Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0293

    KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT MÕJUHINNANGU KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE Lisatud dokumendile: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse keskkonna- ja kliimameetmete programm (LIFE)

    SWD/2018/293 final - 2018/0209 (COD)

    Brüssel,1.6.2018

    SWD(2018) 293 final

    KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

    MÕJUHINNANGU KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE

    Lisatud dokumendile:

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus,

    millega luuakse keskkonna- ja kliimameetmete programm (LIFE)

    {COM(2018) 385 final}
    {SEC(2018) 275 final}
    {SWD(2018) 292 final}


    ELil on üleilmne juhtpositsioon keskkonnakaitse ja kliimameetmete valdkonnas ning – nagu president Juncker rõhutas oma 2017. aasta kõnes Euroopa Liidu olukorra kohta 1 – ta soovib seda rolli suurendada 2 .

    Programm LIFE on ainus ELi fond, mis on täielikult pühendatud keskkonna- ja kliimaeesmärkidele. See tagasihoidliku eelarvega fond keskendub nišile, mis jääb ühelt poolt teadusuuringuid ja innovatsiooni toetavate ELi programmide ning teiselt poolt meetmete ulatuslikku rakendamist rahastavate ELi programmide vahele.

    Kuigi programmi LIFE tegevused on suunatud konkreetsete probleemide lahendamisele otse kohapeal, on programmil peamiselt kaudne, kiirendav mõju, mille eesmärk on algatada, laiendada või kiirendada säästva tootmise, turustamise ja tarbimise tavasid,

    ­hõlbustades tavade ja teadmiste väljatöötamist ja jagamist;

    ­suurendades suutlikkust ja kiirendades keskkonna- ja kliimaalaste õigusaktide ja poliitikameetmete rakendamist;

    ­aidates sidusrühmadel katsetada väikesemahulisi tehnoloogiavahendeid ja lahendusi ning

    ­võttes kasutusele rahastamisvahendeid muudest allikatest.

    Käesolev mõjuhinnang on lisatud komisjoni ettepanekule tulevase keskkonna- ja kliimameetmete programmi (LIFE) kohta pärast 2020. aastat ning see vastab finantsmääruse nõuetele seoses eelhindamise tegemisega.

    Järgmise mitmeaastase finantsraamistiku programmi LIFE probleemid ja võimalused

    Programmi LIFE hiljutine vahehindamine 3 kinnitas, et programmi rakendamine kulgeb kavakohaselt, et olla tulemuslik, 4 tõhus ja asjakohane, ning programm annab panuse strateegiasse „Euroopa 2020“. Lisaks sellele peab enamik sidusrühmi programmi LIFE väga tähtsaks vahendiks keskkonna- ja kliimaprioriteetide käsitlemisel.

    Vahehindamisel tehti siiski kindlaks ka programmi üldise tulemuslikkuse edasise edendamise võimalused, mis programmi LIFE jätkamisel praegusel kujul ja praeguses ulatuses ajavahemikul 2021–2027 ei realiseeruks. See puudutab eelkõige võimalust suurendada sidusust programmi LIFE ja teiste ELi fondide vahel ning võimalust suurendada programmi kiirendavat mõju. Edasise parandamise väljavaated tuvastati ka seoses programmi strateegilise rõhuasetusega ning võimalusega suurendada tõhusust ja lihtsustada programmi LIFE juhtimist.

    Eelistatud poliitikavariandid

    Tuvastatud probleemide käsitlemiseks tehti kindlaks mitu poliitikavarianti ning hinnati seejärel nende tulemuslikkust, tõhusust ja sidusust. Selle tulemusena tehti kindlaks mitu konkreetset võimalust uue programmi parandamiseks, nagu on täpsemalt kirjeldatud allpool.

    Programmi katvuse ja ulatusega seoses valiti välja kolm varianti:

    1.programmi LIFE ulatuse laiendamine, et hõlmata puhtale energeetikale ülemineku allprogrammi lisamisega puhta energeetikaga seotud suutlikkuse suurendamise projektid, tagaks sidusama lähenemisviisi suutlikkuse suurendamise projektide rahastamisel puhta energeetika valdkonnas ja võimaldaks samal ajal juurdepääsu suuremale hulgale toetusesaajatele;

    2.programmist LIFE looduse ja bioloogilise mitmekesisuse eesmärkide lõimimiseks antava toetuse suurendamine. See suurendaks loodusvaldkonna rahastamist ja parandaks sidusust ELi eelarve üldises struktuuris, soodustades täiustatumat integreerivat lähenemisviisi. See võib siiski nõuda keskkonnaasutustelt täiendavat kavandamist ja koordineerimist.

    3.Programmi LIFE ulatuse, eriti looduse ja bioloogilise mitmekesisuse allprogrammi kuuluvate looduse ja bioloogilise mitmekesisuse meetmete laiendamine ELi ülemeremaadele ja -territooriumidele (ÜMT) kõrvaldaks võimaliku lünga BEST-kava 5 rahastamises.

    Need variandid (variandid 1 ja 2) tuleks lisada programmi LIFE struktuuri, kui selle eelarvet suurendatakse konkreetselt puhtale energeetikale ülemineku ja/või looduse allprogrammi lisamiseks.

    Programmi rakendusmehhanismide ja programmi juhtimisega seoses valiti välja üheksa varianti.

    Programmi LIFE tulemuslikkuse ja kiirendava mõju suurendamiseks uuriti kahte poliitikavarianti, mis puudutasid kõigi ELi liikmesriikide taotlejate juurdepääsu programmile. Positiivne hinnang anti variandile, mis näeb ette kogu riiklike kontaktpunktide võrgustiku tsentraliseeritud toetamist praeguste riiklike suutlikkuse suurendamise projektide asemel (mis on kättesaadavad ainult konkreetsetele liikmesriikidele). Kaasrahastamise määrade suurendamise varianti tuleks täiendavalt kaaluda, kui järgmise mitmeaastase finantsraamistiku programmi LIFE üldine ülesehitus ja eelarve on otsustatud, ja edaspidi vastavalt vajadusele.

    Kaaluti nelja lisavarianti, kuidas suurendada programmi tulemuslikkust ja kiirendavat mõju. Nende seas peetakse strateegiliste integreeritud projektide laiendamist mehhanismiks, mille mõju on praeguse programmi LIFE integreeritud projektide katsetamisel saadud kogemuse kohaselt suurim. See nõuaks praeguse programmiga võrreldes siiski täiendavat eelarvet.

    Poliitikavariandid, mille kohaselt edendatakse kordamist ja suurendatakse nii programmi paindlikkust kui ka võimalust võtta sihikule põhiprobleemid ja tekkivad probleemid, lihtsustades selleks määrust ja mitmeaastast tööprogrammi, ei avalda olulist negatiivset mõju, nii et need mõlemad tuleks kasutusele võtta. Rahastamisvahendite puhul oleks kasulik, kui praeguse programmi LIFE vahendite katsetamisel välja töötatud lähenemisviise laiendataks InvestEU raames.

    Kuidas toimub tulemuslikkuse seire ja hindamine?

    Tulemuslikkust hinnatakse jätkuvalt programmi ja allprogrammi tasandil, tuginedes praegusele projektipõhisele lähenemisviisile. Siiski on kindlaks tehtud täiendavad tulemuslikkuse kriteeriumid, mis tugevdavad seiret ja hindamist seoses programmi LIFE kiirendava mõjuga ning programmi panusega ühiskonna ümberkujundamise toetamisse. Selle kohaldamise kohustus lasub peamiselt komisjonil, et vältida praeguste aruandlusnõuete suurendamist ning tagada täpne ja usaldusväärne aruandlus.

    Tehakse kaks sügavuti hindamist – programmitöö perioodi keskel (2024. aastaks) ja lõpus (2027. aastaks).

    (1)       https://ec.europa.eu/commission/state-union-2017_en.  
    (2)      IV lisas on esitatud analüüs meetmete võtmise vajaduse kohta mitmesugustes keskkonnapoliitika valdkondades ja kliimamuutuste küsimuses, et tagada kooskõla asjakohaste ELi õigusaktide, Pariisi kokkuleppe ning energialiidu rakendamisega.
    (3)      Euroopa Komisjon, keskkonna- ja kliimameetmete programmi vahehindamise aruanne , SWD(2017) 355 final . Ecorys, Support for an external and independent LIFE Mid Term Evaluation Report, 2017.
    (4)      Tuginedes projektide tulemuslikkuse hindamiseks kasutatud võtmetähtsusega tulemuslikkuse põhinäitajate analüüsile.
    (5)       BEST – Euroopa ülemereterritooriumide bioloogilise mitmekesisuse ja ökosüsteemi teenuste vabatahtlik kava – selle algatuse eesmärk on toetada bioloogilise mitmekesisuse kaitset ja ökosüsteemi teenuste säästvat kasutamist, sealhulgas rakendada ökosüsteemipõhiseid lähenemisviise kliimamuutuste leevendamisel ja nendega kohanemisel ELi äärepoolseimates piirkondades ning ülemeremaadel ja -territooriumidel.
    Top