Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0352

    Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2018/120 teatavate kalapüügivõimaluste osas

    COM/2018/352 final - 2018/0183 (NLE)

    Brüssel,29.5.2018

    COM(2018) 352 final

    2018/0183(NLE)

    Ettepanek:

    NÕUKOGU MÄÄRUS,

    millega muudetakse määrust (EL) 2018/120 teatavate kalapüügivõimaluste osas


    SELETUSKIRI

    1.ETTEPANEKU TAUST

    Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

    Nõukogu määrusega (EL) 2018/120 on määratud 2018. aastaks kindlaks teatavate kalavarude ja kalavarurühmade püügi võimalused, mida kohaldatakse liidu vetes ning liidu kalalaevade suhtes teatavates vetes väljaspool liitu. Tavaliselt muudetakse kõnealuseid püügivõimalusi nende kehtivusaja jooksul mitu korda.

    Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

    Esitatud meetmed on kavandatud vastavalt ühise kalanduspoliitika eesmärkidele ja eeskirjadele ning need on kooskõlas liidu säästva arengu poliitikaga.

    Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

    Kavandatud meetmed on kooskõlas liidu muude tegevuspõhimõtetega, eriti keskkonnapoliitikaga.

    2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

    Õiguslik alus

    Käesoleva ettepaneku õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 43 lõige 3.

    Liidu kohustused vee-elusressursside säästvaks kasutamiseks tulenevad ühise kalanduspoliitika uue alusmääruse artiklis 2 sätestatud kohustustest.

    Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

    Ettepanek tehakse liidu ainupädevusse kuuluvas valdkonnas, millele on osutatud aluslepingu artikli 3 lõike 1 punktis d. Subsidiaarsuse põhimõtet seetõttu ei kohaldata.

    Proportsionaalsus

    Ettepanek on proportsionaalsuse põhimõttega kooskõlas järgmisel põhjusel: ühine kalanduspoliitika on ühine poliitika. Vastavalt aluslepingu artikli 43 lõikele 3 on nõukogul kohustus võtta vastu meetmed kalapüügivõimaluste kehtestamise ja eraldamise kohta.

    Vahendi valik

    Kavandatav vahend: määrus.

    3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

    Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

    Ei kohaldata.

    Konsulteerimine sidusrühmadega

    Ettepanekus võetakse arvesse tagasisidet sidusrühmadelt, nõuandekomisjonidelt, liikmesriikide asutustelt, kalurite organisatsioonidelt ja valitsusvälistelt organisatsioonidelt.

    Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

    Ettepanek põhineb Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) ning kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee (STECF) teaduslikel nõuannetel.

    Mõjuhinnang

    Kalapüügivõimalusi käsitleva määruse kohaldamisala on piiratud aluslepingu artikli 43 lõikega 3.

    Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

    Ei kohaldata.

    Põhiõigused

    Ei kohaldata.

    4.MÕJU EELARVELE

    Kavandatud meetmed ei mõjuta eelarvet.

    5.MUU TEAVE

    Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus

    Ettepaneku eesmärk on muuta määrust (EL) 2018/120 järgmiselt.

    Vaalhai

    Metsloomade rändliikide kaitse konventsiooni osaliste 12. konverentsil lisati konventsiooni I lisasse vaalhai (Rhincodon typus). See liik tuleks seega lisada keelatud liikide loetellu.

    Megrimid

    Tingimusel et teaduslikest nõuannetest ilmneb, et ICESi 7. alapiirkonna ning 8a, 8b, 8d ja 8e rajooni megrimid kujutavad endast sama bioloogilist varu, on asjakohane ette näha piirkondadevaheline 25 % paindlikkus ICESi 7. alapiirkonna ning 8a, 8b, 8d ja 8e rajooni vahel liikmesriikidele, kellel on nende liikide kvoot mõlemas piirkonnas.

    Harilik süvameregarneel

    26. märtsil 2018 avaldas ICES nõuande hariliku süvameregarneeli (Pandalus borealis) püügi kohta ICESi 3a rajoonis ja 4a rajooni idaosas (Skagerrak, Kattegat ja Põhjamere põhjaosa Norra süvikus). Pärast Norraga konsulteerimist otsustati, et Skagerrakis ELile jaotatav hariliku süvameregarneeli kvoot on 3 327 tonni.

    Kilu

    12. aprillil esitas ICES oma iga-aastase nõuande, mis käsitleb kilu (Sprattus sprattus) püüki Põhjameres. ICESi nõuande kohaselt ei tohiks kilu püük Põhjameres ajavahemikul 1. juulist 2018 kuni 30. juunini 2019 ületada 177 545 tonni. Kilu püügi võimaluste määramisel tuleks lähtuda sellest.

    Keldi mere heeringas

    ICESi nõuannetes on välja toodud, et Keldi mere heeringa varu ei ole ohututes bioloogilistes piirides, mistõttu tuleks viide artikli 7 lõikele 2 välja jätta.

    Norra tursik

    11. aprillil 2018 ajakohastas ICES oma nõuannet 2017. aasta oktoobrist norra tursiku püügi võimaluste kohta ajavahemikuks 1. novembrist 2017 kuni 31. oktoobrini 2018. Norra tursiku püügi võimalusi tuleks seega vastavalt muuta, et arvesse võtta ka vahetamist kolmandate riikidega.

    Norra salehomaar

    ICESi nõuande kohaselt on juhul, kui ei saa teha veealust videouuringut (UWTV), võimalik korraldada ICES 8c rajooni funktsionaalses üksuses 25 kontrollpüük, et koguda norra salehomaari kohta saagi püügimahu ühikuid käsitlevaid andmeid. Sellise kontrollpüügi võimaldamiseks muudetakse kalapüügivõimalusi.

    SPRFMO alal püüdvate ELi laevade kalapüügivõimaluste ülevõtmine

    Vaikse ookeani lõunaosa piirkondlik kalandusorganisatsioon (SPRFMO) kehtestas 2018. aastal toimunud kuuendal aastakoosolekul kalapüügivõimalused, mis hõlmasid stauriidi lubatud kogupüüki (TAC) (35 186 tonni). Kõnealune lubatud kogupüük tuleks lisada käesolevasse määrusesse.

    2018/0183 (NLE)

    Ettepanek:

    NÕUKOGU MÄÄRUS,

    millega muudetakse määrust (EL) 2018/120 teatavate kalapüügivõimaluste osas

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 43 lõiget 3,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)Nõukogu määrusega (EL) 2018/120 1 on määratud 2018. aastaks kindlaks teatavate kalavarude ja kalavarurühmade püügi võimalused, mida kohaldatakse liidu vetes ning liidu kalalaevade suhtes teatavates vetes väljaspool liitu.

    (2)Metsloomade rändliikide kaitse konventsiooni osaliste 12. konverentsil lisati konventsiooni I lisasse vaalhai (Rhincodon typus). See liik tuleks seega lisada keelatud liikide loetellu.

    (3)Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) nõuannetest ilmneb, et ICESi 7. alapiirkonna ning 8a, 8b, 8d ja 8e rajooni megrimid kujutavad endast sama bioloogilist varu, ja seepärast on asjakohane ette näha piirkondadevaheline 25 % paindlikkus ICESi 7. alapiirkonna ning 8a, 8b, 8d ja 8e rajooni vahel liikmesriikidele, kellel on nende liikide kvoot mõlemas piirkonnas.

    (4)26. märtsil 2018 avaldas ICES nõuande hariliku süvameregarneeli (Pandalus borealis) püügi kohta ICESi 3a rajoonis ja 4a rajooni idaosas (Skagerrak, Kattegat ja Põhjamere põhjaosa Norra süvikus). Kõnealuse nõuande põhjal ja pärast Norraga konsulteerimist on asjakohane määrata Skagerrakis liidule eraldatavaks hariliku süvameregarneeli kvoodiks 3 327 tonni.

    (5)ICESi 12. aprilli 2018. aasta nõuande kohaselt ei tohiks kilu (Sprattus sprattus) püük Põhjameres ajavahemikul 1. juulist 2018 kuni 30. juunini 2019 ületada 177 545 tonni. Kilu püügi võimaluste määramisel tuleks lähtuda sellest.

    (6)11. aprillil 2018 esitas ICES ajakohastatud nõuande norra tursiku kohta ajavahemikuks 1. novembrist 2017 kuni 31. oktoobrini 2018. Norra tursiku püügi võimaluste muutmisel tuleks lähtuda sellest.

    (7)ICESi nõuande kohaselt on juhul, kui ei saa teha veealust videouuringut, võimalik korraldada ICES 8c alapiirkonna funktsionaalses üksuses 25 kontrollpüük, et koguda norra salehomaari kohta saagi püügimahu ühikuid käsitlevaid andmeid. Selle kontrollpüügi võimaldamiseks tuleks muuta kalapüügivõimalusi.

    (8)Vaikse ookeani lõunaosa piirkondlik kalandusorganisatsioon (SPRFMO) kehtestas 2018. aastal toimunud kuuendal aastakoosolekul stauriidi lubatud kogupüügi (TAC). Seda meedet tuleks rakendada liidu õiguses.

    (9)Määruses (EL) 2018/120 sätestatud püügi piirnorme kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2018. Käesoleva määruse sätteid, mis käsitlevad püügi piirnorme, tuleks seetõttu samuti kohaldada alates kõnealusest kuupäevast. Selline tagasiulatuv kohaldamine ei mõjuta õiguskindluse ja õiguspärase ootuse kaitse põhimõtteid, kuna asjaomased kalapüügivõimalused ei ole veel ammendatud.

    (10)Määrust (EL) 2018/120 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määrust (EL) nr 2018/120 muudetakse järgmiselt.

    (a)Artikli 13 lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

    „vaalhai (Rhincodon typus) kõigis vetes;“.

    (b)Artikli 45 lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

    „vaalhai (Rhincodon typus) liidu vetes;“.

    (c)IA ja IJ lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2018, välja arvatud artikli 1 punkte a ja b, mida kohaldatakse alates käesoleva määruse jõustumise päevast.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel,

       Nõukogu nimel

       eesistuja

    (1)    Nõukogu 23. jaanuari 2018. aasta määrus (EL) 2018/120, millega määratakse 2018. aastaks kindlaks teatavate kalavarude ja kalavarurühmade püügi võimalused, mida kohaldatakse liidu vetes ning liidu kalalaevade suhtes teatavates vetes väljaspool liitu (ELT L 27, 31.1.2018, lk 1).
    Top

    Brüssel,29.5.2018

    COM(2018) 352 final

    LISA

    järgmise dokumendi juurde:

    ETTEPANEK: NÕUKOGU MÄÄRUS,

    millega muudetakse määrust (EL) 2018/120 teatavate kalapüügivõimaluste osas


    LISA

    1.Määruse (EL) 2018/120 IA lisa muudetakse järgmiselt:

    (1)tabel, milles on megrimite püügivõimalused 7. püügipiirkonnas, asendatakse järgmise tabeliga:

    Liik:

    megrimid

     

     

    Püügipiirkond:

    7

     

     

     

    Lepidorhombus spp. 

     

     

    (LEZ/07.)

     

     

    Belgia

     

    333

    (1)

    Analüütiline TAC

     

     

    Hispaania

    3 693

    (2)

    Kohaldatakse käesoleva määruse artikli 7 lõiget 2.

    Prantsusmaa

    4 481

    (2)

    Kohaldatakse käesoleva määruse artikli 12 lõiget 1.

    Iirimaa

    2 038

    (1)

    Ühendkuningriik

    1 765

    (1)

    Liit

    12 310

    TAC

    12 310

    (1)

    5 % sellest kvoodist võib kasutada 8a, 8b, 8d ja 8e püügipiirkonnas (LEZ/*8ABDE) kaaspüügiks merikeelte sihtpüügil.

    (2)

    25 % sellest kvoodist võib püüda 8a, 8b, 8d ja 8e püügipiirkonnas (LEZ/*8ABDE).

    “;

    (2)tabel, milles on esitatud hariliku süvameregarneeli püügi võimalused 3a püügipiirkonnas, asendatakse järgmisega:

    Liik:

    harilik süvameregarneel

     

    Püügipiirkond:

    3a

     

     

     

    Pandalus borealis 

     

    (PRA/03A.)

     

    Taani

     

    2 162

    Ennetuslik TAC

     

     

    Rootsi

    1 165

    Kohaldatakse käesoleva määruse artikli 7 lõiget 2.

    Liit

    3 327

    Ei kohaldata määruse (EÜ) nr 847/96 artiklit 3.

    Ei kohaldata määruse (EÜ) nr 847/96 artiklit 4.

    TAC

    6 230

    “;

    (3)tabel, milles on kilu ja seotud kaaspüügi püügi võimalused 2a ja 4. püügipiirkonna liidu vetes, asendatakse järgmisega:

    Liik:

    kilu ja seotud kaaspüük

    Püügipiirkond:

    2a ja 4. püügipiirkonna liidu veed

     

     

    Sprattus sprattus

     

     

    (SPR/2AC4-C)

     

     

    Belgia

     

    1 911

    (1) (2)

    Analüütiline TAC

     

     

    Taani

    155 660

    (1) (2)

    Saksamaa

    1 911

    (1) (2)

    Prantsusmaa

    1 911

    (1) (2)

    Madalmaad

    1 911

    (1) (2)

    Rootsi

    1 330

    (1) (2) (3)

    Ühendkuningriik

    1 911

    (1) (2)

    Liit

    166 545

    (1)

    Norra

    10 000

    (1)

    Fääri saared

    1 000

    (1) (4)

    TAC

    177 545

    (1)

    (1)

    Selle kvoodi alusel võib püüda ainult 1. juulist 2018 kuni 30. juunini 2019.

    (2)

    Merlangi kaaspüük võib moodustada kuni 2 % kvoodist (OTH / *2AC4C). Merlangi kaaspüük, mis arvestatakse kvoodist maha vastavalt sellele sättele, ja määruse (EL) nr 1380/2013 artikli 15 lõike 8 kohaselt kvoodist maha arvestatav liikide kaaspüük ei tohi kokku ületada 9% kvoodist.

    (3)

    Kaasa arvatud tobiad.

    (4)

    Võib sisaldada kuni 4 % heeringa kaaspüüki.

     

     

     

     

    “;

    (4)tabelist, milles on heeringa püügivõimalused 7g, 7h, 7j ja 7k püügipiirkonna liidu vetes, jäetakse välja viide „Kohaldatakse käesoleva määruse artikli 7 lõiget 2“;

    (5)tabel, milles on norra tursiku ja seotud kaaspüügi püügi võimalused 3a ning 2a ja 4. püügipiirkonna liidu vetes, asendatakse järgmisega:

    Liik:

    norra tursik ja seotud kaaspüük

    Püügipiirkond:

    3a; 2a ja 4. püügipiirkonna liidu veed

     

    Trisopterus esmarki

     

     

    (NOP/2A3A4.)

     

    Taani

    85 186

    (1)

    Analüütiline TAC

    Saksamaa

    16

    (1) (2)

    Ei kohaldata määruse (EÜ) nr 847/96 artiklit 3.

    Madalmaad

    63

    (1) (2)

    Ei kohaldata määruse (EÜ) nr 847/96 artiklit 4.

    Liit

    85 265

    (1) (3)

    Norra

    15 000

    (4)

    Fääri saared

    6 000

    (5)

    TAC

    Ei kohaldata

    (1)

    Kilttursa ja merlangi kaaspüük võib moodustada kuni 5 % kvoodist (OT2/*2A3A4). Kilttursa ja merlangi kaaspüük, mis arvestatakse kvoodist maha vastavalt sellele sättele, ja määruse (EL) nr 1380/2013 artikli 15 lõike 8 kohaselt kvoodist maha arvestatav liikide kaaspüük ei tohi kokku ületada 9% kvoodist.

    (2)

    Selle kvoodi alusel võib püüda ainult ICESi 2a, 3a ja 4. püügipiirkonna liidu vetes.

    (3)

    Liidu kvoodi alusel võib püüda ainult 1. novembrist 2017 kuni 31. oktoobrini 2018.

    (4)

    Kasutatakse sortimisvõret.

    (5)

    Kasutatakse sortimisvõret. Sisaldab kuni 15 % vältimatut kaaspüüki (NOP/*2A3A4), mis arvestatakse sellest kvoodist maha.

    “;

    (6)tabel, milles on norra salehomaari püügivõimalused 8c püügipiirkonnas, asendatakse järgmisega:

    Liik:

    norra salehomaar

     

    Püügipiirkond:

    8c

     

     

     

    Nephrops norvegicus

     

    (NEP/08C.)

     

     

    Hispaania

     

    2

    (1)

    Ennetuslik TAC

     

     

    Prantsusmaa

    0

    Liit

    2

    (1)

    TAC

    2

    (1)

    (1)

    Eranditult püük kontrollpüügi raames, et koguda saagi püügimahu ühikuid käsitlevaid andmeid funktsionaalses üksuses 25 viiel püügikorral kuus augustis ja septembris laevadel, mille pardal on vaatlejad.

    “.

    2.Määruse (EL) 2018/120 IJ lisas asendatakse tabel, milles on tšiili stauriidi püügi võimalusi SPRFMO konventsiooni alas, järgmisega:

    Liik:

    tšiili stauriid

    Püügipiirkond:

    SPRFMO konventsiooni ala

     

    Trachurus murphyi

     

    (CJM/SPRFMO)

    Saksamaa

    8 849,28

    Analüütiline TAC

    Madalmaad

    9 591,70

    Ei kohaldata määruse (EÜ) nr 847/96 artiklit 3.

    Leedu

    6 157,56

    Ei kohaldata määruse (EÜ) nr 847/96 artiklit 4.

    Poola

    10 587,46

    Liit

    35 186

    TAC

    Ei kohaldata

     

     

     

     

     

    “.

    Top