Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC1114(03)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase tootespetsifikaadi olulise muudatuse heakskiitmise taotluse avaldamine 2022/C 431/08

    C/2022/8071

    ELT C 431, 14.11.2022, p. 26–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.11.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 431/26


    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase tootespetsifikaadi olulise muudatuse heakskiitmise taotluse avaldamine

    (2022/C 431/08)

    Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51 annab käesoleva dokumendi avaldamine õiguse esitada muutmistaotluse kohta vastuväiteid kolme kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamise kuupäevast.

    KAITSTUD PÄRITOLUNIMETUSE / KAITSTUD GEOGRAAFILISE TÄHISE TOOTESPETSIFIKAADI OLULISE MUUDATUSE HEAKSKIITMISE TAOTLUS

    Muudatuse heakskiitmise taotlemine kooskõlas määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 esimese lõiguga.

    „Emmental français est-central“

    ELi nr: PGI-FR-9180-AM01 – 16.4.2021

    KPN ( ) KGT (X)

    1.   Taotlejate rühm ja õigustatud huvi

    Syndicat des Fabricants et Affineurs d’Emmental Traditionnel (traditsioonilise Emmentali valmistajate ja laagerdajate ametiühing, SFAET)

    26 rue Proudhon – 25000 Besançon

    Tel +33 381834613

    E-post: emmentalgrandcru.labelrouge@gmail.com

    Rühma kuuluvad kõik kaitstud geograafilise tähise „Emmental français est-central“ piimatootjad ja töötlejad. Seega on ta pädev taotlema tootespetsifikaadi muutmist.

    2.   Liikmesriik või kolmas riik

    Prantsusmaa

    3.   Tootespetsifikaadi osa, mida muutmine hõlmab

    Toote nimetus

    Toote kirjeldus

    Geograafiline piirkond

    Päritolutõend

    Tootmismeetod

    Seos piirkonnaga

    Märgistus

    Muu: liikmesriigi pädeva asutuse ja taotlejate rühma kontaktandmete ajakohastamine, kontrolliasutuste tehtud viidete ajakohastamine, riiklike nõuete ajakohastamine (peamised kontrollitavad punktid).

    4.   Muudatus(t)e liik

    Registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt oluline

    Sellise registreeritud kaitstud päritolunimetuse (KPN) või kaitstud geograafilise tähise (KGT) tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt oluline ja mille koonddokumenti (või sellega võrdväärset) ei ole avaldatud.

    5.   Muudatus(ed)

    5.1.    Toote kirjeldus

    Riivitud kujul esitlemiseks on lisatud lõik „kotti pakendatud riivitud juusturibad on visuaalselt hästi eraldatud ega ole kokku kleepunud“. See lause on kehtivas tootespetsifikaadis, kuid paikneb peatükis, milles käsitletakse tõendeid selle kohta, et toode pärineb geograafilisest piirkonnast, ning sellesse peatükki toodet kirjeldav teave ei sobi.

    Koonddokumendis on ka muudetud lõiku, milles on kirjeldatud, mis kujul toodet müüakse, ja see on viidud üle punkti 3.5.

    5.2.    Geograafiline piirkond

    Geograafilist piirkonda, mis koosneb kehtivas tootespetsifikaadis 13 departemangust, on vähendatud kuuele departemangule: Doubs, Haute-Marne, Haute-Saône, Jura, Territoire de Belfort ja Vosges. Geograafilisse piirkonda ei kuulu enam järgmised departemangud: Ain, Côte d’Or, Haute-Savoie, Isère, Rhône, Saône-et-Loire ja Savoie.

    Geograafilise piirkonna selline kahandamine võimaldab tugevdada seost kaitstud geograafilise tähise piirkonnaga. Kahandatud geograafilist piirkonda iseloomustavad ühtlasemad ilmastikutingimused.

    Alates 2006. aastast on kõik ettevõtjad, kellel on õigus toota piima ning valmistada ja laagerdada juustu „Emmental Française est-central“, asunud tootespetsifikaadi muutmise eelnõus kitsalt piiritletud geograafilises piirkonnas.

    See muudatus tehakse ka koonddokumendis.

    5.3.    Päritolutõend

    Lause „Iga ettevõtja, kes soovib osaleda tootmises kas kogu tootespetsifikaadi või selle ühe osa ulatuses, on kohustatud ennast rühma juures registreerima, et saada selleks õigus, mis tuleb saada enne tootmise alustamist“ on lisatud peatüki algusse, et meenutada iga ettevõtja kohustust anda endast enne tootmise alustamist teada, et kontrolliasutused saaksid teda kontrollida. See täiendus ei puuduta koonddokumenti.

    5.4.    Tootmismeetod

    5.4.1.   Piimatootmine – piimakarja sööt

    5.4.1.1.   Keelatud sööt

    Kehtiva spetsifikaadiga on keelatud teatava sööda kasutamine piimakarja söötmisel (lakteerivad lehmad ja kinnislehmad). Lisatud on keeld kasutada sööta, mis sisaldab geneetiliselt muundatud organismidest (GMOd) saadud tooraineid, lisaaineid ja tehnoloogilisi abiaineid. Geneetiliselt muundatud organismidest saadud toorainete ja lisaainete esinemine piimakarja söödas ohustab otseselt või kaudselt tarbijate tervist ja keskkonda.

    Keelustatakse ka „palmi- ja palmituumatooted ükskõik missugusel kujul“, kuna neid tooteid peetakse sobimatuks nende üle peetud vaidluste tõttu.

    Et sõnastus oleks selge, on lisaks täpsustatud, et loetletud toidud on keelatud nii põhi- kui ka täiendsöödas.

    Kõik need muudatused on tehtud ka koonddokumendi punktis 3.3.

    5.4.1.2.   Põhisööt

    Kehtivas tootespetsifikaadis on sätestatud, et piimakarja põhisööt on rohi ja hein. Loomi tuleb kasvatada vastavalt traditsioonilistele karjatamise ja laudas viibimise vaheldumise tsüklitele.

    Lisatud on, et põhisööt hõlmab peale rohu, heina ja haljassööda kogu koresööta, mida antakse haljal või kuivanud kujul. See hõlmab ka taimemugulaid ja peeti. Antav sööt ei tohi olla keelatud sööda loetelus.

    See muudatus on tehtud ka koonddokumendi punktis 3.3.

    On täpsustatud, et rohu ja heina osakaalu 50 % koguratsioonist tuleb mõista kui minimaalset kuivainesisaldust põhisööda koguratsioonist.

    See muudatus on tehtud ka koonddokumendi punktis 3.3.

    Samuti on lisatud, et 100 % piimalehmade põhisöödast on pärit kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud geograafilisest piirkonnast. Tootespetsifikaadi muutmise taotluse üks põhieesmärke on tugevdada toote seost territooriumiga. Organoleptilisi omadusi mõjutab piima mikrofloora. Selle mikrofloora elurikkus sõltub heinamaade taimestikust ja loomadele antavast söödast. Geograafilise piirkonna rohumaadelt saadava piima omadusi iseloomustab suurem valgusisaldus võrreldes mujal Prantsusmaa territooriumil täheldatava keskmise väärtusega. Seda eripära tugevdatakse, kui tootespetsifikaadiga on keelatud igasugune sööt väljastpoolt geograafilist piirkonda.

    See muudatus on tehtud ka koonddokumendi punktis 3.3.

    Mõistet „laudas viibimine“ võib tõlgendada. See mõiste on tootespetsifikaadis asendatud sõnaga „loomakasvatushoone“.

    5.4.1.3.   Loomade karjatamine

    Kehtiva spetsifikaadi kohaselt peab karjatamisperiood olema vähemalt viis kuud. Seda nõuet on pikendatud kuue kuuni. Samuti on lisatud, et karjatamisperioodil peab igas põllumajandusettevõttes olema vähemalt 30 aari rohumaad, kusjuures lakteeriv lehm peab sööma värsket rohtu ning vähemalt 20 aari peab olema lüpsikohast kättesaadav ja mõeldud karjatamiseks.

    Kohustuslik karjatamine ja rohumaade parandamine on tootespetsifikaadi oluline osa. Rohumaadele on omane taimestiku ja bakterite suur mitmekesisus. Traditsiooniliste karjamaal söömise ja heinatoidu tsüklite säilitamine aitab sellele rohumaade elurikkusele kaasa.

    Need muudatused on tehtud ka koonddokumendi punktis 3.3.

    5.4.1.4.   Kuivsööda andmine

    Kehtivasse tootespetsifikaati on lisatud säte (milles täpsustatakse, et kui samas laudas ja isegi hoones on muid loomi peale piimalehmade ning neid söödetakse söödaga, mis ei ole piimalehmade puhul lubatud, peavad need loomad asuma lauda eraldatud osas).

    Spetsifikaadiga on keelatud mitmesugused toorained piimakarja söötmiseks ja see eeldab, et põllumajandusettevõtetes, eelkõige loomakasvatushoonetes on piimakari teistest karjadest eraldatud. Selle sättega tagatakse eelkõige, et piimakarjale antavas söödas ei ole keelatud tooraineid, eelkõige kääritatud tooteid, ja hõlbustatakse kontrolli.

    See muudatus ei mõjuta koonddokumenti.

    5.4.1.5.   Sööda andmise kord

    Tootespetsifikaadis on täpsustatud, et lüpsilehmadele (sh kinnislehmadele) mõeldud kuivsööta (hein, haljassööt) ei tohi enne etteandmist ega selle ajal niisutada. Kui piimalehmadele antakse mugulaid või peeti, peab keeluaeg lõppema hiljemalt 24 tundi pärast sellise sööda andmist.

    See täpsustus lisatakse ka koonddokumendi punkti 3.3.

    5.4.1.6.   Täiendsööt

    Täpsustatud on, et täiendsööta, välja arvatud melass ja peedivinass, antakse veetustatud või inertsel kujul.

    Selles peatükis on koostatud loetelu toor- ja lisaainetest, mis on piimakarja täiendsöödas lubatud. Klassifikatsiooni on muudetud, et see vastaks kehtivate Euroopa õigusaktide nomenklatuurile (määrus (EL) nr 68/2013). Rubriikide pealkirju on vastavalt muudetud.

    Endine rubriik pealkirjaga „1. Teraviljaterad: nende tooted ja kõrvalsaadused“ on asendatud kehtiva nomenklatuuri kohaselt rubriigiga „1. Teravili ja sellest saadud tooted“. Sorgo on lisatud praegu lubatud toorainete loetellu. Sorgo on alternatiiv maisile ja sellel ei ole piimakarja sööda puhul vastunäidustusi.

    Endine rubriik „2. Õliseemned või õliviljad, nendest valmistatud tooted ja kõrvalsaadused“ on kehtiva nomenklatuuri kohaselt ümber nimetatud järgmiselt: „2. Õliseemned ja õliviljad, nendest valmistatud tooted“. Palmiõli on praegu seemnete, õli või õlikoogi kujul lubatud toorainete loetelust välja jäetud.

    On täpsustatud, et kõiki lubatud tooraineid võib kasutada õlide ja rasvadena.

    Endine rubriik „3. Kaunviljade seemned“ on kehtiva nomenklatuuri kohaselt ümber nimetatud järgmiselt: „3. Kaunviljade seemned ja nendest saadud tooted“.

    Endine rubriik „4. Suhkru tootmise kõrvalsaadused“ on vastavalt kehtivale nomenklatuurile ümber nimetatud järgmiselt: „4. Mugul- ja juurviljad ja nendest saadud tooted“. Praegu lubatud toorainete loetellu on lisatud:

    vedel peedivinass;

    peedi ja mugulate veetustatud viljaliha (mis on lubatud juba praeguse tootespetsifikaadi rubriigis „6. Kunstlikult kuivatatud sööt“);

    kartulivalk.

    Kartulivalgud on lubatud juba kehtiva tootespetsifikaadi teise rubriigi all.

    Tooraine „suhkruroog“ kuulub nüüd rubriiki „7. Muud taimed, vetikad ja nendest saadud tooted“.

    Endine rubriik „5. Kuivatatud sööt“ on kehtiva nomenklatuuri kohaselt ümber nimetatud järgmiselt: „6. Tugi- ja koresöödad ning nendest saadud tooted“. Praegu lubatud toorainete loetellu on lisatud veetustatud kõrrelised ja kaunviljad. Kõrreliste ja kaunviljade hein on kehtiva tootespetsifikaadi kohaselt juba lubatud piimakarja söötmiseks. Luba on laiendatud samadele söödaliikidele või nende saadustele veetustatud kujul valgukontsentratsioonis.

    Endine rubriik „6. Muud taimed, nendest valmistatud tooted ja kõrvalsaadused“ on vastavalt kehtivale nomenklatuurile ümber nimetatud järgmiselt: „7. Muud taimed, vetikad ja nendest saadud tooted“.

    Punkt 7 ja kehtiva tootespetsifikaadiga lubatud lisaainete tabel on asendatud kolme uue rubriigiga, et viia need kooskõlla kehtiva Euroopa nomenklatuuriga. Need kolm kategooriat on järgmised:

    kategooria 11: mineraalained ja nendest saadud tooted;

    kategooria 12: tooted ja kõrvalsaadused, mis on saadud mikroorganismidega kääritamise teel – vt muudatus 13 vinassi puhul;

    lisaained ja abiained (vt määrustega (EÜ) nr 1831/2003 ja (EL) 2019/962 lubatud söödalisandite lihtsustatud loetelu).

    Muudatused, mis ei muuda toote omadusi, ei mõjuta koonddokumenti.

    5.4.1.7.   Piimalehmade söödakavad

    Söödakavu on ajakohastatud vastavalt eespool kirjeldatud muudatustele:

    minimaalse karjatamisaja pikendamine viielt kuult kuuele kuule;

    väljendi „rohi ja/või hein ja/või haljassööt“ asendamine mõistega „põhisööt“.

    Fraas „loomade hea tervise säilitamiseks“ on jäetud välja, sest see ei ole vajalik.

    See muudatus, mis ei muuda toote omadusi, ei mõjuta koonddokumenti.

    5.4.2.   Juustutootjad ning piima ladustamine ja kogumine

    Laused „Juustutootjate kogutud piim peab olema jälgitav. Juustutootjad peavad kogumispäevikut.“ on jäetud välja, sest nende koht ei ole peatükis „Tootmismeetod“.

    See muudatus ei mõjuta koonddokumenti.

    5.4.3.   Juustutootjad ja tootmisahel

    Lause „Tootmistsehhid peavad asuma punktis 3 määratletud geograafilises piirkonnas“ on jäetud välja, sest see kordab kohustust, mis on sätestatud geograafilise piirkonna määratlust käsitlevas peatükis.

    Lause „Tootmiseks kasutatud piim peab pärinema ettevõtetest, millel on õigus piima toota ja mis vastavad tootespetsifikaadile“ on jäetud välja, sest see kordab kohustust, mis on sätestatud peatükis, milles käsitletakse tõendeid selle kohta, et toode pärineb geograafilisest piirkonnast.

    Lõik „Juustu „Emmental français est-central“ tootmise jälgitavus peab olema alati kontrollitav, et teada kasutatava piima päritolu ja teha toote järelevalvet selle tootmise kõigis etappides. Süsteem peab võimaldama ka toodetud juustu hiljem identifitseerida.“ on jäetud välja peatükist „Tootmismeetod“ ning viidud üle peatükki, milles käsitletakse tõendeid selle kohta, et toode pärineb geograafilisest piirkonnast, nagu tundub sobivam.

    Need muudatused ei mõjuta koonddokumenti.

    5.4.4.   Juustukojad ja juustu valmistamine

    Lisatud on täpsustus, mis kinnitab, et kõik säilitusained peale soola on keelatud.

    Lisatud on, et ükski koostisosa ega abiaine ei tohi olla saadud geneetiliselt muundatud organismidest. Seda muudatust õigustab (veel ebatäielik) hindamine, mille käigus hinnati ohte tarbijale ja keskkonnale.

    Kalgendi temperatuuri säilitamise maksimaalne kestus (90 minutit) on välja jäetud, sest see ei ole tehnoloogiliselt ega kvaliteedi seisukohast oluline.

    Lõik „Tootmise eest vastutav isik peab juhtima ning kontrollima kõiki nõudeid, mis käsitlevad piima kogumise ning juustukojas vastuvõtmise ja hoidmise ning juustu valmistamise tingimusi. Kõik tootmisandmete dokumendid tuleb säilitada kolme aasta jooksul.“ on jäetud välja peatükist „Tootmismeetod“ ning viidud üle peatükki, milles käsitletakse tõendeid selle kohta, et toode pärineb geograafilisest piirkonnast, nagu tundub sobivam.

    Need muudatused ei mõjuta koonddokumenti.

    5.4.5.   Laagerdumiskeldrid ja laagerdamise kestus

    Lause „Laagerdumiskeldrid peavad asuma punktis 3 määratletud geograafilises piirkonnas “on jäetud välja, sest see kordab kohustust, mis on sätestatud geograafilise piirkonna määratlust käsitlevas peatükis.

    See muudatus ei mõjuta koonddokumenti.

    5.5.    Seos piirkonnaga

    Peatükk „Geograafilise piirkonnaga seost õigustavad elemendid“ on täielikult ümber kirjutatud, et tuua seda seost ülevaatlikumalt ja paremini esile.

    On lisatud sissejuhatav lause „Juustu „Emmental français est-central“ seos piirkonnaga rajaneb selle kindlal kvaliteedil“.

    Viide Alpide mäemassiivile on välja jäetud, kuna see massiiv ei ole enam määratletud geograafilise piirkonna osa.

    Toote eripära hõlmab peatükis „Toote kirjeldus“ nimetatud elemente.

    Ümbersõnastamine, mis ei muuda seost, puudutab ka koonddokumenti.

    5.6.    Märgistus

    Vastavalt määrusele (EL) nr 1151/2012 on lisatud, et toote nimetus ja Euroopa Liidu sümbol peavad paiknema samas visuaalses väljas. Sel eesmärgil on lause „Nimetus „Emmental français est-central“ ja Euroopa Liidu KGT logo on tarbijale müümiseks mõeldud juustude märgistusel kohustuslikud“ asendatud lausega „Lisaks toidu märgistamist ja esitlemist käsitlevates õigusaktides sätestatud kohustuslikele märgetele hõlmab märgistus toote registreeritud nimetust ja sellega samal visuaalsel väljal esitatud Euroopa Liidu KGT logo“.

    See täpsustus on lisatud koonddokumenti.

    5.7.    Muu

    Liikmesriigi pädeva ametiasutuse ja taotlejate rühma kontaktandmeid on ajakohastatud. See muudatus ei mõjuta koonddokumenti.

    Kontrolliasutused

    Võttes arvesse kehtivaid riigisiseseid õigusnorme, mis käsitlevad tootespetsifikaatide sõnastuse ühtlustamist, on välja jäetud sertifitseerimisasutuse nimetus ja kontaktandmed.

    Selles rubriigis on nüüd esitatud järgmiste Prantsusmaa pädevate kontrolliasutuste kontaktandmed: Institut national de l’origine et de la qualité (INAO) (riiklik päritolu ja kvaliteedi instituut) ning Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes (DGCCRF) (konkurentsi, tarbijakaitseküsimuste ja pettusevastase võitluse peadirektoraat).

    Sertifitseerimisasutuse nimetus ja kontaktandmed on edaspidi esitatud INAO veebisaidil ning Euroopa Komisjoni andmebaasis.

    See muudatus ei mõjuta koonddokumenti.

    Riiklikes nõuetes on peamiste kontrollitavate punktide tabelit täiendatud uute karjatamiskohustustega. See muudatus ei mõjuta koonddokumenti.

    KOONDDOKUMENT

    Emmental français est-central

    ELi nr: PGI-FR-9180-AM01 – 16.4.2021

    KPN ( ) KGT (X)

    1.   Nimetus(ed)

    „Emmental français est-central“

    2.   Liikmesriik või kolmas riik

    Prantsusmaa

    3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

    3.1.   Toote liik

    Klass 1.3: juust

    3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

    Lehma toorpiimast valmistatud kuumutatud, pressitud ja soolatud juustumassiga juust, milles on kirsi kuni kreeka pähkli suurused augud; selle rasvasisaldus kuivaines on vähemalt 45 %, mis teeb vähemalt 62 g 100 g juustu kohta. Juustumass on pehme ja suussulav. Juustu koorik on kõva ja kuiv ning selle värvus ulatub kuldkollasest helepruunini. Juustu laagerdatakse vähemalt 12 nädalat alates selle valmistamise päevast kuni juustukeldrist väljaviimiseni.

    3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

    Karja põhisööt koosneb rohust, heinast ja haljassöödast ning kõigist koresöötadest, mis ei kuulu keelatud sööda loetellu.

    Vähemalt 50 % koguratsiooni kuivainest on tagatud põhisöödaga, sealhulgas ajavahemikul, mil loomad söövad karjamaal.

    Karja peetakse karjamaal vähemalt kuue kuu vältel, et säilitada seos geograafilise piirkonna rohumaadega.

    100 % piimalehmade põhisöödast on pärit kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud geograafilisest piirkonnast.

    Karjatamisperioodil peab igas põllumajandusettevõttes olema vähemalt 30 aari rohumaad, kusjuures lakteeriv lehm peab sööma värsket rohtu ning vähemalt 20 aari peab olema lüpsikohast kättesaadav ja mõeldud karjatamiseks.

    Piimakarja koormus põllumajandusettevõttes ei tohi ületada 1,6 loomühikut piimakarja söödamaa hektari kohta, sealhulgas eraldi tarbitav teravili.

    Loomadele ei tohi anda kääritatud sööta, et vältida saastumist võihappebakteritega, mis võivad muuta juustu omadusi.

    Piimalehmadele mõeldud kuivsööta ei tohi enne etteandmist ega selle ajal niisutada.

    Kui piimalehmadele antakse mugulaid või peeti, peab keeluaeg lõppema hiljemalt 24 tundi pärast sellise sööda andmist.

    Täiendsööda osakaal piimalehmadele antavas koguratsioonis ei tohi ületada 50 % koguratsiooni kuivainest.

    Loomasöödas (põhi- ja täiendsöödas) on aasta ringi keelatud:

    kääritatud söödast silo ja anaeroobseid tingimusi tekitavad kiletatud heinapallid;

    toiduained, mis kahjustavad piima lõhna;

    vedel vadak;

    veetustamata pressimisjäägid, puuviljad, piiritusetööstuse jäägid ja viljaliha;

    igal kujul palmiõli- ja palmituumasaadused;

    muud heinasäilitusained peale naatriumkloriidi;

    sööt, mis sisaldab geneetiliselt muundatud organismidest (GMOd) saadud tooraineid, lisaaineid ja tehnoloogilisi abiaineid.

    3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

    Piima tootmine, selle juustuks töötlemine ja juustu laagerdamine toimuvad geograafilises piirkonnas.

    3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

    Juustu turustatakse järgmisel kujul:

    terve rattana (60–130 kg, läbimõõt 0,7–1 m, miinimumkõrgus ääre servast 14 cm) või sektoritena (¼ ratast; ⅛ ratast jne), plokkide ja viiludena või

    portsjonite ja tükkidena või

    miniportsjonitena või

    riivitud kujul (kotti pakendatud riivitud juusturibad on visuaalselt hästi eraldatud ega ole kokku kleepunud).

    3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

    Lisaks toidu märgistamist ja esitlemist käsitlevates õigusaktides sätestatud kohustuslikele märgetele hõlmab märgistus toote registreeritud nimetust ja sellega samal visuaalsel väljal esitatud Euroopa Liidu KGT logo.

    4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

    Määratletud geograafiline piirkond hõlmab järgmisi departemange: Doubs, Haute-Marne, Haute-Saône, Jura, Territoire de Belfort ja Vosges.

    5.   Seos geograafilise piirkonnaga

    Juustu „Emmental français est-central“ seos piirkonnaga rajaneb selle kindlal kvaliteedil.

    Juustu „Emmental français est-central“ traditsiooniline tootmispiirkond hõlmab kaht mäemassiivi (Vogeesid ja Juura) ning moodustab Prantsusmaa ida- ja keskosa piirkonna.

    Prantsusmaa ida- ja keskosa piirkonna mäemassiive iseloomustavad pikad ja karmid talved, kuumad ja suhteliselt kuivad suved ning suur sademete hulk ja sagedased sajupäevad. Selline kliima on eriti soodne kvaliteetse rohu ja heina tootmiseks (suur valgusisaldus, rasvhapete profiil).

    Prantsusmaa ida- ja keskosa piirkonna rohumaadele on omane taimestiku ja bakterite suur mitmekesisus.

    Seda mitmekesisust kaitsevad piimatootjate põllumajandustavad, eelkõige traditsiooniliste karjamaal söömise ja heinatoidu tsüklite säilitamine.

    Piirkonnas täheldatavate raskete geograafiliste ja ilmastikutingimuste tõttu kasvatatakse seal piimakarja, mis võimaldab selle rohumaade rohu- ja söödatoodangut ära kasutada.

    Keskajal oli suurte juusturataste valmistamise tehnika lahendus, mis võimaldas säilitada rohket suvist piima talveperioodi jooksul.

    Et nende juustude tootmiseks oli vaja suuri piimakoguseid (kuni 900 liitrit piima ühe ratta jaoks), ühinesid tootjad vähehaaval ühistuteks, et töödelda kõikide piima üheskoos. Prantsusmaa ida- ja keskosa on mägijuustukodade, st juustuühistute piirkond.

    Olles tihedalt seotud selle piirkonnaga, kuuluvad juustukojad veel praegugi täielikult piirkondlikku pärandisse ning annavad oma panuse Prantsusmaa ida- ja keskosa maakommuunide majandusliku ja ühiskondliku tegevuse püsimajäämisse.

    „Emmental français est-central“ on lehma toorpiimast valmistatud kuumutatud ja pressitud juustumassiga juust, milles on kirsi kuni kreeka pähkli suurused augud. Juustumass on pehme ja suussulav. Juustu koorik on kõva ja kuiv ning selle värvus ulatub kuldkollasest helepruunini. Juustu laagerdatakse vähemalt 12 nädalat alates selle valmistamise päevast kuni juustukeldrist väljaviimiseni. Tegemist on tervete juusturatastega (60–130 kg, läbimõõt 0,7–1 m, miinimumkõrgus mõõdetuna ääre servast 14 cm).

    Neid omadusi hinnatakse lõplikul väljavalimisel, mida teevad juustu laagerdajad, kes lähtuvad traditsioonilisest oskusteabest.

    Juustu „Emmental français est-central“ eriline kvaliteet tuleneb piimakarja söödast ja karjamaal söötmise kohustusest (vähemalt kuus kuud), mis seovad selle juustu tihedalt Prantsusmaa ida- ja keskosa territooriumidega.

    Piimalehmade põhisööt pärineb üksnes geograafilisest piirkonnast: suvel rohi, talvel hein ja sööt. Nii aitab lehmade kohalik sööt, mis on peamiselt traditsiooniliste karjamaal ja heinaga söötmise tsüklite tulemus, säilitada nii rohumaade kui ka piimabakterite elurikkust.

    Rohumaade taimestik, aga ka piima mikrofloora mõjutavad juustu „Emmental français est-central“ organoleptilisi omadusi, kusjuures seda juustu valmistatakse kindlasti toorpiimast. Seega iseloomustab Prantsusmaa ida- ja keskosa rohumaadelt pärinevat piima suur valgusisaldus – peamine omadus, mis muudab selle juustuks töödeldavaks.

    Kääritatud sööda (silo, ümmargused kiletatud heinapallid) ja lõhnavatest taimedest (ristõielised jms) saadud täiendsööda kasutamine on keelatud, see võimaldab vältida võihappekäärimise ja happesuse teket piimas ja seejärel juustus ning hoida ära tarbijale ebameeldiva maitse ja lõhna tekkimist.

    Võihappekäärimise puudumine tänu piima kvaliteedile ja kogutud piima säilitamistingimustega tagatud väiksem lipolüüs võimaldavad lasta juustul laagerduda pikema aja vältel ning tagavad toote parema säilimise.

    Need ettevaatusabinõud on vajalikud selleks, et toorpiima töötlemisel saadud suuremõõtmelised kuumutatud pressitud juustumassiga juusturattad saaks laagerduda keldrites traditsiooni kohaselt pikka aega (12 nädalat võrreldes tavapärase Prantsuse Emmentali juustu puhul kasutatava kuue nädalaga).

    Laagerdamine hõlmab kolme etappi, sealhulgas vaheetapp soojas keldris, mille käigus tekivad massis iseloomulikud augud: üksteisest hästi eraldatud, ümmarguse kuni ovaalse kujuga, hästi ära jaotunud, korrapärased ja selged, kirsi kuni kreeka pähkli suurused.

    Tänu pikaajalisel laagerdamisel toimuvale ulatuslikumale proteolüüsile on tunda tüüpilist maitset, mis on värske ja puuviljane.

    Laagerdumisprotsessi lõpul peab laagerdaja juustrattad välja valima lähtudes hindamiskriteeriumitest, mis puudutavad KGT „Emmental français est-central“ niisuguseid organoleptilisi omadusi nagu augud, tainas, maitse ja lõhn.

    Seega on 12 nädala pikkune laagerdumine koos kasutatava piima enda sisemiste omadustega põhitegur, mis juustu „Emmental français est-central“ omadusi mõjutab. Laagerdamise kolme etapi juhtimine koos juusturataste hoolika väljavalimisega selle etapi lõpus aitab kaasa toote tüüpomadustele, mida iseloomustavad peamiselt kõva ja kuiv kuldkollane kuni helepruun koorik, pehme ja voolav tainas ning kirsi kuni kreeka pähkli suurused augud.

    Viide tootespetsifikaadi avaldamisele

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-17d4b020-03b3-42af-88ee-d9124b73b41b


    (1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.


    Top