Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016TA1201(40)

    Aruanne Euroopa GNSSi Agentuuri eelarveaasta 2015 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastusega

    ELT C 449, 1.12.2016, p. 214–218 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.12.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 449/214


    ARUANNE

    Euroopa GNSSi Agentuuri eelarveaasta 2015 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastusega

    (2016/C 449/40)

    SISSEJUHATUS

    1.

    1. septembril 2012. aastal Brüsselist Prahasse üle viidud (1) Euroopa GNSSi (globaalne navigatsioonisatelliitide süsteem) Agentuur (edaspidi „agentuur“ või „GSA“) asutati Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 912/2010, (2) millega luuakse Euroopa GNSSi Agentuur, tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1321/2004 (3) Euroopa satelliit-raadionavigatsiooniprogrammide juhtimisstruktuuride loomise kohta ja muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 683/2008 (4). GSA võttis ametlikult kõik eelnevalt Galileo ühisettevõttele antud ülesanded üle 1. jaanuaril 2007 ning jätkab nende täitmist Euroopa GNSSi Agentuurina vastavalt muudetud määrusele (EL) nr 912/2010. Lisaks andis komisjon agentuurile delegeerimislepinguga ülesandeks Euroopa Geostatsionaarse Navigatsioonilisasüsteemi (EGNOS) kasutamise.

    2.

    Tabelis esitatakse agentuuri peamised arvandmed (5).

    Tabel

    Agentuuri peamised arvandmed

     

    2014

    2015

    Eelarve (miljonites eurodes (1))

    403,7

    363,8

    Töötajate arv seisuga 31. detsember (2)

    131

    139

    KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

    3.

    Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest testimisest ning agentuuri järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

    KINNITAV AVALDUS

    4.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

    a)

    agentuuri raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (6) ja eelarve täitmise aruannetest (7)31. detsembril 2015. aastal lõppenud eelarveaasta kohta,

    b)

    raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    Juhtkonna kohustused

    5.

    Juhtkond vastutab agentuuri raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest (8):

    a)

    juhtkonna kohustused seoses agentuuri raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi, komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (9) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist ning arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Agentuur delegeeris need kohustused teenustaseme kokkuleppega komisjoni peaarvepidajale. Tegevdirektor kiidab agentuuri raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui komisjoni peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab agentuuri finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

    b)

    alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

    Audiitori kohustused

    6.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (10) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et agentuuri raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ning selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    7.

    Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb hinnangul riskidele, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riskide hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist. Käesoleva aruande ja kinnitava avalduse koostamisel võttis kontrollikoda arvesse sõltumatu välisaudiitori audititööd, mis hõlmas agentuuri raamatupidamise aastaaruande kontrollimist vastavalt ELi finantsmääruse artikli 208 lõikes 4 sätestatud nõuetele (11).

    8.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal annab piisava ja asjakohase aluse kinnitava avalduse esitamiseks.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    9.

    Kontrollikoja hinnangul kajastab rakendusameti raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt rakendusameti finantsolukorda 31. detsembri 2015. aasta seisuga ning rakendusameti finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt selle finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    10.

    Kontrollikoja hinnangul on agentuuri 2015. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    11.

    Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja arvamusi kahtluse alla.

    KOMMENTAARID RAAMATUPIDAMISE AASTAARUANDE USALDUSVÄÄRSUSE KOHTA

    12.

    Raamatupidamissüsteemid valideeriti viimati aastal 2012. Agentuuri üleviimisega seoses kavandatud menetluste ja teabe kulgemisega seotud olulistest muudatustest tulenevalt lubatud valideerimist ei ole toimunud. Uus raamatupidaja kavandab järgmise valideerimise teha aastal 2020.

    KOMMENTAARID SISEKONTROLLIMEHHANISMIDE KOHTA

    13.

    Agentuur on kasutusele võtnud talitluspidevuse kavad oma turvalisust nõudvate asukohtade jaoks Prantsusmaal, Ühendkuningriigis ja Madalmaades. Samas aga puudub aga talitluspidevuse kava Prahas asuva peakorteri ja agentuuri kui terviku jaoks.

    KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE KOHTA

    14.

    Agentuuri eelarve täitmise aruanne on vähem üksikasjalikum kui enamikul teistel ametitel, mis näitab, et ametite eelarvearuandluse suunised peaksid olema selgemad.

    15.

    Kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmiste määr oli kõrge II jaotises (halduskulud) – 2,5 miljonit eurot ehk 42 % (2014. aastal 3,4 miljonit eurot ehk 54 %). Ülekandmised tulenesid peamiselt 2015. aastal osutatud teenustest, mille eest ei olnud aasta lõpuks veel arveid esitatud, ning 2015. aasta lõpupoole sõlmitud mitmest suuremahulisest IT-lepingust ja riskihindamise lepingust. Need projektid, mis olid algselt planeeritud 2016. aastasse, käivitati 2015. aastal, et ära kasutada teistel eelarveridadel saavutatud kokkuhoiu tõttu vabanenud vahendid.

    MUUD KOMMENTAARID

    16.

    Agentuuri 2015. aasta tööprogramm võeti vastu alles 2015. aasta märtsis ning ajavahemiku 2014–2020 mitmeaastane tööprogramm on endiselt vastu võtmata. Peamiste kavandamisdokumentide hiline vastuvõtmine seab ohtu agentuuri eesmärkide täitmise.

    17.

    2015. aastal iseloomustas agentuuri suur tööjõu voolavus: lahkus ja 14 ja tööle võeti 26 töötajat.

    EELMISTE AASTATE KOMMENTAARIDE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

    18.

    Ülevaade kontrollikoja eelmiste aastate kommentaaride põhjal võetud parandusmeetmetest on esitatud lisas.

    IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Baudilio TOMÉ MUGURUZA, võttis käesoleva aruande vastu 4. oktoobri 2016. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Klaus-Heiner LEHNE


    (1)  Liikmesriikide valitsuste esindajate ühisel kokkuleppel tehtud otsus 2010/803/EL (ELT L 342, 28.12.2010, lk 15).

    (2)  ELT L 276, 20.10.2010, lk 11.

    (3)  ELT L 246, 20.7.2004, lk 1.

    (4)  ELT L 196, 24.7.2008, lk 1.

    (5)  Agentuuri pädevust ja tegevust tutvustav täiendav teave on leitav selle veebisaidil https://www.gsa.europa.eu/

    (1)  Eelarve arvandmed põhinevad maksete assigneeringutel.

    (2)  Töötajaskond hõlmab ametnikke, ajutisi teenistujaid, lepingulisi töötajaid ja lähetatud riiklikke eksperte.

    Allikas: agentuuuri edastatud andmed.

    (6)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

    (7)  Need koosnevad eelarve tulemiaruandest ja selle lisast.

    (8)  Komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1271/2013 (ELT L 328, 7.12.2013, lk 42) artiklid 39 ja 50.

    (9)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS)/rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

    (10)  Delegeeritud määruse (EL) nr 1271/2013 artikkel 107.

    (11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 298, 26.10.2012, lk 1).


    LISA

    Eelmiste aastate kommentaaride põhjal võetud meetmed

    Aasta

    Kontrollikoja kommentaar

    Parandusmeetmete võtmise seis

    (lõpetatud/pooleli/alustamata/ei kohaldata)

    2014

    Kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmiste määr oli kõrge II jaotises (halduskulud) – 3,4  miljonit eurot ehk 54 % (2013. aastal 1,8  miljonit eurot ehk 52 %). Ülekandmised tulenesid peamiselt 2014. aastal agentuurile osutatud teenustest, mille eest ei olnud aasta lõpus veel arveid esitatud, ning mitmest suure väärtusega IT-lepingust, mis sõlmiti 2014. aasta lõpus. Need IT-projektid, mis olid algselt planeeritud 2015. aastasse, käivitati 2014. aastal, et ära kasutada teistel eelarveridadel saavutatud kokkuhoiu tõttu vabanenud vahendid.

    Ei kohaldata

    2014

    2013. aastal oli agentuur sõlminud kaheksa aasta (1. jaanuar 2014 – 31. detsember 2021) pikkuse teenuslepingu Euroopa Geostatsionaarse Navigatsioonilisasüsteemi (EGNOS) kasutamiseks, mille maht töövõtja jaoks oli 436 miljonit eurot (esialgne leping). 2014. aastal muutis GSA läbirääkimistega otsemenetluse alusel esialgset lepingut 6,3 miljoni euro väärtuses 14 satelliitsignaali vastuvõtja, 14 signaaligeneraatori ning muude EGNOSega seotud seadmete ostmiseks ja hooldamiseks. Töövõtja ja kahe alltöövõtja vahel sõlmiti taas kokkulepe, nagu ka esialgse lepingu raames, mis suurendas üldkulusid ja kasumit. 6,3 miljonist eurost oli ainult 3,2  miljonit seotud otsekuludega (materjalid, töö, transport, kindlustus, sõidu- ja elamiskulud). Üld- ja muud kulud moodustasid 1,4  miljonit eurot ning kasum ja (all)töövõtjate tasu 1,7  miljonit eurot.

    Ei kohaldata

    2014

    Materiaalne põhivara ei ole kindlustatud (arvestuslik netoväärtus 1 miljon eurot).

    Pooleli


    AGENTUURI VASTUS

    12.

    Pärast kohaliku raamatupidamissüsteemi valideerimist 2012. aastal ei ole süsteemis muudatusi tehtud. GSA üleviimine Prahasse ei toonud kaasa muutusi ei raharingluses või protsessides ega teabevoogudes. GSA kasutab Euroopa Komisjoni standardsüsteeme, mis on valideeritud üldtasandil. ABACiga liidendatud süsteemid, mis mõjutaksid finantsteavet ja raamatupidamise aastaaruandeid, puuduvad.

    Enne töökohustuste ülevõtmist tutvustati uuele arvepidajale kohalikke süsteeme. Raamatupidamissüsteemi valideeritakse kindla ajavahemiku järel, nagu on ette nähtud eelarve peadirektoraadi ja GSA vahel sõlmitud teenustasemelepingus eelarve peadirektoraadi riskihindamise alusel. Praegu on risk hinnatud väikeseks ja järgmine valideerimine toimub tavaliselt 5 aasta pärast või süsteemi muutmise korral 3 aasta pärast.

    13.

    Agentuuri terviklikku talitluspidevuse kava ei ole seni kaasajastatud. Selle põhjuseks on agentuuri otsus suunata peatähelepanu uute asukohtade turvamise talitluspidevuse kavadele, tuginedes hinnangule, et 10 sisekontrollistandardi (ICS 10) eesmärgil on olemasolev talitluspidevuse kava hetkel peakorteri toimingute ja tegevuste jätkuvaks stabiliseerimiseks piisav. Agentuur kavatseb kaasajastada tervikliku talitluspidevuse kava järgmisel aastal.

    14.

    Lähtuvalt eelarve peadirektoraadiga sõlmitud teenustaseme lepingust koostab agentuuri raamatupidamisaruandeid ja seotud aruandeid komisjoni peaarvepidaja ning agentuur eeldab, et aruanded on kooskõlas vastuvõetud tavaga.

    15.

    GSA tegi suuri jõupingutusi, et vähendada 2. jaotise tavapäraselt suurt ülekandmiste määra ning ülekandmised vähenesid 2014. aasta 54 %-lt 2015. aastal 42 %-le. Paljude suuremahuliste lepingute kvartaalselt väljastatavate arvete tõttu laekusid mõne 2015. a teenuse lepingu suured summad alles 2016. aastal. Personali voolavus oli 2015. aastal ootamatult kõrge, mistõttu olid aasta lõpus personalikulud eeldatust palju väiksemad ja ettenähtud summasid kasutati algselt järgmistesse aastatesse kavandatud muudeks tegevusteks.

    Seetõttu võimaldas ülekandmiste suur määr tulevasi prioriteete muuta, vältides seejuures tühistamisi.

    16.

    GSA jälgib, et kõik aasta tööprogrammi ettevalmistus- ja esitamistoimingud toimuksid agentuuri tasandil õigeaegselt. Sellest tulenevalt töötab GSA jätkuvalt tihedalt koos komisjoniga, põhilise sidusrühmaga, et tagada tulevaste aasta ja mitme aasta tööprogrammide õigeaegne vastuvõtmine.

    GSA tuletab meelde, et suur osa tema tegevustest on delegeeritud, ja seda osa aasta tööprogrammi õigeaegne vastuvõtmine otseselt ei mõjuta.

    17.

    Agentuur tunnistab suhteliselt suurt tööjõu voolavust, mida põhjustasid teatud raskused, mis tekkisid tööjõuturu väga konkurentsivõimelises ja tehnilises sektoris põhipersonali hankimise ja tööl hoidmisega, enamasti peakorteri asukoha ja sellest tuleneva ebaproportsionaalselt väikese ning pidevalt väheneva ELi korrektsioonikoefitsiendi tõttu, mis mõjutab palgataset Tšehhi Vabariigis Prahas. Agentuur kasutab kõiki võimalusi, et suurendada oma atraktiivsust, nt rõhutades oma missiooni tähtsust.


    Top