EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0505(01)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase taotluse avaldamine

ELT C 164, 5.5.2016, p. 7–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.5.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 164/7


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase taotluse avaldamine

(2016/C 164/06)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

KOONDDOKUMENT

„ΦΑΒΑ ΦΕΝΕΟΥ” (FAVA FENEOU)

ELi nr: EL-PGI-0005-01339 – 26.5.2015

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Nimetus

„Φάβα Φενεού” (Fava Feneou)

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Kreeka

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.6. Puuviljad, köögiviljad ja teraviljad töötlemata ja töödeldud kujul

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Nimetusega „Fava Feneou” tähistatakse põld-seahernest (Lathyrus sativus L.) saadud söödavat kaunvilja. Seemned koristatakse ja kuivatatakse ning kooritud ja purustatud idulehti tarbitakse toiduna. Jahvatatud seemnetest keedetud paks püree on tuntud nimetusega fava.

Seemnete füüsikalised omadused: kollaka värvusega, väga väikesed, 1 000 seemne kaal kuni 150 g, mõneti ebatasane ja korrapäratu kuju, väike läbimõõt (4–7 mm) ning väike hulk katkisi idulehti (1–5 %). Niiskusesisalduse ei ületa 13 %.

Kui vaadelda keemilisi omadusi, siis esineb tootes „Fava Feneou” rohkesti

valku (minimaalne sisaldus 24 %),

süsivesikuid (44–60 %) ning

söödavaid kiudaineid (12–25 %).

Toode „Fava Feneou” on seega väga toitev.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Tootmise kõik etapid alates maaharimisest (mullaharimine, külvamine, kastmine, väetiste kasutamine, umbrohutõrje, taimekaitse) kuni toote koristamise ja kuivatamise ning järgmise aasta külviks seemnete kogumiseni peab toimuma määratletud geograafilises piirkonnas.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Pakendil peavad olema sõnad „Φάβα Φενεού” KGT ning kõik muud riiklike või ELi õigusaktidega ettenähtud tähised.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Toodet „Fava Feneou” toodetakse Peloponnese piirkonna Kórinthose prefektuuri Sikyóna omavalitsuse Feneose ja Stymfalia omavalitsusüksuses.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Geograafilise piirkonna eripära

Muld

Saviliiv- või liivsavimuld on keskmise tekstuuriga ja suure veekogumisvõimega. Üldiselt on see piisava orgaanilise ainega huumuserikas muld. See sisaldab piisavalt nitraatlämmastikku, magneesiumi ja fosforit, samas kui kaaliumisisaldus on väike või tühine. Mullas on ka piisav kogus kaltsiumi, mis on vajalik taimede, kaunte ja seemnete normaalseks arenguks. Suurem osa mullast on kergelt happeline (pH< 7). Mulla vastuvõetaval tasemel soolsus (elektrijuhtivus) saaki ei mõjuta. Toote „Fava Feneou” toorainena kasutatavat põld-seahernest kasvatatakse endise Doxa loodusliku järve põhjas, kus on niiske muld. Stymfalia järve ümbritsev maa-ala on viljakas tasandik, mis saab vett järvest. Kõik need aspektid moodustavad „Fava Feneou” kasvatamiseks soodsad tingimused.

Kliima

„Fava Feneou” kasvab peamiselt Feneose ja Stymfalia platool. Tänu ühelt poolt Feneose platood kaitsvatele Helmos-Dourdouvana, Killini ja Oliyirtos-Saïtase mägedele ning Doxa tehisjärvele ning teiselt poolt Stymfalia platood ja tasandikul asuvat looduslikku Stymfalia järve ümbritsevale Oliyirtose ja Killini mäele on olemas sobivad geomorfoloogilised ning klimaatilised tingimused väga toitva ja kvaliteetse toote kasvatamiseks.

Üldiselt on piirkonnas külmade talvede ja soojade suvedega kontinentaalne kliima. Tänu Feneose ja Stymfalia platood ümbritsevate mägesid katva ulatusliku metsa kaitsele on kliima pehmem kui see muidu võiks olla niiskete talvede ja jahedate suvede puhul. Feneose platool Doxa järve ja Stymfalia platool samanimelise järve olemasolu on samuti pehme kevadise ilmastiku põhjus.

Põllukultuuri optimaalseks kasvuks vajalikud kõnealuse piirkonna mikrokliima iseloomulikud tunnused on järgmised:

kuu keskmine temperatuur 28,8 °C (maksimum) ja 0,6 °C (miinimum) ning aasta keskmine temperatuur 12,8 °C;

aasta keskmine sademete hulk 600 mm;

suvekuude jooksul kuu keskmine vähene sademete hulk (5,3–9,4);

suve jooksul keskmiselt 346,6–337,3 päikesepaistelist tundi kuus.

Inimfaktor

Toote „Fava Feneou” kvaliteedi tagamisel on inimfaktoril oluline osa.

Kuna põld-seahernest „Fava Feneou” kasvatatakse peamiselt pereettevõtetes, on aja jooksul säilinud viljelusmeetod stabiilne ja muutumatu.

Põllukultuurikasvatajad suudavad täpselt otsustada, millal on kaunad koristamisküpsed (kui nende värvus muutub kollakaspruuniks); tänu toitaineterikastele seemnetele on tagatud toote „Fava Feneou” kõrge toitaineväärtus.

Väga olulise tähtsusega on ka põllumajandustootjate oskus ning kogemused valida visuaalselt vaadeldes seemnete fenotüübi omaduste alusel järgmise aasta külvi jaoks välja tugevad ja elujõulised seemned, et neist kasvaksid järgmisel aastal terved, ühesugused ja tugevad taimed.

Toote eripära

Määratletud geograafilises piirkonnas on põld-seahernest „Fava Feneou” pidevalt kasvatatud alates 19. sajandi lõpust. Nii pika aja vältel on seda kultuuri kasvatatud tänu selle järgmistele füüsikalistele omadustele: väikesed seemned, kollakas värvus, puhas välimus ja niiskusesisaldus (mitte üle 13 %), kuid eelkõige eriti kõrge toiteväärtus (rohkelt valku, süsivesikuid ja kiudaineid).

Toote kvaliteedi ja määratletud geograafilise piirkonna vahelise seose kirjeldus

Tänu Feneose piirkonna mulla- ja kliimatingimustele, ainulaadsele looduskeskkonnale, aastakümneid muutumatuna püsinud traditsiooniliste viljelusmeetodite kasutamisele ning põllumajandustootjate oskusteabele ja kogemustele on toode „Fava Feneou” inimtarbimiseks ettenähtud ainulaadne ja väga toitev toiduaine, milles on palju valku, süsivesikuid ja toidukiudaineid.

Toote „Fava Feneou” toorainena kasutatav põld-seahernes on väga hästi kohanenud piirkonna mulla- ja kliimatingimustega. Keskmise tekstuuriga, kergelt happeline kuni neutraalne (pH< 7), piisava hulga orgaanilise ainega ning vett hästi läbilaskev muld, suhteliselt pehmed ja niisked, öökülmadeta talved ning jahedad suved on taime kvaliteedi ja eriomaduste kujunemisel olulise tähtsusega. Tulemuseks on kvaliteettoode, mis on rikas valgu, süsivesikute ja kiudainete poolest.

Tänu ainulaadsele looduskeskkonnale, st Feneose platoo ümber kõrguvatele kaitsvatele Helmos-Dourdouvana, Killini ja Oliyirtos-Saïtase mägedele ning Stymfalia platood ümbritsevatele Oliyirtos and Killini mägedele ning Doxa ja Stymfalia järvele on olemas sobivad mulla- ja kliimatingimused, et kasvatada seal kvaliteetset toodet, mis on Kreeka turul kõrgelt hinnatud.

Kohalike põllumajandustootjate kasutatavad viljelusmeetodid on saadud paljude aastate kogemuste tulemusel. Samu meetodeid kasutasid juba nende esivanemad, kuna kõike tehakse traditsioonilisel viisil (st umbrohtu tõrjutakse ja saaki koristatakse peamiselt käsitsi). Kohalikud viljelusmeetodid, kogemused ja teadmised selle kohta, millal on täpselt õige aeg saaki koristada, toote „Fava Feneou” sordipuhtuse säilitamiseks seemnete range valimine ning piirkonna erilised mulla- ja kliimatingimused soodustavad toote eripäraste omaduste ning esmaklassilise kvaliteedi kujunemist.

Toote maine ja määratletud geograafilise piirkonna vahelise seose kirjeldus

Toote „Fava Feneou” mainest annavad tunnistust ajaloolised ja bibliograafilised andmed, turule lastud pakendatud toote nimetuse kasutamine, kohalikes ning riiklikes ajalehtedes ilmunud artiklid, meediakajastused ja internetis leitud materjalid, mis on peamiselt seotud gastronoomia ja turismiga.

Viide spetsifikaadi avaldamisele

(Viidatud määruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_favas_feneou.pdf


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.


Top