Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0015

    Soovitus: NÕUKOGU OTSUS, millega antakse luba alustada Ameerika Ühendriikidega läbirääkimisi vastavushindamise lepingu üle

    COM/2019/15 final

    Brüssel,18.1.2019

    COM(2019) 15 final

    Soovitus:

    NÕUKOGU OTSUS,

    millega antakse luba alustada Ameerika Ühendriikidega läbirääkimisi vastavushindamise lepingu üle


    SELETUSKIRI

    1.SOOVITUSE TAUST

    Soovituse põhjused ja eesmärgid

    Euroopa Komisjoni president ja Ameerika Ühendriikide president jõudsid 25. juulil 2018 kokkuleppele käivitada Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu kaubandussuhetes uus etapp, et hõlbustada kaubandust ja vältida kaubanduspingete teravnemist. Ühisavalduses nähti ette, et luuakse ajutine töörühm, kus kaalutakse muu hulgas haldustakistuste ja kulude vähendamise meetmeid, säilitades samal ajal mõlema poole kõrge kaitsetaseme.

    Käesolev soovitus alustada Ameerika Ühendriikidega läbirääkimisi on osa suuremast tegevuskavast, mille eesmärk on parandada Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide koostööd regulatiivsetes küsimustes ja standardite kasutamises reguleerimise toetajana. Soovituses on esitatud läbirääkimisjuhiste eelnõu, et hõlbustada kaubandust ja seega suurendada tööstuskaupade kaubavoogusid Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel, vähendades vastavushindamisega seotud kulusid vastastikusel ja tasakaalustatud moel.

    EL ja USA on maailma suurimad ja integreerituimad majandused, millel on pikaajalised ja ühised kaubandussidemed ning sarnane majandusarengu tase. USA on ELi tööstustoodangu ekspordi peamine sihtkoht ning suuruselt teine tööstustoodete liitu eksportija (Hiina järel). ELi ja USA kaubavahetus ulatus 2017. aastal 633 miljardi euroni, koosnedes peamiselt tööstustoodetest (598 miljardit eurot, millest 166 miljardit moodustas masinate ja seadmete kaubandus). Ameerika Ühendriikidesse suunatud ekspordiga on seotud ligikaudu 4,7 miljonit ELi töökohta. Suurima osa meie kaubavahetusest USAga moodustavad tööstuskaubad (94 % ELi ekspordist ja 95 % impordist). ELi ja USA kaubavahetus on viimase kümne aasta jooksul pidevalt kasvanud. Võttes arvesse neid olulisi kaubavoogusid, on mõlemal pool Atlandi ookeani asuvatel ettevõtjatel palju kasu katsetamis-, kontrollimis- ja sertifitseerimisnõuete dubleerimise kõrvaldamisest, mis vähendaks ettevõtjate kulusid vastavatele turgudele pääsemisel.

    Euroopa Liidul ja Ameerika Ühendriikidel on oma vastavushindamismenetlused, tagamaks, et tootjad saavad toote turule viia ainult juhul, kui see vastab kõigile nõuetele, millega tagatakse, et ohtlikud või muul viisil nõuetele mittevastavad tooted ei leia teed vastavatele turgudele. Need menetlused võivad hõlmata katsetamist, kontrollimist ja sertifitseerimist. Erinevad lähenemisviisid vastavushindamisele võivad kaasa tuua lisakulud ning pikad ja keerukad haldusmenetlused, kuid toodete ohutus ei pruugi sellest paraneda. Kolmanda isiku kohustusliku vastavushindamise puhul (umbes 70 % juhtumitest Ameerika Ühendriikides) võib kaubavahetust hõlbustada olukord, kui eksportijatel on võimalik taotleda sertifitseerimist tooteid eksportivas riigis, et tõendada importiva riigi kohaldatavate eeskirjade järgimist. See võimalus eksisteerib üksnes teatavate sektorite puhul vastavalt ELi ja USA vahel 1998. aastal sõlmitud vastastikuse tunnustamise lepingule, kuid see ei toimi nõuetekohaselt kõigi hõlmatud sektorite puhul. Vastavushindamise kulud võivad ELi ekspordi jaoks seega olla märkimisväärsed, eelkõige sellistes põhisektorites nagu masinad ja seadmed.

    Vastavushindamise kulude vähendamine võib tuua olulist majanduslikku kasu, eriti väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEde) jaoks, keda need kulud ebaproportsionaalselt palju mõjutavad. Arvestades VKEde suurust, on kaubandustõketega toimetulek neile sageli palju keerulisem kui suurematele ettevõtetele. VKEdel puuduvad sageli suude ja/või vahendid, et tulla toime erinevustega tootenõuetes ja kohaldatavates vastavushindamismenetlustes, ning neil on raske leida vajalikku teavet. Seetõttu võiks vastavushindamisega seotud tõkete arvu vähendamine olla eelkõige kasulik töötleva tööstuse valdkonnas tegutsevate eksportivate VKEde jaoks. Nemad saavad kaubanduskulude vähenemisest tõenäoliselt kõige rohkem kasu. Kaubanduskulude vähenemine võib vahel olla oluline valiku tegemisel, kas eksportida või mitte.

    Vastavushindamise tulemuste heakskiitmise hõlbustamiseks on vaja rahvusvahelist kokkulepet, et asjaomaste nõuete täitmise korral oleks vastavushindamisasutustel, mis ei asu ELi territooriumil, võimalik tõendada toote vastavust asjakohastele ELi õigusaktidele. Seetõttu tehakse käesolevas soovituses ettepanek alustada USAga läbirääkimisi, et vähendada vastavushindamise kulusid mõlemal pool Atlandi ookeani asuvate ettevõtjate jaoks, leppides kokku eksportiva lepinguosalise territooriumil asuvate vastavushindamisasutuste tehtud vastavushindamise tulemuste heakskiitmise importiva lepinguosalise territooriumil vastavalt viimase tehnilistele nõuetele.

    Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

    Käesoleva soovituse kohaldamisala piirdub 25. juuli 2018. aasta ühisavalduse osalise rakendamisega, et parandada kaubavahetust, lihtsustades vastavushindamise tulemuste heakskiitmist, kuid tagades samal ajal kõrge kaitsetaseme täieliku säilimise. Eesmärk on hõlbustada ELi ja USA kaubandussuhteid ning hajutada kaubanduspingeid ning see on täielikult kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepinguga, milles on sätestatud, et Euroopa Liidul tuleks ergutada kõikide riikide integreerimist maailmamajandusse, muuhulgas rahvusvahelise kaubanduse tõkete järkjärgulise kaotamise kaudu 1 .

    Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

    Soovitus on kooskõlas muude liidu tegevuspõhimõtetega.

    2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

    Õiguslik alus

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 207 lõige 3 ja lõike 4 esimene lõik koostoimes artikli 218 lõigetega 3 ja 4.

    Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

    Euroopa Liidu lepingu artikli 5 lõike 3 kohaselt ei kohaldata subsidiaarsuse põhimõtet valdkondades, mis kuuluvad ELi ainupädevusse. Ühine kaubanduspoliitika on Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 3 loetletud valdkonnana, mis kuulub liidu ainupädevusse. See poliitika hõlmab kaubanduslepingute üle läbirääkimiste pidamist muu hulgas ELi toimimise lepingu artikli 207 kohaselt.

    Proportsionaalsus

    Komisjoni soovitus on kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega ja vajalik, et saavutada meie eesmärk vähendada USAga tekkinud kaubanduspingeid.

    Vahendi valik

    Euroopa Liidu Nõukogu otsus.

    2.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

    Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

    Ei kohaldata

    Konsulteerimine sidusrühmadega

    Alates 2012. aastast on toimunud mitu sidusrühmadega konsulteerimist arutelude ja kodanikuühiskonnaga peetava dialoogi vormis, et kaaluda ELi ja USA tihedamast regulatiivsest koostööst tulenevat võimalikku kasu. See on lisaks avalikele aruteludele, mis on toimunud Euroopa Parlamendis ja ELi liikmesriikides või korraldatud nende poolt.

    Käesoleva soovituse kontekstis käivitatakse peagi sidusrühmadega konsulteerimise uus voor, milles käsitletakse võimalikke regulatiivseid koostööalgatusi USAga, ning selle raames avaldatakse sidusrühmadega konsulteerimise strateegia tegevuskava (võimalusega saada sidusrühmadelt tagasisidet nelja nädala jooksul).

    Konsultatsioonide tulemused esitatakse lühikokkuvõttena. Lisaks esitab komisjon sidusrühmade peamiste soovituste kohta märkusi. Konsulteerimine ei piirdu üksnes vastavushindamise küsimusega, vaid selle eesmärk on teha kindlaks ka muud algatused USAga, mis võivad tuua märkimisväärset kasu, kuid säilitavad olemasoleva kaitsetaseme või isegi suurendavad seda.

    Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

    Suur hulk eksperdiarvamusi ELi ja USA vastavushindamise alase tihedama koostöö võimalikust kasust on juba kogutud varasemate konsultatsioonide käigus alates 2012. aastast (vt lingid ja dokumendid järgmisel veebisaidil: http://trade.ec.europa.eu/doclib/cfm/doclib_section.cfm?sec=146 ). Neid eksperdiarvamusi siiski uuendatakse eespool nimetatud uute sidusrühmadega konsulteerimiste käigus.

    Mõju hindamine

    Poliitilise vajaduse tõttu liikuda kiiresti edasi ELi ja USA kaubanduspingete vähendamiseks, nagu väljendas komisjoni president pärast kohtumist Ameerika Ühendriikide presidendiga ning mida Euroopa Ülemkogu kinnitas oma 16. mai 2018. aasta mitteametlikul kohtumisel Sofias, on ametlikust mõju hindamise menetlusest loobutud proportsionaalsema lähenemisviisi kasuks, et tagada tõendite kogumine ja konsulteerimine sidusrühmadega. Selline proportsionaalne lähenemisviis on põhjendatud, kuna eeldatakse, et uuel lepingul ei ole märkimisväärset majanduslikku, sotsiaalset ega keskkonnaalast mõju, välja arvatud kasu, mis tuleneks vastavushindamise lihtsustamisest teatavates tootesektorites.

    Põhiõigused

    Soovitus on kooskõlas ELi aluslepingute ja Euroopa Liidu põhiõiguste hartaga.

    3.MÕJU EELARVELE

    Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu vaheline vastavushindamise leping ei avalda ELi eelarvele negatiivset mõju. Suurenenud kaubavoogudest on oodata kaudset positiivset mõju.

    4.MUU TEAVE

    Menetluslikud aspektid

    ELi nimel peab läbirääkimisi komisjon. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõike 4 kohaselt tehakse ettepanek, et Euroopa Liidu Nõukogu määrab kaubanduspoliitika komitee, kellega konsulteerides tuleb läbirääkimisi pidada.

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõike 10 kohaselt tuleb Euroopa Parlamenti kõigil menetluse etappidel teavitada.

    Komisjon avaldab käesoleva soovituse ja selle lisa kohe pärast nende vastuvõtmist.

    Komisjon soovitab läbirääkimisjuhised avaldada vahetult pärast nende vastuvõtmist nõukogus.

    Soovitus:

    NÕUKOGU OTSUS,

    millega antakse luba alustada Ameerika Ühendriikidega läbirääkimisi vastavushindamise lepingu üle

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 207 lõiget 3 ja lõike 4 esimest lõiku koostoimes artikli 218 lõigetega 3 ja 4,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni soovitust

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Komisjonile antakse luba alustada Euroopa Liidu nimel läbirääkimisi Ameerika Ühendriikidega vastavushindamise lepingu üle.

    Artikkel 2

    Läbirääkimisi peetakse lisas esitatud nõukogu läbirääkimisjuhiste kohaselt.

    Artikkel 3

    Komisjon konsulteerib läbirääkimiste käigus [erikomiteega, mille nime lisab nõukogu].

    Artikkel 4

    Käesolev otsus ja selle lisa tehakse avalikuks vahetult pärast nende vastuvõtmist.

    Artikkel 5

    Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

    Brüssel,

       Nõukogu nimel

       eesistuja

    (1)    ELi lepingu artikli 21 lõike 2 punkt e.
    Top

    Brüssel,18.1.2019

    COM(2019) 15 final

    LISA

    järgmise dokumendi juurde:

    Soovitus: Nõukogu otsus,

    millega antakse luba alustada Ameerika Ühendriikidega läbirääkimisi vastavushindamise lepingu üle


    LISA

    JUHISED LÄBIRÄÄKIMISTE PIDAMISEKS AMEERIKA ÜHENDRIIKIDEGA VASTAVUSHINDAMISE LEPINGU ÜLE

    Lepingu laad ja kohaldamisala

    1.Leping peaks sisaldama üksnes lepinguosaliste vahelist vastavushindamist käsitlevaid sätteid.

    2.Leping peaks olema täielikult kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) eeskirjade ja kohustustega.

    3.Lepinguga tuleks ette näha vastastikused kohustused seoses vastavushindamisega.

    Eesmärgid

    4.Läbirääkimiste eesmärk on lihtsustada ELi ja USA vahelist kaubandust ühtlustatud protsesside väljatöötamise kaudu, et hõlbustada vastavushindamise tulemuste tunnustamist, mis kinnitavad toodete vastavust lepinguosalise tehnilistele eeskirjadele, tagades samal ajal kaitse kõrge taseme täieliku säilimise. 

    Sisu

    Ühtlustatud horisontaalse vastavushindamise leping

    5.Lepinguosalised uurivad, kas on teostatav kehtestada vähem koormavad vastavushindamise nõuded, mis põhinevad tootega seotud ohu hindamisel.

    6.Lepinguosalised peaksid välja töötama nõuded, mis lubaksid importival lepinguosalisel kiita heaks teise lepinguosalise territooriumil asuvate vastavushindamisasutuste välja antud vastavushindamistulemused, mis tõendavad vastavust tema tehnilistele eeskirjadele.

    7.Leping peaks sisaldama ka sätteid täiustatud ja tõhusate menetluste ja lähenemisviiside kasutuselevõtuks sektorites, kus praegu esineb takistusi, eelkõige masina-, elektri- ja elektroonikasektoris.

    8.Leping peaks hõlmama peamiselt sektoreid, mille puhul importiv lepinguosaline nõuab kolmanda isiku vastavushindamist, ning sõltuma lepinguosaliste nõusolekust teostada tõhusat avaliku sektori asutuste järelevalvet nende territooriumil asuvate vastavushindamisasutuste üle. 

    9.Lepingus peaks vajaduse korral käsitlema lepingu kooskõla praegu kehtivate ELi ja Ameerika Ühendriikide vastastikuse tunnustamise lepingutega. 

    Lõppsätted

    10.Lepinguga tuleks luua institutsiooniline struktuur, et tagada lepingu rakendamine.

    11.Lepinguga tuleks ette näha lepingu lõpetamise ja/või (osalise) peatamise sätted.

    12.Leping peaks olema võrdselt autentne kõigis ELi ametlikes keeltes ja sisaldama vastavat keeleklauslit.

    Top