Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1217(04)

    Aruanne ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2014 raamatupidamise aastaaruande kohta ajavahemikul 1. jaanuarist kuni 26. juunini 2014 koos ühisettevõtte vastusega

    ELT C 422, 17.12.2015, p. 25–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.12.2015   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 422/25


    ARUANNE

    ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2014 raamatupidamise aastaaruande kohta ajavahemikul 1. jaanuarist kuni 26. juunini 2014 koos ühisettevõtte vastusega

    (2015/C 422/04)

    SISUKORD

     

    Punkt

    Lk

    Sissejuhatus

    1-4

    26

    Kinnitavat avaldust toetav teave

    5

    26

    Kinnitav avaldus

    6-16

    26

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    11

    27

    Alus märkusega arvamuse esitamiseks raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    12-14

    28

    Märkusega arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    15

    28

    Kommentaarid eelarve haldamise ja finantsjuhtimise kohta

    17-18

    28

    Eelarve täitmine

    17

    28

    Projektikonkursid

    18

    28

    Muud asjaolud

    19

    29

    Õigusraamistik

    19

    29

    SISSEJUHATUS

    1.

    Brüsselis asuv ühisettevõte nanoelektroonika ühise tehnoloogiaalgatuse rakendamiseks (edaspidi „ühisettevõte ENIAC”) asutati detsembris 2007 (1) kümneaastaseks perioodiks ning on tegutsenud iseseisvalt alates aastast 2010. 27. juunil 2014 ühendati ühisettevõtted ENIAC ja Artemis, (2) et luua elektroonikakomponentide ja -süsteemide valdkonna (ECSEL) ühine tehnoloogiaalgatus (3). Ühisettevõte ECSEL alustas tegevust 27. juunil 2014 ning tegevuse kestuseks on kümme aastat. Ühinemisest tulenevalt hõlmab käesolev aruanne ühisettevõtte ENIAC tegevust finantsperioodil 1. jaanuarist kuni 26. juunini 2014.

    2.

    Ühisettevõtte peamine eesmärk oli määratleda ja rakendada teadusuuringute kava nanoelektroonika põhipädevuste arendamiseks eri rakendusvaldkondades, et tugevdada Euroopa konkurentsivõimet ning jätkusuutlikkust ning võimaldada uute turgude ja sotsiaalsete rakenduste tekkimist (4).

    3.

    Ühisettevõtte ENIAC asutajaliikmed olid Euroopa Liit, keda esindab komisjon, teatud liikmesriigid (Belgia, Saksamaa, Eesti, Hispaania, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Madalmaad, Poola, Portugal, Rootsi, ja Ühendkuningriik) ning Aeneas (ühing, mis esindab Euroopas nanoelektroonika valdkonnas tegutsevaid äriühinguid ning muid teadus- ja arendusorganisatsioone). Ühisettevõtte ENIAC liikmeks võisid saada ka teised liikmesriigid ja assotsieerunud riigid ning kõik teised riigid või juriidilised isikud, kes on suutelised ühisettevõtte ENIAC eesmärkide täitmist oluliselt rahaliselt toetama.

    4.

    Maksimaalne ELi toetus ühisettevõttele ENIAC jooksvate kulude ja teadustegevuse jaoks oli 450 miljonit eurot, mis kaeti teadusuuringute seitsmenda raamprogrammi eelarvest (5). Aenease maksimaalne toetus ühisettevõtte jooksvate kulude katmiseks oli 30 miljonit eurot. Ühisettevõtte ENIAC liikmesriigid andsid jooksvate kulude katmiseks mitterahalist toetust (toetades projektide rakendamist) ning maksid rahalist toetust, mis oli vähemalt 1,8 korda ELi toetusest suurem. Projektides osalevad teadusasutused pidid samuti eraldama mitterahalist toetust komisjoni ja liikmesriikide rahalise toetusega vähemalt samas väärtuses.

    KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

    5.

    Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute testimisest ühisettevõtte tasandil ning järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

    KINNITAV AVALDUS

    6.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

    a)

    ühisettevõtte ENIAC raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb ajavahemiku 1. jaanuarist kuni 26. juunini 2014 finantsaruannetest (6) ja eelarve täitmise aruannetest; (7) ning

    b)

    raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    Juhtkonna kohustused

    7.

    Vastavalt komisjoni määruse (EL) nr 110/2014 (8) artiklitele 16 ja 22 vastutab juhtkond ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest:

    a)

    juhtkonna kohustused seoses ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (9) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist ning arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Direktor kiidab ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab ühisettevõtte finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

    b)

    alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

    Audiitori kohustused

    8.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (10) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning Intosai kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    9.

    Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb hinnangul riskidele, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riskide hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

    10.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal annab piisava ja asjakohase aluse kinnitava avalduse esitamiseks.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    11.

    Kontrollikoja hinnangul kajastavad ühisettevõtte ajavahemiku 1. jaanuarist kuni 26. juunini 2014 raamatupidamisaruanded kõigis olulistes aspektides õiglaselt ühisettevõtte finantsolukorda 26. juuni 2014. aasta seisuga ning ühisettevõtte finantstulemusi ja rahavooge lõppenud perioodil vastavalt ühisettevõtte finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

    Alus märkusega arvamuse esitamiseks raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    12.

    Ühisettevõtte järelauditite strateegia (11), mis võeti vastu juhatuse 18. novembri 2010. aasta otsusega, on alustehingute seaduslikkuse ning korrektsuse hindamise peamine kontrollivahend (12). 2014. aastal tehti riiklike ametiasutuste väljastatud kulude heakskiitmise kontrollitõenditega seotud makseid kokku summas 14,2 miljonit eurot, mis moodustab 79 % kõigist maksetest.

    13.

    Kuigi projektikulude väljamaksetaotluste auditeerimine on delegeeritud liikmesriikide riiklikele rahastamisasutustele, ei sisalda nendega sõlmitud halduslepingud järelauditite läbiviimise praktilist korda.

    14.

    Ühisettevõte ENIAC sai riiklikelt rahastamisasutustelt auditiaruanded, mis hõlmasid ligikaudu 76 % lõpetatud projektidega seotud kuludest (seisuga aprill 2015). Ühisettevõte ei hinnanud aga nende auditite kvaliteeti (13). Kontrollikoda hindas kolme riikliku rahastamisasutuse auditistrateegiaid (sh auditiaruandeid), mis näitas, et riiklike rahastamisasutuste kasutatavad auditimetoodikad ei võimalda ühisettevõttel kaalutud veamäära ega allesjäänud veamäära usaldusväärselt arvutada. Seega ei olnud võimalik teha järeldust järelauditite mõjususe kohta ega hinnata, kas see peamine kontrollimehhanism annab piisava kindluse alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    Märkusega arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    15.

    Välja arvatud punktides 12–14 (alus märkusega arvamuse esitamiseks) kirjeldatud asjaolude võimalik mõju, on kontrollikoja hinnangul 26. juunil 2014 lõppenud aasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    16.

    Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja arvamusi kahtluse alla.

    KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

    Eelarve täitmine

    17.

    Ühisettevõtte 2014. aasta algne eelarve sisaldas vaid jooksvate kulude kulukohustuste assigneeringuid summas 2,3 miljonit eurot. Eelarve ei sisaldanud tegevuskulude kulukohustuste assigneeringuid, mis oleksid arvestanud ENIACi ja Artemise 2014. aastasse kavandatud ühendamist ja ECSELi loomist, ega asjaolu, et 2014. aasta projektikonkursi korraldajaks on ECSEL. Halduskulude kulukohustuste assigneeringute kasutusmäär oli 43 %. Eelarve täitmise madal määr tulenes peamiselt asjaolust, et eelarve võeti vastu kogu aastaks, ent ühisettevõtete ühinemine toimus juba juunis.

    Projektikonkursid

    18.

    Ühinemise ajaks oli kogu projektikonkurssideks eraldatud summa juba kulukohustustega kaetud.

    MUUD ASJAOLUD

    Õigusraamistik

    19.

    Liidu üldeelarve suhtes kohaldatav uus finantsmäärus (14) võeti vastu 25. oktoobril 2012 ja jõustus 1. jaanuaril 2013 (15). Uue finantsmääruse artiklis 209 osutatud avaliku ja erasektori partnerlusel põhinevate asutuste näidisfinantsmäärus jõustus aga alles 8. veebruaril 2014 (16). Ühisettevõtteks ECSEL ühinemise tõttu ühisettevõtte finantseeskirju ei muudetud.

    IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Milan Martin CVIKL, võttis käesoleva aruande vastu 20. oktoobri 2015. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 72/2008, millega asutatakse ühisettevõte ENIAC (ELT L 30, 4.2.2008, lk 21).

    (2)  Ühisettevõte Artemis asutati nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrusega (EÜ) nr 74/2008 (ELT L 30, 4.2.2008, lk 52), et määratleda ja rakendada teadusuuringute tegevuskava manussüsteemide põhitehnoloogiate arendamiseks.

    (3)  Ühisettevõte ECSEL loodi nõukogu 6. mai 2014. aasta määrusega (EL) nr 561/2014 (ELT L 169, 7.6.2014, lk 152).

    (4)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ühisettevõtte pädevusest, tegevusest ja ressurssidest.

    (5)  Seitsmes raamprogramm, mis võeti vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega nr 1982/2006/EÜ (ELT L 412, 30.12.2006, lk 1), koondab enda alla kõik ELi teadusuuringutega seotud algatused ning sellel on tähtis roll majanduskasvu, konkurentsivõime ja tööhõive alaste eesmärkide saavutamisel. Seitsmes raamprogramm on ka Euroopa teadusruumi üks tugisammastest.

    (6)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

    (7)  Need koosnevad eelarve täitmise aruannetest, eelarvepõhimõtete kokkuvõttest ning muudest selgitavatest lisadest.

    (8)  ELT L 38, 7.2.2014, lk 2.

    (9)  Komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS)/rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

    (10)  Delegeeritud määruse (EL) nr 110/2014 artikkel 47.

    (11)  Järelauditite strateegias sätestatakse, et ühisettevõte „hangib piisavat teavet ENIACi liikmesriikides kohaldatava järelauditite strateegia kohta, et hinnata liikmesriikide menetlusi ja seda, kas nende abil on võimalik saada piisav kindlus ühisettevõtte ENIAC projektidega seotud tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta”.

    (12)  Määruse (EÜ) nr 72/2008 artikkel 12 sätestab, et „ühisettevõte tagab oma liikmete finantshuvide piisava kaitse, tehes asjakohast sise- ja väliskontrolli või tellides selle tegemise” ja et ühisettevõte „teeb ühisettevõtte ENIAC avaliku sektori vahendite saajate seas kohapealseid kontrolle ja finantsauditeid. Kõnealuseid kontrolle ja auditeid teevad ühisettevõte ENIAC ise või tema nimel ENIACi liikmesriigid”.

    (13)  ENIACi juhatuse vastu võetud järelauditite strateegia kohaselt peab ühisettevõte vähemalt korra aastas hindama seda, kas ENIACi liikmesriikidelt saadud teave annab piisava kindluse tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    (14)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 966/2012, 25. oktoober 2012, mis käsitleb Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju ning millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (ELT L 298, 26.10.2012, lk 1).

    (15)  Määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artikkel 214 koos osutatud eranditega.

    (16)  Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 110/2014.


    LISA

    Ühisettevõte ENIAC (Brüssel)

    Pädevus ja tegevus

    Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

    (Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 187 ja 188)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta otsusega nr 1982/2006/EÜ, mis käsitleb seitsmendat raamprogrammi, nähakse ette ühenduse toetus pikaajaliste avaliku ja erasektori partnerlussuhete loomisele ühiste tehnoloogiaalgatuste vormis, mida saaks rakendada ühisettevõtete kaudu Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 187 tähenduses.

    Nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 72/2008, millega asutatakse ühisettevõte ENIAC.

    Ühisettevõtte pädevusvaldkonnad

    (Nõukogu määrus (EÜ) nr 72/2008)

    Eesmärgid

    Ühisettevõte ENIAC aitab kaasa Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi (2007–2013) ning eriprogrammi „Koostöö” teema „Info- ja sidetehnoloogia” rakendamisele. Eelkõige on tema ülesandeks:

    määratleda ja rakendada teadusuuringute kava manussüsteemide põhitehnoloogiate arendamiseks eri kohaldamisvaldkondades, et tugevdada Euroopa konkurentsivõimet ning jätkusuutlikkust ning võimaldada uute turgude ja sotsiaalsete rakenduste tekkimist;

    toetada teadusuuringute kava ellurakendamiseks vajalikku tegevust, eelkõige määrates projektikonkursside alusel valitud projektides osalejatele rahalise toetuse;

    edendada avaliku ja erasektori partnerlust eesmärgiga mobiliseerida ja ühendada ELi, riikide ja erasektori jõupingutused, suurendades teadus- ja arendustegevuse koguinvesteeringuid nanoelektroonika valdkonnas ning edendades avaliku ja erasektori vahelist koostööd;

    tagada nanoelektroonika ühise tehnoloogiaalgatuse tõhusus ja kestvus;

    saavutada nanoelektroonika valdkonnas Euroopa uurimis- ja arendustegevusalaste jõupingutuste koostoime ja koordineerimise, sealhulgas kõnealuse valdkonnaga seotud sellise tegevuse integreerimine ühisettevõttesse ENIAC, mida praegu rakendatakse valitsustevaheliste uurimis- ja arendusskeemide (Eureka) kaudu.

    Juhtimine

    Ühisettevõtte juhtorgan on juhatus. Tegevjuhtimise eest vastutab tegevdirektor. Tööstusharu on esindatud tööstus- ja teaduskomitees ning ühisettevõtte asutajaliikmest ühingu Aeneas kaudu. Ametiasutuste nõukogu koosneb komisjonist (esindab ELi) ning liikmes- ja assotsieerunud riikidest.

    2014. aastal ühisettevõtte käsutusse antud ressursid

    Eelarve

    2 3 56  000,00 eurot kulukohustusteks.

    7 6 5 00  250,00 eurot makseteks.

    Töötajate arv seisuga 26. juuni 2014

    15 ametikohta ametikohtade loetelus (7 ajutist ja 8 lepingulist töötajat), neist täidetud 15 ametikohta, mis jagunesid järgnevalt: põhitegevus – 6, haldusülesanded – 5, mitmesugused ülesanded – 4.

    2014. aasta tegevus ja teenused

    Vt ühisettevõtte ENIAC 2014. aasta tegevusaruanne aadressil www.ecsel.eu

    Allikas: ühisettevõtte ENIAC edastatud teave.


    ÜHISETTEVÕTTE VASTUS

    13.

    Ühisettevõte ENIAC on sõlminud riiklike rahastamisasutustega kokkulepped nõukogu määruses (EÜ) nr 72/2008 (1) sätestatud piirides, mille kohaselt riiklikud rahastamisasutused määravad kogukulud kindlaks toetuslepingute alusel ja „vastavalt oma riiklikele eeskirjadele, võttes eelkõige arvesse abikõlblikkuskriteeriumeid ning muid vajalikke õiguslikke ja finantsnõudeid”. Määrusega ei anta ühisettevõttele pädevust kehtestada riiklike rahastamisasutuste jaoks eeskirju ning sellega ei anta ühisettevõttele õigust teha riiklikes rahastamisasutustes pistelisi kontrolle ega auditeid. Neid ilmseid puudusi leevendab nõukogu määrus (EL) nr 561/2014 (ühisettevõtte ECSEL asutamise kohta), mis võimaldab ühisettevõttel anda Euroopa Liidu toetusi ranges vastavuses algatuse Horisont 2020 menetlustega.

    14.

    Ühisettevõte ECSEL kinnitab riiklike kvaliteeditagamise süsteemide ulatuslike hindamiste põhjal, et need tagavad ühisettevõtte liikmete finantshuvide mõistliku kaitse; samas, nagu märgib kontrollikoda, ei saa riiklike metoodikate järgi arvutada ühisettevõtete Artemis ja ENIAC raames algatatud projektide jaoks kaalutud veamäära ega jääkvigade määra. See tehniline probleem ei anna alust kontrollikoja negatiivseks arvamuseks, kuid takistab tal siiski kinnitamast tehingute seaduslikkust ja korrektsust ilma reservatsiooni tegemata.


    (1)  Nõukogu määrus (EÜ) nr 72/2008, 20. detsember 2007, millega luuakse ühisettevõte ENIAC


    Top