Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023AP0425

    P9_TA(2023)0425 — Pakendid ja pakendijäätmed — Euroopa Parlamendi 22. novembril 2023. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse pakendeid ja pakendijäätmeid ning millega muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ja direktiivi (EL) 2019/904 ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/62/EÜ (COM(2022)0677 – C9-0400/2022 – 2022/0396(COD)) (Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

    ELT C, C/2024/4250, 24.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4250/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4250/oj

    European flag

    Euroopa Liidu
    Teataja

    ET

    C-seeria


    C/2024/4250

    24.7.2024

    P9_TA(2023)0425

    Pakendid ja pakendijäätmed

    Euroopa Parlamendi 22. novembril 2023. aastal vastu võetud muudatusettepanekud  (*1) ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse pakendeid ja pakendijäätmeid ning millega muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ja direktiivi (EL) 2019/904 ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/62/EÜ (COM(2022)0677 – C9-0400/2022 – 2022/0396(COD))  (1)

    (Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

    (C/2024/4250)

    Muudatusettepanek 1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (1)

    Tooted vajavad kaitseks pakendit ja neid peab olema lihtne transportida kohast, kus neid toodetakse või kus neid kasutatakse või tarbitakse. Tõkete vältimine pakendite siseturul on toodete siseturu toimimise võti. Killustatud eeskirjad ja ebamäärased nõuded põhjustavad ettevõtjatele lisakulusid.

    (1)

    Tooted vajavad kaitseks asjakohast pakendit ja neid peab olema lihtne transportida kohast, kus neid toodetakse või kus neid kasutatakse või tarbitakse. Tõkete vältimine pakendite siseturul on toodete siseturu toimimise võti. Killustatud eeskirjad ja ebamäärased nõuded põhjustavad ettevõtjatele ebakindlust ja lisakulusid.

    Muudatusettepanek 2

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (2)

    Lisaks kasutatakse pakendites suures koguses esmaseid materjale (40 % plasti ja 50 % paberit kasutatakse liidus pakenditeks) ja pakendid moodustavad 36 % tahketest olmejäätmetest (30). Toodetavate pakendite suur ja pidevalt kasvav hulk ning vähene korduskasutamine ja ringlussevõtt takistavad oluliselt vähese CO2 heitega ringmajanduse saavutamist. Seepärast tuleks käesoleva määrusega kehtestada pakendite kogu olelusringi hõlmavad eeskirjad, mis riiklikke meetmeid ühtlustades aitavad kaasa siseturu tõhusale toimimisele, vältides ja vähendades samas pakendite ja pakendijäätmete kahjulikku mõju keskkonnale ja inimeste tervisele. Jäätmehierarhiale vastavate meetmete kehtestamisega peaks see ringmajandusele üleminekul kaasa aitama.

    (2)

    Lisaks kasutatakse pakendites suures koguses esmaseid materjale (40 % plasti ja 50 % paberit kasutatakse liidus pakenditeks) ja pakendid moodustavad 36 % tahketest olmejäätmetest (30). Toodetavate pakendite suur ja pidevalt kasvav hulk ning vähene korduskasutamine , kogumine ja ringlussevõtt takistavad oluliselt vähese CO2 heitega ringmajanduse saavutamist. Seepärast tuleks käesoleva määrusega kehtestada pakendite kogu olelusringi hõlmavad eeskirjad, mis riiklikke meetmeid ühtlustades aitavad kaasa siseturu tõhusale toimimisele, vältides ja vähendades samas pakendite ja pakendijäätmete kahjulikku mõju keskkonnale ja inimeste tervisele. Jäätmehierarhiale vastavate meetmete kehtestamisega peaks see ringmajandusele üleminekul kaasa aitama.

    Muudatusettepanek 3

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (5)

    Kooskõlas roheleppega (33) on uues ringmajanduse tegevuskavas (34) võetud kohustus karmistada pakenditele esitatavaid olulisi nõudeid, et muuta kõik pakendid 2030. aastaks korduskasutatavaks või ringlussevõetavaks, ning kaaluda muid meetmeid, et vähendada (üle)pakendamist ja pakendijäätmeid, edendada pakendite korduskasutamist ja ringlussevõttu toetavat disaini, vähendada pakendimaterjalide keerukust ja kehtestada nõuded ringlussevõetud materjali sisalduse kohta plastpakendites. Sellega kohustatakse komisjoni hindama võimalust võtta kasutusele kogu ELi hõlmav märgistus, mis hõlbustab pakendijäätmete nõuetekohast sortimist nende tekkekohas.

    (5)

    Kooskõlas roheleppega (33) on uues ringmajanduse tegevuskavas (34) võetud kohustus karmistada pakenditele esitatavaid olulisi nõudeid, et muuta kõik pakendid 2030. aastaks korduskasutatavaks või ringlussevõetavaks, ning kaaluda muid meetmeid, et vähendada (üle)pakendamist ja pakendijäätmeid, edendada pakendite korduskasutamist ja ringlussevõttu toetavat disaini, vähendada pakendimaterjalide keerukust , kehtestada nõuded ringlussevõetud materjali sisalduse kohta plastpakendites ning hinnata ringlussevõetud materjali sisaldusega seotud nõuete vajadust muust materjalist kui plastist valmistatud pakendite puhul . Tegevuskavas rõhutatakse vajadust vähendada toidu raiskamist ja soodustada ringluspõhist lähenemisviisi vee kasutamisele ning kohustatakse komisjoni hindama võimalust võtta kasutusele kogu ELi hõlmav märgistus, mis hõlbustab pakendijäätmete nõuetekohast sortimist nende tekkekohas.

    Muudatusettepanek 4

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 9 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (9a)

    Käesolev määrus on kooskõlas eesmärkidega, mis on sätestatud ... [tulevases keskkonnaväidete direktiivis (2023/0085(COD))] ja ... [tulevases direktiivis tarbijate mõjuvõimu suurendamise kohta rohepöördel (2022/0092(COD))]. Selle eesmärk on edendada ja toetada põhjendatud alternatiive kestlikumate pakendilahenduste leidmiseks.

    Muudatusettepanek 5

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 11

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (11)

    Eset, mis on toote lahutamatu osa ja mis on vajalik toote mahutamiseks, toetamiseks või säilitamiseks kogu selle kasutusea jooksul ning mille kasutamine, tarbimine või kõrvaldamine on ette nähtud koos tootega, ei tohiks käsitada pakendina, kuna selle funktsionaalsus on lahutamatult seotud toote osaks olemisega. Võttes aga arvesse seda, kuidas tarbijad teekotikesi või kohvipatju ning kohvi- või teemasinast ühe korra serveerimise ühikuid kõrvaldavad, st et praktikas visatakse need ära koos tootejääkidega, mis põhjustab kompostitavate ja ringlussevõetavate voogude saastumist, tuleks neid konkreetseid esemeid käsitada pakendina. See on kooskõlas eesmärgiga suurendada biojäätmete liigiti kogumist, nagu on nõutud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2008/98/EÜ (41) artikliga 22. Lisaks tuleks olelusringi lõpu finants- ja tegevuskohustuste sidususe tagamiseks käsitada pakendina ka kõiki kohvi- või teemasinast ühe korra serveerimise ühikuid, mis on vajalikud tee- või kohvitoote hoidmiseks.

    (11)

    Eset, mis on toote lahutamatu osa ja mis on vajalik toote mahutamiseks, toetamiseks või säilitamiseks kogu selle kasutusea jooksul ning mille kasutamine, tarbimine või kõrvaldamine on ette nähtud koos tootega, ei tohiks käsitada pakendina, kuna selle funktsionaalsus on lahutamatult seotud toote osaks olemisega. Võttes aga arvesse seda, kuidas tarbijad teekotikesi või kohvipatju või pärast kasutust lagunema hakkavaid tarvikuid kõrvaldavad, st et praktikas visatakse need ära koos tootejääkidega, mis põhjustab kompostitavate ja ringlussevõetavate voogude saastumist, tuleks neid konkreetseid esemeid käsitada pakendina. See on kooskõlas eesmärgiga suurendada biojäätmete liigiti kogumist, nagu on nõutud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2008/98/EÜ (41) artikliga 22. Lisaks tuleks olelusringi lõpu finants- ja tegevuskohustuste sidususe tagamiseks käsitada pakendina ka kõiki kohvi- või teemasinast ühe korra serveerimise ühikuid, mis on vajalikud tee- või kohvitoote hoidmiseks.

    Muudatusettepanek 6

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 12

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (12)

    Kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artikli 4 lõikes 2 sätestatud jäätmehierarhiaga ning olelusringipõhise mõtteviisi kohaselt on käesoleva määrusega ette nähtud meetmete eesmärk vähendada turule lastavate pakendite koguseid, pidades silmas nende mahtu ja massi, vältida jäätmeteket, eeskätt sellega, et minimeeritakse pakendeid, välditakse ebavajalikku pakendamist ning suurendatakse pakendite korduskasutamist. Lisaks on meetmete eesmärk kasutada pakendite valmistamisel rohkem ringlussevõetud materjali, eelkõige plastpakendites, kus ringlussevõetud materjali sisaldus on väga väike, samuti tuleks suurendada kõigi pakendite ringlussevõtu määra ning nende muutmist kvaliteetseks teiseseks tooraineks , vähendades samas muid taaskasutamise vorme ja lõplikku kõrvaldamist.

    (12)

    Kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artikli 4 lõikes 2 sätestatud jäätmehierarhiaga ning olelusringipõhise mõtteviisi kohaselt on käesoleva määrusega ette nähtud meetmete eesmärk vähendada turule lastavate pakendite koguseid, pidades silmas nende mahtu ja massi, vältida jäätmeteket, eeskätt sellega, et minimeeritakse pakendeid, välditakse ebavajalikku pakendamist ning suurendatakse pakendite korduskasutamist. Lisaks on meetmete eesmärk kasutada pakendite valmistamisel rohkem ringlussevõetud materjali, eelkõige plastpakendites, kus ringlussevõetud materjali sisaldus on väga väike, tugevdades kvaliteetseid ringlussevõtusüsteeme, suurendades seeläbi kõigi pakendite ringlussevõtu määra ja parandades saadud teisese tooraine kvaliteeti , vähendades samas muid taaskasutamise vorme ja lõplikku kõrvaldamist.

    Muudatusettepanek 7

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 12 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (12a)

    Kooskõlas jäätmehierarhiaga, mille kohaselt jäätmete prügilasse ladestamine on kõige vähem eelistatud variant, tuleks käesolevas määruses sätestatud meetmeid täiendada nõukogu direktiivi 1999/31/EÜ  (1a) läbivaatamisega, et kiirendada pakendijäätmete prügilasse ladestamise järkjärgulist lõpetamist.

     

    Muudatusettepanek 8

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 13

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (13)

    Pakend peaks olema disainitud, valmistatud ja turustatud nii, et seda oleks võimalik korduskasutada või tagada kvaliteetne ringlussevõtt ning minimeerida selle mõju keskkonnale kogu selle olelusringi ja nende toodete olelusringi jooksul, mille jaoks see on kavandatud.

    (13)

    Pakend peaks olema disainitud, valmistatud ja turustatud nii, et seda oleks võimalik korduskasutada võimalikult palju kordi või tagada kvaliteetne ringlussevõtt ning minimeerida selle mõju keskkonnale kogu selle olelusringi ja nende toodete olelusringi jooksul, mille jaoks see on kavandatud. Komisjonile tuleks anda õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu õigusakte, et täiendada käesolevat määrust, kehtestades konkreetsetesse pakendikategooriatesse kuuluvate korduskasutuspakendite minimaalse kasutuskordade arvu.

    Muudatusettepanek 9

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (15a)

    Per- ja polüfluoritud alküülühendid (PFAS) on suur rühm, kuhu kuulub vastavalt OECD 2018. aasta määratlustele enam kui 4 700  inimtekkelist kemikaali. Alates nende tekkimisest 1940. aastate lõpus on PFASe kasutatud üha suuremas hulgas tarbekaupades ja tööstuslikes rakendustes, alates toidupakenditest ja rõivastest kuni elektroonika, lennunduse ja tuletõrjevahtudeni. Neid kasutatakse nende rasva- ja veehülgamisvõime tõttu, samuti nende suure stabiilsuse ja kõrgetele temperatuuridele vastupidavuse tõttu, mis on tingitud nende süsinikfluoriini sidemest. See side tingib ka nende äärmusliku püsivuse keskkonnas. Kokkupuudet kõige rohkem uuritud PFASidega on seostatud mitmete kahjulike tervisemõjudega, sealhulgas kilpnäärmehaigus, maksakahjustus, vähenenud sünnikaal, rasvumine, diabeet, hüperkolesteroleemia ja vähenenud reaktsioon rutiinsetele vaktsineerimistele, samuti suurenenud risk rinna-, neeru- ja munandivähi tekkeks.

    Muudatusettepanek 10

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (15b)

    27. mail 2020 avaldas Taani oma ametlikus väljaandes (Lovtidende A) 25. mai 2020. aasta korralduse nr 681 „Toiduga kokkupuutuvate materjalide ja seotud ELi õigusaktide rikkumise karistusseadustik“, millega keelatakse PFAS-kemikaalide kasutamine toiduga kokkupuutuvas paberis ning kartongmaterjalides ja -esemetes. Võttes arvesse PFASide põhjustatud tervise- ja keskkonnaohte ja oodates ECHA arvamust PFASide laiema keelustamise kohta kõigis pakendites ja muude sektorite puhul, ei tohiks kavandatud PFAS-sisaldusega paberi- ja kartongpakendeid liidu turule lasta.

    Muudatusettepanek 11

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 c (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (15c)

    Bisfenool A (BPA) on keemiline ühend, mida kasutatakse toiduga kokkupuutuvate materjalide, näiteks korduvkasutatavate plastist lauanõude või konservipurkide sisemise kattekihi valmistamisel, peamiselt kaitsekihina. BPA jäägid võivad migreeruda toitu ja jooki ning tarbijad võivad neid alla neelata. Muudest allikatest kui toidust, sealhulgas termopaberist, kosmeetikast ja tolmust pärinev BPA võib imenduda naha kaudu ja sissehingamisel.

    Muudatusettepanek 12

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 d (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (15d)

    2015. aasta jaanuaris avaldatud teaduslikus arvamuses  (1a) ja võttes arvesse uute andmete kättesaadavust, märkisid EFSA eksperdirühmad, et kokkupuude bisfenool A-ga võib avaldada kahjulikku mõju neerudele ja maksale. Nende tulemuste põhjal vähendasid EFSA eksperdid märkimisväärselt BPA ohutut taset – 50 mikrogrammilt kehakaalu kilogrammi kohta päevas 4 mikrogrammini kehakaalu kilogrammi kohta päevas.

     

    Muudatusettepanek 13

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 e (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (15e)

    Arvestades bisfenool A esinemisest tulenevat ohtu ja selle toidusse migreerumise ohtu, tuleks keelata tahtlikult lisatud BPA kasutamine toiduga kokkupuutuvates pakendites.

    Muudatusettepanek 14

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 19

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (19)

    Käesolev määrus ei peaks võimaldama piirata ainete kasutamist kemikaaliohutuse kaalutlustel või toiduohutusega seotud põhjustel, välja arvatud plii, kaadmiumi, elavhõbeda ja kuuevalentse kroomiga seotud piirangud, mis on juba kehtestatud direktiiviga 94/62/EÜ ja mida tuleks jätkuvalt käsitleda käesoleva määruse alusel, arvestades et selliseid piiranguid käsitletakse ka muudes liidu õigusaktides. See peaks siiski võimaldama piirata , peamiselt muudel põhjustel kui kemikaali- või toiduohutus, selliste pakendites ja pakendiosades sisalduvate või tootmisprotsessides kasutatavate ainete kasutamist, mis mõjutavad negatiivselt pakendite kestlikkust seoses nende ringlusega, eelkõige nende korduskasutuse või ringlussevõtuga .

    (19)

    Ilma et see piiraks PFASide ja bisfenool A kasutamise piiramist, ei peaks käesolev määrus võimaldama piirata ainete kasutamist kemikaaliohutuse kaalutlustel või toiduohutusega seotud põhjustel, välja arvatud juhul, kui esineb vastuvõetamatu oht inimeste tervisele või keskkonnale, sealhulgas, kuid mitte ainult, plii, kaadmiumi, elavhõbeda ja kuuevalentse kroomiga seotud piirangud, mis on juba kehtestatud direktiiviga 94/62/EÜ ja mida tuleks jätkuvalt käsitleda käesoleva määruse alusel, arvestades et selliseid piiranguid käsitletakse ka muudes liidu õigusaktides. Samuti peaks see võimaldama piirata selliste pakendites ja pakendiosades sisalduvate või tootmisprotsessides kasutatavate ainete kasutamist, mis mõjutavad negatiivselt pakendite kestlikkust seoses nende ringlusega, eelkõige nende korduskasutuse või ringlussevõtu protsessidega .

    Muudatusettepanek 15

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 23

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (23)

    Innovatsiooni stimuleerimiseks pakendilahenduste valdkonnas on asjakohane lubada, et pakenditele, millel on innovaatilised omadused, mis parandavad pakendite põhifunktsiooni oluliselt ja millel on tõendatav keskkonnakasu, antakse ringlussevõtu nõuete täitmiseks piiratud viieaastane lisaaeg. Innovaatilisi omadusi tuleks selgitada pakendile lisatud tehnilises dokumentatsioonis.

    (23)

    Innovatsiooni stimuleerimiseks pakendilahenduste valdkonnas on asjakohane lubada, et pakenditele, millel on innovaatilised omadused, mis parandavad pakendite põhifunktsiooni oluliselt ja millel on tõendatav keskkonnakasu, antakse ringlussevõtu nõuete täitmiseks piiratud viieaastane lisaaeg. Innovaatilisi omadusi tuleks põhjendada, eelkõige seoses uute või innovaatiliste materjalide kasutamisega, ning neid tuleks selgitada pakendile lisatud tehnilises dokumentatsioonis.

    Muudatusettepanek 16

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 24

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (24)

    Selleks et kaitsta inimeste ja loomade tervist ning tagada ohutus, on asjakohane, et ringlussevõtu nõudeid tulenevalt pakendatud toote laadist ja sellega seotud nõuetest ei kohaldata Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/83/EÜ (50) artiklis 1 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/6 (51) artikli 4 punktis 25 määratletud esmapakendite suhtes, mis puutuvad otseselt kokku ravimiga, samuti Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2017/745 (52) hõlmatud meditsiiniseadmete kontaktitundlike plastpakendite ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2017/746 (53) hõlmatud in vitro diagnostika meditsiiniseadmete suhtes. Neid erandeid tuleks kohaldada kuni 1. jaanuarini 2035.

    (24)

    Selleks et kaitsta inimeste ja loomade tervist ning tagada ohutus, on asjakohane, et ringlussevõtu nõudeid tulenevalt pakendatud toote laadist ja sellega seotud nõuetest ei kohaldata Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/83/EÜ (50) artiklis 1 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/6 (51) artikli 4 punktis 25 määratletud esmapakendite suhtes, mis puutuvad otseselt kokku ravimiga, samuti Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2017/745 (52) hõlmatud meditsiiniseadmete kontaktitundlike plastpakendite , Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2017/746 (53) hõlmatud in vitro diagnostika meditsiiniseadmete , Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 609/2013 hõlmatud imikutele ja väikelastele ning meditsiiniliseks eriotstarbeks ettenähtud toiduainetele mõeldud kontaktitundlike plastpakendite  (53a) , ravimite tootmiseks direktiivi 2001/83/EÜ alusel ning veterinaarravimite tootmiseks määruse (EL) 2019/6 alusel mõeldud tarvikute ja komponentide pakendite ja komponentide esmapakendite suhtes , kui selline pakendamine on ravimi kvaliteedistandardite kohaselt nõutav . Neid erandeid tuleks kohaldada kuni 1. jaanuarini 2035.

     

    Muudatusettepanek 17

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 25

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (25)

    Mõned liikmesriigid võtavad meetmeid, et soodustada pakendite ringlussevõttu laiendatud tootjavastutuse tasude kohandamise kaudu; sellised riiklikul tasandil tehtud algatused võivad tekitada ettevõtjate jaoks õiguslikku ebakindlust, eelkõige juhul, kui nad tarnivad pakendeid mitmes liikmesriigis. Samal ajal on laiendatud tootjavastutuse tasude kohandamine tõhus majanduslik vahend kestlikuma pakendisaini stimuleerimiseks, et saada paremini ringlussevõetavaid pakendeid ja samas siseturu toimimist parandada. Seepärast on vaja ühtlustada laiendatud tootjavastutuse tasude kohandamise kriteeriume, mis põhinevad ringlussevõetavuse hindamise käigus määratud ringlussevõtu tulemusklassil, kehtestamata seejuures selliste tasude tegelikke summasid. Kuna need kriteeriumid peaksid olema seotud pakendite ringlussevõtu kriteeriumidega, on asjakohane anda komisjonile õigus võtta sellised ühtlustatud kriteeriumid vastu samal ajal, kui kehtestatakse üksikasjalikud ringlussevõttu toetava pakendidisaini kriteeriumid pakendikategooriate kaupa.

    (25)

    Mõned liikmesriigid võtavad meetmeid, et soodustada pakendite ringlussevõttu laiendatud tootjavastutuse tasude kohandamise kaudu; sellised riiklikul tasandil tehtud algatused võivad tekitada ettevõtjate jaoks õiguslikku ebakindlust, eelkõige juhul, kui nad tarnivad pakendeid mitmes liikmesriigis. Samal ajal on laiendatud tootjavastutuse tasude kohandamine tõhus majanduslik vahend kestlikuma pakendisaini stimuleerimiseks, et saada paremini ringlussevõetavaid pakendeid ja samas siseturu toimimist parandada. Seepärast on vaja ühtlustada laiendatud tootjavastutuse tasude kohandamise kriteeriume, mis põhinevad ringlussevõetavuse hindamise käigus määratud ringlussevõtu tulemusklassil, kehtestamata seejuures selliste tasude tegelikke summasid , ning tagada, et need tasud oleksid ette nähtud pakendite kogumise, sorteerimise ja ringlussevõtu netokulude rahastamiseks . Kuna need kriteeriumid peaksid olema seotud pakendite ringlussevõtu kriteeriumidega, on asjakohane anda komisjonile õigus võtta sellised ühtlustatud kriteeriumid vastu samal ajal, kui kehtestatakse üksikasjalikud ringlussevõttu toetava pakendidisaini kriteeriumid pakendikategooriate kaupa.

    Muudatusettepanek 18

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 28

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (28)

    Selleks et tagada inimeste ja loomade tervise kõrgetasemeline kaitse kooskõlas liidu õigusaktide nõuetega ning vältida ohtu ravimite ja meditsiiniseadmete varustuskindlusele ning meditsiiniseadmete ohutusele, on asjakohane näha ette, et ringlussevõetud materjali miinimumsisalduse kohustus plastpakendis ei kehti direktiivi 2001/83/EÜ artikli 1 punktis 23 ja määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktis 25 määratletud esmapakendite puhul, samuti määrusega (EL) 2017/745 hõlmatud meditsiiniseadmete kontaktitundlike plastpakendite puhul ja määrusega (EL) 2017/746 hõlmatud in vitro diagnostika meditsiiniseadmete kontaktitundlike pakendite puhul. Kõnealune kohustus ei peaks kehtima ka direktiivi 2001/83/EÜ artikli 1 punktis 24 ja määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktis 26 määratletud inim- ja veterinaarravimite välispakendite suhtes, kui need peavad vastama erinõuetele, et säilitada ravimi kvaliteet.

    (28)

    Selleks et tagada inimeste ja loomade tervise kõrgetasemeline kaitse kooskõlas liidu õigusaktide nõuetega ning vältida ohtu ravimite ja meditsiiniseadmete varustuskindlusele ning meditsiiniseadmete ohutusele, on asjakohane näha ette, et ringlussevõetud materjali miinimumsisalduse kohustus plastpakendis ei kehti direktiivi 2001/83/EÜ artikli 1 punktis 23 ja määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktis 25 määratletud esmapakendite puhul, samuti määrusega (EL) 2017/745 hõlmatud meditsiiniseadmete kontaktitundlike plastpakendite puhul , määrusega (EL) 2017/746 hõlmatud in vitro diagnostika meditsiiniseadmete kontaktitundlike pakendite ning määrusega (EL) nr 609/2013 hõlmatud imikutele ja väikelastele ning meditsiiniliseks eriotstarbeks ettenähtud toiduainete kontaktitundlike plastpakendite puhul. Kõnealune kohustus ei peaks kehtima ka direktiivi 2001/83/EÜ artikli 1 punktis 24 ja määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktis 26 määratletud inim- ja veterinaarravimite välispakendite suhtes, kui need peavad vastama erinõuetele, et säilitada ravimi kvaliteet. Seda erandit tuleks kohaldada pakenditel kasutatavate tintide, liimide, värvide ja lakkide ning plastosade suhtes, mis moodustavad vähem kui 5 % kogu pakendiühiku kogumassist.

    Muudatusettepanek 19

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 28 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (28a)

    Selleks et saavutada käesolevas määruses osutatud ringlussevõetud materjali integreerimise eesmärgid, peaks komisjon avaldama hiljemalt 31. detsembriks 2025 aruande, milles hinnatakse võimalust kehtestada eesmärgid biotoorainel põhinevate plasttoorainete kasutamiseks pakendites, et saavutada kestlikkusnõuete kohane kuni 50 % eesmärk.

    Muudatusettepanek 20

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 29

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (29)

    Siseturu tõkete vältimiseks ja kohustuste nõuetekohaseks täitmiseks peaksid ettevõtjad tagama, et iga pakendiühiku plastosa sisaldab teatavat miinimumprotsenti ringlussevõetud materjali, mis on saadud tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest.

    (29)

    Siseturu tõkete vältimiseks ja kohustuste nõuetekohaseks täitmiseks peaksid ettevõtjad tagama, et plastpakendid iga formaadi, iga tehase ja aasta kohta keskmiselt sisaldavad teatavat miinimumprotsenti ringlussevõetud materjali, mis on saadud tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest.

    Muudatusettepanek 21

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 31

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (31)

    Selleks et tagada ühetaolised tingimused eeskirjade rakendamiseks, millega arvutatakse ja kontrollitakse tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali sisaldust protsentides pakendiühiku kohta ning kehtestatakse tehnilise dokumentatsiooni vorm, peaks komisjonil olema õigus võtta kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 182/ 2011  (55) artikliga 5 vastu rakendussätted.

    (31)

    Selleks et tagada ühetaolised tingimused eeskirjade rakendamiseks, millega arvutatakse ja kontrollitakse tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali osakaalu iga pakendiformaadi ja iga tehase kohta aastas, arvestades ringlussevõtu keskkonnamõju, ning kehtestatakse tehnilise dokumentatsiooni vorm, peaks komisjonil olema õigus võtta kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 182/ 2011 artikliga 5 vastu rakendussätted. (55)

    Muudatusettepanek 22

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 33

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (33)

    Kuna konkreetsete plastijäätmete tarne nende ringlussevõtuks võib olla ebapiisav ja põhjustada ülemääraseid hindu või kahjulikku mõju tervisele, ohutusele ja keskkonnale, peaks komisjonil selliste riskide arvestamiseks olema õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et ajutiselt muuta kohustuslikke sihtmäärasid seoses ringlussevõetud materjali sisaldusega plastpakendites. Sellise delegeeritud õigusakti põhjendatuse hindamisel peaks komisjon hindama füüsiliste ja juriidiliste isikute korralikult põhjendatud taotlusi.

    (33)

    Komisjonil peaks olema õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et muuta kohustuslikke sihtmäärasid seoses ringlussevõetud materjali sisaldusega plastpakendites. Sellise delegeeritud õigusakti põhjendatuse hindamisel peaks komisjon hindama füüsiliste ja juriidiliste isikute korralikult põhjendatud taotlusi.

    Muudatusettepanek 23

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 33 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (33a)

    Liidu pakendite ringlussevõtu turgu tuleks tugevdada, et parandada ringlussevõtu määra, vältida prügilasse ladestamist ja minimeerida jäätmete eksporti kolmandatesse riikidesse. Liidu ringlussevõtu suutlikkuse arendamine peaks toimuma koostöös sektori osalejate ja tööstusharudega ning põhinema reguleeritud väärtusahelal, mis võimaldab kvaliteedikontrolle, kvaliteedi tagamist, sertifitseerimist, logistikat ja hinnakujundust.

    Muudatusettepanek 24

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 35

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (35)

    Biojäätmete voog on sageli saastunud tavaplastiga, materjalide ringlussevõtu vood aga kompostitava plastiga. Selline ristsaastumine põhjustab ressursside raiskamist, selle tulemuseks on madalama kvaliteediga teisesed toorained ning seda tuleks vältida tekkekohas. Kuna kompostitavate plastpakendite nõuetekohane kõrvaldamine on tarbijate jaoks järjest enam segadust tekitav, on põhjendatud ja vajalik kehtestada kompostitavate plastpakendite kasutamise selged ja ühtsed eeskirjad, millega antakse selleks luba üksnes siis, kui nende kasutamine toob selget kasu keskkonnale või inimeste tervisele. See kehtib eelkõige juhul, kui kompostitavate pakendite kasutamine aitab biojäätmeid koguda või kõrvaldada.

    (35)

    Biojäätmete voog on sageli saastunud tavaplastiga, materjalide ringlussevõtu vood aga kompostitava plastiga. Selline ristsaastumine põhjustab ressursside raiskamist, selle tulemuseks on madalama kvaliteediga teisesed toorained ning seda tuleks vältida tekkekohas. Kuna kompostitavate plastpakendite nõuetekohane kõrvaldamine on tarbijate jaoks järjest enam segadust tekitav, on põhjendatud ja vajalik kehtestada kompostitavate plastpakendite kasutamise selged ja ühtsed eeskirjad, millega antakse selleks luba üksnes siis, kui nende kasutamine toob selget kasu keskkonnale või inimeste tervisele. See kehtib eelkõige juhul, kui kompostitavate pakendite kasutamine aitab biojäätmeid koguda või kõrvaldada , näiteks toodete puhul, mille sisu ja pakendi eraldamine on eriti keeruline, nagu teekotikeste ja kohvipatjade puhul .

    Muudatusettepanek 25

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 36

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (36)

    Biolagunevatest plastpolümeeridest tehtud teatavate piiratud pakendivormide puhul on tõendatud selliste kompostitavate pakendite keskkonnakasu, mis viiakse kompostimisjaamadesse, sealhulgas anaeroobse kääritamise rajatistesse, kus lagunemine toimub kontrollitud tingimustes. Lisaks peaks juhul, kui liikmesriigis on olemas asjakohased jäätmekogumissüsteemid ja jäätmekäitlustaristud , olema piiratud paindlikkus otsustada , kas oma territooriumil lubada kompostitava plasti kasutamist õhukestes plastkandekottides. Selleks et vältida tarbijate segadusse ajamist nõuetekohase kõrvaldamise osas ja võttes arvesse süsinikuringlusest tulenevat keskkonnakasu , peaksid kõik muud plastpakendid minema materjaliringlusse ja selliste pakendite disain peaks tagama, et see ei mõjuta muude jäätmevoogude ringlussevõttu .

    (36)

    Biolagunevatest plastpolümeeridest tehtud teatavate piiratud pakendivormide puhul on tõendatud selliste kompostitavate pakendite keskkonnakasu, mis viiakse kompostimisjaamadesse, sealhulgas anaeroobse kääritamise rajatistesse, kus lagunemine toimub kontrollitud tingimustes. Lisaks ei tohiks biolagunevad jäätmed põhjustada saasteainete sattumist komposti. Selleks et hõlbustada selliste kompostitavate pakendite kasutamist , mis aitavad biojäätmeid koguda või kõrvaldada , tuleks läbi vaadata standardi EN 13432 (Pakend: kompostimise ja biolagunemise teel taaskasutatavale pakendile esitatavad nõuded. Pakendi lõplikult kõlblikuks tunnistamisel kasutatava testimise kord ja hindamiskriteeriumid) nõuded seoses kompostimisaegade , lubatud saastetasemete ja mikroplasti eraldumise piirangutega, et neid materjale oleks võimalik biojäätmete töötlemise rajatistes asjakohasel viisil töödelda. Lisaks tuleks liidus kehtestada sarnane kodukompostimise standard.

    Muudatusettepanek 26

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 40

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (40)

    Pakend peaks olema disainitud nii, et selle maht ja mass oleks võimalikult väikesed, kuid pakendifunktsioonid samas täidetud. Pakendi valmistaja peaks hindama pakendit käesoleva määruse IV lisas loetletud hindamiskriteeriumide alusel. Pidades silmas käesoleva määruse eesmärki vähendada pakendite ja pakendijäätmete teket ning parandada pakendiringlust kogu siseturul, on asjakohane täpsustada olemasolevaid kriteeriume ja muuta need rangemaks. Seetõttu tuleks muuta olemasolevas harmoneeritud standardis EN 13428:2000 (57) esitatud pakendite hindamiskriteeriumide loetelu. Kuigi turustamine ja tarbijate heakskiit on pakendidisaini seisukohast endiselt asjakohased, ei tohiks need kuuluda hindamiskriteeriumide hulka, mis õigustavad pakendite täiendavat massi ja mahtu. See ei tohiks aga kahjustada selliste käsitööndus- ja tööstustoodete ning toiduainete ja põllumajandustoodete tootespetsifikaate, mis on registreeritud ja kaitstud ELi geograafiliste tähiste kaitse kava raames osana liidu eesmärgist kaitsta kultuuripärandit ja traditsioonilist oskusteavet. Teisest küljest võib ringlussevõetavus, ringlussevõetud materjali kasutamine ja korduskasutus õigustada pakendite täiendavat massi või mahtu ning need tuleks lisada hindamiskriteeriumidesse. Topeltseinte või põhjakõrgenduse ja muude omadustega pakendeid, mille ainus eesmärk on suurendada tajutavat tootemahtu, ei tohiks turule lasta, sest need ei vasta pakendite minimeerimisega seotud nõuetele. Sama reeglit tuleks kohaldada ülearuse pakendamise suhtes, mis ei ole vajalik pakendi funktsionaalsuse tagamiseks.

    (40)

    Pakend peaks olema disainitud nii, et selle maht ja mass oleks võimalikult väikesed, kuid pakendifunktsioonid samas täidetud. Pakendi valmistaja peaks hindama pakendit käesoleva määruse IV lisas loetletud hindamiskriteeriumide alusel. Pidades silmas käesoleva määruse eesmärki vähendada pakendite ja pakendijäätmete teket ning parandada pakendiringlust kogu siseturul, on asjakohane täpsustada olemasolevaid kriteeriume ja muuta need rangemaks. Seetõttu tuleks muuta olemasolevas harmoneeritud standardis EN 13428:2000 (57) esitatud pakendite hindamiskriteeriumide loetelu. Kuigi turustamine ja tarbijate heakskiit on pakendidisaini seisukohast endiselt asjakohased, ei tohiks need kuuluda hindamiskriteeriumide hulka, mis õigustavad pakendite täiendavat massi ja mahtu. See ei tohiks aga kahjustada selliste käsitööndus- ja tööstustoodete ning toiduainete ja põllumajandustoodete tootespetsifikaate, mis on registreeritud ja kaitstud ELi geograafiliste tähiste kaitse kava raames osana liidu eesmärgist kaitsta kultuuripärandit ja traditsioonilist oskusteavet või pakendidisaini, mis kuulub nõukogu määruse (EÜ) nr 6/2002  (57a) kohase disainilahenduste õiguskaitse alla . Teisest küljest võib ringlussevõetavus, ringlussevõetud materjali kasutamine ja korduskasutus õigustada pakendite täiendavat massi või mahtu ning need tuleks lisada hindamiskriteeriumidesse. Topeltseinte või põhjakõrgenduse ja muude omadustega pakendeid, mille ainus eesmärk on suurendada tajutavat tootemahtu, ei tohiks turule lasta, sest need ei vasta pakendite minimeerimisega seotud nõuetele. Sama reeglit tuleks kohaldada ülearuse pakendamise suhtes, mis ei ole vajalik pakendi funktsionaalsuse tagamiseks.

     

     

     

    Muudatusettepanek 27

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 44

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (44)

    Tarbijad peavad saama pakendijäätmeid, sealhulgas kompostitavaid õhukesi ja eriti õhukesi plastkandekotte nõuetekohaselt kõrvaldada ning neid tuleb sellest teavitada. Kõige asjakohasem viis selleks on kehtestada jäätmete sortimiseks ühtlustatud märgistamissüsteem pakendite materjali koostise põhjal ja siduda see vastavate märgistega jäätmemahutitel.

    (44)

    Tarbijad peavad saama kõiki pakendijäätmeid nõuetekohaselt kõrvaldada ja neid tuleb sellest teavitada. Kõige asjakohasem viis selleks on kehtestada jäätmete sortimiseks ühtlustatud märgistamissüsteem pakendite materjali koostise põhjal ja siduda see vastavate märgistega jäätmemahutitel. Märgiste kujundamisel tuleb lähtuda asjaolust, et ühtlustatud märgistamissüsteem peab olema äratuntav kõigi kodanike jaoks, olenemata nende olukorrast, sealhulgas vanusest või keeleoskusest. Seda saaks saavutada piktogrammide abil, et keelekasutuse saaks viia miinimumini. Samuti vähendaks selline lahendus tõlkekulusid, mida muul juhul tuleks kanda.

    Muudatusettepanek 28

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 44 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (44a)

    Sortimine on vältimatu samm pakendite suurema ringluse tagamiseks. Sorteerimissuutlikkuse parandamist, eelkõige tehnoloogiliste uuenduste abil, tuleks soodustada, et sortimise kvaliteet ja seega ka ringlussevõtu lähtematerjali kvaliteet paraneks.

    Muudatusettepanek 29

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 49

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (49)

    Käesoleva määruse eesmärkide rakendamise toetamiseks tuleks tarbijaid kaitsta eksitava ja segadusse ajava teabe eest, mis esitatakse pakendi omaduste ja selle asjakohase käitlemise kohta olelusringi lõpus ja mille jaoks on käesoleva määruse alusel kehtestatud ühtlustatud märgised. Laiendatud tootjavastutuse süsteemiga hõlmatud pakendeid peaks olema võimalik identifitseerida akrediteeritud sümboli abil kõikjal, kus kõnealust süsteemi kasutatakse. See sümbol peaks pakendite ringlussevõetavuse osas olema tarbijatele või kasutajatele selgelt ja üheselt mõistetav. Sellega seoses tuleks arvestada, et rohelise punkti sümbol, mida kasutatakse mõnes liikmesriigis selle tähistamiseks, et tootja on andnud riiklikku pakendite taaskasutussüsteemi oma panuse,  (58) võib panna tarbijaid uskuma, et sellist sümbolit kandvad pakendid on alati ringlussevõetavad.

    (49)

    Käesoleva määruse eesmärkide rakendamise toetamiseks tuleks tarbijaid kaitsta eksitava ja segadusse ajava teabe eest, mis esitatakse pakendi omaduste ja selle asjakohase käitlemise kohta olelusringi lõpus ja mille jaoks on käesoleva määruse alusel kehtestatud ühtlustatud märgised.

     

    Muudatusettepanek 30

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 50 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (50a)

    Tuleks luua eksperdirühm, milles osaleksid tasakaalustatult liikmesriikide ja kõigi pakendamisega seotud osapoolte esindajad. Rühmale tuleks viidata kui nn pakendifoorumile ning see peaks eelkõige aitama kaasa kestlikkusnõuete ettevalmistamisele, väljatöötamisele ja selgitamisele, kehtestatud turujärelevalvemehhanismide tõhususe läbivaatamisele ja eneseregulatsiooni meetmete hindamisele.

    Muudatusettepanek 31

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 60

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (60)

    Ülemääraste pakendijäätmete tekke probleemi ei saa täielikult lahendada pakendidisainiga seotud kohustuste kehtestamisega. Teatavate pakenditüüpide puhul tuleks ettevõtjatele kehtestada kohustus vähendada tühja ruumi, kui nad selliseid pakendeid kasutavad. Rühma- ja veopakendi ning e-kaubanduse pakendi puhul, mida kasutatakse toodete tarnimiseks lõppturustajatele või lõppkasutajatele, peaks tühja ruumi suhtarv olema kõige enam 40 %. Kooskõlas jäätmehierarhiaga peaks olema võimalik sellest kohustusest vabastada ettevõtjad, kes kasutavad müügipakendeid e-kaubanduse pakenditena.

    (60)

    Ülemääraste pakendijäätmete tekke probleemi ei saa täielikult lahendada pakendidisainiga seotud kohustuste kehtestamisega. Teatavate pakenditüüpide puhul tuleks ettevõtjatele kehtestada kohustus vähendada tühja ruumi, kui nad selliseid pakendeid kasutavad. Rühma- ja veopakendi ning e-kaubanduse pakendi puhul, mida kasutatakse toodete tarnimiseks lõppturustajatele või lõppkasutajatele, peaks tühja ruumi suhtarv olema kõige enam 40 %. Kooskõlas jäätmehierarhiaga peaks olema võimalik sellest kohustusest vabastada ettevõtjad, kes kasutavad müügipakendeid e-kaubanduse pakenditena. Seda kohustust ei kohaldata korduskasutuspakendite suhtes.

    Muudatusettepanek 32

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 65

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (65)

    Jäätmetekke vältimise stimuleerimiseks tuleks kasutusele võtta uus mõiste „taastäitmine“. Taastäitmist tuleks käsitada jäätmetekke vältimise erimeetmena, mida võetakse arvesse , et saavutada korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärad. Käesoleva määruse tähenduses ei käsitata pakendina siiski selliseid anumaid, mis kuuluvad tarbijale ja millel on taastäitmise seisukohast pakendifunktsioon, näiteks korduskasutatavad topsid, kruusid, pudelid või karbid .

    (65)

    Jäätmetekke vältimise stimuleerimiseks tuleks kasutusele võtta uus mõiste „taastäitmine“. Taastäitmist tuleks käsitada jäätmetekke vältimise erimeetmena, mida võetakse arvesse ja mis on vajalik, et saavutada käesolevas määruses sätestatud jäätmetekke vältimise eesmärke .

    Muudatusettepanek 33

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 66

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (66)

    Kui ettevõtjad pakuvad võimalust osta tooteid taastäitmise kaudu, peaksid nad tagama, et nende taastäitejaamad vastavad teatavatele nõuetele, et tagada tarbijate tervis ja ohutus. Sellega seoses peaksid ettevõtjad juhul, kui tarbijad kasutavad oma anumaid, andma teavet nende anumate ohutu taastäitmise ja kasutamise tingimuste kohta. Selleks et soodustada taastäitmist, ei tohiks ettevõtjad pakkuda taastäitejaamades pakendeid, mis on tasuta või mis ei kuulu tagatisrahasüsteemi.

    (66)

    Kui ettevõtjad pakuvad võimalust osta tooteid taastäitmise kaudu, peaksid nad tagama, et nende taastäitejaamad vastavad teatavatele nõuetele, et tagada tarbijate tervis ja ohutus. Sellega seoses peaksid ettevõtjad juhul, kui tarbijad kasutavad oma anumaid, andma teavet nende anumate ohutu taastäitmise ja kasutamise tingimuste kohta. Selleks et soodustada taastäitmist, ei tohiks ettevõtjad pakkuda taastäitejaamades pakendeid, mis on tasuta või mis ei kuulu tagatisrahasüsteemi. Ettevõtjad tuleks vabastada vastutusest toiduohutusega seotud probleemide eest, mis võivad tuleneda tarbijate anumate kasutamisest.

    Muudatusettepanek 34

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 67

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (67)

    Ühekordselt kasutatavate pakendite osakaalu suurenemise ja üha kasvava pakendijäätmete hulga vähendamiseks on vaja kehtestada pakendite korduskasutuse ja taastäitmise kvantitatiivsed sihtmäärad sektorites, millel on hinnangute kohaselt suurim potentsiaal pakendijäätmete vähendamiseks, nimelt toiduainete ja jookide kaasamüügipakendid, suurte kodumasinate pakendid ja veopakendid. Hinnangud anti selliste tegurite alusel nagu olemasolevad korduskasutussüsteemid, vajadus kasutada pakendeid ning võimalus täita isoleerimise, puhtuse, tervise, hügieeni ja ohutusega seotud funktsionaalsed nõuded. Arvesse võeti ka toodete ning nende tootmis- ja turustussüsteemide erinevusi. Sihtmäärade seadmine peaks toetama innovatsiooni ning suurendama korduskasutamise ja taastäitmise lahenduste osakaalu. HORECA sektori asutustes ei tohiks lubada toidu ja joogi tarbimiseks kohapeal täita ja kasutada ühekorrapakendeid.

    (67)

    Ühekordselt kasutatavate pakendite osakaalu suurenemise ja üha kasvava pakendijäätmete hulga vähendamiseks on vaja kehtestada pakendite korduskasutuse ja taastäitmise kvantitatiivsed sihtmäärad sektorites, millel on hinnangute kohaselt suurim potentsiaal pakendijäätmete vähendamiseks, nimelt toiduainete ja jookide kaasamüügipakendid, suurte kodumasinate pakendid ja veopakendid. Hinnangud anti selliste tegurite alusel nagu olemasolevad korduskasutussüsteemid, vajadus kasutada pakendeid ning võimalus täita isoleerimise, puhtuse, tervise, hügieeni ja ohutusega seotud funktsionaalsed nõuded. Arvesse võeti ka toodete ning nende tootmis- ja turustussüsteemide erinevusi. Sihtmäärade seadmine peaks toetama innovatsiooni ning suurendama korduskasutamise ja taastäitmise lahenduste osakaalu. HORECA sektori asutustes ei tohiks lubada toidu ja joogi tarbimiseks kohapeal täita ja kasutada ühekorrapakendeid. Tarbijatel peaks alati olema võimalus osta kaasavõetavaid toiduaineid ja jooke korduskasutatavates või oma anumates tingimustel, mis ei ole ebasoodsamad kui ühekordselt kasutatavates pakendites pakutavate toiduainete ja jookide puhul. Kaasavõtmiseks toitu või jooke müüvad ettevõtjad peaksid pakkuma tarbijatele võimalust osta toitu või jooke oma anumates ja võimaluse osta jooke korduskasutuspakendites.

    Muudatusettepanek 35

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 68

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (68)

    Selleks et suurendada sektori tõhusust ja tagada ettevõtjate võrdne kohtlemine, tuleks neile kehtestada korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärad. Joogipakendite sihtmäärad tuleks lisada ka valmistajatele, sest nemad saavad kontrollida, milliseid pakendivorme nende pakutavate toodete puhul kasutatakse. Sihtmäärad tuleks arvutada protsendina korduskasutussüsteemis või taastäitmise kaudu toimunud korduskasutuspakendite müügist või, veopakendite puhul, protsendina kasutusest. Need ei tohiks sõltuda kasutatavast materjalist. Selleks et tagada korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärade rakendamiseks ühetaolised tingimused, peaks komisjonil olema õigus võtta kooskõlas aluslepingu artikliga 291 vastu rakendusakt sihtmäärade arvutamise metoodika kohta.

    (68)

    Selleks et suurendada sektori tõhusust ja tagada ettevõtjate võrdne kohtlemine, tuleks lõppturustajatele kehtestada korduskasutuse sihtmäärad. Sihtmäärad tuleks arvutada protsendina korduskasutussüsteemis toimunud korduskasutuspakendite müügist või, veopakendite puhul, protsendina kasutusest. Need ei tohiks sõltuda kasutatavast materjalist. Selleks et tagada korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärade rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas aluslepingu artikliga 291 vastu rakendusakt sihtmäärade arvutamise metoodika kohta.

    Muudatusettepanek 36

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 71

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (71)

    Korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärade täitmise kontrollimiseks on vaja, et asjaomased ettevõtjad esitaksid vastavad aruanded pädevatele asutustele. Ettevõtjad peaksid esitama asjakohased andmed iga kalendriaasta kohta alates 1. jaanuarist 2030. Liikmesriigid peaksid need andmed avalikkusele kättesaadavaks tegema.

    (71)

    Korduskasutuse sihtmäärade täitmise kontrollimiseks on vaja, et asjaomased ettevõtjad esitaksid vastavad aruanded pädevatele asutustele. Ettevõtjad peaksid esitama asjakohased andmed iga kalendriaasta kohta alates 1. jaanuarist 2030. Liikmesriigid peaksid need andmed avalikkusele kättesaadavaks tegema.

    Muudatusettepanek 37

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 73 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (73a)

    Kuna väga kergetel plastkandekottidel on suur potentsiaal muutuda jäätmeteks ja tekitada merereostust, tuleks võtta meetmeid nende turule laskmise piiramiseks, välja arvatud rangelt vajalikud kasutusviisid. Neid plastkotte ei tohiks turule lasta lahtiste toiduainete pakendamiseks, välja arvatud hügieenilistel põhjustel või niiskete lahtiste toiduainete, näiteks toore liha ja kala või piimatoodete pakendamiseks.

    Muudatusettepanek 38

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 74 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (74a)

    Plastkandekottide kasutamise vähendamine ei tohiks viia nende asendamiseni paberkandekottidega. Komisjon peaks jälgima paberkandekottide kasutamist ning tegema ettepaneku eesmärgi ja vajaduse korral meetmete kohta paberkandekottide tarbimise vähendamiseks.

    Muudatusettepanek 39

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 91

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (91)

    Kogu pakendijäätmetekke ambitsioonikaks ja järjekindlaks vähendamiseks tuleks kehtestada sihtmäärad pakendijäätmete vähendamiseks inimese kohta 2030. aastaks. Selleks et saavutada 2030. aastaks jäätmetekke vähendamise sihtmäär 5 % võrreldes 2018. aastaga, peaks üldine absoluutne vähenemine kogu liidus 2030. aastaks olema keskmiselt ligikaudu 19 % võrreldes 2030. aasta lähtetasemega. Liikmesriigid peaksid 2035. aastaks vähendama pakendijäätmete teket 10 % võrreldes 2018. aastaga; see vähendab pakendijäätmeid hinnanguliselt 29 % võrreldes 2030. aasta lähtetasemega. Selleks et pakendijäätmete vähendamiseks tehtaks jõupingutusi ka pärast 2030. aastat, tuleks 2035. aastaks kehtestada vähendamise sihtmäär 10 % alates 2018. aastast, mis tähendaks 29 % vähendamist võrreldes lähtetasemega, ning 2040. aastaks kehtestada vähendamise sihtmäär 15 % alates 2018. aastast, mis tähendab 37 % vähendamist võrreldes lähtetasemega.

    (91)

    Kogu pakendijäätmetekke ambitsioonikaks ja järjekindlaks vähendamiseks tuleks kehtestada sihtmäärad pakendijäätmete vähendamiseks inimese kohta 2030. aastaks. Selleks et saavutada 2030. aastaks jäätmetekke vähendamise sihtmäär 5 % võrreldes 2018. aastaga, peaks üldine absoluutne vähenemine kogu liidus 2030. aastaks olema keskmiselt ligikaudu 19 % võrreldes 2030. aasta lähtetasemega. Liikmesriigid peaksid 2035. aastaks vähendama pakendijäätmete teket 10 % võrreldes 2018. aastaga; see vähendab pakendijäätmeid hinnanguliselt 29 % võrreldes 2030. aasta lähtetasemega. Selleks et pakendijäätmete vähendamiseks tehtaks jõupingutusi ka pärast 2030. aastat, tuleks 2035. aastaks kehtestada vähendamise sihtmäär 10 % alates 2018. aastast, mis tähendaks 29 % vähendamist võrreldes lähtetasemega, ning 2040. aastaks kehtestada vähendamise sihtmäär 15 % alates 2018. aastast, mis tähendab 37 % vähendamist võrreldes lähtetasemega. Liikmesriikidel, kes on kehtestanud erineva süsteemi ühelt poolt kodumajapidamiste pakendijäätmete ning teiselt poolt tööstus- ja kaubanduspakendijäätmete käitlemiseks, peaks olema võimalus säilitada oma eripära.

    Muudatusettepanek 40

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 91 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (91a)

    Osana oma ringmajanduse tegevuskavast võttis Euroopa Komisjon vastu 16. jaanuari 2018. aasta teatise „Euroopa strateegia plasti kohta ringmajanduses“, et vähendada merereostust, kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja Euroopa sõltuvust fossiilkütustest. Kuna plasti tarbimine kasvab, nõutakse strateegias plasti ringluse parandamist ja tõhusaid ennetusmeetmeid. Kooskõlas selle strateegiaga peaks käesolev määrus olema vahend üleliigse ja tarbetu plasti vastu võitlemiseks, et muuta plasti, eelkõige ühekordselt kasutatava plasti tootmise ja tarbimise suundumust.

    Muudatusettepanek 41

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 92

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (92)

    Liikmesriigid võivad need sihtmäärad saavutada majanduslike vahendite ja muude jäätmehierarhia kohaldamist stimuleerivate meetmetega, sealhulgas laiendatud tootjavastutuse süsteemide kaudu rakendatavate meetmetega. Nad saavad edendada korduskasutussüsteemide loomist ja tõhusat toimimist ning julgustada ettevõtjaid pakkuma lõppkasutajatele täiendavaid võimalusi seoses taastäitmisega. Sellised meetmed tuleks vastu võtta paralleelselt ja täiendavalt koos muude käesoleva määruse kohaste meetmetega, mille eesmärk on vähendada pakendeid ja pakendijäätmeid, näiteks nõuded pakendite minimeerimise, korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärade kohta, mahukünnised ja meetmed õhukeste plastkandekottide tarbimise järjekindlaks vähendamiseks. Liikmesriik võib aluslepingus sätestatud üldeeskirju täites ja käesoleva määruse sätteid järgides võtta vastu õigusnorme, mis lähevad kaugemale käesoleva määrusega kehtestatud miinimumeesmärkidest.

    (92)

    Liikmesriigid võivad need sihtmäärad saavutada majanduslike vahendite ja muude jäätmehierarhia kohaldamist stimuleerivate meetmetega, sealhulgas laiendatud tootjavastutuse süsteemide kaudu rakendatavate meetmetega. Nad saavad edendada korduskasutussüsteemide loomist ja tõhusat toimimist ning julgustada ettevõtjaid pakkuma lõppkasutajatele täiendavaid võimalusi seoses taastäitmisega. Sellised meetmed tuleks vastu võtta paralleelselt ja täiendavalt koos muude käesoleva määruse kohaste meetmetega, mille eesmärk on vähendada pakendeid ja pakendijäätmeid, näiteks nõuded pakendite minimeerimise, korduskasutuse sihtmäärade ja taastäitmise kohustuste kohta, mahukünnised ja meetmed õhukeste plastkandekottide tarbimise järjekindlaks vähendamiseks. Liikmesriik võib aluslepingus sätestatud üldeeskirju täites ja käesoleva määruse sätteid järgides võtta vastu õigusnorme, mis lähevad kaugemale käesoleva määrusega kehtestatud miinimumeesmärkidest.

    Muudatusettepanek 42

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 96

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (96)

    Kooskõlas aluslepingu artikli 191 lõikes 2 väljendatud põhimõttega, et saastaja maksab, on oluline, et pakendeid ja pakendatud tooteid liidu turule laskvad tootjad vastutaksid nende käitlemise eest olelusringi lõpus. Tuleks meelde tuletada, et laiendatud tootjavastutuse süsteemid on selle saavutamiseks kõige asjakohasemad vahendid ja need tuleb direktiivi 94/62/EÜ kohaselt luua 31. detsembriks 2024 ning neil võib olla positiivne keskkonnamõju pakendijäätmete tekke vähendamisel ja pakendite kogumise ja ringlussevõtu suurendamisel. Tootjavastutussüsteemide loomise viis, tõhusus ja tootjate vastutuse ulatus võivad suuresti erineda. Direktiivis 2008/98/EÜ sätestatud laiendatud tootjavastutuse eeskirju tuleks seetõttu üldiselt kohaldada pakenditootjate laiendatud tootjavastutuse süsteemide suhtes ning neid tuleks täiendada konkreetsete lisasätetega, kui see on vajalik ja asjakohane.

    (96)

    Kooskõlas aluslepingu artikli 191 lõikes 2 väljendatud põhimõttega, et saastaja maksab, on oluline, et pakendeid ja pakendatud tooteid liidu turule laskvad tootjad , sealhulgas e-kaubanduses osalejad, vastutaksid nende käitlemise eest olelusringi lõpus. Tuleks meelde tuletada, et laiendatud tootjavastutuse süsteemid on selle saavutamiseks kõige asjakohasemad vahendid ja need tuleb direktiivi 94/62/EÜ kohaselt luua 31. detsembriks 2024 ning neil võib olla positiivne keskkonnamõju pakendijäätmete tekke vähendamisel ja pakendite kogumise ja ringlussevõtu suurendamisel. Tootjavastutussüsteemide loomise viis, tõhusus ja tootjate vastutuse ulatus võivad suuresti erineda. Direktiivis 2008/98/EÜ sätestatud laiendatud tootjavastutuse eeskirju tuleks seetõttu üldiselt kohaldada pakenditootjate laiendatud tootjavastutuse süsteemide suhtes ning neid tuleks täiendada konkreetsete lisasätetega, kui see on vajalik ja asjakohane.

    Muudatusettepanek 43

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 98

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (98)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2022/2065 (66) on sätestatud ettevõtjate tegevuse jälgitavuse nõudeid, mis konkreetsemalt sisaldavad digiplatvormide pakkujate kohustust võimaldada tarbijatel sõlmida kauglepinguid tootjatega, kes pakuvad pakendeid liidus asuvatele tarbijatele. Selleks et vältida laiendatud tootjavastutuse kohustuste ärakasutamist, tuleks täpsustada, kuidas sellised digiplatvormide pakkujad peaksid neid kohustusi täitma seoses käesoleva määruse kohaselt loodud pakenditootjate registritega. Sellega seoses peaksid määruse (EL) 2022/2065 3. peatüki 4. jao kohaldamisalasse kuuluvad digiplatvormide pakkujad, kes võimaldavad tarbijatel sõlmida tootjatega kauglepinguid, saama nendelt tootjatelt teavet selle kohta, kas nad järgivad käesolevas määruses sätestatud laiendatud tootjavastutuse eeskirju. Veebis pakendeid müüvate kauplejate jälgitavust käsitlevate eeskirjade suhtes kohaldatakse määruses (EL) 2022/2065 sätestatud jõustamisnorme.

    (98)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2022/2065 (66) on sätestatud ettevõtjate tegevuse jälgitavuse nõudeid, mis konkreetsemalt sisaldavad digiplatvormide pakkujate kohustust võimaldada tarbijatel sõlmida kauglepinguid tootjatega, kes pakuvad pakendeid liidus asuvatele tarbijatele. Selleks et vältida laiendatud tootjavastutuse kohustuste ärakasutamist, tuleks täpsustada, kuidas sellised digiplatvormide pakkujad peaksid neid kohustusi täitma seoses käesoleva määruse kohaselt loodud pakenditootjate registritega. Sellega seoses peaksid määruse (EL) 2022/2065 3. peatüki 4. jao kohaldamisalasse kuuluvad digiplatvormide pakkujad, kes võimaldavad tarbijatel sõlmida tootjatega kauglepinguid, olema seotud teatavate tootjate suhtes kohaldatavate kohustustega, välja arvatud juhul, kui nad tõendavad, et kolmas isik, kelle jaoks nad kaugmüüki või -tarnimist hõlbustavad, on need kohustused juba täitnud. Lisaks peaksid nad saama nendelt tootjatelt teavet selle kohta, kas nad järgivad käesolevas määruses sätestatud laiendatud tootjavastutuse eeskirju. Veebis pakendeid müüvate kauplejate jälgitavust käsitlevate eeskirjade suhtes kohaldatakse määruses (EL) 2022/2065 sätestatud jõustamisnorme.

    Muudatusettepanek 44

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 101 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (101a)

    Pakendite liigiti kogumine on oluline samm nende ringluse ja tugeva teisese tooraine turu tagamiseks. Kohustusliku kogumismäära kehtestamine on stiimul tõhusate ja sihipäraste kogumissüsteemide arendamiseks riiklikul tasandil ning seega sorditud ja potentsiaalselt ringlusse võetavate jäätmete koguse suurendamiseks.

    Muudatusettepanek 45

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 103 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (103a)

    Käesolevas määruses tuleks arvesse võtta liidus kasutusel olevate tagatisrahasüsteemide mitmekesisust ning tagada, et nende süsteemide tehnoloogilist arengut ei takistataks, kui need vastavad kogumismäärade suurendamise ja kvaliteetse ringlussevõtu tagamise tingimustele ja kriteeriumidele. Näiteks pakub digitaalne tagatisrahasüsteem tarbijatele QR-koodi süsteemi, mille puhul tagastatakse tagatisraha eraldi kogumispunktis kas kodus või väljaspool kodu.

    Muudatusettepanek 46

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 107

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (107)

    Liikmesriigid, kes saavutavad teatavate konkreetsete pakenditüüpide puhul 90  % kogumismäära ilma tagatisrahasüsteemita, võivad kaks järjestikust kalendriaastat enne kõnealuse kohustuse jõustumist taotleda tagatisrahasüsteemi kehtestamata jätmist.

    (107)

    Liikmesriigid, kes saavutavad teatavate konkreetsete pakenditüüpide puhul vähemalt 85  % kogumismäära ilma tagatisrahasüsteemita, võivad kaks järjestikust kalendriaastat enne kõnealuse kohustuse jõustumist taotleda tagatisrahasüsteemi kehtestamata jätmist.

    Muudatusettepanek 47

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 108

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (108)

    Pakendijäätmete tekke vältimise erimeetmena peaksid liikmesriigid aktiivselt soodustama korduskasutuse ja taastäitmise lahendusi. Nad peaksid toetama korduskasutuse ja taastäitmise süsteemide loomist ning jälgima nende toimimist ja hügieenistandardite järgimist. Liikmesriike julgustatakse võtma ka muid meetmeid, nagu korduskasutuspakendite eri vorme hõlmavate tagatisrahasüsteemide loomine, majanduslike stiimulite kasutamine või nõuete kehtestamine lõppturustajatele, et korduskasutuspakendites või taastäitmisel tuleks teatava protsendi ulatuses kasutada selliseid tooteid, mis ei ole hõlmatud korduskasutuse ja taastäitmise sihtmääradega , tingimusel et sellised nõuded ei too kaasa ühtse turu killustumist ega kaubandustõkete loomist.

    (108)

    Pakendijäätmete tekke vältimise erimeetmena peaksid liikmesriigid aktiivselt soodustama korduskasutuse ja taastäitmise lahendusi. Nad peaksid toetama korduskasutuse ja taastäitmise süsteemide loomist ning jälgima nende toimimist ja hügieenistandardite järgimist. Liikmesriike julgustatakse võtma ka muid meetmeid, nagu korduskasutuspakendite eri vorme hõlmavate tagatisrahasüsteemide loomine, majanduslike stiimulite kasutamine või nõuete kehtestamine lõppturustajatele, et korduskasutuspakendites või taastäitmisel tuleks teatava protsendi ulatuses kasutada selliseid tooteid, mis ei ole hõlmatud korduskasutuse sihtmäärade ja taastäitmise kohustustega , tingimusel et sellised nõuded ei too kaasa ühtse turu killustumist ega kaubandustõkete loomist.

    Muudatusettepanek 48

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 113 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (113a)

    Kuigi on oluline, et komisjon võtaks ringlussevõetavuse kriteeriume kehtestavate delegeeritud õigusaktide koostamisel arvesse kõiki töötlemistehnoloogiaid ning ringlussevõetavuse ulatuse kriteeriume, on oluline, et komisjon hindaks täiendavalt keemilise ringlussevõtu lisaväärtust nende jäätmefraktsioonide puhul, mida ei saa töödelda mehaanilise ringlussevõtu tehnoloogiaga. Komisjon peaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1119  (1a) sätestatud eesmärkide kontekstis võtma arvesse uute tehnoloogiate energiatarbimist, veetarbimist ja materjalikadu ning vältima keskkonnaväiteid käsitleva liidu õigusraamistiku läbivaatamise konteksti arvestades eksitavaid keskkonnaväiteid, piirates nende kasutamist tõelisele ringlussevõtule suunatud lähenemisviisiga ja välistades näiteks materjalide kütuseks muutmise lähenemisviisi.

     

    Muudatusettepanek 49

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 113 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (113b)

    Ettevõtjal peaks olema võimalik esitada keskkonnaväiteid turule lastud pakendite kohta üksnes juhul, kui need on keskkonnaväidete direktiivi alusel põhjendatud. Mis puutub väidetesse ringlussevõetavuse, ringlussevõetud materjali sisalduse osakaalu ja korduskasutatavuse kohta, siis peaksid sellised väited olema võimalikud üksnes pakendite selliste omaduste kohta, mis ületavad käesolevas määruses sätestatud kohaldatavaid miinimumnõudeid.

    Muudatusettepanek 50

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 117 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (117a)

    Koduvälisel liigiti kogumisel on oluline osa pakendite kogumise määra suurendamisel ja nende ringlussevõtu parandamisel. Liikmesriikidel ja ettevõtjatel peaks olema võimalik võtta erimeetmeid koduväliste jäätmete liigiti kogumise jaoks, mis on kohandatud vastavalt tarbijate asukohale ja harjumustele.

    Muudatusettepanek 51

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 123

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (123)

    Selleks et tagada võrdsed konkurentsitingimused ning käesoleva määruse eeldatav kasulikkus ja panus liidu kliima-, energia- ja ringluseesmärkide saavutamisse, on vaja tulemuslikult tagada kestlikkusnõuete täitmine. Seepärast tuleks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/1020, (73) millega kehtestatakse liidu turule sisenevate toodete turujärelevalve ja kontrolli horisontaalne raamistik, kohaldada toodete suhtes, millele on käesoleva määruse kohaselt kehtestatud kestlikkusnõuded.

    (123)

    Selleks et tagada võrdsed konkurentsitingimused ning käesoleva määruse eeldatav kasulikkus ja panus liidu kliima-, energia- ja ringluseesmärkide saavutamisse, on vaja tulemuslikult tagada kestlikkusnõuete täitmine. Seepärast tuleks kehtestada liidu turule pakendeid laskvate ettevõtjate kontrollide minimaalne arv ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/1020, (73) millega kehtestatakse liidu turule sisenevate toodete turujärelevalve ja kontrolli horisontaalne raamistik, kohaldada toodete suhtes, millele on käesoleva määruse kohaselt kehtestatud kestlikkusnõuded.

    Muudatusettepanek 52

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 130

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (130)

    Liidu turule sisenevate pakendite puhul tuleks eelistada turujärelevalveasutuste ja ettevõtjate vahel siseturul tehtavad koostööd. Arvestades, et need võivad puudutada kõiki liidu turule sisenevaid pakendeid, peaks määruse (EL) 2019/1020 artikli 25 lõike 1 kohaselt määratud asutuste sekkumine keskenduma peamiselt pakenditele, mille suhtes kohaldatakse turujärelevalveasutuste võetud keelavaid meetmeid. Kui turujärelevalveasutused võtavad selliseid keelavaid meetmeid ja need ei piirdu riigi territooriumiga, peaksid nad edastama liidu turule sisenevate pakendite kontrollimiseks määratud asutustele üksikasjad, mis on vajalikud selliste nõuetele mittevastavate pakendite tuvastamiseks piiridel, sealhulgas teabe pakendatud toodete ja ettevõtjate kohta, et võimaldada riskipõhist lähenemisviisi liidu turule sisenevate toodete suhtes. Sellistel juhtudel on tolli eesmärk sellised pakendid piiril kindlaks teha ja peatada.

    (130)

    Siseturu toimimise kindlustamiseks ja võrdsete tingimuste loomiseks on vaja tagada, et kolmandatest riikidest liidu turule sisenevad pakendid vastaksid käesolevale määrusele, olenemata sellest, kas neid imporditakse eraldi pakendina või pakendatud tootena. Eelkõige tuleb tagada, et valmistajad on kõnealuste pakendite suhtes läbi viinud asjakohased vastavushindamismenetlused. Eelistada tuleks turujärelevalveasutuste ja ettevõtjate vahel siseturul tehtavad koostööd. Arvestades, et need võivad puudutada kõiki liidu turule sisenevaid pakendeid, peaks määruse (EL) 2019/1020 artikli 25 lõike 1 kohaselt määratud asutuste sekkumine keskenduma peamiselt pakenditele, mille suhtes kohaldatakse turujärelevalveasutuste võetud keelavaid meetmeid. Kui turujärelevalveasutused võtavad selliseid keelavaid meetmeid ja need ei piirdu riigi territooriumiga, peaksid nad edastama liidu turule sisenevate pakendite kontrollimiseks määratud asutustele üksikasjad, mis on vajalikud selliste nõuetele mittevastavate pakendite tuvastamiseks piiridel, sealhulgas teabe pakendatud toodete ja ettevõtjate kohta, et võimaldada riskipõhist lähenemisviisi liidu turule sisenevate toodete suhtes. Sellistel juhtudel on tolli eesmärk sellised pakendid piiril kindlaks teha ja peatada.

    Muudatusettepanek 53

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse nõuded pakendi kogu olelusringi kohta seoses keskkonnakestlikkuse ja märgistamisega, et võimaldada pakendi turule laskmist, samuti nõuded laiendatud tootjavastutuse ning pakendijäätmete kogumise, töötlemise ja ringlussevõtu kohta.

    1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse nõuded pakendi kogu olelusringi kohta seoses keskkonnakestlikkuse ja märgistamisega, et võimaldada pakendi turule laskmist, samuti nõuded laiendatud tootjavastutuse , ennetuse, tarbetute pakendite vähendamise, pakendite korduskasutamise ja taastäitmise ning pakendijäätmete kogumise, töötlemise ja ringlussevõtu kohta.

    Muudatusettepanek 54

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Käesolev määrus aitab üle minna ringmajandusele ja sellega kehtestatakse meetmed, mis on kooskõlas jäätmehierarhiaga vastavalt direktiivi 2008/98/EÜ artiklile 4.

    3.   Käesolev määrus aitab üle minna ringmajandusele ja saavutada Euroopa kliimamääruses sätestatud kliimaneutraalsus hiljemalt 2050. aastaks, nagu on ette nähtud määruses (EL) 2021/1119, ning sellega kehtestatakse meetmed, mis on kooskõlas jäätmehierarhiaga vastavalt direktiivi 2008/98/EÜ artiklile 4 ja luuakse toetav õigusraamistik, mis annab Euroopa tööstustele kindlustunnet pakendiringlusesse tehtavate investeeringute osas .

    Muudatusettepanek 421

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Käesolevat määrust kohaldatakse kõikidele pakenditele sõltumata valmistusmaterjalist ning kõikidele pakendijäätmetele sõltumata sellest, kas nende jäätmete teke või kasutus on seotud tööstuse või muu tootmisega, jaemüügi või turustusega, kontorite, teenuste või kodumajapidamistega.

    1.   Käesolevat määrust kohaldatakse kõikidele pakenditele, välja arvatud ohtlike kaupade veoks lubatud pakendid, sõltumata valmistusmaterjalist ning kõikidele pakendijäätmetele sõltumata sellest, kas nende jäätmete teke või kasutus on seotud tööstuse või muu tootmisega, jaemüügi või turustusega, kontorite, teenuste või kodumajapidamistega.

    Muudatusettepanek 56

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 1 – alapunkt f

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (f)

    teekotikesed või kohvipadjad, mis on vajalikud tee- või kohvitoote hoidmiseks ja mõeldud kasutamiseks ja kõrvaldamiseks koos tootega;

    f)

    läbilaskvad teekotikesed või kohvipadjad või pärast kasutamist pehmeks muutuvad pakendid või ühe korra serveerimise ühikud , mis sisaldavad tee- või kohvitoodet ja on mõeldud kasutamiseks ja kõrvaldamiseks koos tootega;

    Muudatusettepanek 57

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 1 – alapunkt g

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (g)

    kohvi- või teemasinast ühe korra serveerimise ühikud, mis on vajalikud tee- või kohvitoote hoidmiseks ning mõeldud kasutamiseks ja kõrvaldamiseks koos tootega;

    g)

    vett mitteläbilaskvad kohvi- või teemasinast ühe korra serveerimise ühikud, mis on vajalikud tee- või kohvitoote hoidmiseks ning mõeldud kasutamiseks ja kõrvaldamiseks koos tootega;

    Muudatusettepanek 58

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (4)

    „veopakend“ – pakend, mis on ette nähtud hulga müügiühikute või rühmapakendite käsitsemise ja veo hõlbustamiseks, et vältida veol kauba füüsilisi kahjustusi, sealhulgas e-kaubanduse pakendid, kuid välja arvatud maantee-, raudtee-, mere- ja õhuveokonteinerid;

    4)

    „veopakend“ – pakend, mis on ette nähtud hulga müügiühikute või rühmapakendite käsitsemise ja veo hõlbustamiseks, et vältida toote veost tingitud füüsilisi kahjustusi, sealhulgas e-kaubanduse pakendid, kuid välja arvatud maantee-, raudtee-, mere- ja õhuveokonteinerid;

    Muudatusettepanek 59

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 16

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (16)

    „lõppturustaja“ – turustaja, kes tarnib lõppkasutajale pakendatud või taastäitmise kaudu ostetavaid tooteid;

    16)

    „lõppturustaja“ – turustaja, kes tarnib lõppkasutajale pakendatud või taastäitmise või korduskasutamise kaudu ostetavaid tooteid;

    Muudatusettepanek 472

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 19

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (19)

    „komposiitpakend“ – pakendiühik, mis on tehtud kahest või enamast eri materjalist, välja arvatud siltide, sulgurite ja tihendite materjal, kusjuures neid pakendimaterjale ei saa käsitsi eraldada ja seega moodustavad nad ühtse terviku;

    19)

    „komposiitpakend“ – pakendiühik, mis on tehtud kahest või enamast eri materjalist, välja arvatud siltide, pinnakattevahendite, vooderdiste, lakkide, värvide, tintide, liimide, glasuuride, sulgurite ja tihendite materjal , mis moodustavad põhilise pakendimaterjali massi osa , kusjuures neid pakendimaterjale ei saa käsitsi eraldada ja seega moodustavad nad ühtse terviku , välja arvatud juhul, kui asjaomane materjal moodustab pakendiühikust tähtsusetu osa, kuid mitte mingil juhul rohkem kui 10 % pakendiühiku kogumassist ;

    Muudatusettepanek 61

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 22

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (22)

    „korduskasutamine“ – toiming, millega korduskasutuspakendit kasutatakse uuesti sel otstarbel, milleks ta on loodud;

    22)

    „korduskasutamine“ – toiming, millega korduskasutuspakendit kasutatakse uuesti mitu korda sel otstarbel, milleks ta on loodud ja mis on tehtud võimalikuks asjakohase logistika abil ning mida soodustavad sobivad stimuleerivad süsteemid, tavaliselt tagatisrahasüsteem ;

    Muudatusettepanek 62

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 26

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (26)

    „korduskasutussüsteem“ – organisatsiooniline, tehniline või rahaline korraldus, mis võimaldab korduskasutamist kas suletud või avatud tsükli süsteemis. Tagatisrahasüsteemid, millega kogutakse pakendeid korduskasutamiseks, loetakse korduskasutuse süsteemi osaks;

    26)

    „korduskasutussüsteem“ – organisatsiooniline, tehniline ja/ või rahaline korraldus koos stiimulitega , mis võimaldavad korduskasutamist kas suletud või avatud tsükli süsteemis. Tagatisrahasüsteemid, millega kogutakse pakendeid korduskasutamiseks, loetakse korduskasutuse süsteemi osaks;

    Muudatusettepanek 63

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 28

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (28)

    „taastäitmine“ – toiming, kus lõppkasutaja täidab oma pakendifunktsiooniga anuma toote või toodetega, mida pakub lõppturustaja äritehingu raames ;

    28)

    „taastäitmine“ – toiming, kus lõppkasutaja täidab oma pakendifunktsiooniga anuma või anuma , mida pakub müügikohas lõppturustaja, toote või toodetega, mis ostetakse lõppturustajalt ;

    Muudatusettepanek 64

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 31

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (31)

    „ringlussevõttu toetav disain“ – pakendi ja selle üksikute osade disain, mis tagab toote ringlussevõetavuse nüüdisaegsete kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtuprotsesside abil;

    31)

    „ringlussevõttu toetav disain“ – pakendi ja selle üksikute osade disain, mis tagab toote ringlussevõetavuse nüüdisaegsete kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtuprotsesside abil , eelistades mehaanilise ringlussevõtu protsesse ;

    Muudatusettepanek 65

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 31 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    31a)

    „ringlussevõetavus“ – hinnang pakendite sobivuse kohta jäätmekäitluse ja -töötluse kavandamise kaudu, mis põhineb liigiti kogumisel, sortimisel eraldi voogudesse, mastaapsel ringlussevõtul ja ringlussevõetud materjalide kasutamisel esmase tooraine asendamiseks uutes pakendites;

    Muudatusettepanek 66

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 32

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (32)

    „mastaapne ringlussevõtt“ – pakendijäätmed kogutakse , sorditakse ja võetakse ringlusse nüüdisaegse taristu ja asjakohaste protsesside kaudu vähemalt 75 % liidu elanikkonna ulatuses , kusjuures see hõlmab ka liidust eksporditavaid pakendijäätmeid vastavalt artikli 47 lõikele 5;

    32)

    „mastaapne ringlussevõtt“ – piisava võimsuse olemasolu , et suunata kogutud pakendijäätmed kindlaksmääratud ja tunnustatud jäätmevoogudesse kehtestatud tööstuslike ümbertöötlemisprotsesside kaudu olemasolevates süsteemides, mille toimimist on praktiliselt tõestatud , kusjuures see hõlmab ka liidust eksporditavaid pakendijäätmeid vastavalt artikli 47 lõikele 5;

    Muudatusettepanek 414

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 32 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    32a)

    „kvaliteetne ringlussevõtt“ – direktiivi 2008/98/EÜ artikli 3 punktis 17 määratletud taaskasutamistoiming, millega tagatakse, et kogutud ja sorditud jäätmete eriomane kvaliteet taaskasutustoimingu käigus säilib või taastatakse, nii et saadud ringlussevõetud materjalid oleksid esmase tooraine asendamiseks piisavalt kvaliteetsed;

    Muudatusettepanek 68

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 34

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (34)

    „lahutamatu osa“ – pakendi osa, mis võib olla pakendiühiku põhiosast erinev ja erinevast materjalist, kuid on pakendiühikust ja selle toimimisest lahutamatu, kusjuures seda ei pea toote tarbimiseks pakendi põhiosast eraldama ning see visatakse tavaliselt ära pakendiühikuga samal ajal, kuigi ei kõrvaldata tingimata samal viisil;

    34)

    „lahutamatu osa“ – pakendi osa, mis võib olla pakendiühiku põhiosast erinev ja erinevast materjalist, kuid on pakendiühikust ja selle toimimisest lahutamatu, kusjuures seda ei pea pakendi põhiosast eraldama ning see visatakse tavaliselt ära pakendiühikuga samal ajal, kuigi ei kõrvaldata tingimata samal viisil;

    Muudatusettepanek 69

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 35

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (35)

    „eraldatav osa“ – pakendi osa, mis on pakendiühiku põhiosast erinev, võib olla erinevast materjalist, tuleb tootele ligipääsu saamiseks pakendiühiku põhiosast täielikult ja püsivalt lahti võtta ning visatakse tavaliselt ära enne kui pakendiühik ja sellest eraldi;

    35)

    „eraldatav osa“ – pakendi osa, mis on pakendiühiku põhiosast erinev, võib olla erinevast materjalist, tuleb pakendiühiku põhiosast täielikult ja püsivalt lahti võtta ning visatakse tavaliselt ära enne kui pakendiühik ja sellest eraldi;

    Muudatusettepanek 70

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 37

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (37)

    „innovaatiline pakend“ – pakendivorm, mille valmistamisel on kasutatud uut materjali, disaini või tootmisprotsessi, mille tulemusel paranevad tähelepandavalt pakendifunktsioonid: toodete mahutamine, kaitsmine, käsitsemine, kättetoimetamine või esitlemine , ning saadakse nähtavat keskkonnakasu, välja arvatud pakendid, mis saadakse olemasolevate pakendite muutmisest üksnes toodete parema esitlemise ja turustamise eesmärgil;

    37)

    „innovaatiline pakend“ – pakendivorm, mille valmistamisel on kasutatud uut ja uuenduslikku materjali, disaini või tootmisprotsessi, mille tulemusel paranevad tähelepandavalt pakendifunktsioonid: toodete mahutamine, kaitsmine, käsitsemine, kättetoimetamine, ning saadakse nähtavat üldist keskkonnakasu, välja arvatud pakendid, mis saadakse olemasolevate pakendite muutmisest peamiselt toodete parema esitlemise ja turustamise eesmärgil;

    Muudatusettepanek 71

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 38

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (38)

    „teisene tooraine“ – materjalid, mis on saadud ringlussevõtuprotsesside kaudu ja võivad asendada esmast toorainet;

    38)

    „teisene tooraine“ – materjalid, mis on saadud ringlussevõtuprotsesside kaudu ning on läbinud kõik vajalikud kontrolli- ja sorteerimistoimingud ja võivad asendada esmast toorainet;

    Muudatusettepanek 72

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 40

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (40)

    „kontaktitundlik pakend“ – pakend, mis on ette nähtud kasutamiseks pakendusviisidel, mille suhtes kohaldatakse määrust (EÜ) nr 1831/2003, (EÜ) nr 1935/2004, (EÜ) nr 767/2009, (EÜ) nr 2009/1223, (EL) 2017/745, (EL) 2017/746, (EL) 2019/4, (EL) 2019/6, direktiivi 2001/83/EÜ või direktiivi 2008/68/EÜ;

    40)

    „kontaktitundlik pakend“ – pakend, mis on ette nähtud kasutamiseks pakendusviisidel, mille suhtes kohaldatakse määrust (EÜ) nr 1831/2003, (EÜ) nr 1935/2004, (EÜ) nr 767/2009, (EÜ) nr 2009/1223, (EL) 2017/745, (EL) 2017/746, (EL) 2019/4, (EL) 2019/6, direktiivi 2001/83/EÜ , Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/46/EÜ  (1a) või direktiivi 2008/68/EÜ;

     

    Muudatusettepanek 73

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 41

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (41)

    „kompostitav pakend“ – pakend, mis laguneb füüsiliselt, keemiliselt, termiliselt või bioloogiliselt nii, et enamik valmiskompostist laguneb lõpuks süsinikdioksiidiks, mineraalsooladeks, biomassiks ja veeks, nagu on sätestatud artikli 47 lõikes 4 , ega takista liigiti kogumist ja tööstuslikult kontrollitud tingimustes toimuvat kompostimisprotsessi või -tegevust;

    41)

    „kompostitav pakend“ – pakend, mis laguneb füüsiliselt, keemiliselt, termiliselt või bioloogiliselt nii, et enamik valmiskompostist laguneb lõpuks süsinikdioksiidiks, mineraalsooladeks, biomassiks ja veeks, nagu on sätestatud artikli 47 lõikes 8 , ega takista liigiti kogumist ja tööstuslikult kontrollitud tingimustes toimuvat kompostimis- või anaeroobse lagunemise protsessi või -tegevust kooskõlas kohaldatavate nõuetega, mis on sätestatud Euroopa ühtlustatud standardis EN 13432 ;

    Muudatusettepanek 74

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 41 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    41a)

    „kodus kompostitavad pakendid“ – pakendid, mis on biolagunevad ka tingimustes, mis ei ole tööstuslike kompostimisrajatiste tingimustega võrreldes kontrollitavad, ja mille kompostimisprotsessi teostavad eraisikud, et toota komposti oma tarbeks.

    Muudatusettepanek 75

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 41 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    41b)

    „biopõhine plast“ – plast, mille tooraine on toodetud biomassist  (1a);

     

    Muudatusettepanek 76

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 50

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (50)

    „tagatisraha“ – fikseeritud rahasumma, mis ei ole osa pakendatud või täidetud toote hinnast ja mida kogutakse lõppkasutajalt asjaomase liikmesriigi tagatisrahasüsteemi kuuluva pakendatud või täidetud toote ostmisel ning makstakse tagasi, kui lõppkasutaja tagastab tagatisrahaga kaetud pakendi selleks otstarbeks loodud kogumispunkti;

    50)

    „tagatisraha“ – kindlaksmääratud rahasumma, mis ei ole osa pakendatud või täidetud toote hinnast ja mida kogutakse lõppkasutajalt asjaomase liikmesriigi tagatisrahasüsteemi kuuluva pakendatud või täidetud toote ostmisel ning makstakse tagasi, kui lõppkasutaja või mis tahes muu isik tagastab tagatisrahaga kaetud pakendi selleks otstarbeks loodud kogumispunkti;

    Muudatusettepanek 77

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 51

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (51)

    „tagatisrahasüsteem“ – süsteem, kus lõppkasutajalt võetakse sellesse süsteemi kuuluva pakendatud või täidetud toote ostmisel tagatisraha, mis makstakse lõppkasutajale tagasi, kui ta tagastab tagatisrahaga kaetud pakendi selleks otstarbeks loodud kogumispunkti;

    51)

    „tagatisrahasüsteem“ – süsteem, kus lõppkasutajalt võetakse sellesse süsteemi kuuluva pakendatud või täidetud toote ostmisel tagatisraha, mis makstakse lõppkasutajale tagasi, kui ta tagastab tagatisrahaga kaetud pakendi selleks otstarbeks loodud kogumispunkti või ladustatakse nõuetekohaselt selleks ettenähtud jäätmemahutisse kodus või avalikus kohas ;

    Muudatusettepanek 78

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 57

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (57)

    „riski kujutav pakend“ – pakend, mis ei vasta käesolevas määruses või selle alusel sätestatud nõudele, v.a artikli 56 lõikes 1 loetletud nõuetele mittevastavused, ning võib seetõttu avaldada keskkonnale või muule kõnealuse nõudega kaitstud avalikule huvile kahjulikku mõju;

    57)

    „riski kujutav pakend“ – pakend, mis ei vasta käesolevas määruses või selle alusel sätestatud nõudele, v.a artikli 56 lõikes 1 loetletud nõuetele mittevastavused, ning võib seetõttu avaldada keskkonnale , tervisele või muule kõnealuse nõudega kaitstud avalikule huvile kahjulikku mõju;

    Muudatusettepanek 79

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 4 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.     Lisaks artiklis 11 sätestatud märgistusnõuetele võivad liikmesriigid ette näha täiendavad märgistusnõuded, et võimaldada laiendatud tootjavastutuse süsteemi või artikli 44 lõikes 1 nimetamata tagatisrahasüsteemi tuvastamist.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 80

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Pakend tuleb valmistada nii, et pakendimaterjalis või pakendiosades oleks probleemsete ainete sisaldus ja kontsentratsioon võimalikult väike, sealhulgas nende ainete esinemine heites ja jäätmekäitluse saadustes nagu teisesed toorained, tuhk või muu lõplikuks kõrvaldamiseks ettenähtud materjal.

    1.   Pakend tuleb valmistada nii, et pakendimaterjalis või pakendiosades oleks probleemsete ainete sisaldus ja kontsentratsioon võimalikult väike, sealhulgas nende ainete esinemine heites ja jäätmekäitluse saadustes nagu teisesed toorained, tuhk või muu lõplikuks kõrvaldamiseks ettenähtud materjal , samuti tuleks minimeerida mikroplasti kahjulikku keskkonnamõju .

    Muudatusettepanek 81

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     toiduga kokkupuutuvaid pakendeid, mis sisaldavad tahtlikult lisatud per- ja polüfluoritud alküülühendeid (PFAS) ei lasta turule alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva].

    Muudatusettepanek 82

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 2 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2b.     toiduga kokkupuutuvaid pakendeid, mis sisaldavad tahtlikult lisatud bisfenool Ad (CASi nr 80-05-7) ei lasta turule alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva].

    Muudatusettepanek 83

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Vastavust lõikes 2 sätestatud nõuetele tõendatakse VII lisa kohaselt koostatud tehnilises dokumentatsioonis.

    3.   Vastavust lõigetes 1, 2 , 2a ja 2b sätestatud nõuetele tõendatakse VII lisa kohaselt koostatud tehnilises dokumentatsioonis.

    Muudatusettepanek 84

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Artikli 6 lõike 5 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides kehtestatud ringlussevõtu nõuded ei piira ainete sisaldust pakendites või pakendiosades põhjustel, mis on peamiselt seotud kemikaaliohutusega. Need nõuded käsitlevad vajaduse korral pakendis sisalduvaid probleemseid aineid, mis mõjutavad negatiivselt pakendi materjalide korduskasutamist ja ringlussevõttu, ning kui see on asjakohane, määratakse neis nõuetes kindlaks konkreetsed asjaomased ained ning nendega seotud kriteeriumid ja piirangud.

    4.   Artikli 6 lõike 5 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides kehtestatud ringlussevõtu nõuded ei piira ainete sisaldust pakendites või pakendiosades põhjustel, mis on peamiselt seotud kemikaaliohutusega , ilma et see piiraks lõigete 2a ja 2b kohaldamist, välja arvatud juhul, kui aine kasutamine pakendis võib selle olelusringi mis tahes osas kujutada endast lubamatut ohtu inimeste tervisele või keskkonnale . Need nõuded käsitlevad ka pakendis sisalduvaid probleemseid aineid, mis mõjutavad negatiivselt pakendi materjalide korduskasutamist , sorteerimist ja ringlussevõttu, ning neis nõuetes määratakse kindlaks konkreetsed asjaomased ained ning nendega seotud kriteeriumid ja piirangud.

    Muudatusettepanek 85

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kõik pakendid peavad olema ringlussevõetavad.

    Kõik turule lastavad pakendid peavad olema ringlussevõetavad kooskõlas lõikega 2 .

    Muudatusettepanek 86

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 2 – lõik 1 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    selle disain toetab ringlussevõttu;

    a)

    selle disain toetab ringlussevõttu , nagu on sätestatud komisjoni poolt lõike 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides ;

    Muudatusettepanek 415

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 2 – lõik 1 – punkt d

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (d)

    seda saab ringlusse võtta nii, et saadud teisesed toorained on esmaste toorainete asendamiseks piisava kvaliteediga;

    d)

    seda saab ringlusse võtta nii, et saadud teisesed toorained on esmaste toorainete asendamiseks piisava kvaliteediga;

    Muudatusettepanek 87

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 2 – lõik 1 – punkt e

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (e)

    seda saab mastaapselt ringlusse võtta .

    e)

    see on mastaapselt ringlussevõetav, kooskõlas komisjoni poolt lõike 6 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega kehtestatud metoodikaga .

    Muudatusettepanek 88

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 2 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Punkti a kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2030 ja punkti e alates 1. jaanuarist 2035 .

    Punkte a kuni d kohaldatakse alates 36 kuu möödumisest lõikes 4 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäevast ja punkti e alates 36 kuu möödumisest lõikes 6 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäevast .

    Muudatusettepanek 89

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Ringlussevõetavad pakendid peavad alates 1. jaanuarist 2030 täitma ringlussevõttu toetava disaini kriteeriume, mis on sätestatud lõike 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides, ja alates 1. jaanuarist 2035 vastama ka mastaapse ringlussevõtu nõuetele, mis on sätestatud lõike 6 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides. Kui sellised pakendid vastavad kõnealustele delegeeritud õigusaktidele, loetakse need lõike 2 punktidele a ja e vastavaks.

    3.   Ringlussevõetavad pakendid peavad:

     

    a)

    täitma ringlussevõttu toetava disaini kriteeriume, mis on sätestatud lõike 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides , hiljemalt 36 kuu möödumisel lõikes 4 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäevast; ning

     

    b)

    vastama lisaks käesoleva lõike punktis a toodud nõuetele mastaapse ringlussevõtu nõuetele, mis on sätestatud lõike 6 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides , hiljemalt 36 kuu möödumisel lõikes 6 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäevast;

     

    Kui sellised pakendid vastavad kõnealustele delegeeritud õigusaktidele, loetakse need lõike 2 punktidele a ja e vastavaks.

    Muudatusettepanek 90

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Lõikes 3 osutatud kriteeriumide ja nõuetega kehtestatakse:

     

    a)

    viis, kuidas väljendada ringlussevõetavuse hindamise tulemusi II lisa tabelis 3 toodud ringlussevõtu tulemusklassides A–E, võttes aluseks protsendimäära lõike 1 kohaselt ringlussevõetava pakendiühiku massist;

     

    b)

    kõikide II lisa tabelis 1 loetletud pakendimaterjalide ja -kategooriate üksikasjalikud ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumid, sealhulgas vajaduse korral konkreetsed kvaliteetse ringlussevõtu nõuded;

     

    c)

    iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendikategooria puhul asjaomastele tulemusklassidele vastamise tingimuste kirjeldus;

     

    d)

    rahaliste tasude kohandamine, mida tootjad peavad artiklis 40 osutatud laiendatud tootjavastutuse kohustuste täitmisel maksma, võttes aluseks pakendite ringlussevõtu tulemusklassi;

     

    e)

    viis, kuidas hinnata mastaapset ringlussevõttu iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendikategooria puhul, et kehtestada ajakohastatud ringlussevõtu tulemusklassid.

    Muudatusettepanek 91

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 4 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse täiendamiseks, et kehtestada II lisa tabelis 1 loetletud pakendikategooriate jaoks ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumid ja ringlussevõtu tulemusklassid, võttes aluseks sama lisa tabelis 2 loetletud kriteeriumid ja parameetrid , ning samuti kehtestada eeskirjad tootjate poolt artikli 40 lõikes 1 sätestatud laiendatud tootjavastutuse kohustuste täitmisel makstavate rahaliste tasude kohandamiseks, võttes aluseks pakendite ringlussevõtu tulemusklassi ning plastpakendites kasutatud ringlussevõetud materjali sisalduse protsentides. Ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumides võetakse arvesse nüüdisaegseid kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtuprotsesse ning need puudutavad pakendi kõiki osi.

    Kui komisjon on konsulteerinud artikli 12a alusel loodud pakendifoorumiga ja võtnud arvesse Euroopa standardiorganisatsioonide välja töötatud standardeid, võtab ta 1. jaanuariks 2027 kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse täiendamiseks eesmärgiga:

     

    a)

    kehtestada II lisa tabelis 1 loetletud pakendikategooriate jaoks ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumid ja ringlussevõtu tulemusklassid võttes aluseks sama lisa tabelites 2 ja 2a loetletud kriteeriumid ja parameetrid; ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumides võetakse arvesse nüüdisaegseid kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtuprotsesse ning need puudutavad pakendi kõiki osi;

     

    b)

    kehtestada eeskirjad tootjate poolt artikli 40 lõikes 1 sätestatud laiendatud tootjavastutuse kohustuste täitmisel makstavate rahaliste tasude kohandamiseks, võttes aluseks pakendite ringlussevõtu tulemusklassi ning , kui see on asjakohane , ringlussevõetud materjali sisalduse protsentides.

    Muudatusettepanek 92

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 4 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte lisa tabeli 1 muutmiseks, et kohandada seda teaduse ja tehnika arenguga materjali ja toodete disaini ning kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtutaristu alal.

    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte lisa II tabeli 1 muutmiseks, et kohandada seda teaduse ja tehnika arenguga materjali ja toodete disaini ning kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtutaristu alal.

    Muudatusettepanek 93

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 5 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Alates 1. jaanuarist 2030 ei loeta pakendit ringlussevõetavaks, kui see vastab oma pakendikategoorias tulemusklassile E, nagu see on sätestatud lõike 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktis, mis käsitleb selle pakendikategooria ringlussevõttu toetava disaini kriteeriume.

    36 kuu möödumisel lõikes 4 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäevast ei loeta pakendit ringlussevõetavaks, kui see vastab oma pakendikategoorias tulemusklassile E, nagu see on sätestatud lõike 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktis, mis käsitleb selle pakendikategooria ringlussevõttu toetava disaini kriteeriume.

    Muudatusettepanek 94

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 5 – lõik 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Alates 96 kuu möödumisest lõikes 4 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamisest ei loeta pakendit ringlussevõetavaks, kui see vastab oma pakendikategoorias tulemusklassile D või sellest madalamatele tulemusklassidele, nagu see on sätestatud lõike 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktis, mis käsitleb selle pakendikategooria ringlussevõttu toetava disaini kriteeriume.

    Muudatusettepanek 95

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 5 – lõik 1 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Alates 36 kuu möödumisest lõikes 6 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamisest ei loeta pakendit ringlussevõetavaks, kui see ei vasta mastaapse ringlussevõtu nõuetele, mis on sätestatud lõike 6 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides.

    Muudatusettepanek 96

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 5 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Need kriteeriumid põhinevad vähemalt II lisa tabelis 2 loetletud parameetritel.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 97

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 6 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.   Komisjon kehtestab iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendiliigi jaoks metoodika , mille alusel hinnatakse, kas pakendid on mastaapselt ringlussevõetavad . Kõnealune metoodika põhineb vähemalt järgmistel elementidel:

    6.    Hiljemalt 60 kuud pärast lõikes 4 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäeva võtab komisjon kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusaktid käesoleva määruse täiendamiseks, et kehtestada metoodika iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendiliigi mastaapse ringlussevõetavavuse hindamiseks . Kõnealune metoodika põhineb vähemalt järgmistel elementidel:

    Muudatusettepanek 98

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 6 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    liigiti kogutud pakendijäätmete kogused II lisa tabelis 1 loetletud pakendimaterjalide kaupa liidus tervikuna ja igas liikmesriigis eraldi;

    b)

    liigiti kogutud pakendijäätmete kogused II lisa tabelis 1 loetletud pakendimaterjalide kaupa liidus tervikuna ja igas liikmesriigis eraldi , võttes arvesse liikmesriikide käesoleva määruse artiklist 43 tulenevaid kohustusi ;

    Muudatusettepanek 99

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 6 – punkt d

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (d)

    iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendiliigi sorteerimiseks ja ringlussevõtuks paigaldatud taristu võimsus liidus tervikuna.

    d)

    iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendiliigi sorteerimiseks ja ringlussevõtuks paigaldatud taristu võimsus liidus tervikuna , võttes arvesse liikmesriikide käesoleva määruse artiklist 43 tulenevaid kohustusi .

    Muudatusettepanek 100

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 6 – lõik 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Punktides a–d osutatud andmed peavad olema üldsusele kättesaadavad ja kergesti juurdepääsetavad.

    Muudatusettepanek 101

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 7

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7.     Lõikes 3 osutatud kriteeriumide ja nõuetega kehtestatakse:

    välja jäetud

    (a)

    viis, kuidas väljendada ringlussevõetavuse hindamise tulemusi II lisa tabelis 3 kirjeldatud ringlussevõtu tulemusklassides A–E, võttes aluseks protsendimäära lõike 1 kohaselt ringlussevõetava pakendiühiku massist;

     

    (b)

    kõikide II lisa tabelis 1 loetletud pakendimaterjalide ja -kategooriate üksikasjalikud ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumid;

     

    (c)

    iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendikategooria puhul asjaomastele tulemusklassidele vastamise tingimuste kirjeldus;

     

    (d)

    rahaliste tasude kohandamine, mida tootjad peavad artiklis 40 osutatud laiendatud tootjavastutuse kohustuste täitmisel maksma, võttes aluseks pakendite ringlussevõtu tulemusklassi;

     

    (e)

    viis, kuidas hinnata mastaapset ringlussevõttu iga II lisa tabelis 1 loetletud pakendikategooria puhul, et kehtestada alates 2035. aastast ajakohastatud ringlussevõtu tulemusklassid.

     

    Muudatusettepanek 102

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 7 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    7a.     Kui on tõestatud, et see on keskkonnale kasulik ja tehniliselt teostatav, võivad liikmesriigid eelkõige artikli 44 kohaselt kehtestatud süsteemide väljatöötamise kaudu seada prioriteediks pakendite ringlussevõtu, et neid saaks hiljem samal viisil ringlusse võtta ja kasutada samal viisil või samalaadsetes rakendustes, koguse, kvaliteedi või funktsiooni minimaalse kaoga, kusjuures tootjad, kes on kohustatud täitma ringlussevõetud materjali sisalduse sihtmäärasid, saavad õiglase ringlussevõetud pakenditest saadud materjalile.

    Muudatusettepanek 103

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 8 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Vastavust lõigetes 2 ja 3 sätestatud nõuetele tõendatakse VII lisa kohaselt pakendi kohta koostatud tehnilises dokumentatsioonis.

    Vastavust lõigetes 2 ja 3 sätestatud nõuetele tõendatakse VII lisa kohaselt pakendi kohta koostatud tehnilises dokumentatsioonis , milles võetakse arvesse järgmisi elemente:

    Muudatusettepanek 104

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 8 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui pakendiühik sisaldab lahutamatuid osi, hinnatakse pakendi ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele ja mastaapse ringlussevõtu nõuetele vastavust koos pakendi kõikide lahutamatute osadega.

    a)

    kui pakendiühik sisaldab lahutamatuid osi, hinnatakse pakendi ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele ja mastaapse ringlussevõtu nõuetele vastavust koos pakendi kõikide lahutamatute osadega.

    Muudatusettepanek 105

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 8 – lõik 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui pakendiühik sisaldab eraldatavaid osi, hinnatakse pakendi ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele ja mastaapse ringlussevõtu nõuetele vastavust eraldi pakendi kõikide eraldatavate osade puhul.

    b)

    kui pakendiühik sisaldab eraldatavaid osi, hinnatakse pakendi ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele ja mastaapse ringlussevõtu nõuetele vastavust eraldi pakendi kõikide eraldatavate osade puhul ; kui pakendiühiku lahutamatu osa on käsitsi hõlpsalt eraldatav ja tarbijal on selleks selged juhised, tuleb pakendi ringlussevõtu nõuetele vastavuse hindamisel kombineerida iga üksiku komponendi kohta antavad hinnangud;

    Muudatusettepanek 106

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 8 – lõik 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kõik pakendiühiku osad peavad vastama nüüdisaegsetele kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtuprotsessidele ega tohi takistada pakendiühiku põhiosa ringlussevõetavust.

    c)

    kõik pakendiühiku osad peavad vastama nüüdisaegsetele kogumis-, sortimis- ja ringlussevõtuprotsessidele ega tohi takistada pakendiühiku põhiosa ringlussevõetavust.

    Muudatusettepanek 107

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 9 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Alates 1. jaanuarist 2030 ning erandina lõigetest 2 ja 3 võib innovaatilisi pakendeid turule lasta kõige enam kuni viie aasta jooksul pärast selle kalendriaasta lõppu, mil need turule lasti.

    36 kuu möödumisel lõikes 4 osutatud delegeeritud õigusaktide avaldamise kuupäevast ning erandina käesoleva artikli nõuetest võib innovaatilisi pakendeid turule lasta kõige enam kuni viie aasta jooksul pärast selle kalendriaasta lõppu, mil need turule lasti.

    Muudatusettepanek 108

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 9 – lõik 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Komisjon jälgib pidevalt esimeses lõigus osutatud erandi mõju turule lastavate pakendite kogusele. Komisjon võtab asjakohasel juhul vastu seadusandliku ettepaneku, et esimest lõiku muuta.

    Muudatusettepanek 109

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 9 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui seda erandit kasutatakse, lisatakse innovaatilisele pakendile VII lisas osutatud tehniline dokumentatsioon, mis tõendab selle innovaatilisust ja näitab vastavust käesoleva määruse artikli 3 punktis 34 esitatud määratlusele.

    Innovaatilisele pakendile lisatakse VII lisas osutatud tehniline dokumentatsioon, mis tõendab selle innovaatilisust , selle üldist keskkonnakasu ja näitab vastavust käesoleva määruse artikli 3 punktis 34 esitatud määratlusele.

    Muudatusettepanekud 110 ja 369

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 9 – lõik 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Pärast esimeses lõigus osutatud ajavahemikku peab sellise pakendiga olema kaasas lõikes 8 osutatud tehniline dokumentatsioon.

    Pärast esimeses lõigus osutatud ajavahemikku peab sellise pakendiga olema kaasas lõikes 8 osutatud tehniline dokumentatsioon ja seega vastama käesolevas artiklis sätestatud nõuetele .

     

    Liikmesriigid püüavad pidevalt täiustada innovaatiliste pakendite kogumis- ja sortimistaristut, millega eeldatavalt kaasneb keskkonnakasu.

    Muudatusettepanek 111

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 10 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    10.   Kuni 31. detsembrini 2034 ei kohaldata käesolevat artiklit alljärgneva suhtes:

    10.   Kuni 72 kuu möödumiseni lõikes 6 osutatud delegeeritud õigusakti avaldamise kuupäevast ei kohaldata käesolevat artiklit alljärgneva suhtes:

    Muudatusettepanek 112

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 10 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    meditsiiniseadmete kontaktitundlikud plastpakendid , mis on hõlmatud määrusega (EL) 2017/745;

    b)

    meditsiiniseadmete kontaktitundlikud pakendid , mis on hõlmatud määrusega (EL) 2017/745;

    Muudatusettepanek 113

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 10 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    in vitro diagnostika meditsiiniseadmete kontaktitundlikud plastpakendid , mis on hõlmatud määrusega (EL) 2017/746.

    c)

    in vitro diagnostika meditsiiniseadmete kontaktitundlikud pakendid , mis on hõlmatud määrusega (EL) 2017/746.

    Muudatusettepanek 114

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 10 – punkt c a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ca)

    imikute piimasegu, jätkupiimasegu, väikelastele mõeldud töödeldud teraviljapõhiste toitude ja imikutoidu ning meditsiiniliseks eriotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud toidu kontaktitundlikud pakendid, nagu on määratletud määruse (EL) nr 609/2013 artikli 1 punktides a, b ja c;

    Muudatusettepanek 392

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 10 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    10a.     Käesolevat artiklit ei kohaldata määrusega (EÜ) 1935/2004 hõlmatud puidu- ja vahapakendite suhtes, kuni komisjon hindab nende staatust vastavalt käesoleva artikli lõikele 10b.

    Muudatusettepanek 115

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 10 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    10b.     Komisjon hindab vajadust lõike 10 alusel kehtestatud erandit laiendada. Hindamisel võetakse arvesse asjaomaste reguleerivate asutuste kättesaadavaid teaduslikke suuniseid, teaduse ja tehnika arengut ning ringlussevõetavate materjalide kättesaadavust ja hindu. Selle alusel ja pärast asjaomaste sidusrühmadega konsulteerimist esitab komisjon vajaduse korral seadusandliku ettepaneku.

    Muudatusettepanek 116

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 11

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    11.   Rahalisi tasusid, mida tootjad peavad maksma artiklis 40 osutatud laiendatud tootjavastutuse kohustuste täitmiseks, kohandatakse pakendite ringlussevõtu tulemusklassi alusel, mis on kindlaks määratud kooskõlas käesoleva artikli lõigetes 4 ja 6 osutatud delegeeritud õigusaktidega ning plastpakendite puhul ka kooskõlas artikli 7 lõikega 6.

    11.   Rahalisi tasusid, mida tootjad peavad maksma artiklis 40 osutatud laiendatud tootjavastutuse kohustuste täitmiseks, kohandatakse pakendite ringlussevõtu tulemusklassi alusel, mis on kindlaks määratud kooskõlas käesoleva artikli lõigetes 4 ja 6 osutatud delegeeritud õigusaktidega ning plastpakendite puhul ka kooskõlas artikli 7 lõikega 6. Rahaline toetus eraldatakse direktiivi 2008/98/EÜ artikli 8a kohaselt kogumis-, sorteerimis- ja ringlussevõtutaristu netokulude rahastamiseks vastavalt II lisa tabelis 1 sätestatud kategooriatele.

    Muudatusettepanekud 117, 427 ja 450

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 6a

     

    Inertsed pakendid

     

    Komisjon võtab kooskõlas artikliga 58 1. jaanuariks 2029 vastu delegeeritud õigusaktid käesoleva määruse täiendamiseks, kui on vaja ületada raskused käesoleva määruse sätete kohaldamisel eelkõige inertsete pakendimaterjalide suhtes, mis on liidus turule lastud väga väikestes kogustes (s.o umbes 0,1 % massist).

     

    Enne kõnealuste delegeeritud õigusaktide vastuvõtmist ei kohaldata selliste pakendimaterjalide suhtes artikli 6 kohaseid kohustusi.

    Muudatusettepanek 118

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 1 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Alates 1. jaanuarist 2030 peab pakendi plastosas olema tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali miinimumsisaldus protsentides pakendiühiku kohta alljärgnev:

    1.   Alates 1. jaanuarist 2030 peab turule lastud pakendi plastosas , välja arvatud juhul, kui sellega kaasneb mittevastavus liidu tasandil kehtestatud toiduohutusnõuetele, olema tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali miinimumsisaldus protsentides arvutatuna tootmisettevõtte keskmisena aastas iga II lisa tabelis i osutatud pakendivormi kohta alljärgnev:

    Muudatusettepanek 119

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 1 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    30 % kontaktitundlikel pakenditel, mille valmistamisel on peamiseks komponendiks polüetüleentereftalaat (PET);

    a)

    30 % kontaktitundlikel pakenditel , välja arvatud ühekordselt kasutatavatel plastist joogipudelitel , mille valmistamisel on peamiseks komponendiks polüetüleentereftalaat (PET);

    Muudatusettepanek 120

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 1 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    10  % kontaktitundlikel pakenditel, mis on valmistatud muudest plastmaterjalidest kui PET, välja arvatud ühekordselt kasutatavad plastist joogipudelid;

    b)

    7,5  % kontaktitundlikel pakenditel, mis on valmistatud muudest plastmaterjalidest kui PET, välja arvatud ühekordselt kasutatavad plastist joogipudelid;

    Muudatusettepanek 121

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 1 – punkt d

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (d)

    35 % muudel pakenditel kui punktides a, b ja c osutatud pakendid.

    d)

    35 % muudel plastpakenditel kui punktides a, b ja c osutatud pakendid.

    Muudatusettepanek 122

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 2 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Alates 1. jaanuarist 2040 peab pakendi plastosas olema tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali miinimumsisaldus protsentides pakendiühiku kohta alljärgnev:

    2.   Alates 1. jaanuarist 2040 peab pakendi plastosas olema tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali miinimumsisaldus protsentides arvutatuna tootmisettevõtte keskmisena aastas iga II lisa tabelis i osutatud pakendivormi kohta alljärgnev:

    Muudatusettepanek 123

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 2 – punkt a a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    aa)

    25 % kontaktitundlikel pakenditel, mis on valmistatud muudest plastmaterjalidest kui PET;

    Muudatusettepanek 124

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Ettevõtjad vabastatakse lõigetes 1 ja 2 sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest, kui nad kalendriaasta jooksul sobituvad komisjoni soovituses 2003/361/EÜ (1a) sätestatud mikroettevõtja määratluse alla.

     

    Muudatusettepanek 125

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 3 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    meditsiiniseadmete kontaktitundlikud plastpakendid, mis on hõlmatud määrusega (EL) 2017/745;

    b)

    meditsiiniseadmete või ainult uurimistöö jaoks ette nähtud seadmete ja uuritavate seadmete kontaktitundlikud plastpakendid, mis on hõlmatud määrusega (EL) 2017/745;

    Muudatusettepanek 126

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 3 – punkt d a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    da)

    määruse (EL) nr 609/2013 artikli 1 punktides a, b ja c määratletud imikutele ja väikelastele mõeldud toidu, meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks mõeldud toidu või väikelaste jaoks mõeldud jookide või toitude kontaktitundlikud plastpakendid;

    Muudatusettepanek 127

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 3 – punkt d b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    db)

    tarvikute, komponentide ja esmapakendite komponentide pakendamine ravimite tootmiseks direktiivi 2001/83/EÜ alusel ja veterinaarravimite puhul määruse (EL) 2019/6 alusel, kui selline pakendamine on ravimi kvaliteedistandardite kohaselt nõutav.

    Muudatusettepanek 128

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata kompostitava plastpakendi suhtes.

    4.   Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata:

     

    a)

    kompostitava plastpakendi suhtes;

     

    b)

    pakenditel kasutatavate trükivärvide, liimide, värvide, lakkide ja glasuuride suhtes;

     

    c)

    plastosade suhtes, mis moodustavad vähem kui 5 % kogu pakendiühiku kogumassist.

    Muudatusettepanek 502

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 4 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4a.     Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastpakendite suhtes, kui ringlussevõetud materjali kogus ohustab inimeste tervist ning võib kahjustada toodete nõuetele vastavust.

    Muudatusettepanek 129

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 4 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4b.     Liikmesriigid tagavad, et ringlussevõtu hõlbustamiseks ja ringlussevõetava plastmaterjali kättesaadavuse tagamiseks on olemas terviklik kogumis- ja sortimistaristu.

    Muudatusettepanek 130

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Vastavust lõigetes 1 ja 3 sätestatud nõuetele tõendatakse VII lisa kohaselt pakendi kohta koostatud tehnilises teabes.

    5.   Vastavust lõigetes 1 ja 3 sätestatud nõuetele tõendavad ettevõtjad VII lisa kohaselt pakendi kohta koostatud tehnilises teabes.

    Muudatusettepanek 131

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 7

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7.    Komisjonil on õigus võtta 31. detsembriks 2026 vastu rakendusakte , millega kehtestatakse metoodika, kuidas arvutada ja kontrollida tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali sisaldust protsentides pakendiühiku kohta , ning rakendusakte, millega kehtestatakse VII lisas osutatud tehnilise dokumentatsiooni vorm. Kõnealuste rakendusaktide vastuvõtmisel järgitakse artikli 59 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlust .

    7.    Komisjon võtab 31. detsembriks 2026 kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusaktid , et täiendada käesolevat määrust, kehtestades metoodika, kuidas arvutada ja kontrollida tarbimisjärgsete plastijäätmete taaskasutusest saadud ringlussevõetud materjali sisaldust protsentides, ning VII lisas osutatud tehnilise dokumentatsiooni vormi. Kõnealustes delegeeritud õigusaktides võetakse arvesse ringlussevõtuprotsessi keskkonnamõju .

    Muudatusettepanek 132

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 8

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    8.   Alates 1. jaanuarist 2029 peab lõike 1 kohaselt pakendites sisalduva ringlussevõetud materjali protsendi arvutamine ja kontrollimine olema kooskõlas lõikes 7 osutatud rakendusaktis sätestatud eeskirjadega.

    8.   Alates 1. jaanuarist 2029 peab lõike 1 kohaselt pakendites sisalduva ringlussevõetud materjali protsendi arvutamine ja kontrollimine olema kooskõlas lõikes 7 osutatud delegeeritud õigusaktis sätestatud eeskirjadega.

    Muudatusettepanek 133

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 9 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjon hindab 1. jaanuariks 2028 vajadust teha erandeid lõike 1 punktides b ja d sätestatud miinimumsisalduse protsendimääradest konkreetsete plastpakendite puhul või vaadata läbi lõike 3 alusel konkreetsete plastpakendite suhtes kehtestatud erand .

    Komisjon hindab 1. jaanuariks 2032 ringlussevõetud pakendimaterjalide plastis kasutamise olukorda, keskendudes ringlussevõetud plasti vähesele kättesaadavusele või kahjulikule mõjule inimeste või loomade tervisele, toiduga kindlustatusele või keskkonnale, kui plastpakendite ringlussevõtuks sobiv ringlussevõtutehnoloogia ei ole kättesaadav, sest see ei ole asjakohaste liidu õigusnormide alusel lubatud, praktikas piisavalt kasutusel või piisavalt ressursi- ja energiatõhus .

    Muudatusettepanek 134

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 9 – lõik 2 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    näha ette erandid lõike 1 punktides b ja d sätestatud miinimumsisalduse protsendimäärade kohaldamisalast, ajastusest või tasemest konkreetsete plastpakendite puhul ning, vajaduse korral ,

    a)

    näha ette erandid lõikes 2 sätestatud miinimumsisalduse protsendimäärade kohaldamisalast, ajastusest või tasemest,

    Muudatusettepanek 135

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 9 – lõik 2 – punkt a a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    aa)

    muuta lõigetes 1 ja 2 sätestatud eesmärke;

    Muudatusettepanek 136

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 9 – lõik 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    kui sobivad ringlussevõtutehnoloogiad plastpakendite ringlussevõtuks ei ole kättesaadavad, sest need ei ole asjaomaste liidu õigusnormide kohaselt lubatud või ei ole praktikas piisavalt kasutusele võetud.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 137

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 10

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    10.     Kui see on põhjendatud konkreetse ringlussevõetud plasti kättesaamatusega või liiga kõrge hinnaga, millel võib olla kahjulik mõju inimeste või loomade tervisele, toiduainete tarnekindlusele või keskkonnale ja see muudab lõigetes 1 ja 2 sätestatud ringlussevõetud plasti miinimumsisalduse protsendimäära järgimise ülemäära raskeks, on komisjonil õigus võtta kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakt lõigete 1 ja 2 muutmiseks, et miinimumsisalduse protsendimäärasid vastavalt kohandada. Kohandamise põhjendatust kaaludes hindab komisjon füüsiliste või juriidiliste isikute taotlusi, millele tuleb lisada asjakohane teave ja andmed nende tarbimisjärgsete plastijäätmete turuolukorra kohta ning parimad kättesaadavad tõendid sellega seotud riskide kohta inimeste või loomade tervisele, toiduainete tarnekindlusele või keskkonnale.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 138

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 11 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    11a.     Komisjon avaldab 31. detsembriks 2025 aruande, milles hinnatakse võimalust kehtestada eesmärgid biopõhise plasti lähteainete kasutamiseks pakendites, et saavutada artikli 7 lõigetes 1 ja 2 sätestatud eesmärgid.

     

    Kui see on asjakohane ja lähtudes lõikes 1 osutatud aruandest, esitab komisjon seadusandliku ettepaneku, et:

     

    a)

    kehtestada eesmärgid biopõhise plasti lähteainete kasutamiseks pakendites;

     

    b)

    kehtestada biopõhise plasti lähteainete kohta kestlikkusnõuded, millele need peavad vastama, et need aitaksid eesmärke saavutada, võttes arvesse olemasolevaid kestlikkuskriteeriume, mis on sätestatud direktiivi (EL) 2018/2001 artiklis 29;

     

    c)

    näha ette võimalus saavutada maksimaalselt 50 % artikli 7 lõigetes 1 ja 2 sätestatud eesmärkidest, kasutades biopõhiseid plasti lähteaineid.

    Muudatusettepanek 461

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 7a

     

    Plastpakendite biopõhised lähteained

     

    Komisjon avaldab 31. detsembriks 2025 aruande, milles hinnatakse võimalust kehtestada eesmärgid biopõhiste lähteainete kasutamiseks plastpakendites. Kui see on asjakohane ja lähtudes sellest aruandest, esitab komisjon seadusandliku ettepaneku, et:

     

    a)

    kehtestada plastpakendite biopõhiste lähteainete kohta kestlikkusnõuded, võttes arvesse olemasolevaid kestlikkuskriteeriume, mis on sätestatud direktiivi (EL) 2018/2001 artiklis 29;

     

    b)

    kehtestada eesmärgid biopõhiste lähteainete kasutamiseks plastpakendites;

    Muudatusettepanek 139

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] peavad artikli 3 lõike 1 punktides f ja g osutatud pakendid , puu- ja köögiviljadele kinnitatud kleebised ning eriti õhukesed plastkandekotid olema biojäätmete töötlemise rajatistes tööstuslikult kontrollitud tingimustes kompostitavad .

    1.   ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] peavad artikli 3 lõike 1 punktis f osutatud pakendid ning puu- ja köögiviljadele kinnitatud kleebised olema kompostitavad kodukompostimise standardite kohaselt või biojäätmete töötlemise rajatistes tööstuslikult kontrollitud tingimustes.

    Muudatusettepanek 140

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] peavad eriti õhukesed plastkandekotid, mida tuleb lahtise toidu jaoks kasutada hügieeni tagamiseks või mida kasutatakse lahtise toidu esmase pakendina, kui see aitab vältida toidu raiskamist, olema biojäätmete töötlemise rajatistes tööstuslikult kontrollitud tingimustes kompostitavad ning seetõttu peab olema lubatud neid koguda biojäätmete mahutitesse.

    Muudatusettepanek 141

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Kui on olemas jäätmekogumissüsteemid ja jäätmekäitlustaristu, millega tagada lõikes 1 osutatud pakendite sisenemine orgaaniliste jäätmete käitlusvoogu, siis on liikmesriikidel õigus nõuda, et õhukesed plastkandekotid tehakse nende turul esimest korda kättesaadavaks üksnes juhul, kui on võimalik tõendada, et need õhukesed plastkandekotid on täielikult toodetud biolagunevatest plastpolümeeridest, mis on tööstuslikult kontrollitud tingimustes kompostitavad.

    2.   Kui on olemas jäätmekogumissüsteemid ja jäätmekäitlustaristu, millega tagada lõikes 1 osutatud pakendite sisenemine orgaaniliste jäätmete käitlusvoogu, siis võivad liikmesriigid, kes on rakendanud direktiivi 2008/98/EÜ artiklit 22, nõuda, et õhukesed plastkandekotid tehtaks nende turul esimest korda kättesaadavaks üksnes juhul, kui on võimalik tõendada, et need õhukesed plastkandekotid on kompostitavad.

    Muudatusettepanek 142

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] peavad muud kui lõigetes 1 ja 2 osutatud pakendid, sealhulgas biolagunevatest plastpolümeeridest valmistatud pakendid, võimaldama materjali ringlussevõttu , ilma et see mõjutaks muude jäätmevoogude ringlussevõttu.

    3.   ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] peavad muud kui lõigetes 1 ja 2 osutatud pakendid, sealhulgas biolagunevatest plastpolümeeridest ja muust biolagunevast materjalist valmistatud pakendid, võimaldama materjali ringlussevõttu kooskõlas artikliga 6 ja ilma et see mõjutaks muude jäätmevoogude ringlussevõttu.

    Muudatusettepanek 143

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Erandina artikli 8 lõikest 3 on liikmesriikidel õigus nõuda, et nende territooriumil kompostitavaid pakendeid võib töödelda biojäätmete voo protsessi käigus.

    Muudatusettepanek 144

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte, et muuta käesoleva artikli lõikeid 1 ja 2, lisades nende lõigetega hõlmatud pakendiliikidele muud liiki pakendeid, kui see on kompostitavate pakendite kõrvaldamist mõjutavate tehnoloogiliste ja regulatiivsete arengute tõttu ning III lisas sätestatud tingimustel põhjendatud ja asjakohane.

    5.   Komisjonil on õigus võtta pärast eksperdirühmadega konsulteerimist kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte, et muuta käesoleva artikli lõikeid 1 , 1a ja 2, lisades nende lõigetega hõlmatud pakendiliikidele muud liiki pakendeid, kui see on kompostitavate pakendite kõrvaldamist mõjutavate tehnoloogiliste ja regulatiivsete arengute tõttu , kaasa arvatud kompostitavusmärgistuse küsimuses, ning III lisas sätestatud tingimustel põhjendatud ja asjakohane.

    Muudatusettepanek 145

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 5 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    5a.     Komisjon palub Euroopa standardiorganisatsioonidel 31. maiks 2025 ajakohastada harmoneeritud standardit (EN 13432) “Pakendi kompostimise ja biolagundamisega seotud nõuded. Testimismenetlus ning hindamiskriteeriumid“.

     

    Samuti palub komisjon Euroopa standardiorganisatsioonidel koostada 31. maiks 2025 harmoneeritud standardid, milles sätestatakse käesolevas artiklis sätestatud kodukompostitavaid pakendeid käsitlevate nõuete üksikasjalikud tehnilised kirjeldused.

    Muudatusettepanek 416

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Pakend peab olema disainitud nii, et selle mass ja maht on viidud funktsionaalsuse tagamiseks vajaliku miinimumini , võttes arvesse pakendi valmistamise materjali.

    1.   Pakend peab 1. jaanuariks 2030 olema disainitud nii, et selle mass ja maht on viidud miinimumini, mis on vajalik, et tagada selle funktsioonid, mis on loetletud IV lisa 1. osas, ning toote eesmärgi täitmine , võttes arvesse pakendi kuju ja selle valmistamise materjali.

    Muudatusettepanek 147

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Pakendeid, mis ei ole IV lisas sätestatud hindamiskriteeriumide täitmiseks vajalikud, ja selliste omadustega pakendeid, mis on ette nähtud üksnes toote tajutava mahu suurendamiseks, sealhulgas topeltseinad, põhjakõrgendused ja tarbetud kihid, ei lasta turule, välja arvatud juhul, kui pakendi disaini puhul on tegemist liidu õigusaktidega kaitstud geograafilise tähisega.

    2.   Pakendeid, mis ei ole IV lisas sätestatud hindamiskriteeriumide täitmiseks vajalikud, ja selliste omadustega pakendeid, mis on ette nähtud üksnes toote tajutava mahu suurendamiseks, sealhulgas topeltseinad, põhjakõrgendused ja tarbetud kihid, ei lasta turule, välja arvatud juhul, kui pakendi disaini puhul on tegemist liidu õigusaktide kohase geograafilise tähisega või kui see on määruse (EÜ) nr 6/2002 kohase õiguskaitse all .

    Muudatusettepanek 148

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 36 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] palub komisjon asjakohasel juhul Euroopa standardiorganisatsioonidel koostada või ajakohastada harmoneeritud standardid, milles sätestatakse käesoleva määruse kohaste pakendite minimeerimise nõuetele vastavuse arvutamise ja mõõtmise metoodika. Levinuimate pakendiliikide ja -vormide puhul tuleks sellistes standardites sätestada maksimaalsed sobivad kaalu- ja mahupiirangud ning vajaduse korral seina paksus ja maksimaalne tühi ruum.

    Muudatusettepanek 149

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 4 – lõik 1 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    kõik katsetulemused, uuringud või muud asjakohased allikad, mida kasutatakse pakendi minimaalse vajaliku mahu või massi hindamiseks.

    c)

    kõik katsetulemused, uuringud või muud asjakohased allikad , näiteks modelleerimine ja simulatsioon , mida kasutatakse pakendi minimaalse vajaliku mahu või massi hindamiseks.

    Muudatusettepanek 150

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 4 – lõik 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikli 22 lõikes 3 osutatud mikroettevõtjatele ei kohaldata käesolevas lõikes sätestatud kohustust.

    Muudatusettepanek 151

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Pakend loetakse korduskasutatavaks, kui see vastab järgmistele tingimustele:

    1.    Turule lastud pakend loetakse korduskasutatavaks, kui see vastab järgmistele tingimustele:

    Muudatusettepanek 152

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    see on ette nähtud, disainitud ja turule lastud eesmärgiga seda korduskasutada või taastäita ;

    a)

    see on ette nähtud, disainitud ja turule lastud eesmärgiga seda palju kordi korduskasutada ;

    Muudatusettepanek 153

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    see on ette nähtud ja disainitud selliselt, et suudaks tavapäraselt prognoositavates kasutustingimustes läbida võimalikult palju teekondasid või kasutuskordi;

    b)

    see on ette nähtud ja disainitud selliselt, et suudaks tavapäraselt prognoositavates kasutustingimustes läbida võimalikult palju kasutuskordi;

    Muudatusettepanek 154

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 – punkt h a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ha)

    see vastab tarbija tervise, ohutuse ja hügieeni nõuetele;

    Muudatusettepanek 155

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] võtab komisjon vastu delegeeritud õigusakti, millega kehtestatakse lõike 1 punktis b osutatud kasutuskordade minimaalne arv eri materjali- ja pakendikategooriatesse kuuluvate korduskasutuspakendite puhul.

    Muudatusettepanek 156

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 10b

     

    Õiglane üleminek

     

    Liikmesriigid viivad alates 2025. aastast iga kahe aasta järel läbi tööhõivemõju hindamise, mille käigus hinnatakse käesolevas määruses sätestatud kohustuste mõju loodud, ümberkujundatud ja kaotatud töökohtade arvule, samuti oskuste ja pädevuste prognoosimisele, töötingimustele, sealhulgas töötervishoiule ja tööohutusele, ning soolisele võrdõiguslikkusele nii riiklikul kui ka piirkondlikul tasandil kõigis käesoleva määrusega hõlmatud sektorites, ning esitavad need hinnangud komisjonile ja Euroopa Parlamendile. Tööhõivemõju hinnangus märgitakse, milliseid seadusandlikke ja muid kui seadusandlikke meetmeid liikmesriik kavatseb hindamise tulemuste alusel võtta, kaasa arvatud avaliku ja erasektori investeeringud.

     

    Enne tööhõivemõju hinnangu esitamist komisjonile ja Euroopa Parlamendile teavitavad liikmesriigid tööhõivemõju hindamisest riigi sotsiaalpartnereid, kes esindavad töötajaid ja tööandjaid käesoleva määrusega hõlmatud sektorites, ning konsulteerivad nendega.

    Muudatusettepanek 157

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 42 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] peab pakendil olema märgis, mis sisaldab teavet pakendi materjali koostise kohta. Seda kohustust ei kohaldata veopakendite suhtes. Seda kohaldatakse siiski e-kaubanduse pakendite suhtes.

    Alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24  kuud pärast lõigetes 5 ja 6 osutatud rakendusaktide vastuvõtmist] peab turule lastud pakendil olema märgis, mis sisaldab teavet pakendi materjali koostise kohta , et hõlbustada tarbijatel sortimist. Märgis peab põhinema üksnes piktogrammidel ja olema kergesti mõistetav, sealhulgas puuetega inimeste jaoks . Seda kohustust ei kohaldata veopakendite suhtes. Seda kohaldatakse siiski e-kaubanduse pakendite suhtes.

    Muudatusettepanek 158

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1 – lõik 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Märgisele lisaks võib pakendile paigutada ruutkoodi või muud liiki digitaalse andmekandja, mis sisaldab teavet pakendi iga komponendi sortimisviisi kohta, et hõlbustada tarbijatel sortimist.

    Muudatusettepanek 159

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Pakendid, mis kuuluvad artikli 44 lõikes 1 osutatud tagatisrahasüsteemi, peavad lisaks esimeses lõigus osutatud märgisele olema varustatud ühtlustatud märgisega , mis on kehtestatud lõike 5 kohaselt vastu võetud asjakohase rakendusaktiga.

    Pakendid, mis kuuluvad artikli 44 lõikes 1 osutatud tagatisrahasüsteemi, peavad olema varustatud ühtlustatud värvimärgisega , mis on kehtestatud lõike 5 kohaselt vastu võetud asjakohase rakendusaktiga.

    Muudatusettepanek 160

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1 – lõik 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Enne käesoleva määruse jõustumist loodud tagatisrahasüsteemide märgiseid võib koos ühtlustatud märgisega kasutada kuni 36 kuud pärast lõike 5 kohase rakendusakti vastuvõtmist.

    Muudatusettepanek 161

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 48 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] peab pakendil olema pakendi korduskasutamise märgis ja ruutkood või muud liiki digitaalne andmekandja , mis annab lisateavet pakendi korduskasutamise kohta, sealhulgas korduskasutussüsteemi ja kogumispunktide kättesaadavuse kohta, ning hõlbustab pakendi jälgimist ning teekondade ja kasutuskordade arvutamist. Lisaks peaksid korduskasutatavad müügipakendid olema müügikohas selgelt tuvastatavad ja ühekorrapakenditest eristatavad.

    2.   Alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 30 kuud pärast artiklis 5 osutatud rakendusakti jõustumist] peab korduskasutuspakendil olema pakendi korduskasutamise märgis . Ruutkoodi või muud liiki digitaalse andmekandja vahendusel võib teha kättesaadavaks lisateavet pakendi korduskasutamise kohta, sealhulgas korduskasutussüsteemi ja kogumispunktide kättesaadavuse kohta, ning hõlbustada pakendi jälgimist ning teekondade ja kasutuskordade arvutamist. Lisaks peaksid korduskasutatavad müügipakendid olema müügikohas selgelt tuvastatavad ja ühekorrapakenditest eristatavad.

    Muudatusettepanek 162

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Kui artikliga 7 hõlmatud pakendiühikul on märgis, mis sisaldab teavet ringlussevõetud materjali sisalduse protsendimäära kohta, peab märgis vastama artikli 11 lõike 5 kohaselt vastu võetud asjaomases rakendusaktis sätestatud tehnilistele kirjeldustele ja põhinema artikli 7 lõike 7 kohasel metoodikal. Kui plastpakendiühikul on märgis, mis sisaldab teavet biopõhise plasti sisalduse protsendimäära kohta, peab märgis vastama artikli 11 lõike 5 kohaselt vastu võetud asjaomases rakendusaktis sätestatud tehnilistele kirjeldustele.

    3.   Kui artikliga 7 hõlmatud pakendiühikul on märgis, mis sisaldab teavet ringlussevõetud materjali sisalduse protsendimäära kohta, peab märgis ja asjakohasel juhul ruutkood või muud liiki digitaalne andmekandja vastama artikli 11 lõike 5 kohaselt vastu võetud asjaomases rakendusaktis sätestatud tehnilistele kirjeldustele ja põhinema artikli 7 lõike 7 kohasel metoodikal. Kui pakendil on märgis, mis sisaldab teavet biopõhise plasti sisalduse protsendimäära kohta, peab märgis vastama artikli 11 lõike 5 kohaselt vastu võetud asjaomases rakendusaktis sätestatud tehnilistele kirjeldustele.

    Muudatusettepanek 370

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 4 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lõigetes 1–3 osutatud märgised ja lõikes 2 osutatud ruutkood või muud liiki digitaalsed andmekandjad paigutatakse, trükitakse või graveeritakse pakendile nähtaval, selgelt loetaval ja kustutamatul viisil. Kui see ei ole pakendi laadi või suuruse tõttu võimalik või õigustatud, kinnitatakse need rühmapakendile.

    Lõigetes 1–3 osutatud märgised ja lõikes 2 osutatud ruutkood või muud liiki digitaalsed andmekandjad paigutatakse, trükitakse või graveeritakse pakendile nähtaval, selgelt loetaval ja püsival viisil , et need ei oleks kergelt eemaldatavad . Kui see ei ole pakendi laadi või suuruse tõttu võimalik või õigustatud, kinnitatakse need rühmapakendile.

     

    Kui see ei ole pakendi omaduste ja suuruse tõttu võimalik või õigustatud või kui on asjakohane tagada haavatavatele rühmadele, eelkõige nägemispuudega inimestele mittediskrimineeriv juurdepääs teabele, esitatakse lõigetes 1 ja 3 osutatud märgised ühtsel elektrooniliselt loetaval koodil või muud liiki andmekandjal.

    Muudatusettepanek 164

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 4 – lõik 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Kui teave esitatakse elektrooniliselt vastavalt lõigetele 2–3, kohaldatakse järgmisi nõudeid:

     

    a)

    piisavaid ja asjakohaseid isikuandmeid kogutakse üksnes piiratud eesmärgil, et anda kasutajale juurdepääs lõigetes 2–3 osutatud asjakohasele vastavusteabele seoses määruse 2016/679/EL artikli 5 lõikega 1;

     

    b)

    teavet ei esitata koos muu teabega, millel on kaubanduslik või turunduslik eesmärk.

    Muudatusettepanek 165

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Komisjon võtab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vastu rakendusaktid, et kehtestada ühtlustatud märgis ning märgistusnõuete ja -vormide tehnilised kirjeldused lõigetes 1–3 osutatud pakendite ja artiklis 12 osutatud jäätmemahutite märgistamiseks. Kõnealuste rakendusaktide vastuvõtmisel järgitakse artikli 59 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlust.

    5.   Komisjon võtab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vastu rakendusaktid, et kehtestada ühtlustatud märgis ning märgistusnõuete ja -vormide tehnilised kirjeldused , sealhulgas siis, kui need esitatakse digivahenditega, lõigetes 1–3 osutatud pakendite ja artiklis 12 osutatud jäätmemahutite märgistamiseks. Kõnealuste rakendusaktide vastuvõtmisel järgitakse artikli 59 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlust.

    Muudatusettepanek 166

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 6

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.   Komisjon võtab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vastu rakendusaktid, et kehtestada metoodika lõikes 1 osutatud pakendite materjali koostise tuvastamiseks digitaalse märgistustehnoloogia abil. Kõnealuste rakendusaktide vastuvõtmisel järgitakse artikli 59 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlust.

    6.   Komisjon võtab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vastu rakendusaktid, et kehtestada metoodika lõikes 1 osutatud pakendite materjali koostise tuvastamiseks digitaalse märgistustehnoloogia abil. Kõnealuste rakendusaktide vastuvõtmisel järgitakse artikli 59 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlust.

    Muudatusettepanek 167

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 7

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7.   Ilma et see piiraks muid ühtlustatud ELi märgiseid käsitlevate nõuete kohaldamist, ei saa ettevõtjad kasutada märgiseid, tähiseid, sümboleid ega silte, mis võivad tarbijaid või teisi lõppkasutajaid tõenäoliselt eksitada või segadusse ajada seoses pakendite kestlikkusnõuete, muude pakendiomaduste või pakendijäätmete käitlemise võimalustega, mille jaoks on käesoleva määrusega kehtestatud ühtlustatud märgiste kasutamine.

    7.   Ilma et see piiraks muid ühtlustatud ELi märgiseid käsitlevate nõuete kohaldamist, ei saa ettevõtjad kasutada märgiseid, tähiseid, sümboleid ega silte, mis võivad tarbijaid või teisi lõppkasutajaid tõenäoliselt eksitada või segadusse ajada seoses pakendite kestlikkusnõuete, muude pakendiomaduste või pakendijäätmete käitlemise võimalustega, mille jaoks on käesoleva määrusega kehtestatud ühtlustatud märgiste kasutamine.

     

    Alates [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] võtab komisjon vastu suunised aspektide selgitamiseks, mis võivad tarbijaid või teisi lõppkasutajaid eksitada või segadusse ajada.

    Muudatusettepanek 169

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 8 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    8a.     Lõigetes 1, 2 ja 3 osutatud pakendeid, mis on toodetud või imporditud enne nimetatud lõigetes osutatud tähtaegu, võib turustada kuni 36 kuud pärast lõigetes 1, 2 ja 3 sätestatud märgistamisnõuete jõustumise kuupäeva.

    Muudatusettepanek 170

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1. jaanuariks 2028 kinnitatakse, trükitakse või graveeritakse kõikidele pakendijäätmete kogumiseks ettenähtud jäätmemahutitele nähtavalt, loetavalt ja kustutamatult märgised, mis võimaldavad eraldi mahutitesse liigiti koguda iga pakendijäätmete koostisesse kuuluvat materjali.

    Hiljemalt [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 30 kuud pärast lõigetes 5 ja 6 osutatud rakendusaktide vastuvõtmist] kinnitatakse, trükitakse või graveeritakse kõikidele pakendijäätmete kogumiseks ettenähtud jäätmemahutitele nähtavalt, loetavalt ja kustutamatult märgised, mis võimaldavad eraldi mahutitesse liigiti koguda iga pakendijäätmete koostisesse kuuluvat materjali.

    Muudatusettepanek 171

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 12a

     

    Pakendifoorum

     

    Komisjon tagab oma tegevuse käigus liikmesriikide esindajate ja kõigi pakenditööstusega seotud huvitatud isikute, sealhulgas jäätmekäitlustööstuse esindajate, tootjate ja pakenditarnijate, turustajate, jaemüüjate, importijate, VKEde, keskkonnakaitse- ja tarbijaorganisatsioonide tasakaalustatud osalemise. Kõnealuste osalejatega konsulteeritakse eelkõige selleks, et ette valmistada käesolevas määruses sätestatud delegeeritud õigusakte ja rakendusakte, et töötada välja ja täpsustada kestlikkusnõudeid ning uurida kehtestatud turujärelevalvemehhanismide tulemuslikkust. Selleks moodustab komisjon eksperdirühma, kus kõnealused pooled kohtuvad ja mida nimetatakse pakendifoorumiks.

    Muudatusettepanek 172

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 12b

     

    Väited

     

    Direktiivi 2005/29/EÜ artikli 2 punktis o määratletud keskkonnaväiteid võib turule lastud pakendite kohta esitada üksnes juhul, kui need vastavad järgmistele nõuetele:

     

    a)

    need on põhjendatud vastavalt [keskkonnaväidete direktiivi artiklile 3]; eelkõige täpsustatakse nendes, kas need on seotud pakendiühiku, pakendiühiku osa või kõigi tootja poolt turule lastud pakenditega;

     

    b)

    need puudutavad pakendi omadusi, mis ületavad käesolevas määruses sätestatud kohaldatavaid miinimumnõudeid.

     

    Vastavust käesoleva artikli punktis b sätestatud nõuetele tõendatakse VII lisa kohaselt pakendi kohta koostatud tehnilises dokumentatsioonis.

    Muudatusettepanek 173

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 1 – punkt b a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ba)

    see vastab kohaldatavatele toiduhügieeni ja tarbijate ohutuse tagamise nõuetele.

    Muudatusettepanek 174

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 6 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    6a.     Direktiivis 2001/83/EÜ määratletud ravimite puhul vastutab esitatud teabe eest müügiloa omanik.

    Muudatusettepanek 175

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 8

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    8.   Valmistaja, kes arvab või kel on põhjust uskuda, et turule lastud pakend ei vasta ühele või mitmele kohaldatavale nõudele, mis on sätestatud artiklites 5–11, võtab viivitamata vajalikud parandusmeetmed, et vastavalt asjaoludele viia kõnealune pakend nõuetega vastavusse, kõrvaldada see turult või tagasi nõuda. Valmistaja teatab viivitamata arvatavast nõuetele mittevastavusest ja mis tahes võetud parandusmeetmetest selle liikmesriigi turujärelevalveasutusele, kus ta pakendi kättesaadavaks tegi.

    8.   Valmistaja, kes arvab või kel on põhjust uskuda, et pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva turule lastud pakend ei vasta ühele või mitmele kohaldatavale nõudele, mis on sätestatud artiklites 5–11, võtab viivitamata vajalikud parandusmeetmed, et vastavalt asjaoludele viia kõnealune pakend nõuetega vastavusse, kõrvaldada see turult või tagasi nõuda. Valmistaja teatab viivitamata arvatavast nõuetele mittevastavusest ja mis tahes võetud parandusmeetmetest selle liikmesriigi turujärelevalveasutusele, kus ta pakendi kättesaadavaks tegi.

    Muudatusettepanek 176

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 8 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    8a.     Erandina lõikest 8 ei kohaldata kohustust vastavusse viia, kõrvaldada või tagasi võtta pakendid, mis arvatavalt ei vasta kohaldatavatele nõuetele, korduskasutuspakendite suhtes, mis on turule lastud enne käesoleva määruse jõustumist.

    Muudatusettepanek 177

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 9

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    9.   Valmistaja esitab riigi ametiasutuse põhjendatud taotluse korral kõnealusele asutusele ühes või mitmes kergesti arusaadavas keeles kogu teabe ja dokumentatsiooni, mida on vaja pakendi nõuetele vastavuse tõendamiseks, sealhulgas tehnilise dokumentatsiooni. See teave ja dokumentatsioon esitatakse paberil või elektrooniliselt. Asjakohased dokumendid tuleb teha kättesaadavaks kümne päeva jooksul pärast riigi ametiasutuse taotluse kättesaamist. Valmistaja teeb riigi ametiasutusega koostööd kõigis meetmetes, mis on võetud artiklites 5–10 sätestatud nõuetele mittevastavuse kõrvaldamiseks.

    9.   Valmistaja esitab riigi ametiasutuse põhjendatud taotluse korral kõnealusele asutusele ühes või mitmes kergesti arusaadavas keeles kogu teabe ja dokumentatsiooni, mida on vaja pakendi nõuetele vastavuse tõendamiseks, sealhulgas tehnilise dokumentatsiooni. See teave ja dokumentatsioon esitatakse elektrooniliselt. Asjakohased dokumendid tuleb teha kättesaadavaks kümne päeva jooksul pärast riigi ametiasutuse taotluse kättesaamist. Valmistaja teeb riigi ametiasutusega koostööd kõigis meetmetes, mis on võetud artiklites 5–10 sätestatud nõuetele mittevastavuse kõrvaldamiseks.

    Muudatusettepanek 178

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 13 – lõige 9 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    9a.     Lõikeid 1–6 ei kohaldata kohandatud transpordipakendite suhtes konfigureeritavate seadmete ja süsteemide jaoks, mis on ette nähtud kasutamiseks tööstus- ja ravikeskkonnas.

    Muudatusettepanek 179

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 16 – lõige 10 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    10a.     Käesolevas artiklis sätestatud kohustuste täitmiseks võivad liikmesriigid pakkuda toetusvahendeid ettevõtjatele, kes impordivad tooteid liidu territooriumile.

    Muudatusettepanek 180

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 17 – lõige 2 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    tootja, kes seoses pakendiga täidab laiendatud tootjavastutuse kohustusi, on registreeritud artiklis 40 osutatud tootjate registris;

    a)

    tootja, kes seoses pakendiga täidab laiendatud tootjavastutuse kohustusi, on registreeritud artiklis 39 osutatud tootjate registris;

    Muudatusettepanek 181

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 17 – lõige 3 – lõik 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Turustaja ei tohi kasutada tootja avaldatud teavet muul eesmärgil kui selleks, et kontrollida vastavust kohaldatavatele nõuetele. Sellise teabe kaubanduslikel eesmärkidel väärkasutamine turustajate poolt on keelatud.

    Muudatusettepanek 182

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ekspediitorteenuse osutaja tagab , et tema poolt käsitsetavate pakendite ladustamis-, käsitsemis-, pakendamis-, adresseerimis- või saatmistingimused ei ohusta pakendite vastavust artiklites 5–11 sätestatud nõuetele.

    Ekspediitorteenuse osutajad ja digiplatvormid tagavad , et nende poolt käsitsetavate või digiplatvormil pakutavate pakendite ladustamis-, käsitsemis-, pakendamis-, adresseerimis- või saatmistingimused ei ohusta pakendite vastavust artiklites 5–11 sätestatud kohaldatavatele nõuetele.

    Muudatusettepanek 183

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 18a

     

    Digiplatvormide pakkujate kohustused

     

    Digiplatvormide pakkujad täidavad põhjendamatu viivituseta määruse (EL) 2022/2065 asjakohaseid nõudeid ja tagavad, et neil on nõuete täitmiseks sisemenetlused.

    Muudatusettepanek 184

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 19 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käesolevas määruses käsitatakse importijat või turustajat valmistajana ja tema suhtes kohaldatakse artikli  14 kohaseid valmistaja kohustusi, kui ta laseb pakendi turule oma nime või kaubamärgi all või muudab juba turule lastud pakendit viisil, mis võib mõjutada vastavust käesoleva määruse nõuetele.

    Käesolevas määruses käsitatakse importijat või turustajat valmistajana ja tema suhtes kohaldatakse artikli  13 kohaseid valmistaja kohustusi, kui ta laseb pakendi turule oma nime või kaubamärgi all või muudab juba turule lastud pakendit viisil, mis võib mõjutada vastavust käesoleva määruse nõuetele.

    Muudatusettepanek 439

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 21 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Rühmapakendites, veopakendites või e-kaubanduse pakendites tooteid lõppturustajale tarnivad ettevõtjad tagavad, et tühja ruumi suhtarv on maksimaalselt 40 % .

    1.   Rühmapakendites, veopakendites või e-kaubanduse pakendites tooteid lõppturustajale tarnivad ettevõtjad tagavad 1. jaanuariks 2030 , et tühja ruumi suhtarvu minimeeritakse kooskõlas IV lisa 1. osaga, välja arvatud juhul, kui see on vajalik õrnade kaupade veoks või kui see põhjustaks toote konkreetse kuju või müügipakendi tõttu kasutatava pakkematerjali koguse suurendamise .

    Muudatusettepanek 186

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 21 – lõige 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Korduskasutussüsteemis korduskasutuspakendeid kasutavad ettevõtjad vabastatakse lõikes 1 sätestatud kohustusest.

    Muudatusettepanekud 437 ja 499

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Ettevõtjad ei või turule lasta V lisas loetletud vormis ja otstarbega pakendeid.

    1.   Ettevõtjad ei või alates 1. jaanuarist 2030 turule lasta V lisas loetletud vormis ja otstarbega pakendeid , välja arvatud juhul, kui

     

    a)

    selline turulelaskmine on kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artikli 4 lõikega 2; ning

     

    b)

    ettevõtjad suudavad 2028. aastaks ja seejärel igal aastal tõendada, et nad koguvad neid pakendivorme tulemuslikult ringlussevõtuks nende valdava pakendimaterjali alusel vähemalt 85 % ulatuses nende pakendite massist .

    Muudatusettepanek 440

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Lõikes 1 sätestatud normiga ei piirata artikli 8 lõike 3a kohaldamist;

    Muudatusettepanek 445

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Erandina lõikest 1 ei või ettevõtjad V lisa punktis 3 loetletud vormis ja otstarbega pakendeid turule lasta alates 1. jaanuarist 2030.

    2.   Erandina lõikest 1 ei või ettevõtjad V lisa punktis 3 loetletud vormis ja otstarbega pakendeid turule lasta alates 1 jaanuarist 2030 , välja arvatud juhul, kui nad suudavad tõendada, et vähemalt 85 % nende pakendist tarbimiseks turule lastavate pakendijäätmete massist kogutakse müügikohas ringlussevõtuks liigiti, tuginedes valdavale pakendimaterjalile .

     

    Ettevõtjad, kelle suhtes kohaldatakse esimeses lõigus osutatud kohustust, esitavad igal aastal liikmesriikidele iga materjali puhul liigiti kogutud pakendijäätmete massi. Iga liikmesriik esitab komisjonile koondandmed liigiti kogutud pakendimaterjali kohta.

    Muudatusettepanek 188

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.    Liikmesriigid võivad vabastada V lisa punktis 3 esitatud piirangust sellised ettevõtjad, kes vastavad mikroettevõtja määratlusele kooskõlas komisjoni soovituses 2003/361 sätestatud eeskirjadega, nagu neid kohaldatakse ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: käesoleva määruse jõustumise kuupäev] ja kui ei ole tehniliselt teostatav jätta pakendid kasutamata või pääseda ligi korduskasutussüsteemi toimimiseks vajalikule taristule.

    3.    Ettevõtjad vabastatakse V lisa punkti  3 kohaldamisest, kui nad vastavad mikroettevõtja määratlusele kooskõlas komisjoni soovituses 2003/361 sätestatud eeskirjadega, mida kohaldatakse alates ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: käesoleva määruse jõustumise kuupäev] . Lisaks teevad liikmesriigid erandi, kui on tõendatud, et ei ole tehniliselt teostatav jätta pakendid kasutamata või pääseda ligi korduskasutussüsteemi toimimiseks vajalikule taristule.

    Muudatusettepanek 373

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusakte V lisa muutmiseks, et kohandada seda tehnika ja teaduse arenguga, seades eesmärgiks pakendijäätmete vähendamise. Kõnealuste delegeeritud õigusaktide vastuvõtmisel kaalub komisjon, kui suur on konkreetsete pakendivormide kasutamise piirangu mõju pakendijäätmete tekke vähendamisele , tagades samas üldise positiivse keskkonnamõju, ning võtab arvesse selliste alternatiivsete pakendilahenduste kättesaadavust, mis vastavad kontaktitundlike pakendite suhtes kohaldatavates õigusaktides sätestatud nõuetele, ning nende lahenduste suutlikkust vältida pakendatud toote mikrobioloogilist saastumist.

    4.    Hiljemalt ... [väljaannete talitus, palun sisestada kuupäev: viis aastat pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] vaatab komisjon läbi pakendijäätmete tekke vähendamiseks kehtestatud konkreetsete pakendivormide kasutamise piirangud , tagades samas üldise positiivse keskkonnamõju, ning võtab arvesse selliste alternatiivsete pakendilahenduste kättesaadavust, mis vastavad kontaktitundlike pakendite suhtes kohaldatavates õigusaktides sätestatud nõuetele, ning nende lahenduste suutlikkust vältida pakendatud toote mikrobioloogilist saastumist. Selleks esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande, millele on kohasel juhul lisatud seadusandlik ettepanek.

    Muudatusettepanek 190

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 22a

     

    Teatavate eriti õhukeste plastkandekottide kasutamise piirang

     

    1.     Ettevõtjad ei tohi eriti õhukesi plastkandekotte turule lasta.

     

    2.     Ilma et see piiraks artikli 8 lõike 1a kohaldamist, ei kohaldata käesoleva artikli lõiget 1 eriti õhukeste plastkandekottide suhtes, mis on vajalikud hügieenilistel põhjustel või mida kasutatakse lahtise toidu esmase pakendina, kui see aitab vältida toidu raiskamist.

    Muudatusettepanek 191

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 23 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Korduskasutatavaid pakendeid turule laskvad ettevõtjad tagavad, et selliste pakendite korduskasutamiseks on olemas süsteem, mis vastab artiklis 24 ja VI lisas sätestatud nõuetele.

    1.   Korduskasutatavaid pakendeid turule laskvad ettevõtjad tagavad, et selliste pakendite korduskasutamiseks on olemas süsteem, mis vastab artiklis 24 ja VI lisas sätestatud nõuetele , sealhulgas stiimul kogumise tagamiseks. Käesolev lõige loetakse täidetuks liikmesriikides juba kasutatavate korduskasutussüsteemidega.

    Muudatusettepanek 192

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 24 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Korduskasutuspakendeid kasutavad ettevõtjad võivad määrata kolmanda isiku, kes vastutab ühe või mitme vastastikuse korduskasutussüsteemi eest. Määratud kolmas isik tagab, et korduskasutussüsteemid, mille osa korduskasutuspakend on, vastavad VI lisa A osas sätestatud nõuetele.

     

    Kui ettevõtjad on määranud lõikes 2a osutatud kolmanda isiku, täidavad käesolevas artiklis sätestatud kohustusi kolmandad isikud nende nimel.

    Muudatusettepanek 193

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Taastäitmist võimaldavad ettevõtjad tagavad, et taastäitejaamades ei antaks lõppkasutajatele pakendeid tasuta või et pakutakse tagatisrahasüsteemis osalevaid pakendeid .

    3.   Taastäitmist võimaldavad ettevõtjad tagavad, et kui taastäitejaamades pakutakse lõppkasutajatele pakendeid , siis ei anta neid tasuta või et neid pakutakse tagatisrahasüsteemi osana .

    Muudatusettepanek 194

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Ettevõtjad võivad keelduda lõppkasutaja pakutava anuma taastäitmisest, kui lõppkasutaja ei täida nõudeid, millest ettevõtja on lõike 1 kohaselt teatanud.

    4.   Ettevõtjad võivad keelduda lõppkasutaja pakutava anuma taastäitmisest, kui lõppkasutaja ei täida nõudeid, millest ettevõtja on lõike 1 kohaselt teatanud , eelkõige siis, kui nad peavad anumat ebahügieeniliseks või müüdava toidu või joogi jaoks sobimatuks .

     

    Ettevõtjad ei vastuta hügieeni või toiduohutusega seotud probleemide eest, mis võivad tuleneda lõppkasutaja anumate kasutamisest.

    Muudatusettepanek 195

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 25 – lõige 4 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4a.     Alates 1. jaanuarist 2030 püüavad lõppturustajad, kelle pind (välja arvatud kõik ladustamis- ja lähetusalad) on üle 400 m, eraldada 10 % oma müügipinnast nii toiduainete kui ka toiduks mittekasutatavate toodete taastäitejaamadele.

    Muudatusettepanek 196

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 26 – pealkiri

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärad

    Korduskasutuse sihtmäärad

    Muudatusettepanekud 197, 374 ja 442

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Alates 1. jaanuarist 2030 tuleb ettevõtjatel, kes teevad liikmesriigi territooriumil turul esimest korda kättesaadavaks direktiivi 2012/19/EL II lisa punktis 2 loetletud suured kodumasinad , tagada nendest toodetest 90 % kättesaadavaks tegemine korduskasutatavates veopakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

    1.   Alates 1. jaanuarist 2030 tuleb ettevõtjatel, kaasa arvatud digiplatvormidel, kes teevad liikmesriigi territooriumil turul esimest korda kättesaadavaks direktiivi 2012/19/EL II lisa punktis 1 loetletud suured kodumasinad:

     

    a)

    tagada, et alates 1. jaanuarist 2030 tehakse vähemalt 50 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

     

    b)

    püüda tagada, et alates 1. jaanuarist 2040 tehakse vähemalt 90 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites (välja arvatud papp), mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

     

    Kaitsepakendid, mis on disainitud selliselt, et need kaitseksid õrnu ja/või raskeid kaupu, ning mis on spetsiaalselt disainitud teatavate seadmete kaitsmiseks, vabastatakse korduskasutamise nõudest.

    Muudatusettepanek 198

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.     Lõppturustaja, kes teeb liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendis külmad või kuumad joogid, mis täidetakse kaasavõtmiseks ettenähtud anumasse müügikohas, tagab järgmist:

    välja jäetud

    a)

    alates 1. jaanuarist 2030 tehakse 20 % neist jookidest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu;

     

    b)

    alates 1. jaanuarist 2040 tehakse 80 % neist jookidest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu.

     

    Muudatusettepanek 199

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.     Lõppturustaja, kelle äritegevus on HORECA sektoris ja kes teeb liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks kaasavõtmiseks ettenähtud müügipakendites valmistoidu, mida tavaliselt tarbitakse kohe pakendist ilma täiendava valmistamiseta, tagab järgmist:

    välja jäetud

    a)

    alates 1. jaanuarist 2030 tehakse 10 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu;

     

    b)

    alates 1. jaanuarist 2040 tehakse 40 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu.

     

    Muudatusettepanek 394

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Kui lõppturustaja teeb müügipakendis alkoholivabad joogid, välja arvatud piim, turul kättesaadavaks, siis ta a) tagab, et alates 1. jaanuarist 2030 tehakse liikmesriigi territooriumil vähemalt 20 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi; b) püüab tagada, et alates 1. jaanuarist 2040 tehakse vähemalt 35 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

    Muudatusettepanek 201

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 3 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3b.     Kui lõppturustaja teeb liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendis alkohoolsed joogid, välja arvatud vein ja vahuvein, teeb ta järgmist:

     

    a)

    tagab, et alates 1. jaanuarist 2030 tehakse vähemalt 10 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

     

    b)

    püüab tagada, et alates 1. jaanuarist 2040 tehakse vähemalt 25 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

     

    c)

    saavutab käesoleva lõike punktides a ja b osutatud sihtmäärad nii, et muude alkohoolsete jookide kategooria, nagu on määratletud nõukogu direktiivis 92/83/EMÜ, aitab õiglaselt kaasa korduskasutuse sihtmäära saavutamisele;

     

    d)

    tagab, et lõppturustajale kuuluvad kaubamärgid aitavad õiglaselt kaasa korduskasutuse sihtmäära saavutamisele;

     

    e)

    jätab valmistajatele paindlikkuse saavutada korduskasutuse sihtmäärad kogu oma portfelli ulatuses.

    Muudatusettepanek 202

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.     Valmistaja ja lõppturustaja, kes teevad liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendites alkohoolsed joogid nagu õlu, gaseeritud alkohoolsed joogid, muud kääritatud joogid peale veini, aromatiseeritud veinitoodete ja puuviljaveini, ning tooted, mis on saadud piiritusjookide, veini või muude kääritatud jookide segamisel muude jookide, karastusjookide, siidri või mahlaga, tagavad järgmist:

    välja jäetud

    (a)

    alates 1. jaanuarist 2030 tehakse 10 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu;

     

    (b)

    alates 1. jaanuarist 2040 tehakse 25 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu.

     

    Muudatusettepanek 203

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.     Valmistaja ja lõppturustaja, kes teevad liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendis alkohoolsed joogid nagu vein, välja arvatud vahuvein, tagavad järgmist:

    välja jäetud

    (a)

    alates 1. jaanuarist 2030 tehakse 5 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu;

     

    (b)

    alates 1. jaanuarist 2040 tehakse 15 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu.

     

    Muudatusettepanek 204

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 6

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.     Valmistaja ja lõppturustaja, kes teevad liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendis mittealkohoolsed joogid nagu vesi, suhkrulisandiga vesi, muu magusainelisandiga vesi, maitsevesi, karastusjoogid, limonaad, jäätee ja samalaadsed valmisjoogid, puu- ja köögiviljadest valmistatud täismahl, mahl või virre ning ilma piimata smuutid ja piimarasva sisaldavad mittealkohoolsed joogid, tagavad järgmist:

    välja jäetud

    (a)

    alates 1. jaanuarist 2030 tehakse 10 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu;

     

    (b)

    alates 1. jaanuarist 2040 tehakse 25 % neist toodetest kättesaadavaks korduskasutuspakendites, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi, või taastäitmise kaudu.

     

    Muudatusettepanek 396

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 6 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    6a.     Liikmesriigid vabastavad ettevõtjad käesoleva artikli lõike 3a punkti a ja lõike 3b punkti a kohasest kohustusest juhul, kui ringlussevõtu määr, millest on liikmesriigid on komisjonile artikli 50 lõike 2 punkti c kohaselt teatanud, on suurem kui 85 % nende pakendite massist, mis 2026. ja 2027. kalendriaastal asjaomases liikmesriigis turule lasti.

     

    Kui sellisest aruandlusest ilmneb, et asjaomase pakkematerjali liigiti kogumise määr on alla 85 %, esitab liikmesriik komisjonile rakenduskava, milles esitakse konkreetsete meetmetega strateegia, sealhulgas ajakava, millega tagatakse, et kahe aasta jooksul saavutatakse asjaomase pakkematerjali liigiti kogumise määr 85 % ulatuses massist.

    Muudatusettepanek 205

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 7 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7.   Ettevõtjad, kes kasutavad veopakendeid nagu kaubaalused, plastkastid, kokkuvolditavad plastkastid, ämbrid ja vaadid toodete veoks või pakendamiseks muudel kui lõigetes 12 ja 13 sätestatud tingimustel, tagavad järgmist:

    7.   Ettevõtjad, kes kasutavad veopakendeid või müügipakendeid, mida kasutatakse üksnes liidu territooriumil toimuvaks veoks, nagu kaubaalused, plastkastid, kokkuvolditavad plastkastid, ämbrid või vaadid toodete veoks või pakendamiseks muudel kui lõigetes  5 ja  6 sätestatud tingimustel, teevad järgmist:

    Muudatusettepanek 206

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 7 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    alates 1. jaanuarist 2030 on 30 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    a)

    tagavad, et alates 1. jaanuarist 2030 on vähemalt 30 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    Muudatusettepanek 378

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 7 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    alates 1. jaanuarist 2040 on 90 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 208

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 8 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    8.   Ettevõtjad, kes kasutavad veopakendeid e-kaubanduse kaudu turul esmakordselt kättesaadavaks tehtud tarbekaupade veoks ja kättetoimetamiseks, tagavad järgmist:

    8.   Ettevõtjad, kes kasutavad veopakendeid liidu territooriumil e-kaubanduse kaudu turul esmakordselt kättesaadavaks tehtud tarbekaupade veoks ja kättetoimetamiseks, teevad järgmist:

    Muudatusettepanek 209

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 8 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    alates 1. jaanuarist 2030 on 10 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    a)

    tagavad, et alates 1. jaanuarist 2030 on vähemalt 10 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    Muudatusettepanek 379

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 8 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    alates 1. jaanuarist 2040 on 50 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 211

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 9 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    9.   Ettevõtjad, kes kasutavad sellist veopakendit nagu vedamise ajal toodete stabiliseerimiseks ja kaitseks kaubaalustele pandud koormakile ja koormarihmad , tagavad järgmist:

    9.   Ettevõtjad, kes kasutavad liidu territooriumil vedamise ajal toodete stabiliseerimiseks ja kaitseks kaubaalustele pandud veopakendit, muu hulgas koormakilet või koormarihmasid , teevad järgmist:

    Muudatusettepanek 212

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 9 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    alates 1. jaanuarist 2030 on 10 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    a)

    tagavad, et alates 1. jaanuarist 2030 on vähemalt 10 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    Muudatusettepanek 380

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 9 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    b)

    alates 1. jaanuarist 2040 on 30 % neist veopakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 214

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 10 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    10.   Ettevõtjad, kes kasutavad sellist rühmapakendit nagu kastid (v.a papist) teatava arvu müügipakendis toodete rühmitamiseks, et luua laoühik, tagavad järgmist:

    10.   Ettevõtjad, sealhulgas digiplatvormid, kes kasutavad liidu territooriumil sellist rühmapakendit nagu kastid (v.a papist) teatava arvu müügipakendis toodete rühmitamiseks, et luua laoühik või turustusühik , teevad järgmist:

    Muudatusettepanek 215

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 10 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    a)

    alates 1. jaanuarist 2030 on 10 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    a)

    tagavad, et alates 1. jaanuarist 2030 on vähemalt 10 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi;

    Muudatusettepanek 382

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 10 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    alates 1. jaanuarist 2040 on 25 % neist pakenditest korduskasutuspakendid, mis kuuluvad korduskasutussüsteemi.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 458

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 10 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    10a.     Lõigetes 3a ja 3b sätestatud eesmärke võib täita ka taastäitmise võimaldamisega.

    Muudatusettepanek 217

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 11

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    11.    Lõigetes 1–10 sätestatud sihtmäärad arvutatakse kalendriaasta kohta.

    11.    Käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärad arvutatakse kalendriaasta kohta.

    Muudatusettepanek 218

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 12 – lõik 1 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ettevõtja kasutatavad veopakendid peavad olema korduskasutatavad, kui neid kasutatakse toodete veoks alljärgnevalt:

    Alates 1. jaanuarist 2030 peavad 95 % ettevõtja kasutatavatest veopakenditest olema korduskasutatavad, kui neid kasutatakse toodete veoks alljärgnevalt:

    Muudatusettepanek 219

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 13 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ettevõtjad, kes tarnivad tooteid sama liikmesriigi teisele ettevõtjale, kasutavad selliste toodete veoks üksnes korduskasutatavaid veopakendeid.

    Alates 1. jaanuarist 2030 kasutavad ettevõtjad , sealhulgas digiplatvormid , kes tarnivad tooteid sama liikmesriigi teisele ettevõtjale, selliste toodete veoks üksnes korduskasutatavaid veopakendeid.

    Muudatusettepanek 417

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 26 – lõige 13 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    13a.     Ettevõtjad vabastatakse käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest, kui peamise pakendimaterjali ringlussevõtu määr, millest liikmesriigid on komisjonile teatanud artikli 50 lõike 2 punkti c kohaselt, või pakendivormide, näiteks PET-pudelite või alumiiniumpurkide ringlussevõtu määr ületab 85 % asjaomase liikmesriigi territooriumil turule lastud pakenditest 2027. kalendriaastal või mis tahes sellele järgneval kalendriaastal.

    Muudatusettepanek 504

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 26 – lõige 13 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    13b.     Käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärasid ei kohaldata määruses (EL) nr 1169/2011 määratletud kiiresti riknevate jookide müügipakendite puhul.

    Muudatusettepanek 505

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 13 c (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    13c.     Käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärasid ei kohaldata nomenklatuurikoodiga 2208 hõlmatud veinide, aromatiseeritud veinitoodete ja alkohoolsete jookide müügipakendite puhul.

    Muudatusettepanek 220

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 14 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    14.   Ettevõtjad vabastatakse lõigetes 2–10 sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest, kui nad kalendriaasta jooksul:

    14.   Ettevõtjad vabastatakse käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest, kui nad kalendriaasta jooksul:

    Muudatusettepanek 418

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 26 – lõige 14 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    14a.     Hiljemalt ... [väljaannete talitus, palun lisada kuupäev: kaks aastat pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] võtab komisjon kooskõlas artikliga 58 vastu delegeeritud õigusaktid olelusringi hindamise ettevalmistamise nõuete kohta, et põhjendada käesoleva artikli kohast erandit. Ettevõtjad vabastatakse käesolevas artiklis sätestatud eesmärkide saavutamise kohustusest, kui korduskasutamine ei ole võimalus, mis annaks sellise olelusringi hindamise põhjal parima üldise keskkonnatulemuse.

    Muudatusettepanek 385

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 15

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    15.   Ettevõtjad vabastatakse lõigetes 2–6 sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest, kui nende müügipind kalendriaasta jooksul ei ületa 100  m, sealhulgas kõik ladustamis- ja lähetusalad.

    15.   Ettevõtjad vabastatakse käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest, kui

     

    a)

    nende müügipind ei ületa 200  m, sealhulgas kõik ladustamis- ja lähetusalad;

     

    b)

    korduskasutamine ei ole võimalus, mis annaks olelusringi hindamise alusel keskkonna seisukohalt parima võimaliku üldtulemuse kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklis 4 määratletud jäätmehierarhiaga, ilma et see piiraks tervishoiu-, hügieeni- ja ohutusnõuete kohaldamist.

    Muudatusettepanek 386

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 26 – lõige 15 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    15a.     Ettevõtjad vabastatakse käesolevas artiklis sätestatud kohustustest, kui artikli 43 lõigete 3, 4 ja 4b kohaselt nõutav asjaomase pakkematerjali liigiti kogumise määr, millest on komisjonile teatatud artikli 50 lõike 1 punkti c kohaselt, on suurem kui 85 % nende pakendite massist, mis 2026. ja 2027. kalendriaastal selle liikmesriigi territooriumil, kus nad tegutsevad, turule lasti.

     

    Kui sellisest aruandlusest ilmneb, et asjaomase pakkematerjali liigiti kogumise määr on alla 85 %, esitab liikmesriik rakenduskava, milles sätestatakse erimeetmetega strateegia, sealhulgas ajakava, millega tagatakse, et kahe aasta jooksul saavutatakse asjaomase pakkematerjali liigiti kogumise määr 85 % ulatuses massist.

    Muudatusettepanek 506

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 26 – lõige 15 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    15b.     Ettevõtjad vabastatakse käesoleva artikli lõigetes 7, 12 ja 13 sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest kõigi määruses (EÜ) nr 178/2002 määratletud toidu ja söödaga otseselt kokkupuutuvate veopakendite puhul.

    Muudatusettepanek 507

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 15 c (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    15c.     Ettevõtjad vabastatakse käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärade saavutamise kohustusest kõikide toodete puhul, mille suhtes kehtivad liidu õigusaktidega kaitstud geograafilised tähised.

    Muudatusettepanek 222

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 16 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    16.    Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 58 käesoleva määruse täiendamiseks vastu delegeeritud õigusakte, milles sätestatakse:

    16.    Selleks et võtta arvesse uusimaid teaduslikke ja majanduslikke andmeid ja arengusuundumusi ning parandada üldisi keskkonnaalaseid tulemusi, mille jaoks võib olla vajalik teatavate jäätmevoogude käitlemise kõrvalekaldumine jäätmehierarhiast juhul, kui see on õigustatud olelusringi sõltumatu ja vastastikuse hindamisega, on komisjonil õigus võtta kooskõlas artikliga 58 käesoleva määruse täiendamiseks vastu delegeeritud õigusakte, milles sätestatakse:

    Muudatusettepanek 387

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 16 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    sihtmäärad muudele kui käesoleva artikli lõigetega 1–6 hõlmatud toodetele ja muudele kui lõigetes 7–10 nimetatud pakendivormidele, mis põhinevad liikmesriikide poolt artikli 45 lõike 2 alusel võetud meetmetega saadud positiivsetel kogemustel;

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 224

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 16 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    erandid ettevõtjatele lisaks käesoleva artikli lõike 14 punktides a–c loetletule;

    b)

    niisugused erandid ettevõtjatele lisaks käesolevas artiklis loetletule , mis on tingitud teatavatele sektoritele eriomastest majanduslikest piirangutest, mis on seotud käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärade saavutamisega ;

    Muudatusettepanek 225

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 16 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    erandid konkreetsete pakendivormide puhul, mis on hõlmatud käesoleva artikli lõigetes 2–6 sätestatud sihtmääradega, kui tegemist on hügieeni, toiduohutuse või keskkonnaküsimustega , mis takistavad kõnealuste sihtmäärade saavutamist.

    c)

    erandid konkreetsete pakendivormide puhul, mis on hõlmatud käesoleva artikli lõigetes 2–6 sätestatud sihtmääradega, kui tegemist on hügieeni, toiduohutuse või toodete ohtlikkusega , mis takistavad korduskasutamist,

    Muudatusettepanek 389

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 16 – punkt c a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ca)

    nõuded olelusringi hinnangu koostamiseks, et põhjendada lõike 15 alapunkti b kohase erandi tegemist.

    Muudatusettepanek 395

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 17

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    17.   Komisjon vaatab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: kaheksa aastat alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast] läbi pakendite korduskasutamise olukorra ja hindab selle põhjal , kuivõrd asjakohane on kehtestada meetmeid , vaadata läbi käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärad ning kehtestada uued pakendite korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärad , ning esitab vajaduse korral seadusandliku ettepaneku .

    17.   Komisjon vaatab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: kaheksa aastat alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast] läbi pakendite korduskasutamise olukorra . Pakendite korduskasutuse sihtmäärade mõju hindamisel hindab komisjon vähemalt pakendijäätmete vähendamist, mis saavutatakse korduskasutamise 2030. aasta sihtmäärade abil , CO2 heite vähendamist, toidujäätmete vähendamist , kasutatud esmamaterjali mahtude vähendamist, vee- ja energiakasutust, veesaastet ning pesuainete ja desinfektsioonivahendite kasutamist, lähtudes sõltumatust ja vastastikuse eksperdihindamise läbinud olelusringi hinnangust. Komisjon hindab ka papist pakendijäätmete arengut ja selle keskkonnamõju ning materjali asendamise mõju , mis võib tuleneda artiklis 22 sätestatud teatavatele materjalidele ette nähtud eranditest koostoimes V lisaga ning artikli 26 lõigete 7, 10, 12 ja 13 tõttu. Selle läbivaatamise põhjal esitab komisjon asjakohasel juhul seadusandliku ettepaneku, milles a) muudetakse või kinnitatakse käesolevas artiklis sätestatud 2040. aasta sihtmäärasid ja b) vajaduse korral kehtestatakse uued korduskasutamise eesmärgid teistes sektorites ning muude pakendivormide ja -materjalide jaoks .

    Muudatusettepanek 227

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 17 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    17a.     Alates 1. jaanuarist 2030 võetakse kõik korduskasutuspakendite vormid, mille on turustajad liikmesriigi territooriumil välja andnud kooskõlas lõigetega 3a ja 3b, nende lõppturustajate poolt tagasi.

    Muudatusettepanek 228

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – pealkiri

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärade saavutamise arvutuseeskirjad

    Korduskasutuse sihtmäärade saavutamise arvutuseeskirjad

    Muudatusettepanek 229

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Selleks et tõendada artikli 26 lõigetes 2–6 sätestatud sihtmäärade saavutamist, arvutab lõppturustaja või vajaduse korral valmistaja, kes teeb sellised tooted liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks, iga sihtmäära kohta eraldi järgmist:

    2.   Selleks et tõendada artikli 26 lõigetes  3a ja 3b sätestatud sihtmäärade saavutamist, arvutab lõppturustaja või vajaduse korral valmistaja, kes teeb sellised tooted liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks, iga sihtmäära kohta eraldi järgmist:

    Muudatusettepanek 230

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    toidu ja joogi müügiühikute arv korduskasutussüsteemi kuuluvates korduskasutuspakendites, mis on liikmesriigi territooriumil tehtud turul kättesaadavaks kalendriaasta jooksul;

    a)

    toidu ja joogi samaväärsete müügiühikute arv korduskasutussüsteemi kuuluvates korduskasutuspakendites, mis on liikmesriigi territooriumil tehtud turul kättesaadavaks kalendriaasta jooksul;

    Muudatusettepanek 231

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    toidu ja joogi müügiühikute arv, mis on taastäitmise kaudu tehtud liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks kalendriaasta jooksul;

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 232

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    toidu ja joogi müügiühikute arv, mis on muul kui punktides a ja b osutatud viisil tehtud liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks kalendriaasta jooksul.

    c)

    toidu ja joogi samaväärsete müügiühikute arv, mis on muul kui punktis  a osutatud viisil tehtud liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks kalendriaasta jooksul.

    Muudatusettepanek 233

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    artikli 26 lõigetes 7 –10 loetletud iga pakendivormi samaväärsete ühikute arv korduskasutussüsteemi kuuluvate korduskasutuspakendite kohta, mida nad on kalendriaastal kasutanud;

    a)

    artikli 26 lõigetes  6 ja  7 loetletud iga pakendivormi samaväärsete ühikute arv korduskasutussüsteemi kuuluvate korduskasutuspakendite kohta, mida nad on kalendriaastal kasutanud;

    Muudatusettepanek 234

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    artikli 26 lõigetes 7 –10 loetletud iga pakendivormi samaväärsete ühikute arv muude kui punktis a osutatud pakendite kohta, mida nad on kalendriaastal kasutanud.

    b)

    artikli 26 lõigetes  6 ja  7 loetletud iga pakendivormi samaväärsete ühikute arv muude kui punktis a osutatud pakendite kohta, mida nad on kalendriaastal kasutanud.

    Muudatusettepanek 235

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 4 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjon võtab 31. detsembriks 2028 vastu rakendusaktid , millega kehtestatakse artiklis 26 sätestatud sihtmäärade üksikasjalikud arvutuseeskirjad ja metoodika.

    Komisjon võtab 31. detsembriks  2026 vastu delegeeritud õigusaktid , millega kehtestatakse artiklis 26 sätestatud sihtmäärade üksikasjalikud arvutuseeskirjad ja metoodika.

    Muudatusettepanek 236

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 4 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kõnealuste rakendusaktide vastuvõtmisel järgitakse artikli 59 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlust.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 237

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 4 – lõik 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artiklis 26 sätestatud sihtmäärade saavutamise tõendamise kohustust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2030 või [18 kuud] pärast esimeses lõigus osutatud delegeeritud õigusaktide jõustumise kuupäeva, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem.

    Muudatusettepanek 238

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – pealkiri

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Korduskasutuse ja taastäitmise sihtmäärade täitmise aruanded pädevatele asutustele

    Korduskasutuse sihtmäärade täitmise aruanded pädevatele asutustele

    Muudatusettepanek 239

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – lõige 6 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    6a.     Hiljemalt ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast] loob komisjon Euroopa korduskasutuse vaatluskeskuse. Vaatluskeskus vastutab käesolevas määruses sätestatud meetmete rakendamise järelevalve, korduskasutustavade kohta andmete kogumise ja korduskasutuse valdkonna parimate tavade väljatöötamisele kaasaaitamise eest.

    Muudatusettepanek 240

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 28a

     

    Taastäitmiskohustus kaasavõtmissektoris

     

    1.     Hiljemalt ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast]

     

    a)

    tagab lõppturustaja, kelle äritegevus on HORECA sektoris ja kes teeb liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendis külmad või kuumad joogid, mis täidetakse kaasavõtmiseks ettenähtud anumasse müügikohas, niisuguse süsteemi, mis võimaldab tarbijatel tuua täitmiseks kaasa oma anuma;

     

    b)

    tagab lõppturustaja, kelle äritegevus on HORECA sektoris ja kes teeb liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks kaasavõtmiseks ettenähtud müügipakendites valmistoidu, mida tavaliselt tarbitakse kohe pakendist ilma täiendava valmistamiseta, niisuguse süsteemi, mis võimaldab tarbijatel tuua täitmiseks kaasa oma anuma.

     

    2.     Punktides a ja b osutatud lõppturustajad pakuvad tarbija poolt kaasa toodud anumasse täidetud kaupu madalama hinnaga ja mitte ebasoodsamatel tingimustel kui samadest kaupadest ja ühekorrapakendist koosnevaid müügiühikuid.

     

    Lõppturustajad teavitavad lõpptarbijaid müügikohas selgelt nähtavate ja loetavate teabetahvlite või -märkide kaudu võimalusest saada kaupu tarbija poolt kaasa toodavas taastäidetavas anumas.

    Muudatusettepanek 241

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 28b

     

    Kordustasutuse pakkumine kaasavõtmiseks ettenähtud jookide sektoris

     

    1.     Hiljemalt ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 36 kuud alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast] pakub lõppturustaja, kelle äritegevus on HORECA sektoris ja kes teeb liikmesriigi territooriumil turul kättesaadavaks müügipakendis külmad või kuumad joogid, mis täidetakse kaasavõtmiseks ettenähtud anumasse müügikohas, tarbijatele võimalust otsustada korduskasutussüsteemi kuuluva pakendi kasuks.

     

    2.     Lõppturustajad teavitavad lõpptarbijaid müügikohas selgelt nähtavate ja loetavate teabetahvlite või -märkide kaudu võimalusest saada kaupu korduskasutuspakendis.

     

    3.     Lõppturustajad ei paku korduskasutuspakenditesse täidetud kaupu kõrgema hinnaga ja ebasoodsamatel tingimustel kui samadest kaupadest ja ühekorrapakendist koosnevaid müügiühikuid.

     

    4.     Lõppturustajad vabastatakse käesoleva artikli kohaldamisest, kui nad vastavad mikroettevõtjate määratlusele, mis on esitatud komisjoni soovituses 2003/361/EÜ.

    Muudatusettepanek 242

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 29 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.    Meetmed , mida liikmesriigid peavad võtma lõikes 1 sätestatud eesmärgi saavutamiseks, võivad varieeruda sõltuvalt õhukeste plastkandekottide valmistamise, ringlussevõtu või kõrvaldamise keskkonnamõjust ning nende omadustest kompostimisel, vastupidavusest või konkreetsest kasutusotstarbest . Erandina artiklist 4 võivad sellised meetmed hõlmata turustuspiiranguid, tingimusel et need on proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad.

    2.    Meetmetes , mida liikmesriigid peavad võtma lõikes 1 sätestatud eesmärgi saavutamiseks, võetakse arvesse õhukeste plastkandekottide valmistamise, ringlussevõtu või kõrvaldamise keskkonnamõju ning nende omadusi kompostimisel, vastupidavust või konkreetset kasutusotstarvet . Erandina artiklist 4 võivad sellised meetmed hõlmata turustuspiiranguid, tingimusel et need on proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad.

    Muudatusettepanek 243

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 29 – lõige 4 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4a.     Komisjon koostab 31. detsembriks 2027 aruande paberkandekottide kasutamise vähendamise vajalikkuse ja teostatavuse kohta ning esitab asjakohasel juhul seadusandliku ettepaneku, milles sätestatakse paberkandekottide vähendamise sihtmäärad ja meetmed nende sihtmäärade saavutamiseks.

    Muudatusettepanek 435

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 34 – lõige 4 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4a.     Komisjon töötab 31. detsembriks 2025 välja metoodika, millega tõendatakse, et liidu turule lastud ringlussevõetud materjalina märgistatud ja dokumenteeritud materjalid on tõepoolest toodetud taaskasutusse võetud ja ringlussevõetud materjalidest, mitte esmasest materjalist. Komisjon tagab, et seda metoodikat võetakse arvesse käesoleva artikli kohaselt tehtavates kontrollides.

    Muudatusettepanek 244

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 34 – lõige 4 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4b.     Pädevad asutused kontrollivad aastas juhuvaliku alusel vähemalt 10 % vastavusdeklaratsioonide korrektsust ning võtavad vajalikke meetmeid nõuetele mittevastavuse kõrvaldamiseks, näiteks nõuetele mittevastavate toodete turult kõrvaldamine.

     

    Ilma et see piiraks eelnevalt kavandatud lõike 1 kohaseid kontrolle, teevad pädevad asutused kontrolle ka siis, kui nad saavad teadlikuks või kui neid on teavitatud asjakohasest teabest, sealhulgas kolmandate isikute poolt esitatud põhjendatud kahtluste alusel, mis on seotud võimaliku käesoleva määruse nõuetele mittevastavusega.

     

    Kontrolle tehakse ettevõtjat ette hoiatamata, välja arvatud juhul, kui ettevõtja või kaupleja eelnev teavitamine on vajalik kõnealuste kontrollide tulemuslikkuse tagamiseks.

     

    Pädevad asutused dokumenteerivad kontrollid ja märgivad dokumentidesse eelkõige kontrollide laadi ja tulemused ning nõuetele mittevastavuse korral võetud meetmed. Kõikide kontrollide dokumente säilitatakse vähemalt kümme aastat.

     

    Käesoleva määruse alusel tehtud kontrollide protokolle ning tulemuste ja tulemi aruandeid käsitletakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/4/EÜ  (1a) kohase keskkonnateabena ning need tehakse üldsusele kättesaadavaks.

     

     

     

    Muudatusettepanek 245

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38 – lõige 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Iga liikmesriik vähendab plastpakendijäätmeid inimese kohta võrreldes 2018. aastal inimese kohta tekkinud plastpakendijäätmetega, mille kohta esitati komisjonile andmed kooskõlas komisjoni otsusega 2005/270/EÜ, alljärgneval määral:

     

    a)

    10 % aastaks 2030;

     

    b)

    15 % aastaks 2035;

     

    c)

    20 % aastaks 2040.

    Muudatusettepanek 246

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38 – lõige 1 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1b.     Ilma et see piiraks lõigete 1 ja 1a kohaldamist, võivad liikmesriigid, kes on kehtestanud pakendijäätmete käitlemiseks duaalse süsteemi, mis hõlmab kodumajapidamiste pakendijäätmetele mõeldud süsteemi ning tööstus- ja kaubanduspakendijäätmetele mõeldud süsteemi, oma eripära säilitada.

    Muudatusettepanek 247

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Liikmesriigid rakendavad meetmeid , mille eesmärk on vältida pakendijäätmete teket ja minimeerida pakendite keskkonnamõju .

    2.   Liikmesriigid rakendavad ja võtavad lisaks vajalikke kestlikkusmeetmeid , et saavutada inimese kohta tekkivate pakendijäätmete ulatuslik ja järjekindel vähendamine kooskõlas liidu jäätmepoliitika üldeesmärkidega, eelkõige jäätmetekke vältimisega, ja et saavutada käesolevas artiklis sätestatud sihtmäärad .

    Muudatusettepanek 248

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Lõike 2 kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et restoranide, sööklate, baaride, kohvikute ja toitlustusteenuste pakkujate kliendid võivad nõuda kraanivee tasuta või väikese teenustasu eest serveerimist.

    Muudatusettepanek 249

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Lõike 2 kohaldamisel võivad liikmesriigid selleks , et stimuleerida jäätmehierarhia rakendamist, kasutada majandushoobasid ja muid meetmeid , näiteks direktiivi 2008/98/EÜ IV ja IVa lisas osutatud meetmed, või muid asjakohaseid vahendeid ja meetmeid, sealhulgas pakkuda stiimuleid laiendatud tootjavastutuse süsteemide kaudu ja nõuda tootjatelt või tootjavastutusorganisatsioonidelt, et nad võtaksid vastu jäätmetekke vältimise kavad. Sellised meetmed peavad olema proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad ning kavandatud nii, et vältida kaubandustõkkeid või konkurentsimoonutusi kooskõlas aluslepinguga.

    3.   Lõike 2 kohaldamisel võivad liikmesriigid kehtestada meetmeid , mis võivad (nendega piirdumata) hõlmata jäätmehierarhia rakendamise stimuleerimiseks majandushoobade ja muude meetmete kasutamist , näiteks direktiivi 2008/98/EÜ IV ja IVa lisas osutatud meetmed, või muid asjakohaseid vahendeid ja meetmeid, sealhulgas pakkuda stiimuleid laiendatud tootjavastutuse süsteemide kaudu ja nõuda tootjatelt või tootjavastutusorganisatsioonidelt, et nad võtaksid vastu jäätmetekke vältimise kavad. Sellised meetmed peavad olema proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad ning kavandatud nii, et vältida kaubandustõkkeid või konkurentsimoonutusi kooskõlas aluslepinguga ja käesoleva määruse artikliga 4 .

    Muudatusettepanek 250

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Komisjon vaatab lõikes 1 sätestatud eesmärgid läbi ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: kaheksa aastat pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva]. Selleks esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande ning lisab sellele vajaduse korral seadusandliku akti ettepaneku.

    4.   Komisjon vaatab lõigetes  1 ja 1a sätestatud sihtmäärad läbi ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: viis aastat pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ning hindab vajadust lisada spetsiifilised sihtmäärad ka paberi ja kartongi, klaasi, metalli ja komposiitmaterjali jaoks . Selleks esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande ning lisab sellele vajaduse korral seadusandliku akti ettepaneku.

    Muudatusettepanek 251

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 39 – lõige 1 – lõik 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Register sisaldab linke teistele riikide tootjate registrite veebisaitidele, et hõlbustada kõikides liikmesriikides tootjate või laiendatud tootjavastutuse jaoks volitatud esindajate registreerimist.

    Register sisaldab linke teistele riikide tootjate registrite veebisaitidele, et hõlbustada kõikides liikmesriikides tootjate või laiendatud tootjavastutuse jaoks volitatud esindajate registreerimist. Register on veebis üldsusele kergesti ja tasuta kättesaadav.

    Muudatusettepanek 252

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 39 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Tootjad on kohustatud end lõikes 1 osutatud registris registreerima. Selleks esitavad nad registreerimistaotluse igas liikmesriigis, kus nad pakendid esimest korda turul kättesaadavaks teevad. Kui tootja on määranud artikli 41 lõikes 1 osutatud tootjavastutusorganisatsiooni, täidab see organisatsioon käesolevas artiklis sätestatud kohustusi, kui registri asukohaliikmesriik ei ole sätestanud teisiti .

    2.   Tootjad on kohustatud end lõikes 1 osutatud registris registreerima. Selleks esitavad nad registreerimistaotluse igas liikmesriigis, kus nad pakendid esimest korda turul kättesaadavaks teevad. Kui tootja on määranud artikli 41 lõikes 1 osutatud tootjavastutusorganisatsiooni, täidab see organisatsioon käesolevas artiklis sätestatud kohustusi . Mikroettevõtjad vabastatakse käesolevas lõikes sätestatud kohustustest , välja arvatud juhul, kui nad on määranud tootjavastutusorganisatsiooni .

    Muudatusettepanek 253

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 39 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Tootjad ei või teha pakendeid turul kättesaadavaks, kui nemad või vajaduse korral nende laiendatud tootjavastutuse jaoks volitatud esindajad ei ole selles liikmesriigis registreeritud.

    4.   Tootjad ei või teha pakendeid turul kättesaadavaks, kui nemad või vajaduse korral kooskõlas artikliga 40 nende laiendatud tootjavastutuse jaoks volitatud esindajad ei ole selles liikmesriigis registreeritud.

    Muudatusettepanek 254

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 39 – lõige 6

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.   Kui laiendatud tootjavastutuse jaoks volitatud esindaja esindab rohkem kui ühte tootjat, esitab ta lisaks lõike 5 kohasele teabele eraldi iga esindatava tootja nime ja kontaktandmed.

    (Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

    Muudatusettepanek 255

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 39 – lõige 10

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    10.    Kui tootjate registris olev teave ei ole avalikult kättesaadav , tagavad liikmesriigid, et digiplatvormide pakkujatele, kes võimaldavad tarbijatel sõlmida tootjatega kauglepinguid, antakse tasuta juurdepääs registris sisalduvale teabele.

    10.   Tootjate registris olev teave on avalikult kättesaadav. Liikmesriigid tagavad , et ekspediitorteenuse osutajatele ja digiplatvormide pakkujatele, kes võimaldavad tarbijatel sõlmida tootjatega kauglepinguid, antakse tasuta juurdepääs , sealhulgas veebipõhine juurdepääs, registris sisalduvale teabele , sealhulgas registri digitaalsete väljavõtete kaudu . Tundliku äriteabe konfidentsiaalsus säilitatakse siiski kooskõlas asjakohase liidu ja riigisisese õigusega. Registreeritud tootjate loetelu on masinloetav, võimaldab sorteerimist ja päringute tegemist ning kolmandatel osapooltel avatud standardite kasutamist.

    Muudatusettepanek 256

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.    Pakendite tootjatel on direktiivi 2008/98/EÜ artiklite 8 ja 8a ning käesoleva jao kohaselt kehtestatud süsteemide alusel laiendatud tootjavastutus pakendite eest, mille nad liikmesriigi territooriumil esimest korda turul kättesaadavaks teevad.

    1.   Tootjatel on direktiivi 2008/98/EÜ artiklite 8 ja 8a ning käesoleva jao kohaselt kehtestatud süsteemide alusel laiendatud tootjavastutus pakendite eest, mille nad liikmesriigi territooriumil esimest korda turul kättesaadavaks teevad.

    Muudatusettepanek 257

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Tootja määrab kirjaliku volitusega laiendatud tootjavastutuse jaoks volitatud esindaja igas liikmesriigis, mis ei ole tema asukohaliikmesriik ja kus ta teeb pakendi esimest korda kättesaadavaks.

    (Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

    Muudatusettepanek 258

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 3 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Määruse (EL) 2022/2065 3. peatüki 4. jao kohaldamisalasse kuuluvad digiplatvormide pakkujad, kes võimaldavad tarbijatel sõlmida kauglepinguid tootjatega, kes pakuvad pakendeid liidus asuvatele tarbijatele, peavad saama nendelt tootjatelt alljärgnevat teavet :

    3.   Määruse (EL) 2022/2065 3. peatüki 4. jao alla kuuluvad digiplatvormide pakkujad, kes võimaldavad tarbijatel sõlmida kauglepinguid tootjatega, ning ekspediitorteenuse osutajad peavad täitma käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud laiendatud tootjavastutuse nõudeid, välja arvatud juhul, kui nad suudavad tõendada, et tootjad, kes pakuvad pakendeid liidus asuvatele tarbijatele, täidavad neid nõudeid, saades järgmise :

    Muudatusettepanek 259

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 3 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    tootja kinnitus, millega ta kohustub pakkuma ainult pakendeid, mille puhul on tarbija asukohaliikmesriigis täidetud käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud laiendatud tootjavastutuse nõuded .

    b)

    teave käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud laiendatud tootjavastutuse nõuetele vastavuse kohta tarbija asukohaliikmesriigis .

    Muudatusettepanek 260

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 3 – lõik 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Kui tootjad müüvad oma tooteid internetipõhise kauplemiskoha kaudu ja nad ei ole artikli 39 lõike 2 kohaselt registreeritud, võib internetipõhine kauplemiskoht, kus tooteid müügiks pakutakse, täita artikli 39 lõikes 7 sätestatud kohustusi selliste tootjate suhtes kollektiivselt.

    Muudatusettepanek 261

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Pärast lõikes 3 osutatud teabe saamist ja enne seda, kui asjaomane tootja saab teenuseid kasutada, hindavad digiplatvormide pakkujad ja ekspediitorteenuse osutajad, kas punktides a ja b osutatud teave on usaldusväärne ja täielik.

    Muudatusettepanek 262

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 40 – lõige 3 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3b.     Liikmesriigid tagavad, et tootjad katavad kulud, mis tulenevad direktiivide 2008/98/EÜ ja 94/62/EÜ laiendatud tootjavastutust käsitlevatest sätetest, ning vähemalt avalikesse kogumissüsteemidesse äravisatud asjaomastest toodetest tekkinud jäätmete kogumise, sealhulgas taristu ja selle käitamise ning nende jäätmete edasise veo ja käitlemise kulud, kui need ei ole juba hõlmatud.

     

    Kaetavad kulud määratakse kindlaks läbipaistval ja kulutõhusal viisil. Prügikoristuskulude puhul piirdutakse avaliku sektori asutuste või nende nimel tehtava tegevusega. Arvutusmetoodika töötatakse välja viisil, mis võimaldab prügikoristuskulude proportsionaalset kindlaksmääramist, lähtudes pakendivormidest, mille puhul on prügistamise ja mitte liigiti kogumise oht suurem.

    Muudatusettepanek 263

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 41 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Kui liikmesriigi territooriumil on mitu tootjavastutusorganisatsiooni volitatud täitma tootjate nimel laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tagab liikmesriik, et tootjavastutusorganisatsioonid kokku hõlmavad artikli 42 lõike 3 ning artiklite 43 ja 44 kohaste tegevuste puhul kogu liikmesriigi territooriumi. Liikmesriigid määravad pädeva asutuse või sõltumatu kolmanda isiku, kes kontrollib, et tootjavastutusorganisatsioonid täidaksid oma kohustusi koordineeritult.

    2.   Kui liikmesriigi territooriumil on mitu tootjavastutusorganisatsiooni volitatud täitma tootjate nimel laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tagab liikmesriik, et tootjavastutusorganisatsioonid ja niisugused tootjad, kes ei ole volitanud oma kohustusi täitma tootjavastutusorganisatsiooni, kokku hõlmavad artikli 42 lõike 3 ning artiklite 43 ja 44 kohaste tegevuste puhul kogu liikmesriigi territooriumi. Liikmesriigid määravad pädeva asutuse või sõltumatu kolmanda isiku, kes kontrollib, et tootjavastutusorganisatsioonid täidaksid oma kohustusi koordineeritult.

    Muudatusettepanek 264

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 42 – lõige 3 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    tootja või tootjavastutusorganisatsiooni kehtestatud meetmed on piisavad, et võimaldada pakendijäätmete tasuta tagastamist või kogumist vastavalt artikli 43 lõigetele 1 ja 2 ning artiklile 44 ning see toimub sagedusega, mis on proportsionaalne pakendijäätmete mahu ja asjaomase maa-ala suhtes, arvestades selliste pakendite koguseid ja liike, mille tootja või tootjad, kelle nimel tootjavastutusorganisatsioon tegutseb, on liikmesriigi territooriumil esimest korda turul kättesaadavaks teinud;

    b)

    tootja või tootjavastutusorganisatsiooni kehtestatud meetmed on piisavad, et võimaldada kõikide pakendijäätmete tasuta tagastamist , kogumist , transportimist ja käitlemist vastavalt artikli 43 lõigetele 1 ja 2 ning artiklile 44 ning see toimub sagedusega, mis on proportsionaalne pakendijäätmete mahu ja asjaomase maa-ala suhtes, arvestades selliste pakendite koguseid ja liike, mille tootja või tootjad, kelle nimel tootjavastutusorganisatsioon tegutseb, on liikmesriigi territooriumil esimest korda turul kättesaadavaks teinud;

    Muudatusettepanek 265

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Liikmesriigid loovad süsteemid, millega kõik pakendijäätmed tagastatakse ja kogutakse liigiti lõppkasutajatelt, et töödelda pakendijäätmeid kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklitega 4 ja 13 ning hõlbustada nende korduskasutamiseks ettevalmistamist ja kvaliteetset ringlussevõttu.

    1.   Liikmesriigid loovad süsteemid ja taristu , millega kõik pakendijäätmed tagastatakse ja kogutakse liigiti lõppkasutajatelt, et töödelda pakendijäätmeid kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklitega 4 , 10 ja 13 ning hõlbustada nende korduskasutamiseks ettevalmistamist ja kvaliteetset ringlussevõttu.

    Muudatusettepanek 266

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 1 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Kvaliteetse ringlussevõtu hõlbustamiseks tagavad liikmesriigid, et on olemas süsteem, millega tagatakse ohutu ja võrdne juurdepääs ringlussevõetud materjalidele, mida kasutatakse rakendustes, kus ringlussevõetud materjali eriomane kvaliteet säilib või taastatakse nii, et seda saab edasi ringlusse võtta ja kasutada samal viisil ja samalaadsetes rakendustes koguse, kvaliteedi või funktsiooni minimaalse kaoga.

    Muudatusettepanek 267

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Liikmesriigid võivad lubada erandeid lõikest 1 , tingimusel et pakendite või pakendijäätmete osade koos kogumine või kogumine koos muude jäätmetega ei mõjuta seda, et neid pakendeid või pakendijäätmete osi saab korduskasutamiseks ette valmistada, ringlusse võtta või teha nendega muid taaskasutamistoiminguid kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklitega 4 ja 13 ning et nende toimingute tulemuse kvaliteet on võrreldav liigiti kogumise tulemusel saadud kvaliteediga.

    2.   Liikmesriigid võivad lubada erandeid lõikes 1 sätestatud tagastamise ja jäätmete liigiti kogumise kohustusest teatavat liiki jäätmete puhul , tingimusel et pakendite või niisuguste pakendijäätmete osade koos kogumine või kogumine koos muude jäätmetega ei mõjuta seda, et neid pakendeid või pakendijäätmete osi saab korduskasutamiseks ette valmistada, ringlusse võtta või teha nendega muid taaskasutamistoiminguid kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklitega 4 ja 13 ning et nende toimingute tulemuse kvaliteet on võrreldav liigiti kogumise tulemusel saadud kvaliteediga.

    Muudatusettepanek 268

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 3 – punkt c a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ca)

    peavad võimaldama juurdepääsu andmetele, mis käsitlevad pakendijäätmete voogude massi ja käitlemise kulude aruandlust ning mis on ajakohastatud ja esitatud järgmiste vahendite abil:

     

    i)

    veebisait või muu elektroonilise side vahend asjaomase liikmesriigi ametlikus keeles;

     

    ii)

    avalikud aruanded asjaomase liikmesriigi ametlikus keeles.

     

    Punkt ca ei mõjuta tundlikku äriteavet ega piirata andmekaitset käsitlevate õigusaktide kohaldamist.

    Muudatusettepanek 269

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.     Liikmesriigid tagavad 1. jaanuariks 2029, et avalikes kohtades on pakendijäätmematerjalide eri osade jaoks olemas piisavad liigiti kogumise süsteemid.

    Muudatusettepanek 446

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 3 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3b.     Lõppturustaja, kes teeb turul kättesaadavaks HORECA sektori ruumides täidetavad ja tarbitavad toiduained ja joogid, tagab 1. jaanuariks 2029, et pakendijäätmematerjalide eri osade jaoks on olemas liigiti kogumise süsteemid, mis aitavad tarbijatel pakendijäätmeid sorteerida.

     

    Ettevõtjad, kelle suhtes kohaldatakse lõikes 3 osutatud kohustust, esitavad igal aastal liikmesriigile iga materjali puhul liigiti kogutud pakendijäätmete massi. Iga liikmesriik esitab komisjonile koondandmed liigiti kogutud pakendimaterjali kohta.

    Muudatusettepanek 270

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.     Erandina lõikes 3 sätestatud jäätmete liigiti kogumise kohustusest võib teatavat liiki pakendijäätmeid koguda koos, kui selline kogumine ei mõjuta nende ringlussevõtuvõimalusi ja kui nende ringlussevõtu tulemuse kvaliteet on võrreldav liigiti kogumise tulemusel saadud kvaliteediga.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 271

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 – lõige 5 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    5a.     Alates 1. jaanuarist 2030 võivad liikmesriigid tagada, et pakendijäätmed, mida ei koguta liigiti, sorteeritakse enne kõrvaldamist või energia taaskasutamise toiminguid, et eemaldada ringlussevõtuks mõeldud pakendid.

    Muudatusettepanek 272

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 43a

     

    Kohustuslik liigiti kogumine

     

    1.     Liikmesriigid võtavad 1. jaanuariks 2029 vajalikud meetmed, et tagada massipõhiselt 90 % artiklis 46 loetletud materjalide liigiti kogumine teataval aastal.

     

    Esimeses lõigus osutatud eesmärgi võib saavutada kõigi käesolevas määruses osutatud meetmete ning koduvälise liigiti kogumise meetmete abil.

     

    2.     Lõige 1 täiendab direktiivi (EL) 2019/904 artikliga 9 hõlmatud ühekordselt kasutatavate plastpudelite liigiti kogumise eesmärki.

    Muudatusettepanek 273

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 44 – lõige 1 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    ühekordselt kasutatavad plastist joogipudelid mahuga kuni kolm liitrit; ning

    a)

    ühekordselt kasutatavad plastist joogipudelid mahuga 0,1  kuni kolm liitrit; ning

    Muudatusettepanek 274

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 44 – lõige 1 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    ühekordselt kasutatavad metallist joogipakendid mahuga kuni kolm liitrit.

    b)

    ühekordselt kasutatavad metallist joogipakendid mahuga 0,1  kuni kolm liitrit.

    Muudatusettepanekud 275 ja 430

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 44 – lõige 3 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Ilma et see piiraks käesoleva artikli lõike 1 kohaldamist, vabastatakse liikmesriik lõike 1 kohasest kohustusest järgmistel tingimustel :

    3.   Ilma et see piiraks käesoleva artikli lõike 1 kohaldamist, vabastatakse liikmesriigid lõike 1 kohasest kohustusest , kui on täidetud ühel järgmistest tingimustest :

    Muudatusettepanek 276

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 44 – lõige 3 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    artikli 43 lõigete 3 ja 4 kohaselt nõutav vastava pakendivormi liigiti kogumise määr, millest on komisjonile teatatud artikli 50 lõike 1 punkti c kohaselt, on suurem kui 90  % nende pakendite massist, mis 2026. ja 2027. kalendriaastal asjaomase liikmesriigi territooriumil turule lasti. Kui sellist aruannet ei ole komisjonile veel esitatud, koostab liikmesriik kinnitatud riiklike andmete alusel asjakohase põhjenduse ja rakendatud meetmete kirjelduse selle kohta, et käesolevas lõikes sätestatud erandi tegemise tingimused on täidetud;

    a)

    artikli 43 lõigete 3 ja 4 kohaselt nõutav vastava pakendivormi liigiti kogumise määr, millest on komisjonile teatatud artikli 50 lõike 1 punkti c kohaselt, on vähemalt 85  % nende pakendite massist, mis 2026. ja 2027. kalendriaastal asjaomase liikmesriigi territooriumil turule lasti. Kui sellist aruannet ei ole komisjonile veel esitatud, koostab liikmesriik kinnitatud riiklike andmete alusel asjakohase põhjenduse ja rakendatud meetmete kirjelduse selle kohta, et käesolevas lõikes sätestatud erandi tegemise tingimused on täidetud;

    Muudatusettepanek 277

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 44 – lõige 3 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    hiljemalt 24 kuud enne käesoleva artikli lõikes 1 sätestatud tähtaega teatab liikmesriik komisjonile oma eranditaotlusest ja esitab rakenduskava, milles on strateegia koos konkreetsete meetmetega ja ajakava, kuidas saavutatakse lõikes 1 osutatud pakendite 90 % massist liigiti kogumine.

    b)

    hiljemalt 24 kuud enne käesoleva artikli lõikes 1 sätestatud tähtaega teatab liikmesriik komisjonile oma eranditaotlusest ja esitab rakenduskava, milles on strateegia koos konkreetsete meetmetega ja ajakava, kuidas saavutatakse lõike 3 punktis a osutatud pakendite massist liigiti kogumine.

    Muudatusettepanek 278

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 44 – lõige 7

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7.   Liikmesriik võib aluslepingus sätestatud üldeeskirju täites ja käesoleva määruse sätteid järgides võtta vastu õigusnorme, mis lähevad kaugemale käesoleva artikliga kehtestatud miinimumnõuetest.

    7.   Liikmesriik võib aluslepingus sätestatud üldeeskirju täites ja käesoleva määruse sätteid järgides võtta vastu õigusnorme, mis lähevad kaugemale käesoleva artikliga kehtestatud miinimumnõuetest ja millega lubatakse hõlmata muude toodete pakendid .

    Muudatusettepanek 279

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 45 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Liikmesriigid võtavad meetmeid, et soodustada pakendite korduskasutussüsteemide ja keskkonnaohutu taastäitmise süsteemide loomist . Need süsteemid peavad vastama käesoleva määruse artiklites 24 ja 25 ning VI lisas sätestatud nõuetele ega tohi kahjustada toiduhügieeni ega tarbijate ohutust.

    1.   Liikmesriigid võtavad 31. detsembriks 2028 meetmeid, et tagada pakendite korduskasutussüsteemide ja keskkonnaohutu taastäitmise süsteemide loomine ning piisavad tagastamisstiimulid . Need süsteemid peavad vastama käesoleva määruse artiklites 24 ja 25 ning VI lisas sätestatud nõuetele ega tohi kahjustada toiduhügieeni ega tarbijate ohutust.

    Muudatusettepanek 280

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 45 – lõige 2 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    nõuded, mille kohaselt lõppturustajad peavad teatava protsendimäära ulatuses muid tooteid kui need, mis on kaetud artiklis 26 sätestatud sihtmääradega, tegema kättesaadavaks korduskasutussüsteemi kuuluvates korduskasutatavates pakendites või taastäitmise kaudu, tingimusel et see ei too kaasa siseturu moonutusi ega kaubandustõkkeid teistest liikmesriikidest pärit toodetele.

    c)

    nõuded, mille kohaselt tootjad ja lõppturustajad peavad teatava protsendimäära ulatuses muid tooteid kui need, mis on kaetud artiklis 26 sätestatud sihtmääradega, tegema kättesaadavaks korduskasutussüsteemi kuuluvates korduskasutatavates pakendites või taastäitmise kaudu, tingimusel et see ei too kaasa siseturu moonutusi ega kaubandustõkkeid teistest liikmesriikidest pärit toodetele.

    Muudatusettepanek 281

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 45 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Komisjon nõuab Euroopa standardiorganisatsioonidelt korduskasutuspakendite vabatahtlike standardite väljatöötamist, et edendada hästi kavandatud korduskasutussüsteemide kasutuselevõtuks vajalikke omadusi. Neis standardites käsitletakse muu hulgas korduskasutuspakendite disaini, märgistamist, puhastamist ja jälgitavust. Komisjon toetab selliste standardite väljatöötamist ja levitamist.

    Muudatusettepanek 282

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 45 – lõige 2 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2b.     Liikmesriigid tagavad, et laiendatud tootjavastutuse süsteemides ja tagatisrahasüsteemides eraldatakse miinimumosa nende eelarvest selleks, et rahastada vähendamis- ja ennetusmeetmeid ning korduskasutustaristut korduskasutussüsteemi kasutuselevõtuks.

    Muudatusettepanek 283

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 46 – lõige 2 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Ilma et see piiraks lõike 1 punkti a kohaldamist, võib liikmesriik lõike 1 punkti b alapunktides i–vi sätestatud tähtaegu kuni viie aasta võrra edasi lükata järgmistel tingimustel:

    2.   Ilma et see piiraks lõike 1 punkti a kohaldamist ning võttes arvesse iga liikmesriigi eri lähtepunkti seoses iga materjali jaoks määratletud erieesmärgiga , võib liikmesriik lõike 1 punkti b alapunktides i–vi sätestatud tähtaegu kuni viie aasta võrra edasi lükata järgmistel tingimustel:

    Muudatusettepanek 284

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 47 – lõige 5

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.     Liidust eksporditud pakendijäätmed arvutatakse, nagu oleks need ringlusse võetud liikmesriigis, kus need koguti, üksnes juhul, kui eksportija suudab määruse (EÜ) nr 1013/2006 kohaselt tõendada, et jäätmesaadetis vastab kõnealuse määruse nõuetele ning et pakendijäätmete ringlussevõtt väljaspool liitu toimus tingimustes, mis on üldjoontes samaväärsed asjakohastes liidu õigusaktides sätestatud tingimustega.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 285

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 47 – lõige 9

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    9.   Kui pakendijäätmematerjalid lakkavad olemast jäätmed ettevalmistava toimingu tulemusena enne töötlemist , võib sellised materjalid lugeda ringlussevõetuks tingimusel, et need töödeldakse seejärel toodeteks, materjalideks või aineteks , mida kasutatakse nende esialgsel või mõnel muul eesmärgil. Kui aga materjale, mis on lakanud olemast jäätmed, kasutatakse kütusena või muu energiaallikana või need põletatakse, ladestatakse prügilasse või kasutatakse tagasitäitena, ei loeta neid ringlussevõetuks.

    9.   Kui pakendijäätmematerjalid lakkavad olemast jäätmed sellise taaskasutamistoimingu tulemusena, mille käigus jäätmed töödeldakse uuesti toodeteks, materjalideks või aineteks kas nende esialgsel või mõnel muul eesmärgil , võib neid lugeda ringlussevõetuks . Kui aga materjale, mis on lakanud olemast jäätmed, kasutatakse kütusena või muu energiaallikana või need põletatakse, ladestatakse prügilasse või kasutatakse tagasitäitena, ei loeta neid ringlussevõetuks.

    Muudatusettepanek 286

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 47 – lõige 12

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    12.   Liidust eksporditud pakendijäätmed lähevad arvesse, nagu oleks need ringlusse võetud liikmesriigis, kus need koguti, üksnes juhul, kui lõikes 3 sätestatud nõuded on täidetud ja eksportija suudab määruse (EÜ) nr 1013/2006 kohaselt tõendada , et jäätmesaadetis vastab kõnealuse määruse nõuetele, sealhulgas et pakendijäätmete töötlemine väljaspool liitu toimus tingimustes, mis üldjoontes vastavad asjakohastele liidu keskkonnaõiguse nõuetele.

    12.   Liidust eksporditud pakendijäätmed lähevad arvesse, nagu oleks need ringlusse võetud liikmesriigis, kus need koguti, üksnes juhul, kui lõikes 3 sätestatud nõuded on täidetud ja eksportija esitab määruse (EÜ) nr 1013/2006 kohaselt sihtkoha pädevas asutuses heaks kiidetud dokumentaalse tõendi selle kohta , et jäätmesaadetis vastab kõnealuse määruse nõuetele, sealhulgas et pakendijäätmete töötlemine väljaspool liitu toimus tingimustes, mis vastavad asjakohastele liidu keskkonnaõiguse nõuetele.

    Muudatusettepanek 287

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 49 – lõige 1 – punkt f

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (f)

    kompostitavate pakendite kompostimisomadused ja asjakohased jäätmekäitlusvõimalused.

    f)

    kompostitavate pakendite kompostimisomadused ja asjakohased jäätmekäitlusvõimalused , sealhulgas teave tarbijatele selle kohta, et tööstuslikult kontrollitud tingimustes kompostitavaid pakendeid ei tohi visata kodukomposti ega loodusesse .

    Muudatusettepanek 288

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 50 – lõige 1 – lõik 1 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    eriti õhukeste plastkandekottide, õhukeste plastkandekottide ja paksude plastkandekottide aastane tarbimine inimese kohta, iga kategooria eraldi;

    b)

    eriti õhukeste plastkandekottide, õhukeste plastkandekottide , paksude plastkandekottide, eriti paksude plastkandekottide ja paberkandekottide aastane tarbimine inimese kohta, iga kategooria eraldi;

    Muudatusettepanek 289

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 50 – lõige 2 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Liikmesriigid esitavad iga kalendriaasta kohta IX lisa tabelis 1 loetletud iga pakendimaterjali ja -liigi andmed alljärgnevalt:

    2.   Liikmesriigid esitavad iga kalendriaasta kohta andmed alljärgnevalt:

    Muudatusettepanek 290

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 50 – lõige 2 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    turule lastud pakendite kogused iga IX lisa tabelis 1 loetletud pakendiliigi ja -materjali kohta;

    a)

    turule lastud pakendite kogused iga II  lisa tabelis 1 loetletud pakendiliigi ja -materjali kohta;

    Muudatusettepanek 291

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 50 – lõige 2 – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    eraldi kogutud pakendijäätmete kogused iga IX lisa tabelis 1 loetletud pakendimaterjali kohta;

    b)

    eraldi kogutud pakendijäätmete kogused iga XII  lisa tabelis  3 loetletud pakendimaterjali kohta;

    Muudatusettepanek 292

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 50 – lõige 2 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    ringlussevõtu määrad;

    c)

    XII lisa tabelis 4 loetletud pakendijäätmete ringlussevõtu määrad;

    Muudatusettepanek 293

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 51 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.

    Pakendiandmebaasid peavad olema üldsusele kättesaadavad avatud vormingus, mis on masinloetav ning tagab andmete koostalitlusvõime ja korduskasutamise.

    Muudatusettepanek 294

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 52 – lõige 1 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ilma et see piiraks määruse (EL) 2019/1020 artikli 19 kohaldamist, peavad liikmesriigi turujärelevalveasutused juhul, kui neil on piisavalt põhjust arvata, et käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvad pakendid kujutavad endast riski keskkonnale või inimeste tervisele, läbi viima asjaomase pakendi hindamise, mis katab kõiki käesolevas määruses riski puudutavaid nõudeid. Asjaomased ettevõtjad teevad turujärelevalveasutustega vajalikul viisil koostööd.

    Ilma et see piiraks määruse (EL) 2019/1020 artikli 19 kohaldamist, peavad liikmesriigi turujärelevalveasutused juhul, kui neil on piisavalt põhjust arvata, et käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvad pakendid kujutavad endast riski keskkonnale või inimeste või loomade tervisele, ilma põhjendamatu viivituseta läbi viima asjaomase pakendi hindamise, mis katab kõiki käesolevas määruses riski puudutavaid nõudeid. Asjaomased ettevõtjad teevad turujärelevalveasutustega vajalikul viisil koostööd.

    Muudatusettepanek 295

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 52 – lõige 6 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.

    Lõikes  4 osutatud teave komisjonile ja teistele liikmesriikidele edastatakse määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja teavitussüsteemi kaudu ning see peab sisaldama kõiki teadaolevaid üksikasju, eelkõige nõuetele mittevastava pakendi kindlakstegemiseks vajalikke andmeid, pakendi päritolu, väidetava mittevastavuse ja kujutatava riski laadi, liikmesriigi võetud meetmete laadi ja kestust, asjaomase ettevõtja esitatud seisukohti ning vajaduse korral artikli 54 lõikes 1 osutatud teavet. Turujärelevalveasutused märgivad samuti, kas nõuetele mittevastavus on tingitud ühest järgmistest asjaoludest:

    6.

    Lõikes  5 osutatud teave komisjonile ja teistele liikmesriikidele edastatakse määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja teavitussüsteemi kaudu ning see peab sisaldama kõiki teadaolevaid üksikasju, eelkõige nõuetele mittevastava pakendi kindlakstegemiseks vajalikke andmeid, pakendi päritolu, väidetava mittevastavuse ja kujutatava riski laadi, liikmesriigi võetud meetmete laadi ja kestust, asjaomase ettevõtja esitatud seisukohti ning vajaduse korral artikli  55 lõikes 1 osutatud teavet. Turujärelevalveasutused märgivad samuti, kas nõuetele mittevastavus on tingitud ühest järgmistest asjaoludest:

    Muudatusettepanek 296

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 53 – lõige 1 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kui artikli 52 lõigetes  3 ja 4 sätestatud menetluse lõppedes esitatakse liikmesriigi võetud meetme kohta vastuväiteid või kui komisjon on seisukohal, et liikmesriigi meede on liidu õigusaktidega vastuolus, alustab komisjon viivitamata konsulteerimist liikmesriikide ja asjaomas(t)e ettevõtja(te)ga ning hindab liikmesriigi meedet. Hindamise tulemuse põhjal otsustab komisjon rakendusaktiga, kas liikmesriigi meede on põhjendatud või mitte.

    Kui artikli 52 lõigetes  5 ja 6 sätestatud menetluse lõppedes esitatakse liikmesriigi võetud meetme kohta vastuväiteid või kui komisjon on seisukohal, et liikmesriigi meede on liidu õigusaktidega vastuolus, alustab komisjon viivitamata konsulteerimist liikmesriikide ja asjaomas(t)e ettevõtja(te)ga ning hindab liikmesriigi meedet. Hindamise tulemuse põhjal otsustab komisjon rakendusaktiga, kas liikmesriigi meede on põhjendatud või mitte.

    Muudatusettepanek 297

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 54 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Kui liikmesriik leiab pärast artikli 52 kohast hindamist, et käesoleva määruse artiklites 5–11 sätestatud nõuetele vastav pakend kujutab endast siiski riski keskkonnale või inimeste tervisele, nõuab ta asjaomaselt ettevõtjalt viivitamata asjakohaste meetmete võtmist mõistliku aja jooksul, mille turujärelevalveasutus riski laadi ja vajaduse korral raskusastet arvestades kindlaks määrab, tagamaks et asjaomane pakend, kui see turule lastakse, ei kujutaks endast enam seda riski, või et see kõrvaldataks turult või nõutaks tagasi.

    1.   Kui liikmesriik leiab pärast artikli 52 kohast hindamist, et käesoleva määruse artiklites 5–11 sätestatud nõuetele vastav pakend kujutab endast siiski riski keskkonnale või inimeste või loomade tervisele, nõuab ta asjaomaselt ettevõtjalt viivitamata asjakohaste meetmete võtmist mõistliku aja jooksul, mille turujärelevalveasutus riski laadi ja vajaduse korral raskusastet arvestades kindlaks määrab, tagamaks et asjaomane pakend, kui see turule lastakse, ei kujutaks endast enam seda riski, või et see kõrvaldataks turult või nõutaks tagasi.

    Muudatusettepanek 298

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 55 – lõige 2 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Määruse (EL) 2019/1020 artikli 25 lõike 1 kohaselt määratud asutused kasutavad käesoleva artikli lõike 1 kohaselt edastatud teavet riskianalüüsi tegemiseks vastavalt määruse (EL) 2019/1020 artikli 25 lõikele 3.

    Muudatusettepanek 299

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 56 – lõige 1 – punkt k a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    ka)

    ringlussevõetavaid pakendeid käsitlevad nõuded ei ole täidetud;

    Muudatusettepanek 300

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 56 – lõige 1 – punkt k b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    kb)

    ei täideta pakendite minimaalse ringlussevõetava materjali nõudeid;

    Muudatusettepanek 301

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 58 – lõige 2

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Artikli 5 lõikes 5, artikli 6 lõikes 4, artikli 6 lõikes 6, artikli 7 lõikes 9 , artikli 7 lõikes 10, artikli 7 lõikes 11 , artikli 8 lõikes 5, artikli 22 lõikes 4, artikli 26 lõikes 16 ja artikli 57 lõikes 3 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile kümneks aastaks alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast. Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

    2.   Artikli 5 lõikes 5, artikli 6 lõikes 4, artikli 6 lõikes 6, artikli 7 lõikes 7, artikli 7 lõikes 9, artikli 8 lõikes 5, artikli 22 lõikes 4, artikli 26 lõikes 16 , artikli 27 lõikes 4 ja artikli 57 lõikes 3 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast. Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

    Muudatusettepanek 302

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 58 – lõige 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artikli 5 lõikes 5, artikli 6 lõikes 4, artikli 6 lõikes 6, artikli 7 lõikes 9 , artikli 7 lõikes 10, artikli 7 lõikes 11 , artikli 8 lõikes 5, artikli 22 lõikes 4, artikli 26 lõikes 16 ja artikli 57 lõikes 3 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmisotsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

    3.   Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artikli 5 lõikes 5, artikli 6 lõikes 4, artikli 6 lõikes 6 , artikli 7 lõikes 7 , artikli 7 lõikes 9, artikli 8 lõikes 5, artikli 22 lõikes 4, artikli 26 lõikes 16 , artikli 27 lõikes 4 ja artikli 57 lõikes 3 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmisotsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

    Muudatusettepanek 303

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 58 – lõige 4

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega iga liikmesriigi määratud ekspertidega.

    4.   Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega pakendifoorumiga ja iga liikmesriigi määratud ekspertidega.

    Muudatusettepanek 304

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 58 – lõige 6

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.   Artikli 5 lõike 5, artikli 6 lõike 4, artikli 6 lõike 6, artikli 7 lõike 9, artikli 7 lõike 10, artikli 7 lõike 11 , artikli 8 lõike 5, artikli 22 lõike 4, artikli 26 lõike 16 ja artikli 57 lõike 3 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusaktist Euroopa Parlamendile ja nõukogule teatamist esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväiteid. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra.

    6.   Artikli 5 lõike 5, artikli 6 lõike 4, artikli 6 lõike 6 , artikli 7 lõike 7 , artikli 7 lõike 9, artikli 8 lõike 5, artikli 22 lõike 4, artikli 26 lõike 16 , artikli 27 lõike 4 ja artikli 57 lõike 3 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusaktist Euroopa Parlamendile ja nõukogule teatamist esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväiteid. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra.

    Muudatusettepanek 305

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 62 – lõige 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Liikmesriigid kehtestavad ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] eeskirjad karistuste kohta, mida kohaldatakse käesoleva määruse rikkumise korral, ning võtavad kõik vajalikud meetmed nende rakendamiseks. Kehtestatud karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad. Artiklites 21–26 sätestatud nõuete täitmata jätmise eest määratakse asjaomasele ettevõtjale haldustrahv.

    1.   Liikmesriigid kehtestavad ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] eeskirjad karistuste kohta, mida kohaldatakse käesoleva määruse rikkumise korral, ning võtavad kõik vajalikud meetmed nende rakendamiseks. Kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2015/1535  (1a) edastavad liikmesriigid komisjonile need eeskirjad ja meetmed ning nende hilisemad muudatused viivitamata. Kehtestatud karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

     

    Need karistused võivad hõlmata järgmist:

     

    a)

    trahvid, mille suurus on proportsionaalne tekitatud keskkonnakahju ning asjaomaste toodete väärtusega, arvutades nende trahvide suuruse nii, et oleks tulemuslikult tagatud, et vastutavad isikud jäävad toime pandud rikkumistega saadud majanduslikust kasust ilma, ning suurendades korduvate rikkumiste korral trahve järk-järgult;

     

    b)

    sellise tulu konfiskeerimine, mille on saanud valmistaja, tootja, tarnija, turustaja, importija, volitatud esindajad või laiendatud tootjavastutusega tegelevad esindajad asjaomaste toodetega tehtud tehingust;

     

    c)

    kuni 12 kuuks ajutine kõrvalejätmine riigihankemenetlustest ja juurdepääsust avaliku sektori rahastamisele, sealhulgas hankemenetlustele, toetustele ja kontsessioonidele;

     

    d)

    asjaomaste toodete turule laskmise või turul kättesaadavaks tegemise või eksportimise ajutine keeld tõsise rikkumise või korduvate rikkumiste korral.

     

    Muudatusettepanek 306

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 62 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 62a

     

    Õiguskaitse kättesaadavus

     

    1.     Igal füüsilisel ja juriidilisel isikul, kellel on piisav huvi, mis tehakse kindlaks kooskõlas kehtiva riikliku õiguskaitsevahendite süsteemiga, sealhulgas sellisel isikul, kes vastab riigisiseses õiguses sätestatud kriteeriumidele, kui need on olemas, sealhulgas isikul, kes on artikli 66a alusel väljendanud põhjendatud kahtlust, peab olema juurdepääs haldus- või kohtumenetlusele, et kontrollida pädevate asutuste poolt käesoleva määruse alusel tehtud otsuste, toimingute või tegevusetuse õiguspärasust.

     

    2.     Käesolev määrus ei piira selliste riiklike õigusnormide kohaldamist, millega reguleeritakse õiguskaitse kättesaadavust ning millega nõutakse enne kohtumenetluse algatamist, et halduskorras läbivaatamise menetlus oleks läbitud.

    Muudatusettepanek 307

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 62 b (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 62b

     

    Meetmetaotlus

     

    1.     Füüsilistel või juriidilistel isikutel, keda käesoleva määruse rikkumine mõjutab või tõenäoliselt mõjutab, või kellel on piisav huvi käesoleva määruse rikkumisega seotud keskkonnaalaste otsuste tegemise vastu, on õigus nõuda pädevatelt asutustelt sellise rikkumise või sellise rikkumise otsese ohu korral käesoleva määruse kohaste meetmete võtmist.

     

    Iga keskkonnakaitset edendava ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1367/2006 artiklis 11 sätestatud nõuetele vastava valitsusvälise organisatsiooni huvi loetakse esimeses lõigu kohaldamisel piisavaks.

     

    2.     Meetmetaotlusele lisatakse asjaomane teave ja andmed, mis seda taotlust toetavad.

     

    3.     Kui meetmetaotlusest ning sellele lisatud teabest ja andmetest ilmneb usutavalt, et käesolevat määrust on rikutud või et on oht, et seda rikutakse, vaatavad pädevad asutused kõik sellised meetmetaotlused ning teabe ja andmed läbi. Sellisel juhul annavad pädevad asutused asjaomasele ettevõtjale võimaluse avaldada meetmetaotluse ja sellele lisatud teabe ja andmete kohta oma seisukohad.

     

    4.     Pädevad asutused teavitavad viivitamata ja liidu õigusaktide asjakohaste sätete kohaselt isikutele, kes esitasid lõike 1 kohase taotluse, oma otsusest võtta taotlusele vastavaid meetmeid või sellest keelduda ning esitab põhjendused.

     

    5.     Kui pädev asutus rahuldab meetmetaotluse, teavitab ta sellest komisjoni. Komisjon hindab, kas määrust on rikutud väljaspool asjaomast liikmesriiki. Kui ta leiab, et rikkumine on toimunud väljaspool asjaomast liikmesriiki, võtab ta määruse järgimise tagamiseks asjakohased meetmed.

    Muudatusettepanek 509

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 63 – lõik 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjon hindab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: kaheksa aastat pärast käesoleva määruse kohaldamise kuupäeva] käesolevat määrust ning selle panust siseturu toimimisse ja pakendite keskkonnakestlikumaks muutmisse. Komisjon esitab Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele selle hindamise peamisi järeldusi sisaldava aruande. Liikmesriigid esitavad komisjonile kogu asjakohase teabe, mida on vaja kõnealuse aruande koostamiseks.

    Komisjon hindab ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: kaheksa aastat pärast käesoleva määruse kohaldamise kuupäeva] käesolevat määrust ning selle panust siseturu toimimisse ja pakendite keskkonnakestlikumaks muutmisse. Hindamisel tuleb muu hulgas käsitleda käesoleva määruse mõju põllumajanduslikule toidutööstusele ja toidujäätmetele. Komisjon esitab Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele selle hindamise peamisi järeldusi sisaldava aruande. Liikmesriigid esitavad komisjonile kogu asjakohase teabe, mida on vaja kõnealuse aruande koostamiseks.

    Muudatusettepanek 308

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 64 – lõik 2 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    direktiivi 94/62/EÜ artikli 8 lõiget 2 kohaldatakse kuni ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 42  kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ;

    a)

    direktiivi 94/62/EÜ artikli 8 lõiget 2 kohaldatakse kuni ... [väljaannete talitus, palun märkida kuupäev: 30  kuud pärast artikli 11 lõikes 5 osutatud rakendusakti jõustumist] ;

    Muudatusettepanek 309

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 64 – lõik 2 – punkt a a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    aa)

    direktiivi 94/62/EÜ artikli 9 lõikeid 1 ja 2 kohaldatakse II lisa punkti 1 esimese taande kohaste oluliste nõuete suhtes kuni 31. detsembrini 2029;

    Muudatusettepanek 510/rev1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 6

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lillepotid , mida kasutatakse üksnes taimede müümiseks ja transportimiseks ja mis ei ole ette nähtud taime kogu eluea jooksul kasutamiseks

    Lille- ja taimepottide transpordialused ja -pakendid , mida kasutatakse üksnes müümiseks ja transportimiseks

    Muudatusettepanek 310

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 12

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Joogimasinate kapslid (nt kohv, kakao, piim )

    Teekotikesed ja kohvipadjad, joogimasinate kapslid (nt tee või kohvi jaoks ühe korra serveerimise ühikud )

    Muudatusettepanek 311

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 14 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Hambapastatuubide karbid

    Muudatusettepanek 511/rev1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 15

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lillepotid taime kogu eluea jooksul kasutamiseks

    Lille- ja taimepotid, sealhulgas vahetult täidetavad taimealused, mida kasutatakse läbivalt eri tootmisetappidel või mis on ette nähtud koos taimega müümiseks

    Muudatusettepanek 312

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – lõik 44 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Rehvide märgistuskleebised (EL 2020/740)

    Muudatusettepanek 313

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 2

    Komisjoni ettepanek

    2

    Klaas

    Komposiitpakend, valdavalt klaas

    Pudelid, purgid, flakoonid, kreemipurgid, topsid

     

    Muudatusettepanek

    2

    Klaas

    Komposiitpakend, valdavalt klaas

    Pudelid, purgid, flakoonid, kreemipurgid, topsid , aerosoolpudelid

     

    Muudatusettepanek 314

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 4

    Komisjoni ettepanek

    4

    Paber/kartong

    Komposiitpakend, valdavalt paber/kartong

    Sh joogikartong, taldrikud ja topsid, st metalliseeritud või plastiga lamineeritud paber/kartong, tetrapakend, plastist voodri/akendega paber/kartong

     

    Muudatusettepanek

    4

    Paber/kartong

    Komposiitpakend, valdavalt paber/kartong

    Sh joogikartong ja muu kui joogikartong , taldrikud ja topsid, st metalliseeritud või plastiga lamineeritud paber/kartong, tetrapakend, plastist voodri/akendega paber/kartong

     

    Muudatusettepanek 315

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 5

    Komisjoni ettepanek

    5

    Metall

    Teras

    Jäigad pakendivormid (aerosoolid, konservipurgid, värvipurgid, karbid jne), mis on valmistatud terasest, sh valgeplekist

     

    Muudatusettepanek

    5

    Metall

    Teras

    Jäigad pakendivormid ( aerosoolpudelid , konservipurgid, värvipurgid, karbid jne), mis on valmistatud terasest, sh valgeplekist

     

    Muudatusettepanek 316

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 11 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    11a

    Plast

    PET – jäik

    Pudelid

    Läbipaistmatu valge

    Muudatusettepanek 317

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 12

    Komisjoni ettepanek

    12

    Plast

    PET – jäik

    Jäigad pakendid (v.a pudelid), sh lillepotid, topsid ja alused

    Läbipaistvad

    Muudatusettepanek

    12

    Plast

    PET – jäik

    Jäigad pakendid (v.a pudelid), sh lillepotid, topsid ja alused , aerosoolpudelid

    Läbipaistvad

    Muudatusettepanek 397

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa

    II lisa

    II lisa

    Komisjoni ettepanek

    Tabel 1

    26

    Plast

    Muud jäigad plastid, sh PVC, PC – jäik

    Jäik

    27

    Plast

    Muud painduvad plastid, sh mitmekihilised plastkiled ja multimaterjalid – painduvad

    Kotid

    Muudatusettepanek

    Tabel 1

    26

    Plast

    Muud jäigad plastid, sh PVC, PC, biolagunevad polümeerid – jäik

    Jäik

    27

    Plast

    Muud painduvad plastid, sh mitmekihilised plastkiled, multimaterjalid, biolagunevad materjalid – painduvad

    Kotid

    Muudatusettepanek 318

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 26 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    26a

    Plast

    Tööstuslikes pakendites kasutatavad jäigad plastid

    Mahtlastikonteinerid, vaadid

     

    Muudatusettepanek 319

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa –tabel 1 – rida 27 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    27a

    Plast

    Tööstuslikes pakendites kasutatavad painduvad plastid

    Painduvad keskmise suurusega mahtlastikonteinerid, kotid

     

    Muudatusettepanek 320

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – tabel 2

    Komisjoni ettepanek

    Ringlussevõtu tulemusklass

    Ringlussevõetavuse hindamine ühiku kohta, protsenti massist

    Klass A

    95 % või enam

    Klass B

    90 % või enam

    Klass C

    80 % või enam

    Klass D

    70 % või enam

    Klass E

    alla 70 %

    Muudatusettepanek

    Ringlussevõtu tulemusklass

    Ringlussevõetavuse hindamine ühiku kohta, protsenti massist

    Klass A

    95 % või enam – Hea vastavus ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele

    Pakendit peaks olema võimalik korduvalt ringlusse võtta ja see peab olema täielikult kooskõlas ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidega. Tekkinud teisene tooraine on võrreldava kvaliteediga, et varustada suletud materjaliringluse süsteemi.

    Klass B

    90 % või enam – Hea kuni keskmine vastavus ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele

    Pakendil võivad olla mõned väiksemad ringlussevõetavusega seotud probleemid, mis mõjutavad veidi toodetud teisese tooraine kvaliteeti. Suurema osaga sellisest pakendist saadud teisesest toorainest võib siiski potentsiaalselt varustada suletud materjaliringlust.

    Klass C

    80 % või enam – Keskmine vastavus ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele

    Pakendil on mõned ringlussevõetavusega seotud probleemid, mis võivad mõjutada toodetud teisese tooraine kvaliteeti ja põhjustada ringlussevõtu käigus materjalikadu.

    Klass D

    70 % või enam – Keskmine kuni kehv vastavus ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele

    Pakendil on olulisi disainiprobleeme, mis mõjutavad suuresti selle ringlussevõetavust või põhjustavad ringlussevõtu käigus suurt materjalikadu.

    Klass E

    alla 70 % – Kehv vastavus ringlussevõttu toetava disaini kriteeriumidele

    Pakend ei ole disainiprobleemide tõttu ringlussevõetav ja seda ei tohiks turule lasta.

    Muudatusettepanek 321

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – tabel 2 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Soovituslikud parameetrid, mida tuleb arvesse võtta artikli 6 kohaste disainikriteeriumide kehtestamisel

    1.

    Lisaained

    2.

    Märgised/ümbrised

    3.

    Sulgemissüsteemid ja väikesed osad

    4.

    Liimained

    5.

    Tint/trükivärv

    6.

    Värvid

    7.

    Materjali koostis

    8.

    Tõkked/kaitsekihid

    9.

    Tootejäägid / tühjendamise lihtsus

    10.

    Demonteerimise lihtsus (pakendi disainielemendid)

    Muudatusettepanek 322

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – lõik 1 – sissejuhatav osa

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Tingimused, mida tuleb arvesse võtta, kui anda luba kasutada kompostitava pakendi vormi:

    Tingimused, mida tuleb arvesse võtta, kui anda luba kasutada kompostitava pakendi vormi või see kasutusele võtta :

    Muudatusettepanek 323

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – lõik 1 – punkt c

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (c)

    see on biolagunevat laadi, mis võimaldab pakendi füüsilist, keemilist, termilist või bioloogilist lagunemist, sh anaeroobset kääritamist, mille tulemuseks on lõpuks muutumine süsinikdioksiidiks või metaaniks (hapniku puudumisel) , mineraalsooladeks , biomassiks ja veeks ;

    c)

    see on sellist biolagunevat laadi, mis võimaldab pakendi füüsilist, keemilist, termilist või bioloogilist lagunemist, sh anaeroobset kääritamist, mille tulemuseks on lõpuks muutumine süsinikdioksiidiks ja veeks, uueks mikroobseks biomassiks , mineraalsooladeks ning hapniku puudumise korral metaaniks ;

    Muudatusettepanek 324

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – lõik 1 – punkt e

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (e)

    selle kasutamine vähendab oluliselt komposti saastumist mittekompostitavate pakenditega; ning

    e)

    selle kasutamine vähendab oluliselt komposti saastumist mittekompostitavate pakenditega ega põhjusta probleeme biojäätmete töötlemisel ;

    Muudatusettepanek 325

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – I osa – punkt 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.

    Toote kaitsmine. Pakendi disainiga tagatakse, et toode on kaitstud alates pakendamise või täitmise kohast kuni lõppkasutuseni, et vältida toote olulist kahjustamist, kadu, riknemist või raiskamist. Nõuded võivad käsitleda kaitset mehaaniliste või keemiliste kahjustuste, vibratsiooni, kokkusurumise, niiskuse, valguse, hapniku, mikrobioloogilise nakkuse, kahjurite, organoleptiliste omaduste halvenemise jms eest ning sisaldada viiteid eriõigusaktidele, milles on sätestatud toote kvaliteedinõuded.

    1.

    Toote kaitsmine. Pakendi disainiga tagatakse, et toode on kaitstud alates pakendamise või täitmise kohast kuni lõppkasutuseni, et vältida toote olulist kahjustamist, kadu, riknemist või raiskamist. Nõuded võivad käsitleda kaitset mehaaniliste või keemiliste kahjustuste, vibratsiooni, kokkusurumise, niiskuse, valguse, hapniku, mikrobioloogilise nakkuse, kahjurite, organoleptiliste omaduste halvenemise jms eest ning sisaldada viiteid eriõigusaktidele, milles on sätestatud toote kvaliteedinõuded. Kaitsemeetmed võivad hõlmata vajalikke rikkumis-, vargus- ja võltsimisvastaseid sätteid.

    Muudatusettepanek 419

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – I osa – punkt 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a.

    Pakendi funktsionaalsus. pakendi kujundus peab tagama selle funktsionaalsuse, sealhulgas kriteeriumid, mille alusel tarbijad toote aktsepteerivad. Järgitakse disainilahenduse elemente, mis on vajalikud toote eristava tunnuse, intellektuaalomandi õiguste või geograafiliste tähiste tähistamiseks liidu õigusaktide alusel.

    Muudatusettepanek 441

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – I osa – punkt 6

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    6.

    Õiguslikud nõuded. Pakendi disainiga tagatakse, et pakend ja pakendatud toode vastavad kohaldatavatele õigusaktidele.

    6.

    Õiguslikud nõuded. Pakendi disainiga tagatakse, et pakend ja pakendatud toode vastavad kohaldatavatele õigusaktidele , sealhulgas liidu õigusaktidega kaitstud geograafiliste tähiste kaitsele või intellektuaalomandi õiguse kohasele õiguskaitsele .

    Muudatusettepanek 327

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – II osa – lõik 1 – punkt a

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (a)

    iga I osas loetletud hindamiskriteeriumi puhul loetelu disaininõuetest, mis takistavad pakendi massi või mahu edasist vähendamist ilma, et ohustaks pakendi funktsionaalsust ning sealhulgas ohutust ja hügieeni pakendatud toote, pakendi ja kasutaja jaoks. Kirjeldatakse kõnealuste disaininõuete määramiseks kasutatud meetodit ning selgitatakse põhjuseid, mis takistavad pakendi massi või mahu edasist vähendamist. Uuritakse kõiki asjaomase pakendimaterjali vähendamise võimalusi. Ühe pakendimaterjali asendamine teisega ei ole piisav ;

    a)

    iga I osas loetletud hindamiskriteeriumi puhul loetelu disaininõuetest, mis takistavad pakendi massi või mahu edasist vähendamist ilma, et ohustaks pakendi funktsionaalsust ning sealhulgas ohutust ja hügieeni pakendatud toote, pakendi ja kasutaja jaoks. Kirjeldatakse kõnealuste disaininõuete määramiseks kasutatud meetodit ning selgitatakse põhjuseid, mis takistavad pakendi massi või mahu edasist vähendamist. Uuritakse kõiki asjaomase pakendimaterjali vähendamise võimalusi , näiteks võimalust vähendada selliste ülearuste kihtide kasutamist, mis ei täida pakendi funktsiooni . Ühe pakendimaterjali asendamist teisega ei loeta piisavaks ;

    Muudatusettepanek 328

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – rida 1

    Komisjoni ettepanek

    1.

    Ühekordselt kasutatav plastist rühmapakend

    Jaemüügis konservides, plekkpurkides, purkides, topsides ja pakkides müüdavate kaupade rühmitamiseks kasutatav plastpakend, mis on ette nähtud selleks, et lõppkasutajal oleks mugavam osta või teda julgustakse ostma enam kui ühte toodet. See ei puuduta rühmapakendeid, mis on turustamisel käsitsemiseks vajalikud.

    Pakkekile, termokahanev kile

    Muudatusettepanek

    1.

    Ühekordselt kasutatav plastist rühmapakend

    Müügikohas pudelites, konservides, plekkpurkides, purkides, topsides ja pakkides müüdavate kaupade rühmitamiseks kasutatav plastpakend, mis on ette nähtud selleks, et tarbijal oleks mugavam osta või teda julgustakse ostma enam kui ühte toodet. See ei puuduta rühmapakendeid, mis on ettevõtjatevahelisel turustamisel käsitsemiseks vajalikud.

    Pakkekile, termokahanev kile

    Muudatusettepanekud 391cp1 ja 512

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – punkt 2

    Komisjoni ettepanek

    2.

    Ühekordselt kasutatavad plastpakendid, ühekordselt kasutatavad komposiitpakendid või muud ühekorrapakendid värske puu- ja köögivilja pakendamiseks

    Ühekorrapakendid alla 1,5 kg värske puu- ja köögivilja pakendamiseks, välja arvatud juhul, kui on tõendatud vajadus vältida veekadu või turdumuse kadu, mikrobioloogilist ohtu või põrutust.

    Võrgud, kotid, alused, anumad

    Muudatusettepanek

    välja jäetud

    välja jäetud

    välja jäetud

    välja jäetud

    Muudatusettepanekud 391cp2 ja 513

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – punkt 3

    Komisjoni ettepanek

    3.

    Ühekordselt kasutatavad plastpakendid, ühekordselt kasutatavad komposiitpakendid või muud ühekorrapakendid

    Toidu ja joogi ühekorrapakendid, mis täidetakse ja tarbitakse HORECA sektori ruumides, mis tähendab kõiki söögialasid tegevuskoha sise- ja välitingimustes, kus on lauad ja toolid ning seisuplatsid, ja samuti söögialasid, kus lõppkasutajatele pakuvad tarbimiseks toitu ja jooki ühiselt mitu ettevõtjat või kolmandat isikut

    Alused, ühekordselt kasutatavad taldrikud ja topsid, kotid, foolium, karbid

    Muudatusettepanek

    välja jäetud

    välja jäetud

    välja jäetud

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 391cp3

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – rida 4

    Komisjoni ettepanek

    4.

    Ühekorrapakendid maitseainete, hoidiste, kastmete, kohvikoore, suhkru jm lisandite jaoks HORECA sektoris

    Maitseainete, hoidiste, kastmete, kohvikoore, suhkru jm lisandite üksikuid portsjoneid või serveerimiskordi sisaldavad ühekorrapakendid HORECA sektoris, v.a kui selliseid pakendeid pakutakse kaasavõtmiseks koos valmistoiduga, mis on ette nähtud kohe tarbimiseks ilma täiendava valmistamiseta

    Kotikesed, topsid, alused, karbid

    Muudatusettepanek

    välja jäetud

    välja jäetud

    välja jäetud

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 332

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – rida 5

    Komisjoni ettepanek

    5.

    Hotellide ühekordsed minipakendid

    Kosmeetika- ja hügieenitoodete ning tualett-tarvete jaoks, alla 50  ml vedelate toodete puhul ja alla 100 g muu kui vedeliku puhul

    Šampoonipudelid, käte- ja kehakreemide pudelid, kotikesed miniseepide ümber

    Muudatusettepanek

    5.

    Hotellide ühekordsed plastist minipakendid

    Määruse (EÜ) nr 1223/2009 artiklis 2 määratletud kosmeetikatoodete, samuti hügieenitoodete ning tualett-tarvete jaoks, alla 100  ml vedelate toodete puhul ja alla 100 g muu kui vedeliku puhul

    Šampoonipudelid, käte- ja kehakreemide pudelid, kotikesed miniseepide ümber

    Muudatusettepanek 333

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – rida 5 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5a.

    Lennujaamades ühekordselt kasutatavad plastpakendid

    Kohvrite ja kottide jaoks

    Termokahanev kile

    Muudatusettepanek 334

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – rida 5 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5b.

    Teisene pakend, mis ei ole vajalik IV lisas sätestatud hindamiskriteeriumide täitmiseks

    Kosmeetikatoodete, v.a parfüümide, hügieeni- ja tualett-tarvete jaoks

    Hambapasta- ja kreemikarbid

    Muudatusettepanek 436

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – rida 5 c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5c.

    Täitematerjalideks ettenähtud ühekordselt kasutatavad plastpakendid

    Plastpakendid, mida kasutatakse käitlemise käigus teatava materjali kaitsmiseks.

    Polüstüreenist täitegraanulid

    Muudatusettepanek 335

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VI lisa – A osa – punkt 3 a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Enne käesoleva määruse jõustumist loodud avatud tsükli süsteemidele ei kohaldata A osa lõike 1 punktides a, b, c, d, f ja g sätestatud nõudeid.

    Muudatusettepanek 336

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VI lisa – B osa – punkt 1

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1

    Uuendamisprotsess ei tohi tekitada riske selle eest vastutavate isikute tervisele ja ohutusele ning protsessi käigus tuleb püüda vähendada selle keskkonnamõju. See toimub kooskõlas kontaktitundlikke materjalide suhtes kohaldatavate õigusaktidega.

    1

    Uuendamisprotsess ei tohi tekitada riske selle eest vastutavate isikute tervisele ja ohutusele ning protsessi käigus tuleb minimeerida selle keskkonnamõju. See toimub kooskõlas kontaktitundlikke materjalide , jäätmete ja tööstusheidete suhtes kohaldatavate õigusaktidega.

    Muudatusettepanek 337

    Ettepanek võtta vastu määrus

    VI lisa – C osa – punkt b

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (b)

    sisaldab kaalumisseadet , mis võimaldab lõppkasutaja anumat kaaluda ;

    b)

    sisaldab mõõteseadet , mis võimaldab lõppkasutajal teada saada täpse ostetud koguse ;

    Muudatusettepanek 338

    Ettepanek võtta vastu määrus

    X lisa – lõik 2 – punkt j

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (j)

    vähemalt 1 % süsteemi operaatori aastakäibest (v.a tagatisraha) kasutatakse üldsuse teadlikkuse tõstmise kampaaniateks pakendijäätmete käitlemise kohta;

    j)

    osa süsteemi operaatori aastakäibest kasutatakse üldsuse teadlikkuse suurendamise kampaaniateks pakendijäätmete käitlemise kohta;

    Muudatusettepanek 339

    Ettepanek võtta vastu määrus

    X lisa – lõik 2 – punkt l a (uus)

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    la)

    liikmesriigid võtavad arvesse punkti l alapunktides ii, iii, iv ja v osutatud tegureid, kui kehtestatakse digitaalne tagatisraha- ja tagastussüsteem, mida ei ole korraldatud lõppturustajate tasandil;

    Muudatusettepanek 340

    Ettepanek võtta vastu määrus

    X lisa – lõik 2 – punkt o

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (o)

    kõik tagatisrahaga kaetud pakendid on selgelt märgistatud, et lõppkasutajad saaksid kergesti tuvastada selliste pakendite tagastamise vajaduse;

    o)

    kõik tagatisrahaga kaetud pakendid , mis tuleb koguda tagatisrahasüsteemi kaudu, on selgelt märgistatud, et lõppkasutajad saaksid kergesti tuvastada selliste pakendite tagastamise vajaduse;

    Muudatusettepanek 341

    Ettepanek võtta vastu määrus

    X lisa – lõik 3

     

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Lisaks miinimumnõuetele võivad liikmesriigid vajaduse korral kehtestada lisanõudeid, et tagada käesoleva määruse eesmärkide täitmine, eelkõige selleks, et suurendada kogutud pakendijäätmete puhtust, vähendada prügi või edendada muid ringmajanduse eesmärke.

    Lisaks miinimumnõuetele võivad liikmesriigid vajaduse korral kehtestada lisanõudeid, et tagada käesoleva määruse eesmärkide täitmine, eelkõige selleks, et suurendada kogutud pakendijäätmete puhtust, vähendada prügi või edendada muid ringmajanduse eesmärke , näiteks tagada ohutu ja õiglane juurdepääs ringlussevõetud lähteainetele, mida kasutatakse rakendustes, mis võimaldavad täiendavat ringlussevõetavust ja mida võib korduskasutada samal viisil või sama või sarnase tootekategooria puhul, millest see pärineb .


    (*1)  Märge „cp“ vastuvõetud muudatusettepaneku päises tähistab kõnealuse muudatusettepaneku vastavat osa.

    (1)  Asi saadeti vastavalt kodukorra artikli 59 lõike 4 neljandale lõigule vastutavale komisjonile tagasi institutsioonidevahelisteks läbirääkimisteks (A9-0319/2023).

    (30)  Eurostat, pakendijäätmete statistika: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Packaging_waste_statistics

    (30)  Eurostat, pakendijäätmete statistika: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Packaging_waste_statistics

    (33)   https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=COM%3A2019%3A640%3AFIN

    (33)   https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=COM%3A2019%3A640%3AFIN

    (34)   https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=COM:2020:98:FIN&WT.mc_id=Twitter

    (34)   https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=COM:2020:98:FIN&WT.mc_id=Twitter

    (41)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (ELT L 312, 22.11.2008, lk 3).

    (41)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (ELT L 312, 22.11.2008, lk 3).

    (1a)   Nõukogu 26. aprilli 1999. aasta direktiiv 1999/31/EÜ prügilate kohta (EÜT L 182, 16.7.1999, lk 1).

    (1a)   https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3978

    (50)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/83/EÜ inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 67).

    (50)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/83/EÜ inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 67).

    (51)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2019/6, mis käsitleb veterinaarravimeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/82/EÜ (ELT L 4, 7.1.2019, lk 43).

    (51)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2019/6, mis käsitleb veterinaarravimeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/82/EÜ (ELT L 4, 7.1.2019, lk 43).

    (52)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/745, milles käsitletakse meditsiiniseadmeid, millega muudetakse direktiivi 2001/83/EÜ, määrust (EÜ) nr 178/2002 ja määrust (EÜ) nr 1223/2009 ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 90/385/EMÜ ja 93/42/EMÜ (ELT L 117, 5.5.2017, lk 1).

    (52)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/745, milles käsitletakse meditsiiniseadmeid, millega muudetakse direktiivi 2001/83/EÜ, määrust (EÜ) nr 178/2002 ja määrust (EÜ) nr 1223/2009 ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 90/385/EMÜ ja 93/42/EMÜ (ELT L 117, 5.5.2017, lk 1).

    (53)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/746 in vitro diagnostikameditsiiniseadmete kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 98/79/EÜ ja komisjoni otsus 2010/227/EL (ELT L 117, 5.5.2017, lk 176).

    (53)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/746 in vitro diagnostikameditsiiniseadmete kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 98/79/EÜ ja komisjoni otsus 2010/227/EL (ELT L 117, 5.5.2017, lk 176).

    (53a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 609/2013 imikute ja väikelaste toidu, meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toidu ning kehakaalu alandamiseks ettenähtud päevase toidu asendajate kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 92/52/EMÜ, komisjoni direktiivid 96/8/EÜ, 1999/21/EÜ, 2006/125/EÜ ja 2006/141/EÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/39/EÜ ning komisjoni määrused (EÜ) nr 41/2009 ja (EÜ) nr 953/2009 (ELT L 181, 29.6.2013, lk 35).

    (55)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

    (55)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

    (57)  Pakendid – Valmistamisele ja koostisele esitatavad nõuded – Pakendamisjäätmete tekke vältimine.

    (57)  Pakendid – Valmistamisele ja koostisele esitatavad nõuded – Pakendamisjäätmete tekke vältimine.

    (57a)   Nõukogu 12. detsembri 2001. aasta määrus (EÜ) nr 6/2002 ühenduse disainilahenduse kohta (EÜT L 3, 5.1.2002, lk 1).

    (58)   https://www.pro-e.org/the-green-dot-trademark

    (66)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. oktoobri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2065, mis käsitleb digiteenuste ühtset turgu ja millega muudetakse direktiivi 2000/31/EÜ (digiteenuste määrus) (ELT L 277, 27.10.2022, lk 1).

    (66)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. oktoobri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2065, mis käsitleb digiteenuste ühtset turgu ja millega muudetakse direktiivi 2000/31/EÜ (digiteenuste määrus) (ELT L 277, 27.10.2022, lk 1).

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1).

    (73)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1020 turujärelevalve ja toodete vastavuse kohta ning millega muudetakse direktiivi 2004/42/EÜ ja määruseid (EÜ) nr 765/2008 ja (EL) nr 305/2011 (ELT L 169, 25.6.2019, lk 1).

    (73)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1020 turujärelevalve ja toodete vastavuse kohta ning millega muudetakse direktiivi 2004/42/EÜ ja määruseid (EÜ) nr 765/2008 ja (EL) nr 305/2011 (ELT L 169, 25.6.2019, lk 1).

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 10. juuni 2002. aasta direktiiv 2002/46/EÜ toidulisandeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (EÜT L 183, 12.7.2002, lk 51).

    (1a)   Komisjoni 30. novembri 2022. aasta teatis biopõhist, biolagunevat ja kompostitavat plasti käsitleva ELi poliitikaraamistiku kohta (COM(2022)0682).

    (1a)   Komisjoni 6. mai 2003. aasta soovitus mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete määratlemise kohta (ELT L 124, 20.5.2003, lk 36).

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2003/4/EÜ keskkonnateabele avaliku juurdepääsu ja nõukogu direktiivi 90/313/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 41, 14.2.2003, lk 26).

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. septembri 2015. aasta direktiiv (EL) 2015/1535, millega nähakse ette tehnilistest eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord (ELT L 241, 17.9.2015, lk 1).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4250/oj

    ISSN 1977-0898 (electronic edition)


    Top