Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0063

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE ELi keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamine. Ühised probleemid ja ühised jõupingutused paremate tulemuste saavutamiseks

    COM/2017/063 final

    Brüssel,3.2.2017

    COM(2017) 63 final

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

    ELi keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamine. Ühised probleemid ja ühised jõupingutused paremate tulemuste saavutamiseks

    {SWD(2017) 33 - 60 final}


    1.Vajadus saavutada tulemusi

    Euroopa kodanikest üle 75 % leiab, et ELi keskkonnaalased õigusaktid on vajalikud nende riigi keskkonna kaitsmiseks, ja ligi 80 % nõustub sellega, et ELi institutsioonidel peaks olema võimalik kontrollida, kas keskkonnaalaseid õigusakte kohaldatakse nende riigis õigesti 1 .

    ELi keskkonnapoliitika ja keskkonnaalased õigusaktid toovad vaieldamatut kasu: nende abil kaitstakse, säilitatakse ja parandatakse keskkonda praeguste ja tulevaste põlvkondade jaoks ning hoitakse alal ELi kodanike elukvaliteeti. Õigusaktide puudulik rakendamine tekitab suuri sotsiaal-, majandus- ja keskkonnakulusid ning loob ettevõtjatele ebavõrdsed võimalused. ELi keskkonnaõigustiku nõuetekohase rakendamise tähtsus kajastub ka seitsmendas keskkonnaalases tegevusprogrammis 2 .

    Siin on mõned näited selle kohta, mida oleks võimalik saavutada ELi keskkonnanõuete täieliku rakendamise korral:

       ELi jäätmepoliitika täieliku järgimise korral oleks 2020. aastaks võimalik luua täiendavalt 400 000 töökohta ning suurendada jäätmekäitlus- ja ringlussevõtusektori aastakäivet veel 42 miljardi euro võrra; 3

       kehtivate ELi veealaste õigusaktide täielik rakendamine ning kõigi veekogude hea seisundi saavutamine tooks aastas kasu vähemalt 2,8 miljardit eurot; 4

       Natura 2000 võrgustik toob kogu ELis hinnanguliselt kasu 200–300 miljardit eurot aastas ja Natura 2000 täieliku rakendamisega kaasneks 174 000 lisatöökohta 5 .

    2016. aasta mais algatas komisjon keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise, mis on kaheaastane analüüsi- ja dialoogitsükkel, mille eesmärk on parandada olemasolevat ELi keskkonnapoliitikat ja kehtivaid õigusnorme 6 . Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamisega täiendatakse õigusnormide rakendamisel praegu näiteks normide täitmise tagamisel ja rikkumismenetluste valdkonnas tehtavat tööd. See pakub ühtset raamistikku ühiste rakendamisprobleemide lahendamiseks ja aitab kaasa kestliku arengu eesmärkide saavutamisele.

    Käesoleva teatise juurde kuuluvad lisa ja keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise 28 riigipõhist aruannet. Nendes kirjeldatakse peamisi probleeme ja võimalusi seoses keskkonnapoliitika rakendamisega igas liikmesriigis, 7 võttes aluseks erinevused ELi juriidiliste kohustuste ja poliitiliste kokkulepete ning kohapealse olukorra vahel. Aruannetes sisalduvat faktilist teavet on kontrollitud liikmesriikide andmete põhjal.

    Käesolevas teatises on välja toodud ka mitmele liikmesriigile ühised probleemid ja esitatud esialgsed järeldused rakendamisel esinevate puuduste võimalike algpõhjuste kohta. Kõnealuste probleemide lahendamine aitab kõrvaldada rakendamistakistusi, suunata investeeringuid, vähendada kohtumenetlusi liikmesriikide vastu, luua keskkonnahoidlikke töökohti ning eelkõige parandada elukvaliteeti.

    Struktuursete probleemidega tegelemine nõuab terviklikku lähenemisviisi kõigis sektorites, mitte ainult keskkonnapoliitika valdkonnas, ja tehnilist koostööd, kuid ka poliitilist kaasatust. Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamine annab uue võimaluse juhtida nii kõigi peamiste riiklike ja kohalike osalejate kui ka nõukogu, Euroopa Parlamendi, Regioonide Komitee ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee tähelepanu keskkonnapoliitika rakendamise senistele puudustele.

    2.Rakendamise seis: ühised probleemid ja võimalused ning saavutused

    Riikide aruannetest 8 nähtub, et peamised probleemid ja kõige pakilisemad puudujäägid rakendamisel esinevad liikmesriikidel sellistes poliitikavaldkondades nagu jäätmekäitlus, loodus ja elurikkus, õhukvaliteet, müra ning veekvaliteet ja -majandus.

    Ringmajandus ja jäätmekäitlus

    Jäätmekäitlust ei saa vaadelda eraldi ringmajandusele üleminekust, mis ei ole üksnes keskkonnaeesmärk, vaid mõjutab ka seda, kuidas me toodame, töötame, ostame ja elame. Komisjon rakendab 2015. aasta ringmajanduse tegevuskava 9 ning on Euroopa Parlamendilt ja nõukogult tungivalt nõudnud jäätmealaste õigusaktide läbivaatamise ettepanekute kiiret vastuvõtmist. Kõik liikmesriigid on kõnealuses valdkonnas tööd alustanud, kuid mõned neist on esirinnas ning on vastu võtnud riiklikud või piirkondlikud ringmajanduse kavad (nt Madalmaad, Belgia) või integreerinud need muudesse poliitikavaldkondadesse (nt Saksamaa, Prantsusmaa). Ligikaudu 20 liikmesriiki on vastu võtnud kavad, mille eesmärk on muuta nende ostetavad kaubad ja teenused (riigihangete kaudu) keskkonnasäästlikumaks. Sellised meetmed on väga olulised nö ahela täielikuks sulgemiseks, sest need lähevad jäätmekäitlusest kaugemale, hõlmates toote olelusringi tervikuna.

    ELi jäätmehierarhia raames on prioriteediks jäätmetekke vältimine, sellele järgnevad korduskasutamine (selleks ettevalmistamine), ringlussevõtt, taaskasutamine ja kõige ebasobivama võimalusena kõrvaldamine (sh prügilasse ladestamine ja põletamine ilma energia taaskasutuseta). Kõige olulisemad näitajad ELi jäätmenõuetele vastavuse hindamisel on prügilasse ladestamise ja ringlussevõtu kohustuslikud sihtmärgid ning jäätmetekke vältimise ja jäätmekäitluse ajakohastatud kavade olemasolu.

    Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise riigipõhiste aruannete esimeses väljaandes keskendutakse olmejäätmete käitlemisele, mille puhul on ELi õigusaktides seatud 2020. aastaks ringlussevõtu eesmärgid. Olmejäätmete käitlemine on meie tervise ja heaolu seisukohalt äärmiselt oluline, kuid sellega on paljudes liikmesriikides probleeme.

    Valdkondlikud järeldused

    Jäätmetekke vältimine on jätkuvalt oluline probleem kõikides liikmesriikides, sealhulgas kõrge ringlussevõtumääraga riikides. Kaheksas liikmesriigis toodetakse vähemalt kaks korda rohkem olmejäätmeid elaniku kohta kui kõige väiksema jäätmetekkega liikmesriigis. Jäätmetekke lahtisidumine majanduskasvust on püsiv eesmärk ringmajanduse tegevuskava laiemas kontekstis.

    Eurostati viimaste andmete kohaselt on olmejäätmete 50 % ringlussevõtu eesmärgi juba saavutanud kuus liikmesriiki, üheksa riiki aga peavad selleks, et saavutada see eesmärk 2020. aastaks, oma jõupingutusi oluliselt suurendama. Komisjon kavatseb võtta 2020. aasta eesmärkide täitmise vaatluse alla nn varajase hoiatamise aruandes 2018. aastal. Kuus liikmesriiki ei ole suutnud piirata biolagunevate olmejäätmete prügilasse ladestamist (50 % aastaks 2009).

    Jäätmete raamdirektiivis nõutakse riiklike jäätmekavade ja jäätmetekke vältimise programmide koostamist. See on ka eeltingimuseks ühtekuuluvuspoliitika rahastamisele aastatel 2014–2020. Enamikul liikmesriikidel on jäätmetekke vältimise programmid olemas, kuid kahes liikmesriigis need puuduvad. Ühel liikmesriigil ei ole riiklikku jäätmekava ja viiel puuduvad vähemalt mõned piirkondlikud kavad.

    Umbes pooled liikmesriigid peavad tõhustama jäätmete liigiti kogumist, mis on eeltingimus selleks, et parandada ringlussevõttu nii kvantitatiivselt kui ka kvalitatiivselt. Veel on probleemiks jäätmejääkide töötlemise (mehaaniline ja bioloogiline käitlus, prügilasse ladestamine ja põletamine) ebakohane hinnakujundus, mis ei paku piisavaid stiimuleid selleks, et viia jäätmed jäätmehierarhia kõrgemale astmele. Sellele lisandub muude turupõhiste vahendite, näiteks laiendatud tootjavastutuse või jäätmete kogusest sõltuvate tasude süsteemi ebapiisav kasutamine. Riigihanke-eeskirjade parem kasutamine võib tuua kaasa kulutõhusamad lahendused.

    Viies liikmesriigis on ebapiisava rakendamise põhjusena kindlaks tehtud koordineerimise puudumine eri haldustasandite vahel ja keskkonnaküsimuste killustatud juhtimine. Siiski põhjustavad jäätme-eeskirjade puudulikku rakendamist tõenäoliselt ka muud juhtimisprobleemid (õigusliku jõustamise puudumine, vähene suutlikkus juhtida ulatuslikke investeerimisprojekte, ebausaldusväärsed andmed või ebapiisav kontroll ja järelevalve).

    Edukad tavad

    Sloveenia on hea näide sellest, kuidas parandada jäätmekäitlust suhteliselt lühikese aja jooksul. Ljubljanat on hinnatud ELi pealinnaks, kus liigiti kogumine on kõige ulatuslikum ja tõhusam. Kümne aastaga on Sloveenia pealinnas ELi fondide toetusel vähendatud prügilasse ladestavate olmejäätmete hulka 59 % ja olmejäätmete tekitamist 15 % võrra 10 .

    Iirimaa on kasulik näide oma jäätmesektori põhjaliku reformiga, mille raames suleti ebaseaduslikud prügilad ning rahastati ulatuslikke puhastus- ja keskkonnakahju heastamise töid. Reformid viidi ellu tihedas koostöös komisjoniga ja nende tulemuseks on süsteem, millega tagatakse jäätmeid käsitlevatele ELi õigusaktidele vastavuse kõrge tase.

    Loodus ja elurikkus

    Elurikkus on meid ümbritsevate ökosüsteemide, elupaikade ja liikide erakordne mitmekesisus. See tagab meile toidu, magevee, puhta õhu, peavarju ja ravimid, leevendab loodusõnnetuste, kahjurite ja haiguste mõju ning aitab reguleerida kliimat. Seetõttu on elurikkus meie looduskapital, mis pakub majandustegevuseks vajalikke ökosüsteemiteenuseid. ELi bioloogilise mitmekesisuse strateegia 11 eesmärk on peatada elurikkuse ja ökosüsteemi teenuste vähenemine ning taastada need 2020. aastaks niipalju kui võimalik.

    Elupaikade direktiivi ja linnukaitse direktiivi kohaselt peavad liikmesriigid määrama Natura 2000 võrgustikku kuuluvad alad, et kaitsta ühenduse tähtsusega elupaiku ja liike. Kõnealune võrgustik on oluline vahend soodsa kaitsestaatuse eesmärgi saavutamiseks. Pärast põhjalikku toimivuskontrolli 12 järeldas komisjon 2016. aasta detsembris, et direktiivid täidavad oma eesmärki, kuid et nende eesmärkide täielik saavutamine sõltub nende oluliselt paremast rakendamisest. See järeldus kajastub ka allpool esitatud valdkondlikes järeldustes.

    Maa ökosüsteemide elurikkusele avalduvate survetegurite ja ohtudena nimetatakse aruannetes kõige sagedamini mittesäästvaid põllumajandustavasid, loodustingimuste muutmist ja saastust. Mere elurikkusele avalduvateks surveteguriteks on vee-elusressursside mittesäästev püük ja korjamine, loodustingimuste muutmine, kliimamuutused ja ookeanide hapestumine ning saastumine kemikaalide, plasti ja müra tõttu.

    Valdkondlikud järeldused

    Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise 28 riigipõhise aruande hinnangus kajastuvad Euroopa Keskkonnaameti poolt looduse seisundi kohta 2015. aastal koostatud aruande tulemused, 13 mille kohaselt ei ole kaitstud liikide ja elupaikade seisund viimase kuue aasta jooksul oluliselt paranenud. Rohkem kui kolm neljandikku ELi elupaikade hinnangutest näitavad, et elupaikade kaitsestaatus on ebasoodne ja et märkimisväärse osa puhul see järjest halveneb. Muude kui linnuliikide puhul viitab ebasoodsale kaitsestaatusele ELi tasandil antud hinnangutest 60 %. 15 % kõigi looduslike linnuliikide staatus on liigitatud ohulähedaseks, vähenevaks või kaduvaks ning veel 17 % staatuseks on määratud „ohustatud“.

    Kuigi paljudes valdkondades on tehtud edusamme ja leidub kohalikke edulugusid, esineb märkimisväärseid puudujääke rakendamises, rahastamises ja poliitikameetmete integreerimises. Kui töö jätkub praeguses ulatuses, väheneb elurikkus ELis jätkuvalt ning sellel võivad olla tõsised tagajärjed looduslike ökosüsteemide suutlikkusele rahuldada tulevikus inimeste vajadusi.

    Ühenduse tähtsusega alade määramise vastavalt elupaikade direktiivile on (peaaegu) lõpule viinud vaid seitse liikmesriiki 14 . 17 liikmesriiki on kindlaks määranud enamiku maismaa-aladest, kuid vajakajäämisi esineb nende võrgustiku mereosas. Ülejäänud neljas liikmesriigis on puudusi nii maismaa- kui ka mereosas.

    Süsteemsed probleemid, mis põhjustavad loodusdirektiivi puudulikku rakendamist, on Natura 2000 alade majandamise kavade või majandamise puudumine. Riigipõhistest aruannetest selgub, et kolmel liikmesriigil on raskusi nõuetekohaste hindamismenetluste kohaldamisega, et teha kindlaks uute kavade ja projektide mõju Natura 2000 aladele.

    Lisaks on enamikus liikmesriikides tõhusa rakendamise üks peamisi takistusi puudulikud teadmised liikide, elupaikade ja alade, sealhulgas mere ökosüsteemide kohta.

    Probleemiks on ka piisava rahastamise puudumine, inimressursside puudumine ning kohalike kogukondade ja sidusrühmade, näiteks maaomanike ja maakasutajate vähene kaasamine ja osalemine.

    Edukad tavad

    Prantsusmaa on oma Natura 2000 võrgustiku majandamiseks välja töötanud tõhusa kaasava lähenemisviisi, tänu millele on loodud ka mitusada töökohta. Võrgustik Trame verte et bleue (TVB) 15 pakub kohalikul ja piirkondlikul tasandil kasutatavat kavandamisvahendit sidusate ökoloogiliste võrgustike loomiseks.

    Tänu arvukatele Natura 2000 alade taastamise meetmetele, mida on rakendatud alates 2003. aastast kuue kooskõlastatud LIFE-projektiga, mis hõlmavad mitut tuhandet hektarit turbarabasid ja märgalasid Belgia Ardennides, 16 teatasid Belgia ametiasutused 2013. aastal olulistest positiivsetest suundumustest tosina eri elupaigatüübi ja ELi elupaikade direktiiviga kaitstud seonduvate liikide kaitsestaatuses 17 .

    Eesti on esitanud ühe kõige põhjalikuma tervikliku kavandamisraamistiku Natura 2000 alade rahastamiseks ELi eri fondidest. Eesti esitas ulatusliku prioriteetsete meetmete raamistiku, 18 mis hõlmab kaitseprioriteete, kaitsealuste elupaikade ja liikide parema kaitsestaatuse saavutamiseks vajalikke meetmeid ning sellega seonduvaid rahastamisvajadusi ja samuti rahastamisvõimaluste põhjalikku analüüsi.

    Madalmaad on juhtpositsioonil looduskapitali arvestuse valdkonnas. Seal viidi lõpule suur looduskapitali programm, 19 mis pakkus tõendeid selle kohta, kuidas looduskapitali ja ökosüsteemi teenuste mõisteid on võimalik integreerida otsuste tegemisse eri valdkondades, nagu põllumajandus, kaitse üleujutuste vastu ja rahvusvaheline kaubandus. Madalmaad katsetasid ka ökosüsteemialast arvepidamist kohalikul tasandil. Vabaühendused, ettevõtjad ja valitsusorganisatsioonid on leppinud kokku, et teevad koostööd loodus- ja sotsiaalkapitali väärtuse hindamisel.

    Õhukvaliteet ja müra

    EL on vastu võtnud välisõhu kvaliteeti käsitleva õigusaktide kogumi 20 ja seda korrapäraselt ajakohastanud. Selle eesmärk on kaitsta nii keskkonda kui ka inimeste tervist, kehtestades kohustuslikud normatiivid ja eesmärgid seoses paljude õhusaasteainetega 21 . Tänu sellele tehakse üldsusele korrapäraselt kättesaadavaks ajakohastatud teave välisõhu kvaliteedi kohta, liigse õhusaaste tasemetega aga tegeldakse õhukvaliteedi kavades, milles on kehtestatud praktilised meetmed. Lisaks on õhusaasteainete siseriiklike ülemmäärade direktiiviga nähtud ette heitkoguste vähendamine riikide tasandil, et kodanikud ei peaks kannatama naaberliikmesriikide heidetest põhjustatud halva õhukvaliteedi tõttu.

    Arvestades õhusaaste kahjulikku mõju inimeste tervisele (hinnangud õhusaastega kokkupuute mõju kohta tervisele näitavad, et EL 28 riikides põhjustas NO2, O3 ja PM2,5 kontsentratsioon 2013. aastal vastavalt 68 000, 16 000 ja 436 000 enneaegset surma), 22 on komisjon jätkuvalt mures ELi õigusaktides sätestatud piirnormide saavutamisel liikmesriikides tehtavate edusammude üldise tempo pärast.

    Valdkondlikud järeldused

    Õhukvaliteet on ELis viimastel kümnenditel mitme saasteaine osas paranenud, kuid rohkem on vaja ära teha PM10 ja NO2 osas. Viis liikmesriiki ei ole piirnormi ületanud ja õhu kvaliteet on aruannete põhjal üldiselt hea, välja arvatud mõned erandid. 16 liikmesriigil seisab ees kohtumenetlus PM10 piirnormide ületamise eest ning 12 liikmesriigil NO2 piirnormide ületamise eest ja selle eest, et riigi tasandil ei ole võetud tõhusaid meetmeid.

    PM10 saastet võivad põhjustada paljud eri allikad (nt kodumajapidamiste kütmine, tööstusheited, põllumajandus, liiklus). 18 liikmesriigis tuleb rakendada tahkekütuse põletamisele suunatud meetmeid, et vähendada kodumajapidamiste kütmisest pärinevate tahkete osakeste heidet. Selline kütmine on mõnes kõrge õhusaastetasemega linnas juba keelatud. Tööstuslikke heiteallikaid tuleks piirata lubadega, mis läheksid parimast võimalikust tehnikast kaugemale. Lisaks tuleb lahendada probleemid põllumajandusjäätmete põletamisega, mis põhjustab mõnes piirkonnas jätkuvalt tahkete osakeste saastet.

    Meetmed NO2 piirnormidele vastavuse saavutamiseks peavad olema suunatud eeskätt diiselmootoriga sõidukitele, nt kehtestades kesklinnapiirkondades üha rangemaid vähese õhusaastega alasid või kaotades järk-järgult maksusoodustused. Üldistele transpordivajadustele tuleks vastata linnalise liikumiskeskkonna strateegiliste kavadega.

    Liigne müra on ülipeente tahkete osakeste põhjustatud õhusaaste järel teine suurim keskkonnast tulenev kehva tervise põhjus 23 . ELi õigustikus on kehtestatud mitu nõuet, sealhulgas nõue hinnata kokkupuudet müraga kaardistamise abil ja koostada tegevuskavasid müra põhjuste kõrvaldamiseks. Praeguse viieaastase aruandlustsükli puhul puudub üle 30 % nõutud mürakaartidest ja umbes 60 % tegevuskavadest.

    Edukad tavad

    Paljud Euroopa linnad on kehtestanud vähese õhusaastega alad, kus piiratakse teatavate kategooriate sõidukite liiklemist olenevalt nende heitepotentsiaalist. Paljudel juhtudel on need alad osutunud edukaks: 24 näiteks esitati Berliini õhukvaliteedi kavas 2011–2017 hinnang, mille kohaselt vähenesid transpordist tingitud heitkogused tänu vähese õhusaastega alade rakendamisele 2008. aastal märkimisväärselt ja selle tulemusena hoiti 2010. aastal kümne päeva jooksul ära PM10 päevase piirtaseme ületamine. Samuti nähtus hinnangutest, et samal aastal langes ka NO2-saaste tase umbes 5 % ja liiklusest põhjustatud tahmaosakeste saaste teede ääres vähenes rohkem kui poole võrra 25 .

    Veekvaliteet ja -majandus

    ELi veepoliitika ja selle valdkonna õigusaktide 26 peamine eesmärk on tagada üldsusele, majandustegevusele ja loodusele piisavas koguses kvaliteetne vesi, tegeldes (nt põllumajandusest, linnapiirkondadest ja tööstustegevusest pärit) saasteallikatega, veekogude füüsiliste ja hüdroloogiliste muutustega ning üleujutuse riskide juhtimisega.

    Liidu õigustiku kohaselt peavad liikmesriigid võtma vastu veemajanduskavad (VMKd), mis on oluline vahend, et saavutada kogu ELis veekeskkonna sidus kaitse, parendamine ja säästev kasutamine. Konkreetsemad kohustused on järgmised: reovee kogumine ja puhastamine enne ärajuhtimist; veekvaliteedi kaitsmise kavade vastuvõtmine, hoides ära põhja- ja pinnavee saastumise põllumajandusest lähtuvate nitraatide tõttu; üleujutusriski maandamise kavade vastuvõtmine; merestrateegiate vastuvõtmine, et saavutada 2020. aastaks mereala hea keskkonnaseisund.

    Kõige levinumaks veekvaliteeti survestavaks teguriks on põllumajandustegevusest ja tööstusest pärinev reostus, samuti halb veevoolu reguleerimine ja morfoloogilised muutused, puudulik vesikonna majandamine ning ebaseaduslik või ülemäärane veevõtmine.

    Valdkondlikud järeldused

    Kolmandikus liikmesriikides on rohkem kui 50 % kõikide looduslike pinnaveekogude ökoloogiline seisund hea või väga hea. Viies liikmesriigis aga on ökoloogiline seisund hea alla 20 % veekogudest. Põhjaveekogumite kvantitatiivne seisund on hea 13 liikmesriigis. Kümnes liikmesriigis on kvantitatiivne seisund hea 70–90 % kõigist põhjaveekogumitest ja viies riigis on see näitaja 20–70 %.

    Kõigis esimese põlvkonna veemajanduskavades on mõningaid või märkimisväärseid puudujääke, enamasti järelevalve ning veekogude seisundi hindamise ja liigitamise meetodite osas. Kõik liikmesriigid kasutavad tähtaegade pikendamist võimaldavaid erandeid. Paljud liikmesriigid annavad loa uutele projektidele, mis takistavad nende veekogude hea seisundi saavutamist, esitamata seejuures alati nõuetekohaseid põhjendusi. Komisjon on koostanud liikmesriikidele soovitused nende puuduste kõrvaldamiseks teises veemajanduskavas. Need soovitused lisati tegevuskavadesse, et oleks täidetud eeltingimused saamaks Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest (ESIF) vahendeid veetaristusse investeerimiseks.

    Viis liikmesriiki ei ole veel vastu võtnud ühtegi teise põlvkonna veemajanduskava, mille tähtaeg oli 2015. aasta lõpus, ja kolmes liikmesriigis ei ole vastuvõtmine veel lõppenud 27 .

    Algpõhjusteks on ebatõhusad kontrollimeetmed, piirkondlike ja kohalike eri tasandite veemajandusasutuste vahelise koordineerimise puudumine, koostöö puudumine vee- ja loodusmajanduse juhtorganite vahel, kuid ka muude sektorite pädevate asutustega, ning andmetele juurdepääsu puudumine. Veel üks ühine probleem veesektoris on ebakohane veehinna kujundamise poliitika.

    Ehkki nitraadidirektiivi rakendamine on olukorda mõneti parandanud, on nitraatide kontsentratsioon ja eutrofeerumise tase jätkuvalt suureks probleemiks peaaegu kõigis liikmesriikides. Eriti muret tekitav on Läänemere eutrofeerumine, mis on tingitud peamiselt intensiivsest põllumajandustegevusest.

    Joogivee kvaliteedi osas on nõuetele vastavuse määr peaaegu kõikides liikmesriikides väga kõrge. Üksnes kolmes liikmesriigis esineb kohalikke kvaliteediprobleeme ja teatavates piirkondades puudub vajalik taristu.

    Suplusvee kvaliteet vastab 96 % puhul kõigist supluskohtadest kvaliteedi miinimumnõuetele, mis on sätestatud ELi suplusvee direktiivis (st vee kvaliteet on piisav). Paljud liikmesriigid on kehtestanud rangemad kvaliteedinormid: neist kaheksas oli rohkem kui 90 % kogu suplusveest 2015. aastal suurepärase kvaliteediga. 11 liikmesriigis on suurepärase kvaliteediga supluskohtade osakaal suurem kui ELi keskmine, st 84,4 %.

    Kuues riigis on suurepärane nõuetele vastavuse määr asulareovee kogumise ja puhastamise osas, kuid enamikul liikmesriikidel on raskusi täieliku rakendamisega ja 13 neist seisab ees ELi kohtumenetlus. Rakendamisel esinevate puudujääkide kõrvaldamine vajaliku taristu väljaarendamise kaudu nõuab head juhtimisstruktuuri, nõuetekohast planeerimist ja koordineerimist, et tagada rahastamine (selleks on olemas märkimisväärsel hulgal ELi vahendeid).

    Vaatamata 2015. aastaks seatud tähtajale oli 2016. aasta novembri lõpuks vaid 18 liikmesriiki esitanud andmeid 2015. aasta üleujutusriski maandamise kavade kohta.

    Kõikides liikmesriikides, kus on merealasid, esineb ikka veel puudusi merestrateegia raamdirektiivi rakendamisel, alustades hea keskkonnaseisundi määratlemisest. Enamiku liikmesriikide seireprogrammid ei hakka täielikult toimima enne 2018. või isegi 2020. aastat, mis võib tuua kaasa teabelüngad nende merealade seisundi järgmises hinnangus, mille tähtaeg on 2018. aastal. 2016. aasta märtsiks pidid liikmesriigid võtma vastu meetmekava peamiste meetmetega, mille abil saavutada nende merealade hea keskkonnaseisund. Kümme liikmesriiki aga ei ole seda veel teinud.

    Edukad tavad

    Head tavad on muu hulgas Küprosel, kus kasutatakse põllumajandusliku veevõtmise nõuete täitmise tagamise programmi raames vee kontrollimiseks satelliitfotosid ja kohapealseid kontrolle 28 . Seda peetakse eeskujuks, millest edaspidi lähtuda võimalikus töös nõuete täitmise tagamisel.

    Soome rakendab programmi LIFE integreeritud ulatuslikku näidisprojekti (FRESHABIT), 29 mis hõlmab eri sektoreid ning mille eesmärk on arendada uusi meetodeid ja näitajaid, mille abil hinnata magevee elupaikade kaitsestaatust ning parandada Natura 2000 võrgustiku mageveealade ökoloogilist seisundit, majandamist ja säästvat kasutamist. Projektiga loodetakse parandada suutlikkust, muu hulgas luues koordineerimisstruktuurid, ja töötatakse välja ka uued näidisraamistikud, et aidata saavutada pikaajalisi tulemusi.

    Võimalusi loovad vahendid

    Turupõhised vahendid ja investeeringud

    Maksumeetmed (nt keskkonnamaksud ja keskkonnale kahjulike toetuste järkjärguline kaotamine) on tulemuslik ja tõhus viis keskkonnapoliitika eesmärkide saavutamiseks. Kuigi iga liikmesriik kehtestab ise oma maksustamissüsteemi, on komisjon Euroopa poolaasta raames riikide kaupa uurinud keskkonnamaksudest tulenevaid võimalusi.

    ELi vahendite otstarbekas kasutamine on oluline ka selleks, et saavutada keskkonnaeesmärke ja parandada keskkonnanõuete integreerimist teistesse poliitikavaldkondadesse. Riigipõhistes aruannetes esitatud analüüsiga toetatakse täiendavalt selle uurimist, kuidas luua õiged tingimused piisavaks rahastamiseks ning kuidas tegelda keskkonna välismõjudega, kasutades keskkonnahoidlikke riigihankeid ja muid turupõhiseid ELi vahendeid ja investeerimisvõimalusi.

    Valdkondlikud järeldused

    Riigipõhistest aruannetest nähtub, et keskkonnamaksudest saadava tulu osakaal kogutulust jääb vahemikku 4,57–10,61 %, kusjuures ELi keskmine on 6,35 %. Liikmesriigid peavad uurima kõiki keskkonnamaksude (sealhulgas jäätmete prügilasse ladestamine, veevõtukohad ja kütusetõhusus) võimalusi, et saavutada keskkonna-, majandus- ja sotsiaalkasu.

    Paljudes riikides on ikka veel ette nähtud teatavad keskkonnale kahjulikud toetused, nagu maksualane sooduskohtlemine teatavate kütuste puhul ja maksusoodustused ametiautode isiklikul eesmärgil kasutamise suhtes, mis takistavad edu saavutamist võitluses liiklusummikute ja õhusaastega, ning need toetused tuleb järk-järgult kaotada.

    Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide raames on 12 liikmesriigis eraldatud ajavahemikuks 2014–2020 kõige rohkem vahendeid keskkonnakaitse ja ressursitõhususe valdkonnas, kuid liikmesriigid peaksid viivitamata kasutama keskkonnaeesmärkidele suunatud olemasolevaid ELi rahastamisvõimalusi.

    Edukad tavad

    Alates 1990. aastatest on mitu liikmesriiki moodustanud keskkonnamaksude komiteed, et algatada arutelu maksunihke võimaluste üle. See on esimene, kuid väga oluline samm selliste reformide võimaluste hindamiseks riigi kontekstis. Hiljutine näide on Portugal, kus parlament võttis vastu mõned komisjoni soovitused keskkonnamaksude reformi kohta.

    Hispaania, Itaalia, Kreeka ja Poola on loonud ühtekuuluvuspoliitika korraldusasutuste võrgustikud, et edendada keskkonnaküsimuste integreerimist ELi vahendite kasutamisse.

    Tõhus juhtimine ja suutlikkus rakendada eeskirju

    ELi keskkonnaalaste õigusaktide ja meetmete tõhus juhtimine eeldab asjakohast institutsioonilist raamistikku, poliitika sidusust ja koordineerimist, õiguslike ja mitteõiguslike vahendite kohaldamist, piisavate teadmiste ja oskustega valitsusväliste sidusrühmade kaasamist ja kindlasti ka strateegiakavasid.

    Poliitika sidusus hõlmab liidu poolt sõlmitud rahvusvaheliste keskkonnaalaste lepingute ratifitseerimist, et lahendada piiriüleseid ja üleilmseid probleeme. Ratifitseerimisega viivitamine mitmes liikmesriigis takistab keskkonnaõiguse rakendamist, nõrgestab liidu positsiooni asjaomastel läbirääkimistel ja tema usaldusväärsust kolmandate riikide tegevuse toetamisel.

    ELi keskkonnanõuete ettevõtjate-, kommunaalettevõtete- ja üksikisikutepoolse järgimise tagamine sõltub sellest, kui tõhusad on avaliku sektori asutused, sealhulgas keskkonnainspektsioonid, politsei, toll, riigiprokuratuur ja kontrolliasutused, millest mitu jagavad teadmisi ja tavasid üleeuroopalistes spetsialistide võrgustikes 30 . Hea tava on kaldunud riskipõhise lähenemisviisi poole, mille puhul on parim kombinatsioon järelevalvest, edendamisest ja nõuete täitmise tagamisest suunatud kõige tõsisematele nõuete täitmisega seotud probleemidele. Edasine ühtekuuluvuspoliitika pakub suurt hulka suutlikkuse suurendamise vahendeid, sealhulgas vahendit PEER 2 PEER oskusteabe vahetamiseks avaliku sektori asutuste vahel 31 .

    ELi keskkonnaalaste õigusaktidega antakse kodanikele mitmesugused materiaal- ja menetlusõigused, mida peavad toetama liikmesriikide kohtud, lähtudes keskkonnaalase õiguskaitse kättesaadavuse põhimõttest. Liikmesriikide kohtusüsteemide hea toimimine on väga oluline ELi õiguse eesmärkide saavutamiseks, sealhulgas keskkonna valdkonnas 32 .

    Andmete elektrooniline jagamine avaliku sektori asutuste vahel vastavalt INSPIRE direktiivile 33 võib aidata liikmesriikidel keskkonnaküsimustes tõhusamalt aru anda ning lihtsustada keerukate rakendamisülesannete (näiteks üleujutuste ennetamine) lahendamist, mis sõltub topograafilise, hüdroloogilise, meteoroloogilise ja muu teabe otstarbekast kasutamisest.

    Valdkondlikud järeldused

    Paljudes liikmesriikides on olemas kestliku arengu strateegia, sealhulgas piirkondade tasandil, ehkki mõnel juhul ei ole neid ajakohastatud. Vähem on levinud terviklikud riiklikud või piirkondlikud keskkonnapoliitikakavad.

    Enamik liikmesriike on kehtestanud kooskõlastusmehhanismid, et tõhustada eri valitsustasandite vahelist koostööd. Mõne liikmesriigi puhul on kindlaks tehtud keskkonnanõuete täitmise puudulik tagamine ja vastutuse killustatus piirkonna tasandil ning mitmes liikmesriigis tekitab jätkuvalt muret ELi õigusaktide ebakorrektne ülevõtmine piirkonna tasandil. Paljudes liikmesriikides rakendatakse regulatiivse mõju hindamist, mõned liikmesriigid aga on lihtsustanud keskkonnamõju hindamise menetlusi, kui tegemist on rohkem kui ühe ELi direktiiviga 34 .

    Osalemine spetsialistide võrgustikes on endiselt ebaühtlane. Puudulik on teave selle kohta, kuidas liikmesriigid tagavad keskkonnanõuete täitmise, eelkõige vee hajureostuse, linnaõhu saastatuse, ohustatud elupaikade ja liikide ning ebakvaliteetse reoveepuhastite ja kogumissüsteemide puudumise või nõuetele mittevastavuse kohta. On vaja rohkem teavet selle kohta, kuidas tagatakse nii riigi kui ka ELi tasandi nõuete täitmine.

    Mõnes liikmesriigis on jätkuvalt takistusi keskkonnaalasele õiguskaitsele juurdepääsul. Need takistused on seotud kas ülemäära suurte kohtukuludega või piiravate eeskirjadega selle kohta, kes võivad hagi esitada.

    Enamikus liikmesriikides ei ole andmete jagamine edenenud nii palju, kui INSPIRE direktiiviga ette nähtud, ja kui liikmesriigid soovivad selle võimalustest täiel määral kasu saada, peavad nad oma jõupingutusi suurendama.

    Edukad tavad

    Iiri keskkonnakaitseamet on välja töötanud litsentsimis-, järelevalve- ja hindamissüsteemi (LEMA), mis võimaldab ametnikel elektrooniliselt hallata, analüüsida, jagada ja kasutada tööstuskäitiste tegevuslubade omanikelt ja inspekteerimiste käigus kogutud andmeid, sealhulgas edasise töö kavandamiseks 35 . Amet koordineerib ka nõuetele vastavuse ja nõuete täitmise tagamise riiklikku võrgustikku, 36 mille eesmärk on tagada rohkem kui kolmekümne kohaliku omavalitsuse kõrgetasemeline kooskõla nõuetele vastavuse tagamise töös.

    Mitu liikmesriiki on tänu Euroopa keskkonnainspektsioonide võrgustikule IMPEL võtnud üle kontrollide ja muude nõuetele vastavuse tagamise toimingute kavandamise riskipõhise metoodika, mille töötas välja Nordrhein-Westfaleni liidumaa (Saksamaa).

    Belgia Flaami piirkond 37 ja Hispaania keskkonnaprokuratuur 38 koostavad keskkonnajärelevalve ja -süüdistuste aastaaruandeid ja analüüse, aidates teavitada üldsust ja pakkudes statistikat nõuetele vastavuse tagamise töö hindamiseks.

    Šotimaa keskkonnaveeb 39 ja Madalmaade riiklik ruumiandmete taristu (PDOK) 40 on eeskujuks ruumiandmete tasuta kättesaadavaks tegemisel üldsusele kooskõlas INSPIRE direktiiviga.

    3.Ühised algpõhjused. Esimesed järeldused

    Keskkonnanõuete rakendamisel esinevate puuduste kõrvaldamiseks on vaja enamat kui ELi poliitika ja õigusaktide järgimise analüüsi. Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamine annab liikmesriikide asutustele ja komisjonile uue võimaluse lähemalt uurida puuduliku rakendamise algpõhjuseid. Riigipõhised aruanded näitavad, et algpõhjused on mitmel liikmesriigil ühesugused 41 .

    Kõnealune keskkonnapoliitika rakendamise esimene läbivaatamine hõlmab üksnes esialgset hinnangut nimetatud algpõhjuste kohta. Riigipõhiste lahenduste toetamiseks on vaja üksikasjalikumaid tõendeid. Selleks et omandada keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise järgmiste aruannete jaoks paremaid teadmisi, vajab komisjon liikmesriikidelt tagasisidet, eeskätt riiklike dialoogide kaudu, mis järgnevad riigipõhiste aruannete avaldamisele.

    Valdkonnas tehtud järeldused peamiste seni kindlaks tehtud ühiste algpõhjuste kohta

    Ebatõhus koordineerimine kohalike, piirkondlike ja riiklike asutuste vahel: see võib takistada nõuete rakendamist liikmesriikides. Näiteks veekvaliteedi seirega seotud kohustused on sageli hajutatud eri asutuste vahel ja puudub piisav koordineerimine.

    Haldussuutlikkuse puudumine ja ebapiisav rahastamine: Mõnes riigis on nõuete rakendamisel takistuseks finants- ja inimressursside puudumine ning see takistab asutustel investeeringuprojektide ettevalmistamist ja rakendamist. Isegi kui vahendid on olemas, ei ole kohalikel asutustel mõnikord vajalikke inimressursse ja/või oskusteavet avaliku hanke korraldamiseks ega pakutavate teenuste kvaliteedi kontrollimiseks. Näiteks looduskaitse valdkonnas on suutlikkuse puudumise tagajärjeks suutmatus viia ellu ja kontrollida vajalikke majandamis- ja kaitsemeetmeid.

    Teadmiste ja andmete puudumine: andmete (nendele juurdepääsu) puudumine ja ebausaldusväärsed andmed põhjustavad rakendamisprobleeme paljudes liikmesriikides. Näiteks teadmiste ja andmete puudumine liikide ja elupaikade kohta takistab nende tõhusat kaitset.

    Ebapiisavad nõuetele vastavuse tagamise mehhanismid: analüüs näitab, et sageli esineb probleeme nõuetele vastavuse kontrollimise ja nõuete täitmise tagamisega, sealhulgas tõhusate ja proportsionaalsete karistuste kaudu.

    Integratsiooni ja poliitika sidususe puudumine: analüüs näitab, et keskkonnaküsimuste puudulik integreerimine muudesse poliitikavaldkondadesse on üks puuduliku rakendamise algpõhjus, nagu nähtub eespool esitatud õhu ja liikuvuse seosest.

    4.Edasised sammud

    Riigipõhised aruanded, käesolev teatis ja lisas esitatud suunised peaksid olema liikmesriikidele lähtealuseks ühiste rakendamisprobleemidega tegelemisel koostöös kohalike ja piirkondlike asutuste ning sidusrühmadega, samuti teiste liikmesriikidega.

    Liikmesriigid vastutavad rakendamisprobleemide kõrvaldamise eest ning komisjon toetab ja abistab neid sellealastes püüdlustes. Lisas esitatud tabelisse on koondatud kõik meetmed, mida komisjon liikmesriikidele riigipõhistes aruannetes soovitab, et parandada ELi keskkonnapoliitika ja õigusaktide elluviimist. Riigipõhistes aruannetes on need soovitused asetatud laiemasse konteksti ja vajaduse korral on neid selgitatud.

    Komisjon teeb jätkuvaid jõupingutusi, et parandada rakendamist sihipäraste ELi tasandi täitmise tagamise meetmetega ja et kaasrahastada ELi vahenditest keskkonnainvesteeringuid. 2017. aastal esitab komisjon suunised keskkonnanõuete täitmise edendamise, kontrollimise ja tagamise kohta. Tõlgendav teatis, milles käsitletakse keskkonnalase õiguskaitse kättesaadavust liikmesriikide kohtutes, aitab suurendada õiguskaitsevahendite tõhusust nõuete rakendamata jätmise korral, lihtsustades seega kohtumenetluste algatamist kodanike ja valitsusväliste keskkonnaorganisatsioonide poolt.

    Samuti uurib komisjon koos liikmesriikide ja Euroopa Keskkonnaametiga seda, kuidas parandada valdkonnateadmisi ja suunata neid paremini ELi keskkonnaõigustiku konkreetsetele nõuetele. Sel eesmärgil aitab keskkonnaseire ja -aruandluse toimivuse kontroll luua tulemuslikuma ja tõhusama seire- ja aruandlussüsteemi. Lisaks astub komisjon samme selle tagamiseks, et teadusuuringute ja innovatsioonipoliitikaga toetatakse uute vahendite ja ärimudelite, sealhulgas tulemuslikkuse jälgimiseks vajalike näitajate ja viiside väljatöötamist.

    Riigipõhistes aruannetes leiti, et ebatõhus avalik haldus on puuduliku rakendamise üks oluline algpõhjus, mis väärib erilist tähelepanu. Seda on analüüsitud Euroopa poolaasta raames ning see on Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide üks investeerimisprioriteete. Lisaks avaldas komisjon 2015. aastal dokumendi „Vahendid valdkonnas tegutsejatele“ 42 . Komisjon kavatseb koos liikmesriikidega veelgi süvendada teadmisi avaliku halduse kvaliteedist ja juhtimisest, kuna see on üks keskkonnaõiguse puuduliku rakendamise algpõhjus. 

    Lisaks nimetatud käimasolevatele algatustele, ja ilma et see piiraks ELi aluslepingutest tulenevaid täidesaatvaid volitusi, on komisjon valmis toetama liikmesriikide jõupingutusi uue sihtotstarbelise raamistiku abil.

    Poliitikaettepanekud

    1.Pidada iga liikmesriigiga struktureeritud rakendamisalast dialoogi: eesmärk on arutada, kuidas lahendada asjaomase liikmesriigi struktuurseid probleeme ja täita sealseid vajadusi. Dialoogis tuleks keskenduda konkreetsete meetmete võtmisele. Äärmiselt oluline on läbipaistvus ning eri sektorite ja haldustasandite sidusrühmade laialdane osalemine.

    2.Pakkuda liikmesriikide ekspertidele teiste liikmesriikide kolleegide poolset spetsiaalselt kohandatud tuge: kogemuste vahetamine on oluline vahend vastastikuse õppimise ja teadmiste parandamiseks ning selle tagamiseks, et läbiproovitud lahendused antakse teistele edasi. Komisjon loob liikmesriikidele keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise raames vastava vahendi.

    3.Arutada ühiseid struktuurseid probleeme nõukogus, et ELi keskkonnaeeskirjade rakendamist parandada: keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise peamisi järeldusi ja suuniseid tuleks käsitleda strateegilistes aruteludes nii riikide kui ka ELi tasandil, et edendada ELi keskkonnaeeskirjade rakendamist ja kiirendada nende eesmärkide saavutamist. Liikmesriikidel peaks olema võimalus vahetada nõukogus arvamusi ühiste probleemide üle, eriti juhul, kui neil probleemidel on piiriülene mõju. Omavahel seotud küsimusi tuleks uurida ühe tervikuna, et leida kõikide asjaomaste sektorite õigustatud huve arvesse võtvad parimad lahendused, tehes seda kooskõlas üleminekuga valdkondlikult lähenemisviisilt terviklikele lahendustele, mida soovitatakse kestliku arengu eesmärkide raames 43 . Sellega seoses võiks arutada ka rakendamisprobleeme, mis on tingitud selguse, ühtsuse ja kooskõla puudumisest ELi poliitikas ja õigusaktides. Vajaduse korral tuleks kaasata sellised sidusrühmad nagu valitsusvälised organisatsioonid, ettevõtjad ja teadusasutused ning Euroopa Parlament.

    Pärast riikidega 2017. aastal peetavaid dialooge hindab komisjon keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise esimest tsüklit, võttes arvesse liikmesriikide ja muude osaliste esitatud märkusi. Ta võtab saadud kogemusi arvesse eelseisvates läbivaatamistsüklites.

    (1)  Euroopa Komisjon (2014): Eurobaromeetri eriuuring nr 416, lk 26.
    (2) ELT L 354/171.
    (3)  Euroopa Komisjon, 2011. Implementing EU legislation for Green Growth.
    (4)  Euroopa Parlamendi uuringuteenistus, 2015. Water Legislation: Cost of Non-Europe Report.
    (5) The Economic benefits of the Natura 2000 Network Euroopa Komisjon, 2013. .
    (6) COM(2016) 316 (final)  .
    (7)  Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise esimene voor ei hõlma kliimamuutusi, tööstusheidet ega kemikaale.
    (8) Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamine põhineb peamiselt teabel, mis on esitatud riikide ametiasutuste saadetud viimastes aruannetes. Riikide ametiasutustel võib olla uuemaid andmeid. See kajastub võimaluse korral aruannetes.
    (9) COM(2015) 614 (final).
    (10) BiPRO uuring Assessment of separate collection schemes in the 28 capitals of the EU, november 2015.
    (11) KOM(2011) 244 (lõplik)  .
    (12) SWD(2016) 472 (final).
    (13) http://www.eea.europa.eu/publications/state-of-nature-in-the-eu   
    (14) http://ec.europa.eu/environment/nature/info/pubs/docs/nat2000newsl/nat40_en.pdf   
    (15) http://www.trameverteetbleue.fr/  .
    (16) http://biodiversite.wallonie.be/fr/meta-projet-life-de-restauration-des-tourbieres-de-haute-ardenne.html?IDC=5778  .
    (17) http://biodiversite.wallonie.be/fr/resultats-du-rapportage-article-17-au-titre-de-la-directive-92-43-cee-pour-la-periode-2007-2012.html?IDD=4237&IDC=5803  
    (18) Natura 2000 alade prioriteetsete meetmete raamistikud on olulised kavandamisvahendid, millega tugevdada Natura 2000 rahastamise integreerimist asjakohaste ELi rahastamisvahendite kasutamisse.
    (19) http://www.atlasnatuurlijkkapitaal.nl/en/home   
    (20) Air Quality Standards http://ec.europa.eu/environment/air/quality/standards.htm Euroopa Komisjon, 2016. ,  
    (21) Inimtegevusest tulenevate suurte esmatähtsate saasteainete hulka kuulub PM10, mis on segu eri suurusega, eri keemilise koostisega ja paljudest inimtekkelistest allikatest (sealhulgas põletamine) eraldunud väikestest (tahketest ja vedelatest) aerosooliosakestest ning lämmastikoksiididest (NOx), mis eralduvad kütuse põlemisel näiteks tööstusrajatistes ja maanteetranspordisektoris. Lämmastikoksiidid on gaaside rühm, kuhu kuuluvad lämmastikmonooksiid (NO) ja lämmastikdioksiid (NO2).
    (22) Air quality in Europe 2016 report Euroopa Keskkonnaamet (EEA), 2016. .
    (23) Noise in Europe 2014 EEA, , tsiteerides Maailma Terviseorganisatsiooni, lk 6.
    (24) Vähese õhusaastega alade täieliku potentsiaali avaldumiseks tuleb nende puhul keskenduda peamistele õhusaasteallikatele, seada liiklemispiirangud kõigile sõidukitele peale vähesaastavate sõidukite ja neid alasid ajakohastada, et võtta arvesse muutuvaid heitenorme.
    (25) Luftreinhalteplan 2011 bis 2017 für Berlin   / Air Quality Plan for Berlin 2011-2017
    (26) suplusvee kvaliteedi direktiiv (2006/7/EÜ asulareovee puhastamise direktiiv (91/271/EMÜ) joogiveedirektiiv (98/83/EÜ) veepoliitika raamdirektiiv (2000/60/EÜ) nitraadidirektiiv (91/676/EMÜ) üleujutuste direktiiv (2007/60/EÜ) Nende õigusaktide hulka kuuluvad ), , , , ja .
    (27) Keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise riigipõhistes aruannetes ei olnud võimalik kajastada uutes veemajanduskavades tehtud edusamme, kuna neid veel hinnatakse.
    (28) Comparative study of pressures and measures in the major River Basin Management Plans  , 2012.
    (29) http://ec.europa.eu/environment/life/project/Projects/index.cfm?fuseaction=search.dspPage&n_proj_id=5437   
    (30) Keskkonnaõiguse rakendamise ja jõustamise Euroopa Liidu võrgustik (IMPEL); Euroopa prokuröride võrgustik keskkonnaküsimustes; keskkonnakuritegude vastasele võitlusele spetsialiseerunud politseiametnike võrgustik, Euroopa Kohtunike Keskkonnafoorum ning Euroopa keskkonna- ja korraldusasutuste võrgustik.
    (31) http://ec.europa.eu/regional_policy/p2p   
    (32) https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/european-semester_thematic-factsheet_effective-justice-systems_en.pdf Liikmesriikide kohtusüsteemide tõhusust käsitletakse ELi õigusemõistmise tulemustabelis ja Euroopa poolaasta raames (). 
    (33) Direktiiv 2007/2/EÜ.
    (34) Lihtsustamine on kohustuslik keskkonnamõju hindamise direktiivi ja elupaikade direktiivi puhul; keskkonnamõju hindamise ja muude keskkonnahindamiste korral julgustab komisjon liikmesriike kasutama olemasolevaid võimalusi menetluste lihtsustamiseks. Vt komisjoni suunised (ELT C 273, 27.7.2016).
    (35) http://www.epa.ie/pubs/reports/enforcement/  .
    (36)  Network for Ireland's Environmental Compliance and Enforcement (Iiri keskkonnanõuetele vastavuse ja nõuete täitmise tagamise võrgustik) ehk NIECE.
    (37) http://www.vhrm.be/english  
    (38) https://www.fiscal.es/fiscal/publico/ciudadano/fiscal_especialista/medio_ambiente/documentos_normativa/   
    (39) http://www.environment.scotland.gov.uk/   
    (40) https://www.pdok.nl/en/about-pdok   
    (41) http://impel.eu/wp-content/uploads/2015/07/Implementation-Challenge-Report-23-March-2015.pdf  Avastatud probleemid langevad kokku struktuursete juhtimisprobleemidega, mis on kindlaks tehtud Euroopa poolaasta, OECD keskkonnahoidlikkuse ülevaadete ja hiljutise IMPELi uuringu raames:
    (42) http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=738&langId=en&pubId=7757   
    (43) SWD(2016) 390 (final)  Seosepõhine lähenemisviis, millele on osutatud komisjoni teatises „Euroopa jätkusuutliku tuleviku järgmised sammud. Euroopa tegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks, .
    Top

    Brüssel,3.2.2017

    COM(2017) 63 final

    LISA

    SUUNISED LIIKMESRIIKIDELE. KESKKONNAÕIGUSE PAREMAKS RAKENDAMISEKS SOOVITATAVAD MEETMED

    järgmise dokumendi juurde:

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

    ELi keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamine. Ühised probleemid ja ühised jõupingutused paremate tulemuste saavutamiseks

    {SWD(2017) 33 - 60 final}


    SUUNISED LIIKMESRIIKIDELE:

    KESKKONNAÕIGUSE PAREMAKS RAKENDAMISEKS SOOVITATAVAD MEETMED 1

    Soovitatavad meetmed

    Liikmesriik/liikmesriigid

    Ringmajanduse arendamine ja ressursitõhususe parandamine

    Tugevdada poliitikaraamistikku, et kiirendada üleminekut ringmajandusele kõigis majandussektorites, andes täiendavat toetust kohalikele ettevõtjatele ning suurendades investeeringuid avaliku sektori teadus- ja haridussüsteemidesse, eelkõige sellistes valdkondades nagu vee ja energia säästmine, jäätmetekke vähendamine, materjalide ringlussevõtt, ökodisain ja teisese tooraine turu käimalükkamine.

    BE, BG, CZ, DE, HR, HU, IT, RO, SE,SK

    Rakendada paremini ringmajandusmeetmete järelevalvet, et hinnata nende tõhusust ja võimaldada neid läbi vaadata.

    PT, SI

    Hõlbustada heade ringmajandus- ja ökoinnovatsioonitavade arendamist ja vahetamist kõikide valitsusasutuste vahel, eriti kohalikul tasandil.

    BE, CY, EL, ES

    Motiveerida teadusringkondi ja koole ringmajanduse edendamisel. Teadvustada tarbijatele ja VKEdele ringmajandusest saadavat kasu.

    IT, PL, SK

    Võtta vastu ringmajanduse põhimõtted, suurendada ringlussevõttu ja ökodisaini kasutamist VKEde sektoris, eelkõige investeerides rohkem haridusse ja koolitusse. Ergutada kasutama ressursitõhususmeetmeid (nt energia ja vee säästmine).

    BE, EL, ES, HU, IT, RO, SK

    Ergutada investeerimist keskkonnasäästlikesse toodetesse ja teenustesse. Soodustada keskkonnahoidlikke investeeringuid ja hõlbustada juurdepääsu rahastamisele. Edendada VKEde teadus- ja arendustegevust.

    CZ, ES, HU, MT, RO, SE, SK

    Jäätmekäitlus

    Võtta kasutusele meetmed, sealhulgas majanduslikud vahendid (laiendatud tootjavastutuse ja jäätmete kogusest sõltuvate tasude süsteem), et rakendada täiendavalt jäätmehierarhiat, st edendada jäätmetekke vältimist ning muuta korduskasutamine ja ringlussevõtt majanduslikult köitvamaks. Kõrvaldada parasiitlustavad ja tagada jäätmekäitlusettevõtete rahaline elujõulisus.

    AT, BG, CY, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Loobuda korduskasutatavate ja ringlussevõetavate jäätmete põletamisest, kaotades järk-järgult põletamistoetused või kehtestades põletamismaksu.

    AT, BE, CZ, DE, DK, EE, FI, IE, LU, PL, PT, SE

    Kehtestada prügilamaksud ja/või neid vähehaaval tõsta, et järk-järgult lõpetada ringlussevõetavate ja taaskasutatavate jäätmete prügilasse ladestamine. Ühtlustada piirkondlikud prügilamaksud. Vaadata läbi prügila vastuvõtutasud. Kasutada majanduslikest vahenditest saadavat tulu selleks, et toetada jäätmete liigiti kogumist ja alternatiivtaristut.

    CY, CZ, EL, ES, HR, HU, IT, LT, LV, MT, PL, RO, SI, SK, UK

    Keskenduda liigiti kogumise kohustuse rakendamisele, et tõsta ringlussevõtumäära, ja pidada esmatähtsaks biojäätmete liigiti kogumist, et tõsta kompostimismäära. Rajada igasse omavalitsusüksusesse teatavate erijäätmete kogumise kohad (nn valikuliste jäätmete kogumispunktid).

    BG, CY, CZ, EE, EL, ES, FR, HR, IE, IT, LT, PL, PT, RO, SK

    Täiendada ja ajakohastada jäätmekava(sid) ja/või jäätmetekke vältimise kava(sid), et need hõlmaksid kogu riigi territooriumi.

    BE, DE, EL, ES, FR, RO

    Viia esmatähtsa küsimusena lõpule töö ebaseaduslike prügilatega.

    BG, CY, EL, RO

    Vältida liigse taristu ehitamist jäätmejääkide töötlemiseks.

    BG, CY, CZ, EL, ES, HR, HU, IT, LT, LV, MT, PL, RO, SK

    Tagada jäätmestatistika vastavus Eurostati suunistele. Parandada eri allikatest pärinevate jäätmekäitlusalaste andmete ühtsust (sh tekitatud ja töödeldud jäätmete vahelise suure erinevuse osas).

    CZ, SI

    Hoogustada koostööd piirkondade vahel, et kasutada jäätmekäitlusvõimsust tõhusamalt ja saavutada riiklikud ringlussevõtu eesmärgid.

    ES, IT

    Tugevdada ja suurendada nõuete täitmise tagamise suutlikkust.

    MT, PL, RO

    Loodus ja elurikkus ning looduskapitali hindamine

    Viia lõpule alade kindlaksmääramise protsess, sealhulgas mereosas, ning kehtestada aladele selgelt määratletud kaitse-eesmärgid ja vajalikud kaitsemeetmed, tagades piisavad vahendid nende rakendamiseks, et säilitada või taastada ühenduse tähtsusega liikide ja elupaikade soodne kaitsestaatus kogu nende looduslikul levialal. Viia lõpule tähtsusjärjestatud tegevuskavad ja neid ajakohastada. Parandada teadmisi ja andmete kättesaadavust, et rakendada paremini asjakohaseid kaitsemeetmeid.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Tagada, et Natura 2000 juhtimiskavu rakendataks tõhusa haldussuutlikkuse ja rahastamise abil. Suurendada pädevate asutuste (riikide, piirkondade, alade juhtorganite) suutlikkust juhtimiskavade rakendamises, suurendada teadlikkust Natura 2000 võrgustikust ja selle kasutegurite tutvustamisse investeerimise stiimulitest ning võidelda elusloodust kahjustava ebaseadusliku tegevuse vastu, tõhustades nõuete täitmise tagamist nii Natura 2000 aladel kui ka väljaspool.

    BG, EE, EL, IT, PL, RO, SI, SK

    Arendada ja edendada arukaid ja ühtlustatud rakendamisviise, eelkõige alade ja liikidega seotud loamenetluste osas, tagades vajalike teadmiste ja andmete kättesaadavuse ning tugevdades teabevahetust sidusrühmadega.

    AT, BG, CY, CZ, DE, EE, ES, HU, IT, LT, MT, PL, PT

    Jätkata toetuse pakkumist ökosüsteemide ja nende teenuste kaardistamisel ja hindamisel ning looduskapitali arvestamise süsteemide hindamisel ja arendamisel.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK

    Suurendada haldussuutlikkust, et parandada nõuetekohase hindamise menetlusi ning hoida ära Natura 2000 alade olukorra halvenemine kahjustavate arenduste tõttu.

    CY, EL, IT

    Tagada kaitstud linnuliikide jahi keelu nõuetekohane rakendamine.

    CY, FR, MT

    Tugevdada elurikkusega seotud probleemide integreerimist teistesse poliitikavaldkondadesse (eelkõige põllumajandusse, kuid ka metsandusse, kalandusse, linna- ja taristuplaneerimisse ning turismi) ja osalejatevahelise teabevahetuse edendamist.

    DE, DK, FR, PT, SI

    Optimeerida Natura 2000 ja siseriiklike loodusvõrgustike panust, et saavutada hea kaitsestaatus ning vähendada elupaikade killustumist, lämmastiku sadestumist atmosfääris, kuivamist ja hapestumist.

    NL

    Hoida ära elupaikade edasine killustumine ja võtta meetmeid ühenduvuse taastamiseks.

    LU

    Tagada, et maaelu arengu programmid ja rohestamise rakendamine soodustaksid elurikkusega seotud meetmete võtmist ning aitaksid saavutada elupaikade ja liikide soodsa kaitsestaatuse, eelkõige suure loodusliku väärtusega põllumajanduse säilimise eesmärgil.

    LU, NL, RO

    Kapitaliseerida väärtuslik looduskapital, et luua töökohti ja suurendada sissetulekut. Sellega seoses edendada jätkuvalt säästlikku turismi.

    EL, ES

    Jätkata käimasolevat tööd jätkusuutliku partnerlusega elurikkuse kaitse, kestliku arengu ja kliimamuutustega kohanemise ning nende leevendamise meetmete alal äärepoolseimates piirkondades ning ülemeremaades ja -territooriumitel.

    FR, UK

    Suurendada metsandusettevõtjate ja põllumajandustootjate stiimuleid kaitsta paremini metsa- ja rohumaaelupaiku. Tagada metsa säästev majandamine ja edendada biomassi tõhusat kasutamist.

    LV, SK

    Merekeskkonna kaitse 2

    Jätkata tööd selle nimel, et parandada hea keskkonnaseisundi määratlust (eelkõige seoses elurikkuse tunnustega), sealhulgas piirkondliku koostöö kaudu, kasutades vastavat piirkondlikku merekonventsiooni (konventsioone).

    BE, CY, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, IE, IT, LT, LV, MT, NL, PT, RO, SE, SI, UK

    Teha kindlaks ja kõrvaldada lüngad hea keskkonnaseisundi alastes teadmistes.

    BE, BG, CY, DE, DK, EE, FI, FR, IE, LT, LV, MT, NL, PT, RO, SI

    Arendada edasi lähenemisviise, mille alusel hinnatakse (ja kvantifitseeritakse) põhiliste survetegurite mõju, et 2018. aastal oleksid hindamistulemused paremad ja põhjalikumad.

    BE, BG, CY, DE, EE, EL, HR,IE, IT, LV, LT, MT, NL, RO, SE, UK

    Jätkata muude ELi õigusaktide kohaste olemasolevate seireprogrammide integreerimist ja (all)piirkondade tasandil väljatöötatud ühiste seireprogrammide (HELCOM, OSPARi konventsioon, Barcelona konventsioon, Musta mere komisjon) rakendamist. Suurendada seiremeetodite võrreldavust ja kooskõla riigi merepiirkonnas (piirkondades).

    BE, BG, CY, DE, DK, EE, ES, FI, FR, HR, IE, IT, LT, LV, NL, PT, RO, SE, SI, UK

    Töötada lõplikult välja, esitada ja rakendada kiiresti riiklikud meetmekavad.

    BG, CY, DK, EE, EL, HR, LT, MT, SI, RO

    Tagada, et liikmesriigi seireprogrammi rakendataks viivitamata ja et see oleks hea keskkonnaseisundi saavutamisel tehtavate edusammude jälgimiseks asjakohane.

    BE, BG, CY, DE, DK, EE, ES, FI, FR, HR, IT, IE, LT, LV, MT, NL, PT, RO, SE, SI, UK

    Õhukvaliteet

    Säilitada õhu saasteainete heitkoguste vähendamise suundumusi, et saavutada täielik vastavus praegu kehtivatele siseriiklikele ülemmääradele ja õhukvaliteedi piirnormidele. Vähendada õhusaaste kahjulikku mõju tervisele, keskkonnale ja majandusele.

    AT, BE, DE, DK, ES, FI, FR, LU, NL

    Säilitada õhusaasteainete heitkoguste vähendamise suundumused, et saavutada täielik vastavus õhukvaliteedi piirnormidele. Vähendada õhusaaste kahjulikku mõju tervisele, keskkonnale ja majandusele.

    BG, CZ, EL, HR, HU, IT, LT, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Säilitada õhusaasteainete heitkoguste vähendamise suundumused ning vähendada õhusaaste kahjulikku mõju tervisele, keskkonnale ja majandusele, sealhulgas töötades välja ulatusliku strateegia ja tegevuskava liiklusummikute vähendamiseks.

    CY, EE, MT

    Vähendada ammoniaagi (NH3) heidet vastavalt praegu kehtivatele siseriiklikele ülemmääradele, võttes näiteks kasutusele vähesaastavad põllumajandusmeetodid või laiendades nende kasutust.

    AT, DE, DK, ES, FI, NL

    Vähendada metaanita LOÜde heidet vastavalt praegu kehtivatele siseriiklikele ülemmääradele ja vajaduse korral osooni kontsentratsiooni vähendamiseks.

    DE, DK, IE, LU

    Vähendada lämmastikoksiidide (NOx) heidet vastavalt praegu kehtivatele siseriiklikele ülemmääradele ja/või vähendada lämmastikdioksiidi (NO2) heidet (ja vajaduse korral osooni kontsentratsiooni), vähendades muu hulgas transpordist tingitud heidet, seda eelkõige linnapiirkondades.

    AT, BE, CZ, DE, DK, EL, ES, FI, FR, HU, IE, IT, LU, NL, PL, PT, RO, SE, SK, UK

    Vähendada PM10 (ja vajaduse korral benso(a)püreeni) heidet ja kontsentratsiooni, vähendades muu hulgas tahkekütuste abil energia ja soojuse tootmisest tingitud ning transpordist ja põllumajandusest pärit heidet.

    AT, BE, BG, CZ, DE, EL, ES, FR, HR, HU, IT, LT, LV, PL, RO, SE, SI, SK

    Müra

    Viia lõpule müra käsitlevate puuduvate tegevuskavade koostamine.

    BE, CY, CZ, DE, EL, ES, FR, HR, IT, LV, PL, PT, RO, SE, SI, SK

    Viia lõpule puuduvate mürakaartide koostamine.

    BE, EL, ES, FR, IT, LV, PT, RO, SK

    Veekvaliteet ja -majandus

    Parandada teise tsükli veemajanduskavades veepoliitikat kooskõlas veepoliitika raamdirektiivi sekkumisloogikaga, st esitada survetegurite üksikasjalikum hinnang, et parandada järelevalvet eesmärgiga saada teavet veekogude seisundi kohta ja kavandada meetmekavasid, mis on suunatud kõigile peamistele kindlakstehtud surveteguritele, eelkõige hüdromorfoloogilistele surveteguritele ning põllumajandusest, tööstusest ja asulareoveest tingitud reostusele. Selliseid meetmekavasid ja järelevalveprogramme tuleks piisavalt rahastada.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Tagada, et tehtud erandid vastaksid kõikidele veepoliitika raamdirektiivi tingimustele ja toetuksid tõenditele, eelkõige keskkonna seisukohalt oluliselt paremate vahendite hindamise puhul. Jätkata jõupingutusi erandite arvu vähendamiseks.

    AT, BE, MT, NL, PL

    Luua ja/või võtta kasutusele veehinna kujundamise poliitika, mis hõlmaks paljusid erinevaid veeteenuseid ning põhineks keskkonna- ja ressursikulusid hõlmavaid tariife sisaldaval mõõtmisel ning stimuleeriks tõhusat veekasutust. Uuesti tuleks läbi vaadata veetasudest tehtavad erandid. Soovitatav oleks luua ka riiklik reguleeriv asutus või järelevalveasutus, et tagada tariifide järjepidevus ja piisav kulude tagasisaamine.

    BG, CY, CZ, ES, HU, IE, IT, SK

    Tagada, et põllumajandusest tingitud veereostusega tegeldaks tõhusalt nii nitraadidirektiivi kui ka veepoliitika raamdirektiivi alusel. Võtta tõhusaid põhi- ja lisameetmeid nimetatud reostuse vähendamiseks. Jälgida põllumajanduslike survetegurite ja vee kvaliteedi arengut, et anda teavet tundlike alade määramiseks ja nitraate käsitleva tegevusprogrammi läbivaatamiseks. Võtta vajaduse korral arvesse intensiivse põllumajanduse piirkondi ja nitraatide kontsentratsiooni, suureneva põllumajandusliku surve suundumusi ja eriti tundlikke veekogusid, nagu Läänemeri.

    BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, IE, IT, LT, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, UK

    Parandada tuleks nii pinna- kui ka põhjavee võtu kontrollimist. Edendada tõhusat veekasutust ja vee jätkusuutlikku säilitamist, sealhulgas looduslikku veesäilitamisvõimet käsitlevad meetmed meetmekavas, ja tagada piisav rahastamine. Küprosel ei tohiks vee magestamisel saadavat vett kasutada põllumajanduses.

    CY, ES

    Vaadata läbi veeload, et need vastaksid keskkonnaeesmärkidele, ja tagada, et uusi projekte, mis võivad seisundit halvendada, hinnataks nõuetekohaselt kooskõlas veepoliitika raamdirektiivi artikli 4 lõikega 7. Kõnealustes hinnangutes tuleb arvesse võtta alternatiivlahendusi ja asjakohaseid leevendusmeetmeid. Läbi vaadata tuleks hüdroelektrijaamadele lubade andmise või nende säilitamise poliitika ning seda poliitikat ajakohastada.

    BG, CY, CZ, EL, ES, HU, IT, LT, LU, PL, PT, SE, SK

    Täielikult rakendada asulareovee puhastamise direktiivi kõikides linnastutes. Rajada taristu joogiveedirektiivi ja asulareovee puhastamise direktiivi nõuete täitmiseks. Parandada asulareovee puhastamise direktiivi kohast riiklikku aruandlussüsteemi. Pidada jätkuvalt esmatähtsaks investeeringuid asulareovee puhastamise direktiivi kohastesse puhastusjaamadesse, kasutades sealjuures tõhusalt ühtekuuluvuspoliitika vahendeid (toetuskõlblikkuse korral).

    BE, BG, CY, EL, ES, HR, HU, IE, IT, PL, PT, RO, SI

    Arvesse võiks võtta ka meetmeid veemajanduse ja reoveekäitluse struktuuride ja teenuste ratsionaliseerimiseks, samuti stiimuleid võrkudega loodavate füüsiliste ühenduste arvu suurendamiseks.

    LV

    Võtta vastu kõik üleujutusriski ja -ohu kaardid. Keskenduda üleujutuste vastu kindlustamise projektide rakendamisel loodusest lähtuvatele säilitamismeetmetele. Ühendada üleujutuste ohjamine vee säilitamisega terviklikul viisil, võttes arvesse ka tõsiseid veenappuse probleeme.

    BG, HU, IT, MT

    Paremini kooskõlastada vee-, mere- ja looduspoliitika rakendamist ning veemajandusasutuste tegevust.

    BE, IT, PT

    Rahvusvahelised lepingud

    Suurendada jõupingutusi asjakohaste mitmepoolsete keskkonnaalaste lepingute osaliseks saamisel, allkirjastades ja ratifitseerides veel sõlmimata lepingud.

    EL, IE, IT, MT

    Tõhus juhtimine kesk-, piirkondliku ja kohaliku tasandi valitsusüksustes ning koordineerimine ja integreerimine

    Lihtsustada keskkonnaalaseid haldusmenetlusi ja parandada keskkonnapoliitika rakendamisel osalevate (riigi, piirkonna ja kohaliku tasandi) avaliku sektori asutuste koostööd.

    EL

    Tugevdada keskkonna- ja looduskaitseministeeriumi haldussuutlikkust, kuna see mõjutaks positiivselt ELi vahendite kasutamist ning kiirendaks vastavusseviimist ELi keskkonnaalaste poliitikameetmete ja õigusaktidega.

    HR

    Tegeleda killustatusega piirkondade ja kohalike omavalitsuste tasandil, töötades välja paremad keskkonnaalased kooskõlastusmehhanismid.

    ES, HU, IT

    Tagada, et teatavate riiklike ja eraprojektide keskkonnamõju hindamist käsitleva arvamuse (millele on osutatud keskkonnamõju hindamise direktiivi (muudetud kujul) artiklis 6) esitaks funktsionaalselt sõltumatu asutus.

    FR

    Tagada ulatuslikum partnerlus ja suurem läbipaistvus kogu avalikus halduses ning suurendada üldsuse osalemist keskkonnaküsimustega seotud otsuste tegemises.

    HU

    Kasutada rohkem õigusaktide eelnõude mõjuhinnanguid, milles käsitletakse eelkõige keskkonnamõju.

    HU

    Luua selge ja läbipaistev menetlus keskkonda mõjutavatele tegevustele ja rajatistele lubade andmiseks.

    HU

    Parandada ELi keskkonnaalaste õigusaktide kohaste aruannete õigeaegset esitamist ning tagada piisavad inimressursid eelkõige selle ülesande täitmiseks ja üldisemalt selleks, et keskkonnapoliitikat tõhusamalt rakendada ja tagada selle järgimine.

    MT

    Tagada, et hiljuti loodud keskkonna- ja loodusvaraametil oleks selged kohustused. Tuleks kehtestada selged ja läbipaistvad menetlused keskkonda mõjutavatele rajatistele ja tegevustele lubade andmiseks.

    MT

    Kasutada ELi vahendeid, et luua vajalik võimekus ja oskusteave kõigil rakendamise ja nõuete täitmise tagamisega seotud haldustasanditel.

    PL

    Tugevdada ELi keskkonnaalaste õigusaktide ja meetmete haldamist, eelkõige looduskaitse ja veemajanduse valdkonnas (nt kohandada veemajandusasutuste struktuuri ja ülesandeid, et nad täidaksid paremini veepoliitika raamdirektiivi rakendamisega seotud ülesandeid, ning kaasata nad lubade andmise menetlusse).

    PL

    Parandada nõuete täitmise tagamist juhul, kui projektiarendajad ei ole rakendanud neile keskkonnaalaste otsuste ja ehituslubade puhul ettenähtud leevendus- ja kompensatsioonimeetmeid.

    PL

    Tammiprojektidega seotud leevendus- ja kompensatsioonimeetmete kindlaksmääramisel ja rakendamisel saadud kogemusi tuleks laiendada muudele taristutele, millel võib olla märkimisväärne mõju Natura 2000 võrgustikule. Nende projektide järelevalvekomisjonide koosseis peaks olema võimalikult laiapõhjaline ja hõlmama esinduslikke valitsusväliseid organisatsioone.

    PT

    Tõhusalt rakendada ja kasutada hiljuti loodud algatusi, et parandada avaliku sektori tõhusust, tulemuslikkust ja koordineerimist keskkonnavaldkonnas, st parandada tegevusplatvormi abil teabe ja dokumentide vahetamist nende avalik-õiguslike üksuste vahel, kes vastutavad kontrolli ja järelevalve eest põllumajanduse, merenduse ja keskkonna valdkonnas.

    PT

    Kiirendada avaliku halduse tugevdamise strateegia rakendamist, pöörates piisavat tähelepanu keskkonnale.

    RO

    Parandada rakendusasutuste haldussuutlikkust ja tegevuse koordineerimist, eelkõige seoses veemajanduse ja jäätmekäitlusega ning mõjuhinnangute kvaliteediga.

    RO

    Tagada, et järgitaks ELi keskkonnaalaseid õigusakte osana riikliku lubade andmise süsteemi reformist, mille eesmärk on kõrvaldada tarbetu halduskoormus ja lihtsustada menetlusi.

    SI

    Parandada keskkonnamõju hindamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise kohaldamist, kuna need on olulised vahendid keskkonnaküsimuste integreerimise tagamiseks.

    CZ, SK

    Nõuetele vastavuse tagamine

    Parandada läbipaistvust nõuetele vastavuse tagamise korralduses ja toimimises ning selles, kuidas käsitletakse olulisi riske.

    AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Ergutada pädevaid asutusi rohkem osalema keskkonnanõuetele vastavuse tagamise võrgustikes.

    AT, BG, CY, CZ, DK, EE, EL, FI, HR, HU, LU, LV, PT, RO, SE, SI, SK

    Suurendada jõupingutusi keskkonnavastutuse direktiivi rakendamisel, kasutades ennetavaid algatusi, nagu keskkonnavastutuse direktiivi kohaste intsidentide riikliku registri loomine ja/või riiklike suuniste koostamine.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, EE, EL, FI, FR, HR, HU, IT, LT, LU, LV, MT, PL, RO, SE, SI, SK

    Võtta täiendavaid meetmeid, et tagada tõhus finantstagatiste süsteem keskkonnavastutuse kandmiseks.

    BE, CY, DK, EE, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, RO, SE, SI, UK

    Üldsuse osalemine ja õiguskaitse kättesaadavus

    Võtta vajalikud meetmed, et tagada valitsusväliste keskkonnaorganisatsioonide õigus vaidlustada avaliku sektori asutuste tegevust või tegevusetust kõikides ELi keskkonnaalaste valdkondlike õigusaktide küsimustes täielikus kooskõlas ELi õigusega ning keskkonnainfo kättesaadavuse ja keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise konventsiooniga (Århusi konventsioon).

    AT, BE, BG, CZ, DE, HU, IT, PL, SE, SI, SK

    Hinnata ELi keskkonnaalaste õigusaktidega seotud kohtumenetluste kulusid ja jätkata jõupingutusi selle tagamisel, et need ei oleks üle jõu käivalt kulukad.

    CY, DK, EE, ES, FR, IE, LU, MT, RO, UK

    Juurdepääs teabele, teadmistele ja tõenditele

    Vaadata kriitiliselt läbi riigi andmepoliitika ja seda muuta, võttes arvesse parimaid tavasid.

    AT, BE, BG, CY, CZ, EE, EL, HR, HU, IT, LT, MT, PT, RO, SI, SK

    Teha kindlaks ja dokumenteerida kõik keskkonnaõiguse rakendamiseks vajalikud ruumiandmekogumid ning teha need andmed ja dokumendid vähemalt praegusel kujul kättesaadavaks teistele avaliku sektori asutustele ja üldsusele, kasutades INSPIRE direktiiviga ette nähtud digitaalseid teenuseid.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    (1)  Käesolevas lisas on kokkuvõtlikult esitatud keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise 28 riigipõhises aruandes soovitatud meetmed. Tuleb märkida, et selles keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise hindamise esimeses voorus otsustas komisjon keskenduda väiksele arvule meetmetele, mida tuleks igas liikmesriigis esmatähtsaks pidada. Lisaks otsustas komisjon käesolevas keskkonnapoliitika rakendamise läbivaatamise esimeses voorus kättesaadavast teabest lähtudes mitte soovitada meetmeid keskkonnasäästliku taristu, mullakaitse, linnade jätkusuutlikkuse, keskkonnamaksude, keskkonnale kahjulike toetuste järkjärgulise kaotamise, keskkonnahoidlike riigihangete ja investeeringute valdkonnas, kuigi neid valdkondi on aruannetes käsitletud.
    (2) Komisjon ei koostanud juhiseid Poolale, kuna Poola jäi merestrateegia raamdirektiivi kohase aruande esitamisega hiljaks.
    Top