Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0586

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009

    COM/2022/586 final

    Brüssel,10.11.2022

    COM(2022) 586 final

    2022/0365(COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

    mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009

    (EMPs kohaldatav tekst)

    {SEC(2022) 397 final} - {SWD(2022) 358 final} - {SWD(2022) 359 final} - {SWD(2022) 360 final}


    SELETUSKIRI

    1.ETTEPANEKU TAUST

    Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

    Ühtse turu nõuetekohaseks toimimiseks tuleb tagada kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vaba liikumine. Selleks on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/858 kehtestatud terviklik mootorsõidukite, haagiste ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitus- ja turujärelevalvesüsteem. Tehnilised nõuded, mis kehtivad mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitusele seoses heitega, on samuti ühtlustatud, et vältida nõuete erinevusi liikmesriigiti ning tagada keskkonna- ja tervisekaitse kõrge tase.

    Õhusaaste on Euroopas endiselt suur keskkonna- ja terviserisk. Kuigi õhukvaliteet on paranenud, puutub märkimisväärne osa ELi linnaelanikkonnast endiselt kokku saasteainete kontsentratsiooniga, mis ületab välisõhu kvaliteedi direktiivis kindlaks määratud piirnorme 1 . Hinnanguliselt põhjustas õhusaaste 2018. aastal EL 28s üle 300 000 enneaegse surma 2 . Hoolimata asjaolust, et oma rolli mängivad ka muud sektorid, on maanteetransport endiselt suur õhusaaste põhjustaja. See põhjustas 2018. aastal keskmiselt 39 % kahjulikest NOx heitkogustest (linnapiirkondades 47 % 3 ) ja samuti 2018. aastal 11 % PM10-osakeste koguhulgast 4 .

    Euroopa rohelepe 5 on uus majanduskasvu strateegia, mille eesmärk on muuta EL õiglaseks ja jõukaks nüüdisaegse, ressursitõhusa ja konkurentsivõimelise majandusega piirkonnaks. Samuti peaks EL edendama vajalikku digiüleminekut ja arendama vajaminevaid digitaalseid vahendeid ning neisse investeerima, kuna need on olulised muutuste käivitajad. Digitehnoloogia võib tõepoolest aidata vähendada ülemaailmseid heitkoguseid, parandada elukvaliteeti ja vähendada ühiskonna ökoloogilist jalajälge, näiteks optimeerides energiakasutust ja jälgides heidet transpordisektoris 6 . Selleks et saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus ja nullsaaste eesmärk mürgivaba keskkonna saavutamiseks, tuleb ümber kujundada kõik sektorid, sealhulgas maanteetransport. Euroopa roheleppes teatati, et võetakse vastu ettepanek kehtestada sisepõlemismootoriga sõidukitele rangemad õhusaasteainete heitenormid (Euro 7).

    Maanteetranspordi CO2 heite kiiremaks vähendamiseks tegi komisjon juulis 2021 ettepaneku muuta määrust autode ja kaubikute CO2 heitenormide kohta 7 , et tagada selge suundumus heiteta liikuvus suunas 8 . Lisaks võttis komisjon 2020. aasta detsembris vastu säästva ja aruka liikuvuse strateegia 9 ning 2021. aasta mais nullsaaste tegevuskava 10 . Nende strateegiate kohaselt peaks transport muutuma märgatavalt vähem saastavaks, eriti linnades, ning Euro 7 peetakse keskkonnahoidlikule liikuvusele ülemineku oluliseks osaks.

    Lisaks pakub Euroopa uus tööstusstrateegia 11 vahendeid, mille abil tegeleda rohe- ja digipöördega ning toetada Euroopa tööstust Euroopa roheleppe eesmärkide elluviimisel. Uus saasteainete heite raamistik annab ELi autotööstusele õiguskindluse ja esimesena tegutseja eelise. Konkurentsieelise säilitamiseks peavad ELi heitenormid olema olulisematel turgudel, näiteks Ameerika Ühendriikides ja Hiinas, väljatöötatavatest normidest ees. ELi tootjate juurdepääs nendele turgudele võib olla takistatud, kuna heitenõuete täitmine eri turgudel muutuks kulukamaks.

    Üleminek heitevabale auto- ja kaubikupargile toimub vähemalt kahe aastakümne jooksul, eriti arvestades, et autode ja kaubikute keskmine eluiga on üle 11 aasta. Eespool nimetatud poliitikaeesmärkide saavutamiseks peavad sisepõlemismootoriga sõidukid, mida jätkuvalt turule lastakse, olema võimalikult puhtad.

    Samal ajal seisab autotööstus silmitsi muude oluliste muutustega: märkimisväärne tarneahela puudujääk, Venemaa Ukrainasse sissetungi mõju, kasvavad energia- ja toorainekulud. 

    Vaatamata kavandatavale eesmärgile vähendada autode ja kaubikute CO2 heitkoguseid 2035. aastaks 100 %, eelseisvale ettepanekule vaadata läbi raskesõidukite CO2 heitenormid, heiteta ja vähese heitega raskesõidukite suuremale osakaalule ning uute Euro 6d/VI E sõidukite turule tulekule ei ole lühi- ja keskpikas perspektiivis võimalik saavutada maanteetranspordi saasteainete heite madalat taset ilma edasiste meetmeteta. Ettepanekuga loodetakse lahendada kolm tuvastatud probleemi, miks Euro 6/VI heitenormid ei aita piisavalt kaasa maanteetranspordi saasteainete heite vajalikule vähendamisele. Need probleemid on järgmised: 1) sõidukite heitenormide keerukus, 2) aegunud sõidukite saasteainete piirnormid ning 3) sõidukite tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste ebapiisav kontroll.

    Ettepaneku üldeesmärk on kaheosaline: 1) tagada ühtse turu nõuetekohane toimimine, kehtestades sõidukite heitkogustele asjakohasemad, kulutõhusamad ja tulevikukindlamad õigusnormid, ning 2) tagada ELis keskkonna- ja tervisekaitse kõrge tase, vähendades võimalikult kiiresti maanteetranspordi õhusaasteainete heidet.

    Käesolev algatus aitab kaasa üldeesmärgi saavutamisele, kuna sellega taotletakse järgmist kolme erieesmärki. Need on:

    (1)vähendada praeguste Euro heitenormide keerukust;

    (2)kehtestada ajakohased piirnormid kõigile asjaomastele õhusaasteainetele;

    (3)parandada tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste kontrolli.

    Tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste kontrolli parandamine sõiduki kogu kasutusea jooksul on väga oluline kasutatud sõidukite turu jaoks, mis on tähtis mitmele ELi riigile, aga ka teistele piirkondadele, nagu Aafrika või Lähis-Ida. Euro 7 ettepaneku eesmärk on vähendada sõidukite heitkoguseid pikema osa jooksul sõiduki kogu kasutuseast ning seega saavad sellest kasu ka kasutatud sõidukite kasutajad. Eelkõige erieesmärgi 3 puhul mõjutavad enne Euro 7 kehtimahakkamist kasutusele võetud autod veel mitu aastat õhukvaliteeti. Vanemate autode moderniseerimiseks võiks kehtestada asjakohased stiimulid, et sõidukid vastaksid summutitoru heitgaaside, aga ka rehvide ja pidurite tekitatud heitmete osas Euro 7 nõuetele. Lisaks on olemasoleva sõidukipargi heitkoguste kiiremaks vähendamiseks ja kiiremaks üleminekuks heitevabale transpordile oluline soodustada sisepõlemismootoriga sõidukite ümberehitamist aku- või kütuseelemendiga elektriajamiga sõidukiks.

    Kooskõla poliitikavaldkonna kehtivate sätetega

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/858 on ette nähtud üldine raamistik mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta.

    Sõidukite Euro heitenormid (määrused nr 715/2007 ja nr 595/2009) on osa sellest raamistikust 12 . Need on seotud mitme olemasoleva poliitikasätte ja kavandatud ettepanekuga, mis käsitlevad maanteetranspordi õhusaasteaineid, samuti CO2 heitenormidega 13 , mis kaasneva hüvena vähendavad õhusaasteaineid. Käesolev seadusandlik ettepanek Euro 7 sõiduautode, kaubikute, veoautode ja busside heitenormide kohta parandab Euro heitenormide kooskõla järgmiste meetmetega.

    Välisõhu kvaliteedi direktiivi 14 eesmärk on parandada õhukvaliteeti, kehtestades piirmäärad teatavate õhusaasteainete sisaldusele välisõhus kõikidest õhusaasteallikatest (nt põllumajandus, energeetika, tootmine jne). Õhusaasteainete riiklike heitkoguste direktiivi (NEC direktiiv) 15 eesmärk on vähendada riiklikke õhusaasteainete heitkoguseid, kehtestades konkreetsete õhusaasteainete jaoks riiklikud vähendamiskohustused, kusjuures heitkoguseid vähendatakse kõigis sektorites, sealhulgas maanteetranspordis. 26. oktoobril 2022 võttis komisjon vastu ettepaneku välisõhu kvaliteedi direktiivide läbivaatamise kohta 16 . Kavandatud läbivaatamise käigus kehtestatakse vahepealsed ELi 2030. aasta õhukvaliteedi standardid, mis on paremini kooskõlas Maailma Terviseorganisatsiooni suunistega, ning samal ajal võimaldavad ELil liikuda eesmärgi poole saavutada hiljemalt 2050. aastaks õhu nullsaaste. Euro 7 ettepanek on oluline element selle eesmärgi saavutamiseks ja ELi puhta õhu poliitika eesmärkide saavutamiseks, sealhulgas välisõhu kvaliteedi direktiivi läbivaatamiseks. Tagades kõigi asjakohaste maanteetranspordi õhusaasteainete heitkoguste vähendamise kooskõlas välisõhu kvaliteedi direktiivi / NEC direktiivi õhusaasteainete katvuse ja eesmärkidega, toetab Euro 7 normide ettepanek eelkõige liikmesriike nende kohustuste täitmisel välisõhu kvaliteedi direktiivi ja NEC direktiivi alusel.

    CO2 heitenormid toetavad ELi kliimaeesmärke, mis on sätestatud Euroopa kliimaseaduses, 17 mille eesmärk on vähendada ELi kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2030. aastaks vähemalt 55 % võrreldes 1990. aastaga. Komisjon tegi 2021. aasta juulis ettepaneku vaadata läbi ja karmistada sõiduautode ja kaubikute CO2 heitenorme, 18 samas kui raskesõidukite normide läbivaatamine on ette nähtud 2022. aasta lõpuks. Kui CO2 heitenormid edendavad heitevabasid tehnoloogiaid, näiteks elektrisõidukeid, siis uued Euro 7 normid käsitlevad sisepõlemismootorite kahjulike õhusaasteainete heitkoguseid ja elektrisõidukite neid heitmeid, mis ei ole summutitoru heitgaasid, et kaitsta inimeste tervist ja keskkonda. Seetõttu jäävad Euro 7 üldeesmärgid kehtima, kuna sisepõlemismootoriga sõidukid tekitavad jätkuvalt heitgaase ja kõik sõidukid aitavad kaasa muu heite kui heitgaaside tekkele. Hoolimata kavandatud eesmärgist vähendada 2035. aastaks uute autode/kaubikute CO2 heidet 100 % võrra jääb turule lastud sisepõlemismootoriga sõidukite (sealhulgas hübriidsõidukite) arv oluliseks, eriti veoautode/busside puhul. CO2 ja saasteainete heitenorme peetakse teineteist täiendavaks, et saavutada Euroopa roheleppe kliima- ja nullsaaste eesmärgid ning soodustada üleminekut kestlikule liikuvusele.

    Tehnoülevaatuse direktiivide 19 eesmärk on suurendada ELis liiklusohutust ja tagada sõidukite keskkonnatoime, kontrollides sõidukeid korrapäraselt kogu nende kasutusea jooksul. Heitkoguste osas on nende eesmärk aidata kaasa õhusaasteainete heite vähendamisele, avastades tehnoülevaatuse ja liiklevate sõidukite tehnokontrolli abil tõhusamalt sõidukid, mis tehniliste puuduste tõttu liiga palju heiteid õhku paiskavad. Käesolev ettepanek sisaldab nimetatud eesmärki toetavaid elemente, mida rakendatakse muu hulgas pardaseire abil ja mis peaksid aitama kulusid kokku hoida. Sellised mehhanismid võiksid järk-järgult muutuda tehnoülevaatuse direktiivide peamiseks vahendiks, ajakohastada kehtivaid kontrollimenetlusi ja vähendada halduskulusid. Tehnoülevaatuse direktiivide eelseisval läbivaatamisel tuleb neid uusi mehhanisme arvesse võtta, sealhulgas rakendusmeetmete puhul, mis tuleb välja töötada tehnoülevaatuspaketi 20 läbivaatamise käigus.

    Lisaks on Euro normide üldeesmärkidega kooskõlas eurovinjeti direktiiv, 21 millega kehtestatakse ühised eeskirjad maanteede taristumaksude kohta, ja keskkonnasõbralike sõidukite direktiiv, 22  millega edendatakse riigihangete kaudu keskkonnahoidliku liikuvuse lahendusi. Eelkõige toetavad nad nõudlust keskkonnasõbralike sõidukite järele, võimaldades liikmesriikidel diferentseerida teemaksusid sõidukite saasteainete heite alusel ja riigihangete kaudu. Kütusekvaliteedi direktiivis 23 on sätestatud turul müüdava kütuse kvaliteediomadused ja seetõttu on see Euro normide jaoks oluline.

    Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

    Osana ELi digistrateegiast ja kooskõlas teatisega Euroopa andmestrateegia 24 kohta on komisjon esitanud andmealase õigusakti, et toetada andmete jagamist ettevõtetelt riigile ning ettevõtetevahelist andmete jagamist. See õigusakt loob horisontaalse raamistiku, mis parandab juurdepääsu andmetele ja andmete jagamist eri sektorite vahel. Autotööstuses esinevad probleemid, mis on seotud juurdepääsuga sõidukisisestele andmetele, õigustavad andmealase õigusakti täiendamist konkreetse algatusega. Selle algatusega tuleks tagada andmete ja funktsioonide miinimumkogumi kättesaadavus ning õiglased juurdepääsutingimused kõigile autoteenuste osutajatele. Tagades sõidukisiseste andmete kättesaadavuse ja juurdepääsetavuse, täiendaks see algatus Euro 7 ettepanekut, kuna see hõlbustaks heite pidevseire optimaalset kasutuselevõttu.

    Euroopa uues tööstusstrateegias 25 võetakse arvesse kriisist tulenevaid uusi asjaolusid ning käimasolevat üleminekut kestlikumale, digitaalsemale, vastupidavamale ja ülemaailmselt konkurentsivõimelisemale majandusele. Selles seatakse prioriteedid ja määratakse uued eesmärgid ühtse turu vastupanuvõime tugevdamiseks, strateegiliste sõltuvustega tegelemiseks, kombineerides sihitud meetmeid reguleeriva raamistiku, innovatsiooni toetamise, tooraine ja süsinikdioksiidivaba energia kättesaadavuse, oskuste ja andmeruumide valdkonnas, et kiirendada rohe- ja digipööret. See strateegia pakub vahendeid, et tegeleda rohe- ja digipöördega ning toetada Euroopa tööstust Euroopa roheleppe eesmärkide elluviimisel. Uus saasteainete heite raamistik annab ELi autotööstusele õiguskindluse ja esimesena tegutseja eelise ja võimaldab tal vältida ohtu jääda maha teistest olulisematest jurisdiktsioonidest, kus kehtestatakse uusi saasteainete heitenorme.

    Kasutuselt kõrvaldatud sõidukite direktiiv 26 sisaldab õigusnorme kasutuselt kõrvaldatud sõidukite ja nende osade kogumise, töötlemise ja taaskasutamise kohta ning piiranguid ohtlike ainete kasutamise kohta uutes sõidukites. Selle peegeldirektiiv, 3R tüübikinnituse direktiiv, 27  seob uute sõidukite projekteerimise nende korduvkasutatavuse, ringlussevõetavuse ja taaskasutatavusega. Need direktiivid on kavas läbi vaadata 2023. aastal kooskõlas Euroopa roheleppe ja ringmajanduse tegevuskava 28  eesmärkidega. Kui Euro 7 ettepaneku eesmärk on pikendada vastupidavusnõudeid ja seeläbi vähendada sõidukite heitkoguseid pikema osa jooksul sõiduki kasutuseast, siis kasutuselt kõrvaldatud sõidukite direktiivi läbivaatamine täiendab seda, käsitledes defektsete, saastavate kasutatud sõidukite väljapoole ELi eksportimise probleemi.

    See algatus on kooskõlas ka taasterahastuga „Next Generation EU“, 29 eelkõige taaste- ja vastupidavusrahastuga 30 ning juhtalgatusega „Laadimine ja tankimine“, millega edendatakse tulevikukindlaid puhtaid tehnoloogiaid, et kiirendada säästva, juurdepääsetava ja aruka transpordi, laadimisjaamade ja tanklate kasutamist ning ühistranspordi laiendamist. Taaste- ja vastupidavusrahastust, aga ka programmi „InvestEU“ 31 või programmi „Euroopa horisont“ 32 sihtotstarbelistest investeerimisprogrammidest eraldatakse vahendeid, et suurendada majanduse kasvupotentsiaali ja kiirendada rohepööret, eelkõige uuenduslike lahenduste ja tulevikukindla vähese heitega tehnoloogia kasutuselevõtu kaudu.

    Algatus hõlmab ka vajadust tagada aus ja õiglane rohepööre, toetades eelkõige haavatavaid kodanikke transpordi valdkonnas: see on kooskõlas Euroopa tuleviku konverentsi lõpparuandega (ettepanek 18.3), eelkõige transpordivahendite ja mittesaastavate tehnoloogiatega töötavate sõidukite taskukohasuse poolest.

    Lisaks on algatus kooskõlas hiljutise ettepanekuga, millega muudetakse Euroopa tarbijaõigust, eelkõige ebaausate kaubandustavade direktiivi 33 ja tarbijaõiguste direktiivi 34 , et aidata kaasa ringluspõhisele, puhtale ja keskkonnahoidlikule ELi majandusele, võimaldades tarbijatel teha teadlikke ostuotsuseid ja aidates seeläbi kaasa säästvamale tarbimisele.

    Et tugevdada poliitikavaldkondade sidusust ning nagu on märgitud komisjoni teatises „Parem õigusloome: ühendatud jõududega parema õigusloome poole“, 35 täiustab komisjon poliitikavaldkondade sidususe suurendamise eesmärgil oma parema õigusloome suuniseid, tagamaks, et kõik tema algatused oleksid kooskõlas olulise kahju ärahoidmise põhimõttega, täites seega Euroopa kliimamäärusest tulenevaid kohustusi.

    2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

    Õiguslik alus

    Ettepaneku õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artikkel 114.

    Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

    Mootorsõidukite tüübikinnitust käsitlevad õigusaktid aitavad kaasa kaupade ühtse turu rakendamisele ja toimimisele. Ettepaneku eesmärk on muuta asjaomaste õigusaktide rakendamine ja täitmise tagamine tulemuslikumaks osana üldisest poliitikaeesmärgist süvendada ühtse turu strateegiat.

    Teine põhjus on õhusaaste ja maanteetranspordi piiriülene olemus. Kuigi peamiste toksiliste õhusaasteainete mõju on kõige tugevam saasteallika läheduses, ei piirdu õhukvaliteedile avalduv mõju kohaliku tasandiga ja piiriülene saaste on suur keskkonnaprobleem, mis tihti seab riiklikud lahendused kahtluse alla. Mõõtmised atmosfääris annavad tunnistust sellest, et ühes liikmesriigis tekkiv reostus suurendab saastet ka teistes liikmesriikides. Õhusaaste probleemi lahendamiseks on vaja kooskõlastatud tegevust ELi tasandil.

    Heitenormide väljatöötamine ELi tasandil ja selle jaoks asjakohase juhtimistava kehtestamine on keskse tähtsusega, et vältida olukorda, kus liikmesriigid kehtestavad erinevaid riiklikke meetmeid, mis ei pruugi olla ühtlustatud ega järjepidevad (nt meetmed, millega piiratakse juurdepääsu teatavatele aladele). Sellised meetmed looksid tööstusele märkimisväärseid takistusi ja kujutaksid endast suurt ohtu ühtsele turule. Seega on ELi jätkuv ühtlustatud tegevus sõidukite heitkoguste edasiseks vähendamiseks täielikult põhjendatud.

    Proportsionaalsus

    Ettepanek on proportsionaalne, kuna sellega nähakse ette vajalikud õiguslikud muudatused ja samas ei lähe see kaugemale sellest, mis on vajalik ühest küljest selleks, et saavutada mootorsõidukite saasteainete heite vähendamise eesmärgid, ja teiselt poolt sõidukitootjatele õiguskindluse tagamiseks. Sellega nähakse ette vajalikud õiguslikud tingimused, et tagada tootjatele võimalikult suurel määral võrdsed tingimused.

    Vahendi valik

    Määruse kasutamist peetakse asjakohaseks sellepärast, et see tagab vajaliku kindluse otsese ja ühtlustatud rakendamise ja täitmise tagamise suhtes ja samas ei ole seda vaja liikmesriikide õigusesse üle võtta.

    3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

    Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

    Komisjon otsustas järgida kompensatsioonimeetodit, mille kohaselt viidi hindamine ja mõjuhinnang läbi paralleelselt ühtse protsessina, et täita Euroopa roheleppes 36 sätestatud tegevuskava. Sel viisil kasutati mõjuhinnangu 5. lisas esitatud hindamise tulemusi lisaaruteluks selle üle, kas Euro 6/VI heitenormid tagavad ELis jätkuvalt kõrgetasemelise keskkonnakaitse ja tagavad mootorsõidukite ühtse turu nõuetekohase toimimise.

    Hindamise käigus hinnati määruste saavutusi, võrreldes Euro 6/VI õigusaktides sätestatud eesmärkidega. Selles jõuti järeldusele, et Euro 6/VI eesmärgid parandada õhukvaliteeti maanteetranspordi saasteainete vähendamise teel ja kehtestada ühtlustatud õigusnormid mootorsõidukite ehituse kohta on endiselt väga asjakohased. Lisaks leiti, et määrused on üldjoontes sidusad ja nende tulemusel on ELi teedel osaliselt keskkonnasõbralikumad sõidukid, kusjuures Euro 6/VI katsemenetlused on osaliselt tõhusad. Regulatiivsed kulud on olemas, samas kui üldiselt leitakse, et Euro 6/VI määrused on kulutõhusad. Samuti on nad toonud märkimisväärset ELi lisaväärtust, mida ei oleks olnud võimalik liikmesriikide meetmetega samas ulatuses saavutada.

    Hindamise peamised järeldused olid järgmised.

    ·Määruste tulemusena on ELi teedel osaliselt keskkonnasõbralikumad sõidukid.

    ·Alates Euro VI heite piirnormide kohaldamisest 2013. aastal ja Euro 6 heite piirnormide kohaldamisest 2014. aastal kuni 2020. aastani on NOx heitkogused ELi teedel vähenenud 22 % võrra sõiduautode ja kaubikute puhul ning 36 % võrra veoautode ja busside puhul. Tahkete osakeste heide ELi teedel on teadaolevalt vähenenud 28 % võrra sõiduautode ja kaubikute puhul ning 14 % võrra veoautode ja busside puhul.

    ·Määrustega on mõnevõrra vähendatud maanteetranspordi negatiivset mõju tervisele, nimelt seoses heitgaasidega, mis võivad sissehingamisel põhjustada hingamisteede ja südame-veresoonkonna haigusi.

    ·Autotööstuse regulatiivsed kulud on hinnanguliselt 357–929 eurot diiselmootoriga sõiduki kohta ja sõiduautode ja kaubikute puhul 80–181 eurot bensiinimootoriga sõiduki kohta ning kuni 3 717–4 326 eurot raskesõiduki kohta. Kui viimased vastavad ootustele, siis sõiduautode ja kaubikute kulud on algselt eeldatust suuremad.

    ·Mõju konkurentsivõimele ja innovatsioonile tundub olevat üldiselt soodne ja konkurentsimoonutusi ei täheldatud.

    ·Hiljutine poliitiline areng, nagu Euroopa rohelepe, toetab Euro 6/VI eesmärke ja seda, kui oluline on veelgi parandada õhukvaliteeti, vähendades maanteetranspordist tulenevat heidet ühtse ELi lähenemisviisi kohaselt.

    ·Määrused on toonud ühiskonnale majanduslikku puhaskasu.

    ·Kuigi määrused on üldjoontes sidusad, on nii Euro 6/VI heitenormides kui ka muudes ELi õigusaktides leitud mõned sidususega seotud probleemid.

    ·Lihtsustamist määrustes ei tehtud.

    ·Turu ühtlustamine on ELi lisaväärtuse kõige olulisem aspekt ja on ebatõenäoline, et kooskõlastamata tegevus oleks olnud sama tõhus. Määrused tagavad ühised nõuded, mis vähendab tootjate kulusid ja annab õiguskindluse.

    ·Siiski takistavad mõned puudused määrustes õhukvaliteedi edasist parandamist maanteetranspordisektori tekitatavate saasteainete vähendamise kaudu. Seega on määruste teatavad struktuursed elemendid (meetodid) tõenäoliselt vähendanud määruste tõhusust. Eelkõige järgmised aspektid:

    ·Hindamine näitab, et Euro 6/VI normide järjestikuste etappide käigus on keerukuse ja järjepidevuse probleemid juurdunud nii üldises õigusraamistikus kui ka selle praktilises rakendamises.

    ·Hinnangus rõhutatakse, et praegustes määrustes jäetakse paljud potentsiaalsed eelised inimeste tervisele ja keskkonnale tähelepanuta. Vaatamata edusammudele, mida on tehtud sõidukite tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste (sõidutsüklid ja kasutustingimused, eelkõige linnasõidu tingimustes) ja tüübikinnitusekohaste heitkoguste vahelise lõhe vähendamisel, jäävad olulised heitkogused Euro 6/VI heitekatsetes arvesse võtmata. Lisaks ei kontrollita heitkoguseid sõidukite kogu kasutusea jooksul nõuetekohaselt.

    Konsulteerimine sidusrühmadega

    Tõendite kogumiseks ja suure läbipaistvuse tagamiseks küsis komisjon sidusrühmadelt tagasisidet mitme konsultatsioonitegevuse kaudu. Täpsemalt palus komisjon käesoleva ettepaneku jaoks tagasisidet järgmistelt sidusrühmadelt: liikmesriigid ja riigi ametiasutused, autotööstus (sealhulgas sõidukitootjad, sõidukiosade tarnijad ja muud tööstusharu sidusrühmad), kodanikuühiskond (sealhulgas tarbijaorganisatsioonid ja valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid) ning kodanikud.

    Põhjaliku konsultatsiooniprotsessi üksikasjalik kokkuvõte on esitatud käesoleva ettepaneku mõjuhinnangu 2. lisas esitatud kokkuvõtvas aruandes.

    Komisjon on kogunud tagasisidet järgmiste tegevuste kaudu.

    ·Algatust arutati esimest korda sidusrühmadega 2018. aasta oktoobris toimunud sidusrühmade konverentsil. Seejärel moodustati sõidukite heitenormide nõuanderühm (AGVES), mis ühendas tööstuse, kodanikuühiskonna ja liikmesriikide asjaomaseid eksperdirühmi ning mis pidas 2019. aasta juulist kuni 2021. aasta aprillini kümme koosolekut ja ühe lihtsustamist käsitleva sihtotstarbelise seminari.

    ·Esialgne mõju hindamine toimus 27. märtsist kuni 3. juunini 2020. Ettepanekut käsitlev 18-nädalane avalik konsultatsioon järgnes 6. juulil 2020 ja oli seisukohtade esitamiseks avatud kuni 9. novembrini 2020.

    ·Korraldati kaks 14-nädalast sihtkonsultatsiooni, millest üks käsitles Euro 6/VI hindamist (4. märts – 8. juuni 2020) ja teine Euro 7 mõjuhinnangut (3. august – 9. november 2020) ning milles keskenduti rohkem algatuse üksikasjalikele ja tehnilistele aspektidele.

    Euro 6/VI hindamisel ja Euro 7 mõjuhinnangu ettevalmistamisel võeti arvesse kogu konsultatsiooni käigus saadud teavet, seisukohti ja andmeid. Sidusrühmade kogutud tõendid võimaldasid täiendada, ristkontrollida ja kinnitada tõendeid, mis olid kogutud juba muude mõjuhinnangus ja toetavates uuringutes tehtud uurimistegevuste käigus.

    Sidusrühmadega peetud konsultatsioonide peamised tulemused võib kokku võtta järgmiselt:

    Kõigi rühmade sidusrühmad nõustusid, et maanteetranspordiga on seotud jätkuvad õhusaaste- ja terviseküsimused ning et on vaja võtta meetmeid. Kuigi enamik vastajaid osade tarnijate, liikmesriikide, kodanikuühiskonna ja kodanike hulgast leidis, et uued Euro normid on sõidukite heitkoguste edasiseks vähendamiseks asjakohased, olid sõidukitootjad vähem veendunud. Mitmes tegevuses rõhutas autotööstus, et Euro 6/VI säilitamine oleks realistlik ja tasakaalustatud valik.

    Enamik kõigist rühmadest nõustus, et Euro 6/VI on keeruline. Avaliku konsultatsiooni käigus saadud vastused näitavad, et keerukusega kaasnevad märkimisväärsed nõuete täitmisega seotud kulud ja halduskoormus. Lisaks märkisid kõik rühmad peale tööstuse, et keerukus takistab keskkonnakaitset, samas kui kodanikuühiskond lisas, et see põhjustab väärtõlgendusi. Kõigi rühmade vastajad märkisid, et määruste keerukust on vaja käsitleda erinevate meetmete abil.

    Kui välja arvata sõidukitootjad, siis enamik rühmadest, sealhulgas osade tarnijad, toetas reguleeritud saasteainete rangemate piirnormide ja reguleerimata saasteainete uute piirnormide väljatöötamist. Osade tarnijad, liikmesriigid, kodanikuühiskond ja kodanikud usuvad, et praegune saastekontrolli tehnoloogia jätab ruumi heitkoguste edasiseks vähendamiseks.

    Enamik sidusrühmi usub, et Euro 6/VI tegelikus liikluses tekkivaid heitkoguseid ei jälgita piisavalt ega piirata sõidukite kogu kasutusea jooksul. Võimalike põhjustena nimetati omavolilist muutmist, sõidukite vananemist, ebapiisavat tehnoülevaatust ja hoolduskulusid. Kõik sidusrühmad on väljendanud toetust heite pidevseire rakendamisele kui tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste mõõtmise meetmele. Enamik tootjaid lisas siiski, et seda saab lähitulevikus kasutada ainult piiratud arvu saasteainete puhul.

    Tagasisidet ja sidusrühmade seisukohtade erinevusi analüüsiti hoolikalt ja võeti mõjuhinnangus arvesse, kui need olid usaldusväärsed. Eelkõige aitasid tööstusharu ja liikmesriikide arvamused analüüsida keerukuse probleemi ja võimalikke lihtsustamismeetmeid. Lisaks on majandusliku mõju hindamisel olnud oluliseks allikaks tööstuse esitatud teave saastekontrolli tehnoloogiate riistvarakulude kohta. Poliitikavariantide kavandamisel ja hindamisel on arvesse võetud liikmesriikide, tööstuse, kodanikuühiskonna ja kodanike tagasisidet ja tõstatatud mureküsimusi, eelkõige seoses tehnoloogilise potentsiaaliga vähendada heitkoguseid heite piirnormide, vastupidavuse, katsetingimuste ja heite pidevseire abil, võimaliku kiirendatud üleminekuga elektrisõidukitele ja mõjuga konkurentsivõimele, kus tööstuse sidusrühmadel näivad olevat erinevad seisukohad.

    Sidusrühmade seisukohad ühtsete Euro heitenormide kehtestamise kohta autodele/kaubikutele ning veoautodele/bussidele erinesid komisjoni seisukohast. Esialgu ei toetanud tööstusharu sidusrühmad seda lihtsustamismeedet. Kuna tööstuse argumendid, nagu nõuetekohane diferentseerimine ja rahvusvaheline ühtlustamine, peaksid olema saavutatavad ka alusaktide (715/2007 ja 595/2009) ühendamisega, samas kui konkreetsed rakendusmäärused hoitakse eraldi, on komisjon seda lähenemisviisi jätkanud. Seda kinnitasid sidusrühmad järelintervjuudes, mis olid seotud mõjuhinnangut käsitleva sihtkonsultatsiooniga, ja AGVESi 16. novembri 2020. aasta koosolekul.

    Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

    Mõjuhinnangus tuginetakse mitmest allikast saadud tõenditele, sealhulgas konsortsiumi CLOVE väliste töövõtjate, sealhulgas Thessaloniki Aristotelese Ülikooli rakendusliku termodünaamika laboratooriumi (GR), Ricardo (UK), EMISIA (GR), TNO (NL), TU Graz (AT), FEV (DE) ja VTT (FI) tähtsamate ekspertide tehtud uuringutele.

    CLOVE algatas esimese uuringu, et vaadata läbi, võrrelda ja õppida maailma teiste piirkondade õigusaktidest, hinnata praeguste ELi heitekatsete tõhusust ning töötada välja ja hinnata uusi reguleeritud ja reguleerimata saasteainete heitekatseid. Järelmeetmena vaadati teise uuringu käigus põhjalikult üle esimese uuringuga kasutusele võetud meetmete kulutasuvus, hinnati kõigi sõidukite uute saasteainete heite piirnormide teostatavust ja analüüsiti sõidukite heitenormide lihtsustamise võimalusi. Ka see uuring toetas Euro 6/VI raamistiku hindamist, esitades samal ajal mõjuhinnangu jaoks vajalikku tõendusmaterjali. Neid uuringuid toetavad analüüsid ja katsed, mille komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskus Ispras Itaalias asuvates keskuse rajatistes tegi.

    Majandusliku, sotsiaalse ja keskkonnamõju kvantitatiivseks hindamiseks on mõju hindamise uuringus ja aruandes tuginetud SIBYLi ja COPERTi mudelile. COPERTi kasutatakse Euroopa Keskkonnaameti ja Teadusuuringute Ühiskeskuse koordineeritud tegelikus liikluses tekkivatel heitkogustel põhinevate maanteetranspordi kasvuhoonegaaside ja õhusaasteainete heiteinventuuride arvutamiseks. SIBYL on spetsiaalne vahend üksikasjaliku sõidukitehnoloogia mõju prognoosimiseks tulevastele sõidukiparkidele, energiale, heitkogustele ja kuludele, mis on loodud poliitika kujundamise toetamiseks. Mõlemat mudelit ajakohastati sidusrühmadega konsulteerimise käigus kogutud andmete ja tõendite, viimaste heitekoefitsientide ja kirjanduse ülevaadete põhjal.

    Samuti koguti lisateavet järgmiste küsimuste kohta:

    ·olemasolevad tehnoloogiad, mida saab asjakohasel ajavahemikul kasutada saasteainete heite vähendamiseks, ning nende tõhusus ja maksumus;

    ·tervise- ja keskkonnamõju rahalises mõttes;

    ·üldised makromajanduslikud näitajad, nagu uute töökohtade loomine, vajalikud oskused, teadusuuringud ja innovatsioon jne;

    ·ELi tööstuse konkurentsivõime ja siseturu ühtekuuluvus;

    ·kvalitatiivne mõju VKEdele ja tarbijatele (sh tarbijate usaldus).

    Uuringute ja allikate loetelu on esitatud mõjuhinnangu 1. lisas.

    Mõjuhinnang

    Käesolevas ettepanekus esitatud meetmed on tasakaalustatud, võttes arvesse nende kasulikkust tervisele ja keskkonnale ning koormust tööstusele. Meetmete tulemuslikkust ja kulutõhusust toetab lisatud mõjuhinnang. Kokkuvõte ja õiguskontrollikomitee positiivne arvamus on kättesaadavad X-i kaudu (link lisatakse).

    Praegustes Euro 6/VI määrustes kindlaks tehtud probleemide lahendamiseks hinnati kolme poliitikavarianti, mille meetmete ja ambitsioonikuse tasemete kombinatsioon on erinev, võttes arvesse Euroopa roheleppega nõutavat rohe- ja digipööret. Ümberkujundamine pakub võimalusi täiustatud lahenduste leidmiseks saasteainete heite vähendamiseks, näiteks vähese saastega tehnoloogia kasutamine ja heite pidevseire täiustatud andurite ja sõidukite ühenduvuse abil. Poliitikavariantides võeti arvesse ka üleminekut elektritoitega jõuseadmetele, mis vajavad kulutõhusaid ja asjakohaseid lahendusi saasteainete heite vähendamiseks sisepõlemismootori segmendis.

    Kooskõlas erieesmärkidega olid poliitikavariandid 1, 2 (2a ja 2b) ja 3a suunatud praeguste Euro heitenormide keerukuse vähendamisele, võttes kasutusele lihtsustamismeetmed (näiteks kahe määruse asendamine ühe määrusega või vananenud katsete kaotamine). Kõigi asjaomaste õhusaasteainete ajakohastatud heite piirnormid esitati väikese ambitsiooniga 1. poliitikavariandis, keskmise ambitsiooniga poliitikavariantides 2a ja 3a ning suure ambitsiooniga poliitikavariandis 2b. Tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste kontrolli parandati 1. poliitikavariandi puhul vähese ambitsioonikusega tegelikus liikluses katsetamise piiride abil, poliitikavariandis 2a keskmise ambitsioonikusega tegelikus liikluses katsetamise piiride ja vastupidavusnõuete abil, poliitikavariandi 2b puhul ambitsioonikate tegelikes sõidutingimustes katsetamise piiride ja vastupidavusnõuete abil ning poliitikavariandi 3a puhul keskmise ambitsioonikusega tegelikus liikluses katsetamise piiride, vastupidavusnõuete ja heite pidevseire abil.

    Mõjuhinnangus leiti, et keskmise ambitsioonikusega poliitikavariant 3a on kergsõidukite ja raskesõidukite puhul kõige proportsionaalsem. Leiti, et see poliitikavariant on kindlaksmääratud eesmärkide saavutamiseks kõige tõhusam, kuid samas kulutõhus, see toob kodanikele suurimat kasu tervise ja keskkonna vallas ning on tööstuse jaoks madalate regulatiivsete kuludega. Lisaks leiti, et see poliitikavariant on kooskõlas õhukvaliteeti käsitlevate õigusaktide, CO2 heitenormide ja tehnoülevaatuse direktiividega. Heite pidevseire kasutuselevõtmisega oleks variant 3a kõige paremini kooskõlas ka Euroopa roheleppega taotletava rohe- ja digipöördega.

    Variandi 3a sotsiaalse, majandusliku ja keskkonnamõju võib kokku võtta järgmiselt:

    Regulatiivsed kogukulud on hinnanguliselt 304 eurot sõiduki kohta kergsõidukite puhul ja 2 681 eurot sõiduki kohta raskesõidukite puhul. Mõjuhinnangus hinnatud 25 aasta jooksul tooks see kaasa regulatiivse kogukulu 35,48 miljardit eurot kergsõidukite puhul ja 17,53 miljardit eurot raskesõidukite puhul.

    Teisest küljest on rahaline kasu tervisele ja keskkonnale kahjulike õhusaasteainete heite vähendamise kaudu vastavalt 55,75 miljardit eurot ja 133,58 miljardit eurot. See kasu saavutatakse peamiselt NOx ja PM2,5 heite vähendamise kaudu. Lisaks näitas see variant kõigi sõidukite puhul suurimat positiivset mõju seoses juurdepääsuga peamistele rahvusvahelistele turgudele ja innovatsioonile.

    Kohandamiskulud (mis hõlmavad sisulisi nõuete täitmisega seotud kulusid, mis tulenevad heitekontrollitehnoloogiate seadmete kuludest ning nendega seotud teadus- ja arendustegevuse ning kalibreerimise kuludest, sealhulgas rajatiste ja töövahendite kulud) on variandi 3a puhul hinnanguliselt ligikaudu 67 miljardit eurot ajavahemikul 2025–2050 kergsõidukite puhul ja 26 miljardit eurot raskesõidukite puhul.

    Lisaks sellele kasule on eelistatud variandi korral regulatiivsete kulude kokkuhoid (mis hõlmab kulude kokkuhoidu katsetamise ajal, tüübikinnitusasutuste poolt katsete läbiviimise vaatlemise ja tüübikinnitustasude puhul, samuti halduskulude kokkuhoidu seoses aruandlus- ja muude teabekohustustega tüübikinnitusmenetluste raames) hinnanguliselt 4,67 miljardit eurot kergsõidukite puhul ja 0,58 miljardit eurot raskesõidukite puhul.

    Üldiselt oleks variandi 3a mõju tarbija kohustuste täitmise jõukohasusele piiratud. Kuigi regulatiivsete kulude kogusumma võrreldes lähtestsenaariumiga kantakse eeldatavasti üle tarbijatele, tooks see kaasa väikeste bensiinimootoriga sõidukite hinna tõusu 0,8 % ning väikeste diiselmootoriga sõidukite hinna tõusu 2,2 % sõiduautode ja kaubikute puhul.

    Aku tööaja nõuded lisati pärast seda, kui 14. aprillil 2022 võeti vastu elektrisõidukisisese aku tööaega käsitlev uus ÜRO üldine tehniline norm nr 22, millega kehtestati elektrisõidukitele minimaalsed jõudlusnõuded tasemel, mis ei nõua akutehnoloogia muutmist. Eeldatakse, et need nõuded ei tekita lisakulusid, vaid suurendavad tarbijate teadlikkust ja usaldust.

    Võttes arvesse praegust geopoliitilist ja majanduslikku olukorda, on tehtud lõplik läbivaatamine, et tagada autotööstuse ja tarbijate jaoks ajakohased põhimõtted. 2021. aastal alanud kulude kasv, eelkõige energia ja toorainete puhul, on järsult kiirenenud. Samal ajal on vähenenud nõudlus mootorsõidukite järele ja müük, kuid rohepöördega seotud investeerimisvajadused suurenevad. See avaldab survet autotööstuse tarneahelale ja tõstatab tarbijate jaoks üldistes kõrge inflatsiooni tingimustes taskukohasuse probleemid. Selleks et hõlbustada autotööstuse ökosüsteemi edukat rohepööret, kohandati eespool nimetatud varianti 3a kergsõidukite puhul, et vähendada kohandamiskulusid, säilitades samal ajal üldised keskmised keskkonna- ja digieesmärgid.

    Sõiduautode ja kaubikute heitgaaside piirnormid on kehtestatud kõige madalamal tasemel, mis on praegu kehtestatud Euro 6 alusel sõiduautode puhul, mistõttu kehtestatakse kaubikutele madalamad piirnormid kui Euro 6 puhul, samas kui vastupidavusnõuded ja tegelikus liikluses katsetamise piirid on sätestatud nagu variandis 3a. Kütuseaurude, aku tööaja ja heitgaasidega mitte seotud heitmete nõuded on sätestatud nagu variandis 3a. See on summutitoru heitgaaside piirnormide vahepealne variant variantide 1 ja 2a/3a vahel. See valik on tehtud selleks, et tasakaalustada vajadust parandada keskkonnatoimet vajadusega vältida ebaproportsionaalseid investeeringuid sõidukitesse, mida pärast 2035. aastat enam ei müüda. Teatava künnise ületamisel suurenevad kulud palju kiiremini kui keskkonnakasu. Valitud variant parandab sõiduautode ja kaubikute taskukohasust tarbijate jaoks ning minimeerib sisepõlemismootoriga autode ja kaubikute heitekontrollisüsteemide uute riistvaralahenduste väljatöötamiseks vajalikke investeerimiskulusid.

    Valitud meetmetega kehtestatakse sõiduautodele ja kaubikutele tehnoloogia- ja kütuseneutraalsed piirnormid, võimaldades samas vähese võimsusega kaubikutele veidi kõrgemaid piirnorme, kui selline võimaldamine on tehnilistel põhjustel õigustatud. Katsetamise piirid on samasugused nagu variandis 3a, mis võimaldab saada kasu praegu kontrollimatute heitkoguste piiramisest. Kütuseaurude, pidurite, rehvide ja aku tööaja metoodika ja piirnormid ning anduritega heiteseirevahendite kasutamine vastavad mõjuhinnangu aruande variandis 3a esitatutele. Need meetmed moodustavad üha olulisema osa heitkoguste vähendamise potentsiaalist ning keskkonna- ja tervisekasust, eelkõige linnakeskkonnas, kus kokkupuude nende saasteainetega on suurem. Piduritest ja rehvidest tulenev heide moodustab varsti suurema osa tahkete osakeste heitest.

    Veoautode ja busside puhul säilitatakse variant 3a. See kajastab veoautode ja busside märkimisväärselt aeglasemat üleminekut heitgaasivabadele tehnoloogiatele. Eeldatakse, et sisepõlemismootoriga veoautod ja bussid jäävad ELi turule palju kauemaks.

    Kõigi mootorsõidukite puhul jäävad kõik lihtsustamismeetmed samaks kui variandis 3a, kuna need kajastavad vajadust ajakohastada määrust ja vähendada halduskoormust. See variant tagab ka koguheite vähenemise, eriti külmkäivituse ja linnasõidu ajal, kuna sõidukid peavad ka lühikeste sõitude ajal vastama heite piirnormidele.

    Mis puutub keskkonnakasusse, siis toob valitud variant kaasa heitkoguste märkimisväärse vähenemise, mis on sõiduautode ja kaubikute puhul vaid veidi väiksem kui variandi 3a korral, sest kõrgemate heite piirnormidega kaasnevad paremad katsetingimused ja vastavusmeetmed, mida ei olnud variandi 1 puhul ette nähtud. Aastaks 2035 on valitud meetmetega prognoositud NOx vähenemine sõiduautode/kaubikute puhul üle 85 % võrreldes 2018. aasta tasemega ja veoautode/busside puhul üle 80 %. Mootorsõidukite NOx koguhulka vähendatakse 2035. aastaks võrreldes lähtestsenaariumiga hinnanguliselt poole võrra.

    Regulatiivsete kulude kokkuhoid peaks olema sama, mis variandi 3a puhul. Tööstuse tootearenduskulud vähenevad märkimisväärselt, kuna uus variant ei nõua sõidukite ümberprojekteerimist, vaid nõuetele vastavust on võimalik saavutada praegu kasutatavate heitekontrolli ja ümberkalibreerimise tehnoloogiatega. Eeldatakse, et regulatiivsed kulud vähenevad märkimisväärselt ning jäävad 1. ja 3. poliitikavariandi kulude vahele. Kokku peaksid valitud meetmed tooma netokasu, mis on sarnane või suurem kui variandi 3a puhul, tuues kaasa heitkoguste märkimisväärse vähenemise piiratud kohandamiskuludega.

    Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

    Kooskõlas komisjoni kohustusega tagada parem õigusloome koostati käesolev ettepanek kaasavalt, järgides täieliku läbipaistvuse ja sidusrühmade pideva osaluse põhimõtteid.

    VKEd (viide mõjuhinnangule): mõjuhinnangus leiti, et Euroopa autotööstus koosneb peamiselt suurtootjatest, kes tegelevad sõidukite kokkupaneku ja osade tootmisega. Mõned VKEd toodavad sõidukeid või süsteeme, mis vajavad ELi heitealast tüübikinnitust. Tehti kindlaks 35 VKEd, kes ehitavad suuremate tootjate toodetud jõuseadmete põhjal erisõidukeid. Väiketootjate jaoks on kavandatud lihtsustatud õigusnormid, et võtta arvesse piiratud tootmisega seotud eripärasid.

    Kulude kokkuhoid: mõjuhinnangus analüüsiti ka seda, kuidas oleks võimalik lihtsustada õigusnorme ja vähendada tarbetuid nõuete täitmisega seotud kulusid ja halduskulusid. Kuigi ettepanek suurendab sõidukitootjate regulatiivseid kulusid saastekontrollitehnoloogiate ja andurite riistvara kulude ning teadus- ja arendustegevuse ja sellega seotud kalibreerimiskulude kujul, toovad ettepanekud kaasa ka nõuete täitmisega seotud kulude kokkuhoiu katsetamise ajal, tüübikinnitusasutuste poolt katsete vaatlemisel ja tüübikinnitustasudes, samuti halduskulude kokkuhoiu. Eelkõige väheneks halduskoormus lihtsustamismeetmete kehtestamise ja heite pidevseire uute nõuete kehtestamisega. Viimased lihtsustavad eeldatavasti veelgi aruandlus- ja muid teavitamiskohustusi tüübikinnituse andmisel ja kontrollimenetlustes, vähendades tüübikinnituste arvu. Variandi 3a puhul on halduskulude kokkuhoid hinnanguliselt diiselautode/kaubikute puhul 224 000 eurot tüübikinnituse kohta (22 eurot sõiduki kohta) ja bensiinimootoriga autode/kaubikute puhul 204 000 eurot tüübikinnituse kohta (26 eurot sõiduki kohta). Veoautode/busside puhul on halduskulude kokkuhoid variandi 3a korral kuni 66 000 eurot diiselmootoriga sõidukite tüübikinnituse kohta (22 eurot sõiduki kohta) ja 67 000 eurot bensiinimootoriga sõidukite tüübikinnituse kohta (47 eurot sõiduki kohta). Valitud variantide puhul eeldatakse, et kõik autode/kaubikute kulud on väiksemad.

    Konkurentsivõime: hoolimata tööstuse regulatiivsetest kuludest ja CO2 heitenormidega seotud kumulatiivsetest investeeringutest on ettepanekul eeldatavasti positiivne mõju konkurentsivõimele. Selle põhjuseks on uued turuvõimalused, mis tulenevad uute andurite ning kommunikatsiooniprotokollide, küberturvalisuse ja rikkumisvastaste võimaluste arendamisest. Arenenud digitaalsete ja puhaste tehnoloogiate kasutamine on eeliseks juurdepääsul rahvusvahelistele olulistele turgudele, eelkõige Ameerika Ühendriikidele ja Hiinale.

    Digivaldkond: nagu Euroopa digikümnendi algatuses 37 eesmärgiks seatud, peaksid kõik sektorid läbima digipöörde, mis aitab suuresti kaasa rohepöördele, sealhulgas maanteetranspordi puhul, et saavutada mürgivaba keskkonna nullsaaste eesmärk. Ettepanekuga kaasneb täiendav sidusus rohe- ja digipöördega, kuna sellega toetatakse heitkoguste vähendamist sõidukite kasutusea jooksul, võttes kasutusele heite pidevseire ja sõidukite ühenduvuse. Riiklikud tüübikinnitusasutused peaksid eelistatavalt osutama teenuseid ka digitaalselt (sealhulgas masinloetav teave). See aitab saavutada tõhusat digiühiskonda ja -majandust (digitaalsus normiks).

    Algatus on kooskõlas olulise kahju ärahoidmise põhimõttega, arvestades, et sellega aidatakse saavutada Euroopa roheleppe (eeskätt kestliku liikuvuse ja nullsaaste eesmärgi) kohaseid rohepöörde eesmärke. Sellega tagatakse, et transport muutub vähem saastavaks, eriti linnades, ning seda peetakse keskkonnahoidlikule liikuvusele ülemineku oluliseks osaks. Mõjuhinnangus on kindlaks tehtud, et poliitikavariandid ei kahjusta eeldatavasti märkimisväärselt ühegi keskkonnaalase kestliku arengu eesmärgi 38 saavutamist. 

    Põhiõigused

    Ettepanek ei mõjuta põhiõiguste kaitset ega võrdsust. Sellel ei ole soo tõttu erinevat mõju.

    4.MÕJU EELARVELE

    Ettepanek ei nõua täiendavaid rahalisi vahendeid.

    5.MUUD ANDMED

    Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

    Käesoleva ettepanekuga nähakse ette kord, millega jälgitakse ja hinnatakse Euro 7 heitenormide tõhusust tegevuseesmärkide suhtes ning tehakse kindlaks põhjuslik seos täheldatud tulemuste ja õigusaktide vahel. Selleks on Euro 7 heitenormide läbivaatamiseks tehtud ettepanek mitme seirenäitaja kohta. Nende seirenäitajate hulka kuuluvad:

    ·Euro 7 kohaste heitealaste tüübikinnituste arv sõidukitüübi kohta;

    ·rakendusetapi kulud ja halduskulud heitealase tüübikinnituse kohta;

    ·tõendid heitkoguste parema kontrolli kohta kõikides kasutustingimustes kõigi reguleeritud saasteainete puhul;

    ·täitmiskulud, sealhulgas rikkumiste ja karistustega seotud kulud nõuete rikkumise korral, ning järelevalvekulud;

    ·heitkoguste muutumine sõidukite kasutusea jooksul, mida tõendavad asjakohased katsekampaaniad ja heite pidevseire.

    Euro 7 heitenormide läbivaatamisel hinnatakse ka üldisemate näitajate kogumit, mis tuleneb muudest ELi maanteetransporti käsitlevatest õhusaasteainete poliitikatest:

    ·iga-aastased saasteainete kontsentratsiooni tasemed Euroopa linnapiirkondades ja maanteetranspordi aastane osakaal saasteainete heites, millest liikmesriigid on teatanud Euroopa Keskkonnaametile teatavate õhusaasteainete riiklike heitkoguste vähendamise direktiivi (NEC direktiivi) 39  alusel ja mis on lisatud EMP iga-aastasesse Euroopa õhukvaliteeti käsitlevasse aruandesse;

    ·registreeritud sõidukite arv aastas ja jõuseadmetehnoloogiate osakaal ELi teedel, nagu liikmesriigid on teatanud Euroopa alternatiivkütuste vaatluskeskusele;

    ·õhusaaste tervisemõju iga-aastane areng (st enneaegsed surmad, mis on seotud kokkupuutega teatavate saasteainetega), nagu on esitatud Euroopa Keskkonnaameti iga-aastases aruandes õhukvaliteedi kohta Euroopas;

    ·maanteetranspordi iga-aastane osakaal teatavate saasteainete heites, millest liikmesriigid on teatanud EMP-le NEC direktiivi alusel;

    ·liikmesriikidelt direktiivi 2015/1535 40 kohase teatamismenetluse raames saadud teatiste arv aastas, mis on seotud riigi, piirkondlike või kohalike ametiasutuste kehtestatud tehnilistest ettekirjutustest (st mis tahes liiki keeldudest) tingitud takistustega ELi sisekaubanduses seoses autode, kaubikute, veoautode ja bussidega.

    Ettepaneku erisätete üksikasjalik selgitus

    I peatükis on esitatud üldsätted, sealhulgas reguleerimisese (artikkel 1), määruse kohaldamisala (artikkel 2) ja määruses kasutatud põhimõistete määratlused (artikkel 3).

    II peatükk sisaldab sätteid tootjate kohustuste kohta seoses mootorsõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitusega, mis puudutab nende saasteainete heidet ja aku tööaega. Täpsemalt hõlmab see tootjate kohustust seoses selliste sõidukite ehituse ja projekteerimisega, sealhulgas küberturvalisusmeetmetega (artikkel 4), ning tootjate võimalusi deklareerida paremat jõudlust madalamate heite piirnormide ja/või akude parema tööajaga ning geotarastustehnoloogiaid, et võimaldada heitevaba režiimi (artikkel 5). Tootjad peavad järgima konkreetseid vastupidavusnõudeid sõidukite kasutusea kohta, aga ka veoaku tööaja miinimumnõudeid, et täita heite piirnorme ja muid seonduvaid tehnilisi nõudeid (artikkel 6). Nende nõuete täitmise tõendamiseks tuleks teha erikatsed, samuti konkreetsed deklaratsioonid ja haldusmenetlused (artikkel 7). Artiklites 8 ja 9 on sätestatud katsetamist ja vastutust käsitlevad erieeskirjad vastavalt väiketootjate (artikkel 8) ja mitmeastmeliste sõidukite (artikkel 9) kohta.

    III peatükis sätestatakse liikmesriikide kohustused seoses tüübikinnituse ja turujärelevalvega, eelkõige seoses riiklike tüübikinnitusasutuste rolli ja jõustumise kuupäevadega (artikkel 10), ning see sisaldab erisätteid osade ja eraldi seadmestike (artikkel 11) ning kasutatavate reagentide ja saastekontrollisüsteemide kohta (artikkel 12).

    IV peatükk sisaldab sätteid komisjoni ja kolmandate isikute rolli kohta seoses teenuste nõuetele vastavuse ja turujärelevalve kontrollidega (artikkel 13).

    V peatükis on sätestatud katsed ja metoodika, mida tootjad ja ametiasutused peavad kohaldama iga asjaomase sõidukikategooria puhul, et tõendada vastavust määruse nõuetele ja kohustustele (artikkel 14). Samuti sisaldab see erisätteid tehnika arenguga kohandamise kohta (artikkel 15).

    VI peatükis nähakse ette üldsätted komisjonile delegeeritud õigusaktide vastuvõtmiseks antud volituste kohta (artikkel 16), komiteemenetluse (artikkel 17) ja liikmesriikide aruandlusnõuete kohta (artikkel 18).

    VII peatükis on esitatud lõppsätted määruse (EÜ) nr 715/2007 ja määruse (EÜ) nr 595/2009 kehtetuks tunnistamise kohta (artikkel 19) ning määruse jõustumise ja kohaldamise kohta (artikkel 20).

    2022/0365 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

    mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 114,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust 41 ,

    võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust 42 ,

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

    ning arvestades järgmist:

    (1)Siseturg on ala, kus peab olema tagatud kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vaba liikumine. Selleks kehtestati Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/858 43 terviklik mootorsõidukite, haagiste ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitus- ja turujärelevalvesüsteem.

    (2)Mootorsõidukite, mootorite ja varuosade tüübikinnituse tehnilised nõuded seoses heitkogustega (edaspidi „heitealane tüübikinnitus“) peaksid jääma ühtlustatuks, et tagada siseturu nõuetekohane toimimine ning kõigis liikmesriikides ühine keskkonna- ja tervisekaitse kõrge tase.

    (3)Käesolev määrus on eraldi õigusakt määruse (EL) 2018/858 II lisas kehtestatud ELi tüübikinnitusmenetluse kohaldamisel. Sellega kehtestatakse sätted ja nõuded sõidukite heite ja aku tööaja kohta, samas kui tehnilised elemendid kehtestatakse rakendusaktidega, mis võetakse vastu kooskõlas kontrollimenetlusega ja määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses komitee abiga (komiteemenetlus).

    (4)Mootorsõidukite, mootorite ja varuosade tüübikinnituse tehnilised nõuded seoses heitkogustega („heitealane tüübikinnitus“) on praegu sätestatud kahes määruses, mida kohaldatakse vastavalt kergsõidukite ja raskesõidukite heitealase tüübikinnituse suhtes, st Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 715/2007 (Euro 6) 44 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 595/2009 (Euro VI) 45 . Kaks määrust võeti vastu seetõttu, et raskesõidukite heitkoguseid kontrolliti mootori katsetamise põhjal, samal ajal kui kergsõidukite puhul oli aluseks kogu sõiduki katsetamine. Sellest ajast alates on välja töötatud meetodid, mis võimaldavad katsetada nii kergsõidukeid kui ka raskesõidukeid maanteel. Seetõttu ei ole enam vaja tugineda tüübikinnituse andmisel mootori katsetamisele.

    (5)Määrustes (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 sätestatud nõuete koondamine ühte määrusesse peaks tagama nii kergsõidukite kui ka raskesõidukite heitealase tüübikinnituse süsteemi sisemise sidususe, võimaldades samal ajal selliste sõidukite jaoks erinevaid heite piirnorme.

    (6)Lisaks võeti praegused heite piirnormid vastu kergsõidukitele 2007. aastal ja raskesõidukitele 2009. aastal. Mõlemad heite piirnormid võeti vastu tol ajal kättesaadava tehnoloogia alusel. Sellest ajast alates on tehnoloogia arenenud ja praeguste tehnoloogiate kombineerimisel saavutatud heitkoguste tase on palju madalam kui üle 15 aasta tagasi saavutatud tase. See tehnoloogiline areng peaks kajastuma heite piirnormides, mis põhinevad uusimal olemasoleval tehnoloogial ja teadmistel saastekontrolli kohta ning kehtivad kõigi asjakohaste saasteainete suhtes.

    (7)Samuti on vaja vähendada keerukust, haldus- ja rakenduskulusid tootjate ja ametiasutuste jaoks ning tagada Euro heitenormide tulemuslik ja tõhus rakendamine. Lihtsustamine saavutatakse sellega, et kaotatakse Euro 6 ja Euro VI raames kehtinud piirnormide ja katsete erinevad kohaldamise alguskuupäevad, kaotatakse mitmekordsed ja keerulised heitkoguste katsed, kui neid ei ole vaja, viidatakse vajaduse korral kehtivate ÜRO eeskirjade kohastele standarditele ning tagatakse ühtlustatud ja järjepidevad menetlused ja katsed heitealase tüübikinnituse eri etappide jaoks.

    (8)Selleks et tagada nii kergsõidukite kui ka raskesõidukite heitkoguste piiramine reaalses elus, tuleb sõidukeid katsetada mitte ainult laboris, vaid ka reaalsetes kasutustingimustes, kus on kehtestatud minimaalsed piirangud, piirid ja muud sõidunõuded.

    (9)Maanteel kasutatavate sõidukite heitkoguste mõõtmiseks kasutatavate mobiilsete heitemõõtmisseadmete täpsus on pärast nende kasutuselevõttu märkimisväärselt paranenud. Seepärast on asjakohane võtta heite piirnormide aluseks sellised maanteel tehtavad mõõtmised ja seetõttu ei ole maanteekatsetuste puhul enam vaja kasutada vastavustegureid.

    (10)Määrustes (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 nõutakse, et sõidukid vastaksid heitkoguste piirnormidele kindlaksmääratud ajavahemiku jooksul, mis ei vasta enam sõidukite keskmisele kasutuseale. Seepärast on asjakohane kehtestada vastupidavusnõuded, mis kajastavad sõidukite keskmist eeldatavat kasutusiga liidus.

    (11)Praegu on olemas tehnoloogiad, mida kasutatakse laialdaselt kogu maailmas ning mis piiravad kütuseaurudes lenduvate orgaaniliste ühendite hulka sõiduki kasutamisel, parkimisel ja bensiiniga tankimisel. Seepärast on asjakohane kehtestada selliste lenduvate orgaaniliste ühendite heite piirnormid madalamal tasemel ja kehtestada tankimisetapi heite piirnormid.

    (12)Heitmed, mis ei ole seotud heitgaasidega, koosnevad rehvidest ja sõidukite piduritest eralduvatest osakestest. Rehvide heide on hinnanguliselt suurim keskkonda sattuva mikroplasti allikas. Nagu on näidatud mõjuhinnangus, eeldatakse, et 2050. aastaks moodustavad heitmed, mis ei ole seotud heitgaasidega, kuni 90 % kõigist maanteetranspordist eralduvatest osakestest, sest sõidukite elektrifitseerimise tõttu väheneb koos heitgaasidega eralduvate osakeste hulk. Neid heitmeid, mis ei ole seotud heitgaasidega, tuleks seetõttu mõõta ja piirata. Komisjon peaks 2024. aasta lõpuks koostama aruande rehvide kulumise kohta, et vaadata läbi mõõtmismeetodid ja uusimad tehnoloogiad ning teha ettepanek rehvide kulumispiiride kohta.

    (13)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2019/2144 46 reguleeritakse käiguvahetuse näidikuid (GSI), mille peamine eesmärk on minimeerida sõiduki kütusekulu, kui juht järgib selle märguandeid. Käesolevas määruses tuleks siiski käsitleda saasteainete heite nõudeid tegelikus kasutuses, sealhulgas käiguvahetuse näidiku järgimise korral.

    (14)Veoakudega sõidukid, sealhulgas pistikühendusega hübriidsõidukid ja akutoitega elektrisõidukid, aitavad kaasa maanteetranspordisektori CO2 heite vähendamisele. Selleks et võita ja suurendada tarbijate usaldust selliste sõidukite vastu, peaksid need olema toimivad ja vastupidavad. Seepärast on oluline nõuda, et veoakud säilitaksid suure osa oma esialgsest võimsusest ka pärast aastaid kestnud kasutust. See on eriti oluline kasutatud elektrisõidukite ostjatele, et tagada sõiduki jätkuv ootuspärane toimimine. Seetõttu tuleks nõuda aku seisundi seireseadmeid kõigi veoakusid kasutavate sõidukite puhul. Lisaks tuleks kehtestada sõiduautode akude tööaja minimaalsed tõhususnõuded, võttes arvesse ÜRO üldist tehnilist normi 22 47 .

    (15)Sõidukite omavoliline muutmine saastekontrollisüsteemi osade eemaldamiseks või deaktiveerimiseks on tuntud probleem. Selline tegevus põhjustab kontrollimatuid heiteid ja seda tuleks vältida. Läbisõidumõõdiku omavoliline muutmine toob kaasa vale läbisõidunäidu ja takistab sõiduki nõuetekohast kasutuskontrolli. Seetõttu on ülimalt oluline tagada nende süsteemide võimalikult suur turvakaitse koos turvasertifikaatide ja asjakohase rikkumisvastase kaitsega, tagamaks, et ei saastekontrollisüsteeme ega sõiduki läbisõidumõõdikut ei saaks omavoliliselt muuta.

    (16)Sõidukitele paigaldatud andureid kasutatakse juba praegu pardadiagnostikasüsteemi (OBD-süsteemi) abil heitkoguste kõrvalekallete avastamiseks ja nendega seotud remonditööde algatamiseks. Praegu kasutusel olev OBD-süsteem ei tuvasta aga rikkeid täpselt ega õigel ajal ega sunni neid ka piisavalt ja õigeaegselt parandama. Selle tulemusena on võimalik, et sõidukid tekitavad heitmeid palju rohkem kui lubatud. Seni OBD-süsteemis kasutatud andureid saab kasutada ka sõidukite heitekäitumise pidevaks jälgimiseks ja kontrollimiseks pardaseiresüsteemi (OBM-süsteemi) abil. Samuti annab OBM kasutajale hoiatuse mootori või saastekontrollisüsteemide remonditööde tegemiseks, kui need on vajalikud. Seepärast on asjakohane nõuda sellise süsteemi paigaldamist ja reguleerida selle tehnilisi nõudeid.

    (17)Tootjad võivad otsustada toota sõidukeid, mis vastavad madalamatele heite piirnormidele või mille akude tööaeg on käesolevas määruses nõutust parem või mis sisaldavad täiustatud võimalusi, sealhulgas geotarastus ja kohanduvad juhtimisseadmed. Tarbijatel ja riigi ametiasutustel peaks olema võimalik selliseid sõidukeid asjakohase dokumentatsiooni abil tuvastada. Seepärast tuleks teha kättesaadavaks sõiduki keskkonnapass.

    (18)Kui komisjon teeb ettepaneku registreerida pärast 2035. aastat uusi kergsõidukeid, mis kasutavad üksnes CO2-neutraalseid kütuseid, väljaspool sõidukite CO2 normide kohaldamisala, siis tuleb käesolevat määrust liidu õiguse ja liidu kliimaneutraalsuse eesmärkide kohaselt muuta, et lisada võimalus anda sellistele sõidukitele tüübikinnitus.

    (19)Väiketootjate müüdud sõidukite heide moodustab liidu heitest tühise osa. Seetõttu võib mõnede selliste tootjate suhtes kohaldatavate nõuete puhul olla lubatud mõningane paindlikkus. Seetõttu peaks väiketootjatel olema võimalik asendada tüübikinnituse ajal teatavad katsed vastavustunnistustega, samas kui eriti väikeste tootjate puhul peaks olema lubatud kasutada juhuslikel tegelikel sõidutsüklitel põhinevaid laborikatsetusi.

    (20)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EL) 2019/631 48 ja (EL) 2019/1242 49 reguleerivad Euroopa Liidu uute mootorsõidukite keskmist CO2 heitkogust. Heitealases tüübikinnituses tuleks kehtestada menetlused ja meetodid, mille kohaselt saab täpselt määrata üksiksõiduki CO2 heidet, kütuse- ja energiatarbimist, elektrisõiduki sõiduulatust ja võimsust.

    (21)Selleks et tagada käesoleva määruse ühetaolised rakendamistingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused, mis puudutavad järgmist: tootjate kohustused seoses tüübikinnituse ja menetluste, katsete ja metoodikaga, mida tuleb kohaldada vastavustunnistuse, toodangu vastavuse kontrolli, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse kontrolli ja sõiduki keskkonnapassi puhul; sõidukite valikuvõimalused ja nimetused; nõuded, katsed, meetodid ja parandusmeetmed, mis on seotud sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike vastupidavusega ning OBM-süsteemide registreerimis- ja kommunikatsioonisuutlikkusega, sealhulgas mootorsõiduki tehnonõuetele vastavuse kontrolli ja tehnoülevaatuse eesmärgil; nõuded ja teave, mida mitmeastmeliste sõidukite tootjad peavad esitama, ning menetlused nende mitmeastmeliste sõidukite CO2 väärtuse määramiseks; heitealase tüübikinnituse tehnilised elemendid, haldus- ja dokumendinõuded, kontrollid ja ülevaatused ning turujärelevalvekontrollid, samuti aruandekohustused, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja toodangu vastavuse kontrollid; meetodid ja katsed, et i) mõõta summutitoru heitgaase laboris ja maanteel, sealhulgas juhusliku ja halvima juhtumi tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste katsetsüklid, mobiilsete heitemõõtmissüsteemide kasutamine tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste ja tühikäigu heitkoguste kontrollimiseks; ii) määrata sõiduki CO2 heidet, kütusekulu ja energiatarbimist, elektrisõiduki sõiduulatust ja mootori võimsust; iii) esitada käiguvahetuse näidiku spetsifikatsioonid; iv) määrata O3- ja O4-kategooria haagiste mõju mootorsõiduki CO2-le, kütusekulule ja energiatarbimisele, elektrisõiduki sõiduulatusele ja mootori võimsusele; iv) mõõta karteri heitmeid, kütuseaure, piduriheitmeid; v) hinnata vastavust aku tööaja miinimumnõuetele; vi) hinnata kasutusel olevate mootorite ja sõidukite nõuetele vastavust, vastavuskünniseid ja toimivusnõudeid, aga ka vii) katsed ja meetodid andurite toimivuse tagamiseks (OBD ja OBM); viii) meetodid turvameetmete tagamiseks ja hindamiseks; juhi hoiatamise süsteemide ja meeldetuletusmeetodite spetsifikatsioonid ja omadused ning meetodid nende nõuetekohase toimimise hindamiseks; ix) meetodid originaal- ja varusaastekontrollisüsteemide nõuetekohase toimimise, tõhususe, regenereerimise ja vastupidavuse hindamiseks; x) turvameetmete tagamise ja hindamise meetodid, sealhulgas haavatavuse hindamine ja omavolilise muutmise vastane kaitse; xi) konkreetsete Euro 7 nimetuste alusel kinnitatud tüüpide nõuetekohase toimimise hindamise meetodid; xii) väiketootjate ja eriti väikeste tootjate heitealaste tüübikinnituste kriteeriumid; xiii) mitmeastmeliste sõidukite kontrolli- ja katsemenetlused; xiv) katseseadmete toimivusnõuded; xv) etalonkütuste tehniline kirjeldus ning xvi) meetodid katkestusseadmete ja katkestusstrateegiate puudumise hindamiseks; xvii) rehvide kulumi mõõtmiseks ning xviii) keskkonnapassi vorming, andmed ja keskkonnapassi andmete edastamise viis. Neid volitusi tuleks kasutada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 50 .

    (22)Selleks et vajaduse korral muuta või täiendada käesoleva määruse vähem olulisi osi, peaks komisjonil olema õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, mis käsitlevad Euro 7 sõidukite, pidurite või rehvide katsetamisel kogutud andmetel põhinevaid katsetingimusi; katsetamisnõudeid, võttes eelkõige arvesse tehnilist arengut ja Euro 7 sõidukite katsetamisel kogutud andmeid; millega kehtestatakse tootjatele uuenduslikel tehnoloogiatel põhinevaid sõidukite valikuvõimalusi ja nimetusi, kuid kehtestatakse ka pidurite tekitatud osakeste heite piirnormid ja rehvitüüpide kulumise piirväärtused, samuti akude minimaalsed toimivusnõuded ja vastupidavuse kordajad, mis põhinevad Euro 7 sõidukite katsetamise käigus kogutud andmetel, ning kehtestatakse määratlused ja erieeskirjad väiketootjatele M2-, M3-, N2-, N3-kategooria sõidukite jaoks. On eriti oluline, et komisjon korraldaks oma ettevalmistava töö käigus asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas ekspertide tasandil, ja et kõnealused konsultatsioonid toimuksid kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes 51 sätestatud põhimõtetega. Eelkõige selleks, et tagada võrdne osalemine delegeeritud õigusaktide ettevalmistamises, saavad Euroopa Parlament ja nõukogu kõik dokumendid liikmesriikide ekspertidega samal ajal ning nende ekspertidel on pidev juurdepääs komisjoni eksperdirühmade koosolekutele, millel arutatakse delegeeritud õigusaktide ettevalmistamist.

    (23)Selguse, otstarbekuse ja lihtsustamise huvides tuleks olemasolevad määrused (EÜ) nr 595/2009 ja (EÜ) nr 715/2007 kehtetuks tunnistada ning asendada käesoleva määrusega, kuna mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike heitealase tüübikinnituse õigusnorme on ajakohastatud ning need sisalduvad käesolevas määruses.

    (24)Kui käesolevas määruses sätestatud meetmed nõuavad isikuandmete töötlemist, tuleks need meetmed võtta kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/679 52 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 45/2001, 53 samuti asjakohaste riiklike rakendusmeetmetega.

    (25)Oluline on anda liikmesriikidele, riiklikele tüübikinnitusasutustele ja ettevõtjatele piisavalt aega, et valmistuda käesoleva määrusega kehtestatud uute eeskirjade kohaldamiseks. Seepärast tuleks kohaldamise alguskuupäev edasi lükata. Kui kergsõidukite puhul peaks kohaldamise alguskuupäev olema nii vara kui tehniliselt võimalik, siis raskesõidukite ja haagiste puhul võib kohaldamise alguskuupäev kahe aasta võrra edasi lükkuda, sest raskesõidukite puhul on üleminek heiteta sõidukitele pikem.

    (26)Kuna käesoleva määruse eesmärke ‒ kehtestada ühtlustatud õigusnormid M- ja N-kategooria sõidukite ning süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ning selliste sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike heitkoguste turujärelevalve haldusnõuete ja tehniliste nõuete kohta ‒ ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada ning kuna eesmärkide ulatuse ja mõju tõttu on neid parem saavutada Euroopa Liidu tasandil, võib liit võtta meetmed kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus kaugemale, kui on vaja nimetatud eesmärkide saavutamiseks,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    I peatükk. Reguleerimisese, kohaldamisala ja mõisted

    Artikkel 1 
    Reguleerimisese

    1.Käesoleva määrusega kehtestatakse ühised tehnilised nõuded ja haldussätted mootorsõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike heitealase tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta seoses nende CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise ning aku tööajaga.

    2.Käesoleva määrusega kehtestatakse eeskirjad, mis käsitlevad algset heitealast tüübikinnitust, toodangu vastavust, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavust, turujärelevalvet, saastekontrollisüsteemide ja veoakude vastupidavust, pardaseiresüsteeme, turvasätteid omavolilise muutmise piiramiseks ja küberturvalisuse meetmeteid ning CO2 heite, elektrisõiduki sõiduulatuse, kütuse- ja energiatarbimise ning energiatõhususe täpset kindlaksmääramist.

    Artikkel 2 
    Kohaldamisala

    Käesolevat määrust kohaldatakse M1-, M2-, M3-, N1-, N2- ja N3-kategooria mootorsõidukite ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes, nagu on sätestatud määruse (EL) 2018/858 artiklis 4, sealhulgas ühes või mitmes etapis konstrueeritud ja ehitatud sõidukite suhtes, ning nimetatud sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike suhtes.

    Artikkel 3 
    Mõisted

    Käesoleva määruse kohaldamisel kasutatakse määruse (EL) 2018/858 mõisteid.

    Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    (1)„heitealane tüübikinnitus“ – ELi tüübikinnitus, mis CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise ning aku tööaja osas vastab käesoleva määruse haldussätetele ja tehnilistele nõuetele;

    (2)„esialgne heitealane tüübikinnitus“ – heitealase tüübikinnitusmenetluse esimene etapp enne seda, kui ametiasutused annavad välja heitealase tüübikinnituse tunnistuse ja sõidukid võetakse tootmisse;

    (3)„toodangu vastavus“ – tegevus, mida tehakse tootja ruumides valitud uute sõidukite, eraldi seadmestike või osadega, et tagada turule viidavate toodete vastavus käesolevas määruses sätestatud nõuetele;

    (4)„kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus“ – ringluses olevate sõidukitega tehtavad toimingud käesolevas määruses sätestatud vastupidavusnõuete täitmise kontrollimiseks;

    (5)„mootor“ – sõiduki liikumapaneva jõu allikas;

    (6)„heide“ – mootorsõiduki summutitoru heitgaasid ja heitmed, mis ei ole seotud heitgaasidega;

    (7)summutitoru heitgaasid“ – mootorsõiduki või mootori summutitorust väljuvad heitmed, mis koosnevad kõigist järgmistest elementidest: CO2, gaasilised, tahked ja vedelad ühendid ning karteri heitmed;

    (8)„gaasilised saasteained“ – gaasiliste keemiliste ühendite heited, välja arvatud CO2;

    (9)„CO2 heide“ (CO2) – mootorsõiduki või mootori summutitorust väljuv süsinikdioksiidi heide;

    (10)„lämmastikoksiidid“ (NOx) – summutitorust eralduvate lämmastikoksiidide summa;

    (11)tahked osakesed“ (PM) – summutitorust või piduritest eralduvad ja filtrile kogutavad osakesed;

    (12)„tahked osakesed läbimõõduga alla 10 µm“ (PM10) – tahked osakesed, mille läbimõõt on alla 10 µm;

    (13)tahkete osakeste arv“ (PN) – summutitorust või piduritest eralduvate tahkete osakeste koguarv;

    (14)üle 10 nm läbimõõduga tahkete osakeste arv“ (PN10) – selliste summutitorust või piduritest eralduvate tahkete osakeste koguarv, mille läbimõõt on vähemalt 10 nm;

    (15)„süsinikmonooksiid“ (CO) – summutitorust eralduv süsinikmonooksiid;

    (16)„metaan“ (CH4) – summutitorust eralduv metaan;

    (17)„süsivesinike koguheide“ (THC) – summutitorust eralduv süsivesinike kogusumma;

    (18)„muud süsivesinikud kui metaan“ (NHMC) – summutitorust eralduv muude süsivesinike kui metaani kogusumma;

    (19)„muud orgaanilised gaasid kui metaan“ (NMOG) – summutitorust eralduvate oksüdeerumata ja oksüdeerunud süsivesinike summa;

    (20)„ammoniaak“ (NH3) – summutitorust eralduv ammoniaak;

    (21)„formaldehüüd“ (HCHO) – summutitorust eralduv formaldehüüd;

    (22)„WHTC“ – ülemaailmsed ühtlustatud muutuvad sõidutsüklid vastavalt ÜRO eeskirja nr 49 4. lisa punktile 7.2.1;

    (23)„WHSC“ – ülemaailmsed ühtlustatud püsivad sõidutsüklid vastavalt ÜRO eeskirja nr 49 4. lisa punktile 7.2.2;

    (24)sõiduki energiatarbimise arvutamise vahend“ (VECTO) – simulatsioonivahend, mida kasutatakse raskesõidukite CO2 heite, kütusekulu, elektrienergia tarbimise ja elektrisõiduki sõiduulatuse määramiseks; „energiatarbimine“ – sõiduki kõigi jõuallikate elektrienergia tarbimine;

    (25)„kütusekulu“ – sõiduki kõigi jõuallikate kütusekulu;

    (26)„kütuseaurud“ – sõiduki kütusesüsteemist eralduvate süsivesinike aurud, välja arvatud summutitoru heitgaasidena eralduvad süsivesinike aurud;

    (27)„karteri heitmed“ – gaasilised saasteained, mis eralduvad mootori seest või väljaspool mootorit asuvast ruumist, mis on sisemise või välimise torustiku abil ühendatud karteripõhjaga;

    (28)„piduri tekitatud osakeste heide“ – sõiduki pidurisüsteemist eralduvad osakesed;

    (29)„rehvi kulum“ – rehvi kulumise tõttu rehvist kaduma läinud ja keskkonda paisatud materjali mass;

    (30)heitmed, mis ei ole seotud heitgaasidega“ – kütuseaurud, rehvide kulum ja piduriheitmed;

    (31)„saasteainete heide“ – heitgaasid ja heitmed, mis ei ole seotud heitgaasidega, välja arvatud CO2 heide;

    (32)„saastetõrjeseade“ – sõiduki seadmed, mis ohjavad või piiravad saasteainete heiteid;

    (33)„saastekontrollisüsteemid“ – sõidukisse paigaldatud saastetõrjeseadmed, sealhulgas kõik juhtimisseadmed ja tarkvara, mis reguleerivad nende kasutamist;

    (34)„originaal-saastekontrollisüsteemid – saastekontrollisüsteem või selliste süsteemide koost, mille suhtes on asjaomasele sõidukile antud tüübikinnitus;

    (35)„varu-saastekontrollisüsteemid“ – saastekontrollisüsteem või selliste süsteemide koost, mis on ette nähtud originaal-saastekontrollisüsteemi asendamiseks ja millele saab tüübikinnituse anda kui eraldi seadmestikule;

    (36)„kohanduv kontrollifunktsioon“ – süsteem, mis kohandab mootorit, saastekontrollisüsteeme või muid sõiduki parameetreid, et parandada kütusekulu või energiatarbimist ning saastekontrollisüsteemi tõhusust sõiduki eeldatava kasutuse alusel;

    (37)„pardadiagnostikasüsteem“ (OBD) – süsteem, mis suudab genereerida sõiduki pardadiagnostika (OBD) teavet, nagu on määratletud määruse (EL) 2018/858 artikli 3 punktis 49, ning mis suudab edastada seda teavet OBD-pordi kaudu ja üle õhu;

    (38)„pardaseiresüsteem“ (OBM) – sõiduki pardal olev süsteem, mis on võimeline tuvastama heitkoguste ületamist või seda, kui sõiduk on heitevabas režiimis (kui see on asjakohane), ning mis võimaldab sõidukisse salvestatud teabe abil anda märku selliste piirtasemete ületamisest ning edastada seda teavet OBD-pordi kaudu ja üle õhu;

    (39)„kütusekulu ja energiatarbimise pardamõõteseade“ (OBFCM) – mis tahes tark- või riistvara, mis mõõdab ja kasutab sõiduki, mootori, kütuse või elektrienergia ning kasuliku koormuse/massi parameetreid, et määrata kindlaks kütusekulu ja energiatarbimise andmeid ning muid sõiduki kütusekulu või energiatarbimise ja energiatõhususe määramiseks vajalikke parameetreid ning salvestada need sõidukis;

    (40)„katkestusseade“ – mis tahes tark- või riistvara, mis mõõdab temperatuuri, sõiduki kiirust, mootori pöörlemiskiirust, ülekandemehhanismi, sisselasketorustiku rõhku või muid parameetreid saastekontrollisüsteemi mis tahes osa töö aktiveerimiseks, muutmiseks, edasilükkamiseks või deaktiveerimiseks, et vähendada saastekontrollisüsteemi tõhusust sõiduki käitamise ajal;

    (41)„katkestusstrateegia“ ‒ strateegia, mis vähendab saastekontrolli tõhusust sellistes välitingimustes või mootori sellistes töötingimustes, mis esinevad kas sõiduki töötamisel või väljaspool tüübikinnituse katsemenetlusi, või võltsib andmeid andurite, kütusekulu või energiatarbimise, elektrisõiduki sõiduulatuse või aku tööaja kohta;

    (42)„tegelikus liikluses tekkivad heitkogused“ – sõiduki heide tavapärastes sõidutingimustes ja laiendatud tingimustes, nagu on sätestatud III lisa tabelites 1 ja 2;

    (43)„läbisõidumõõdik“ – seade, mis näitab alates sõiduki valmistamisest läbitud teepikkust.

    (44)„omavoliline muutmine“ – mootori, sõiduki saastetõrjeseadme või saastekontrollisüsteemi, jõuseadme, veoaku, läbisõidumõõdiku, OBFCMi või OBD/OBMi, sealhulgas nende süsteemide tarkvara või muude loogilise kontrolli elementide ja nende andmete deaktiveerimine või muutmine ettevõtjate või sõltumatute käitajate poolt;

    (45)„oma tootmisüksus“ – tootmis- või koostetehas, mida tootja kasutab oma uute sõidukite, sealhulgas vajaduse korral ekspordiks mõeldud sõidukite tootmiseks või monteerimiseks;

    (46)„oma projekteerimiskeskus“ – üksus, kus kogu sõiduk projekteeritakse ja välja töötatakse ning mis on tootja kontrolli all ja tema kasutuses;

    (47)„väiketootja“ – sõidukitootja, kelle toodetud uusi M1-kategooria mootorsõidukeid on liidus registreeritud vähem kui 10 000 või kelle toodetud uusi N1-kategooria mootorsõidukeid on liidus registreeritud vähem kui 22 000 kalendriaasta kohta ja kes:

    (a)ei kuulu omavahel seotud tootjate rühma või

    (b)kuulub sellisesse omavahel seotud tootjate rühma, kelle valmistatud uusi M1-kategooria mootorsõidukeid on liidus kokku registreeritud vähem kui 10 000 või kelle valmistatud uusi N1-kategooria mootorsõidukeid on liidus kokku registreeritud vähem kui 22 000 kalendriaasta kohta, või

    (c)kuulub omavahel seotud tootjate rühma, kuid tal on oma tootmisüksused ja oma projekteerimiskeskus;

    (48)„eriti väike tootja“ – väiketootja, kelle toodetud uusi M1-kategooria mootorsõidukeid registreeriti eelmisel kalendriaastal liidus vähem kui 1 000 või kelle toodetud uusi N1-kategooria mootorsõidukeid registreeriti eelmisel kalendriaastal liidus vähem kui 1 000;

    (49)„ainult sisepõlemismootoriga sõiduk“ – sõiduk, mille kõik veojõuallikad on sisepõlemismootorid, sealhulgas vesinikkütusega mootorid;

    (50)„täiselektrisõiduk“ – sõiduk, mis on varustatud jõuseadmega, kus veojõuallikateks on ainult elektrimasinad, ning mille veojõuallika energiasalvestussüsteem koosneb üksnes laetavatest elektrienergia salvestussüsteemidest;

    (51)„kütuseelement“ – energiamuundur, mis muudab keemilise energia (sisend) elektrienergiaks (väljund) või vastupidi;

    (52)„kütuseelemendiga sõiduk“ – sõiduk mille jõuseade koosneb ainult kütuseelemendist (kütuseelementidest) ja elektrimasinast (elektrimasinatest) veojõuallikana;

    (53)„kütuseelemendiga hübriidsõiduk“ – kütuseelemendiga sõiduk, mis on varustatud jõuseadmega, mis sisaldab vähemalt üht kütusemahutisüsteemi ja vähemalt üht laetavat elektrienergia salvestussüsteemi veojõuallika energiasalvestussüsteemina;

    (54)„hübriidsõiduk“ – vähemalt kahte liiki veojõuallikaid ja vähemalt kahte liiki veojõuallika energiasalvestussüsteeme sisaldava jõuseadmega varustatud sõiduk;

    (55)„hübriidelektrisõiduk“ – hübriidsõiduk, mille üks veojõuallikas on elektrimasin;

    (56)„välise laadimisega hübriidelektrisõiduk“ – hübriidelektrisõiduk, mida saab laadida välisest allikast;

    (57)„välise laadimiseta hübriidelektrisõiduk“ – sõiduk, millel on liikumapanemiseks vähemalt kaks erinevat energiamuundurit ja kaks erinevat energiasalvestussüsteemi ja mida ei saa laadida välisest allikast;

    (58)„geotarastustehnoloogia“ – tehnoloogia, mis ei võimalda hübriidsõidukil töötada sisepõlemismootoriga (st heitevaba režiimi võimaldamiseks), kui see sõidab teatavas geograafilises piirkonnas;

    (59)heitevaba režiim“ – valitav režiim, mille puhul hübriidsõidukit käitatakse sisepõlemismootorit kasutamata;

    (60)„kasulik võimsus“ – võimsus, mis saadakse katsestendil vastaval mootori pöörlemiskiirusel väntvõlli või samaväärse seadise otsalt abiseadmete toel ning mis on kindlaks määratud atmosfääri standardtingimustel;

    (61)„rattavõimsus“ – sõiduki ratastel mõõdetud ja sõiduki liikumapanemiseks kasutatav võimsus;

    (62)võimsuse ja massi suhe“ – nimivõimsuse ja töökorras sõiduki massi suhe;

    (63)nimivõimsus“ (Prated) – mootori maksimaalne väljundvõimsus (kW);

    (64)töökorras sõiduki mass“ – tootja spetsifikatsioonile vastava standardvarustusega sõiduki mass koos juhi, kütuse ja vedelike massiga, kusjuures kütusepaak/paagid peab/peavad olema täidetud vähemalt 90 % ulatuses, ning olemasolu korral ka kere, kabiini, haakeseadise, varurataste ja tööriistade massiga;

    (65)veoaku“ – akusüsteem, mis salvestab energiat peamiselt sõiduki liikumapanemiseks;

    (66)elektrisõiduki sõiduulatus“ – vahemaa, mis läbitakse akutoiterežiimis kuni veoaku tühjenemiseni;

    (67)heitevaba sõiduulatus“ – maksimaalne vahemaa, mille heiteta sõiduk võib läbida kuni veoaku või kütusepaagi tühjenemiseni, mis täiselektrisõidukite puhul vastab elektrisõiduki sõiduulatusele;

    (68)vastupidavus“ – süsteemi või seadme, komponendi või sõiduki mis tahes osa võime säilitada oma nõutavat toimivust teatava aja jooksul;

    (69)„aku tööaeg“ – veoaku tööaeg, mõõdetuna selle seisundi alusel;

    (70)„seisund“ – sõiduki või veoaku konkreetse toimivusnäitaja mõõdetud või hinnanguline seisund selle kasutusea teatavas punktis, väljendatuna protsentides sertifitseerimisel või uue sõiduki puhul kindlaksmääratud toimivuse suhtes;

    (71)sõiduki keskkonnapass“ – paberil ja digitaalselt vormistatud dokument, mis sisaldab teavet sõiduki keskkonnatoime kohta registreerimise hetkel, sealhulgas saasteainete heite piirnormide, CO2 heite, kütusekulu, energiatarbimise, elektrisõiduki sõiduulatuse ja mootori võimsuse, aku tööaja ja muude seonduvate väärtuste kohta;

    (72)süsteem, mis hoiatab juhti ülemäärase heite korral“ – süsteem, mis on projekteeritud, ehitatud ja paigaldatud sõidukisse, et anda kasutajale teavet ülemäärase heite kohta ja sundida tegema parandusi;

    (73)süsteem, mis hoiatab juhti madala reagenditaseme korral“ – süsteem, mis on projekteeritud, ehitatud ja paigaldatud sõidukisse, et hoiatada kasutajat reagendi madala taseme eest ja sundida reagenti kasutama;

    (74)tühikäigul tekkivad heitmed“ – summutitoru heitgaasid, mis tekivad, kui sisepõlemismootor töötab, kuid ei ole koormatud sõiduki liikumapanemiseks;

    (75)vastavustunnistus“ – tootja deklaratsioon selle kohta, et konkreetne sõidukitüüp või -rühm, osa või eraldi seadmestik vastab käesoleva määruse nõuetele;

    (76)„haagise energiatõhusus“ – haagise toimivus seoses selle mõjuga vedava mootorsõiduki CO2 heitele, kütusekulule ja energiatarbimisele, heitevabale sõiduulatusele, elektrisõiduki sõiduulatusele ja mootori võimsusele;

    (77)„talverehv“ – rehv, mille turvise muster, koostis või struktuur on eelkõige ette nähtud saavutama lumeoludes paremaid tulemusi kui tavarehv, pidades silmas rehvi suutlikkust alustada või säilitada sõiduki liikumist;

    (78)„eriotstarbeline rehv“ – segakasutuseks (nii maanteel kui ka maastikul) ja muuks erikasutuseks ettenähtud rehv. Need rehvid on peamiselt konstrueeritud selleks, et parandada sõiduki liikumahakkamist või liikumist maastikul.

    II peatükk. Tootjate kohustused

    Artikkel 4 
    Tootjate kohustused seoses sõidukite ehitusega

    1.Tootjad tagavad, et nende toodetavad uued sõidukid, mida liidus müüakse, registreeritakse või kasutusele võetakse, saavad tüübikinnituse vastavalt käesolevale määrusele. Tootjad tagavad, et nende toodetavad tüübikinnitust vajavad uued osad või eraldi seadmestikud, sealhulgas mootorid, veoakud, pidurisüsteemid ja varu-saastekontrollisüsteemid, mida liidus müüakse või kasutusele võetakse, saavad tüübikinnituse kooskõlas käesoleva määrusega.

    2.Tootjad on kohustatud projekteerima, ehitama ja monteerima sõidukeid nii, et need vastaksid käesolevale määrusele, sealhulgas vastaksid I lisas sätestatud heite piirnormidele ja peaksid kinni vastavustunnistuses ja tüübikinnitusdokumentides deklareeritud väärtustest sõiduki kasutusea jooksul, nagu on sätestatud IV lisa tabelis 1. Neid sõidukeid nimetatakse Euro 7 sõidukiteks.

    3.Heite piirnormidele vastavuse kontrollimisel, kui katse tehakse laiendatud sõidutingimustes, jagatakse heitkogused III lisas sätestatud laiendatud sõidujagajaga.

    Saastekontrollisüsteemide taastamise ajal tekkivaid heitkoguseid arvestatakse kaalutud keskmisena, mis põhineb regeneratsioonisündmuste sagedusel ja kestusel.

    4.Tootjad projekteerivad ja ehitavad osi või eraldi seadmestikke, sealhulgas mootoreid, veoakusid, pidurisüsteeme ja varu-saastekontrollisüsteeme nii, et need vastaksid käesoleva määruse nõuetele, sealhulgas I lisas sätestatud heite piirnormidele.

    5.Tootjad ei projekteeri, ehita ega pane kokku katkestusseadmete või katkestusstrateegiatega sõidukeid.

    6.Tootjad projekteerivad, ehitavad ja panevad kokku M1-, M2-, M3-, N1-, N2- ja N3-kategooria sõidukeid, millel on:

    (a)pardadiagnostikasüsteemid, mis on võimelised tuvastama heitkoguste ületamist põhjustavaid süsteemihäireid, et hõlbustada nende parandamist;

    (b)OBM-süsteemid, mis on võimelised tuvastama heite piirnorme ületavaid heitkoguseid, mis on tingitud riketest, seadmete edasisest lagunemisest või muudest heitkoguseid suurendavatest olukordadest;

    (c)OBFCM-seade, mis jälgib nende tegelikku kütusekulu ja energiatarbimist ning muid asjakohaseid parameetreid, nagu kasulik koormus/mass, mida on vaja nende tegeliku kütuse- ja energiatõhususe kindlaksmääramiseks;

    (d)veoakude ja heitesüsteemide seisundi seire seadmed;

    (e)süsteemid, mis hoiatavad juhti ülemäärase heite korral;

    (f)süsteemid, mis hoiatavad juhti madala reagenditaseme korral; 

    (g)seadmed, mis edastavad sõidukite genereeritud andmeid, mida kasutatakse käesoleva määruse järgimiseks, ja OBFCM-andmeid perioodilisteks tehnoülevaatusteks ja liiklevate sõidukite tehnokontrolliks üle õhu ning suhtluseks laadimistaristu ja statsionaarsete energiasüsteemidega, mis on võimelised toetama aruka ja kahesuunalise laadimise funktsioone.

    7.Tootjad peavad projekteerima, ehitama ja kokku panema M1-, M2-, M3-, N1-, N2- ja N3-kategooria sõidukeid nii, et minimeerida nende elutsükli kõikides etappides tekkivaid nõrkusi, mis võivad viia omavolilise muutmiseni järgmistes süsteemides:

    (a)kütuse ja reagendi sissepritsesüsteem,

    (b)mootor ja mootori juhtplokid;

    (c)veoakud,

    (d)läbisõidumõõdik ja

    (e)saastekontrollisüsteemid.

    8.Tootja peab hoidma ära võimaluse lõikes 7 nimetatud nõrkusi ära kasutada. Kui selline nõrkus leitakse, kõrvaldab tootja nõrkuse tarkvarauuenduse või muude asjakohaste vahendite abil.

    9.Tootjad tagavad heite ja aku tööajaga seotud andmete turvalise edastamise, võttes küberturvalisuse meetmeid kooskõlas ÜRO eeskirjaga 155 54 .

    10.Komisjon võtab rakendusaktidega vastu üksikasjalikud eeskirjad menetluste, katsete ja meetodite kohta, et kontrollida vastavust lõigetes 1–9 sätestatud nõuetele. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. 

    Artikkel 5
    Tootjate valikuvõimalused seoses sõidukite ehituse ja nimetustega

    1.Tootjad võivad nimetada oma toodetavaid sõidukeid Euro 7+ sõidukiteks, kui need sõidukid vastavad järgmistele nõuetele:

    (a)sisepõlemismootoriga sõidukite ja välise laadimiseta hübriidelektrisõidukite puhul deklareerides, et need vastavad vähemalt 20 % madalamatele heite piirnormidele, kui on sätestatud I lisas gaasilistele saasteainetele, ja ühe suurusjärgu väiksematele heite piirnormidele tahkete osakeste arvu puhul;

    (b)välise laadimisega hübriidelektrisõidukite puhul deklareerides, et need vastavad vähemalt 20 % madalamatele heite piirnormidele, kui on sätestatud I lisas gaasilistele saasteainetele, ühe suurusjärgu väiksematele heite piirnormidele tahkete osakeste arvu puhul ja et aku tööaeg on vähemalt 10 protsendipunkti pikem kui II lisas sätestatud nõuded;

    (c)täiselektrisõidukite puhul deklareerides, et aku tööaeg on vähemalt 10 protsendipunkti pikem kui II lisas sätestatud nõuded.

    2.Nende sõidukite vastavust lõike 1 nõuetele kontrollitakse deklareeritud väärtuste alusel.

    3.Tootjad võivad nimetada sõidukeid Euro 7A sõidukiteks, kui need sõidukid on varustatud kohanduvate kontrollifunktsioonidega. Kohanduvate kontrollifunktsioonide kasutamist tõendatakse tüübikinnitusasutustele tüübikinnituse ajal ja kontrollitakse sõiduki kasutusea jooksul vastavalt IV lisa tabelile 1.

    4.Tootjad võivad nimetada sõidukeid Euro 7G sõidukiteks, kui need sõidukid on varustatud geotarastustehnoloogiatega sisepõlemismootoritega. Tootja paigaldab nendele sõidukitele juhi hoiatamise süsteemi, et teavitada kasutajat sellest, kui veoakud on peaaegu tühjad, ja peatada sõiduk, kui sõidukit ei laeta 5 km jooksul alates esimesest hoiatusest, kui sõiduk on heitevabal režiimil. Selliste geotarastustehnoloogiate rakendamist võib kontrollida sõiduki kasutusea jooksul.

    5.Tootjad võivad ehitada sõidukeid, milles on ühendatud kaks või enam lõigetes 1, 2 või 3 nimetatud omadust, ning nimetada neid sümbolite ja tähtede kombinatsiooniga, nagu Euro 7+A, Euro 7+G, Euro 7+AG või Euro 7AG sõidukid.

    6.Tootja taotlusel võib tüübikinnitusasutus anda N2-kategooria sõidukitele, mille täismass on 3,5–4,0 tonni ja mis pärinevad N1 sõidukitüübist, N1 sõidukitüübi heitealase tüübikinnituse. Selliseid sõidukeid nimetatakse Euro 7ext sõidukiteks.

    7.Komisjon võtab rakendusaktidega vastu üksikasjalikud eeskirjad menetluste, katsete ja meetodite kohta, mille kohaselt kontrollitakse vastavust lõigetes 1–6 sätestatud nõuetele. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. 

    Artikkel 6 
    Masinate, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike vastupidavusnõuded

    1.Tootjad tagavad, et nende toodetavad sõidukid, mida müüakse või mis registreeritakse või võetakse kasutusele liidus, vastavad I lisas sätestatud heite piirnormidele, kui neid kasutatakse III lisas sätestatud tavapärastes ja laiendatud sõidutingimustes, sõiduki kogu kasutusea jooksul, mis on sätestatud IV lisa tabelis 1, ning et need vastavad ka II lisas sätestatud aku tööaja tõhususe miinimumnõuetele.

    2.Tootjad tagavad, et need sõidukid vastavad käesoleva määruse sätete kohaselt deklareeritud CO2 heite, kütusekulu ja energiatarbimise ning energiatõhususe väärtustele sõiduki kasutusea jooksul, nagu on sätestatud IV lisa tabelis 1.

    3.Tootjad tagavad, et nendele sõidukitele paigaldatud OBFCM-, OBD- ja OBM-seadmed ning rikkumisvastased meetmed vastavad käesoleva määruse sätetele nii kaua, kui sõiduk on kasutusel.

    4.Punktides 1–3 nimetatud nõudeid kohaldatakse sõidukite suhtes kõikide kütuseliikide või energiaallikate puhul, millega need töötavad. Samu nõudeid kohaldatakse ka kõigi selliste sõidukite jaoks ette nähtud eraldi seadmestike ja osade suhtes.

    5.Selleks et kontrollida vastavust esimeses lõikes nimetatud nõuetele sõiduki täiendava kasutusea jooksul, kohandatakse I lisas sätestatud gaasiliste saasteainete heite piirnorme, kasutades IV lisa tabelis 2 sätestatud vastupidavuse kordajaid.

    6.OBM-süsteemid, mille tootja on nendele sõidukitele paigaldanud, peavad võimaldama kõike järgmist:

    (a)kõigi heitkoguste ületamise juhtude ulatuse ja kestuse registreerimine;

    (b)sõiduki heitekäitumise andmete, sealhulgas saasteainete andurite ja heitgaasivoo andmete edastamine OBD-pordi kaudu ja üle õhu, sealhulgas tehnoülevaatuse ja liiklevate sõidukite tehnokontrolli tarbeks 55 , 56 ;

    (c)sõiduki parandamise algatamine, kui juhi hoiatamise süsteem annab märku oluliselt ülemäärasest heitest.

    7.OBFCM-seadmed, mille tootja on nendele sõidukitele paigaldanud, peavad suutma edastada salvestatud sõidukiandmeid pardadiagnostikaseadme pordi kaudu ja õhu teel.

    8.Sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike puhul, mis kujutavad endast tõsist ohtu või ei vasta käesolevas määruses sätestatud nõuetele, võtavad tootjad viivitamata vajalikud parandusmeetmed, sealhulgas vajaduse korral nende sõidukite, süsteemide, osade ja eraldi seadmestike remont või muutmine, et tagada vastavus käesolevale määrusele. Tootjad või muud ettevõtjad kõrvaldavad toote turult või kutsuvad selle vajaduse korral tagasi. Tootja teavitab viivitamata tüübikinnituse andnud tüübikinnitusasutust, esitades asjakohased üksikasjad nõuetele mittevastavuse kohta.

    9.Komisjon võtab rakendusaktidega vastu üksikasjalikud eeskirjad lõigetes 1–8 osutatud kohustustega seotud nõuete, katsete, meetodite ja parandusmeetmete kohta. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. 

    Artikkel 7
    Tootjate kohustused seoses heitealase tüübikinnitusega

    1.Et tõendada heitealase tüübikinnituse andmise ajal vastavust heitealase tüübikinnituse õigusnormidele, teeb tootja V lisa tabelites 1, 3, 5, 7 ja 9 sätestatud katsed. Kontrollimiseks, kas toodang vastab käesoleva määruse nõuetele, valib tüübikinnitusasutus või tootja viimase ruumides sõidukid, osad ja eraldi seadmestikud. Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavust kontrollitakse IV lisa tabelis 1 sätestatud ajavahemike puhul.

    2.Tootja esitab tüübikinnitusasutusele allkirjastatud vastavustunnistuse tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste, CO2 ümbritseva õhu temperatuuri korrektsiooni, pardadiagnostikaseadme, OBMi, heite ja aku tööaja, pideva või perioodilise regenereerimise, rikkumisvastaste ja karterinõuete kohta, nagu on sätestatud V lisas. Tootja esitab tüübikinnitusasutusele allkirjastatud vastavustunnistuse kohanduvate juhtimisseadmete ja geotarastusvõimaluste kasutamise kohta, kui tootja valib need võimalused.

    3.Riigi ametiasutused võivad sõidukitüüpi katsetada, et kontrollida selle vastavust toodangu vastavuse, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse või turujärelevalve ajal, nagu on sätestatud V lisas.

    4.Tootjad annavad igale sõidukile välja keskkonnapassi ning esitavad selle koos sõidukiga sõiduki ostjale, võttes asjakohased andmed sellistest allikatest nagu vastavustunnistus ja tüübikinnitusdokumendid. Tootja tagab, et keskkonnapassi andmed on sõiduki elektroonilistes süsteemides kuvamiseks kättesaadavad ja neid saab edastada pardaarvutilt välisarvutile.

    5.Komisjon võtab vastu rakendusaktid, millega kehtestatakse lõigete 1–4 kohased katsed ja vastavuskontrollid ning heitealase tüübikinnituse, toodangu vastavuse, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse, vastavustunnistuse ja keskkonnapassiga seotud menetlused. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega.

    Artikkel 8 
    Erieeskirjad väiketootjatele

    1.Mis puudutab saasteainete heidet, siis võivad väiketootjad asendada V lisa tabelites 1, 3, 5, 7 ja 9 sätestatud katsed vastavustunnistustega. Väiketootjate ehitatud ja turule lastud sõidukite nõuetele vastavust võib katsetada kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalve raames vastavalt V lisa tabelitele 2, 4, 6, 8 ja 10. V lisas sätestatud toodangu vastavuse katsed ei ole nõutavad. Artikli 4 lõike 4 punkti b väiketootjate suhtes ei kohaldata.

    2.Eriti väikesed tootjad peavad järgima kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalve eesmärgil juhuslikel tegelikel sõidutsüklitel põhinevate laborikatsete puhul I lisas sätestatud heite piirnorme.

    Artikkel 9 
    Erieeskirjad mitmeastmelistele sõidukitele

    1.Mitmeastmelise tüübikinnituse korral vastutavad heitealase tüübikinnituse eest teise või järgnevate astmete tootjad, kui nad muudavad sõiduki mis tahes osa, mis eelmise etapi tootjate esitatud andmete kohaselt võib mõjutada heidet või aku tööaega.

    2.Komisjon võtab vastu rakendusaktid, milles sätestatakse haldusnõuded ja andmed, mida eelmise etapi tootjad peavad esitama vastavalt lõikele 1, ja menetlused selliste sõidukite CO2 heite määramiseks. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega. 

    III peatükk. Liikmesriikide kohustused seoses heitealase tüübikinnituse ja turujärelevalvega

    Artikkel 10 
    Heitealane tüübikinnitus, toodangu vastavus, kasutusel olevate sõidukite vastavus ja turujärelevalve

    1.Riiklikud tüübikinnitusasutused kehtestavad meetmed sõidukitüüpidele, osadele ja eraldi seadmestikele heitealaste tüübikinnituste andmiseks ning katsete, kontrollide ja ülevaatuste tegemiseks, et teha kindlaks, kas tootjad täidavad toodangu vastavuse ja kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse nõudeid V lisa kohaselt.

    2.Riiklikud turujärelevalveasutused teevad turujärelevalvekontrolle kooskõlas määruse (EL) 2018/858 artikliga 8 ning V lisa tabelitega 2, 4, 6, 8 ja 10.

    3.Alates … [väljaannete talitus: palun lisada kuupäev = käesoleva määruse jõustumise kuupäev] ei tohi riiklikud tüübikinnitusasutused tootja taotlusel keelduda ELi heitealase või riikliku tüübikinnituse andmisest uut tüüpi sõidukile või mootorile ega keelata käesoleva määruse nõuetele vastava uue sõiduki registreerimist, müüki või kasutuselevõtmist.

    4.Alates 1. juulist 2025 käsitavad riigi ametiasutused selliste uute M1-, N1-kategooria sõidukite vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise.

    5.Alates 1. juulist 2027 käsitavad riigi ametiasutused selliste uute M2-, M3-, N2-, N3-kategooria sõidukite ning selliste uute O3- ja O4-kategooria haagiste vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise, energiatõhususe või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise.

    6.Alates 1. juulist 2030 käsitavad riigi ametiasutused väiketootjate toodetud selliste uute M1- ja N1-kategooria sõidukite vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise, energiatõhususe või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise.

    7.Alates 1. juulist 2031 käsitavad riigiasutused väiketootjate toodetud selliste uute M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite vastavustunnistusi, mis ei vasta käesolevale määrusele, registreerimise otstarbel kehtetuna ning keelavad CO2 ja saasteainete heite, kütusekulu ja energiatarbimise, energiatõhususe või aku tööajaga seotud põhjustele tuginedes selliste sõidukite registreerimise, müügi ja kasutuselevõtmise.

    8.Komisjon võtab vastu rakendusaktid, milles sätestatakse haldus- ja tehnilised elemendid, mis on vajalikud lõike 1 nõuete täitmise kontrollimiseks tehtavate katsete, kontrollide ja inspektsioonide jaoks, ning tehnilised elemendid, mis on vajalikud lõike 2 kohasteks turujärelevalvekontrollideks. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega.

    Artikkel 11 
    Liikmesriikide erikohustused seoses süsteemide, osade ja eraldi seadmestike heitealase tüübikinnitusega

    1.Alates 1. juulist 2025 on käesoleva eeskirja alusel tüübikinnituse saanud M1- ja N1-kategooria sõidukile paigaldamiseks ettenähtud süsteemi, osa või eraldi seadmestiku müük või paigaldamine keelatud, kui süsteem, osa või eraldi seadmestik ei ole saanud käesoleva määruse kohast tüübikinnitust.

    2.Alates 1. juulist 2027 on käesoleva eeskirja alusel tüübikinnituse saanud M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukile paigaldamiseks ettenähtud süsteemi, osa või eraldi seadmestiku müük või paigaldamine keelatud, kui süsteem, osa või eraldi seadmestik ei ole saanud käesoleva määruse kohast tüübikinnitust.

    3.Riiklikud tüübikinnitusasutused võivad varu-saastekontrollisüsteemidele enne käesoleva määruse kohaldamist antud ELi heitealaseid tüübikinnitusi jätkuvalt laiendada vastavalt esialgse heitealase tüübikinnituse andmise ajal kehtinud tingimustele. Riigi ametiasutused keelavad selliste varu-saastekontrollisüsteemide müügi või sõidukile paigaldamise, välja arvatud juhul, kui neile on antud tüübikinnitus.

    Artikkel 12

    Tarbitavaid reagente ja saastekontrollisüsteeme kasutavate süsteemide nõuetekohane toimimine

    1.Ettevõtjad ja sõltumatud käitajad ei tohi sõidukit ega selle süsteeme omavoliliselt muuta.

    2.Riigi ametiasutused kontrollivad kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse või turujärelevalve kontrollide käigus, kas sõidukitootjad on nõuetekohaselt paigaldanud süsteemid, mis hoiatavad juhti ülemäärase heite ja madala reagenditaseme korral, ja kas sõidukeid on võimalik omavoliliselt muuta.

    IV peatükk

    Komisjoni ja kolmandate isikute roll kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuses ja turujärelevalves

    Artikkel 13 
    Katsenõuete kohaldamine komisjoni ja kolmandate isikute suhtes

    1.Komisjon või kolmandad isikud võivad kooskõlas määruse (EL) 2018/858 artikliga 9 ja artikli 13 lõikega 10 teha kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse ja turujärelevalvekontrolle, mis on sätestatud V lisa tabelites 2, 4, 6, 8 ja 10, et kontrollida sõidukite, osade ja eraldi seadmestike vastavust käesolevale määrusele.

    2.Tootjad teevad selliste kontrollide tegemiseks vajalikud andmed komisjonile ja kolmandatele isikutele kättesaadavaks vastavalt määruse (EL) 2018/858 artikli 9 lõikele 5 ja artikli 13 lõikele 10.

    V peatükk

    Katsed ja tunnistused

    Artikkel 14 
    Menetlused ja katsed

    1.Heitealase tüübikinnituse menetlused hõlmavad katseid ja kontrolle ning kõigi V lisas sätestatud haldusmenetluste ja dokumentatsiooninõuete kohaldamist. V lisas sätestatud nõuete puhul esitab tootja vajaduse korral tüübikinnitusasutusele vastavustunnistuse.

    2.Artikli 4 nõuetele vastavust tõendavaid katseid teevad tootjad ja riigi ametiasutused, nagu on sätestatud V lisas. Ka komisjon ja kolmandad isikud võivad artikli 4 nõuetele vastavuse tõendamiseks tehtavaid katseid teha V lisa kohaselt.

    3.Heitealase tüübikinnituse kõigi etappide kohta, sealhulgas toodangu vastavus, kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus ja turujärelevalve, võtab komisjon vastu rakendusaktid, milles käsitletakse heitealase tüübikinnituse menetlusi ja katseid, katsemeetodeid, haldussätteid, heitealaste tüübikinnituste muutmist ja laiendamist, juurdepääsu andmetele, dokumentatsiooninõudeid ja vorme kõigi järgmiste jaoks:

    (a)M1, N1 sõidukitüübid;

    (b)M2, M3, N2, N3 sõidukitüübid;

    (c)M2, M3, N2, N3 sõidukitüüpides kasutatavad mootorid;

    (d)OBM-/OBD-süsteemid;

    (e)rikkumisvastased, turva- ja küberturvalisuse süsteemid;

    (f)varu-saastekontrollisüsteemide tüübid ja nende osad;

    (g)pidurisüsteemi tüübid ja nende varuosad;

    (h)rehvitüübid seoses rehvide kulumisega;

    (i)muude osade tüübid ja nende varuosad;

    (j)M1- ja N1-kategooria sõidukite CO2, kütusekulu ja energiatarbimine, elektrisõiduki sõiduulatus ja mootori võimsuse määramine, OBFCMi sätted;

    (k) M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite CO2, kütusekulu ja energiatarbimine, heitevaba vahemaa ja mootori võimsuse määramine, O3- ja O4-kategooria haagiste energiatõhusus, OBFCMi sätted.

    4.Komisjonile antakse volitused võtta vastu rakendusakte heitealase tüübikinnituse kõigi etappide kohta, sealhulgas kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavus, toodangu vastavus ja turujärelevalve, et sätestada järgmine:

    (a)meetodid summutitoru heitgaaside mõõtmiseks laboris ja maanteedel, sealhulgas juhuslikud ja halvimad tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste katsetsüklid, mobiilsete heitemõõtmissüsteemide kasutamine tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste ja tühikäigul tekkivate heitkoguste kontrollimiseks;

    (b)meetodid mootorsõiduki CO2 heite, kütusekulu ja energiatarbimise, heitevaba sõiduulatuse, elektrisõiduki sõiduulatuse ja mootori võimsuse määramiseks;

    (c)käiguvahetuse näidikute meetodid, nõuded ja tehnilised kirjeldused;

    (d)meetodid O3- ja O4-kategooria haagiste energiatõhususe määramiseks;

    (e)karteri heitmete mõõtmise meetodid;

    (f)kütuseaurude mõõtmise meetodid;

    (g)pidurite tekitatud osakeste heite mõõtmise meetodid, sealhulgas meetodid, mida kasutada raskesõidukite, tegelikus liikluses pidurite tekitatud osakeste heite ja regeneratiivpidurduse puhul;

    (h)meetodid rehvide kulumi mõõtmiseks, et jälgida rehvi kulumiskiiruse määrasid;

    (i)meetodid, mille abil hinnatakse vastavust aku tööaja miinimumnõuetele;

    (j)OBFCM-seadmed, OBD- ja OBM-süsteemid, sealhulgas vastavuslävendid, toimivusnõuded ja katsed, andurite talitluse tagamise meetodid ning nende seadmete ja süsteemide salvestatud andmete üle õhu edastamine;

    (k)juhi hoiatamise süsteemide ja meeldetuletusmeetodite karakteristikud ja toimivus ning nende nõuetekohase toimimise hindamise meetod;

    (l)meetodid originaal- ja varu-saastekontrollisüsteemide nõuetekohase toimimise, tõhususe, regenereerimise ja vastupidavuse hindamiseks;

    (m)meetodid artikli 4 lõikes 5 osutatud turvameetmete tagamiseks ja hindamiseks, sealhulgas haavatavuse hindamise ja omavolilise muutmise vastase kaitse metoodika;

    (n)heitealase tüübikinnituste kriteeriumid ning artiklis 8 sätestatud väiketootjate ja eriti väikeste tootjate suhtes kohaldatavate erieeskirjade rakendamine;

    (o)meetodid artiklis 5 esitatud nimetuste alusel tüübikinnituse saanud sõidukitüüpide nõuetekohase toimimise hindamiseks;

    (p)artikli 9 lõike 1 sätetele vastavuse kontrollimine ja mitmeastmeliste sõidukite katsemenetlused;

    (q)katseseadmete toimivusnõuded;

    (r)katsetes kasutatavate etalonkütuste spetsifikatsioonid;

    (s)katkestusseadmete ja katkestusstrateegiate puudumise kindlakstegemise meetodid;

    (t)rehvi kulumi mõõtmise meetodid;

    (u)keskkonnapassi vorm ja andmed ning üle õhu edastamise meetodid;

    (v)heitealase tüübikinnitusega seotud haldusnõuded ja dokumentatsioon;

    (w)aruandekohustus, kui see on asjakohane.

    Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 17 lõikes 2 nimetatud kontrollimenetlusega.

    Artikkel 15 
    Tehnilise arenguga kohanemine

    1.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusakte, võtmaks arvesse tehnika arengut, et muuta järgmist:

    (a)III lisa seoses M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite katsetingimustega, lähtudes Euro 7 sõidukite katsetamisel kogutud andmetest;

    (b)III lisa seoses katsetingimustega, lähtudes Euro 7 pidurite või rehvide katsetamisel kogutud andmetest;

    (c)V lisa seoses katsenõuete ja tunnistuste kohaldamisega, lähtudes tehnika arengust;

    (d)artiklit 5, kehtestades tootjatele uuenduslikel tehnoloogiatel põhinevad valikuvõimalused ja nimetused.

    2.Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 16 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse täiendamiseks, et võtta arvesse tehnika arengut järgmiselt:

    (a)kehtestades I lisas pidurite tekitatud osakeste heite piirnormid, viidates ÜRO ülemaailmsel sõidukieeskirjade ühtlustamise foorumil (WP29) tehtud tööle;

    (b)kehtestades I lisas rehvitüüpide kulumise piirnormid, viidates ÜRO ülemaailmsel sõidukieeskirjade ühtlustamise foorumil (WP29) tehtud tööle;

    (c)kehtestades II lisas sätestatud akude tõhususe minimaalsed nõuded, viidates ÜRO ülemaailmsel sõidukieeskirjade ühtlustamise foorumil (WP29) tehtud tööle;

    (d)kehtestades IV lisas vastupidavuse kordajad, lähtudes M2-, M3-, N2- ja N3 -kategooria Euro 7 sõidukite katsetamisel kogutud andmetest ning Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitatud aruandest raskesõidukite vastupidavuse kohta;

    (e)kehtestades määratlusi ja erieeskirju väiketootjatele M2-, M3-, N2- ja N3- kategooria sõidukite jaoks vastavalt käesoleva määruse artiklile 3 ja artiklile 8.

    VI peatükk. Üldsätted

    Artikkel 16 
    Delegeeritud volituste kasutamine

    1.Komisjonile antakse õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte käesolevas artiklis sätestatud tingimustel.

    2.Artiklis 15 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates .... [väljaannete talitus: palun sisestada kuupäev = käesoleva määruse jõustumise kuupäev] Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist uuendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

    3.Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artiklis 15 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

    4.Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon 13. aprilli 2016. aasta institutsioonivahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtete kohaselt iga liikmesriigi määratud ekspertidega.

    5.Niipea kui komisjon on delegeeritud õigusakti vastu võtnud, teeb ta selle samal ajal teatavaks Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    6.Artikli 15 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti Euroopa Parlamendile ja nõukogule teatavakstegemist esitanud selle suhtes vastuväidet või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväidet. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra.

    Artikkel 17 
    Komiteemenetlus

    1.Komisjoni abistab mootorsõidukite tehniline komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

    2.Kui on viidatud käesolevale lõikele, kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

    Artikkel 18.
    Aruandlus

    1.1. septembriks 2030 teatavad liikmesriigid komisjonile käesoleva määruse kohaldamisest.

    2.1. septembriks 2031 esitab komisjon lõike 1 kohaselt esitatud teabe põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule hindamisaruande käesoleva määruse kohaldamise kohta.

    VII peatükk. Lõppsätted

    Artikkel 19 
    Määruste (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 kehtetuks tunnistamine

    Määrus (EÜ) nr 715/2007 tunnistatakse kehtetuks alates 1. juulist 2025.

    Määrus (EÜ) nr 595/2009 tunnistatakse kehtetuks alates 1. juulist 2027.

    Viiteid määrustele (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 tõlgendatakse viidetena käesolevale määrusele ning neid loetakse vastavalt käesoleva määruse VI lisas esitatud vastavustabelile.

    Artikkel 20
    Jõustumine ja kohaldamine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse M1- ja N1-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike suhtes alates 1. juulist 2025 ning M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite ja nende osade ja eraldi seadmestike ning O3- ja O4-kategooria haagiste suhtes alates 1. juulist 2027.

    Väiketootjate ehitatud M1- ja N1-kategooria sõidukite suhtes kohaldatakse seda alates 1. juulist 2030.

    Olenemata lõikest 2 kohaldatakse artikli 11 lõiget 3 alates käesoleva määruse jõustumisest.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel,

    Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

    president    president

    FINANTSSELGITUS

    1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK

    1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

    1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad

    1.3.Ettepanek/algatus käsitleb

    1.4.Eesmärgid

    1.4.1.Üldeesmärk/-eesmärgid

    1.4.2.Erieesmärk/-eesmärgid

    1.4.3.Oodatav(ad) tulemus(ed) ja mõju

    1.4.4.Tulemusnäitajad

    1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendused

    1.5.1.Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused, sealhulgas algatuse rakendamise üksikasjalik ajakava

    1.5.2.ELi meetme lisaväärtus

    1.5.3.Varasematest samalaadsetest ettevõtmistest saadud kogemused

    1.5.4.Kooskõla mitmeaastase finantsraamistikuga ja võimalik koostoime muude asjaomaste meetmetega

    1.5.5.Erinevate kasutada olevate rahastamisvõimaluste, sealhulgas vahendite ümberpaigutamise võimaluste hinnang

    1.6.Ettepaneku/algatuse kestus ja finantsmõju

    1.7.Ettenähtud eelarve täitmise viis(id)

    2.OHJEMEETMED

    2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad

    2.2.Juhtimis- ja kontrollisüsteem(id)

    2.2.1.Eelarve täitmise viisi(de), rahastamise rakendamise mehhanismi(de), maksete tegemise korra ja kavandatava kontrollistrateegia selgitus.

    2.2.2.Teave kindlakstehtud riskide ja nende vähendamiseks kasutusele võetud sisekontrollisüsteemi(de) kohta

    2.2.3.Kontrollide kulutõhususe hinnang ja põhjendus ning prognoositav veariski tase.

    2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed

    3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU

    3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub

    3.2.Ettepaneku hinnanguline finantsmõju assigneeringutele

    3.2.1.Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele – ülevaade

    3.2.2.Tegevusassigneeringutest rahastatav väljund (hinnang)

    3.2.3.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele – ülevaade

    3.2.4.Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga

    3.2.5.Kolmandate isikute rahaline osalus

    3.3.Hinnanguline mõju tuludele

    FINANTSSELGITUS

    1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK 

    1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja aku tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 715/2007 ja määrus (EÜ) nr 595/2009

    1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad 

    Poliitikavaldkond: kaupade siseturg

    Kliimameetmed: loodusvarad ja keskkond

    1.3.Ettepanek/algatus käsitleb 

    uut meedet 

     uut meedet, mis tuleneb katseprojektist / ettevalmistavast meetmest 57  

     olemasoleva meetme pikendamist 

     ühe või mitme meetme ümbersuunamist teise või uude meetmesse või ühendamist teise või uue meetmega 

    1.4.Eesmärgid

    1.4.1.Üldeesmärk/-eesmärgid

    Ettepaneku eesmärk on aidata kaasa üldeesmärgi saavutamisele, millel on kaks osa: 1) tagada ühtse turu nõuetekohane toimimine, kehtestades sõidukite heitkogustele asjakohasemad, kulutõhusamad ja tulevikukindlamad eeskirjad, ning 2) tagada ELis keskkonna- ja tervisekaitse kõrge tase, vähendades võimalikult kiiresti maanteetranspordi õhusaasteainete heidet nullsaaste suunas, nagu on nõutud nullsaaste tegevuskavas.

    1.4.2.Erieesmärk/-eesmärgid

    Erieesmärk nr 1: vähendada praeguste Euro heitenormide keerukust, piirata halduskulusid ja hõlbustada edukat rakendamist;

    erieesmärk nr 2: kehtestada ajakohased piirnormid kõigile asjaomastele õhusaasteainetele;

    erieesmärk nr 3: parandada tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste kontrolli.

    1.4.3.Oodatav(ad) tulemus(ed) ja mõju

    Täpsustage, milline peaks olema ettepaneku/algatuse oodatav mõju toetusesaajatele/sihtrühmale.

    Ettepanek on esitatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu raammääruse (EL) 2018/858 (mis käsitleb mootorsõidukite, haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ja turujärelevalve süsteemi) all, mille eesmärk on ühtlustada heitkoguste tehnilisi nõudeid. See on ühtse turu nõuetekohase toimimise seisukohalt võtmetähtsusega.

    Ettepanekuga tagatakse, et kergsõidukite ja raskesõidukite saasteainete heitkoguseid parandatakse ning need toovad tarbijatele kasu õhukvaliteedi seisukohast, aidates seeläbi kaasa tervise- ja keskkonnakahju vähendamisele. Samuti tugevdatakse sellega ELi autotööstuse väärtusahela tehnoloogilist positsiooni ja konkurentsivõimet. Kaasnevad lisahüved on tarbijate suurem usaldus oma sõidukite hea keskkonnatoime suhtes. Samuti võib eeldada positiivset mõju tööjõu täiendus- ja ümberõppele, kuna tulevikukindlad puhtad tehnoloogiad arenevad ja neid kasutatakse üha enam.

    1.4.4.Tulemusnäitajad

    Märkige, milliste näitajate abil jälgitakse edusamme ja saavutusi.

    Kindlaks on määratud järgmised näitajad:

    1. Euro 7 kohaste heitealaste tüübikinnituste arv sõidukitüübi kohta;

    2. rakendusetapi kulud ja halduskulud heitealase tüübikinnituse kohta;

    3. tõendid heitkoguste parema kontrolli kohta kõikides kasutustingimustes kõigi reguleeritud saasteainete puhul;

    4. täitmiskulud, sealhulgas rikkumiste ja karistustega seotud kulud nõuete rikkumise korral, ning järelevalvekulud;

    5. heitkoguste muutumine sõidukite kasutusea jooksul, mida tõendavad asjakohased katsekampaaniad ja heite pidevseire;

    6. registreeritud sõidukite arv aastas ja jõuseadmetehnoloogiate osakaal ELi teedel, nagu liikmesriigid on teatanud Euroopa alternatiivkütuste vaatluskeskusele;

    7. õhusaaste tervisemõju iga-aastane areng (st enneaegsed surmad, mis on seotud kokkupuutega teatavate saasteainetega), nagu on esitatud iga-aastases aruandes õhukvaliteedi kohta Euroopas;

    8. maanteetranspordi iga-aastane osakaal teatavate saasteainete heites, millest liikmesriigid on teatanud EMP-le NEC direktiivi alusel;

    9. liikmesriikide poolt direktiivi 2015/153 kohase teatamismenetluse raames saadud teatiste arv aastas, mis käsitlevad riigi, piirkondlike või kohalike ametiasutuste kehtestatud tehnilisi ettekirjutusi (st igasuguseid keelde), mis takistavad autode, kaubikute, veoautode ja busside ELi-sisest kaubandust.

    1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendused 

    1.5.1.Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused, sealhulgas algatuse rakendamise üksikasjalik ajakava

    Kõik M1- ja N1-kategooria uued sõidukid, mootorid või varuosad, mis lastakse ELi turule, peaksid saama käesoleva määruse kohase tüübikinnituse alates 1. juulist 2025, välja arvatud M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukid, mille puhul rakendamise kuupäev on 1. juuli 2027. ELi meetme lisaväärtus (see võib tuleneda erinevatest teguritest, nagu kooskõlastamisest saadav kasu, õiguskindlus, suurem tõhusus või vastastikune täiendavus). Käesoleva punkti kohaldamisel tähendab „ELi meetme lisaväärtus“ väärtust, mis tuleneb liidu sekkumisest ja lisandub väärtusele, mille liikmesriigid oleksid muidu üksi loonud.

    ELi tasandi meetme põhjused (ex ante).

    Ühtse turu nõuetekohase toimimise tagamiseks on vaja käsitleda saasteainete heitkoguseid ja õhukvaliteeti.

    Õhu kvaliteet ja saasteainete heitkogused kujutavad endast piiriülest probleemi, mida vaid liikmesriigi või kohaliku tasandi meetmete abil lahendada ei ole võimalik. Heitkoguste vähendamist ja heitenäitajate parandamist tuleb koordineerida Euroopa tasandil ja ELi meetmed on subsidiaarsuse põhimõttest lähtudes põhjendatud. Kuigi riigi, piirkondliku ja kohaliku tasandi algatused võivad luua sünergiat, ei ole need üksinda piisavad. Kui ELi tasandil ei võeta koordineeritud meetmeid saasteainete heitenormide karmistamise näol, tekib turu killustumise oht, mis tuleneb riiklike süsteemide mitmekesisusest ning ambitsioonitaseme ja kavandamisparameetrite erinevustest.

    Oodatav tekkiv liidu lisaväärtus (ex post)

    Eraldi võetuna kujutaksid üksikud liikmesriigid endast ka liiga väikest turgu, et saavutada sama tulemus, mistõttu on vaja kogu ELi hõlmavat lähenemisviisi, et hoogustada muutusi tööstusharu tasandil ja saavutada mastaabisääst.

    1.5.2.Varasematest samalaadsetest ettevõtmistest saadud kogemused

    Ettepanek põhineb kehtivatel õigusaktidel, mis on viimastel aastakümnetel taganud liidus saasteainete heite pideva vähendamise ning sõidukite ja mootorite heitenäitajate paranemise.

    1.5.3.Kooskõla mitmeaastase finantsraamistikuga ja võimalik koostoime muude asjaomaste meetmetega

    Käesolev ettepanek on kooskõlas Euroopas sihiks seatud rohe- ja digipöörde õnnestumisele kaasa aitavate taasterahastu „Next Generation EU“ ja perioodi 2021–2027 hõlmava mitmeaastase finantsraamistiku eesmärkidega. Nende raamistike kombineerimisega seotakse rangemad keskkonna- ja õhukvaliteedi nõuded majanduskasvuga; see aitab lahendada majanduskriisi ning kiirendab üleminekut keskkonnasäästlikule ja jätkusuutlikule majandusele.

    1.5.4.Erinevate kasutada olevate rahastamisvõimaluste, sealhulgas vahendite ümberpaigutamise võimaluste hinnang

    Personalivajadused kaetakse meetmega seotud peadirektoraatidele (st DG GROW, keda toetab DG CLIMA) jaotatud ja/või peadirektoraatides ümberpaigutatud vahenditest. Kui on vaja lisaeraldisi, võidakse need asjaomastele peadirektoraatidele anda iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, võttes arvesse eelarvepiiranguid.

    1.6.Ettepaneku/algatuse kestus ja finantsmõju

     Piiratud kestusega

     hõlmab ajavahemikku [PP/KK]AAAA–[PP/KK]AAAA

       Finantsmõju kulukohustuste assigneeringutele avaldub ajavahemikul AAAA–AAAA ja maksete assigneeringutele ajavahemikul AAAA–AAAA.

     Piiramatu kestusega

    Rakendamine käivitub alates 2025. aastast,

    millele järgneb täieulatuslik rakendamine.

    1.7.Ettenähtud eelarve täitmise viis(id) 58   

      Eelarve otsene täitmine komisjoni poolt

    oma talituste kaudu, sealhulgas kasutades liidu delegatsioonides töötavat komisjoni personali;

       rakendusametite kaudu

     Eelarve jagatud täitmine koostöös liikmesriikidega

      Eelarve kaudne täitmine, mille puhul eelarve täitmise ülesanded on delegeeritud:

    kolmandatele riikidele või nende määratud asutustele;

    rahvusvahelistele organisatsioonidele ja nende allasutustele (nimetage);

    Euroopa Investeerimispangale ja Euroopa Investeerimisfondile;

    finantsmääruse artiklites 70 ja 71 osutatud asutustele;

    avalik-õiguslikele asutustele;

    avalikke teenuseid osutavatele eraõiguslikele asutustele, kuivõrd neile antakse piisavad finantstagatised;

    liikmesriigi eraõigusega reguleeritud asutustele, kellele on delegeeritud avaliku ja erasektori partnerluse rakendamine ja kellele antakse piisavad finantstagatised;

    isikutele, kellele on delegeeritud Euroopa Liidu lepingu V jaotise kohaste ühise välis- ja julgeolekupoliitika erimeetmete rakendamine ja kes on kindlaks määratud asjaomases alusaktis.

    Mitme eelarve täitmise viisi valimise korral esitage üksikasjad rubriigis „Märkused“.

    Märkused

    Komisjon kavatseb tagada asjaomaste meetmete rakendamise tsentraliseeritud otsese eelarve täitmise oma talituste kaudu, eelkõige Teadusuuringute Ühiskeskuse kaudu, et pakkuda tehnilist ja teaduslikku tuge, mis on vajalik rakendusmääruste väljatöötamiseks ja turujärelevalve tegemiseks, nagu on juba ette nähtud määrusega (EÜ) 2018/858. Turujärelevalve osa reguleeritakse juba asjakohase halduskokkuleppega, mis on ette nähtud ja mida on arvesse võetud määruses (EÜ) 2018/858, samas kui rakendusmäärustega seotud töö jaoks on ette nähtud eraldi halduskokkulepe.

    2.OHJEMEETMED 

    2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad 

    Täpsustage sagedus ja tingimused

    Kavandatud heite vähendamise nõuete tulemuslikkuse jälgimiseks on vaja koguda ulatuslikult andmeid võimalikest allikatest, sealhulgas liikmesriikidelt, autotootjatelt ja riiklikelt tüübikinnitusasutustelt.

    Mootorsõidukite tehniline komitee ja määruse (EL) 2018/858 alusel loodud foorum on platvormid, kus korrapäraselt arutada Euro 7 rakendamisega seotud küsimusi.

    Liikmesriigid peavad esitama komisjonile aruande karistuste kohta, mida nad on rakendanud vastavalt määrusele (EL) 2018/858.

    2030. aastaks teavitavad liikmesriigid komisjoni käesolevas määruses sätestatud tüübikinnitusmenetluse kohaldamisest. Komisjon esitab nimetatud teabe põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande uue määruse rakendamise kohta.

    2.2.Juhtimis- ja kontrollisüsteem(id) 

    2.2.1.Eelarve täitmise viisi(de), rahastamise rakendamise mehhanismi(de), maksete tegemise korra ja kavandatava kontrollistrateegia selgitus.

    Ettepanekut rakendatakse ühtse turu ja kliimameetmete programmide raames.

    Nende programmide alla kuuluvad eelarve täitmise viis, rahastamise rakendamise mehhanismid, maksete tegemise kord ja kontrollistrateegia.

    2.2.2.Teave kindlakstehtud riskide ja nende vähendamiseks kasutusele võetud sisekontrollisüsteemi(de) kohta

    Käesolevat ettepanekut rakendatakse ühtse turu ja kliimameetmete programmide raames. Kontrollid/riskid ja leevendusmeetmed on kaetud kehtiva sisekontrolliraamistikuga.

    2.2.3.Kontrollide kulutõhususe (kontrollikulude suhe hallatavate vahendite väärtusse) hinnang ja põhjendus ning prognoositav veariski tase (maksete tegemise ja sulgemise ajal) 

    Algatusega ei kaasne uusi olulisi kontrolle/riske, mida olemasolev sisekontrolli raamistik ei kataks. Kavandatud ei ole muid erimeetmeid peale finantsmääruse kohaldamise.

    2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed 

    Täpsustage rakendatavad või kavandatud ennetus- ja kaitsemeetmed, nt pettustevastase võitluse strateegias esitatud meetmed.

    Lisaks finantsmääruse kohaldamisele pettuste ja eeskirjade eiramiste ärahoidmiseks kaasneb käesolevas ettepanekus sätestatud rangemate heitenormide nõuetega tõhusam heitkoguste seire kogu sõiduki kasutusea jooksul.

    3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU 

    3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub 

    ·Olemasolevad eelarveread

    Järjestage mitmeaastase finantsraamistiku rubriigiti ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa

    Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik

    Eelarverida

    Kulu  
    liik

    Rahaline osalus

    Nr
    Rubriik 1

    L-tud/l-mata 59

    EFTA riigid 60

    kandidaatriigid 61

    Kolmandad riigid

    Finantsmääruse artikli 21 lõike 2 punkti b tähenduses

    1

    [03 02 01 01]

    Ühtse turu programm (SMP) – kaupade ja teenuste siseturu toimimine ja selle arendamine

    L-tud

    JAH

    EI

    EI

    EI

    3

    [09 02 03]

    Loodusvarad ja keskkond

    L-tud

    JAH

    EI

    EI

    EI

    3.2.Ettepaneku hinnanguline finantsmõju assigneeringutele 

    3.2.1.Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele – ülevaade 

       Ettepanek/algatus ei hõlma tegevusassigneeringute kasutamist

       Ettepanek/algatus hõlmab tegevusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Mitmeaastase finantsraamistiku
    rubriik

    Nr

    1.

    Peadirektoraat: GROW

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 
    2024

    Aasta 
    2025

    Aastad 2022–2025 KOKKU

    Järgnevad aastad

    □ Tegevusassigneeringud

    Eelarverida 03.020101 62

    Kulukohustused

    1a)

    1,230

    1,030

    2,260

    0,300

    Maksed

    2a)

    0,630

    1,030

    0,600

    2,260

    Eelarverida

    Kulukohustused

    1b)

    Maksed

    2b)

    Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud 63  

    Eelarverida

    3)

    Assigneeringud KOKKU, 
    DG GROW

    Kulukohustused

    = 1a + 1b + 3

    1,230

    1,030

    2,260

    0,300

    Maksed

    = 2a + 2b

    +3

    0,630

    1,030

    0,600

    2,260

     



    Tegevusassigneeringud KOKKU

    Kulukohustused

    4)

    1,230

    1,030

    2,260

    0,300

    Maksed

    5)

    0,630

    1,030

    0,600

    2,260

    □ Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU

    6)

     Mitmeaastase finantsraamistiku  
    RUBRIIGI 1 
    assigneeringud KOKKU

    Kulukohustused

    = 4 + 6

    1,230

    1,030

    2,260

    0,300

    Maksed

    = 5 + 6

    0,630

    1,030

    0,600

    2,260

    □Tegevusassigneeringud KOKKU (kõik rubriigid)

    Kulukohustused

    4)

    Maksed

    5)

    Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU (kõik rubriigid)

    6)

    Mitmeaastase finantsraamistiku  
    RUBRIIKIDE 1–6 
    assigneeringud KOKKU 
    (võrdlussumma)

    Kulukohustused

    = 4 + 6

    1,230

    1,030

    2,260

    0,200

    Maksed

    = 5 + 6

    0,630

    1,030

    0,600

    2,260





    Mitmeaastase finantsraamistiku
    rubriik

    7

    „Halduskulud“

    Selle punkti täitmisel tuleks kasutada haldusalaste eelarveandmete tabelit, mis on esitatud õigusaktile lisatava finantsselgituse lisas (sisekorraeeskirjade V lisa), ja laadida see üles DECIDE’i talitustevahelise konsulteerimise eesmärgil.

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 
    2024

    Aasta 
    2025

    KOKKU

    Peadirektoraat: GROW

    □ Personalikulud

    1,498

    1,498

    1,256

    1,256

    5,508

    □ Muud halduskulud

    0,090

    0,090

    0,090

    0,040

    0,310

    DG GROW KOKKU

    1,588

    1,588

    1,346

    1,296

    5,818

    1,970

    Mitmeaastase finantsraamistiku 
    RUBRIIGI 7 
    assigneeringud KOKKU

    (Kulukohustuste kogusumma = maksete kogusumma)

    1,588

    1,588

    1,346

    1,296

    5,818

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 
    2024

    Aasta 
    2025

    KOKKU

    Mitmeaastase finantsraamistiku  
    RUBRIIKIDE 1–7 assigneeringud 
    KOKKU

    Kulukohustused

    2,818

    2,618

    1,346

    1,296

    8,078

    Maksed

    2,218

    2,618

    1,946

    1,296

    8,078

    3.2.2.Tegevusassigneeringutest rahastatav väljund (hinnang) 

    Kulukohustuste assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Täpsustage eesmärgid ja väljundid

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 
    2024

    Aasta 
    2025

    Lisage vajalik arv aastaid, et kajastada kogu finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    KOKKU

    VÄLJUNDID

    Liik 64

    Keskmine kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Arv

    Kulu

    Väljundite arv kokku

    Kulu kokku

    ERIEESMÄRK nr 1 …

    – Väljund

    Erieesmärk nr 1 kokku

    KOKKU

    3.2.3.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele – ülevaade 

       Ettepanek/algatus ei hõlma haldusassigneeringute kasutamist

       Ettepanek/algatus hõlmab haldusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta
    2022

    Aasta
    2023

    Aasta
    2024

    Aasta
    2025

    Lisage vajalik arv aastaid, et kajastada kogu finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    KOKKU

    Mitmeaastase finantsraamistiku 
    RUBRIIK 7

    Personalikulud

    1,734

    1,969

    1,727

    1,727

    7,157

    Muud halduskulud

    0,090

    0,090

    0,090

    0,040

    0,310

    Mitmeaastase finantsraamistiku 
    RUBRIIK 7 kokku

    1,824

    2,059

    1,817

    1,767

    7,467

    Mitmeaastase finantsraamistiku 
    RUBRIIGIST 7 65 välja jäävad kulud

    Personalikulud

    Muud 
    halduskulud

    Mitmeaastase finantsraamistiku  
    RUBRIIGIST 7 välja jäävad 
    kulud kokku

    KOKKU

    1,824

    2,059

    1,817

    1,767

    7,467

    Personali ja muude halduskuludega seotud assigneeringute vajadused kaetakse asjaomase peadirektoraadi poolt kõnealuse meetme haldamiseks juba antud ja/või peadirektoraadi siseselt ümberpaigutatud assigneeringutest, mida vajaduse korral võidakse täiendada nendest lisaassigneeringutest, mis haldavale peadirektoraadile eraldatakse iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades eelarvepiirangutega.

    3.2.3.1.DG GROW ja DG CLIMA hinnanguline personalivajadus

       Ettepanek/algatus ei hõlma personali kasutamist.

       Ettepanek/algatus hõlmab personali kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 2024

    Aasta 2025

    Järgnevad aastad

    □ Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad)

    20 01 02 01 (komisjoni peakorteris ja esindustes)

    11,5

    13

    11

    11

    6,5

    6,5

    6,5

    20 01 02 03 (delegatsioonides)

    01 01 01 01  (kaudne teadustegevus)

    01 01 01 11 (otsene teadustegevus)

    Muud eelarveread (täpsustada)

    Koosseisuväline personal (täistööajale taandatud töötajad) 66

    20 02 01 (üldvahenditest rahastatavad lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud)

    KOKKU

    11,5

    13

    11

    11

    6,5

    6,5

    6,5

    Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja/või töötajate peadirektoraadi sisese ümberpaigutamise teel. Vajaduse korral võidakse personali täiendada iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

    Ülesannete kirjeldus:

    Ametnikud ja ajutised töötajad

    Läbirääkimised määruse üle, delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide väljatöötamine, heitkoguste turujärelevalve korraldamine ja järelevalve, läbivaatamine ja ajakohastamine vastavalt tehnika arengule

    Koosseisuvälised töötajad

    Analüüside tegemine ning toetuse ja tehnilise sisendi andmine heitkoguste turujärelevalve korraldamisele ja järelevalvele, läbivaatamine ja ajakohastamine vastavalt tehnika arengule

    3.2.4.Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga 

    Ettepanek/algatus:

       on täielikult rahastatav mitmeaastase finantsraamistiku asjaomase rubriigi sisese vahendite ümberpaigutamise kaudu.

    Asjaomased rahalised vahendid on juba ette nähtud 2022. aastaks ja need lisatakse ka 2023. aastaks kavandatud summasse. Personali asutusesisene ümberpaigutamine on vajalik Euro 6/VI määrustes sätestatud asjaomaste ülesannete täitmiseks.

       tingib mitmeaastase finantsraamistiku asjaomases rubriigi mittesihtotstarbelise varu ja/või mitmeaastase finantsraamistiku määruses sätestatud erivahendite kasutuselevõtu.

    Selgitage, millised toimingud on vajalikud, osutades asjaomastele rubriikidele, eelarveridadele ja summadele ning nimetades kavandatavad kasutatavad rahastamisvahendid.

       nõuab mitmeaastase finantsraamistiku muutmist.

    Selgitage, millised toimingud on vajalikud, osutades asjaomastele rubriikidele, eelarveridadele ja summadele.

    3.2.5.Kolmandate isikute rahaline osalus 

    Ettepanek/algatus:

       ei hõlma kolmandate isikute poolset kaasrahastamist

       hõlmab kaasrahastamist, mille hinnanguline summa on järgmine:

    assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 
    2024

    Aasta 
    2025

    Lisage vajalik arv aastaid, et kajastada kogu finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    Kokku

    Nimetage kaasrahastav asutus 

    Kaasrahastatavad assigneeringud KOKKU

     

    3.3.Hinnanguline mõju tuludele 

       Ettepanekul/algatusel puudub finantsmõju tuludele.

       Ettepanekul/algatusel on järgmine finantsmõju:

       omavahenditele

       muudele tuludele

    palun märkige, kas see on kulude eelarveridasid mõjutav sihtotstarbeline tulu    

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Tulude eelarverida:

    Jooksva aasta eelarvest kättesaadavad assigneeringud

    Ettepaneku/algatuse mõju 67

    Aasta 
    2022

    Aasta 
    2023

    Aasta 
    2024

    Aasta 
    2025

    Lisage vajalik arv aastaid, et kajastada kogu finantsmõju kestust (vt punkt 1.6)

    Artikkel ….

     

    LISA 
    FINANTSSELGITUSELE

    Ettepaneku/algatuse nimetus:

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitust seoses mootorsõidukite heitega (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 715/2007 ja määrus (EÜ) nr 595/2009

    3.VAJALIKUKS PEETAV TÖÖTAJATE ARV ja TÖÖTAJATEGA SEOTUD KULUD

    4.MUUD HALDUSKULUD

    5.HALDUSKULUD KOKKU

    6.KULUDE ARVUTAMISEKS KASUTATUD MEETODID

    6.1.Personalikulud

    6.2.Muud halduskulud

    7.DG GROW ja DG CLIMA vajalikuks peetavad personalikulud

    Ettepanek/algatus ei hõlma personali kasutamist.

       Ettepanek/algatus hõlmab personali kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Mitmeaastase finantsraamistiku

    RUBRIIK 7

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    2028

    KOKKU

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad)

    20 01 02 01 – Peakorteris ja esindustes

    AD

     10,5

    1,649

    12

    1,884

    11

    1,727

    11c

    1,727

    6,5 

    1,021

     6,5

    1,021

     6,5

    .1.021

    64

    10,048

    AST

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 01 02 03 – ELi delegatsioonides

    AD

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    AST

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     Koosseisuvälised töötajad 68

    20 02 01 ja 20 02 02 – Koosseisuvälised töötajad peakorteris ja esindustes

    AC

    1

    0,085

    1

    0,085

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2

    0,170

    END

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    INT

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 03 – Koosseisuvälised töötajad ELi delegatsioonides

    AC

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    AL

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    END

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    INT

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    JPD

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud personaliga seotud eelarveread (täpsustage)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Personalikulud kokku – RUBRIIK 7

     

    11,5

    1,734

    13

    1,969

    11

    1,727

    11

    1,727

    6,5 

    1,021

    6,5

    1,021

    6,5

    .1.021

    66

    10,218

    Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja/või töötajate peadirektoraadi sisese ümberpaigutamise teel. Vajaduse korral võidakse personali täiendada iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

       

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 7

    välja jäävad kulud

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    2028

    KOKKU

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Täistööaja ekvivalent

    Assigneeringud

    Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad)

    01 01 01 01 kaudne teadustegevus 69

    01 01 01 11 otsene teadustegevus

    Muu (palun täpsustage)

    AD

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    AST

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     Koosseisuvälised töötajad 70

    Tegevusassigneeringutest rahastatavad koosseisuväliste töötajate kulud (endised BA read).

    – peakorteris

    AC

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    END

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    INT

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    – liidu delegatsioonides

    AC

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    AL

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    END

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    INT

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    JPD

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    01 01 01 02 kaudne teadustegevus

    01 01 01 12 otsene teadustegevus

    Muu (palun täpsustage) 71

    AC

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    END

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    INT

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud personaliga seotud eelarveread (täpsustage)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Personalikulud kokku – RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Personalikulud kokku (kõik mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid)

    11,5

    1,734

    13

    1,969

    11

    1,727

    11

    1,727

    6,5 

    1,021

    6,5

    1,021

    6,5

    .1.021

    66

    10,218

    Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja/või töötajate peadirektoraadi sisese ümberpaigutamise teel. Vajaduse korral võidakse personali täiendada iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

    8.DG GROW ja DG CLIMA muud halduskulud

    Ettepanek/algatus ei eelda haldusassigneeringute kasutamist

       Ettepanek/algatus hõlmab haldusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Mitmeaastase finantsraamistiku

    RUBRIIK 7

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    2028

    Kokku

    Peakorteris või ELi territooriumil:

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 06 01 – Lähetus- ja esinduskulud

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,280

    20 02 06 02 – Konverentside ja koosolekutega seotud kulud

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 06 03 – Komiteed 72

    0,050

    0,050

    0,050

     

     

     

     

    0,150

    20 02 06 04 – Uuringud ja konsultatsioonid

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 04 – IT-kulud (ettevõtjad) 73  

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud personaliga mitteseotud eelarveread (vajaduse korral täpsustage)

     

     

     

     

     

     

     

     

    Liidu delegatsioonides

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 07 01 – Lähetused, konverentsid ja esinduskulud

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 07 02 – Töötajate täiendkoolitus

    20 03 05 – Taristu ja logistika

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud personaliga mitteseotud eelarveread (vajaduse korral täpsustage)

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muu kokku – mitmeaastase finantsraamistiku

    RUBRIIK 7

    0,090

    0,090

    0,090

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,430

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 7 

    välja jäävad kulud

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    2028

    Kokku

    Tegevusassigneeringutest (endised BA read) kaetavad tehnilise ja haldusabi kulud (v.a koosseisuvälised töötajad):

     

     

     

     

     

     

     

     

    – peakorteris

     

     

     

     

     

     

     

     

    – liidu delegatsioonides

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud teadustegevusega seotud juhtimiskulud

     

     

     

     

     

     

     

     

    Poliitikavaldkondade IT-kulud rakenduskavadele 74  

    Ettevõtjatega seotud IT-kulud rakenduskavadele 75

    Muud personaliga mitteseotud eelarveread (vajaduse korral täpsustage)

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muu kokku – mitmeaastase finantsraamistiku

    RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud halduskulud kokku (kõik mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid)

    0,090

    0,090

    0,090

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,430



    9.DG GROW ja DG CLIMA halduskulud kokku (kõik mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid)

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Kokkuvõte

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    2028

    Kokku

    Rubriik 7 – personalikulud

    1,734

    1,969

    1,727

    1,727

    1,021

    1,021

    1,021

    10,218

    Rubriik 7 – muud halduskulud

    0,090

    0,090

    0,090

    0,040

    0,040

    0,040

    0,040

    0,430

    Rubriik 7 kokku

    1,824

    2,059

    1,817

    1,767

    1,061

    1,061

    1,061

    10,648

    Rubriigist 7 välja jäävad kulud – personalikulud

     

     

     

     

     

     

     

     

    Rubriigist 7 välja jäävad kulud – muud halduskulud

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud rubriigid kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    KOKKU

    RUBRIIKI 7 kuuluvad ja RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud

    1,824

    2,059

    1,817

    1,767

    1,061

    1,061

    1,061

    10 648

    Haldusassigneeringute vajadused kaetakse kõnealuse meetme haldamiseks juba antud ja/või ümberpaigutatud assigneeringutega, lisades vajaduse korral veel assigneeringuid, mida võidakse anda meedet haldavale peadirektoraadile iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

    10.Kulude arvutamiseks kasutatud meetodid

    10.1.Personalikulud

    Selles osas kirjeldatakse vajalikuks peetava personali arvutamise meetodit (töökoormuse prognoosid, sealhulgas konkreetsete töökohtade puhul (süsteemi Sysper 2 kohased töökohtade profiilid), töötajate liigid ja vastavad keskmised kulud).

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIK 7

    NB! Keskmised kulud peakorteri iga töötajaliigi kohta on esitatud veebisaidil BudgWeb:

    https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/pre/legalbasis/Pages/pre-040-020_preparation.aspx

    Ametnikud ja ajutised töötajad

    10,5 täistööajale taandatud töötajat 2022. aastal delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide ettevalmistamiseks, heitkoguste turujärelevalve korraldamiseks ja järelevalveks, läbivaatamiseks, aruandluseks ja ajakohastamiseks

    12 täistööajale taandatud töötajat 2023. aastal delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide ettevalmistamiseks, heitkoguste turujärelevalve korraldamiseks ja järelevalveks, läbivaatamiseks, aruandluseks ja ajakohastamiseks

    11 täistööajale taandatud töötajat 2024.–2025. aastal delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide järelmeetmeteks, heitkoguste turujärelevalve korraldamiseks ja järelevalveks, läbivaatamiseks, aruandluseks ja ajakohastamiseks

    6,5 täistööajale taandatud töötajat 2026.–2028. aastal delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide järelmeetmeteks, heitkoguste turujärelevalve korraldamiseks ja järelevalveks, läbivaatamiseks, aruandluseks ja ajakohastamiseks

    Koosseisuvälised töötajad

    1 täistööajale taandatud töötaja 2022.–2023. aastal, et toetada delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide ettevalmistamist, heitkoguste turujärelevalve korraldamist ja järelevalvet, läbivaatamist, aruandlust ja ajakohastamist

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud

    Ainult ametikohad, mida rahastatakse teadusuuringute eelarvest 

    Koosseisuvälised töötajad

    10.2.Muud halduskulud

    Täpsustage iga eelarverea puhul kasutatud arvutusmeetod

    ja eelkõige aluseks võetud eeldused (nt kohtumiste arv aastas, keskmised kulud jne)

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIK 7

    Ligikaudu 12 lähetust liikmesriikidesse 2022.–2028. aastal

    Ligikaudu 3 koosolekupäeva aastas 2022.–2024. aastal (TCMV ja foorumi koosolekud)

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud

    (1)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. mai 2008. aasta direktiiv 2008/50/EÜ välisõhu kvaliteedi ja Euroopa õhu puhtamaks muutmise kohta (ELT L 152, 11.6.2008, lk 1–44).
    (2)     Euroopa Keskkonnaamet, 2020. Õhukvaliteet Euroopas – 2020. aasta aruanne
    (3)     Teadusuuringute Ühiskeskus, 2019. Linnapiirkondade NO2 atlas
    (4)     Euroopa Keskkonnaamet, 2020 . Õhusaasteainete heite andmete ülevaade (piiriülese õhusaaste kauglevi konventsiooni Göteborgi protokoll) 1990–2018
    (5)    COM(2019) 640 final.
    (6)    COM(2021) 118 final.
    (7)    COM(2021) 556 final.
    (8)    2022. aastal järgneb sellele ettepanek raskesõidukite CO2 heitenormide kohta.
    (9)    COM(2020) 789 final.
    (10)    COM(2021) 400 final.
    (11)    COM(2020) 102 final ja COM(2021) 350 final.
    (12)    Esitatud määruse 2018/858 II lisas.
    (13)    Määrus (EL) 2019/631 ja määrus (EL) 2019/1242.
    (14)    Direktiiv 2008/50/EÜ.
    (15)    Direktiiv (EL) 2016/2284.
    (16)    COM(2022) 542, „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv välisõhu kvaliteedi ja Euroopa õhu puhtamaks muutmise kohta“.
    (17)     Määrus (EL) 2021/119 , millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus).
    (18)    COM(2021) 556 final.
    (19)     Direktiiv 2014/45/EL, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust; direktiiv 2014/47/EL liidus liiklevate ärilisel otstarbel kasutatavate sõidukite tehnokontrolli ja -ülevaatuse kohta.
    (20)    Sõidukite ohutus – ELi tehnoülevaatuspaketi läbivaatamine (europa.eu)
    (21)     Direktiiv 1999/62/EÜ sõidukite maksustamise kohta maanteetaristute kasutamise eest.
    (22)     Direktiiv 2019/1161/EL keskkonnasõbralike ja energiatõhusate maanteesõidukite edendamise kohta.
    (23)     Direktiiv 2009/30/EÜ, milles käsitletakse bensiini, diislikütuse ja gaasiõli spetsifikatsioone ning millega kehtestatakse kasvuhoonegaaside heitkoguste järelevalve ja vähendamise mehhanism.
    (24)    COM(2020) 66 final.
    (25)    COM(2020) 102 final ja COM(2021) 350 final.
    (26)    Direktiiv 2000/53/EÜ kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kohta.
    (27)    Direktiiv 2005/64/EÜ, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust, pidades silmas mootorsõidukite korduvkasutatavust, ringlussevõetavust ja taaskasutatavust.
    (28)    COM(2020) 98 final.
    (29)    COM(2020) 456 final.
    (30)    Määrus (EL) 2021/241.
    (31)    Määrus (EL) 2021/523.
    (32)    Määrus (EL) 2021/695.
    (33)    Direktiiv 2005/29/EÜ.
    (34)    Direktiiv 2011/83/EL.
    (35)    COM(2021) 219 final.
    (36)    COM(2019) 640 final.
    (37)    COM(2021) 118 final.
    (38)    Eelkõige järgmistes valdkondades: 3. eesmärk: tagada kõigile hea tervis ja heaolu kogu elukaare jooksul, 6. eesmärk: tagada kõigile puhas joogivesi, sanitaartingimused ja kestlik veemajandus, 13. eesmärk: tegutseda kiirelt ja otsustavalt kliimamuutuste ja nende mõjuga võitlemiseks, 14. eesmärk: kestliku arengu saavutamiseks kaitsta ja kasutada kestlikult ookeane, meresid ja mereressursse, 15. eesmärk: majandada kestlikult metsi, võidelda kõrbestumisega, peatada ja pöörata tagasi pinnase ja mulla degradeerumine ning peatada elurikkuse vähenemine.
    (39)    Direktiiv (EL) 2016/2284.
    (40)     Direktiiv (EL) 2015/1535 , millega nähakse ette tehnilistest eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord, vt ka 2015/1535 teatamismenetlus .
    (41)    ELT C , , lk .
    (42)    ELT C , , lk .
    (43)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/858 mootorsõidukite ja mootorsõidukite haagiste ning nende jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta, ning millega muudetakse määruseid (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009 ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2007/46/EÜ (ELT L 151, 14.6.2018, lk 1).
    (44)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (ELT L 171, 29.6.2007, lk 1).
    (45)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 595/2009, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitust seoses raskeveokite heitmetega (Euro VI) ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 715/2007 ja direktiivi 2007/46/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks direktiivid 80/1269/EMÜ, 2005/55/EÜ ja 2005/78/EÜ (ELT L 188, 18.7.2009, lk 1).
    (46)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. novembri 2019. aasta määrus (EL) 2019/2144, mis käsitleb mootorsõidukite ja nende haagiste ning mootorsõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse nõudeid seoses nende üldise ohutuse ning sõitjate ja vähekaitstud liiklejate kaitsega ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/858 ja tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 78/2009, (EÜ) nr 79/2009 ja (EÜ) nr 661/2009 ning komisjoni määrused (EÜ) nr 631/2009, (EL) nr 406/2010, (EL) nr 672/2010, (EL) nr 1003/2010, (EL) nr 1005/2010, (EL) nr 1008/2010, (EL) nr 1009/2010, (EL) nr 19/2011, (EL) nr 109/2011, (EL) nr 458/2011, (EL) nr 65/2012, (EL) nr 130/2012, (EL) nr 347/2012, (EL) nr 351/2012, (EL) nr 1230/2012 ja (EL) 2015/166 (ELT L 325, 16.12.2019, lk 1). 
    (47)    Elektrisõidukisisese aku tööaega käsitlev uus ÜRO üldine tehniline norm, ÜRO üldine tehniline norm 22.
    (48)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta määrus (EL) 2019/631, millega kehtestatakse uute sõiduautode ja uute väikeste tarbesõidukite CO2-heite normid ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 443/2009 ja (EL) nr 510/2011 (ELT L 111, 25.4.2019, lk 13).
    (49)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1242, millega kehtestatakse uute raskeveokite CO2-heite normid ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 595/2009 ja (EL) 2018/956 ning nõukogu direktiivi 96/53/EÜ (ELT L 198, 25.7.2019, lk 202).
    (50)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).
    (51)     ELT L 123, 12.5.2016, lk 1 .
    (52)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).
    (53)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2000. aasta määrus (EÜ) nr 45/2001 üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides ja asutustes ning selliste andmete vaba liikumise kohta (EÜT L 8, 12.1.2001, lk 1).
    (54)    ÜRO eeskiri nr 155: ühtsed sätted, mis käsitlevad sõidukite tüübikinnitust seoses küberturvalisuse ja küberturvalisuse haldamise süsteemiga (ELT L 82, 9.3.2021, lk 30).
    (55)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/47/EL, milles käsitletakse liidus liiklevate tarbesõidukite tehnokontrolli ja -ülevaatust ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2000/30/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 134).
    (56)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/45/EL, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/40/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 129).
    (57)    Vastavalt finantsmääruse artikli 58 lõike 2 punktile a või b.
    (58)    Eelarve täitmise viise koos viidetega finantsmäärusele on selgitatud veebisaidil https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
    (59)    L-tud – liigendatud assigneeringud, l-mata – liigendamata assigneeringud.
    (60)    EFTA: Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon
    (61)    Kandidaatriigid ja vajaduse korral Lääne-Balkani potentsiaalsed kandidaatriigid.
    (62)    Eelarve ametliku liigenduse kohaselt.
    (63)    Tehniline ja/või haldusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamiseks antava toetusega seotud kulud (endised BA read), kaudne teadustegevus, otsene teadustegevus.
    (64)    Väljunditena käsitatakse tarnitud tooteid ja osutatud teenuseid (rahastatud üliõpilasvahetuste arv, ehitatud teede pikkus kilomeetrites jms).
    (65)    Tehniline ja/või haldusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamiseks antava toetusega seotud kulud (endised BA read), kaudne teadustegevus, otsene teadustegevus.
    (66)    AC – lepingulised töötajad, AL – kohalikud töötajad, END – riikide lähetatud eksperdid, INT – renditööjõud, JPD – noored spetsialistid delegatsioonides.
    (67)    Traditsiooniliste omavahendite (tollimaksud ja suhkrumaksud) korral tuleb märkida netosummad, s.t brutosumma pärast 20 % sissenõudmiskulude mahaarvamist.
    (68)    AC – lepingulised töötajad, AL – kohalikud töötajad, END – riikide lähetatud eksperdid, INT – renditööjõud, JPD – noored spetsialistid delegatsioonides.
    (69)    Valige asjaomane eelarverida või vajaduse korral märkige muu eelarverida; kui asjaomaseid eelarveridu on rohkem, tuleks esitada töötajate arv iga eelarverea kohta
    (70)    AC – lepingulised töötajad, AL – kohalikud töötajad, END – riikide lähetatud eksperdid, INT – renditööjõud, JPD – noored spetsialistid delegatsioonides.
    (71)    Valige asjaomane eelarverida või vajaduse korral märkige muu eelarverida; kui asjaomaseid eelarveridu on rohkem, tuleks esitada töötajate arv iga eelarverea kohta
    (72)    Täpsustage komitee liik ja rühm, millesse see kuulub.
    (73)    Vaja on informaatika peadirektoraadi IT-investeeringute rühma arvamust (vt IT rahastamise suunised, C(2020)6126 final, 10.9.2020, lk 7).
    (74)    Vaja on informaatika peadirektoraadi IT-investeeringute rühma arvamust (vt IT rahastamise suunised, C(2020)6126 final, 10.9.2020, lk 7).
    (75)    See punkt hõlmab kohalikke haldussüsteeme ja makseid ettevõtjate IT-süsteemide kaasrahastamiseks (vt IT rahastamise suunised, C(2020)6126 final, 10.9.2020).
    Top

    Brüssel,10.11.2022

    COM(2022) 586 final

    LISAD

    järgmise dokumendi juurde:

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus,

    mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite ning selliste sõidukite jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnitust seoses nende heite ja akude tööajaga (Euro 7) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 595/2009





    {SEC(2022) 397 final} - {SWD(2022) 358 final} - {SWD(2022) 359 final} - {SWD(2022) 360 final}


    I LISA

    Euro 7 kohased heite piirnormid

    Tabel 1. Euro 7 kohased heite piirnormid M1- ja N1-kategooria sisepõlemismootoriga sõidukite puhul

    Saasteainete heitkogused

    M1- ja N1-kategooria sõidukid

    Ainult N1-kategooria sõidukid võimsuse ja massi suhtega 1 alla 35 kW/t

    M1- ja N1-kategooria sõidukite heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul

    Heitkoguste eelarve kõigi alla 10 km pikkuste sõitude puhul ainult N1-kategooria sõidukitel, mille võimsuse ja massi suhe on väiksem kui 35 kW/t

    km kohta

    km kohta

    sõidu kohta

    sõidu kohta

    NOx (mg)

    60

    75

    600

    750

    PM (mg)

    4,5

    4,5

    45

    45

    PN10 , #

    6 × 1011

    6 × 1011

    6 × 1012

    6 × 1012

    CO (mg)

    500

    630

    5 000

    6 300

    THC (mg)

    100

    130

    1 000

    1 300

    NMHC (mg)

    68

    90

    680

    900

    NH3 (mg)

    20

    20

    200

    200

    Tabel 2. Euro 7 kohased heite piirnormid M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sisepõlemismootoriga sõidukite ja nendes sõidukites kasutatavate sisepõlemismootorite puhul

    Saasteainete heitkogused

    Külmheide 2

    Kuumheide 3

    Kõigi vähem kui 3*WHTC pikkuste sõitude heitkoguste eelarve

    Valikulised heite piirnormid tühikäigul 4

    kWh kohta

    kWh kohta

    kWh kohta

    tunnis

    NOx (mg)

    350

    90

    150

    5 000

    PM (mg)

    12

    8

    10

     

    PN10 , #

    5 × 1011

    2 × 1011

    3 × 1011

     

    CO (mg)

    3 500

    200

    2 700

     

    NMOG (mg)

    200

    50

    75

     

    NH3 (mg)

    65

    65

    70

     

    CH4 (mg)

    500

    350

    500

     

    N2O (mg)

    160

    100

    140

    HCHO (mg)

    30

    30

     

     



    Tabel 3. Euro 7 kohased heite piirnormid bensiinikütusega M1- ja N1-kategooria sõidukite puhul

    Saasteainete heitkogused

    M1- ja N1-kategooria maksimaalse massiga kuni 2 650 kg

    N1-kategooria maksimaalse massiga vähemalt 2 650 kg

    Kütuseaurud (kuumseiskamisel + 2-ööpäevane katse)

    0,50 g halvimal päeval + kuumseiskamine

    0,70 g halvimal päeval + kuumseiskamine

    Tankimisel eralduv heide

    0,05 g/l kütuse kohta

    0,05 g/l kütuse kohta

    Tabel 4. Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite piirnormid standardses sõidutsüklis, mida kohaldatakse kuni 31.12.2034

    Heite piirnormid (mg/km) sõiduki kohta

    M1- ja N1-kategooria sõidukid

    M2- ja M3-kategooria sõidukid

    N2- ja N3-kategooria sõidukid

    Pidurite tekitatud osakeste heide (PM10)

    7

    Pidurite tekitatud osakeste heide (PN)

    Tabel 5. Euro 7 pidurite tekitatud osakeste heite piirnormid, mida kohaldatakse alates 1.1.2035

    Heite piirnormid (mg/km) sõiduki kohta

    M1- ja N1-kategooria sõidukid

    M2- ja M3-kategooria sõidukid

    N2- ja N3-kategooria sõidukid

    Pidurite tekitatud osakeste heide (PM10)

    3

    Pidurite tekitatud osakeste heide (PN)

    Tabel 6. Euro 7 rehvi kulumi piirnormid

    Rehvi massi kadu (g / 1 000 km)

    C1-klassi rehvid

    C2-klassi rehvid

    C3-klassi rehvid

    Tavarehvid

    Talverehvid

    Eriotstarbelised rehvid


    II LISA

    Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded

    Tabel 1. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded M1-kategooria sõidukitel

    Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded

    Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid kuni täiendava kasutuseani*

    Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk

    80 %

    70 %

    Täiselektrisõiduk

    80 %

    70 %

    Vahemikupõhised minimaalsed tõhususnõuded

    Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid kuni täiendava kasutuseani*

    Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk

    Täiselektrisõiduk

    Tabel 2. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded N1-kategooria sõidukitel

    Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded

    Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid kuni täiendava kasutuseani*

    Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk

    75 %

    65 %

    Täiselektrisõiduk

    75 %

    65 %

    Vahemikupõhised minimaalsed tõhususnõuded

    Kasutusea algusest kuni 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid vanusega üle 5 aasta või läbisõiduga üle 100 000 km kuni vanusega 8 aastat või läbisõiduga 160 000 km olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Sõidukid kuni täiendava kasutuseani*

    Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk

    Täiselektrisõiduk



    Tabel 3. Euro 7 aku tööaja minimaalsed tõhususnõuded M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukitel

    Akuenergial põhinevad minimaalsed tõhususnõuded

    Sõidukid peamise kasutusea jooksul*

    Sõidukid täiendava kasutusea jooksul*

    Välise laadimisega hübriidelektrisõiduk

    Täiselektrisõiduk

    * Vastavalt IV lisale.

    III LISA

    KATSETINGIMUSED

    Tabel 1. M1- ja N1-kategooria sõidukite heitgaaside piirnormidele vastavuse kontrollimise tingimused mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires

    Parameeter

    Tavapärased sõidutingimused

    Laiendatud sõidutingimused*

    Laiendatud sõidujaotur

    1,6 (kohaldatakse mõõdetud heitkoguste suhtes ainult ajal, mil kehtib üks käesolevas veerus sätestatud tingimustest)

    Ümbritseva õhu temperatuur

    0 kuni 35 °C

    –10 kuni 0 °C või 35 kuni 45 °C

    Suurim kõrgus

    700 m

    Üle 700 m ja alla 1 800 m

    Maksimumkiirus

    Kuni 145 km/h

    145–160 km/h

    Pukseerimine / aerodünaamilised täiendused

    Ei ole lubatud

    Lubatud vastavalt tootja spetsifikatsioonidele ja kuni reguleeritud kiiruseni.

    Lisaseade

    Võimalik vastavalt tavakasutusele

    Maksimaalne keskmine rattavõimsus esimese 2 km jooksul pärast külmkäivitust

    Väiksem kui 20 % maksimaalsest rattavõimsusest

    Suurem kui 20 % maksimaalsest rattavõimsusest

    Sõidu koosseis

    Ükskõik milline

    Minimaalne läbisõit

    10 000 km

    3 000–10 000 km

    * Kui sõidukit käitatakse väljaspool neid tingimusi, kasutatakse sama heitestrateegiat, välja arvatud juhul, kui on olemas tehniline põhjus, mille tüübikinnitusasutus on heaks kiitnud.



    Tabel 2. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite heitgaaside piirnormidele vastavuse kontrollimise tingimused mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires

    Parameeter

    Tavapärased sõidutingimused

    Laiendatud sõidutingimused*

    Laiendatud sõidujaotur

    2 (kohaldatakse mõõdetud heitkoguste suhtes ainult ajal, mil kehtib üks käesolevas veerus sätestatud tingimustest)

    Ümbritseva õhu temperatuur

    –7 kuni 35 °C

    –10 kuni –7 °C või 35 kuni 45 °C

    Suurim kõrgus

    1 600 m

    1 600–1 800 m

    Pukseerimine / aerodünaamilised täiendused

    Ei ole lubatud

    Lubatud vastavalt tootja spetsifikatsioonidele ja kuni reguleeritud kiiruseni.

    Sõiduki kasulik koormus

    10 % või rohkem

    Alla 10 %

    Lisaseade

    Võimalik vastavalt tavakasutusele

    Sisepõletusmootori koormuse suurendamine külmkäivitusel

    Ükskõik milline

    Sõidu koosseis

    Vastavalt tavakasutusele

    Minimaalne läbisõit

    5 000 km, kui TPMLM < 16 t
    10 000 km, kui TPMLM > 16 t

    3 000 ja 5 000 km vahel, kui TPMLM < 16 t
    3 000 ja 10 000 km vahel, kui TPMLM > 16 t

    * Kui sõidukit käitatakse väljaspool neid tingimusi, kasutatakse sama heitestrateegiat, välja arvatud juhul, kui on olemas tehniline põhjus, mille tüübikinnitusasutus on heaks kiitnud.



    Tabel 3. Tingimused kütuseaurude heite piirnormidele vastavuse katsetamiseks mis tahes turul saadaoleva kütuse ja määrdeainega sõiduki tootja väljastatud spetsifikatsioonide piires

    Katsetingimused

    Kütuseaurude SHED-katse 5

    Kogu sõiduki või üksikute osade kuumtöötlemine (valikuline)

    Sõiduki filtri katseseisundisse viimine ja kütuse tankimine ning sõiduki ettevalmistav sõit

    Sõidutemperatuur ja kuumseiskamise katse 25 ja 38 °C (tüübikinnituse puhul 38 °C)

    ·48 h ööpäevane katse

    Tankimisel eralduva heite katse

    Sõiduki katseseisundisse viimine

    Kütuse tühjendamine ja täitmine 40 % ulatuses

    6 h min seiskamine 20–30 °C juures

    ettevalmistav sõit

    Filtri katseseisundisse viimine

    Kütuse tühjendamine ja täitmine 40 % ulatuses

    12–36 h seiskamine

    Filtri täitmine süsivesinikuaurudega kuni 2 g murdepunktini 40 g/h 50 % butaani/N2 juures.

    Heitgaasikatse: WLTP (heitkoguste registreerimine)

    0–1 h seiskamine 20–30 °C juures

    Filtri tühjendamise sõit temperatuuril 20–30 °C

    Tankimine

    Filtri(te) lahtiühendamine

    Paagi tühjendamine ja täitmine 10 % ulatuses

    6–24 h seiskamine 27 °C juures

    Filtrite taasühendamine

    Kütuse väljastamine kiirusel 38 l/min kuni automaatse seiskamiseni. Kui tühjendatud on < 85 % paagi kogumahust, jätkata automaatset tankimist, kuni väljastatud kütust on ≥ 85 %. Ametiasutused võivad kasutada 15 l/min

    Väljastatava kütuse temperatuur: 19 °C

    Tabel 4. Pidurite tekitatud osakeste heite piirnormidele vastavuse katsetamise tingimused

    M1- ja N1-kategooria sõidukid

    M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukid

    Pidurite tekitatud osakeste heite katse

    Katsetamine vastavalt ÜRO üldisele tehnilisele normile piduritega seotud heite kohta

    Tabel 5. Rehvide kulumi piirnormidele vastavuse katsetamise tingimused

    M1- ja N1-kategooria sõidukid

    M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukid

    Rehvide kulumi piirnormide katse

    Põhineb ÜROs välja töötatud katsemeetoditel rehvide kulumise katsetamiseks reaalsetes tingimustes.

    Põhineb ÜROs välja töötatud katsemeetoditel rehvide kulumise katsetamiseks reaalsetes tingimustes.

    IV LISA

    KASUTUSIGA KÄSITLEVAD NÕUDED

    Tabel 1. Sõidukite, mootorite ja saastekontrollisüsteemide kasutusiga

    Sõidukite, mootorite ja varu-saastetõrjeseadmete kasutusiga

    M1, N1 ja M2

    N2, N3 < 16 t, M3 < 7,5 t:

    N3 > 16 t, M3 > 7,5 t

    Peamine kasutusiga

    Kuni 160 000 km või 8 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem

    300 000 km või 8 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem

    700 000 km või 15 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Täiendav kasutusiga

    Pärast peamist kasutusiga ja kuni 200 000 km või 10 aastat olenevalt sellest, kumb saabub varem

    Pärast peamist kasutusiga ja kuni 375 000 km

    Pärast peamist kasutusiga ja kuni

    875 000 km

    Tabel 2. Kohaldatavad vastupidavuse kordajad 1. lisa kohaste heite piirnormide korrigeerimiseks sõidukite, mootorite ja varu-saastetõrjeseadmete katsetamisel täiendava kasutusea jooksul

    Vastupidavuse kordajad

    M1, N1 ja M2

    N2, N3 < 16 t, M3 < 7,5 t:

    N3 > 16 t, M3 > 7,5 t

    Vastupidavuse kordaja täiendava kasutusea jaoks

    1,2 gaasiliste saasteainete heite puhul

    V LISA

    Katsenõuete ja tunnistuste kohaldamine

    Tabel 1. M1- ja N1-kategooria sõidukite katsenõuete ja tunnistuste kohaldamine sõidukitootjate puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Gaasilised saasteained ja tahkete osakeste arv maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused)

    Nõutav tõendamiskatse kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus, ning vastavusdeklaratsioon kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukitüüpide kohta

    Ei ole nõutav

    Valikuline 6

    Gaasilised saasteained, PM ja PN tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste tsüklites laboris ja CO2 heide, kütusekulu (OBFCM), elektrienergia tarbimine ja elektrisõiduki sõiduulatus (aku tööaeg) (WLTP 23 °C juures)

    Nõutav, kui kõiki saasteaineid ei saa maanteel mõõta

    Nõutav

    Nõutav, kui kõiki saasteaineid ei saa maanteel mõõta

    CO2 ümbritseva õhu temperatuuri korrektsioon

    (WLTP 14 °C juures)

    Tunnistus6

    Ei ole nõutav

    Valikuline6

    Karteri heide

    Tunnistus selle kohta, et paigaldatud on kinnine karterisüsteem või suunamine summutitorusse 6

    Nõutav

    Valikuline6

    Kütuseaurude SHED-katse

    Nõutav

    Nõutav

    Valikuline6

    Tankimisel eralduv heide

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Heite püsimine

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Aku tööaeg

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Madala temperatuuriga laboratoorne katse heitkoguste ja vahemiku määramiseks

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline6

    Pardadiagnostikaseade

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline6

    Pardaseireseadmed

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Mootori võimsus

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline6

    Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus

    Tunnistus ja dokumenteerimine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Kohanduvad juhtimisseadmed (vajaduse korral)

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Geotarastustehnoloogiad (vajaduse korral)

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav



    Tabel 2. M1- ja N1-kategooria sõidukite katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Turujärelevalve käigus tehtavad katsed

    Asjaomane osaleja

    Tüübikinnitusasutus tüübikinnituse andmiseks

    Tüübikinnitusasutus

    Tüübikinnitusasutus

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Turujärelevalveasutused

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Gaasilised saasteained ja tahkete osakeste arv maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused)

    Nõutav tõendamiskatse kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus, ning vastavusdeklaratsioon kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukitüüpide kohta

    Ei ole nõutav

    Nõutav 5 % tüübikinnituse saanud sõidukitüüpide puhul aastas

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Gaasilised saasteained, PM ja PN tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste tsüklites laboris ja CO2 heide, kütusekulu (OBFCM), elektrienergia tarbimine ja elektrisõiduki sõiduulatus (aku tööaeg) (WLTP 23 °C juures)

    Nõutav

    Auditid või vabatahtlik katsetamine

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    CO2 ümbritseva õhu temperatuuri korrektsioon

    (WLTP 14 °C juures)

    Tunnistus6

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Karteri heide

    Tunnistus selle kohta, et paigaldatud on kinnine karterisüsteem või suunamine summutitorusse 6

    Auditid või vabatahtlik katsetamine

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Kütuseaurude SHED-katse

    Nõutav

    Auditid või vabatahtlik katsetamine

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Tankimisel eralduv heide

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Heite püsimine

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Aku tööaeg

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Madala temperatuuriga laboratoorne katse heitkoguste ja sõiduulatuse määramiseks

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Pardadiagnostikaseade

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Pardaseireseadmed

    Tõendamine + tunnistus

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Mootori võimsus

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus

    Tunnistus ja dokumenteerimine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Kohanduvad juhtimisseadmed (vajaduse korral)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Geotarastustehnoloogiad (vajaduse korral)

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline



    Tabel 3. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite tüübikinnituse ja laienduste katsete, deklaratsioonide ja muude nõuete kohaldamine tootjate puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Gaasilised saasteained, PM ja PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul ning madala koormuse katse (kui see on kohaldatav)

    Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukitüüpide kohta

    Toodangu vastavus teostatud ainult mootori tasandil

    Iga kahe aasta tagant nõutav katse sõidukil mis tahes kütusega, mis tahes sõidukikategoorias ja mis tahes kasuliku koormusega kõikide mootoritüüpide puhul

    Sõiduki CO2 ja kütuse-/energiatarbimise, CO2 nullheitega sõiduulatuse / elektrisõiduki sõiduulatuse määramine

    VECTO litsents

    Osade jaoks

    Ei ole nõutav

    Haagiste energiatõhusus

    VECTO litsents

    Osade jaoks

    Ei ole nõutav

    Kontrollimenetlus

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Ei ole nõutav

    Karteri heide

    Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse

    Ei ole nõutav

    Valikuline6

    Heite püsimine

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Aku tööaeg

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline6

    Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand)

    Tõendamine + tunnistus

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus

    Tunnistus ja dokumenteerimine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Kohanduvad juhtimisseadmed (vajaduse korral)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Geotarastustehnoloogiad (vajaduse korral)

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav



    Tabel 4. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Turujärelevalve käigus tehtavad katsed

    Asjaomane osaleja

    Tüübikinnitusasutus tüübikinnituse andmiseks

    Tüübikinnitusasutus

    Tüübikinnitusasutus

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Turujärelevalveasutused

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Gaasilised saasteained, PM ja PN maanteekatsetes (tegelikus liikluses tekkivad heitkogused) iga kütuse ja kohaldatavate sõidukikategooriate (M2, M3, N2 ja N3) puhul + madala koormuse katse (kui see on kohaldatav)

    Nõutavad tõendamiskatsed kõigi kütuste puhul, mille kohta on antud tüübikinnitus sõidukitüübi kaupa, ning vastavustunnistus kõigi kütuste, kõigi kasulike koormuste ja kõigi kohaldatavate sõidukitüüpide kohta

    (vt mootorile esitatavad nõuded)

    Nõutav kord aastas piisava arvu sõidukitüüpide puhul, mis kasutavad mis tahes kütust, ja mis tahes sõidukikategoorial, mis on hõlmatud heitealase tüübikinnitusega

    Valikuline

    Nõutav/valikuline

    Valikuline

    Sõiduki CO2 heite, kütusekulu/energiatarbimise, CO2 nullheitega sõiduulatuse / elektrisõiduki sõiduulatuse määramine

    VECTO litsentsi välja andmine

    Osade jaoks

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Haagiste energiatõhusus

    VECTO litsentsi välja andmine

    Osade jaoks

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Kontrollimenetlus

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Karteri heide

    Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Heite püsimine

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Aku tööaeg

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Valikuline

    Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Nõutav

    Valikuline

    Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand)

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Rikkumisvastane, turvalisus ja küberturvalisus

    Tunnistus ja dokumenteerimine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline

    Kohanduvad juhtimisseadmed (vajaduse korral)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Valikuline

    Geotarastustehnoloogiad (vajaduse korral)

    Tunnistus ja tõendamine

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Ei ole nõutav

    Nõutav

    Valikuline



    Tabel 5. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukitele mõeldud mootorite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine tootjate puhul

    Katsenõuded iga kütuse kohta

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Gaasilised saasteained, PM ja PN ning CO2 heitkogused, kütusekulu muutuvtsüklis (WHTC külm ja kuum)

    Nõutav heitetüüpkonna algmootoril ja deklaratsioon kõigi tüüpkonna liikmete kohta**

    Nõutav ühel mootoril tüüpkonnast

    Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4

    Mootori katsed CO2 määramiseks vajalike andmete kontrollimiseks

    Nõutav

    Nõutav

    Pidev/perioodiline regeneratsioon

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Karteri heide

    Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse

    Ei ole nõutav

    Heite püsimine

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand)

    Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4

    Ei ole nõutav

    Mootori võimsus

    Nõutav

    * Tüübikinnitusasutus võib nõuda katse tegemist esialgse tüübikinnituse ajal.

    ** Mida toetavad kõigi võimsusklasside mootorikatsete andmed.

    Tabel 6. M2-, M3-, N2- ja N3-kategooria sõidukitele mõeldud mootorite tüübikinnituse ja laienduste katsenõuete ja deklaratsioonide kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul

    Katsenõuded iga kütuse kohta

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Turujärelevalve käigus tehtavad katsed

    Asjaomane osaleja

    Tüübikinnitusasutus tüübikinnituse andmiseks

    Tüübikinnitusasutus

    Gaasilised saasteained, PM ja PN ning CO2 heitkogused, kütusekulu muutuvtsüklis (WHTC külm ja kuum)

    Nõutav algmootoril ja deklaratsioon kõigi tüüpkonna liikmete kohta**

    Audit või vabatahtlik katsetamine

    Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4

    Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4

    Mootori katsed CO2 määramiseks vajalike andmete kontrollimiseks

    Nõutav

    Audit või vabatahtlik katsetamine

    Pidev/perioodiline regeneratsioon

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Karteri heide

    Kontrollida suletud karterisüsteemi paigaldamist või suunamist summutitorusse

    Ei ole nõutav

    Heite püsimine

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Pardadiagnostikaseadmed (OBD-tüüpkonna tasand)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Pardaseireseadmed (OBM-tüüpkonna tasand)

    Tehakse ainult komplektse sõidukiga vastavalt tabelitele 3 ja 4

    Mootori võimsus

    Nõutav

    Ei ole nõutav



    Tabel 7. Katsenõuete ja saastekontrollisüsteemide tüübikinnituse deklaratsioonide kohaldamine tootjate puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Toimivuse ja vastupidavuse tõendamine vanandatud osadega

    Nõutav/tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline

    Vastupidavuse nõude kontrollimine tegelikes tingimustes (tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste katse vanandatud sõidukitega)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline



    Tabel 8. Katsenõuete ja saastekontrollisüsteemide tüübikinnituse deklaratsioonide kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Turujärelevalve käigus tehtavad katsed

    Asjaomane osaleja

    Tüübikinnitusasutus tüübikinnituse andmiseks

    Tüübikinnitusasutus

    Tüübikinnitusasutus

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Turujärelevalveasutused

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Toimivuse ja vastupidavuse tõendamine vanandatud osadega

    Nõutav

    Valikuline

    Valikuline/valikuline

    Valikuline/valikuline

    Vastupidavuse nõude kontrollimine tegelikes tingimustes (tegelikus liikluses tekkivate heitkoguste katse vanandatud sõidukitega)

    Tunnistus

    Ei ole nõutav

    Valikuline/valikuline

    Nõutav/valikuline



    Tabel 9. Pidurisüsteemide tüübikinnituse katsenõuete kohaldamine tootjate puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Pidurisüsteemi heitekatse WLTP pidurdustsüklis

    Nõutav

    Nõutav

    Nõutav

    Tabel 10. Pidurisüsteemide tüübikinnituse katsenõuete kohaldamine liikmesriikide ja tunnustatud kolmandate isikute/komisjoni puhul

    Katsenõuded

    Katsed ja nõuded esialgsel heitealasel tüübikinnitusel

    Toodangu vastavuse katsed

    Kasutusel olevate sõidukite nõuetele vastavuse katsed

    Turujärelevalve käigus tehtavad katsed

    Asjaomane osaleja

    Tüübikinnitusasutus tüübikinnituse andmiseks

    Tüübikinnitusasutus

    Tüübikinnitusasutus

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Turujärelevalveasutused

    Kolmandad isikud ja komisjon

    Pidurisüsteemi heitekatse WLTP pidurdustsüklis

    Nõutav

    Audit või vabatahtlik katsetamine

    Nõutav/valikuline

    Valikuline/valikuline

    VI LISA

    VASTAVUSTABEL

    1.Määrus (EÜ) nr 715/2007

    Määrus (EÜ) nr 715/2007

    Käesolev määrus

    Artikli 1 lõige 1

    Artikli 1 lõige 1

    Artikli 1 lõige 2

    Artikli 1 lõige 2

    Artikli 2 lõige 1

    Artikli 2 lõige 1

    Artikli 2 lõige 2

    Artikli 5 lõige 6

    Artikkel 3

    Artikkel 3

    Artikli 4 lõike 1 esimene lõik

    Artikli 4 lõike 1 esimene lõik

    Artikli 4 lõike 1 teine lõik

    Artikli 4 lõike 1 teine lõik

    Artikli 4 lõige 2

    Artikli 7 lõige 1

    Artikli 4 lõige 3

    Artikli 7 lõige 4

    Artikli 4 lõige 4

    Artikli 7 lõige 6

    Artikli 5 lõige 1

    Artikli 4 lõige 2

    Artikli 5 lõige 2

    Artikli 4 lõige 3

    Artikli 5 lõige 3

    Artikli 14 lõige 2

    Artikli 5 lõike 3 viimane lõik

    Artikli 6 lõike 1 teine lõik

    Artikkel 10

    Artikkel 10

    Artikkel 11

    Artikkel 11

    Artikkel 12

    Artikkel 13

    Artikkel 14

    Artikkel 15

    Artikkel 17

    Artikkel 16

    Artikkel 17

    Artikkel 19

    Artikkel 18

    Artikkel 20

    I lisa

    I lisa

    II lisa

    2.Määrus (EÜ) nr 595/2009

    Määrus (EÜ) nr 595/2009

    Käesolev määrus

    Artikkel 1

    Artikkel 1

    Artikli 2 esimene lõik

    Artikli 2 esimene lõik

    Artikli 2 teine lõik

    Artikli 2 kolmas lõik

    Artikli 2 neljas lõik

    Artikkel 3

    Artikkel 3

    Artikli 4 lõige 1

    Artikli 4 lõige 1

    Artikli 4 lõige 2

    Artikli 7 lõige 1

    Artikli 4 lõige 3

    Artikli 7 lõige 5

    Artikli 5 lõige 1

    Artikli 4 lõike 1 teine lõik

    Artikli 5 lõige 2

    Artikli 4 lõige 2

    Artikli 5 lõige 3

    Artikli 4 lõige 3

    Artikli 5 lõige 4

    Artikli 14 lõige 2

    Artikkel 5a

    Artikli 4 lõige 4

    Artikkel 5b

    Artikli 10 lõige 5

    Artikli 5c punkt a

    Artikli 14 lõike 4 punkt d

    Artikli 5c punkt b

    Artikli 14 lõike 4 punkt i

    Artikli 5c punkt c

    Artikli 14 lõike 4 punkt b

    Artikkel 7

    Artikkel 12

    Artikkel 8

    Artikli 10 lõige 4 ja artikli 10 lõige 5

    Artikkel 9

    Artikkel 11

    Artikkel 10

    Artikkel 11

    Artikkel 12

    Artikkel 13

    Artikkel 17

    Artikkel 13a

    Artikkel 17

    Artikkel 14

    Artikkel 15

    Artikkel 16

    Artikkel 17

    Artikkel 19

    Artikkel 18

    Artikkel 20

    I lisa

    I lisa

    II lisa

    (1)    Mõõdetud ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 85 punkti 5.3.2 kohaselt sisepõlemismootoriga sõidukite ja täiselektrisõidukite puhul või kõigil muudel juhtudel mõõdetud ÜRO üldise tehnilise normi 21 punktis 6 sätestatud katsemenetluse kohaselt.
    (2)    Külmheide viitab 1 WHTC (sõidukite puhul) või WHTCcold (mootorite puhul) liikuvate akende (MW) 100. protsentiilile
    (3)    Kuumheide viitab 1 WHTC (sõidukite puhul) või WHTChot (mootorite puhul) liikuvate akende (MW) 90. protsentiilile
    (4)    Kohaldatav ainult juhul, kui puudub süsteem, mis lülitab mootori automaatselt välja pärast 300 sekundit pidevat tühikäigul töötamist (kui sõiduk on peatatud ja rakendatakse pidureid)
    (5)    SHED: Suletud ruum kütuseaurude mõõtmiseks
    (6)    Tüübikinnitusasutus võib nõuda katse tegemist.
    Top