EUROOPA KOMISJON
Brüssel,31.8.2020
COM(2020) 437 final
2020/0209(CNS)
Ettepanek:
NÕUKOGU MÄÄRUS,
millega avatakse teatavate kalandustoodete importi Kanaari saartele hõlmavad autonoomsed liidu tariifikvoodid aastateks 2021–2027 ja sätestatakse nende haldamine
SELETUSKIRI
1.ETTEPANEKU TAUST
•Ettepaneku põhjused ja eesmärgid
Nõukogu määrusega (EL) nr 1412/2013 on aastateks 2014–2020 Kanaari saartele ette nähtud autonoomsed tariifikvoodid (tollimaks 0 %) 30 000 tonni kalandustoodete importimiseks. Kõnealune meede on õigustatud, sest Kanaari saarte erandlik geograafiline asend kohalikuks tarbimiseks mõeldud kalandustoodete tarneallikate suhtes tekitab kulusid, mis on sellele sektorile raskeks koormaks.
See olukord ei ole uus. Enne Hispaania ühinemist ELiga kehtis Kanaari saartel piirkonda sisenevate kaupade suhtes tollimaksuvaba režiim. Kui Hispaania sai ELi liikmeks, kohaldati Kanaari saartele imporditud kalandustoodete suhtes erikorda, mis seisnes tariifide peatamises kuni 2001. aastani. Pärast seda on Kanaari saarte suhtes kohaldatud tariifikvoote.
Praegused tariifikvoodid aeguvad 31. detsembril 2020. Määruses (EÜ) nr 1412/2013 on nõutud, et pärast 2020. aastat algava ajavahemiku suhtes kontrollib komisjon meetme mõju ning esitab oma järelduste põhjal asjakohased ettepanekud pärast 31. detsembrit 2020 algavaks ajavahemikuks.
•Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega
Kanaari saarte ja muude äärepoolseimate piirkondade suhtes kohaldatakse mitmesuguseid sarnaseid meetmeid (autonoomsed tariifivähendused). Näiteks on nõukogu 19. detsembri 2011. aasta määrusega (EL) nr 1386/2011 ette nähtud sarnased meetmed Kanaari saartele imporditavate tööstustoodete suhtes.
Enne Hispaania ühinemist ELiga kehtis Kanaari saartel piirkonda sisenevate kaupade suhtes tollimaksuvaba režiim. Kui Hispaania sai ELi liikmeks, kohaldati Kanaari saartele imporditud kalandustoodete suhtes erikorda, mis seisnes tariifide peatamises kuni 2001. aastani. Sellest ajast alates on Kanaari saarte suhtes kohaldatud tariifikvoote. Käesolev määrus on nende meetmete jätk.
•Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega
2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS
•Õiguslik alus
Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 349.
•Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)
Ühise tollitariifistiku tollimaksud kuuluvad Euroopa Liidu ainupädevusse. Seetõttu ei kohaldata käesoleva ettepaneku suhtes subsidiaarsuse põhimõtet.
•Proportsionaalsus
Poliitikavariant on proportsionaalne, kuna selle alusel antakse luba vaid piiratud kogusele, mis on kooskõlas kasutamise määraga.
•Vahendi valik
3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED
•Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll
•Konsulteerimine sidusrühmadega
Turgude nõuandekomisjoni ja äärepoolseimate piirkondade nõuandekomisjoni vahendusel konsulteeriti kõigi asjaomaste sidusrühmadega. Äärepoolseimate piirkondade nõuandekomisjon soovitas komisjonil oma järeldused koroonapandeemia tagajärjel vähenenud turismi vaatepunktist ümber hinnata. Samas on seitsmeaastase ajavahemiku puhul selliseid tagajärgi väga raske hinnata ning kvootide kaotamine või vähendamine võib nende seitsme aasta jooksul potentsiaalset majanduskasvu takistama hakata. Seepärast teeb komisjon ettepaneku pikendada meetmeid kavakohaselt.
•Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine
Meetmete mõju kontrollimiseks (nagu on nõutud kõnealuses määruses) palus komisjon Hispaania ametiasutustelt vajalikku teavet. Hispaania ametiasutused esitasid andmed Kanaari saartele imporditud asjaomaste toodete kohta ning lisasid andmete juurde ka nende toodete analüüsi.
Tariifikvootide mõju kontrollimise seisukohast saadi olulist teavet ka muudest Kanaari saarte jaoks olulisi piirkondi käsitlevatest aruannetest, nimelt komisjoni 2017. aasta teatisest äärepoolseimate piirkondade kohta ja aruandes „Realising the potential of the outermost regions for sustainable blue growth“ („Äärepoolseimate piirkondade jätkusuutliku meremajanduse alase potentsiaali realiseerimine“).
Teavet koguti ka konkreetsete teemade kohta, näiteks tööhõive (ISTAC – Kanaari saarte statistikaamet), turism (Kanaari saarte turismi ametlik statistika) ja tarbimine (Eurobaromeeter).
•Mõju hindamine
Mõju hinnangut ei koostatud. Ettepanekuga uuendatakse kehtivat õigusakti, mis kaotab kehtivuse 2020. aasta lõpus. Mõju hindamine ei ole vajalik, sest meetmeid kohaldatakse väga piiratud ulatuses ja ettepanekus käsitletakse selliste meetmete pikendamist, samuti ei ole nende meetmete eeldatav mõju oluliselt muutunud.
•Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine
•Põhiõigused
4.MÕJU EELARVELE
Ettepanek ei mõjuta komisjoni eelarvet.
5.MUU TEAVE
•Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord
•Selgitavad dokumendid (direktiivide puhul)
•Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus
2020/0209 (CNS)
Ettepanek:
NÕUKOGU MÄÄRUS,
millega avatakse teatavate kalandustoodete importi Kanaari saartele hõlmavad autonoomsed liidu tariifikvoodid aastateks 2021–2027 ja sätestatakse nende haldamine
EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 349,
võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,
olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,
võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust,
võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,
võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust,
toimides seadusandliku erimenetluse kohaselt
ning arvestades järgmist:
(1)Kanaari saarte erandlik geograafiline asend teatavate kohalikuks tarbimiseks hädavajalike kalandustoodete tarneallikate suhtes tekitab sellele sektorile lisakulusid. Neid saarelisest asendist, kaugusest ja äärepoolseimast asukohast tingitud ebasoodsaid looduslikke tingimusi, mis on loetletud aluslepingu artiklis 349, võib korvata, peatades ajutiselt tollimaksude kohaldamise kõnealuste toodete impordile kolmandatest riikidest, tehes seda asjakohases mahus ja liidu autonoomsete tariifikvootide piires.
(2)Nõukogu määrusega (EÜ) nr 1412/2013 avati teatavate kalandustoodete importi Kanaari saartele hõlmavad autonoomsed liidu tariifikvoodid ajavahemikuks 1. jaanuarist 2014 kuni 31. detsembrini 2020 ning sätestati nende haldamine.
(3)2019. aasta juulis esitas komisjon nõukogule kõnealuste meetmete mõju kontrollimisel saadud teabe ning pakkus välja võimalused pärast 31. detsembrit 2020 algavaks ajavahemikuks.
(4)Kontrollimisel selgus, et mõlema kvoodi (09.2997 ja 09.2651) kasutusmäär oli märkimisväärne. Kvoodi 09.2651 raames ei kasutatud CN-koodi 0308.
(5)Määrusega (EL) nr 1412/2013 teatavate kalandustoodete suhtes avatud tariifikvootide sarnased kvoodid on õigustatud, sest need kataksid Kanaari saarte turu vajadused, tagades samas, et tollimaksuvabad impordivood liitu jäävad prognoositavaks ja selgelt eristatavaks.
(6)Selleks et pakkuda ettevõtjatele pikaajalist perspektiivi saavutamaks niisugust majandustegevuse taset, mis muudab Kanaari saarte majandusliku ja sotsiaalse keskkonna stabiilseks, on asjakohane pikendada ühise tollitariifistiku autonoomsete tariifikvootide korra kohaldamist käesoleva määruse I lisas loetletud kaupade suhtes täiendavaks ajavahemikuks.
(7)Siseturu terviklikkuse ja ühtsuse kahjustamise vältimiseks tuleks võtta meetmeid, mis tagavad, et kalandustooted, mille suhtes tollimaksud peatatakse, oleksid ette nähtud ainult Kanaari saarte turu jaoks.
(8)Tuleks võtta meetmeid komisjoni korrapäraseks teavitamiseks kõnealuse impordi mahust, et komisjon saaks vajaduse korral astuda samme spekuleerimise või kaubandushäirete ärahoidmiseks.
(9)Kõnealuse määruse rakendamise ühtsete tingimuste tagamiseks tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused, mis võimaldaksid komisjonil kaubandushäirete ilmnemise korral meetmete peatamise ajutiselt tühistada. Neid volitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 . Lõpliku otsuse selle kohta, kas tollimaksude peatamine tuleks jõusse jätta või lõplikult tühistada, peaks tegema nõukogu kooskõlas aluslepingu artikliga 349 selle ajavahemiku jooksul, mil tollimaksude peatamine on komisjoni otsuse kohaselt ajutiselt tühistatud.
(10)Käesolevas määruses sätestatud meetmed peaksid tagama järjepidevuse pärast määruse (EÜ) 1412/2013 kehtivuse lõppemist. Seetõttu on asjakohane kohaldada käesoleva määrusega ette nähtud meetmeid alates 1. jaanuarist 2021 kuni 31. detsembrini 2027,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:
Artikkel 1
1.Alates 1. jaanuarist 2021 kuni 31. detsembrini 2027 peatatakse täielikult ühise tollitariifistiku maksumäärade kohaldamine käesoleva määruse lisas loetletud kalandustoodete impordi suhtes Kanaari saartele kõnealuses lisas osutatud koguste puhul.
2.Lõikes 1 osutatud peatamist kohaldatakse üksnes Kanaari saarte turule ette nähtud toodete suhtes. Seda kohaldatakse ainult nende kalandustoodete suhtes, mis laaditakse laevalt või õhusõidukilt maha enne, kui Kanaari saarte tollile esitatakse vabasse ringlusse lubamise tollideklaratsioon.
Artikkel 2
Artiklis 1 osutatud tariifikvoote hallatakse vastavalt komisjoni rakendusmääruse (EL) 2015/2447 artiklitele 49–54.
Artikkel 3
Hispaania pädevad asutused esitavad komisjonile 30. juuniks 2026 aruande artiklis 1 sätestatud meetmete rakendamise kohta. Komisjon kontrollib võetud meetmete mõju ja esitab aruande järelduste põhjal nõukogule asjakohased ettepanekud pärast 2027. aastat algavaks ajavahemikuks.
Artikkel 4
1.Kui komisjonil on põhjust arvata, et käesolevas määruses sätestatud peatamine on konkreetse toote puhul kaasa toonud kaubandushäire, võib ta vastu võtta rakendusaktid, millega tühistatakse peatamine ajutiselt kuni 12 kuuks. Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 5 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.
Nende toodete imporditollimaksude tasumine, mille puhul peatamine on ajutiselt tühistatud, tagatakse tagatise abil ning asjaomaste toodete Kanaari saarte turul vabasse ringlusse lubamise tingimuseks on sellise tagatise esitamine.
2.Nõukogu võtab käesoleva artikli lõikes 1 osutatud maksimaalselt 12 kuulise ajavahemiku jooksul kooskõlas aluslepingu artikliga 349 vastu lõpliku otsuse selle kohta, kas tollimaksude peatamine jõusse jätta või lõplikult tühistada. Kui peatamine lõplikult tühistatakse, nõutakse ka tagatistega tagatud maksude summad lõplikult sisse.
3.Kui lõike 2 kohast lõplikku otsust ei tehta maksimaalselt 12 kuulise ajavahemiku jooksul, vabastatakse need tagatised.
Artikkel 5
1.Komisjoni abistab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 artikli 285 kohaselt asutatud tolliseadustiku komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.
2.Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.
Artikkel 6
Komisjon ja liikmesriikide tolliasutused teevad tihedat koostööd, et tagada käesoleva määruse kohaldamise nõuetekohane haldamine ja kontroll.
Artikkel 7
Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Seda kohaldatakse 1. jaanuarist 2021 kuni 31. detsembrini 2027.
Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.
Brüssel,