuse kohta

    COM(2023)221 final 
    2023/0126 (COD) 
    27.4.2023

    55.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiive 2009/102/EÜ ja (EL) 2017/1132 seoses digitaalsete vahendite ja menetluste kasutamise laiendamise ja ajakohastamisega äriühinguõiguses

    COM(2023)177 final 
    2023/0089 (COD) 
    29.3.2023

    56.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse meetmete raamistik Euroopa nullnetotehnoloogia toodete tootmise ökosüsteemi tugevdamiseks (nullnetotööstuse määrus)

    COM(2023)161 final 
    2023/0081 (COD) 
    16.3.2023

    57.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse kriitilise tähtsusega toorainete turvalise ja jätkusuutliku pakkumise tagamise raamistik ning muudetakse määrusi (EL) nr 168/2013, (EL) 2018/858, 2018/1724 ja (EL) 2019/1020

    COM(2023)160 final 
    2023/0079 (COD) 
    16.3.2023

    58.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb meetmeid, millega vähendada elektroonilise side gigabitivõrkude kasutuselevõtu kulusid, ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2014/61/EL (gigabititaristu määrus)

    COM(2023)94 final 
    2023/0046 (COD) 
    23.2.2023

    59.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse meetmed avaliku sektori koostalitlusvõime kõrge taseme tagamiseks kogu liidus (koostalitleva Euroopa määrus)

    COM(2022)720 final 
    2022/0379 (COD) 
    18.11.2022

    60.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV disainilahenduste õiguskaitse kohta

    COM(2022)667 final 
    2022/0392 (COD) 
    28.11.2022

    61.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 6/2002 ühenduse disainilahenduse kohta ja tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EÜ) nr 2246/2002

    COM(2022)666 final 
    2022/0391 (COD) 
    28.11.2022

    62.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV lepinguvälise tsiviilvastutuse normide tehisintellektile kohandamise kohta (tehisintellektiga seotud vastutuse direktiiv)

    COM(2022) 496 final 
    2022/0303(COD) 
    28.9.2022

    63.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb vastutust puudusega toodete eest

    COM(2022) 495 final 
    2022/0302 (COD) 
    28.9.2022

    64.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse ühtse turu hädaolukorra mehhanism ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 2679/98

    COM(2022) 459 final 
    2022/0278 (COD) 
    19.9.2022

    65.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määruseid (EL) 2016/424, (EL) 2016/425, (EL) 2016/426, (EL)2019/1009 ja (EL) nr 305/2011 ning kehtestatakse vastavushindamise, ühtsete kirjelduste vastuvõtmise ja turujärelevalve erakorralised menetlused ühtse turu hädaolukorras

    COM(2022) 461 final 
    2022/0279 (COD) 
    19.9.2022

    66.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiive 2000/14/EÜ, 2006/42/EÜ, 2010/35/EL, 2013/29/EL, 2014/28/EL, 2014/29/EL, 2014/30/EL, 2014/31/EL, 2014/32/EL, 2014/33/EL, 2014/34/EL, 2014/35/EL, 2014/53/EL ja 2014/68/EL ning kehtestatakse vastavushindamise, ühtsete kirjelduste vastuvõtmise ja turujärelevalve erakorralised menetlused ühtse turu hädaolukorras

    COM(2022) 462 final 
    2022/0280 (COD) 
    19.9.2022

    67.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb digielemente sisaldavate toodete küberturvalisuse horisontaalseid nõudeid ja millega muudetakse määrust (EL) 2019/1020

    COM(2022) 454 final 
    2022/0272 (COD) 
    15.9.2022

    68.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV platvormitöö tingimuste parandamise kohta

    COM(2021) 762 final 
    2021/0414 (COD) 
    9.12.2021

    69.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega nähakse ette tehisintellekti käsitlevad ühtlustatud õigusnormid (tehisintellekti käsitlev õigusakt) ja muudetakse teatavaid liidu õigusakte

    COM(2021) 206 final 
    2021/0106 (COD) 
    21.4.2021

    70.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse eraelu austamist ja isikuandmete kaitset elektroonilise side puhul ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2002/58/EÜ (privaatsust ja elektroonilist sidet käsitlev määrus)

    COM(2017) 10 final 
    2017/0003 (COD) 
    10.1.2017

    Inimeste hüvanguks toimiv majandus

    71.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV äritegevuse kohta Euroopas: tulumaksuga maksustamise raamistik (BEFIT)

    COM(2023)532 final 
    2023/0321 (CNS) 
    12.9.2023

    72.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV siirdehindade kohta

    COM(2023)529 final 
    2023/0322 (COD) 
    12.9.2023

    73.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate peakontori maksustamise süsteem ning muudetakse direktiivi 2011/16/EL

    COM(2023)528 final 
    2023/0320 (CNS) 
    12.9.2023

    74.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV Euroopa piiriüleste mittetulundusühingute kohta

    COM(2023)516 final 
    2023/0315 (COD) 
    5.9.2023

    75.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) nr 1024/2012 ja (EL) 2018/1724 seoses siseturu infosüsteemi ja ühtse digivärava kasutamisega teatavate nõuete täitmiseks, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis (EL) .../... Euroopa piiriüleste mittetulundusühingute kohta

    COM(2023)515 final 
    2023/0314 (COD) 
    5.9.2023

    76.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS digieuro kehtestamise kohta

    COM(2023)369 final 
    2023/0212 (COD) 
    28.6.2023

    77.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb digieuroteenuste osutamist makseteenuse pakkujate poolt, kes on asutatud liikmesriikides, mille ametlik vääring ei ole euro, ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2021/1230

    COM(2023)368 final 
    2023/0211 (COD) 
    28.6.2023

    78.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb makseteenuseid siseturul ja millega muudetakse määrust (EL) nr 1093/2010

    COM(2023)367 final 
    2023/0210 (COD) 
    28.6.2023

    79.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse makseteenuseid ja e-raha teenuseid siseturul ning millega muudetakse direktiivi 98/26/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2015/2366/EL ja 2009/110/EÜ

    COM(2023)366 final 
    2023/0209 (COD) 
    28.6.2023

    80.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS europangatähtede ja -müntide seadusliku maksevahendi staatuse kohta

    COM(2023)364 final 
    2023/0208 (COD) 
    28.6.2023

    81.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS finantsandmetele juurdepääsu raamistiku kohta ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 1093/2010, (EL) nr 1094/2010, (EL) nr 1095/2010 ja (EL) 2022/2554

    COM(2023)360 final 
    2023/0205 (COD) 
    28.6.2023

    82.

    Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027

    COM(2023)337 final 
    2023/0201 (APP) 
    20.6.2023

    83.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Ukraina rahastu

    COM(2023)338 final 
    2023/0200 (COD) 
    20.6.2023

    84.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa strateegilise tehnoloogia platvorm (STEP) ning muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241

    COM(2023)335 final 
    2023/0199 (COD) 
    20.6.2023

    85.

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega muudetakse otsust (EL, Euratom) 2020/2053, mis käsitleb Euroopa Liidu omavahendite süsteemi

    COM(2023)331 final 
    2023/0430 (CNS) 
    20.6.2023

    86.

    Muudetud ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks heitkogustega kauplemise süsteemil, süsiniku piirimeetmel ja ümberjaotatud kasumil põhinevad omavahendid ning äriühingute kasumil põhinevad statistilised omavahendid, ning rahavajaduste rahuldamise meetmete kohta

    COM(2023)333 final 
    2022/0071 (NLE) 
    20.6.2023

    87.

    Muudetud ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse 30. aprilli 2021. aasta määrust (EL, Euratom) 2021/768, millega kehtestatakse Euroopa Liidu uute omavahendite rakendusmeetmed

    COM(2023)332 final 
    2022/0072 (APP) 
    20.6.2023

    88.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV ülemääraselt kinnipeetava maksu vähendamise kiiremate ja turvalisemate menetluste kohta

    COM(2023)324 final 
    2023/0187 (CNS) 
    19.6.2023

    89.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste (ESG) reitingutega seotud tegevuse läbipaistvuse ja terviklikkuse kohta

    COM(2023)314 final 
    2023/0177 (COD) 
    13.6.2023

    90.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiive (EL) 2009/65/EÜ, 2009/138/EÜ, 2011/61/EL, 2014/65/EL ja (EL) 2016/97 seoses liidu jaeinvestorite kaitse eeskirjadega

    COM(2023)279 final 
    2023/0167 (COD) 
    24.5.2023

    91.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1286/2014 põhiteabedokumendi ajakohastamise osas

    COM(2023)278 final 
    2023/0166 (COD) 
    24.5.2023

    92.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse liidu tolliseadustik ja Euroopa Liidu Tolliamet ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 952/2013

    COM(2023)258 final 
    2023/0156 (NLE) 
    17.5.2023

    93.

    Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 2658/87 kaupade kaugmüügi lihtsustatud tariifse kohtlemise kehtestamise osas ning määrust (EÜ) nr 1186/2009 tollimaksuvabastuse künnise kaotamise osas

    COM(2023)259 final 
    2023/0157 (NLE) 
    17.5.2023

    94.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ käibemaksueeskirju, mis on seotud maksukohustuslastega, kes võimaldavad imporditud kaupade kaugmüüki, erikorra kohaldamisega kolmandatelt territooriumidelt või kolmandatest riikidest imporditud kaupade kaugmüügi suhtes ning impordikäibemaksu deklareerimise ja tasumise erikorraga

    COM(2023)262 final 
    2023/0158 (CNS) 
    17.5.2023

    95.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS majanduspoliitika tulemusliku koordineerimise ja mitmepoolse eelarvejärelevalve kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1466/97

    COM(2023)240 final 
    2023/0138 (COD) 
    26.4.2023

    96.

    Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1467/97 ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse rakendamise kiirendamise ja selgitamise kohta

    COM(2023)241 final 
    2023/0137 (CNS) 
    26.4.2023

    97.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2011/85/EL liikmesriikide eelarveraamistiku nõuete kohta

    COM(2023)242 final 
    2023/0136 (NLE) 
    26.4.2023

    98.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/59/EL ja määrust (EL) nr 806/2014 seoses omavahendite ja kõlblike kohustuste miinimumnõude teatavate aspektidega

    COM(2023)229 final 
    2023/0113 (COD) 
    18.4.2023

    99.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/49/EL seoses hoiuste kaitse ulatuse, hoiuste tagamise skeemide rahaliste vahendite kasutamise, piiriülese koostöö ja läbipaistvusega

    COM(2023)228 final 
    2023/0115 (COD) 
    18.4.2023

    100.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/59/EL seoses varajase sekkumise meetmete, kriisilahenduse eeltingimuste ja kriisilahenduse meetmete rahastamisega

    COM(2023)227 final 
    2023/0112 (COD) 
    18.4.2023

    101.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 806/2014 seoses varajase sekkumise meetmete, kriisilahenduse eeltingimuste ja kriisilahenduse meetmete rahastamisega

    COM(2023)226 final 
    2023/0111 (COD) 
    18.4.2023

    102.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) 2017/1129, (EL) nr 596/2014 ja (EL) nr 600/2014, et muuta liidu avalikud kapitaliturud äriühingute jaoks atraktiivsemaks ning hõlbustada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate juurdepääsu kapitalile

    COM(2022)762 final 
    2022/0411 (COD) 
    7.12.2022

    103.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV mitu häält andvate aktsiatega aktsiastruktuuride kohta äriühingutes, kes taotlevad oma aktsiate kauplemisele võtmist VKEde kasvuturul

    COM(2022)761 final 
    2022/0406 (COD) 
    7.12.2022

    104.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/65/EL, et muuta liidu avalikud kapitaliturud äriühingute jaoks atraktiivsemaks ning hõlbustada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate juurdepääsu kapitalile, ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/34/EÜ

    COM(2022)760 final 
    2022/0405 (COD) 
    7.12.2022

    105.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega ühtlustatakse maksejõuetusõiguse teatavaid aspekte

    COM(2022)702 final 
    2022/0408 (COD) 
    7.12.2022

    106.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiive 2009/65/EL, 2013/36/EL ja (EL) 2019/2034 seoses kesksete vastaspoolte suhtes oleva kontsentratsiooniriski ja keskselt kliiritavate tuletistehingute vastaspoole riski käsitlemisega

    COM(2022)698 final 
    2022/0404 (COD) 
    7.12.2022

    107.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) nr 648/2012, (EL) nr 575/2013 ja (EL) 2017/1131 seoses meetmetega, mille eesmärk on leevendada ülemääraseid riskipositsioone kolmandate riikide kesksetes vastaspooltes ja suurendada liidu kliirimisturgude tõhusust

    COM(2022)697 final 
    2022/0403 (COD) 
    7.12.2022

    108.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega keelatakse sunniviisilise töö tulemusena valminud tooted liidu turul

    COM(2022) 453 final 
    2022/0269 (COD) 
    14.9.2022

    109.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid (uuesti sõnastatud)

    COM(2022) 223 final 
    2022/0162 (COD) 
    16.5.2022

    110.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid

    COM(2022) 184 final 
    2022/0125 (COD)
    22.4.2022

    111.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb äriühingute kestlikkusalast hoolsuskohustust ja millega muudetakse direktiivi (EL) 2019/1937

    COM(2022) 71 final 
    2022/0051 (COD) 
    23.2.2022

    112.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega luuakse kindlustus- ja edasikindlustusandjate finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse raamistik ning muudetakse direktiive 2002/47/EÜ, 2004/25/EÜ, 2009/138/EÜ, (EL) 2017/1132 ja määrusi (EL) nr 1094/2010 ja (EL) nr 648/2012

    COM(2021) 582 final 
    2021/0296 (COD) 
    22.9.2021

    113.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2009/138/EÜ seoses proportsionaalsuse, järelevalve kvaliteedi, aruandluse, pikaajaliste garantiimeetmete, makrotasandi usaldatavusjärelevalve vahendite, kestlikkusriskide ning kindlustusgrupi ja piiriülese järelevalvega

    COM(2021) 581 final 
    2021/0295 (COD) 
    22.9.2021

    114.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EL) nr 978/2012

    COM(2021) 579 final 
    2021/0297 (COD) 
    22.9.2021

    115.

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega muudetakse otsust (EL, Euratom) 2020/2053, mis käsitleb Euroopa Liidu omavahendite süsteemi

    COM(2021) 570 final 
    2021/0430 (CNS) 
    22.12.2021

    116.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse õigusnormid variühingute maksustamise eesmärgil väärkasutamise vältimiseks ja muudetakse direktiivi 2011/16/EL

    COM(2021)565 final 
    2021/0434 (CNS) 
    22.12.2021

    117.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV mehhanismide kohta, mille liikmesriigid peaksid kehtestama, et hoida ära finantssüsteemi kasutamist rahapesu või terrorismi rahastamise jaoks, ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv (EL) 2015/849

    COM(2021) 423 final 
    2021/0250 (COD) 
    20.7.2021

    118.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega asutatakse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise amet ning muudetakse määruseid (EL) nr 1093/2010, (EL) nr 1094/2010 ja (EL) nr 1095/2010

    COM(2021) 421 final 
    2021/0240 (COD) 
    20.7.2021

    119.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb finantssüsteemi rahapesu või terrorismi rahastamise eesmärgil kasutamise tõkestamist

    COM(2021) 420 final 
    2021/0239 (COD) 
    20.7.2021

    120.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV krediidihaldajate, krediidiostjate ja tagatiste sissenõudmise kohta

    COM(2018)135 final 
    2018/0063 (COD) 
    14.3.2018

    121.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 883/2004 sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta ja määrust (EÜ) nr 987/2009, milles sätestatakse määruse (EÜ) nr 883/2004 rakendamise kord

    COM(2016) 815 final 
    2016/0397 (COD) 
    13.12.2016

    122.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 806/2014, et luua Euroopa hoiuste tagamise skeem

    COM(2015) 586 final 
    2015/0270 (COD) 
    24.11.2015

    123.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 261/2004, millega kehtestatakse ühiseeskirjad reisijatele lennureisist mahajätmise korral ning lendude tühistamise või pikaajalise hilinemise eest antava hüvitise ja abi kohta, ning määrust (EÜ) nr 2027/97 lennuettevõtja vastutuse kohta reisijate ja nende pagasi õhuveol

    COM(2013) 130 final 
    2013/0072 (COD) 
    13.3.2013

    Euroopaliku eluviisi edendamine

    124.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles sätestatakse liidu kord inimtervishoius kasutatavate ravimite müügilubade andmise ja järelevalve kohta ning millega kehtestatakse Euroopa Ravimiametit reguleerivad eeskirjad, muudetakse määrust (EÜ) nr 1394/2007 ja määrust (EL) nr 536/2014 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 726/2004, määrus (EÜ) nr 141/2000 ja määrus (EÜ) nr 1901/2006

    COM(2023)193 final 
    2023/0131 (COD) 
    26.4.2023

    125.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate liidu eeskirjade kohta, millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/83/EÜ ja direktiiv 2009/35/EÜ

    COM(2023)192 final 
    2023/0132 (COD) 
    26.4.2023

    126.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS kriminaalmenetluste üleandmise kohta

    COM(2023)185 final 
    2023/0093 (COD) 
    5.4.2023

    127.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse teatavate juhtimiskeeldude kehtestamist kogu liidus

    COM(2023)128 final 
    2023/0055 (COD) 
    1.3.2023

    128.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV juhilubade kohta, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2022/2561, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1724 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/126/EÜ ja komisjoni määrus (EL) nr 383/2012

    COM(2023)127 final 
    2023/0053 (COD) 
    1.3.2023

    129.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi (EL) 2015/413, millega hõlbustatakse piiriülest teabevahetust liiklusohutusnõuete rikkumise kohta

    COM(2023)126 final 
    2023/0052 (COD) 
    1.3.2023

    130.

    Ettepanek: DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2011/36/EL, milles käsitletakse inimkaubanduse tõkestamist ja sellevastast võitlust ning inimkaubanduse ohvrite kaitset

    COM(2022)732 final 
    2022/0426 (COD) 
    19.12.2022

    131.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse reisijaid käsitleva eelteabe kogumist ja edastamist välispiirikontrolli tõhustamiseks ja hõlbustamiseks ning millega muudetakse määrusi (EL) 2019/817 ja (EL) 2018/1726 ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 2004/82/EÜ

    COM(2022)729 final 
    2022/0424 (COD) 
    13.12.2022

    132.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV liidu piiravate meetmete rikkumisega seotud kuritegude ja karistuste määratlemise kohta

    COM(2022)684 final 
    2022/0398 (COD) 
    2.12.2022

    133.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kolmandate riikide kodanikele liikmesriigis elamist ja töötamist võimaldava ühtse loa taotlemise ühtse menetluse ning liikmesriigis seaduslikult elavate kolmandatest riikidest pärit töötajate ühiste õiguste kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2022)655 final 
    2022/0131 (COD) 
    27.4.2022

    134.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV pikaajalistest elanikest kolmandate riikide kodanike staatuse kohta (uuesti sõnastatud)

    COM(2022) 650 final 
    2022/0134 (COD) 
    27.4.2022

    135.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS tulirelvade, nende oluliste osade ja laskemoona impordi, ekspordi ja transiidi kohta, millega rakendatakse rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni täiendava tulirelvade, nende osade ja laskemoona ebaseaduslikku valmistamist ja nendega ebaseaduslikku kauplemist tõkestava ÜRO protokolli (ÜRO tulirelvade protokoll) artiklit 10 (uuesti sõnastatud)

    COM(2022)480 final 
    2022/0288 (COD) 
    27.10.2022

    136.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse inimkasutuseks ettenähtud inimpäritolu materjali kvaliteedi- ja ohutusnõudeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2002/98/EÜ ja direktiiv 2004/23/EÜ

    COM(2022)338 final 
    2022/0216 (COD) 
    14.7.2022

    137.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV vara tagasivõitmise ja konfiskeerimise kohta

    COM(2022) 245 final 
    2022/0167 (COD) 
    25.5.2022

    138.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse eeskirjad laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamiseks ja tõkestamiseks

    COM(2022) 209 final 
    2022/0155 (COD) 
    11.5.2022

    139.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ühtse Euroopa terviseandmeruumi kohta

    COM(2022) 197 final 
    2022/0140 (COD) 
    3.5.2022

    140.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2016/399, mis käsitleb isikute üle piiri liikumist reguleerivaid liidu eeskirju

    COM(2021)891 final 
    2021/0428 (COD) 
    14.12.2021

    141.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb rändajate ärakasutamise olukordi rände- ja varjupaigaküsimuste valdkonnas

    COM(2021) 890 final 
    2021/0427 (COD) 
    14.12.2021

    142.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse politseikoostöö raames toimuvat automatiseeritud andmevahetust (Prüm II) ning millega muudetakse nõukogu otsuseid 2008/615/JSK ja 2008/616/JSK ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EL) 2018/1726, (EL) 2019/817 ja (EL) 2019/818

    COM(2021) 784 final 
    2021/0410 (COD) 
    8.12.2021

    143.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS meetmete kohta, mida kohaldatakse selliste veoettevõtjate suhtes, kes hõlbustavad Euroopa Liidu territooriumile ebaseadusliku sisenemisega seotud inimkaubandust või rändajate ebaseaduslikku üle piiri toimetamist või osalevad selles

    COM(2021)753 final 
    2021/0387(COD) 
    23.11.2021

    144.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse sõrmejälgede võrdlemise Eurodac-süsteem [määruse (EL) nr 604/2013 (millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest)] tõhusaks kohaldamiseks ja ebaseaduslikult riigis viibivate kolmandate riikide kodanike ja kodakondsuseta isikute tuvastamiseks ning mis käsitleb liikmesriikide õiguskaitseasutuste ja Europoli taotlusi sõrmejälgede andmete võrdlemiseks Eurodac-süsteemi andmetega õiguskaitse eesmärgil (uuesti sõnastatud)

    COM(2020) 614 final 
    23.9.2020 

    COM(2016) 272 final 
    2016/0132 (COD) 
    4.5.2016

    145.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb kriisi ja vääramatu jõuga seotud olukordi rände- ja varjupaigaküsimuste valdkonnas

    COM(2020) 613 final 
    2020/0277 (COD) 
    23.9.2020

    146.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse kolmandate riikide kodanike taustakontroll välispiiridel ning muudetakse määrusi (EÜ) nr 767/2008, (EL) 2017/2226, (EL) 2018/1240 ja (EL) 2019/817

    COM(2020) 612 final 
    2020/0278 (COD) 
    23.9.2020

    147.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse rahvusvahelise kaitse ühine menetlus liidus ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2013/32/EL

    COM(2020) 611 final 
    23.9.2020 

    COM(2016) 467 final 
    2016/0224 (COD) 
    13.7.2016

    148.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS varjupaiga ja rände haldamise kohta ning millega muudetakse nõukogu direktiivi (EÜ) 2003/109 ja kavandatud määrust (EL) XXX/XXX [Varjupaiga- ja Rändefond]

    COM(2020) 610 final 
    2020/0279 (COD) 
    23.9.2020

    149.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV ühiste nõuete ja korra kohta liikmesriikides ebaseaduslikult viibivate kolmandate riikide kodanike tagasisaatmisel (uuesti sõnastatud)

    COM(2018) 634 final 
    2018/0329 (COD) 
    12.9.2018

    150.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse liidu ümberasustamisraamistik ja muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 516/2014

    COM(2016) 468 final 
    2016/0225 (COD) 
    13.7.2016

    151.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb nõudeid, millele kolmandate riikide kodanikud ja kodakondsuseta isikud peavad vastama, et kvalifitseeruda rahvusvahelise kaitse saajaks, ning nõudeid pagulaste või täiendava kaitse saamise kriteeriumidele vastavate isikute ühetaolisele seisundile ja antava kaitse sisule ning millega muudetakse nõukogu 25. novembri 2003. aasta direktiivi 2003/109/EÜ pikaajalistest elanikest kolmandate riikide kodanike staatuse kohta

    COM(2016) 466 final 
    2016/0223 (COD) 
    13.7.2016

    152.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega sätestatakse rahvusvahelise kaitse taotlejate vastuvõtu nõuded (uuesti sõnastatud)

    COM(2016) 465 final 
    2016/0222 (COD) 
    13.7.2016



    Uus hoog Euroopa demokraatiale

    153.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse Euroopa puudega isiku kaart ja Euroopa puudega isiku parkimiskaart

    COM(2023)512 final 
    2023/0311 (COD) 
    6.9.2023

    154.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2012/29/EL, millega kehtestatakse kuriteoohvrite õiguste ning neile pakutava toe ja kaitse miinimumnõuded ning asendatakse nõukogu raamotsus 2001/220/JSK

    COM(2023)424 final 
    2023/0250 (COD) 
    11.7.2023

    155.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse määruse (EL) 2016/679 täitmise tagamisega seotud täiendavad menetlusnormid

    COM(2023)348 final 
    2023/0202 (COD) 
    4.7.2023

    156.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse korruptsioonivastast võitlust ning millega asendatakse nõukogu raamotsus 2003/568/JSK ja Euroopa ühenduste ametnike või Euroopa Liidu liikmesriikide ametnikega seotud korruptsiooni vastast võitlust käsitlev konventsioon ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2017/1371

    COM(2023)234 final 
    2023/0135 (COD) 
    3.5.2023.

    157.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV võrdõigusasutuste suhtes kohaldatavate nõuete kohta isikute võrdse kohtlemise valdkonnas sõltumata isiku rassilisest või etnilisest päritolust, isikute võrdse kohtlemise kohta tööhõive ja elukutse küsimustes sõltumata isiku usutunnistusest või veendumustest, puudest, vanusest või seksuaalsest sättumusest, naiste ja meeste võrdse kohtlemise kohta sotsiaalkindlustuse valdkonnas ning seoses kaupade ja teenuste kättesaadavuse ja pakkumisega ning millega jäetakse direktiivist 2000/43/EÜ välja artikkel 13 ja direktiivist 2004/113/EÜ artikkel 12

    COM(2022)689 final 
    2022/0401 (APP) 
    7.12.2022

    158.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV võrdõigusasutuste suhtes kohaldatavate nõuete kohta naiste ja meeste võrdse kohtlemise ja võrdsete võimaluste valdkonnas tööhõive ja elukutse küsimustes ning millega jäetakse direktiivist 2006/54/EÜ välja artikkel 20 ja direktiivist 2010/41/EL artikkel 11

    COM(2022)688 final 
    2022/0400 (COD) 
    7.12.2022

    159.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse siseturul meediateenuste ühine raamistik (Euroopa meediavabaduse määrus) ja muudetakse direktiivi 2010/13/EL

    COM(2022) 457 final 
    2022/0277 (COD) 
    16.9.2022

    160.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse avalikus elus osalevate inimeste kaitsmist ilmselgelt põhjendamatute või kuritarvituslike hagide eest (üldsuse osalemise vastased strateegilised hagid)

    COM(2022) 177 final 
    2022/0117 (COD) 
    27.4.2022

    161.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb naistevastase vägivalla ja perevägivalla tõkestamist

    COM(2022) 105 final 
    2022/0066 (COD) 
    8.3.2022

    162.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV keskkonna kaitsmise kohta kriminaalõiguse kaudu ja direktiivi 2008/99/EÜ asendamise kohta

    COM(2021) 851 final 
    2021/0422 (COD) 
    15.12.2021

    163.

    Kaasavam ja kaitsvam Euroopa: vaenukõne ja vaenukuritegude lisamine ELi kuritegude loetellu

    COM(2021) 777 final 
    9.12.2021

    164.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste põhikirja ning rahastamist (uuesti sõnastatud)

    COM(2021)734 final 
    2021/0375 (COD) 
    25.11.2021

    165.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega sätestatakse üksikasjalik kord, mille alusel liikmesriigis elavad, kuid selle riigi kodakondsuseta liidu kodanikud saavad kasutada õigust hääletada ja kandideerida liikmesriigi kohalikel valimistel (uuesti sõnastatud)

    COM(2021) 733 final 
    2021/0373 (CNS) 
    25.11.2021

    166.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega sätestatakse üksikasjalik kord, mille alusel liikmesriigis elavad, kuid selle riigi kodakondsuseta liidu kodanikud saavad kasutada õigust hääletada ja kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel (uuesti sõnastatud)

    COM(2021) 732 final 
    2021/0372 (CNS) 
    25.11.2021

    167.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS poliitreklaami läbipaistvuse ja suunamise kohta

    COM(2021) 731 final 
    2021/0381 (COD) 
    25.11.2021

    168.

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS õiguse kohta, mida kohaldatakse nõuete loovutamise kehtivusele kolmandate isikute suhtes

    COM(2018) 96 final 
    2018/0044 (COD) 
    12.3.2018

    169.

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega rakendatakse võrdse kohtlemise põhimõtet sõltumata isikute usutunnistusest või veendumustest, puudest, vanusest või seksuaalsest sättumusest

    COM(2008) 426 final 
    2008/0140 (CNS) 
    2.7.2008



    IV lisa. Tagasivõtmine 6

    Nr

    Viited

    Pealkiri

    Tagasivõtmise põhjus

    Euroopa roheline kokkulepe

    1.

    COM(2021)74 final 
    2021/0040 (NLE)

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Rahvusvahelises Tsiviillennunduse Organisatsioonis seoses erinevustest teatamisega rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni 6. lisa II osas

    Aegunud: nõukogu otsus 2023/746, millega kehtestatakse kriteeriumid ja menetlus, et määrata kindlaks Rahvusvahelises Tsiviillennunduse Organisatsioonis Euroopa Liidu nimel võetav seisukoht seoses rahvusvaheliste standardite ja soovituslike tavade või nende muudatuste vastuvõtmise ning vastu võetud rahvusvaheliste standarditega seotud erinevustest teatamisega, võeti vastu 28. märtsil 2023, ning seetõttu on ettepanek muutunud aegunuks. See esitatakse uuesti kirjaliku teabena.

    2.

    COM(2020)247 final 
    2020/0120 (NLE)

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Rahvusvahelises Tsiviillennunduse Organisatsioonis seoses teavitamisega COVID-19 pandeemiast tulenevatest erinevustest rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni 1. ja 6. lisas

    Aegunud: Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon lubas erinevustest teatada 2022. aastani.

    Inimeste hüvanguks toimiv majandus

    3.

    COM(2021)569 final 
    2021/0429 (APP)

    Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027

    Aegunud: ettepanek kaotas kehtivuse ja asendati komisjoni 20. juuni 2023. aasta ettepanekuga COM(2023)337, mis esitati 2021.–2027. aasta mitmeaastase finantsraamistiku läbivaatamise raames.

    4.

    COM(2017)824 final 
    2017/0335 (CNS)

    Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega nähakse ette sätted liikmesriikides vastutustundliku eelarvepoliitika ja keskpika perioodi eelarveorientatsiooni tugevdamiseks

    Aegunud: selle ettepaneku eesmärki püütakse nüüd saavutada majanduse juhtimise läbivaatamispaketi kaudu.

    Euroopaliku eluviisi edendamine

    5.

    COM(2019)110 final 
    2019/0060 (NLE)

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti tegevust Bosnias ja Hertsegoviinas käsitleva Euroopa Liidu ning Bosnia ja Hertsegoviina vahelise kokkuleppe sõlmimise kohta

    Aegunud: ettepaneku õiguslik alus (määrus (EL) 2016/1624) tunnistati kehtetuks määrusega (EL) 2019/1896, mis käsitleb Euroopa piiri- ja rannikuvalvet, mistõttu käesolev ettepanek on aegunud.

    6.

    COM(2018)611 final 
    2018/0318 (NLE)

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti tegevust endises Jugoslaavia Makedoonia vabariigis käsitleva Euroopa Liidu ja endise Jugoslaavia Makedoonia vabariigi vahelise staatust käsitleva kokkuleppe sõlmimise kohta

    Aegunud: ettepaneku õiguslik alus (määrus (EL) 2016/1624) tunnistati kehtetuks määrusega (EL) 2019/1896, mis käsitleb Euroopa piiri- ja rannikuvalvet, mistõttu käesolev ettepanek on aegunud. 

    (1)    Käesolevas lisas esitab komisjon kooskõlas institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppega tööprogrammis nimetatud algatuste kohta täiendava teabe praegu kättesaadaval kujul. Iga algatuse juures sulgudes esitatud teave on esialgne ja võib ettevalmistusprotsessi käigus muutuda, eelkõige võttes arvesse mõju hindamise protsessi tulemusi.
    (2)      Selles lisas esitatakse ettepanekud ja algatused, mille komisjon on vastu võtnud alates 2023. aasta märtsist, ning täiendavad ettepanekud, mille komisjon on vastu võtnud koos käesoleva tööprogrammiga või mis võetakse vastu hiljem ning millega ratsionaliseeritakse ja ühtlustatakse ELi aruandlusnõudeid. Lisa sisaldab ka tulevasi algatusi ning kõige olulisemaid REFITi hindamisi ja toimivuskontrolle, mille komisjon teeb 2024. aastal.
    (3) Komisjoni 2024. aasta tööprogrammi raames võetakse vastu märkimisväärne hulk ettepanekuid. Need ettepanekud, mis võetakse vastu hiljem, on tähistatud tärniga „*“.
    (4) Komisjon on esitanud õigusakti eelnõu asjaomasele komiteemenetluse komiteele.
    (5) Komisjon on esitanud õigusakti eelnõu asjaomasele komiteemenetluse komiteele.
    (6)    Selles loetelus on esitatud menetluses olevad seadusandlikud ettepanekud, mille komisjon kavatseb kuue kuu jooksul tagasi võtta.
    Top