Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE NING EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE kinnispakke käsitleva õigusraamistiku kohaldamise kohta: direktiivid 75/107/EMÜ, 76/211/EMÜ ja 2007/45/EÜ

    COM/2016/0438 final

    Brüssel,4.7.2016

    COM(2016) 438 final

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE NING EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE

    kinnispakke käsitleva õigusraamistiku kohaldamise kohta: direktiivid 75/107/EMÜ, 76/211/EMÜ ja 2007/45/EÜ

    {SWD(2016) 219 final}


    1.SISSEJUHATUS

    Käesolevas aruandes käsitletakse hinnangut kolme direktiivi kohta, mis moodustavad kinnispakke hõlmava õigusraamistiku:

    direktiiv 75/107/EMÜ 1 mõõtemahutitena kasutatavate pakendite kohta, millega nähakse ette tähist „” kandvate pakendite vaba ringlus;

    direktiiv 76/211/EMÜ 2 toodete massi või mahu järgi pakendamise kohta, milles käsitletakse kinnispakis oleval tootel näidatud kogust ja tagatakse tähist „e” kandvate kinnispakkide vaba ringlus; ja

    direktiiv 2007/45/EÜ 3 kinnispakkides olevate toodete nimikoguste kohta, millega keelatakse liikmesriikidel kuni 10liitriste või 10kilogrammiste pakkide/pudelite suuruse reguleerimine ning kehtestatakse veinide ja kangete alkohoolsete jookide puhul kohustuslikud ELi pakendisuurused; direktiivi kohaldatakse kõikide kinnispakkides olevate toodete suhtes.

    Direktiivi 2007/45/EÜ artikli 9 lõike 1 kohaselt peab komisjon esitama Euroopa Parlamendile, nõukogule ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele aruande direktiivi kohaldamise ja mõju kohta. Kuna kolm kõnealust direktiivi on omavahel tihedalt seotud, otsustati 2014. aastal kasutada võimalust hinnata nende toimimist ja eesmärgipärasust ühe paketina komisjoni õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi raames 4 .

    Direktiivi 75/107/EMÜ ei ole kunagi hinnatud. Direktiivi 76/211/EMÜ hinnati 2005. aastal. Direktiiv 2007/45/EÜ võeti vastu pärast direktiivide 75/106/EMÜ ja 80/232/EMÜ hindamist ning sellega tunnistati need kehtetuks.

    2.TURU SUURUS

    Kogu ELis on kinnispakkide käive hinnanguliselt 170 miljardit eurot ja lisandväärtus ligikaudu 34 miljardit eurot. See moodustab peamistes kinnispakke kasutavates majandussektorites (toiduainete ja jookide, lemmikloomatoidu, kemikaalide, värvide ja väetiste, detergentide, kosmeetika ja klaaspudelite tootmine) 12 % kogulisandväärtusest, mis võrdub 0,3 %ga ELi SKPst. Nendes sektorites tegutseb umbes 300 000 äriühingut, millest suurem osa on keskmiselt 17,7 töötajaga väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad (edaspidi „VKEd”). Kinnispakendamisega on nendes sektorites täistööajaga hõivatud hinnanguliselt 640 000 töötajat, mis moodustab 0,3 % ELi tööhõivest.

    3.HINNATUD DIREKTIIVID

    Kõnealuse kolme direktiivi eesmärk on võimaldada kinnispakkides olevate toodete vaba ringlust, aidates seeläbi kaasa ELi tootmisharu turuosa kasvule ja konkurentsivõimele. Kooskõlastatud turujärelevalvega tagatakse, et ostja saab pakendil näidatud koguse, ja seega toetatakse tarbijate heaolu. Suuruse reguleerimisest loobumine on avardanud tarbija valikuvõimalusi, samal ajal kui veinide ja kangete alkohoolsete jookide jaoks erandina kehtestatud kindel ELi pakendisuurus kaitseb VKEsid muu pudelisuuruse ülemäärase nõudluse eest, parandades sel viisil nende konkurentsivõimet.

    Direktiivis 75/107/EMÜ käsitletakse mõõtemahutitena kasutatavaid (alkohoolsete) jookide pakendeid. Direktiiv hõlmab valikulist ühtlustamist, st tootjatel on võimalik otsustada, kas kohaldada seda või mitte. Direktiivis esitatakse tootjatele nõue eelneva ametiasutustes registreerimise kohta, kehtestatakse täpsuse ja märgistamisega seotud kohustused ning nähakse turujärelevalveasutuste jaoks ette statistiline meetod pakendi sisu kontrollimiseks. Sellega tagatakse selliste pakendite vaba ringlus, millel on tagurpidi epsiloni tähis („”), mida kasutatakse laialdaselt klaaspudelitel ja -purkidel.

    Direktiivis 76/211/EMÜ käsitletakse pakendatud toodetel näidatud koguseid, mis märgitakse toodetele ilma tarbija juuresolekuta. Ka see direktiiv kätkeb valikulist ühtlustamist, sest pakendaja/importija otsustab ise selle kohaldamise üle. Direktiiviga kehtestatakse täpsuse ja märgistamisega seotud kohustused ning nähakse turujärelevalveasutuste jaoks ette statistiline meetod kinnispakis oleva koguse kontrollimiseks. Sellega tagatakse selliste kinnispakkide vaba ringlus, millel on tähis „e”, mida kasutatakse laialdaselt supermarketites ja ehituspoodides müüdavatel pakenditel ja pudelitel.

    Direktiiviga 2007/45/EÜ keelatakse liikmesriikidel kuni 10liitriste või 10kilogrammiste pakkide/pudelite suuruse reguleerimine ning kehtestatakse tavaliselt müüdavas koguses veinidele ja kangetele alkohoolsetele jookidele kohustuslikud ELi suurused. Teatavate toodete paki/pudeli suurust käsitlevatest riiklikest õigusnormidest järkjärgulise loobumise aeg lõppes 2013. aastal.

    4.HINDAMINE

    Komisjon võttis direktiivide toimimise hindamiseks välistöövõtja, kes koostas uuringu 5 järgmiste andmete põhjal:

    paljude sidusrühmadega (tarbijaorganisatsioonid, tööstusliidud ja liikmesriikide ametiasutused) tehtud küsitlused;

    veebipõhine avalik arutelu;

    üksiktarbijaid, ettevõtjaid ja eksperte hõlmav sihtuuring ning

    dokumentide analüüs.

    Hindamisel kasutati komisjoni standardseid hindamiskriteeriume: tulemuslikkus, tõhusus, sidusus, asjakohasus, ELi lisandväärtus.

    Lisatud komisjoni talituste töödokument 6 põhineb konsultandi hinnangul ja selles leitakse, et kehtiv õigusraamistik on pälvinud tootmisharus ja liikmesriikide ametiasutuste seas laialdase toetuse ning on tarbijatele vastuvõetav. Direktiividega toetatakse siseturgu, sest nad edendavad konkurentsi kinnispakkide tootmisharus, pakkudes terviklikku õigusraamistikku ja alust halduskoostööks. Need on suurendanud turujärelevalveasutuste vahelist usaldust.

    Asjaolu, et (tähisega „”) mõõtemahutite ja kindla mahuga (tähisega „e”) kinnispakkide kasutamine on vabatahtlik, tähendab, et ettevõtjatel on võimalik otsustada, mis on nende vajadusi arvestades kõige asjakohasem. Paljud väikeettevõtjad, kes toodavad peamiselt koduturule, väärtustavad vastastikust tunnustamist, mida kohaldatakse juhul, kui direktiive ei kasutata.

    Pakendi suurust käsitleva direktiivi kohustuslikkus tagab otsustamisvabaduse ja on toonud kaasa pakendisuuruste mitmekesistumise. Veinide ja kangete alkohoolsete jookide jaoks ette nähtud ELi kindlate suuruste abil kaitstakse väikese turujõuga VKEsid. Riiklike õigusnormide järkjärguline kaotamine ei ole probleeme tekitanud.

    Kõik liikmesriigid on direktiivid üle võtnud ja rakendavad neid täielikult. Riigiti esinevad rakenduserinevused on avalikult dokumenteeritud; need hõlmavad haldus- ja tootmisohjeprotsesse, mis ei põhjusta turule viidud ühtlustatud toodete puhul erinevaid tulemusi.

    Hindamine näitas, et kõik kolm direktiivi on endiselt vajalikud, üldise arvamuse kohaselt tõhusad ja tulemuslikud ning annavad suurt lisandväärtust kõikidele sidusrühmadele (tarbijad, tootmisharu ja liikmesriikide ametiasutused). Ühegi direktiiviga ei kaasne märkimisväärseid haldus- või täitmiskulusid. Direktiive peetakse tarbijakaitse tugevdamise, konkurentsivõime edendamise ja ühtse turu toetamise seisukohast kasulikuks. Samuti on need kooskõlas teiste ELi ja liikmesriikide õigusaktidega ning täiendavad neid. Selle tulemusena toetavad neid direktiive laialdaselt kõik sidusrühmad. Komisjon nõustub konsultandi järeldusega, et direktiivid on eesmärgipärased ega vaja põhjalikku reformi.

    Soodsa üldhinnangu kõrval tõstatati hulk tehnilisi sektoripõhiseid küsimusi, mis olid seotud pikkuse, pindala või arvu alusel müüdavate toodetega, puhasmassi, suuremate partiide määratluse, tootmise ja proovivõtmise kiirust käsitlevate eeskirjade, viskoossete toodete massi või mahuga ning kinnispakkidega kaasas oleva pakkematerjaliga. Osa neist küsimustest ei kuulu kõnealuste direktiivide reguleerimisalasse, teised on veel rahvusvaheliselt lahendamata.

    5.KOKKUVÕTE JA JÄRELMEETMED

    Hindamisel leidis tõendust, et kinnispakendeid käsitlev ELi õigusraamistik on eesmärgipärane ning direktiivid on tulemuslikud, tõhusad, asjakohased, kooskõlas teiste ELi tegevuspõhimõtetega ning neil on ELi lisandväärtus. Kuigi komisjon leiab, et muudatusettepanekute tegemine ei ole vajalik, arutab ta sidusrühmadega hindamistulemusi ja uurib neid lähemalt, et parandada direktiivide kohaldamist.

    Kuna liikmesriigiti esineb rakendamisel erinevusi, püüab komisjon edendada heade tavade vahetamist sidusrühmade vahel ja töötada välja suunised.

    Et edendada turujärelevalve tulemuslikkust eeskätt impordi puhul, tugevdatakse direktiividega seotud halduskoostööd pädevate asutuste koosolekute jaoks ette nähtud ELi rahalise toetuse abil kooskõlas määrusega (EÜ) nr 765/2008.

    Komisjon hakkab arutama sidusrühmadega küsimusi, mis on seotud tehniliste aspektide ja asjaomaste rahvusvaheliste standarditega, ning võtab asjakohased meetmed, nt töötab välja suunised.

    Tarbijate teadlikkuse suurendamiseks annab komisjon edaspidi tähiste „” ja „e” kohta rohkem teavet.

    (1)

         Nõukogu 19. detsembri 1974. aasta direktiiv 75/107/EMÜ mõõtemahutitena kasutatavaid pakendeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta.

    (2)

         Nõukogu 20. jaanuari 1976. aasta direktiiv 76/211/EMÜ teatavate toodete massi või mahu järgi pakendamist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta.

    (3)

         Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. septembri 2007. aasta direktiiv 2007/45/EÜ, millega kehtestatakse eeskirjad kinnispakkides olevate toodete nimikoguste kohta, tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 75/106/EMÜ ja 80/232/EMÜ ning muudetakse nõukogu direktiivi 76/211/EMÜ.

    (4)

         COM(2014) 368 ja SWD(2014) 192.

    (5)

     [ http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm ]

    (6)

         [SWD 2016/219].

    Top