Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE6314

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL maksustamisalase halduskoostöö kohta“ (COM(2022) 707 final – 2022/0413 (CNS))

    EESC 2022/06314

    ELT C 184, 25.5.2023, p. 55–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.5.2023   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 184/55


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL maksustamisalase halduskoostöö kohta“

    (COM(2022) 707 final – 2022/0413 (CNS))

    (2023/C 184/10)

    Raportöör: Petru SORIN DANDEA

    Kaasraportöör: Benjamin RIZZO

    Konsulteerimistaotlus

    nõukogu, 7.2.2023

    Õiguslik alus

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 113, 115 ja 304

    Vastutav sektsioon

    majandus- ja rahaliidu ning majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse sektsioon

    Vastuvõtmine sektsioonis

    2.3.2023

    Vastuvõtmine täiskogus

    22.3.2023

    Täiskogu istungjärk nr

    577

    Hääletuse tulemus

    (poolt/vastu/erapooletuid)

    208/0/5

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kiidab heaks komisjoni ettepaneku kaheksanda maksustamisalase halduskoostöö direktiivi kohta, mis on oluline samm praeguse maksustamisalase halduskoostöö direktiivi täiustamisel ja täiendamisel.

    1.2.

    Komitee leiab, et maksustamisalase halduskoostöö direktiivi kavandatud parandused on tõhusad, et takistada krüptovara omanikel eelarve-eeskirjade täitmata jätmist, tugevdades seeläbi võitlust maksupettuste, maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise vastu kooskõlas komisjoni mitme varasema algatusega.

    1.3.

    Komitee leiab, et komisjoni algatus on täielikult kooskõlas õiglase ja tõhusa maksustamise põhimõttega, mis on Euroopa sotsiaalse turumajanduse nurgakivi ja mille eesmärk on tagada, et kõik annavad oma õiglase osa ning et neile saab osaks võrdne ja proportsionaalne kohtlemine, sõltumata varade liigist.

    1.4.

    Komitee märgib, et ülemaailmsed jõupingutused krüptovarade ja nende kasutamise reguleerimiseks on otsustava tähtsusega, et tegeleda selliste varadega seotud sagenevate, ülemaailmse ulatusega probleemide ja mõjuga. Sellega seoses on äärmiselt oluline OECD ja G20 tasandil jätkuv töö krüptovarade läbipaistvust käsitleva ülemaailmse kokkuleppe saavutamiseks. Komitee julgustab komisjoni rahvusvahelisel areenil aktiivsemalt tegutsema.

    1.5.

    Komitee hindab asjaolu, et krüptovarade tulemuslikum ja tõhusam maksustamine aitab suurendada maksustamise ulatust ja riikide eelarveid, võimaldades võtta kasutusele täiendavaid vahendeid, seades sihiks ühise heaolu ja komisjoni investeerimisprioriteedid (rohe- ja digiüleminek).

    1.6.

    Komitee leiab, et maksukohustuslasena registreerimise numbri aruandlussüsteem on kõige tõhusam viis uute eeskirjade tõhususe tagamiseks. Seetõttu toetab komitee kindlalt komisjoni ettepanekut maksukohustuslasena registreerimise numbri kohta, kuna see aitab vältida võimalikke vigu, parandades seeläbi õiguskindlust ja süsteemi prognoositavust.

    1.7.

    Komitee leiab, et aruandekohustused ei tohiks piirduda üksnes krüptovarade vahetuse ja ülekannetega, vaid neid tuleks läbipaistvuse ja kindluse huvides laiendada vähemalt praeguses algetapis ka krüptovaluuta varade üldisele omamisele, kuigi on selge, et maksustamist tuleks kohaldada üksnes tegeliku tulu suhtes.

    1.8.

    Komitee rõhutab vajadust tõhusa ja proportsionaalse karistuse järele, jättes kehtestatavate sanktsioonide konkreetse summa üle otsustamise liikmesriikidele. Samuti soovitab komitee, et komisjon annaks pärast direktiivi rakendamist aru liikmesriikide rakendatud karistusstruktuuridest, soovitades vajaduse korral võimalikke muudatusi.

    1.9.

    Komitee loodab, et karistuste ja vastavusmeetmetega suudetakse leida õige tasakaal ühelt poolt eeskirjade tõhususe ja piisava hoiatava mõju ning teiselt poolt proportsionaalsuse vahel. Proportsionaalsuse saaks tagada näiteks sellega, kui võtta piisavalt arvesse konkreetse ettevõtte sooritatud rikkumistega seotud tehingute arvu.

    1.10.

    Komitee rõhutab, et direktiivi ettepanekus sisalduvaid konkreetseid sätteid andmekaitse kohta ja sellega seotud kaitsemeetmeid, mis on kooskõlas isikuandmete kaitse üldmääruse eeskirjadega, tuleks nõuetekohaselt kohaldada ja järgida, pidades kinni rangetest standarditest, et täielikult kaitsta nende isikute põhiõigusi, kelle andmeid kogutakse, vahetatakse ja säilitatakse.

    1.11.

    Komitee soovitab komisjonil lisada ettepaneku eelnõusse eeskirjad, et tõhustada koostööd ühelt poolt praeguse tekstiga hõlmatud maksuhaldurite ning teiselt poolt rahapesu ja ebaseadusliku tegevuse ja terrorismi rahastamise vastase võitluse eest vastutavate ametiasutuste vahel. Sellega seoses kordab komitee, et avaliku sektori asutused, antud juhul maksuhaldurid, vajavad piisavaid vahendeid nii kvalifitseeritud töötajate kui ka tipptasemel digitehnoloogia ja standardite näol.

    2.   Komisjoni ettepanek

    2.1.

    Komisjoni ettepanek võtta vastu nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL (1) maksustamisalase halduskoostöö kohta (2) seab eesmärgiks ajakohastada kehtivat direktiivi, et laiendada aruandlust ja teabevahetust maksuhaldurite vahel nii, et see hõlmaks Euroopa Liidu residentidest krüptovarade kasutajate saadavat tulu. Maksuhalduritel puudub praegu vajalik teave sellise krüptovara kasutusest saadava tulu jälgimiseks, millega on lihtne piiriüleselt kaubelda.

    2.2.

    Seadusandliku algatuse eesmärk on suurendada krüptovarade maksustamise läbipaistvust, kehtestades konkreetsed sätted otsese maksustamise eesmärgil toimuva aruandluse ja teabevahetuse kohta. Ettepanekuga täpsustatakse ka kehtivaid kohaldatavaid sätteid, et vältida lünki ja tugevdada õigusraamistikku.

    2.3.

    Kaheksas maksustamisalase halduskoostöö direktiiv viiakse kooskõlla krüptovaraturge käsitlevas määruses (3) sätestatud määratlustega, mis iseenesest ei anna maksuhalduritele alust krüptovarast saadava tulu maksustamiseks vajaliku teabe kogumiseks ja vahetamiseks. Kaheksas maksustamisalase halduskoostöö direktiiv võtab siiski arvesse krüptovaraturge käsitleva määrusega saadud kogemusi ja selle määrusega juba kehtestatud tegevusloa nõuet, vältides seega täiendava halduskoormuse panemist krüptovarateenuse osutajatele.

    2.4.

    Ettepanek on kooskõlas hiljuti heaks kiidetud OECD krüptovara aruandlusraamistikuga (4) ning OECD ühise aruandlusstandardi muudatustega. Sellised standardid on heaks kiitnud ka G20. Komisjoni konsultatsioonide käigus toetas enamik liikmesriike ELi õigusraamistiku kohaldamisala ühtlustamist OECD senise tööga.

    2.5.

    Selleks et parandada liikmesriikide suutlikkust avastada maksupettust, maksudest kõrvalehoidumist ja maksustamise vältimist ning nende vastu võidelda, peavad kõik aruandvad krüptovarateenuse osutajad, olenemata nende suurusest või asukohast, teatama oma ELi residentidest klientide tehingutest. Need hõlmavad nii riigisiseseid kui ka piiriüleseid tehinguid. Mõnel juhul hõlmab aruandluskohustus ka mitteasendatavaid varasid. Üksikasjalikud eeskirjad kohustuste kohta, mida aruandvatel krüptovarateenuse osutajatel tuleb täita, on sätestatud VI lisas.

    2.6.

    Aruandlusega hõlmatud tehingud sisaldavad aruandlusega hõlmatud krüptovara vahetustehinguid ja ülekandeid. Nii riigisisesed kui ka piiriülesed tehingud kuuluvad ettepaneku kohaldamisalasse ja koondatakse aruandlusega hõlmatud krüptovara liikide kaupa.

    2.7.

    Finantseerimisasutused annavad aru e-raha ja keskpanga digiraha kohta, samal ajal laiendatakse piiriüleste eelotsuste automaatse vahetamise kohaldamisala varakatele üksikisikutele. Selliste isikute hulka kuuluvad need, kellel on vähemalt 1 000 000 eurot finants- või investeeritavas varas või valitsetavas varas. Liikmesriigid vahetavad teavet ajavahemikul 1. jaanuarist 2020 kuni 31. detsembrini 2025 tehtud, muudetud või uuendatud piiriüleste eelotsuste kohta.

    2.8.

    Ettepanek ei piira liikmesriikide võimalusi kujundada ise oma nõuete täitmise tagamise süsteem. Siiski kehtestatakse ja jõustatakse ühtne karistuste miinimumtase kõige tõsisema rikkumise eest, näiteks teatamise täielik puudumine vaatamata halduslikele meeldetuletustele.

    3.   Üldised märkused

    3.1.

    Komitee kiidab heaks ja toetab komisjoni ettepanekut kaheksanda maksustamisalase halduskoostöö direktiivi kohta, kuna see on oluline samm maksustamisalase halduskoostöö direktiivi edasisel täiustamisel ja täiendamisel, järgides Euroopa Kontrollikoja soovitusi, milles hoiatati, et „kui maksumaksja hoiab raha elektroonilistes krüptorahades, ei ole sellistele klientidele portfelliteenuseid osutav platvorm või muu elektroonilise teenuse osutaja kohustatud deklareerima maksuhaldurile kõnealuseid summasid või saadud tulu. Seetõttu jääb sellistes elektroonilistes instrumentides hoitav raha suures osas maksustamata.“ (5).

    3.2.

    Komitee leiab, et maksustamisalase halduskoostöö direktiivi kavandatud parandused on tõhusad, et takistada krüptovara omanikel eelarve-eeskirjade täitmata jätmist, tugevdades seeläbi võitlust maksupettuste, maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise vastu kooskõlas komisjoni mitmete viimaste aastate algatusega.

    3.3.

    Komitee tunnustab ulatuslikku ja selgesõnalist konsultatsiooni, mille komisjon korraldas kõnealuse ettepaneku üle, kaasates kõik huvitatud sidusrühmad ja konkreetsemalt selles sektoris tegutsejad, kellega komisjon eraldi konsulteeris. Samuti suutsid liikmesriigid väljendada oma seisukohti, julgustades komisjoni tegema tihedat koostööd kooskõlas OECD tasandil jätkuva tööga. Konsultatsioonid muutsid õigusloomeprotsessi läbipaistvamaks ja sisukamaks, hoolimata ettepaneku väga tehnilisest laadist.

    3.4.

    Komitee rõhutab, et ülemaailmsed jõupingutused krüptovarade ja nende kasutamise reguleerimiseks on vajalikud, et tegeleda selliste varadega seotud sagenevate, ülemaailmse ulatusega probleemide ja mõjuga. Sellega seoses on äärmiselt olulised OECD ja G20 tasandil käimasolev töö ja läbirääkimised krüptovarade läbipaistvust käsitleva ülemaailmse kokkuleppe saavutamiseks ning komitee julgustab komisjoni võtma rahvusvahelisel areenil juhtrolli.

    3.5.

    Komitee leiab, et komisjoni algatus on täielikult kooskõlas õiglase ja tõhusa maksustamise põhimõttega, mis on Euroopa sotsiaalse turumajanduse nurgakivi ja mille eesmärk on tagada, et kõik annavad oma õiglase osa ning et neile saab osaks võrdne ja proportsionaalne kohtlemine, sõltumata varade liigist või aktsepteeritavast makseviisist.

    3.6.

    Komitee hindab asjaolu, et krüptovarade tulemuslikum ja tõhusam maksustamine aitab suurendada maksustamise ulatust ja riikide eelarveid, võimaldades võtta kasutusele täiendavaid vahendeid, seades sihiks ühise heaolu ja komisjoni investeerimisprioriteedid (rohe- ja digiüleminek).

    3.7.

    Komitee nõustub täielikult komisjoniga, et suurem läbipaistvus vähendab lahknevusi ja praegust põhjendamatut eristamist õigusraamistikus ja käsitluses, mille tulemusel saavad krüptovara kasutajad „eelise võrreldes nendega, kes krüptovarasse ei investeeri“, kammitsedes seega „õiglase maksustamise eesmärki“, aga ka ühtse turu nõuetekohast toimimist ja tegelikult võrdseid võimalusi.

    3.8.

    Komitee toetab nii ELi toimimise lepingu artikli 113 (kuna vahetatavat teavet võiks kasutada ka käibemaksu eesmärgil) kui ka ELi toimimise lepingu artikli 115 kombineeritud kasutamist ettepaneku toetamiseks õigusliku alusena. Ühtse turu toimimist mõjutavate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamine, mis on sätestatud artiklis 115, on käesoleva juhtumi puhul tõepoolest asjakohane, kuna krüptovarasid võib kasutada mitmel eesmärgil. Seetõttu tuleks ühtsel turul vältida lahknevusi nii üldises õigusraamistikus kui ka jõustamisvahendites, sest need võivad kahjustada selle tugevdamist.

    4.   Erimärkused

    4.1.

    Komitee julgustab komisjoni ja liikmesriike lisama praegusesse ettepanekusse aruandekohustused füüsilistele isikutele, kelle valduses on krüptovara. See suurendaks kindlasti ettepaneku tõhusust ja kohaldamisala.

    4.2.

    Komitee leiab, et maksukohustuslasena registreerimise numbri aruandlussüsteem on kõige tõhusam viis uute eeskirjade tõhususe tagamiseks. Seetõttu toetab komitee kindlalt komisjoni ettepanekut maksukohustuslasena registreerimise numbri kohta, kuna see aitab suurendada ettepaneku tõhusust, arvestades et maksukohustuslasena registreerimise number võimaldab ainulaadse identifitseerimiskoodina vältida vigu, aidates seeläbi kaasa õiguskindlusele ja süsteemi prognoositavusele.

    4.3.

    Komitee märgib, et enamikus liikmesriikides on juba olemas õigusaktid või vähemalt haldussuunised krüptovarainvesteeringute kaudu saadava tulu maksustamiseks, kuid pädevatel asutustel puudub sageli vajalik teave, et seda ellu viia. Seetõttu on õiguskindlust ja selgust võimalik tagada üksnes siis, kui riiklike meetmete ebatõhusust käsitletakse ELi seadusandliku algatuse abil, mille eesmärk on edendada maksuhaldurite vahelist tulemuslikku ja tõhusat koostööd.

    4.4.

    Komitee leiab, et aruandekohustused ei tohiks piirduda üksnes krüptovarade vahetuse ja ülekannetega, vaid neid tuleks läbipaistvuse ja kindluse huvides laiendada vähemalt praeguses algetapis ka krüptovaluuta varade üldisele omamisele, kuigi on selge, et maksustamist tuleks kohaldada üksnes tegeliku tulu suhtes.

    4.5.

    Komitee rõhutab vajadust tõhusa ja proportsionaalse karistuse järele, jättes kehtestatavate sanktsioonide konkreetse summa üle otsustamise liikmesriikidele. Miinimummäärade abil näib olevat võimalik suurendada krüptovarade maksustamist käsitlevate uute eeskirjade tõhusust. Komitee loodab, et karistuste ja vastavusmeetmetega suudetakse leida õige tasakaal ühelt poolt eeskirjade tõhususe ja piisava hoiatava mõju ning teiselt poolt proportsionaalsuse vahel. Proportsionaalsuse saaks tagada näiteks sellega, kui võtta piisavalt arvesse konkreetse ettevõtte sooritatud rikkumistega seotud tehingute arvu.

    4.6.

    Lisaks peaks komisjon pärast direktiivi rakendamist andma aru liikmesriikide karistusstruktuuride kohta ning andma soovitusi karistuste ja vastavusmeetmete süsteemis vajalike muudatuste kohta.

    4.7.

    Komitee rõhutab, et direktiivi ettepanekus sisalduvaid konkreetseid sätteid andmekaitse kohta ja sellega seotud kaitsemeetmeid, mis on kooskõlas isikuandmete kaitse üldmääruse eeskirjade ja põhimõtetega, tuleks hoolikalt kohaldada ja järgida, pidades kinni rangetest standarditest, et täielikult kaitsta nende isikute põhiõigusi, kelle andmeid kogutakse, vahetatakse ja säilitatakse.

    4.8.

    Komitee kutsub taas liikmesriike üles investeerima piisavalt oma maksuhalduritesse ja muudesse asjaomastesse haldusasutustesse, et tagada parema maksualase koostöö ülesande täitmiseks vajalik suutlikkus.

    4.9.

    Lõpetuseks soovitab komitee komisjonil lisada ettepaneku eelnõusse nõue, et praeguse tekstiga hõlmatud maksuhaldurid ja rahapesu ning ebaseadusliku tegevuse ja terrorismi rahastamise vastase võitluse eest vastutavad ametiasutused teeksid koostööd, kuna viimastel aastatel on olnud mitmeid juhte, kus krüptovara on tõenäoliselt kasutatud ebaseaduslikel eesmärkidel ja rahapesuks. Sellega seoses kordab komitee, et avaliku sektori asutused, antud juhul maksuhaldurid, vajavad piisavaid vahendeid kvalifitseeritud töötajate ning tipptasemel digitehnoloogia ja standardite näol.

    Brüssel, 22. märts 2023

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

    Christa SCHWENG


    (1)  Nõukogu 15. veebruari 2011. aasta direktiiv 2011/16/EL maksustamisalase halduskoostöö kohta ja direktiivi 77/799/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 64, 11.3.2011, lk 1).

    (2)  COM(2022) 707 final.

    (3)  COM(2020) 593 final.

    (4)  Crypto-Asset Reporting Framework and Amendments to the Common Reporting Standard, OECD, 8.10.2022.

    (5)  Euroopa Kontrollikoda (2021), „Maksuteabe vahetamine ELis: alus on tugev, kuid rakendamisel esineb puudusi“. Teabevahetus on suurenenud, kuid mõningat teavet ei esitata ikka veel.


    Top